PDA

Επιστροφή στο Forum : Προθεσμιακες Καταθεσεις



Σελίδες : 1 2 [3] 4

ariadgr
31-08-09, 22:47
Γιατι αν περιμενω με το επιτόκιο λογαριασμού μισθοδοσίας σωθηκα.. ΠΟσο εχει η Eurobank 0,10? για πανω απο 3.000..

Η Eurobank έχει 1,5% (με 6μηνιαιο εκτοκισμό) στο μεγάλο ταμιευτήριo (http://www.eurobank.gr/online/home/viewServices.aspx?id=294&mid=462&lang=gr) και 2% (με μηνιαίο εκτοκισμό) στο online ταμιευτήριο (http://www.eurobank.gr/tamieftirioonline/home.aspx).

pelasgian
31-08-09, 23:30
Η εμπορική έχει 6% στο ΥΠΕΡέχω.
Αν κάποιος έχει τα «κότσια» μπορεί να δοκιμάσει μερική επένδυση σε αμοιβαία.
Το σκεπτικό είναι ότι αν κάτι πάει πολύ στραβά, τότε θα βάλουμε όλοι το κεφάλαιο από πίσω ούτως ή άλλως, οπότε το ρίσκο δεν είναι υπερβολικό. Εντάξει μπορεί να πάει για ένα 70-30, μην παίξει και hog-wild τελείως.

ariadgr
01-09-09, 11:01
Η εμπορική έχει 6% στο ΥΠΕΡέχω.

Δεν πρέπει να έχει 6%.
http://www.emporiki.gr/cbg/gr/customers/customer_story.jsp?page=1&docid=1FB28B764524C17EC2256E2B00434D0B&cabinet=Customers_Services&topic=Customers_PrivateCustomers&lang=gr#sec2_1


Οι λογαριασμοί σας προσφέρoυν εξασφαλισμένα και προσυμφωνημένα επιτόκια για τον κάθε μήνα που φτάνουν ανάλογα με τη διάρκεια της κατάθεσης έως 6% τον τελευταίο μήνα, επιβραβεύοντάς σας με συνεχώς αυξανόμενα επιτόκια κατά τη διάρκεια της επένδυσης.

alwaysalone
01-09-09, 19:13
Κατι αναλογο με το έως x% εχουν κανει αρκετες Τράπεζες, και βγαινει τελικα μεση ετήσια απόδοση πχ 2,75% :lol:
Ξοδευτηκαν πάλι...:p

Εχετε ακουσει κανα νεο για ανοδο επιτοκιων? Οι περισσότερες Τράπεζες εχουν να ενημερωσουν τα επιτοκια απο τον Μαιο....

logosof
01-09-09, 22:20
...Εχετε ακουσει κανα νεο για ανοδο επιτοκιων? Οι περισσότερες Τράπεζες εχουν να ενημερωσουν τα επιτοκια απο τον Μαιο....

Εν μέσω οικονομικής κρίσης αύξηση επιτοκίων; :nono:

ArChEaN
01-09-09, 23:08
Σήμερα στις ειδήσεις στον ALPHA έλεγαν ότι οι Γάλλοι επενδύουν σε αγελάδες, όπου είτε τις εκμισθώνουν σε τρίτους (πχ. κτηνοτρόφους) είτε τις διαχειρίζονται μόνοι τους.

Προτείνω να ξεκινήσουμε μαζικές επενδύσεις σε management της αγροτικής και κτηνοτροφικής ζωής. Τι 0,0006% επιτόκιο....Να σου κατεβάσει η αγελάδα 20 κιλά γάλα, το πουλάς χρυσάφι σήμερα.

pelasgian
03-09-09, 00:38
Δεν πρέπει να έχει 6%.
http://www.emporiki.gr/cbg/gr/customers/customer_story.jsp?page=1&docid=1FB28B764524C17EC2256E2B00434D0B&cabinet=Customers_Services&topic=Customers_PrivateCustomers&lang=gr#sec2_1

A, είναι σαν το ADSL, «εώς 24Mbps»...
Το είδα στο moneyexperts και ψάρωσα.

(και θέλουν και 50 χιλιάρικα κλείσιμο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, μιλάμε ευκαιρία, τρέξτε κόσμε! :lol: )

dhmk
16-02-10, 17:29
Σήμερα πήγα να μεταφέρω 10.000 ευρώ από την ALPHA BANK στην FBB όπου υπάρχει μια προθεσμιακή με 3.47% μεικτά για 12 μήνες.

Φυσικά, όπως πάντα, ζήτησα τραπεζική επιταγή από την ALPHA. Και τι μου είπε ο ταμίας; Ότι υπάρχει χρέωση 3 ευρώ για την έκδοση επιταγής! Φυσικά τα πήρα. Υπόψη ότι πριν 1 χρόνο που είχα εκδώσει επιταγή από την ALPHA, για την αγορά του αυτοκινήτου μου, δεν υπήρχαν παρόμοιες χρεώσεις.

Στην συγκεκριμένη τράπεζα δεν υπήρχαν χρεώσεις και για εξόφληση λογαριασμών ΔΕΗ, ΟΤΕ κτλ. Π.χ. ο λογαριασμός ΟΤΕ που εξοφλείται από την ALPHA από το 1999 δεν έχει χρέωση. Αλλά η ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, για τις οποίες δόθηκε εντολή εξόφλησης πριν δυο χρόνια, χρεώνονται 0.30 ευρώ. Για το τίποτα φυσικά. Η δε πλάκα είναι ότι αν εξοφλήσεις την ΔΕΗ (όπως είχα κάνει την πρώτη φορά) μέσω του τραπεζικού λογαριασμού και Internet, πριν δυο χρόνια τουλάχιστον, δεν είχε χρέωση. Δηλαδή η απόλυτη αυθαιρεσία και το πως να τα αρπάξουμε από τον πελάτη.

Αυτή τη φορά δεν ήμουν διατεθειμένος να πληρώσω την απατεωνιά της τράπεζας (υπήρχε το προηγούμενο με την Millennium που ήδη έχει αναφερθεί σε αυτό το νήμα) οπότε ζήτησα να μου δώσει τα 10.000 σε μετρητά. Σηκώθηκε, λοιπόν, ο ταμίας, πήγε κάπου δεν ξέρω που, και μετά από μερικά λεπτά επέστρεψε με τις δεσμίδες, ως επί το πλείστον σε… 50άρικα. Και δώστου μέτρημα και ξαναμέτρημα.

Και όλη αυτή η φασαρία για να μου κλέψουν τα 3 ευρώ!

Αυτή είναι η Ελλάδα. Μέχρι το κόκαλο.

Αυτή η χρέωση είναι δυνατόν να είναι νόμιμη; Γιατί φυσικά το κόστος χρόνου για να μου πληρώσουν τέτοια ποσά, και μάλιστα σε 50άρικα, είναι πολύ μεγαλύτερο από το να βάλουν μια υπογραφή σε ένα χαρτί, δηλαδή την επιταγή. Δεν έχει καμιά λογική. Είναι φανερό ότι γίνεται για λόγους κλεψιάς και μόνο. Και φαντάσου, τώρα που μας λένε ότι οι αγορές πάνω από 1500 ευρώ θα γίνονται μόνο με πιστωτικές ή τραπεζικές επιταγές. Δηλαδή θα μας χρεώνουν 3 ευρώ για κάθε αγορά άνω των 1.500 ευρώ;

Υπάρχουν οι ληστές τραπεζών αλλά υπάρχουν και οι τράπεζες που όλο επινοούν τρόπους για να ληστέψουν τους πελάτες τους. Σαν να λέμε, αφού κηρύχθηκαν κάποιες άλλες χρεώσεις παράνομες, προσπαθούν να επινοήσουν νέες (εντελώς αυθαίρετες και παράλογες, φυσικά) χρεώσεις για να καλύψουν το κενό.

nmakry
16-02-10, 17:34
Εσύ ζήτησες 10000 από τον λογαριασμό σου. Από τη στιγμή που η τράπεζα μπορούσε να σε καλύψει σε μετρητά, η έκδοση επιταγής αποτελεί δικό σου αίτημα, οπότε δικαιολογημένα μπορεί να θεωρηθεί υπηρεσία με χρέωση. Αν δεν μπορούσε να σε καλύψει σε μετρητά, τότε θα σου δίνανε επιταγή χωρίς να σε χρεώσουν.

Το ότι αυτό τους κοστίζει περισσότερο, δικό τους πρόβλημα.

Το ότι εσένα θα σε εξυπηρετούσε επιταγή, αυτό δεν είναι δικό τους πρόβλημα.

dhmk
16-02-10, 17:49
Αξιοθαύμαστη η λογική σου. Όπως π.χ. και με όλες τις άλλες χρεώσεις, π.χ. κατάθεσης σε λογαριασμό τρίτου, που έχουν κριθεί παράνομες και καταχρηστικές.

Πάλι καλά που δεν μου είπες ότι έπρεπε να πληρώσω για να πάρω τα λεφτά μου από την τράπεζα. Αφού εγώ το ζήτησα και άρα είναι δικό μου πρόβλημα.

Αλλά και το ότι μια τράπεζα συμπεριφέρεται παράλογα για να με κλέψει αυτό είναι δικό της θέμα.

Αμ, έτσι... δεν θα χρειαζόμαστε κανένα κανόνα. Η πλήρης αναρχία και αυθαιρεσία θα ήταν ο μόνος κανόνας.

nmakry
16-02-10, 18:00
Αξιοθαύμαστη η λογική σου. Όπως π.χ. και με όλες τις άλλες χρεώσεις, π.χ. κατάθεσης σε λογαριασμό τρίτου, που έχουν κριθεί παράνομες και καταχρηστικές.

Πάλι καλά που δεν μου είπες ότι έπρεπε να πληρώσω για να πάρω τα λεφτά μου από την τράπεζα. Αφού εγώ το ζήτησα και άρα είναι δικό μου πρόβλημα.

Αλλά και το ότι μια τράπεζα συμπεριφέρεται παράλογα για να με κλέψει αυτό είναι δικό της θέμα.

Αμ, έτσι... δεν θα χρειαζόμαστε κανένα κανόνα. Η πλήρης αναρχία και αυθαιρεσία θα ήταν ο μόνος κανόνας.

Αναφέρθηκα εγώ σε άλλες χρεώσεις;

Η τράπεζα σου έδωσε το ποσό που ήθελες, ανέξοδα, σε πρώτη ζήτηση, με τον τρόπο που έχετε συμφωνήσει να είναι ανέξοδος, τα μετρητά.

Με αναρχίες, αυθαιρεσίες, ακροδεξιούς και κνήτες, δεν ασχολήθηκα.

dhmk
17-02-10, 14:49
Να αναφέρω και μια ακόμη εμπειρία συγγενή μου (του πατέρα μου), που είναι εντελώς για να τραβάς τα μαλλιά σου και να αναρωτιέσαι ποιοι τέλος πάντων είναι οι ληστές σε αυτή τη χώρα.

Ο πατέρας μου, πριν ίσως και 10 χρόνια, είχε ανοίξει έναν λογαριασμό σε δολάρια στην Εθνική τράπεζα, του ποσού των $3.000. Κακώς βεβαίως, παρόλο που ήξερε την ραγδαία πτώση του δολαρίου, δεν είχε προσπαθήσει κάτι να κάνει με αυτόν τον λογαριασμό με μεγάλη ζημιά του.

Πριν λίγο καιρό αποφάσισε τελικά να το κάνει. Και τι του είπαν στην τράπεζα; Ότι το υπόλοιπο του λογαριασμού ήταν... μισό ευρώ.

Η τράπεζα, με την μέθοδο των χρεώσεων σε λογαριασμούς που δεν κινούνται, είχε φάει όλο το ποσό.

Και φυσικά έγινε της πουτάνας. Έριξε κάτι φωνές που ακούστηκαν 3 τετράγωνα παρακάτω, και μάλιστα από έναν άνθρωπο υπερήλικα, που ακόμη και ο σεκιουριτάς δεν τόλμησε να τον πλησιάσει.

Τελικά επέστρεψαν τα $3.000 στον λογαριασμό του αλλά "φυσικά", μετά από 10+ χρόνια, χωρίς τον παραμικρό τόκο.

Από αυτό ένα συμπέρασμα βγαίνει. Τα εκατομμύρια ευρώ που έχουν φάει οι τράπεζες (ειδικά οι μεγάλες όπως η Εθνική) από ανενεργούς λογαριασμούς και από ανθρώπους που πέθαναν χωρίς συγγενείς ή οι συγγενείς τους δεν βρήκα τα βιβλιάριά τους.

Θυμάστε πριν δυο χρόνια την πρόταση του Μανώλη να τα πάρει αυτά τα λεφτά το κράτος έναντι των ελλειμμάτων του και την αντίδραση των τραπεζών που τα θεωρούν ήδη δική τους περιουσία.

Sebu
17-02-10, 17:35
Καλώς η κακώς τα λεφτά αυτά δεν μπορούν να μένουν για πάντα στις οικονομικές καταστάσεις των Τραπεζών για 2 κύριους λόγους

(α) γιατί φουσκώνουν τις υποχρεώσεις στο Παθητικό χωρίς όμως να υπάρχει πραγματική υποχρέωση αφού ο λογαριασμός είναι dormant για κάποια αρκετά έτη και η πιθανότητα ενεργοποίησης είναι μηδαμινή και οι Οικονομικές Καταστάσεις πρέπει να απεικονίζουν την πραγματική εικόνα των οικονομικών μεγεθών της εταιρείας

και

(β) γιατί κατά καιρούς με αυτούς τους dormant λογαριασμούς σε τράπεζες που δεν είχαν σοβαρές διαδικασίες και controls, οι ταμίες (έχουν συμβεί περιστατικά τέτοια) τράβαγαν τα λεφτά από τους dormant και τα χρησιμοποιούσαν για ίδιο όφελος ή τα χρησιμοποιούσαν σε προθεσμιακές καταθέσεις και μετά τα επέστρεφαν στη θέση τους και καρπόνονταν οι ίδιοι τους τόκους και σε όλες αυτές τις περιπτώσεις μιλάγαμε για απάτη. Επειδή αυτό είναι πολύ risky κομμάτι λοιπόν για fraud & missappropriation of assets οι ορκωτοί ελεγκτές εισηγούνται κατά καιρούς την διαγραφή αυτών των ποσών (τους οποίους λογαριασμούς εννοείται ότι ελέγχουν ενδελεχώς).

Γενικά πάντως οι Τράπεζες δεν διαγράφουν εύκολα τέτοιους λογαριασμούς αλλά οι περισσότερες έχουν κατά κύριο λόγο ενα policy να τους κρατάνε για 5-10 χρόνια από τη μέρα που θα χαρακτηριστούν dormant. Το πότε θα χαρακτηριστεί dormant ποικίλει πάλι ανά τράπεζα με συνηθέστερο κριτήριο ο λογαριασμός να μείνει ακίνητος για 1-5 χρόνια.

Προσοχή και εδώ γιατί πολλές τράπεζες δεν θεωρούν κίνηση την ενημέρωση υπολοίπου μέσω του ATM. Αν δλδ απλά επισκέπτεσαι το ΑΤΜ χωρίς να σηκώνεις λεφτά, απλά για να δεις τι έχει μέσα, αρκετές τράπεζες δεν το θεωρούν κίνηση και δεν μηδενίζει το countdown για να χαρακτηριστείς dormant.

Επίσης σε περίπτωση dormant account για να "ξυπνησει" πάλι ο λογαριασμός, συνήθως απαιτείται επίσκεψη στο κατάστημα για να γίνει επαλήθευση των στοιχείων του πελάτη και να αποφευχθεί περίπτωση απάτης.

Dimitris_80
19-02-10, 12:20
Ποια τράπεζα έχει το καλύτερο επιτόκιο καταθέσεων; Πάνω από 1,5% δε βρίσκεις αυτό τον καιρό... Αυτό το cash manager της Πειραιώς αξίζει; Έχει κανείς την εμπειρία;

Επίσης για απλό ταμιευτήριο υπάρχει κάτι καλύτερο από το 0,10% της Πειραιώς;

SALONIKAG
20-02-10, 00:55
Κοίταξε λίγο εδώ..Έχει τις καλύτερες προθεσμιακές καταθέσεις και το επιτόκιο ταμιευτηρίου για καταθέσεις έως 15.000 ευρώ είναι 0.75%
Κοίταξε την ιστοσελίδα www.proton.gr

opener
20-02-10, 01:40
Ποια τράπεζα έχει το καλύτερο επιτόκιο καταθέσεων; Πάνω από 1,5% δε βρίσκεις αυτό τον καιρό... Αυτό το cash manager της Πειραιώς αξίζει; Έχει κανείς την εμπειρία;

Επίσης για απλό ταμιευτήριο υπάρχει κάτι καλύτερο από το 0,10% της Πειραιώς;
http://www.tsig.gr/lang-el/banks/fixed-deposits

http://www.tsig.gr/lang-el/banks/savings-accounts

Sebu
20-02-10, 10:02
http://www.tsig.gr/lang-el/banks/fixed-deposits

http://www.tsig.gr/lang-el/banks/savings-accounts

:oneup:

Eosphoros
18-08-10, 05:05
Έχουν ανέβει πολύ οι καταθέσεις προθεσμίας!Βλέπω στην Γενική Τράπεζα ένα 5.5%.Πολύ καλό μου φαίνεται.

nmakry
18-08-10, 09:15
Έχουν ανέβει πολύ οι καταθέσεις προθεσμίας!Βλέπω στην Γενική Τράπεζα ένα 5.5%.Πολύ καλό μου φαίνεται.

Δες καλά τους όρους και θα δεις ότι η απόδοση είναι αρκετά χαμηλότερη...

3lbereth
18-08-10, 09:32
Χμμ, μίνιμουμ κατάθεση 100 χιλιάδες, ποσό αρκετά μακρυά από τις δυνατότητες των περισσότερων Ελλήνων (αυτή τη στιγμή, τουλάχιστον..). Και με ένα βιαστικό υπολογισμό, είδα οτι το ετήσιο επιτόκιο κατεβαίνει στο 2,94% μεικτό.

Πολύ καλή πρόταση έχει και το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων με 4,65% για ένα έτος και για ποσά από 5.000 μέχρι 100.000 ευρώ. Το επιτόκιο εφαρμόζεται σε όλο το κεφάλαιο - ούτε κλιμακωτά, ούτε άλλα πονηρά του τύπου από... έως...! Ξεκάθαρα πράγματα.

Tasans
18-08-10, 09:50
Αυτό το πρόγραμμα ταμιευτηρίου της Millenium το έχει κανένας να μου πεί τι παίζει; Έχω μισθοδοσίας σε αυτή την τράπεζα και σκέφτομαι ότι είναι κρίμα να μένουν λεφτά εκεί με μούφα επιτόκιο.

karavagos
18-08-10, 10:41
Χμμ, μίνιμουμ κατάθεση 100 χιλιάδες, ποσό αρκετά μακρυά από τις δυνατότητες των περισσότερων Ελλήνων (αυτή τη στιγμή, τουλάχιστον..). Και με ένα βιαστικό υπολογισμό, είδα οτι το ετήσιο επιτόκιο κατεβαίνει στο 2,94% μεικτό.

Πολύ καλή πρόταση έχει και το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων με 4,65% για ένα έτος και για ποσά από 5.000 μέχρι 100.000 ευρώ. Το επιτόκιο εφαρμόζεται σε όλο το κεφάλαιο - ούτε κλιμακωτά, ούτε άλλα πονηρά του τύπου από... έως...! Ξεκάθαρα πράγματα.

Μόνο ένα "υποκατάστημα" υπάρχει σε Αθήνα; Από online τι γίνεται;

3lbereth
18-08-10, 11:35
Το Ταμείο Παρακαταθηκών δε λειτουργεί όπως οι άλλες τράπεζες καθώς είναι άλλος ο θεσμικός του ρόλος (http://www.tpd.gr/?page_id=36).
Δεν προορίζεται για τις συνηθισμένες τραπεζικές συναλλαγές ούτε έχει τα προϊόντα του ανταγωνισμού, εξ'ου και η έλλειψη υποκαταστημάτων και e-banking. Θα ανοίξεις έναν προθεσμιακό λογαριασμό για ένα έτος και that's it.

Eosphoros
18-08-10, 17:31
Δες καλά τους όρους και θα δεις ότι η απόδοση είναι αρκετά χαμηλότερη...

Δεν νομίζω να είναι πολύ χαμηλότερο.Από ότι κατάλαβα λέει ότι βάζεις το μισό κεφάλαιο σε 5.5% και το άλλο μισό σε 12μηνη με 4.5%.Νομίζω ότι αυτό με το 5.5% μπορείς να το βάλεις και τρίμηνο.Οπότε μεικτό βγαίνει 5% για το πρώτο τρίμηνο.

http://www.geniki.gr/index.asp?catid=3&artid=1063

3lbereth
19-08-10, 10:25
Κεφάλαιο 100.000 ευρώ.

50.000 * 5,5% * 3/12 = 687,50 ευρώ απόδοση στο 3μηνο.
50.000 * 4,5% = 2.250,00 ετησίως.
Συνολική απόδοση επένδυσης: 2.937,50 ευρώ μεικτά.

Το μισό κεφάλαιο που κατατέθηκε με τρίμηνη προθεσμία, μπορεί να επενδυθεί αλλού μετά τη λήξη του.

nmakry
19-08-10, 11:30
Δεν νομίζω να είναι πολύ χαμηλότερο.Από ότι κατάλαβα λέει ότι βάζεις το μισό κεφάλαιο σε 5.5% και το άλλο μισό σε 12μηνη με 4.5%.Νομίζω ότι αυτό με το 5.5% μπορείς να το βάλεις και τρίμηνο.Οπότε μεικτό βγαίνει 5% για το πρώτο τρίμηνο.

http://www.geniki.gr/index.asp?catid=3&artid=1063

Read the maths of 3lbereth

karavagos
19-08-10, 13:19
FBB έχει δοκιμάσει κανείς;
http://www.fbbank.gr/418/article/greek/418/50/index.htm

Eosphoros
19-08-10, 14:28
Κεφάλαιο 100.000 ευρώ.

50.000 * 5,5% * 3/12 = 687,50 ευρώ απόδοση στο 3μηνο.
50.000 * 4,5% = 2.250,00 ετησίως.
Συνολική απόδοση επένδυσης: 2.937,50 ευρώ μεικτά.

Το μισό κεφάλαιο που κατατέθηκε με τρίμηνη προθεσμία, μπορεί να επενδυθεί αλλού μετά τη λήξη του.

Καλά πλάκα μου κάνετε;Αυτό λέω και εγώ.Για τους 3 μήνες κερδίζεις στις 100.000, 687.5 ευρώ από το 5.5% ή 229.1 ευρώ το μήνα και 562.5 από το 4.5% ή 187.5 ευρώ το μήνα.
Δηλαδή το μήνα κερδίζεις 416.6 ευρώ που είναι 5% απόδοση για ένα τρίμηνο.
Μετά το τρίμηνο θα έχεις τις 50.000 στο 4.5% και βάζεις τις 51249,8 κάπου αλλού.

aglaisma
19-08-10, 23:20
To oτι τα επιτοκια αυτα ειναι κλιμακωτα το ξερει κανενας σας?

3lbereth
20-08-10, 00:12
Όχι στα συγκεκριμένα προϊόντα. Αν είναι κλιμακωτά, η τράπεζα υποχρεούται να το αναφέρει.
πχ. η Μillennium έχει προθεσμιακή (http://www.millenniumbank.gr/MillenniumVB/MillenniumGR/TopMenu1_GR/Individuals_GR/Deposits_GR/TimeDepositAccount_GR/10thTimeDepo_GR/10monthtimedepo_GR.htm) που φτάνει το 10% τον 10ο μήνα. Βέβαια, δεν αναφέρει το αρχικό επιτόκιο, ούτε τη μέση απόδοση.
Το Ταχ. Ταμιευτήριο (http://www.ttbank.gr/default.asp?siteID=1&pageid=159&langid=1) ομοίως για 15 μήνες με επιτόκιο που φτάνει το 6% και ετήσια απόδοση 3% (τουλάχιστον αυτό λέει ξεκάθαρα τί κερδίζεις)

xmperop1
20-08-10, 01:22
Όχι στα συγκεκριμένα προϊόντα. Αν είναι κλιμακωτά, η τράπεζα υποχρεούται να το αναφέρει.
πχ. η Μillennium έχει προθεσμιακή (http://www.millenniumbank.gr/MillenniumVB/MillenniumGR/TopMenu1_GR/Individuals_GR/Deposits_GR/TimeDepositAccount_GR/10thTimeDepo_GR/10monthtimedepo_GR.htm) που φτάνει το 10% τον 10ο μήνα. Βέβαια, δεν αναφέρει το αρχικό επιτόκιο, ούτε τη μέση απόδοση.
Το Ταχ. Ταμιευτήριο (http://www.ttbank.gr/default.asp?siteID=1&pageid=159&langid=1) ομοίως για 15 μήνες με επιτόκιο που φτάνει το 6% και ετήσια απόδοση 3% (τουλάχιστον αυτό λέει ξεκάθαρα τί κερδίζεις)

Για την Μillennium το 10% αναφέρεται στους τόκους που έχουν μαζευτεί τον 10ο μήνα όχι στο κεφάλαιο.

Eosphoros
20-08-10, 05:28
Λοιπόν,η Kedr Bank έχει το καλύτερο για τρίμηνο νομίζω.Έχει 4.75% για 95 μέρες.Η Geniki που γράφω πιο πάνω για 5%,λογικά το μισό κεφάλαιο θα πρέπει να μείνει κλειστό για 12 μήνες,οπότε δεν βολεύει.
http://www.kedr.gr/el/2009-02-05-09-06-53/2009-02-05-09-07-41/2009-02-05-09-13-10/53

Η FBBANK που λέτε πιο πάνω έχει 4.5% που είναι και αυτό πολύ καλό για τρίμηνο.

Για την Τράπεζα Πελοποννήσου που διάβασα για 4.9% δεν μπόρεσα να το βρω στο site της.

aglaisma
20-08-10, 22:09
Πολυ καλα για να ειναι αληθηνα αυτα τα νουμερα και ειναι μαλλον κινησεις απελπισιας.

Σημερα βαζεις τα ζεστα σου ευρω, αυριο KABOOM
Για να παρεις καλο επιτοκιο πρεπει να δεσμευσεις για αρκετο καιρο τα φραγκακια σου. Απλα μαθηματικα.
Επενδυοντας τα η τραπεζα, θα κερδιζει θα κερδιζει θα κερδιζει. Σκεψου τι οφελος εχει στους 3 μηνες και τι οφελος στους 12.
Ο χαμενος παντα εισαι εσυ, που ενω θα παιρνεις κατι ψιχουλα, δε θα εχεις και προσβαση στην καταθεση αυτη.

Η τραπεζα με χρημα κανει χρημα.

xmperop1
21-08-10, 00:12
Για την Μillennium το 10% αναφέρεται στους τόκους που έχουν μαζευτεί τον 10ο μήνα όχι στο κεφάλαιο.

Διόρθωση.
Το 10% αναφέρεται σε όλο το κεφάλαιο αλλά για ένα μόνο μήνα τον δέκατο.

3lbereth
21-08-10, 16:10
Πολυ καλα για να ειναι αληθηνα αυτα τα νουμερα και ειναι μαλλον κινησεις απελπισιας.

Σημερα βαζεις τα ζεστα σου ευρω, αυριο KABOOM
Για να παρεις καλο επιτοκιο πρεπει να δεσμευσεις για αρκετο καιρο τα φραγκακια σου. Απλα μαθηματικα.
Επενδυοντας τα η τραπεζα, θα κερδιζει θα κερδιζει θα κερδιζει. Σκεψου τι οφελος εχει στους 3 μηνες και τι οφελος στους 12.
Ο χαμενος παντα εισαι εσυ, που ενω θα παιρνεις κατι ψιχουλα, δε θα εχεις και προσβαση στην καταθεση αυτη.

Η τραπεζα με χρημα κανει χρημα.
Έτερον εκάτερον το τί κερδίζει η τράπεζα - εξ'αλλου δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Με αυτή τη λογική, θα έπρεπε να φυλάμε τα χρήματά μας κάτω από το στρώμα. Το θέμα είναι πώς να έχεις όφελος από ένα κεφάλαιο που το έχεις και κάθεται σχεδόν άτοκα σε λογαριασμό ταμιευτηρίου. Για να κάνεις προθεσμιακή κατάθεση, εννοείται οτι έχεις κρατήσει ένα "κεφάλαιο κίνησης" και δεσμεύεις το υπόλοιπο που πιθανώς δε χρειάζεται άμεσα για ένα διάστημα απο 3 μέχρι 12 μήνες. Η απόδοση μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα υψηλή (βασική αρχή: υψηλό ρίσκο --> υψηλό επιτόκιο), είναι όμως εγγυημένη. Σε κάποιες τράπεζες δε, φτάνει το ποσοστό του πληθωρισμού. Σαφώς και θεωρείται συντηρητική επένδυση, αλλά σήμερα ποιός μισθωτός/οικογενειάρχης ρισκάρει να ρίξει κεφάλαια στο χρηματιστήριο ή σε αμοιβαία, τα οποία επιπλέον απαιτούν και πολύ μεγαλύτερο χρόνο για να αποδώσουν?
Όσο για τα κανόνια, να φοβάσαι τις ασφαλιστικές. Οι τράπεζες στηρίζονται από το κράτος κι επιπλέον υπάρχει και το Εγγυοδοτικό Ταμείο που εξασφαλίζει τις καταθέσεις μας.

aglaisma
21-08-10, 18:14
Έτερον εκάτερον το τί κερδίζει η τράπεζα - εξ'αλλου δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Με αυτή τη λογική, θα έπρεπε να φυλάμε τα χρήματά μας κάτω από το στρώμα. Το θέμα είναι πώς να έχεις όφελος από ένα κεφάλαιο που το έχεις και κάθεται σχεδόν άτοκα σε λογαριασμό ταμιευτηρίου. Για να κάνεις προθεσμιακή κατάθεση, εννοείται οτι έχεις κρατήσει ένα "κεφάλαιο κίνησης" και δεσμεύεις το υπόλοιπο που πιθανώς δε χρειάζεται άμεσα για ένα διάστημα απο 3 μέχρι 12 μήνες. Η απόδοση μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα υψηλή (βασική αρχή: υψηλό ρίσκο --> υψηλό επιτόκιο), είναι όμως εγγυημένη. Σε κάποιες τράπεζες δε, φτάνει το ποσοστό του πληθωρισμού. Σαφώς και θεωρείται συντηρητική επένδυση, αλλά σήμερα ποιός μισθωτός/οικογενειάρχης ρισκάρει να ρίξει κεφάλαια στο χρηματιστήριο ή σε αμοιβαία, τα οποία επιπλέον απαιτούν και πολύ μεγαλύτερο χρόνο για να αποδώσουν?
Όσο για τα κανόνια, να φοβάσαι τις ασφαλιστικές. Οι τράπεζες στηρίζονται από το κράτος κι επιπλέον υπάρχει και το Εγγυοδοτικό Ταμείο που εξασφαλίζει τις καταθέσεις μας.

Επειδη η εποχη ειναι τετοια, καλλιο πεντε και στο χερι...
Προτιμω Εμπορικη με 2% και αποδοση στο περας της προθεσμιακης παρα barbamitsosBank που ανοιξε πρωι και το απογευμα δεν υπαρχει.
Γι αυτο λεω να μη πιστευετε οτι διαβαζετε.
Φιλος με την Kedr την πατησε. Πουθενα γραφεια, πουθενα φυσικα προσωπα.
Κι οταν καποιος πτωχευει εισαι στο τρεχα γυρευε. Εδω για 120 ευρω τρεχω να βρω μαγαζι που εκλεισε και δε τον βρισκω(με τιμολογια,υπογραφες τηλεφωνα διευθυνσεις). Κι εσυ μου λες οτι ειναι εξασφαλισμενες οι καταθεσεις..
Τιποτα δεν ειναι εξασφαλισμενο. Εξασφαλισμενο ειναι οταν κατι το εχεις μπροστα σου και το βλεπεις.

dhmk
21-08-10, 19:25
Relax. Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Κατ'αρχή υπάρχει η εγγύηση καταθέσεων των 100.000 ευρώ ανά τράπεζα και για να ανοίξει κάποια τράπεζα χρειάζεται κάποιες προϋποθέσεις. Η Kedr έχει ένα υποκατάστημα στην Συγκρού. Τι εννοείς "Φιλος με την Kedr την πατησε." Δηλαδή θέλεις να πεις ότι δεν υπάρχει πια;

3lbereth
21-08-10, 21:34
Tην Kedr δεν την ξέρω και δε θα έβαζα χρήματα εκεί ακόμα κι αν μου έδινε 8%. Δε θα είχα όμως κανένα πρόβλημα με Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, Ταμείο Παρακαταθηκών και λοιπές γνωστές τράπεζες.
Αν θελήσω να αγοράσω ρούβλια, θα πάω εκεί! :p

........Auto merged post: 3lbereth πρόσθεσε 8 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

AΧΑ!!!

Επενδύσεις και ρευστότητα

Αρκετοί Ρώσοι επιχειρηματίες έχουν αποκτήσει σημαντική ρευστότητα, την οποία σχεδιάζουν να διοχετεύσουν σε επενδύσεις στην ευρύτερη περιοχή της Νοτιοανατολικής Ευρώπης και της λεκάνης της Μεσoγείου.
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=314461

http://blog.lib.umn.edu/medel/digitalphoto/Money_Laundry.jpg :rolleyes:

opener
21-08-10, 21:37
Επειδη η εποχη ειναι τετοια, καλλιο πεντε και στο χερι...
Προτιμω Εμπορικη με 2% και αποδοση στο περας της προθεσμιακης παρα barbamitsosBank που ανοιξε πρωι και το απογευμα δεν υπαρχει.
.....
1) Στο χερι ειναι τα 5 οπως λες, στις τραπεζες ειναι 10 και καρτερει.......

2) Οπως το βλεπει ο καθενας......
Αλλος προτιμα προθεσμιακη με 2% και αλλος ανοιχτα με 3% (1% αν το υπόλοιπο του λογαριασμού είναι έως € 3.000, 3% για ολο το ποσο αν το υπόλοιπο του λογαριασμού είναι από €3.000 και πάνω) και πληρωμη των τοκων καθε μηνα.

http://www.eurobank.gr/livebanking/livebanking.aspx

narsis
21-08-10, 22:24
Κι άλλος προτιμά προθεσμιακή σε μεγάλη τράπεζα (μάλλον τη μεγαλύτερη) με 3%, τόκους κάθε μήνα και σπάσιμο χωρίς ποινή ανά πάσα στιγμη.

Πέρα από την πλάκα όμως, αν δεν διαβάσει κανείς όλους τους όρους οποιουδήποτε επενδυτικού προϊόντος, ας μην σχολιάζει.

opener
21-08-10, 22:42
Κι άλλος προτιμά προθεσμιακή σε μεγάλη τράπεζα (μάλλον τη μεγαλύτερη) με 3%, τόκους κάθε μήνα και σπάσιμο χωρίς ποινή ανά πάσα στιγμη.

Πέρα από την πλάκα όμως, αν δεν διαβάσει κανείς όλους τους όρους οποιουδήποτε επενδυτικού προϊόντος, ας μην σχολιάζει.
Διαφωτισε μας.

aglaisma
21-08-10, 23:55
1) Στο χερι ειναι τα 5 οπως λες, στις τραπεζες ειναι 10 και καρτερει.......

2) Οπως το βλεπει ο καθενας......
Αλλος προτιμα προθεσμιακη με 2% και αλλος ανοιχτα με 3% (1% αν το υπόλοιπο του λογαριασμού είναι έως € 3.000, 3% για ολο το ποσο αν το υπόλοιπο του λογαριασμού είναι από €3.000 και πάνω) και πληρωμη των τοκων καθε μηνα.

http://www.eurobank.gr/livebanking/livebanking.aspx

Ασχετο που εγινε σε λογαριασμο οψεως. Η e...bank μου εβγαλε πιστωτικους για ποσο που μολις ειχα καταθεσει, το οποιο μετεφερα σε λογαριασμο της ιδιας τραπεζας την ιδια ωρα, κι επειδη λογω valeur δεν ειχαν παρει αξια, εκανε λογισμο για ολο το ποσο και μου εβγαλε τελος του μηνα χρεωστικους.
Με λιγα λογια με εκλεψε.
Μολις το πηρα χαμπαρι πηρα τηλεφωνο και του φωναξα γι αυτη την καραγκιοζια. Και φυσικα τα εβαλε πισω αλλα λεγοντας μου π^%%αριες οτι ειναι η τελευταια φορα επειδη δε το γνωριζα. Στο συμφωνητικο που υπεγραψα δεν ανεφερε πουθενα τιποτα τετοιο το οποιο του επισημανα κιολας, προς γνωση του να μη τραβαει το σκοινι γιατι σε αντιθετη περιπτωση τα μαζεψα κι εφυγα.
Αν ειχε δικιο, δε θα τα εβαζε.
Αντε τωρα μπλεξε με e...bank που και σε κλεβει και φταις κι απο πανω.

Τελος η kedr εχει γραφεια στη Συγγρου. Τα τηλεφωνα της, απαντανε?

dhmk
22-08-10, 07:12
Τελος η kedr εχει γραφεια στη Συγγρου. Τα τηλεφωνα της, απαντανε?

Και απαντάνε και γενικά ειναι και οι πιο πρόθυμοι. Εγώ έχω αρκετά λεφτά εκεί, και μάλιστα πριν ένα μήνα πήρα επιτόκιο 6.2% και 6.1% με δυνατότητα μετά από έξι μήνες να είμαι σε θέση να ρευστοποιήσω οποιανδήποτε στιγμή - δηλαδή μετατρέπονται οι προθεσμιακές σχεδόν σε ταμιευτηρίου με πολύ υψηλό επιτόκιο. Μάλλον τους πέτυχα μια στιγμή που ήθελαν να μαζέψουν λεφτά γιατί και τα επιτόκια έχουν πέσει σημαντικά από τότε και δεν βλέπω να ισχύουν αυτά τα προϊόντα πλέον. Ήταν μόνο για λίγες τυχερές μέρες.

Φυσικά αν δεν υπήρχε η εγγύηση καταθέσεων (και μάλιστα στο ύψος των 100.000 ευρώ που είναι σήμερα γιατί το 20.000 που ήταν παλιά - μόνο μέχρι αυτό το ποσό) ποτέ δεν θα έβαζα τα λεφτά μου εκεί, αυτό είναι σίγουρο. Αλλά μια τράπεζα με ένα υποκατάστημα στην Ελλάδα, είναι απόλυτα βέβαιο ότι όσα λεφτά και να μαζέψει, το Ταμείο Εγγυοδοσίας θα μπορεί να τα καλύψει άμεσα.

Από αυτήν την άποψη δεν ανησυχώ καθόλου. Είναι πιο σίγουρη και από την... Πειραιώς.

Manolis_karas
22-08-10, 22:04
Relax. ... Κατ'αρχή υπάρχει η εγγύηση καταθέσεων των 100.000 ευρώ...
Μήπως αυτό είναι μεγάλη ψευτιά; ποιος εγγυάται;
Μην ξεχνάτε τις νομοθετημένες εγγυήσεις για τις ασφάλειες ζωής και το φιάσκο με τις Ασπίς και Commercial. Έχουν χαθεί περιουσίες.
Ακριβώς δεν χάθηκαν, απλά άλλαξαν χέρια.

aglaisma
23-08-10, 00:11
Ειναι εγκυκλιος της Ε.Ε προς τις τραπεζες.
Real life δεν το εγγυαται κανενας.
Με προβληματιζει αλλο πραγμα. Γιατι βαζοντας 800.000 ευρω καπου ο ενας και 99.000 ο αλλος, ο πρωτος μεν θα παρει %%%%% και ο δευτερος ολο το ποσο. Αυτα τα φραγκα καπου θα καταληξουν.
Το ποσον ειναι τετοιο διοτι τοσο βολευει τις τραπεζες, χωρια οτι πιστευω περισσοτερο μετα απο αυτο, οτι καμμια τραπεζα δεν εχει τοσο μεγαλη ρευστοτητα σε περιπτωση χρεωκοπιας.

dhmk
23-08-10, 06:50
Μήπως αυτό είναι μεγάλη ψευτιά; ποιος εγγυάται;
Μην ξεχνάτε τις νομοθετημένες εγγυήσεις για τις ασφάλειες ζωής και το φιάσκο με τις Ασπίς και Commercial. Έχουν χαθεί περιουσίες.
Ακριβώς δεν χάθηκαν, απλά άλλαξαν χέρια.

Το ταμείο εγγυοδοσίας ήδη διαθέτει ένα αποθεματικό. Διαβάστε εδώ (http://www.hdgf.gr/info/main.htm).


ΠΟΡΟΙ ΤΟΥ ΤΕΚΕ
Το σύνολο των διαθέσιμων και άμεσα ρευστοποιήσιμων κεφαλαίων του ΤΕΚΕ, στο τέλος του 2009, ήταν 1.249,1 εκατ. ευρώ, ενώ το σύνολο των συσσωρευμένων πόρων που διαχειρίζεται το ΤΕΚΕ ανέρχεται σε 2.295,6 εκατ ευρώ.

Στο ταμείο υπάρχει ήδη ρευστό 1.2 δις, που σίγουρα μπορεί να καλύψει άμεσα μια τράπεζα σαν την Kedr. Και βέβαια υπάρχει και το κεφάλαιο "των συσσωρευμένων πόρων" 2.29 δις, που δεν ξέρω τι είναι ακριβώς.

Κοιτάξτε, ότι αφορά τις τράπεζες έχει να κάνει με την εμπιστοσύνη. Μεγάλη ψευτιά μπορεί να είναι και το γεγονός ότι περιμένουμε να πάρουμε τα χρήματά μας πίσω όταν τα καταθέτουμε σε μια τράπεζα. Μέχρι σήμερα τουλάχιστον τίποτα δεν μας κάνει να πιστεύουμε ότι είναι ψευτιά. Και το ταμείο εγγυοδοσίας είναι μια επιπλέον εξασφάλιση.

Από κει και πέρα δε υπάρχει κάποια εξωτερική δύναμη που να διασφαλίζει κάτι απόλυτα, ούτε καν ότι ο πλανήτης γη θα εξακολουθεί βρίσκεται στη θέση του αύριο.

Leonidas33
23-08-10, 11:30
Ποια εγγυοδοσία μιλάμε....όλα με δάνεια του Ελληνικού κράτους είναι ...και που τα χρωστάμε και θα τα χρωστάμε με ή χωρίς ΔΝΤ

3lbereth
23-08-10, 12:02
Μήπως αυτό είναι μεγάλη ψευτιά; ποιος εγγυάται;
Μην ξεχνάτε τις νομοθετημένες εγγυήσεις για τις ασφάλειες ζωής και το φιάσκο με τις Ασπίς και Commercial. Έχουν χαθεί περιουσίες.
Ακριβώς δεν χάθηκαν, απλά άλλαξαν χέρια.
Για τις ασφαληστικές εταιρίες, δεν είχε συσταθεί Ταμείο Εγγυοδοσίας - τώρα πάνε να κάνουν κάτι, άν καταφέρουν να συμφωνήσουν στο ποσοστό συμμετοχής των εταιριών. Καθώς ήταν γνωστές οι βρωμιές του Ψωμιάδη - ο οποίος απολάμβανε σκανδαλώδη πολιτική προστασία όλων των χρωμάτων - και πλησίαζαν εκλογές, έπρεπε να ανασταλλεί η λειτουργία της. Κι ο μόνος τρόπος να γίνει αυτό χωρίς τεράστιο πολιτικό κόστος ήταν να προηγηθεί νόμος-αστραπή που θα εγγυούταν τις αποταμιεύσεις των ασφαλιζομένων. Εδώ όμως, μιλάμε για 500 εκ έλλειμα. Ποιός θα τα πλήρωνε αυτά? Το χρεωκοπημένο κράτος?

nmakry
23-08-10, 15:26
Όποιος δεν εμπιστεύεται όλες τις τράπεζες, δικαίωμά του.
Όποιος δεν εμπιστεύεται όλες τις τράπεζες, πλην της Εμπορικής Τράπεζας, επίσης δικαίωμά του.
Δικαίωμά του, επίσης, να λέει την άποψή του για κάποια ή κάποιες τράπεζες...
Όμως, η διασπορά ψευδών ειδήσεων εις βάρος φυσικών ή νομικών προσώπων, δεν είναι δικαίωμα κανενός, και μάλιστα διώκεται από το νόμο...

raul
23-08-10, 23:23
Oι μεγαλυτερες καταθεσεις απ οτι ακουω ειναι αυτο το καιρο της Millenium με 10% στον 10ο μηνα και η Proton με 9% στον ?? μηνα.

Σε αυτο το συγκριτικο site φαινονται ολες οι προσφορες, 5.70% η μεγαλυτερη για 12μηνη απ την FBBank
http://www.tsig.gr/lang-el/banks/fixed-deposits
To θεμα ειναι ποιος την εμπιστευεται αυτην και τις υπολοιπες μικρες τραπεζες για να καταθεσει τα λεφτα του...:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.