PDA

Επιστροφή στο Forum : Mp3 player για χρηση σε αυτοκινητο



cool11
13-01-09, 19:36
Ας πουμε οτι κοιταζω αυτο εδω
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.660512

Με απασχολουν ομως, ειδικοτερα θεματα.
Πχ. το αυτοκινητο, εχει υποδοχη aux. Το mp3 player ομως, δεν βλεπω να εχει δυνατοτητα να εξαγει τον ηχο του, εκτος των ακουστικων.
Πως μπορει να συνδεθει το mp3player για με τη θυρα aux του αυτοκινητου?
Δεν πρεπει και το mp3player να εχει μια aux εξοδο?
Ή μπορει να δινει ηχο απο την εξοδο των ακουστικων?

Επειτα, μπορει να παιζει ενω φορτιζει? Γιατι σκεφτομαι να το εχω μονιμα συνδεδεμενο με φορτιστη στον αναπτηρα αυτοκινητου.

Περιμενω τα φωτα σας.

Αν τα παραπανω δεν ισχυουν, την πατησα.
Το 2006 που ειχα παρει το αμαξι, απαραδεκτο για το ετος 2006 να μην προσφερουν δυνατοτητα mp3, η toyota για το aygo, δεν εδινε δυνατοτητα για mp3 cd player.
Και ξερετε, τα νεα αμαξια ειναι all in one μπροστα η κονσολα, δεν παιρνουν και πολλες μετατροπες εκει, οπως παλια που βαζαμε οτι ραδιοcd γουσταραμε(πχ pioneer της αρεσκειας μας), γιατι θα γινει αισθητικη βλακεια, ισως δε να μην γινεται κιολας.
Οποτε πρεπει με καποιο τροπο να συνδεθω με aux θυρα.
Με εχει φαει το βαλε βγαλε audio cd με 10 τραγουδια το καθενα!

gkats2002
13-01-09, 21:14
Κάτι τέτοιο είναι η ιδανική περίπτωση νομίζω, και υπάρχουν και άλλα αντίστοιχα προϊόντα αν ρίξεις μια ματιά στο google.

http://www.multistore.gr/shop/product_info.php?products_id=3802

Και φυσικά μπορείς να ρίξεις μια ματιά και σε αυτό (http://www.pixmania.com/gr/gr/349114/art/belkin/transmitter-fm-tunecast-i.html?srcid=7255&Partenaire=skroutz&CodePromo=oui&aftrack=TWpJMk1EczFNakE1OzEyMzE4NzA3MjQ7UGFydGVuYWlyZT1za3JvdXR6JkNvZGVQcm9tbz1vdWk=) , το οποίο ακόμη κι αν το πάρεις από έξω, συμφέρει γιατί μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε USB flash drive ήδη έχεις, που σημαίνει μεγαλύτερη χωρητικότητα από 1GB. Ακόμη κι εγώ που έχω MP3-CD στο αυτοκίνητο, σκέφτομαι να πάρω την πρώτη συσκευή, γιατί έχω βαρεθεί να γράφω MP3 σε CD.

ThanosD
13-01-09, 22:19
Μετά από κάμποση έρευνα, έχω παραγγείλει αυτό (http://www.advancedmp3players.co.uk/shop/Gadgets.4/+/SOUNDFLYSD/SoundFly_SD_Wireless_FM-Transmitter_with_remote_control.3402.html). Πιστεύω να μου έρθει μεσ'την εβδομάδα. Αν δεν βιάζεσαι, και αν μου έρθει εγκαίρως, θα γράψω λίγες γραμμές εδώ για το αν κάνει την δουλειά του σωστά...


Πως μπορει να συνδεθει το mp3player για με τη θυρα aux του αυτοκινητου? Δεν πρεπει και το mp3player να εχει μια aux εξοδο? Ή μπορει να δινει ηχο απο την εξοδο των ακουστικων?

Άλλο το AUX, άλλα τα ακουστικά. Υπάρχει διαφορά και στην φαινόμενη αντίσταση και στην ένταση του ρεύματος στις δύο θύρες. Στα MP3 players, το πρόβλημα είναι κυρίως η ένταση και όχι η αντίσταση. Αν βάλεις την ένταση του MP3 player στο minimum μπορείς να δοκιμάσεις να τα συνδέσεις και να ανεβάζεις σιγά σιγά μέχρι να δεις αν θα πάρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα, δηλ. καλή ένταση χωρίς θόρυβο. Όχι βιαστικές κινήσεις και κάψεις τίποτα! Τυπικά, AUX έξοδο βγάζουν ορισμένα mp3 players μέσω ειδικών καλωδίων ή βάσεων - το ipod έχει τέτοια δυνατότητα.

AddictedToChaos
13-01-09, 23:03
Απλά παίρνεις ένα καλώδιο με διπλό αρσενικό minijack και συνδέεις τη μια πλευρά στην έξοδο των ακουστικών του player που σκοπεύεις να αγοράσεις και την άλλη πλευρά στην AUX θύρα του ραδιοκασετοφώνου του αυτοκινήτου σου.

Τις εντάσεις τις ρυθμίζεις ανάλογα, μέχρι να βρεις την ιδανική ένταση και ποιότητα ήχου.

terry39
13-01-09, 23:06
Μετά από κάμποση έρευνα, έχω παραγγείλει αυτό (http://www.advancedmp3players.co.uk/shop/Gadgets.4/+/SOUNDFLYSD/SoundFly_SD_Wireless_FM-Transmitter_with_remote_control.3402.html). Πιστεύω να μου έρθει μεσ'την εβδομάδα. Αν δεν βιάζεσαι, και αν μου έρθει εγκαίρως, θα γράψω λίγες γραμμές εδώ για το αν κάνει την δουλειά του σωστά...

πολυ καλο φαινεται...ποσο σου βγαινει?εχω κι εγω ενα αγορασμενο απο Ελλαδα...
περιμενω εντυπωσεις κι αν σου αναπαραγει απο στικακι usb

ThanosD
13-01-09, 23:30
πολυ καλο φαινεται...ποσο σου βγαινει?

Αυτές είναι οι χρεώσεις στο PayPal:

Item Total: £14.48 GBP
Shipping: £12.99 GBP
Handling: £0.00 GBP
Sales Tax: £4.12 GBP

Τα υπόλοιπα όταν έρθει :)

ranger
13-01-09, 23:40
Έχω πάρει παρόμοιο από ebay και βγήκε 14 € τελική τιμή, με τα μεταφορικά.
Παίζει από usb stick, SD card και έχει και input για οποιαδήποτε άλλη πηγή βγάζει έξοδο ακουστικών ενώ έχει και τηλεκοντρόλ - equalizer.

........Auto merged post: ranger πρόσθεσε 4 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

πχ
http://cgi.ebay.com/Car-FM-Transmitter-Modulator-for-MP3-iPod-SD-USB-Remote_W0QQitemZ400024039094QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_15?hash=item400024039094&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=66%3A2%7C65%3A15%7C39%3A1%7C240%3A1318

terry39
13-01-09, 23:55
Έχω πάρει παρόμοιο από ebay και βγήκε 14 € τελική τιμή, με τα μεταφορικά.
Παίζει από usb stick, SD card και έχει και input για οποιαδήποτε άλλη πηγή βγάζει έξοδο ακουστικών ενώ έχει και τηλεκοντρόλ - equalizer.

........Auto merged post: ranger πρόσθεσε 4 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

πχ
http://cgi.ebay.com/Car-FM-Transmitter-Modulator-for-MP3-iPod-SD-USB-Remote_W0QQitemZ400024039094QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_15?hash=item400024039094&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=66%3A2%7C65%3A15%7C39%3A1%7C240%3A1318

κι εμενα ετσι ειναι περιπου (ιδιο χειρηστηριο) εχει sd και 1gb εσωτερικη αλλα απο usb stick δεν παιζει.....

ranger
13-01-09, 23:57
Εμένα δεν έχει εσωτερική.

platanos
14-01-09, 00:21
Δεν το εχεις ψαξει ομως πολυ το θεμα αλλαγης ραδιο/CD στο Aygo βλεπω.
Υπαρχει ΑΥΤΟ (http://www.studiosound.gr/product_info.php?cPath=92_128_266&products_id=511&osCsid=71cc8a5f05cd7280e2c8e07377f36ee3) το πλαισιο που μπορεις να παρεις και βαλεις οποιοδηποτε ραδιο/CD/mp3 αλλης μαρκας θες. Ουτε χαλαει την αισθητικη και ειναι πολυ ευκολο. Για τη συνδεση το πολυ-πολυ να παρεις ΑΝ χρειαζεται (αναλογα τη μαρκα της πηγης) ΑΥΤΟ (http://www.studiosound.gr/shopping_cart.php?sort=4a&osCsid=71cc8a5f05cd7280e2c8e07377f36ee3) τον ανταπτορα.

Αν επιμενεις ομως σε εξωτερικο mp3.....................
Απο τη στιγμη που εχει AUX In το ραδιο/CD θα κανεις ΜΟΝΟ αυτο που λεει ο AddictedToChaos πιο πανω.
Με ενα καλωδιο θα συνδεσεις ακουστικα με AUX.
Μπορεις να παρεις ενα mp3 player που να εχει επεκτασιμη μνημη (κατι σαν ΑΥΤΟ (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.662611)) για να εχεις τη δυνατοτητα περισσοτερων κομματιων.
Ξεχνα τις λυσεις FM Transmitter γιατι θα εχεις κακιστη ποιοτητα ηχου σε συγκριση με τη συνδεση AUX.

cool11
14-01-09, 09:43
Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις.

Να ρωτησω, τα mp3 players, φορτιζουν μονο με θυρα usb υπολογιστη? Θα παρω και ανταπτορα για αναπτηρα αυτοκινητου, αλλα το θελω για τη γυναικα μου που δεν πιανει στα χερια της υπολογιστη, κι ετσι αντε να της πεις να το φορτιζει καθε φορα, οταν δεν ειναι σε αμαξι, μονο με usb θυρα υπολογιστη...

3lbereth
14-01-09, 11:34
Εγώ μαζί με το Creative mp3 μου, αγόρασα και τον αντίστοιχο φορτιστή (βέβαια, μου έπιασαν λίγο τον ...)
Γιατί δεν παίρνεις κάτι τέτοιο (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=976075) από το Πλαίσιο?

gkats2002
14-01-09, 12:28
Το πρώτο που σου πρότεινα πάντως λειτουργεί με απλές αλκαλικές μπαταρίες. Αν και με USB να φορτίζει, συνήθως δεν είναι απαραίτητο να είναι ανοικτός ο υπολογιστής (στις νεότερες μητρικές οι θύρες παίρνουν ρεύμα και όταν είναι κλειστός), οπότε το μόνο που θα πρέπει να της δείξεις θα είναι να βάζει τη συσκευή στη θύρα, όχι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο που να θέλει και γνώσεις :)

ThanosD
16-01-09, 12:42
Μετά από κάμποση έρευνα, έχω παραγγείλει αυτό (http://www.advancedmp3players.co.uk/shop/Gadgets.4/+/SOUNDFLYSD/SoundFly_SD_Wireless_FM-Transmitter_with_remote_control.3402.html). Πιστεύω να μου έρθει μεσ'την εβδομάδα. Αν δεν βιάζεσαι, και αν μου έρθει εγκαίρως, θα γράψω λίγες γραμμές εδώ για το αν κάνει την δουλειά του σωστά...

Να κλείσω και αυτό το θέμα, γιατι review δεν θα κάνω - ακύρωσα την παραγγελία. Θα κάνω όμως review του καταστήματος!

Είχα παραγγείλει από το advancedmp3players.co.uk το παραπάνω γκατζετάκι στις 8 Ιανουαρίου, και ενώ υπήρχε ένδειξη για ON-STOCK (πληρωμή PAYPAL).

Χτές (15 Ιαν), μια εβδομάδα αργότερα δηλ., έλαβα email ότι ο αντάπτορας είναι OUT-OF-STOCK και θα με ενημερώσουν με νεώτερο email κάποια στιγμή πότε θα είναι διαθέσιμο. Εννοείται ότι τα λεφτά τα είχαν πάρει από την πρώτη στιγμή.

Επειδή με κάτι τέτοια φορτώνω πάρα πολύ ( :evil: ), τους έστειλα ένα περιποιημένο ξεχεστήριο email περί απαράδεκτης αντιμετώπισης πελατών, καθυστερήσεων κτλ. Απαίτησα άμεσα την ακύρωση της παραγγελίας, πράγμα το οποίο έγινε σήμερα μαζί με το απαραίτητο refund.

Είναι η πρώτη φορά που προσπάθησα να παραγγείλω από το συγκεκριμένο κατάστημα. Επειδή η πρώτη εντύπωση μένει, εγώ δεν θα ξαναπατήσω εκεί. Είναι απαράδεκτοι, αν και προχωρήσανε στο cancel/refund άμεσα και χωρίς να πουν κουβέντα.

Άντε πάλι στο ψάξιμο... :lol:

Πύρρος
21-01-09, 00:06
Νομίζω θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα με καλώδιο, ακόμα και αν υπάρχουν διαφορές στη στάθμη, παρά με πομπό FM.

harabajis
28-01-09, 00:17
Νομίζω θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα με καλώδιο, ακόμα και αν υπάρχουν διαφορές στη στάθμη, παρά με πομπό FM.

Φίλε έχεις απόλυτο δίκιο. Εγώ πήρα ένα Kensington Fm transmitter το οποίο για να παίξει με παράσιτα εννοείται πρέπει να είναι κοντά στην κεραία και μόνο σε μία συχνότητα στα 107,9
γιατί είναι η μόνη που δεν βγαίνει κάποιος δυνατός σταθμός επάνω της.
Μήπως ξέρεις εσύ ή κάποιος άλλος από το Forum πώς να το χρησιμοποιήσω για να ακούω καθαρά χωρίς παράσιτα?

aggelik
01-02-09, 19:45
Ένα καλό Fm transmitter είναι αυτό http://www.letsbuy.gr/product_info.php?cPath=28_88&products_id=197

Βέβαια κακά τα ψέματα το καλύτερο είναι απλά να υπάρχει USB θύρα στο Player ή έστω ένα input για ipod

ranger
01-02-09, 19:52
Ένα καλό Fm transmitter είναι αυτό http://www.letsbuy.gr/product_info.php?cPath=28_88&products_id=197

Βέβαια κακά τα ψέματα το καλύτερο είναι απλά να υπάρχει USB θύρα στο Player ή έστω ένα input για ipod


Καλό με 26 €, τηλεχειρισμό, χωρίς υποδοχή usb, υποδοχή για κάρτα μνήμης και εσωτερική μνήμη;;;

aggelik
03-02-09, 02:43
Έχεις να προτείνεις με όλα αυτά κάτι συγκεκριμένο στα ίδια λεφτά. Μακάρι;)Από Ελλάδα βέβαια.

ranger
03-02-09, 10:46
Αφού με περιορίζεις από Ελλάδα, ορίστε:
http://www.infopcstore.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=26&page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=548&category_id=60

usb, remote control και ένα € φθηνότερο.

Βέβαια, μπορείς να το πάρει κανείς και απ' έξω με 15or less, αλλά εσύ επιμένεις Ελληνικά...:whistle:

MadBrainiac
03-02-09, 11:37
Υπάρχουν αρκετοί τρόποι σύνδεσης MP3 player στο αυτοκίνητο. Ο πιο διαδεδομένος τρόπος και παράλληλα ο πιο άσχημος τρόπος είναι με την χρήση αναμεταδότη FM. Ο λόγος που είναι και ο πιο άσχημος τρόπος είναι το γεγονός οτι στην Ελλάδα η μπάντα FM είναι γεμάτη από αρχή μέχρι τέλος. Δεν υπάρχει καθαρή συχνότητα και το παράσιτο πάει σύννεφο. Δυστυχώς και στις περισσότερες περιπτώσεις όποιος αγοράζει FM transmitter το αγοράζει και μετά πάει στα σκουπίδια στην κυριολεξία.

Η δεύτερη λύση στην περίπτωση που έχεις την δυνατότητα να αγοράσει πηγή ραδιοφώνου (π.x. Sony, Alpine, Pioneer) η αγορά είναι γεμάτη από υποσυστήματα που υποστηρίζουν θύρα Auxiliary (κλασσικό καρφάκι από ακουστικά). Αλλά και εργοστασιακό ηχοσύστημα να έχεις μπορείς να βάλεις ένα καρφάκι καλώδιο στο αυτοκίνητο με την χρήση αντάπτορα όπως είναι από εταιρείες του στυλ Connects2, PAC Audio. Είναι μερικές οι από τις λίγες εταιρείες στο χώρο που παράγουν κιτ που συνδέονται στην θύρα CD Changer και σου βγάζουν καλώδιο jack για να κουμπώσεις στην έξοδο ακουστικών ενός MP3 player. Στην περίπτωση του AUX καλωδίου δεν έχεις έλεγχο και δεν έχεις και φόρτιση και πρέπει να έχεις το volume output στο MP3 player σχεδόν στο τέρμα για να μπορείς να έχεις σεβαστό αποτέλεσμα στην έξοδο του ηχοσυστήματος. Τις περισσότερες φορές αυτό σημαίνει ότι μπορεί να έχεις την παραμόρφωση του Mp3 player να βγαίνει χειρότερα στο εργοστασιακό.

Η τρίτη λύση που είναι και η πιο ακριβή αλλά προσφέρει το καλύτερο αποτέλεσμα στην περίπτωση που έχεις εργοστασιακό ηχοσύστημα είναι να βάλεις ένα αντάπτορα USB. Στην περίπτωση που το MP3 player διαβάζεται σαν External Disk στα Windows τότε το USB adapter είναι στην ουσία ένας IDE controller (για να ανοίγει το FAT16 filesystem) με ένα MP3 decoder. Παράλληλα επειδή όλα τα USB ανταπτοράκια προσφέρουν συνήθως στην έξοδο 500mA οπότε για ένα flash MP3 player είναι ΟΚ αλλά για HDD MP3 player καμιά φορά δεν είναι αρκετό (υπάρχει λύση όμως). Η Dension Audio Systems είναι μια απο τις εταιρείες που προσφέρει κίτ για εργοστασιακά συστήματα όπως και άλλες εταιρείες Xcarlink και Solisto. Κάθε μια από αυτές τις εταιρείες προσφέρει κίτ που ικανοποιούν τις ανάγκες για MP3 χρήση στο αυτοκίνητο.

Παράλληλα στην περίπτωση που έχετε οπτική ίνα στο αυτοκίνητο που ακολουθούν το MOST standard τότε μόνο Dension και NavTV είναι δύο απο τις σεβαστές εταιρείες στο χώρο που βγάζουν κίτ USB/iPod για το αυτοκίνητο. Σε USB αντάπτορα έχεις πλήρη ελεγχο απο το εργοστασιακό και απο τα χειριστήρια τιμονιού. Σε περίπτωση που το αυτοκίνητο έχει και συνδεσμολογία CAN BUS η Dension δινει την δυνατότητα στους USB αντάπτορες να βγάζουν μέσα από το CAN BUS τους τίτλους στην οθόνη του εργοστασιακού ηχοσυστήματος ή στο καντρανάκι του οδήγού. Μπορείτε να δείτε σε βιντεάκια στο YouTube πολλά παραδείγματα του πώς γίνεται αυτό.

DIY
03-02-09, 11:52
Υπάρχουν αρκετοί τρόποι σύνδεσης MP3 player στο αυτοκίνητο. Ο πιο διαδεδομένος τρόπος και παράλληλα ο πιο άσχημος τρόπος είναι με την χρήση αναμεταδότη FM. Ο λόγος που είναι και ο πιο άσχημος τρόπος είναι το γεγονός οτι στην Ελλάδα η μπάντα FM είναι γεμάτη απο αρχη μεχρι τέλος. Δεν υπάρχει καθαρή συχνότητα και το παράσιτο πάει σύνεφο. Δυστυχως και στις περισσότερες περιπτώσεις όποιος αγοράζει FM transmitter το αγοράζει και μετά πάει στα σκουπίδια στην κυριολεξία.

Η δεύτερη λύση στην περίπτωση που έχεις την δυνατότητα να αγοράσει πηγη ραδιοφώνου (π.x. Sony, Alpine, Pioneer) η αγορά είναι γεμάτη απο ηχοσυστήματα που υποστηρίζουν θύρα Auxiliary (κλασσικό καρφάκι απο ακουστικά). Αλλά και εργοστασιακό ηχοσύστημα να έχεις μπορείς να βάλεις ενα καρφάκι καλώδιο στο αυτοκίνητο με την χρήση αντάπτορα όπως είναι απο εταιρείες του στυλ Connects2, PAC Audio. Αυτές οι απο τις λίγες εταιρείες στο χώρο που παράγουν κιτ που συνδέονται στην θύρα CD Changer και σου βγάζουν καλώδιο jack για να κουμπώσεις στην έξοδο ακουστικών ενός MP3 player. Στην περίπτωση του AUX καλωδίου δεν έχεις έλεγχο και δεν έχεις και φόρτιση και πρέπει να έχεις το volume output στο MP3 player σχεδόν στο τέρμα για να μπορείς να έχεις σεβαστό αποτέλεσμα στην έξοδο του ηχοσυστήματος. Τις περισσότερες φορές αυτο σημαίνει οτι μπορεί να έχεις την παραμόρφωση του Mp3 player να βγαίνει χειρότερα στο εργοστασιακό.

Η τρίτη λύση που είναι και η πιο ακριβή αλλά προσφέρει το καλύτερο αποτέλεσμα στην περίπτωση που έχεις εργοστασιακό ηχοσύστημα είναι να βάλεις ενα αντάπτορα USB. Στην περίπτωση που το MP3 player διαβάζεται σαν External Disk στα Windows τότε το USB adapter είναι στην ουσία ενας IDE controller (για να ανοίγει το FAT16 filesystem) με ενα MP3 decoder. Παράλληλα επειδή όλα τα USB ανταπτοράκια προσφέρουν συνήθως στην έξοδο 500mA οπότε για ενα flash MP3 player είναι ΟΚ αλλά για HDD MP3 player καμιά φορά δεν είναι αρκετό (υπάρχει λύση όμως). Η Dension Audio Systems είναι μια απο τις εταιρείες που προσφέρει κίτ για εργοστασιακά συστήματα όπως και άλλες εταιρείες Xcarlink και Solisto. Κάθε μια απο αυτές τις εταιρείες προσφέρει κίτ που ικανοποιούν τις ανάγκες για MP3 χρήση στο αυτοκίνητο.

Παράλληλα στην περίπτωση που έχετε οπτική ίνα στο αυτοκίνητο που ακολουθούν το MOST standard τότε μόνο Dension και NavTV είναι δύο απο τις σεβαστές εταιρείες στο χώρο που βγάζουν κίτ USB/iPod για το αυτοκίνητο. Σε USB αντάπτορα έχεις πλήρη ελεγχο απο το εργοστασιακό και απο τα χειριστήρια τιμονιού. Σε περίπτωση που το αυτοκίνητο έχει και συνδεσμολογία CAN BUS η Dension δινει την δυνατότητα στους USB αντάπτορες να βγάζουν μέσα απο το CAN BUS τους τίτλους στην οθόνη του εργοστασιακού ηχοσυστήματος ή στο καντρανάκι του οδήγού. Μπορείτε να δείτε σε βιντεάκια στο YouTube πολλά παραδείγματα του πώς γίνεται αυτό.

Για να μην ξεχναμε και τους παλαιοτερους με τα κασετοφωνα (αραγε υπαρχει καποιος εκτος απο μενα; :)) που μπορειτε να συνδεσετε το μπ3 με την ειδικη κασσετα - ανταπτορα με κοστος 10ε. Μακραν η πιο συμφερουσα λυση οταν σου ζητανε 150 ευρω για καινουριο + ανταπτορες + κερατα.

MadBrainiac
03-02-09, 12:38
AUX αντάπτορας είναι μεταξύ 60-90 Ευρώ. USB συνήθως είναι στα 120-130 Ευρώ και iPod αρχίζουν απο 100 Ευρώ και φτάνουν μέχρι 400 (εάν έχεις οπτική). Ο καθένας μας έχει διαφορετικές αναγκες, π.χ κάποιος με κασέτα ναι να το καταλάβω δεν ξοδεύεις για να φτιάξεις την κασέτα όταν μπορείς να βγάλεις την αρχαιότητα και να βάλεις ενα Sony/JVC/Alpine με κάνα 130αρι.

ranger
03-02-09, 12:54
Υπάρχουν αρκετοί τρόποι σύνδεσης MP3 player στο αυτοκίνητο. Ο πιο διαδεδομένος τρόπος και παράλληλα ο πιο άσχημος τρόπος είναι με την χρήση αναμεταδότη FM. Ο λόγος που είναι και ο πιο άσχημος τρόπος είναι το γεγονός οτι στην Ελλάδα η μπάντα FM είναι γεμάτη από αρχή μέχρι τέλος. Δεν υπάρχει καθαρή συχνότητα και το παράσιτο πάει σύννεφο. Δυστυχώς και στις περισσότερες περιπτώσεις όποιος αγοράζει FM transmitter το αγοράζει και μετά πάει στα σκουπίδια στην κυριολεξία.

Η δεύτερη λύση στην περίπτωση που έχεις την δυνατότητα να αγοράσει πηγή ραδιοφώνου (π.x. Sony, Alpine, Pioneer) η αγορά είναι γεμάτη από υποσυστήματα που υποστηρίζουν θύρα Auxiliary (κλασσικό καρφάκι από ακουστικά). Αλλά και εργοστασιακό ηχοσύστημα να έχεις μπορείς να βάλεις ένα καρφάκι καλώδιο στο αυτοκίνητο με την χρήση αντάπτορα όπως είναι από εταιρείες του στυλ Connects2, PAC Audio. Είναι μερικές οι από τις λίγες εταιρείες στο χώρο που παράγουν κιτ που συνδέονται στην θύρα CD Changer και σου βγάζουν καλώδιο jack για να κουμπώσεις στην έξοδο ακουστικών ενός MP3 player. Στην περίπτωση του AUX καλωδίου δεν έχεις έλεγχο και δεν έχεις και φόρτιση και πρέπει να έχεις το volume output στο MP3 player σχεδόν στο τέρμα για να μπορείς να έχεις σεβαστό αποτέλεσμα στην έξοδο του ηχοσυστήματος. Τις περισσότερες φορές αυτό σημαίνει ότι μπορεί να έχεις την παραμόρφωση του Mp3 player να βγαίνει χειρότερα στο εργοστασιακό.

Η τρίτη λύση που είναι και η πιο ακριβή αλλά προσφέρει το καλύτερο αποτέλεσμα στην περίπτωση που έχεις εργοστασιακό ηχοσύστημα είναι να βάλεις ένα αντάπτορα USB. Στην περίπτωση που το MP3 player διαβάζεται σαν External Disk στα Windows τότε το USB adapter είναι στην ουσία ένας IDE controller (για να ανοίγει το FAT16 filesystem) με ένα MP3 decoder. Παράλληλα επειδή όλα τα USB ανταπτοράκια προσφέρουν συνήθως στην έξοδο 500mA οπότε για ένα flash MP3 player είναι ΟΚ αλλά για HDD MP3 player καμιά φορά δεν είναι αρκετό (υπάρχει λύση όμως). Η Dension Audio Systems είναι μια απο τις εταιρείες που προσφέρει κίτ για εργοστασιακά συστήματα όπως και άλλες εταιρείες Xcarlink και Solisto. Κάθε μια από αυτές τις εταιρείες προσφέρει κίτ που ικανοποιούν τις ανάγκες για MP3 χρήση στο αυτοκίνητο.

Παράλληλα στην περίπτωση που έχετε οπτική ίνα στο αυτοκίνητο που ακολουθούν το MOST standard τότε μόνο Dension και NavTV είναι δύο απο τις σεβαστές εταιρείες στο χώρο που βγάζουν κίτ USB/iPod για το αυτοκίνητο. Σε USB αντάπτορα έχεις πλήρη ελεγχο απο το εργοστασιακό και απο τα χειριστήρια τιμονιού. Σε περίπτωση που το αυτοκίνητο έχει και συνδεσμολογία CAN BUS η Dension δινει την δυνατότητα στους USB αντάπτορες να βγάζουν μέσα από το CAN BUS τους τίτλους στην οθόνη του εργοστασιακού ηχοσυστήματος ή στο καντρανάκι του οδήγού. Μπορείτε να δείτε σε βιντεάκια στο YouTube πολλά παραδείγματα του πώς γίνεται αυτό.

O FM transmitter είναι πράγματι η χειρότερη λύση από τις τρεις, αλλά είναι μια χαρά λύση ειδικά για περιοχές με όχι τόσο πηγμένη μπάντα FM. Αν και δεν είχα πρόβλημα ακόμα και στην Αθήνα που το χρησιμοποίησα. Πολύ πιθανόν να παίζει ρόλο και ο ίδιος ο transmitter.

Η αλλαγή ηχοσυστήματος δεν είναι πάντα θεμιτή. Άσε που σε πολλά αυτοκίνητα για να το κάνεις να παρέχει ότι και το εργοστασιακό δεν αρκεί ένα από τα φτηνιάρικα υποσυστήματα (χειρισμός από το τιμόνι, ενδείξεις στην οθόνη/trip computer).

Η τελευταία λύση που αναφέρεις είναι η καλύτερη αλλά προσωπικά θεωρώ υπερβολικά ακριβά τα λεφτά που ζητάνε για ένα απλό Aux-in.
πχ
http://www.kalogeropoulos.gr/ProductList.asp?ITMID=6468&PRICEMAX=10000000&BRANDID=305
Εκτός αν δεν ξέρω που να κοιτάξω...

MadBrainiac
03-02-09, 21:53
λίγο ψάξιμο σε διαφορετικους προμηθευτές και θα βρείς και πολύ πιο κάτω απο 130 Ευρώ. Συγκεκριμένα τα κίτ AUX της Connects2 είναι κάτω απο 80 Ευρώ. Και αν μιλάμε για ενα απλό AUX π.χ για Audi το καλώδιο σε ebay είναι για 15 Ευρώ μαξ.

Εάν έχετε απορία που να βρείτε για πιο αμάξι μπορώ να σας πω ακριβώς που να βρείτε τι.

3lbereth
03-02-09, 22:03
Για να μην ξεχναμε και τους παλαιοτερους με τα κασετοφωνα (αραγε υπαρχει καποιος εκτος απο μενα; :))
Εγώ!
Αγόρασα ένα FM transmiter της Equip. Μετά από μπόλικο ψάξιμο στη μπάντα των Φουμού, κατέληξα στους 91,8. Παρόλο που δεν είναι "καθαρή" συχνότητα, για κάποιο λόγο συντονίζει τέλεια. Δοκιμασμένο καθημερινά από Χαλάνδρι μέχρι Ταύρο.
Παίζει μιά χαρά! Το μόνο σημείο που μου κάνει παράσιτα, είναι έξω από τη Vodafone στο Χαλάνδρι και στο Υπ. Εθνκής Άμυνας.
Δε λέω οτι είναι η λύση που θα ικανοποιήσει τον πορωμένο με τις ηχειάρες και τα twitter στο πορτ-μπαγκαζ, αλλά αν σκεφτείς οτι η μόνη εναλλακτική μου είναι η κασέτα και το ραδιόφωνο με τις playlist, συμβιβάζομαι άνετα!

MadBrainiac
03-02-09, 22:44
Εγώ!
Αγόρασα ένα FM transmiter της Equip. Μετά από μπόλικο ψάξιμο στη μπάντα των Φουμού, κατέληξα στους 91,8. Παρόλο που δεν είναι "καθαρή" συχνότητα, για κάποιο λόγο συντονίζει τέλεια. Δοκιμασμένο καθημερινά από Χαλάνδρι μέχρι Ταύρο.
Παίζει μιά χαρά! Το μόνο σημείο που μου κάνει παράσιτα, είναι έξω από τη Vodafone στο Χαλάνδρι και στο Υπ. Εθνκής Άμυνας.
Δε λέω οτι είναι η λύση που θα ικανοποιήσει τον πορωμένο με τις ηχειάρες και τα twitter στο πορτ-μπαγκαζ, αλλά αν σκεφτείς οτι η μόνη εναλλακτική μου είναι η κασέτα και το ραδιόφωνο με τις playlist, συμβιβάζομαι άνετα!

Ακόμα και AUX adapter κατά την άποψη μου είναι χάλια γιατί δεν έχει το Pre-amp στάδιο για να δώσει σωστή απόδοση στις αρμονικές. Αλλά ειδικά για εργοστασιακά ηχοσυστήματα ακόμα και με κασέτα (π.χ ΒΜW Ε46 2000 με Business tape deck) υπάρχει λύση. Τέσπα το νοήμα είναι οτι λύσεις υπάρχουν για όλες τις ανάγκες και για όλες τις τσέπες. Τα μόνα ηχοσυστήματα που ξέρω που δεν μπορείς να κάνεις και πολλά είναι στο Mazda RX8 και σε Mitsubishi/Subaru αλλά εκεί υπάρχει τέλος και μια τελευταία λύση για όσους θέλουν FM modulator ενσύρματο που καρφώνει κατευθείαν στην κεραία αυτοκινήτου και ερχεται με φίλτρο που κόβει τελείως την εξωτερική συχνότητα οπότε και 95% λιγότερα παράσιτα. Η τιμή του είναι στα 50 Ευρώ και έρχεται και με FAKRA ανταπτοράκι για την κεραία σε περίπτωση που το εργοστασιακό ειναι με κεραία τέτοιου τύπου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.