PDA

Επιστροφή στο Forum : Πίνακας DSLAM Δικτύου ΟΤΕ (Update 3/12/2009)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29

sdikr
22-12-06, 23:07
ερωτηση. εγω ανηκω σε ενα dslam siemens 1 με 64 πορτες 61 ειναι κατηλειμενες 2 σε βλαβη κ 1 ελευθερη. Ειναι αυτος λογος για τις διακυμανσεις που βλεπω στην 2048 γραμμη μου? Εαν ναι υπαρχει περιπτωση να τους ζητησω να με βαλουν σε αλλο dslam που υπαρχει στην περιοχη μου ?

Για το 1 ναι μπορεί να είναι λόγος, για το δεύτερο δύσκολα αλλά όχι απίθανο

Desperado
22-12-06, 23:10
μαλιστα... το καινουργιο που βλεπω οτι υπαρχει ειναι σιεμενς 3. Πως θα τους το εφερνα αραγε ωστε να τους ψησω να με αλλαξουν ?

theotherside
23-12-06, 14:39
Ρε παιδιά δεν μπορώ να ακούω τέτοια! Τι σχέση έχουν φίλε μου οι πόρτες που είναι σε βλάβη στην 64άρα κάρτα με τις συχνές αποσυνδέσεις?? Για να γίνει αλλαγή πόρτας πρέπει να διαπιστωθεί πρόβλημα στις μετρήσεις μέσα στον κατανεμητή κάτι τι οποίο συμβαίνει σπανιότατα. Απ'ότι βλέπω είσαι στο Διόνυσο οπότε πιθανώς να έχεις μεγάλη απόσταση από το κέντρο ή να κολλάει το modem σου. Μην ψάχνεις τρόπο να ψήσεις τον ΟΤΕ γιατί οι τεχνικοί ξέρουν καλά τη δουλειά τους.

katafitos
23-12-06, 14:53
Ο ευκολοτερος τροπος να αλλαξεις dslam ειναι να διακοψεις και να ενεργοποιησεις παλι την adsl, αφου πρωτα βεβαιωθεις οτι στο dslam το οποιο εισαι ειναι full και εχει εγκατασταθει ενα καινουριο. Ομως ειναι χρονοβορα διαδικασια και το λιγοτερο που θα μεινεις χωρις adsl ειναι 4-7 μερες και αυτο αν εχεις ηδη λιανικη απο Οτε ή Connex και πας παλι για Connex και αν πας εσυ ο ιδιος στον Οτε (οχι απο τηλεφωνο)

nikgr
23-12-06, 15:49
katafitos μου αρέσει η σιγουριά σου στις οδηγίες σου...
Λοιπόν εγώ είχα αλλάξει πόρτα χωρίς να διακόψω και να ενεργοποιήσω ξανά την adsl, χωρίς το dslam να είναι τελείως full, χωρίς να μείνω 4-7μέρες χωρίς adsl (σε μισή ώρα το έκαναν απ' το κέντρο του ΟΤΕ και ξανασυγχρόνισε αμέσως αφού έχασα για λίγα λεπτά ακόμα και την τηλεφων. επικοινωνία), χωρίς να είμαι με connex ή λιανική από OTE (forthnet 1bill πακέτο είχα), χωρίς να πάω στον ΟΤΕ αλλα απ' το τηλέφωνο και χωρίς να έχω κανενα βύσμα στον ΟΤΕ !!

Εν ολίγοις ΤΙΠΟΤΑ απ' αυτά που γράφεις δεν ισχύει!

Αν λύθηκαν τα προβλήματα? Φυσικά και ΟΧΙ αφού το dslam ήταν το τελευταίο που έφταιγε αφού προφανώς το πρόβλημα ήταν κεντρικότερο στη Θεσ/νικη και δεν έφταιγε το κακόμοιρο dslam.
Aκούω συνέχεια παράπονα του στυλ: "To dslam μου είναι μπουκωμένο" και δεν τα καταλαβαίνω.
Με τις λίγες γνώσεις μου ένα dslam έχει δυνατότητα να εξυπηρετήσει έναν συγκεκριμένο αριθμό.
Δεν έχει φτιαχθεί για να εξυπηρετεί σωστά τους καταναλωτές όταν δεν έχει άλλους καταναλωτές...
Το αν βάζουν λιγότερα κυκλώματα απ' όσα θα έπρεπε για να εξυπηρετήσουν το bandwidth ενός αριθμού από πόρτες είναι άλλο θέμα.
Και μισοάδειο να είναι το dslam αμα ο ΒΒ-RAS είναι μπουκωμένος βράσε όρυζα.

Desperado εγώ θα πρότεινα σε πρώτη φάση να τσεκάρεις μόνο σου τη γραμμή απ' το router για να δεις τί απώλειες έχεις στο σήμα (attenuation, SNR margin κλπ)

Αν όλα αυτά είναι καλά ο ΟΤΕ δεν αναγνωρίζει καμία βλάβη, ακόμα κι αν δε σου δίνει το bandwidth που θα έπρεπε να έχεις.
Και στο 121 να δηλώσεις βλάβη θα την κλείσουν γιατί η γραμμή σου είναι καθαρή...
Μόνο αν προσθέσουν κανένα επιπλέον κύκλωμα στον ΟΤΕ της περιοχή σου θα δεις ενδεχομένως να ξεπιτάρει λίγο η κατάσταση...

Εγώ έμενα στην Τούμπα και παρα τα καθημερινά μου παράπονα η γραμμή ήταν καθαρή και δεν έκαναν τίποτα. Ωστόσο έπιανα μόνο 30packets per sec με αποτέλεσμα να σέρνεται το σύμπαν.
Εδώ Λάρισα που μένω τώρα πιάνω 300packets per sec και σε 1mbit γραμμή και όχι 2mbit!

Aν η γραμμή σου είναι καθαρή απλά περιμένεις κάποιον εναλλακτικό στην περιοχή σου...
Απ' τον ΟΤΕ μην περιμένεις πολλα-πολλά!...

sdikr
23-12-06, 15:57
katafitos μου αρέσει η σιγουριά σου στις οδηγίες σου λες και είσαι ο γκουρού της adsl !...

Λοιπόν εγώ είχα αλλάξει πόρτα χωρίς να διακόψω και να ενεργοποιήσω ξανά την adsl, χωρίς το dslam να είναι τελείως full, χωρίς να μείνω 4-7μέρες χωρίς adsl (σε μισή ώρα το έκαναν απ' το κέντρο του ΟΤΕ και ξανασυγχρόνισε αμέσως αφού έχασα για λίγα λεπτά ακόμα και την τηλεφων. επικοινωνία), χωρίς να είμαι με connex ή λιανική από OTE (forthnet 1bill πακέτο είχα), χωρίς να πάω στον ΟΤΕ αλλα απ' το τηλέφωνο και χωρίς να έχω κανενα βύσμα στον ΟΤΕ !!

Εν ολίγοις ΤΙΠΟΤΑ απ' αυτά που γράφεις δεν ισχύει!

Αν λύθηκαν τα προβλήματα? Φυσικά και ΟΧΙ αφού το dslam ήταν το τελευταίο που έφταιγε αφού προφανώς το πρόβλημα ήταν κεντρικότερο στη Θεσ/νικη και δεν έφταιγε το κακόμοιρο dslam.
Aκούω συνέχεια παράπονα του στυλ: "To dslam μου είναι μπουκωμένο" και δεν τα καταλαβαίνω.
Με τις λίγες γνώσεις μου ένα dslam έχει δυνατότητα να εξυπηρετήσει έναν συγκεκριμένο αριθμό.
Δεν έχει φτιαχθεί για να εξυπηρετεί σωστά τους καταναλωτές όταν δεν έχει άλλους καταναλωτές...
Το αν βάζουν λιγότερα κυκλώματα απ' όσα θα έπρεπε για να εξυπηρετήσουν το bandwidth ενός αριθμού από πόρτες είναι άλλο θέμα.
Και μισοάδειο να είναι το dslam αμα ο ΒΒ-RAS είναι μπουκωμένος βράσε όρυζα.

Desperado εγώ θα πρότεινα σε πρώτη φάση να τσεκάρεις μόνο σου τη γραμμή απ' το router για να δεις τί απώλειες έχεις στο σήμα (attenuation, SNR margin κλπ)

Αν όλα αυτά είναι καλά ο ΟΤΕ δεν αναγνωρίζει καμία βλάβη, ακόμα κι αν δε σου δίνει το bandwidth που θα έπρεπε να έχεις.
Και στο 121 να δηλώσεις βλάβη θα την κλείσουν γιατί η γραμμή σου είναι καθαρή...
Μόνο αν προσθέσουν κανένα επιπλέον κύκλωμα στον ΟΤΕ της περιοχή σου θα δεις ενδεχομένως να ξεπιτάρει λίγο η κατάσταση...

Εγώ έμενα στην Τούμπα και παρα τα καθημερινά μου παράπονα η γραμμή ήταν καθαρή και δεν έκαναν τίποτα. Ωστόσο έπιανα μόνο 30packets per sec με αποτέλεσμα να σέρνεται το σύμπαν.
Εδώ Λάρισα που μένω τώρα πιάνω 300packets per sec και σε 1mbit γραμμή και όχι 2mbit!

Aν η γραμμή σου είναι καθαρή απλά περιμένεις κάποιον εναλλακτικό στην περιοχή σου...
Απ' τον ΟΤΕ μην περιμένεις πολλα-πολλά!...

Για Θυμήσου τι τράβηξες για να σου αλλάξουν πόρτα;
Σε γενικές γραμμές ο ΟΤΕ δεν αλλάζει πορτα, εκτός αν υπάρχει προβλημα στην πόρτα
Άλλωστε ποιο πανώ είπε ο ευκολότερος τρόπος είναι :

όσον αφορά τα dslam, το κάθε dslam πάει με δικό του bandwidth στον bbras, οπότε ναι μπορεί το αλλό να έχει καλύτερη αναλογιά ή και χειρότερη απο το παλιό dslam ;)

katafitos
23-12-06, 16:10
@nickgr
Πως το ξερεις οτι δεν ισχυει αυτο λεω (και με τοση ευκολια μαλιστα)? :hmm:
Οτι εγραψα παραπανω το εκανα πριν 3 μερες.

p.s αλλο η πορτα αλλο το dslam

nikgr
23-12-06, 17:56
katafitos το ξέρω οτι δεν ισχύει αυτό που λες επειδή εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ αλλαξα dslam και όχι πόρτα (ή καλύτερα μου άλλαξαν) μετά από αίτημά μου χωρίς να ισχύει καμία απ΄ τις προυποθέσεις που ανέφερες.
Με έβαλαν από alcatel XD2 σε XD3. O sdikr θυμάται ως Τουμπιώτης κι αυτός.
Ό,τι γραφω τα γράφω από προσωπική πείρα.

Εσύ τί έκανες δηλαδή πριν 3 μέρες? Αν εννοείς ότι σου άλλαξαν κι εσένα dslam το δέχομαι αλλα όχι ότι πρέπει σώνει και καλά να είσαι με connex, ή με γραμμή στο όνομά σου, να έχεις μπάρμπα στην Κορώνη κλπ.

Το ότι δεν αλλάζει εύκολα ο ΟΤΕ dslam το δέχομαι επίσης sdikr. Αν ήταν έτσι απλό αυτοί έπρεπε να αλλάζουν κάθε μέρα πόρτες kαι dslam σε κάθε άσχετο που διαμαρτύρεται.
ΓΙΝΕΤΑΙ όμως και γίνεται χωρίς να είσαι γιός ΟΤΕτζή αρκεί να τους δείξεις ότι ξέρεις 5 πράγματα.

Και φυσικά μόνο αν πέσεις σε πρόθυμο ΟΤΕτζη (πράγμα επίσης πολύ σπάνιο...)
Και ΟΧΙ ΔΕΝ ήταν χαλασμένη η πόρτα μου Σπύρο!

sdikr
23-12-06, 18:00
katafitos το ξέρω οτι δεν ισχύει αυτό που λες επειδή εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ αλλαξα dslam και όχι πόρτα (ή καλύτερα μου άλλαξαν) μετά από αίτημά μου.
Με έβαλαν από alcatel XD2 σε XD3. O sdikr θυμάται ως Τουμπιώτης κι αυτός.
Ό,τι γραφω τα γράφω από προσωπική πείρα.

Εσύ τί έκανες δηλαδή πριν 3 μέρες? Αν εννοείς ότι σου άλλαξαν κι εσένα dslam το δέχομαι αλλα όχι ότι πρέπει να ισχύουν σώνει και καλά οι προυποθέσεις που ανέφερες. (να είσαι με connex, ή με γραμμή στο όνομά σου, να έχεις μπάρμπα στην Κορώνη κλπ)

Το ότι δεν αλλάζει εύκολα ο ΟΤΕ dslam το δέχομαι επίσης sdikr. Αν ήταν έτσι απλό αυτοί έπρεπε να αλλάζουν κάθε μέρα πόρτες kαι dslam.
ΓΙΝΕΤΑΙ όμως και γίνεται χωρίς να είσαι γιός ΟΤΕτζή.

Αν θυμάμαι καλά, είχες πάρει μονο 2300012434 τηλέφωνα στον τοπικό οτε, οπότε στο τέλος στο αλλάξαν ;) :p

nikgr
23-12-06, 18:20
Τηλέφωνα είχα πάρει άπειρα στο 121. Πάντα έκλειναν όμως τη βλάβη γιατί η γραμμή ήταν καθαρή.
Απλά έτυχε μια φορά να ενδιαφερθεί κάποιος απ' τα συνεργεία και με πήρε στο κινητό και μου είπε θα σου αλλάξω και dslam αλλά δε σου εγγυάμαι ότι θα φτιάξει.
Και όντως δεν υπήρξε ΚΑΜΙΑ διαφορά.

Το θέμα μας όμως δεν είναι αν είναι δύσκολο ή απίθανο να σου αλλάξουν πόρτα.
Το θέμα είναι ότι ούτε η γραμμή σου κόβεται για 4-7 μέρες το λιγότερο, ούτε πρέπει να έχεις connex ή γραμμή στο ονομά σου, ούτε να πας στον τοπικό ΟΤΕ ούτε οι υπόλοιπες ανακρίβειες που αναφέρθηκαν.
Το ότι συνέβαιναν στην περίπτωση του "κατάφυτου" δε σημαίνει οτι αποτελούν και αναγκαίες προυποθέσεις.
Αυτό προσπάθησα να διασαφηνίσω...

sdikr
23-12-06, 18:25
Τηλέφωνα είχα πάρει άπειρα στο 121. Πάντα έκλειναν όμως τη βλάβη γιατί η γραμμή ήταν καθαρή.
Απλά έτυχε μια φορά να ενδιαφερθεί κάποιος απ' τα συνεργεία και με πήρε στο κινητό και μου είπε θα σου αλλάξω και dslam αλλά δε σου εγγυάμαι ότι θα φτιάξει.
Και όντως δεν υπήρξε ΚΑΜΙΑ διαφορά.

Το θέμα μας όμως δεν είναι αν δύσκολο ή απίθανο να σου αλλάξουν πόρτα.
Το θέμα είναι ότι ούτε η γραμμή σου κόβεται για 4-7 μέρες το λιγότερο, ούτε πρέπει να έχεις connex ή γραμμή στο ονομά σου, ούτε να πας στον τοπικό ΟΤΕ ούτε οι υπόλοιπες ανακρίβειες που αναφέρθηκαν.
Το ότι συνέβαιναν στην περίπτωση του "κατάφυτου" δε σημαίνει οτι αποτελούν και αναγκαίες προυποθέσεις.
Αυτό προσπάθησα να διασαφηνίσω...

αν τα αμέτρητα τηλέφωνα για εσένα δεν είναι δυσκόλια τότε πάω πάσο,
αν διαβάσεις καλά το μηνύμα του katafitou θα δείς οτι αναφέρεται οτι οι 4-7 μέρες είναι με μια συγκεκριμένη διαδικάσια

Οπότε, αν έχεις την γραμμή στο όνομα σου κάνεις διακοπή και ξανά αιτήση για νέα 4-7 μέρες, αν έχεις απο άλλον πάροχο πέρνεις κάθε μέρα το 121 μέχρι να βαρεθουν οι τεχνικοί και να σου αλλάξουν πόρτα

Απλό δεν είναι;

katafitos
23-12-06, 18:33
katafitos μου αρέσει η σιγουριά σου στις οδηγίες σου...
Λοιπόν εγώ είχα αλλάξει πόρτα χωρίς να διακόψω και να ενεργοποιήσω ξανά την adsl, χωρίς το dslam να είναι τελείως full, χωρίς να μείνω 4-7μέρες χωρίς adsl (σε μισή ώρα το έκαναν απ' το κέντρο του ΟΤΕ και ξανασυγχρόνισε αμέσως αφού έχασα για λίγα λεπτά ακόμα και την τηλεφων. επικοινωνία), χωρίς να είμαι με connex ή λιανική από OTE (forthnet 1bill πακέτο είχα), χωρίς να πάω στον ΟΤΕ αλλα απ' το τηλέφωνο και χωρίς να έχω κανενα βύσμα στον ΟΤΕ !!

katafitos το ξέρω οτι δεν ισχύει αυτό που λες επειδή εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ αλλαξα dslam και όχι πόρτα (ή καλύτερα μου άλλαξαν) μετά από αίτημά μου χωρίς να ισχύει καμία απ΄ τις προυποθέσεις που ανέφερες.
Μα πανω λες οτι αλλαξες πορτα, οχι dslam


Ό,τι γραφω τα γράφω από προσωπική πείρα.

Εσύ τί έκανες δηλαδή πριν 3 μέρες? Αν εννοείς ότι σου άλλαξαν κι εσένα dslam το δέχομαι αλλα όχι ότι πρέπει σώνει και καλά να είσαι με connex, ή με γραμμή στο όνομά σου, να έχεις μπάρμπα στην Κορώνη κλπ.
Αυτο που λες οτι το εκανες εσυ δεν σημαινει οτι δεν μπορει να το κανει κι αλλος.
Ειχα 1Mbit λιανικη απο Οτε με ISP Altec (του Ram) και για 3 εβδομαδες που ειχα την συνδεση ημουν καρφωμενος στα 50-55 ΚΒ/sec (το ιδιο και με otenet). Ειδα απο δω οτι στο dslam που ημουν ηταν σχεδον γεματο. Το ιδιο παθαινε ενας φιλος μου με connex 1Μbit (αοριστου μια και περασε το 6μηνο). ΠΑραπονεθηκα στο 134,121,1242 για τις χαμηλες ταχυτητες και απαιτησα να μου αλλαξουν πορτα (ειχα μιλησει ηδη με ενα τεχνικο απο Θεσ/κη που διαπιστωσε οτι υπηρχε μαλλον προβλημα στην περιοχη). Το αιτημα μου πηγε στον τοπικο Οτε την ημερα που πηγα να παρω πληροφοριες για το connex (προσφορα με 50 ευρω δωρο). Την ιδια μερα αποσυνδεθηκε το ρουτερ για λιγο και ξαφνικα αρχιζα να κατεβαζω ασταματητα με 100. Αυτο κρατησε 3-4 μερες που επαιφτε παλι στα 50 αλλα χτυπουσε που και που 100. Ετσι αποφασια να παρω την προσφoρα connx και να διακοψω μηπως αλλαξω dslam και βελτιωθει η κατασταση.

Τεταρτη 13 Δεκ (12-14 Απεργια Οτε): Αιτηση Απεν/σης
Παρασκευη 15 Δεκ 9:00 π.μ: Διακοπη Adsl
Δευτερα 18 Δεκ 8:30 π.μ: Αιτηση Connx 2Mbit
Δευτερα 18 Δεκ 22:00 (οταν το τσεκαρα): Το ρουτερ συγχρονιζε(ειχα πορτα αλλα δεν ηταν στο bbras συνδεδεμενη)
Τριτη 19 Δεκ 15:00 Ετοιμη η adsl και εμπαινα με Altec μεχρι να ξαναπαω στον Οτε να μου ενεργοποιησουν την Οτενετ (επρεπε να ενημερωθει το συστημα για την ενεργοποιηση)
Τεταρτη 20 Δεκ 9:00 π.μ Ετοιμη και η Οτενετ

Απο ταχυτητα? Απο ελληνικο (και απο αρκετους ξενους) FTP σταθερα 210-220
Τι ιδιο και ο φιλος μου με το 1Mbit που επανασυνδεθηκε παλι στο 1Μbit και απο 60-70 ειναι καρφωμενος στα 100-110. Τσεκαρα επισης οτι αλλαξαμε στο νεοτερο dslam που εχει μεσα 20 ατομα.

Αρα οι προσωπικες εμπειριες σου δεν ειναι μοναδικες. Και ουτε ειχα κανενα μπαρμπα στην κορωνη για να με συνδεσουν τοσο γρηγορα. H γρηγοροτερη συνδεση γινεται με το connx (τουλαχιστον για 5 συνδεσεις που εχω δει απο φιλους).

Αρα μην εισαι τοσο απολυτος στο λεγομενα και μην βγαζεις γρηγορα συμπερασματα...

nikgr
23-12-06, 18:38
@sdikr
Άντε πάλι... Μάλλον μιλάμε άλλη γλώσσα...
Εμένα δε μ' αρέσουν οι γενικεύσεις... Το τί συνέβη σε μένα απ' τους τεμπελχανάδες ΟΤΕτζήδες της Τούμπας δε σημαίνει ότι θα συμβεί σε όλους!

Και πού ξέρεις εσύ με την ωραία διαδικασία του katafitou ότι αν κόψεις τη γραμμή σου θα σε βάλουν σε άλλο DSLAM?
ΩΡΑΙΑ διαδικασία!
Κι αμα τελειώσουν οι πόρτες κάτσε περίμενε κανα μήνα μέχρι να ξαναβρεθούν...

Άσε, προτιμώ τα 30τηλέφωνα! Βγάζεις και το άχτι σου! :p

@katafitos
Εγώ δεν είπα ότι οι προσωπικές μου εμπειρίες είναι μοναδικές!
anyway όποιος με καταλαβε με κατάλαβε...

sdikr
23-12-06, 18:44
@sdikr
Άντε πάλι... Μάλλον μιλάμε άλλη γλώσσα...
Εμένα δε μ' αρέσουν οι γενικεύσεις... Το τί συνέβη σε μένα απ' τους τεμπελχανάδες ΟΤΕτζήδες της Τούμπας δε σημαίνει ότι θα συμβεί σε όλους!

Και πού ξέρεις εσύ με την ωραία διαδικασία του katafitou ότι αν κόψεις τη γραμμή σου θα σε βάλουν σε άλλο DSLAM?
ΩΡΑΙΑ διαδικασία!
Κι αμα τελειώσουν οι πόρτες κάτσε περίμενε κανα μήνα μέχρι να ξαναβρεθούν...

Άσε, προτιμώ τα 30τηλέφωνα! Βγάζεις και το άχτι σου! :p

Μα καλά πότε πρόλαβες! πήγες στην Λάρισα και ξέχασες την δικιά μας διάλεκτο;

Κατά 80% πας σε αλλο dslam εφόσον όπως τόνισε ποιο πάνω το δικό σου ειναι γεμάτο ;)
30 τηλέφωνα; για ποιο πολλά τα κόβω ;)

Rick_641
23-12-06, 21:53
Συμφωνα με τα pdf/xls, το DSLAM μου ειναι τελειως πιτα (95+% full).
Σ'αυτό, οι 786κηδες αποτελουν το 55%,
οι 1024 το 35%
και οι 2048 λιγο πανω απο το 10%.

Εγω με την 1024 μου, ολη μερα εχω 45-55 KB/s,
και μονο μετα τις 23:00 βλεπω πανω απο 70-80.


Αξίζει να αλλαξω τη γραμμη σε 2048?

Ευχαριστώ

babis91
23-12-06, 23:27
Παιδια θελω να ρωτησω κατι σχετικα με τα dslam.
Στην περιοχη μου (Ληξουρι της Κεφαλλονιας) παρατηρω απο το νεοτερο pdf (σελ 115) οτι υπαρχουν τα dslam για pstn και isdn ''ALCATEL-mini''.Σε αλλες περιοχες τηε Κεφαλλονιας που υπαρχουν τα ιδια dslam βλεπω οτι χωρουν 24 πορτες για isdn και 48 για pstn.
Και η ερωτηση μου ειναι.
Τι γινεται με αυτα τα ALCATEL-mini dslam???Χωρανε ορισμενο αριθμο πορτων???
Εχω κανει αιτηση απο τις 24 Νοεμβριου και αλλα 18 ατομα περιμενουν απο τον Οκτωμβρη στην ουρα.(Για isdn μιλω παντα)

nikgr
24-12-06, 00:57
Rick_641 προσωπικά πιστεύω ότι αν σέρνεσαι με την 1mbit πολύ πιθανόν να σέρνεσαι στην περιοχή σου και με τα 2mbit.
Eίχα 1mbit και κατέβαζα με 400kbps. Πήγα μετά στα 2mbit και κατεβαζα πάλι με τα ίδια...
Και πίστεψέ θα σου κακοφανεί πολύ περισσότερο αν κατεβάζεις με 2mbit 400kbps...
To ότι οι χρήστες κλάσης 2mbit είναι μόνο το 10% στην περιοχή σου δε λέει τίποτα...
Γιατί νομίζεις ότι αυτοί που είναι στο VP των 2mbit παίρνουν το ίδιο bandwidth με το 55% των 768κ?
Είναι σα να μου λες ότι έχει πχ ο ΟΤΕ 100mbit και δίνει τα 33mbit στους 55χρήστες 768Κ, 33mbit στους 35χρήστες 1024Κ και 33mbit στους 10χρήστες 2mbit ???...
Αυτό πιστεύεις?
Γιατί αν το πιστεύεις... καλα σου χριστούγεννα...

babis91 πιστεύω (χωρίς να ξέρω κιόλας) ότι τα mini dslam μπορούν να αναβαθμιστούν προσθέτοντας μερικές πόρτες ακόμα ανάλογα με τη ζήτηση.
Ξεκινάει πχ ο ΟΤΕ με 24 πόρτες και αμα δει ζήτηση στην περιοχή καρφώνει άλλη μια κάρτα με 24 πόρτες στο miniDSLAM (χοντρικά).
Σα να βάζεις ένα dimmακι μνήμης στο PC ένα πράγμα. Αν κάνω λάθος sorry κιόλας!

theotherside
24-12-06, 10:22
Στο Ληξούρι της Κεφαλλονιάς έχουν καλυφθεί όλες οι ελεύθερες πόρτες στο mini-dslam και δεν χωράει άλλες κάρτες. Τα mini της Alcatel παίρνουν max 5 συνδρομητικές με 24 πόρτες η κάθε μία. Η μόνη λύση είναι να προστεθεί νέο dslam και προς αυτή την κατεύθυνση πρέπει να πιέσεις.

RyDeR
24-12-06, 11:14
Παιδια θελω να ρωτησω κατι σχετικα με τα dslam.
Στην περιοχη μου (Ληξουρι της Κεφαλλονιας) παρατηρω απο το νεοτερο pdf (σελ 115) οτι υπαρχουν τα dslam για pstn και isdn ''ALCATEL-mini''.Σε αλλες περιοχες τηε Κεφαλλονιας που υπαρχουν τα ιδια dslam βλεπω οτι χωρουν 24 πορτες για isdn και 48 για pstn.
Και η ερωτηση μου ειναι.
Τι γινεται με αυτα τα ALCATEL-mini dslam???Χωρανε ορισμενο αριθμο πορτων???
Εχω κανει αιτηση απο τις 24 Νοεμβριου και αλλα 18 ατομα περιμενουν απο τον Οκτωμβρη στην ουρα.(Για isdn μιλω παντα)



babis91 πιστεύω (χωρίς να ξέρω κιόλας) ότι τα mini dslam μπορούν να αναβαθμιστούν προσθέτοντας μερικές πόρτες ακόμα ανάλογα με τη ζήτηση.
Ξεκινάει πχ ο ΟΤΕ με 24 πόρτες και αμα δει ζήτηση στην περιοχή καρφώνει άλλη μια κάρτα με 24 πόρτες στο miniDSLAM (χοντρικά).
Σα να βάζεις ένα dimmακι μνήμης στο PC ένα πράγμα. Αν κάνω λάθος sorry κιόλας!

Έτσι παίζουν με τα alcatel mini, σε 'μας εδώ ξεκίνησε με ένα 24/24 και έβαλαν άλλη μια κάρτα και έγινε 48/24, όπως στο Ληξούρι. Ανάλογα τώρα τα κέφια των τεχνικών θα βάλουν άλλη μία ISDN κάρτα. ;)

Rick_641
24-12-06, 14:37
Rick_641 προσωπικά πιστεύω ότι αν σέρνεσαι με την 1mbit πολύ πιθανόν να σέρνεσαι στην περιοχή σου και με τα 2mbit.
Eίχα 1mbit και κατέβαζα με 400kbps. Πήγα μετά στα 2mbit και κατεβαζα πάλι με τα ίδια...
Και πίστεψέ θα σου κακοφανεί πολύ περισσότερο αν κατεβάζεις με 2mbit 400kbps...
To ότι οι χρήστες κλάσης 2mbit είναι μόνο το 10% στην περιοχή σου δε λέει τίποτα...
Γιατί νομίζεις ότι αυτοί που είναι στο VP των 2mbit παίρνουν το ίδιο bandwidth με το 55% των 768κ?
Είναι σα να μου λες ότι έχει πχ ο ΟΤΕ 100mbit και δίνει τα 33mbit στους 55χρήστες 768Κ, 33mbit στους 35χρήστες 1024Κ και 33mbit στους 10χρήστες 2mbit ???...
Αυτό πιστεύεις?
Γιατί αν το πιστεύεις... καλα σου χριστούγεννα...

Λοιπον, thanks για το post σου.
Κατα πασα πιθανοτητα εχεις δικιο, και η κατασταση ειναι όπως τη φοβόμουν.
ΟΜΩΣ, ειναι γεγονος το οτι,
πριν κανα δυο χρονια, που ηταν παλι τιγκα το DSLAM μου,
οταν τοτε αναβαθμισα τη γραμμη απο 384 σε 512άρα,
ειδα πολυ μεγαλη διαφορα όλη-την-ημερα.
Αυτο πως το εξηγεις?

Η κατασταση εγινε χαλια -όπως τη περιγράφω-
απο τη στιγμη που ο ΟΤΕ εκανε τη περιβοητη αναβαθμιση των γραμμων...

nikgr
24-12-06, 16:22
φίλε μου Rick_641 εγώ δεν μπορώ να σου υπογράψω ούτε ότι θα σέρνεσαι στην 2mbit ούτε ότι θα πετάς.
Κανείς δεν μπορεί να τα ξέρει εκτός απ' τα αλάνια του ΟΤΕ στην περιοχή σου.
Μια δοκιμή ίσως σε πείσει αν έχεις γραμμή στο όνομά σου.
Ζητάς απ' το 134 να κάνει την αλλαγή στο VP των 2mbit.
Αν δεις με το υπάρχον account σου απ' τη forthnet ότι κατεβάζεις πάλι στα 400-500kbps μην κάνεις τον κόπο και τα έξοδα να ζητήσεις μεγαλύτερη ταχύτητα και απ' τη forthnet.
Γύρνα και πάλι όπως είσαι στην 1mbit. Eξάλλου η αλλαγή ταχύτητας απ' τον ΟΤΕ δεν έχει εφάπαξ κόστος. Δοκιμάζεις μια βδομάδα και επιστρέφεις.
Αν δεις ότι κατεβάζεις με full 120kbytes/sec βάλε μετά και ISP 2mbit για να μη σε φρενάρει ο ISP και να ανέβεις πάνω απ' τα 120.

Tώρα όσον αφορα την 512αρα μη συγκρίνεις τον παλιό καλό καιρό ΠΡΟ 2πλασιασμών!
Τότε όχι μόνο οι 512αρες αλλα και 1024αρες πετούσαν όχι επειδή είχαν μικρότερο %ποσοστό χρηστών αλλά και επειδή επαρκούσε γενικά το bandwidth.
Tώρα που είναι όλοι με 1 και 2mbit χωρίς υποδομή απ' τον ΟΤΕ είναι ανέφικτο να πιάσεις όχι 2 αλλά ούτε και το 1mbit... Σιγουρα θα πιάνεις γύρω στο 1,2mbit τις πρωινές ώρες αλλα αυτό και μόνο δεν αρκεί όταν θα σέρνεσαι στα 400-500kbps το υπόλοιπο διάστημα. Μιλάω από προσωπική πείρα.


Επίσης απ' ότι διαβάζω εδώ μέσα πλέον το ratio bandwidth/χρηστών είναι πολύ καλύτερο στις 1mbit σε σχέση με το VP των 2mbit.
Στην κλάση 1mbit απ' ότι διαβάζω είναι περίπου 17MBit για καθε 400 χρηστες => Ratio: 1:23,5 ενώ στην κλάση 2mbit: 21MBit για καθε 400 χρηστες => Ratio: 1:38 !!
ΠΡΟ των 2πλασιασμών ήταν:
Στην κλάση 384K: 8MBit για καθε 400 χρηστες => Ratio: 1:19,2
Στην κλάση 512Κ : 9MBit για καθε 400 χρηστες => Ratio : 1:22
Δηλαδή παρόμοια.
Γι' αυτό και όταν πήγες στα 512 τον παλιό καιρό που ήταν πανάκριβη η 512 και δεν είχε κανένας στο dslam σου 512 εκμεταλλευόσουνα καλύτερα τα 9mbit της 512 σε σχέση με τα fullαρισμένα 8mbit των 384.

Το γεγονός λοιπόν του δις-χειροτερου contention ratio σε συνδυασμό με το γεγονός ότι στα 2mbit μαζεύονται όλοι οι μουλαράδες που έχουν τα PC ανοιχτά 25ωρες το 24ωρο ίσως απαντάει και στην απορία σου γιατί θα πιάνεις χάλια ταχύτητες.
1mbit βάζει και κάποιος που δεν κατεβάζει. 2mbit ποιός θα βάλει? Αυτός που βλέπει μόνο το email?

Τώρα βέβαια αν σκοπεύεις να βάλεις πχ νέο πακέτο απ' τη forthnet σίγουρα συμφέρουν 6μήνες 2mbit αντί για 7 μήνες 1mbit και όσο πιάσεις από ταχύτητα.
Αν όμως η διαφορά κόστους είναι μεγαλύτερη προσωπικά δεν πιστεύω ότι αξίζει.
(**) Αλήθεια τωρα πόσα packets per sec πιάνεις?

Όπως και να χει μια δοκιμή μόνο θα σε πείσει!

Rick_641
25-12-06, 14:04
@nikgr:
Σ'ευχαριστώ πολύ για το α-ν-α-λ-υ-τ-ι-κ-ό-τ-α-τ-ο :oneup: post σου.
Το εκανα ηδη add to favorites μαζι με τούτο (http://adslgr.com/forum/showpost.php?p=831468&postcount=110) ;)

Συμπερασμα: δε θα τη κανω καν τη "δοκιμη" :whistle:


Στις ερωτησεις σου:
- Σκοπευα -τώρα σύντομα- στη νεα ανανεωση της συνδρομης μου στη forthnet
να το γυριζα σε 2 MBit, αλλά άασε καλυτερα για την ώρα!
- Τα δε pings?
Ολη τη μερα 30-35 pcts/sec
κ' μονο απο τις 01:00 και μετα -ως τις 08:00-
φθανω σε 60-70... ΟΥΑΟΥ :thumbdown

siagris
05-01-07, 22:00
ΝΕΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΟΡΤΩΝ
14097
14098

ΔΩΣΤΕ ΠΟΡΤΕΣ ΣΤΟΝ ΛΑΟ!!!!!:worthy:

RyDeR
05-01-07, 22:01
Ευχαριστούμε! :up:

sdikr
05-01-07, 22:07
@siagris

Σε ευχαριστούμε!!!

:worthy:

Fuhrer
06-01-07, 01:55
Γεια σας και απο εμενα. Πρωτο post αν και μπαινω συχνα πυκνα να διαβασω τις ανανεωσεις στα excel & pdf files που βγαζεται. Δεν ξερω τι να κανω. Εδω και 3-4 μηνες παιρνω τηλεφωνο στον (π)ΟΤΕ της περιοχης μου (περιοχη Λαγκαδα - Θεσ/νικης) για τις πορτες στη Λητη, και μου λεγαν καθε φορα σε 10 μερες. Τωρα λενε οτι ισως γινει κατι μεσα στο Γεναρη. Δεν τους πιστευω. Παντως ειδα οτι εχουν φτασει σε ελλειψη 100 περιπου 47pstn και 51 isdn. Σας ευχομαι μην μπλεξεται. Θα μπορουσα να τα χαρακτηρησω "τρικοκοσμικα" αυτα. Ακουσα οτι ισως να μην συμφερει τον ΟΤΕ να επενδυσει με νεες πορτες στην περιοχη. Αυτη τη στιγμη λειτουργουν 100 περιπου και η αναβαθμιση θα φερει διπλασιασμο στην περιοχη. Δεν περιμενω να μου πειτε τι να κανω. Αυτο που κανω ειναι να πιεζω την εταιρεια απο την οποια αγορασα τη DSL μηπως και κανει παραπονα και αυτη και μετα να πιεζω και τον ΟΤΕ της περιοχης μου με ευγενικα παραπονα ως τωρα μηπως και ζητησει λιγο πιο επιμονα αυτες τις πορτες απο τα κεντρικα.

Sebu
10-01-07, 17:57
Εχεις την επιλογη να επιστρεψεις το πακετο και να παρεις τα λεφτα σου πισω (αν καταλαβα καλα και εχεις πακετο).

Φιλος μου ειχε το ιδιο προβλημα,περσι τετοια εποχη με τις τρελες προσφορες στα πακετα,ειχε παρει HOL πακετο με 200 κατι ευρω για 1 χρονο την 384 και επι 4 μηνες δεν μπορουσαν να βρουν ελευθερη πορτα.Και μιλαμε για το Χαλανδρι που υποτιθεται οτι ειναι και μεγαλος δημος και μεσα στην Αθηνα.Τελικα επειδη βαρεθηκε να περιμενει επεστρεψε το πακετο και πηρε πισω τα λεφτα του.

3 μερες αφοτου επεστρεψε το πακετο, ο ΟΤΕ του ενεργοποιησε τη γραμμη.Και αυτο το ειδαμε γιατι του ειχα αφησει καβατζα ενα παλιο μοντεμ-ρουτερ που ειχα και το ειχε στη γραμμη περιμενοντας να συχρονισει.Για καλη του τυχη μεχρι να ενημερωσει η HOL τον ΟΤΕ οτι δεν χρειαζεται πλεον την γραμμη και την πορτα και να του κοψουν τη γραμμη την χαρηκε περιπου 10 μερες με ενα demo 4νετ :)

Siagris ευχαριστουμε για την ενημερωση.

Τωρα καταλαβαινω γιατι αρχιζουμε να σερνομαστε και εμεις.Μεσα σε 1,5 μηνα ενεργοποιησαν 210 νεες πορτες στην περιοχη μου.Οποτε λογικα τα lags,τα ανεβασμενα πινγκς και η πτωση στις ταχυτητες.

Αριστη πληροφορηση αυτα τα αρχεια.

dk80
11-01-07, 15:47
Ρε παιδιά πήρα σήμερα στον ΟΤΕ(134) στο τμήμα ADSL να μάθω σε ποιό ακριβώς DSLAM της Ηλιούπολης ανήκω(έχει καμιά 30αριά) και μου είπαν πως αυτό δεν μπορούν να το ξέρουν!!!:mad: Απλά μου είπαν πως ανήκω στο κέντρο της Ηλιούπολης στην Αθήνα.Χαίρω πολύ..πως μπορώ να μάθω σε ποιό ακριβώς DSLAM ανήκω???Βλέπω τους πίνακες που διάφοροι φιλοι κατεβάζουν εδώ στο site και δεν μπορώ να καταλάβω που ανήκω..:help:

dk80
11-01-07, 20:22
Βρήκα αυτό: http://www.otewholesale.gr/adsl_2_gr.htm Πρόκειται για κατάλογο που μπορείς να δείς τουλάχιστον στο περίπου σε ποιό DSLAM βρίσκεσαι.Βέβαια λέω στο περίπου αφού απλά σου αναφέρει τον προμηθευτή(π.χ INTRACOM,SIEMENS κ.τ.λ).Επίσης είναι πολύ παλιά αυτά τα στοιχεία (23/12/2005).Μιλάμε για ένα χρόνο πρίν.Τόσο δύσκολο είναι να κάνουν ένα update εκεί στο site του ΟΤΕ..anyway..
Παιδία συγνώμη..μόλις είδα πώς και κάποιος άλλος φίλος το έχει post-άρει το link του ΟΤΕ..και μάλιστα καιρό πρίν..οπότε..άκυρο..:whistle: :whistle:

siagris
22-01-07, 21:38
ΠΑΡΕ ΚΟΣΜΕ 14399
:rtfm:

EvilHawk
22-01-07, 21:41
Βλέπω τους πίνακες που διάφοροι φιλοι κατεβάζουν εδώ στο site και δεν μπορώ να καταλάβω που ανήκω..:help:

Απ΄ότι βλέπω στο προφίλ σου δεν ανήκεις πουθενά, αφού η Forthnet ακόμα δεν δίνει shared στην Ηλιούπολη :p :p

iron_gr
22-01-07, 22:18
]Απ΄ότι βλέπω στο προφίλ σου[/SIZE] δεν ανήκεις πουθενά, αφού η Forthnet ακόμα δεν δίνει shared στην Ηλιούπολη :p :p
:lol:

Άκου εκεί.. δεν ανήκεις πουθενά!:rofl:

dk80
23-01-07, 03:13
Είσαι σίγουρος ότι :
Απ΄ότι βλέπω στο προφίλ σου δεν ανήκεις πουθενά, αφού η Forthnet ακόμα δεν δίνει shared στην Ηλιούπολη :p :p???
Από τον ΟΤΕ μου είπαν πως ανήκω στην Ηλιούπολη!!Εμ δεν γίνεται να μην ανήκω κι εγώ κάπου.. :lol:
(Υ.Γ:Κόντα σε εμένα υπάρχουν 2 κέντρα DSLAMs:Ηλιούπολης και Τερψιθέας.)

wintech2003
23-01-07, 03:29
ΠΑΡΕ ΚΟΣΜΕ 14399
:rtfm:

Αυτό 14418 ισχύει? :whistle:

EvilHawk
23-01-07, 12:37
Από τον ΟΤΕ μου είπαν πως ανήκω στην Ηλιούπολη!!

Προφανώς Ηλιούπολης ανήκεις, πλάκα σου κάνω για αυτό "Τύπος: ADSL Forthnet Shared" στο profile σου ...



Αυτό ισχύει? :whistle:

Εχει πέσει πολύ αισιοδοξία ... :p

wintech2003
23-01-07, 12:49
Θα μπορουσε να ειναι πιλοτική συνδεση... ;)

karavagos
23-01-07, 12:58
Δεν ξέρω αν αληθεύει το συγκεκριμένο, αλλά κατά καιρούς έχουν υπάρξει αρκετοί ..... που έχουν τέτοιες συνδέσεις στο δίκτυο του ΟΤΕ.:p

golity
23-01-07, 12:59
Κάτι σε pdf με τα συγκεντρωτικά μπορούμε να έχουμε; :)

Antonis_B
23-01-07, 17:21
Να κάνω μια ερώτηση.

Στη περιοχή μου υπάρχει μόνο ένα dslam με ελεύθερες θέσεις σύμφωνα με το πίνακα του siagris.
Αν κάνω νέα σύνδεση θα μπω σε αυτό το κέντρο;
Σύμφωνα με αυτό στο κέντρο υπάρχουν 86 ελεύθερες στις 704 θέσεις.
Και λειτουργούν 334 στα 384/128, 229 στα 512/128, και 39 στα 1024/128.
Θα έχω πρόβλημα ταχύτητας σύμφωνα με αυτά τα στοιχεία;
Τι με συμφέρει; Η 512 ταχύτητα ή η 1024.
Έχει σημασία που οι θέσεις 1024 είναι πιο λίγες;

lewton
23-01-07, 21:02
ΠΑΡΕ ΚΟΣΜΕ 14399
:rtfm:
Ευχαριστούμε.

Το Δαγκλή έχει 174 σε αναμονή. Τι θα γίνει; :down:

Magnum
24-01-07, 10:35
Ευχαριστούμε.

Το Δαγκλή έχει 174 σε αναμονή. Τι θα γίνει; :down:

Βάλε ISDN έχει 260 πόρτες ελεύθερες :p

raven_gr
25-01-07, 16:37
Νέο DSLAM Δήμος ΣΟΧΟΥ - 23950

ALCATEL XDM1 (Πληροφορίες από 134)

PSTN 48 γραμμές
ISDN 48 γραμμές

δεν ξέρω πόσο έγκυρες είναι οι πληροφορίες αλλά το 134 ήδη δέχεται εγγραφές.

teo_L20
27-01-07, 10:41
Kαλα παμε εδω!
2 πορτες διαθεσιμες στο dslam μου!
Ε Λ Ε Ο Σ!:down:

kalligator
27-01-07, 16:38
Ρε παιδιά κάνα pdf με προγνωστικά παίζει να μας βγάλετε; :p :rofl:
Έχω από το καλοκαίρι που αναφέρομαι σχεδόν σε καθημερινή βάση στις συζητήσεις μου με όχι και τόσο κολακευτικά σχόλια προς με τις μητέρες των προϊσταμένων του γραφείου σχεδιασμού adsl...
ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ!

golity
27-01-07, 17:04
Ρε παιδιά κάνα pdf με προγνωστικά παίζει να μας βγάλετε; :p :rofl:
Ναι, κάτι και σε ένα πιντιέφι :p αν είναι εύκολο :)

NETripper
30-01-07, 11:46
Kαλημέρα σε όλους.
Καταρχήν συνχαρητήρια σε αυτούς που δημιουργησαν το site αυτο, και σε όλους εσάς που συνείσφερετε σ' αυτό με τις γνώσεις και τίς εμπείριες σας.

Δεν απότελώ εξαίρεση και εγώ ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ "ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ-ΠΕΛΑΤΗΣ" ΤΟΥ ΟΤΕ ειμαι, και μπήκα πρόσφατα στο club.Απο τη στιγμη που εκανα τη ρημαδα την αιτηση για adsl τράβηξα το "μανικι του αιωνα". Εχω, να καταλάβετε που ταλαιπωρούμαι κοντα 2 μηνες και τώρα μπαίνω με "free net dialup" ελπιζωντας να δω κανα ελπιδοφορο μύνημα, αλλα που.
Τελος παντων για να μην τα πολυλογω ελπιζα οτι μετα την πρόσφατη "αναβαθμιση στο δύκτιο του ότε περιμενα μηπως και δω καμια εξτρα πορτα στο 24αρι mini mouffa που βαλανε το ΔΕΚ06 στην περιοχη μου (2500 κατοικοι μονιμοι (800 + υπολογιστες = 800 - 24 καντήλια / προσευχες το 24ωρο)). Αλλοι παλι περιμεναν να δουν ταχύτητες ADSL -προφανώς απογοητευτήκαμε όλοι.
Τι κανει ο οτε την εξτρα bandwith?? προσφερει το connex view? ελα, ποσο? ΠΟΣΟ Χ3ΕΣΜ3ΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ? Ασε, δε θελω απάντηση...:sorry:

ΥΓ1: Υποψιαζομαι οτι είμαι τελιως off topic. IF So... (Sorry) Απλώς ηθελα να τα γραψω, να μην τα κρατάω μεσα μου:lol:

james21
03-02-07, 06:52
ws neo melos alla xwris na exw dsl akomi (aitisi 22/12/2006) tha ithelan a rwtisw pws ginete se xalandri ilisso n smirni......... na iparxoun 896 eleutheres thires k se alles perioxes na iparxi listaprotereotitas.
epipleon i vlaves se autes tis perioxes ine midamines k ta dslam diaforetika

pistevw pws tha prepi na enwthoume k na lavoume nomika metra enantion tou ote
i diaforetiki metaxirisi twn pelatwn analoga me tin perioxi pou anikoun ine ratsismos

golity
03-02-07, 16:55
Γίνεται διότι you are in Greece and you live your myth here :p

Καλώς ήλθες στο φόρουμ :welcome: και να σε ενημερώσω ότι δεν επιτρέπονται τα greeklish και θα πρέπει να τα μετατρέψεις σε Ελληνικούς χαρακτήρες ;)

Όσο για την adsl σου, υπομονή και πίεση χρειάζεται στον παροχέα σου και στον ΟΤΕ :)

@ST
03-02-07, 17:45
το τελευταιο αρχειο 21/01/07 ειναι κατετραμενο;

nnn
04-02-07, 01:27
το τελευταιο αρχειο 21/01/07 ειναι κατετραμενο;
Όχι μια χαρά ανοίγει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.