PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Yahoo mail και αρχείο απεσταλμένων



zedzedzed
25-11-08, 05:41
Το θέμα είναι παλιό αλλά σε σχετική μου αναζήτηση το βρήκα και το επαναφέρω.
Εγώ τον τελευταίο μήνα δεν βλέπω τα μηνύματα που απαντώ ή τα νέα μηνύματα που στέλνω ούτε στα αποσταλμένα ούτε κάπου αλλού. Τα μηνύματα όμως φτάνουν στους παραλήπτες τους.

f15
27-11-08, 01:06
Μιλάς για ότι δεν βλέπεις τα μηνύματα μέσα από την σελίδα mail του Yahoo η του outlook express ?

Tiberius
28-11-08, 07:33
Εμένα μου συμβαίνει το αντίθετο στέλνω μήνυμα απο έναν λογαριασμό Yahoo σε έναν άλλον επίσης Yahoo. Μου αποθηκεύεται αμέσως στο "Απεσταλμένα" ενώ στον άλλο λογαριασμό που σίγουρα υπάρχει έστελνα μέχρι προ βδομάδας συνέχεια χωρίς πρόβλημα δέν φτάνουν, επιπλέον μου στέλνει στον πρώτο λογαριασμό μυνήματα σφάλματος αποστολής σάν να μήν υπάρχει ο δεύτερος λογαριασμός ενώ ανοίγει κανονικά.
Και οι δύο είναι δικοί μου, γι'αυτό ξέρω τί λέω.

Stratos
28-11-08, 10:42
Εγώ πάλι στέλνω mail απο gmail σε yahoo, σε πολλους παραλήπτες. Σε ορισμένους δεν παραδίδεται καθόλου ενω σε άλλους κανονικά

Papados
28-11-08, 13:54
εδω και 2 ημέρες στέλνω μηνύματα σε διαφορους λογαριασμους yahoo.gr συμπεριλαμβανόμενου και τιου δικου μου και δεν παραδίδονται με δικαιολογία ανυπαρκτος λογαριασμός.
Κάνω αποστολή από διάφορους mail servers και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο

Hi. This is the qmail-send program at mail3.myhsphere.cc.
I'm afraid I wasn't able to deliver your message to the following addresses.
This is a permanent error; I've given up. Sorry it didn't work out.

<******@yahoo.gr>:
217.12.11.64 does not like recipient.
Remote host said: 550 relaying denied for <******@yahoo.gr> Giving up on 217.12.11.64.

Tiberius
28-11-08, 14:15
Κάτι συμβαίνει με το Yahoo τον τελευταίο καιρό πολλές φορές δέν με αφήνει κάν να μπώ στα mail μου με την δικιολογία προσωρινές εργασίες συντήρησης, πάντως οτι επιστρέφει μήνυμα αποτυχίας είναι θετικό γιατί καταλαβαίνει ο αποστολέας οτι δέν έφτασε το μήνυμα εκεί που ήθελε το κάνει στο Yahoo δέν ξέρω άν το κάνει και στα άλλα.
Υπάρχουν και χειρότερα το www.freemail.gr απο τον υπολογιστή μου δέν ανοίγει καθόλου.

Papados
28-11-08, 14:17
το freemail Μου ανοιγει, οσο για τα μνμτα του yahoo τωρα που το τσεκάρισα δεν εχουν επιστρέψει αναφορές για όλα τα μνμτα που δεν παραληφθησαν

Tiberius
28-11-08, 14:24
Για το freemail να συμπληρώσω οτι δέν ανοίγει μόνο απο τον δικό μου υπολογιστή απο άλλους ανοίγει κανονικά, σε όσα δέν επέστρεψαν αναφορές ο αποστολέας ήταν Yahoo?

Papados
28-11-08, 14:32
Για το freemail να συμπληρώσω οτι δέν ανοίγει μόνο απο τον δικό μου υπολογιστή απο άλλους ανοίγει κανονικά, σε όσα δέν επέστρεψαν αναφορές ο αποστολέας ήταν Yahoo?

Αποστολέας ήταν ο mail server της εταιρίας μας.

Tiberius
28-11-08, 14:35
Kατάλαβα, εγώ δέν τον χρησιμοποιώ.

theseeker
28-11-08, 20:33
Κι εγώ τις τελευταίες 2 μέρες δε λαμβάνω μαίηλ στο γιαχου (από gmail αλλά και άλλους). Ξέρουμε τι συμβαίνει; Πάει για φούντο η yahoo?

Tiberius
29-11-08, 10:20
Το πρόβλημα ακούγεται οτι υπάρχει μόνο στο yahoo.gr όχι στο yahoo.com δυστυχώς δέν φαίνεται προς το παρών λύση, όσοι έχουν yahoo.gr αλλάζουν ομαδικά τα mail τους.
Στην σημερινή δοκιμή που έκανα εγώ πάντως δέν υπήρχε πρόβλημα αλλά δέν επαρκεί για βιαστικά συμπεράσματα.

jtzimitras
30-11-08, 14:31
Γειας σας παιδιά. Θα ήθελα την βοήθειά σας στο εξής:
Εχουμε έναν λογαριασμό e-mail στο yahoo.gr. Λόγω διαφόρων προβλημάτων όμως στην παράδοση της αλληλογραφίας έκανα προώθηση σε έναν άλλο λογαριασμό e-mail που έχουμε στο hotmail.com
To πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε είναι το εξής:
Διαπιστώνουμε ότι e-mail που στέλνονται δεν προωθούνται στο hotmail.
Θέλω λοιπόν να απενεργοποιήσω την προώθηση και να έρχονται κανονικά στο yahoo.gr
Μπαίνω στο yahoo από τις επιλογές μπαίνω στον πίνακα ελέγχου του λογαριασμού και στην επιλογή "Πρόσβαση και Προώθηση POP" εκεί που μπήκα και έκανα την προώθηση.
Ομως δεν απενεργοποιείται η επιλογή "Προώθηση" και αντ' αυτού ενεργοποιείται η "Πρόσβαση σε WEB & POP".
Ti συμβαίνει; Τί δεν κάνω καλά;
Για να καταλάβετε έχω ένα e-mail στο gmail και από τις ρυθμίσεις υπάρχει επιλογή για ενεργοποίηση και απενεργοποίηση της προώθησης.
Στο Yahoo;
Eυχαριστώ και περιμένω απαντήσεις.

theseeker
30-11-08, 16:57
Υπάρχει κάπου κάποια πληροφόρηση;

Tiberius
30-11-08, 17:02
Όχι το άκουσα προφορικά απο άλλους το yahoo.gr όχι το .com, το πρόβλημα συνεχίζεται και σήμερα μόνο κάποιες καλές εξάψεις έχει.

grgz
30-11-08, 19:11
Πριν επιλέξεις το Πρόσβαση σε Web και ΡΟΡ πάτα ακύρωση για να ακυρώσεις την προώθηση, κάνα αποθήκευση, βγες και μετά ξαναμπές και κάνε ό,τι θέλεις.;)

jtzimitras
30-11-08, 19:17
Αφού μπαίνω στο yahoo στην κεντρική και βλέπω εισερχόμενα κ.λπ. κ.λπ.
που είναι η ακύρωση πριν μπω στις επιλογές--->προώθηση κ.λπ.;

grgz
30-11-08, 20:20
Μπαίνεις στο mailbox, πας Επιλογές---Πρόσβαση και προώθηση ΡΟΡ και θα δεις αυτό.

Δεν βλέπεις το Ακύρωση;;)

jtzimitras
30-11-08, 21:30
Κάνω ακύρωση φίλε μου, αλλά δεν μπορώ να κάνω αποθήλευση, γιατί με πάει στην προηγούμενη καρτέλα, δηλ. στην κεντρική των επιλογών. Μπαίνω στο e-mail βγαίνω τίποτα.
Οταν ξαναμπαίνω στις επιλογές είναι και πάλι ενεργοποιημένο το προώθηση.
'Η το προώθηση θα είναι ενεργοποιημένο ή το πρόσβαση.
Θα με τρελάνει...

grgz
30-11-08, 21:43
'Η το προώθηση θα είναι ενεργοποιημένο ή το πρόσβαση.
Θα με τρελάνει...

Γιατί να σε τρελάνει; Αφού δεν θέλεις προώθηση άφησε ενεργοποιημένο το πρόσβαση. Τι σε νοιάζει; Η προώθηση θα είναι απενεργοποιημένη.

jtzimitras
30-11-08, 22:02
Απενεργοποίησα την Προώθηση ενεργοποιήθηκε η Πρόσβαση αποθήκευσα και εντάξει.
Εκανα κάποιες δοκιμές από το προσωπικό μου gmail και hotmail προς το συγκεκριμένο yahoo και αποστολή και προώθηση και πράγματι πηγαίνουν τα e-mails.
Φαίνεται πως είναι εντάξει.
Προς στιγμή φοβόμουν μήπως έχουν εμπλοκή Outlook κ.λπ.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι σε άλλο λογαριασμό yahoo, πάλι της δουλειάς, όταν μπαίνω εκεί στις Επιλογές ----> πρόσβαση και προώθηση είναι και τα δυο απενεργοποιημένα.
Τέλος πάντων.
Σ' ευχαριστώ πάντως.
Καλό βράδυ...

africa_twin
30-11-08, 22:20
Το πρόβλημα είναι της Yahoo.gr και έχει αναφερθεί πολύ συχνά τις τελευταίες μέρες και σε άλλα forums (http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=287292) :down:

ΙΩΝΑΣ
30-11-08, 23:26
Παιδιά γεια σας. θέλω και εγώ να προσθέσω ένα ακόμα παράπονο στο θέμα της δυσλειτουργίας του yahoo.gr Πρέπει να έχει προκύψει πρόσφατα, τις δύο τελευταίες εβδομάδες. Μου στέλνουν μηνύματα αλλα εγώ δεν τα βλέπω ποτέ. Σε τεστ που έκανα από το gmail όταν έβαλα θέμα δεν ήρθε το mail στο yahoo.gr ενώ στο gmail μου έβγαλε αναφορά λάθους. Ας δοκιμάσουμε χωρίς να γράφουμε θέμα να δούμε αν ισχύει αυτό που λέω. Έχει επικοινωνήσει κάποιος με τη yahoo.gr;

ΙΩΝΑΣ
30-11-08, 23:30
Παιδιά γεια σας. θέλω και εγώ να προσθέσω ένα ακόμα παράπονο στο θέμα της δυσλειτουργίας του yahoo.gr Πρέπει να έχει προκύψει πρόσφατα, τις δύο τελευταίες εβδομάδες. Μου στέλνουν μηνύματα αλλα εγώ δεν τα βλέπω ποτέ. Σε τεστ που έκανα από το gmail όταν έβαλα θέμα δεν ήρθε το mail στο yahoo.gr ενώ στο gmail μου έβγαλε αναφορά λάθους. Ας δοκιμάσουμε χωρίς να γράφουμε θέμα να δούμε αν ισχύει αυτό που λέω. Έχει επικοινωνήσει κάποιος με τη yahoo.gr;

Linus
30-11-08, 23:39
Ακριβώς το ίδιο και εγώ.. Πολύ παράξενο :hmm:

Mouse Potato
01-12-08, 00:11
Εγώ γιατί αυτό το πρόβλημα το είχα ένα χρόνο πριν; :p Δεν έκατσα καν να το ψάξω... Το yahoo πέθανε για μένα....

panosaoua
01-12-08, 00:38
Μόλις τώρα είδα το θέμα και παρατήρησα ότι και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα.

Μάλιστα δεν μπορώ να λάβω όυτε εμαιλ που στέλνω εγώ στον εαυτό μου. (παλιά μπορούσα)

Δοκίμασα και από άλλο μαιλ με τα ίδια αποτελέσματα.

Εστειλα πριν λίγο και αναφορά σφάλματος μέσω της βοήθειας του Yahoo.

οποιος αντιμετωπίζει το ίδιο θέμα ας κάνει και αυτός μια αναφορά για να φανεί το μέγεθος του προβλήματος.

(Πάντως λίγο που έψαξα το πρόβλημα υπάρχει και εκτός Ελλάδος http://answers.yahoo.com/question/index;_ylt=ApWQU2c_E1lxJjM1Wlm9gw369xd.;_ylv=3?qid=20081130020111AAlxi5l)

Constantinos.H
01-12-08, 13:39
Παρομοίως, εδώ και 1-2 εβδομάδες κάποια προβλήματα, και τώρα χθές και σήμερα τάπαιξε εντελώς.
Μιλάμε γιά το yahoo.gr.
Από την περασμένη Πέμπτη κάποια daily newsletters δεν έρχονται καθόλου.
Στέλνω σε άλλο λογαρισμό yahoo.gr δικό μου, πάει κανονικά στα απεσταλμένα, αλλά εκεί δεν φθάνει ποτέ. Και δεν έρχεται αναφορά σφάλματος, σου λέει πήγε κανονικά. Επίσης από gmail σε yahoo.gr μου λένε ότι όταν κάνουν reply δεν φθάνει και δίνει αναφορά σφάλματος, ενώ όταν το στέλνουν σαν νέο φθάνει κανονικά. Αλλά όχι πάντα, κάποια δεν έρχονται.

Το άλλο που έκανε παλιότερα, εκείνο το Ούπς, πέσατε σε συντήρηση, συγγνώμη γιά την αναστάτωση, που γινόταν κάθε τρεις και λίγο, τώρα δεν το κάνει.

Μάλλον τάπαιξε εντελώς το yahoo... Καιρός γιά μετακόμιση. Και δεν είναι εύκολες οι μετακομίσεις!!

Re-Ti-Re
01-12-08, 14:13
Ενώθηκαν 3 θέματα.

........Auto merged post: Re-Ti-Re πρόσθεσε 4 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Στέλνω από @yahoo.gr σε @yahoo.gr και επιστρέφει το παρακάτω

Hi. This is the qmail-send program at yahoo.com.
I'm afraid I wasn't able to deliver your message to the following addresses.
This is a permanent error; I've given up. Sorry it didn't work out.

EvilHawk
01-12-08, 14:40
To πρόβλημα με το yahoo.gr είναι πολύ έντονο τον τελευταίο μήνα, το adslgr.com έχει εκατοντάδες bounced emails την ημέρα, επικοινώνησα με το support της yahοo, του έστειλα δείγμα email, ip του email server, domain, logs, headers και εγώ δεν ξέρω τι ...

Μου απαντάνε με γενικόλογα μηνύματα και αοριστίες και δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο με αυτούς, όσοι χρησιμοποιείτε λογαριασμό email στο yahoo.gr και τον έχετε δηλώσει στο profile σας στο forum θα πρέπει να τον αλλάξετε αφού δεν θα μπορείτε να λάβετε κανένα email από εμάς ...

panosaoua
01-12-08, 15:30
Το έχω παρατηρήσει και εγώ.

Από τα θέματα που παρακολουθω έρχονται ειδοποιήσεις για τα μισά περίπου.

θα κάνω λίγη υπομονή ακόμη.

... την τρέλα μου. Είναι το βασικό προσωπικό μου email και δεν θέλω καθόλου να γυρίσω σε gmail. Δεν μου αρέσει που έχει γίνει μονοκρατορία στα πάντα.

EvilHawk
01-12-08, 15:34
Το έχω παρατηρήσει και εγώ.

Από τα θέματα που παρακολουθω έρχονται ειδοποιήσεις για τα μισά περίπου.

θα κάνω λίγη υπομονή ακόμη.

... την τρέλα μου. Είναι το βασικό προσωπικό μου email και δεν θέλω καθόλου να γυρίσω σε gmail. Δεν μου αρέσει που έχει γίνει μονοκρατορία στα πάντα.

Δικό σου notification τους έστειλα για παράδειγμα ... :whistle:
Μην περιμένεις πολλά, ήρθε η να μετακομίσεις σιγά σιγά

cool11
02-12-08, 10:17
Στο yahoo.com παντως δεν εχει διαπιστωθει καποιο προβλημα, σωστα?

panosaoua
02-12-08, 10:50
Το πρόβλημα πρέπει να είναι γενικότερο

http://answers.yahoo.com/question/index;_ylt=Agg_1OZt_fmzBjFwy2_loR_89xd.;_ylv=3?qid=20081201163704AA5OraX

http://answers.yahoo.com/question/index;_ylt=Ah69E3ixYWQHMZQ.rkLKON_89xd.;_ylv=3?qid=20081128112541AAoFiPJ

Κάτι με τις λίστες για spam έχει γίνει. Τα θεωρεί όλα spam και δεν τα προωθεί καν. Το θέμα είναι γιατί έρχονται τα μισα.

Ακόμη δεν μου έχουν απαντήσει πάντως. Ωραία :down:

(Μου αρέσει που θέλουν να πουληθούν κιόλας. Αν χάσουν και την μόνη τους δύναμη, τα email τότε...)

theseeker
03-12-08, 14:21
Σίγουρα έχει να κάνει με το σπαμ, εμένα σταμάτησε να λαμβάνει mail από όταν εστάλη ένα μαζικό σπαμ μήνυμα από το λογαριασμό μου σε όλες μου τις επαφές. Μάλλον είναι τρύπιο το σύστημά τους γιατί εγώ τα mail μου στο yahoo τα παίρνω από το web interface, δε χρησιμοποιώ POP3 και έτσι αποκλείεται να έχω μολυνθεί εγώ.

Πάντως αυτό που συμβαίνει είναι απαράδεκτο και χωρίς καμία ενημέρωση. Μιλάμε για εκατομμύρια λογαριασμούς.

Papados
03-12-08, 14:30
Σίγουρα έχει να κάνει με το σπαμ, εμένα σταμάτησε να λαμβάνει mail από όταν εστάλη ένα μαζικό σπαμ μήνυμα από το λογαριασμό μου σε όλες μου τις επαφές. Μάλλον είναι τρύπιο το σύστημά τους γιατί εγώ τα mail μου στο yahoo τα παίρνω από το web interface, δε χρησιμοποιώ POP3 και έτσι αποκλείεται να έχω μολυνθεί εγώ.
.

Οτι εφυγε spam mail απο το λογαριασμό σου το είδες στα απεσταλμένα σου? γιατι κι εγώ απο web βλεπω τον λογαριασμό μου και δεν έχω τιποτα στα εξερχόμενα/απεσταλμένα.

theseeker
03-12-08, 14:35
Οτι εφυγε spam mail απο το λογαριασμό σου το είδες στα απεσταλμένα σου? γιατι κι εγώ απο web βλεπω τον λογαριασμό μου και δεν έχω τιποτα στα εξερχόμενα/απεσταλμένα.

όχι δεν υπάρχει στα απεσταλμένα. Κάτι μπήκε όμως στο σύστημά τους γιατί με ποιον άλλο τρόπο μπορεί να ξέρει κανείς όλες μου τις επαφές; Και να κάνει και fake το account μου; Επίσης μου ήρθε και μήνυμα failure από το mailer-daemon του yahoo πως δεν κατάφερε να παραδοθεί σε κάποιους παραλήπτες...

Tiberius
03-12-08, 14:56
Ίσως είναι κάποιος ιός που προήλθε απο αυτό

[PHP] Programming - Custom/-\Mods/-\InstallsΤρίτη, 25 Νοέμβριος 2008, 20:38
Από: "PBW-SFP" <junkmail@sfphosting.com>

@ ADSLgr.com All rights reserved.