PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτυχιο Αγγλικων ποιο??????



Redbill
01-02-09, 14:15
Καλησπερα παιδια!Αποφασισα να κανω ενα μεταπτυχιακο το οποιο θα το αρχισω τον Σεπτεμβριο.Ειναι σε συνεργασια με πανεπιστημιο εξωτερικου (Watt) και φυσικα θελουν καποιο αποδεικτικο γνωσης αγγλικης γλωσσας αφου και τα βιβλια ειναι στα αγγλικα..
Εγω δεν εχω καποιο πτυχιο και τα αγγλικα μου ειναι μετρια.Ετσι εδω και 6 μηνες εχω αρχισει μαθηματα αγγλικων και πιστευα πως παιρνοντας to Lower (Cambridge ή Michigan) αυτο θα αρκουσε.Και τελικα εφαγα μια κεραμιδα οτι αυτα δεν τα αναγνωριζει το πανεπιστημιο στη Σκωτια και οτι θελουν ενα απο τα παρακατω

Πιστοποίηση Αγγλικής γλώσσας (TOEFL 550 or better (paper based), TOEFL 213 or better (CBT), TOEFL 80 or better (IBT, Internet Based Test), IELTS 6.0 or better, Cambridge Advanced English, Cambridge / Michigan Proficiency, Κρατικό Δίπλωμα Γ2 ή πτυχίο ΒSc ή MSc από Πανεπιστήμιο Μ. Βρεττανίας, ΗΠΑ ή Αυστραλίας)

Εμενα με ενδιαφερει ποιο απο αυτο ειναι ετσι καπως πιο ευκολο.Γιατι εχω αγχωθει τρομερα με αυτο το θεμα αφου αρχισα απο πολυ χαμηλα για Lower και τωρα μου λενε Cambridge Advance ,Proficiency,.......Οποιος γνωριζει ρε παιδια ας δωσει καμια συμβουλη

Sovjohn
01-02-09, 14:34
Εντάξει, ομολογουμένως με lower δεν είσαι και 100% ΟΚ για αγγλικό πανεπιστήμιο... Είχα τόσους φίλους με lower που τα έβρισκαν σκούρα και ερχόντουσαν σε μένα να τους "βελτιώσω" τις εργασίες :p

Ωστόσο, 2 συμβουλές:

α) Δώσε για FCE/CCE αν μπορείς το Μάιο, καλό θα σου κάνει, και

β) Μετά δώσε για IELTS / TOEFL. Kαι τα 2 είναι "πιστοποιητικά", όχι πτυχία, και μπορείς να τα ξαναδίνεις κάθε βδομάδα, ή κάτι τέτοιο, μέχρι να τα πάρεις με το σκορ που χρειάζεται.

Redbill
01-02-09, 14:40
Εντάξει, ομολογουμένως με lower δεν είσαι και 100% ΟΚ για αγγλικό πανεπιστήμιο... Είχα τόσους φίλους με lower που τα έβρισκαν σκούρα και ερχόντουσαν σε μένα να τους "βελτιώσω" τις εργασίες :p

Ωστόσο, 2 συμβουλές:

α) Δώσε για FCE/CCE αν μπορείς το Μάιο, καλό θα σου κάνει, και

β) Μετά δώσε για IELTS / TOEFL. Kαι τα 2 είναι "πιστοποιητικά", όχι πτυχία, και μπορείς να τα ξαναδίνεις κάθε βδομάδα, ή κάτι τέτοιο, μέχρι να τα πάρεις με το σκορ που χρειάζεται.

Ωραιο αυτο το καθε εβδομαδα που ειπες!Δεν το ηξερα!Απλα επειδη κανω και τοσο κοπο λες να ηταν καλο να δωσω το Lower το απλο που μενει και σαν πτυχιο κιολας (βεβαια δεν μετραει στο πανεπιστιμιο) και αυτο ισως με βοηθησει να μπω πιο ομαλα και στο Toefl που λες γιατι οπως καταλαβα ειναι πιο δυσκολο απο Lower.Απλα δεν ξερω αν θα ειναι ευκολο να μπω κατευθειαν στα βαθεια...

........Auto merged post: Redbill πρόσθεσε 0 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ωραιο αυτο το καθε εβδομαδα που ειπες!Δεν το ηξερα!Απλα επειδη κανω και τοσο κοπο λες να ηταν καλο να δωσω το Lower το απλο που μενει και σαν πτυχιο κιολας (βεβαια δεν μετραει στο πανεπιστιμιο) και αυτο ισως με βοηθησει να μπω πιο ομαλα και στο Toefl που λες γιατι οπως καταλαβα ειναι πιο δυσκολο απο Lower.Απλα δεν ξερω αν θα ειναι ευκολο να μπω κατευθειαν στα βαθεια...

Α το καθε εβδομαδα που λες ξερεις μηπως περιπου το κοστος που μιλαμε?

thourios
01-02-09, 14:48
Τα πτυχία του Cambridge University είναι αποδεκτά σχεδόν παντού. Αν τώρα αναγνωρίζεται το Certificate in Advanced English εκεί που θέλεις να εγγραφείς προχώρα σε αυτό. Εκ πείρας σου λέω ότι η ύλη είναι ευχάριστη και καθόλου κουραστική. Αν τώρα έχεις όρεξη να μπεις στα βαθειά με λογοτεχνίες και πολύ πλούσιο λεξιλόγιο 'βούτα' για το Proficiency.
Μια σωστή προετοιμασία για το Proficiency χρειάζεται δύο χρόνια ενώ για το Advanced ένα έτος αφού πρώτα έχει αποκτηθεί ο τίτλος του Lower.

Κάποιες πληροφορίες εδώ:

http://www.britishcouncil.org/gr/greece-exams-cambridge-fce-cae-cpe.htm

:)

hammer21
01-02-09, 16:16
Τα πτυχία του Cambridge University είναι αποδεκτά σχεδόν παντού.

Εγω εχω ακουσει το παραδοξο στα μεταπτυχιακα του Cambridge να ζητανε toefl και οχι cambridge:vava:

thourios
01-02-09, 16:21
Πιθανόν σε κάποια από τα πανεπιστήμια της Αμερικής για αυτό είπα σχεδόν.
Για όποιον ενδιαφέρεται καλό θα ήταν να επικοινωνήσει με το πανεπιστήμιο που σκέπτεται να κάνει εγραφή.

:hmm:

KLG
01-02-09, 16:27
Εγω εχω ακουσει το παραδοξο στα μεταπτυχιακα του Cambridge να ζητανε toefl και οχι cambridge:vava:

Φυσικά και ισχύει αυτό, γιατί το Βρετανικό σύστημα εισαγωγής απο το εξωτερικό είναι πλήρως ενοποιημένο στο θέμα τις γλώσσας. Οτι ζητάνε όλοι, ζητάει και το cambridge, αλλιώς με 5 πτυχία γλώσσας που ο καθένας μπορεί να τα έχει πάρει απο 2 μήνες μέχρι 10 χρόνια πριν κάνει την αίτηση θα γινόταν χαμός. Πάντως, αν κάποιος έχει πρόσφατο CPE, μπορεί να στείλει ενα mail στο admissions του πανεπ. και να ρωτήσει.

Φίλε Redbil, το 550 ΤΟΕFL είναι εφικτότατος στόχος ακόμα και αν δεν ξέρεις καλά Αγγλικά, απλά σε αυτή τη περίπτωση θα χρειαστείς φροντιστήριο για το TOEFL είναι περισσότερο σύνολο τεχνικών, παρά γλωσσομάθεια. Αν δεν θες να τα σκάσεις, πάρε ένα βιβλιο που εξειδικεύεται σε προετοιμασία TOEFL και κατέβασε τα τεστάκια. Βέβαια το 550 TOEFL δεν σε προετοιμάζει για αυτό που θα συναντήσεις σε ένα αγγλόφωνο μεταπτυχιακό και θα χρειαστείς προσπάθεια για να τα βγάλεις πέρα. Επίσης αν και λίγο πολύ έχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις απο τους φοιτητές τους, μην νομίζεις οτι αν εσύ δεν μπορείς να κάνεις κάτι, αυτοί δεν θα στο ζητήσουν. Θα στο ζητήσουν και εσύ θα πρέπει να το κάνεις... Αν και μέχρι το Σεπτέμβρη έχεις καιρό, η καλύτερη λύση που βλέπω είναι να βρεις κάποιο language school στο uni σου, και να πας κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, θα είναι λίγο βαρετά και τίγκα στους Κινέζους, αλλά σε 2 μήνες θα έχεις επάρκεια.

hammer21
01-02-09, 16:42
Φυσικά και ισχύει αυτό, γιατί το Βρετανικό σύστημα εισαγωγής απο το εξωτερικό είναι πλήρως ενοποιημένο στο θέμα τις γλώσσας. Οτι ζητάνε όλοι, ζητάει και το cambridge, αλλιώς με 5 πτυχία γλώσσας που ο καθένας μπορεί να τα έχει πάρει απο 2 μήνες μέχρι 10 χρόνια πριν κάνει την αίτηση θα γινόταν χαμός. Πάντως, αν κάποιος έχει πρόσφατο CPE, μπορεί να στείλει ενα mail στο admissions του πανεπ. και να ρωτήσει.

Φίλε Redbil, το 550 ΤΟΕFL είναι εφικτότατος στόχος ακόμα και αν δεν ξέρεις καλά Αγγλικά, απλά σε αυτή τη περίπτωση θα χρειαστείς φροντιστήριο για το TOEFL είναι περισσότερο σύνολο τεχνικών, παρά γλωσσομάθεια. Αν δεν θες να τα σκάσεις, πάρε ένα βιβλιο που εξειδικεύεται σε προετοιμασία TOEFL και κατέβασε τα τεστάκια. Βέβαια το 550 TOEFL δεν σε προετοιμάζει για αυτό που θα συναντήσεις σε ένα αγγλόφωνο μεταπτυχιακό και θα χρειαστείς προσπάθεια για να τα βγάλεις πέρα. Επίσης αν και λίγο πολύ έχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις απο τους φοιτητές τους, μην νομίζεις οτι αν εσύ δεν μπορείς να κάνεις κάτι, αυτοί δεν θα στο ζητήσουν. Θα στο ζητήσουν και εσύ θα πρέπει να το κάνεις... Αν και μέχρι το Σεπτέμβρη έχεις καιρό, η καλύτερη λύση που βλέπω είναι να βρεις κάποιο language school στο uni σου, και να πας κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, θα είναι λίγο βαρετά και τίγκα στους Κινέζους, αλλά σε 2 μήνες θα έχεις επάρκεια.


Αυτα τα τεστακια που μπορω να τα βρω?Θελω να προετοιμαζομαι σιγα σιγα αν και δεν ξερω τι θα γινει σε 2 χρονια απο τωρα.Φυλαγε τα ρουχα σου για να χεις τα μισα βεβαια;)

thourios
01-02-09, 16:57
Αυτα τα τεστακια που μπορω να τα βρω?Θελω να προετοιμαζομαι σιγα σιγα αν και δεν ξερω τι θα γινει σε 2 χρονια απο τωρα.Φυλαγε τα ρουχα σου για να χεις τα μισα βεβαια

Σε γνωστά.... site !

:oneup:

gagtzer
01-02-09, 16:58
Όσους ξέρω πάντως να έχουν πάει Αγγλία για μεταπτυχιακό τους ζητούσαν TOEFL

hammer21
01-02-09, 17:14
Σε γνωστά.... site !

:oneup:

Α οκ νομιζα οτι κυκλοφρουν τιποτα free.:oops:

Valder
01-02-09, 18:06
Για να χουμε καλό ρώτημα βρε παιδιά. Για Proficiency απ' όσο θυμάμαι δίνεις 2 τεστ (στο Αμερικάνικο), το Preliminary και το Final. Άρα αυτο σημαίνει ότι πρέπει να γραφτεί κάποιος τον Σεπτέμβρη. Γίνονται και εντατικά προετοιμασίας-φρεσκαρίσματος το καλοκαίρι; Αυτά τα φροντιστήρια τύπου Γράψα λένε όντως τπτ ή να πάω σε κανα μικρό εδώ στη γειτονιά; (Θέλω κι εγώ ν' αρχίσω Prof μετά τον Ιούλιο αν με το καλό πάρω το πτυχίο του πανεπιστημίου μου τότε.)

KLG
01-02-09, 19:01
Α οκ νομιζα οτι κυκλοφρουν τιποτα free.:oops:

Eχει και μερικά free (http://www.ets.org/portal/site/ets/menuitem.c988ba0e5dd572bada20bc47c3921509/?vgnextoid=5268494655ae7110VgnVCM10000022f95190RCRD&vgnextchannel=9701197a484f4010VgnVCM10000022f95190RCRD)

Redbill
01-02-09, 19:35
Φυσικά και ισχύει αυτό, γιατί το Βρετανικό σύστημα εισαγωγής απο το εξωτερικό είναι πλήρως ενοποιημένο στο θέμα τις γλώσσας. Οτι ζητάνε όλοι, ζητάει και το cambridge, αλλιώς με 5 πτυχία γλώσσας που ο καθένας μπορεί να τα έχει πάρει απο 2 μήνες μέχρι 10 χρόνια πριν κάνει την αίτηση θα γινόταν χαμός. Πάντως, αν κάποιος έχει πρόσφατο CPE, μπορεί να στείλει ενα mail στο admissions του πανεπ. και να ρωτήσει.

Φίλε Redbil, το 550 ΤΟΕFL είναι εφικτότατος στόχος ακόμα και αν δεν ξέρεις καλά Αγγλικά, απλά σε αυτή τη περίπτωση θα χρειαστείς φροντιστήριο για το TOEFL είναι περισσότερο σύνολο τεχνικών, παρά γλωσσομάθεια. Αν δεν θες να τα σκάσεις, πάρε ένα βιβλιο που εξειδικεύεται σε προετοιμασία TOEFL και κατέβασε τα τεστάκια. Βέβαια το 550 TOEFL δεν σε προετοιμάζει για αυτό που θα συναντήσεις σε ένα αγγλόφωνο μεταπτυχιακό και θα χρειαστείς προσπάθεια για να τα βγάλεις πέρα. Επίσης αν και λίγο πολύ έχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις απο τους φοιτητές τους, μην νομίζεις οτι αν εσύ δεν μπορείς να κάνεις κάτι, αυτοί δεν θα στο ζητήσουν. Θα στο ζητήσουν και εσύ θα πρέπει να το κάνεις... Αν και μέχρι το Σεπτέμβρη έχεις καιρό, η καλύτερη λύση που βλέπω είναι να βρεις κάποιο language school στο uni σου, και να πας κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, θα είναι λίγο βαρετά και τίγκα στους Κινέζους, αλλά σε 2 μήνες θα έχεις επάρκεια.

Μαλιστα.Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες φιλε μου!Θα ψαχτω να δω τι θα κανω τοτε αλλα μηπως ξερεις και τι διαφορα εχουν τα Toefl που αναφερονται.Δηλαδη το paper based,internet based...?

KLG
01-02-09, 19:51
Μαλιστα.Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες φιλε μου!Θα ψαχτω να δω τι θα κανω τοτε αλλα μηπως ξερεις και τι διαφορα εχουν τα Toefl που αναφερονται.Δηλαδη το paper based,internet based...?

Επι της ουσίας καμία, στην Ελλάδα είναι ολα internet based, πας και κάθεσαι μπροστά σε ένα τερματικό.. φαντάζομαι οτι τα paper based είναι για περιοχές χωρίς τέτοιες υποδομές (ηλεκτρικό και τηλέφωνο) σε απομωνομένες περιοχές του πλανήτη ... (φαντάζομαι Κινα κλπ κλπ).

Vasilis32
01-02-09, 20:14
Για να χουμε καλό ρώτημα βρε παιδιά. Για Proficiency απ' όσο θυμάμαι δίνεις 2 τεστ (στο Αμερικάνικο), το Preliminary και το Final. Άρα αυτο σημαίνει ότι πρέπει να γραφτεί κάποιος τον Σεπτέμβρη. Γίνονται και εντατικά προετοιμασίας-φρεσκαρίσματος το καλοκαίρι; Αυτά τα φροντιστήρια τύπου Γράψα λένε όντως τπτ ή να πάω σε κανα μικρό εδώ στη γειτονιά; (Θέλω κι εγώ ν' αρχίσω Prof μετά τον Ιούλιο αν με το καλό πάρω το πτυχίο του πανεπιστημίου μου τότε.)

Kαι εγω οταν ηρθα για σπουδες Αθηνα ηθελα παραλληλα να βελτιωσω και τα Αγγλικα μου. Ψαχνοντας και δοκιμαζοντας δια φορα φροντιστηρια, κατεληξα στην ΕΥΡΩΔΙΑΣΤΑΣΗ στην Κανιγγος (εχει και στο Χολαργο στην Εθν.Αμυνα κοντα). Τιμιο ως προς τις τιμες και αριστη δουλεια!! Σε 6 μηνες lower και σε αλλους 14 μηνες το Prof.

Περνα και απο ΕΥΡΩΔΙΑΣΤΑΣΗ μια βολτα, αξιζει!!

thourios
01-02-09, 20:23
Πριν πολλά χρόνια είχα κάνει μαθήματα στην ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ αρχές Ακαδημίας. Ο πιο φθηνός από όλους. Επικρατούσε λίγος χαβαλές αλλά εγώ είχα όρεξη και πήρα το Proficiency με την μία. Να πω την αλήθεια είχα βάλει κάτω ότι θα πάρω το CPE και πλακώθηκα. Το καλό ήταν ότι στο κέντρο υπάρχουν άτομα μεγαλύτερης ηλικίας και όχι μαθητές λυκείου οπότε ο χαβαλές ήταν ανάλογος. Δεν κάνω διαφήμηση και δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα το συγκεκριμένο κέντρο εκπαίδευσης.

:oneup:

hammer21
01-02-09, 21:05
Εγω παλι για την hau εχω ακουσει καλα λογια.Μιας και πιασαμε το θεμα αν ξερει καποιος ας μου πει γιατι θελω να ψαχτω για να προχωρησω τα αγγλικα μου:)

BlueAngel
01-02-09, 23:38
Όσους ξέρω πάντως να έχουν πάει Αγγλία για μεταπτυχιακό τους ζητούσαν TOEFL

Σωστα...για το εξωτερικο το Proficiency δεν πιανει μία,δυστυχως για εμας που τσακιστηκαμε να το παρουμε..θελουν TOEFL ή GMAT.

KLG
02-02-09, 03:23
Σωστα...για το εξωτερικο το Proficiency δεν πιανει μία,δυστυχως για εμας που τσακιστηκαμε να το παρουμε..θελουν TOEFL ή GMAT.

TOEFL η IELTS για την Αγγλία. GMAT στην Αγγλία ζητάνε μόνο σε μερικά MBA που θέλουν να μετρήσουν και την βασική μαθηματική ικανότητα.

Το πρόβλημα με τα διπλώματα τύπου CPE κτλ κτλ είναι οτι ο κόσμος τα πήρε και τα έβαλε στο συρτάρι. Και εγώ π.χ. πέρασα ένα στρες στα 16 μου, να πάρω το Proficiency για να έιναι περήφανοι οι γονείς και να καμαρώνουν στο οικογενειακό τραπέζι.... χαμένα λεφτά, ευτυχώς δεν έχασα και πολύ χρόνο γιατί τα Αγγλικά τα καταλάβαινα γρήγορα. Βέβαια, κάποιος δεν μπορεί να ξέρει απο τα 16 του αν θα πάει να σπουδάσει στο εξωτερικό, μάλλον όμως θα ξέρει απο τα 20 του, και το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να βρει ένα ωραίοτατο summer school και να πάει 2 μηνάκια να τα μάθει, να τα μιλήσει και να γνωρίσει και νέο κόσμο. Μέτα ένα εξάμηνο πριν φύγει, θα πάει να κάνει το φροντιστήριο του για TOEFL ή ΙΕLTS θα πάρει το χαρτάκι του και θα πάει να σπουδάσει έξω, ώπου και θα ξεφορτωθεί μια και καλή για πάντα το άγχος του να έχει πιστοποίηση γλωσσομάθειας.

Τώρα αν θέλει να πάει στον ΑΣΕΠ, και CPE θα δώσει, και Michigan θα δώσει, και πολιτικό γάμο, και εγκυμοσύνη, και ΕΔ, και , και , και οτι χρειάζεται για να πάρει το μισο μόριο παραπάνω απο τον δίπλα...

daska2
02-02-09, 04:56
δωσε το proficiency το cambridge!

Doxaios
02-02-09, 13:05
Δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να πάρει κάποιος το proficiency σήμερα εκτός και αν θέλει να διδάξει ή για προσωπικούς λόγους. Παίρνεις το απλούστερο και ευκολότερο toefl και είσαι εξασφαλισμένος σε ολόκληρο τον πλανήτη Γή. Σίγουρα ένα 2μηνο προπαρασκευαστικό είναι το ιδανικό αλλά 1)πόσοι νομίζετε οτι πάνε εκεί πριν φοιτήσουν στο ΗΒ, 2) δεν είναι και τόσο δύσκολες οι σπουδές στις Αγγλία που να πρέπει να είσαι και γένημα θρέμα Εγγλέζος. Ξέρουμε τί γίνεται...3)αυτοί οι 2 μήνες είναι ένα έξτρα μεγάλο έξοδο στην ήδη ακριβή ζωή στην Αγγλία.Για το toefl να ξέρεις οτι έχει διάρκεια 2 ετών οπότε πάς και το παίρνεις όταν το χρειάζεσαι.

and64
04-02-09, 01:27
Το πρόβλημα με τα διπλώματα τύπου CPE κτλ κτλ είναι οτι ο κόσμος τα πήρε και τα έβαλε στο συρτάρι. Και εγώ π.χ. πέρασα ένα στρες στα 16 μου, να πάρω το Proficiency για να έιναι περήφανοι οι γονείς και να καμαρώνουν στο οικογενειακό τραπέζι.... χαμένα λεφτά, ευτυχώς δεν έχασα και πολύ χρόνο γιατί τα Αγγλικά τα καταλάβαινα γρήγορα. Βέβαια, κάποιος δεν μπορεί να ξέρει απο τα 16 του αν θα πάει να σπουδάσει στο εξωτερικό, μάλλον όμως θα ξέρει απο τα 20 του, και το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να βρει ένα ωραίοτατο summer school και να πάει 2 μηνάκια να τα μάθει, να τα μιλήσει και να γνωρίσει και νέο κόσμο. Μέτα ένα εξάμηνο πριν φύγει, θα πάει να κάνει το φροντιστήριο του για TOEFL ή ΙΕLTS θα πάρει το χαρτάκι του και θα πάει να σπουδάσει έξω, ώπου και θα ξεφορτωθεί μια και καλή για πάντα το άγχος του να έχει πιστοποίηση γλωσσομάθειας

+1000

Eγω πήρα και τα 2 proficiency πέρισυ (με την πρώτη και αρκετά εύκολα μπορώ να πω) εν γνώση μου οτι δεν θα χρησιμεύσουν και πουθενά ιδιαίτερα έξω γιατί ήθελα να τα πάρω και επειδή τα Αγγλικά πάντα μου φαίνονταν εύκολα! Βέβαια όπως πολύ σωστά λέει ο KLG οτι και πτυχίο να πάρει κανείς αν δεν μιλάει τη γλώσσα συχνά δώρο άδωρο είναι... Εγώ προσπαθώ να κάνω εξάσκηση με τη θεία μου πχ (είναι από Σουηδία και μιλάει πολύ καλά Αγγλικά) αλλά και πάλι βλέπω οτι έχω ξεχάσει αρκετές εκφράσεις/λέξεις. Άλλωστε στην ουσία τα proficiency είναι λεξιλόγιο η γραμματική ίδια παραμένει;)

BlueAngel
04-02-09, 17:59
TOEFL η IELTS για την Αγγλία. GMAT στην Αγγλία ζητάνε μόνο σε μερικά MBA που θέλουν να μετρήσουν και την βασική μαθηματική ικανότητα.

Τώρα αν θέλει να πάει στον ΑΣΕΠ, και CPE θα δώσει, και Michigan θα δώσει, και πολιτικό γάμο, και εγκυμοσύνη, και ΕΔ, και , και , και οτι χρειάζεται για να πάρει το μισο μόριο παραπάνω απο τον δίπλα...


:offtopic:..."Και τα πιατα θα πλυνουμε και καφε θα φτιαξουμε μια που η ατιμη κοινωνια μας ερριξε σε ξενα χερια..." που λεει κ η Μητση Κοωνστανταρα στην ελλ. ταινια!:p Το αλλο κουφο που ακουσα για ΑΣΕΠ οτι περνανε κατευθειαν (καθηγητες) οσοι εχουν 4 παιδια! Φευγω παω να κανω ενα τετραδυμο κι ερχομαι!!!:p:offtopic:

Doxaios
04-02-09, 21:32
Ναι ισχύει αυτό με το ασεπ...Από την μία το καταλαβαίνω αυτό και την κοινωνική πλευρά του θέματος, αλλά από την άλλη αντί να επιβραβεύσης αυτόν που έχει βάλει πίσω την οικογενειακή και προσωπική ζωή του για να έχει ένα καλύτερο μέλλον γιαυτό και την οικογένεια του, επιβραβεύεις αυτόν που έκανε παιδιά με τη σέσουλα.Όλοι θέλουν να κάνουν αλλά σκέφτονται και την επόμενη μέρα...

nrg_polini
05-02-09, 05:30
Ψιλοασχετο αλλα οποιος εχει πτυχιο απο Αγγλια εχει και αριστη γνωση Αγγλικων για το ΑΣΕΠ

redfever7
10-02-09, 09:21
Πάντως γιατι κ εγώ είμαι στο ίδιο λούκι του πιστοποιητικού αγγλικής γλωσσομάθειας για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, το lower (που έχω) advanced k prof αναγνωρίζονται περίπου σε 1/10 πανεπιστήμια που έχω κοιτάξει για μεταπτυχιακά σε χώρες όπως ολλανδία,αγγλία,ιρλανδία,σουηδία,ιταλία,ελβετία.:evil:

συνήθως ζητάνε toefl 575- σπάνια 600 η ielts 6.5 τα οποία είναι πολύ εύκολα αν έχεις μια γενικά καλή σχέση με την αγγλική. το μόνο tricky κομμάτι είναι λίγο το listening αλλά κ αυτό αν θες πολύ καλό βαθμό.
προσωπικά κατέληξα στο ielts σε συνενόηση με τη καθηγήτρια:oneup:

XronisR
11-02-09, 22:03
Ψιλοασχετο αλλα οποιος εχει πτυχιο απο Αγγλια εχει και αριστη γνωση Αγγλικων για το ΑΣΕΠ

Λογικο αυτο..Νομιζω μπορεις να κανεις και μαθημα με αυτο...

nrg_polini
12-02-09, 19:55
Λογικο αυτο..Νομιζω μπορεις να κανεις και μαθημα με αυτο...

Λογικο ειναι, αλλα στην Ελλαδα; Για τα δεδομενα μας θα το χαρακτηριζα αρκετα πρωτοτυπο το να δεχονται τα αυτονοητα.

George978
12-08-12, 12:44
Να επισημανω κατι για επιδοξους μεταναστες εκτος ΕΕ σε σχεση με την γνωση αγγλικων, οι χωρες ζητανε ασχετα με το αν εχετε ζησει εξωτερικο ή εχετε σπουδασει αγγλια πιστοποιητικο γλωσσομαθειας IELTS με επιπεδο ανω του 6.5 για να πιασετε τη βαση σε ολα τα τεστ του.

PiXel
10-09-12, 03:59
Ξεθάβω το θέμα γιατί είμαι στην αναζήτηση του ποιο πτυχίο να πάρω και εγώ. Μέχρι πριν διαβάσω το άρθρο, είχα στο μυαλό μου να κάνω φέτος το Proficiency και μετά, πριν κάνω μεταπτυχιακό, να δώσω για TOEFL. Μετά όμως απ' το διάβασμα αυτού του άρθρου, με προβληματίσατε. Τελικά χρειάζεται ή όχι το Proficiency; Το πτυχίο το θέλω αρχικά για το μεταπτυχιακό και κατά δεύτερον για να έχω μια πιστοποίηση πάνω απ' το Lower (το οποίο και το έχω πάρει τον Δεκέμβριο του 2006). Με τα αγγλικά δεν έχω θέμα, έχω πολύ καλή σχέση (πιο πάνω απ' το επίπεδο του Lower) κυρίως γιατί λόγω της Πληροφορικής που σπουδάζω, διαβάζω κάθε μέρα αγγλικά άρθρα, καταλαβαίνω ταινίες χωρίς υπότιτλους, διαβάζω αγγλικά βιβλία κλπ. Δε λέω πως καταλαβαίνω τα πάντα -συνήθως "πιάνω" ένα 80 με 85%- καθώς μου λείπει το λεξιλόγιο, αλλά η σχέση μου είναι πολύ καλή. Με μια προετοιμασία σε κάποιο φροντιστήριο, έχω πιθανότητες να πιάσω καλό σκορ στο TOEFL, δεδομένου πως δεν έχω το λεξιλόγιο και το επίπεδο του Proficiency; Και ακόμα, έστω πως τώρα παίρνω το TOEFL (ή το IELTS) και κάνω κανονικά το μεταπτυχιακό μου. Όταν (και αν) με το καλό βρω δουλειά, δε θα μετρήσει αρνητικά η έλλειψη Proficiency ή μια πιστοποίηση όπως το TOEFL είναι το ίδιο και το αυτό;

george123
15-09-12, 20:07
Πλήρως αναγωρισμένο οπουδήποτε: http://www.hau.gr/?i=examinations.el.ecpe

miledent
16-09-12, 14:41
Ξεθάβω το θέμα γιατί είμαι στην αναζήτηση του ποιο πτυχίο να πάρω και εγώ. Μέχρι πριν διαβάσω το άρθρο, είχα στο μυαλό μου να κάνω φέτος το Proficiency και μετά, πριν κάνω μεταπτυχιακό, να δώσω για TOEFL. Μετά όμως απ' το διάβασμα αυτού του άρθρου, με προβληματίσατε. Τελικά χρειάζεται ή όχι το Proficiency; Το πτυχίο το θέλω αρχικά για το μεταπτυχιακό και κατά δεύτερον για να έχω μια πιστοποίηση πάνω απ' το Lower (το οποίο και το έχω πάρει τον Δεκέμβριο του 2006). Με τα αγγλικά δεν έχω θέμα, έχω πολύ καλή σχέση (πιο πάνω απ' το επίπεδο του Lower) κυρίως γιατί λόγω της Πληροφορικής που σπουδάζω, διαβάζω κάθε μέρα αγγλικά άρθρα, καταλαβαίνω ταινίες χωρίς υπότιτλους, διαβάζω αγγλικά βιβλία κλπ. Δε λέω πως καταλαβαίνω τα πάντα -συνήθως "πιάνω" ένα 80 με 85%- καθώς μου λείπει το λεξιλόγιο, αλλά η σχέση μου είναι πολύ καλή. Με μια προετοιμασία σε κάποιο φροντιστήριο, έχω πιθανότητες να πιάσω καλό σκορ στο TOEFL, δεδομένου πως δεν έχω το λεξιλόγιο και το επίπεδο του Proficiency; Και ακόμα, έστω πως τώρα παίρνω το TOEFL (ή το IELTS) και κάνω κανονικά το μεταπτυχιακό μου. Όταν (και αν) με το καλό βρω δουλειά, δε θα μετρήσει αρνητικά η έλλειψη Proficiency ή μια πιστοποίηση όπως το TOEFL είναι το ίδιο και το αυτό;

Κατά τη γνώμη μου το proficiency δεν έχει νόημα να το δώσεις για το μεταπτυχιακό. Χρειάζεται πιο εντατική προετοιμασία και είναι πιο δύσκολο (τουλάχιστον τότε που το είχα δώσει εγώ) από TOEFL και IELTS. Το IELTS το έδωσα πέρυσι και θεωρώ ότι με μια προετοιμασία 1 μηνός (περίπου ανάλογα με το επίπεδό σου) μπορείς να πετύχεις άνετα band score 7,0. Αν τώρα θες οπωσδήποτε το proficiency για την εύρεση εργασίας (που είναι τραγικό να έχεις σπουδάσει στο εξωτερικό αλλά να θέλουν proficiency για την πιστοποιηση) τότε ξεκίνα προετοιμασία κανένα χρόνο πριν το μεταπτυχιακό σου.

jose_ee1985
16-09-12, 14:50
Για μεταπτυχιακά κλπ, δεν χρειάζεσαι proficiency.-

Επίσης, για δουλειά στο εξωτερικό, δεν χρειάζεσαι proficiency (τουλάχιστον γύρω στους 8-10 μήνες που έψαχνα, όχι εντατικά πάντα, δεν ζητούσε κανένας).

Για Ελλάδα (προ κρίσης) δυστυχώς πολλοί το θεωρούσαν έξτρα, χωρίς να υπολογίζουν ότι έχεις σπουδάσει στα αγγλικά. :p

homo_digital
17-09-12, 15:35
Τα IELTS και TOEFL ειναι πιστοποιήσεις που θελουν ανα 5ετια λ.χ. ανανεώσεις? Και το proficiency ειναι τιτλος σπουδών οπου καποιος μπορει αν θελει και να διδάξει? Γιατι εχω ψιλομπερδευτει λιγο

miledent
17-09-12, 17:43
Τα IELTS και TOEFL ειναι πιστοποιήσεις που θελουν ανα 5ετια λ.χ. ανανεώσεις? Και το proficiency ειναι τιτλος σπουδών οπου καποιος μπορει αν θελει και να διδάξει? Γιατι εχω ψιλομπερδευτει λιγο

Το IELTS (για το TOEFL δε γνωρίζω) ισχύει για δυο χρόνια από την ημερομηνία εξέτασης. Το proficiency στην ελλάδα ισχύει για αρκετά χρόνια αλλά στο εξωτερικό μόνο για 2.

@ ADSLgr.com All rights reserved.