PDA

Επιστροφή στο Forum : Πίνακας DSLAM Δικτύου ΟΤΕ (Update 3/12/2009)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29

DREAMBOX
23-02-07, 00:09
οχι επαρχια Λαμια..

filipoy
23-02-07, 14:56
Αν μένεις Αθήνα, ο πιο εύκολος τρόπος είναι να δοκιμάσεις να δεις τι σου εμφανίζει ο wizard της ΟΝ: www.ontelecoms.gr.



Επικοινωνία

Διεύθυνση : Σωρού 26 151 25 Μαρούσι, Αθήνα

Τηλέφωνο : +30 801 11 13801

Aριθμός FAX : +30 210 616 1717

Ελέγξατε τη διαθεσιμότητα του δικτύου ths ontelecoms

210 616 1717
Ο αριθμός σας, αντιστοιχεί στο Αστικό Κέντρο: Δ.Μ.ΟΤΕ
που ανήκει στην ευρύτερη περιοχή: ΨΥΧΙΚΟΥ.
Θα υπάρξει κάλυψη στην περιοχή σας τον Ιούλιο του 2007.





.

fotismantzoros
05-03-07, 19:52
Ρε παιδιά βοήθεια... Ξέρει κανείς τι γίνεται με Ράχες Ικαρίας; Θα μπει ποτέ dsl; Το φθινόπωρο μου λέγαν μετά τις γιορτές, τώρα βάλαν στους Φούρνους κι από δω τίποτα. Τα τηλ. του σχεδιασμού δεν απαντούν... Καμιά ιδέα κανείς; Θένκς.

vaggoulas
07-03-07, 05:01
Ρε παιδιά βοήθεια... Ξέρει κανείς τι γίνεται με Ράχες Ικαρίας; Θα μπει ποτέ dsl; Το φθινόπωρο μου λέγαν μετά τις γιορτές, τώρα βάλαν στους Φούρνους κι από δω τίποτα. Τα τηλ. του σχεδιασμού δεν απαντούν... Καμιά ιδέα κανείς; Θένκς.
Άγνωστο μεγάλε.Στους Φούρνους έβαλαν για να λένε πως έχουν κάλυψη και στα σε νησιά με λίγους κατοίκους.Άντε γρήγορα να βάλουν στις Ράχες αλλά και στο Καραβόσταμο :oneup:.
Ικαρία είσαι ή Αθήνα?

soilwork
07-03-07, 14:40
Ρε παιδια ο Οτε μεσα στο 2007 θα κανει τιποτα ως προς την διαθεσιμοτητα κυριως σε χωρια?
Ας μου απαντησει καποιος.

fotismantzoros
07-03-07, 18:27
Άγνωστο μεγάλε.Στους Φούρνους έβαλαν για να λένε πως έχουν κάλυψη και στα σε νησιά με λίγους κατοίκους.Άντε γρήγορα να βάλουν στις Ράχες αλλά και στο Καραβόσταμο :oneup:.
Ικαρία είσαι ή Αθήνα?

Ράχες είμαι

teo_L20
10-03-07, 22:13
Εμεις εδω Κοζανη εχουμε ελλειψη πορτων και σερνομαστε!

vagdsl
11-03-07, 14:07
Υπάρχει τίποτε καινούριο?

Πέρασε μήνας και οι στατιστικές μας είναι λίγο πίσω...

kaloydis
12-03-07, 00:37
Ενεργωποιηθηκε το mini DSLAM περιοχή ΜΑΓΟΥΛΑΔΕΣ - ΚΕΡΚΥΡΑ.
24 PSTN + 24 ISDN πόρτες.
Επιτέλους εχω την δυνατοτητα για ΑDSL.

No-Name
12-03-07, 00:40
Τρέχα διότι δεν νομίζω ότι δεν θα βρεθούν οι συνολικά 48 που θα ενδιαφέρονται.
Και προτιμότερο πάρε connex για να είσαι σίγουρος ότι θα δεσμευσουν άμεσα πόρτα

elarefile
12-03-07, 04:20
Παιδιά, σε ένα χωριό της Πελοποννήσου (δε λέω ποιο, είναι πολύ μικρό) έχουν DSL INTRACOM BBS10-12-1 και 22 πόρτες, όλες κατειλημένες. Εγώ έκανα αίτηση και είμαι σε αναμονή. Τι πρέπει να πιέσω να γίνει; Να μπει νέο DSLAM (είναι χωριό, πόσα να μπούνε;) ή μπορεί να βάλουν καμιά πορτούλα ακόμα;

lewton
12-03-07, 12:11
Ενεργωποιηθηκε το mini DSLAM περιοχή ΜΑΓΟΥΛΑΔΕΣ - ΚΕΡΚΥΡΑ.
24 PSTN + 24 ISDN πόρτες.
Επιτέλους εχω την δυνατοτητα για ΑDSL.
Welcome to the Club. :oneup:


Παιδιά, σε ένα χωριό της Πελοποννήσου (δε λέω ποιο, είναι πολύ μικρό) έχουν DSL INTRACOM BBS10-12-1 και 22 πόρτες, όλες κατειλημένες. Εγώ έκανα αίτηση και είμαι σε αναμονή. Τι πρέπει να πιέσω να γίνει; Να μπει νέο DSLAM (είναι χωριό, πόσα να μπούνε;) ή μπορεί να βάλουν καμιά πορτούλα ακόμα;
Είναι απλό: σκας σε κάποιον ΟΤΕτζη ένα καλό ποσό για να σου κρατήσει την πρώτη πόρτα. ;)

golity
12-03-07, 17:07
Είναι απλό: σκας σε κάποιον ΟΤΕτζη ένα καλό ποσό για να σου κρατήσει την πρώτη πόρτα. ;)
Στο τέλος θα φτάσουμε να λέμε...

- Πως τα κατάφερες και έχεις adsl;
- Είχα μπάρμπα στην Κορώνη, είμαι και φούξ παιδί και άσε τους άλλους να περιμεεεεενουν :lol: :p

kaloydis
13-03-07, 00:32
Δεν περνω conn-x γιατι δεν θελω να φενετε στον λογαριασμο, ειναι ακριβο το 1 MBIT εχω παρει το παλιο jetpack 6 μηνες 1MBIT μονο 106 ευρω χωρεις υποχρεωση για μετα. χαρη σε εμενα μπηκε στους ΜΑΓΟΥΛΑΔΕΣ.
Και δε ανεχωμε αυτο που εγηνε την κυριακη 7.30 με 8.00 η ωρα πηραν απο τον ΟΤΕ της περιωχης που κανονικα ειναι κληστα και μου λενε οτι σε βαλαμε στο conn-x εγώ δεν θελω τους λεω γιατι εχω πακετο αλλο, τοτε επειδη εχεις ISDN δε βαζουμε άλλες πορτες και ετσι εγω κληνω τωρα της πορτες και δεν θα βαλεις ποτέ. Η conn-x η τιποτα. Kαθομε κυριακη για αυτο το λογο και μονο. Υπαρχουν 80 περιπου άτομα που θελουν άρα θα εισε για πάτα έξω.
Στον θειο μου που ειπε ναι στο τηλεφωνο και σημερ πηγε εκει του ζητισε μεσες ακρες χρηματα. Τσατιστικε την αρχισε ειπε οτι δεν θελω και μετα αμέσως έκανε την αιτηση στο 134.
Aπο εμένα μαυρο μονο για αυτο που εγεινε.
Δειτε την επιστολη που εστειλα στο περιοδικο PCMASTER.

rdaniel
13-03-07, 00:55
Δεν περνω conn-x γιατι δεν θελω να φενετε στον λογαριασμο, ειναι ακριβο το 1 MBIT εχω παρει το παλιο jetpack 6 μηνες 1MBIT μονο 106 ευρω χωρεις υποχρεωση για μετα. χαρη σε εμενα μπηκε στους ΜΑΓΟΥΛΑΔΕΣ.
Και δε ανεχωμε αυτο που εγηνε την κυριακη 7.30 με 8.00 η ωρα πηραν απο τον ΟΤΕ της περιωχης που κανονικα ειναι κληστα και μου λενε οτι σε βαλαμε στο conn-x εγώ δεν θελω τους λεω γιατι εχω πακετο αλλο, τοτε επειδη εχεις ISDN δε βαζουμε άλλες πορτες και ετσι εγω κληνω τωρα της πορτες και δεν θα βαλεις ποτέ. Η conn-x η τιποτα. Kαθομε κυριακη για αυτο το λογο και μονο. Υπαρχουν 80 περιπου άτομα που θελουν άρα θα εισε για πάτα έξω.
Στον θειο μου που ειπε ναι στο τηλεφωνο και σημερ πηγε εκει του ζητισε μεσες ακρες χρηματα. Τσατιστικε την αρχισε ειπε οτι δεν θελω και μετα αμέσως έκανε την αιτηση στο 134.
Aπο εμένα μαυρο μονο για αυτο που εγεινε.
Δειτε την επιστολη που εστειλα στο περιοδικο PCMASTER.

Φίλε μου, δεν ξέρω αν και κατά πόσο είναι ακριβή τα παραπάνω (no offense!) αλλά αν είναι, να πας και να τα τοιχοκολλήσεις εκεί που ρωτάνε "γιατί να πουληθεί ο ΟΤΕ" ... ;)

... προφανώς γιατί αφήνει και γίνονται κάτι τέτοια, αντί να στείλει μερικούς-μερικούς σπίτι τους!

Αλλά ξέχασα, ο κ. πρόεδρος έχει δουλειά, απευθύνει χαιρετισμούς στους εργαζομένους :whistle:

nikgr
13-03-07, 01:03
εγώ θα κατέγραφα τη συνομιλία και θα έκανα μήνυση στον αλήτη που σου τα είπε αυτα...

kaloydis
13-03-07, 01:07
Μας πηραν όλους. Ειχαμε δοση τηλεφωνο και αριθμο λιστα για να πιεσουμε τον οτε για το adsl. Τοτε πως σημερα εκλεισαν η pstn πορτες. Ηταν γυναικα μαζι με εναν διευθιντη.
Ξερω τα ονοματα και στους δυο και σαν isdn εχω αναγνωριση κλησης. Αρα ξερω απο που πηρε. Απλος περιμενω την εταιρια altectelecoms εαν καταφερω να παρω πορτα για τωρα.

elarefile
13-03-07, 12:35
Παιδιά, σε χωριό που σας έλεγα πιο πάνω είμαι 1,5-2 km από το κέντρο σε ευθεία. Δεν ξέρω πόσο είναι το μήκος γραμμής, που είναι και εναέρια. Θα παίζει το άτιμο το ADSL;

PGouv
14-03-07, 00:20
Με τι ανοιγεί το αρχείο;;;;;

nnn
14-03-07, 01:05
.xls είναι συμπιεσμένο σε .zip μορφή.

manoulamou
14-03-07, 11:33
Παιδιά, σε χωριό που σας έλεγα πιο πάνω είμαι 1,5-2 km από το κέντρο σε ευθεία. Δεν ξέρω πόσο είναι το μήκος γραμμής, που είναι και εναέρια. Θα παίζει το άτιμο το ADSL;

Σημασια δεν εχει η αποσταση απο το Α/Κ αλλα η αποσταση απο το dslam,
αυτη πρεπει να ειναι (σε μηκος καλωδιου) μικροτερη απο 5χλμ.
http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/adsl_line_problem.php (http://www.adslgr.com/forum/../features/ADSLgr_info/adsl_line_problem.php)

Οπως γνωρίζουμε υπάρχει περιορισμός στο ADSL σχετικά με την απόσταση μεταξύ DSLAM και των συνδρομητών .
Οι περιορισμοί αυτοι ανάλογα με την απόσταση την ποιότητα του χαλκού έχουν άμμεση σχέση με την ταχύτητα που τελικά έχει ο χρήστης (8000 kbit/s >upstream 768kbit/s > downstream).
Η συνήθης απόσταση μεταξύ συνδρομητή (MODEM) και κεντρού (DSLAM) είναι της τάξης των 200 με 5000 μέτρων...

kaloydis
15-03-07, 00:13
Ευτιχος ηταν λαθος δικο τους και το διορθοσαν αμεσως απο το 134.
11 ειναι ελευθερες τωρα στην ISDN. Ελπιζω να προλαβω.

lazikos1
15-03-07, 21:23
Κανένα πιο πρόσφατο πίνακα πότε θα έχουμε ρε παλικάρια??

siagris
18-03-07, 22:38
ΝΕΟ ΑΡΧΕΙΟ 15782

ownagE_
18-03-07, 22:41
Ωραιοςςς :respekt:

RyDeR
18-03-07, 22:46
ΝΕΟ ΑΡΧΕΙΟ 15782

:worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :clap: :clap:

NICE MAN!

gravis
18-03-07, 23:29
το αρχειο ειναι προβληματικο, μου βγαζει corrupt file.

harris
18-03-07, 23:35
το αρχειο ειναι προβληματικο, μου βγαζει corrupt file.

Μια χαρά μου ανοίγει εμένα... μιλάς για την φρέσκια έκδοση; :hmm:

gravis
18-03-07, 23:51
ναι για την φρεσκια

harris
18-03-07, 23:54
ναι για την φρεσκια

Κατέβασέ το άλλη μια φορά, μήπως κάτι δεν του έκατσε καλά... :hmm:

nnn
19-03-07, 00:15
Μια χαρά ανοίγει.

ph4nt0m
19-03-07, 03:08
το αρχειο ειναι προβληματικο, μου βγαζει corrupt file.

Το ίδιο και σε εμένα. Δεν ανοίγει και όταν το ανοίγω με το excel βλέπω Κινέζικα.

vagdsl
19-03-07, 15:56
Ανοίξτε το με το winRAR και αυτό που θα βρείτε μέσα ξανά με το WInRAR.
Σαν κρεμμύδι ένα πράμα...

@siagris: Φοβηθήκαμε πως μας είχες ξεχάσει... - Ευχαριστούμε, είσαι η μόνη πηγή μας για να βλέπουμε πως πάει το ADSL στην χώρα, η ΕΕΤΤ βγάζει τα στοιχεία της με 3μηνη καθυστέρηση.

daniels_saving_grace
19-03-07, 16:51
Παιδιά τη σημαίνει η στήλη έλλειψη; Οτι έχουν γίνει αιτήσεις και λείπουν τόσες; Και τότε τί είναι οι δεσμευμένες;;

No-Name
19-03-07, 17:11
Έλλειψη=όσες πόρτες δεν υπάρχουν
Δεσμευμενες=υπάρχουν πόρτες αλλα είναι δεσμευμενες.

daniels_saving_grace
20-03-07, 00:23
Δεν μπορώ να καταλάβω από την εξήγησή σου. Στην περιοχή που με ενδιαφέρει έχει:

22 εγκατεστημένες
21 να λειτουργούν
0 Δεσμευμένες
1 βλάβη
0 ελεύθερες
5 σε έλλειψη

5 σε έλλειψη σημαίνει ότι κάποιος έχει κάνει αίτηση και δεν υπάρχει πόρτα; Αρα αν κάνεις αίτηση θα μπεις 60ς στη σειρά;

Οι 0 δεσμευμένες τι σημαίνουν όμως; Δεσμευμένες θα μπορούσαν να είναι από ποιον; Από ISP; Και τότε γιατί δε θα ήταν σε λειτουργία;

ndan_gr
20-03-07, 00:40
Από τα όσα έχω καταλάβει εγώ, οι 5 σε έλλειψη είναι όσοι έχουν κάνει αίτηση για γραμμή αλλά δεν έχουν ενεργοποιηθεί επειδή δεν υπάρχει πόρτα. Εφόσον μαζευτεί κάποιος ικανός αριθμός (διαφορετικός ανα DSLAM), θα μπαίνουν νέες πόρτες για να εξυπηρετηθούν.

Οι δεσμευμένες θα πρέπει να είναι όσες νοικιάζουν οι ISP, και μπορούν να εξυπηρετήσουν όσους θα κάνουν σύνδεση με τη συγκεκριμένη εταιρεία.

golity
20-03-07, 00:40
Δεν μπορώ να καταλάβω από την εξήγησή σου. Στην περιοχή που με ενδιαφέρει έχει:

22 εγκατεστημένες
21 να λειτουργούν
0 Δεσμευμένες
1 βλάβη
0 ελεύθερες
5 σε έλλειψη

5 σε έλλειψη σημαίνει ότι κάποιος έχει κάνει αίτηση και δεν υπάρχει πόρτα; Αρα αν κάνεις αίτηση θα μπεις 60ς στη σειρά;

Οι 0 δεσμευμένες τι σημαίνουν όμως; Δεσμευμένες θα μπορούσαν να είναι από ποιον; Από ISP; Και τότε γιατί δε θα ήταν σε λειτουργία;

Υποθέτω ότι οι δευσμευμένες είναι σε περίπτωση που υπάρχουν ελεύθερες και είναι στη διαδικασία ενεργοποίησης. Οπότε υπάρχουν 5 άτομα που έχουν κάνει αίτηση και επειδή δεν υπάρχει καμία ελεύθερη δεν γίνεται να υπάρχει κάποια δέσμευση πόρτας. Οπότε ναι θα είσαι 6ος (δεν ξέρω αν παίζει μέσον :p ).

lewton
20-03-07, 11:36
Υποθέτω ότι οι δευσμευμένες είναι σε περίπτωση που υπάρχουν ελεύθερες και είναι στη διαδικασία ενεργοποίησης. Οπότε υπάρχουν 5 άτομα που έχουν κάνει αίτηση και επειδή δεν υπάρχει καμία ελεύθερη δεν γίνεται να υπάρχει κάποια δέσμευση πόρτας. Οπότε ναι θα είσαι 6ος (δεν ξέρω αν παίζει μέσον :p ).

Αυτό ακριβώς σημαίνει δεσμευμένες. :oneup:

daniels_saving_grace
20-03-07, 15:10
5 πόρτες σε έλλειψη είναι αρκετές για να κάνει ο ΟΤΕ αναβάθμιση;; :rofl:

teo_L20
20-03-07, 17:57
Τουλαχιστον 10 να υπολογίζεις!

RyDeR
20-03-07, 18:25
7 σε μας αλλά δεν θέλω... άσε μην μπούν κι άλλοι πάνω... :scared:

vagelisb52
20-03-07, 22:06
το αρχειο το εχω και ανοιγει πως το κάνουμε επισύναψη?

RyDeR
20-03-07, 23:23
paidia den aneigei o Πίνακας DSLAM Δικτύου ΟΤΕ (Update 9/03/2007) ton exw dokimasei se 3 diaforetikous ipologistes. sorry gia ta greeklish kati epathan ta xp

Είσαι σίγουρος; Έχεις σουίτα office στα pc σου; Το αρχείο είναι .zip, το αποσυμπιέζεις και βγαίνει ένα .xls [M$ Excel κλπ].

vagelisb52
21-03-07, 13:29
εχει πρόβλημα το αρχειο θέλει κολπάκι για να ανοιξει πέστε μου πως κάνω επισύναψη του αρχειου εδώ για νά το πάρετε.

Stelios
21-03-07, 20:05
Συγνωμη vagelisb52 αλλα επειδη δεν ησουν online το ξανανεβασα μολις τωρα... Οντως ειχε ψιλοπροβλημα και δεν ανοιγε σωστα .

cpu0
22-03-07, 14:52
δεν είχε πρόβλημα το αρχείο απλά ήταν διπλοσυμπιεσμένο. Το ανοίγεις αρχικά ως ραρ κάνεις αποσυμπίεση, και το αποσυμπιεσμένο χωρίς κατάληξη το κάνεις μετονομασία σε .zip. Ανοίγεις το ζιπ και αποσυμπιέζεις το πολυπόθητο αρχείο :D
Stelios αυτό που ανέβασς τώρα όταν το αποσυμπιέσω μου βγάζει 1 xls to οποίο είναι ζιπ! Πρέπει κ αυτό να το κάνεις μετονομασία σε (xls ->zip) kai από το ζιπ αποσυμπιέζεις το xls!

alexshmmy
23-03-07, 05:40
Με archive manager παντως μια χαρα ανοιγει.linux rules

kostass_
26-03-07, 16:51
Συγνωμη vagelisb52 αλλα επειδη δεν ησουν online το ξανανεβασα μολις τωρα... Οντως ειχε ψιλοπροβλημα και δεν ανοιγε σωστα .

Εμενα μου βγαζει οτι το αρχειο δεν ειναι αναγνωρισιμο. και οταν παταω οκ τοτε μου ανοιγει το excel στα κινεζικα!!!
τι να κανω?

Sorry παιδια, μολις το βρηκα.
οντως θελει 2 φορες αποσυμπιεση!

satyros
28-03-07, 13:36
εγώ πήρα το 134 κ το μόνο που μου είπαν οτι ανήνω στην Πετρούπολη απλά. αλλά απο οτι βλέπω στον πίνακα στην πετρούπολη εχει καμια δεκαριά.Πώς θα βγάλω άκρη να δω τι γίνεται με το dslam μου γιατί έχω τρελλά pings?

@ ADSLgr.com All rights reserved.