PDA

Επιστροφή στο Forum : Πίνακας DSLAM Δικτύου ΟΤΕ (Update 3/12/2009)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29

siagris
15-09-08, 18:10
ΝΕΟ ΑΡΧΕΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ:respekt:
44066.....και ειδικα για τον harris που τον ζητησε

RyDeR
15-09-08, 18:22
ΝΕΟ ΑΡΧΕΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ:respekt:
44066.....και ειδικα για τον harris που τον ζητησε

Ευχαριστούμε! :worthy:

ΟΡΜΥΛΙΩΝ - ALCATEL-mini DSLAM-2 :worthy:

harris
15-09-08, 18:26
Ευχαριστούμεεεεεεεεεεεεεεε :)

lewton
15-09-08, 19:24
ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ
_______________

ΝΕΕΣ ΠΟΡΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
ΖΗΤΩ ΣΤΟ ΟΤΕ...ΠΟΥ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΕΙΣ!!!!
:rofl:42058



ΝΕΟ ΑΡΧΕΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ:respekt:
44066.....και ειδικα για τον harris που τον ζητησε

Το νέο αρχείο είναι σίγουρα ΟΚ;
Βλέπω ότι δεν υπάρχει το κέντρο ΠΙΤΡΟΦΟΣ στην περιφέρεια ΤΔ.ΚΥΚΛΑΔ-ΑΡΓ/ΚΟΥ, ενώ στο παλιό υπάρχει.
Όποιος δε με πιστεύει ας ανοίξει και τα δύο αρχεία να δει.
Τι έγινε φίλε siagris, το ξηλώσατε το κέντρο;

ultraxmode
15-09-08, 19:30
Thank youuu!!! You're the MAN!


EDIT :

Eγώ γιατί δεν έχω σωστό αρχείο ??? Σαν να μην έχει κατάληξη.. pdf είναι ???

Bayern7
15-09-08, 19:55
Thank youuu!!! You're the MAN!


EDIT :

Eγώ γιατί δεν έχω σωστό αρχείο ??? Σαν να μην έχει κατάληξη.. pdf είναι ???

xls είναι. όπως πάντα.
Μια χαρά ανοίγει.

nnn
15-09-08, 19:58
2πλο unzip όσοι έχετε πρόβλημα.

vaggoulas
15-09-08, 20:15
Επιτέλους μπήκε DSLAM στον Δήμο Ραχών στην Ικαρία :clap:
Άντε να μπει και σε μας να τρελαθούμε :lol:

siagris
15-09-08, 21:19
Για σας παιδια...........
αν παρατηρησετε ελλειψεις στο αρχειο πειτε το μου να ξαναπαρω το αρχειο.
Μηπως εχεις κανενας παραπονο απο το support του topic?:thumbsup1

lewton
15-09-08, 22:22
Για σας παιδια...........
αν παρατηρησετε ελλειψεις στο αρχειο πειτε το μου να ξαναπαρω το αρχειο.
Μηπως εχεις κανενας παραπονο απο το support του topic?:thumbsup1
Για δες λίγο τι ρώτησα εκεί (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2328288#post2328288).

golity
16-09-08, 12:36
Κάθε φορά μπαίνω με την ελπίδα πως θα ξεκολλήσω από τα αναθεματισμένα τα 2mbit, να δω το φως των 24 καρατίων, άλλα ακόμα πάπαλα :cry:

ultraxmode
16-09-08, 15:14
ΟΚ με το αρχείο.. είχε προβλημα το PC και δεν το άνοιγε σωστά..
να ρωτήσω κάτι ? Πώς βρίσκουμε το κέντρο που είμαστε συνδεμένοι ? Εννοώ πως π.χ. εγώ.. είμαι σίγουρα στο Κέντρο Καλαμακίου.. αλλά σε ποιό ??? Μου βγάζει το xls 10-15 PSTN κέντρα που υπάρχουν στο Καλαμάκι.. ποιό είναι το δικό μου ?

Ευχαριστώ πολύ

magnuslupus
16-09-08, 18:00
ΟΚ με το αρχείο.. είχε προβλημα το PC και δεν το άνοιγε σωστά..
να ρωτήσω κάτι ? Πώς βρίσκουμε το κέντρο που είμαστε συνδεμένοι ? Εννοώ πως π.χ. εγώ.. είμαι σίγουρα στο Κέντρο Καλαμακίου.. αλλά σε ποιό ??? Μου βγάζει το xls 10-15 PSTN κέντρα που υπάρχουν στο Καλαμάκι.. ποιό είναι το δικό μου ?

Ευχαριστώ πολύ

Απο οτι ξέρω δεν μπορείς να μάθεις σε ποιο DSLAM πέφτεις.:down:

ultraxmode
17-09-08, 11:36
E τότε ποιά η χρησιμότητα του αρχείου αυτού ?:p

nanas
17-09-08, 17:30
ΠΑΙΔΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ
Όσο περισσότερες συνδέσεις γίνονται σε ένα dslam τόσος περισσότερος θόρυβος δημιουργείται από παρεμβολές στις λοιπές συνδέσεις και έτσι πέφτει ο συγχρονισμός;
το cross talking είναι αυτό;

emeliss
17-09-08, 17:48
Όχι όσες περισσότερες συνδέσεις γίνονται στο dslam. Όσο περισσότεροι γείτονες βάζουν adsl. Έχει διαφορά.

Aristeides
22-09-08, 14:00
Καλησπέρα σ' όλους !
Ονομάζομαι Αριστείδης κι είμαι νέο μέλος στο adslgr.com.
Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το adsl. Μόνο κάποιες βασικές γνώσεις έχω επί του θέματος. Τον τελευταίο καιρό το έχω δεί πιο ζεστά το θέμα και ψάχνομαι περισσότερο.
Μένω Αθήνα, στην περιοχή του Νέου Κόσμου κι υπάγομαι στο αντίστοιχο κέντρο του ΟΤΕ.
Ψάχνοντας το router, παρατήρησα το εξής :
Στην καρτέλα Internet, στο ppp Settings γράφει : Concentrator Name : ote_bras_akr3
Το akr3 σημαίνει οτί είμαι στο dslam Ακρόπολης ;;

lewton
22-09-08, 20:11
Καλησπέρα σ' όλους !
Ονομάζομαι Αριστείδης κι είμαι νέο μέλος στο adslgr.com.
Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το adsl. Μόνο κάποιες βασικές γνώσεις έχω επί του θέματος. Τον τελευταίο καιρό το έχω δεί πιο ζεστά το θέμα και ψάχνομαι περισσότερο.
Μένω Αθήνα, στην περιοχή του Νέου Κόσμου κι υπάγομαι στο αντίστοιχο κέντρο του ΟΤΕ.
Ψάχνοντας το router, παρατήρησα το εξής :
Στην καρτέλα Internet, στο ppp Settings γράφει : Concentrator Name : ote_bras_akr3
Το akr3 σημαίνει οτί είμαι στο dslam Ακρόπολης ;;
Όχι, ότι είσαι στον BBRAS Ακρόπολης.
Είσαι σε κάποιο από όλα αυτά τα DSLAMs, τα οποία ανήκουν στο κέντρο Νέου Κόσμου και βρίσκονται γεωγραφικά μέσα στον ΟΤΕ Νέου Κόσμου, και τα οποία συνδέονται στον BBRAS της Ακρόπολης.

Aristeides
23-09-08, 01:39
Ευχαριστώ για την πληροφορία lewton. :)

ultraxmode
24-09-08, 11:56
Παιδιά, μήπως ξέρετε γιατί ο χάρτης του adslgr.com που αφορά τα DSLAM των παρόχων.. γιατί δεν παίζει κανονικά ? γκρί σκέτο μου βγάζει..

θέλω να δώ την απόσταση του σπιτιού μου απο τα γύρω κέντρα στην περιοχή Αλίμου...

thanks!

euri
24-09-08, 12:17
Παιδιά, μήπως ξέρετε γιατί ο χάρτης του adslgr.com που αφορά τα DSLAM των παρόχων.. γιατί δεν παίζει κανονικά ? γκρί σκέτο μου βγάζει..

θέλω να δώ την απόσταση του σπιτιού μου απο τα γύρω κέντρα στην περιοχή Αλίμου...

thanks!

Εδώ φαίνεται να λειτουργεί κανονικά πάντως :hmm:

ultraxmode
24-09-08, 12:31
Μπάς και χρειάζεται κάποιο plug-in o IE ?

Μπορώ να τον δώ απο αλλού ?? Σε google maps είναι φτιαγμένος ?

EvilHawk
24-09-08, 12:34
Μπάς και χρειάζεται κάποιο plug-in o IE ?

Μπορώ να τον δώ απο αλλού ?? Σε google maps είναι φτιαγμένος ?

Ναι σε Google Maps είναι. Η εφαρμογή αυτή την εποχή βρίσκεται σε φάση αναβάθμισης, για οποιοδήποτε πρόβλημα συναντήσετε ενημερώστε τον Νεκτάριο με πμ για να το διορθώνει ...

ultraxmode
24-09-08, 12:43
Μπορώ μέσω google maps (που σίγουρα δουλεύει) με κάποιο τρόπο να δώ τα σημεία αναφοράς του adslgr.com σχετικά με τα DSLAM των παρόχων?

goku
24-09-08, 12:47
Να ρωτήσω εγώ κάτι; επειδής είναι πολλά τα posts και δεν μπορούσα να ψάξω αν έχει ξαναγίνει η ερώτηση εδώ, συγνώμη αν ξαναρωτάω την ίδια. Η ερωτησή μου είναι η εξής: ο πίνακας αυτός είναι του δικτύου του ΟΤΕ. έχουμε κανέναν πίνακα για τις άλλες εταιρίες; (πχ forthnet, hol, tellas κλπ).

nm96027
24-09-08, 12:50
Να ρωτήσω εγώ κάτι; επειδής είναι πολλά τα posts και δεν μπορούσα να ψάξω αν έχει ξαναγίνει η ερώτηση εδώ, συγνώμη αν ξαναρωτάω την ίδια. Η ερωτησή μου είναι η εξής: ο πίνακας αυτός είναι του δικτύου του ΟΤΕ. έχουμε κανέναν πίνακα για τις άλλες εταιρίες; (πχ forthnet, hol, tellas κλπ).

Πανελλαδικός πίνακας κάλυψης παρόχων και σχετική συζήτηση (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=59945)

Bρισκεται στα Αρθρα και προς το παρον ειναι υπο ανακατασκευη. Σε λιγες μερες θα ειναι πληρως ανανεωμενος σε εμφανιση και περιεχομενο.;)

famous-walker
27-09-08, 13:19
Ο ΟΤΕ έβαλε και 4ο κέντρο στην Λάρισα, στην συνοικία Αβέρωφ, ξέρουμε την ακριβή διεύθυνση του;

lewton
27-09-08, 20:09
Ο ΟΤΕ έβαλε και 4ο κέντρο στην Λάρισα, στην συνοικία Αβέρωφ, ξέρουμε την ακριβή διεύθυνση του;
Δεν έβαλε τώρα κέντρο ο ΟΤΕ στην Αβέρωφ.

famous-walker
29-09-08, 13:11
Δεν έβαλε τώρα κέντρο ο ΟΤΕ στην Αβέρωφ.

Δεν ξέρω πότε το έβαλε, πάντως oι περισσότεροι που ανήκουν στην συγκεκριμένη συνοικία υπάγονται και δρομολογούνται στην Μεταμόρφωση. Μπορεί να έχει καιρό που το έβαλε, μπορεί και χρόνια, αλλά και στην κοινότητα του ADSLGR, αλλά και στην Λάρισα τώρα το είδα και έμαθα για το συγκεκριμένο κέντρο. Θα το βρω που είναι και θα σου πω εάν είναι καινούριο ή όχι. Από φίλο τεχνικό του ΟΤΕ που ρώτησα, αγνοεί και αυτός την ύπαρξη του συγκεκριμένου κέντρου.

euri
29-09-08, 13:15
Είναι παλιό το κέντρο στην Αβέρωφ (το 2006 νομίζω ότι υπήρχε), αλλά όντως πολλοί συνδρομητές πήγαιναν μέσω Μεταμόρφωσης με αποτέλεσμα να εμφανίζονται προβλήματα λόγω απόστασης.

famous-walker
29-09-08, 18:40
Έμαθα ότι για την πόλη της Λάρισας θα δημιουργηθούν ακόμη δύο κέντρα. Να δούμε εάν θα γίνει πραγματικότητα. Είναι 3-4 συνοικίες της Λάρισας που απέχουν 2+ χιλιόμετρα από το κοντινότερο κέντρο του ΟΤΕ.

alekos23a
01-10-08, 19:23
Παιδια ειμαι καινουριος στο φορουμ κ θα ηθελα να ρωτησω κι εγω κατι.
Κατεβασα το αρχειο που δειχνει τα dslamς της καθε περιοχης για να επιβεβαιωσω οτι στην περιοχη μου(Λιτοχωρο Πιεριας)τα δυο dslams (pstn) που εχουμε ειναι πιταρισμενα γι'αυτο και οι χαμηλες ταχυτητες (20-25kb/s).

Ο ΟΤΕ τι κανει σ'αυτη τη περιπτωση; Βαζει καινουριο μηχανημα,μεταφερει τους μισους εκει κ ολα οκ;
Ποσο καιρο παιρνει κατι τετοιο; Η' βαζει κι αλλους στα υπαρχοντα κ χειροτερευουν;;;
H κατασταση ειναι τραγικη δυστυχως εδω κ δυο μηνες περιπου

Ευχαριστω

glist
03-10-08, 19:58
Αφού ζητήσω εκ των προτέρων συγγνώμη σε περίπτωση που το ερώτημά μου έχει ήδη τεθεί και απαντηθεί από άλλους χρήστες (δεν μπορώ να διαβάσω όλες τις 1300+ απαντήσεις αυτού του νήματος, που προηγούνται της δικής μου), ήθελα να ρωτήσω:

1.. Πρακτικά, σε τι θα μπορούσε να μου φανεί χρήσιμος ο κατάλογος αυτός, με τα DSLAM του ΟΤΕ;
2.. Επειδή, διαβάζοντάς τον, δεν καταλαβαίνω και πολλά πράγματα, θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να δώσει μια εξήγηση για το τι σημαίνουν οι διάφορες στήλες; (εντάξει, ορισμένες είναι ευνόητο το τι υποδηλώνουν, άλλες όμως δεν τις καταλαβαίνω)
3.. Και το σημαντικότερο, πώς μπορώ να μάθω σε ποιο DSLAM καταλήγει η γραμμή μου; Γίνεται μέσω των πληροφοριών που λαμβάνω από το modem μου; Κι αφού εν τέλει μάθω το DSLAM "μου", πού θα μου χρησιμεύσει αυτή η πληροφορία;

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις...

gravis
03-10-08, 23:11
Το κεντρο που βρισκεται στο αβερωφ ειναι πολυ παλιο, δεν υπαρχει καποιο καινουριο κεντρο για την πολη τις Λαρισας προς το παρον..

draminos50
09-10-08, 18:05
Γειά σας παιδιά. Από Δράμα το Connex 2 Mps πάει χάλια. Έχω και R apidshare account και ενώ πριν κατέβαζα
με 200 ΚΒ/s εδώ και δέκα μέρες έχει πέσει στο 40 με 60 ΚΒ. Πήρα στον ΟΤΕ για βλάβη και μου είπαν ότι θα
το κοιτάξουν. Είδομεν...

famous-walker
10-10-08, 13:41
Γνωρίζει κανείς πότε μπήκε το τελευταίο DSLAM για την πόλη της Λάρισας με την ονομασία ΜΟΚΑΜΠΟ - ΧΑΡΑ; Γιατί πλέον τα κέντρα είναι 5 και βάζοντας άλλα 3 καλύπτει γεωγραφικά και ισοδύναμα όλη την πόλη της Λάρισας ο ΟΤΕ.

harris
10-10-08, 13:54
Γνωρίζει κανείς πότε μπήκε το τελευταίο DSLAM για την πόλη της Λάρισας με την ονομασία ΜΟΚΑΜΠΟ - ΧΑΡΑ; Γιατί πλέον τα κέντρα είναι 5 και βάζοντας άλλα 3 καλύπτει γεωγραφικά και ισοδύναμα όλη την πόλη της Λάρισας ο ΟΤΕ.

Αν παρατηρήσεις, με πολύ προσπάθεια που κάναμε τον τελευταίο καιρό, προσπαθήσαμε να βάλουμε όλα τα κέντρα του ΟΤΕ σε όλη την Ελλάδα, όσα τουλάχιστον υπάρχουν στον πίνακα κάλυψης που έχουμε. :)

Το ΜΟΚΑΜΠΟ - ΧΑΡΑ ήταν από τα δυσκολότερα να βρούμε που ήτανε ακριβώς, και η θέση που του δώσαμε δεν είναι τελικά ακριβής. Μας είπανε όμως πως είναι περιοχή της Λάρισας που ήταν χωριό και σιγά σιγά εντάχθηκε στην ευρύτερη πόλη.

Καθώς φαίνεται πως γνωρίζεις καλά την πόλη, αν ξέρεις και θέλεις μπορείς να μας υποδείξεις την ακριβή θέση των κέντρων της πόλης. ;)

famous-walker
10-10-08, 14:14
Αν παρατηρήσεις, με πολύ προσπάθεια που κάναμε τον τελευταίο καιρό, προσπαθήσαμε να βάλουμε όλα τα κέντρα του ΟΤΕ σε όλη την Ελλάδα, όσα τουλάχιστον υπάρχουν στον πίνακα κάλυψης που έχουμε. :)

Το ΜΟΚΑΜΠΟ - ΧΑΡΑ ήταν από τα δυσκολότερα να βρούμε που ήτανε ακριβώς, και η θέση που του δώσαμε δεν είναι τελικά ακριβής. Μας είπανε όμως πως είναι περιοχή της Λάρισας που ήταν χωριό και σιγά σιγά εντάχθηκε στην ευρύτερη πόλη.

Καθώς φαίνεται πως γνωρίζεις καλά την πόλη, αν ξέρεις και θέλεις μπορείς να μας υποδείξεις την ακριβή θέση των κέντρων της πόλης. ;)

Χωριό πρέπει να ήτανε και αν ήτανε πριν από 40 - 50 χρόνια τουλάχιστον. Γιατί όπως το έχει ο χάρτης βρίσκεται σε συνοικία της Λάρισας. Θα προσπαθήσω να βρω επακριβώς που βρίσκεται το συγκεκριμένο αλλά και του Αβέρωφ.

harris
10-10-08, 14:25
Γιατί όπως το έχει ο χάρτης βρίσκεται σε συνοικία της Λάρισας.

Σωστά το λες... το βάλαμε σε συνοικία γιατί το χωριό πια δεν υπάρχει ;)


Θα προσπαθήσω να βρω επακριβώς που βρίσκεται το συγκεκριμένο αλλά και του Αβέρωφ.

Όταν το βρεις δες τις συντεταγμένες του στο Google Earth και δώσε τις συντεταγμένες :)

Να'σαι καλά :oneup:

glist
12-10-08, 04:21
.
Κάποια απάντηση κανείς;



Αφού ζητήσω εκ των προτέρων συγγνώμη σε περίπτωση που το ερώτημά μου έχει ήδη τεθεί και απαντηθεί από άλλους χρήστες (δεν μπορώ να διαβάσω όλες τις 1300+ απαντήσεις αυτού του νήματος, που προηγούνται της δικής μου), ήθελα να ρωτήσω:

1.. Πρακτικά, σε τι θα μπορούσε να μου φανεί χρήσιμος ο κατάλογος αυτός, με τα DSLAM του ΟΤΕ;
2.. Επειδή, διαβάζοντάς τον, δεν καταλαβαίνω και πολλά πράγματα, θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να δώσει μια εξήγηση για το τι σημαίνουν οι διάφορες στήλες; (εντάξει, ορισμένες είναι ευνόητο το τι υποδηλώνουν, άλλες όμως δεν τις καταλαβαίνω)
3.. Και το σημαντικότερο, πώς μπορώ να μάθω σε ποιο DSLAM καταλήγει η γραμμή μου; Γίνεται μέσω των πληροφοριών που λαμβάνω από το modem μου; Κι αφού εν τέλει μάθω το DSLAM "μου", πού θα μου χρησιμεύσει αυτή η πληροφορία;

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις...

famous-walker
14-10-08, 16:12
Μπορώ να σου απαντήσω στο τρίτο. Πηγαίνοντας στην σελίδα http://adslwizard.forthnet.gr/ και βάζοντας τον αριθμό σου, θα σου πει σε ποιο κέντρο ανήκεις.

magnuslupus
15-10-08, 15:45
.
Κάποια απάντηση κανείς;

Ο συγκεκριμένος πίνακας μας δίνει γενικές πληροφορίες και όχι συγκεκριμένα για κάθε χρήστη.

Μας δίνει μια γενική εικόνα για το πόσα DSLAM είναι εγκατεστημένα σε κάθε αστικό κέντρο, πόσα απο αυτά είναι για ISDN και πόσα για PSTN γραμμές.

Επίσης μας ενημερώνει για το προφίλ των κατειλημμένων θέσεων. Δηλαδή απο τις Χ θέσεις που είναι κατειλημμένες, οι 50 π.χ. λειτουργούν με ταχύτητα 1 Mbps, οι 200 π.χ. με 2 Mbps και πάει λέγοντας.

Δυστυχώς δεν μπορείς να ξέρεις σε ποιο απο τα DSLAM του πίνακα “ πέφτεις “.
Αυτό το γνωρίζει μόνο ο OTE.

Δεν μας το λέει ομως, το κρατάει μυστικό.:p

karavagos
15-10-08, 20:50
Αυτό το γνωρίζει μόνο ο OTE.

...και ο ISP.

21706
17-10-08, 17:48
Στον πίνακα υπάρχουν μερικές εκατοντάδες ALCATEL- mini DSLAM.
Από τα υπόλοιπα, ποια είναι mini DSLAM;

magnuslupus
18-10-08, 01:31
Στον πίνακα υπάρχουν μερικές εκατοντάδες ALCATEL- mini DSLAM.
Από τα υπόλοιπα, ποια είναι mini DSLAM;

Αυτα ειναι.... δεν νομιζω να υπαρχουν άλλα.

21706
18-10-08, 10:44
Αυτα ειναι.... δεν νομιζω να υπαρχουν άλλα.

Στο #172 ο flyingGrec λέει ότι και τα Siemens-XLink-p50-1 είναι mini DSLAM.
Υποθέτω ότι και τα Siemens-XLink-p50-2, Siemens-XLink-p50-3, Siemens-XLink-p50-4
είναι επίσης mini DSLAM. Ας το επιβεβαιώσει κάποιος που ξέρει.
Υπάρχουν άλλα;

ddt37
25-10-08, 18:52
Ευχαριστώ για την ανανεωμένη λίστα με τα dslams.

Γνωρίζει κανείς τπτ/έχει κανα σχόλιο για το DSLAM Ευόσμου Θεσσαλονίκης?

thnx

kaloydis
04-11-08, 20:08
Νεα ενημέρωση αρχείου;

miltmaster3
04-11-08, 23:46
πολυ καλη δουλεια

iprigg
19-11-08, 09:36
Siagris, κανένα καινούργιο αρχείο???

@ ADSLgr.com All rights reserved.