PDA

Επιστροφή στο Forum : Πίνακας DSLAM Δικτύου ΟΤΕ (Update 3/12/2009)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29

magnuslupus
12-05-08, 02:50
Eύκολο.

Λειτ. Βασική Ταχ. --> οι 768/192
Λειτ. Μεσαία Ταχ. --> οι 1024/256
Λειτ. Υψηλή Ταχ. --> οι 2048/256
Λειτ. VPN/DSL - ΟΠΑΠ --> εταιρικές συνδέσεις (κυρίως ΟΠΑΠ)
Λειτ. Premium(1) Ταχ.--> οι 4096/256
Λειτ. Premium(2) Ταχ. --> οι 8192/384

και οι 24αρες που φαινονται στον πινακα;

lewton
12-05-08, 03:08
και οι 24αρες που φαινονται στον πινακα;
Υπήρχαν 24άρες όταν έγραψα εκείνο το μήνυμα; :what:

magnuslupus
12-05-08, 03:14
Υπήρχαν 24άρες όταν έγραψα εκείνο το μήνυμα; :what:

Τοτε δεν υπηρχαν.Για τωρα ρωταω, γνωριζεις που φαινονται στον πινακα;

lewton
12-05-08, 03:15
Τοτε δεν υπηρχαν.Για τωρα ρωταω, γνωριζεις που φαινονται στον πινακα;
Δεν ξέρω.
Είναι ένα θέμα. :p

vasiliou
12-05-08, 14:36
H τελευταία στήλη στο .xls που λεει ΚΑΤ. σημαίνει οτι κατασκευάζονται...? Και αν ναι ποσό τους παίρνει πριπου?
Επισεις αν λεει 0 στο ΚΑΤ. παει να πει ο dsl γιοκ για τους επόμενους μήνες ε?

tiatrou
12-05-08, 16:41
H τελευταία στήλη στο .xls που λεει ΚΑΤ. σημαίνει οτι κατασκευάζονται...? Και αν ναι ποσό τους παίρνει πριπου?
Επισεις αν λεει 0 στο ΚΑΤ. παει να πει ο dsl γιοκ για τους επόμενους μήνες ε?

Νομίζω ότι μόλις έκανα τη μεγάλη ανακάλυψη. ΚΑΤ πρέπει να είναι οι 24άρες.
1) Αν δειτε το άθροισμα από P έως V στήλη ισούται με αυτές που λειτουργούν.
2) Το συνολικό νούμερο σε σχέση με τις άλλες ταχύτητες είναι τελείως λογικό.
3) Απ' ότι βλέπω υπάρχει μόνο εκεί που έχουν δωθεί 24άρες. Κάντε και εσείς έναν έλεγχο.

Συνοψίζοντας:
Λειτ. Βασική Ταχ. --> 768/192
Λειτ. Μεσαία Ταχ. --> 1024/256
Λειτ. Υψηλή Ταχ. --> 2048/256
Λειτ. VPN/DSL - ΟΠΑΠ --> εταιρικές συνδέσεις (κυρίως ΟΠΑΠ)
Λειτ. Premium(1) Ταχ.--> 4096/256
Λειτ. Premium(2) Ταχ. --> 8192/384
ΚΑΤ --> 24576/1024

magnuslupus
13-05-08, 01:22
Νομίζω ότι μόλις έκανα τη μεγάλη ανακάλυψη. ΚΑΤ πρέπει να είναι οι 24άρες.
1) Αν δειτε το άθροισμα από P έως V στήλη ισούται με αυτές που λειτουργούν.
2) Το συνολικό νούμερο σε σχέση με τις άλλες ταχύτητες είναι τελείως λογικό.
3) Απ' ότι βλέπω υπάρχει μόνο εκεί που έχουν δωθεί 24άρες. Κάντε και εσείς έναν έλεγχο.

Συνοψίζοντας:
Λειτ. Βασική Ταχ. --> 768/192
Λειτ. Μεσαία Ταχ. --> 1024/256
Λειτ. Υψηλή Ταχ. --> 2048/256
Λειτ. VPN/DSL - ΟΠΑΠ --> εταιρικές συνδέσεις (κυρίως ΟΠΑΠ)
Λειτ. Premium(1) Ταχ.--> 4096/256
Λειτ. Premium(2) Ταχ. --> 8192/384
ΚΑΤ --> 24576/1024

Συμφωνω και εγω μαζι σου. Παρατηρησα οτι μονο στα dslam MAxxxx-x υπαρχουν ταχυτητες πανω απο 4 Mbps μεχρι 24 Mbps. Αρα μονο αυτα ειναι adsl2+;

donzone
15-05-08, 01:51
Πώς μπορώ να καταλάβω μεχρι τι ταχύτητα μπορώ να βάλω??

ALCATEL-mini DSLAM έχει εκεί που είμαι... και έχω 2αρα.... Επαρχία είμαι...

golity
15-05-08, 08:51
Πώς μπορώ να καταλάβω μεχρι τι ταχύτητα μπορώ να βάλω??

ALCATEL-mini DSLAM έχει εκεί που είμαι... και έχω 2αρα.... Επαρχία είμαι...
http://www.oteshop.gr/adslwizard.asp?hop=h&wid=265 βάζεις το τηλ σου και σου δείχνει τις διαθέσιμες ταχύτητες που μπορείς να βάλεις

kornilios
15-05-08, 09:06
μηπος κανεται λαθος και το κατ σημαινει καταργημενες λογο του οτι οι 512 και 768 εγινα 1024 νομιζω οτι πρεπει να μας πει καπιος υπευθηνα και σοβαρα τι ειναι το κατ

donzone
15-05-08, 11:51
http://www.oteshop.gr/adslwizard.asp?hop=h&wid=265 βάζεις το τηλ σου και σου δείχνει τις διαθέσιμες ταχύτητες που μπορείς να βάλεις

Σ'ευχαριστώ φίλε μου golity...
Υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL στην περιοχή σας στις ταχύτητες: 1Mbps, 2Mbps
:(

golity
15-05-08, 11:58
Σ'ευχαριστώ φίλε μου golity...
Υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL στην περιοχή σας στις ταχύτητες: 1Mbps, 2Mbps
:(
Και σε εμένα δυστυχώς τόσο είναι ακόμα, άντε να δω πότε θα αξιωθούν να κάνουν τις απαραίτητες αναβαθμίσεις. Η πόλη που ζω είναι των ~10.000 κατοίκων, θέλω να ελπίζω ότι σύντομα θα αλλάξει κάτι :)

undeadpunk
17-05-08, 01:33
Πως μπορω να μαθω σε ποιο dslam ειμαι συνδεδεμενος?απο την IP μου μπορω να δω?
να παρω τηλ στη forthnet δεν παιζει.Δεν θα το σηκωσουν ποτε..

RyDeR
17-05-08, 12:28
Έχω μια απορία, ενώ το 134 αναφέρει οτι δεν έχουμε πόρτες - είναι αλήθεια, ρώτησα και στον Πολύγυρο αλλά είδα και τα αρχεία εδώ στο aDSLgr... Οι wizards λένε οτι έχουμε κανονικά πρόσβαση.

Απο το Νοέμβριο δεν έχουμε πόρτες (σύμφωνα με το τελευταίο αρχείο έχουμε 38 πόρτες έλλειψη), δεν νομίζω να μην πρόλαβαν τόσους μήνες να το περάσουν. :down:



Επίσης, να δούμε πότε θα βάλουν πόρτες... Θα αργήσουν και άλλο πιστεύω καθώς πρέπει να φέρουν νέο DSLAM και όχι μια απλή expansion card. Άντε να έρθει η FORTHnet, έχω 5 άτομα να περιμένουν τον ΟΤΕ. :down:

vlab
19-05-08, 16:22
Καλησπέρα σε όλους,

Μία ερώτηση.. Με ποιο πρόγραμμα ανοίγετε το αρχείο γιατί προσπαθώ με excel και τίποτα... :(

magnuslupus
19-05-08, 16:26
Καλησπέρα σε όλους,

Μία ερώτηση.. Με ποιο πρόγραμμα ανοίγετε το αρχείο γιατί προσπαθώ με excel και τίποτα... :(

το αποσυμπιεσες?

nm96027
19-05-08, 16:29
Θελει διπλη αποσυμπίεση!;)

Δηλαδή: πρωτη αποσυμπιεση, δεξι κλικ, open with, παλι αποσυμπιεση και μετα excel.

vlab
19-05-08, 16:31
Παιδιά 1000 ευχαριστώ .....

Aitherovamon
02-06-08, 14:38
Καλημέρα σε όλους,

Έκανα μια έτηση σε Conn-x στην καλλιθέα , σε νέα γραμμή PSTN και θα ήθελα να μάθω σε DSLAM ανήκω.

Με βάση τον τελευταίο πίνακα των DSLAM του ΟΤΕ ξέρώ οτι ανηκω γενικως
στο DSLAM Καλλιθεα-ΑΘΗ, αλλά εκεί έχει τουλάχιστων 5 PSTN που υποστηρίζουν 24MBps , Πώς μπορώ να μάθω σε πιό απο τα τρία ανήκω , γιατί τα δύο είναι πιταρισμένα και το ένα άδειο.

Τα DSLAM είναι τα ΜΑ5600-2 , ΜΑ5600-3 , ΜΑ5600-4, ΜΑ5600-5, ΜΑ5600-6 .

Αλήθεια ξέρει κάνεις τι μάρκα έιναι αυτά , και τι καπνό φουμάρουν , γιατι για κινέζικα μου ακούγονται.

Ευχαριστώ

emeliss
02-06-08, 22:14
Είναι huawei. Όχι δεν μπορείς να μάθεις σε πιο θα μπεις. Πιταρισμένα dslam με gigabit ethernet; Χλωμό το κόβω.

Άρης13
05-06-08, 12:56
Thnx για τον πινακα αλλα δεν βγαζω και πολυ ακρη! :(

Μηπως ξερεις καποιος αν η Σινδος (Θεσσαλονικη) καλυπτεται απο adsl2+ ?

golity
05-06-08, 12:58
Thnx για τον πινακα αλλα δεν βγαζω και πολυ ακρη! :(

Μηπως ξερεις καποιος αν η Σινδος (Θεσσαλονικη) καλυπτεται απο adsl2+ ?
Έλεγχος διαθεσιμότητας ADSL http://www.oteshop.gr/adslwizard.asp?hop=h&wid=265 και βλέπεις τις διαθέσιμες ταχύτητες ;)

DeMaitre
08-06-08, 01:10
Καλησπέρα παίδες!

Πώς μπορώ να μάθω κι εγώ σε ποιο DSLAM ανήκω;

Την περασμένη εβδομάδα συνδέθηκα στο κέντρο της Καλλιθέας, αλλά απ' ότι βλέπω στον τελευταίο ανανεωμένο πίνακα με τα DSLAM (thanx Crosstalk!:oneup::respekt:), υπάρχουν 16 PSTN DSLAMs στην περιοχή... :hmm:

Ο αριθμός του τηλεφώνου στο οποίο έγινε η σύνδεση είναι 210-953ΧΧΧΧ.

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε με ποιο πρωτόκολλο θα πρέπει να συνδεθώ, σύμφωνα με την τεχνολογία του DSLAM στο οποίο ανήκω. Αν και διάβασα αρκετά σχετικά άρθρα μέσα στο forum, δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι μπορώ να κάνω μόνος μου τη σωστή επιλογή... :rolleyes:

Από το 1242 του ΟΤΕ, αν και δεν μπόρεσαν να μου πουν ούτε σε ποιο DSLAM ανήκω, ούτε να μου αιτιολογήσουν επαρκώς την επιλογή, μου είπαν να συνδεθώ με PPPoA/VC MUX.

Παρ' όλα αυτά, στο account μου στο Web Self Care του ΟΤΕ η γραμμή μου εμφανίζεται ως Gigabit Ethernet (βλ. attached screenshot)! Ωστόσο, όταν συνδέομαι με PPPoE/LLC παρατηρώ αποσυνδέσεις στη γραμμή.

Είμαι καλά γιατρέ μου;! :confused:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!.. :up:

sunandsky
09-06-08, 14:49
Καλησπέρα σας,
έχω μια ερώτηση.......

Μένω σε έναν κάθετο δρόμο της Λεωφ. Αλεξάνδρας και βρίσκομαι σε ~=350 μέτρα ευθεία απόσταση από αυτήν.

Αν βάλω στο calculator την τιμή Attenuation 7db που έχω βλέπω απόσταση 507 Μέτρα. Φυσικά και δεν περιμένω το dslam να είναι ακριβώς στην συμβολή της οδού που μένω/Αλεξάνδρας (αν και πιστευώ πώς είναι γιατί έχω δει κάτι κουτάκια που μάλλον είναι dslam), αλλά φαντάζομαι πώς 99.9% ανήκω σε dslam Αλεξάνδρας.

Το ερώτημα μου είναι ότι υπάρχουν 13 σύμφωνα με το xls της σελίδας, εκ των οποίων τα 4 είναι πιταρισμένα. Αν είμαι σε κάποιο από τα πιταρισμένα και ζητήσω κάνω τη μετάβαση (2mbps otenet->24mbps altec), προφανώς θα αλλάξω dslam και δε θα είμαι στο παλιό.

Τα dslam είναι όλα στο ίδο σημείο ή αν πάω σε άλλο κατευθείαν θα χάθουν και οι μεγάλες προσδοκίες που είχα για πολύ καλό συγχρονισμό;;;;

magnuslupus
09-06-08, 19:15
Καλησπέρα σας,
έχω μια ερώτηση.......

Μένω σε έναν κάθετο δρόμο της Λεωφ. Αλεξάνδρας και βρίσκομαι σε ~=350 μέτρα ευθεία απόσταση από αυτήν.

Αν βάλω στο calculator την τιμή Attenuation 7db που έχω βλέπω απόσταση 507 Μέτρα. Φυσικά και δεν περιμένω το dslam να είναι ακριβώς στην συμβολή της οδού που μένω/Αλεξάνδρας (αν και πιστευώ πώς είναι γιατί έχω δει κάτι κουτάκια που μάλλον είναι dslam), αλλά φαντάζομαι πώς 99.9% ανήκω σε dslam Αλεξάνδρας.

Το ερώτημα μου είναι ότι υπάρχουν 13 σύμφωνα με το xls της σελίδας, εκ των οποίων τα 4 είναι πιταρισμένα. Αν είμαι σε κάποιο από τα πιταρισμένα και ζητήσω κάνω τη μετάβαση (2mbps otenet->24mbps altec), προφανώς θα αλλάξω dslam και δε θα είμαι στο παλιό.

Τα dslam είναι όλα στο ίδο σημείο ή αν πάω σε άλλο κατευθείαν θα χάθουν και οι μεγάλες προσδοκίες που είχα για πολύ καλό συγχρονισμό;;;;

Στον πίνακα φαίνονται μόνο τα dslam του ΟΤΕ. Αν η σύνδεση που θα κάνεις, είναι sheard LLU ή full LLU θα πέσεις σε dslam της εταιρείας. Τα dslam των εταιριών μπορεί να συστεγάζονται με τα dslam του ΟΤΕ, αλλά όμως υπάρχει και μια περίπτωση να βρίσκονται σε άλλο χώρο.

sunandsky
09-06-08, 19:26
Στον πίνακα φαίνονται μόνο τα dslam του ΟΤΕ. Αν η σύνδεση που θα κάνεις, είναι sheard LLU ή full LLU θα πέσεις σε dslam της εταιρείας. Τα dslam των εταιριών μπορεί να συστεγάζονται με τα dslam του ΟΤΕ, αλλά όμως υπάρχει και μια περίπτωση να βρίσκονται σε άλλο χώρο.


ISP θα αλλάξω μόνο, από otenet σε altec,αγοράζοντας αυτό το πακέτο (http://jetpack.altectelecoms.gr/megabit/homepage.html) θα παραμείνω δηλαδή στον OTE (A.Ρ.Υ.Σ.). Η altec δεν έχει ιδιόκτητο δίκτυο.

'Αρα θα πάω και σε dslam της altec;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

harris
09-06-08, 19:28
ISP θα αλλάξω μόνο, από otenet σε altec,αγοράζοντας αυτό το πακέτο (http://jetpack.altectelecoms.gr/megabit/homepage.html) θα παραμείνω δηλαδή στον OTE (A.Ρ.Υ.Σ.). Η altec δεν έχει ιδιόκτητο δίκτυο.

'Αρα θα πάω και σε dslam της altec;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Όχι, θα παραμείνεις στο dslam του ΟΤΕ ;)

sunandsky
09-06-08, 20:34
Όχι, θα παραμείνεις στο dslam του ΟΤΕ ;)


Καλησπέρα σας,
έχω μια ερώτηση.......

Μένω σε έναν κάθετο δρόμο της Λεωφ. Αλεξάνδρας και βρίσκομαι σε ~=350 μέτρα ευθεία απόσταση από αυτήν.

Αν βάλω στο calculator την τιμή Attenuation 7db που έχω βλέπω απόσταση 507 Μέτρα. Φυσικά και δεν περιμένω το dslam να είναι ακριβώς στην συμβολή της οδού που μένω/Αλεξάνδρας (αν και πιστευώ πώς είναι γιατί έχω δει κάτι κουτάκια που μάλλον είναι dslam), αλλά φαντάζομαι πώς 99.9% ανήκω σε dslam Αλεξάνδρας.

Το ερώτημα μου είναι ότι υπάρχουν 13 dslam στην Αλεξάνδρας σύμφωνα με το xls της σελίδας, εκ των οποίων τα 4 είναι πιταρισμένα. Αν είμαι σε κάποιο από τα πιταρισμένα και ζητήσω κάνω τη μετάβαση (2mbps otenet->24mbps altec), προφανώς θα αλλάξω dslam και δε θα είμαι στο παλιό.

Ολα τα dslam βρίσκονται στο ίδο σημείο ή σε διαφορετικά; Αν ισχυεί το δεύτερο και πάω σε άλλο dslam τότε κατευθείαν θα χάθουν και οι μεγάλες προσδοκίες που είχα για πολύ καλό συγχρονισμό;;;;

Harris, μήπως μπορείς να μου απαντήσεις και σε αυτό;
Ευχαριστώ!

magnuslupus
09-06-08, 21:13
Μένω σε έναν κάθετο δρόμο της Λεωφ. Αλεξάνδρας και βρίσκομαι σε ~=350 μέτρα ευθεία απόσταση από αυτήν.

Αν βάλω στο calculator την τιμή Attenuation 7db που έχω βλέπω απόσταση 507 Μέτρα. Φυσικά και δεν περιμένω το dslam να είναι ακριβώς στην συμβολή της οδού που μένω/Αλεξάνδρας (αν και πιστευώ πώς είναι γιατί έχω δει κάτι κουτάκια που μάλλον είναι dslam), αλλά φαντάζομαι πώς 99.9% ανήκω σε dslam Αλεξάνδρας.

Το atten είναι η εξασθένηση του σήματος. Βάση αυτής της εξασθένησης υπολογίζουμε ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ την απόσταση απο το dslam


Το ερώτημα μου είναι ότι υπάρχουν 13 σύμφωνα με το xls της σελίδας, εκ των οποίων τα 4 είναι πιταρισμένα. Αν είμαι σε κάποιο από τα πιταρισμένα και ζητήσω κάνω τη μετάβαση (2mbps otenet->24mbps altec), προφανώς θα αλλάξω dslam και δε θα είμαι στο παλιό.

απαντήθηκε


Τα dslam είναι όλα στο ίδο σημείο ή αν πάω σε άλλο κατευθείαν θα χάθουν και οι μεγάλες προσδοκίες που είχα για πολύ καλό συγχρονισμό;;;;

απαντήθηκε

Τα στατιστικά της γραμμής σου είναι πολύ καλά.:oneup:

harris
10-06-08, 13:54
Harris, μήπως μπορείς να μου απαντήσεις και σε αυτό;
Ευχαριστώ!

Η γραμμή που θα πάρεις από την Altec είναι οι λεγόμενη "ΑΡΥΣ", δηλαδή σε πόρτα του dslam του ΟΤΕ. Ακόμα και να αλλάξεις dslam, θα είναι μέσα στον ίδιο χώρο του ΟΤΕ, οπότε δεν θα δεις διαφορά στην εξασθαίνιση σήματος, και η γραμμή θα συγχρονίζει πολύ ψηλά :)

sunandsky
10-06-08, 23:59
Η γραμμή που θα πάρεις από την Altec είναι οι λεγόμενη "ΑΡΥΣ", δηλαδή σε πόρτα του dslam του ΟΤΕ. Ακόμα και να αλλάξεις dslam, θα είναι μέσα στον ίδιο χώρο του ΟΤΕ, οπότε δεν θα δεις διαφορά στην εξασθαίνιση σήματος, και η γραμμή θα συγχρονίζει πολύ ψηλά :)

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση harris!
Ακριβώς αυτό ήθελα να μάθω.:respekt: Αφού όλα τα dslam του οτε είναι χωροταξικά στο ίδιο σημείο, είμαι πολύ χαρούμενη.

Καληνύχτα (όσο καλή κι αν είναι μετά το άθλιο αυτό παιχνίδι... :sorry:)

sportguy
12-06-08, 18:37
ευχαριστω πολυ!!!

sportguy
13-06-08, 15:56
δεν μπορω να καταλαβω απο αυτη την λιστα... πως καταλαβαινω που ανηκω;

magnuslupus
14-06-08, 00:19
δεν μπορω να καταλαβω απο αυτη την λιστα... πως καταλαβαινω που ανηκω;

Ενημέρωσε το προφίλ σου. Δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε αλλιώς.

sportguy
14-06-08, 00:48
Ενημέρωσε το προφίλ σου. Δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε αλλιώς.

βοηθησα καθολου τωρα;

magnuslupus
14-06-08, 01:44
βοηθησα καθολου τωρα;

Βαλε το τηλ σου στο οδηγο καλυψης της vivodi και δες σε πιο αστικο κεντρο πεφτεις. Απο εκει θα καταλαβεις και σε πιο dslam εισαι. Αυτο σε ενδιαφερει για να διαβασεις τον πινακα. http://www.vivodi.gr/site/content.php?sel=1

Δεν νομίζω όμως να σε ενδιαφέρει και πολύ. Είσαι HOL Full, οπότε εσύ πέφτεις σε dslam της HOL. Ο πίνακας αναγράφει τα dslam του ΟΤΕ.

sportguy
14-06-08, 16:08
ωραια σε ευχαριστω.. ειμαι στην πεντελη.. οντως στο ιδιωκτητο της ΧΟΛ ειμαι...

koulis_pet
20-06-08, 19:47
ευχαριστω!!!:worthy: :clap:

ANDYEAST
23-06-08, 18:46
Ενημέρωση για DSLAM Γραμμ/κου:
Ενημερώνω τους φίλους του forum ότι η αίτηση που είχα κάνει από το 2007 για ADSL στο ΓραμματικόΑττικής επιτέλους ικανοποιείται!

Από ότι έμαθα έβαλαν κέντρο με 400+ πόρτες που υποστηρίζει μέχρι και 24Mbps

Τώρα περιμένω εξοπλισμό και ενεργοποίηση,

ΥΓ. Θα περιμένω τον Siagris για να δω τι τύπου είναι το DSLAM,
ΥΓ2. Όσοι ακόμα περιμένετε, κάντε ένα τηλέφωνο στο 134 γιατί εμένα δεν με ενημέρωσαν εκείνοι, παρότι την πόρτα την είχαν δεσμεύσει από 5/6...

ANDYEAST
08-07-08, 18:02
Αυτό το thread Μάλλον πήγε διακοπές... :motor:

humanious
10-07-08, 22:23
Από που μπορω να δω αν ο οτε υποστηριζει στην περιοχη μου περισσοτερα απο 2mbps? (εκτος απο 134 γιατι λογω τελλας δε μπορω να τους παρω)

nnn
10-07-08, 22:26
Στο oteshop.gr ή στο 13888.

humanious
11-07-08, 00:11
Στο oteshop.gr ή στο 13888.

Έχεις κάποιο link? Γιατί δεν το βρήκα...

utp
11-07-08, 00:24
http://www.oteshop.gr/adslwizard.asp?hop=h&wid=265

gambler
16-07-08, 18:27
Παιδια ΣΟΣ.........
Ειχα κανει μεταφορα τηλ + ιντερνετ οτε απο κατω ηλιουπολη σε ανω(2 χρονια πριν).Τοτε ανηκα
στο κετρο δαφνης του οτε και υποτιθετε πηγα στο κεντρο ηλιουπολης.Σημερα ο οτε μου ειπε οτι ειμαι στο κεντρο ΗΛ. αλλα οταν βαζω τον αριθμο μου για να ελέγξω τη διαθεσιμότητα του δικτύου στην ΟΝ,μου βγαζει αυτο >>
Η υπηρεσία είναι Διαθέσιμη.

Ο αριθμός σας, αντιστοιχεί στο Αστικό Κέντρο: ΔΑΦΝΗΣ - ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ που ανήκει στην ευρύτερη περιοχή: ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ.

Οταν βαζω στην ΒΙΒΟΝΤΙ >>>
Κάλυψη πρόσβασης DSL από τη Vivodi Telecom
Υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL2+ πρόσβασης (Αστικό κέντρο : ΔΑΦΝΗΣ) μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της Vivodi Telecom.

ΠΟΥ ΑΝΗΚΩ ΤΕΛΙΚΑ?
Το πλεον παραδοξο ειναι οτι οταν κανω το ιδιο στο σιτε της οτε μου λεει>>>
Προς το παρόν δεν υπάρχει εγκατεστημένη τεχνολογία ADSL στην περιοχή σας...ΛΟΛ

Μηπως ξερει κανεις γιατι γινετε αυτο το πραγμα?
Και επισης ξερει κανεις που ακριβως ειναι το κεντρο του οτε στην Ηλιουπολη?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :)

DeMaitre
16-07-08, 19:25
Μήπως με τη μεταφορά τηλεφώνου έκανες μαζί και μεταφορά του παλαιού σου αριθμού με τη διαδικασία της φορητότητας αριθμού (είχες π.χ. 210-902ΧΧΧΧ και κράτησες το ίδιο νούμερο);

Τότε είναι πολύ πιθανό οι εναλλακτικοί να έχουν ακόμα περασμένο τον συγκεκριμένο αριθμό στις βάσεις δεδομένων τους ως ανήκοντα στο Κέντρο της Δάφνης...

:whistle:

gambler
16-07-08, 20:16
Μήπως με τη μεταφορά τηλεφώνου έκανες μαζί και μεταφορά του παλαιού σου αριθμού με τη διαδικασία της φορητότητας αριθμού (είχες π.χ. 210-902ΧΧΧΧ και κράτησες το ίδιο νούμερο);

Τότε είναι πολύ πιθανό οι εναλλακτικοί να έχουν ακόμα περασμένο τον συγκεκριμένο αριθμό στις βάσεις δεδομένων τους ως ανήκοντα στο Κέντρο της Δάφνης...

:whistle:

Ναι....φορητοτητα εκανα και νουμερο και ιντερνετ.Λες να εγινε αυτο που λες?
Αν ομως κανς φορητοτητα παλι απο οτε αυτη τη φορα σε αλλον παροχο,λες να μπερδευτουνε και να πσαχνομαι για κανα 6μηνο?
Και αν τελικα γινει η φορητοτητα,απο ποιο κεντρο τελικα θα γινει?Μηπως θα ειναι καλυτερα να ακυρωσω τα παντα στον οτε και να βαλω καινουργια απο αλλο παροχο?Τοτε τουλαχιστον θα ειμαι σιγουρος οτι θα μου δωσουν απο το κεντρο ηλιουπολεως και οχι απο δαφνη,κι ετσι θα ειμαι σιγουρα πιο κοντα(2.2χλμ).

mc03622
16-07-08, 20:54
παιδιά τι κάνετε;ειμαι νεος στο χώρο του σπιτικού adsl και ψάχνωμαι ακόμα .συνδέθηκα με forthnet στα 24 υποτήθεται αλλά το ruter (d-link dsl-g624t) κλειδώνει στα 4198 .τους πήρα τηλ στο τεχ. και μου λένε οτι είμαι μακριά απο το dslam πάνω απο 3 χμ μιας και το dsa το ruter το γράφει 63 .Και λέω εγω τώρα ο τρελός που έχω σε ακτίνα 1,5 κμ τουλάχιστον 2 τοποθεσίες του οτε ,δεν υπήρχε ούτε ενα dslam πιο κοντά ;και εροτώ και τώρα εσάς τους wizards and magicians of home dsl πώς βρήσκει κανείς που ακριβώς είναι το dslam του και τι κάνει για να το αλλάξει .ευχαριστώ

gambler
16-07-08, 21:14
Παιδες για το δικο μου προβλημα τελικα τη βρηκα την ακρη.Δεν ειχαν περασει τη μεταφορα τηλ μου........και οποτε αν παω σε αλλη εταιρια θα παρουν γραμμη απο την περιοχη μου.
Ευχαριστω για τον χρονο σας!!

ndan_gr
17-07-08, 13:08
Μήπως γνωρίζει κάποιος πότε θα εγκατασταθούν νέα ζεύγη χαλκού στην στο dslam καλαμακίου (9847...)

@ ADSLgr.com All rights reserved.