PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποιηση SNMP σε THOMSON ST780



JJX
30-11-08, 20:20
καλησπερα,


προσπαθω να ενεργοποιησω το SNMP στο modemaki . Για να το κανω αυτο χρειαζομαι telnet πρωτα και εναν χρηση με admin δικαιωματα...

Ακολουθωντας τις οδηγιες για ενα αντιστοιχο μοντελο (αλλα vivodi)
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=206643

καταλαβαινω οτι μου λειπουν οι κωδικοι..... στο πρωτο βημα

Τους γνωριζει κανεις??? :)

vasalos
30-11-08, 22:17
Για διάβασε λίγο καλύερα το άρθρο εκείνο και μόνο το πρώτο μήνυμα του kanenas3 .Τα έχει όλα ;)

JJX
05-12-08, 00:48
Για διάβασε λίγο καλύερα το άρθρο εκείνο και μόνο το πρώτο μήνυμα του kanenas3 .Τα έχει όλα ;)

Οι κωδικοι admin/ Sp33D! ειναι για vivodi ενω εγω εχω netone!!
Οι κωδικοι αυτοι δεν κανουν!! Καμια ιδεα ποιοι ειναι οι κωδικοι της netone ή πως τους βρισκω??

vasalos
05-12-08, 09:12
Username=User και για password βάζεις το Serial number του ρουτερ (πχ CP12345678)
Case sensitive

JJX
06-12-08, 10:41
Username=User και για password βάζεις το Serial number του ρουτερ (πχ CP12345678)
Case sensitive

δυστυχως δεν μου δουλευει :(
Τον εχω αλλαξει μεσα απο το menu, κανω κανονικα login μεσω της εφαρμογης αλλα οταν το βαζω σε αυτο το πεδιο δεν με αφηνει

vasalos
06-12-08, 16:55
administrator ή Administrator ή admin ή Admin με κενό pass???? Σε ποιον πάροχο είσαι??? ΝΕΤΟΝΕ???

JJX
07-12-08, 18:38
administrator ή Administrator ή admin ή Admin με κενό pass???? Σε ποιον πάροχο είσαι??? ΝΕΤΟΝΕ???

netone ειμαι
Τα δοκιμασα αυτα αλλα χωρις αποτελεσμα :(

theopan
07-12-08, 18:52
netone ειμαι
Τα δοκιμασα αυτα αλλα χωρις αποτελεσμα :(

Το σύστημα εύρεσης του password του administrator, μέσω της μεθόδου που περιγράφεται, δεν δουλεύει στη netone (με κανένα από τα 3 sites). Η μόνη επιλογή που έχεις, είναι να δώσεις δικαιώματα administrator στον ήδη υπάρχοντα χρήστη "User" γράφοντας αντί "Poweruser", "Administrator". Αν το κάνεις, θα λύσεις το πρόβλημά σου.

schumifer
11-12-08, 18:39
Εννοείς ότι δεν μπορείς να κατεβάσεις καν το ini?

theopan
11-12-08, 21:22
Εννοείς ότι δεν μπορείς να κατεβάσεις καν το ini?

Όχι δεν εννοώ αυτό. Το ini κατεβαίνει μια χαρά. Telnet ζητάει να κάνει ο φίλος και για να κάνει πρέπει να έχει χρήστη με δικαιώματα admin. Του εξηγώ λοιπόν πως κάνει τον User (του οποίου τα στοιχεία έχει) από Poweruser, Administrator.

JJX
14-12-08, 21:44
Όχι δεν εννοώ αυτό. Το ini κατεβαίνει μια χαρά. Telnet ζητάει να κάνει ο φίλος και για να κάνει πρέπει να έχει χρήστη με δικαιώματα admin. Του εξηγώ λοιπόν πως κάνει τον User (του οποίου τα στοιχεία έχει) από Poweruser, Administrator.

Πως κανω update τον user??? Το ini δεν νομιζω οτι μπορω να το παρω αν δεν ανοιξω πρωτα το telnet

username Poweruser / Administrator με το κωδικο που εχει το modem πανω δεν παιζει...

theopan
14-12-08, 23:21
Πως κανω update τον user??? Το ini δεν νομιζω οτι μπορω να το παρω αν δεν ανοιξω πρωτα το telnet

username Poweruser / Administrator με το κωδικο που εχει το modem πανω δεν παιζει...

Διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες. Τα εξηγεί όλα. Αυτά που λες, δείχνουν ότι μια ματιά στα πεταχτά του έριξες. Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να εξηγούμε πάλι πράγματα που εξηγεί με σαφήνεια εκεί.

Zer0c00L
17-12-08, 03:18
χωρις να ειναι σιγουρο (μου το ειπαν φιλοι που ειναι συνδρομητες της ΝΕΤΟΝΕ) το κολπο με την αλλαγη δικαιωματων σε μερικους (που παιζουν) δεν τους δουλευει.

αυτο με καθε επιφυλαξη.

JJX
19-12-08, 19:00
Διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες. Τα εξηγεί όλα. Αυτά που λες, δείχνουν ότι μια ματιά στα πεταχτά του έριξες. Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να εξηγούμε πάλι πράγματα που εξηγεί με σαφήνεια εκεί.

Το αρθρο λεει το εξης:


1. Ξεκλείδωμα GUI και αλλαγή δικαιωμάτων (Administrator)

Ξεκινώντας θα πρέπει να έχουμε απαραίτητα backup από το user.ini του ρούτερ μας. Σε περίπτωση που η επιλογή δεν εμφανίζεται στο Web Interface του ρούτερ, χρησιμοποιούμε την πλάγια οδό και δίνουμε σε ένα IE http://192.168.1.254/cgi/b/bandr// και βάζουμε το Username/Password που μας έχει δώσει η Vivodi (admin/Sp33D!) και κρατάμε backup τις ρυθμίσεις του ρούτερ (user.ini). Προσοχή! Όλα είναι case sensitive!

O κωδικος αυτος δεν δουλευει!
Επισης, δεν δουλευει ο κωδικος του modem
Βαζοντας σαν user "Poweruser" ή "Administrator" με κωδικους τον δικο μου ή τον αποπανω δεν παιζει....


Το οτι εχω αλλαξει κωδικο στον "User" , μετα την εγκατασταση εχει καποια σχεση??
(Εννοεται οτι τον εχω δοκιμασει και αυτο με ολα τα username αλλα δεν παιζει)

Zer0c00L
19-12-08, 23:49
οπως σου ειπε ο φιλος theopan κανε ενα κοπο και διαβασε το προσεκτικα (δεν ειναι για τα πεταχτα αυτα τα πραγματα)

Default στην νετονε ειναι Username : User και Password : Ο σειριακος αριθμος του ρουτερ.

αν τα εχεις αλλαξει πριν το "BACKUP" για αυτο δεν τα παιρνει τωρα αλλο λογο να μην τα δεχεται ? ισως ειναι παλιο το firmware ισως να μην δουλευει το κολπο (αν και δυσκολο το βλεπω μιας και ολα τα Speedtouch "σπανε" ) για ψαξε το καλυτερα κατι δεν κανεις σωστα μαλλον.

theopan
20-12-08, 01:22
Το αρθρο λεει το εξης:



O κωδικος αυτος δεν δουλευει!
Επισης, δεν δουλευει ο κωδικος του modem
Βαζοντας σαν user "Poweruser" ή "Administrator" με κωδικους τον δικο μου ή τον αποπανω δεν παιζει....


Το οτι εχω αλλαξει κωδικο στον "User" , μετα την εγκατασταση εχει καποια σχεση??
(Εννοεται οτι τον εχω δοκιμασει και αυτο με ολα τα username αλλα δεν παιζει)

Με τι στοιχεία μπαίνεις στο web interface του speedtouch; Ξέχνα το κατέβασμα του .ini σε πρώτη φάση! Ξέχνα και τα password που δίνει εκεί. Αυτά τα admin/ Sp33D! είναι μόνο για vivodi όπως κατάλαβες και μόνος σου.
Πατάς http://192.168.1.254 για να δεις το συγχρονισμό σου για παράδειγμα. Θα σου ζητήσει username και password. Αυτά που βάζεις εκεί, αυτά θα βάλεις και αν σου τα ζητήσει στη διεύθυνση που αναφέρει το tutorial για το κατέβασμα του .ini. Αν έχεις αλλάξει password και δεν το θυμάσαι, κάνε ένα hard reset στο speedtouch κρατώντας ένα συνδετήρα στην πίσω τρύπα, και όταν επανέλθει, το username και το pass για να κάνεις τη δουλειά σου θα είναι User και το S/N που αναγράφει το αυτοκόλλητο από κάτω αντιστοίχως.

JJX
20-12-08, 11:54
Με τι στοιχεία μπαίνεις στο web interface του speedtouch; Ξέχνα το κατέβασμα του .ini σε πρώτη φάση! Ξέχνα και τα password που δίνει εκεί. Αυτά τα admin/ Sp33D! είναι μόνο για vivodi όπως κατάλαβες και μόνος σου.
Πατάς http://192.168.1.254 για να δεις το συγχρονισμό σου για παράδειγμα. Θα σου ζητήσει username και password. Αυτά που βάζεις εκεί, αυτά θα βάλεις και αν σου τα ζητήσει στη διεύθυνση που αναφέρει το tutorial για το κατέβασμα του .ini. Αν έχεις αλλάξει password και δεν το θυμάσαι, κάνε ένα hard reset στο speedtouch κρατώντας ένα συνδετήρα στην πίσω τρύπα, και όταν επανέλθει, το username και το pass για να κάνεις τη δουλειά σου θα είναι User και το S/N που αναγράφει το αυτοκόλλητο από κάτω αντιστοίχως.


Εχω αλλαξει κωδικο αλλα τον θυμαμαι! Μπαινω κανονικα στα υπολοιπα μενου.
Με το που κτυπησω το url http://192.168.1.254/cgi/b/bandr// δεν το παιρνει!!

Zer0c00L
20-12-08, 23:49
πηγη: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=206643



εκινώντας θα πρέπει να έχουμε απαραίτητα backup από το user.ini του ρούτερ μας. Σε περίπτωση που η επιλογή δεν εμφανίζεται στο Web Interface του ρούτερ, χρησιμοποιούμε την πλάγια οδό και δίνουμε σε ένα IE http://192.168.1.254/cgi/b/bandr// και βάζουμε το Username/Password που μας έχει δώσει η NETONE (User/serial number του ρουτερ) και κρατάμε backup τις ρυθμίσεις του ρούτερ (user.ini). Προσοχή! Όλα είναι case sensitive!

Το επόμενο βήμα είναι να ανοίξουμε το user.ini με το notepad και να πάμε στην ενότητα [ mlpuser.ini ]. Εκεί θα δούμε ότι υπάρχουν * accounts, ο Administrator και αλλα που ανήκουν στη NETONE και ο User που έχουμε τον κωδικό αλλά έχει περιορισμένα δικαιώματα καθώς είναι PowerUser και όχι Administrator. Εδώ έχουμε 2 λύσεις:

i) Κάνουμε αντικατάσταση το PowerUser* με το Administrator έτσι ώστε και τα 2 accounts να έχουν τα ίδια δικαιώματα και ανεβάζουμε τις ρυθμίσεις στο ρούτερ. Μετά από την απαραίτητη επανεκκίνηση του ρούτερ θα μπορούμε να μπούμε με πλήρη δικαιώματα στο ρούτερ βλέποντας πλέον όλες τις ρυθμίσεις του ρούτερ. Προσοχή! Μερικές φορές δεν δουλεύει με την πρώτη το upload του user.ini και θέλει και δεύτερη προσπάθεια.
ii) Όπως έχουμε ανοιχτό το user.ini κάνουμε copy το Password** του Administrator αλλά μόνο του αριθμούς μετά το _CYP_ και τους κάνουμε paste σε κάποιο από τα παρακάτω sites. Έτσι θα μάθουμε το password του Administrator και θα αποκτήσουμε πλήρη πρόσβαση. Στο δικό μου ρούτερ δούλεψε το τελευταίο site αν και άλλα μέλη έχουν αναφέρει ότι και τα δυο πρώτα δουλεύουν σωστά.



αν δεν σου δουλευει μαλλον φιλε μου ανηκεις στους ατυχους που μπορει για τον *** λογο να στο κλειδωσε η ΝΕΤΟΝΕ γιατι επαιζες φαινεται με το ρουτερ (εχει συμβει αυτο για αυτο στο λεω δεν μιλαω προσωπικα για σενα).

αλλος τροπος παντως δεν υπαρχει

αν τωρα θες το SMNP αλλαχε παροχο που να δουλευει και να εχεις τα δικαιωματα.

JJX
26-12-08, 22:18
Απο την πρωτη μερα ετσι ηταν...
Μαλλον τον ηπια :down::down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.