PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΜΒΕΛΕΙΑ ΑΣΥΡΜΑΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ



Σελίδες : 1 [2]

LIONOR
25-02-09, 12:16
επανηλθα :)
λοιπον επεσε στα χερια μου, μαλλον απο λαθος της forthnet, ενα router ασυρματο, το thomson tg585v7 Και ειναι ακριβως οτι ζητουσα! Και ασυρματο και με 4 θυρες ethernet. Moυ ζηταει ομως user name και password και ενω βαζω αυτα που ηδη εχω, δεν τα αναγνωριζει :(
Δηλ ειναι κατα καποιο τροπο ...κλειδωμενο; Αν θελει δηλ. οποιοσδηποτε να το χρησιμοποιησει δεν μπορει;

magnuslupus
25-02-09, 13:21
επανηλθα :)
λοιπον επεσε στα χερια μου, μαλλον απο λαθος της forthnet, ενα router ασυρματο, το thomson tg585v7 Και ειναι ακριβως οτι ζητουσα! Και ασυρματο και με 4 θυρες ethernet. Moυ ζηταει ομως user name και password και ενω βαζω αυτα που ηδη εχω, δεν τα αναγνωριζει :(
Δηλ ειναι κατα καποιο τροπο ...κλειδωμενο; Αν θελει δηλ. οποιοσδηποτε να το χρησιμοποιησει δεν μπορει;

Νομίζω το default user name είναι Administrator και το pass κενό

LIONOR
25-02-09, 13:33
δηλ απο οτι καταλαβα, βαζεις αυτα που χρειαζονται για το συγκεκριμενο router και οχι τα προσωπικα σου...οκ θα τα δοκιμασω :) (σε ευχαριστω!)

ghost_shox
25-02-09, 13:51
Διάβασα τα προηγούμενα ερωτήματα και θέλω να θέσω μια πιο δύσκολη περίπτωση. Θέλω να πιάνω wifi από μία κατοικία σε άλλη. Τα δύο κτίσματα απέχουν περίπου 50 μέτρα και δεν μεσολαβεί τίποτα μεταξύ τους. Η πηγή έχει να διαπεράσει τοίχο ενώ η απόμακρισμένη θέση εργασίας έχει θέα από παράθυρο προς την πρώτη. Τι θα προτείνατε για να φτάσει το σήμα;

Wireless Repeater στον παραλήπτη;
Αν ναι τότε συμβατότητα με το router; Υπάρχει λύση πακέτου router-repeater στην αγορά;
Εναλλακτική;

Είμαι άσχετος με το θέμα.
:sorry:
Εγώ ξέρω από τρέξιμο και ποδήλατο.

LIONOR
25-02-09, 13:54
o κωδικος που μου δωσες δεν επιασε :(

magnuslupus
25-02-09, 14:07
o κωδικος που μου δωσες δεν επιασε :(

Το "Α" στο Administrator πρέπει να το βάλεις κεφαλαίο.

Αν το router το είχε κάποιος άλλος πριν απο 'σενα μπορεί να έχει αλλάξει τους κωδικούς. Όποτε θα πρέπει να κάνεις hard reset στην συσκευή.

LIONOR
25-02-09, 14:25
(μου το δωσανε απο shop της forthnet, οποτε μαλλον ειναι καινουργιο, αλλα ποτε δεν ξερεις...)
ααα! δοκιμασα και με Α κεφαλαιο και με μικρο και με οτι ναναι αλλα τπτ αυτο :(
πως κανουμε hard reset? να πατησω ενα πολυ μικρο κουμπακι που εχει πισω;

magnuslupus
25-02-09, 14:33
(μου το δωσανε απο shop της forthnet, οποτε μαλλον ειναι καινουργιο, αλλα ποτε δεν ξερεις...)
ααα! δοκιμασα και με Α κεφαλαιο και με μικρο και με οτι ναναι αλλα τπτ αυτο :(
πως κανουμε hard reset? να πατησω ενα πολυ μικρο κουμπακι που εχει πισω;

πριν κανεις reset ριξε και μια ματια εδω (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=54)

LIONOR
25-02-09, 14:37
οκ θα το ψαξω, σε ευχαριστω πολυ

plouf
02-03-09, 14:12
Διάβασα τα προηγούμενα ερωτήματα και θέλω να θέσω μια πιο δύσκολη περίπτωση. Θέλω να πιάνω wifi από μία κατοικία σε άλλη. Τα δύο κτίσματα απέχουν περίπου 50 μέτρα και δεν μεσολαβεί τίποτα μεταξύ τους. Η πηγή έχει να διαπεράσει τοίχο ενώ η απόμακρισμένη θέση εργασίας έχει θέα από παράθυρο προς την πρώτη. Τι θα προτείνατε για να φτάσει το σήμα;

Wireless Repeater στον παραλήπτη;
Αν ναι τότε συμβατότητα με το router; Υπάρχει λύση πακέτου router-repeater στην αγορά;
Εναλλακτική;

Είμαι άσχετος με το θέμα.
:sorry:
Εγώ ξέρω από τρέξιμο και ποδήλατο.

τα περιβόητα range extenders ειναι αρκετα συμβατα (ισως και 100%)
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613480

@ ADSLgr.com All rights reserved.