PDA

Επιστροφή στο Forum : Το γυριζω σε καρτοκινητό...Τι να επιλέξω?



antreas9
22-01-09, 14:44
Καλησπέρα!!
Εδώ και πολλά χρόνια, είχα σύνδεση με πάγιο.
Η τελευταία μου είναι wind flexy 45.
Όμως, με τα πολλά ταξίδια στο εξωτερικό, μου έδωσαν εταιρικο τηλεφωνο, οπότε, δεν έχει νόημα να πληρώνω τσαμπα παγια.
Η ερώτηση είναι λοιπόν, αν μου συστήνετε κάποια εταιρεία, από αποψη χρεώσεων και μόνο, μια που αναβαθμίσεις σε καρτοκινητά δε φαντάζομαι ότι παιζουν , mms, 3g, κλπ δε με ενδιαφέρουν, και μηνύματα στέλνω 5-10 το μήνα . Σε ομιλία, δε νομίζω να ξεπερνάω τα 30 λεπτά το μήνα.
Και για όποιον βασικά ασχολείται:
1) Λογικά το τελευταίο πάγιο της wind δεν πρέπει να το πληρώσω ε? (μια τα πληρώνεις προκαταβολικά τα πάγια)!
2) υπάρχει έξτρα χρέωση κάθε φορά που χρησιμοποιείς roaming στα καρτοκινητά? Δεν εννοώ την παραπάνω χρέωση ανα δευτερόλεπτο, αλλά ο΄τι απλά με το που ανοίγεις το κινητό σου, σου χρεώνουν "ανοιγμα roaming"(φαντάζομαι πως όχι, απλά ρωτάω για σιγουριά)!
3) όλοι όσοι επικοινωνώ, έχουν πάγιο, οπότε τα "προγραμματα" ότι παίρνεις δωρεάν στα καρτοκινητά της ιδιας εταιρείας, είναι "αχρειαστα".
4) φαντάζομαι ότι κάποια σημαντική λεπτομέρεια ξεχνάω να ρωτήσω,αλλά εν καιρώ!!!

(παιδιά...Εκτός απο Q-telecom, που από ότι έχω διαπιστώσει, δεν πιάνει πουθενά)!!!

gravis
22-01-09, 15:22
για μενα Cosmote, εχει και την καλυτερη καλυψη δικτυου

papdoux
22-01-09, 16:07
μπορεις επισης να επιλεξεις συνδεση με 0 παγιο.

antreas9
22-01-09, 16:25
μπορεις επισης να επιλεξεις συνδεση με 0 παγιο.

το έχουν όλες οι εταιρείες αυτό?
και οι χρεώσεις ποιες είναι μετά συγκριτικά με την κάρτα?

evi21
22-01-09, 16:33
Να βαλεις cosmocarta
Eχει bonus εξερχομενων και εισερχομενων κλησεων.
Και εχει και ενα λεπτο το λεπτο με οποιον θελεις.
Εγω καθε μηνα πληρωνω μειον 15 ευρω.
Πως γινεται?
Με παιρνουν ολοι τηλεφωνο κ ετσι παιρνω bonus εισερχομενων 15 ευρω καθε μηνα.
Οποτε τα χρησιμοποιω για να μιλαω ή τα πουλαω κιολας.
Καντο κ εσυ.
Και εχεις κ 2 ατομα για να μιλας με 1 λεπτο το λεπτο μονο.
Φοβερο.
Ετσι κερδιζει κ η Cosmote (γιατι για να μου δωσει εμενα bonus 15 ευρω, αυτη εχει βγαλει 500 (δεν ξερω ακριβως αλλα περιπου ετσι θα ειναι).
Και εγω κερδιζω.
Απλα πρεπει να εχεις πολλους γνωστους να σε παιρνουν.
Ή να βαλεις αγγελια για κατι κ να σε ταραζουν συνεχεια και εσυ να κερδιζεις λεφτα.

jap
22-01-09, 16:52
Να βάλεις όποια εταιρεία έχει καλύτερο σήμα στα σημεία που κινείσαι εσύ προσωπικά. Για χρεώσεις, υπαρχουν πάντα τρόποι να μη σου κοστίζει πολύ ακριβά, μεταξύ εταιρειών έρχεται μία η άλλη. Π.χ. όταν ξέρεις ότι θα το χρησιμοποιήσεις κάνεις μια ανανέωση και σου δίνει δωρεάν λεπτά που μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε Χ χρονικό διάστημα, που αλλάζει ανάλογα την εταιρεία (το λεγόμενο bonus σε cosmote και vodafone, με κάποιες διαφορές), ενώ πρέπει να υπάρχει ακόμα και η προνομιακή κάρτα της cosmote (με κάθε ανανέωση των 20 ευρώ μιλάς με χαμηλότερες χρεώσεις για 1 μήνα).

Για την ερώτηση 2, θα πρέπει να προσέχεις. Ακριβώς έτσι λειτουργεί το passport της vodafone, δηλ. αν μπεις στο πρόγραμμα σου χρεώνουν πολύ χαμηλά τις κλήσεις όταν είσαι εξωτερικό αλλά μπαίνει καπέλο ένα εύρώ την κλήση, για όσες χώρες έχουν κι εκεί δίκτυο vodafone. Από πρόχειρο υπολογισμό στο τελευταίο μου ταξίδι, συμφέρει έναντι των κανονικών χρεώσεων roaming μόνο αν έχεις μέση διάρκεια κλήσης άνω των 5 λεπτών.

Τέλος, αν έχεις μηδενικό πάγιο, με οποιαδήποτε εταιρεία, συνυπολογίζεις και το τέλος συνδρομητών κινητής, ενώ με καρτοκινητή δεν το πληρώνεις.

Α, αν δεν πιάνει με Q δεν πιάνει και με Wind, έχουν το ίδιο δίκτυο.

Αν ψάξεις λίγο, υπάρχει κάπου κι ένα thread ειδικά για "οικονομική καρτοκινητή" όπου έχει γίνει εξαιρετική ανάλυση των εναλλακτικών λύσεων, ειδικά για frog, mad και συναφή, αλλά μάλλον δεν σου κάνουν. Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=175328)

papdoux
22-01-09, 16:56
το έχουν όλες οι εταιρείες αυτό?
και οι χρεώσεις ποιες είναι μετά συγκριτικά με την κάρτα?
το εχουν και οι τρεις. Σε σχεση με καρτοκινητα δεν ξερω γιατι ποτε δεν τα συγκρινα.
Ξερω ομως και αμα δεν εχει αλλαξει κατι τελευταια οτι με 60 λεπτα ομιλια, βγαινει πιο φτηνα απο παγιο με 60 λεπτα δωρεαν.

antreas9
22-01-09, 17:10
Να βαλεις cosmocarta
Eχει bonus εξερχομενων και εισερχομενων κλησεων.
Και εχει και ενα λεπτο το λεπτο με οποιον θελεις.
Εγω καθε μηνα πληρωνω μειον 15 ευρω.
Πως γινεται?
Με παιρνουν ολοι τηλεφωνο κ ετσι παιρνω bonus εισερχομενων 15 ευρω καθε μηνα.
Οποτε τα χρησιμοποιω για να μιλαω ή τα πουλαω κιολας.
Καντο κ εσυ.
Και εχεις κ 2 ατομα για να μιλας με 1 λεπτο το λεπτο μονο.
Φοβερο.
Ετσι κερδιζει κ η Cosmote (γιατι για να μου δωσει εμενα bonus 15 ευρω, αυτη εχει βγαλει 500 (δεν ξερω ακριβως αλλα περιπου ετσι θα ειναι).
Και εγω κερδιζω.
Απλα πρεπει να εχεις πολλους γνωστους να σε παιρνουν.
Ή να βαλεις αγγελια για κατι κ να σε ταραζουν συνεχεια και εσυ να κερδιζεις λεφτα.

καλά , δε με πειράζει να κερδίζω κιόλας..ΑΠλά αυτή η προσφορά ακούγεται δελεαστική, από άποψη οικονομιας!
Αυτό είναι πρόγραμμα της κανονικής κοσμοκαρτας? Δηλαδή, όταν θα ζητήσω τη μεταφορά του αριθμού μου , θα ζητήσω σε απλή κοσμοκαρτα, ή σε κάποιο απο αυτα τα περιεργα what's up,κλπ?
και πως ορίζεις τον αριθμό με τον οποίο θέλεις να μιλάς πιο φθηνά?
(τέλος......αυτός ο αριθμός θα είναι από όλα τα δίκτυα, ή μονο απο κοσμοτε?)

pan.nl
22-01-09, 18:13
Υπάρχει ένα πολύ καλό άρθρο εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=175328). Ρίξε μια ματιά. ;)

guzel
22-01-09, 18:39
wind ,εχεις οτι πακετο θελεις οποτε θελεις :oneup:

antreas9
23-01-09, 16:42
τελικά, μια που δε θέλω και κάτι ιδιαιτέρως πολύπλοκο, αποφάσισα να κατευθυνθώ προς κοσμοκαρτα!
thank you all!!!

Cacofonix
25-01-09, 02:51
Πάρε μια SIM MAX και βάλε μέχρι 16 κάρτες...:whistle:

furious99
25-01-09, 04:04
Η φθηνοτερη χρεωση για αυτα που θελεις (30 λεπτα ομιλιας και 10 SMS) ειναι

( 30 x 0,252 ) + (10 x 0,04) = 8 ευρω

και θα την εχεις ΜΟΝΟ
1.με την Qcard
2. με τη Wind ( θα παρεις ενα free2go, θα καλεσεις 1342 και θα επιλεξεις το οικονομικο πακετο F2go1 αντιστοιχο της Qcard )

Q και Wind εχουν το ιδιο δικτυο...

Αυτες ειναι οι καλυτερες χρεωσεις της αγορας, απολυτα ξεκαθαρες και ανταγωνιστικες ακομα και με ορισμενα συμβολαια... οτιδηποτε αλλο βγαινει ακριβοτερα...

HELL_pegaSOS
25-01-09, 04:10
κοσμοτε για what' up ή wind f2g.



Ανάλογα με το τι έχουν οι περισσότεροι, πιο οικειοι φίλοι σου. ;)

evi21
25-01-09, 04:15
Πάρε μια SIM MAX και βάλε μέχρι 16 κάρτες...:whistle:

Aγαπητε φιλε τι εννοεις SIM MAX?
Σε μια καρτα εχεις 16 νουμερα?
Αληθεια γινεται αυτο?
Μεχρι 2 νουμερα μπορεις να εχεις σε μια καρτα?

Georgevtr
25-01-09, 17:11
Η φθηνοτερη χρεωση για αυτα που θελεις (30 λεπτα ομιλιας και 10 SMS) ειναι

( 30 x 0,252 ) + (10 x 0,04) = 8 ευρω

και θα την εχεις ΜΟΝΟ
1.με την Qcard
2. με τη Wind ( θα παρεις ενα free2go, θα καλεσεις 1342 και θα επιλεξεις το οικονομικο πακετο F2go1 αντιστοιχο της Qcard )

Q και Wind εχουν το ιδιο δικτυο...

Αυτες ειναι οι καλυτερες χρεωσεις της αγορας, απολυτα ξεκαθαρες και ανταγωνιστικες ακομα και με ορισμενα συμβολαια... οτιδηποτε αλλο βγαινει ακριβοτερα...

Για τσέκαρε λίγο τις χρεώσεις της frog και πές μας τίς εντυπώσεις σου;)

Cacofonix
25-01-09, 17:18
Aγαπητε φιλε τι εννοεις SIM MAX?
Σε μια καρτα εχεις 16 νουμερα?
Αληθεια γινεται αυτο?
Μεχρι 2 νουμερα μπορεις να εχεις σε μια καρτα?
Σε μία κάρτα μπορείς να βάλεις μέχρι 16 αριθμούς. Οπότε μπορείς να μιλάς σε 32 άτομα με 1c/λεπτό.
Δυστυχώς μόνο προς Wind και Cosmote.

furious99
25-01-09, 18:25
Για τσέκαρε λίγο τις χρεώσεις της frog και πές μας τίς εντυπώσεις σου;)

Δικιο εχεις εχει 0,21 ευρω ανα λεπτο χρεωση στις κλησεις και 4 ευρωλεπτα το SMS...

Αρα το πιο φτηνο πακετο για κλησεις και SMS ειναι to frog ή το F2G2 αντιστοιχο του frog (στο οποιο επιπλεον μπορεις να ενεργοποιησεις και καποιες επιλογες NON STOP προς F2G και σταθερα κλπ. αν θες)

Παντως η Frog εχει το απαραδεκτο χρονικο περιθωριο των 6 μηνων για ανανεωση (αν δεν ανανεωνεις ανα 6μηνο ληγει το καρτοκινητο και χανεις το υπολοιπό σου), ουτε εχει καποια προσφορα που βαζουν οι αλλοι κατα περιοδους π.χ. διπλασιασμους, bonus ανανεωσης, bonus εισερχομενων-εξερχομενων κλησεων κλπ.


Σε μία κάρτα μπορείς να βάλεις μέχρι 16 αριθμούς. Οπότε μπορείς να μιλάς σε 32 άτομα με 1c/λεπτό.
Δυστυχώς μόνο προς Wind και Cosmote.

Αν καταργηθει το 1/1 απο την Cosmote, θα πεσει πολυ η χρησιμοτητα μιας τετοιας λυσης (την οποια χρησιμοποιω και εγω ;)). Ας ελπισουμε πως οχι...

guzel
25-01-09, 23:24
χρεωσεις φρογκ εχεις και στο f2g (δεσμευση τιμης);)
το οποιο το συνδιαζεις και με οτι πακετακι θελεις :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.