PDA

Επιστροφή στο Forum : Μασαμπούκα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

arrow
15-05-07, 15:59
Ρουβιθκια;;;;;;;;; :blink: :blink: Mα καλα ποθεν φτανεις arrow;;; Στη Παφο λαλουμεν τα ρεβιθκια.:whistle:

Παντως μια μαειρισσα λουφκια με τα λαχανα ετρωα την ευχαριστως!!:)


βρε Παφιτούι στην Πάφο έτσι τα λαλούν... έξω που την Πάφον όμως?... και για να σε βοηθήσω κοίταξε κατά Λυσώ μεριά...

εμ... τι να κάνω έχω συγγενείς παντού...

θέλεις να σου τα πω καλαμαρίστικα?... ρεβυθάκια!

θέλεις να σου τα πω αυστραλέζικα?... chick-peas!

εγώ κατάγομαι από Κερύνεια :cry:.... και ρεβύθια εν έτρωα... μόνο κουδαμέ... :rolleyes:

φάτε όσα θέλετε κι εσυ κι ο Νικαετός... τα e-λουφκιά δεν έχουν παρενέργειες!

A_gamer
15-05-07, 16:00
Μα δεν εθιξες κανεναν ! Ουτε εγω ηξερα απο παντα οτι τα λετε ετσι στην Ελλαδα, καπου το ειχα ακουσει πριν 2-3 χρονια.:p

Α_gamer: Με μενα γελας?:p

Γελάω που έγραψες τη χώρα μου λάθος.:pEllada γράφεται.:cool:

arrow
15-05-07, 16:04
τόσο αστείο είναι βρε παιδιά να μη ξέρει κάποιος ότι στη κύπρο τα φασόλια τα μαυρομάτικα τα λένε λουφκια???:hmm:

κανένα πρόβλημα ntampa... πλάκιτσα κάνουμε... τα κυπριακά δεν είναι τόσο δύσκολα...

μόνο οι γηραιότεροι που μένουν στα χωριά έχουν πλέον την βαριά διάλεχτο...

... ααα ξέχασα... και οι Παφίτες... :twisted:...

εμείς οι πρωτευουσιάνοι μόνο ευγενικά μιλάμε... :cool:

(και τώρα βουρώ να χωστώ γιατί εννά φάω φούσκους που τον gallahant... :rolleyes:)

ntampa7
15-05-07, 16:33
δεν έχω πρόβλημα βρε arrow με τα κυπριακά ίσα ίσα τόσους φίλους έχω τόσα χρόνια από τη σχολή...και μια χαρά τα πάω μαζί τους και ψιλοκαταλαβαίνω τι λένε...
το πρόβλημα είναι τα κακόβουλα σχόλια μερικών μερικών...εδώ μέσα...

A_gamer
15-05-07, 16:35
δεν έχω πρόβλημα βρε arrow με τα κυπριακά ίσα ίσα τόσους φίλους έχω τόσα χρόνια από τη σχολή...και μια χαρά τα πάω μαζί τους και ψιλοκαταλαβαίνω τι λένε...
το πρόβλημα είναι τα κακόβουλα σχόλια μερικών μερικών...εδώ μέσα...

:lol::lol::lol::rofl:

gallahant
15-05-07, 16:45
κανένα πρόβλημα ntampa... πλάκιτσα κάνουμε... τα κυπριακά δεν είναι τόσο δύσκολα...

μόνο οι γηραιότεροι που μένουν στα χωριά έχουν πλέον την βαριά διάλεχτο...

... ααα ξέχασα... και οι Παφίτες... :twisted:...

εμείς οι πρωτευουσιάνοι μόνο ευγενικά μιλάμε... :cool:

(και τώρα βουρώ να χωστώ γιατί εννά φάω φούσκους που τον gallahant... :rolleyes:)

Η ευγενια σας εφαγε:lol: :lol: Ειμαι Παφιτης και ειμαι περηφανος!:cool: :) Μερικοι εχουν ξεχασει εντελως τα Κυπριακα ηθη και εθιμα και το παιζουν ψευτο-ευρωπαιοι/κοσμικοι :down: (Δεν εννοω εσενα, μην παρεξηγηθω) Αμα δεν εχεις διπλοκαμπινον με κασιουα του σιηλλου μεσα τζιαι φουκουν, εν λογιεσε Κυπραιος:lol: :lol: Α, τζιε Φιλιππινεζα:rofl: Εγω μονο φουκουν εχω αλλα τελοσπαντων:p Συν οτι αμα ερκεστε Παφο, γοραζετε τζιε duty-free μετα τη σηραγγα:lol:

Η μιση Λευκωσια εννα κατεβει Παφο παλε το καλοτζιερι:whistle:


Ζητω συγνωμη απο το φορουμ για τα ....ιερογλυφικα:rofl:

harris
15-05-07, 16:51
Ζητω συγνωμη απο το φορουμ για τα ....ιερογλυφικα:rofl:

Mήπως υπάρχουν υπότιτλοι; :rofl::rofl::rofl::p

aria
15-05-07, 16:53
Mήπως υπάρχουν υπότιτλοι; :rofl::rofl::rofl::p

Ψάξε στο Κούκολ Χάρη, κάτι θα βρεις!!! :p :p :p

harris
15-05-07, 16:59
Ψάξε στο Κούκολ

Δοκίμασα στο ψάρι της βαβελ (babelfish) αλλά δεν μου το αναγνώρισε! :twisted::rofl::rofl::rofl::p

gallahant
15-05-07, 17:18
harris: Ρωτα με, αν θες διευκρινισεις:p

arrow
15-05-07, 17:18
δεν έχω πρόβλημα βρε arrow με τα κυπριακά ίσα ίσα τόσους φίλους έχω τόσα χρόνια από τη σχολή...και μια χαρά τα πάω μαζί τους και ψιλοκαταλαβαίνω τι λένε... το πρόβλημα είναι τα κακόβουλα σχόλια μερικών μερικών...εδώ μέσα...

συνέχισε λοιπόν και μην σκιάζεσαι... εγώ είμαι δω και καθαρίζω για πάρτη σου... ;)


(Δεν εννοω εσενα, μην παρεξηγηθω) Αμα δεν εχεις διπλοκαμπινον με κασιουα του σιηλλου μεσα τζιαι φουκουν, εν λογιεσε Κυπραιος:lol: :lol: Α, τζιε Φιλιππινεζα:rofl: Εγω μονο φουκουν εχω αλλα τελοσπαντων:p Συν οτι αμα ερκεστε Παφο, γοραζετε τζιε duty-free μετα τη σηραγγα:lol:

Η μιση Λευκωσια εννα κατεβει Παφο παλε το καλοτζιερι:whistle:

μια φορά τζι έναν τζιερόν ερκούμαστε... τωρά εγίνειικε παραπάνω που κέντρο αλλοδαπών η Πάφος... εν κρίμα γιατί άρεσκε μου πολλά... εθύμιζε μου την Τζιερύνεια... :(

ούτε διπλοκάμπινον έχω ούτε φουκού... προτιμώ το Τοyota μου τζιαι σουβλάκια έτοιμα... αν έχω όμως Πακιστανό εν εντάξει?... :rolleyes:


Δοκίμασα στο ψάρι της βαβελ (babelfish) αλλά δεν μου το αναγνώρισε! :twisted::rofl::rofl::rofl::p

βρε Χαρίλαε το ψαροβάβελο δεν ξέρει να κάνει μετάφραση από αγγλικά-ελληνικά και θα σου δώσει μετάφραση της σπάνιας και ξεχωριστής στο είδος της διάλεκτο του gallahant?... :cool:

wesker
15-05-07, 17:19
την επόμενη φορά που θα βρεθώ εκεί θα το δοκιμάσω και θα σου πω τις εντυπώσεις...

... αν όμως δεν μου αρέσει φρόντισε να φοράς τσίγκινο σώβρακο γιατί θα σου μαυρίσω τα κωλομέρια... :rolleyes:

LoL!!!! Έχεις βαρύ χεράκι;

Chihiro
15-05-07, 18:18
http://www.wark.csiro.au/library/Archive/compass2006_11.html
Οταν τρώω γίνομαι κάπως έτσι:rofl: :rofl:

Gordito
15-05-07, 19:00
Εδω στο Ελλαντα μαλλον αρπαζομαστε πολυ ευκολα.

Δηλαδη τι κακο εχει το κατωθεν σχολιο του gallahant? :


Στο Ελλαντα νομιζω τα λετε φασολια μαυροματικα.

Γιατι θιχτηκατε και "καθαριζετε"?

Chill out yo' ;) οι εθνικες συνειδησεις να ξυπνανε αλλου ;)

k_koulos
15-05-07, 19:17
κόκορας χωριάτικος με λαζάνια [δεν έκανα φωτογράφηση της σύνθεσης γιατί μερικοί κάνουνε διαίτα και δεν κάνει να τους παρασέρνουμε :lol:


17491

17492

k_koulos
15-05-07, 19:52
και επειδή με βάλανε να βρώ και συνταγή για μιλφείγ, όσες νοικοκυρές πείτε μου αν υπάρχει κάτι καλύτερο απο τα 2 που έχω βρει

της βέφας (http://www.vefashouse.gr/vefashouse/cur_recipe.asp?rdept%5Fid=2&recipe%5Fid=20&flag=1) και του blog hungry for life (http://hungryforhungry.blogspot.com/2007/03/blog-post_1394.html) που δεν ξέρω αν έχει copyright, αν έχει συγνώμη αλλά η συνταγή τα σπάει!!!!

arrow
15-05-07, 23:32
LoL!!!! Έχεις βαρύ χεράκι;

όχι... έχω βαρύ πόδι... :rolleyes:


και επειδή με βάλανε να βρώ και συνταγή για μιλφείγ, όσες νοικοκυρές πείτε μου αν υπάρχει κάτι καλύτερο απο τα 2 που έχω βρει

της βέφας (http://www.vefashouse.gr/vefashouse/cur_recipe.asp?rdept%5Fid=2&recipe%5Fid=20&flag=1) και του blog hungry for life (http://hungryforhungry.blogspot.com/2007/03/blog-post_1394.html) που δεν ξέρω αν έχει copyright, αν έχει συγνώμη αλλά η συνταγή τα σπάει!!!!

προτιμώ το γαλακτομπούρεκο...

γιορτάζουμε γιορτάζουμε :band:

και το φωνάζουμε :clap::clap::clap:

κοπιάστε κοπιάστε

να σας κεράσουμε!!!!

aria
15-05-07, 23:41
Προετοιμαζόμαστε για τα γενέθλια του Νεκτάριου;;; :) :)

marilopaido
15-05-07, 23:42
θελω παγωτο!!!!!!!!!!!!
σας βρισκεται τιποτα ευκαιρο?:)

arrow
15-05-07, 23:47
Προετοιμαζόμαστε για τα γενέθλια του Νεκτάριου;;; :) :)


πότε είναι τα γεννέθλια του?


ο Α_gamer κι εγώ γιορτάζουμε την παραμονή μας στο φόρουμ...

2 μήνες ο Α_gamer κι 1 μήνα εγώ !!!.... :up:

κάποιος μου χάρισε κι ένα αστεράκι... ευχαριστώ... :oops:

(ελπίζω μόνο να μην είναι κλεμμένο και με κλείσουν στην στενή για κλεπταποδοχή... :rolleyes:)

aria
15-05-07, 23:48
πότε είναι τα γεννέθλια του?

Σε 13 λεπτά!!! :) :)

manoulamou
15-05-07, 23:54
aria προχωρα;) οσο πλησιαζει η ωρα:)

arrow
16-05-07, 00:03
άιντε μαρήηηηηηηηηη και η τούρτα άρχισε να λιώνει!!!! :rolleyes:

marilopaido
16-05-07, 00:26
καλα σας που δεν ακουτε τον πονο μου!!!:cry:
και εγω θα παω να φαω μονη μου τοτε!!:p

A_gamer
16-05-07, 00:26
πότε είναι τα γεννέθλια του?


ο Α_gamer κι εγώ γιορτάζουμε την παραμονή μας στο φόρουμ...

2 μήνες ο Α_gamer κι 1 μήνα εγώ !!!.... :up:

κάποιος μου χάρισε κι ένα αστεράκι... ευχαριστώ... :oops:

(ελπίζω μόνο να μην είναι κλεμμένο και με κλείσουν στην στενή για κλεπταποδοχή... :rolleyes:)

Πέρασε η μέρα της εγγραφής μας στο forum, αλλά ήρθε η μέρα των γενεθλίων του Νεκταρίου!:clap:


Σε 13 λεπτά!!! :) :)


Θα κάνεις ευχετήριο thread;(Ξέρεις εσύ!)

aria
16-05-07, 00:28
Αϊνταααααα

Βρε κοντεύει να φτάσει δυο σελίδες!!! :p

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1164162#post1164162

arrow
16-05-07, 00:30
κάποιος μου χάρισε κι ένα αστεράκι... ευχαριστώ... :oops:

(ελπίζω μόνο να μην είναι κλεμμένο και με κλείσουν στην στενή για κλεπταποδοχή... :rolleyes:)

τώρα βλέπω δύο αστεράκια... :shock::shock::shock:

... φταίει η πολλή σαμπάνια μάλλον! :drunk:

aria
16-05-07, 00:32
arrow, δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=517987&postcount=16) για τα αστεράκια . . . ;)

A_gamer
16-05-07, 00:32
τώρα βλέπω δύο αστεράκια...

Όταν συμπληρώνεις μήνα, παίρνεις τα αστεράκια που σου αναλογούν.
Αλλά σιγά σιγά.Κανονικά έπρεπε να είχες 4.

arrow
16-05-07, 00:40
Όταν συμπληρώνεις μήνα, παίρνεις τα αστεράκια που σου αναλογούν.
Αλλά σιγά σιγά.Κανονικά έπρεπε να είχες 4.

δεν χρειάζεται να μου δώσουν άλλα... ξέρω ότι είμαι "αστέρι" :star

:lol::lol::lol:

paris
16-05-07, 18:58
Τότε γιατί εγώ έχω μείνει στα 3 αστεράκια???? :hmm:

A_gamer
16-05-07, 19:23
Τότε γιατί εγώ έχω μείνει στα 3 αστεράκια???? :hmm:

Κάτσε να συμπληρώσεις 200 ποστς πρώτα...

k_koulos
16-05-07, 19:25
και πόσα θές [αστεράκια] ;


[για να μην παίζουμε την κολοκυθία δες το ποστ της Αριας ποιο πάνω έχει λινκ για οδηγίες!]

chica_loca
16-05-07, 23:15
Πειναω λεμε....γιαμ γιαμ :)

harris
16-05-07, 23:19
Πειναω λεμε....γιαμ γιαμ :)

Τέτοια ώρα; Μόνο κάτι τέτοιο http://fe-mail.gr/media/Image/gourmet/2006/07/yogurt_1.jpg επιτρέπεται! :p

chica_loca
16-05-07, 23:21
Τέτοια ώρα; Μόνο κάτι τέτοιο http://fe-mail.gr/media/Image/gourmet/2006/07/yogurt_1.jpg επιτρέπεται! :p

Κανω διαιτα καλε μου ....







Μολις παρηγγειλα κατι πιττογυρους :rolleyes::lol:!!!!!!!!!!!!

harris
16-05-07, 23:23
Κανω διαιτα καλε μου ....

Γιαουρτάκι είναι βρε αυτό! :lol::p


Μολις παρηγγειλα κατι πιττογυρους :rolleyes::lol:!!!!!!!!!!!!

Αυτή είναι δίαιτα :respekt::lol:

chica_loca
16-05-07, 23:25
Γιαουρτάκι είναι βρε αυτό! :lol::p



Αυτή είναι δίαιτα :respekt::lol:

Το γιαουρτακι μετα...για επιδορπιο ;)


τωρα αναμενω το κυριΩς πιατο :lol::lol:

....χαχαχα :p !!

harris
16-05-07, 23:29
Το γιαουρτακι μετα...για επιδορπιο ;)

Φαντάζομαι ότι είμαστε αντιμέτωποι με την γνωστή δίαιτα του.......... ανανά :lol::p

τωρα αναμενω το κυριος πιατο :lol::lol:

[manoulamas mode on]

κυρίως

[manoulamas mode off]

:p

aria
16-05-07, 23:31
Πω πω παιδιά, καλοκαιράκι δεν καταλαβαίνω αν δεν αρχίσουν εδώ να φτιάχνουν τους υπέροχους λουκουμάδες . . .

Και σήμερα που βγήκαμε βολτίτσα, περιποιηθήκαμε κάτι βαρβάτες μεριδούλες... ακόμα το σκέφτομαι και μου τρέχουν τα σάλιαααα . . . γιαμ γιαμ γιαμ!!! :)

k_koulos
16-05-07, 23:43
εγώ πάλι σήμερα έφαγα την πρώτη γκιόσα της σεζόν [όχι δεν είναι μόνο βρισιά :lol:]

μπήκε το καλοκαίρι !!

harris
16-05-07, 23:46
εγώ πάλι σήμερα έφαγα την πρώτη γκιόσα της σεζόν

Τι'ν'τούτο μπρε; :oops:

harris
16-05-07, 23:48
Ακύρον! Εβρέθη (http://www.agrotravel.gr/agro/site/AgroTravel/t_docpage?sparam=peloponnisos&doc=/Documents/Agrotravel/products/Argolida/giosa&sub_nav=Lodgings) ;)

k_koulos
16-05-07, 23:53
Ακύρον! Εβρέθη (http://www.agrotravel.gr/agro/site/AgroTravel/t_docpage?sparam=peloponnisos&doc=/Documents/Agrotravel/products/Argolida/giosa&sub_nav=Lodgings) ;)

άλλο να το βλέπεις και άλλο να το τρώς, κρέας ψητό απο προβατίνα [ολίγον μεγάλη] ψημένη σε φούρνο ολόκληρη. Κλασικό έδεσμα στα πανηγύρια εδώ στα αρκαδικά highlands , ειδικά σε μη εμπορικές γιορτές [στα πολύ εμπορικά έχουμε μόνο γουρνοπούλες ]

harris
17-05-07, 00:04
άλλο να το βλέπεις και άλλο να το τρώς, κρέας ψητό απο προβατίνα [ολίγον μεγάλη] ψημένη σε φούρνο ολόκληρη. Κλασικό έδεσμα στα πανηγύρια εδώ στα αρκαδικά highlands , ειδικά σε μη εμπορικές γιορτές [στα πολύ εμπορικά έχουμε μόνο γουρνοπούλες ]

Τώρα με μπέρδεψες! Νόμιζα ότι γκιόσα είναι η γουρουνοπούλα! :hmm:

k_koulos
17-05-07, 00:05
γουρνοπούλα είναι η γουρνοπούλα, [χα χα τώρα σε διαφώτισα :lol:]

πάω να googling και επανέρχομαι

harris
17-05-07, 00:08
πάω να googling και επανέρχομαι

Άντε να το γουγλήσεις, γιατί με έστειλες λέμε! :lol::respekt:

k_koulos
17-05-07, 00:26
που να τους googlisei.....

γκιοσα = μεγάλη σε ηλικία προβατίνα
γουρνοπούλα = γουρούνα [χοιρομάνα]
μισάδι = μισή γουρνοπούλα [δες παραπάνω]
πλάτη = μισό μισάδι [το μπροστινό μέρος]
μποχίζω = βρέχω την πέτσα [εξωτερικά] με κρασί για α κάνει κρούστα


[τέρμα η ετυμολογία]

όλα τα παραπάνω φτιάχνονται ως εξής

μπαίνει όλόκληρο το κρέας [όχι κομμένο σε μερίδες] σε φούρνο [παραδοσιακό/ ηλεκτρικό/ ανάλογα με το τι υπάρχει] μέσα σε λαμαρίνα/ταψί και αφήνεται να ψηθεί, στάζωντας τα ζουμία του μέσα στο ταψί

μετά ζεστό τεμαχίζεται και τρώγεται με τα χέρια συνοδεία μπύρας ή κρασιού.

harris
17-05-07, 00:32
μετά ζεστό τεμαχίζεται και τρώγεται με τα χέρια συνοδεία μπύρας ή κρασιού.

:worthy::worthy::worthy:

Πότε να έρθω; :respekt::respekt::respekt:

k_koulos
17-05-07, 00:39
διάλεξε μια θρησκευτική γιορτή κ έλα το προηγούμενο βράδυ, αν και έχουμε κ μαγαζια αν δεν βαστιέσαι.

απο πανηγύρια τώρα κοντα έχουμε, 2ήμερο αγιου κων/νου19-21 / 5 , τριημερο αγ . πνευματος 26-28/5 , και γιορτή κερασιου στον πλάτανο 28/5 αν θυμάμαι καλά

@ ADSLgr.com All rights reserved.