PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως να βάλετε κουφώματα αλουμινίου και να βρείτε τον μπελά σας



Σελίδες : 1 [2] 3

Gordito
28-04-09, 14:55
Αλλου ειναι το προβλημα, οχι στον εκαστοτε κακό αλουμινα-σιδερα.

Ολος ο κλαδος εχει πιασει πατο, δεν το εχετε παρει χαμπαρι;

Ελευθερη αγορα my ass, οσο πανε τα πραγματα θα ειναι και χειροτερα.

Zer0c00L
28-04-09, 14:58
φιλε μου ανεξαρτητα για τον κλαδο που αναφερεσαι.

εγω ξερω οτι ο σωστος επαγγελματιας στην δουλεια του ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ.

Gordito
28-04-09, 15:06
φιλε μου ανεξαρτητα για τον κλαδο που αναφερεσαι.

εγω ξερω οτι ο σωστος επαγγελματιας στην δουλεια του ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ.

Παροιμιες ξερω και εγω να πω :p

Μαλλον δεν εχεις ιδεα τι γινεται εκει εξω.
Δεν ειναι μαξιλαρια Δανιας, τα εφερες και μετα τα πουλησες και τελος.

Να σου δωσω ενα παραδειγμα γιατι συμβαινουν αυτες οι λαλακιες;

Οταν μια πορτα πρεπει να πωλειται 1000€ και εχει φτασει στα 500€, λογω της 'ελευθερης αγορας', αρχιζει το κακο. (Τα νουμερα ειναι τυχαια)

Δεν δικαιολογω κανεναν φυσικα, αλλα εχω δει πολλους και πολλα.

Zer0c00L
28-04-09, 15:33
παραδειγματα ξερεις ποσα μπορω να σου φερω....

απλα εγω εχω μεγαλο κυκλο με γνωστους/φιλους/γειτονες οποτε αν κανει καποιος επαγγελματιας
"γκαφα" κακο του κεφαλιου του (συνηθως μετα το κλεινει το μαγαζι)

ευτυχως που τα χερια μου πιανουν σε πολλα πραγματα και τα περισσοτερα τα κανω μονος αν τωρα χρειαστω την βοηθεια ειδικου (βρισκω πληροφοριες μεσω φιλων/ιντερνετ/βιβλιων) και μετα παω στον ειδικο.

απο χρηματα ποτε δεν τσιγκουνευτηκα για μια εργασια σωστη αρκει ο επαγγελματιας (τεχνιτης) να ειναι σωστος και αυτος στην δουλεια του και απεναντι σε μενα.

δυστυχως αν και πληρωνω καλα για αυτα που ειπα σαφως και εχω πεσει θυμα "κακου" επαγγελματια αλλα στην περιπτωση μου απλα δεν τον πληρωσα (οπως κανω παντα) και επρεπε να κανει την δουλεια για να πληρωθει.

οταν απαιτει η δουλεια την αγορα υλικων τα πληρωνω η εγω η ο επαγγελματιας τεχνιτης και με το περας των εργασιων τοτε του πληρωνω οτι χρωσταω.

σε αυτα που λες εχεις δικιο

αλλα η ελευθερη αγορα αυτη ειναι.

για αυτο στο κομματι το δικο μου (πληροφορικη) εχουν επιβιωσει οι αλυσιδες (μεγαλοι) και οι μικροι εκλεισαν η θα κλεισουν.

zoe kavala
19-05-09, 21:40
ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΥΤΑ - ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΟΥΦΩΜΑΤΩΝ ?

........Auto merged post: zoe kavala πρόσθεσε 21 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΕΓΩ ΑΛΛΑΞΑ ΤΑ ΚΟΥΦΩΜΑΤΑ ΜΟΥ -ΕΒΑΛΑ EXALCO, ΤΑ ΕΙΔΑ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΤΟΥΣ -ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΤΑ ΕΦΤΙΑΧΝΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.
ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΟΥΜΙΝΑΣ ΧΩΡΙΣ ΑΛΟΔΑΠΟ ΜΑΣΤΟΡΑ Η ΕΡΓΑΤΗ. ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΣΤΑ ΕΞΗΓΙΣΟΥΝ ΣΩΣΤΑ -ΝΑ ΔΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.
ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΣΩ ΓΝΩΣΤΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΟΝ ΑΛΟΥΜΙΝΑ.
ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΠΑΛΚΟΝΟΠΟΡΤΕΣ ΤΖΑΜΙ-ΠΑΝΤΖΟΥΡΙ ΧΩΝΕΥΤΟ ΚΑΙ ΣΙΤΕΣ : 3350! ΣΕ 18 ΜΕΡΕΣ ΤΑ ΕΙΧΑΝ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ.

dhmk
20-05-09, 07:44
Η τιμή δείχνει καλή, συγκριτικά με το τι πλήρωσα εγώ για 4 παράθυρα με ρολά βαρέως τύπου, τα δυο με σίτα. Τα πατζούρια (τετράφυλλα ή δίφυλλα; ) είναι ακριβότερα από από τα ρολά. Ειδικά τα τετράφυλλα.

Η τιμή είναι με ΦΠΑ;

Οι σίτες είναι με σύστημα ρολό;

zoe kavala
25-05-09, 16:43
ΤΑ ΚΟΥΦΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΦΥΛΛΑ ΣΥΡΟΜΕΝΑ ΤΖΑΜΙ ΚΑΙ ΠΑΝΤΖΟΥΡΙ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΔΙΠΛΟ ΤΟΙΧΟ - ΜΕ ΠΕΡΣΙΔΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΣΙΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑ ΡΟΛΟ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΟΙΝ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΕΞΙΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ.

manoulamou
25-05-09, 18:16
Αργούν οι επιδοτήσεις για εξοικονόμηση ενέργειας σε κατοικίες (http://www.capital.gr/News.asp?id=741656):hmm:
ΚΟΥΦΩΜΑΤΑ ΜΕ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ (http://eurodoor.blogspot.com/2009/05/blog-post.html)
Επιδότηση για «πράσινο» λίφτιγκ στα κτίρια (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11379&subid=2&tag=8777&pubid=2612781)

marianapapadopoulou
09-06-09, 18:48
Καλησπέρα σας,

Αν γνωρίζετε παρακαλώ πολύ να με βοηθήσετε. Ανακαινίζω το παλιό εξοχικό και θα ήθελα να ρωτήσω εάν σε παράθυρο τύπου κάδρου δηλ. μονόφυλλο με ανάκλινση μπορώ να βάλω σίτα. Να ανοίγει δηλ. μόνο από πάνω ή κάτω. Σαν πατζούρι παίρνει ρολό, αλλά σίτα παίρνει; Όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει.

Ευχαριστώ

PGouv
09-06-09, 23:25
Μπορεις να παρεις σιτα που διπλωνει σε στυλ ρολου

marianapapadopoulou
10-06-09, 18:00
Τελικά έμαθα τι γίνεται με αυτό ευχαριστώ πολύ PGouv

geoak
02-02-10, 15:22
Λίστα με εταιρείες για κουφώματα (http://www.ecofinder.gr/categories/%CE%9A%CE%BF%CF%85%CF%86%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1) βρήκα μέσω google στο site ecofinder.gr

gameclub4000
04-03-10, 13:14
;) ΓΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΑΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΤΟ ΧΟΡΟ ΣΕ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕ ISO ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΣΤΕΙΟ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟΥ ΦΕΡΑΝΕ ΡΟΛΑ ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΚΟΥΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ - ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΖΗΤΑΤΕ ΤΑ ΠΟΣΠΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑΣ ΔΙΕΛΑΣΗΣ) ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΑΤΕ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΓΓΥΙΣΕΙΣ , ΜΙΑ ΕΠΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΑΡΕΧΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΣ ΠΟΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΒΙΟΥ SERVICE ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ !!! :oneup:

ΤΕΛΟΣ ΣΤΙΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΑ ( ΜΕΡΑΜΕΤΙΑ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΣΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΠΟΙΟΝ ΕΠΙΒΑΡΥΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥΣ :rtfm:

geoak
11-11-10, 11:26
Κάτω από 5% το επιτόκιο των δανείων για το «Εξοικονομώ κατ' οίκον» (http://www.ecofinder.gr/news/ΔΟΜΗΣΗ/1/Κάτω_από_5_per_cent_το_επιτόκιο_των_δανείων_για_το_Εξοικονομώ_κατ_οίκο )

Kostasss83
12-12-10, 14:39
Χαιρετώ τους φίλους του forum. Θα ήθελα και γω με την σειρά μου να δηλώσω την πλήρη απογοήτευσή μου με την εταιρεία Europa. Και αυτό, διότι πριν από 4 περίπου μήνες επέλεξα πιστοποιημένο συνεργάτη της Europa τα στοιχεία αυτά στις αρμόδιες αρχές όχι εδώ δημόσια για να αλλάξω 2 παλιά κουφώματα του σπιτιού μου. Όντως ήρθε, τα έβαλε, η δουλειά που μου έκανε ήταν καλή, αλλά υπήρχε μια εκρεμότητα στους μηχανισμούς και η απόδειξη φυσικά, ενώ τα λεφτά του τα έδωσα με το πέρας της δουλειάς του. Για κανά δίμηνο τον κυνηγούσα μέσω τηλεφώνου για να κλείσει τις υποχρεώσεις του αλλά δυστυχώς δεν ερχόταν στα ραντεβού που κλείναμε και έβρισκε παιδικές δικαιολογίες. Αποφάσησα να απευθυνθώ στην Europa. Το ενδιαφέρον στην αρχή ήταν θετικό προς εμένα. Προσπάθησε απ'την μεριά της να λύσει το πρόβλημά μου με τον παραπάνω αντιεπαγγελματία αλλά δεν τα κατάφερε. Τελευταία μου είπαν ότι σταμάτησαν την συνεργασία μαζί του αλλά εμένα αυτό δεν μου αρκεί. Ποιός θα μου εγγυηθεί εμένα πως αν μου χαλάσει κάτι στα κουφώματα, θα έρθει να μου τα φτιάξει?

Τέλως πάντων, αυτό που τελικά μου έμεινε από αυτην την ιστορία είναι ότι:
1ον . Μην παραμυθιάζεστε από τις διαφημήσεις
2ον . Ποτέ μην εξοφλείτε το ποσόν εφόσον δεν έχει ολοκληρωθεί η δουλειά σας
και 3ον . Ποτέ δεν θα γίνουμε Ευρωπαίοι
(ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ)

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

DSLaManiaC
12-12-10, 14:54
Καταγγελία στις αρμόδιες οικονομικές υπηρεσίες του έκανες?
;)

Kostasss83
12-12-10, 14:58
Όχι ακόμα. Το σκέφτομαι γιατί υποθέτω πως θα υπάρξουν και αντίποινα από μεριάς του.

DSLaManiaC
12-12-10, 14:59
Όχι ακόμα. Το σκέφτομαι γιατί υποθέτω πως θα υπάρξουν και αντίποινα από μεριάς του.

Σιγά μη σου φέρει και τη μαφία.

Ξεκίνα με τα απλά κάνοντας καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή:

http://www.synigoroskatanaloti.gr/

Μη χρησιμοποιήσεις εκφράσεις τύπου "ο απατεώνας" κλπ. Απλώς ανέφερε τα γεγονότα καθαρά και αναλυτικά. :)

Kostasss83
12-12-10, 15:10
Έχεις δίκιο. Δευτέρα θα τους στείλω μην. Thx

HELL_pegaSOS
13-12-10, 03:45
Ο φθηνός πολύ συχνά βγαίνει πολύ ακριβός...
Ο κακός ο μάστορα πολύ συχνά κοστίζει τριπλά
(πχ. έχω δει σε σπίτι μεζονέτα ένας ανεκδιήγητος τζακάς να χτίσει την καμινάδα στραβή σε βαθμό που να φάινεται και με το μάτι. Ο ιδιοκτήτης αναγκάστηκε να πληρώσει άλλο μάστορα πιο "ακριβό" να την γκρεμίσει και να την χτίσει από την αρχη...:rolleyes:)

Σε αυτές τις περιπτώσεις είναι καλό να προτιμάς τους καλούς μαστόρους που απέκτησαν φήμη και καλό όνομα από στόμα-σε στόμα. Κι όχι όσους αυτοπροβάλονται και διαφημίζονται από link σε link... Τα καλά αποτελέσματα σε σπίτι γνωστού ή φίλου είναι μια καλή εγγύηση. ;)



Πάντως από τις παπάτζες των φτηνών ψευτομαστόρων κι εγώ έχω τις χειρότερες εμπειρίες. Σε σπίτι που ευτυχώς νοίκιαζα για μικρό διάστημα, μπήκα πρώτος μετα από γενική ανακαίνιση. Τα κουφώματα καινούρια, τα πατώματα όλα.
Μερικές μεες αφού εγκαταστάθηκα μπήκε ο μαστόρας, 45άρης μουστακαλής, να βάλει και μία πόρτα στο μπάνιο. Ηταν ο ίδιος που χε βάλει τα κουφώματα στις μπαλκονόπορτες απ ότι είπε.

Σε μια παόρία μου πως μου φάινονταν ελαφριά και πλαστικά μου τα διαφήμιζε ως φθηνότερα και καλύτερα, "καινούρια συστήματα", "γερμανικά". Οποτε ακουτε τις λέξεις καινούρια μάρκα, κουφώματα εισαγωγής και γερμανικη ποιότητα να φυλάγεσται!
Αρχισα να τον ρωτάω για θερμομόνωση, ηχομόνωση σε σχέση με τα αλουμινίου κι αρχισε να λέεει ότι τα πλαστικά είναι καλύτεροι μονωτές εκ φύσης (όντως) κι ότι δεν χρειάζονται θερμογέφυρες άρα έχουν μικροτερο κόστος, στα αλουμίνια πληρώνεις φιγούρα, τα συνθετικά είναι το μέλλον, μπλα , μπλα ...

Πρακτικά τα κουφώματα η εμπειρία 2 χρόνων που έμεινα στο διαμέρισμα έδειξε ότι ήταν ΜΑΠΑ, φτηνές πλαστικούρες κατάλληλες μόνο για να ξεγελάνε οι ενοικιαστές κανένα φοιτητή και να ανεβάζουν υπέρμετρα το ενοίκιο σε σχέση με τα λεφα που διαθέσανε.
Οσα έλεγε ο καραφλομούστακος ήταν π@π@ριές... :evil:

Τα κουφώματα μπορεί να μην είχα παράπονο ότι μπάζαν κρύο, αλλα από ποιότητα υλικού ήταν Β-. Το πλαστικό του λέκιαζε με το παραμικρό και βγαινε δύσκολα.
Δευτερον και σημαντικότερο η ηχομόνωση ήταν ανύπαρκτη σχεδόν ίδια με ένα πατζούρι, πορτοπαράθυρο με το κλασσικό τζάμι που χουν στις προπολεμικές οικοδομές. Οποτε περνούσε μηχανή η αυτοκίνητο το ακούγαμε κανονικά. Ειδικά οι πακετάδες από το απόγευμα και μετά ήταν ένας εφιάλτης...


Γενικά είναι σημαντικότατο να γίνει έρευνα αγοράς σε σπίτια φίλων, ή γνωστών που πρόσφατα αλλάξαν υλικό. Κι από μαστόρια καλύτερανα είναι έστω κι έμμεσα γνωστός. Στην χειρότερη να είναι μάστορας που θα έχει τσεκάρει το μάτι μας τον ίδιο και το μαγαζί του..
Από το τηλέφωνο κι απλα από την χαμηλότερη προσφορα, τετοιες δουλειές είναι μεγάλο ρίσκο.
Κι ιδιαίτερα για τα μερεμέτια και τα κρυφά έξοδα που αφήνουν! :scared:


WTF! Φαντάσου με αυτό το κρύο να σε αφήσει κανα μαστόρι με ελλατωματικαα κουφώματα...
Μπρρρρρ..

amoydar
16-12-10, 16:40
To αλουμίνιο είναι πολύ ακριβό. Υπάρχουν πλεόν πολύ καλά πλαστικά παράθυρα ανώτερα σε ηχομόνοση, ποιότητα από το αλουμίνιο και σε τιμή 50% φθηνότερα. Θέμα επιλογών είναι όλα. Προφανώς δεν εξοφλείς ΠΟΤΕ όλο το ποσό στο μάστορα πριν ολοκληρώσει τη δουλειά του. γιατί αν εξοφλήσεις τότε σε γράφει στα @@ του και δεν ξαναέρχεται ποτέ κα ας έχει αφήσει τρύπα και στον τοίχο.

DSLaManiaC
16-12-10, 16:52
Δυστυχώς το πρόβλημα είναι ότι έχουμε μπλέξει με μάστορες και όχι με τεχνικούς τοποθετήσεων. :)

........Auto merged post: DSLaManiaC πρόσθεσε 0 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχεις δίκιο. Δευτέρα θα τους στείλω μην. Thx

Τελικά τι έγινε? :)

HELL_pegaSOS
17-12-10, 05:42
To αλουμίνιο είναι πολύ ακριβό. Υπάρχουν πλεόν πολύ καλά πλαστικά παράθυρα ανώτερα σε ηχομόνοση, ποιότητα από το αλουμίνιο και σε τιμή 50% φθηνότερα. Θέμα επιλογών είναι όλα. Προφανώς δεν εξοφλείς ΠΟΤΕ όλο το ποσό στο μάστορα πριν ολοκληρώσει τη δουλειά του. γιατί αν εξοφλήσεις τότε σε γράφει στα @@ του και δεν ξαναέρχεται ποτέ κα ας έχει αφήσει τρύπα και στον τοίχο.



Θα ήθελα πληροφορίες ή ένα λινκ έστω.


Οι εμπειρίες μου τουλαχιστον από ηχομόνωση συνθετικών κουφωμάτων είναι τραγικές. Στην θερμομόνωση δεν μπορώ να έχω μέτρο σύγκρισης αλλα προφανώς είναι εκ φύσεως πιο μονωτικό το πλαστικό από το μέταλλο.



Το αλουμίνιο είναι γνωστό ότι είναι πολύ καλό υλικό για επαγωγή θερμότητας, εξ ου και η χρήση του στις ψύκτρες, οπότε για θερμομόνωση από μόνο του ΔΕΝ κάνει.
Από κει και περα οι πατέντες των εταιρειών μπορεί να κάνουν την διαφορα.



ΥΓ.
Γιατί τόση ιδιαίτερη προτίμηση το αλουμίνιο. Τι το αξιοζήλευτο έχει για υλικό κουφωμάτων, πέρα από υλικό για νεροχύτες?
Το ότι είναι ελαφρύ? Εχει καλύτερη αντοχή στον χρόνο, λιγότερη συντήρηση?
Το ότι η Ελλάδα έχει βωξίτη οπότε το παίρνουμε σχετικά τζάμπα?:hmm:

Πάντως παραθαλάσσια έχω ακούσει ότι το αλλοιώνει- φθείρει η αρμύρα και οι κάτοικοι προτιμούν τα ξύλινα. Ραδιο-αρβύλα??

Seitman
17-12-10, 09:56
To ότι έχουμε βωξίτη δε σημαίνει ότι είναι τζάμπα...
Το αλουμίνιο παράγεται με ηλεκτρόλυση, η οποία απαιτεί τεράστια ποσά ηλεκτρικής ενέργειας. Γι' αυτό είναι ακριβό.

Το ξύλο είναι πολύ πιο ευπαθές από το αλουμίνιο ;)

amoydar
17-12-10, 13:27
Θα ήθελα πληροφορίες ή ένα λινκ έστω.


Οι εμπειρίες μου τουλαχιστον από ηχομόνωση συνθετικών κουφωμάτων είναι τραγικές. Στην θερμομόνωση δεν μπορώ να έχω μέτρο σύγκρισης αλλα προφανώς είναι εκ φύσεως πιο μονωτικό το πλαστικό από το μέταλλο.



Το αλουμίνιο είναι γνωστό ότι είναι πολύ καλό υλικό για επαγωγή θερμότητας, εξ ου και η χρήση του στις ψύκτρες, οπότε για θερμομόνωση από μόνο του ΔΕΝ κάνει.
Από κει και περα οι πατέντες των εταιρειών μπορεί να κάνουν την διαφορα.



ΥΓ.
Γιατί τόση ιδιαίτερη προτίμηση το αλουμίνιο. Τι το αξιοζήλευτο έχει για υλικό κουφωμάτων, πέρα από υλικό για νεροχύτες?
Το ότι είναι ελαφρύ? Εχει καλύτερη αντοχή στον χρόνο, λιγότερη συντήρηση?
Το ότι η Ελλάδα έχει βωξίτη οπότε το παίρνουμε σχετικά τζάμπα?:hmm:

Πάντως παραθαλάσσια έχω ακούσει ότι το αλλοιώνει- φθείρει η αρμύρα και οι κάτοικοι προτιμούν τα ξύλινα. Ραδιο-αρβύλα??

Αν θες link να κάτσω να σου βρω. Όσα λέω είναι γνώσεις από 2 κολλητούς μου αλουμινάδες . Πρόσφατα μου έβαλαν ένα παράθυρο ( όχι αλουμίνιο ) με τέλεια εφαρμογή και πολύ καλή μόνωση. Οι ίδιοι μου λεν πως πλεόν δεν αξίζει το αλουμίνιο και πως πια δεν βάζει ο πολύς κόσμος αλουμίνια. Είναι πολυ κοστοβόρα και δεν συμφέρουν σε σχέση με τα πλαστικά . Προφανώς το ατού του αλουμινίου παραμένει η ανθεκτικότητα του στο χρόνο. Αλλά όπως είναι όλα επιλογές είναι και θέμα οικονομικής άνεσης.

PGouv
17-12-10, 17:00
Χωρις να ειμαι ειδικος ,αλλα με μεγαλο ενδιαφερον σε οτι εχει σχεση με τεχνικα θεματα πασης φυσης εμπειρικα πιστευω πως τα πλαστικα εχουν αρκετα προτερήματα.
Στη γερμανια που εχει ψ*λοκρυο βαζουν πλαστικα εχω δει κατα κορον αλλα πιο χοντρα και τα ακουμπας και δε παγωνεις οπως εδω τα αλουμινια... Απο εφαρμογη ειναι πολυ καλυτερα πιστευω και καθονται καλυτερα .Αν ειναι απο καλο υλικο πιστευω πως δε θα κιτρινισουν...
Εδω στο σπιτι εχουμε αλουμινιου και καποια εχουν προβληματα ειδη στο μηχανισμό τους... Στη μπαλκονοπορτα της κουζινας μπαζει αερα και λειπει ολοκληρη βιδα απο το μεντεσε... Δυστυχως το εχω παραμελησει λογω φορτου αλλα θα το επισκευασω... και απο οτι φενεται θελει νεο μηχανισμο επειδη στο παλιο δεν σφιγγουν καν οι βιδες!
Και ειναι αστειο που θεωρουν οτι ειναι απαραβιαστα και το διαφημιζουν... Τα περισσοτερα με μια μπουνια ανοιγουν...

amoydar
17-12-10, 17:04
Aπαραβίαστα? LoL. Και η καλύτερη θωρακισμένη πόρτα ανοίγει σε 5 λέπτακια και αθόρυβα.

HELL_pegaSOS
17-12-10, 17:11
Σε πέντε λεπτάκια ίσως!

Σε πέντε λεπτάκια κι αθόρυβα! :shock:

nikolas17
17-12-10, 20:55
Aπαραβίαστα? LoL. Και η καλύτερη θωρακισμένη πόρτα ανοίγει σε 5 λέπτακια και αθόρυβα.

Υπερβολές.

Εκτός αν για σένα το τρυπάνι είναι αθόρυβο.

Kostasss83
18-12-10, 16:40
Δυστυχώς το πρόβλημα είναι ότι έχουμε μπλέξει με μάστορες και όχι με τεχνικούς τοποθετήσεων. :)

........Auto merged post: DSLaManiaC πρόσθεσε 0 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Τελικά τι έγινε? :)
Ντρέπομαι που θα το πω αλλά ένας ακόμα Έλληνας θα κάνει τον μ****α. Φοβάται η γυναίκα μου και δεν με αφήνει. Γι'αυτό δεν θα αλλάξουμε ποτέ σαν χώρα.

Seitman
18-12-10, 16:46
Συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτος, αλλά τι ακριβώς φοβάται?

DSLaManiaC
18-12-10, 17:00
Ντρέπομαι που θα το πω αλλά ένας ακόμα Έλληνας θα κάνει τον μ****α. Φοβάται η γυναίκα μου και δεν με αφήνει. Γι'αυτό δεν θα αλλάξουμε ποτέ σαν χώρα.

Τι λέτε ρε παιδιά τώρα...

HELL_pegaSOS
19-12-10, 03:55
Κάταλαβε κανείς από τα συμφραζόμενα?

:lol:

amoydar
19-12-10, 17:48
Υπερβολές.

Εκτός αν για σένα το τρυπάνι είναι αθόρυβο.

Δεν είναι γιε εμένα. Το τρυπάνι είναι αθόρυβο και δεν θέλει και ρεύμα κιόλας καθώς είναι επαναφορτιζόμενο . Το έχω δει και αυτός που το είχε ισχυρίστηκε ότι το αγόρασε μόλις 130€. Θα των ρωτήσω πιο είναι και θα σας πω.

HELL_pegaSOS
19-12-10, 18:03
Δεν είναι γιε εμένα. Το τρυπάνι είναι αθόρυβο και δεν θέλει και ρεύμα κιόλας καθώς είναι επαναφορτιζόμενο . Το έχω δει και αυτός που το είχε ισχυρίστηκε ότι το αγόρασε μόλις 130€. Θα των ρωτήσω πιο είναι και θα σας πω.

Το τρυπάνι μπορεί να είναι αθόρυβο.

Η κάσα και η κλειδαριά της πόρτα όμως?

amoydar
19-12-10, 18:14
Το τρυπάνι μπορεί να είναι αθόρυβο.

Η κάσα και η κλειδαριά της πόρτα όμως?

Η κάσα δεν κάνει θόρυβο. Η κλειδαριά ( ατσάλινη συνήθως ) θα κάνει κάποιο θόρυβο αλλά πολύ λιγότερο αν η διάρηξη γινόταν με κανονικό τρυπάνι ρεύματος. Δλδ δε μια πολυκατοικία πέζει να μην ακούγεται στον από κάτω όροφο ενώ με τρυπάνι ρεύματος κακής ποιότητας σου πέρνει τα αυτιά και κάνει και πολύ περισσότερη ώρα.

DSLaManiaC
20-12-10, 23:01
Παιδιά υπάρχουν κλειδαριές που δε τρυπάνε με τρυπάνι μπαταρίας..

Αν έχεις πάρει αφαλό φτηνιάρικο τι να γίνει μετά..

kutsolab
22-12-10, 22:35
Αρκετοί, νομίζω, που έχουν παλιά σπίτια σκέπτονται να αντικαταστήσουν τα παλιά ξύλινα κουφώματα με κουφώματα αλουμινίου είτε γιατί τα ξύλινα έχουν αρχίσει να καταστρέφονται είτε για λόγους που έχουν να κάνουν με την καλύτερη θερμομόνωση και ηχομόνωση του σπιτιού τους.

Και για τους δύο λόγους αποφάσισα να αντικαταστήσω αρχικά τα τέσσερα από τα 8 παράθυρα του σπιτιού με κουφώματα αλουμινίου με διπλό τζάμι και ρολό στην θέση των παντζουριών. Ξεκίνησα χωρίς να έχω ιδέα για το ζητούμενο ή άλλη προηγούμενη εμπειρία, ψάχνοντας πληροφορίες στο Internet. Τελικά κατέληξα σε μια λύση, την εφάρμοσα, και τις κακές (κυρίως) εμπειρίες μου θέλω να τις μοιραστώ με όσους ενδιαφέρονται ή σκέπτονται να ενδιαφερθούν για το θέμα - μαζί και με άλλα θέματα στο τομέα της προστασίας των καταναλωτών που δυστυχώς προέκυψαν και πιστεύω στην εξέλιξή τους ενδιαφέρουν όλους μας.

Χρησιμοποίησα το Google για να βρω πληροφορίες και κατασκευαστές αλουμινίου ή συζητήσεις σε φόρουμ σχετικά με το θέμα, που μου έδωσαν επιπλέον links σε sites. Για να αποφύγω τις πολλές μετακινήσεις προσπάθησα να πάρω προσφορές από το τηλέφωνο και γενικά να αντιληφθώ το κόστος της αντικατάστασης των ξύλινων κουφωμάτων με αλουμίνια.

Με τα πολλά, βασιζόμενος και στην προθυμία εξυπηρέτησης από το τηλέφωνο και στην βοήθεια να αποφασίσω τι θα έκανα τελικά, κρίνοντας και από το σχετικά ευπρόσωπο site, προτίμησα την παρακάτω εταιρία:

Τα στοιχεία της, site κτλ, για όσους ενδιαφέρονται, θα σας τα δώσω με pm.

Στο site αναφέρονται τα συστήματα αλουμινίου alousystem που είχα δει σε σχετικά διαφημιστικά σποτ στην TV σε ανύποπτο χρόνο και όντως συνέδεσα την συγκεκριμένη εταιρία με αυτά. Τελικά είδα κάπου ότι δήλωνε «αντιπρόσωπος» και ανέφερε και διάφορα άλλα με πιστοποίηση ποιότητας (ISO 9001/2000 & ISO 14001/2004) της ALCO στην οποία ανήκει η alousystem. Βεβαίως στο τηλέφωνο μου είπαν ότι προμηθεύονται από πολλούς αλλά εγώ ήδη θεωρούσα την εμφάνιση του site ικανοποιητική και ότι μου δημιουργούσε ένα αίσθημα εμπιστοσύνης για να κάνω το επόμενο βήμα. Βοηθούσαν, βεβαίως, και οι πολύ ελκυστικές τιμές που μου έδιναν σε σχέση με άλλους.

Στη συνεννόηση που είχα μαζί τους αποφάσισα να φτιάξω 4 παράθυρα εκείνη την στιγμή, με διπλό τζάμι και σήτα στα δύο από αυτά. Πάνω στο κλείσιμο της δουλειάς του ζήτησα ένα σκόντο και τελικά το συνολικό κόστος με ΦΠΑ ήταν 3000 ευρώ. Έμεινα πολύ ικανοποιημένος από την τιμή και με τις διαβεβαιώσεις του ότι θα έμενα «υπερευχαριστημένος» καθώς η ποιότητα της συγκεκριμένης δουλειάς (του δήλωσα) θα ήταν κριτήριο για το αν θα του ανέθετα και τα υπόλοιπα 4 παράθυρα του σπιτιού μου 1-2 μήνες μετά.

Μετά 10 μέρες περίπου ήρθαν πρωί-πρωί για να κάνουν την εγκατάσταση των κουφωμάτων. Ήταν 1 μάστορας και δυο, μάλλον σαν Πακιστανοί ή κάτι τέτοιο, στον ρόλο βοηθών. Η πρώτη φάση της εγκατάστασης είχε να κάνει με την αφαίρεση των παλιών ξύλινων κουφωμάτων. Χρησιμοποιούσαν ένα περίεργο είδος πριονιού και έκοβαν σε διάφορα σημεία το πολύ χονδρό ξύλινο κούφωμα. Εκεί πήρα την πρώτη τρομάρα καθώς όταν αφαιρούσαν τα κομμάτια του κουφώματος άρχισαν να πέφτουν οι σοβάδες του τοίχου. Στην ερώτησή μου προς τον μάστορα τι θα κάνει με αυτή τη ζημιά μου είπε ότι έπρεπε να βρω τσιμέντο ή κάτι τέτοιο για να την επισκευάσω. Εγώ να το κάνω αυτό!!! Διαμαρτυρήθηκα και του είπα ότι μου υποσχέθηκαν πλήρη λύση αντίστοιχη με την φωτογραφία των ειδυλλιακών παραθύρων που εμφάνιζαν στο site τους και όχι να μου αφήσουν το σπίτι σαν να είναι βομβαρδισμένο. Τους δήλωσα ότι αν δεν επισκεύαζαν την ζημιά δεν θα θεωρούσα την δουλειά τελειωμένη. Αμήχανος ο μάστορας μου δήλωνε ότι δεν ήξερε τι να κάνει αυτός αλλά μετά είπε ότι κάτι θα έκανε. Ο ένας από τους Πακιστανούς προσπαθούσε να καλύψει μια μεγάλη επιφάνεια με πεσμένο σοβά με… ακριλικό στόκο.

Φυσικά το αντίστοιχο πρόβλημα επαναλήφθηκε και στα τέσσερα παράθυρα, αλλού λιγότερο και αλλού περισσότερο παρόλο που προσπαθούσαν να είναι πιο προσεκτικοί μετά το πρώτο παράθυρο.

Κατά το μεσημεράκι ήρθε και το «αφεντικό». Ο μάστορας του είπε τα καθέκαστα και αυτός προφανώς αντιμέτωπος με την προοπτική να μην τον εξοφλήσω έστειλε τον έναν Πακιστανό να αγοράσει «καλλιτεχνικό γύψο» και ανέλαβε ο ίδιος να κλείσει τις τρύπες γύρο από τα κουφώματα. Με τρεμάμενη φωνή μου δήλωσε ότι «αυτοί δεν κάνουν τέτοια πράγματα». Του απάντησα ότι αν είναι έτσι τότε πρέπει να το εξηγούν από την αρχή στον πελάτη για να δουν αν αυτός θα συμφωνήσει. Προφανώς, για την δική του αντίληψη, τα ειδυλλιακά παράθυρα στο site είναι οφθαλμαπάτες και δεν πρέπει να τα λαμβάνει υπόψη του ο πελάτης και επίσης ότι ζημίες κάνουν εξαιτίας των εργασιών τους δεν είναι δική τους ευθύνη η επισκευή. Ήταν απόλυτα λογικό να αφήσουν τον σπίτι μου σαν βομβαρδισμένο και να ψάχνω μετά κάποιον άλλον για να μου το μπαλώσει.

Τελικά με τρεμάμενη φωνή ή όχι, χρησιμοποιώντας τον γύψο, μπάλωσε τις τρύπες γύρο από τα κουφώματα αλλά με εντελώς απρόσεκτο τρόπο λες και ήταν αγγαρεία. Τέλος πάντων η όλη δουλειά πιο πολύ φασαρία στα λόγια ήταν παρά στην πράξη. Θα μπορούσε να το κάνει χωρίς να δώσει κακή εντύπωση στον πελάτη με την «τρεμάμενη φωνή» που μπορεί να εκλαμβανόταν ως αφορμή για καβγά.

Όταν, σχεδόν, η δουλειά είχε τελειώσει μου ζήτησε να τον εξοφλήσω «γιατί η γυναίκα του αν αργούσε θα νευρίαζε» ή κάτι τέτοιο, δηλαδή πριν ελέγξω την καλή λειτουργία των παραθύρων. Μια και δεν έβλεπα τι άλλο θα μπορούσε να πάει στραβά το έκανα, πολύ κακώς, πολύ κακώς.

Όταν πήγα να δοκιμάσω τα ρολά ανακάλυψα ότι ήταν φρακαρισμένα! Όλα τα ρολά ήταν φρακαρισμένα. Φώναξα τον μάστορα και κάτι πάλεψε αυτός, μου είπε ότι τώρα είναι εντάξει, πάω εγώ πάλι να τα μαζέψω και να ξανακατεβάσω, και πάλι φράκαραν. Τα πάλευε και τα πάλευε ο μάστορας αλλά προκοπή δεν υπήρχε. Τελικά παραδέχθηκε ότι δεν μπορούσε να λύσει το πρόβλημα και ότι έπρεπε να αντικασταθούν τα κουτιά των ρολών στα κουφώματα με άλλα μεγαλύτερα και αυτός δεν μπορούσε να κάνει τίποτα άλλο. Μου σύστησε να ανεβάζω τα ρολά μέχρι να ακούσω ένα «γκραπ» και εκεί να σταματώ. Με λίγα λόγια το 20% του ρολού (κάπου 5 φύλλα) δεν χωρούσαν στο κουτί και των 4 παραθύρων. Μου είχαν φέρει 4 ελαττωματικά κουφώματα και δεν είχαν κάνει τον παραμικρό έλεγχο για να ελέγξουν την καλή τους λειτουργία πριν τα φέρουν. Μιλάμε για… μεγάλη «διασφάλιση ποιότητας».

Επίσης οι δύο σήτες, δεν ξέρω και γω πως έγινε αυτό, δεν είναι από τοίχο σε τοίχο. Στην μια πλευρά άφησαν ένα κενό, κατά πάσα πιθανότητα τις είχαν μετρήσει στο οριζόντιο λάθος, και αναγκάστηκαν να το γεμίσουν με… σιλικόνη για να μην φαίνεται το κάθετο χάσμα στα δεξιά (κάπου 1 cm). Στη μια σήτα μάλιστα η μια πλευρά της ξεκινά περίπου κολλητά από τον τοίχο και κατεβαίνει διαγώνια. Αλλά αυτό… δεν ήταν το μεγάλο μου πρόβλημα.


Επίσης τα κουφώματα δεν ήταν aloysystem ή ALCO. 'Ηταν COMPASS, όπως έλεγαν κάτι αυτοκόλλητα πάνω τους. Εψαξα την συγκεκριμένη εταιρία και δεν βρήκα ούτε site - ένα τηλέφωνο με το ζόρι κάπου (METAL AE). Πρόκειται για την μικρότερη και πιο πρόσφατη εταιρία συστημάτων αλουμινίου η οποία μόλις το 2003, με συνέντευξη του διευθύνοντος συμβούλου της σε περιοδικό του χώρου έλεγε ότι ήταν έτοιμοι να πάρουν διάφορα πιστοποιητικά ποιότητας - δεν γνωρίζω αν το έχουν καταφέρει μέχρι σήμερα. Πάντως ξεκαθαρίζω ότι δεν ζήτησα τα συγκεκριμένα της alousystem παρόλο που κάτι τέτοιο περίμενα. Μου είχαν ήδη πει ότι προμηθεύονται "από πολλούς". Αλλά επίσης μου είχαν πει ότι βάζουν "τα καλύτερα υλικά".


Και εδώ αρχίζει το νέο κεφάλαιο. Πότε θα έρθουν να φτιάξουν τα κουτιά των ρολών. Για όσους δεν έχουν ξεκάθαρη εικόνα, πάνω από τα κουφώματα υπάρχει ένα κουτί με έναν άξονα στην μέση όπου με μια μανιβέλα τυλίγεις και ξετυλίγεις το ρολό. Αυτό το κουτί έπρεπε να αντικατασταθεί με ένα μεγαλύτερο που να χωράει το ρολό.

Έτσι άρχισε η στενή επικοινωνία μαζί τους. Μου λέγαν ότι όλα διορθώνονται και με καθησύχαζαν ότι μπορούσαν να αντικαταστήσουν ακόμη και όλο το κούφωμα αν χρειαζόταν. Αφού η λύση να αφαιρεθούν κάποια «περισσευούμενα» φύλλα από το ρολό απορρίφτηκε γιατί ήταν ίσα-ίσα, μου υποσχέθηκαν κάποια στιγμή ότι φτιάχνουν τα κουτιά και θα έρθουν την επόμενη βδομάδα – επιτέλους. Αλλά την επόμενη βδομάδα ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

Στην επόμενη επικοινωνία τα πήρα. Άρχιζα να καταλαβαίνω ότι δεν είχαν σκοπό να αλλάξουν τα κουτιά για τον απλούστατο λόγο ότι κάτι τέτοιο θα είχε κόστος σημαντικό γιαυτούς, θα μείωνε το κέρδος τους και ότι ανάλογο. Τους έδωσα διορία δυο βδομάδες πριν προχωρήσω σε καταγγελία στην Γραμματεία Προστασίας Καταναλωτή (ΓΠΚ στο εξής). Η διορία πέρασε και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Στις 12/1/2009 προχώρησα σε καταγγελία στην ΓΠΚ. Αμέσως μετά τους πήρα τηλέφωνο. Μου είπαν ότι την αμέσως επόμενη μέρα μετά την λήξη της διορίας μου (ήταν Σάββατο) με είχαν πάρει τηλέφωνο για να έρθει ο «Θύμιος» να δει τα παράθυρα – και που στο καλό ήμουν; Μα είχα πάει να ψωνίσω τους απάντησα. Για να μην επαναληφθεί κάτι ανάλογο τους έδωσα το κινητό μου. Μου είπαν ότι την επόμενη μέρα θα ερχόταν ο «Θύμιος» (δηλαδή το αφεντικό). Τους ανακοίνωσα ότι είχα ήδη προχωρήσει σε καταγγελία. «Και γω τι να κάνω τώρα» μου είπε (η γυναίκα του «Θύμιου»). Φυσικά, την επόμενη μέρα, όσο τον είδατε εσείς τον είδα και εγώ. Ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

Τις επόμενες μέρες περίμενα να επικοινωνήσει μαζί τους η ΓΠΚ. Αν θυμάμαι καλά το έκανε μετά από 2 βδομάδες. Μια κυρία με πήρε τηλέφωνο και με ρώτησε αν έχει στο μεταξύ υπάρξει κάποια εξέλιξη. Ούτε κατά διάνοια, απάντησα. Μετά πήρε την γυναίκα του «Θύμιου». Μετά με ξαναπήρε. Της είπαν ότι «θα μου κλείσουν ραντεβού για να μου αλλάξουν τα ρολά». Η κυρία της ΓΠΚ μου είπε ότι αν δεν συμμορφωθούν να τους ξαναπάρω τηλέφωνο.

Εν τω μεταξύ η τηλεφωνική επικοινωνία με την γυναίκα του «Θύμιου» είχε αρχίσει να δυσκολεύει. ‘Όταν ήταν να πάρουν τα λεφτά μου το σήκωνε αμέσως. Τώρα έπρεπε να πάρω αρκετές φορές, δεν το σήκωνε κανείς και μετά με έπαιρνε εκείνη. Η διαπραγμάτευση ξεκίνησε από την αρχή.

Μου είπε ότι ο «Θύμιος» θα έρθει το Σάββατο να δει τα ρολά. Το βράδυ της Παρασκευής με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει «είμαστε άρρωστοι, εγώ ο Θύμιος και τα παιδιά» και γιαυτό θα έρθει την Δευτέρα. Της λέω «κυρία μου δύσκολο να σας πιστέψω». Τους τα ψέλνω.

Την Δευτέρα δεν ήρθε τελικά ο Θύμιος! Άρχισα να παίρνω μαζικά τηλέφωνα που στο δεύτερο κτύπημα πάντα σταματούν. Τελικά με παίρνει τηλέφωνο ένας νεαρός να έρθει να δει «ένα ρολάκι», όπως μου είπε και να τον βοηθήσω να βρει το σπίτι μου. Τελικά ο νεαρός ήρθε στο σπίτι μου. Αποδείχθηκε ότι δεν είχε ιδέα, δεν ήξερε ότι ήταν 4 τα ρολά και το μόνο που του είχαν πει ήταν να δει αν μπορεί να αφαιρέσει κάποιο παραπανίσιο φύλλο. Δηλαδή η συζήτηση ξεκινούσε από την αρχή. Η αντικατάσταση των κουτιών μετά από τόσες διαπραγματεύσεις, είχε πάει στις καλένδες. Είπα στον νεαρό να πει στον Θύμιο να με πάρει τηλέφωνο. Την ίδια στιγμή μάταια εξακολουθούσα να παίρνω τηλέφωνο μέχρι το βράδυ. Το τηλέφωνό μου «δεν δούλευε», στην συγκεκριμένη κλίση μόνο, φυσικά.

Την άλλη μέρα με παίρνει τηλέφωνο η γυναίκα του Θύμιου. Της λέω «τι μου τον έστειλες αυτόν; Η συζήτηση τόσο καιρό είναι για την αντικατάσταση των ρολών.» Μου απάντησε «έ ήθελα να δω αν μπορεί να αφαιρεθεί κάποιο φύλλο». Τελικά με διαβεβαίωσε ότι παραγγέλνει τα κουτιά και θα έρθουν την ίδια βδομάδα για να τα περάσουν. «Πότε», λέω, «Πέμπτη, Παρασκευή, πρέπει να το ξέρω». Μου απαντάει, «Ναι, ναι ή… Δευτέρα, Τρίτη». Δηλαδή η «ίδια βδομάδα» είχε γίνει «επόμενη βδομάδα».

Και ήρθε η σημερινή Δευτέρα. Ούτε φωνή, ούτε ακρόαση. Πήρα την ΓΠΚ και τους είπα ότι ο… Θύμιος δεν συμμορφώνεται. Μου ζήτησαν να γράψω ένα mail με όλο το ιστορικό και με την υπενθύμιση ότι πρόκειται για συνέχεια σε προηγούμενη καταγγελία. Το έκανα. Τους είπα ότι ο Θύμιος, αν δεν πεισθεί ότι «το να μην κάνει τίποτα θα του κοστίσει περισσότερο από το να κάνει τα πρέποντα», είναι πλέον αποδεδειγμένο, μετά από 2.5 μήνες διαπραγματεύσεων, ότι δεν προτίθεται να κάνει το παραμικρό. Στην προκείμενη περίπτωση, αν δεν έρθει αντιμέτωπος με την επιβολή προστίμων από την ΓΠΚ.

Θα δούμε τι θα γίνει παρακάτω εξωδικαστικά. Μετά θα ακολουθήσει αγωγή εναντίον τους και ήδη συγκεντρώνω πληροφορίες και διαβάζω τους σχετικούς νόμους. Από όσο διαβάζω στο site της ΓΠΚ, για απαιτήσεις μέχρι 12000 ευρώ έχουν θεσπιστεί απλοποιημένες διαδικασίες και δεν χρειάζεσαι δικηγόρο αλλά μπορείς να παρουσιάσεις μόνος σου την υπόθεσή σου στο δικαστήριο.

Όποιος έχει γνώσεις και ανάλογες εμπειρίες ας μας ενημερώσει.

;) λοιπόν τυχαία διάβασα το ιστορικό και μάλλον έπεσες θύμα κακού κατασκευαστή.
1. υπεύθινος για τα ρολά είναι η κατασκευάστρια εταιρία που τα αγόρασε. δίνοντας τις διαστάσεις του κουφώματος έπρεπε να βαλι το σωστό κουτί.
2. για να αντικαταστήσει τα ρολά πρέπει να κόψι το κούφωμα στο ύψος τρομερή ζημια "γιαυτον" το καλύτερο που εξής να κανεις είναι μια "μινισαρα" αν φυσικά έχεις τιμολόγιο και συμφωνητικό "μεταξι σας":whistle:

1966kos
03-01-11, 23:38
αγαπητοι μου φιλοι καλησπερα.το επαγγελμα μου ειναι κατασκευες και τοποθετησεις κουφωματων αλουμινιου τα τελευταια 30 χρονια.Διαβασα προσεκτικα τις {καταγγελιες και τις αποψεις σας} και θελω να προσθεσω και εγω κατι.Κατ'αρχην σαν επαγγελματιας και για τον κλαδο ζητω συγνωμη απο τον φιλο που επαθε αυτη την ζημια απο τον συναδελφο. θελω να πω οτι εχει σχεση με κατασκευες η γενικοτερα τεχνικες δουλειες απο το internet πρεπει να περνουμε μονο πληροφοριες ενημερωτικες και μονο,τις κατασκευαστικες λεπτομερειες πρεπει να εχουμε αμεση επαφη με τους τεχνιτες και οχι μονο με εναν.
Αγαπητε φιλε εχεται ευθυνη για την ταλαιπωρια πρωτον δεν κανατε την ποιο πανω ερευνα δυτερον δεν επρεπε ποτε να εξωφλησεται πριν ελεγξεται την σωστη λειτουργεια ολων των κουφωματων τριτων αφου διαπιστωσαται προβλημα επρεπε να απαιτησεται επι τοπου αντικατασταση ας καρφωναν στον τοιχο ξυλα για να καταλαβουν ποσο ατεχνοι ειναι ωστε να γινει επι τοπου η επισκευη[σε λογικο αμεσο χρονο].
Οσο για τις εταιρειες παραγωγης αλουμινιων δηλαδη μαρκες μην εχεται ιδιαιτερο προβλημα γιατι τα τελευταια δεκα χρονια ειναι ολες σε αριστο δρομο αρκει να κατασκευαζονται απο ανθρωπους με μυαλο και μερακι ανεξαρτητου εθνικοτητος και οι ξενοι ανθρωποι απο μανα ειναι στο θεμα της δουλειας απλως εκτελουν τις εντολες του β......κα αφεντικου που ετσι τους εμαθε!!!!!!!
Οσο για τα τζαμια ειναι πολυ μεγαλο λαθος να τα τοποθετει ο τζαμας γιατι δυστηχως σημερα τα κουφωματα λειτουργουν με μηχανισμους τετοιους που για την καλη λειτουργεια τους εξαρτωνται απο την καλη και ΣΩΣΤΗ τοποθετηση των τζαμιων.
Τα κουφωματα αλουμινιου ναι μπορουν να παρεχουν πολυ υψυλη φερμομονωση [ψηξη θερμανση] αναλογη και σε καποιες περιπτωσεις καλυτερη απο το PVC ειναι καθαρα θεμα κοστους.
Αυτο που θελω να πω κυριως ειναι οτι τα κουφωματα αλουμινιων σημερα συνοδευονται με
πιστωποιητικα CE και απο εκει πρεπει να ξεκειναται για οποιαδηποτε προσφορα η πληροφορια για την κατασκευη των κουφωματων.
ελπιζω το ποιο πανω με το νεο ετος να μας βοηθησει ολους τεχνιτες και πελατες για καλες και αριστες κατασκευες τους λογους τους ανεφαιραν λιγο πριν ολοι οι φιλοι.
Οσο για το κοστος οπως ειπε ποιο πανω ο φιλος οταν καποια πορτα εχει κοστος 1000 ευρω δεν ειναι
εξυπνο να την αγορασει καποιος 700,αυτος που την πουλαει 1000 δεν ειναι απατεωνας οταν
εχει υλικα 620 ευρω συν εργατικα.οι οικονομικες προσφορες δεν πρεπει να εχουν αποκλησει 7-10% απο εκει και επανω θα υπαρξει με πολυ απλα λογια προβληματικη κατασκευη.
Το κοστος συγγρισης των κουφωματων εξαρταται και απο τον τυπο απλα η θερμοδιακοπτωμενα.
Σαν ενας μαστορας με στυλ υποβαθμιζομενο πρωτα με τον εαυτο μου αλωστε ετσι μας παρουσιασε λιγο πριν καποιος φιλος θελω να πω οτι και ο αλουμινας ειναι τεχνιτης και αυτο που κανει λιγο πολυ το εχει σπουδασει.Οπως και στις δικες σας δουλειες δεν ειναι ολοι για την νασα αυτο εχει σαν αποτελεσμα να ειμαστε ολοι ιδοιοι αυτο που κανω εγω δεν μπορειται να κανεται εσεις οπως εγω δεν μπορω να κανω αυτο που κανεται εσεις.Απλα να ζηταται γραπτως και αναλυτικα τι ακριβως συμπεριλαμβανει η τιμη τυπους κουφωματων μηχανισμους τζαμια κλπ οπως αν προξενειθουν ζημιες η μερεμετεια το παραμικρο.Πρεπει να καταλαβουν ολοι οι συναδελφοι οτι το 1940 εχει περασει και οτι ο καθε ενας που πληρωνει μια πορτα 500 ευρω μπορει να κανει οικονομιες 5 μηνες!
Σας ευχαριστω ολους οσοι διαβασαται τα λιγα λογια μου και ελπιζω να μπορεσα να βοηθησω λιγο για την επιλογη τεχνιτη αλουμινα και οχι μαρκας αλουμινιων..

HELL_pegaSOS
04-01-11, 01:12
ωραίος σας χείμαρρος.:respekt:



.Απλα να ζηταται γραπτως και αναλυτικα τι ακριβως συμπεριλαμβανει η τιμη τυπους κουφωματων μηχανισμους τζαμια κλπ οπως αν προξενειθουν ζημιες η μερεμετεια το παραμικρο.

Γραπτώς γενικα νομίζω ελάχιστοι δίνουν προσφορες, είτε γιατί φοβούνται μην στραβώσει τίποτα αλλα και για να μην δεσμευτουν.
Είναι και η κουτοπονηριά του έλληνα που φοβάται τα χαρτιά και του αρέσουν τα λόγια του αέρα.
(ειδικά οι αεριτζήδες "μάστορες")

mpizeli
11-02-11, 17:56
Θα ήθελα την βοήθειά σας , σαν ειδικοί πάνω στα αλουμίνια.

Πρόκειται να αλλάξω 1 μπαλκονόπορτα και 1 παράθυρο ξύλινα και τα 2 με αλουμινένια ανοιγόμενα δίφυλλα με διπλό τζάμι τα εσωτερικά και τετράφυλλα τα παντζούρια.
Η μπαλκονόπορτα έχει διάσταση 1,38 χ 2,19 και το παράθυρο 1,38 χ1,38.

Ρώτησα 3-4 αλουμινάδες (απο γνωστούς μου)και μου έδωσαν τις εξής τιμές :
ΕΤΕΜ (μάρκα) 1800 ευρώ χωρίς σίτες, με ανάκλιση, διπλά τζάμια
Compass (μάρκα) 1900 ευρώ με σίτες , με ανάκλιση,διπλά τζάμια
Europa(μάρκα) 2350 ευρώ με σίτες , ανάκλιση,διπλά τζάμια 5-10-5
Europa (μάρκα) άλλος αλουμινάς , που τυχαίνει να είανι και συγγενείς μου ζήτησε 2750 ευρώ με σίτες και ανάκλιση, διπλά τζάμια 5-10-5.
Σε όλους βεβαια εξήγησα ότι στην τιμή που θα μου δώσουν να είναι μεσα και το βγάλσιμο των παλιών κουφωμάτων.

Πες τε μου σας παρακαλώ τελικά τι παίζεται με τις τιμές ? και εγώ με τι κριτήριο τώρα να αποφασίσω?

Μάλιστα ο τελευταίος όταν ερωτήθηκε για την υψηλότερη τιμή του είπε ότι οι άλλοι δεν κλείνουν τα μερεμέτια,δεν κάνουν γενικά καλές τοποθετήσεις, ότι παίζουν ρόλο οι μηχανισμοί, ότι εκείνος βαζει σιδερένιο κάσωμα κ.λ.π.(με αποτέλεσμα να ψυχραθούμε κιόλας καθότι συγγενείς.)Ισχύουν όλα αυτά που μου είπε?

Δεν σας κρύβω οτι εχω αγχωθεί τόσο πολύ που σκέφτομαι να μην τα αλλάξω τελικά, μιας και το σπίτι αυτό που πρόκειται να αλλαχθούν τα παράθυρα πρόκειται να το νοικιάσω.( και δεν δυναμαι να δώσω 2750 ευρώ και να υπάρχει η πιθανότητα να μου τα κατστρέψουν).

Οποιαδήποτε συμβουλή ή πληροφορία θα μου ήταν πολύ..πολύ χρήσιμη!!!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

........Auto merged post: mpizeli πρόσθεσε 28 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ξέχασα να σας πω ότι η σειρά της compass είναι η 5000 και της europa και οι 2 αλουμινάδες βάζουν την σειρά 500.
Τους τρείς πρώτους του μίλησα μονο τηλεφωνικώς και έμαθα όλες τις λεπτομέρειες .Στο σπίτι ήρθε μονο ο συγγενείς μου ,πήρε τα μέτρα και μου έστειλε με fax την προσφορά με τις περιγραφές των αλουμινίων.
αλλά ρε παιδιά 2750 ευρώ δεν ειναι πολλά????

dhmk
11-02-11, 18:04
Εγώ για 4 παράθυρα, διπλά τζάμια, τα δύο με σίτες, πλήρωσα πριν δυο χρόνια 3000 ευρώ (συμπεριλαμβάνεται ο ΦΠΑ). Φαντάζομαι η τιμή που λες είναι χωρίς ΦΠΑ.

Τα μερεμέτια τα έκανε πρόχειρα με γύψο και με το ζόρι την τελευταία στιγμή. Από τιμές που μου έδωσαν άλλοι την θεώρησα καλή τιμή.

Είναι COMPASS.

mpizeli
14-02-11, 11:31
Ναι ,οι τιμές που γράφω είναι χωρίς ΦΠΑ.

Καμμία βοήθεια απο τους ειδικούς????Τι με συμβουλεύουν να κάνω?

GeorgeM.
30-03-11, 19:39
ωραίος σας χείμαρρος.:respekt:




Γραπτώς γενικα νομίζω ελάχιστοι δίνουν προσφορες, είτε γιατί φοβούνται μην στραβώσει τίποτα αλλα και για να μην δεσμευτουν.
Είναι και η κουτοπονηριά του έλληνα που φοβάται τα χαρτιά και του αρέσουν τα λόγια του αέρα.
(ειδικά οι αεριτζήδες "μάστορες")


Βασικα δεν νομιζω να ειναι αυτος ο λογος για την μη χρηση εντυπης προσφορας. Ειμαι στον χωρο παρα πολλα χρονια κ εχω δει πολλα. Απλα σκεψου για τον καθε πελατη που ερχεται, να πρεπει να κατσεις να γραψεις την προσφορα αναλυτικα, ειδικα αν ξερεις οτι θα προτιμησει τον πιο φτηνο. Σαφως αν τα βρεις στο χρηματικο, θα πρεπει η προσφορα να ειναι συγκεκριμενη με ολα τα εξαρτηματα κ υλικα που θα χρησιμοποιησεις. Εξαλλου ετσι πρεπει να γινεται απο την μερια του κατασκευαστη. Δυστυχως ειναι πολλες οι παγιδες που δεν μπορει κανενας ιδιωτης-πελατης να τις δει. Ακομη κ εμεις σαν κατασκευαστες, εχουμε προβληματα με τις εταιριες που συχνα βγαζουν ναι μεν πιστοποιημενα εξαρτηματα με την σταμπα τους επανω, αλλα δεν ειναι λειτουργικα...κ μιλαω για τις πιο σοβαρες εταιριες στο χωρο. Υπαρχουν δυστυχως προβληματα αλλοτε μικρα κ αλλοτε μεγαλα, τα οποια βεβαια διορθωνονται με την παροδο του χρονου κ απο τις 2 πλευρες. Ειναι σαν τα αυτοκινητα, που συχνα βλεπεται ανακλησεις μοντελων λογω προβληματων...
Τελοσπαντων, το θεμα ειναι να επιλεγουμε ειτε συνοικιακο μαγαζι λογω φημης, ειτε στον εκαστοτε αλουμινα να ζηταμε να δουμε δουλειες που εχει κανει στο παρεθλον κ οχι μονο μια...
Καλο ψαξιμο σ ολους κ πανω απ ολα να ενημερωνεστε πολυ καλα, πριν την οποιαδηποτε κινηση

........Auto merged post: GeorgeM. πρόσθεσε 23 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ναι ,οι τιμές που γράφω είναι χωρίς ΦΠΑ.

Καμμία βοήθεια απο τους ειδικούς????Τι με συμβουλεύουν να κάνω?

Καλησπερα Mpizeli... Τι ακριβως θες να σου απαντησουμε με την παραπανω απορια? Εγω στη θεση σου δεν θα τα αλλαζα καθολου, αφου εχεις σκοπο να το νοικιασεις. Θα στα καταστρεψουν σιγουρα. Απ την αλλη αν το σκεφτεσαι κ υπαρχουν λογοι για αλλαγη (πχ βαζουν αερα ή νερο τα παλια ξυλινα) προσεξε σε ποιον θα νοικιασεις το σπιτι. ;)

Οι τιμες εχουν μεγαλη αποκλιση κ αυτο δεν ειναι καλο. 1900-2100 ευρω θα ελεγα οτι ειναι μια λογικη τιμη, για μια σωστη δουλεια. Βεβαια παιζει ρολο κ σε ποιο οροφο βρισκεται η οικια, απο ποια περιοχη θα ερθει ο τεχνιτης κλπ κλπ . Τα 2750 ειναι τραβηγμενη....Επισης σε αντικατασταση κουφωματων (επειδη γινονται σε μια μερα ) δεν τοποθετειται ψευτοκασσα οπως σου ειπε ο συγγενης σου (σιδερενιο κασωμα) εκτος αν εννοει κατι αλλο... Ενα σημειο που θα σου ελεγα να προσεξεις ειναι οι μηχανισμοι της ανακλισης....τι μαρκα ειναι κ ποσο λειτουργικοι ειναι. Δες οπωσδηποτε καποιο δειγμα απ τους τεχντιτες που εχεις ρωτησει. Τελος μαθε αν το γεμισμα στο εξωφυλλο(πατζουρι) ειναι απο αλουμινιο ή απο πλαστικο γιατι εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη.

zaq1
30-03-11, 20:38
Αρχικά πρέπει να πω ότι την τελική επιλογή την κάνει ο πελάτης δηλαδή εσύ, με βάση κάποια κριτήρια και πλέον τέτοια κριτήρια υπάρχουν, οπότε πρέπει να μάθεις και μην περιμένεις από τον κάθε επαγγελματία να σε "βοηθήσει", βέβαια υπάρχει και το θέμα κατά πόσο ο κάθε αλουμινάς κάνει σωστά την δουλειά του, και από αυτό βέβαια εξαρτάται και έως ενός σημείου και η τιμή που ζητά.

Οι τιμές που γράφεις έχουν μια λογική εγώ θα έλεγα γύρω στα 2300. Βέβαια ο κάθενας πουλάει με βάση πόσο αγοράζει, τι δαπάνες έχει και πόσο κέρδος θέλει να βγάλει, αν και στις μέρες μας το κέρδος είναι μικρό.

Δες για να μάθεις και να συγκρίσεις μόνος σου, Παράγοντες Καθορισμού Ποιότητας Κουφωμάτων (http://koufomata-expert.blogspot.com/2011/03/blog-post_17.html) στο blog αυτό υπάρχουν γενικές πληροφορίες για τα κουφώματα δεν είναι εμπορικό
Πληροφορίες για τους παράγοντες καθορισμούς ποιότητας των κουφωμάτων έχουν οι κατασκευαστές και μπορούν να στους δώσουν αν τους τις ζητήσεις. Αν λένε ότι δεν έχουν ή ότι αυτά είναι βλακείες, καλύτερα μην ασχοληθείς με αυτούς τους κατασκευαστές ψάξε για άλλους. Η μετρήσεις αυτών των παραγόντων έχουν γίνει σε εργαστήρια και έχουν σημασία.

Τέλος όσο αφορά την τοποθέτηση και τα μερεμέτια. Εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες για το τη θα συμβεί και κατά πόσο εύκολα μπορεί να επισκευαστεί.

Κατάσταση τοίχου
Κατάσταση σοβά
Προσοχή συνεργείου κατά την απεγκατάσταση των παλαιών ξύλινων κουφωμάτων
Σωστές διαστάσεις του νέου κουφώματος (πρέπει να μπένει εύκολα και να υπάρχει και αρμός διαστολής)
και άλλα πολλά...


Ελπίζω να βοήθησα λίγο.
Και κάτι τελευταίο, όσα περισσότερα ξέρεις τόσο ευκολότερο είναι να καταλάβεις ποιος θα σου κάνει σωστή δουλειά. Όπως επίσης δεν κοιτάμε μόνο την τιμή αλλά τον λόγο απόδοσης/τιμής. Εννοείται στις μέρες μας ότι μόνο όποιος δίνει γραπτή προσφορά είναι επαγγελματίας

GeorgeM.
31-03-11, 01:11
Τελος, για να μην μπερδευεσαι με πολλα, γιατι δεν χρειαζεται να γινεις ''αλουμινας'' στο τελος -τελος μεχρι να βαλεις 4 κουφωματα, θα σου ελεγα απλα να κοιταξεις προηγουμενες δουλειες του μαστορα που θα επιλεξεις. Εχω δει στα 40 σχεδον χρονια που εχω μαγαζι απειρες ''μαστοραντζες'' που σου ερχονται με λαπ-τοπ στην οικοδομη, πιστοποιησεις ασφαλειας, κουστουμια κ φανφαρες και δεν ξερουν που πανε τα 4. ειναι μονο μοστρα κ απο πισω οι μηνυσεις τρεχουν... Δες προηγουμενες δουλειες κ κρινε...τιποτ αλλο. καλη επιτυχια.

Ingenius
31-03-11, 01:17
Μήπως κάποιος μοντ να μετέφερε αυτό το κατα τα άλλα ενδιαφέρον θέμα στην κατηγορία Εκτός θέματος;

frap
26-05-11, 14:14
Παιδιά, θέλω να αλλάξω κουφώματα στο σπίτι και μάλλον να βάλω και θωρακισμένη πόρτα στο σπίτι.
Γύρισα σε epal, doral, stabil (ETEM) και έναν κατασκευαστή της Europa. Και ενώ είμαι περίπου έτοιμος να κλείσω με τη Doral, σε μια τυχαία κουβέντα με γονείς συμμαθητών της κόρης μου παίρνω 3 (!!!) απανωτές αρνητικές γνώμες για προβλήματα με την τοποθέτηση αλλά κυρίως για την αμεσότητα του service τους.

Έχει κανείς εδώ καμιά σχετική άποψη για τον αντιπρόσωπό τους στη θεσσαλονίκη;

Οι τιμές που πήρα για 3 κουφώματα ~1.42x2.10 και 1 1.70x2.10 με διπλή ενεργειακή υάλωση, χωρίς σίτες και στόρια ήταν κοντά στα 4 χιλιάρικα για EPAL (18k Ultra) & Europa (5500) και 3 χιλιάρικα από Stabil(E-45) & Doral (Splendid).

Στους τελευταίους έριξα και το κερασάκι της θωρακισμένης και πέσαμε λίγο ακόμη, αλλά τώρα με χάλασαν :( Εντωμεταξύ, στο γούγλη δε μπορώ να βρω καμία αναφορά είτε θετική είτε αρνητική.

stratus
26-05-11, 16:15
Θα σου πω τη δικη μου εμπειρια με Doral.Πριν καμια 10αρια χρονια(δε θυμαμαι ακριβως) παραγγελνω τρια κουφωματα.Τα δυο ειχαν πλαστικο παντζουρι για λογους οικονομιας.Την ημερα της τοπθετησης η θερμοκρασια ηταν γυρω στους 44 βαθμους,παιζει ρολο γιαυτο το αναφερω.
Απο την πρωτη στιγμη της τοποθετησης τα τζαμια με το πλαστικο παντζουρι ειχαν καποια δυσκολια να ανοιξουν και να κλεισουν.Φωναζω το service ερχονται και μου λενε οτι ειναι τα βουρτσακια σφιχτα και με τον καιρο θα χαλαρωσουν.Αμ δε με το καιρο γινοταν χειροτερη η κατασταση.Για να κλεισεις το παραθυρο με ανοιχτο το παντζουρι επρεπε να κρατας το παντζουρι με το ενα χερι και με το αλλο να τραβας το παραθυρο γιατι αν δεν κρατουσες το παντζουρι εκλεινε και αυτο μαζι με το παραθυρο.
Κανω ενα ελεγχο στa παντζουρια και βλεπω οτι εχουν κανει κοιλια προς τα μεσα και ακουμπανε πανω στα παραθυρο τα οποια τα παρασυρουν οταν ανοιγουν.Η κοιλια αυτη εγινε επειδη κατα τη μεταφορα μεσα στο φορτηγο ακουμπησαν κατι βαρυ πανω στα παντζουρια και λογω της υψηλης θερμοκρασιας ειχαν καπως μαλακωσει και εκαναν κοιλια.Καλω το service και λεω τι εχω βρει.Κλεινουμε 4 ραντεβου και δεν εμφανιζονται ποτε.Εκει τα πηρα στο κρανιο και επικοινωνω με τα κεντρικα,οπου ηταν εξυπηρετικοτατοι.Μετα απο αυτο ηρθε το service και εκανε της εξης πατεντα:γυρισαν στα παντζουρια το μεσα εξω.Η πλακα ειναι οτι ειχαν το θρασος να μου ζητησουν αμοιβη,αλλα πηραν .....
Αυτο εγινε βεβαια πριν πολλα χρονια και ισως εχει αλλαξει το σερβις ,οπως επισης απλα μπορει να επεσα στην περιπτωση.

frap
27-05-11, 15:14
Ευχαριστώ που μοιράστικες την εμπειρία σου φίλε μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.