PDA

Επιστροφή στο Forum : Πίνακας DSLAM Δικτύου ΟΤΕ (Update 3/12/2009)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29

ANDYEAST
04-01-08, 17:10
Χωρίς σχόλια: 5 μήνες αναμονή για πόρτες εντός Αττικής (Μαραθώνας- Γραμματικο).

Μπράβο στο "Κέντρο Σχεδιασμού DSL" του ΟΤΕ!

nanas
04-01-08, 17:24
Χωρίς σχόλια: 5 μήνες αναμονή για πόρτες εντός Αττικής (Μαραθώνας- Γραμματικο).

Μπράβο στο "Κέντρο Σχεδιασμού DSL" του ΟΤΕ!
ντροπή.....:down:

illmater
04-01-08, 22:24
θα έχει πολύ ενδιαφέρον να δούμε μετά τις μειώσεις των τιμών , πόσοι μετακινήθηκαν σε υψηλότερες ταχύτητες , πάντως μέχρι την αλλαγή των τιμών η συντριπτική πλειοψηφία ήταν στα 768 και 1024, ένα 10% στα 2048, και στα 4&8 ελάχιστοι.Για να δούμε τώρα τι γίνεται.

sakistsalikis
05-01-08, 01:40
Νομιζω αρκετοι θα ανεβουν ταχυτητα. Τουλαχιστον εγω για αρχη ζητησα 2048. Εξαλλου ειναι πολυ μικρες οι διαφορες στην τιμη μεταξυ των ταχυτητων (στην αλτεκ).
Αληθεια εκτος απο την αλτεκ και τον ΟΤΕ υπαρχει καμια αλλη εταιρια που να δινει ΑΡΥΣ με τις νεες τιμες; Ουτε ανταγωνισμος πακετων δε βλεπω να υπαρχει πια.

........Auto merged post: sakistsalikis added 65 Minutes and 8 Seconds later........

Μεχρι το τελος σχεδον του χρονου ο ΟΤΕ στην περιοχη μου ειχε ελλειψη 150 περιπου πορτων. Σε αυτους που περιμεναν ημουν κι εγω. Στις 2 του μηνα μαθαινω (134) οτι ο ΟΤΕ εχει πορτες στην περιοχη μου και μαλιστα εχει γινει αναβαθμιση ταχυτητων. Στις 3 του μηνα υπαρχουν πορτες. Σημερα τελος οι πορτες και εγω εχω μεινει απεξω. Απορω ειλικρινα με τον ΟΤΕ. Εδω και 3 μηνες εχει δημιουργηθει ελλειψη 150 πορτων και ξαφνικα βαζει πορτες οι οποιες προφανως ειναι λιγοτερες απο 150. Εν τω μεταξυ στο τηλεφωνο λεει οτι εχει πορτες αλλα ουσιστικα δεν ειναι αληθεια αυτο γιατι οι πορτες θα δωθουν (σειρα προτεραιοτητας) σε αυτους που περιμενουν 3 μηνες τωρα. Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση καποιος να κανει αιτηση σημερα και σε μια βδομαδα να εχει πορτα. Πρεπει να κανει αιτηση οταν θα μπει η προηγουμενη φουρνια πορτων για να του δωσουν την επομενη. Μα καλα τοσο μεγαλη σπαταλη ειναι οταν εχει αιτησεις για 150 πορτες σε αναμονη να βαλει 200 ωστε για 4-5 βδομαδες να εχει αμμεσα διαθεσιμες πορτες; Τι χαλι ειναι αυτο; με το σταγονομετρο;

sakistsalikis
07-01-08, 02:53
siagris περιμενουμε καινουριο αρχειακι με τις πορτες ;)


Απο εσεννα κρεμομαστε siagris.

nanas
07-01-08, 16:00
Απο εσεννα κρεμομαστε siagris.
τι να το κάνουμε πλέον...

balema
07-01-08, 17:04
Προσπαθώ να μάθω ποιο είναι το DSLAM μου για να το βάλω στο profile μου και πήρα το 134 και μου είπαν ότι ανήκω στον Ιππόδρομο Καλλιθέας αλλά όταν πήγα στο πίνακα ελέγχου και στο ADSL info δεν έχει καθόλου επιλογή για Καλλιθέα Αττικής, τι γίνεται;

Giannakis__
07-01-08, 18:12
Εμεις στο Αίγιο περιμένουμε πάνω από 3 μήνες...:down:
πήγα και ρώτησα και είπαν ότι από Γεννάρη θα βάλουν...:mad:

nanas
07-01-08, 18:21
Εμεις στο Αίγιο περιμένουμε πάνω από 3 μήνες...:down:
πήγα και ρώτησα και είπαν ότι από Γεννάρη θα βάλουν...:mad:
ακόμη;;;;;;;;;;;;;

sakistsalikis
08-01-08, 04:00
παιδια ενεργοποιηθηκα σημερα πρωι. Δεν εχω καταλαβει ειλικρινα τι γινεται. Εδω και 3 μηνες το oteshop.gr δειχνει ελλειψη πορτων στην περιοχη μου. Ολες αυτες τις μερες που ανανεωνεται δειχνει ελλειψη. Αντιθετα το connex.gr δειχνει παντα διαθεσιμοτητα πορτων στα 1 και 2 mbps. Το 134 μου ειπε οτι εχει διαθεσιμοτητα μεχρι 8 γιατι αναβαθμιστηκαν οι γραμμες και μπηκαν νεες πορτες αρχη του χρονου. Το forthnet.gr δειχνει απο την αρχη του χρονου διαθεσιμες πορτες μεχρι και σημερα που ανανεωθηκε. Τι να πω δεν ξερω. Ακρη δε βρισκεις. παντως το θετικο ειναι οτι ενεργοποιηθηκα.

TheFireman
08-01-08, 16:12
Μπράβο σε όλα τα παιδιά που φροντίζουν να μας κρατούν ενήμερους. Ευχαριστούμε για τις προσπάθειές σας.

djuan1988
08-01-08, 22:08
Παιδιά ξέρει κανείς αν τα dslam του αγίου παύλου (θεσσαλονίκη) βρίσκονται στην ολυμπιάδος απέναντι από το σχολείο?

Άρης13
09-01-08, 11:41
Στα Βασιλικα (Θεσσαλονικη) εχουν σκοπο να βαλουν ποτε πορτες? 3 μηνες τωρα αναμονη αλλα τιποτα. Εχουν πορτες μονο για isdn γραμμη :down:

PeiramatoZwo
09-01-08, 21:47
Εμεις στο Αίγιο περιμένουμε πάνω από 3 μήνες...:down:
πήγα και ρώτησα και είπαν ότι από Γεννάρη θα βάλουν...:mad:

Μια φίλη μου έχει κάνει αίτηση από Αύγουστο και μέσο γνωστού στα κεντρικά του ΟΤΕ (μπας και το προχωρήσει αλλιώς), έμαθε ότι είναι στην 140 θέση (έχει και άλλο κόσμο να είναι μετά από αυτή), και χτές που ρώτησα εμφανιζόντουσαν 2 πόρτες ελεύθερες στο σύστημα. Φυσικά και με "μέσο" δεν κατάφερε απολύτως τίποτα. Προφανώς το Αίγιο το έχουν ξεχάσει...

insa
10-01-08, 11:42
εγω ειχα κανει αιτηση σε 4νετ αλλα την ακυρωσα μετα απο 1.5 μηνα αναμονης. Μου ειπαν οτι δεν υπηρχαν πορτες. Κανω αιτηση στο oteshop για 24 και μου ειπαν 7-10 μερες. Παιρνω στο 134 για ενημερωση μετα απο 3 μερες και μου λενε οτι δεν υπαρχουν πορτες για 24. Παω στο oteshop και μου λενε οτι βαζουν τωρα πορτες και δεν θα εχω προβλημα... Ξερει κανεις τι γινετε στους Αμπελοκηπους αθηνας;

balema
10-01-08, 21:12
Προσπαθώ να μάθω ποιο είναι το DSLAM μου για να το βάλω στο profile μου και πήρα το 134 και μου είπαν ότι ανήκω στον Ιππόδρομο Καλλιθέας αλλά όταν πήγα στο πίνακα ελέγχου και στο ADSL info δεν έχει καθόλου επιλογή για Καλλιθέα Αττικής, τι γίνεται;


Ξέρει κανένας να μου πει παιδιά....ευχαριστώ!

coultoir
10-01-08, 21:42
γεια σας,η ερωτηση μου μπορει να φανει πολυ χαζη, αλλα μηπως υπαρχει τροπος να μαθει κανεις ποσες γραμμες dsl χωραει ενα συγκεκριμενο dslam και ποσες εχει αυτην την στιγμη;

gravis
11-01-08, 00:57
στο Excel-ακι σου δειχνει ποσες πορτες εχει το Dslam ,και ποσες πορτες ειναι κατελλειμενες εκεινη την χρονικη στιγμη

coultoir
11-01-08, 15:42
thanx φιλε,θα το ψαξω..!

21706
11-01-08, 23:06
Ξέρει κανένας να μου πει παιδιά....ευχαριστώ!
Υπάρχει ένα pdf του ΟΤΕ που δίνει τη διεύθυνση του DSLAM (οδός, αριθμός)
για κάθε τηλέφωνο. Έχω κατεβάσει το pdf αλλά δεν έχω σημειώσει πού το βρήκα.
Αν μου πεις μερικά από τα πρώτα ψηφία του τηλεφώνου σου θα σου πω πού είναι
το DSLAM.

xapakias
11-01-08, 23:25
Υπάρχει ένα pdf του ΟΤΕ που δίνει τη διεύθυνση του DSLAM (οδός, αριθμός)
για κάθε τηλέφωνο. Έχω κατεβάσει το pdf αλλά δεν έχω σημειώσει πού το βρήκα.
Αν μου πεις μερικά από τα πρώτα ψηφία του τηλεφώνου σου θα σου πω πού είναι
το DSLAM.

to τηλεφωνο μου αρχιζει απο 9658 και μενω βουλα μηπως μπορεις να μου πεις τη διευθυνση του dslam για να μετρησω την αποσταση απο αυτο?

21706
11-01-08, 23:52
to τηλεφωνο μου αρχιζει απο 9658 και μενω βουλα μηπως μπορεις να μου πεις τη διευθυνση του dslam για να μετρησω την αποσταση απο αυτο?
ΒΑΣ.ΠΑΥΛΟΥ 55 & ΖΕΦΥΡΟΥ 25, ΒΟΥΛΑ

Rebel Scum
12-01-08, 06:35
Το DSLAM του Συντάγματος (τηλ από 21032xxxxx) που στο καλό είναι;
Ευχαριστώ

balema
12-01-08, 06:47
Υπάρχει ένα pdf του ΟΤΕ που δίνει τη διεύθυνση του DSLAM (οδός, αριθμός)
για κάθε τηλέφωνο. Έχω κατεβάσει το pdf αλλά δεν έχω σημειώσει πού το βρήκα.
Αν μου πεις μερικά από τα πρώτα ψηφία του τηλεφώνου σου θα σου πω πού είναι
το DSLAM.

210-94061..

Μπας και μπορείς να μου στείλεις το pdf;

21706
12-01-08, 09:55
Παιδιά βρήκα τελικά από που είχα κατεβάσει το pdf. Είναι εδώ (http://www.otewholesale.gr/files/unbacc_ak_1_new.pdf).

fatouros
12-01-08, 10:11
ΤΟ νούμερο τηλεφώνου πάντως δεν δηλώνει 100% την περιοχή γιατί υπάρχει η φορητότητα.
Από το καλοκαίρι έχω αλλάξει περιοχή στην Πάτρα κρατώντας το νούμερο μου.
Άλλαξα και DSLAM.
Η πλάκα ήταν προχτές όταν με πήρε η Forthnet για να μου πει ότι τέλη γενάρη θα ξεκινήσει το ιδιόκτητο και με πήρε 5 λεπτά για να τους κάνω να καταλάβουν ότι σε μένα δεν ισχύει γιατί απλά άλλαξα περιοχή κρατώντας το ίδιο νούμερο.

gravis
12-01-08, 16:09
Παιδιά βρήκα τελικά από που είχα κατεβάσει το pdf. Είναι εδώ (http://www.otewholesale.gr/files/unbacc_ak_1_new.pdf).

Φιλε μου αυτα που δειχνει στο PDF δεν ειναι τα DSLAMs, αλλα τα αστικα κεντρα που εχει ο οτε σε καθε Νομο και ταξινομημενα ανα πολη και περιοχες..
Αλλιως Με βαση αυτο το PDF ολη η Ελλαδα θα ειχε aDSL

21706
12-01-08, 17:53
Φιλε μου αυτα που δειχνει στο PDF δεν ειναι τα DSLAMs, αλλα τα αστικα κεντρα που εχει ο οτε σε καθε Νομο και ταξινομημενα ανα πολη και περιοχες..
Αλλιως Με βαση αυτο το PDF ολη η Ελλαδα θα ειχε aDSL

Νομίζω ότι τα dslam του ΟΤΕ είναι εγκατεστημένα σε αστικά κέντρα.
Φυσικά δεν έχει εγκαταστήσει dslam σε όλα τα κέντρα.

gravis
12-01-08, 18:55
Ναι σε αστικα κεντρα ειναι εγκατεστημενα τα dslams αλλα το συγκεκριμενο pdf , δειχνει ακριβως αυτο, μονο τα αστικα κεντρα, οχι dslams

21706
12-01-08, 19:26
Ναι σε αστικα κεντρα ειναι εγκατεστημενα τα dslams αλλα το συγκεκριμενο pdf , δειχνει ακριβως αυτο, μονο τα αστικα κεντρα, οχι dslams

Σύμφωνοι, τα αστικά κέντρα δείχνει. Και επειδή τα dslam είναι μέσα
σε αστικά κέντρα, δείχνει και τις διευθύνσεις των dslam! Δεν
καταλαβαίνω πού διαφωνούμε.

Elusive_Cure
12-01-08, 20:49
καμια νεα λιστα δεν υπαρχει ρε παιδες??? με τελευταια ενημερωση το νοεμβρη εχουν αλλαξει αρκετα τα πραγματα.

στο dslam του γυθειου παντως τα πραματα ειναι ακρως τραγικα....ειναι πιτα εντελως απ'οτι φαινεται, με τις 1000ρες να εχουν μπουκωσει και τις 2χιλιαρες να σερνονται χειροτερα και απο dialup....
τι θα γινει πια ελεος... καλυτερα να μην ειχαμε καθολου adsl στην ελλαδα παρα αυτο το χαλι....εχει ξεφτυλιστει το θεμα πια....

George978
15-01-08, 12:43
δεν μπορω να ανοιξω το τελευταιο αρχειο??!

PeiramatoZwo
15-01-08, 19:52
Μια φίλη μου έχει κάνει αίτηση από Αύγουστο και μέσο γνωστού στα κεντρικά του ΟΤΕ (μπας και το προχωρήσει αλλιώς), έμαθε ότι είναι στην 140 θέση (έχει και άλλο κόσμο να είναι μετά από αυτή), και χτές που ρώτησα εμφανιζόντουσαν 2 πόρτες ελεύθερες στο σύστημα. Φυσικά και με "μέσο" δεν κατάφερε απολύτως τίποτα. Προφανώς το Αίγιο το έχουν ξεχάσει...


Καινούργια DSLAM για το Αίγιο, τύπου ethernet που σημαίνει ότι υποστήριζουν και τις μεγαλύτερες ταχύτητες. 1800 Πόρτες παρακαλώ, για σπέυστε...:oneup::oneup:

kostas_pav
15-01-08, 23:20
Σύντομα θα πάω Σπάρτη για σπουδές και στο oteshop.gr βλέπω κάλυψη μόνο για 1 και 2 Mbps!:down:

Πώς μπορώ να μάθω πότε θα υπάρξει κάλυψη για 4, 8 και 24; Πρωτεύουσα νομού είναι... ΕΛΕΟΣ να μην έχουν μεγαλύτερες ταχύτητες!:chair:

nnn
15-01-08, 23:24
δεν μπορω να ανοιξω το τελευταιο αρχειο??!
Κάνε το 2πλο unzip.

ANDYEAST
16-01-08, 13:20
Ενημέρωση για όλους (και ιδιαίτερα αυτούς που περιμένουν) για το κέντρο DSLAM γραμματικού (status: 32 πόρτες κατειλημμένες, δεν παίρνει αναβάθμιση).

Έχω κάνει αίτηση από 19/9 :down:

Μετά από πολλά παράπονακαι παρακλήσεις, κατάφερα να μιλήσω με την τεχνικη υπηρεσία του ΟΤΕ από όπου με ενημέρωσαν ότι: Έχει δοθεί εντολή και έχει ξεκινήσει το "έργο" :oneup: ΑΛΛΑ, έχουν πρόβλημα στο να ρίξουν την οπτική ίνα από τη Νέα Μάκρη έως το Γραμματικό.

Αυτά τα νεότερα,

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς

stpapam
17-01-08, 19:34
Εδώ σε έργα τελευταίας τεχνολογίας που έγιναν για τους Ολυμπιακούς και δεν έχει ακόμα γίνει αναβάθμιση ούτε υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες...
Παράδειγμα το πρώην Δημοσιογραφικό χωριό στο Μαρούσι (ΗΛΙΔΑ) όπου μετακόμισα πρόσφατα το οποίο λόγω σύνδεσης με οπτική ίνα θα έπρεπε να πετάει... και όμως... ούτε διαθεσιμότητα πορτών υπάρχει (ενώ είναι κατοικημένο πλέον κατά 80% και εκκρεμούν πολλές αιτήσεις - μεταξύ των οποίων και η δική μου) ούτε αυτές που υπάρχουν μπορούν να σηκώσουν πάνω από 2Mbps .....
Μου είπαν βέβαια ότι θα λυθεί σύντομα το πρόβλημα και θα γίνουν οι αναβαθμίσεις σε 24Mbps αλλά μέχρι τότε δεν έχουμε κάν απλό ADSL με αποτέλεσμα ότι βλέπω να είναι από το γραφείο (σπίτι δεν ανοίγω καν τον υπολογιστή - μετά από 4 χρόνια broadband δεν καταδέχομαι να μπαίνω με dial-up).....

ANDYEAST
18-01-08, 13:35
Το μόνο που προσπαθώ να σκέφτομαι είναι τα καλά αυτής της χώρας (βλ. κλίμα, σουβλάκια κ.α.τ.) γιατί από τηλεπικοινωνίες είμαστε ακόμα για κλάμματα. :down:

sakistsalikis
18-01-08, 16:43
Το μόνο που προσπαθώ να σκέφτομαι είναι τα καλά αυτής της χώρας (βλ. κλίμα, σουβλάκια κ.α.τ.) γιατί από τηλεπικοινωνίες είμαστε ακόμα για κλάμματα. :down:

Διαφωνω. Οι τηλεπικοινωνιες θα ελεγε καποιος οτι ειναι το πιο υγειες κομματι της Ελλαδας. Ολα τα αλλα ειναι σε πολυ πιο αθλια κατασταση. οι τηλεπικοινωνιες για Ελλαδα ειναι σε καλο επιπεδο. Και βεβαια γι' αυτο δεν ευθυνεται η Ελλαδα αλλα τα ξενα κεφαλαια που εχουν μπει και αγορασει τις εταιριες τηλεπικοινωνιων.

harris
18-01-08, 17:50
Οι τηλεπικοινωνιες θα ελεγε καποιος οτι ειναι το πιο υγειες κομματι της Ελλαδας.

Φαντάσου πως είναι τα υπόλοιπα :lol: :p

ANDYEAST
19-01-08, 12:51
Διαφωνω. Οι τηλεπικοινωνιες θα ελεγε καποιος οτι ειναι το πιο υγειες κομματι της Ελλαδας. Ολα τα αλλα ειναι σε πολυ πιο αθλια κατασταση. οι τηλεπικοινωνιες για Ελλαδα ειναι σε καλο επιπεδο. Και βεβαια γι' αυτο δεν ευθυνεται η Ελλαδα αλλα τα ξενα κεφαλαια που εχουν μπει και αγορασει τις εταιριες τηλεπικοινωνιων.


Αν μου έδινες σήμερα τη σύνδεση ADSL που περιμένω εντός Αττικής εδώ και τόσους μήνες - εν έτει 2008 - θα συμφωνούσα μαζί σου.
Για μένα - και άλλους πολλούς όπως ξέρω στην περιοχή μου - που το ζω και δεν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου επειδή κάποιοι άλλοι δεν ανταποκρίνονται σε εύλογο χρόνο στις υποχρεώσεις τους, η κατάσταση δεν είναι καθόλου μα καθόλου καλή ως προς τις τηλεπιοκινωνίες.

Το χειρότερο δε, είναι πως κανείς δεν ξέρει να απαντήσει στην ερώτηση ΠΟΤΕ?? Πότε θα γίνει, ένα σοβαρό χρονοδιάγραμμα βρε αδερφέ. (134, oteshop, τεχνική υπηρεσία) κανείς δεν ξέρει ή δε λέει.

Εκτιμώ ότι θα χρειστούν τουλάχιστον 2-3 χρόνια για να διακτυωθεί επαρκώς η πατρίδα μας.

sakistsalikis
19-01-08, 15:25
θα σου πω ενα παραδειγμα αυτης της χωρας για να καταλαβεις τι λεω. Του πατερα μου η παραιτηση εγκριθηκε την 1 Οκτωβριου. Απο τοτε εκανε ενα πακο χαρτια και η πρωτη συνταξη δεν εχει ερθει ακομα (ουτε το εφαπαξ). Σκεψου εναν που δεν εχει κανενα αλλο εισοδημα. Χωρις λεφτα δε θα εχει να φαει τοσους μηνες. Και αυτο συμβαινει σε ολους τους εργαζομενους που βγαινουν στη συνταξη. Ποιο ειναι χειροτερο; Να μην εχεις Internet 4 μηνες ή να μην εχεις συνταξη;
Μακρι να ηταν ολα σαν τις τηλεπικοινωνιες στην Ελλαδα.
Μια φορα ειχα μεινει χωρις τηλεφωνο και internet για 2 μερες, ξερεις γιατι; Γιατι ενας εργολαβος εφτιαχνε το δρομο κοντα στο σπιτι μου και εσκαβε να βαλει σωληνες για τα νερα. Εκοψε ολα τα καλωδια των τηλεφωνων της περιοχης και σηκωθηκε και εφυγε. Ξερεις τη ειπε; Να παρετε τον ΟΤΕ να δηλωσετε βλαβη αν δεν εχετε τηλεφωνο.

ANDYEAST
21-01-08, 12:38
@ siagris: Όσο κουβεντιάζουμε, μήπως εμφανίστηκε καμιά νέα λίστα στον ορίζοντα :whistle:

insa
21-01-08, 14:24
Απο πλευρας internet ουτε στην Αγγλια δεν ειναι καλυτερα. Απλα και οι 2 χωρες ειναι χαλια. Απο πλευρας τηλεφωνιας ομως η Ελλαδα ειναι πανακριβη σε σχεση με την Αγγλια!!!

siagris
21-01-08, 23:47
ΝΕΟ ΑΡΧΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΑΟ :thumbsup1 28749

harris
21-01-08, 23:53
Ωραίος ο siagris! Ευχαριστούμε :respekt:

k_koulos
21-01-08, 23:54
:oneup:

kostas_pav
22-01-08, 00:14
ΝΕΟ ΑΡΧΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΑΟ :thumbsup1 28749
Ευχαριστούμε!!!;)

dpa2006
22-01-08, 00:20
να΄σαι καλα!:)

smagaret
22-01-08, 00:32
ευχαριστώ

@ ADSLgr.com All rights reserved.