PDA

Επιστροφή στο Forum : Προθεσμιακες Καταθεσεις



Σελίδες : 1 [2] 3 4

Doxaios
10-02-09, 22:36
Και όμως 8 μήνες πριν είχε από τα καλύτερα επιτόκια.Είχα κάνει 3μηνο με 4,25%.

Dr_Michael
12-02-09, 19:15
Ευβοϊκή: 5% για τρίμηνο.

alwaysalone
15-02-09, 00:36
Για οσους ασχολουνται, τα επιτόκια στα καταθετικα προϊόντα τα έχουν ρίξει κι άλλο οι τράπεζες...

eurobank μεγαλο ταμιευτηριο --> 2,5% :worthy:
Ταχυδρομικο Ταμιευτηριο, Probank, eurobank, εχουν ριξει τα επιτοκια τους, με τελευταια ενημερωση στις 12/2....

ειδικα το Ταχυδρομικο Ταμιευτηριο, το παρακανε εντελως.... 3,90% το μεγιστο, για 12 μηνες και για 60.000 και πανω...!


Η τραπεζα αττικης, αντιθετα, βασταει γερα, με τελευταια ενημερωση 13/2/2009, κραταει το Υπερταμιευτηριο στο 3,5% (το αντιστοιχο μεγαλο ταμιευτηριο της eurobank).

Ξαφνικα ολες οι τράπεζες εριξαν κι αλλο τα επιτοκια τους... Αφου στις 21/1 επεσε τελευταια φορα το επιτοκιο της ΕΚΤ...

Τι αλλαξε καλες μου Τραπεζουλες, και βαλθηκατε να κανετε ολες νεα ενημερωση απο 12/2? εεεεεε?

Ηδη ειχατε κανει τις μειωσεις σας πριν μισο μηνααα...........

Εχει βγει καμια ανακοίνωση οτι το επιτοκιο θα μειωθει κι αλλο απο 16/2?

........Auto merged post: alwaysalone πρόσθεσε 5 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και όμως 8 μήνες πριν είχε από τα καλύτερα επιτόκια.Είχα κάνει 3μηνο με 4,25%.

5 μηνες πριν, το ΤΤ ειχε μηνιαιο 4,10% και της κυπρου ο προειδοποιησης, εφτανε εως 6% ..:worthy:

Αναθεμα το επιτοκιο της ΕΚΤ που πεφτει...

dhmk
15-02-09, 09:02
Από ότι είχε αναφέρει τραπεζιτικός παράγοντας μέχρι τον Ιούνιο θα έχουν φθάσει στο 2% :(.

Doxaios
15-02-09, 09:29
Και έχω τα λεφτά μου στη eurobank...Σιγά σιγά να φεύγουμε.

alwaysalone
15-02-09, 17:20
Παντως νομιζω η Eurobank πρεπει να αλλαξει τιτλο για το "Μεγαλο ταμιευτηριο".
Πρεπει να το ονομασει " Μεγάλο -οπως το παρεις κανεις- Ταμιευτηριο" :p

manabhs
15-02-09, 17:25
Λεω να κανω μια προθεσμιακη καταθεση σε Τραπεζα για 6-12 μηνες. Ποια Τραπεζα δινει το μεγαλυτερο επιτοκιο?

Ακουω στη διαφημιση με τα 7 αυγα για 7% της Εμπορικης, ειναι αυτο το μεγαλύτερο ή υπαρχει αλλο μεγαλυτερο?

H αγροτικη για 1 χρονο για ποσο 50.000 ευρω δινει τοκο 2.400 ευρω περιπου

lalak
19-02-09, 23:37
Εγω μιλαω για 10-15000€
Σε αυτα τα ποσά η Αγροτικη εχει αυτη τη στιγμη 3%....:down:

alwaysalone
19-02-09, 23:48
Εγω μιλαω για 10-15000€
Σε αυτα τα ποσά η Αγροτικη εχει αυτη τη στιγμη 3%....:down:

Σκουρα τα πραγματα αυτην την περιοδο.. Διαβασα στο capital, οτι θα ανακοινωθουν νεες μειωσεις απο τον Μαρτιο...

Στην fbbank, το μηναιο ειναι 4,65.. αλλα αυτη τη δουλεια θα κανουμε? Θα τα μεταφερουμε απο τραπεζα σε τράπεζα?

Οι μικρες τραπεζες δεν αντεχουν και συγχωνευονται ή εξαγοραζονται.. (μεγαλο ποσοστο της fbb ανηκει στην Αγροτικη απο ο,τι θυμαμαι), επισης η Cetelem διαβαζα στην Ημερημσια οτι "διεκοψε της εργασιες της" κλπ κλπ..

Δυσκολοι καιροι για πρίγκηπες.. :p

Doxaios
26-02-09, 22:42
Ο 3μηνος προθεσμιακός της eurobank έχει επιτόκιο 3,5%(3-3,5-4 κλιμακοτά ανα μήνα).

alwaysalone
26-02-09, 22:53
Ο 3μηνος προθεσμιακός της eurobank έχει επιτόκιο 3,5%(3-3,5-4 κλιμακοτά ανα μήνα).

Α ωραια! Και πάλι ομως, προσωπικα ουτε..φυστίκια.. :p

Παντως δεν ειναι να αλλαζεις συχνα τράπεζα...ειναι μια διαδικασια, οσο και να το κανεις... Αντε κοψε επιταγη στο ονομά σου, περιμενε μετα 4 μερες να περασει δήσσε (αν το γραφω και σωστα) και γενικα θελει διαδικασια...

Γιατι αν επιλεξεις να κανεις μεταφορα χρηματων μεσω των συστηματων των τραπεζων, πληρωνεις προμήθεια.. Νομιζω στην alpha υπαρχει και κωδικος και γραφει και ποσο ειναι... Γενικα δεν αξιζει τον κοπο.. Οι περισσοτερες τραπεζες κυμαινονται στα ιδια επιπεδα σχεδον και μονο αν δεις καμια εξωφρενικη διαφορα αξιζει τον κοπο, πχ στη μια τραπεζα 3 και στην άλλη 8 (λεμε τωρα :rofl:)

Τελικα εσυ Doxaios τι επελεξες να κανεις?

Doxaios
27-02-09, 09:27
Εγώ τα εχω eurobank εδώ και έναν χρόνο.Επειδή δεν μένω σε πόλη το θεώρησα δύσκολο να μπώ σε μια διαδικασία που αναφέρεις και εσύ και τα άφησα να συνεχίσουν σε 3μηνο...Μακάρι να έμενα σε πόλη και να τα πήγαινα από δώ εκεί.Πάλι καλά όμως περίμενα πιό κάτω να είναι.Έλεγα οτι 3% να είναι θα είμαι υπερευχαριστημένος.Επίσης επειδή τα πράγματα είναι έτσι λόγο της κρίσης δεν μπορείς να ξέρεις αν την επόμενη μέρα η τράπεζα που θα τα πάω θα ρίξει και αυτή τα επιτόκια.Τέλος πάντων βλέπουμε.
Υπήρχε κάπου ένα link που πήγαινες στην Τράπεζα της Ελλάδος και κατέβαζες ένα αρχείο excel που είχε μέσα όλα τα επιτόκια.Τα νούμερα ήταν εντελώς άσχετα btw...Επίσης στο tsig.gr για ποιόν λογο δεν έχει την eurobank δεν ξέρω.

fadasma
27-02-09, 11:27
Στο εξωτερικό γνωρίζει κάποιος τι επιτόκια υπάρχουν; Πχ για κατάθεση σε τράπεζα της Γερμανίας;

ma_gaki
27-02-09, 17:50
Στο εξωτερικό γνωρίζει κάποιος τι επιτόκια υπάρχουν; Πχ για κατάθεση σε τράπεζα της Γερμανίας;


Τι διαδικασία χρειάζεται για να κάνει κάποιος κατάθεση σε τράπεζα του εξωτερικού;

alwaysalone
27-02-09, 20:21
Μπορείτε να κανετε καταθεσεις σε ξένο νόμισμο. Το αυστραλιανό δολλάριο AUD αν θυμαμαι καλά, εχει παρα πολύ καλα επιτόκια.. Αλλά βεβαια παντα σε συνυπολογισμό με μετατροπή σε ευρω πρεπει να το κοιτάμε.. Παλιότερα ειχα ασχοληθει περισσοτερο..

Γενικα ειναι ρισκο να τα μεταφερεις σε ξένη χωρα, αν δεν εχεις καμία σχεση με τη χωρα αυτη.

dhmk
11-03-09, 11:09
Οπως βλέπω στο www.tsig.gr η KEDR BANK (υποκατάστημα Ρώσικης Τράπεζας) δίνει επιτόκιο 7.2% για 12μηνη προθεσμιακή και λέω στο τέλος του μήνα να κάνω μια κατάθεση κάπου 10.000 ευρώ.

Η συγκεκριμένη τράπεζα, όπως όλες οι τράπεζες που λειτουργούν στην Ελλάδα, συμμετέχει στο Ταμείο Εγγύησης Καταθέσεων (ΤΕΚ) (www.teke.gr) και επομένως με τα σημερινά δεδομένα είσαι ασφαλής να καταθέσεις μέχρι και 100.000 ευρώ. Βέβαια αν συμβεί το... μοιραίο (μπουρρρρρ) μπορεί να κάνεις και ένα χρόνο για να πάρεις τα χρήματά σου αλλά φαντάζομαι ότι μπορείς να το αντέξεις αντί να τα χάσεις εντελώς.

Χρειάζεται, όμως προσοχή, γιατί όλες οι καταθέσεις δεν υπάγονται στην προστασία αυτού του ταμείου. Π.χ. χρήματα που έχεις βάλει σε τραπεζικά ομόλογα τα οποία για την δική σου αντίληψη είναι προθεσμιακές καταθέσεις. Π.χ. τα ομόλογα ΕΤΒΑ της Πειραιώς. Διαβάζω ότι "ομολογίες και τραπεζικά ομόλογα που έχουν εκδοθεί από πιστωτικά ιδρύματα, υποχρεώσεις από αποδοχές συναλλαγματικών και από υποσχετικές επιστολές ή γραμμάτια έκδοσής τους" εξαιρούνται της προστασίας του ΤΕΚ. Και κάποια στιγμή είχα όλες μου τις οικονομίες στα συγκεκριμένα ομόλογα χωρίς να ξέρω ότι ούτε 20.000 δεν θα έπαιρνα πίσω. Βέβαια η συγκεκριμένη Τράπεζα (καθώς είδα και τα τελευταία δημοσιευμένα οικονομικά στοιχεία) απέχει πολύ από το να πτωχεύσει αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Τα ίδια θα μπορούσε να πει κανείς και για την Λήμαν Μπράδερς λίγες μέρες πριν καταρρεύσει.

Γενικά χρειάζεται προσοχή. Μάλλον θα επιχειρήσω μια κατάθεση στην KEDR αλλά θα ξεκαθαρίσω πριν ότι αυτή θα καλύπτεται από το TEK. Βέβαια μια δήλωση δεν λέει και πολλά και ούτε σε εξασφαλίζει απέναντι σε τίποτα - αν τελικά αποδειχθεί ότι δεν αντιστοιχεί στην πραγματικότητα.

Manolis_karas
11-03-09, 11:36
7,2% είναι ΠΟΛΥ καλό, από την προηγούμενη εβδομάδα έπεσε το ευρωπαϊκό επιτόκιο και οι Ελληνικές τράπεζες δίδουν από 9-03-2009 3-3,5%.

dhmk
30-03-09, 16:07
Σήμερα αποτόλμησα κατάθεση σημαντικού ποσού στην KEDR BANK με επιτόκιο (μεικτό) 5.2 για 12μηνο (δυστυχώς δεν πρόλαβα το 7.2 για μια βδομάδα). Μην φοβάστε, δεν... δαγκώνει. Στην σύμβαση της κατάθεσης αναφέρεται ρητά ότι είναι υπό την προστασία του ΤΕΚΕ.

Τα χρήματα τα μετέφερα από προθεσμιακή στην Millennium με τραπεζική επιταγή. Μετά από κάμποσες τράπεζες από τις οποίες έχω εκδώσει επιταγή πρώτη φορά μου κράτησαν "προμήθεια" 3 ευρώ. Και να σκεφτείς ότι η επιταγή διευκολύνει την τράπεζα αντί να μου δώσει μετρητά. Δεν θέλω να χαρακτηρίσω αυτήν την τράπεζα γιατί θα χρησιμοποιήσω πολύ βαριές εκφράσεις. Πολύ μάλλον επειδή επιπλέον μου ζήτησαν να περιμένω και κανά... 10λεπτο για να πάρω την επιταγή. Ουστ!

3lbereth
30-03-09, 16:26
:twisted: Όταν πήγε να μου κάνει η Eurobank την ίδια ματσακονιά (ζήτησε αρκετά ευρώ προμήθεια) για να εκδόσει τραπεζική επιταγή, τα πήρα στο κρανίο και τα ζήτησα μετρητά. Η ταμίας κόντεψε να πάθει έμφραγμα: "Μα δεν έχουμε τόσα μετρητά διαθέσιμα..." μου λέει. "Πρόβλημά σας," της απάντησα. "Σας έχω ειδοποιήσει εδώ και 1 εβδομάδα οτι τα ήθελα σήμερα." Κάλεσε το διευθυντή και σε 5 λεπτά είχα την επιταγή μου χωρίς προμήθεια.
Με πιάνει κάτι όταν πρέπει να πληρώσω κερατιάτικα στις τράπεζες.:closed:

nmakry
30-03-09, 20:43
Μετά από κάμποσες τράπεζες από τις οποίες έχω εκδώσει επιταγή πρώτη φορά μου κράτησαν "προμήθεια" 3 ευρώ.

Εσύ ζητάς ανάληψη ποσού σε μετρητά. Αν έχουν (και θέλουν) ας σου δώσουν μετρητά. Αν δεν έχουν (ή δεν θέλουν), τους κάνεις τη χάρη να δεχθείς την επιταγή τους και μάλιστα τους λες ότι είσαι καλός και δεν θα τους χρεώσεις προμήθεια... :p

pakitis
31-03-09, 01:43
"Μα δεν έχουμε τόσα μετρητά διαθέσιμα..."
Θα με υιοθετήσεις; :/

3lbereth
31-03-09, 16:10
Θα με υιοθετήσεις; :/
:rofl::rofl::rofl:Έλα στη θεία...

Doxaios
31-03-09, 20:39
me too για να πάρεις επίδομα πολύτεκνης!!!

pakitis
02-04-09, 23:58
Πολύ μπροστά :)

kinakos
08-04-09, 17:04
Κανένα άλλο φρέσκο νέο για προθεσμιακές έχουμε?


Πολύ μπροστά :)

alwaysalone
08-04-09, 17:29
Διαβασα ενα αρθρο που λεει οτι θα μειωθει κι άλλο το επιτοκιο ΕΚΤ. (Πλεον ειναι 1,25% μετα την τελευταια μειωση). Αρα αναμένεται νέα μείωση των επιτοκίων στις (προθεσμιακές) καταθέσεις.

Ηδη απο σημερα πολλες Τραπεζες εχουν ανακοινωσει νεα μειωμενα επιτοκια πχ Probank https://www.probank.gr/uploaded/downloads/20090408timologioklaser2.pdf
Ο λογαριασμος Probank υπο προειδοποιήση 35 ημερων για ποσα άνω των 10.000 εκει που ηταν 4%, τωρα ειναι 3%....


Και παλι καλα να λετε, τη στιγμή που στο Ταχυδρομικό Ταμιευτηριο που παραδοσιακά ειχε καλα επιτοκια, πλεον για τον 1 μηνα εχει 1,90% για ποσα εως 30.000 με μεγιστο το 2,60 για ένα ετος.

Rightman
09-06-09, 12:12
Για να πάρεις στο τέλος τα λεφτά πρέπει να πας στο ίδιο κατάστημα που άνοιξες την προθεσμιακή κατάθεση! Στην Αγροτική έτσι μου είπαν.

no_logo
09-06-09, 16:23
Για να πάρεις στο τέλος τα λεφτά πρέπει να πας στο ίδιο κατάστημα που άνοιξες την προθεσμιακή κατάθεση! Στην Αγροτική έτσι μου είπαν.

ανοησίες σου λένε
απλά βαριούνται
Αν δηλαδή ο καταθέτης μετακομίσει μόνιμα στο «τριεθνές» του Έβρου ενώ έχει κάνει προθεσμιακή στο υποκατάστημα της ΑΤΕ πχ στο χαλάνδρι θα πρέπει να έρθει στην Αθήνα για να πάρει τα λεφτά του;
Την μηχανογράφηση την ξέρουν;

Rightman
09-06-09, 16:58
Αν δηλαδή ο καταθέτης μετακομίσει μόνιμα στο «τριεθνές» του Έβρου ενώ έχει κάνει προθεσμιακή στο υποκατάστημα της ΑΤΕ πχ στο χαλάνδρι θα πρέπει να έρθει στην Αθήνα για να πάρει τα λεφτά του;
Την μηχανογράφηση την ξέρουν;
Επειδή έχουν e-banking μάλλον θα το υποστηρίζει η μηχανογράφηση. Επειδή είναι διατραπεζική εντολή η ελάχιστη χρέωση είναι 18€. Ενώ αν ανοίξω λογαριασμό σε αυτούς η μεταφορά θα γίνει χωρίς προμήθεια.

alwaysalone
10-06-09, 01:33
Επειδή έχουν e-banking μάλλον θα το υποστηρίζει η μηχανογράφηση. Επειδή είναι διατραπεζική εντολή η ελάχιστη χρέωση είναι 18€. Ενώ αν ανοίξω λογαριασμό σε αυτούς η μεταφορά θα γίνει χωρίς προμήθεια.

Μισο λεπτακι γιατι μου κάηκαν τα εγκεφαλικά μου κύτταρα :p

Διατραπεζικη εντολη, εννοουμε τη συνεργασια παραπανω του ενος διαφορετικών Τραπεζων πχ Eθνική και Eurobank (διάλεξα τις χειρότερες :p). Για παραδειγμα αν θες να μεταφερεις ενα ποσο απο το λογαριασμο που εχεις στην Εθνική σε λογαριασμο που εχεις στη eurobank. Εκει βεβαιως και υπαρχουν και προμηθειες και απ'ολα.

Το e-banking τι σχεση εχει με τη συζητηση μας? :what:

Απο εκει και υστερα, αν ανοιξεις λογαριασμο προθεσμιακης στο καταστημα της αγροτικης κουκακι, στη ληξη της προθεσμιακης τα χρηματα πιστώνονται αυτόματα στο λογαριασμο που εχεις δηλωσει (εκτος κι αν υπαρχει προσυμφωνημενη αυτοματη ανανεωση) και μπορεις να παρεις τα χρηματακια σου απο οποιαδηποτε καταστημα αγροτικης θες.

Εκτος κι αν εσυ εννοεις προεξόφληση της προθεσμιακης πριν τη λήξη της.

Αφου εχει λήξει και δεν εχεις συμφωνήσει σε αυτοματη ανανεωση, παίρνεις τα λεφτα σου απο οποιο καταστημα αγροτικης θες.

Rightman
11-06-09, 16:22
Διατραπεζικη εντολη, εννοουμε τη συνεργασια παραπανω του ενος διαφορετικών Τραπεζων πχ Eθνική και Eurobank (διάλεξα τις χειρότερες :p). Για παραδειγμα αν θες να μεταφερεις ενα ποσο απο το λογαριασμο που εχεις στην Εθνική σε λογαριασμο που εχεις στη eurobank. Εκει βεβαιως και υπαρχουν και προμηθειες και απ'ολα.

Απο εκει και υστερα, αν ανοιξεις λογαριασμο προθεσμιακης στο καταστημα της αγροτικης κουκακι, στη ληξη της προθεσμιακης τα χρηματα πιστώνονται αυτόματα στο λογαριασμο που εχεις δηλωσει (εκτος κι αν υπαρχει προσυμφωνημενη αυτοματη ανανεωση) και μπορεις να παρεις τα χρηματακια σου απο οποιαδηποτε καταστημα αγροτικης θες.
Για να περαστούν τα λεφτά στο τέλος σε τράπεζα εσωτερικού η Αγροτική το χρεώνει 18€. Ενώ στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο μπορείς να τα λάβεις από οποιαδήποτε υποκατάστημα.

alwaysalone
11-06-09, 18:25
Για να περαστούν τα λεφτά στο τέλος σε τράπεζα εσωτερικού η Αγροτική το χρεώνει 18€. Ενώ στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο μπορείς να τα λάβεις από οποιαδήποτε υποκατάστημα.

Σε τραπεζα εσωτερικου της Αγροτικής ή σε οποιαδηποτε τραπεζα εσωτερικου, πχ alpha bank?

Δεν ειναι μονο για το Ταχυδρομικό Ταμιευτηριο, εχω κανει προθεσμιακές σε διαφορες τράπεζες (πχ αττικης κλπ) και ΠΑΝΤΑ μετα πηγαινα σε αλλο καταστημα και εκανα πχ αναληψη. Ναι μενα τα χρήματα, τα πιστωνει στο τελος της προθεσμιακης στο λογαριασμο σου, το καταστημα που εχεις κανει την προθεσμιακη, ομως εσυ μετα τα χρηματα τα παιρνεις απο οπου γουσταρεις!!!

Η' δε ξερουν τι τους γινεται στην αγροτική ή δεν εχεις καταλαβει σωστα. Μηπως εννοουν να τα μεταφέρουν σε αλλη τράπεζα (οχι της αγροτικης)? Μου φαινεται κουφο ετσι οπως στο περιγραφεις. Αλλωστε τα χρηματα, στη ληξη της προθεσμιακης, δεν ανήκουν σε κανενα παραρτημα, αλλά γενικα στην Τράπεζα και πας και τα τραβας απο οπου θες.

Τα χρηματα δε μεταφέρονται απο παραρτημα σε παραρτημα της ιδιας τραπεζας, αλλά μονο απο Τραπεζα σε Τράπεζα ή απο λογαριασμό σε λογαριασμό ανεξαρτητα για το αν ειναι ιδια τραπεζα ή οχι.

Δηλαδη δε μπορω πχ εγω να μεταφερω τα λεφτα μου (που εχω στον ιδιο λογαριασμο, οχι να ανοιξω αλλον) απο την αγροτικη στο κουκακι, στην αγροτικη στη Καλαματα. Θα γελανε και οι μελανοταινίες αν το ζητησω αυτο στον Ταμία.

Rightman
11-06-09, 19:01
Σε τραπεζα εσωτερικου της Αγροτικής ή σε οποιαδηποτε τραπεζα εσωτερικου, πχ alpha bank?

Σε τραπεζα εσωτερικου π.χ. Εθνικής.


Δεν ειναι μονο για το Ταχυδρομικό Ταμιευτηριο, εχω κανει προθεσμιακές σε διαφορες τράπεζες (πχ αττικης κλπ) και ΠΑΝΤΑ μετα πηγαινα σε αλλο καταστημα και εκανα πχ αναληψη. Ναι μενα τα χρήματα, τα πιστωνει στο τελος της προθεσμιακης στο λογαριασμο σου, το καταστημα που εχεις κανει την προθεσμιακη, ομως εσυ μετα τα χρηματα τα παιρνεις απο οπου γουσταρεις!!!

Η' δε ξερουν τι τους γινεται στην αγροτική ή δεν εχεις καταλαβει σωστα. Μηπως εννοουν να τα μεταφέρουν σε αλλη τράπεζα (οχι της αγροτικης)? Μου φαινεται κουφο ετσι οπως στο περιγραφεις. Αλλωστε τα χρηματα, στη ληξη της προθεσμιακης, δεν ανήκουν σε κανενα παραρτημα, αλλά γενικα στην Τράπεζα και πας και τα τραβας απο οπου θες.

Τα χρηματα δε μεταφέρονται απο παραρτημα σε παραρτημα της ιδιας τραπεζας, αλλά μονο απο Τραπεζα σε Τράπεζα ή απο λογαριασμό σε λογαριασμό ανεξαρτητα για το αν ειναι ιδια τραπεζα ή οχι.

Δηλαδη δε μπορω πχ εγω να μεταφερω τα λεφτα μου (που εχω στον ιδιο λογαριασμο, οχι να ανοιξω αλλον) απο την αγροτικη στο κουκακι, στην αγροτικη στη Καλαματα. Θα γελανε και οι μελανοταινίες αν το ζητησω αυτο στον Ταμία.
Ακόμα και τα αυτονόητα πρέπει να τους τα εξηγείς με νόμους. Η έστω αν υπάρχουν σε κάποιο δεοντολογικό κανόνα. Θα ρωτήσω τον E-Lawyer (http://elawyer.blogspot.com/).

nmakry
11-06-09, 22:38
Σε τραπεζα εσωτερικου π.χ. Εθνικής.

Ακόμα και τα αυτονόητα πρέπει να τους τα εξηγείς με νόμους. Η έστω αν υπάρχουν σε κάποιο δεοντολογικό κανόνα. Θα ρωτήσω τον E-Lawyer (http://elawyer.blogspot.com/).

Φίλε μου, συγνώμη, αλλά εσύ έχεις μπερδέψει δύο πράγματα... Άλλο το να σου είπαν ότι δεν μπορείς να πάρεις τα λεφτά σου από άλλο υποκατάστημα της ίδιας της τράπεζας (που είναι κουφό) και άλλο το να σου ζήτησαν χρήματα για να τα πάρεις από άλλη τράπεζα...

Ξεκαθάρισε τι θέλεις, ξεκαθάρισε τι τους είπες, ξεκαθάρισε τι σου είπαν κι εάν χρειάζεται πάμε και στο ευρωπαϊκό δικαστήριο.

Rightman
12-06-09, 00:16
Φίλε μου, συγνώμη, αλλά εσύ έχεις μπερδέψει δύο πράγματα... Άλλο το να σου είπαν ότι δεν μπορείς να πάρεις τα λεφτά σου από άλλο υποκατάστημα της ίδιας της τράπεζας (που είναι κουφό) και άλλο το να σου ζήτησαν χρήματα για να τα πάρεις από άλλη τράπεζα...

Ξεκαθάρισε τι θέλεις, ξεκαθάρισε τι τους είπες, ξεκαθάρισε τι σου είπαν κι εάν χρειάζεται πάμε και στο ευρωπαϊκό δικαστήριο.
To πρώτο μου είπαν στην Αγροτική. Οτι στη λήξη της προθεσμιακής πρέπει να πάω στο κατάστημα που έκανα την προθεσμιακή κατάθεση! Γιατί δεν τους παίρνεις τηλέφωνο;

21706
12-06-09, 08:48
To πρώτο μου είπαν στην Αγροτική. Οτι στη λήξη της προθεσμιακής πρέπει να πάω στο κατάστημα που έκανα την προθεσμιακή κατάθεση! Γιατί δεν τους παίρνεις τηλέφωνο;

Στη σύμβαση που υπέγραψες λέει ότι η κατάθεση κατά τη λήξη της δεν
θα ανανεωθεί, πιστώνοντας τον αντίστοιχο λογαριασμό με το κεφάλαιο
και τους τόκους; Αν υπάρχει ο όρος αυτός μπορείς να πάρεις τα λεφτά σου
από οποιοδήποτε κατάστημα της ΑΤΕ.

nmakry
12-06-09, 10:57
To πρώτο μου είπαν στην Αγροτική. Οτι στη λήξη της προθεσμιακής πρέπει να πάω στο κατάστημα που έκανα την προθεσμιακή κατάθεση! Γιατί δεν τους παίρνεις τηλέφωνο;

Για να μην μένουν τα λεφτά στον αέρα, με τη λήξη της προθεσμιακής, οι τράπεζες σου ανοίγουν και λογαριασμό ταμιευτηρίου (αν δεν έχεις βέβαια) ώστε με τη λήξη της προθεσμιακής να μπουν τα χρήματα εκεί.

Εάν η συγκεκριμένη τράπεζα χρησιμοποιεί κάτι διαφορετικό από λογαριασμό ταμιευτηρίου και πρέπει να πας στο ίδιο το κατάστημα τι να πω... Δεν το αποκλείω, αλλά όπως είπα και στο αρχικό μου μήνυμα το θεωρώ κουφό (για 2009).

Τα 18 ευρώ, οι άλλες τράπεζες, το e-banking και η μηχανογράφηση δεν έχω ακόμα καταλάβει πώς έμπλεξαν στο όλο θέμα... :hmm:

21706
12-06-09, 11:32
Για να μην μένουν τα λεφτά στον αέρα, με τη λήξη της προθεσμιακής, οι τράπεζες σου ανοίγουν και λογαριασμό ταμιευτηρίου (αν δεν έχεις βέβαια) ώστε με τη λήξη της προθεσμιακής να μπουν τα χρήματα εκεί.

Όχι απαραίτητα. Μπορεί η σύμβαση να λέει ότι η κατάθεση ανανεώνεται
αυτόματα στη λήξη της εκτός αν ειδοποιηθεί έγκαιρα η τράπεζα από τον
καταθέτη. Στην περίπτωση αυτή πρέπει να πάει στο κατάστημα που
έκανε την κατάθεση.

nmakry
12-06-09, 11:40
Όχι απαραίτητα. Μπορεί η σύμβαση να λέει ότι η κατάθεση ανανεώνεται
αυτόματα στη λήξη της εκτός αν ειδοποιηθεί έγκαιρα η τράπεζα από τον
καταθέτη. Στην περίπτωση αυτή πρέπει να πάει στο κατάστημα που
έκανε την κατάθεση.

Αναφέρομαι στην οριστική λήξη... Μην μπλέκουμε και άλλα θέματα... Ήδη έχουν μπλέξει πολλά!

21706
12-06-09, 11:46
Αναφέρομαι στην οριστική λήξη... Μην μπλέκουμε και άλλα θέματα... Ήδη έχουν μπλέξει πολλά!

Τρίμηνη κατάθεση σημαίνει λήξη σε ένα τρίμηνο.
Ποια είναι η οριστική λήξη; Στις συμβάσεις δεν υπάρχει τέτοιος όρος.

Manolis_karas
12-06-09, 13:59
Μερικές τράπεζες έχουν κάποιο όρο στην σύμβαση π.χ. τρίμηνη κατάθεση με αυτόματη ανανέωση της τρίμηνης κατάθεσης, συνεχώς έως ότου ζητήσει ο πελάτης οριστική λήξη.

21706
12-06-09, 14:06
Μερικές τράπεζες έχουν κάποιο όρο στην σύμβαση π.χ. τρίμηνη κατάθεση με αυτόματη ανανέωση της τρίμηνης κατάθεσης, συνεχώς έως ότου ζητήσει ο πελάτης οριστική λήξη.

Εφόσον προβλέπεται αυτόματη ανανέωση ο πελάτης πρέπει να πάει
στο κατάστημα που έκανε την κατάθεση για να πάρει τα λεφτά του.

Manolis_karas
12-06-09, 14:36
Εφόσον προβλέπεται αυτόματη ανανέωση ο πελάτης πρέπει να πάει
στο κατάστημα που έκανε την κατάθεση για να πάρει τα λεφτά του.

στην οριστική λήξη.

Rightman
12-06-09, 14:59
Στη σύμβαση που υπέγραψες λέει ότι η κατάθεση κατά τη λήξη της δεν
θα ανανεωθεί, πιστώνοντας τον αντίστοιχο λογαριασμό με το κεφάλαιο
και τους τόκους; Αν υπάρχει ο όρος αυτός μπορείς να πάρεις τα λεφτά σου
από οποιοδήποτε κατάστημα της ΑΤΕ.
Στο αποδεικτικό κατάθεσης με προθεσμία αναφέρει ότι η Αγροτική Τράπεζα της Ελλάδος Α.Ε. οφείλει το αρχικό κεφάλαιο και τους τόκους. Αν θα ανανεωθεί δεν έχει επιλεχθεί ούτε ναι ούτε όχι (προφανώς θέλουν την ανανέωση οι τράπεζες).
Ούτε είδα να διευκρινίζει ότι είναι σταθερό το επιτόκιο.Το λέω αυτό διότι στους βασικούς όρους καταθέσεων που υπέγραψα, αναφέρει ότι η τράπεζα έχει το δικαίωμα να αυξομειώσει το επιτόκιο. (Τους έχω επειδή τους ζήτησα σε μία φωτοτυπία)


Για να μην μένουν τα λεφτά στον αέρα, με τη λήξη της προθεσμιακής, οι τράπεζες σου ανοίγουν και λογαριασμό ταμιευτηρίου (αν δεν έχεις βέβαια) ώστε με τη λήξη της προθεσμιακής να μπουν τα χρήματα εκεί.

Εάν η συγκεκριμένη τράπεζα χρησιμοποιεί κάτι διαφορετικό από λογαριασμό ταμιευτηρίου και πρέπει να πας στο ίδιο το κατάστημα τι να πω... Δεν το αποκλείω, αλλά όπως είπα και στο αρχικό μου μήνυμα το θεωρώ κουφό (για 2009).

Τα 18 ευρώ, οι άλλες τράπεζες, το e-banking και η μηχανογράφηση δεν έχω ακόμα καταλάβει πώς έμπλεξαν στο όλο θέμα... :hmm:
Με ρώτησε αν έχω βιβλιαράκι στην Αγροτική. Αλόγιστη σπατάλη χαρτιού περασμένης δεκαετίας. Οι προθεσμιακές καταθέσεις είναι ένα κόλπο για να ανοίγουν λογαριασμούς. Αφού αν συνδέσεις την προθεσμιακή με λογαριασμό άλλης τράπεζας, η προμήθεια της μεταφοράς χρημάτων είναι 18€ το λιγότερο! Πάντως αριθμός λογαριασμού προθεσμιακής κατάθεσης βγήκε.

21706
12-06-09, 16:44
Στο αποδεικτικό κατάθεσης με προθεσμία αναφέρει ότι η Αγροτική Τράπεζα της Ελλάδος Α.Ε. οφείλει το αρχικό κεφάλαιο και τους τόκους. Αν θα ανανεωθεί δεν έχει επιλεχθεί ούτε ναι ούτε όχι (προφανώς θέλουν την ανανέωση οι τράπεζες).

Μπορείς να πας τώρα, πριν από τη λήξη, και να ζητήσεις να συμπληρωθεί
με ένα μεγάλο ΟΧΙ. Το ναι ή το όχι το επιλέγεις εσύ, όχι η τράπεζα.

nmakry
12-06-09, 17:42
Με ρώτησε αν έχω βιβλιαράκι στην Αγροτική. Αλόγιστη σπατάλη χαρτιού περασμένης δεκαετίας. Οι προθεσμιακές καταθέσεις είναι ένα κόλπο για να ανοίγουν λογαριασμούς. Αφού αν συνδέσεις την προθεσμιακή με λογαριασμό άλλης τράπεζας, η προμήθεια της μεταφοράς χρημάτων είναι 18€ το λιγότερο! Πάντως αριθμός λογαριασμού προθεσμιακής κατάθεσης βγήκε.

Να λοιπόν πώς βγήκαν τα 18Ε και τα υπόλοιπα... Η τράπεζα ήθελε να συνδέσει την προθεσμιακή με λογαριασμό ταμιευτηρίου της, εσύ δεν ήθελες -για τους δικούς σου λόγους- να το κάνεις και είπες στη λήξη να τα κάνετε κατάθεση στον τάδε λογαριασμό ΑΛΛΗΣ τράπεζας... Τα 18Ε λοιπόν, δεν αφορούν την προθεσμιακή, αλλά την υπηρεσία της κατάθεσης σε λογαριασμό άλλης τράπεζας...

Στη θέση σου θα άνοιγμα λογαριασμό ταμιευτηρίου στην Αγροτική και όταν έληγαν θα τα έπαιρνα από εκεί με μία τραπεζική επιταγή, κλείνοντας το βιβλιάριο της Αγροτικής και πηγαίνοντας την επιταγή στην τράπεζα της επιλογής μου. Αυτό μπορεί να γίνει από οποιοδήποτε κατάστημα της τράπεζας, τουλάχιστον στις τράπεζες που εγώ συνεργάζομαι -φαντάζομαι και στην Αγροτική. Κόστος για το παραπάνω: Μία επίσκεψη σε οποιοδήποτε κατάστημα. Αν δεν θες να κάνεις τίποτα αλλά να μπουν τα χρήματά σου στον λογαριασμό άλλης τράπεζας, το κόστος είναι 18Ε. Εσύ αποφασίζεις εάν αγοράζεις τη συγκεκριμένη υπηρεσία...

Manolis_karas
15-06-09, 10:09
κλείνοντας το βιβλιάριο της Αγροτικής και πηγαίνοντας την επιταγή στην τράπεζα της επιλογής μου. Αυτό μπορεί να γίνει από οποιοδήποτε κατάστημα της τράπεζας

Για την Αγροτική είμαι σίγουρος από προσωπική εμπειρία, για άλλες τράπεζες δεν ξέρω, το κλείσιμο λογαριασμού γίνεται μόνο στο κατάστημα στο οποίο τον έχεις ανοίξει, (εκτός αν βαριόταν η υπάλληλος).

nmakry
15-06-09, 10:18
Για την Αγροτική είμαι σίγουρος από προσωπική εμπειρία, για άλλες τράπεζες δεν ξέρω, το κλείσιμο λογαριασμού γίνεται μόνο στο κατάστημα στο οποίο τον έχεις ανοίξει, (εκτός αν βαριόταν η υπάλληλος).

Δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν ακόμα τράπεζες στο μεσαίωνα... Πάντως, τα χρήματά σου μπορείς να τα πάρεις με επιταγή από άλλο κατάστημα και κλείνεις το βιβλιάριο από το κατάστημα που το άνοιξες κάποια στιγμή στο μέλλον...

Εναλλακτικά, δεν συνεργάζεται κάποιος με τράπεζες που δεν φροντίζουν να εκσυγχρονιστούν και ταλαιπωρούν τους πελάτες τους με διαδικασίες περασμένων αιώνων... :whistle:

Manolis_karas
17-06-09, 08:35
Πολύ σωστά

alwaysalone
31-08-09, 21:14
Ρε παιδια, τι θα γινει με τα επιτόκια καταθεσεων, αναθεμα τα.... προθεσμιακές με 1% και 1,5%? ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ?
Γιατι αν περιμενω με το επιτόκιο λογαριασμού μισθοδοσίας σωθηκα.. ΠΟσο εχει η Eurobank 0,10? για πανω απο 3.000..

@ ADSLgr.com All rights reserved.