PDA

Επιστροφή στο Forum : Πίνακας DSLAM Δικτύου ΟΤΕ (Update 3/12/2009)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29

mf_iii
02-03-06, 22:57
Δεν ειναι το προβλημα τα λεφτα. Οτι θα εχω καλυτερη σιγουρα αλλα να μην εχω ας πουμε αντι για 10-14 τα πρωινα να εχω 40 με την 1024. Εννοω να ποιανει ολη την ταχυτητα...!

JoeBar
02-03-06, 23:22
Δεν ειναι το προβλημα τα λεφτα. Οτι θα εχω καλυτερη σιγουρα αλλα να μην εχω ας πουμε αντι για 10-14 τα πρωινα να εχω 40 με την 1024. Εννοω να ποιανει ολη την ταχυτητα...!
Αν περιμένεις να έχεις full ταχύτητα 24/7 τότε μάλλον πρέπει να κάτσεις όπως είσαι. ;)

FiReMaX7
03-03-06, 02:27
ε οχι και 40 δεν θα εχεις, :lol: - πολυ καλυτερα θα εισαι σιγουρα...
by the way... ειδατε χρεωσεις η vivodi?? με τα λεφτα που θα δωσεις για 1024, βαζεις 2 mbit vivodi.. :whistle:

mf_iii
07-03-06, 21:11
Οταν λες vivodi και γραμμη καιι συνδρομη? η μονο συνδρομη... Αν ειναι και για γραμμη κλαψ γιατι μονο αθηνα εχει αποτι ξερω... Για πειτε...!

Bebis
08-03-06, 02:10
Πήγαινε εδώ : http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=33502
Ας μείνουμε on-topic... Όποιος βλέπει νέα μηνύματα σ'αυτό το νήμα πιστεύει ότι θα αφορά την συζήτηση για την οποία ανοίχτηκε,όχι για πράγματα που έχουν ειπωθεί πολλές φορές σε άλλα νήματα. :mad:

anodizer
27-03-06, 12:48
Παιδιά ο πρώτος πίνακας που δείχνει dslam με βάση τηλεφωνικό αριθμό περιέχει μόνο Αθήνα. Με ποιόν τρόπο θα μάθουμε κι εμείς οι υπόλοιποι το dslam που ανήκουμε;

JiKL
27-03-06, 13:40
Αν θυμαμαι καλα περιεχει και την υπολοιπη ελλαδα απλα πρεπει να αλλαξεις tab στο κατω αριστερο μερος του αρχειου

Zer0c00L
27-03-06, 15:39
να ρωτησω κατι γιατι μπερδευτηκα το τηλ. αρχιζει απο 760 σε ποιο DSLAM ειμαι?

βοηθεια παιδια γιατι μπερδευτηκα...

JiKL
27-03-06, 20:28
760 τι??210 2610 2810 ...
Δεν ειναι δυσκολο να βρεις σε ποιο dslam ανηκεις...Πας στην περιοχη που μενεις ας πουμε Bυρωνα..Πας εκει και βλεπεις ποιο ειναι το dslam σου..Το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να ξερεις σε ποιο απο ολα αυτα εισαι..αυτο ειναι ας το πουμε τυχαιο!

Hwoarang
27-03-06, 21:21
αν πάρεις στο 1242 σου λένε σε ποιο ανήκεις

t300
27-03-06, 21:38
Λένε λεπτομέρειες (στο 1ο/2ο/2ο) ή μόνο πχ siemens;

Hwoarang
27-03-06, 21:40
Όλο στο λενε

Καραισκάκη Alcatel XD -1 PSTN μου είπαν για την ακρίβεια δηλαδη ΟΛΑ

FABARMBOY
28-03-06, 08:55
Καλημερα παλικαρια μου του adslgr.com του μεγαλυτερου και μοναδικου μεγαλου site στο internet οπου ασχολειται με τα παντα!
Λοιπον να ρωτησω πως μπορω να μαθω σε ποιο dslam ανηκω!
Εχω 1024 μεσω ΤΕΛΛΑΣ και μενω στην περιοχη Κερατσινιου(Χαραυγη)

chriszg
28-03-06, 09:37
Δές εδώ : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25904

FiReMaX7
28-03-06, 11:44
και να μαθεις τι θ'αλλαξει στην τελικη;; :p

IVIetaCreatoR
28-03-06, 13:09
Θα το βάλεις στο profile κ θα πουλάς μούρη , λίγο το χεις ? :oneup:

Hwoarang
28-03-06, 13:42
που ακριβώς ειναι η μούρη? Μόνο αν καποιος εχει Siemens πουλάει μούρη

Zer0c00L
28-03-06, 14:08
το τηλ αρχιζει απο 210760.... οσο για το 1242 πολυ διαφωτιστικο σε οτι αφορα το DSLAM ΚΕΝΤΡΟ ΒΥΡΩΝΑ / ΤΚ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ αντε βγαλε ακρη...
ουδεν σχολιο

αν ξερει καποιος βοηθησει καλυτερα θα συμπληρωσω και εγω το πεδιο στο προφιλ μου αλλιως με τον πΟΤΕ δεν βρισκω ακρη.

2η προσπαθεια στο 1242 τετοιες πληροφοριες δεν δινουμε απαντηση κοπελας απο το helpdesk οποτε μαλλον εγω κενο θα το εχω. γιατι ο βυρωνας εχει αρκετα dslams.

FABARMBOY
28-03-06, 14:27
ΦΙΛΑΡΑΚΙ,
σε ευχαριστω πολυ!
δηλαδη εγω τωρα ανηκω σε intracom τι μπορει να σημαινει αυτο?τι μας δειχνει?ισως αξιοπιστια?

JiKL
28-03-06, 17:45
Δεν σου λεει και παρα πολλα...ΧΜμ μαλλον περισσοτερο ΑΝαξιοπιστια παρα το αντιθετο..Καλυτερα απο καθε αποψη θεωρουνται τα siemens dslams..
Παντα βεβαια μετραει και σε τι ειδους συν-χρηστες του dslam Θα πεσεις

sdikr
28-03-06, 17:47
Δεν σου λεει και παρα πολλα...ΧΜμ μαλλον περισσοτερο ΑΝαξιοπιστια παρα το αντιθετο..Καλυτερα απο καθε αποψη θεωρουνται τα siemens dslams..
Παντα βεβαια μετραει και σε τι ειδους συν-χρηστες του dslam Θα πεσεις

Σε αυτό κάνεις λάθος, ειδικά τα intracom έχουν βγεί σκυλιά σε σύγκριση με τα siemens I και τα παλιότερα alcatel

Και συνεχίζουν ;)

JiKL
28-03-06, 18:00
Nα υποθεσω οτι αναφερεσαι σε αξιοπιστια hardware??
Αυτο δεν το ξερω να σου πω την αληθεια αλλα νομιζα οτι πιο καλες υπηρεσιες παρεχουν τα siemens..
Τωρα το ποσο συχνα πρεπει να τα αλλαζουν νομιζω νοιαζει πιο πολυ τον ΟΤΕ απο μενα..

JoeBar
28-03-06, 22:17
Nα υποθεσω οτι αναφερεσαι σε αξιοπιστια hardware??
Αυτο δεν το ξερω να σου πω την αληθεια αλλα νομιζα οτι πιο καλες υπηρεσιες παρεχουν τα siemens..
Τωρα το ποσο συχνα πρεπει να τα αλλαζουν νομιζω νοιαζει πιο πολυ τον ΟΤΕ απο μενα..
Γιατί το λες αυτό; Επειδή τα siemens I χρονίζουν παραπάνω;

JiKL
28-03-06, 22:50
Δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα εκτος απο το οτι συγχρονιζουν σε μεγαλυτερες τιμες εχω διαβασει για ποιοτικοτερες υπηρεσιες(λογικα σε Ping κτλ κτλ)ι

Crosstalk
28-03-06, 23:43
ΠΑντως αρχισαν να βαζουν και τα ZTE (προμηθεια απο ΜΑΡΑΚ)!

JiKL
28-03-06, 23:44
TΙ λενε αυτα???

Catchphrase
01-04-06, 17:03
Παιδιά sorry το ξέρω ότι είμαι :offtopic: αλλά θα μπορούσε κάποιος να πει που μπορώ να δω σε ποιό DSLAM είμαι???

nnn
02-04-06, 12:54
Παιδιά sorry το ξέρω ότι είμαι :offtopic: αλλά θα μπορούσε κάποιος να πει που μπορώ να δω σε ποιό DSLAM είμαι???
Δες το παρακάτω post
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=434817&postcount=179

GeorgeH
04-04-06, 17:08
Στο 1242 ενώ μπορούν να σου πουν αναλυτικά σε ποιο DSLAM ανήκεις, σου λένε μόνο την περιοχή. Σύμφωνα με τους ίδιους δε μπορούν να δώσουν στο κοινό αυτή την πληροφορία. Με εκνευρίζει βέβαια αυτή η πολιτική κ θα το ψάξω περαιτέρω. Λες και όλοι αυτοί οι φοιτητές που έπιασαν δουλειά εκεί μέσα την είδαν σοβαρά κ υπεύθυνα τη δουλειά τους κ πρέπει να ακούνε το κάθε αφεντικό το οποίο φοβάται τη σωστή πληροφόρηση των πελατών του. Έλεος...

Zer0c00L
04-04-06, 17:58
δυστυχως φιλε μου εχουν δικιο σε αυτο που λενε ρωτησα και εγω μεσω της υπηρεσιας που δουλευω που μπορουν να μου πουν αυτη την πληροφορια και ομως ουτε σε μενα την ειπαν βεβαια ειπαν οτι εχουν "εντολη" να μην λενε αυτα τα στοιχεια ενω τα ελεγαν παλια.

ποιος ξερει γιατι αλλαξε η πολιτικη αυτη να μην λενε.?

yiapap
04-04-06, 18:07
δυστυχως φιλε μου εχουν δικιο σε αυτο που λενε ρωτησα και εγω μεσω της υπηρεσιας που δουλευω που μπορουν να μου πουν αυτη την πληροφορια και ομως ουτε σε μενα την ειπαν βεβαια ειπαν οτι εχουν "εντολη" να μην λενε αυτα τα στοιχεια ενω τα ελεγαν παλια.

ποιος ξερει γιατι αλλαξε η πολιτικη αυτη να μην λενε.?
Ίσως γιατί "η γνώση είναι δύναμη" :-k

FiReMaX7
04-04-06, 18:46
γιατι ομως; αντε και ξερεις ακριβως τον τυπο του DSLAM, τι αλλαζει;

yiapap
04-04-06, 18:59
γιατι ομως; αντε και ξερεις ακριβως τον τυπο του DSLAM, τι αλλαζει;
Δεν είναι ο ΤΥΠΟΣ του DSLAM το θέμα. Είναι ότι μπορούν πολλοί άνθρωποι να ξέρουν ότι βρίσκονται στο ίδιο DSLAM.
Οπότε αν αυτοί κάνουν ένα τεστ με 2-3 ISP και όλοι σέρνονται με όλους τους ISP + το ότι βρίσκονται στο ίδιο DSLAM...

JoeBar
04-04-06, 23:17
Εγώ πάντως και άλλοι 2 φίλοι μου μάθαμε κανονικότατα από το 1242 το dslam μας. Πριν μια εβδομάδα.

Zer0c00L
05-04-06, 02:07
μαλλον πεσατε σε "νεο" υπαλληλο που δεν γνωριζει τον κανονα αν το συνεχισει τον βλεπω να ψαχνει για δουλεια συντομα γιατι ειναι καποια πραγματα στον ΟΤΕ τα οποια δεν συγχωρουνται.

επισης εμαθα γιατι δεν το λενε ειναι ο λογος που ειπε ενα παιδι εδω περα για να μην μαθετε σε ποιο ειστε και αν τυχον ειστε πολλοι και ειναι πιτα να εχετε πατημα να διαμαρτηρεσται αυτο ειπωθηκε προσωπικα σε μενα "ανεπισημα" απο ατομο μεσα απο τον ΟΤΕ στο τμημα του DSL που εχει σχεση με τα DSLAM ετσι σε μελλοντικα σας παραπονα ειναι καλυμμενοι καταλαβατε τωρα.

γιατι δεν ξερεις αρα δεν μπορεις να τεκμηριωσεις το γεγονος και φυσικα οπως λεει ο ΟΤΕ το DSL απο το κεντρο εως το σπιτι σου εχεις εγγυημενη ταχυτητα απο εκει και περα δεν ευθυνεται.

τα σχολια δικα σας.

sdikr
05-04-06, 02:14
μαλλον πεσατε σε "νεο" υπαλληλο που δεν γνωριζει τον κανονα αν το συνεχισει τον βλεπω να ψαχνει για δουλεια συντομα γιατι ειναι καποια πραγματα στον ΟΤΕ τα οποια δεν συγχωρουνται.

επισης εμαθα γιατι δεν το λενε ειναι ο λογος που ειπε ενα παιδι εδω περα για να μην μαθετε σε ποιο ειστε και αν τυχον ειστε πολλοι και ειναι πιτα να εχετε πατημα να διαμαρτηρεσται αυτο ειπωθηκε προσωπικα σε μενα "ανεπισημα" απο ατομο μεσα απο τον ΟΤΕ στο τμημα του DSL που εχει σχεση με τα DSLAM ετσι σε μελλοντικα σας παραπονα ειναι καλυμμενοι καταλαβατε τωρα.

γιατι δεν ξερεις αρα δεν μπορεις να τεκμηριωσεις το γεγονος και φυσικα οπως λεει ο ΟΤΕ το DSL απο το κεντρο εως το σπιτι σου εχεις εγγυημενη ταχυτητα απο εκει και περα δεν ευθυνεται.

τα σχολια δικα σας.

Σε αυτο βάζεις την υπογραφή σου;

Gedo
13-04-06, 15:20
Τι εγινε ρε παιδια εχουμε καιρο να δουμε κανα update.
Τωρα με τις καινουργιες πορτες παντου θα ηταν χρησιμο.

pantakos
13-04-06, 15:51
Αυτό που έμαθα απο κάποιον που συνεργάζεται με εταιρεία που βάζει πόρτες dslam για τον ΟΤΕ, ότι περνάνε πάνω απο 7.000 πορτές την εβδομάδα αλλά στην Αθήνα

:respekt:

pakitis
13-04-06, 15:54
Τι εγινε ρε παιδια εχουμε καιρο να δουμε κανα update.
Τωρα με τις καινουργιες πορτες παντου θα ηταν χρησιμο.

συμφωνω :)

teo_L20
13-04-06, 16:03
Eλπίζω να έχετε διαβασει τι ειπε προηγούμενις χρηστης με τα updates.Δεν ειναι και ευκολο!Υπομονή!

nnn
13-04-06, 16:35
Δυστυχώς η πηγή μας δεν είναι πλέον στον Οτέ.
Ελπίζουμε να βρεθεί κάποιος άλλος φίλος που να μπορεί να μας βοηθήσει.

viron
13-04-06, 16:43
Ούτε κρατικό μυστικό να ήταν .

Η ανωριμότητα των εταιρειών στην Ελλάδα, με πρώτες τις κρατικές σε όλο το μεγαλείο!!!:p

Βύρων.

JoeBar
13-04-06, 23:05
Άντε ρε παίδες που δουλεύετε στον ΟΤΕ κάντε κανένα copy paste... ;)

pakitis
15-04-06, 00:36
πακιτ...

golity
15-04-06, 01:01
:clap:Θέλουμε Update!!!:clap:

Gedo
15-04-06, 21:22
Ειμαι πολυ περιεργος να δω αν απεκτησα,"γειτονα".
Μεχρι το τελευταιο update,ημουν ο μοναδικος με 1024/256 γραμμη στο DSLAM μου.:whistle:

golity
15-04-06, 22:42
Μα καλά ρε παιδιά, ούτε ένας "ρουφιάνος" (με την καλή έννοια!), μέσα από τον ΟΤΕ; :p

Gedo
15-04-06, 23:36
Δεν ειναι ευκολο.
Δεν εχουν προσβαση σε αυτο ολοι.

Το ποιο ευκολο ειναι να μαθεις σε ποιο dslam ανηκεις, αλλα οχι ποσε πορτες εχει.

Zer0c00L
18-04-06, 12:06
Σε αυτο βάζεις την υπογραφή σου;

σε τι να βαλω την υπογραφη μου??? στο τι μου ειπαν "ανεπισημα" οι οτετζηδες της περιοχης που εργαζομαι δεν δουλευω στον οτε ουτε με ενδιαφερει το τι λενε η δεν λενε πολιτικη της εταιρειας τους η οχι εγω ξερω οτι και στην δουλεια και στο σπιτι δεν μου ειπαν το κεντρο που ανηκω το εμαθα με "πλαγιο τροπο" οχι με τον ορθο που το εκαναν καποιοι εδω και βεβαια δεν πιστευω αν ειναι και τα πραγματικα στοιχεια αυτα που μου ειπαν για μενα αλλα και για αλλους που το εχουν συμπληρωσει εδω περα αυτο ειναι προσωπικη μου αποψη προς τον οτε διοτι με την συγκεκριμενη εταιρεια εχω χασει την εμπιστοσυνη μου ως πελατης δυστυχως ομως αναγκαζομαι και παραμενω πελατης της διοτι οι αλλες εταιρειες στην περιοχη οπου μενω αλλα και εργαζομαι ειναι χειροτερες της υποφενομενης.

η στο γεγονος για την εγγυημενη ταχυτητα διοτι και αυτο ειναι λεγομενα του οτε με τα αντιστοιχα επιχειρηματα που λεει καθε φορα που του λεει καποιος οτι εχει προβληματα και αυτα υπαρχουν και εδω περα και σε περιοδικα και σε εφημεριδες και παντου οπως και μην ξεχνας φιλε μου συντονιστη οτι τα εχω και γραπτως αυτα περι εγγυημενης ταχυτητας και "λοιπες δικαιολογιες του ΟΤΕ" απο τις καταγγελιες που του εκανα παλια αυτα ελεγε στην ΕΕΤΤ και στην ΓΓΚ και αυτοι που τα ελεγαν βεβαια το παιχνιδι τοτε ηταν υπερ μου γιατι οντως οπως επεμενα εγω η γραμμη απο το καφααο εως το κεντρο ειχε "ΒΛΑΒΗ" και για αυτο ειχα τα προβληματα μετα ειχα αυτα που επρεπε να εχω για την 384/128 δηλ. 40-42 kb/s download και χαμηλο ping και φυσικα ταχυτητα 384/128 οχι 256/128 που ειχα πριν το φτιαξιμο της βλαβης.

αν εχεις κατι αλλο που απαιτει διευκρινηση εδω ειμαι ευχαριστως να το διευκρινησω παντος μακαρι να μπορουσα να τα παρατησω ολα εδω περα ελλαδα και να επιστρεψω στην χωρα που γεννηθηκα το UK και να γλυτωσω απο τις εδω "......" του καθε φορεα.

αλλα δυστυχως αυτο ειναι ονειρο διοτι και οικογενεια εχω και δεν μπορω να παρατησω και δουλεια αρα ευλπιστω οτι καποτε αυτη η χωρα θα συμορφωθει με τις υπολοιπες χωρες της Ε.Ε ελπιζω μονο να ζω μεχρι τοτε...

golity
18-04-06, 12:22
αλλα δυστυχως αυτο ειναι ονειρο διοτι και οικογενεια εχω και δεν μπορω να παρατησω και δουλεια αρα ευλπιστω οτι καποτε αυτη η χωρα θα συμορφωθει με τις υπολοιπες χωρες της Ε.Ε ελπιζω μονο να ζω μεχρι τοτε...
Που ξέρεις, μπορεί στη μετά θάνατον ζωή να υπάρχει ευρυζωνικό με καλύτερη εξυπηρέτηση/ταχύτητα/υπηρεσίες! :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.