PDA

Επιστροφή στο Forum : Μασαμπούκα



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

freddy
03-12-05, 14:46
Και επειδη είμαστε γνήσιοι και κλασσικοί Ελληνάρες ήρθαμε στο αγαπημένο μας θέμα.....
Το αγαπημένο σας φαγητό και πως το θέλετε!!!;)




Και για να καταλάβετε ξεκινάω εγώ
γιαουρτλου ντονερ (γιαουρτι, σαλτσα με κοκκινο γλυκο πιπερι και μπιφτεκι)...;);)

chrispen
03-12-05, 14:48
Ελληνικά φαγητά ή και διεθνής κουζίνα ; γιατί εσυ ξεκίνησες με τούρκικο. Τέσπα , τίποτε καλύτερο απο μπιφτέκι με σως ροκφόρ , άντε ίσως σνίτσελ γκόρντον μπλού

paketwmenh
03-12-05, 14:49
Κοκκινιστό με πατάτες φυσικά...και το θέλω με πολλάαααααααααααααααα μπαχαρικά στη σάλτσα...γιάμ γιαμ..:thumb_dup

paketwmenh
03-12-05, 14:51
Ελληνικά φαγητά ή και διεθνής κουζίνα ; γιατί εσυ ξεκίνησες με τούρκικο. Τέσπα , τίποτε καλύτερο απο μπιφτέκι με σως ροκφόρ , άντε ίσως σνίτσελ γκόρντον μπλού

Δεν είναι τούρκικο...είναι πολίτικο....:mad::mad::mad:

nikosuoa
03-12-05, 15:03
1. Μπιφτέκι γεμιστό με τυρί
2. Μερίδα κεμπαπ απο τον Θανάση (Μοναστηράκι) (μετά απο ρακόμελα στο Ψυρί)

Cafeeine
03-12-05, 15:11
Μακαρονάδα τρουλωτή με κιμά ... και ξερό ψωμί (αν και το μαλακό δεν με χαλάει)

teodor_ch
03-12-05, 15:17
doner είναι το μπιφτέκι? (άσχετο!)

cassidy
03-12-05, 15:31
Σταθερή αξία για μένα κοτόπουλο με πατάτες στη γάστρα και σαλάτα με πατζάρια και τριμμένο σκόρδο :D

freddy
03-12-05, 15:31
ή μπιφτεκι ή κομματια απο αρνι ειναι το ντονερ(αν θυμαμαι καλα)

blackjim
03-12-05, 15:34
Spaggeti με σαλτσα italiana , κασερια και μανιταρια απο πανω ... ολ δε μανεη! :worthy:
:mrgreen:

Πύρρος
03-12-05, 15:49
2. Μερίδα κεμπαπ απο τον Θανάση (Μοναστηράκι)

Είναι μόνο δικιά μου εντύπωση ότι έχει χαλάσει κάπως;

Προσωπικό favourite: πατάτες φούρνου (μαζί με κρέας προφανώς, όχι σκέτες ;))

PLS_CY
03-12-05, 15:52
Δύσκολο ερώτημα....
Μυδοπίλαφο...ή μάλλον όχι...
...πατατοκεφτέδες...
α...α..κότα ξανθιά από τον Πίνακα...ή....
...άστο καλύτερα, θα νυχτωθούμε :roll:

Hengeo
03-12-05, 16:38
Ωχ τι θέμα είναι αυτό και δεν έχω φάει μεσημεριανό ακόμα; :D :roll:

Στο θέμα μας: Μακαρόνια με κιμά, καρμπονάρα (γενικώς μου αρέσουν τα ζυμαρικά) αλλά και τα πολίτικα δεν είναι άσχημα (λαχματζούν) ;)


Είναι μόνο δικιά μου εντύπωση ότι έχει χαλάσει κάπως;

Ιδέα σου είναι! Τουλάχιστον πριν 1-1,5 μήνα που πήγα τελευταία φορά, χαλα΄ρα το καλύτερο κεμπάπ που έχω φάει! :respekt:

Υ.Γ. Παω για μεσημεριανό! :D :lol:

nikosuoa
03-12-05, 17:13
Νομίζω οτι ο Θανάσης είναι σταθερή αξία... αρκεί να μην μάθω ποτέ με τι πρώτες ύλες φτιάχνει το κεμπάπ...

dinap1
03-12-05, 17:16
ο εφιάλτης κάθε διαιτολόγου: κοτοπουλάκι με μακαρόνι (βρασμένο στο ζουμί του πουλερικού βεβαίως βεβαίως) και μπόλικο κεφαλοτύρι!

τι κρίμα που το μαγειρεύω μόνο όταν έχω (μεγάλη) παρέα, γιατι παχαίνει το άτιμο! :lol:

αν και το νοστιμότερο πιάτο που έφαγα ποτέ ήταν η σαλάτα θαλασσινών σε συγκεκριμένο εστιατόριο στη Σαντορίνη!

sdikr
03-12-05, 17:22
Γενικά τα πάντα με πολύ κρέμα γάλακτος, διάφορα αλλαντικά/τυριά,

ποιο πολύ προς μακαρονάδες (φυσικά με μπόλικα αλλαντικά/κασέρια κλπ)

Σαλάτες με μπόλικη σως μαγιονέζας (φυσικά όχι light)

KLG
03-12-05, 17:29
Εγω δεν θα αναφερθω στο αγαπημενο μου φαγητο, γιατι ειναι πολλα και διαφορα...

Αλλα σε αυτο που λαχταραω περισσοτερο... εδω στην ξενιτια.

Θελω να παω στη Θεσ/νικη και καλα για να δω παλιους συμφοιτες και να χτυπησω τα εξης:

1. Ενα σαντουιτς, ψωμακι με κοτομπεικον απο ολα με ουγγαρεζα.
2. Ενα σαντουιτς, ψωμακι με γυρο (χοιρινο) απο ολα με χτυπητη.
Αυτη η εναλλαγη του γλυκου (ουγγαρεζα/κοτομπεικον) με το αρμυρο/πικαντικο(γυρος/χτυπητη) ειναι οοοοολα τα λεφτα....

Θα πηγαινα στο Σαλιγκαρι στην Ευζωνων γιατι ο τυπος κανει απιστευτη χτυπητη (τυροκαυτερη λεγεται στην Αθηνα)

Επισης θα χτυπουσα και δυο τετοια απο τον PRASSAS οχι επειδη ειναι και πολυ καλα, γιατι την ακριβεια ειναι λιγο λαδωμενα, αλλα για συναισθηματικους λογους. Το μονο 24ωρο που εφαιρνε κοντα στο σπιτι μου. Κατα τις 4.00 μετα απο ενα 6ωρο medieval total war χτυπουσα 2 πρασσαδες και ημουν ετοιμος για αλλο ενα σετακι ή για τα απιστευτα ρομαντικα γευματα με την πρωην μου με 4 πρασσαδες, και μετα απο μιση ωρα καυγα για το ποιος θα παει απεναντι. Το καλο ειναι οτι ετρωγα το ενα δικο της μετα, επίσης ανακαλυψα τη χρησιμοτητα του φουρνου μικροκυματων. Τα ζεστεναι(ε) πολυ καλα το πρωι/μεσημερι

Αααααχ παλι σκ@τ@ με καρρυ και κουσκους θα φαμε σημερα, εκτος αν φαω για τριτη συνεχομενη μερα μακαρονια... Για να δω χτες προχτες βιδες, χτες φιογκακια, σημερα λεω για πεννες....

Ασχετο: Το πιτογυρο κανει καλο στην υγεια... ΜΕτα απο 3 χρονια οι εξετασεις μου ηταν μετριες προς καλες και εχασα 5 κιλακια. Στο πρωτο εξαμηνο που ετρωγα μονο και μονο πιτσα εβαλα 10 κιλα και ειχα πιο πολυ χολυστερινη και τριγλυκεριδια απο τον πατερα μου

harrygr
03-12-05, 17:43
2. Μερίδα κεμπαπ απο τον Θανάση (Μοναστηράκι) (μετά απο ρακόμελα στο Ψυρί)
Αχχχ, αυτός ο Θανάσης.

Τέλος πάντων, το αγαπημένο φαγητό(ά):
- Μπιφτέκια (στα κάρβουνα) με πατάτες τηγανητές
- Πανσέτες (στα κάρβουνα) με πατάτες τηγανητές
- Μπριζόλες, λουκάνικα, κοτόπουλο, κτλ. (στα κάρβουνα) με πατάτες τηγανητές
- Μπιφτέκια με σάλτσα μανιτάρια
- Κοτόπουλο Στρατηγού Τσο (κινέζικο)
- Όλα τα πολίτικα (όχι τα πολύ καυτερά... μόνο λίγο)

Μάλλον επειδή θα γίνω κουραστικός, τα τρώω όλα.

Μπάμπης

KLG
03-12-05, 18:12
ρε σεις, εμενα δεν μου αρεσει ο Θανασης, ειχα φαει κεμπαπ και δεν μου αρεσε καθολου, ενω το γιαουρτλου κεμπαπ του Μπαιρακταρη ειναι απαιχτο.....!

Billis
03-12-05, 18:31
Μια κατσαρόλα γεμάτη ρύζι με κεφτεδάκια. Μμμμμμμμμμμμμμ.................

Και μετά κάτι με σοκολάτα (προφιτερόλ, μους, πάστα, κτλ).

kourampies
04-12-05, 00:33
πίτες με σουβλάκια απ'όλα. χωρίς τζατζίκι απλά δε λέει.

και μετά απο μεγάλο πιώμα, πέννες καρμπονάρα με έξτρα μανιτάρια.

gatoulas
04-12-05, 03:25
Ο γύρος και τα λοιπά βρώμικα κάνουν απίστευτο καλό καθώς ο οργανισμός αναπτύσσει τέτοια αντισώματα που μετά δεν καταλαβαίνει τίποτα.
Ασε που τελευταία που τα έκοψα (μετά από μια 10ετία καθημερινής τροφής με γύρο-πίτσα-μακαρόνια) το στομάχι μου πάει από το κακό στο χειρότερο :(

tzanerman
04-12-05, 12:33
Παλι τα ιδια θα λεμε; Ζυμαρικα (πασταφαριαν γαρ)...

JoeBar
04-12-05, 21:01
Χουντικό γλέντι...:p
Μπριτζόλες, αρνιά, κοκορέτσια, πατάτες τηγανιτές και χωριάτικη σαλάτα!
ΕΕΕΕ, ρε γλέντια!

freddy
05-12-05, 23:38
τζατζικι για παντα ακομα και οταν περνω σουβλακι βαζω και εξτρα τζατζικι, μιλαμε για εθισμο....:D

paketwmenh
06-12-05, 00:17
τζατζικι για παντα ακομα και οταν περνω σουβλακι βαζω και εξτρα τζατζικι, μιλαμε για εθισμο....:D

Μα εννοείται σουβλάκι χωρίς τζατζίκι δεν υφίσταται..

KLG
06-12-05, 03:07
μου θυμιζετε κατι παλιες καλες μου φιλες....

"Παλι τζατζικι εφαγες???? Στο μπαλκονι θα κοιμηθεις σημερα"

Εγω: Χμμμμμμ -μπερπ- μαλλον εσυ θα κοιμηθεις σπιτι σου σημερα μωρακι μου

A Hellene
06-12-05, 03:10
Χοιρινό καλαμάκι, ξεροσφύρι.

Και το απόλαυσα, μια που είχα να το γευθώ αρκετές εβδομάδες!

wizardakis
06-12-05, 03:35
Παιδακια αρνισια στα καρβουνα!!!ΠΕΙΝΑΩΩΩΩΩ:mad:

freddy
06-12-05, 11:13
Μα εννοείται σουβλάκι χωρίς τζατζίκι δεν υφίσταται..


δεν υφισταται αλλα ξερεις ποσοι παραξενευονται που βαζω και επιπλεον?

cassidy
06-12-05, 15:25
Χουρμ... το πρόβλημα είναι πως στα περισσότερα σουβλατζίδικα τζατζίκι=γιαούρτι.

freddy
06-12-05, 20:33
ευτυχως οχι ολα

JoeBar
07-12-05, 00:46
τζατζικι για παντα ακομα και οταν περνω σουβλακι βαζω και εξτρα τζατζικι, μιλαμε για εθισμο....:D
Sorry για την παράλειψη. Γίνεται "χουντικό γλέντι" χωρίς τζατζίκι;! :whip:

RoadHog
07-12-05, 15:53
Ντολμαδάκια Γιαλαντζί (χωρίς κιμά)

Χρειάζεται ώρες να τα φτιάξεις, αλλά μόλις λίγα λεπτά για να τα καταβροχθίσεις :D

evantigger
10-12-05, 18:08
Ο προλαλήσας με κάλυψε αρκετά. Επίσης χταπόδι με μακαρονάκι κοφτό είναι το all time favorite.

savdown
11-12-05, 19:35
Τι thread είναι αυτό δεν θα προλαβαίνουμε να παραγγέλνουμε μόνο που το διαβάζουμε.

1)Κοκκινιστό κοτόπουλο με μπόλικο πελτέ ντομάτας στην σάλτσα με τηγανιτές πατάτες περιχυμένες από την σάλτσα του κοκκινιστού, δύο μεγάλες φέτες ένταμ, μια μαρουλοσαλάτα και ένα μεγάλο ποτήρι παγωμένη μπύρα ή κόκκινο κρασί.

2)Κρύα σαλάτα ζυμαρικών και λαχανικών με λεπτοκομένες φέτες τυριού και ελαφριά γλυκόξινη σάλτσα απο πάνω.

3)Ντολμαδάκια με φρέσκα αμπελόφυλλα και μπόλικο λεμόνι στο μίγμα, χωρίς κιμά εννοείτε.

paketwmenh
11-12-05, 19:40
Τι thread είναι αυτό δεν θα προλαβαίνουμε να παραγγέλνουμε μόνο που το διαβάζουμε.

1)Κοκκινιστό κοτόπουλο με μπόλικο πελτέ ντομάτας στην σάλτσα με τηγανιτές πατάτες περιχυμένες από την σάλτσα του κοκκινιστού, δύο μεγάλες φέτες ένταμ, μια μαρουλοσαλάτα και ένα μεγάλο ποτήρι παγωμένη μπύρα ή κόκκινο κρασί.

2)Κρύα σαλάτα ζυμαρικών και λαχανικών με ελαφριά γλυκόξινη σάλτσα.

3)Ντολμαδάκια με φρέσκα αμπελόφυλλα και μπόλικο λεμόνι στο μίγμα, χωρίς κιμά εννοείτε.

Εντάξει..μας ισοπέδωσες....:worthy: :worthy: :worthy:

savdown
11-12-05, 19:43
Εντάξει..μας ισοπέδωσες....:worthy: :worthy: :worthy:
Είναι που δεν έχω φάει τίποτα απο το πρωί και έχω έμπνευση. ;)

hedgehog
11-12-05, 19:49
Δεν θέλω τέτοια.....
Εγώ θέλω μια φρατζόλα ψωμί.... να την κόψω σε φέτες..... να τις περάσω λίγες λίγες προς το τζάκι.... λίγο λαδάκι.... τρίψιμο λίγο σκορδάκι.....
Μια πατάτα σε αλουμινόχαρτο στριμογμένη στην θράκα.....
Απο δίπλα το λουκανικάκι... λίγο κρασάκι.....
φφφφφφφ μου ανοίξατε την όρεξη!!!

Cafeeine
11-12-05, 22:42
Τι thread είναι αυτό δεν θα προλαβαίνουμε να παραγγέλνουμε μόνο που το διαβάζουμε.

1)Κοκκινιστό κοτόπουλο με μπόλικο πελτέ ντομάτας στην σάλτσα με τηγανιτές πατάτες περιχυμένες από την σάλτσα του κοκκινιστού, δύο μεγάλες φέτες ένταμ, μια μαρουλοσαλάτα και ένα μεγάλο ποτήρι παγωμένη μπύρα ή κόκκινο κρασί.

2)Κρύα σαλάτα ζυμαρικών και λαχανικών με ελαφριά γλυκόξινη σάλτσα.

3)Ντολμαδάκια με φρέσκα αμπελόφυλλα και μπόλικο λεμόνι στο μίγμα, χωρίς κιμά εννοείτε.

Να σε ρωτήσω (έτσι μεταξύ μας...) το savdown βγαίνει απο το "σαβουρώνω" έτσι ? :lol:
πάει να γεμίσει ένα κενό που του δημιουργήθηκε έτσι ξαφνικά

freddy
11-12-05, 23:23
Να σε ρωτήσω (έτσι μεταξύ μας...) το savdown βγαίνει απο το "σαβουρώνω" έτσι ? :lol:
πάει να γεμίσει ένα κενό που του δημιουργήθηκε έτσι ξαφνικά


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: εννοειται!!!!!!!!!!!!(νομίζω)

savdown
12-12-05, 00:56
Να σε ρωτήσω (έτσι μεταξύ μας...) το savdown βγαίνει απο το "σαβουρώνω" έτσι ? :lol:
πάει να γεμίσει ένα κενό που του δημιουργήθηκε έτσι ξαφνικά
Όχι (μεταξύ μας) :p, αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω ήμουν σε μια στιγμή αδυναμίας :roll: και βγήκαν κάπως γλαφυρά!

NoDsl
12-12-05, 01:01
Μουσακάς και τα μυαλά στα κάγκελα....

bill2003
12-12-05, 11:22
Δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάτι αλλά το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό...

- Αρχίζουμε με χορτόπιτα με χειροποίητο φύλλο και μπόλικο τυρί φέτα
- Στην συνέχεια, μπριζόλα ή μπιφτέκι στα κάρβουνα και χόρτα άγρια βρασμένα (απορώ η γιαγιά μου πως μπορεί τόσες ώρες σκυμμένη να τα μαζεύει) με μπόλικο λεμόνι από τον κήπο μας. Εννοείται μπόλικη σαλάτα μαρούλι.
- Φυσικά λεπτές φέτες ψωμί πυρωμένες στο τζάκι (κοινώς προμάδες) και άφθονο σπιτικό κρασί.

sdikr
12-12-05, 11:30
Δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάτι αλλά το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό...

- Αρχίζουμε με χορτόπιτα με χειροποίητο φύλλο και μπόλικο τυρί φέτα
- Στην συνέχεια, μπριζόλα ή μπιφτέκι στα κάρβουνα και χόρτα άγρια βρασμένα (απορώ η γιαγιά μου πως μπορεί τόσες ώρες σκυμμένη να τα μαζεύει) με μπόλικο λεμόνι από τον κήπο μας. Εννοείται μπόλικη σαλάτα μαρούλι.
- Φυσικά λεπτές φέτες ψωμί πυρωμένες στο τζάκι (κοινώς προμάδες) και άφθονο σπιτικό κρασί.


Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο απο τον δικό σου κήπο!!

Ντομάτα κόκκινη κόκκινη με γέυση ντομάτας απο τον κηπο, κρεμύδακι φρέσκο απο τον κήπο, αγγουράκι πάλι απο τον κήπο, και κρεμύδι ξερό απο αυτό που το κόβεις και αρχίζεις και κλαίς.
Μπόλικο λάδι απο τις ελιες, και φρέσκο ζυμώτο ψωμάκι απο την Γιαγιά.

Αρε παλιές καλές εποχές
:cry:

bill2003
12-12-05, 11:34
Τα καλά της επαρχίας. Δουλεύω Πάτρα ("μεγάλη" πόλη), μένω Ναύπακτο (ο κήπος που λέγαμε). Αν περάσεις από τα μέρη μας κάνε μια στάση να σε γεμίσουμε καλούδια :D

JoeBar
12-12-05, 22:11
Τα καλά της επαρχίας. Δουλεύω Πάτρα ("μεγάλη" πόλη), μένω Ναύπακτο (ο κήπος που λέγαμε). Αν περάσεις από τα μέρη μας κάνε μια στάση να σε γεμίσουμε καλούδια :D
:offtopic: Πρέπει να ήσουν από τους πρώτους ανθρώπους που πάτησε τη γέφυρα του Ριου... :D :offtopic:

paketwmenh
20-12-05, 23:02
πεινάωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω :cry:

babality
27-12-05, 12:59
doner είναι το μπιφτέκι? (άσχετο!)
Ντονερ ειναι ο γυρος. Ειτε κοτοπουλο ειτε χοιρινο ειτε μοσχαρι ειτε αρνι κτλ.
Ααααααχχχχ δεν νοειται Ελληνας και να μην ξερει το ντενερ ρεεεεεεεεε.Χαχαχαχαχα!!!
Εμενα το αγαπημενο μου απο σπιτικο ειναι στο φουρνο χυλοπιτες μακριες χωριατικες με κοτοπουλο.Το κοτοπουλο να εχει ξεροψημενη πετσα και αλατι. Οπως το φτιαχνει η μανα μου ομως.Χεχεχε. Βασικα δεν νομιζω να καταφερει η οποιδηποτε γυναι κα μου να το φτιαξει ετσι.Σνιφ.
Απο βρωμικα φαγητα σουβλακακι θεσπεσιο φυσικα!!!

psyxakias
27-12-05, 14:36
Ωραίος καιρός σήμερα.. (αλλάζω θέμα διότι μου τρέχουν τα σάλια) :cry:

@ ADSLgr.com All rights reserved.