PDA

Επιστροφή στο Forum : Προθεσμιακες Καταθεσεις



Σελίδες : 1 2 3 [4]

3lbereth
24-08-10, 09:59
Γιατί να μην εμπιστευτείς μια μικρή τράπεζα? Η μόνη τράπεζα που πτώχευσε και οι καταθέτες της αποζημιώθηκαν απο το ΤΕΚΕ ήταν η Αραβοελληνική τράπεζα. Ακόμα κι αν μια τράπεζα πωληθεί ή συγχωνευθεί οι αποταμιεύσεις των πελατών της δε χάνονται. Σημειωτέον, οτι οι ξένες τράπεζες (με έδρα εκτός Ε.Ε) που δραστηριοποιούνται στη χώρα μας είναι ενταγμένες στο εγγυοδοτικό. Οι λοιπές ευρωπαϊκές καλύπτονται απο τα αντίστοιχα ταμεία των δικών τους χωρών.

karavagos
24-08-10, 10:44
Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί η Aspis Bank έχει κατηγοριοποιήσει (στο αριστερό menu της κεντρικής σελίδας) το "aspis income" κάτω από το "επενδύσεις", ενώ το περιγράφει σαν προθεσμιακή κατάθεση;


Το σύνολο των καταθέσεων του ιδίου καταθέτη σε πιστωτικό ίδρυμα, που καλύπτεται από το Ταμείο Εγγύησης Καταθέσεων και Επενδύσεων (ΤΕΚΕ) ανέρχεται σε 100.000 ευρώ, άρθρο 6 (ν. 3714/2008, ΦΕΚ 231 Α’ 7-11-2008). Το όριο αυτό ισχύει ανά καταθέτη και ανά πιστωτικό ίδρυμα, ανεξάρτητα από τον αριθμό των λογαριασμών, το νόμισμα ή τη χώρα λειτουργίας του υποκαταστήματος του πιστωτικού ιδρύματος στο οποίο τηρείται η κατάθεση (άρθρο 9, παρ. 2α, ν. 3746/2009 – ΦΕΚ 27 Α’ 16-2-2009).
...
Το Ταμείο Εγγύησης Καταθέσεων και Επενδύσεων (ΤΕΚΕ) καλύπτει όλους τους επενδυτές-πελάτες των συμμετεχόντων στο Σκέλος Κάλυψης Επενδύσεων του ΤΕΚΕ πιστωτικών ιδρυμάτων για τις καλυπτόμενες επενδυτικές υπηρεσίες, έως ποσού 30.000 ευρώ, για το σύνολο των απαιτήσεων επενδυτή-πελάτη ανεξάρτητα από τις καλυπτό­μενες επενδυτικές υπηρεσίες, αριθμού λογαριασμών, νομίσματος και τόπου παροχής της υπηρεσίας. (άρθρο 10, παρ. 1α, ν. 3746/2009 – ΦΕΚ 27 Α’ 16-2-2009)




Το πιστωτικό μας ίδρυμα δε συμμετέχει στο Σκέλος Κάλυψης Επενδύσεων του ΤΕΚΕ, επειδή καλύπτεται από το Συνεγγυητικό Κεφάλαιο Εξασφάλισης Επενδυτικών Υπηρεσιών του ν.2533/1997
...
Η εκάστοτε αποζημίωση καλύπτεται από το Συνεγγυητικό.
Η αποζημίωση των εντολέων και αντισυμβαλλόμενων Μελών θα ισούται με το μικρότερο των εξής ποσών:

* Του ύψους της συνολικής απαίτησης των εντολέων και αντισυμβαλλόμενων Μελών, όπως θα προσδιοριστεί με σχετική απόφαση του Συνεγγυητικού Κεφαλαίου, ή

* 30.000 ΕΥΡΩ ή και ανωτέρου ποσού που θα ορίζεται από απόφαση του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών μετά από εισήγηση της ΕΚ, για το σύνολο των καλυπτόμενων επενδυτικών υπηρεσιών.


ΥΓ: Δεν ξέρω αν οι αναφερόμενοι νόμοι κάνουν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα.

Manolis_karas
24-08-10, 10:59
Όποιος δεν εμπιστεύεται όλες τις τράπεζες, δικαίωμά του.
Όποιος δεν εμπιστεύεται όλες τις τράπεζες, πλην της Εμπορικής Τράπεζας, επίσης δικαίωμά του.
Δικαίωμά του, επίσης, να λέει την άποψή του για κάποια ή κάποιες τράπεζες...
Όμως, η διασπορά ψευδών ειδήσεων εις βάρος φυσικών ή νομικών προσώπων, δεν είναι δικαίωμα κανενός, και μάλιστα διώκεται από το νόμο...
Αν απευθύνεσαι σε μένα, σε παρακαλώ διάβασε προσεκτικά το μήνυμα μου. Δεν έγραψα για τράπεζες, έγραψα για εγγυήσεις τις οποίες εγώ δεν πιστεύω. Πριν ένα χρόνο υπήρχε ή εγγύηση του Ελληνικού κράτους για τις ασφαλιστικές εταιρείες, το εμπιστευόμουν και έχασα 20.000 ευρώ περίπου. Από δικαιολογίες ...πολλές.
Γιατί λοιπόν να πιστέψω κάτι ανάλογο, οποιοδήποτε; Είναι να μην στραβώσει κάτι, μετά δικαιολογίες θα βρεθούν...
Αλλά λίγα χρήματα που έχεις στην άκρη τι θα τα κάνεις; Θα τα φυλάξεις κάτω από το στρώμα; Νομίζω ότι το 99,999% των ανθρώπων το πηγαίνει στις τράπεζες, όπως και εγώ.

nmakry
24-08-10, 14:09
Αν απευθύνεσαι σε μένα, σε παρακαλώ διάβασε προσεκτικά το μήνυμα μου. Δεν έγραψα για τράπεζες, έγραψα για εγγυήσεις τις οποίες εγώ δεν πιστεύω.

Κι εγώ δεν αναφέρθηκα ούτε σε εγγυήσεις, ούτε σε ασφάλειες... ;)

raul
24-08-10, 23:56
Γιατί να μην εμπιστευτείς μια μικρή τράπεζα? Η μόνη τράπεζα που πτώχευσε και οι καταθέτες της αποζημιώθηκαν απο το ΤΕΚΕ ήταν η Αραβοελληνική τράπεζα.

Πεστο σε ολους αυτους που προτιμανε να βαζουν τα λεφτα τους στις μεγαλες τραπεζες(Εθνικη, Αγροτικη) με τον πενιχρο τοκο, και οχι στις μικρες που προσφερουν πολυ μεγαλυτερο τοκο.
Εσυ ο ιδιος εχεις βαλει τα λεφτα σου σε μικρη τραπεζα?

Σοβαρα πτωχευσε καποια "Αραβοελληνικη τραπεζα"? Πρωτη φορα την ακουω, πρεπει να ηταν πολυ μικρη. Και οι καταθετες λες αποζημιωθηκαν, πως αποζημιωθηκαν δηλαδη? Πηραν πισω απο καπου τα λεφτα τους στο ακεραιο? και με τους τοκους?...

dhmk
25-08-10, 07:01
Και τα λεφτά και τους τόκους. Τουλάχιστον μέχρι την στιγμή που η τράπεζα πτωχεύει. Στο μεταξύ διάστημα μέχρι την εκαθάριση και πληρωμή των δικαιούχων, μάλλον δεν υπάρχουν τόκοι. Δηλαδή κάποιοι μήνες.

3lbereth
25-08-10, 10:07
Και τα λεφτά και τους τόκους. Τουλάχιστον μέχρι την στιγμή που η τράπεζα πτωχεύει. Στο μεταξύ διάστημα μέχρι την εκαθάριση και πληρωμή των δικαιούχων, μάλλον δεν υπάρχουν τόκοι. Δηλαδή κάποιοι μήνες.

Το θέμα της αποζημίωσης των τόκων από το κλείσιμο της Τράπεζας μέχρι και την αποζημίωση από το ΤΕΚΕ, δεν το ξέρω. Αλλά:

:idea: Tip of the Day: Την αποζημίωση των 100.000 ευρώ τη δικαιούνται και οι συνδικαιούχοι του λογαριασμού γιατί θεωρούνται χωριστοί καταθέτες.
Οπότε: πχ σε κατάθεση 500.000 ευρώ (λέμε τώρα...) βάζεις άλλους 4 - ακόμα κι αν είναι ανήλικοι - κι αποζημιώνεστε όλοι με 100.000 ευρώ. Αν όμως είσαι μονοφαγάς και τσιφούτης και καρμίρης και γρουσούζης και μοναδικός δικαιούχος, τότε παίρνεις μόνο 100.000. :p

raul
25-08-10, 18:05
Και τα λεφτά και τους τόκους. Τουλάχιστον μέχρι την στιγμή που η τράπεζα πτωχεύει. Στο μεταξύ διάστημα μέχρι την εκαθάριση και πληρωμή των δικαιούχων, μάλλον δεν υπάρχουν τόκοι. Δηλαδή κάποιοι μήνες.

Για να χρησιμοποιεις ενεστωτα χρονο(πτωχευει) και "μαλλον" σημαινει οτι μιλας θεωρητικα και γενικα. Ωστοσο εγω ρωτησα τι εγινε με τη συγκεκριμενη τραπεζα. Εγινε οντως η θεωρια πραξη? ;)


Το θέμα της αποζημίωσης των τόκων από το κλείσιμο της Τράπεζας μέχρι και την αποζημίωση από το ΤΕΚΕ, δεν το ξέρω. Αλλά:

:idea: Tip of the Day: Την αποζημίωση των 100.000 ευρώ τη δικαιούνται και οι συνδικαιούχοι του λογαριασμού γιατί θεωρούνται χωριστοί καταθέτες.
Οπότε: πχ σε κατάθεση 500.000 ευρώ (λέμε τώρα...) βάζεις άλλους 4 - ακόμα κι αν είναι ανήλικοι - κι αποζημιώνεστε όλοι με 100.000 ευρώ. Αν όμως είσαι μονοφαγάς και τσιφούτης και καρμίρης και γρουσούζης και μοναδικός δικαιούχος, τότε παίρνεις μόνο 100.000. :p

Ισως ομως δεν γνωριζεις οτι οποιοσδηποτε απ τους αλλους 4 που θα βαλεις μπορει να σηκωσει οποτε θελει ΟΛΑ του λεφτα του λογ/σμου σου και χωρις να σε ρωτησει...:rolleyes:

Αν υπαρχει λογ/σμος με 120.000 και 3 συνδικαιουχοι, τοτε σε περιπτωση πτωχευσης θα λαβουν και οι 3 απο 100.000?

3lbereth
26-08-10, 00:54
Ισως ομως δεν γνωριζεις οτι οποιοσδηποτε απ τους αλλους 4 που θα βαλεις μπορει να σηκωσει οποτε θελει ΟΛΑ του λεφτα του λογ/σμου σου και χωρις να σε ρωτησει...:rolleyes:
:rolleyes: Είθισται να βάζουμε συνδικαιούχους στους λογαριασμούς μας άτομα της απολύτου εμπιστοσύνης μας!


Αν υπαρχει λογ/σμος με 120.000 και 3 συνδικαιουχοι, τοτε σε περιπτωση πτωχευσης θα λαβουν και οι 3 απο 100.000?
:p Όχι βέβαια! Σε αυτήν την περίπτωση, θα πάρει ο κάθε ένας το κομμάτι που του αναλογεί - δε θα βγάλετε και κέρδος απο πάνω! Απλά, αν ο λογαριασμός είναι μόνο στο όνομά σου δε θα εισπράξεις πάνω απο 100.000 ευρώ, ενώ αν συμπεριλάβεις και το significant other θα πάρετε πχ από 60.000.
Στο site του ΤΕΚΕ (http://www.hdgf.gr/info/questions.htm) θα βρεις αρκετές διευκρινίσεις.

dhmk
26-08-10, 04:58
Τρεις συνδικαιούχοι σημαίνει ότι η εγγύηση είναι στα 3Χ100000.

3lbereth
26-08-10, 11:22
Nαι, αλλά μέχρι του ποσού της κατάθεσης. Εάν ο λογαριασμός είχε 300.000 με 3 δικαιούχους, ο κάθε ένας θα πάρει 3*100.000 ευρώ. Αν όμως έχει 6 δικαιούχους, θα πάρει 6*50.000 ευρώ και όχι 600.000!


10. Τι γίνεται στην περίπτωση των κοινών καταθετικών λογαριασμών;

Στις περιπτώσεις λογαριασμών που έχουν ανοιχθεί στο όνομα δύο ή περισσοτέρων προσώπων από κοινού (κοινός λογαριασμός) το τμήμα που αναλογεί σε κάθε καταθέτη του κοινού λογαριασμού θεωρείται ως χωριστή κατάθεση του κάθε δικαιούχου του λογαριασμού και, συνυπολογιζομένων και των λοιπών καταθέσεών του, καλύπτεται μέχρι το όριο των 100.000 ευρώ για κάθε δικαιούχο (άρθρο 9, παρ. 4.α, ν. 3746/2009 – ΦΕΚ 27 Α’ 16-2-2009)

Eosphoros
26-08-10, 18:27
Ε,παιδιά, στην Εθνική Τράπεζα τι επιτόκιο έχει για 100.000 και τρίμηνο?Ξέρει κανένας?

ariadgr
26-08-10, 20:24
Ε,παιδιά, στην Εθνική Τράπεζα τι επιτόκιο έχει για 100.000 και τρίμηνο?Ξέρει κανένας?

Για 6μηνο και >€60.000 έχει 3,10% (ετήσιο επιτόκιο προ φόρων 10%) στην προθεσμιακή "μηνιαίο" που σπάει ανά πάσα στιγμή χωρίς penalty και έχει μηνιαία καταβολή τόκων.

Οπότε αν θέλεις τρίμηνο, απλα το σπας στον 3ο μηνα.

raul
26-08-10, 22:33
:rolleyes: Είθισται να βάζουμε συνδικαιούχους στους λογαριασμούς μας άτομα της απολύτου εμπιστοσύνης μας!

Kαι που θα βρω εγω αλλους 4 της απολυτου εμπιστοσυνης μου?
Ετσι οπως το'πες βαλτε 10 νοματεους, ακουστηκε σαν βαλτε οποιους ναναι.

Τελικα οι καταθετες αυτης της Αραβοελληνικης πηραν τα λεφτα ή οχι?
Μιλαμε τοση ωρα θεωρητικα ενω υπαρχει ηδη περιπτωση!

3lbereth
27-08-10, 10:36
Kαι που θα βρω εγω αλλους 4 της απολυτου εμπιστοσυνης μου?
Ετσι οπως το'πες βαλτε 10 νοματεους, ακουστηκε σαν βαλτε οποιους ναναι.
76361


Τελικα οι καταθετες αυτης της Αραβοελληνικης πηραν τα λεφτα ή οχι?
Tα πήραν. FAQ #29.

antreas9
27-08-10, 10:59
ρε raul, εχεις 500κ και σε ενδιαφέρει να βρεις αλλους 4?

εχει ασχοληθεί κανείς με την προθεσμια΄κή της Millenium,10% ton 10o μηνα?

raul
27-08-10, 15:51
Tα πήραν. FAQ #29.

Tι σημαινει "faq #29"? Yπαρχει καποιο link?
Πηρανε ολοι 100.000 και τα υπολοιπα τα εχασαν?


ρε raul, εχεις 500κ και σε ενδιαφέρει να βρεις αλλους 4?

εχει ασχοληθεί κανείς με την προθεσμιακή της Millenium,10% ton 10o μηνα?

Oxι εγω φιλε μου, αλλος το προτεινε. Εγω ειμαι του 'trust nobody' :p
Αυτο που πρεπει να τονιστει ειναι πως ο συνδικαιουχος που θα προσθεσεις αποκτα τα ιδια δικαιωματα με σενα. Μπορει οποιαδηποτε στιγμη να σηκωσει ολα τα λεφτα χωρις την αδεια σου.

Tη millenium την εχω ηδη ανεφερει, μ.ο. 5% για 10 μηνες. Υπαρχει και 5.7%, οριστε ο συγκριτικος πινακας ολων των τραπεζων

http://www.tsig.gr/lang-el/banks/fixed-deposits

5,7% το χρονο για ποσό 20.000€ σημαινει μηνιαιως 78€ καθαρα.
Το θεμα ομως ειναι ποιοι εμπιστευονται τις μικρες τραπεζες ωστε να πανε να καταθεσουν το υστερημα τους. Αν κρινουμε απ τη πελατεια τους, ελαχιστοι...

dhmk
27-08-10, 16:09
Εγώ πάντως όλα μου τα λεφτά τα έχω πλέον σε μικρές τράπεζες. Α... και 20.000 σε... ομόλογα του Ελληνικού δημοσίου που λίγουν τον ερχόμενο Μάιο.

raul
27-08-10, 16:11
Κι αν αυριο σκασουν κανονι, μερες που ειναι κιολας, τι θα κανεις?

dhmk
27-08-10, 16:17
Το ξαναείπα. Τις μικρές τράπεζες μπορεί να τις καλύψει ευκολότερα το ΤΕΚΕ. Μέχρι στιγμής δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα και μην ξεχνάς ότι υπάρχει και η εγγύηση των 10 δις της χρηματοπιστωτικής σταθερότητας.

Τώρα βέβαια αν βουλιάξει η χώρα και διαλυθούν οι τράπεζες, την πάτησα όπως όλοι.

raul
27-08-10, 16:49
Ναι μπορει, αλλα στη θεωρια. Με την αραβοελληνικη τι εγινε?

dhmk
27-08-10, 17:16
Πρώτη φορά την άκουσα την "Αραβοελληνική" και αυτό είναι... καλό. Σημαίνει ότι το σύστημα έκανε την δουλειά του γιατί στην αντίθετη περίπτωση θα την είχαμε... ακούσει.

3lbereth
27-08-10, 23:16
Tι σημαινει "faq #29"? Yπαρχει καποιο link?
Πηρανε ολοι 100.000 και τα υπολοιπα τα εχασαν?
Πάμε πάλι:

Στο site του ΤΕΚΕ (http://www.hdgf.gr/info/questions.htm) θα βρεις αρκετές διευκρινίσεις.

Όσον αφορά την Αραβοελληνική (η οποία τέθηκε σε εκκαθάριση), το ΤΕΚΕ κατέβαλε στους δικαιούχους γύρω στο 1,5 εκ ευρώ.

raul
28-08-10, 14:41
Αυτο το λινκ σε παραπεμπει σε γενικολογες ερωτοαπαντησεις. Εμεις εδω εχουμε συγκεκριμενο ζητημα.

Υπαρχει καποιο λινκ που να φαινεται οτι αποζημιωθηκαν οι καταθετες? Πόσα πηρανε, 100? οι τοκοι?


Πρώτη φορά την άκουσα την "Αραβοελληνική" και αυτό είναι... καλό. Σημαίνει ότι το σύστημα έκανε την δουλειά του γιατί στην αντίθετη περίπτωση θα την είχαμε... ακούσει.

Kι εγω πρωτη φορα την ακουσα. Αυτο βεβαια δεν ειναι καλο. Καποιοι χασαν τα λεφτα τους και τραβαν τα μαλλια τους, οποτε δεν ειναι καλο να περναει στα μουλωχτα. Ισα ισα, αυτα ειναι που πρεπει να τονιζονται.

karavagos
02-09-10, 13:45
Από μια γύρα που έκανα χτες, μου φαίνεται ότι άρχισε να μειώνεται η διάρκεια των προθεσμιακών, αφού οι περισσότεροι μου πρότειναν καλύτερο επιτόκιο σε 3μηνες. Έρχεται μείωση επιτοκίων;
Από την άλλη η FBB φαίνεται να συνεχίζει με την 12μηνη και 5,7%.

Manolis_karas
03-09-10, 10:55
...Έρχεται μείωση επιτοκίων;...
Μάλλον ναι, γενικότερα τα πάντα είναι ρευστά.Νομίζω διάβασα χθες, ότι θα υπάρξει μία τρίμηνη παράταση της στήριξης των τραπεζών.

karavagos
07-09-10, 10:03
Από μια γύρα που έκανα χτες, μου φαίνεται ότι άρχισε να μειώνεται η διάρκεια των προθεσμιακών, αφού οι περισσότεροι μου πρότειναν καλύτερο επιτόκιο σε 3μηνες. Έρχεται μείωση επιτοκίων;
Από την άλλη η FBB φαίνεται να συνεχίζει με την 12μηνη και 5,7%.

Τελικά το μείωσε και η FBB σε 5,07%.
http://www.fbbank.gr/418/article/greek/418/50/index.htm

Dimitris_80
25-09-10, 11:10
Μείωση επιτοκίου από την Eurobank

Μειώνεται το επιτόκιο του λογαριαμού Live της Eurobank: από 3.00% σε 2.00%, διαφορά:-33.33%. Ελάχιστο ποσό 3.000 ευρώ.

Η ιστορία επαναλαμβάνεται όπως με το "Μεγάλο Ταμιευτήριο", που παρεπιμπτόντως σήμερα έχει φτάσει το αστρονομικό επιτόκιο του 0,75%

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/09/eurobank.html

Δε μας τα λέει καλά η Eurobank... Μας έκανε καλά-καλά πελάτες με το δελεαστικό 3% και τώρα μας το μειώνει κατά 33,33%... :down:

nmakry
25-09-10, 11:39
Δε μας τα λέει καλά η Eurobank... Μας έκανε καλά-καλά πελάτες με το δελεαστικό 3% και τώρα μας το μειώνει κατά 33,33%... :down:

Λογαριασμός ταμιευτηρίου με ελεύθερα χρήματα είναι: Όποιος θέλει, όποτε θέλει, φεύγει.

Dimitris_80
06-10-10, 22:17
Έχει ακούσει κανείς για το ΑΤΕ 2πλασιάζω; Είδα μια διαφήμιση αλλά δα μπόρεσα να συγκρατήσω σχεδόν τίποτα εκτός από τον τίτλο. Καταθετικό πρόγραμμα νομίζω ότι είναι.

Dimitris_80
27-10-10, 11:11
Προφανώς κανείς δεν άκουσε τίποτα ε; Ούτε εγώ. Σάιτ Αγροτικής ψιλοανύπαρκτο, οπότε...

Υπάρχουν νεότερα για το winbank direct. Αναπροσαρμόστηκαν τα επιτόκια. Επιτόκιο έως 4,25% αλλά για καταθέσεις άνω των 100.000€...

https://www.winbankdirect.gr/Views/Account/account2.aspx

thourios
24-01-13, 21:28
Αν και παλιό το θέμα αλλά επειδή σήμερα πήγα σε ένα από τα εναπομείναντα καταστήματα της Citibank το σκαλίζω λίγο, για κάποια χρήματα που έχω σε απλή κατάθεση για να δω τι μπορώ να κάνω για προθεσμιακή και μου είπαν 1%. Εξεπλάγειν με την εξυπηρέτηση τους η οποία πλέον ήταν τριτοκοσμική ενώ πρώτα με το που έμπαινες κέρναγαν και καφέ. Προφανώς η τράπεζα την «κάνει με ελαφρά πηδηματάκια από την Ελλάδα» και με αυτόν τον τρόπο διώχνει τους μίκρο καταθέτες της.
Μετά ψάχτηκα στο ιντερνέτ και βρήκα την πιο συμφέρουσα προσφορά αυτήν της Winbank στα 4.6% για ποσά άνω των 20000€. Υπάρχουν βέβαια και άλλες καλύτερες λύσεις αλλά οι τράπεζες είναι πολύ μικρές.

Παλαιότερα δεν με ενδιέφερε καθόλου το θέμα των επιτοκίων αλλά επειδή τώρα είμαι άνεργος άρχισε να με απασχολεί και προσπαθώ τώρα από εκεί να βγάλω ένα μικρό εισόδημα.
Φίλος μου είπε για μια Ρώσσικη την Kedr Bank (http://www.kedr.gr/el/%CE%A5%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%99%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82) με ένα κατάστημα στην Ελλάδα και αν τα μετατρέψει τα χρήματά του κάποιος σε ρούβλια το επιτόκιο φτάνει στα 10+%. Το ποσό αρχικής κατάθεσης μπορεί να είναι μόνον100€

Ακούω απόψεις.



:hmm:

yyy
24-01-13, 22:47
@thourios
Νομίζω η τράπεζα λέγεται Κedr Bank. Αν αλλάξεις τα ευρώ σε ρούβλια, εκτός από το επιτόκιο, θα έχεις μία ακόμα παράμετρο: τη συναλλαγματική ισοτιμία. Μπορεί να είσαι κερδισμένος, αλλά μπορεί και χαμένος. Κατά τη γνώμη μου κάτι τέτοιο ξεφεύγει από τη λογική που θέλεις εσύ: για τακτικό εισόδημα. Μπορεί να ήταν καλή σκέψη αν κάποιος πιστεύει ότι μακροπρόθεσμα το ευρώ θα πέσει σε σχέση με το ρούβλι. Αλλά αυτή είναι άλλης φιλοσοφίας τοποθέτηση.

thourios
24-01-13, 22:51
@thourios
Νομίζω η τράπεζα λέγεται Κedr Bank. Αν αλλάξεις τα ευρώ σε ρούβλια, εκτός από το επιτόκιο, θα έχεις μία ακόμα παράμετρο: τη συναλλαγματική ισοτιμία. Μπορεί να είσαι κερδισμένος, αλλά μπορεί και χαμένος. Κατά τη γνώμη μου κάτι τέτοιο ξεφεύγει από τη λογική που θέλεις εσύ: για τακτικό εισόδημα. Μπορεί να ήταν καλή σκέψη αν κάποιος πιστεύει ότι μακροπρόθεσμα το ευρώ θα πέσει σε σχέση με το ρούβλι. Αλλά αυτή είναι άλλης φιλοσοφίας τοποθέτηση.

Σωστά το διόρθωσα. Kedr Bank λέγεται.

Tsour_ee
25-01-13, 12:03
Αν και παλιό το θέμα αλλά επειδή σήμερα πήγα σε ένα από τα εναπομείναντα καταστήματα της Citibank το σκαλίζω λίγο, για κάποια χρήματα που έχω σε απλή κατάθεση για να δω τι μπορώ να κάνω για προθεσμιακή και μου είπαν 1%. Εξεπλάγειν με την εξυπηρέτηση τους η οποία πλέον ήταν τριτοκοσμική ενώ πρώτα με το που έμπαινες κέρναγαν και καφέ. Προφανώς η τράπεζα την «κάνει με ελαφρά πηδηματάκια από την Ελλάδα» και με αυτόν τον τρόπο διώχνει τους μίκρο καταθέτες της.
Μετά ψάχτηκα στο ιντερνέτ και βρήκα την πιο συμφέρουσα προσφορά αυτήν της Winbank στα 4.6% για ποσά άνω των 20000€. Υπάρχουν βέβαια και άλλες καλύτερες λύσεις αλλά οι τράπεζες είναι πολύ μικρές.

Παλαιότερα δεν με ενδιέφερε καθόλου το θέμα των επιτοκίων αλλά επειδή τώρα είμαι άνεργος άρχισε να με απασχολεί και προσπαθώ τώρα από εκεί να βγάλω ένα μικρό εισόδημα.
Φίλος μου είπε για μια Ρώσσικη την Kedr Bank (http://www.kedr.gr/el/%CE%A5%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%99%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82) με ένα κατάστημα στην Ελλάδα και αν τα μετατρέψει τα χρήματά του κάποιος σε ρούβλια το επιτόκιο φτάνει στα 10+%. Το ποσό αρχικής κατάθεσης μπορεί να είναι μόνον100€

Ακούω απόψεις.



:hmm:


Έκανα και εγώ το winbank το οποίο ανοίγει πολύ εύκολα μέσω Internet και πας κατάστημα μόνο για την παραλαβή κάρτας κ συμβολαίου.Δεν έκανα ακόμα προθεσμιακή καθώς για το απλό ταμιευτήριο δίνει 5% αρκει να μεταφέρεις κάθε μήνα ποσό 200Ευρώ μέσω εμβάσματος.Εμένα με συμφέρει για την ώρα αυτό.Πάντως τα επιτόκια θα πέσουν αρκετά οπότε συμφέρει προθεσμιακή τώρα.

thourios
14-01-14, 15:42
Καλά οι τύποι εκεί στην citibank δεν παίζονται. Εγώ όπως λέω και παραπάνω την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια από εκεί αλλά οι γονείς μου είχαν κάποια χρήματα τα οποία απέδιδαν γύρω στα 2,5% ετησίως. Ο λόγος που διατηρούν τους λογαριασμούς εκεί είναι κάτι συντάξεις εξωτερικού που έρχονται. Επειδή τα καταστήματα έχουν εξαφανιστεί κάναμε αυτόματη ανανέωση της προθεσμιακής κάθε τρεις μήνες. Άλλωστε τα επιτόκια είναι χαμηλά και περιμέναμε κάτι καλύτερο. Μία μέρα πριν τελειώσει η προθεσμιακή επικοινωνώ και ζητάει να μάθω «που παίζουν» τα καινούργια επιτόκια. Η απάντηση ήταν περίπου στα ίδια.
Και βλέπω σήμερα κλείδωσαν τους λογαριασμούς στο 1% επιτόκιο ενώ θα μπορούσαμε να πάρουμε ένα 2,8% πχ από την Winbank ή κάτι λιγότερο από τις άλλες μεγάλες Ελληνικές.
Φυσικά διαμαρτυρήθηκα αλλά μου είπαν ότι αυτή είναι η τακτική της τράπεζας και οι προθεσμιακές ανανεώθηκαν αυτόματα από το σύστημα και το τηλεφωνικό επιτοκιο που μου είπε ήταν για «φρέσκα» ποσά.
Άλλα μου έλεγαν την προηγούμενη ημέρα τηλεφωνικώς και άλλα βλέπω τώρα γραπτώς.

Έξυπακούεται ότι εντός των ημερών σταματάει η συνεργασία γιατί την επόμενη φορά θα μας ζητήσουν και φύλακτρα.

Θυμάμαι παλαιότερα όταν κάποιες ασφαλιστικές ήθελαν να φύγουν από την Ελλάδα διπλασίαζαν και τριπλασίαζαν τα ασφάλιστρα οπότε οι πελάτες αναγκάζονταν και έφευγαν από μόνοι τους.


:down:

leasedline
14-01-14, 15:53
Έκανα και εγώ το winbank το οποίο ανοίγει πολύ εύκολα μέσω Internet και πας κατάστημα μόνο για την παραλαβή κάρτας κ συμβολαίου.Δεν έκανα ακόμα προθεσμιακή καθώς για το απλό ταμιευτήριο δίνει 5% αρκει να μεταφέρεις κάθε μήνα ποσό 200Ευρώ μέσω εμβάσματος.Εμένα με συμφέρει για την ώρα αυτό.Πάντως τα επιτόκια θα πέσουν αρκετά οπότε συμφέρει προθεσμιακή τώρα.
έχεις κάποιο λινκ; υπάρχει κάποιο όριο;

thourios
14-01-14, 16:09
Δεν υπάρχει το 5% που λέει ο φίλος παραπάνω τώρα. Αυτά μέχρι πέρσι.
Για δες εδώ (https://www.winbankdirect.gr/Views/Account/account2.aspx) για Τράπεζα Πειραιώς Winbank
και εδώ (http://www.moneyonline.gr/site/Investments/SearchFuture) για τις άλλες τράπεζες.

Το 1% όμως το θεωρώ κοροιδία ή ακόμα και απάτη για «κλεισμένα» χρήματα.

:shock:

leasedline
14-01-14, 16:28
είπα και γω !!

έως 3% και με το ζόρι!


Δεν υπάρχει το 5% που λέει ο φίλος παραπάνω τώρα. Αυτά μέχρι πέρσι.
Για δες εδώ (https://www.winbankdirect.gr/Views/Account/account2.aspx) για Τράπεζα Πειραιώς Winbank
και εδώ (http://www.moneyonline.gr/site/Investments/SearchFuture) για τις άλλες τράπεζες.

Το 1% όμως το θεωρώ κοροιδία ή ακόμα και απάτη για «κλεισμένα» χρήματα.

:shock:

thourios
14-01-14, 16:46
Πάντως πριν μία εβδομάδα που κοίταζα ως εγγεγραμένος χρήστης στο Winbank μου έβγαζε 3,6% για ποσά άνω των 20000 Ευρώ. Σήμερα δεν μπήκα στο site (ως εγγεγραμένος} να δω αλλά μάλλον θα έχουν πέσει.
Μιλάμε για μεγάλη κατρακύλα αν αναλογιστούμε και τον Κίνδυνο του κουρέματος ανεξαρτήτως ποσού.

Αλλά το 1% είναι ξεφτίλα. Το λέω και πάλι.


:down:

no_logo
01-02-16, 19:52
Σήμερα στην eurobank μου αναφέρθηκε μια νέα προθεσμιακή κατάθεση με μέσο επιτόκιο 6μήνου 0,93 για ποσά άνω των 50.000 και με δυνατότητα προσθήκης επιπλέον χρημάτων σε αυτή με την προυπόθεση να είναι από άλλη τράπεζα
Στην ερώτηση μου για την ονομασία αυτού του προιόντος μου είπαν πως δεν έχει!!!! και πως είναι καινούργιο, πως ξεκινά σήμερα
Κοίταξα στις διάφορες σχετικές σελίδες που κάνουν συγκρίσεις και δεν υπάρχει τίποτα
Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτό το προιόν; Έστω ένα δελτίο τύπου
Αν ισχύει αυτό το επιτόκιο με συμφέρει ακόμα περισσότερο γιατί σύντομα θα μεταφέρω και σημαντικό ποσό από την Πειραιώς που δεν γουστάρω καθόλου και συγκρίνεται σε ύψος με το επιτόκιο που δίνει για αντίστοιχο χρονικό διάστημα η Άλφα

thourios
01-02-16, 20:25
Για δες λίγο τον λογαριασμό live που έχουν. Δίνει χωρίς να είναι κλειστά πάνω 1'3% για ποσά άνω των 3000€. Αλλά μάλλον πρέπει να τον έχεις ανοίξει προ cc το λογαριασμό.

no_logo
01-02-16, 20:42
Για δες λίγο τον λογαριασμό live που έχουν. Δίνει χωρίς να είναι κλειστά πάνω 1'3% για ποσά άνω των 3000€. Αλλά μάλλον πρέπει να τον έχεις ανοίξει προ cc το λογαριασμό.

ναι δεν γίνεται
το έχω κοιτάξει

thourios
02-02-16, 00:41
Πάντως δείτε το όσοι έχετε κάποιο λογαριασμό eurobank live ξεχασμένο
Αυτό είναι το link (https://www.eurobank.gr/livebanking/liveaccount.aspx) αλλά για λόγους ασφαλείας μάλλον δεν κάνει redirect. Κάντε search eurobank live.
Εμένα οι ίδιοι μου τηλεφώνησαν τον είχα ως μισθοδοσία κάποτε.

http://i64.tinypic.com/2m6ak3k.jpg

@ ADSLgr.com All rights reserved.