PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως να βάλετε κουφώματα αλουμινίου και να βρείτε τον μπελά σας



Σελίδες : 1 2 [3]

GeorgeM.
27-05-11, 19:06
Παιδιά, θέλω να αλλάξω κουφώματα στο σπίτι και μάλλον να βάλω και θωρακισμένη πόρτα στο σπίτι.
Γύρισα σε epal, doral, stabil (ETEM) και έναν κατασκευαστή της Europa. Και ενώ είμαι περίπου έτοιμος να κλείσω με τη Doral, σε μια τυχαία κουβέντα με γονείς συμμαθητών της κόρης μου παίρνω 3 (!!!) απανωτές αρνητικές γνώμες για προβλήματα με την τοποθέτηση αλλά κυρίως για την αμεσότητα του service τους.

Έχει κανείς εδώ καμιά σχετική άποψη για τον αντιπρόσωπό τους στη θεσσαλονίκη;

Οι τιμές που πήρα για 3 κουφώματα ~1.42x2.10 και 1 1.70x2.10 με διπλή ενεργειακή υάλωση, χωρίς σίτες και στόρια ήταν κοντά στα 4 χιλιάρικα για EPAL (18k Ultra) & Europa (5500) και 3 χιλιάρικα από Stabil(E-45) & Doral (Splendid).

Στους τελευταίους έριξα και το κερασάκι της θωρακισμένης και πέσαμε λίγο ακόμη, αλλά τώρα με χάλασαν :( Εντωμεταξύ, στο γούγλη δε μπορώ να βρω καμία αναφορά είτε θετική είτε αρνητική.

1ον. μονη ενεργειακη υαλωση δεν υπαρχει, οποτε ο ορος ειναι ατοπος...
2ον. doral? γιατι μπλεκεις με εταιριες αφαντες? η alumil και η europa ειναι απο τις πιο γνωστες, με την πρωτη να κατεχει το 50% της αγορας προφιλ αλουμινιου πανελληνιως...
3ον. μιλας για αντικατασταση κουφωματων? συρομενα? ανοιγομενα?
4ον. συγκρινεις τιμες ΜΕ και ΧΩΡΙΣ θωρακισμενη πορτα...
50ν. τα 3000ευρω για 3 κουφωματα τζαμιου ειναι υπερβολικα! εξωφρενικα θα ελεγα! ποσο μαλλον τα 4000!
6ον θωρακισμενες υπολογισε κοντα στα 700-800ευρω τοποθετημενη, αν κ μπορεις να βρεις κ με 600

Gordito
27-05-11, 21:01
Παιδιά, θέλω να αλλάξω κουφώματα στο σπίτι και μάλλον να βάλω και θωρακισμένη πόρτα στο σπίτι.
Γύρισα σε epal, doral, stabil (ETEM) και έναν κατασκευαστή της Europa. Και ενώ είμαι περίπου έτοιμος να κλείσω με τη Doral, σε μια τυχαία κουβέντα με γονείς συμμαθητών της κόρης μου παίρνω 3 (!!!) απανωτές αρνητικές γνώμες για προβλήματα με την τοποθέτηση αλλά κυρίως για την αμεσότητα του service τους.

Έχει κανείς εδώ καμιά σχετική άποψη για τον αντιπρόσωπό τους στη θεσσαλονίκη;

Οι τιμές που πήρα για 3 κουφώματα ~1.42x2.10 και 1 1.70x2.10 με διπλή ενεργειακή υάλωση, χωρίς σίτες και στόρια ήταν κοντά στα 4 χιλιάρικα για EPAL (18k Ultra) & Europa (5500) και 3 χιλιάρικα από Stabil(E-45) & Doral (Splendid).

Στους τελευταίους έριξα και το κερασάκι της θωρακισμένης και πέσαμε λίγο ακόμη, αλλά τώρα με χάλασαν :( Εντωμεταξύ, στο γούγλη δε μπορώ να βρω καμία αναφορά είτε θετική είτε αρνητική.


Θα συμφωνησω με τον απο κατω, ποια Doral; :p
Θα προτιμησεις εταιρια με μγαλο μεριδιο αγορας, που εχει αρτιοτερες κατασκευες.

Πρωτα θα κοιτας τη φημη του τεχνικου ομως και μετα τη φημη της εταιριας!




50ν. τα 3000ευρω για 3 κουφωματα τζαμιου ειναι υπερβολικα! εξωφρενικα θα ελεγα! ποσο μαλλον τα 4000!

Απο ποτε ωρε ειναι 3.000€ υπερβολικα για 3 μπαλκονοπορτες;
Αν ειναι ανοιγομενες, ανακλινομενες με 4φυλλα πατζουρια ειναι και λιγα!



6ον θωρακισμενες υπολογισε κοντα στα 700-800ευρω τοποθετημενη, αν κ μπορεις να βρεις κ με 600

Με 600€ παιρνεις απλα πορτα, το 'ασφαλειας' παει πολυ περιπατο.

frap
27-05-11, 21:36
1ον. μονη ενεργειακη υαλωση δεν υπαρχει, οποτε ο ορος ειναι ατοπος...Πέρα από το διπλό, υπάρχει νομίζω και τριπλό και τετραπλό τζάμι με LowE επίστρωση σε ένα από τα φύλλα του.

2ον. doral? γιατι μπλεκεις με εταιριες αφαντες? η alumil και η europa ειναι απο τις πιο γνωστες, με την πρωτη να κατεχει το 50% της αγορας προφιλ αλουμινιου πανελληνιως...
Το γνωρίζω, αλλά και αυτές οι δύο απλά πουλάνε τα προφίλ τους σε ανεξάρτητους κατασκευαστές... οπότε είπα να δω και σε δύο καθετοποιημένες μονάδες (επαλ & doral). Και όπως γράφω, δεν είναι η ποιότητα του προφίλ για το οποίο άκουσα άσχημα λόγια, αλλά για την ποιότητα εργασίας και το after sales... οπότε αν τα "πιστοποιημένα" συνεργεία της doral και το service έχουν πρόβλημα φαντάσου τι έχω να περιμένω από κάποιον που δεν έχει καν "φίρμα".

Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει σοβαρές συστάσεις για κάποιον στη Θεσσαλονίκη θα το εκτιμήσω... αλλιώς επόμενος στη λίστα είναι η Stabil μάλλον... τουλάχιστον γι' αυτούς έχω πάρει μια καλή γνώμη μέχρι τώρα.


3ον. μιλας για αντικατασταση κουφωματων? συρομενα? ανοιγομενα?
Ναι δεν ανέφερα ακριβώς τι αλλαγή θα κάνω... Έχω συρρόμενα εξωτερικά του τοίχου και θα βάλω ανοιγόμενα εσωτερικά διατηρώντας τους σιδηρόδρομους και τα στόρια απ' έξω.

Οπότε η δουλειά τους είναι εντελώς απλή, έρχονται κουμπώνουν πάνω στο μάρμαρο από μέσα και φεύγουν, ούτε ξηλώνουν τίποτε, ούτε μερεμέτια.


4ον. συγκρινεις τιμες ΜΕ και ΧΩΡΙΣ θωρακισμενη πορτα...
Όχι. Οι τιμές που ανέφερα ήταν αυτές που μου δώσανε για κουφώματα μόνο. Με τη θωρακισμένη η τιμή έπεσε λίγο ακόμη, συν το επιπλέον κόστος της πόρτας φυσικά!


50ν. τα 3000ευρω για 3 κουφωματα τζαμιου ειναι υπερβολικα! εξωφρενικα θα ελεγα! ποσο μαλλον τα 4000!
4 είναι συνολικά: 3 των 1.42x2.10 1 (ένα) 1.70x2.10 .


6ον θωρακισμενες υπολογισε κοντα στα 700-800ευρω τοποθετημενη, αν κ μπορεις να βρεις κ με 600
Μπορούσε να μου δώσει τη φτηνότερη που είχε με ~700 ευρώ, αλλά μου λέει καλύτερα να πας σε μεγαλύτερο μοντέλο. Αυτό που καταλήξαμε ήταν το "Αφροδίτη" με κλειδαριά Revolution με μικρό κλειδί και πομολάκι αντί κλειδιού εσωτερικά, με σχέδιο παντογράφου σε ανιγκρέ μέσα-έξω για 870€ τελική μετά την έκπτωση μαζί με τα εργατικά. Δεν είναι και η φτηνότερη ίσως αλλά καλή μου φάνηκε.

........Auto merged post: frap πρόσθεσε 6 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θα συμφωνησω με τον απο κατω, ποια Doral; :p
Θα προτιμησεις εταιρια με μγαλο μεριδιο αγορας, που εχει αρτιοτερες κατασκευες.

Πρωτα θα κοιτας τη φημη του τεχνικου ομως και μετα τη φημη της εταιριας!
Μα και βέβαια, αλλά αν δε βρω κανένα να μου συστήσει ένα σωστό μάστορα, είπα να πάω σε εταιρεία που έχει δικά της που υποτίθεται ελέγχονται καλύτερα...

Γι αυτό ρωτάω αν κάποιος έχει άποψη για τα συνεργεία τους γενικά...



Απο ποτε ωρε ειναι 3.000€ υπερβολικα για 3 μπαλκονοπορτες;
Αν ειναι ανοιγομενες, ανακλινομενες με 4φυλλα πατζουρια ειναι και λιγα!

4, χωρίς στόρια και σίτες. Μόνο τζαμόπορτα με διπλό LowE.
Κανείς δε διαβάζει ή τα έγραψα πολύ πυκνά; :D



Με 600€ παιρνεις απλα πορτα, το 'ασφαλειας' παει πολυ περιπατο.
Hell yeah...

GeorgeM.
28-05-11, 02:02
Απο ποτε ωρε ειναι 3.000€ υπερβολικα για 3 μπαλκονοπορτες;
Αν ειναι ανοιγομενες, ανακλινομενες με 4φυλλα πατζουρια ειναι και λιγα!
Με 600€ παιρνεις απλα πορτα, το 'ασφαλειας' παει πολυ περιπατο.

3000 ευρω εννοει μονο τα τζαμια (αυτο το πετυχαμε λολ) οπως διαβασες, οποτε ειναι τσιμπημενες οι τιμες αν προκειται για 3 πορτες..τελικα ομως ειναι 4 οι πορτες (γενικα μπερδεμενα μας τα λες) και παλι πολλα μου φαινονται.γυρω στα 2500 πιστευω ειναι καλοπληρωμενα...
Με 600 μπορει να παιρνεις μονο πορτα οπως λες, αλλα κ με 800 παιρνεις το ιδιο ''πορτα ασφαλειας'' γιατι απλα, αν θελουν θα μπουν κ σ αυτη. οποτε ποιος ο λογος να την πληρωσεις παραπανω? αφου το θεμα ειναι καθαρα ψυχολογικο...

........Auto merged post: GeorgeM. πρόσθεσε 8 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

gkamas
30-07-11, 17:20
Γεια σας,

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση, έχω βάλει στον σπίτι κουφώματα αλουμινίου ETEM και όταν επιχείρησα να τα πλύνω από έξω με νερό πετώντας το νερό με λάστιχο περνά νερό μέσα στο σπίτι. Επικοινώνησα με τον αλουμινά ο οποίος τα τοποθέτησε και μου λέει ότι το πλύσιμο με λάστιχο είναι εκτός τον προδιαγραφών των κουφωμάτων και ότι τα κουφώματα έχουμε νεροχύτες με δυνατότητα να εξάγουν νερό βροχής και όχι νερό με λάστιχο.

Εμένα δεν μου φαίνεται λογικό το παραπάνω. Γνωρίζει κανείς σχετικός αν τα παραπάνω τα οποία ισχυρίζεται ο αλουμινάς ισχύουν?

Ευχαριστώ!

ariadgr
30-07-11, 21:01
@gkamas:

Δεν ακούγεται λογικό.

Μίλα με τα κεντρικά της εταιρίας.

Gordito
30-07-11, 21:16
Δεν ακουγεται και παραλογο ομως.
Ολα τα αλουμινια εχουν specs, πχ δεν μπορω εγω να παω με 10 λαστιχα απέξω και να μην μπασει νερο το ανοιγομενο κουφωμα. Ακομα και τα κεραμιδια μπορει να μπασουν νερο με το λαστιχο, με τη βροχη ομως οχι.

Το δε συρομενο ή χωνευτο ειναι πιο ευκολο να μπασει νερο, μιας και μπορει να γεμισει ο κατω οδηγος και να μην προλαβαινει να βγαλει το νερο εξω.


Μπορει ομως και ο αλουμινας να μην εχει βαλει ολα τα μονωτικα λαστιχα ή να εχει βαλει κατωτερης ποιοτητας. Μπορει να μην εχει ανοιξει σωστα τους νεροχυτες.
Μια- δυο φωτο θα μας δειξουν ισως το προβλημα.


ΥΓ Και παλι ομως να ξερεις οτι τα κουφωματυα ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ να τα πλενεις με το λαστιχο, αργα ή γρηγορα θα σου μπασει υγρασια το τζαμι!

DSLaManiaC
31-07-11, 01:59
Gordito,
Η μητερα μου εχει παραθυρα τετοια εδω και πολλα χρονια και τα πλενει με τη πιεση απο παντα. Ποτέ ουτε σταγονα και ουτε λογος για υγρασιες.

Αυτα τα παραθυρα, ειδικα αν δεν ειναι συρομενα σφραγιζουν. Εκανε παπαρια ο μαστορας απλως και παει να τα μπαλωσει.

akilleas
31-07-11, 02:45
Και η γυναίκα μου τα τελευταία 4 χρόνια πλένει τα συρόμενα παράθυρα με το λάστιχο και ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα με νερό.

gkamas
31-07-11, 13:24
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Επίσης τα κουφώματα είναι ανοιγόμενα.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι όλα τα αλουμίνια δεν συμπεριφέρονται το ίδιο, δηλαδή ενώ σε γενικές γραμμές οι μπαλκονόπορτες δεν βάζουν νερό ή βάζουν ελάχιστο νερό (πχ ένα φλιτζάνι του ελληνικού καφέ) τα παράθυρα σε γενικές γραμμές αν τα βρέξει για 5-10 δευτερόλεπτα με το λάστιχο θα περάσει πολύ νερό μέσα (δηλαδή θα θέλεις σφουγγαρίστρα).

@Gordito:
Στέλνω κάποιες φωτογραφίες http://imageshack.us/g/109/img044x.jpg/ δεν ξέρω αν είναι αρκετά καθαρές - σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για την βοήθεια

Καλό μεσημέρι!

blkik
16-08-11, 19:55
Θέλουμε να αλλάξουμε κουφώματα στο σπίτι.Έχουμε αποκλείσει τα συνθετικά.
Κάναμε μια γύρα τις εταιρείες αλλά ο καθένας λέει τα δικά του. Οι τιμές παίζουν από 4500 μέχρι 8000
Η κάθε εταιρεία έχει ένα σωρό σειρές και καθε τεχνικος προτείνει διαφορετικη ακόμα και απο την ίδια την εταιρέια.
Έχουμε 5 μπαλκονόπορτες 1,36 x2,12 από τις οποίες η μία θα γίνει παράθυρο δηλαδή 1,36x1,00

Θέλουμε ανοιγόμενα αλουμινίου και χρώμα ξύλου(ναι ξέρουμε ανεβάζει πολύ το κόστος αλλά όλο το τετράγωνο έχει κτιστεί στο ίδιο σχέδιο με ξύλινες μπαλκονόπορτες και παντζούρια)

Έχουμε τα εξής:
Elvial 4600 :4500€ (γνωστός)
Εlvial 5600 :6800€
Epal 8000 :6600€
Alumil 20000:8100€
Εxalco: 6600€
Technal: 6600€
Etem και Europa δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά ήταν γύρω στα 7000€

Κάποιοι δώσανε γραπτή προσφορά και κάποιοι όχι.
Με βάση αυτό και με κάτι στοιχεία ποιότητας που βρήκα στο blog που ανέφερε ο zag1 σκέφτομαι να πάω άλλον ενα γύρο από τις εταιρείες.
Έτσι και αλλιώς έχουν αλλάξει κάποια δεδομένα σκεφόμαστε η να κρατήσουμε τα ξύλινα παντζούρια ή να αντικατασησουμε με ρολά ΜΟΝΟ τα 3 υπνοδωμάτια και μπροστα να μην βάλουμε καθόλου.

Θέλω να ρωτήσω Έκτος της γνώμης για μοντέλα τιμες και εταιρείες.
Έκτος τις πιστοποίησης τις εταιρείας που κατασκευάζει τα κουφώματα καλό θα ήταν να έχει και ο τεχνικός κάποια πιστοποίηση; (Ce ας πούμε κάπου διαβασα και για ΣΕΚΑ -Q )

Υπάρχει κάποια εγγύηση καλή λειτουργίας γιατί δεν την ανέφερε κανείς;

Τα ενεργειακά τζάμια το καλοκαίρι αντανακλούν τι ζέστη έτσι έχουμε οικονομία. Το χειμώνα όμως που το σπίτι έχει ανάγκη το ήλιο μήπως δεν κάνουν οικονομία;

Αν πάω και ζητήσω αναλυτικά πρόσφορες με ποιοτικά χαρακτηριστικά (ανεμοπερατοτητα, υδατοστεγάνωση κλπ) αλλα και τι υλικά(μηχανισμοί, λάστιχα,) θα βγάλω άκρη η θα μπερδευτώ περισσότερο.

Ευχαριστώ

Gordito
17-08-11, 03:45
Να σου μιλησω για αυτα που ξερω.

Το Νο1 που παιζει ρόλο ειναι η κατασκευη και η τοποθετηση.

Αν ο τεχνικος χρησιμοποιησει καλα εξαρτηματα και οχι μαιμου, και αν τοποθετησει σωστα τα κουφωματα, δεν θα εχεις προβλημα.

Οι διαφορες εμταξυ σειρων κλπ ειναι κουραφεξαλα, ολες αυτες ειναι θερμομωνοτικες, αντε μεταξυ τους να εχουν ενα 5% διαφορα, που εσυ δε θα καταλαβεις ποτε.

Οσον αφορα την πιστοποιηση του τεχνικου: να την ζητησεις οπωσδηποτε.
Αλλιως ειναι να στα βαλει ο κυρ-Μπαμπης που δεν εχει καν, και αλλιως να στα βαλει πιστοποιημενος τεχνικος που ξερει τι και πως.

Προσφορες με ποιοτικα παντως χαρακτηριστικα, ειναι αδυνατο να λαβεις απο τεχνικο, αυτα βρισκονται στις προδιαγραφες των κουφωματων και παντα σε θεωρητικο επιπεδο. Και οπως ειπα και παραπανω, θα μπερδευτεις περισσοτερο.
1000 φορες να βαλεις σωστα μια 'κατωτερη' σειρα σωστα, παρα να σου βαλουν χαλια την 'καλυτερη'.

Η εγγυηση καλης λειτυοργιας εννοειται βεβαιως βεβαιως, ιδιως αν εχεις και την πιστοποιηση. Tο θεμα ειναι να εχεις after sales service αν χρειαστει, εκει μπορει να εχεις θεμα.


Στη θεση σου, θα πηγαινα μια βολτα απο τα μαγαζια, θα εβλεπα πως δουλευουν οι μαστοροι, και αν μπορουσα θα εβλεπα και καμια δουλεια που εχουν ηδη κανει. Το μαγαζι λεει πολλα για το πως δουλευει ενας μαστορας.

Umbra
17-08-11, 13:52
Θέλουμε να αλλάξουμε κουφώματα στο σπίτι.Έχουμε αποκλείσει τα συνθετικά.
Κάναμε μια γύρα τις εταιρείες αλλά ο καθένας λέει τα δικά του. Οι τιμές παίζουν από 4500 μέχρι 8000
Η κάθε εταιρεία έχει ένα σωρό σειρές και καθε τεχνικος προτείνει διαφορετικη ακόμα και απο την ίδια την εταιρέια.
Έχουμε 5 μπαλκονόπορτες 1,36 x2,12 από τις οποίες η μία θα γίνει παράθυρο δηλαδή 1,36x1,00

Θέλουμε ανοιγόμενα αλουμινίου και χρώμα ξύλου(ναι ξέρουμε ανεβάζει πολύ το κόστος αλλά όλο το τετράγωνο έχει κτιστεί στο ίδιο σχέδιο με ξύλινες μπαλκονόπορτες και παντζούρια)

Έχουμε τα εξής:
Elvial 4600 :4500€ (γνωστός)
Εlvial 5600 :6800€
Epal 8000 :6600€
Alumil 20000:8100€
Εxalco: 6600€
Technal: 6600€
Etem και Europa δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά ήταν γύρω στα 7000€

Κάποιοι δώσανε γραπτή προσφορά και κάποιοι όχι.
Με βάση αυτό και με κάτι στοιχεία ποιότητας που βρήκα στο blog που ανέφερε ο zag1 σκέφτομαι να πάω άλλον ενα γύρο από τις εταιρείες.
Έτσι και αλλιώς έχουν αλλάξει κάποια δεδομένα σκεφόμαστε η να κρατήσουμε τα ξύλινα παντζούρια ή να αντικατασησουμε με ρολά ΜΟΝΟ τα 3 υπνοδωμάτια και μπροστα να μην βάλουμε καθόλου.

Θέλω να ρωτήσω Έκτος της γνώμης για μοντέλα τιμες και εταιρείες.
Έκτος τις πιστοποίησης τις εταιρείας που κατασκευάζει τα κουφώματα καλό θα ήταν να έχει και ο τεχνικός κάποια πιστοποίηση; (Ce ας πούμε κάπου διαβασα και για ΣΕΚΑ -Q )

Υπάρχει κάποια εγγύηση καλή λειτουργίας γιατί δεν την ανέφερε κανείς;

Τα ενεργειακά τζάμια το καλοκαίρι αντανακλούν τι ζέστη έτσι έχουμε οικονομία. Το χειμώνα όμως που το σπίτι έχει ανάγκη το ήλιο μήπως δεν κάνουν οικονομία;

Αν πάω και ζητήσω αναλυτικά πρόσφορες με ποιοτικά χαρακτηριστικά (ανεμοπερατοτητα, υδατοστεγάνωση κλπ) αλλα και τι υλικά(μηχανισμοί, λάστιχα,) θα βγάλω άκρη η θα μπερδευτώ περισσότερο.

Ευχαριστώ

Για το χειμώνα τα ενεργειακά τζάμια σε μονώνουν από την εξωτερική θερμοκρασία και δεν επιτρέπουν την εσωτερική θερμότητα να βγεί.Συνολικά δηλαδή και χειμώνα και καλοκαίρι εκτός από την ακτινοβολία δεν επιτρέπουν την ανταλλαγή θερμότητας μεταξύ περιβάλλοντος και σπιτιού.


Γνώμη μου είναι να πάρεις και ξεχωριστές προσφορές αλουμίνιο και τζάμι από μερικούς τζαμάδες γιατί συνήθως βγαίνει αρκετά πιο οικονομικά.

Hercules
21-08-11, 09:40
Γνώμη μου είναι να πάρεις και ξεχωριστές προσφορές αλουμίνιο και τζάμι από μερικούς τζαμάδες γιατί συνήθως βγαίνει αρκετά πιο οικονομικά.

Δεν είναι κακή ιδέα να ακολουθήσεις την παραπάνω συμβουλή πιο πολύ ενημερωτικά όμως. Μην κάνεις το λάθος να την υλοποιήσεις γιατί αν πάει κάτι στραβά ο τζαμάς θα τα ρίχνει στον αλουμινά και το ανάποδο. Και το δίκηο θα το έχει μάλλον ο αλουμινάς(εκτός αν έχει κάνει κακοτεχνίες) γιατί από ότι ξέρω(μου το έχουν εξηγήσει αλουμινάδες σε άσχετη συζήτηση) και πολύ σωστά είπε και ο Gordito(που αν κατάλαβα καλά είναι επαγγελματίας αλουμινάς) το τζάμι παίζει σημαντικότατο ρόλο στην λειτουργεία του ανοιγόμενου αλουμινίου. Αν είναι συρόμενο δεν υπάρχει πρόβλημα(αφού πατάει στα ροδάκια δεν υπάρχει κάτι να πάει στραβά). Αλλά αν είναι ανοιγόμενο μην γκρινιάξεις αν μαγκώνει ή βρίσκει ή κάνει διάφορα. Για να το πω απλοικά(από όσο το έχω καταλάβει και εγώ) παίζει ρόλο το πως "τακάρεται" το τζάμι μέσα στο αλουμίνιο και βασικά το τζάμι στηρίζει και δένει το πλαίσιο. Ο αλουμινάς που μου το εξηγούσε αυτό μου είπε ότι στην αρχή όταν πηγαίνανε να αλλάξουν τζάμια σε ανοιγόμενα αλουμίνια τζαμάδες, γινόταν το "έλα να δεις" όμως τώρα πια οι περισσότεροι έχουν μάθει.

Και τέλος-τέλος δεν θα δεις ιδιαίτερη διαφορά(αν δεις καν) στην τιμή για δύο λόγους. 1) ο ανταγωνισμός μεταξύ των αλουμινάδων τους έχει υποχρεώσει να μην βάζουν καπέλο στα τζάμια(τουλάχιστον στην Αθήνα έτσι ξέρω ότι γίνεται)
2) Ο τζαμάς δεν θα σου κάνει την ίδια τιμή που κάνει σε κάποιον με τον οποίο έχει μόνιμη συνεργασία οπότε και καπέλο να βάζουν οι αλουμινάδες μάλλον χωνεύεται στην καλύτερη τιμή που αγοράζουν και σε εσένα τελικά δεν φαίνεται διαφορά.

Οπότε αν έχει όρεξη να μάθεις και να ψαχτείς κάνε αναζήτηση στο ίντερνετ για τεχνικά θέματα, πάρε και 2-3 προσφορές για τζάμια από τζαμάδες και επι την ευκαιρία λύσε δια ζώσης ότι τεχνικές απορίες έχεις και ζήτα από τον αλουμινά τα τζάμια στα οποία κατέληξες(λογικό είναι οι γνώσεις του στα τζάμια να είναι περιορισμένες). Ρώτα τον αλουμινά και ποιός είναι ο τζαμάς του και κάνε μία επίσκεψη να δεις αν είναι καθαρό μαγαζί(όπως πολύ σωστά είπε ο Gordito πολλά μπορείς να συμπεράνεις από τον χώρο εργασίας του τεχνίτη). Αν διαπιστώσεις ότι οι διαφορές είναι μικρές μην ρισκάρεις και δώσε την δουλειά στον αλουμινά στον οποίο κατέληξες. Αν είναι μεγάλες θεωρώ ότι το πιθανότερο είναι κάτι να μην πηγαίνει καλά στην προσφορά του αλουμινά οπότε ψάξου περαιτέρω. Σε κάθε περίπτωση αν πάρεις τον δρόμο των δύο μαστόρων ξεκαθάρισε ποιός θα έχει την ευθύνη αν δεν δουλεύουν καλά τα αλουμίνια.

blkik
21-08-11, 13:29
Να τα κάνω πιο απλά θέλω όχι να τα περιπλέξω. Οπότε το ξεχνάμε αυτο με τα τζάμια.

Το εσωτερικό ρολό κόβει περίπου 20εκ απο το κούφωμα
Το εξωτερικο κόβει και αυτό;
Γιατί όπως έγραψα θα κάνω μια μπαλκονόπορτα παράθυρο και δεν θέλω να μικρύνει υπερβολικά.
Επίσης σκέφτομα να κρατήσω τα ξύλινα παντζόυρια αλλα δεν ξέρω αν γίνεται και πως θα δείχνει

giantpow
21-08-11, 23:05
γι αυτο ποτε ξανα αλουμινια,ουτε καν ξυλινα, επιλεγουμε συνθετικα , οικονομικοτερα, καλυτερη μονωση,δυνατοτητα προσαρμογης ακομα και σε στραβους τοιχους, σε περιπτωση βλαβης ευκολη αντικατασταση.

Γνωστος εβαλε αυτα τα ξυλινα κοπλαν κουφωματα ταχα για καλυτερα , και γυρω γυρω τα κουφωματα μπαζουν επιδει δεν εφαρμοζουν τελεια στον τοιχο.

giorgosk
21-08-11, 23:19
Λαμογιομάστορας ήταν αυτός.

Hercules
22-08-11, 12:39
Λαμογιομάστορας ήταν αυτός.

Το μόνο σίγουρο.

Τα ξύλινα είναι ότι καλύτερο από άποψη θερμομόνωσης και εμφάνισης. Ακόμα και το ότι θεωρητικά(παλιότερα τουλάχιστον ίσχυε αυτό τώρα δεν ξέρω) δεν σφραγίζουν τόσο καλά όσο τα αλουμίνια πλεονέκτημα είναι στα σύγχρονα σπίτια για λόγους εξαερισμού. Το μεγάλο μείον είναι η συντήρηση(που και αυτή έχει ελαχιστοποιηθεί με τις σύγχρονες μεθόδους επεξεργασίας) και η τιμή που είναι εφάμιλλη των αλουμινίων ενώ θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι πιο φθηνά.

Hercules
23-08-11, 00:55
.........και δεν επιτρέπουν την εσωτερική θερμότητα να βγεί..........

Αυτό είναι σωστό αλλά όχι απόλυτα ακριβές. Αν μιλάμε για ενεργειακά τζάμια τύπου low-e(γιατί υπάρχουν και άλλων ειδών ενεργειακά τζάμια π.χ. απορροφητικά) έχει σημασία αν το τζάμι με την low-e επίστρωση είναι το εσωτερικό ή το εξωτερικό. Αν είναι το εσωτερικό είναι όπως τα περιγράφεις. Αν είναι το εξωτερικό δεν αφή νει την ζέστη του καλοκαιριού να περάσει στον εσωτερικό χώρο. Η επιλογή εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την τοποθεσία του ακινήτου. Π.χ. αν είσαι στην Φλώρινα θες το πρώτο αλλά αν είσαι στην Κρήτη μάλλον το 2ο.

blkik
23-08-11, 22:26
γι αυτο ποτε ξανα αλουμινια,ουτε καν ξυλινα, επιλεγουμε συνθετικα , οικονομικοτερα, καλυτερη μονωση,δυνατοτητα προσαρμογης ακομα και σε στραβους τοιχους, σε περιπτωση βλαβης ευκολη αντικατασταση.

Γνωστος εβαλε αυτα τα ξυλινα κοπλαν κουφωματα ταχα για καλυτερα , και γυρω γυρω τα κουφωματα μπαζουν επιδει δεν εφαρμοζουν τελεια στον τοιχο.


Μπορείς να μου πεις που κολλάει αυτό το σχόλιο σου.
Δεν ανέφερα κανένα σοβαρό πρόβλημα με τα ξύλινα κουφώματα που έχω ούτε με τα αλουμινένια που θα βάλω.

Για ρολλά ρώτησα
Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει τα εξωτερικα ρολλα πόσο κόβουνι απο το κούφωμα; αν κόβουν.

Umbra
23-08-11, 23:07
Αυτό είναι σωστό αλλά όχι απόλυτα ακριβές. Αν μιλάμε για ενεργειακά τζάμια τύπου low-e(γιατί υπάρχουν και άλλων ειδών ενεργειακά τζάμια π.χ. απορροφητικά) έχει σημασία αν το τζάμι με την low-e επίστρωση είναι το εσωτερικό ή το εξωτερικό. Αν είναι το εσωτερικό είναι όπως τα περιγράφεις. Αν είναι το εξωτερικό δεν αφή νει την ζέστη του καλοκαιριού να περάσει στον εσωτερικό χώρο. Η επιλογή εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την τοποθεσία του ακινήτου. Π.χ. αν είσαι στην Φλώρινα θες το πρώτο αλλά αν είσαι στην Κρήτη μάλλον το 2ο.

Πολύ σωστά απλά προσπάθησα να δώσω μια γενική ιδέα...πάντα μιλώντας γενικά για low-e κατά την γνώμη μου πρίν την τοποθέτηση θέλει ολόκληρη μελέτη για το πού θα βάλεις τον κάθε τύπου τζαμιού.

Δηλαδή άλλο τζάμι θέλει μια επιφάνεια την οποία την χτυπάει όλη μέρα ήλιος και άλλο σε επιφάνεια που είναι όλη μέρα υπό σκιά..

Ίσως βέβαια να είμαι και υπερβολικός....αλλά αυτό πιστεύω πως είναι το βέλτιστο.

rose1975
24-08-11, 16:12
Παιδιά συγγνώμη δεν είδα πουθενά να αναφέρετε και τις σειρές. Επειδή έχουμε έναν οικογενειακό φίλο αλουμινά της ΕΤΕΜ και παλαιότερα στο πατρικό μου είχαμε βάλει Europa μπορώ να πω ότι τουλάχιστον για αυτές τις δύο εταιρείες έχω άποψη και αυτή είναι ότι είναι πολύ αξιόπιστες. Όμως παίζει τεράστιο ρόλο η σειρά (φτηνές σειρές μικρότερο πάχος αλουμινίου, φθηνότερα λάστιχα, κλειδαριές κτλπ)επίσης οι σίτες (πχ οι πλισέ είναι πολύ πιο ακριβές αλλά πιο αντοχής), τα ρολά να είναι βαρέως τύπου (έτυχε σε εταιρεία να βάζουν μόνο πλαστικά για να εμφανίζουν χαμηλό κόστος) κτλπ. που θα βάλεις και αν θα είναι συρόμενα ή ανοιγόμενα (τα συρόμενα είναι πιο φτηνά διότι δεν παρέχουν τόση καλή μόνωση και μειονεκτούν και σε ασφάλεια). Υπάρχουν εταιρείες που δεν θα κατονομάσω που ντύνουν ξύλο με φλίδα αλουμινίου προκειμένου να ρίξουν το κόστος. Το αποτέλεσμα είναι πως το ξύλο φουσκώνει καταργώντας τη μόνωση και πετώντας στο τέλος την φλίδα και σε ένα δύο χρόνια τα κουφώματά θέλουν αλλαγή. Τέλος κάπου αναφέρατε πως οι πόρτες ασφαλείας ανοίγουν εύκολα. Στο Λαγονήσι που έχω σπίτι άνοιξαν πολλά σπίτια στη γειτονιά (τρεις φορές τα τελευταία τρία χρόνια). Την πόρτα μου που είναι TESIO δεν μπόρεσαν να την ανοίξουν αν και προσπάθησαν. Όμως είχε κοστίσει 1300 ευρώ. Ηθικό δίδαγμα; Ο,τι πληρώνεις παίρνεις...

aglaisma
28-08-11, 14:54
Τέλος κάπου αναφέρατε πως οι πόρτες ασφαλείας ανοίγουν εύκολα. Στο Λαγονήσι που έχω σπίτι άνοιξαν πολλά σπίτια στη γειτονιά (τρεις φορές τα τελευταία τρία χρόνια). Την πόρτα μου που είναι TESIO δεν μπόρεσαν να την ανοίξουν αν και προσπάθησαν. Όμως είχε κοστίσει 1300 ευρώ. Ηθικό δίδαγμα; Ο,τι πληρώνεις παίρνεις...

Το οτι δεν ανοιξε σημαινει διαφορα πραγματα. Αλλες ανοιγουν σε 2 λεπτα, αλλες σε 5 αλλες σε 15. Οσο πιο καλη ειναι η πορτα, τοσο περισσοτερο χρονο χρειαζεται για να παραβιαστει. Και το τζιμανι που παει να την ανοιξει, προφανως και δεν εχει ενα διωρο στη διαθεση του μονο για την πορτα. Αν ειναι ερασιτεχνης ουτε με μπουλντοζα δε την ανοιγει.
Στη γειτονια που μενω, εχουν ανοιξει τα παντα, εκτος απο τα διαμερισματα στην πολυκατοικια μου. Δε μπορει να μην ειδαν ολοκληρη πολυκατοικια κι ουτε ολα τα διαμερισματα εχουν πορτες ασφαλειας.
Τι οριζουμε τωρα πορτα ασφαλειας.
Ετυχε και πηγα σε ιατρειο επι της Κιφησιας οπου συστεγαζονται 5 ιατροι ολοι καταξιωμενοι και βαρια ονοματα. Αυτο που ειδα στην εισοδο δε το εχω ξαναδει. Ειχε την κλασσικη γυαλινη που βαζουν συνηθως εταιρειες αλλα μπροστα ειχε μια με μασιφ μεταλλο(αγνωστου τυπου) σαν τοιχο με 4 μεγαλες κλειδαριες που αμα το αμπαρωσεις βρισκεσαι σε πυρηνικο καταφυγιο. Ε αυτο το πραγμα οπως το ειδαν τα ματια μου, ηταν πορτα ασφαλειας. nobody in-nobody out

blade_
21-11-11, 11:51
επαναφερω το παρον,για μια ερωτηση μιας κ καποιους ισως εχει απασχολησει το εξης
οι πορτες κλειδωνουν απο μεσα..βγαινοντας ομως στο μπαλκονι κ θελωντας να μην επηρεαστει η εσωτερικη θερμοκρασια,κλεινουμε την πορτα με το κλασσικο "λιγο πιο πανω/κατω το μοχλο"

και ερωτω..υπαρχει καποιος αλλος τροπος να γαντζωνει η πορτα?καποιο μαγνητακι η γαντζακι κατι?

frap
21-11-11, 22:52
Ναι, μπαίνει ένα επιπρόσθετο κούμπωμα-σούστα και ένα χερουλάκι εξωτερικά για να τραβάς την πόρτα πίσω σου. Με αυτό κάνει ένα επιπλέον "κλικ" και η πόρτα μένει κλειστεί παρότι το μάνταλο είναι ανοιχτό. Μπορώ να σου ανεβάσω φώτο αν θέλεις.

Τιμή; Εμένα η Doral πριν 3 μήνες μου το χρεώσε 10€+ΦΠΑ. Πιστεύω ότι όλοι πάνω-κάτω τόσο θα το'χουνε το αντίστοιχο.

blade_
22-11-11, 03:04
βεβαιως φιλαρακο με ενδιαφερει!ευχαριστω!

frap
23-11-11, 21:54
Ζητώ συγνώμη για την καθυστέρηση. Παραθέτω δύο φωτογραφίες, από μέσα και από έξω, με τα πρόσθετα επισημασμένα.

blade_
25-11-11, 04:13
πολυ ενδιαφερον!αναρωτιεμαι αν υπαρχει κατι καταλληλο κ για μενα..η αν το συγκεκριμενο κανει και για αλλα
παραθυρα!σ'ευχαριστω πολυ φιλος :)

........Auto merged post: blade_ πρόσθεσε 111 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και κατι ακομα..αν μπορεις να μου αναφερεις ακριβη ονομασια θα ηταν οτι πρεπει!thanks!

frap
25-11-11, 11:43
Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, πιστεύω πως για τα περισσότερα κουφώματα υπάρχει κάποιο "κιτ" που να ταιριάζει. Γιατί δε ρώτας σε κάποιο αλουμινά;

Όσο για το όνομα, εγώ το ζήτησα ως "αυτό το σύστημα που μπορείς να τραβάς την πόρτα απ' έξω και να κουμπώνει" :p και ο πωλητής μπήκε στο νόημα αμέσως :)

blade_
25-11-11, 14:50
χαχα και γω ετσι το ζητησα,εστειλα μερικα email κ περιμενω!

fontana
25-01-12, 18:43
Παιδιά βλέπω πως χτυπιέστε έτσι... εμείς πριν 3 χρόνια περάσαμε στη Θεσ/νίκη αλουμινίου της Almaco, είμαστε πολύ ευχαριστημένοι
Ιδίως από το service και τη δουλειά που έκαναν τα παιδιά.
Επειδή έχω εμπειρία απο γνωστούς που βρήκαν το μπελά τους με τις εταιρίες που διαφημίζονται στο διαδίκτυο συνιστώ να μην ασχοληθείτε καν.
Συγκεκριμένα εμείς επιλέξαμε αλουμινά που είναι 30 χρόνια στη δουλειά κι αυτό από άλλους γνωστούς που έχουν μείνει υπερευχαριστημένοι.

Καλό κούφωμα, ναι, άντε κ ακριβό αν πιο αξιόπιστο, αλλά αν ο αλουμινάς είναι μάπα, όπως αρκετοί που ρίξαν τις τιμές και φθίνουν στην ποιότητα της δουλειάς τους, άχρηστα όλα κ τσάμπα χρήμα. Σκοπός είναι να κοιτάς να βρεις καλό τεχνίτη κι αυτός να δουλεύει με καλούς προμηθευτές.
Και μπήκαμε και στη διαδικασία να δούμε τις δουλειές που έκαναν για να αποφασίσουμε γτ δε μας περισσεύουν κιόλας να πειραματιστούμε. Τα διαπιστευτήρια μας ικανοποίησαν απόλυτα και φυσικά και η δουλειά τους και δε μας πήραν ΤΑ φράγκα που ακούω εδώ κ μου σηκώνετε η τρίχα.
Έπειτα στην αποξύλωση των παλιών, αν και ρίξαν πολύ δουλειά τα παιδιά, δε μας πήραν τα σώβρακα.... πήραμε κι άλλες προσφορές εννοείται... αλλά νομίζω πως τη διαφορά την κάνει ΠΑΝΤΑ ο τεχνίτης κι όχι ΜΟΝΟ το κούφωμα. Αν και εξαρτάται από κούφωμα σε κούφωμα ποιοτικά δηλ, αλλά αν θες κάτι να κρατήσει πάνω από χρόνια θα το πληρώσεις...

οι γονείς μου την είχαν πατήσει πιο παλιά με φτηνά αλουμινίου, που δεν ήταν τελικά καθαρό αλουμίνιο αλλά κράμα μούφα δηλ και μετά από 4 χρόνια είχαν πρόβλημα σοβαρότατο είχαν ξοδέψει κ τ μαλιοκέφαλά τους!
Πάντως για Θεσ/νίκη συστήνω ανεπιφύλακτα το συνεργείο που είχαμε, γτ υπάρχουν κι άλλες συστάσεις δεκαετίας και άνω και είδαμε κ έργα τους.

Καλή συνέχεια

Aristos1
03-03-12, 02:09
Γεια σας παιδιά περαστικός από την ιστοσελίδα και είπα να γράψω τη γνώμη μου.
Ασχολούμαι με την οικοδομή εδώ και πολλά χρόνια και έχουν δει πολλά τα μάτια μου, θα σας συνιστούσα να ασχοληθείτε με μεγάλες εταιρίες και όχι με αλουμινάδες κατασκευαστές.
Μεγάλες εταιρείες με δικό τους κατασκευαστικό συνεργείο είναι π.χ. Epal, Doral, με τους πρώτους έχω μόνο καλές εμπειρίες.

Gianniskriti
05-03-12, 17:31
Γεια σας παιδιά περαστικός από την ιστοσελίδα και είπα να γράψω τη γνώμη μου.
Ασχολούμαι με την οικοδομή εδώ και πολλά χρόνια και έχουν δει πολλά τα μάτια μου, θα σας συνιστούσα να ασχοληθείτε με μεγάλες εταιρίες και όχι με αλουμινάδες κατασκευαστές.
Μεγάλες εταιρείες με δικό τους κατασκευαστικό συνεργείο είναι π.χ. Epal, Doral, με τους πρώτους έχω μόνο καλές εμπειρίες.

Τί ορίζεις ως "αλουμινάδες κατασκευαστές" ? π.χ. τον αλουμινα της γειτονιας μου ? Κι αν αυτος ο αλουμινας εχει πιστοποίηση και ειναι αριστος στην δουλειά του?

nyannaco
06-03-12, 09:29
Συμπτωματικά, ο Aristos1 είναι όντως εντελώς περαστικός από εδώ, είναι το πρώτο και μοναδικό του post. Τώρα γιατί εμένα μου κάνει λίγο εκ του πονηρού, διαφήμιση ή κάτι τέτοιο... μάλλον γιατί είμαι εκ φύσεως καχύποπτος.
Επίσης είχα την εντύπωση ότι οι μεγάλες εταιρείες αλουμινίων (α) είναι άλλες, και όχι αυτές που αναφέρονται, και (β) ΔΕΝ κατασεκυάζουν/τοποθετούν, αλλά μόνο παράγουν. Μάλλον λαθος εντύπωση είχα.

Aristos1
06-03-12, 23:37
Τί ορίζεις ως "αλουμινάδες κατασκευαστές" ? π.χ. τον αλουμινα της γειτονιας μου ? Κι αν αυτος ο αλουμινας εχει πιστοποίηση και ειναι αριστος στην δουλειά του?

Καλησπέρα Γιάννη από την Κρήτη, βασικά δεν γνωρίζω κάποιον αλουμινά (αυτό που εννοείς της γειτονιάς), ο οποίος να έχει κάποια πιστοποίηση, και ποια θα ήταν αυτή η πιστοποίηση? μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς:hmm:

........Auto merged post: Aristos1 πρόσθεσε 22 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Συμπτωματικά, ο Aristos1 είναι όντως εντελώς περαστικός από εδώ, είναι το πρώτο και μοναδικό του post. Τώρα γιατί εμένα μου κάνει λίγο εκ του πονηρού, διαφήμιση ή κάτι τέτοιο... μάλλον γιατί είμαι εκ φύσεως καχύποπτος.
Επίσης είχα την εντύπωση ότι οι μεγάλες εταιρείες αλουμινίων (α) είναι άλλες, και όχι αυτές που αναφέρονται, και (β) ΔΕΝ κατασεκυάζουν/τοποθετούν, αλλά μόνο παράγουν. Μάλλον λαθος εντύπωση είχα.

nyannaco δεν είναι ότι είσαι καχύποπτος, μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοώ. Σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι σε εταιρείες διέλασης αλουμινίου π.χ. EUROPA, ΕΤΕΜ, EXALCO,. ALUMIL, ALCO κ.ά που διαφημίζονται ευρέως στα μέσα μαζικής ενημέρωσης, ως εταιρείες Κουφωμάτων, αλλά στην πραγματικότητα απλά διαθέτουν στην αγορά τα συστήματά τους. Αναφέρομαι σε κατασκευαστικές οι οποίες σχεδιάζουν το δικό τους προφίλ, κατασκευάζουν τα κουφώματα και επίσης τα τοποθετούvε, π.χ. η DORAL έχει δικό της προφίλ, κατασκευάζει τα κουφώματα της στο εργοστάσιο που διατηρεί στο Καλοχώρι Θεσσαλονίκης και τοποθετεί με την βοήθεια εξωτερικών συνεργατών, η EPAL αντίστοιχα, κάνει και την τοποθέτηση με δικά της συνεργεία.

Για να μη θεωρηθεί ότι κάνω κάποια διαφήμιση αυτών των δύο εταιριών θα αναφέρω άλλες δύο μεγάλες κατασκευαστικές εταιρείες που είναι η ALUK και η ΜΑΝΤΖΑΡΗΣ Α.Ε., οι οποίες όμως δεν χρησιμοποιούν δικό τους προφίλ, αλλά στηρίζονται σε συστήματα αλουμινίου άλλων εταιριών, όπως είναι η ελληνική ALUMIL ή ο γερμανικός κολοσσός SCHUCO.

nyannaco
07-03-12, 09:41
nyannaco δεν είναι ότι είσαι καχύποπτος, μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοώ. Σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι σε εταιρείες διέλασης αλουμινίου π.χ. EUROPA, ΕΤΕΜ, EXALCO,. ALUMIL, ALCO κ.ά που διαφημίζονται ευρέως στα μέσα μαζικής ενημέρωσης, ως εταιρείες Κουφωμάτων, αλλά στην πραγματικότητα απλά διαθέτουν στην αγορά τα συστήματά τους.Δεν ξέρω γιατί το λες αυτό, στο δικό μου μυαλό ήταν πάντα ξεκάθαρο ότι οι εταιρείες αυτές σχεδιάζουν και παράγουν προφίλ. Δεν κατάλαβα ποτέ να διαφημίζονται ως εταιρείες κουφωμάτων, όπως αντιλαμβάνομαι ότι το λες. Νομίζω ότι ήταν ξεκάθαρο αυτό από το προηγούμενο post μου. Είμαι η εξαίρεση και ο περισσότερος κόσμος πιστεύει ότι κάνουν εφαρμογή; Μπορεί, δεν ξέρω.

Αναφέρομαι σε κατασκευαστικές οι οποίες σχεδιάζουν το δικό τους προφίλ, κατασκευάζουν τα κουφώματα και επίσης τα τοποθετούvε, π.χ. η DORAL έχει δικό της προφίλ, κατασκευάζει τα κουφώματα της στο εργοστάσιο που διατηρεί στο Καλοχώρι Θεσσαλονίκης και τοποθετεί με την βοήθεια εξωτερικών συνεργατών, η EPAL αντίστοιχα, κάνει και την τοποθέτηση με δικά της συνεργεία.Αρα αν καταλαβαίνω καλά οι δύο αυτές εταιρείες είναι κάτι ανάμεσα σε κατασκευαστές προφίλ (τα κατασκευάζουν μόνοι τους, ή φασόν σε κάποιον από τους προηγούμενους; ) και εφαρμοστές. Το εργοστάσιό τους δηλαδή κάνει κοπή και συναρμολόγηση, έτσι; Και γιατί να το κάνει καλύτερα το Καλοχώρι Θεσσαλονίκης από τη Χαλκίδα Ευβοίας που χρειάζομαι εγώ τα κουφώματα; Κι αν το εργοστάσιο έχει μετρήσει και κόψει λάθος, θα κυνηγάω το Θεσσαλονικιό από το τηλέφωνο, και θα περιμένω αφού τον πείσω να μου ξαναστείλει κούφωμα από τη Θεσσαλονίκη; Δεν με πείθει η όλη ιστορία.

frap
07-03-12, 10:52
Δεν ξέρω γιατί το λες αυτό, στο δικό μου μυαλό ήταν πάντα ξεκάθαρο ότι οι εταιρείες αυτές σχεδιάζουν και παράγουν προφίλ. Δεν κατάλαβα ποτέ να διαφημίζονται ως εταιρείες κουφωμάτων, όπως αντιλαμβάνομαι ότι το λες. Νομίζω ότι ήταν ξεκάθαρο αυτό από το προηγούμενο post μου. Είμαι η εξαίρεση και ο περισσότερος κόσμος πιστεύει ότι κάνουν εφαρμογή; Μπορεί, δεν ξέρω.
Κοίτα, εγώ στις διαφημίσεις, της ETEM πχ που παίζει πολύ και της EUROPA, έτοιμα κατασκευασμένα και τοποθετημένα κουφώματα έβλεπα, πόρτες-παράθυρα. Όχι σκέτα άκοπα και άβαφα προφιλ. Μέχρι να ψάξω για το σπίτι που άλλαξα προσφάτως, είχα την εντύπωση πως τα πουλάνε κιόλας έτοιμα. Αλλά όχι.


Αρα αν καταλαβαίνω καλά οι δύο αυτές εταιρείες είναι κάτι ανάμεσα σε κατασκευαστές προφίλ (τα κατασκευάζουν μόνοι τους, ή φασόν σε κάποιον από τους προηγούμενους; ) και εφαρμοστές. Το εργοστάσιό τους δηλαδή κάνει κοπή και συναρμολόγηση, έτσι;
Και τα δύο, τουλάχιστον οι δύο που αναφέρθηκαν παραπάνω. Κάνουν και τη διέλαση μόνοι τους. Μασίφ ράβδοι αλουμινίου είναι η πρώτη ύλη τους. Τα συνεργεία τους απλά βιδώνουν στο σπίτι το κούφωμα στη θέση του. Για την DORAL επίσης γνωρίζω πως κατασκευάζει η ίδια και τους διπλούς κλπ υαλοπίνακες (τα τζάμια ντε!) που διαθέτει.


Και γιατί να το κάνει καλύτερα το Καλοχώρι Θεσσαλονίκης από τη Χαλκίδα Ευβοίας που χρειάζομαι εγώ τα κουφώματα; Κι αν το εργοστάσιο έχει μετρήσει και κόψει λάθος, θα κυνηγάω το Θεσσαλονικιό από το τηλέφωνο, και θα περιμένω αφού τον πείσω να μου ξαναστείλει κούφωμα από τη Θεσσαλονίκη; Δεν με πείθει η όλη ιστορία.
Εσύ δε μιλάς με Θεσσαλονίκη, αλλά με τον τοπικό αντιπρόσωπο/πωλητή που δουλεύει στην έκθεση της εταιρείας στην περιοχή σου. Για ανθρώπους του ίδιου νοητικού επιπέδου, ότι πιθανότητα έχει αυτός να μετρήσει λάθος, την ίδια έχει και ο οποιοσδήποτε άλλος. Και στις δύο περιπτώσεις θα κυνηγάς αυτόν. Και σε λογικά πλαίσια, πάνω κάτω τον ίδιο χρόνο θα κάνουν να σου αντικαταστήσουν το προβληματικό τμήμα/κούφωμα... Και για να πω και τι μαύρη αλήθεια, πιστεύω πως ειδικά το μεγάλο εργοστάσιο το παίρνει να μπει και "μέσα" για να σε ικανοποιήσει, τον μικρό κατασκευαστή όχι.

Επιπλέον, ο καθετοποιημένος κατασκευαστής, γνωρίζεις εκ τον προτέρων πως θα σου παρέχει το κούφωμα συναρμολογημένο με τα σωστά παρελκόμενα. Ο ανεξάρτητος απλά μπορεί να πάρει το προφιλ της τάδε εταιρείας, αλλά να επιλέξει άλλη, φτηνότερη σειρά ας πούμε μεντεσέδων, συστημάτων ασφάλισης, λάστιχων σφράγισης και δεν ξέρω 'γω τι άλλο, τα οποία ενδέχεται να μεταβάλουν τα χαρακτηριστικά του κουφώματος από τα διαφημιζόμενα του κατασκευαστή προφίλ για το πρότυπο κούφωμα που πιστοποίησε. Τον ανεξάρτητο κατασκευαστή θα πρέπει να τον εμπιστεύεσαι πολύ ή να γνωρίζεις την ποιότητα της δουλειάς του.

Τώρα από κει και πέρα, όλα είναι θέμα προσωπικής επιλογής.

Εμένα με κέρδισε πρώτα η προσέγγιση και κατόπιν η τελική τιμή. Πίστευα πως θα ήταν διαφορετικά, αλλά από τους ανεξάρτητους κατασκευαστές που απευθύνθηκα εγώ:
- ένας ήταν αρκετά ακριβότερος: μιλάμε για 25% επάνω, διαφορά που δε τη δικαιολογώ μόνο από το διαφορετικό προφίλ, αφού τα τελικά χαρακτηριστικά του (ηχομόνωση, θερμομόνωση, αντίσταση στην ανεμοπίεση) ήταν παραπλήσια... Και φαινόταν να βαριέται αφάνταστα να απαντά στις ερωτήσεις μου...
- ένας παρότι ο ίδιος θέλησε να περάσει από το σπίτι να μετρήσει και να δώσει προσφορά, με κρέμασε (δις) και δεν βρήκε ποτέ χρόνο
- ένας, με πολύ καλές συστάσεις από γνωστό άνθρωπο που ασχολιόταν παλιά με το χώρο και τον οποίο και θα προτιμούσα μάλλον τελικά, κάνοντας ακόμη και καλή υποχώρηση στο θέμα τιμής, δε μου έδωσε ποτέ ενδεικτική προσφορά παρότι τον ενοχλούσα κάθε 2-3 μέρες για δύο εβδομάδες.

Δε λέω, ίσως το έργο (4 μπαλκονόπορτες) που πρόσφερα να ήταν μικρό ή/και την εποχή (ντάλα καλοκαίρι) που έψαχνα να ήταν κλεισμένοι 110% σε μεγαλύτερα έργα. Αλλά η εντύπωση μένει...

Τελικά προτίμησα ένα καθετοποιημένο κατασκευαστή, που και ο πωλητής με προσέγγισε σε προσωπικό επίπεδο και ακούραστα εξυπηρετούσε και στις 2 επισκέψεις στην έκθεσή τους και απαντούσε τεκμηριωμένα σε ότι τον ρωτούσα. Ενδεικτικά, ένα δύο πράγματα που δεν είχε ενημέρωση, σε δεύτερο χρόνο μου έδειξε τεχνικά έγγραφα της εταιρείας που περιέγραφαν ότι ρωτούσα. Τελικά πέτυχα και αρκετά χαμηλότερη τιμή (~10%) σε σχέση με την έρευνα αγοράς που που έκανα (3 κάθετοι, 3 ανεξάρτητοι) και εξόφληση με χρέωση της πιστωτικής κάρτας μου (επιπλέον 1.5% έκπτωση :p ) και το 50% του ποσού σε 6 άτοκες δόσεις, κάτι που οι άλλοι ούτε να το ακούσουνε.

nyannaco
07-03-12, 13:48
Με κάλυψες! ;)

GeorgeM.
09-03-12, 03:12
Παιδια σε ολα αυτα τα ποστ ειδα αρκετα παραλογα κ κακως κειμενα που δεν μπορω να τα απαντησω ενα ενα ξεχωριστα(οσα τουλαχιστον ξερω) κ βεβαια φορουμ ειναι ο καθενας λεει την αποψη του, αλλα πολυ σπαμ ρε αδερφε... Γενικα παρολο που ειμαι πολλα χρονια στο χωρο με δικο μου μαγαζι σχεδον 40χρονια, βλεπω οτι το αν τελικα μεινει ευχαριστημενος ενας πελατης ειναι σαν να παιζει λοτο... να πετυχεις τον μαστορα, να εχει πιστοποιητικα, να δεις δουλειες του, να πας σε μεγαλη εταιρεια που ετοιμαζει μονη της τα κουφωματα... μην πας στον πιο φτηνο ειναι μαπα...μην πας στον πιο ακριβο θελει να σε γδαρει...τελικα τι πρεπει να κανει ενας επαγγελματιας του χωρου για να εχει δουλεια????
αυτο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι το εξης.3 μεγαλες εταιρειες europa, alumil και etem. η alumil εχει πανω απο το 50% της αγορας αλουμινιου στην ελλαδα και μαλιστα εξαγει κ σε αλλες χωρες. το αλλο 50% το μοιραζονται οι υπολοιπες 9 εταιριες αλουμινιου. η europa παει για καθετοποιηση που σημαινει οτι τα συνοικιακα μαγαζια θα κλεισουν κ θα κατασκευαζει μονη της τις παραγγελιες. επισης ειναι κ αυτη ελληνικη εταιρεια. για την etem μπορω να πω οτι ειναι κ αυτη αρκετα σοβαρη κ στοιβαρη σαν κατασκευη, και φερνει λιγο στην technal για οσους γνωριζουν...βεβαια ξεφευγει σε τιμη. Επιπλεον, καθε εταιρεια εχει ελαφριες, μεσσαιες,βαριες, πιο προσιτες, πιο πολυτελεις σειρες ...δεν μπορεις να συγκρινεις ανομοια πραγματα. Λογικο ειναι μια καθετοποιημενη μοναδα να εχει καλυτερες τιμες,να εχει επενδυσει σε εκθεσεις, marketing, 2μετρες μοντελες στην υποδοχη κ σαμπανια για τους πελατες, αλλα ειναι κ πιο απροσωπες... μου θυμιζουν αντιπαραθεση ικεα με επιπλοποιο.

Επισης, ολες οι εταιριες σχεδιαζουν δικα τους προφιλ με ελαχιστες διαφοροποιησεις τοσο στο σχεδιο οσο κ στο βαρος φυσικα για να υπαρχει ο αναλογος ανταγωνισμος. δεν μπορει να συγκριθει πχ η alumil ή η europa με μια εταιρεια που εχει πχ το 10% της ελληνικης αγορας κ αυτο ειναι λογικο. Για παραδειγμα η alumil εχει προφιλ για οποιαδηποτε κατασκευη μπορει να γινει, απο καγκελο τυπου νικελ, θωρακισμενες πορτες, στεγαστρα, φισουνες-ακορντεον, γυαλοπετασματα κλπ κλπ. εχει προφιλ για ολες τις πιθανες κατασκευες, πραγμα το οποιο ειναι αδυνατο για μια μικρη εταιρεια. επισης αυτο συνεπαγεται οτι εχει ριξει πολυ χρημα στο σχεδιασμο προφιλ απο μηχανικους, εφαρμοστες κλπ και βεβαια οτι μεσα απ την πορεια της εχει βελτιστωποιησει τις οποιες ''αστοχιες'' ειχαν τα προφιλ της. μια μικρη εταιρεια δεν μπορει να το κανει αυτο...θελει μεγαλο κεφαλαιο να πετας καλουπια καθε χρονο... γι αυτο αλλωστε βλεπεις εταιριες κομητες που σε 3-4 χρονια λειτουργιας βαρανε κανονι κ μετα ο πελατης μενει με το ''ροδακι'' στο χερι κ ψαχνει να βρει ανταλλακτικο στοκ...
Οταν λοιπον ακους οτι η europa παει για καθετοποιηση και θεωρειται απ τις καλες εταιριες ( αν θυμαμαι εχει το30% της ελληνικης αγορας) φανταζεσαι τι γινεται με τις υπολοιπες... Το κουφωμα αλουμινιου δεν ειναι μονο τοποθετηση, αλλα και συντηρηση αν χρειαστει, διαθεσιμα ανταλλακτικα, ευκολη αντικατασταση χωρις ζημιες κ αλλα πολλα. ειναι σαν να παιρνεις αμαξι. η εγγυηση του πρεπει να ειναι τουλαχιστον 10-15χρονια. αρκει βεβαια μεχρι τοτε να υπαρχει κ η εταιρεια που διαλεξες...

........Auto merged post: GeorgeM. πρόσθεσε 30 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Επίσης τα κουφώματα είναι ανοιγόμενα.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι όλα τα αλουμίνια δεν συμπεριφέρονται το ίδιο, δηλαδή ενώ σε γενικές γραμμές οι μπαλκονόπορτες δεν βάζουν νερό ή βάζουν ελάχιστο νερό (πχ ένα φλιτζάνι του ελληνικού καφέ) τα παράθυρα σε γενικές γραμμές αν τα βρέξει για 5-10 δευτερόλεπτα με το λάστιχο θα περάσει πολύ νερό μέσα (δηλαδή θα θέλεις σφουγγαρίστρα).

@Gordito:
Στέλνω κάποιες φωτογραφίες http://imageshack.us/g/109/img044x.jpg/ δεν ξέρω αν είναι αρκετά καθαρές - σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για την βοήθεια

Καλό μεσημέρι!

φιλε μου (καπως αργα βεβαια αλλα... )
1)τα κουφωματα σου δεν εχουν σα σωστα λαστιχα στεγανοποιησης απ οτι μπορω να διακρινω. υπαρχουν 3 ειδη φουσκακι κ 2 κεντρικου ελαστικου που λειπει εντελως. λογικα το φουσκακι σου πρεπει να ειναι μαλακο. αν δεν ειναι εχεις θεμα...
2) τα ανοιγομενα κουφωματα ειναι τα πιο στεγανα. αν βαζουν νερα ειναι ειτε απο λαστιχα, ειτε απο λαθος μετρα. αν για παραδειγμα το φυλλο του κουφωματος ειναι 1-2mm μικροτερο η αν δεν εχει ρυθμιστει πανω-κατω σωστα, τοτε ειναι πολυ πιθανο να βαλει νερα.
3) οντως οι εταιριες διελασης δεν προβλεπουν πλυσιμο με λαστιχο, αλλα υπαρχουν καποιες προδιαγραφες για συγκεκριμενα mm βροχης κ ανεμου. Βεβαια αυτο δεν σημαινει σε καμμια περιπτωση οτι επρεπε να βαλει νερα το παραθυρο σου...
4) μεγαλο ρολο παιζει κ το κλειδωμα... 1-2-3 σημειων? σφραγγιζει καλα το φυλλο πανω στην κασα?
πιστευω να εχεις βρει ακρη μεχρι σημερα...:oneup:

ΒΑΓΓΕΛΗΣ Β
25-05-12, 15:47
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΘΑ ΧΑΡΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΑΣ .ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΗ ΓΝΩΜΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΣΑΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ .

Sotis1971
16-02-15, 15:19
Καλησπέρα, παιδιά ξέρω ότι το post είναι παλιό, αλλά θα την κάνω την ρημάδα την ερώτηση, γιατί ίσως μπορεί κάποιος να βοηθήσει!

Ψάχνω κάτι αντίστοιχο με αυτό (http://www.epal.gr/profil-epal-alu-pasiv) απο ελληνική εταιρεία οχι Βουλγάρικες, Σκοπιανές, κ.λπ. Άλλα που να έχουν καταλάβει οτι διανύουμε περίοδο οικονομικής κρίσης... Γιατί η συγκεκριμένη μάλλον δεν το έχουν καταλάβει:rtfm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.