PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η γνώμη σας για την Alfa Romeo;



Σελίδες : [1] 2 3

hellenicsun
08-12-08, 02:38
Θα ήθελα πολύ να ξέρω, έτσι για να γίνεται κουβέντα, ποια είναι η γνώμη σας για αυτή την ιστορική φίρμα. Γνώμες, σχόλια, παρατηρήσεις, ακόμη και εγκάθετες δηλώσεις υπέρ ή κατά. Έτσι, να κάνω μια μικρή σφυγμομέτρηση γύρω από αυτή τη μάρκα και τα αυτοκίνητά της.

Ευχαριστώ!

Patentman
08-12-08, 02:48
Οτι και να ακουσεις θα ειναι μεσα στην σφαιρα "Ιταλικο=προβληματα".
Θα τα λενε οσοι νομιζουν πως υπαρχουν Γερμανικα.
Ας πουμε κατοχοι Opel Astra που ακομα δεν εχουν ζησει την εμπειρια να εισαι κατοχος Astra.

Αυτα σαν προλογος.

Τωρα συγκεκριμενα για την Αlfa.
Παλια στην Ελλαδα τα λιγα συνεργεια ειχαν την πολυτελεια να θεωρουν πως οποιος εχει Alfa ειναι και "λατρης" = τα σκαει.
Ετσι αναζητουσαν τροπους να εισαι "κοντα" τους.
Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να επιβαρυνει την ηδη κακη φημη, που εν μερη ηταν σωστη αφου οι παλιες Alfa ηταν λιγακι ιδιοτροπες.

Οι Alfa της 146/156 αλλαξε την πορεια της εταιριας.
Εβγαλε και τον boxer, το σημα κατατεθεν.
Αν και πολλες 146 βγηκαν με αυτον.
Αλλαξε και η ποιοτητα, προς το καλυτερο.

Το καλο που εχει, οπως και καποιες αλλες Ιταλικες μαρκες, ειναι οτι και κατι προβληματικο να εχει βγει στην επομενη φουρνια διορθωνεται.
Κατι που συμβαινει στις περισσοτερες μαρκες αυτοκινητων, αλλά σε μερικες δεν αλλαζει μεχρι να βγει το μοντελο εκτος παραγωγης.
Ετσι και στις Alfa ισχυει ο κανονας "δεν αγοραζουμε με το που πρωτοβγει".

Τωρα οι νεες Alfa 159, με τον Opel κινητηρα.
Απογοητευση να το ξερεις, απολαυση να την οδηγεις.
Ευτυχως αυτη η συνταγη δεν αλλαξε.
Αν και βαρυ αμαξωμα η 159 ειναι ωραιο αυτοκινητο.

Σχεδιαστικα;
Τι να πει κανεις...εχει βγαλει πανεμορφα αυτοκινητα.

Οδηγικα;
Χωρις λογια.

NiKapa
08-12-08, 02:59
Επειδη κατεχω μια 156 κουκλα εχω να πω καλα λογια φυσικα..δεν με εχει ξοδεψει χωρις λογο ,ζημιες προβληματα δεν ειχα/εχω ..
Ευχομαι στο μελλον να εχω παλι την οικονομικη δυνατοτητα ν'αλλαξω την 5χρονη 156 με καποιο νεο μοντελο..












..nick2crete!

hellenicsun
08-12-08, 17:28
Κάποιοι ψήφισαν τα 2. και 4. αλλά κανείς δεν είπε και το γιατί. Πάντως, η 4η επιλογή μπήκε επίτηδες καθώς θεωρώ ότι ένα μεγάλο κομμάτι αυτών που απορρίπτουν αυτή την εταιρία, το κάνουν μόνο και μόνο λόγω κακής φήμης.

treli@ris
08-12-08, 17:41
Εγω ψηφισα το 1 και το 3. Ειχα οδηγησει μια Αλφα 147 και ηταν καταπληκτικη. Μου αρεσε επισης εσωτερικα και εξωτερικα

hellenicsun
08-12-08, 17:42
Εγω ψηφισα το 1 και το 3. Ειχα οδηγησει μια Αλφα 147 και ηταν καταπληκτικη. Μου αρεσε επισης εσωτερικα και εξωτερικα

Τη πήγες σε στροφές; Εκεί κι αν νιώθεις το λεγόμενο driving pleasure!

iloxos
08-12-08, 17:46
έχω την 147 και πάω για την 149 ή μετχ spider.

η άλφα είναι καψούρα.

Tsour_ee
08-12-08, 18:30
Βγάζει αυτοκίνητα που μιλάνε στην καρδιά και σίγουρα όταν θα τα βλέπεις μετά από πολλά χρόνια θα γυρνάς να τα κοιτάξεις.Δείτε πόσο σύγχρονη φαίνεται μία 156(παρουσιάστηκε το 97) ή μία 147 (2000) και συγκρίνετε με τα ανταγωνιστικά μοντέλα που βγαίναν τότε,επίσης και η νέα γενιά είναι καταπληκτικά αυτοκίνητα (MiTo,159).

hellenicsun
08-12-08, 22:46
Πάντα μου άρεσε ιδιαίτερα η 159. Μπορώ να πω ότι είδα ακόμη μια πλευρά της όταν βρισκόταν πίσω από την Aston Martin στο James Bond.

Antre
08-12-08, 23:40
alfa romeo με τις ομορφες τις καλλονες σίγουρα προσφέρουν στην αυτοκίνηση. Όμως η κατασκευαστική τους ποιότητα δεν είναι και η καλύτερη για τα λεφτά που δίνεις. Δηλαδή πληρώνεις alfa romeo και παίρνεις κινητήρα... fiat

Απλά να ξέρεις ότι η τιμή των alfa romeo αυτοκινήτων αντικατοπτρίζουν καθαρά την ομορφιά και το γουργούρισμα του κινητήρα... πληρώνεις ομορφιά και μόνο. Από αξιοπιστία δεν θα την έλεγα και την καλύτερη.

Αν σε ενδιαφέρει για καινούργιο έχε υπόψιν ότι έχουν σχετικά χαμηλότερη μεταπολιτική αξία.... ενώ για μεταχειρισμένο μην αγοράσεις παρά μόνο αν είναι γνωστός σου. Με εξαίρεση την 146, τα περισσότερα μοντέλα έχουν βγάλει προβλήματα (ηλεκτρολογικά κυρίως)

hellenicsun
08-12-08, 23:47
Ο κινητήρας είναι της Fiat κατασκευαστικά αλλά από εκεί και πέρα, έχει προστεθεί η τεχνογνωσία της Alfa Romeo. Λογικό αφού πλέον μαζί με τη Fiat, τη Lancia και τη Maserati, βρίσκονται κάτω από τον ίδιο όμιλο. Αντίστοιχα με το VAG Group.

Για την αξιοπιστία των νέων μοντέλων, δε μπορώ να μιλήσω καθώς δε διαθέτω. Τώρα, από απόψεις άλλων ιδιοκτητών, δεν έχει αναφερθεί κάτι.

Είμαι ήδη κάτοχος της 156 (μοντέλο του 1999) και σε πληροφορώ πως βρίσκεται σε άριστη κατάσταση, τα πρώτα 85.000 χιλιόμετρα έγιναν από το πρώτο ιδιοκτήτη και τα επόμενα 30.000 από εμένα. Δεν έχει βγάλει το παραμικρό! Δε νομίζω πως ήμουν τυχερός. Αντίθετα, τα προβλήματα του παρελθόντος έχουν εξαφανιστεί εδώ και καιρό. Όμως, η αρνητική φήμη συνεχίζεται και σε αυτό, υπεύθυνη είναι η Fiat καθώς δε κάνει σωστό marketing (σε αντίθεση με το VAG Group και γενικότερα τις Γερμανικές εταιρίες, που αποτελούν το 50% των έμμεσων ή/και άμεσων διαφημίσεων στο περιοδικό τύπο.)

Antre
09-12-08, 00:08
Ο κινητήρας είναι της Fiat κατασκευαστικά αλλά από εκεί και πέρα, έχει προστεθεί η τεχνογνωσία της Alfa Romeo. Λογικό αφού πλέον μαζί με τη Fiat, τη Lancia και τη Maserati, βρίσκονται κάτω από τον ίδιο όμιλο. Αντίστοιχα με το VAG Group.

Για την αξιοπιστία των νέων μοντέλων, δε μπορώ να μιλήσω καθώς δε διαθέτω. Τώρα, από απόψεις άλλων ιδιοκτητών, δεν έχει αναφερθεί κάτι.

Είμαι ήδη κάτοχος της 156 (μοντέλο του 1999) και σε πληροφορώ πως βρίσκεται σε άριστη κατάσταση, τα πρώτα 85.000 χιλιόμετρα έγιναν από το πρώτο ιδιοκτήτη και τα επόμενα 30.000 από εμένα. Δεν έχει βγάλει το παραμικρό! Δε νομίζω πως ήμουν τυχερός. Αντίθετα, τα προβλήματα του παρελθόντος έχουν εξαφανιστεί εδώ και καιρό. Όμως, η αρνητική φήμη συνεχίζεται και σε αυτό, υπεύθυνη είναι η Fiat καθώς δε κάνει σωστό marketing (σε αντίθεση με το VAG Group και γενικότερα τις Γερμανικές εταιρίες, που αποτελούν το 50% των έμμεσων ή/και άμεσων διαφημίσεων στο περιοδικό τύπο.)

Είπα μόνο 146 ενώ ήθελα να πω τα αμάξια αυτής της φουρνιάς.

Όσον αφορά το κινητήρα, σαφώς και έχει μπει τεχνογνωσία... πως άλλωστε έχουν τόσους δυνατούς κινητήρες όμως δεν παύει να γίνονται απο ίδια μέταλλα που γίνονται και οι fiat κινητήρες. Η τεχνογνωσία έχει να κάνει με αποδόσεις και καταναλώσεις και όχι με αξιοπιστία (δυστυχώς)

Ακόμη όταν λέω ότι βγάζουν προβλήματα δεν σημαίνει ντε και καλά ότι θα σου πάθει κάτι το αμάξι. Απλά από τις σχετικά πιο ακριβές εταιρίες είναι η λιγότερο αξιόπιστη... αυτό είπα;) . Μην κοιτάς την τιμή που πήρες το μεταχειρισμένο αμάξι, κοίτα σε τη τιμή θα έπαιρνες ένα καινούργιο alfa romeo.

Για σκέψου να χες σκάσει μια 20αρα και βάλε χιλιάρικα και να σου βγάλει προβλήματα ... τραγικό έτσι;

........Auto merged post: Antre πρόσθεσε 0 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Βέβαια είναι τόσο κουκλιά τα άτιμα και με τόσο ωραίο γουργουρητό που σίγουρα πολύ θα το έπαιρναν

........Auto merged post: Antre πρόσθεσε 1 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Υ.Γ. Οι επιλογές που είχες στη ψηφοφορία δεν με πολυκαλυπταν. Ουσιαστικά η αποψή μου είναι αυτή που έγραψα στο πρώτο μήνυμα

hellenicsun
09-12-08, 00:11
Σίγουρα. Αλλά ξέρεις τι; Είχα οδηγήσει μια BMW 318i ολοκαίνουρια. Να σου πω ότι μπήκα στη σύγκριση και διαπίστωσα πως, ενώ η BMW φαινόταν να έχει καλύτερο στήσιμο στο δρόμο, αντίθετα είχε πολύ χειρότερο! Σου μιλάω για ένα αυτοκίνητο που, κατά γενική εκτίμηση, είναι πολύ ακριβότερο από μια Alfa Romeo 159, 1.9! Τι να πει κανείς. Πιστεύω πως, η Alfa Romeo βγάζει πλέον πλήρως αξιόπιστα αυτοκίνητα, ίσως εδώ και καιρό. Επίσης, σύμφωνα με ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες, πρόκειται να δούμε και πάλι GTA εκδόσεις. Φαντάσου τι έχει να γίνει με τον ανταγωνισμό.

Antre
09-12-08, 00:20
Σίγουρα. Αλλά ξέρεις τι; Είχα οδηγήσει μια BMW 318i ολοκαίνουρια. Να σου πω ότι μπήκα στη σύγκριση και διαπίστωσα πως, ενώ η BMW φαινόταν να έχει καλύτερο στήσιμο στο δρόμο, αντίθετα είχε πολύ χειρότερο! Σου μιλάω για ένα αυτοκίνητο που, κατά γενική εκτίμηση, είναι πολύ ακριβότερο από μια Alfa Romeo 159, 1.9! Τι να πει κανείς. Πιστεύω πως, η Alfa Romeo βγάζει πλέον πλήρως αξιόπιστα αυτοκίνητα, ίσως εδώ και καιρό. Επίσης, σύμφωνα με ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες, πρόκειται να δούμε και πάλι GTA εκδόσεις. Φαντάσου τι έχει να γίνει με τον ανταγωνισμό.

Μα δεν είπα τίποτα για στήσιμο :). Σίγουρα οι alfa romeo είναι για το δρόμο ότι είναι τα υπερωκεάνια στη θάλασσα. Ασυζητητί έχουν πολύ καλό στήσιμο... δεν ξέρω ποια μοντέλα τι στήσιμο έχουν σε σχέση με άλλα μοντέλα άλλων εταιριών αλλά σίγουρα οι lafa romeo έχουν καλό στήσιμο.

Δεν σου κρύβω ότι για μένα αποτελούσε ένα δέλεαρ το στήσιμο τους... αλλά τελικά πήρα ένα opel astra του 2000 (το προηγούμενο μοντέλο) και του βαλα sport αναρτήσεις και είμαι κομπλέ εδώ και 3.5 χρόνια

Απλά όταν μιλάω για αξιοπιστία μιλάω για προβλήματα και μόνο. Και αυτός είναι ο μόνος λόγος που δεν θα περνα alfa romeo. Κακά στησίματα και αλλες χαζομάρες είναι για τη θεια μου τη Kαλλιόπη να πάρει ένα renault megane και να καμαρώνει ότι έχει από τα πιο αξιόπιστα :rofl:αυτοκίνητα και όταν τη ρωτάς ποιο αμάξι πήρε να σου απαντάει "το renault" σκέτα

hellenicsun
09-12-08, 00:23
Φυσικά και δεν είπες τίποτα για στήσιμο. Το ανέφερα ως μέτρο σύγκρισης ανάμεσα στα δύο αυτοκίνητα από τα οποία έχω οδηγικές εμπειρίες. Πάντως, θα ήθελα να μου πεις, έχεις προσωπική εμπειρία από προβλήματα με Alfa Romeo ή βασίζεις τη γνώμη σου σε πληροφορίες / γνώμες ανθρώπων που υποθέτω οτι εμπιστεύεσαι; Προσοχή, δε σου κάνω επιθετική ερώτηση. Απλά, με ενδιαφέρει να δω πως σκέφτεται κάποιος που έχει απορρίψει αυτή τη μάρκα για τον τάδε λόγο.

Tsour_ee
09-12-08, 00:24
Είπα μόνο 146 ενώ ήθελα να πω τα αμάξια αυτής της φουρνιάς.

Όσον αφορά το κινητήρα, σαφώς και έχει μπει τεχνογνωσία... πως άλλωστε έχουν τόσους δυνατούς κινητήρες όμως δεν παύει να γίνονται απο ίδια μέταλλα που γίνονται και οι fiat κινητήρες. Η τεχνογνωσία έχει να κάνει με αποδόσεις και καταναλώσεις και όχι με αξιοπιστία (δυστυχώς)



Γιατί δεν κατάλαβα τι έχουν οι κινητήρες της Fiat?

Xguru
09-12-08, 00:32
Η alfa romeo βγάζει αμάξια. Οι άλλοι βγάζουν μεταφορικά μέσα.

Antre
09-12-08, 00:35
Φυσικά και δεν είπες τίποτα για στήσιμο. Το ανέφερα ως μέτρο σύγκρισης ανάμεσα στα δύο αυτοκίνητα από τα οποία έχω οδηγικές εμπειρίες. Πάντως, θα ήθελα να μου πεις, έχεις προσωπική εμπειρία από προβλήματα με Alfa Romeo ή βασίζεις τη γνώμη σου σε πληροφορίες / γνώμες ανθρώπων που υποθέτω οτι εμπιστεύεσαι; Προσοχή, δε σου κάνω επιθετική ερώτηση. Απλά, με ενδιαφέρει να δω πως σκέφτεται κάποιος που έχει απορρίψει αυτή τη μάρκα για τον τάδε λόγο.

Σίγουρα λόγο ηλικίας δεν θα μπορούσα να χα αποκτήσει πάνω από 1 άντε 2 αμάξια (προσωπικά μόνο ένα :) )

Η άποψη όμως που έχω δεν είναι του στυλ " η Μαριγώ είπε στον Τασουλη που είναι κουμπάρος της θείας του κουνιάδου της αδεφής του κολλιτού μου ότι ο ανιψιός της πεθεράς της κόρης της καφετζούς που πηγαίνει για να της πει το φλιτζάνι τις έβγαλε πρόβληματα":lol:

Η εμπειρία είναι 2 από δικούς μου ανθρώπους (από θειο και από φίλο) αλλά και από αυτά που διαβάζω σε περιοδικά. Σίγουρα η άποψή μας στηρίζεται σε αυτά που μαθαίνουμε και όχι από αυτά που διαπιστώνουμε αλλά δεν θα το λεγα απαραίτητα φήμες. Όταν πχ διαβάζεις συγκριτικά και βλέπεις ποσοστά προβλημάτων σε κάθε τομέα και βλέπεις ότι πάνω κάτω η alfa romeo από τις σχετικά ακριβότερες βγάζει αρκετά προβληματάκια τότε ναι σχηματίζεις τέτοια άποψη. Άλλωστε ισχύει και το αντίθετο πχ το ότι σε σένα δεν έβγαλε προβλήματα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και αξιόπιστα (αν και εκείνη η φουρνιά είχε βγει καλή)

Προσοχή, η άποψή μου αυτή έχει να κάνει σε σύγκριση με τα σχετικός ακριβότερα αυτοκίνητα... δεν λέω ότι θα βγάλει περισσότερα προβλήματα και από τη renault

........Auto merged post: Antre πρόσθεσε 1 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γιατί δεν κατάλαβα τι έχουν οι κινητήρες της Fiat?

Τίποτα αλλά μιλάμε για αμάξια των 12000 ευρώ και όχι των 25000 ;)

Patentman
09-12-08, 00:38
H ποιοτητα σε ολα τα Ιταλικα βελτιωνεται καθε χρονο.
Αντιθετα σε ολα τα αλλα η ποιοτητα ολο και πεφτει, χρονο με τον χρονο.
Τα αυτοκινητα πλεον εχουν ωραιες ζαντες και οτι αφορα το maketing και τους λειπουν αλλα απλα πραγματακια.
Οπως ταπα βενζινης (ναι ακομα και αυτο εκοψαν), κλειδαρια συνοδηγου, ασφαλειες (Opel Astra) και κλειδωμα με τεχνασμα οταν πεσει η μπαταρια, τριτο κλειδι, κοκ.

Ολοι κοβουν και ριχνουν την ποιοτητα.
Τα VAG, Opel, Saab καινε λαδι με το κιλο. VAG ακομα καινε πολλαπλασιαστες, ποσα χρονια τωρα..κοκ...
Mercedes & Audi με προβληματικες μοναδες Brake Assist...μεχρι και φρενο δεν επιανε...ολα πηγαν ειτε για αναβαθμιση λογισμικου, ειτε για αλλαγη μοναδας...

Και ακομα φημες και φουμαρα υπαρχουν για τα Ιταλικα...

giannhs1984
09-12-08, 00:42
Γιατί δεν κατάλαβα τι έχουν οι κινητήρες της Fiat?
ναι δεν εχουν αξιοπιστια που τα mk2 εχουν φτασει με το 1400 να βγαζουν πανω απο 550 μαζι με νιτρο
αυξηση περιπου στο 400% της εργοστασιακης αποδοσης
ειναι το τεταρτο κατα σειρα μοτερ στην παγκοσμια ιστορια για tuning

Antre
09-12-08, 00:43
H ποιοτητα σε ολα τα Ιταλικα βελτιωνεται καθε χρονο.
Αντιθετα σε ολα τα αλλα η ποιοτητα ολο και πεφτει, χρονο με τον χρονο.
Τα αυτοκινητα πλεον εχουν ωραιες ζαντες και οτι αφορα το maketing και τους λειπουν αλλα απλα πραγματακια.
Οπως ταπα βενζινης (ναι ακομα και αυτο εκοψαν), κλειδαρια συνοδηγου, ασφαλειες (Opel Astra) και κλειδωμα με τεχνασμα οταν πεσει η μπαταρια, τριτο κλειδι, κοκ.

Ολοι κοβουν και ριχνουν την ποιοτητα.
Τα VAG, Opel, Saab καινε λαδι με το κιλο. VAG ακομα καινε πολλαπλασιαστες, ποσα χρονια τωρα..κοκ...
Mercedes & Audi με προβληματικες μοναδες Brake Assist...μεχρι και φρενο δεν επιανε...ολα πηγαν ειτε για αναβαθμιση λογισμικου, ειτε για αλλαγη μοναδας...
Και ακομα φημες και φουμαρα υπαρχουν για τα Ιταλικα...

Εγώ μίλησα για προβλήματα ηλεκτρολογικά κυρίως και αυτό από στατιστικά σε συγκριτικά

Ότι όλες οι εταιρίες κόβουν από όπου βρουν είναι αλήθεια. Μόνο το πιο απλό να δεις, το πλαστικό που χρησιμοποιούν για το εσωτερικό του αυτοκινήτου θα καταλάβεις πόσο τσιγκούνιδες έχουν γίνει.

Αλλά βλέπεις αυτό που πουλάει είναι βζουμ βζουμ γρήγορος κινητήρας με τις βζουμ βζουμ όμορφες ζάντες. Αφού τέτοιοι είμαστε, καλά να πάθουμε

Tsour_ee
09-12-08, 00:48
Τίποτα αλλά μιλάμε για αμάξια των 12000 ευρώ και όχι των 25000 ;)

Δεν εχουν όλα τα φίατ 12000 ούτε όλες οι αλφα 25000,δεν συγκρινονται ανομια πραγματα,ανηκουν και οι δυο εταιρείες στο ιδιο γκρουπ και χρησιμοποιουν αρκετα κοινα μηχανικα μερη.Πάντως για τη Μιτο(καθως το θεμα μας ειναι η Αλφα;)) δεν νομιζω οτι αποτελει μειονεκτημα το οτι χρησιμοποιεί τον 1.4 της φιατ(με βελτιωσεις) έναν απο τους καλυτερους κινητηρες overall.

........Auto merged post: Tsour_ee πρόσθεσε 2 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ναι δεν εχουν αξιοπιστια που τα mk2 εχουν φτασει με το 1400 να βγαζουν πανω απο 550 μαζι με νιτρο
αυξηση περιπου στο 400% της εργοστασιακης αποδοσης
ειναι το τεταρτο κατα σειρα μοτερ στην παγκοσμια ιστορια για tuning

ετσι βγαινουν απο το εργοστασιο?τι με νοιαζει ο καθε φαναροκαγκουρας?

hellenicsun
09-12-08, 00:51
Επειδή είπες σχετικά με το τι διαβάζεις σε περιοδικά.

Θα ήθελα να σε ενημερώσω πως μεγάλο μέρος των εσόδων μέσω διαφημίσεων (άμεσων ή έμμεσων) των Ελληνικών περιοδικών, προέρχεται από το VAG Group. Όπως καταλαβαίνεις, όλα είναι σαφώς κατευθυνόμενα (αλλιώς τέρμα το "χαρτζιλίκι") οπότε δε θα μπορούσες να σχηματίσεις μια σωστή άποψη για οποιοδήποτε αυτοκίνητο.

Antre
09-12-08, 00:53
Tsour_ee εντάξει πέταξα 2 αυθαίρετες τιμές για να δείξω για τι πράγμα μιλάω , μη κολλάς, και δεν πέταξα και την φθηνότερη τιμή της fiat. Γενικότερα τα alfa romeo όπως και να το κάνουμε είναι αυτοκίνητα κατά αρκετά ακριβότερα και από την fiat και από της citroen και από την opel κλπ

Όταν σκας τόσα λεφτά νομίζω ότι δεν σου αρκεί να είναι απλά το ίδιο αξιόπιστα... θες κάτι παραπάνω , μόνο που κάτι τέτοιο δεν γίνεται ;)

........Auto merged post: Antre πρόσθεσε 1 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επειδή είπες σχετικά με το τι διαβάζεις σε περιοδικά.

Θα ήθελα να σε ενημερώσω πως μεγάλο μέρος των εσόδων μέσω διαφημίσεων (άμεσων ή έμμεσων) των Ελληνικών περιοδικών, προέρχεται από το VAG Group. Όπως καταλαβαίνεις, όλα είναι σαφώς κατευθυνόμενα (αλλιώς τέρμα το "χαρτζιλίκι") οπότε δε θα μπορούσες να σχηματίσεις μια σωστή άποψη για οποιοδήποτε αυτοκίνητο.

Αυτό ναι το έχω υπόψιν μου. Πίστεψε στο επόμενο αυτοκίνητο θα το ψάξω πολύ :)

hellenicsun
09-12-08, 00:58
Για να καταλάβεις, το η αισχρή φυλλάδα AutoTriti έχει ένα άρθρο για καινοτομίες.. Εδώ:
http://www.autotriti.gr/news/preview_news.asp?CATEGORY_id=72&NEWS_DATA_ID=72874

Λέει λοιπόν πως η Ford καινοτόμησε με τις πίσω αναρτήσεις πολλαπλών συνδέσμων στο Focus, το πρώτο δηλαδή μικρομεσαίο. Μόνο που τα πρώτα μοντέλα που τις ''φόρεσαν'' ήταν οι Lancia Beta του 84 και το Honda Civic του 91.

Καταλαβαίνεις λοιπόν.

Σταματώ εδώ το Off Topic!

bikey77
09-12-08, 01:21
Χαίρομαι που ακούω αρκετά θετικές απόψεις για τις πολυαγαπημένες μου Ιταλίδες.
Όντως, έχει περάσει προ πολλού η κακή ποιότητα και τα προβλήματα που έβγαζαν οι Alfa τη δεκαετία του '80- αρχές '90 με 2-3 ζημιάρικα μοντέλα που χάλασαν αρκετά τη φήμη (75, 33 κλπ) και πλέον μπορούμε να μιλάμε για καλά αυτοκίνητα με πολύ καλούς κινητήρες, άριστο σύστημα διεύθυνσης, επιδόσεις, ενεργητική και παθητική ασφάλεια και φυσικά, την αξεπέραστη εμφάνιση που κάνει μια Alfa να ξεχωρίζει από χιλιόμετρα.

Η καραμέλα περί ηλεκτρικών προβλημάτων ανήκει πια στο παρελθόν, από ηλεκτρικά δεν πάσχουν πλέον. Όντως υπάρχουν κάποια θέματα με τον μεταβλητό χρονισμό στους Twin Spark (από τα facelift μοντέλα 147 & 156 έχει εξαλειφθεί) και στο κιβώτιο (συχνή ζημιά στα συγχρονιζέ και ντίζες) αλλά είναι επακόλουθο της σπορ οδήγησης και σκληρής χρήσης που κάνουμε όλοι εμείς οι κάτοχοι διότι το αυτοκίνητο σε εμπνέει να κινηθείς γρήγορα και αυτό σημαίνει περισσότερες φθορές.

Για μένα δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης με άλλες εταιρίες όπως Ford, Opel, Peugeot, Citroen, Renault κλπ. Οι παραπάνω εταιρίες κατασκευάζουν "αποστειρωμένα" και συντηρητικά αυτοκίνητα που δεν έχουν χαρακτήρα, δεν τολμούν να καινοτομήσουν και εν τέλει, για μένα είναι ένα ωραίο σαλόνι με ρόδες. Μπορεί να είναι καλά αυτοκίνητα, ίσως και καλύτερα από τις Alfa , αλλά είναι βαρετά. Γυρίσατε ποτέ να κοιτάξετε ένα Focus 1.6 ή ένα Astra 1.6? Η 147 ακόμα και στην πιο απλή έκδοση γοητεύει όμως... Δεν πιάνω καν τις 159, GT, Spider, Brera γιατί εκεί μιλάμε για έργα τέχνης, όχι αυτοκίνητα. Αργότερα, όταν κάνω 2-3 παιδιά μπορεί να πάρω Scenic, τώρα όμως στα 30 θέλω ένα αμάξι να μου κάνει τα κέφια, όχι να λέω πόσο αθόρυβο και άνετο είναι.

Δείτε σχεδιαστική γραμμή σχεδόν 9 ετών...

http://imageshack.gr/files/n8jxqme6ywaywwo4fq7h_thumb.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=n8jxqme6ywaywwo4fq7h.jpg)http://imageshack.gr/files/zwtjuq2uru0ywsn99c7t_thumb.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=zwtjuq2uru0ywsn99c7t.jpg)

THEMIS_S
09-12-08, 07:04
Λοιπον το πρωτο μου αυτοκινητο ηταν μια alfasud ti 1.3 του 1983 ειχα λοξα απο τοτε με τα
ιταλικα.Το πως εστριβε το πως φρεναρε ηταν το κατι αλλο.
Σκεφτειτε οτι ειχε 4 δισκοφρενα που δεν τα βρισκεις ακομα και σημερα σε καποια αυτοκινητα.
Αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα θα την ειχα ακομα αλλα δυστυχως την πουλησα.
Παντως οσο την κρατησα δεν εβγαλε το παραμικρο , δεν με αφησε ποτε ακομα και οταν
πηγαινε με 3 η και καμια φορα με 2 κυλινδρους - ηθελε λιγο γκαζι για ξεμπουκωμα.:oops:

bikey77
09-12-08, 10:01
Είπαμε, μια Alfa δε βγάζει ποτέ προβλήματα, απλά κάνει νάζια... :p

Manolis_karas
09-12-08, 11:13
Το πρώτο μου αυτοκίνητο ήταν Alfasud 79 1200 cc καινούργιο, προοριζόταν για ταξί στην Ιταλία, αλλά λόγω οικονομικής πολιτικής του 1979, ήρθε στην Ελλάδα. Στα 2 χρόνια άρχισε να βάζει νερά από το παρμπρίζ, πιθανόν σχεδιαστικό - κατασκευαστικό πρόβλημα και σάπισε η λαμαρίνα στο μπροστινό αριστερό καπό (διάμετρο περίπου 5-6 cm), τα έφτιαξα μία φορά και από τότε και για άλλα 14 χρόνια το μόνο που χρειάστηκε επιδιόρθωση ήταν η αντικατάσταση αντλίας νερού και έκαιγε πολύ λάδι. Κρατούσε, έστριβε και φρέναρε σαν τραίνο, η απόδοση της ιπποδύναμης ήταν εντελώς γραμμική και τα γρήγορα αμάξια της εποχής οι BMW οι 1602 και μετά οι 316 μόνο στις ευθείες πλησίαζαν. Το ελάττωμα για μένα; πολύ χαμηλή.
Α! μία φορά είχαμε μπει μέσα 9 άτομα (για μικρή απόσταση).

Patentman
09-12-08, 20:05
Αργότερα, όταν κάνω 2-3 παιδιά μπορεί να πάρω Scenic, τώρα όμως στα 30 θέλω ένα αμάξι να μου κάνει τα κέφια, όχι να λέω πόσο αθόρυβο και άνετο είναι.


Ανετο εννοεις σε χωρους οπως ενα πολυμορφικο ή ενα στεϊσιον;
Γιατι σε ταξιδι με μια A147 ή μια A156 οσα και να ειναι τα χιλιομετρα, οσες να ειναι οι στροφες, βγαινεις ξεκουραστος.
Σημαντικο ρολο σε αυτο παιζουν τα καθισματα, και ειδικα οταν ο δρομος εχει πολλες στροφες.
Παντως εμενα αθορυβη ειναι, ουτε κιχ δεν κανει.

hellenicsun
09-12-08, 20:06
Ανετο εννοεις σε χωρους οπως ενα πολυμορφικο ή ενα στεϊσιον;
Γιατι σε ταξιδι με μια A147 ή μια A156 οσα και να ειναι τα χιλιομετρα, οσες να ειναι οι στροφες, βγαινεις ξεκουραστος.
Σημαντικο ρολο σε αυτο παιζουν τα καθισματα, και ειδικα οταν ο δρομος εχει πολλες στροφες.


...αν έχω κάνει ταξίδια με την 156 στα 2 χρόνια που την έχω. Άνετη οδήγηση, στις στροφές ακόμη περισσότερη ευχαρίστηση και γρήγορα.

bikey77
09-12-08, 20:46
Ανετο εννοεις σε χωρους οπως ενα πολυμορφικο ή ενα στεϊσιον;
Γιατι σε ταξιδι με μια A147 ή μια A156 οσα και να ειναι τα χιλιομετρα, οσες να ειναι οι στροφες, βγαινεις ξεκουραστος.
Σημαντικο ρολο σε αυτο παιζουν τα καθισματα, και ειδικα οταν ο δρομος εχει πολλες στροφες.
Παντως εμενα αθορυβη ειναι, ουτε κιχ δεν κανει.

Ναι, χώρους εννοούσα. Αν και τώρα που το σκέφτομαι παίρνω μια Sportwagon και τελείωσε!
Τώρα που είπες για στροφές, το καλοκαίρι πήγα για camping στην Εύβοια (Ροβιές) και έκανα τη στροφοδιαδρομή από τον Αγ. Ιωάννη τον Ρώσο, όποιος την ξέρει καταλαβαίνει για τι μιλάμε. Η bella φορτωμένη μέχρι τον ουρανό (μόνο κομοδίνα δεν πήραμε μαζί μας, camping κατά τ' άλλα... :p ) και το αυτοκίνητο πατούσε τόσο σίγουρα και σταθερά που ήταν λες και ήμουν μόνο εγώ μέσα. Ένα αρκετά μεγάλο μέρος της διαδρομής το έκανα με γρήγορους ρυθμούς, το τιμόνι απλά το κοβες και ακολουθούσε όλο το αμάξι, ούτε υποστροφή, ούτε άτσαλη μετατόπιση φορτίου, ούτε τίποτα.... Ξυράφι.

hellenicsun
09-12-08, 20:48
Σήμερα έκανα κι εγώ κάτι δοκιμές μετά από τοποθέτηση συγκεκριμένης βελτίωσης, κυρίως για ''στρώσιμο''. Δυστυχώς δε κρατήθηκα σε ορισμένες στροφές. Ακόμη απορώ με τη συμπεριφορά "τρένου":p

Antre
09-12-08, 20:58
Σήμερα έκανα κι εγώ κάτι δοκιμές μετά από τοποθέτηση συγκεκριμένης βελτίωσης, κυρίως για ''στρώσιμο''. Δυστυχώς δε κρατήθηκα σε ορισμένες στροφές. Ακόμη απορώ με τη συμπεριφορά "τρένου":p

Όταν λες βελτίωση; Πρόγραμμα;

hellenicsun
09-12-08, 21:04
Όταν λες βελτίωση; Πρόγραμμα;

Α, δε λέω :p

XTCgr
09-12-08, 21:16
όποιος οδηγήσει alfa είναι αδύνατον να μην γίνει alfisti... έτσι απλά!!!

bikey77
09-12-08, 21:46
Σήμερα έκανα κι εγώ κάτι δοκιμές μετά από τοποθέτηση συγκεκριμένης βελτίωσης, κυρίως για ''στρώσιμο''. Δυστυχώς δε κρατήθηκα σε ορισμένες στροφές. Ακόμη απορώ με τη συμπεριφορά "τρένου":p

Ζαμφόρ GTA? ;)

Antre
09-12-08, 21:52
Α, δε λέω :p

Έλα τώρα πες :p Πουθενά δεν θα το πω :lol:

linkinp
10-12-08, 16:16
αυτοκινητα:μεσα μεταφορας

ALFA ROMEO:μεσα απολαυσης.....

οποιος δεν εχει οδηγησει,δεν μπορει να καταλαβει....

Manolis_karas
11-12-08, 10:09
Ακόμη απορώ με τη συμπεριφορά "τρένου"

Η Alfasud είχε πιθανόν καλύτερη σχέση αναρτήσεις - φρένα \ ιπποδύναμη από τις σύγχρονες. Αλλά επιμένω για τον χαρακτηρισμό.

linkinp
11-12-08, 16:53
οχι μονο η alfasud,αν εξαιρεσεις ισως την 33,καθε alfa απο την julieta εως την mito ηταν στην κορυφη της κατηγοριας της στο κρατημα...

hellenicsun
11-12-08, 16:55
Γενικότερη η Alfa Romeo πάντα παρέδιδε μαθήματα στο θέμα κρατήματος.

Antre
11-12-08, 17:53
Γενικότερη η Alfa Romeo πάντα παρέδιδε μαθήματα στο θέμα κρατήματος.

Και ναι και όχι.

Ναι, ότι όντως έχει πολύ καλά κρατήματα.

Όχι, η τιμούλα της (μιλάω πάντα για καινούργια) είναι τέτοια που μπορείς μόνο να την συγκρίνεις με άλλες πιο ακριβές εταιρίες (πχ audi) που δεν θα λεγες ότι υστερούν κιόλας; ;)

Tsour_ee
11-12-08, 18:04
οχι μονο η alfasud,αν εξαιρεσεις ισως την 33,καθε alfa απο την julieta εως την mito ηταν στην κορυφη της κατηγοριας της στο κρατημα...

Linkinp και η 33 πρέπει να ήταν κορυφή στην κατηγορία της,ίσως να μην έκανε τόσο πολύ τη διαφορά σε σχέση με τη sud(35 χρόνια μετά και δίνει μαθήματα οδ.συμπεριφοράς!) αλλά μαζί μαζί με το renault 19 και 305/306 ήταν τα κορυφαία από θέμα κρατήματος.

hellenicsun
11-12-08, 19:42
Και ναι και όχι.

Ναι, ότι όντως έχει πολύ καλά κρατήματα.

Όχι, η τιμούλα της (μιλάω πάντα για καινούργια) είναι τέτοια που μπορείς μόνο να την συγκρίνεις με άλλες πιο ακριβές εταιρίες (πχ audi) που δεν θα λεγες ότι υστερούν κιόλας; ;)

Κοίτα, η τιμή των Alfa δε νομίζω πως είναι υψηλή, ειδικά αν μπω σε μια σύγκριση με τα Audi που, κατά γενική ομολογία είναι υπερτιμημένα. Μη ξεχνάς πως ένα Audi A3 1.8 Sportback με Full Extra, κοστίζει περισσότερο από μια 159 1.8 τη στιγμή που δε συγκρίνονται ως αυτοκίνητα.

Επίσης, η Alfa Romeo είναι μια από τις λίγες εταιρίες που προσφέρουν αυτοκίνητα τα οποία εφόσον τα οδηγήσεις, θα καταλάβεις τι εστί αυτοκίνητο. Αυτό δεν είναι προσωπική μου άποψη, είναι άποψη οποιουδήποτε έχει σχετική εμπειρία.

Τώρα, αν προχωρήσουμε σε μια ανάλυση,
η Alfa Romeo διαθέτει το καλύτερο σχεδιασμό και τα καλύτερα κρατήματα. Το πρώτο δε το βρίσκεις στην Audi για κανένα λόγο. Το δεύτερο το πλησιάζεις μόνο αν αποφασίσεις να αποκτήσεις ένα της σειράς S. Οπότε, πάλι ακριβότερη μας βγαίνει η Audi.

Κινητήρες. Εδώ, δυστυχώς η Alfa Romeo με απογοήτευσε καθώς φοράει κινητήρα της Opel (159). Από την άλλη, η Audi επιλέγει τους γνωστούς κινητήρες - πασπαρτού του VAG Group, FSI, TSI, TFSI. Καλά κρασιά. Προτού αναφερθείς σε επιτυχία, να σου πω ότι καίνε πολύ λάδι! Ειδικά το μοσχοπουλημένο VW GTI.

Υλικά; Εντάξει, κάποτε οι Γερμανοί υπερτερούσαν σε αυτό το τομέα. Τον μοναδικό δηλαδή. Πλέον, ούτε η Alfa Romeo υστερεί. Βασικά, δεν αξίζει να μπούμε σε μια τέτοια σύγκριση.

Οπότε, που καταλήγουμε; Δε θα κοιτάξω το αυτοκίνητο στα σημεία. Θα το δω στο σύνολο γιατί το σύνολο είναι που με ενδιαφέρει. Τι με ενδιαφέρει; Φυσικά ένα ασφαλές, γρήγορο και με κρατήματα αυτοκίνητο που θα μου δώσει το λεγόμενο driving pleasure. Με πρωτότυπη σχεδίαση, όχι κοινοτυπίες δηλαδή και τέλος, να ανήκει σε μια μάρκα που μόνο η ιστορία της θα με κάνει να νιώσω ακόμη καλύτερα.

Να σου πω σε τι πραγματικά υπερέχει η Audi; Σε τι είναι άπιαστη; Στο marketing.

Δε λέω πως η Audi είναι μια άχρηστη εταιρία με κονσερβοκούτια. Αλλά δε δέχομαι να μπαίνουν σε συγκρίσεις δύο εταιρίες με εκ διαμέτρου αντίθετες πρακτικές, πολιτική αλλά κυρίως προϊόντα.

Είμαι εγκάθετος ή μου φαίνεται;

Antre
11-12-08, 20:21
Μην βαράς :p μια φευγαλέα σκέψη έκανα. Απλά ήθελα να πω ότι παίζει δίπλα σε πιο ακριβές εταιρίες... αυτό εννοούσα;) . Δηλαδή δεν μπορείς να συγκρίνεις τα κρατήματα της alfa με τα κρατήματα πχ της Fiat, Citroen, Peugeot, Renault, Zastava (:blink::rofl:).... σίγουρα έχει πολύ καλά κρατήματα και την εξέφρασα και πριν την συμπαθιά μου για αυτό αλλά όχι να λέμε ότι δίνει και μαθήματα.

Όσον αφορά την audi μιας και την στόλισες, δεν προχώρησες σε σύγκριση στρεπτικής ακαμψίας και παθητικής ασφάλειας. Όχι ότι θα αγόραζα ποτέ audi, δεν είμαι fan της εταιρίας, απλά μην ξεχνάμε κάποια πράγματα. Όσον αφορά τα λάδια που καίνε, εμένα δεν μου λέει τίποτα αυτό. Αυτό που θα μου πει κάτι είναι πως θα ναι ο κινητήρας μετά από 200 και βάλε χιλιάδες χιλιόμετρα.;)

Υ.Γ. Όσον αφορά οδηγική απόλαυση... για οδήγησε και ένα Honda civic οποιασδήποτε γενιάς και μετά ξανά μιλάμε ;) (ειδικά του 94-97 είναι αθάνατο). Σίγουρα είναι απόλαυση να οδηγείς μια alfa αλλά μην υπερβάλλουμε κιόλας

hellenicsun
11-12-08, 20:31
Μην βαράς :p μια φευγαλέα σκέψη έκανα. Απλά ήθελα να πω ότι παίζει δίπλα σε πιο ακριβές εταιρίες... αυτό εννοούσα;) . Δηλαδή δεν μπορείς να συγκρίνεις τα κρατήματα της alfa με τα κρατήματα πχ της Fiat, Citroen, Peugeot, Renault, Zastava (:blink::rofl:).... σίγουρα έχει πολύ καλά κρατήματα και την εξέφρασα και πριν την συμπαθιά μου για αυτό αλλά όχι να λέμε ότι δίνει και μαθήματα.

Ειδικά τα Zastava θέλουν ψυχή! :lol: Φαντάσου το τελικιασμένο στα λιμανάκια!:lol:


Όσον αφορά την audi μιας και την στόλισες, δεν προχώρησες σε σύγκριση στρεπτικής ακαμψίας και παθητικής ασφάλειας. Όχι ότι θα αγόραζα ποτέ audi, δεν είμαι fan της εταιρίας, απλά μην ξεχνάμε κάποια πράγματα. Όσον αφορά τα λάδια που καίνε, εμένα δεν μου λέει τίποτα αυτό. Αυτό που θα μου πει κάτι είναι πως θα ναι ο κινητήρας μετά από 200 και βάλε χιλιάδες χιλιόμετρα.;)

Τα λάδια να σου λένε τη στιγμή που όλο το VAG Group (μαζί και η Audi) εκθειάζουν τους κινητήρες τους. Μη ξεχνάς πως τα λάδια, ήταν μια συνήθης κατηγορία προς τα Ιταλικά. Ως προς τα χιλιόμετρα που αντέχει ο κινητήρας, τι να πω. Μετά από 117.000+ λειτουργεί σαν καινούριος, δίχως προβλήματα. Ανάλογες εμπειρίες έχουν κι άλλοι κάτοχοι. Δυστυχώς δε ξέρω κάτι περισσότερο. Καθαρά εμπειρικά λοιπόν. Η παθητική ασφάλεια στις Alfa Romeo τι έχει να ζηλέψει δηλαδή από τον ανταγωνισμό;


Υ.Γ. Όσον αφορά οδηγική απόλαυση... για οδήγησε και ένα Honda civic οποιασδήποτε γενιάς και μετά ξανά μιλάμε ;) (ειδικά του 94-97 είναι αθάνατο). Σίγουρα είναι απόλαυση να οδηγείς μια alfa αλλά μην υπερβάλλουμε κιόλας

Αυτό αρνούμαι να το πιστέψω.

Antre
11-12-08, 21:02
Ειδικά τα Zastava θέλουν ψυχή! :lol: Φαντάσου το τελικιασμένο στα λιμανάκια!:lol:

Να σου πω σκηνικό να λιώσεις. Ήμασταν 6 άτομα σε ένα zastava (δυστυχώς δεν μου ρχεται το μοντέλο) 15ετίας. Καλοκαιράκι όλοι να λιώνουμε και του λέμε , τρέχτω λίγο να δουλέψει το "aircondition". Θεριό ανήμερο, έτρεχε τόσο, χοροπήδαγε ολόκληρο... λέω πάει θα μας σκοτώσει ο τρελός... κοιτάω και το κοντέρ "160" στη παραλιακή... στο πρώτο δευτερόλεπτο που μόλις είχα κοιτάξει μου φάνηκε λογικό νούμερο για το όλο ταράκουλο που έκανε... στο δεύτερο δευτερόλεπτο βλέπω έναν παπάκια να μας περνάει για πλάκα :lol:


Τα λάδια να σου λένε τη στιγμή που όλο το VAG Group (μαζί και η Audi) εκθειάζουν τους κινητήρες τους. Μη ξεχνάς πως τα λάδια, ήταν μια συνήθης κατηγορία προς τα Ιταλικά. Ως προς τα χιλιόμετρα που αντέχει ο κινητήρας, τι να πω. Μετά από 117.000+ λειτουργεί σαν καινούριος, δίχως προβλήματα. Ανάλογες εμπειρίες έχουν κι άλλοι κάτοχοι. Δυστυχώς δε ξέρω κάτι περισσότερο. Καθαρά εμπειρικά λοιπόν. Η παθητική ασφάλεια στις Alfa Romeo τι έχει να ζηλέψει δηλαδή από τον ανταγωνισμό;

Καταρχήν σου εύχομαι να τα εκατομυριάσεις τα km :) . Δεν σου λέω ότι η alfa ψοφάει γρήγορα αλλά ότι το να κρίνεις έναν κινητήρα κατά πόσο σκυλί βγήκε δεν τον κρίνεις από τις ενδείξεις (πχ λάδια... βέβαια δεν παύει να είναι σοβαρό μειονέκτημα και μόνο ότι ξοδεύεις για λάδια) αλλά από τα πόσα km τελικά θα βγάλει. Όλα τα αμάξια μέχρι 200.000 km φτάνουν άνετα... το πόσα χιλιάδες ακόμη km θα αντέξει μετά τα 200 είναι το θέμα. Σε αυτό τα ιαπωνικά έρχονται πρώτα με διαφορά και ακολουθούσαν τα γερμανικά (λέω ακολουθούσαν γιατί εκ των πραγμάτων δεν μπορώ να έχω από τώρα άποψη για τα σημερινά γερμανικά)



Αυτό αρνούμαι να το πιστέψω.

Δεν χρειάζεται να πιστέψεις τα λόγια μου... αν σου δωθεί η ευκαιρία δοκίμασε το. Έχω οδηγήσει μέχρι στιγμής opel astra το προηγούμενο (το αμάξι μου), opel corsa το προηγούμενο, citroen saxo του 2000, honda civic (του 98, 95 , 85) , Peugeot 406, ford focus του 2007 (αυτό να δεις κρατήματα:respekt:) , toyota yaris (αλλά δεν πιάνεται... γιατί ουσιαστικά οδηγούσε ο δάσκαλος :lol:) , hyundai atos (άθλιο :down:), alfa romeo 146 (αν και δεν μου αρέσει εξωτερικά το αμάξι είναι :respekt:) και αρκετά ακόμη και μπορώ να σου πω ότι το πιο απολαυστικό από όσα σου ανέφερα, το πιο παιχνιδιάρικο και επιθετικό ήταν το civic.

Φυσικά τα πάντα είναι σχετικά μιας και όπως είναι αναμενόμενο δεν μπορούν όλα τα αμάξια να ήταν στην ακριβώς ίδια κατάσταση (αναρτήσεις κλπ). Πάντως δεν θα ξεχάσω ποτέ τα κρατήματα του ford focus (κλαψ θέλω και εγώ)

treli@ris
11-12-08, 21:37
Μια Lancia ενος φιλου μου (μοντελο 20ετιας+) που την αγορασε μεταχειρισμενη με 185000 km κρατησε μεχρι τα 220000 km γιατι του εφυγε σε μια στροφη και διελυσε τον πισω αξονα. Σκυλι ηταν και πηγαινε σα τρενο μεχρι τα 130 με τελικη λιγο παραπανω απο 160 km, εκανε και εναν ηχο τρελο απο την εξατμιση...

Antre
11-12-08, 21:42
Πάντως ένα αμάξι μπορεί ο κινητήρας του να αντέξει και παραπάνω από 400.000 km . Για μένα αυτά είναι κινητήρες σκυλιά (προσοχή δεν βαπτίζω όλο το αμάξι σκυλί γιατί μπορεί να βγάλει αλλά προβλήματα πχ κρεμαριέρα, συχνά πυκνα να θέλει δισκο πλατό, ηλεκτρολογικά κλπ)

@ ADSLgr.com All rights reserved.