PDA

Επιστροφή στο Forum : Μασαμπούκα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

nickaraxnos
05-03-07, 01:06
Να φανταστείς, μέχρι και το μελομακάρονο το «ξεσκονίζω» πριν το φάω! :lol:

αδελφή ψυχή :clap:

manoulamou
05-03-07, 02:04
Εγω παλι ξεσκονιζω τους κουραμπιεδες γιατι με ανατριχιαζει η ζαχαρη αχνη...
:scared:
αλλα τρελλαινομαι για τα καβουρδισμενα αμυγδαλα τους:oneup:

aria
05-03-07, 02:10
Εγω παλι ξεσκονιζω τους κουραμπιεδες γιατι με ανατριχιαζει η ζαχαρη αχνη...
:scared:
αλλα τρελλαινομαι για τα καβουρδισμενα αμυγδαλα τους:oneup:

:lol:
Μια χρονιά δεν της είχαν πετύχει της μαμάς, ενώθηκαν όλοι οι κουραμπιέδες στο ψήσιμο (λες και φτιάχναμε παντεσπάνι ένα πράμα) και όταν ήταν έτοιμοι, απλά κόψαμε σε τετράγωνα και τους φάγαμε σαν μπισκότα!

nickaraxnos
05-03-07, 02:16
Κουραμιέδες με αμύγδαλα; :warning: Εμένα όταν ήμουν μικρός μου έφτιαχναν μελομακάρονα και κουραμπιέδες άνευ. Ξέρω ξέρω :banned: Τώρα που γομάρεψα δεν περνάει η μπογιά μου και δε μου κάνουν τη χάρη :lol: Δε φτιάχνει και η γυναίκα μου, άστα να πάνε. Αναγκαστικά μόνο μελομακάρονα με ξεσκόνισμα :rolleyes:

babality
05-03-07, 10:44
Ωχ ΓΟΥΡΓΟΥΡ και σαλια, που ειναι ενα ICON σχετικο:whistle:
chatzis.AMAN (http://chatzis.gr/):p
Ω ρε μανα μου και μολις χτες εφαγα απο κει ενα μπακλαβα σοκολατα κι ενα τριγωνακι σοκολατα σλουρπ λεμε:p

k_koulos
05-03-07, 10:45
καλά με αυτά που ακούω δοξάζω που δεν έχω διατροφικές ιδιαιτερότητες!

Κουραμπιέδες χώρις αμύγδαλο,άχνη, σε λίγο θα μου πείτε οτι τους φτιάχνετε και με λάδι !!!

Μελομακάρονο με καρυδάκι [σαν τα kinder εκπληξη] και περιχυμένο με σοκολάτα bitter ,

Χμ λές να έχει περισέψει τίποτα απο τα χριστούγεννα σε κανα ζαχαροπλαστείο;

manoulamou
05-03-07, 11:48
Ποτε μου δεν συμπαθησα την λεγομενη "δημιουργικη" κουζινα, ετσι και στα γλυκα:
Οι κουραμπιεδες πρεπει να εχουν καβουρντισμενα αμυγδαλα, ζαχαρη αχνη και οπωσδηποτε
φρεσκο βουτυρο {{τα περι λαδιου ισχυουν, αλλα κοψτε απο αλλου για τη χοληστερινη;) }}.
Μελομακαρονα με καρυδακι μεσα μισο και απ εξω τριμμενο με ζαχαριτσα...
Λατρεμενη η σοκολατα, ομως το πολυ-πολυ στα σιροπιαστα του ταψιου να κανω μια εξαιρεση:)

golity
05-03-07, 17:49
Εγώ πάλι προτιμώ τους ξηρούς καρπούς σκέτους, στα γλυκά δεν μου αρέσουν καθόλου πλην ελάχιστων περιπτώσεων :)

Όσο για τα «ξεσκονίσματα», ένα φεγγάρι τους κουραμπιέδες τους ξέπλενα :p και έτσι όπως μαλάκωναν με το νερό τους χτυπούσα σε μεγάλες ποσότητες! Άλλα αυτά ήταν παλιές παιδικές συνήθειες :lol:

Έχω να κάνω και μια δήλωση...

από το καλοκαίρι, έχω χάσει αισίως 16 κιλά, άλλα 5-6 και θα έχω έρθει στα ίσια μου :yahoo:

k_koulos
05-03-07, 19:31
από το καλοκαίρι, έχω χάσει αισίως 16 κιλά, άλλα 5-6 και θα έχω έρθει στα ίσια μου :yahoo:

ου ου προδότη!

[μην ακους ζηλεύω χα χα]

golity
05-03-07, 19:50
ου ου προδότη!

[μην ακους ζηλεύω χα χα]

Μη νομίζεις, κάνει καλό το μασαμπουκοθέμα!

Ας πούμε πως κάνεις δίαιτα και θέλεις να τσιμπήσεις ένα γουρουνόπουλο :p , κάνεις ένα κλικ στο θέμα και το βλέπεις λαχταριστό και ζουμερό μπροστά στην οθόνη σου!... δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό ή έχει τα αντίθετα αποτελέσματα (είναι και θέμα χαρακτήρα), άλλα είναι μια λύση :lol:

Hengeo
06-03-07, 01:48
Εμένα πάλι γιατί μου έρχεται να κάνω επιδρομή στο ψυγείο όταν βλέπω αυτό το νήμα; :p

Πάντως τις τροποποιήσεις στα μελομακάρονα και τους κουραμπιέδες να τις δεχτώ, αλλά την μομφή προς σαραγλί, καρυδόπιτα, μπακλαβά και λοιπές δημοκ...εεε... σιροπιαστές δυνάμεις δεν την δέχομαι! :p :lol: :rofl:

manoulamou
06-03-07, 22:03
[B]Για σιροπιαστα γλυκακια κανείς[COLOR=RoyalBlue];;;

15457

18942

18943

k_koulos
06-03-07, 22:29
:oneup: :worthy:

stavpal
07-03-07, 20:01
τέτοια πράγματα γλυκά κτλ μόνο 2 φορές το εξάμηνο και πολύ είναι, αλλιώς δεν γίνεται (τουλάχιστον άμα θές να πέσεις <69kg) 1.83 είμαι βέβαια...

manoulamou
07-03-07, 22:52
Η καλυτερη διαιτα ιδιως αυτη την εποχη, ειναι η σωστη νηστεια, αλλα καθως οι περισσοτεροι ειτε δεν θελουν
ειτε δεν μπορουν να την ακολουθησουν, μια ισορροπημενη Μεσογειακου τυπου διατροφη θα ηταν το πιο σωστο.
Η οποιαδηποτε στερηση εχει αρνητικα αποτελεσματα στην ψυχολογια και οχι μονον.
Και προσοχη μην χανετε πολυ αποτομα τα κιλα γιατι ειναι απολυτα σιγουρο (στατιστικα αποδεδειγμενο)
οτι θα τα ξαναπαρετε εξισου συντομα...αφειστε το σωμα σας να προσαρμοστει σιγα-σιγα....

Κανενα γλυκακι ποτε-ποτε δεν εβλαψε ποτε κανεναν ουτε καν τους διαβητικους:) υπαρχουν τροποι
παντα και να τα απολαμβανεις και να διατηρεις την υγιεια και την κορμοστασια σου λεπτη!

alwaysalone
08-03-07, 22:13
Καλά τα λεει η manoulamou..

Garry
09-03-07, 13:35
Και μετά το φαγητό ένα καλό cocktail. (http://www.photocircle.gr/Ekdoseis/ekdoseis%20arthra/ekdoseis_kafedes%2012.htm) Tρόποι παρασκευής + Extra informations: H σωστή προφορά των ποτών.

manoulamou
09-03-07, 14:14
Capuccino special...
Bond, James Bond...'Vodka Martini shaked, not stirred' PLSSS:)

15530

18957

See_Me
10-03-07, 01:12
Ένα Cosmopolitan θα το έπινα ευχαρίστως :oneup:

manoulamou
12-03-07, 21:47
Μεσουσης της Σαρακοστης και ξεκινωντας υγιεινη διατροφη
κοιταξτε που πηγα κι επεσα: http://www.nline.gr/index.php?cat=7

15588

15589

Mr_Wizard
13-03-07, 01:48
Νομιζετε πως θα σας αφησω ατιμωρητους?
Με τοσα που ειδα μου ανοιξατε την ορεξη! Αλλα εχει ο Θεος για ολους!

:respekt:

http://www.theworldwidegourmet.com/epicurious/choco/belgium.htm

(Αχ και να ηξερα πως περναμε εικονες χωρις πολλα πολλα!)

(Ελεος!
Απο την συνηθεια με τα γρικ ενγκλις δεν ξεχωριζω τα ελληνικα οταν τα γραφω.!
Μαλλον θα φυγω αρον αρον απο εδω περα!)
Το κειμενο ηταν γραμενο φυσικα σε γκρικ Ενγκλις

k_koulos
25-03-07, 22:52
μίας και το επιβάλει η ημέρα

πόσοι φάγατε μπακαλιάρο σκορδαλία σήμερα;

και τι κάνετε για να μην βρομοκοπατε αύριο;

http://www.4uthesite.com/inc-resize_image_images.php?d=prods/large/&f=3640.jpg&t=&s=630


η μερίδα σκορδαλιά που έχει η φωτό είναι η παιδική :P

ακόμα να τονίσω οτι στην άκρη της φωτό υπάρχουν κάποια επικίνδυνα για την υγεία, και πρέπει να επέμβει κάθε αρμόδιος, ακου εκει μπρόκολο...... :down:

AddictedToChaos
25-03-07, 23:18
ακόμα να τονίσω οτι στην άκρη της φωτό υπάρχουν κάποια επικίνδυνα για την υγεία, και πρέπει να επέμβει κάθε αρμόδιος, ακου εκει μπρόκολο...... :down:

Έτσι!!! Πέστα!!!

Λαχανικά και αηδίες...

Από λαχανικά...μόνο πρασσό-γυρο (για όσους γνωρίζουν) :rofl:

pan05
25-03-07, 23:22
Από λαχανικά...μόνο πρασσό-γυρο (για όσους γνωρίζουν) :rofl:

:worthy: :respekt:

Ναι, γνωρίζω... Τούμπα Rulez :cool:

manoulamou
26-03-07, 11:10
Εχτες λογω εθνικου πενθους ειχαμε ..... κατι σαν κι αυτο:

marilopaido
13-04-07, 13:53
παρτε και αυτο!!!μπορει να εχει ξαναμπει βεβαια!!!!!
το greek tzatziki ειναι το ανωτερο!!!!!!!!

manoulamou
13-04-07, 17:35
Και για συνοδευτικο το απαραιτητο

marilopaido
13-04-07, 17:36
εγραψες παλι manoulamou!!!!!
και μια μπιριτσα μαζι και ειμαστε οκ!!!!!!!!!!!!!ε?τι λες?????;)

k_koulos
13-04-07, 19:37
να χαρώ εγώ κορίτσια για σπίτι, σουβλάκια τζατζίκι και μπύρες, αμα είναι ετσι τι να το κάνεις να φτιάξεις κουζίνα στο σπίτι, προθάλαμο πρέπει να φτιάξεις να μην συνοστίζονται τα delivery :lol:

aria
13-04-07, 19:40
Και γιατί πρέπει να είναι ντελίβερυ κάπα_κουλέ;;; Εγώ χθες είχα ωραιότατα σπτικά σουβλάκια και πατάτες τηγανητές . . . μόνο τζατζίκι δεν έφτιαξα γιατί δεν είχα σκόρδα. Το σπιτικό τζανκ φουντ είναι το καλύτερο! :)


** επίσης φτιάχνω και καταπληκτικές πίτσες!

k_koulos
13-04-07, 19:42
το σπιτικό σουβλάκι τι είναι; εννοείς σουβλάκι έτοιμο ψημένο στο σπίτι ή ξυλάκι και κομματάκια κρέας [ίσως και λαχανικά] περασμένα απο εσένα κτλ τκλ;

aria
13-04-07, 19:45
Άλλες φορές τα ετοιμάζω εγώ (όλη τη διαδικασία και με πιπεριά-ντομάτα ανάμεσα), άλλες φορές τα παίρνω έτοιμα από τον μπούτσερ μου και απλώς τα ψήνω ;)

Θεωρείς ότι υπάρχει διαφορά;; :hmm:

k_koulos
13-04-07, 19:48
εσύ δεν το θεωρείς;

επίσης δοκίμασε και κρεμμύδι ξερό σε φλούδα ανάμεσα στους μεζέδες και κυβάκια χαλούμι next time.

aria
13-04-07, 19:50
Εμπιστεύομαι τον μπούτσερ με κλειστά μάτια . . . είμεθα επαρχία εδώ! :) Αν έχω πολλά άτομα τραπέζι πούου να προλάβω να πλύνω-κόψω-σουβλίσω . . . τα χθεσινά ήταν χεντ μέιντ πάντως, με πιπερίτσα μοσχοβολιστή μόνο ;)

k_koulos
13-04-07, 20:00
είσαστε επαρχία, το κακό με την επαρχία είναι οτι είναι πιο κοντά στην βουλγαρία απο οτι η αθήνα άρα ....

Και για να μην τρελαθούμε δεν λέω οτι τα κρέατα εισαγωγής είναι κατώτερα των Ελληνικών, το αντίθετο μάλλον, απλά είναι κοροϊδία να τα πληρώνεις για Ελληνικά....

Τώρα για την ποιότητα όπως λες εμείς στας εξοχάς είμαστε πιο άνετοι σε τέτοια θέματα και μπορούμε ακόμα να εμπιστευόμαστε τους επαγγελματίες που συνεργαζόμαστε!

Minotavrs
13-04-07, 20:07
Κοκορέτσι, Κοντοσούβλι και Κλέφτικο από τα χεράκια μου..

πάρτε μια γεύση απο αυτά που έψησα το Πασχα
16559

k_koulos
13-04-07, 20:16
απορίες

1.η ψησταρία που φαίνεται τραβάει καλά τον καπνό; [γιατί έχω μια ίδια που μου καπνίζει λίγο]

2. ο τύποσ που φαίνεται γυρίζει κάτι η έχει πάρει σειρά προτεραιότητας;

3.στο ταψάκι τι παίζει;

4. δυνατή φωτία έχεις το αρνί πρέπει να ψιλοκάικε!!

Minotavrs
13-04-07, 20:26
απορίες

1.η ψησταρία που φαίνεται τραβάει καλά τον καπνό; [γιατί έχω μια ίδια που μου καπνίζει λίγο]

Tραβαει μια χαρα..

Το μυστικό ειναι οτι πρεπει να ανεβασεις τουλάχιστον 1 με 1 1/2 μετρο την καμιναδα σου.




2. ο τύποσ που φαίνεται γυρίζει κάτι η έχει πάρει σειρά προτεραιότητας;
Ειναι ο πεθερός οπου και πίνει το (δικό μας) κρασάκι ενώ γυρίζει χειροκίνητα το κοκορετσι




3.στο ταψάκι τι παίζει;
Αυτο ειναι το μυστικό του επαγγελματία :rofl: 8 λεμόνια με 2 κουπες ελαιόλαδο για να περναμε απο πανω τα ψητά για να νοστιμίζουν και να μην καίγονται




4. δυνατή φωτία έχεις το αρνί πρέπει να ψιλοκάικε!!

Πιστεψε με το αρνι ηταν λουκούμι ..
Ψήθηκε σε αυτη την θέση και δεν κατεβηκε ποτέ πιο κάτω :oneup:

Hengeo
13-04-07, 20:27
marilopaido ωραίο το τζατζίκι αλλά μπύρα από τα 17; Δεν μας τα λες καλά! :p

manoulamou και Minotavrs :respekt: :worthy:

marilopaido
13-04-07, 21:41
marilopaido ωραίο το τζατζίκι αλλά μπύρα από τα 17; Δεν μας τα λες καλά! :p

manoulamou και Minotavrs :respekt: :worthy:

γιατι ρε παιδια?δεν δικαιουμαστε και εμεις μπιρα? :drunk: :smoke::rocker<-----:medic:

k_koulos
13-04-07, 21:44
Επίσης ξέχασα θέλω την συνταγή για το κλέφτικο [και τα μυστικά με πμ ;) γιατί κυκλοφορούν και επαγγελματίες]

by the way respect για την χρήση του πεθερού σαν μηχανή γυρίσματος, να που φάνηκε και κάπου χρήσιμος :clap:

Minotavrs
13-04-07, 22:29
Επίσης ξέχασα θέλω την συνταγή για το κλέφτικο [και τα μυστικά με πμ ;) γιατί κυκλοφορούν και επαγγελματίες]

by the way respect για την χρήση του πεθερού σαν μηχανή γυρίσματος, να που φάνηκε και κάπου χρήσιμος :clap:




:rofl::rofl:


Το κλέφτικο είναι παραλλαγή δικιά μου.. περνάς κομμάτια χοίρινου λαιμού στην σούβλα παρέα με πιπεριές σκληρο κίτρινο τυρι και ντομάτα το αλατοπιπρωνεις καλα και το βαζεις στην λαδοκολα οταν ειναι ετοιμο το βαζεις μεσα σε μια μεγαλη πιατελα και του βαζεις τυρι φιλαδελφεια.. αυτα τα ολίγα .. :)

k_koulos
13-04-07, 22:37
με αυτά και με αυτά νοστάλγησα.....

Αντε να αρχίσει η σεζόν να φάμε καμια γκιόσσα, καμια προβατίνα βραστή , και καμια γουρνοπούλα .......

[*για τους μη γνώστες σεζόν = πανηγύρια στα Αρκαδικά highlands απο Αγίου Χριστόφορου μέχρι αγίου Δημητριού]

harris
14-04-07, 00:17
γιατι ρε παιδια?δεν δικαιουμαστε και εμεις μπιρα? :drunk: :smoke::rocker<-----:medic:

Nαι, αλλά με μέτρο :p ;)

marilopaido
14-04-07, 00:29
ακου με μετρο!!!καλα harrouli!καλα!!!και εγω εγραψα καλα λογια για σενα εδω!!!:twisted:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1099741#post1099741
καλα.................................;) ;)

harris
14-04-07, 21:59
ακου με μετρο!!!καλα harrouli!καλα!!!και εγω εγραψα καλα λογια για σενα εδω!!!:twisted:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1099741#post1099741
καλα.................................;) ;)

Εγώ για το καλό σου το λέω! Άσε που παχαίνει κιόλας :p:lol:

A_gamer
15-04-07, 00:29
Η αδερφή μου πάντως πίνει μπίρα μανιωδώς (9 ετών, τα έκλεισε σήμερα, είχαμε γλέντια - στην ουσία χθες, τέσπά)

marilopaido
15-04-07, 00:40
Η αδερφή μου πάντως πίνει μπίρα μανιωδώς (9 ετών, τα έκλεισε σήμερα, είχαμε γλέντια - στην ουσία χθες, τέσπά)

ρε παιδια ολοκληρο θεμα το εχουμε κανει με τις μπυρες!!!σιγα τα αυγα!!!και να πινουμε εμεις οι(μικροι)τι πειραζει?????:p:p(χικ χικ χικ)

manoulamou
15-04-07, 09:28
Επειδη τα δικα μας εμεις οι μεγαλυτεροι συνηθως τα ξεχναμε και για να τελειωνουμε με το θεμα αλκοολ:
Υπαρχει μια φωτογραφια μου 5 κατι χρονων μ ενα ποτηρι του κρασιου στο χερι σε οικογενειακη
μανιατοσυναξη. Ηταν ομως μια ρυτιδα αλκοολ πανω-πανω και το υπολοιπο σκετο νερακι.
Ποτε μου ακομη και μεγαλη δεν ξεπερασα τα 3 ποτηρακια
και φυσικα ουτε σταγονα οταν προκειται να οδηγησω:)
Απλα ολα πρεπει να γινονται με καποιο μετρο και οσο πιο μεγαλοι ειμαστε
τοσο πιο πολυ (υποτιθεται) το ελεγχουμε και αρα μας επηρεαζει αναλογα...
Και μην ξεχνατε οτι ειναι μυθος οτι μια μπυριτσα ή ενα αεριουχο σας δροσιζουν κατακαλοκαιρο:down:
http://anekdota.dyndns.org/jotd28/διαβαστε την "Ιστορια 2 κινεζων";)
ΚΑΛΗ ΟΡΕΞΗ ΛΟΙΠΟΝ

Hengeo
15-04-07, 18:25
Πέρα από την πλάκα, πραγματικά, όταν ήμουν 17 δεν μου άρεσε καθόλου η μπύρα! Αραιά και που κανένα κρασί να έπινα. Ακόμα και τώρα που έχω αρχίσει να την συνηθίζω (:whistle:), προτιμώ σαφέστατα κρασί, τσίπουρο, ρακί κλπ.

Από εκεί και πέρα, δεν είμαι κανένας σπασίκλας, απλώς πιστεύω ότι οι γονείς έχουν την υποχρέωση να μαθαίνουν τα παιδιά τους ότι το αλκοόλ έχει και δυσάρεστες συνέπειες και χρειάζεται προσοχή και μέτρο, όχι να αδιαφορούν και όποιον πάρει ο χάρος..

(Γενικά μιλάω τώρα, προφανώς δεν αναφέρομαι σε εσένα ειδικά marilopaido, εξ'άλλου δεν γνωριζόμαστε προσωπικά..)

@ ADSLgr.com All rights reserved.