PDA

Επιστροφή στο Forum : laptop , wifi , σημα , ενισχυση , κεραια



wgibson1
10-01-09, 23:51
εχω ενα λαπτοπ dell inspiron 1525
εχω ακουσει οτι τα λαπτοπ της εν λογω εταιρειας δεν πιανουν τοσο καλα wifi σημα

βασει των παραπανω:

στο γραφειο που δουλευω δοκιμασαμε απο το ιδιο σημειο να "κλεψουμε" ιντερνετ μια μερα που μας το ειχαν κοψει (το επιγειο)
ανοιγοντας το δικο μου wifi catcher βρηκα μονο ενα connx
ακριβως διπλα μου ο φιλος μου με ενα acer travelmate 4500 ειχε βρει πανω απο 4 δικτυα

τι μπορω να παρω για να ενισχυσω το σημα του λαπτοπ μου , σε usb stick ή σε pcmcia

ευχαριστω πολυ.

wgibson1
15-01-09, 15:24
κανεις ρε παιδια ? μηπως δεν εξηγω κατι σωστα???

apok
15-01-09, 15:26
Ωραιος τιτλος.. επεξηγηματικος!!

manosdoc
15-01-09, 18:34
εχω ενα λαπτοπ dell inspiron 1525
εχω ακουσει οτι τα λαπτοπ της εν λογω εταιρειας δεν πιανουν τοσο καλα wifi σημα

βασει των παραπανω:

στο γραφειο που δουλευω δοκιμασαμε απο το ιδιο σημειο να "κλεψουμε" ιντερνετ μια μερα που μας το ειχαν κοψει (το επιγειο)
ανοιγοντας το δικο μου wifi catcher βρηκα μονο ενα connx
ακριβως διπλα μου ο φιλος μου με ενα acer travelmate 4500 ειχε βρει πανω απο 4 δικτυα

τι μπορω να παρω για να ενισχυσω το σημα του λαπτοπ μου , σε usb stick ή σε pcmcia

ευχαριστω πολυ.

Nα αλλάξεις την εσωτερική miniPCI κάρτα σε κάποια αξιόπιστη Broadcom/Intel/Atheros
μήπως και βελτιωθεί η ευαισθησία.

wgibson1
16-01-09, 21:20
η μαμισια minipci που εχει το λαπτοπ εκει τσιπσετ BCM4315 / BCM 22062000
Μηπως ειναι της broadcom???

πως αλλαζει η miniPCI , εννοω μπορω να το κανω μονος μου(κατι σκαμπαζω απο πισια) ? ή απαιτειται τεχνικος,? αν την αλλαξω χανω την εγγυηση?μιας και το λαπτοπ ειναι 2 μηνων μονο με 2 χρονια εγγυηση , κριμα ειναι να χαθει....
οσο αφορα το μεσο ενισχυσης και το αν τοποθετειται σε usb ή pcmcia οπως διαφημιζει το πλαισιο τωρα τελευταια
ρωτησα για το αν γινεται να χρησιμοποιηθουν σε λαπτοπ , αν ειναι ενεργοβορα , ή εχουν καποις ιδιαιτεροτητες

ευχαριστω πολυ και συγγνωμη που ο τιτλος δεν ηταν κατατοπιστικοτατος...

manosdoc
16-01-09, 21:25
η μαμισια minipci που εχει το λαπτοπ εκει τσιπσετ BCM4315 / BCM 22062000
Μηπως ειναι της broadcom???

πως αλλαζει η miniPCI , εννοω μπορω να το κανω μονος μου(κατι σκαμπαζω απο πισια) ? ή απαιτειται τεχνικος,? αν την αλλαξω χανω την εγγυηση?μιας και το λαπτοπ ειναι 2 μηνων μονο με 2 χρονια εγγυηση , κριμα ειναι να χαθει....
οσο αφορα το μεσο ενισχυσης και το αν τοποθετειται σε usb ή pcmcia οπως διαφημιζει το πλαισιο τωρα τελευταια
ρωτησα για το αν γινεται να χρησιμοποιηθουν σε λαπτοπ , αν ειναι ενεργοβορα , ή εχουν καποις ιδιαιτεροτητες

ευχαριστω πολυ και συγγνωμη που ο τιτλος δεν ηταν κατατοπιστικοτατος...

Βασικά είναι πολύ απλό.
Βρίσκεις από το manual που είναι πίσω το module για το ασύρματο, ξεβιδώνεις, αλλάζεις, βιδώνεις και είσαι οκ.
Έχει πολλά βίντεο στο youtube.

Βέβαια πολλές εταιρίες έχουν συγκεκριμένες κάρτες που υποστηρίζει το BIOS , το λεγόμενο whitelist, οπότε θέλει προσοχή τι θα αγοράσεις.

Η κάρτα που έχεις είναι καλή. Ναι είναι Broadcom σειρές 43xx
Ενημέρωσε τους drivers. Διαφορετικά δεν φταίει το λάπτοπ αλλά κάτι άλλο.
Εξαρτάται βέβαια και η κατασκευή του Laptop. Οι κεραίες που συνήθως βρίσκονται εκατέρωθεν της οθόνης στα πλάγια συχνά επηρρεάζονται από τον σχεδιασμό του λάπτοπ.

Ανά πάσα στιγμή μπορείς να αγοράσεις ένα USB Flash Wireless και να δεις αν έχει καλύτερη λήψη.

wgibson1
17-01-09, 21:13
manosdoc σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου

το πως κανω ανανεωση των οδηγων θα το βρω σε ευχαριστω πολυ

οσο για το usb stick wireless μηπως θα ηταν καλυτερη μια pcmcia wireless(επειδη δεν πιανει και χωρο ) ή δεν παιζει ρολο???
α και το θεμα καταναλωσης μπαταριας με ποιο απο τα δυο(usb stick wireless/pcmcia wireless) ξεζουμιεται πιο γρηγορα???

ευχαριστω και παλι

manosdoc
17-01-09, 21:23
manosdoc σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου

το πως κανω ανανεωση των οδηγων θα το βρω σε ευχαριστω πολυ

οσο για το usb stick wireless μηπως θα ηταν καλυτερη μια pcmcia wireless(επειδη δεν πιανει και χωρο ) ή δεν παιζει ρολο???
α και το θεμα καταναλωσης μπαταριας με ποιο απο τα δυο(usb stick wireless/pcmcia wireless) ξεζουμιεται πιο γρηγορα???

ευχαριστω και παλι

Από το site της broadcom
Καλύτερα με ποιοτική PCMCIA, αν και είναι πολύ σχετικό. Είτε με USB φλασάκι είτε με PCMCIA πρέπει να κατευθύνεις την θέση, δεν έχει την άνεση των 2 κεραιών σου που εσωτερικά έχουν τοποθετηθεί στο λάπτοπ.

Από μπαταρία, λιγότερο τρώει η PCMCIA, χωρίς τραγικές διαφορές.

eski
17-01-09, 21:48
Aν θελεις μπορουμε ν' ανταλαξουμε αυτη που εχεις με την Ιntel-4965 (wirelles -n) που εχει το δικο μου Dell XPS

manosdoc
17-01-09, 22:46
Aν θελεις μπορουμε ν' ανταλαξουμε αυτη που εχεις με την Ιntel-4965 (wirelles -n) που εχει το δικο μου Dell XPS

Χαχαχαχαχαχαχ
OSX μου μυρίζεται.....:cool:

eski
17-01-09, 23:45
Ναι σιγουρα αλλα η intel-4965 ειναι 802 a,b,g,n και ειναι και πολυ πιο ακριβη σαν καρτα.
Απλα δε παιζει σε Mac και λεω να δοκιμασω την Broadcom (μαλλον Dell-1490) που εχουν τα φτηνα dell

manosdoc
17-01-09, 23:52
Ναι σιγουρα αλλα η intel-4965 ειναι 802 a,b,g,n και ειναι και πολυ πιο ακριβη σαν καρτα.
Απλα δε παιζει σε Mac και λεω να δοκιμασω την Broadcom (μαλλον Dell-1490) που εχουν τα φτηνα dell

Ναι αλλά δεν θα ταιριάζει το 3ο MIMO καλώδιο.

jimiol
18-01-09, 00:41
καλή κάτρα και μεγάλη κεραια βασικα, εμενα με βοηθησαν, μια dlink που ειχα ηταν μονο για να ταλαιπωρουμαι ...

eski
18-01-09, 08:42
Ναι αλλά δεν θα ταιριάζει το 3ο MIMO καλώδιο.

Τι λες ακομα και να μην εχει το τριτο καλωδιο (γκρι) τρεχει μια χαρα και με τα δυο standard (Ασπρο, Μαυρο)

manosdoc
18-01-09, 14:59
Τι λες ακομα και να μην εχει το τριτο καλωδιο (γκρι) τρεχει μια χαρα και με τα δυο standard (Ασπρο, Μαυρο)

Συχνά δεν συμβαίνει αυτό.
Τεχνικά ναι δουλεύει.
Το σωστό είναι μια συμβατή N

wgibson1
18-01-09, 23:58
αρα για να συνοψισουμε αυτα που ειπαμε μεχρι ωρας

για να καλυτερεψω το σημα στο λαπτοπ μου βαζω pcmcia wireless ή usb wireless
μονο που χρειαζεται να κατευθυνω τις κεραιες τους για καλυτερη ληψη και τρωνε την μπαταρια του λαπτοπ

κεραια σε λαπτοπ δεν μπορει να μπει , ειδα στα διαφορα E-SHOPS στο ιντερνετ οτι εχουν μια περιεργη συνδεση σαν ομοαξονικο , αρα αποκλειεται αυτη η πατεντα.

μια αλλη λυση ειναι η αναβαθμιση των οδηγων της ενσωματωμενης καρτας wifi των λαπτοπ

ΥΓ1. "τρωνε την μπαταρια του λαπτοπ" πολυ ή λιγο ?

ΥΓ2. "αναβαθμιση των οδηγων" ->
για την broadcom 4315 drv ver4.170.25.12 20/9/07 που εχει ο dell μου ,δεν μπορω να βρω οδηγους στο ιντερνετ , ουτε προγραμματα οπως το driverscanner μπορουν να εγκαταστησουν αλλες εκδοσεις
κανενα site που να χει τροποποιημενους??
η broadcom στην σελιδα δεν αναφερεται πουθενα σε αυτο το μοντελο.....

ΥΓ3."pcmcia wireless ή usb wireless "
ποια χαρακτηριστικα τους πρεπει να κοιταμε για να τα συγκρινουμε σωστα?


ευχαριστω ολα τα παιδια για το χρονο τους και ελπιζω οπως διαφωτιστηκα εγω να μπορεσουν και ολοι οι αλλοι , χαρις στις συμβουλες σας.

iakinthos
20-01-09, 18:29
ΥΓ2. "αναβαθμιση των οδηγων" ->
για την broadcom 4315 drv ver4.170.25.12 20/9/07 που εχει ο dell μου ,δεν μπορω να βρω οδηγους στο ιντερνετ , ουτε προγραμματα οπως το driverscanner μπορουν να εγκαταστησουν αλλες εκδοσεις
κανενα site που να χει τροποποιημενους??
η broadcom στην σελιδα δεν αναφερεται πουθενα σε αυτο το μοντελο.....
http://support.euro.dell.com/support/downloads/driverslist.aspx?os=WLH&osl=GG&catid=5&impid=-1&servicetag=&SystemID=INS_PNT_PM_1525&hidos=WLH&hidlang=gg&TabIndex=

ριξε μια ματια εδω

manosdoc
20-01-09, 19:08
αρα για να συνοψισουμε αυτα που ειπαμε μεχρι ωρας



Αναβαθμίζεις τους οδηγούς Broadcom σειράς 43χχ
Αν δεν σε ικανοποιήσει το αποτέλεσμα ( αποσυνδέσεις κτλ )
Αγοράζεις μια PCMCIA ( καλύτερη ευαισθησία ) και βλέπεις αν υπάρχει διαφορά.
(Μην στηρίζεσαι ποτέ στο τι δίκτυα δείχνει ότι βρίσκει. Του φίλου σου μπορεί να δείχνει αλλά αν πας να συνδεθείς να είναι πρακτικά αδύνατο.)
Θα πρέπει να συνδέεσαι και να τσεκάρεις την ποιότητα.

Η Broadcom που έχεις είναι καλή κάρτα.

xpan
23-01-09, 20:46
Να μπω και εγώ στο thread λέγοντας οτι έχω αγοράσει ένα turboX netbook (TopNote) το οποίο οταν απομακρυνθεί απο το router και πάει στο παραδιπλανό δωμάτιο ενώ συνδέεται δεν μπαίνει στο internet..

θα το παω πίσω για έλεγχο άλλα μέχρι τότε τι μπορώ να κάνω;

Ο τύπος του wireless ειναι ο: Via Networking Technologies USB Wireless Adapter

Περιττό να πω βέβαια οτι δεν βρίσκει πάντα το σήμα όταν είμαι στο παραδιπλανό δωμάτιο. Γενικά αν το σήμα βγάζει 2 γραμμούλες τότε έχουμε χόντρό πρόβλημα. Απο το ίδιο σημείο το κινητό μου και το Asus 1000H ενός φίλου μπαίνουν στο ιντερνετ κανονικά!

EDIT: (ανοίγοντας το netbook είδα ότι είναι η VNT6656 minipci wireless κάρτα. Κατέβασα τους drivers, άλλα κάνει ακριβώς τα ίδια)

@ ADSLgr.com All rights reserved.