PDA

Επιστροφή στο Forum : Πίνακας DSLAM Δικτύου ΟΤΕ (Update 3/12/2009)



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29

JiKL
30-11-05, 19:15
Αυτα τα στοιχεια τα δημοσιοποιει καπου ο ΟΤΕ η τα περνουμε "απο μεσα"????
Επισης εχει σχεση ο λογος κατειλημενες πορτεσ/ διαθεσιμες για το αν ειναι full ενα dslam??
Εξηγουμαι... μπορει να μην εχει καθολου ελευθερες πορτες αλλα να εχει γινει αναβαθμιση(οχι στις πορτες, στην γραμμη πχ) και να πηγαινει καλα???η το αντιστροφο???

Διαβασα μερικα ποστ πιο πριν και καλυφθηκα σχετικα...αν καποιος εχει ορεξη μετα χαρας!

flyingGrec
30-11-05, 21:51
Όχι δεν τα δημοσιοποιεί κάπου.

Για το δεύτερο ερώτημα εξαρτάται. Απλώς συνήθως DSLAM με πολλούς χρήστες κατά κανόνα σέρνονται. Ο λόγος κατειλλημένων πορτών / maximum πορτών που μπορεί να πάρει ένα DSLAM ίσως μπορεί να δείξει κάτι (αν τείνει στο 1 τότε πιθανόν να σέρνεται).

Edit: Μια άσχετη με την απάντηση μικρή λεπτομέρεια. Το σύνολο των adsl διαθέσιμων πορτών που φαίνονται στα αρχεία δεν είναι ακριβώς το πραγματικό εγκατεστημένο. Το πραγματικό είναι λίγο μεγαλύτερο (+15-20%).

JiKL
01-12-05, 05:15
Ειμαι περηφανος γιατι ανηκω σε ενα απο τα πιο γεματα dslams...αυτο της κων/πολεως στην πατρα...ειναι απο τα λιγα που εχει ελειψη 40πορτες για pstn..
Γνωριζουμε ποσο εγκαιρα ανοιγει νεες πορτες ο οτε οταν δει οτι υπαρχει ελειψη??

joseph
02-12-05, 14:18
Ενας πίνακας με όλα τηλεφωνικά κέντρα θα ήταν χρήσιμος με ή χωρίς DSL για να δούμε τι παίζει και στα χωριά ....

xaxa1982
02-12-05, 16:32
Το zip αρχείο,γιατί δεν μπορώ να το κατεβάσω?Είναι το ίδιο με το pdf?Εγώ πως θα ξέρω σε ποιο DSLAM είμαι?

apostol70
02-12-05, 17:49
Πάντως η αυξήση των τιμών είναι δώρο άδωρο αν δεν αναβαθμιστούν τα DSLAM. Τι να την κάνεις μια ονομαστική σύνδεση DSL όταν η ταχύτητα που πάιρνεις είναι χειρότερη και από απλή PSTN.

Φανταστείτε να μπει και το φοιτητικό DSL τι έχει να γίνει.

Πίεση στον ΟΤΕ όχι μόνο για μείωση τιμών αλλά και αναβάθμιση των DSLAM. Να παίρνουμε αυτά που πληρώνουμε

euri
02-12-05, 19:58
Παρακαλώ αυτό το νήμα να κρατηθεί καθαρό. Για οποιαδήποτε συζήτηση ή ερώτηση μπορείτε να ανατρέξετε στο νήμα συζήτησης (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=18219) του συγκεκριμένου θέματος.

t300
02-12-05, 22:55
Aπό ότι είδα οι περισσότερες (σχεδόν όλες) ελλείψεις είναι στην περιοχή της Αχαίας.

nnn
02-12-05, 23:12
Το zip αρχείο,γιατί δεν μπορώ να το κατεβάσω?Είναι το ίδιο με το pdf?Εγώ πως θα ξέρω σε ποιο DSLAM είμαι?
Μπορείς να μάθεις καλώντας το 134.

Spartakus
04-12-05, 14:24
Παιδιά να σας πω και εγώ την απορία μου???Στο site του Οτε έχει τρόπο να δεις αν εχεις διαθεσημότητα ADSL στην πειοχή που είναι το τηλέφωνό σου....Το έβαλα και μου γράφει ότι έχει..Αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν διαθέσημες πόρτες ή παίζει και να μην έχει???

nnn
04-12-05, 15:12
Παιδιά να σας πω και εγώ την απορία μου???Στο site του Οτε έχει τρόπο να δεις αν εχεις διαθεσημότητα ADSL στην πειοχή που είναι το τηλέφωνό σου....Το έβαλα και μου γράφει ότι έχει..Αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν διαθέσημες πόρτες ή παίζει και να μην έχει???

Σημαίνει ό,τι υπάρχει εγκατεστημένο Dslam.
Συνήθως υπάρχουν και πόρτες.
Μπορείς να κάνεις τηλέφωνο στο 134 για μεγαλύτερη σιγουριά.

JiKL
04-12-05, 19:51
Σε εμενα που δεν υπαρχουν διαθεσιμες πορτες λεει το εξης

"Στη περιοχή σας, υπάρχει εγκατεστημένη τεχνολογία ADSL αλλά προς το παρόν δεν υπάρχουν διαθέσιμες προσβάσεις (πόρτες ADSL). Εφόσον επιθυμείτε, μπορείτε να υποβάλλετε το αίτημα σας online (http://www.oteshop.gr/home/adslwizard.htm?line=pstn&phone=2610455244&go=2&reserve=yes) και να είστε σε σειρά προτεραιότητας ώστε το αίτημα σας να ικανοποιηθεί όταν υπάρξει διαθεσιμότητα προσβάσεων."

Spartakus
05-12-05, 16:19
Σε εμενα που δεν υπαρχουν διαθεσιμες πορτες λεει το εξης

"Στη περιοχή σας, υπάρχει εγκατεστημένη τεχνολογία ADSL αλλά προς το παρόν δεν υπάρχουν διαθέσιμες προσβάσεις (πόρτες ADSL). Εφόσον επιθυμείτε, μπορείτε να υποβάλλετε το αίτημα σας online (http://www.oteshop.gr/home/adslwizard.htm?line=pstn&phone=2610455244&go=2&reserve=yes) και να είστε σε σειρά προτεραιότητας ώστε το αίτημα σας να ικανοποιηθεί όταν υπάρξει διαθεσιμότητα προσβάσεων."

Άρα για να μην μου το γράφει εμένα σημαίνει ότι έχει??????

(Πήρα το 134 σήμερα αλλά περιέργως δεν το σηκώνουν:thumbdown :thumbdown :thumbdown :thumbdown )

darkkon
08-12-05, 20:13
Γεια σας,

μένω Καλαμαριά απέναντι από τον ΟΤΕ της Περικλέους (Βυζάντιο) :shock:
Παίρνω στο 134 και μου λένε ότι δεν ξέρουν να μου πούνε σε ποιο DSLAM είμαι...
Μήπως εγώ δεν τους δίνω να καταλάβουν;

makocer
10-12-05, 01:45
188 ALCATEL-ANKO ή 613 ALCATEL-HELLAS
αυτα δειχνει να εχουν στο Ναυπλιο -τι διαφορα εχουν?
υπαρχει τροπος να μαθω σε ποιο ειμαι (134?)

HelamansWarrior
15-12-05, 19:11
ειναι ευκολο να μου εξηγησει τι ειναι οι dslam πορτες??σε τι χρησιμευουν?

nnn
16-12-05, 01:24
ειναι ευκολο να μου εξηγησει τι ειναι οι dslam πορτες??σε τι χρησιμευουν?
Καλό διάβασμα ;)
http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/infoindex.php

alfa156
18-12-05, 17:45
υπάρχει τρόπος να μάθουμε πόσο bandwidth υπάρχει πίσω από ένα DSLAM?

flyingGrec
21-12-05, 22:43
Update 21/12

Και κάτι extra για αυτόν που είχε καημό σε κάποιο thread αν τις ημέρες της απεργίας γινόντουσαν ενεργοποιήσεις ;)

shaq141a
22-12-05, 13:36
Δεν το πιστεύω βάλλανε adsl στο χωριο μου. ΣΠΗΛΙ!!!:D :D :D

Ευχαριστρώ ΟΤΕ. Θα βάλλω adsl στη grandma να βόσκει τα πρόβατα online:haha

PS

Να ρωτήσω αυτά τα καινούρια dslam με κοδικό Siemens XLink p50 -1 τι διαφορετικό έχουν. Μήπως υποστηρίζουν ADSL2+ ??? :-k

JiKL
22-12-05, 13:48
φιλε shaq αν θες σβησε το ποστ σου απο το αλλο τοπικ γιατι εκεινο ειναι μονο για τις ανακοινωσεις και αυτο εδω για την συζητηση!

flyingGrec
22-12-05, 18:20
Να ρωτήσω αυτά τα καινούρια dslam με κοδικό Siemens XLink p50 -1 τι διαφορετικό έχουν. Μήπως υποστηρίζουν ADSL2+ ??? :-k

Είναι mini dslam.

Όχι δεν υποστηρίζουν ADSL2+.

Κάποια alcatel mini ud που εγκαταστάθηκαν τώρα υποστηρίζουν ADSL2+ * (εγκαταστάθηκαν κυρίως σε χωριά), καθώς και οι καινούργιες κάρτες intracom ibas48.

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα προσφερθεί ADSL2+ σύντομα. Απλώς οι κάρτες adsl2+ έχουν ακριβώς ίδια τιμή με τις παλιές & δεν υπάρχει απόθεμα ούτε στις εταιρίες από τις παλιές.


*
Ακολουθεί μια πρόχειρη λίστα αυτών που εγκαταστάθηκαν ή πρόκειται σύντομα:
Πέλλα (Άρνισσα, Καρυώτισσα, Κρύα Βρύση, Ν. Πέλλα, Πετραια)
Δράμα (ΒΙΠΕ Δράμας, Δοξάτο, Προσοτσανη)
Έβρος (Ν. Χιλη, Σαμοθράκη, Σουφλί, Τυχερό, Φερες)
Καβάλα (Ελευθερούπολη, Θάσος)
Ροδόπη (Ιασμός, Σαπες)
Αττική (Αυλώνας, Αιάντειο)
Λέσβος (Μήθυμνα, Παναγιούδα, Πλωμάρι, Πολύχνιτος)
Σάμος (Αγ. Κήρυκος, Ορμ. Μαρ/μπου, Πυθαγόρειο)
Χίος (Θυμιανά, Καρδάμυλα)
Αιτωλ/νία (Αιτωλικό, Αμφιλοχία, Βόνιτσα)
Αχαϊα (Κράθιο)
Ηλεια (Ζαχάρω)
Κεφαλληνία (Ληξούρι, Πόρος Κεφ)
Λευκάδα (Νυδρί)
Γρεβενά (Δεσκάτη)
Καστοριά (Άργος Ορεστ.)
Κοζάνη (ΖΕΠ Κοζάν, Κρόκος, Σερβια, Σιατίστα)
Άρτα (Κωστάκιοι, Χαλκιάδες)
Θεσπρωτία (Παραμύθια, Φιλιατές)
Ιωάννινα (Ελεούσα, Κονιτσα, Μέτσοβο, Πέραμα)
Κέρκυρα (Αχαραβη, Κοκκίνι, Μωραϊτικα, Ύψος)
Χαλκιδική (Αρναία, Αφυτος, Γερακίνη, Ιερισσός, Καλανδρα, Λάκκωμα, Ουρανόπολη, Πευκοχώρι, Πολύχρονο, Σανη)
Αργολίδα (Λυγούριο, Πόρτο Χέλι)
Αρκαδία (Άστρος)
Κορινθία (Αγ. Θεόδωροι, Βέλο, Βραχάτι, Δερβένι, Νεμέα, Περιγιάλι)
Λακωνία (Μολαοι, Νεάπολη ΒΟΙ)
Μεσσηνία (Γαργαλιανοί, Μελιγαλάς, Πύλος, Φιλιατρά, Χωρα)

JiKL
22-12-05, 20:31
ιπταμενε πραγματικα ευχαριστουμε πολυ!:thumb_dup:thumb_dup:thumb_dup

euri
22-12-05, 20:46
flyingGrec :worthy: :respekt:

kadronarxis
22-12-05, 21:51
Επιτέλους!!!
Βάλανε adsl και στην πλάκα λιτοχώρου!!!
Καλή φάση....μπράβο στον οτέ.!!!

alfa156
22-12-05, 23:02
έχουμε στατιστικά ADSL συνδεσεις στο σύνολό τους? με τι ρυθμό μπάινουν δηλαδή?

NoYmErOs
24-12-05, 11:22
Επιτέλους!!!
Βάλανε adsl και στην πλάκα λιτοχώρου!!!
Καλή φάση....μπράβο στον οτέ.!!!

Ναι μην χάσεις κανένα πόστ όταν κάνεις μπάνιο στην θάλασσα :p

psyxakias
27-12-05, 11:15
flyingGrec :worthy: :respekt:Θα συμφωνήσω και εγώ για τον flyingGrec :worthy::respekt:

flyingGrec
03-01-06, 22:57
Update 03/01
Δυστυχώς αυτό είναι το τελευταίο update που μπορώ να δώσω. :cry:

Μην αρχίσετε τις θεωρίες συνωμοσίας, όποιος κοιτάξει τις ημερομηνίες των πρώτων μου posts, θα καταλάβει γιατί ;)

Αν έχει κάποιος πρόσβαση στο intranet του ΟΤΕ (infoweb κτλ) plz να μου στείλει μήνυμα να του δώσω οδηγίες για το πως μπορεί να δει τα συγκεκριμένα στατιστικά.

Καλή χρονιά

chpanag
06-01-06, 18:13
Update 03/01
Δυστυχώς αυτό είναι το τελευταίο update που μπορώ να δώσω. :cry:

Μην αρχίσετε τις θεωρίες συνωμοσίας, όποιος κοιτάξει τις ημερομηνίες των πρώτων μου posts, θα καταλάβει γιατί ;)

Αν έχει κάποιος πρόσβαση στο intranet του ΟΤΕ (infoweb κτλ) plz να μου στείλει μήνυμα να του δώσω οδηγίες για το πως μπορεί να δει τα συγκεκριμένα στατιστικά.

Καλή χρονιά


Εχω εγω

Neted
06-01-06, 20:50
Μια ερώτηση που όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Τα DSLAM με τι μοιάζουν; :haha
Θέλω να πω, υπάρχουν στις γειτονιές όπως τα ΚΑΦΑΟ ή βρίσκονται μέσα στα κτίρια του ΟΤΕ της κάθε περιοχής;
Γιατί αν ισχύει το πρώτο, έχω σοβαρές υποψίες πως βρίσκεται ένα απέναντι απ'το σπίτι μου. :oops:

hedgehog
06-01-06, 20:59
Θα σε απογοητεύσω,
Βρίσκονται σε εγκαταστάσεις τoυ ΟΤΕ ;)

chatasos
06-01-06, 22:05
Θα σε απογοητεύσω,
Βρίσκονται σε εγκαταστάσεις τoυ ΟΤΕ ;)

Εκτός από κάποια mini-dslams:cool:

yiapap
07-01-06, 14:04
Ευχαριστούμε τον flyingGrec για το χρόνο που διέθεσε όλους αυτούς τους μήνες για να μας κρατάει ενήμερους.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=434817&postcount=12

Αν μπορέσουμε να βρούμε και τον flyingGrec2 τώρα... :-k

flyingGrec
07-01-06, 18:51
Εχω εγω

Έχεις μύνημα.


Ευχαριστούμε τον flyingGrec για το χρόνο που διέθεσε όλους αυτούς τους μήνες για να μας κρατάει ενήμερους.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=434817&postcount=12

Αν μπορέσουμε να βρούμε και τον flyingGrec2 τώρα... :-k

Παρακαλώ :D

Λογικά θα βρεθεί και ο επόμενος δε μπορεί, η πρόσβαση στα στατιστικά είναι πανεύκολη.

NoYmErOs
08-01-06, 00:28
chpanag βοήθα να κρατάμε τα στατιστικά ενημερωμένα :worthy:

gr234567
08-01-06, 21:28
μενω στο αστυνομικο τμημα. το νουμερο μου ξεκιναει απο 934 (γραμμη isdn).σε ποιο απο ολα τα κεντρα του οτε ανηκω απο το excel που φτιαξατε;
ευχαριστω

Pieros
11-01-06, 11:17
Ρε παιδιά να ρωτήσω εγω που είμαι Ζωγράφου κ τα πάντα έχουν πατώσει είδα μεσω του Υπτάμενου ότι υπάρχει ένα νέο dslam με λίγους χρήστες. Μπορώ να ζητήσω να με μεταφέρουν εκεί?

chilli21
11-01-06, 18:42
Ρε παιδιά να ρωτήσω εγω που είμαι Ζωγράφου κ τα πάντα έχουν πατώσει είδα μεσω του Υπτάμενου ότι υπάρχει ένα νέο dslam με λίγους χρήστες. Μπορώ να ζητήσω να με μεταφέρουν εκεί?:haha:rotfl:

Pieros
12-01-06, 00:56
Tόσο γελοίο είναι αυτό που ρωτάω?

sdikr
12-01-06, 00:57
Δεν είναι γελοιό, απλά δεν μπορείς να ζήτησεις κάτι τέτοιο

Hwoarang
12-01-06, 14:29
καλημέρα. να ρωτήσω κάτι? Είμαι στο DSLAM Πέλοπας στην Πάτρα. Ομως δεν μπορώ να το βρώ σε αυτά τα άρχεια που κάνετε update στο αντοίστοιχο forum. Δεν αναφέρεται πουθενά ο Πέλοπας. Μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει κανένα τηλ στον ΟΤΕ που μπορώ να μάω πραγματικά σε ποιο dslam είμαι?


edit:

το βρήκα. ευχαριστώ

NaGR
12-01-06, 17:38
Είμαι σε SIEMENS 1 και λέει ο τελευταίος πίνακας εγκατεστημένες 64 σε λειτουργία 64 και τα άλλα 0
Το άλλο που υπάρχει είναι SIEMENS 2 που έχει εγκατεστημένες 384 σε λειτουργία 270 δεσμευμένες 9 χάλια 2 και ελεύθερες 107.

Θέλω να κόψω την 384 αορίστου και να πάρω 1024 κιτ
υπάρχει τρόπος να το κάνω χωρίς να χάσω την πόρτα μουυυυυυυ
να κάνω την αίτηση για το κιτ πρώτα και μετά απο κανά 3μερο την διακοπή?
να μιλήσω με τα "παιδιά" πίσω στο κέντρο?
άλλη λύση?

NoYmErOs
13-01-06, 10:40
Είμαι σε SIEMENS 1 και λέει ο τελευταίος πίνακας εγκατεστημένες 64 σε λειτουργία 64 και τα άλλα 0
Το άλλο που υπάρχει είναι SIEMENS 2 που έχει εγκατεστημένες 384 σε λειτουργία 270 δεσμευμένες 9 χάλια 2 και ελεύθερες 107.

Θέλω να κόψω την 384 αορίστου και να πάρω 1024 κιτ
υπάρχει τρόπος να το κάνω χωρίς να χάσω την πόρτα μουυυυυυυ
να κάνω την αίτηση για το κιτ πρώτα και μετά απο κανά 3μερο την διακοπή?
να μιλήσω με τα "παιδιά" πίσω στο κέντρο?
άλλη λύση?


Μπορεί να αλλάξεις πόρτα έτσι, ενώ αν ζητήσεις αναβάθμιση παίρνεις το 1088 σίγουρα..
Άσε που η γραμμή από ISP(πακέτο) δεν θα σου δίνει το επιπλέον...

fotismantzoros
21-01-06, 12:51
Γιατί δεν μ' αφήνει το site να δω τους πίνακες αυτούς;

Exarxeia
22-01-06, 20:25
Πως καταλαβαίνετε σε ποιο dslam πέφτετε οταν βγάζει τόσα πολλα για κάθε κέντρο ? Αν πάρω το 134 διάβασα οτι δεν θα μου πουν. Εμένα για την σόλωνος που βγάζει 9 κέντρα.

Ευχαριστώ.

Mockingbird
22-01-06, 22:00
Υπάρχει κάποιο νεώτερο;

NoYmErOs
23-01-06, 13:35
Πως καταλαβαίνετε σε ποιο dslam πέφτετε οταν βγάζει τόσα πολλα για κάθε κέντρο ? Αν πάρω το 134 διάβασα οτι δεν θα μου πουν. Εμένα για την σόλωνος που βγάζει 9 κέντρα.

Ευχαριστώ.

Αν παράδειγμα έχεις pstn γραμμή και στο DSLAM σου δίνει 3 κέντρα σε ISDN και 3 κέντρα σε PSTN ξέρεις ότι έχεις PSTN... αυτό μόνο..

Exarxeia
23-01-06, 14:34
Αν παράδειγμα έχεις pstn γραμμή και στο DSLAM σου δίνει 3 κέντρα σε ISDN και 3 κέντρα σε PSTN ξέρεις ότι έχεις PSTN... αυτό μόνο..

Ναι και σε ποιο κέντρο απο τα 3 θα ανήκω ?

pOTE
23-01-06, 21:28
μπορες εαν τηλεφωνησεις και το ζητησεις να σε αλλαξουν Dslam?
δλδ να σε βαλουν απο το ενα pstn πχ στο αλλο;

@ ADSLgr.com All rights reserved.