PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΡΓΕΙ ΠΟΛΥ Ο MOZILA FIREFOX



SV2CBM
25-01-09, 13:36
Όταν ανοίγει ο ΗΥ καί μετά πάς νά τρέξεις τόν firefox κάνει 10 Sec γιά νά ανοίξη
Εάν τόν κλείσης καί τόν ξανανοίξης ανοιγη αμέσως ΓΙΑΤΙ
Έχει κάποιος καμιά εξήγηση

WAntilles
25-01-09, 14:13
Όταν ανοίγει ο ΗΥ καί μετά πάς νά τρέξεις τόν firefox κάνει 10 Sec γιά νά ανοίξη
Εάν τόν κλείσης καί τόν ξανανοίξης ανοιγη αμέσως ΓΙΑΤΙ
Έχει κάποιος καμιά εξήγηση

1. Τα Windows αργούνε -> caching.

2. Αργείς καί εσύ -> βάζω στοίχημα ότι έχεις να κάνεις defrag στα partitions σου κάτι χρόνια.

VasilisTheGreek
25-01-09, 14:27
Μην ανησυχείς, είναι πολύ συνηθισμένο πρόβλημα...ειδικά μετά από συνεχείς προσθήκες (add ons) ή σε παλαιούς υπολογιστές, συνηθίζεται. Δεν πειράζει, περίμενε λίγο...

Αν πάλι...δεν κρατιέσαι, ρίξε μια ματιά σ' αυτό εδώ (http://kb.mozillazine.org/Standard_diagnostic_(Firefox)) το άρθρο. Ίσως σε βοηθήσει να βελτιώσεις τα πράγματα.

SV2CBM
25-01-09, 14:56
Θέμα Ανασυγκρότησης δέν ειναι κάτι αλλο ειναι
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιά τίς απαντήσεις

manosdoc
25-01-09, 15:28
1. Τα Windows αργούνε -> caching.

2. Αργείς καί εσύ -> βάζω στοίχημα ότι έχεις να κάνεις defrag στα partitions σου κάτι χρόνια.

:rofl::rofl: Κάνα άλλο όμορφο θα μας πεις ;
Σε Chrome - Opera - IE δεν κάνει Caching ;
Πες απλά ότι σηκώνει τον τρίβαρο XUL και άσε τα Windows.

kaster999
26-01-09, 02:16
xaxaxa. :lol:
ετσι ειναι ο firefox don't worry. :p
κανε και κανα καθαρισμο με το windows washer και μια ανασηγκρωτηση και θα ανοιγει πιο γρηγορα.
σε εμενα βασικα που εχω Linux ubuntu ανοιγει κομματια.
στα windows θελει λιγο παραπανω:twisted:

manosdoc
26-01-09, 03:16
xaxaxa. :lol:
ετσι ειναι ο firefox don't worry. :p
κανε και κανα καθαρισμο με το windows washer και μια ανασηγκρωτηση και θα ανοιγει πιο γρηγορα.
σε εμενα βασικα που εχω Linux ubuntu ανοιγει κομματια.
στα windows θελει λιγο παραπανω:twisted:

Aν φτιάξεις και το GRUB σωστά μπορεί να κερδίσεις και 2 δεύτερα στα Win :rofl:

vasim
26-01-09, 09:20
xaxaxa. :lol:
ετσι ειναι ο firefox don't worry. :p
κανε και κανα καθαρισμο με το windows washer και μια ανασηγκρωτηση και θα ανοιγει πιο γρηγορα.
σε εμενα βασικα που εχω Linux ubuntu ανοιγει κομματια.
στα windows θελει λιγο παραπανω:twisted:

Καλά , εμένα και στο ubuntu σερνεται. Δε σέρνονται όμως όλα τα άλλα οπότε δε με νοιάζει...

Linus
26-01-09, 10:12
Κι εμένά αργεί πολύ ο Mozzila, ελπίζω σε επόμενο update να διορθώνουν το πρόβλημα διότι είναι ιδιαίτερα σπαστικό..

Βέβαια για κάποιους που έχουν συνηθίσει να κολάνε από Vistα δεν τους λένε κάτι τα 4-5 sec :whistle:

vasim
26-01-09, 10:18
Εγώ το πρόβλημα το έχω παντού, στο σπίτι σε 5 μηχανές, στη δουλειά , παντού. Στην πρώτη εκκίνηση πάντα κάνει 4-5 σεκ...

........Auto merged post: vasim πρόσθεσε 0 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και δεν τον έχω και φορτωμένο με add ons..

asm
26-01-09, 11:00
Είναι επειδή είναι ...αριστουργηματικά φτιαγμένος.

Αλλά τι λέω τώρα! Μάλλον συνομωσία της MS θα είναι, αποτέλεσμα του caching, των κακών Vista, τυχαίο περιστατικό bla, bla, bla :p

Simpleton
26-01-09, 11:08
Άντε ξανά-μανά...:down:

euri
26-01-09, 11:08
Πόσες φορές ανοιγοκλείνετε τον Firefox (ή οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα...) κατά τη διάρκεια ενός session, ώστε η αρχική καθυστέρηση να είναι τόσο σημαντική που να δικαιολογεί μέχρι και flame στο φόρουμ; :hmm: :what:

vasim
26-01-09, 11:36
Εξαρτάται τι διαβάζουμε και αν αυτό που διαβάζουμε σηκώνει παντόφλα (αν είναι ο μπραουζερ ανοιχτός):cool:

manosdoc
26-01-09, 14:26
Πόσες φορές ανοιγοκλείνετε τον Firefox (ή οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα...) κατά τη διάρκεια ενός session, ώστε η αρχική καθυστέρηση να είναι τόσο σημαντική που να δικαιολογεί μέχρι και flame στο φόρουμ; :hmm: :what:

Πες τα βρε Euri...

Linus
26-01-09, 14:28
Ναι πέστα να τα ακούσουν αυτοί που ξεκινούν τα flame από δω κι απο κει :whistle:

VasilisTheGreek
26-01-09, 14:39
Πόσες φορές ανοιγοκλείνετε τον Firefox (ή οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα...) κατά τη διάρκεια ενός session, ώστε η αρχική καθυστέρηση να είναι τόσο σημαντική που να δικαιολογεί μέχρι και flame στο φόρουμ; :hmm: :what:

Καμία...μιλάμε για τις 06,30 το πρωί, την πρώτη-πρώτη φορά που ανοίγει κανείς τον Firefox. Και μην παίρνεις φόρα...αν δεν συμβαίνει σε σένα, συμβαίνει σε όλους εμάς και αυτό ακριβώς συζητάμε...

Λευκός Ιππότης
01-02-09, 15:52
Σε εμενα σε windows XP ανοιγει γρηγορα βλεπω το screensaver βγαινουν τα εικονιδια στην μπαρα αλλα εκει κοκκαλο.Ασχετα αν κλικαρω κατι αργει πααααααρα πολυ να ανοιξει πχ το google ή τα αγαπημενα μου.Στο msconfig στην εκκινηση εχω τα ακρως απαραιτητα και τα add on ειναι ελαχιστα.Γιατι συμβαινει αυτο παιδια ?

Simpleton
01-02-09, 15:59
Screensaver; Μήπως εννοείς το desktop; Κάνε μια ανασυγκρότηση και έλεγχο για ιους, trojans και spyware. Πόση μνήμη έχει το σύστημα σου;

Λευκός Ιππότης
01-02-09, 16:28
Ναι λαθος εκφραση εννουσα η φωτο στην επιφανεια εργασιας.Εχω 2 GB αλλα τωρα τελευταια αρχισε να εμφανιζεται αυτο το φαινομενο.Το ψανχω συχνα για ιους και τα σχετικα αλλα μιας και το προτεινες θα κανω ανασυγκροτηση και θα σου πω,σε ευχαριστω.

Λευκός Ιππότης
05-02-09, 01:02
Το Firewall πρεπει να ξεκινα μαζι με τα windows οπως το antivirus μας?

Simpleton
05-02-09, 01:07
Αν έχεις router με ενσωματωμένο firewall (τα περισσότερα), θα έλεγα ότι δεν χρειάζεσαι κάποιο firewall στον υπολογιστή. Εκτός αν θέλεις να ελέγχεις και την εξερχόμενη κίνηση. Αν έχεις, ναι, συνήθως ξεκινά μαζί με τα Windows.

Λευκός Ιππότης
05-02-09, 12:01
Φιλε μου αν εχουμε πχ zonealarm μας καθυστερει καθολου την εκκινηση ?

LOUKAS32
05-02-09, 12:20
ΕΝΑ ξερω να πω εγω, αντι να πηγαινουμε πιο γρηγορα παμε πιο αρΓΑ

λοολ

VasilisTheGreek
05-02-09, 15:25
ΕΝΑ ξερω να πω εγω, αντι να πηγαινουμε πιο γρηγορα παμε πιο αρΓΑ


Ναι, αλλά μόνο κατά την εκκίνηση. Κατά την περιήγηση ή κατά το φόρτωμα, δεν συγκρίνεται με κανέναν...

Veldrin
05-02-09, 15:29
τι να πω ρε παιδιά, μαλλον είναι θέμα υπολογιστή ; και πρωτη εκκίνηση και δεύτερη και 2000 φορες να ανοίξει ... ζήτημα να κάνει μισό δευτερόλεπτο. Και με Vista64 ultimate... :hmm:

Simpleton
05-02-09, 17:43
Φιλε μου αν εχουμε πχ zonealarm μας καθυστερει καθολου την εκκινηση ?
Ασφαλώς, όπως κάθε άλλο πρόγραμμα, πρέπει να φορτωθεί κι αυτό.

τι να πω ρε παιδιά, μαλλον είναι θέμα υπολογιστή ; και πρωτη εκκίνηση και δεύτερη και 2000 φορες να ανοίξει ... ζήτημα να κάνει μισό δευτερόλεπτο. Και με Vista64 ultimate... :hmm:
Μάλλον είναι το SuperFetch.

Panos.2006
05-02-09, 19:25
Δεν έχει σχέση με το hardware, τα Windows ή με τα προφίλ, το κόλλημα λίγο αφού ανοίξει. Επειδή και εμένα το κάνει και πρόσφατα άλλαξα και βασικό PC νομίζω ότι μάλλον είναι bug.
Έκανα και νέο προφίλ (γιατί απλά αντέγραφα το προηγούμενο) αλλά δεν έχει διαφορά σε οποιοδήποτε PC.

Ελπίζω να το λήσουν στις επόμενες εκδόσεις γιατί είναι πράγματι ενοχλητικό.

manosdoc
05-02-09, 20:07
To ξαναλέω, είναι ο XUL Runner.
Έτσι ήταν, έτσι θα είναι.
Εκτός και αν πάνε για massive rewrite στον 4.

Τι σας ενοχλεί αν κάνει 2 δευτερα παραπάνω ;

Λευκός Ιππότης
06-02-09, 12:01
Κάνε μια ανασυγκρότηση και έλεγχο για ιους, trojans και spyware.

Η κατασταση βελτιωθηκε πολυ.Σε ευχαριστω.

alexiz
06-02-09, 15:30
έχει γίνει κι ο firefox πολύ αργός δυστυχώς. και τρώει και κάτι κολλήματα πολύ σωστά:(

panos2017
07-02-09, 00:53
κατεβαστε opera πλακα-πλακα ειναι καλος:oneup:

Λευκός Ιππότης
24-06-09, 09:31
:nono: Τι τον εχει πιασει τον Μοτζιλα με το δεξι κλικ δεν μπορω να καταλαβω.Με το που παταω για να κανω ορθογραφικο ελεγχο κολλαει τρεχει η κλεψυδρα και καθομαι επι ποσα λεπτα μετα βγαζει δεν ανταποκρινεται κι αντε παλι απο την αρχη.Καταντησα σε σημειο πολλες φορες να μην μπορω να κανω σε κειμενο μου σε forum copy-paste ή να μην επιχειρω να κανω δεξι κξλικ γιατι ξερω οτι θα μπλοκαρει.Με τον ΙΕ δεν τα ειχα ποτε αυτα!

sto_psito
24-06-09, 15:43
Στη fedora 11 πάντως (beta firefox 4) τρέχει σφαίρα το μοζίλλι! Υπομονή ;)

politis164
24-06-09, 16:23
Υπάρχει γνωστό πρόβλημα με τη database (SQLite) που χρησιμοποιεί ο Firefox 3+ για να αποθηκεύει στατιστικά κάθε session και history. Το αρχείο αυτό είναι το urlclassifier3.sqlite στο profile και έχει πολύ μεγάλο μέγεθος συνήθως (>50 MB), πράγμα που προκαλεί καθυστέρηση κατά την εκκίνηση. Μπορείς να κάνεις vacuum στη database αυτή (defragments τις περιοχές με σβησμένα records και κάνει τη database πιο compact, πρακτικά το αρχείο γίνεται < 50% του αρχικού).

Αν έχεις σύστημα linux, αυτό γίνεται με την εντολή (φρόντισε να έχεις κλείσει το Firefox προηγουμένως):

sqlite3 urlclassifier3.sqlite 'VACUUM;'. Για Windows ίσως να μπορούν να απαντήσουν άλλοι. Αυτά που ακούγονται για βαρύ xulrunner, programming errors κλπ είναι εξωπραγματικά (ολόκληρος ο firefox είναι ~ 5 MB binaries, με μέση data transfer rate δίσκου 20 MB/s και άδειο profile θα φορτώσει σε ~1/4 sec, επίσης ο Firefox έχει καλύτερη χρήση μνήμης από τους περισσότερους ανταγωνιστές και τον έχω δει να κολλάει 2-3 φορές στα πολλά χρόνια χρήσης...)

Panos.2006
24-06-09, 19:41
Η έκδοση 3.5 είναι αρκετά βελτιωμένη όσον αφορά τα κολλήματα του firefox.

Simpleton
24-06-09, 19:49
@ politis164:
Μάλλον εννοείς το αρχείο places.sqlite. Το αρχείο urlclassifier.sqlite περιέχει λίστα με σελίδες phishing, για να μπορεί να σε προειδοποιεί ο Fx.

http://kb.mozillazine.org/Urlclassifier2.sqlite
http://kb.mozillazine.org/Places.sqlite

politis164
24-06-09, 20:06
Skaf,

Το αρχείο με το μεγάλο μέγεθος είναι το urlclassifier3.sqlite στο δικό μου σύστημα. Έχεις δίκιο, είναι για το anti-phishing, δεν είναι για το ιστορικό.

nnn
24-06-09, 20:28
Στα Windows αρκεί η διαγραφη του, δημιουργείται νέο στο επόμενο session του Ff.

best71
30-06-09, 13:11
Κυκλοφορησε η νεα εκδοση του Mozila 3.5 στα Αγγλικα μεχρι στιγμης

http://www.filehippo.com/download_firefox/

JediMasterMANIAC
30-06-09, 18:06
To ξαναλέω, είναι ο XUL Runner.
Έτσι ήταν, έτσι θα είναι.
Εκτός και αν πάνε για massive rewrite στον 4.

Τι σας ενοχλεί αν κάνει 2 δευτερα παραπάνω ;
Σε μεγάλο μέρος αυτό συμβαίνει κ έχεις δίκιο . Στον επιπλέο χρόνο προσθέτουν κάτι windows + κακή χρήση+ πολύς καιρός να γίνει defrag
Συνήθως με ένα defrag στρώνει. Από εκεί κ πέρα trojan,worms κοκ :p.
Στο Linux επίσης το 1ο άνοιγμα να κάνει κανα δευτερόλεπτο. Τις υπόλοιπες φορές ξεκινάει αμέσως.

Μπορείτε να δοκιμάσετε και opera επίσης ... αν σας δουλεύει σωστά :p

Ωωωχ υπάρχει εδώ κ κάτι μέρες το θέμα + απαντήσεις LOL :D

Simpleton
30-06-09, 18:30
Ο 3.5 και στα Ελληνικά:
http://el.www.mozilla.com/el/firefox/

:)

ΥΓ. Η RC3 (ftp://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/3.5rc3/win32/el/) είναι η τελική (ftp://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/3.5/win32/el/) έκδοση;

best71
30-06-09, 19:41
Οχι βγηκε πριν μερικες μερες η RC 3

ardi21
30-06-09, 19:44
Ο 3.5 και στα Ελληνικά:
http://el.www.mozilla.com/el/firefox/

:)

ΥΓ. Η RC3 (ftp://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/3.5rc3/win32/el/) είναι η τελική (ftp://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/3.5/win32/el/) έκδοση;

Nαι, η RC3 τελικα εγινε final. Ειναι ακριβως η ιδια -> 3.5.30729

Οντως ειναι αρκετα πιο γρηγορος σε σχεση με τον 3.0.11:oneup:

Simpleton
30-06-09, 19:45
@best71:
Απλά βλέπω ότι τα αρχεία έχουν το ίδιο μέγεθος και την ίδια ώρα τροποποίησης. Αν θυμάμαι καλά, και με τον 3 έτσι είχε γίνει. Η τελική έκδοση ήταν η τελευταία RC.
Με πρόλαβε ο ardi21.

revvok
02-07-09, 02:47
χαχα τι μου θύμισες ρε φίλε..ωραίες εποχές με ff 2 που τον πάταγα ν ανοίξει, έκανα ότι άλλη δουλειά είχα στο σπίτι και μετά πήγαινα και αν ήμουν τυχερός θα τον έβρισκα ανοικτό...βέβαια τώρα που το σκέφτομαι καλά που γινόταν αυτό και με 'έσπρωξε' να δοκιμάσω opera (9.01 τότε) και βρήκα την υγειά μου από τότε..

ifaigios
02-07-09, 13:46
Βάλτε Chrome να βρείτε την υγειά σας. :oneup:

Υ.Γ.: Και για να μην γκρινιάζετε για την έλλειψη αφαίρεσης διαφημίσεων, βάλτε Privoxy (http://www.privoxy.org/)!

Λευκός Ιππότης
04-07-09, 18:51
Εχεις ενα screenshot αυτου πως φαινεται η κεντρικη σελιδα με τα mail δηλαδη "εισερχομενα/απεσταλμενα/καδοα απορριματων" ?

sneferu
11-07-09, 14:47
ειναι καποιο bug του firefox, αυτη η καθυστερηση παρουσιαζεται μονο στα windows

στην επομενη εκδοση ή αναβαθμιση λογικα θα διορθωθει

αν θες να το διορθωσεις δες εδω http://webupd8.blogspot.com/2009/07/increase-firefox-3-perormance-by.html

δεν εχω καθολου καθυστερηση στην εκκινηση

@ ADSLgr.com All rights reserved.