PDA

Επιστροφή στο Forum : Πίνακας DSLAM Δικτύου ΟΤΕ (Update 3/12/2009)



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29

fulladsl
03-09-05, 17:23
Thx Crosstalk !
Να ρωτησω και εγω τωρα κατι που ειμαι σχετος.
Το ΕΕΑΠ τι ακριβως ειναι ?
Παιζει ρολο εαν εισαι στο Κωλετη 1,2,3,Χ... ?
Επισηε εχω ακουσει διαφορους κατα καιρους να λενε οτι υπαγονται στο siemens I, siemens II.
Πως μπορω να καταλαβω αν ειμαι σε Ι ή ΙΙ (περιοχη Ν.Σμυρνη)
Ευχαριστω και παλι.

.


exei sxesh me thn texnologia dslam

NoYmErOs
03-09-05, 21:36
@fulladsl καλός ήρθες στο forum
Τα greektoenglish απαγορεύονται πάτα "edit" στο μήνυμα σου και άλλαξε το στα ελληνικά.

No-Name
16-09-05, 01:49
Θα ήθελα να κάνω 1 ερωτήση.
όλες οι πόρτες σε ένα dslam είναι κοινές για όλες τις ταχύτητες?Δηλαδή πχ σε μία πόρτα μπορεί κάποιος να έχει 384 ή 512 ή 1024, ή υπάρχουν αντίστοιχες πόρτες ανα ταχύτητα?

yiapap
16-09-05, 01:54
Θα ήθελα να κάνω 1 ερωτήση.
όλες οι πόρτες σε ένα dslam είναι κοινές για όλες τις ταχύτητες?Δηλαδή πχ σε μία πόρτα μπορεί κάποιος να έχει 384 ή 512 ή 1024, ή υπάρχουν αντίστοιχες πόρτες ανα ταχύτητα?
Αν δεν κάνω λάθος είναι κοινές. Αλλάζει μόνο ο προγραμματισμός ανά πόρτα για να αλλάξεις η ταχύτητα.

No-Name
16-09-05, 02:02
Οκ man ευχαριστώ :)

dpetka2001
16-09-05, 12:25
είχα την εντύπωση ότι κάθε κλάση έχει δικό της bandwidth που την εξυπηρετεί στο DSLAM...και όλο το DSLAM συνδεδεμένο με οπτική ίνα μέχρι το BBRAS του ΟΤΕ...δηλαδή στην καλύτερη περίπτωση κάθε κλάση εξυπηρετείται από το 33,33% του bandwidth της οπτικής ίνας...δεν είναι έτσι??

PascalGR
16-09-05, 23:24
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση και το χρόνο σου. :thumbsup1
Μικρό request:
Μπορείς να δίνεις το Update σε μορφή Microsoft Excel?
Ξέρω, ξέρω, μου χαρίζανε γάϊδαρο κι εγώ το κοιτούσα στα δόντια, αλλά θα βγάζαμε πολύ χρήσιμα συμπεράσματα (π.χ. % κατάληψη ανά περιοχή, συνδρομητές ανά BBRAS κτλ)
Με έναν μικρό έλεγχο ότι ανοίγει απροβλημάτιστα και από OpenOffice. Δεν έχουμε όλοι παραθύρια βλέπεις :p

flyingGrec: 8nx man :thumbsup1

Υ.Γ.: Εγώ έχω για DSLAM Alcatel XD-1 και χρησιμοποιούνται τα 2/3 απ'τις πόρτες στη περιοχή μου. Not bad :thumb_dup

Martiniskiss
20-09-05, 17:57
Eγω μενω στην αρχή της αιγαιου και το τηλ μου αρχιζει απο 2310428*** . Ειμαι στα συνορα καλαμαριας δημου θεσ/νικης. Κηφησια περιοχη αν ξέρετε . ΣΤΟ ΑΝΚΟ DSLAM ανηκω σιγουρα????

Nick2k2
21-09-05, 05:18
Ναι φίλε Martiniskiss στο Αlcatel ανήκεις,είμαστε και συνdslamίτες,χεχε.

Batigoal
21-09-05, 11:02
Πως καταλαβαίνετε σε ποιο DSLAM ανήκετε? Δηλαδή εγώ μένω κέντρο (Κυψέλη) και το τηλέφωνο μου 2108658… Μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιο ανήκω η να μου πει τον τρόπο να το ψάξω μόνος μου. ;)

ipo
21-09-05, 13:45
Πως καταλαβαίνετε σε ποιο DSLAM ανήκετε? Δηλαδή εγώ μένω κέντρο (Κυψέλη) και το τηλέφωνο μου 2108658… Μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιο ανήκω η να μου πει τον τρόπο να το ψάξω μόνος μου. ;)Ψάξε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=278565&postcount=1) με βάση τα 3 πρώτα ψηφία του τηλεφώνου σου (μετά το 210-).

Batigoal
21-09-05, 14:32
Ωραία από το Excel βρήκα ότι ανήκω σε ένα Siemens στην Α΄ Αθηνών σε αυτό της Πατησίων αλλά από το PDF που αναφέρει τις χωρητικότητες του κάθε DSLAM στην περιοχή Α’ Αθηνών έχει καμιά 15ρια Siemens. Οπότε πως μπορώ (αν γίνεται) να μάθω που ακριβώς ανήκω εγώ? (210865..)

ipo
21-09-05, 14:40
Ωραία από το Excel βρήκα ότι ανήκω σε ένα Siemens στην Α΄ Αθηνών σε αυτό της Πατησίων αλλά από το PDF που αναφέρει τις χωρητικότητες του κάθε DSLAM στην περιοχή Α’ Αθηνών έχει καμιά 15ρια Siemens. Οπότε πως μπορώ (αν γίνεται) να μάθω που ακριβώς ανήκω εγώ? (210865..)Τηλεφώνησε στο 134.

Batigoal
21-09-05, 16:10
Αφού γίνεται να μάθω με ένα απλό τηλεφώνημα ΟΚ

Martiniskiss
21-09-05, 16:38
Ναι φίλε Martiniskiss στο Αlcatel ανήκεις,είμαστε και συνdslamίτες,χεχε.
ωραια γλυτωσα του "θειου" τα dslam.
Nick2k καλο ειναι??? για πες συνDSLAMmιτη LOL :P

δεν υπάρχει περίπτωση να μαι σε αλλο ε? :-k

NoYmErOs
21-09-05, 17:15
ωραια γλυτωσα του "θειου" τα dslam.
Nick2k καλο ειναι??? για πες συνDSLAMmιτη LOL :P

δεν υπάρχει περίπτωση να μαι σε αλλο ε? :-k

Του θείου το dslam δεν έχει διαφορά σε σχέση με αυτό της Alcatel

apxwv
21-09-05, 17:52
εγω που ειμαι σε ιντρακομ δεν ειχα ποτε μα ποτε κανενα προβλημα και απο οτι εχω ακουσει κανεις δεν εχει κανενα προβλημα πανω σε ινρακομ. τωρα γιατι τα αποφευγεται και κανετε σαν να ειστε αλλεγρικοι....???

ipo
21-09-05, 17:58
εγω που ειμαι σε ιντρακομ δεν ειχα ποτε μα ποτε κανενα προβλημα και απο οτι εχω ακουσει κανεις δεν εχει κανενα προβλημα πανω σε ινρακομ. τωρα γιατι τα αποφευγεται και κανετε σαν να ειστε αλλεγρικοι....???Πράγματι τα intracom έχουν τα λιγότερα προβλήματα μαζί με τα Alcatel. Απλά κάποτε τα Siemens είχαν τη χάρη (τα Siemens 1 συγκεκριμένα). Μετά όμως παρουσίασαν αρκετά προβλήματα.

Spyrosss
21-09-05, 18:02
Μια χαρά είναι το Siemens I που είμαι εδώ και δύο χρόνια σχεδόν. Ποτέ δεν έχει πέσει και όταν ο ΟΤΕ φροντίζει για να υπάρχει το απαιτούμενο bandwidth στο ΑΤΜ δίκτυο τα 48άρια πάνε σύννεφο την στιγμή που άλλοι σε Ιντραψομ και Αλκατέλ πληρώνουν 512 για να κατεβάζουν με 5kb/s παραπάνω ;)

ibizaios
28-09-05, 15:45
Καλησπερα παιδες πρωτη μερα που λειτουργει το ρημαδι κανονικα σημερα.το παλευω απο το σαββατο.
εχω συνδεση με ογκοχρεψση και θα ηθελα να με βοηθησετε με τα εξεις.
που μπορω να δω την κινηση της συνδεσης μου?
ειναι φυσιολογικο να μπαινω στα 12Mbps?
να κατεβαζω με 13-17 kb/s?
ειμαι καλαμακι και νομιζω(99,9%) παιρνω νετ απο ηλιουπολη,πως μπορω να μαθαινω αν εχει προβλημα το δικτυο η η γραμμη μου.....
ευχαριστω & sorry για το μεγαλο ποστ.
περιμενω απαντησεις plzzzzzz

flyingGrec
29-09-05, 16:58
Update...

Δυστυχώς σε excel είναι λίγο αδύνατο. Συνημμένο είναι σε txt μορφή. Αν φτιαχτούνε λίγο τα tabs κτλ μπορεί να εισαχθεί εύκολα σε excel. Και bonus στην txt μορφή πόσες πόρτες είναι σε κάθε ταχύτητα ;)

jimkk
29-09-05, 17:06
flyingGrec μια ερωτηση οι δεσμευμενες πορτες τι ειναι????????

flyingGrec
29-09-05, 17:17
Όταν κάνεις αίτηση δεσμεύεται 1 πόρτα. Μέχρι να ενεργοποιηθεί παραμένει δεσμευμένη.

yiapap
29-09-05, 17:20
Update...

Δυστυχώς σε excel είναι λίγο αδύνατο. Συνημμένο είναι σε txt μορφή. Αν φτιαχτούνε λίγο τα tabs κτλ μπορεί να εισαχθεί εύκολα σε excel. Και bonus στην txt μορφή πόσες πόρτες είναι σε κάθε ταχύτητα ;)
Μπράβο ρε φίλε. Να το και το Excel ;)

Αν μπορούσαμε να βρούμε και τις συνδέσεις από και προς το κάθε DSLAM... Θα ήταν ΤΕΛΕΙΑ!

flyingGrec
29-09-05, 17:30
Από το excel βγαίνει το εξής ωραίο... οι περισσότερες σε λειτουργία 1024 είναι στο DSLAM του Δ.Μ.

Γιατί άραγε... :twisted: :twisted:

ipo
29-09-05, 18:52
Ευχαριστούμε πολύ flyingGrec. Καθώς και τον yiapap που το σουλούπωσε λίγο σε μορφή *.xls.

Μόλις διαπίστωσα ότι το DSLAM μου είναι 100% γεμάτο, κάτι το οποίο φαίνεται άλλωστε και από τα ping times που έχουν χειροτερεύσει εδώ και ένα μήνα περίπου. Έμαθα κιόλας σε ποιον BBRAS ανήκω.

Βλέπω ότι οι 512 και οι 1024 είναι ελάχιστες. Περίμενα τις 512 να είναι τουλάχιστον το 30% των 384, αλλά καμία σχέση, ελάχιστες. Ακόμα και στο περίφημο πιταρισμένο DSLAM Κωνσταντινουπόλεως στην Πάτρα οι 512 είναι λιγότερες από το 10% των 384/128. Απορώ πώς δεν άλλαξαν όλοι ταχύτητα τώρα που είναι μικρή η διαφορά στην τιμή. Περίπου τα ίδια και στο DSLAM Ηλιουπόλεως.

Η τελευταία στήλη με την ονομασία "κάρτα" τι δείχνει; Σε ποια κάρτα του BBRAS είμαστε;

Αν είχαμε και το διαθέσιμο/μέσο χρησιμοποιούμενο bandwidth για κάθε virtual path...

poromenos
29-09-05, 19:04
ρε παιδια μηπως ειναι βλακες αυτοι στον οτε?κοιταξτε το νουμερο 825.ειναι το dslam της περιοχης μου.ενω εχει 288 ελευθερες και ενω γινετε πανικος στα αλλα το εχουν ΑΔΕΙΟ.ΕΛΕΟΣ!

flyingGrec
29-09-05, 19:32
Αν μπορούσαμε να βρούμε και τις συνδέσεις από και προς το κάθε DSLAM... Θα ήταν ΤΕΛΕΙΑ!

Γενικά όλα τα μεγάλα συνήθως έχουν STM-1 uplink. Τα μικρότερα παίζουν σε πολλαπλάσια E1 (2 μέχρι 8 E1 ΙΜΑ). Απο εκεί και πέρα καμιά φορά, ειδικά στα mdslams σχεδόν πάντα, το ένα συνδέεται πάνω σε άλλο.


ρε παιδια μηπως ειναι βλακες αυτοι στον οτε?κοιταξτε το νουμερο 825.ειναι το dslam της περιοχης μου.ενω εχει 288 ελευθερες και ενω γινετε πανικος στα αλλα το εχουν ΑΔΕΙΟ.ΕΛΕΟΣ!

Μην ανησυχείς ακόμα είναι καινούργιο. Θα πήξει και αυτό λίαν συντόμως :D

ipo
29-09-05, 19:46
ρε παιδια μηπως ειναι βλακες αυτοι στον οτε?κοιταξτε το νουμερο 825.ειναι το dslam της περιοχης μου.ενω εχει 288 ελευθερες και ενω γινετε πανικος στα αλλα το εχουν ΑΔΕΙΟ.ΕΛΕΟΣ!Είναι κλασσική παράξενη τακτική του ΟΤΕ. Γεμίζει ένα DSLAM και τότε βάζουν το επόμενο. Ποτέ δεν ξοδεύουν επιπλέον εργατοώρες για να ανακατανείμουν τους υπάρχοντες χρήστες σε όλα τα DSLAM.

flyingGrec
29-09-05, 19:48
Η τελευταία στήλη με την ονομασία "κάρτα" τι δείχνει; Σε ποια κάρτα του BBRAS είμαστε;


Νομίζω ναι... θα σε γελάσω ακριβώς.



Αν είχαμε και το διαθέσιμο/μέσο χρησιμοποιούμενο bandwidth για κάθε virtual path...


Γιατί νομίζεις ότι έχει ο ΟΤΕ; :haha

flyingGrec
29-09-05, 19:59
Είναι κλασσική παράξενη τακτική του ΟΤΕ. Γεμίζει ένα DSLAM και τότε βάζουν το επόμενο. Ποτέ δεν ξοδεύουν επιπλέον εργατοώρες για να ανακατανείμουν τους υπάρχοντες χρήστες σε όλα τα DSLAM.

Για να γίνει αυτό που λες ξέρεις πόσες εργατοώρες θέλει (x4 για τον ΟΤΕ :D );

Μην ξεχνάς ότι για κάθε χρήστη αντιστοιχεί ένα καλώδιο που πάει από το MDF (το σημείο που έρχονται οι γραμμές στο εκάστοτε κέντρο) στους splitters και από τους spitters πίσω πάλι για τη φωνή.

dpetka2001
30-09-05, 01:41
στον αρχειο Excel το ΤΕΚ τι ειναι?? επισης το DSLAM οπου εχει εναν αριθμο ειναι καποιος αυξων αριθμος που διαφοροποιει τα DSLAMs μεταξυ τους σε ιδιες περιοχες φανταζομαι ετσι??

chatasos
30-09-05, 10:31
στον αρχειο Excel το ΤΕΚ τι ειναι?? επισης το DSLAM οπου εχει εναν αριθμο ειναι καποιος αυξων αριθμος που διαφοροποιει τα DSLAMs μεταξυ τους σε ιδιες περιοχες φανταζομαι ετσι??
ΤΕΚ = ΤηλΕπικοινωνιακό Κέντρο.
Ο αριθμός που υπάρχει πριν τo dslam, χαρακτηρίζει το κάθε dslam πανελλαδικά.

JoeBar
30-09-05, 11:22
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω σε πιο dslam ειμαι στο Κερατσίνι. Πώς ξεχωρίζεις σε ποιο είσαι?

ipo
30-09-05, 23:56
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω σε πιο dslam ειμαι στο Κερατσίνι. Πώς ξεχωρίζεις σε ποιο είσαι?Μπορείς να τηλεφωνήσεις στο 134 και να σου πουν λεπτομέρειες για το DSLAM σου. Πρέπει όμως να ζητήσεις να σου πουν ακριβώς σε ποιο από όλα είσαι, διότι σε κάθε κέντρο υπάρχουν πολλά DSLAM της ίδιας μάρκας.

No-Name
01-10-05, 04:11
όταν είχα καλέσει το 134 να ρωτήσω σε τι dslam έιμαι μου έδωσε να καλέσω ένα άλλο τηλέφωνο απο 210-66χχχχχ άρχιζε αν δε κάνω λάθος και έπειτα με ρώτησε η κοπέλα γιατί ενδιαφέρομαι και της εξηγώ πως απλά για ενημέρωση και μου είπε πως πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος σοβαρός για να μου πούν.....Αυτά

kozadin
01-10-05, 11:17
Και σε μένα το ίδιο.....Πήρα στο 134 και με αρχισαν στις ιστορίες "αυτά είναι απόρρητα δεν δίνονται μιλήστε με τον προισταμενο κ.λ.π"

JoeBar
01-10-05, 11:26
Μπορείς να τηλεφωνήσεις στο 134 και να σου πουν λεπτομέρειες για το DSLAM σου. Πρέπει όμως να ζητήσεις να σου πουν ακριβώς σε ποιο από όλα είσαι, διότι σε κάθε κέντρο υπάρχουν πολλά DSLAM της ίδιας μάρκας. Όπως στην περίπτωση μου. Υπάρχουν 4 dslam intracom αλλά δεν ξέρω σε ποιο είμαι ακριβώς. Αλλά βλέπω οτί είναι και δύσκολο να σου πουν... :(

shadowmoon
01-10-05, 12:49
Μπραβο , πολυ καλη δουλεια.
Να συνεχιστει ,με τις ενημερωσεις που θα προκυπτουν.

john_who
01-10-05, 16:28
Εγώ είμαι 8εσσαλονίκη, με τηλέφωνο 2310-906*** δεν ξέρω σε ποιό DSLAM είμαι αλλά ΄σερνεται όλη μέρα, τα πινκ αν δεν πιάσει νύχτα είναι 150-200 την καλύτερη...
Έχω πάρει και 10 τηλέφωνα και μουρμουρίζω, στην αρχή μου έιπαν πως φταίει ο Προβάιντερ, πήρα ντέμο από ποΤΕ και Φορ8νετ αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα (χαμηλες ταχύτητες όλη μέρα, μεγάλα πινκς)
Αναρρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να τους πιέσω να δεχθούν οτι είναι υπερφορτωμένοι...

yiapap
01-10-05, 17:01
Εγώ είμαι 8εσσαλονίκη, με τηλέφωνο 2310-906*** δεν ξέρω σε ποιό DSLAM είμαι αλλά ΄σερνεται όλη μέρα, τα πινκ αν δεν πιάσει νύχτα είναι 150-200 την καλύτερη...
Έχω πάρει και 10 τηλέφωνα και μουρμουρίζω, στην αρχή μου έιπαν πως φταίει ο Προβάιντερ, πήρα ντέμο από ποΤΕ και Φορ8νετ αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα (χαμηλες ταχύτητες όλη μέρα, μεγάλα πινκς)
Αναρρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να τους πιέσω να δεχθούν οτι είναι υπερφορτωμένοι...
Λέγοντας ότι έχεις δοκιμάσει και άλλους provider (μεταξύ των οποίων και η ΟΤΕΝΕΤ) και γίνεται ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο.
btw είσαι, όπως κι εγώ στο DSLAM Α.Τούμπας, που μέχρι τις 16.00 +/- 10 λεπτά έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα (με Sparknet).

Δεν είναι λίγο περίεργο γιατί τα συμπτώματα φεύγουν ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ κάθε μέρα στις 16.00;
Να ήταν 15.00 (Δημόσιες Υπηρεσίες) να πω εντάξει. Να ήταν 17.00 (ιδιωτικές) ΟΚ... Αλλά ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ γίνεται στις 16.00 μπορεί κανείς να το εξηγήσει;

john_who
02-10-05, 00:01
Πιστεύω πως κάτι άλλο συμβαίνει, κιεγώ χάνομαι ώρες ώρες όταν η ταχύτητά μου πέφτει στο 1,5-2 αλλά στην αρχή μου το έπαιζαν αδιάφοροι, δεν ήταν δικό τους πρόβλημα, έλεγαν ο provider. Την Παρασκευή που πήρα μου είπαν κάνε υπομονή μια βδομάδα να το παρατηρήσουμε και 8α δούμε...

ελπίζω να γίνει γιατί μετακόμισα από 8έρμη κι εκεί ήταν η τέλεια σύνδεση πάντα σταθερή 24 ώρες 7 μέρες όλα με την ίδια ταχύτητα...

εδώ στην ΄Τούμπα κατάλαβα τα δύσκολα... και σκέφτομαι, μήπως είναι τίποτα τράπεζες και κάποια δίκτυα καταστημάτων (κοτσόβολοι κια εικόνα ήχος, σαραφίδηδες κλπ) που στέλνουν μαζικα, ή χρησιμοποιούν voice over IP ανάμεσα στα υποκααστήματα??

NoYmErOs
02-10-05, 05:13
Eδώ στην ΄Τούμπα κατάλαβα τα δύσκολα... και σκέφτομαι, μήπως είναι τίποτα τράπεζες και κάποια δίκτυα καταστημάτων (κοτσόβολοι κια εικόνα ήχος, σαραφίδηδες κλπ) που στέλνουν μαζικα, ή χρησιμοποιούν voice over IP ανάμεσα στα υποκααστήματα??

Όχι .. πολλοί χρήστες ...πιταρισμένο DSLAM.

shadowmoon
02-10-05, 08:31
Υπαρχει περιπτωση και πως μπορει αυτο να γινει , αν γινεται, να βρεθει η κατανομη των συνδεσεων adsl ανα ISP , ανα περιοχη ???
Κομματακι δυσκολο το βρισκω , αλλα ξερει κανεις αν μπορει να γινει ?

kalligator
13-10-05, 16:38
Kανένα update στον πίνακα μήπως υπάρχει;

Lord_British
14-10-05, 03:13
Ερωτηση:

Ενα DSLAM το οποιο εχει χωρετικοτητα 288 θυρων και σημερα εχει 284 θυρες γεματες ,3 σε βλαβη και 1 ελευθερη μπορει να χαρακτηριστει πιταρισμενο; (χαζη ερωτηση)

Αν το link με το ΑΤΜ δικτυο ειναι οκ και μπορει να σηκωσει τους παραπανω χρηστες θα υπαρχει παλι προβλημα ταχυτητων λογω πληροτητας του DSLAM;

Φιλικα

ProFioN
15-10-05, 03:16
καλα ρε παιδια εγω ανηκω στου Αγιου Γεωργιου ως κεντρο κ το dslam mou einai IBAS(oxi intracom)ti πατατα dslam ειναι αυτο?:P ειναι μουφα εντελως??

domen
15-10-05, 08:00
Δεν είναι λίγο περίεργο γιατί τα συμπτώματα φεύγουν ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ κάθε μέρα στις 16.00;
Να ήταν 15.00 (Δημόσιες Υπηρεσίες) να πω εντάξει. Να ήταν 17.00 (ιδιωτικές) ΟΚ... Αλλά ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ γίνεται στις 16.00 μπορεί κανείς να το εξηγήσει;

Εχω μια θεωρεια γι αυτο .

Κλείνει το χρηματηστηριο και παρα πολλοι υπολογιστες που ειναι online και κατεβαζουν δεδομενα real time ειναι συνδεμενοι .

Ο θειος μου πχ δεν κατεβαζει αρχεια και δεν πολυσερφαρει αλλά μεχρι τις 4-4:30 παντοτε καθεται και βλεπει το χρηματηστηριο και μετα κλεινει το PC και αραζει .Και εγω εκεινη την ωρα χρησιμοποιω την εφαρμογη του in.gr οπως και πολλοι που γνωριζω .

Το ιδιο φαινομενο να σερνομαστε εκεινη την ωρα ειχαμε και τις παλιες καλες εποχες του dial up .

flyingGrec
15-10-05, 14:55
Kανένα update στον πίνακα μήπως υπάρχει;


Αν ένα dslam έχει πόρτες στο πίνακα στις 29/9, σίγουρα έχει και τώρα. Ενδιαφέρεσαι για κάποιο συγκεκριμένο;


Ερωτηση:

Ενα DSLAM το οποιο εχει χωρετικοτητα 288 θυρων και σημερα εχει 284 θυρες γεματες ,3 σε βλαβη και 1 ελευθερη μπορει να χαρακτηριστει πιταρισμενο; (χαζη ερωτηση)

Αν το link με το ΑΤΜ δικτυο ειναι οκ και μπορει να σηκωσει τους παραπανω χρηστες θα υπαρχει παλι προβλημα ταχυτητων λογω πληροτητας του DSLAM;


Πιταρισμένο από άποψη χωρητικότητας πορτών όχι. Σίγουρα έχει χώρο για να μπούνε και άλλες κάρτες (π.χ. IBAS max 512 πορ., XD max 768 πορτ. κτλ).

Από άποψη bandwidth εξαρτάται. Θεωρητικά μιας και όλα τα μεγάλα dslam έχουν stm-1 uplink ανεξαρτήτως συνδρομητών είσαι σε καλύτερη κατάσταση από κάποιο που έχει π.χ. 512 συνδρομητές. Αλλά μόνο στην πράξη θα το διαπιστώσεις αυτό ;)



καλα ρε παιδια εγω ανηκω στου Αγιου Γεωργιου ως κεντρο κ το dslam mou einai IBAS(oxi intracom)ti πατατα dslam ειναι αυτο?:P ειναι μουφα εντελως??


IBAS=Intracom

kewl
16-10-05, 02:38
Σε ένα DSLAM με 320 εγκατεστημένες πόρτες απο τις οποίες χρησιμοποιούνται 224 σε 384 8 σε 512 και 3 1024 και έχοντας διαπιστώσει οτι σε 384 ταχύτητα σέρνεται σε 512 θα είναι οκ ?Ξέρει κάποιος με τί λογική μοιράζεται οι ταχύτητα στις πόρτες?

@ ADSLgr.com All rights reserved.