PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγρασία



chat1978
21-12-08, 04:48
Πρόσφατα μετακόμισα χαλάνδρι στα σίδερα και έχει πολύ υγρασία η περιοχή.
Μετά από 8 χρόνια στην Πάτρα με απίστευτη υγρασία και χωρίς να έχω βρει λύση, προς το παρών ειναι το μόνο πράγμα που ξενερώνει γιατι με εκνευρίζει μιας και δεν την έχω συνηθίσει σαν παιδί τους κέντρου Αθήνας.

Το σπίτι δεν φαίνεται να έχει και την καλύτερη μόνωση. Μιλάμε για το πρωί τα ρούχα τα νιώθεις υγρά. όχι βρεγμένα. όσοι ξέρετε από υγρασία καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Γενικά τι μπορείς να κάνει κανείς. Έχουν πέσει στα μάτια μου κάτι αγυγκρατήρες και κάτι κουτάκια στο σουπερμάρκερ που ρουφάνε την υγρασία. Μάπα μου βρωμάει το καρπούζι αλλά αν έχεις κανείς θετική εμπειρία να αγοράσω αδερφέ.

Από έξτρα θερμαντικά σώματα με καλύτερο τον κλιματισμό που δεν έχω, τι θεωρείτε καλύτερο που να ρουφά και την υγρασία

Convector
Καλοριφέρ λαδιού (είναι πολύ βαρύ το άτιμο) και δεν μεταφέρεται
αερόθερμο
Θερμοπομπός
Αν υπάρχει καμιά άλλη πρόταση, μην την κρατάτε μυστική.
Ευχαριστώ.

electric
21-12-08, 08:29
για σου φίλε μου το μηχανάκι που ψαχνής ονομάζετε αφριγραντιρασ έχει το πραχτικερ και άλλα μαγαζιά άλλα εκεί το βρήκα πιο φτηνά με έσωσε γύρο στα 80

manoulamou
21-12-08, 14:11
Δεν αρκει η μονωση και η στεγανοποιηση για να μειωσουν/λυσουν το προβλημα!
Ο αερας πρεπει να κυκλοφορει, ομως μαζι του μεταφερεται και η υγρασια...
Μεγαλο ρολο παιζει εαν μενεις σε μονοκατοικια, πολυκατοικια,
παλιας ή προσφατης κατασκευης...
Ειναι πολυ σοβαροτερο απ ο,τι φαινεται με την πρωτη ματια, γιατι επηρεαζεται και
η υγεια μας: "προσοχή στα εμφράγματα, τις αλλεργίες, τους πονοκεφάλους, τις αρθρίτιδες (http://www.anew.gr/health/article.php?aid=76&ses=abbde69b5d1906dca766497a78b4775a)"...

Για να μην έχετε προβλήματα υγρασίας:

- Αερίζετε συχνά όλους τους χώρους του σπιτιού
- Όταν μαγειρεύετε χρησιμοποιείτε τον απορροφητήρα
- Διατηρείτε τις επιφάνειες και τα αντικείμενα μέσα στο σπίτι όσο το δυνατόν πιο στεγνά.
- Φροντίστε στους χώρους που συγκεντρώνονται οι υδρατμοί (μπάνιο, κουζίνα βοηθητικά δωμάτια
όπου βρίσκονται πλυντήρια, στεγνωτήρια ) να υπάρχει σύστημα εξαερισμού.
- Χρησιμοποιείτε πάντα ένα πατάκι μπροστά από τη μπανιέρα ή το νιπτήρα(το οποίο θα κρατάτε στεγνό),
έτσι ώστε τα νερά να μην μένουν στο πάτωμα
(η υγρασία που δημιουργείται θα ευνοήσει και την εμφάνιση μούχλας).
- Αν ζείτε σε περιοχή με έντονο πρόβλημα υγρασίας, καλό είναι να την ελέγχετε με ένα υγρόμετρο, το οποίο θα βρείτε στο εμπόριο(αποτελείται από μια βελόνα, η οποία κινείται σε μια κυκλική επιφάνεια διαβαθμισμένη από 0%-100%).
- Αν διαπιστώσετε ότι η εσωτερική υγρασία ξεπερνά το 60%, μειώστε τα επίπεδά της
χρησιμοποιώντας ένα αφυγραντήρα (http://www.skroutz.gr/c/449/ionizer.html).;)
- Σε περίπτωση που η υγρασία προέρχεται από νερά που έχουν συγκεντρωθεί σε ταράτσα, βεράντες ή υπόγεια
είναι απαραίτητο πρώτα να λύσετε το πρόβλημα της προέλευσης αυτών των νερών και
στη συνέχεια να καλέσετε ένα συνεργείο μονώσεων για να σας κάνει υγρομόνωση.
- Επιδιορθώνετε αμέσως τη βλάβη (τυχόν διαρροής της στέγης ή κάποιου σωλήνα)
που επιτρέπει την εισαγωγή νερού μέσα στο σπίτι.

chat1978
21-12-08, 16:13
Δεν το ήξερα ότι το άερισμα κάνει κακό. Νομιζα ότι φέρνει και περισσότερο κρύο.

Τι ακριβώς κάνει ο αφυγραντήρας και πως ακριβώς ένιωσες την διαφορά electric. Δλδ πχ θα σταματήσω να νιώθω ότι ένας εσωτερικός τοίχος ακτινοβολεί κρύο. Θα σταματήσω να νιώθω τα ρούχα υγρά? Θα έχουν καλύτερη απόδωση τα καλοριφέρ?

Επίσης για 50 τμ δύο δωμάτια χρειάζεται ένα σε κάθε δωμάτιο?

Για αυτές τις σκόνες δεν ξέρετε έτσι?

Θα το τσεκάρω το υγρόμετρο.

Ευχαριστώ πάντως!

chat1978
30-12-08, 23:34
Πήρα υγρόμετρο και πήρα και ένα κονβεκτορ
Μια χαρά καλύτερα από αερόθερμο αλλά το σπίτι έχει μονιμα 45-48% υγρασία, που δεν κατεβαίνει πχ αν αερίζω ή αν ανάβω θέρμανση καλοριφέρ η ηλεκτρικά.

Ρώτησα για αφυγκρατήρα, και βουρ ειναι πανάκριβα. Επίσης αυτή μου ειπε ότι αυτά πρακτικά δουλεύουν για ώρες και όντως κοντά στα 200 Βαττ με ανησύχησε λίγο.

Αυτο με το κρύο ειναι το μοναδικό ξενέρωμα με το σπίτι. Και το έφαγα στην μάπα 8 χρόνια στην πάτρα. Εχω στραβώσει.

G.F.D
30-12-08, 23:47
Ελα μείνε σε νησί και θα σου περάσουν όλα:pΣτην Πάτρα που ήμουν έναν χειμώνα δεν πολυκατάλαβα αυτό το πολύ υγρασία που λένε.(οταν έχει πολύ το καταλαβαίνω απο το κρακ κρακ του γόνατου μου:p)

LOUKAS32
31-12-08, 00:02
τα ιδια προβληματα και εγω, ΑΣΕ που μπαζει απο παντου το σπιτι ελεος, τα πατζουρια θελουν ειδικη μονωση ωστε το κρυο να μην τα διαπερνα.

τα καλολιφερ δεν κανουν και τιποτα αφου τα ανοιγουν 3-4 ωρες μονο.

τεσπα 250 ευρο δινω μονο για 55m2, οποτε δεν μιλαω και πολυ.

chat1978
08-01-09, 00:45
Λοιπον ψάχνωντας το λίγο για να βγάλεις την υγρασία σοβαρά από το σπίτι υπάρχουν δύο λύσεις.
Παγίδες υγρασίας στα σούπερμάρκετ και αφυγραντήρες.

Για τις μεν παγίδες το κόστος δεν φαίνεται μεγάλο και ίσως να το τζογάρω να το ελέγξω εκτός και αν κάποιος έχει ήδη άποψη.

Σχετικά με τους αφυγραντήρες λένε με 70 ευρω αλλά εγώ δεν βρήκα κάτι φθηνότερο από αυτο (http://www.megamarket.gr/delonghidem1018m2-p-25776.html) το όποίο όμως μου φαίνεται ακριβώ. Έχει κάποιος κάτι άλλο να προτείνει??

Εχει γίνει πρόβλημα το θέμα και έχω ξενερώσει.
Πιστεύω ότι αν την μειώσω δεν θα ειναι τόσο χάλια καθώς το θερμόμετρο πχ μπορεί να λέει 19 αλλά εγώ κρυώνω και επίσης το κρεβάτι και μαξιλάρια ειναι απίστευτα κρύα.

Μέχρι και ηλεκτρική κουβέρτα σκέφτομαι ή αν υπάρχει κανά ματζαφλάρι σαν αυτά που βάζαν παλιά ζεστό νερό αλλά με ρεύμα.

LOUKAS32
08-01-09, 00:49
φιλε μαζι υποφερουμε δεν ειμαστε οι μονοι....δυσκολα εαν το σπιτι ειναι οτι ναναι χτισμενο και ΠΑΛΑΙΟ τοτε.........βραστα και αστα.........δεν ειναι δικο μας αρα δεν κανουμε ανακατασκευη.

live with it or move!

Dachtus
09-12-10, 19:08
Συγνώμη για το διπλό post αλλά έκρινα ότι απαντά λόγο ύπαρξης και σε αυτό το νήμα...
Γεια σας και από εμένα.
Θα ήθελα να προχωρήσω στην αγορά ενός αφυγραντήρα για το σπίτι μου και μετά από μια αναζήτηση στον ιστό, βρήκα ενδιαφέρουσα τη συζήτησή σας εδώ.
Λίγα λόγια για την περίπτωσή μου, λοιπόν, και μερικές ερωτήσεις που μου έχουν δημιουργηθεί στο μυαλό μετά από τα τόσα που διάβασα...
Θα αριθμήσω τις σκέψεις που ακολουθούν, ώστε να είναι ευκολότερο για εσάς να απαντήσετε, εφόσον γνωρίζετε ή έχετε να σχολιάσετε κάτι...
Αρχίζω λοιπόν:

1- Η επιφάνειά του σπιτιού μου είναι περίπου 90 m2 και επιθυμώ να κρατήσω σε σταθερή τιμή όλο το 24ωρο τις τιμές της σχετικής υγρασίας. Είναι εφικτό αυτό;

2- Γνωρίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να κρατήσει σταθερές τις τιμές της υγρασίας ένας αφυγραντήρας ένα ολόκληρο σπίτι με δωμάτια ξεχωριστά, εκτός κι αν πρόκειται για ένα ενιαίο χώρο και μόνο... Είναι έτσι;

3- Σίγουρα θα χρειαστώ ένα αφυγραντήρα, λοιπόν, για να καλύψει τουλάχιστον 50m2 για τον ενιαίο χώρο και από εκεί και μετά θα πρέπει να είναι εύκολος στη μεταφορά του, ώστε να τον μετακινώ τις ώρες του ύπνου και στο χώρο με τα υπνοδωμάτια (στο διάδρομο του σπιτιού, για παράδειγμα)... Είναι καλό αυτό;

4- Με απασχολεί το επίπεδο θορύβου της συσκευής αυτής...θα ήθελα να πλησιάζει τα ελάχιστα αποδεκτά επίπεδα, κάπου στα 30-40 dB(A).

5- Σαφώς να περιορίσω την κατανάλωση ρεύματος, γιαυτό θα ήθελα να επιλέξω μια συσκευή με χαμηλά Watt.

6- Δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιος είναι καλύτερος αφυγραντήρας...εκείνος που λειτουργεί με τη χρήση δίσκου από ζεόλιθο ή αυτός με ψυκτικό κύκλο;

7- Είναι καλύτερο να δοκιμάσω αφυγραντήρα με πλενόμενα φίλτρα ή με φίλτρα αντικατάστασης (ενεργού άνθρακα, ίσως;).

8- Είναι καλύτερα να δοκιμάσω αφυγραντήρα με ιονιστή μαζί ή απλό; Γνωρίζω ότι είναι προσωπική επιλογή αυτό, απλά θα ήθελα τη γνώμη σας επί αυτού!

9- Τέλος (γνωρίζω ότι σας κουράζω αλλά πιστεύω ότι έθεσα τα ερωτήματά μου με τέτοιο τρόπο που καθιστά πιο εύκολη την απάντησή τους) θα επιθυμούσα να μου προτείνετε μάρκες ή μοντέλα όπου πληρούν πάνω-κάτω τα παραπάνω ερωτήματα-σκέψεις μου...

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και ελπίζω να αναπτύξουμε έναν εποικοδομητικό διάλογο σε αυτό το νήμα προς ενημέρωση και άλλων που βρίσκονται σε ανάλογη αναζήτηση με εμένα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.