PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΜΒΕΛΕΙΑ ΑΣΥΡΜΑΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ



Σελίδες : [1] 2

LIONOR
10-02-09, 03:52
Μενω στον 3ο οροφο πολυκατοικιας και θελω να κανω μια ασυρματη δικτυωση με το διαμερισμα που ειναι στον 2ο οροφο. Αν αγορασω ενα ασυρματο router και μια ασυρματη καρτα δικτου, θα μπορω να εχω Internet και στον κατω οροφο....;

ariadgr
10-02-09, 03:54
Μενω στον 3ο οροφο πολυκατοικιας και θελω να κανω μια ασυρματη δικτυωση με το διαμερισμα που ειναι στον 2ο οροφο. Αν αγορασω ενα ασυρματο router και μια ασυρματη καρτα δικτου, θα μπορω να εχω Internet και στον κατω οροφο....;

Μόνο μια δοκιμή θα σε πείσει.

frenty
10-02-09, 04:02
Σχεδόν σίγουρα θα έχει κάλυψη, μπορεί όμως σε μειωμένη ταχύτητα συγχρονισμού (<54Mbps).
Ο μόνος σίγουρος τρόπος είναι η δοκιμή, όπως προέγραψε πολύ σωστά ο φίλος ariadgr.

LIONOR
10-02-09, 04:42
δεν θα ταν αδικο να δωσω τσαμπα τα λευτα; :)
εχετε να μου προτεινετε ενα καλο φτηνο ρουτερακι και μια καρτα; (δεν εχω ιδεα απο αυτα)

tsorbi
10-02-09, 10:39
Ενα καλό (γερό-δυνατό) και φτηνό ρούτερ ισως δεν λύσει το πρόβλημα σου,αλλωστε μεσολαβει ενας οροφος (πλάκα με σίδερα,μονωση,τσιμέντο).
Εαν τα διαμερίσματα δεν ειναι το ενα κάτω απο το αλλο τότε δυσκολεύουν τα πράγματα.

tsioutotrelo
10-02-09, 10:58
αν είναι καλό το ρουτερ, το ποίο πιθανό είναι να έχει δίκτυο τουλάχιστον στο δωμάτιο που βρίσκετε κάτω από το ρουτερ

euri
10-02-09, 11:04
Υπάρχει η περίπτωση να "ρίξετε" ένα καλώδιο UTP;

sv2evs
10-02-09, 11:06
Υπάρχει η περίπτωση να "ρίξετε" ένα καλώδιο UTP;
η σωστότερη λύση. :oneup:

LIONOR
11-02-09, 05:19
για την ωρα αυτο εχουμε κανει. βασικα εχω το siemens cl-110 που εχει μια θυρα ethernet και μια usb. εγω εχω συνδεθει με την Usb και εχω 'τραβηξει' καλωδιο για να συνδεθει και το pc του αδερφου μου που ειναι ακριβως απο κατω. Αλλα τωρα τελευταια το usb μου κανει ολο διακοπες (ασε που εχουμε μονιμα ανοιχτο το παραθυρο για να περναει το καλωδιο) και ελεγα μηπως θα τανε καλυτερα ενα ασυρματο.

Patentman
11-02-09, 05:47
Για εναν οροφο λογικα δεν θα εχεις προβλημα, ειδικα αν το ρουτερ βρισκεται κοντα σε μπαλκονοπορτα ή μεγαλο παραθυρο (και ας εχει πατζουρι) και ο υπολογιστης στον κατω οροφο ειναι απο την ιδια πλευρα της πολυκατοικιας (και οχι απο την απεναντι, μπρος- πισω δηλαδη).

Αλλά για παν ενδεχομενο αγοραζεις μια καρτα δικτυου που να εχει αποσπωμενη κεραια, π.χ ASUS WL-138G V2 WIRELESS PCI ADAPTER (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616069)
ωστε αν χρειαστει να αγορασεις μια κεραια με καλυτερη απολαβη, πχ την TP-LINK TL-ANT2405C 5DBI 2.4GHZ INDOOR OMNI ANTENNA (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612304)
Η κεραια, αν τελικα χρειαστει, κανει πολυ καλη δουλεια.
Εκτος και αν μιλαμε για laptop στον κατω οροφο, που δεχεται USB καρτουλα (και παλι υπαρχει καρτα με μεγαλη απολαβη).

Αν τελικα εχεις προβλημα με το ασυρματο απλα μπορεις να κανεις μερικες αλλαγες, οπως το να αλλαξεις καναλι εκπομπης στο ρουτερ, ωστε να μην "πεφτει" πανω σε παρεμβολες απο αλλα γειτονικα δικτυα ή/και να αλλαξεις driver στην καρτα δικτυου ή/και να αλλαξεις θεση στην κεραια (μια μικρη μετακινηση 5 ποντων αρκει πολλες φορες).
Μην αγχωνεσε, αυτα ειναι αναγκαια για πολυ δυσκολες καταστασεις. Απλα ολες αντιμετωπιζονται.
Σε νορμαλ δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα ακομα και με ενα οποιοδηποτε ρουτερ, μια οποιαδηποτε καρτα και με οποιαδηποτε ρυθμιση.

aa144
11-02-09, 11:56
για την ωρα αυτο εχουμε κανει. βασικα εχω το siemens cl-110 που εχει μια θυρα ethernet και μια usb. εγω εχω συνδεθει με την Usb και εχω 'τραβηξει' καλωδιο για να συνδεθει και το pc του αδερφου μου που ειναι ακριβως απο κατω. Αλλα τωρα τελευταια το usb μου κανει ολο διακοπες (ασε που εχουμε μονιμα ανοιχτο το παραθυρο για να περναει το καλωδιο) και ελεγα μηπως θα τανε καλυτερα ενα ασυρματο.

Καλύτερα θα ήταν να πάρεις κανένα ρούτερ της προκοπής, φθηνό, με 4 Ethernet και να συνδεθείτε και οι δυο με Ethernet, ειδικά αφού το καλώδιο ήδη υπάρχει έτοιμο και λειτουργεί.

Εδώ που τα λέμε, συνήθως ασύρματο ζητάνε αυτοί που δεν έχουν ή δεν μπορούν ή δεν θέλουν να περάσουν καλώδιο. Αλλά αν το καλώδιο Ethernet ήδη υπάρχει, τότε δεν βλέπω κανένα λόγο να κάνεις τα πράγματα πολύ χειρότερα λειτουργώντας ασύρματα.

Ειδικά τώρα για φθηνό ρούτερ, που δοκιμασμένα παίζει στο δίκτυο της Forthet, έχω καλά αποτελέσματα με αυτό:

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0346083&catid=050400

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 1 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και κάντε μια τρύπα στο κούφωμα του παραθύρου και περάστε το καλώδιο κανονικά και όχι έχοντας ανοιχτό το παράθυρο. Γιατί έρχονται και κρύα...

euri
11-02-09, 12:01
Και το Siemens δεν έχει πρόβλημα. Μπορεί εναλλακτικά να πάρει ένα switch και να τα ρίξει όλα εκεί πάνω.

Όσο για την τρύπα...είτε στον κούφωμα, είτε στον τοίχο, είναι κάτι που καλό θα ήταν να γίνει.

iq200
11-02-09, 12:53
Δεν χρειάζεται να πάρει καινούργιο router, ένα switch δίπλα στο υπάρχον router, που θα του δώσει περισσότερες θύρες, αρκεί.

Θα είναι πιο φτηνό από ένα φτηνό router και πολύ πιο φτηνό από οποιαδήποτε ασύρματη λύση.

Θα είναι επίσης πολύ πιο αξιόπιστο από USB σύνδεση αλλά και από το ασύρματο δίκτυο.

:oneup:

aa144
11-02-09, 13:29
Ναι, αλλά το Siemens που έχει, μπορεί να ψοφήσει, συνυπολογίζοντας ότι ήδη έχει αρχίσει τα παρατράγουδα, άρα τζάμπα θα πάει και το switch. Δεν είναι η πρώτη φορά, καλύτερα ένα φθηνό πλήρες (και ασύρματο, αν τυχόν χρειαστεί) ρουτεράκι και το Siemens στη σύνταξη.

Patentman
11-02-09, 17:52
Συνηθως ομως στις πολυκατοικιες ή ακομα και διπλοκατοικιες ετσι ξεκιναει το κακο.
Ενα καλωδιο τηλεορασης, ενα καλωδιο ethernet, μια η υδροροη που ειναι εξωτερικη (σε μερικες οικοδομες), μια οι σωληνες του φυσικου αεριου, βαλε και ενα -δυο κλιματιστικα και το σπιτι γινεται η καλυβα του καραγκιοζη.

Ναι στο καλωδιο οταν και εφοσον δεν χαλαει την αισθητικη, την λειτουργικοτητα του σπιτιου (ζημιες, κ.α) και οταν δεν "ενοχλει" τους γειτονες.

Το ασυρματο λοιπον ειναι μονοδρομος σε πολλες περιπτωσεις, και πραγματικα λυνει τα χερια.
Ειδικα οταν δεν σε νοιαζει το τοπικο δικτυο.

tasos-tasos
11-02-09, 18:04
θα ηταν καλο να δοκιμάσεις και Asus WiFi Adapter
σε αγορά μου από Πλαίσιο ο πωλητής μου είπε: είσαι μακριά από το ρουτερ? παρε Asus

και πραγματι, το laptop και το Iphone μετα δυσκολίας πιάνουν κάτι ασύρματα δικτυα στην περιοχή
με το Asus το σταθερό τα έπιασε όλα

LIONOR
12-02-09, 06:20
αν και οι αποψεις σας ειναι διαφορετικες μου φαινονται ολες σωστες! Επειδη ειμαι λιγο ψιλοασχετη με την ολη ιστορια, αν μπορειτε να μου προτεινεται ενα καλουτσικο ασυρματο router (μελλοντικα ισως παρω κι ενα netbook οποτε θα χρειαστει) και να μου δωσετε ενα site για switch. Συγνωμη για τις ισως χαζες ερωτησεις αλλα δεν ειμαι σχετικη με το αντικειμενο...

frenty
12-02-09, 07:45
αν και οι αποψεις σας ειναι διαφορετικες μου φαινονται ολες σωστες! Επειδη ειμαι λιγο ψιλοασχετη με την ολη ιστορια, αν μπορειτε να μου προτεινεται ενα καλουτσικο ασυρματο router (μελλοντικα ισως παρω κι ενα netbook οποτε θα χρειαστει) και να μου δωσετε ενα site για switch. Συγνωμη για τις ισως χαζες ερωτησεις αλλα δεν ειμαι σχετικη με το αντικειμενο...

Αν έχεις γνωστό που έχει ασύρματο modem και laptop και μπορεί να στα φέρει στο σπίτι σου για μια δοκιμή, θα έπαιρνες μια πρώτη ιδέα.
Δεν χρειάζεται να βάλει τους κωδικούς σου, για να συνδεθεί στο διαδίκτυο στην δική σου γραμμή. Σε ενδιαφέρει μόνο η ασύρματη κάλυψη.
Θα ήταν έτσι ευκολότερο να αποφασίσεις.

LIONOR
13-02-09, 01:53
χμμμ οκ κατι θα σκεφτω! σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας!

Patentman
13-02-09, 17:59
Pirelli, NetFaster & SpeedTouch δουλευουν αψογα στην εμβελεια του ασυρματου δικτυου.
Οχι οτι δεν δουλευουν και αλλα, απλα δεν ξερω αν τα αλλα δουλευουν το ιδιο καλα.

Λογικα με ενα οποιοδηποτε ασυρματο ρουτερ δεν θα εχεις προβλημα οταν προκειται για εναν οροφο και εχοντας απο την ιδια μερια της πολυκατοικιας το ρουτερ με τον υπολογιστη.

aa144
13-02-09, 20:57
(Δηλαδή μιλάμε για ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΘΕΤΗ διέλευση μέσα από το μπετόν της πλάκας. Και ΟΧΙ για διέλευση ΥΠΟ ΓΩΝΙΑ. Και πάλι όμως εξαρτάται από το είδος και το πάχος των υλικών, π.χ. δεν είναι το ίδιο αν η πλάκα έχει ενσωματωμένη ενδοδαπέδια, καθόλου το ίδιο...)

(NetFaster δεν καταφέρνει να περάσει πλάκα τελευταίου ορόφου και να φτάσει στο δώμα όπου η διαδρομή του σήματος έχει διαγώνια απόκλιση από την κάθετο περί τα 5 μέτρα. Οριακά λειτουργεί, και μόλις κινηθεί κάποιος άνθρωπος στη διαδρομή του σήματος, στη νοητή ευθεία που ενώνει πομπό και δέκτη, τότε χάνει το σήμα οριστικά.)

Patentman
13-02-09, 21:10
Μπα, το NetFaster που εχω δοκιμασει παει (προς τα κατω ομως, οχι προς τα πανω) πολυ ανετα.
Με ενα παλιο laptop, με intel καρτα wifi.

Το μονο που χρειαστηκε ηταν να αλλαξω καναλι.
Στο προεπιλεγμενο ουτε στα 5 μετρα -με οπτικη επαφη κιολας- δεν επιανε... και ας μην επεφταν αλλα δικτυα πανω σ`αυτο το καναλι...

Τωρα μαλιστα παιζει με την ισχυ δυο βηματα πιο κατω απο την μεγιστη, στον κατω οροφο και σε πολλα δωματια κιολας (αλλα απο την αντιθετη πλευρα του κτηριου).
Αυτα ειναι.

chania7
13-02-09, 21:13
ειχα το ιδιο προβλημα. στην αρχη το εκανα με modem router και μια ασυρματη καρτα και δεν πηγαινε με την καμια. κατεβασα απο μια τριπα ενα RJ45 και εκανα τη δουλεια μου

aa144
13-02-09, 21:19
(Για το περιστατικό με NetFaster που ανέφερα, λήψη με δυο διαφορετικά USB stick, ξέρω, χειρότερα δεν γίνεται, σε όλα τα κανάλια τα ίδια χάλια, μέχρι και Access Point αγόρασε - του πούλησαν, για να είμαι ακριβής -, το βάλαμε εντελώς κάθετα κάτω από το δώμα, λίγο καλύτερα τα πράγματα, τελικά με άκουσε, πέρασε καλώδιο UTP και γλύτωσε.)

Patentman
13-02-09, 21:32
Τι να πω, παντα παιζουν πολλοι ασταθμητοι παραγοντες.
Στο σταθερο εχω μια TP-Link TL-WN353GD (http://www.tp-link.com/products/product_des.asp?id=160) μαζι με μια TP-Link TL-ANT2405C (http://www.tp-link.com/products/product_des.asp?id=58) και πιανει καμπανα.
Μονο ομως με αυτη την κεραια αλλά και μονο με την εκδοση driver 6.1113.215.2008 της Realtek.

Βεβαια εχω και μια Asus WiFi/AP Solo, ιδια με αυτην (http://www.asrock.com/mb/spec/WiFi-Module.asp) που καμπανιαζει χωρις καμια προσπαθεια.

haHa
14-02-09, 20:08
Γενικοτερα:
α) στο router καλο ειναι να βαζεις omni-directional("κυκλικη" - μη κατευθυντικη) κεραια , γιατι πρεπει να δινει σημα προς ολες τις κατευθυνσεις
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612304
β) στο pc καλο ειναι να βαζεις directional( κατευθυντικη) κεραια , γιατι πρεπει απλα να εχει δυνατο σημα προς μια συγκεκριμενη κατευθυνση, αυτη του router .
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612334
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616336
Μαλιστα στην περιπτωση του pc, μονο κ μονο που η κεραια θα εχει καλωδιο κ δεν θα κρυβεται πισω απο το κουτι , αλλλα θα βγαινει πανω,
θα εχεις μακρα καλυτερη σημα!



Γενικοτερα απο καρτες δικτυου, οι netgear εχουν χαλαρα απο το πιο δυνατο σημα!

mirtiano
14-02-09, 23:41
Γεια σας.
Δεν ξερω για πιο λογο δεν προτιμας το εθερνετ καλωδιο,μεχρι 100 μετρα το πας ανετα,αν το εγκαταστησεις ομως κανονικα και δεν το σακατευουν τα παραθυρα στο ανοιξε-κλεισε.Ομως αυτο ειναι δικο σου θεμα.
Οσο για την ασυρματη μεταδοση,αν το σημειο του 3-ου οροφου ειναι περιπου πανω απο το σημειο του 2-ου οροφου,δηλ.περιπου στην ιδια κατακορυφο του κτισματος (αν εχουν την ιδια διαρυθμιση χωρων τοτε και τα δυο σημεια με τα pc να βρισκονται και τα 2 στα σαλονια πχ) τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχεις καλο σημα απο το ενα στο αλλο,ειδικα αν το ελευθερο ακρο των κεραιων τους αντι να κοιτα στο ταβανι να κοιτα στο πλαι,να εχουν δηλ.οριζοντια πολωση και να κοιτα η μια κεραια την αλλη με την μεγαλυτερη της επιφανεια.
Αν χρησιμοποιησεις USB ανταπτορα ή pci καρτα δικτυου θα κοιταξεις να εχει εξωτερικη κεραια.

Αν την συνδεση αυτη την θελεις για να εχει το pc του 2-ου οροφου προσβαση στο ιντερνετ τοτε βγαλε το ενσυρματο ρουτερ που εχεις στον 3-ο οροφο και βαλε ενα ασυρματο.Το pc του 3-ου θα παιρνει ιντερνετ οπως και τωρα απο την εθερνετ θυρα του ρουτερ και το pc του 2-ου θα παιρνει ασυρματα και τελειωσε το θεμα.

Αν ομως ο σκοπος ειναι να ανταλλασουν αρχεια τα δυο pc μεταξυ τους τοτε παλι θα παρεις ασυρματο ρουτερ,και θα βαλεις απο μια καρτα δικτυου στο καθε pc ειτε στα pci slot ειτε σε μια usb θυρα,και θα παιρνουν και τα 2 ασυρματα ιντερνετ απο το ασυρματο ρουτερ και ετσι εχεις την δυνατοτητα οικιακου δικτυου με ανταλλαγες αρχειων και κοινη χρηση εκτυπωτη και απο τα 2 pc.

Γενικα να θυμασαι οσες καρτες δικτυου εχουν εσωτερικη κεραια τις εμπιστευομαστε μονο οταν βρισκονται στο ιδιο διαμερισμα με την κεραια του ασυρματου ρουτερ η για να κανουμε εφε στις πιτσιρικες της καφετερειας.

Απο οικονομικη αποψη υπολογιζε 15-25 ευρο καθε καρτα usb και το ρουτερ απο 45 ε και πανω.Να επιμεινης στο θεμα της εξωτερικης κεραιας για να μην πανε τσαμπα τα ευρω...

Πατα στο επομενο να δεις ενα παραδειγμα,φυσικα υπαρχουν και εδω τετοια αλλα γινονται αναρπαστα απο αυτους που προτιμουν την αποδοση απο την εμφανιση και μαλιστα σε καλυτερη τιμη.
http://cgi.ebay.com/USB-WiFi-LAN-Wireless-G-Adapter-5dBi-High-Gain-Antenna_W0QQitemZ290290626468QQcmdZViewItemQQptZCOMP_HN_Network_Adapters?hash=item290290626468&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1234%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1307%7C301%3A0%7C293%3A1%7C294%3A50

Εβαλα ξενο site για να μην θεωρηθει διαφημηση.
Επισης να δωσεις προσοχη οι καρτες να ειναι ΙΕΕΕ 802.11g για να εχεις 54-σαρα ταχυτητα,αν ομως εχουμε θεμα online gaming τοτε πας στο 802.11n για εκατοσταρες ταχυτητες.
Παντα ασφαλεια WPA 2 PSK /AES
Στο παραδειγμα η συγκεκριμενη καρτα (αν πατησεις εκει μερικες φορες το κατω βελακι θα δεις τις τεχνικες λεπτομερειες και κοντινα πλανα της κεραιας) στο εδωσα για να δεις πως ειναι οι κεραιες που εννοω,για να παρεις μια ιδεα απο την φωτογραφια και οχι οτι προτεινω μονο αυτη που σημειωτεον δεν παει πανω απο 54 Μbps καθοτι ειναι στανταρ 802.11-g και οχι 802.11-n,οι οποιες ειναι καπως ακριβοτερες φυσικα.

Τα λεμε...

aa144
15-02-09, 01:36
Τι εκατοστάρες ταχύτητες λέτε παιδιά, εδώ λέμε δεν θα πιάνει καθόλου, τα 100 πού θα τα βλέπει; Στον ύπνο του;

mirtiano
15-02-09, 09:56
Τι εκατοστάρες ταχύτητες λέτε παιδιά, εδώ λέμε δεν θα πιάνει καθόλου, τα 100 πού θα τα βλέπει; Στον ύπνο του;

-------

καλημερα aa144

Ενας οροφος διαφορα ειναι εκτος αν δεν προσεξα εγω τα λεγομενα του φιλου και εκανα λαθος.Απο τον 3 οροφο στον 2 δεν θελει να επικοινωνησει;
Εγω με το ασυρματο baudtec που ειναι και μπαχατελα (βγαζει 18 db) και στον απο κατω οροφο που ειναι τα πεθερικα μου εχω φουλ σημα και πεντακαθαρο χρησιμοποιωντας την pcmcia καρτα με εξωτ.κεραια μηκους 5 εκατοστων.
Αποκλειεται να εχει τοσο μεγαλη διαφορα ευαισθησιας και γενικα ληψης αναμεσα στην χρηση pcmcia με usb carta.Ενταξει υπερτερει βεβαια η pcmcia αλλα τοση διαφορα πια μου φαινεται υπερβολή.
Και οταν συγκρινω pcmcia vs usb ενοω ή και οι 2 με εσωτ.κεραιες ή και οι 2 με εξωτερικες.
Τι στο καλο,θωρακισμενος ειναι ο 2 οροφος,κλωβο Φαρενταϊ τον κανανε και δεν θα περνα ενα σημα των 5 εως 10 db ?
Εδω κοιταω να μειωσω την απολαβη της κεραιας του ρουτερ γιατι δεν θελω τοσα db και επειδη η μπαχατελα δεν εχει ρυθμιση ισχυος ψαχνω να βρω μια κεραια μικροτερης απολαβης να του βαλω γιατι δεν μου χρειαζεται τοσο μεγαλη εμβελεια (να πιανουν και οι απεξω; ) .Μεσα στο διαμερισμα 5 db μου ειναι αρκετα,αντε 7-9 για να εχω ανετο σημα και στον απο κατω οροφο.Χρειαζομαι δηλ.την μιση απο την ισχυ του ρουτερ.

Τελος παντων σε θεματα με χρηση κεραιων πολλες φορες οι συνθηκες ειναι μοναδικες για την καθε εγκατασταση επειδη επισερχονται πολλοι ασταθμιτοι παραγοντες και ενω σε εναν ''καθεται'' καλα ενα κεραιοσυστημα,σε αλλον δεν καθεται τοσο καλα.
Οπως ειπωθηκε και παραπανω μονο με δοκιμη θα σιγουρευτει ο φιλος.

Ας μαζεψει αποψεις και ας αποφασισει μονος του...

Εαν ομως υπαρχουν παρεμβολες απο γειτονικα δικτυα στα καναλια επικοινωνιας αυτο ειναι πολυ δυσκολο να το αποφυγει και σε αυτη την περιπτωση υπαρχει μεγαλο προβλημα το οποιο αντιμετωπιζεται ή μειωνεται μονο με ολη την ισχυ σηματος που διαθετει συν την χρηση αποκλειστικα απολυτα κατευθυντικων κεραιων που θα σημαδευουν η μια την αλλη,αλλοιως ΜΗΔΕΝ.

Μηπως υπαρχει καποια κεραια cb σε ακτινα 50 περιπου μετρων η εκπομπη της οποιας μπορει να αρεφιαζει και το καλωδιο που ειχε βαλει και ετσι εξηγουνται και οι διακοπες/αποσυνδεσεις κατα την καλωδιακη συνδεση;
Γιατι οσον αφορα την δικη μου εγκατασταση δεν εχω ουτε συμφωρηση στα 2.4 γιγα,ουτε περιεργες κεραιες στη γειτονια...

aa144
15-02-09, 11:25
Εφόσον μιλάμε για πλάκα μπετόν, και ας υποθέσουμε διέλευση υπό γωνία ας πούμε 30 μοιρών από την κάθετη, και αν επίσης υποθέσουμε ότι δεν έχουμε διελεύσεις από τοίχους (και μάλιστα υπό μεγάλες γωνίες, άρα μεγάλες συνολικές διαδρομές) τότε φυσικά μπορεί να είναι εντάξει.

Όμως και μια πλάκα μπετόν δεν είναι ίδια με μια άλλη, λόγω πάχους, παλαιότητας, περιεκτικότητας και είδους αδρανών υλικών (χαλικιών) που διαφέρει ανάλογα με την ηλικία της οικοδομής (και τη σοβαρότητα του εργολάβου), πυκνότητα και διάταξη οπλισμού, και κυρίως, ποσοστό σχετικής υγρασίας της πλάκας, το οποίο σε συνδυασμό με τη διάταξη και πυκνότητα οπλισμού θα μπορούσε πράγματι να λειτουργήσει ως κλωβός Faraday. Χωρίς να υπολογίσουμε την όποια μόνωση (αν υπάρχει) και άλλα δομικά στοιχεία, π.χ. ξύλινο πάτωμα, σε σύγκριση με μάρμαρο, σε σύγκριση με πλάκα που περιέχει ενδοδαπέδια θέρμανση και από πάνω μάρμαρο, κτλ κτλ.

Αυτά σε κάθε περίπτωση είναι διαφορετικά και δοκιμάζονται στην πράξη, και δυστυχώς αφού αγοράσεις τον σχετικό εξοπλισμό που δεν είναι και φθηνός. Αντίθετα, το καλώδιο Ethernet λειτουργεί σε κάθε περίπτωση και ξέρεις ότι λειτουργεί καλά και πριν το αγοράσεις, μάλιστα λειτουργεί τόσο καλά όσο δεν θα λειτουργήσει ποτέ κανένα ασύρματο δίκτυο, ακόμα και αν κάτσεις πάνω στην κεραία του ρούτερ.

Κατά τα άλλα, ότι θέλει ο πελάτης...

mirtiano
15-02-09, 12:44
Εφόσον μιλάμε για πλάκα μπετόν, και ας υποθέσουμε διέλευση υπό γωνία ας πούμε 30 μοιρών από την κάθετη, και αν επίσης υποθέσουμε ότι δεν έχουμε διελεύσεις από τοίχους (και μάλιστα υπό μεγάλες γωνίες, άρα μεγάλες συνολικές διαδρομές) τότε φυσικά μπορεί να είναι εντάξει.

Όμως και μια πλάκα μπετόν δεν είναι ίδια με μια άλλη, λόγω πάχους, παλαιότητας, περιεκτικότητας και είδους αδρανών υλικών (χαλικιών) που διαφέρει ανάλογα με την ηλικία της οικοδομής (και τη σοβαρότητα του εργολάβου), πυκνότητα και διάταξη οπλισμού, και κυρίως, ποσοστό σχετικής υγρασίας της πλάκας, το οποίο σε συνδυασμό με τη διάταξη και πυκνότητα οπλισμού θα μπορούσε πράγματι να λειτουργήσει ως κλωβός Faraday. Χωρίς να υπολογίσουμε την όποια μόνωση (αν υπάρχει) και άλλα δομικά στοιχεία, π.χ. ξύλινο πάτωμα, σε σύγκριση με μάρμαρο, σε σύγκριση με πλάκα που περιέχει ενδοδαπέδια θέρμανση και από πάνω μάρμαρο, κτλ κτλ.

Αυτά σε κάθε περίπτωση είναι διαφορετικά και δοκιμάζονται στην πράξη, και δυστυχώς αφού αγοράσεις τον σχετικό εξοπλισμό που δεν είναι και φθηνός. Αντίθετα, το καλώδιο Ethernet λειτουργεί σε κάθε περίπτωση και ξέρεις ότι λειτουργεί καλά και πριν το αγοράσεις, μάλιστα λειτουργεί τόσο καλά όσο δεν θα λειτουργήσει ποτέ κανένα ασύρματο δίκτυο, ακόμα και αν κάτσεις πάνω στην κεραία του ρούτερ.

Κατά τα άλλα, ότι θέλει ο πελάτης...

----

Δεν διαφωνω,και απο την αρχη ημουν και ειμαι υπερμαχος του καλωδιου,αλλα αφου θελει συμβουλη για ασυρματη επικοινωνια πως να γινει.
Αυτα που λες τα βρισκω σωστα αλλα οσον αφορα την ασυρματη επικοινωνια μεσω δαπεδου/ταρατσας αν δεν γινει καποια δοκιμη πως θα ξερει ο ανθρωπος τι να κανει.Εκει ειναι το θεμα.Σαυτες τις περιπτωσεις πρεπει να τον βοηθησουν τα φιλαρακια του,να φερει ο ενας πχ το ασυρματο ρουτερ του,ο αλλος την καρτα ασυρματου δικτυου που εχει ειτε usb ειτε pci και με ενα ραντεβου μια μη εργασιμη ημερα να κανουν μια δοκιμη με μηδεν κοστος και αν δουν οτι αποδειδει το συστημα να κανει τοτε ο ενδιαφερομενος την σχετικη δαπανη.Αλλα αυτα δεν τα κανονιζω εγω φυσικα,ο ιδιος πρεπει να κινηθει να το ζητησει απο τους φιλους του.Μερικα πραγματα ειναι αυτονοητα.
Παντως εγω συμβουλευω συμφωνα παντα με τις δικες μου εμπειριες και γνωσεις οπως ειναι φυσικο και πιστευω οτι το ιδιο κανουμε ολοι.
Εχω καταλαβει το σκεπτικο σου και συμφωνω με αυτο.

Τα λεμε...

LIONOR
17-02-09, 04:17
Και τα 2 pc ειναι desktop. Το ενα βρισκεται στον 3ο οροφο που εχω και το internet και το αλλο βρισκεται στον 2ο οροφο, ακριβως απο κατω. Ωραια τα λετε αλλα επειδη δεν εχω ιδεα απο αυτα τα πραγματα, τι θα με συμβουλευατε να αγορασω απο eshop ας πουμε;

haHa
17-02-09, 10:54
Να παρεις πρωτα απο ολα καλη καρτα δικτυου με κεραια που εχει καλωδιο, ωστε να μην κρυβεται πισω απο το pc κ δυσκολευεται το σημα.

Πχ μια τετοια:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615115

ή μια απλη καρτα, αλλα μετα να παρεις μια τετοια κεραια:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616336


Κοιτας μετα να δεις αν εχεις σημα κ δοκιμαζεις να ενισυχεις το σημα του ρουτερ σου με μια τετοια κεραια(θα πρεπει ομως να εχεις παρει ρουτερ που αλλαζει η κεραια του):
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616414

ή τετοια:
http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=627224&catalog=23&category=69978257&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE08CD8A61273804FA5F01D8A5AAE41C1641772F57BC504B2C968E468A9CFF66C3E22C012ED02B4707934F77FF0C62 FDCEB0AAAE9D21DCB95CD5C557FCB6BFB950C4F5F5C373AEF962EDAF5D659E9B1558FD2BE210A97672D601BD75F51348091751250ABC1B437CB21A13 2659B0D1E3AC9E9920C2004B9BD8

LIONOR
18-02-09, 05:25
και απο router τι να παρω; (αν γινεται κατι οχι πολυ ακριβο...και να χει τουλαχιστον 2 θυρες ethernet ωστε αν δεν πετυχει το ασυρματο να μπορω να τα συνδεσω με καλωδιο) Και αν μπορεις προτεινε μου και εναλλακτικα μια απλη καρτα και αν δεν πιανει να της βαλω μια κεραια

Patentman
18-02-09, 10:32
Mια απλη (φθηνη) καρτουλα ειναι αυτη:
TP-LINK TL-WN353GD (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612332)
Τυγχανει να την εχω.
Κεραια αυτη TP-LINK TL-ANT2405C 5DBI 2.4GHZ INDOOR OMNI ANTENNA (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612304) και αυτη την εχω.

Σ`αυτη την καρτα αμα βαλεις τον "UI Package and driver (support Win98WinMEWin2KWinXPVista)" driver απο δω: http://www.realtek.com.tw/downloads/downloadsView.aspx?Langid=1&PFid=1&Level=6&Conn=5&ProdID=35&DownTypeID=3&GetDown=false&Downloads=true
Θα παιξει τελεια.

Απο ρουτερ... δεν εχω δοκιμασει κανενα απο τα εμποριου.
Αλλά ριξε μια ματια στο SIEMENS GIGASET SE361 WLAN ROUTER 54G (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613555)
Λογικα πρεπει να σου κανει και να ειναι και καλο.
Για καλυτερα αποτελεσματα δες στην εννοτητα http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=19

haHa
18-02-09, 11:03
Γενικοτερα, εγω θεωρω μετα απο αρκετες δοκιμες που εχω κανει πως τα netgear δικτυακα προιοντα εχουν απο το πιο δυνατο σημα..

Για modem-router μπορεις να δεις αυτα:
Netgear Wireless Router Annex A 54Mbps (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1213172&catalog=23&category=69978253&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BEBB301866FDE0DF02C1A9F22E6B1393FF6A611C7A7C89962689402875F642903CE5FA55D9F760928AAACC11347EB9 41DB31DA0DE09D5AF263A8EBBABC8601EB670F44BA11DAF513EA6F0CF96D9672F2EADB804EB3BC78B288EE5208B3672BAEB901C183BB864877272DF2 6D0BFC7C18CEB97BB3B90EFC12C7) (59 ευρω)
Netgear Wireless Router Annex A 54Mbps & USB (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1213180&catalog=23&category=69978253&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BEBB301866FDE0DF02C1A9F22E6B1393FF6A611C7A7C89962689402875F642903CE5FA55D9F760928AAACC11347EB9 41DB31DA0DE09D5AF263A8EBBABC8601EB670F44BA11DAF513EA6F0CF96D9672F2EADB804EB3BC78B288EE5208B3672BAEB901C183BB864877272DF2 6D0BFC7C18CEB97BB3B90EFC12C7) (69 ευρω)
NETGEAR Router WiFi 54Mb DG834G + USB Key 2.0 WG111 (http://www.pixmania.gr/gr/gr/782141/art/netgear/router-wifi-54mb-dg834g-u.html?srcid=7255&Partenaire=skroutz&CodePromo=oui&aftrack=TWpJMk1EczFNakE1OzEyMzQ5NDM1NTg7UGFydGVuYWlyZT1za3JvdXR6JkNvZGVQcm9tbz1vdWk=) (60 ευρω με τα μεταφορικα)


(τα δυο τελευταια δινουν κ μια ασυρματη usb καρτα δικτυου δωρο, μια χαρα δηλαδη για απλες δοκιμες ή για καποιον υπολογιστη που βρισκεται κοντα στο ρουτερ)
Σε διαφορετικη μαρκα θα κοιταγα το linksys wag200g (http://www.skroutz.gr/search?keyphrase=linksys+wag200g&cat_id=) . (με κανα 50 ευρω)

Oλα τα παραπανω ειναι wireless router αλλα και dsl modem σε μια συσκευη, ωστε να μην χρειαζεσαι κ το τωρινο σου modem.


Για καρτα δικτυου, αυτη που προτεινε ο patentman ειναι μια χαρα για την τιμη τους..
Εχω δοκιμασει κ αυτην κ ειναι αρκετα καλη:
LEVEL ONE WNC-0301 WLAN 54MBPS PCI ADAPTER (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616334)


Μονο που στην καρτα δικτυου του υπολογιστη, για να εχεις καλυτερο σημα, βαζεις κατευθυνομενη(directional) κεραια.
Μη-κατευθυνομενη κεραια- κυκλικη (omni-directional ) βαζεις στο router.


Γενικοτερα:
α) στο router καλο ειναι να βαζεις omni-directional("κυκλικη" - μη κατευθυντικη) κεραια , γιατι πρεπει να δινει σημα προς ολες τις πιθανες κατευθυνσεις (σε υπολογιστες που μπορει να βρισκονται σε διαφορα σημεια)
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612304
β) στο pc καλο ειναι να βαζεις directional( κατευθυντικη) κεραια , γιατι πρεπει απλα να εχει δυνατο σημα προς μια συγκεκριμενη κατευθυνση, αυτη του router .
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612334
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616336
Μαλιστα στην περιπτωση του pc, μονο κ μονο που η κεραια θα εχει καλωδιο κ δεν θα κρυβεται πισω απο το κουτι , αλλλα θα βγαινει πανω,
θα εχεις μακρα καλυτερη σημα!

Patentman
18-02-09, 11:07
Θα παιξει με διαφορετικο οροφο και οχι απο κτηριο σε κτηριο (με οπτικη επαφη), οποτε θελει omnidirectional κεραια.
Μαλιστα στην περιπτωση αυτη (εναν οροφο κατω) το πιθανοτερο ειναι να παιξει σωστα η κεραια εχοντας μια μικρη κλιση και οχι καθετα.

haHa
18-02-09, 11:28
Θα παιξει με διαφορετικο οροφο και οχι απο κτηριο σε κτηριο (με οπτικη επαφη), οποτε θελει omnidirectional κεραια.
Μαλιστα στην περιπτωση αυτη (εναν οροφο κατω) το πιθανοτερο ειναι να παιξει σωστα η κεραια εχοντας μια μικρη κλιση και οχι καθετα.

Ακομα κ σε διαφορετικο οροφο κ χωρις οπτικη επαφη, αλλα μια πλακα μπετου ενδιαμεσα, η λυση της κατευθυντικης(directional) κεραιας στο pc ειναι καλυτερη απο την μη κατευθυντικη (omnidirectional) .

Ειχα λιωσει στις δοκιμες(αλλαγες καρτων, κεραιαων, router) μπας κ καταφερω να εχω σημα..

frenty
18-02-09, 15:55
Patentman και haHa

Να ρωτήσω γιατί δεν έχετε προτείνει προϊόντα που υποστηρίζουν την ασύρματη τεχνολογία 802.11n, αφού αυτά έχουν μεγαλύτερη εμβέλεια από το 802.11g και b αντίστοιχα;
Το ρωτώ, γιατί θα έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να έχει καλύτερη κάλυψη από πλευράς ραδιοσήματος.

haHa
18-02-09, 16:07
Patentman και haHa

Να ρωτήσω γιατί δεν έχετε προτείνει προϊόντα που υποστηρίζουν την ασύρματη τεχνολογία 802.11n, αφού αυτά έχουν μεγαλύτερη εμβέλεια από το 802.11g και b αντίστοιχα;
Το ρωτώ, γιατί θα έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να έχει καλύτερη κάλυψη από πλευράς ραδιοσήματος.

Γιατι το κοστος ειναι μεγαλυτερο κ θελει κ ακομα ακριβοτερες κεραιες..(ή 3 κεραιες στο ρουτερ κ 3 στην καρτα δικτυου αντι για 1 κ 1 αντιστοιχα)

frenty
18-02-09, 16:39
Mια απλη (φθηνη) καρτουλα ειναι αυτη:
TP-LINK TL-WN353GD (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612332)
Τυγχανει να την εχω.
Κεραια αυτη TP-LINK TL-ANT2405C 5DBI 2.4GHZ INDOOR OMNI ANTENNA (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612304) και αυτη την εχω.



Γιατι το κοστος ειναι μεγαλυτερο κ θελει κ ακομα ακριβοτερες κεραιες..(ή 3 κεραιες στο ρουτερ κ 3 στην καρτα δικτυου αντι για 1 κ 1 αντιστοιχα)

Ο Patentman την κάρτα που πρότεινε έχει εξαντληθεί και διόρθωσέ με όταν την είχε το μαγαζί την έδινε περίπου €20 (αν θυμάμαι σωστά) και για την δε κεραία έχει €6,45. Σύνολο περίπου €26,50
Η κάρτα TP-LINK TL-WN951N DRAFT N WIRELESS PCI ADAPTER με υποστήριξη 802.11n και με 3 κεραίες έχει €31,00.
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612322
Η χρηματική διαφορά είναι €4,50 και ότι αυτό συνεπάγεται σε όφελος της εμβέλειας και ταχύτητας.

haHa
18-02-09, 17:00
Ο Patentman την κάρτα που πρότεινε έχει εξαντληθεί και διόρθωσέ με όταν την είχε το μαγαζί την έδινε περίπου €20 (αν θυμάμαι σωστά) και για την δε κεραία έχει €6,45. Σύνολο περίπου €26,50
Η κάρτα TP-LINK TL-WN951N DRAFT N WIRELESS PCI ADAPTER με υποστήριξη 802.11n και με 3 κεραίες έχει €31,00.
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612322
Η χρηματική διαφορά είναι €4,50 και ότι αυτό συνεπάγεται σε όφελος της εμβέλειας και ταχύτητας.


Βαλε ομως οτι χρειαζεται κ αντιστοιχο ρουτερ..

Επισης αν θελει να βαλει καλυτερη κεραια , πρεπει να αγορασει 3, οχι 1!


Υ.Γ.: Η καρτα που εξαντληθηκε εκανε 12.5 ευρω..

........Auto merged post: haHa πρόσθεσε 9 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Προσωπικα θα αγοραζα wireless n router κ pci card μαζι με εξτρα κεραιες αν χρειαζοντουσαν. Αλλα αυτο σημαινει μεγαλυτερο κοστος, που η φιλη μας θελει να το αποφυγει.

Με κανονικες(802.11g) καρτες, ρουτερ κ εξτρα κεραιες θα εχει καλυτερο σημα απο οτι με 802.11n ρουτερ κ καρτα χωρις εξτρα κεραιες, ενω το κοστος θα ειναι παρομοιο.

frenty
18-02-09, 17:22
Με κανονικες(802.11g) καρτες, ρουτερ κ εξτρα κεραιες θα εχει καλυτερο σημα απο οτι με 802.11n ρουτερ κ καρτα χωρις εξτρα κεραιες, ενω το κοστος θα ειναι παρομοιο.

Όπως το ανέλυσες είναι σωστή η προτροπή σου (καθώς και του patentman) για 802.11g.

magnuslupus
21-02-09, 20:03
Επειδή έχω μπερδευτεί αρκετά με αυτά που έχω διαβάσει στο νήμα, θα ήθελα την γνώμη

σας και στην δική μου περίπτωση. Το router που έχω, είναι το matr X που δίνει ο ΟΤΕ με

σύνδεση Conn-X και το έχω τοποθετήσει στο ισόγειο κατ-μα μου. Θέλω το σήμα να φτάσει

στον 3ο όροφο. Από δοκιμές που έκανα, με ενα laptop, το σήμα φτάνει, με 2 γραμμές, μέχρι

τον 1ο όροφο.

Με αυτή (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612304) την κεραία θα είμαι ΟΚ;

nnik
21-02-09, 20:07
Δύσκολο έως αδύνατο.
Δεν πετάς καλύτερα ένα καλώδιο δικτύου;

magnuslupus
21-02-09, 20:27
Δύσκολο έως αδύνατο.
Δεν πετάς καλύτερα ένα καλώδιο δικτύου;

Αμα έβαζα άλλη κεραία; Βασικά θέλω να δώσω internet σε όλο το κτίριο. Είναι μια μικρη 3οροφη ιδιόκτητη οικοδομή με 7 διαμερίσματα.

nnik
21-02-09, 20:39
Έχω την αίσθηση ότι καμία εσωτερική κεραία δεν θα σε εξυπηρετήσει.Για κοίτα αυτή τη λύση.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=162326

Υπάρχουν βέβαια και οι ασύρματοι repeaters.

Patentman
21-02-09, 20:56
σας και στην δική μου περίπτωση. Το router ....
στο ισόγειο
Θέλω το σήμα να φτάσει στον 3ο όροφο

Με αυτή (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612304) την κεραία θα είμαι ΟΚ;

1. Παιζει ρολο αν το ρουτερ ειναι κοντα σε παραθυρο και απο την πλευρα που θα θα ειναι και οι αλλοι Η/Υ.
2. Αν δεν ειναι κοντα τοτε:
α) Στελνεις την κεραια κοντα στο παραθυρο (κατα προτιμηση μπαλκονοπορτα) μεσω προεκτασης καλωδιου (κεραιας). Αν και το καλωδιο μειωνει την αποδοτικοτητα η καλυτερη θεση κεραιας την αυξανει κατακορυφα, οποτε η χασουρα με το κερδος πρεπει να ζυγιστουν.
β) Βαζεις και ενα access point κοντα στο παραθυρο.
3. Πριν κανεις ολα αυτα δοκιμαζεις την κεραια. Και να μην πιασει, τι ειχες και τι εχασες. Ελαχιστο κοστος.
4. Παιζουν ρολο τα laptop και τι καρτα εχουν. Αν ειναι Intel τοτε εχουν καλο σημα. Ακομα και με 1 γραμμη παιζουν ανετα.
5. Παιζει ρολο το καναλι το οποιο χρησιμοποιει το ρουτερ. Δοκιμαζεις με αλλο καναλι (αν εχει τετοια επιλογη στις ρυθμισεις του).
6. Παιζει ρολο η ισχυ στην οποια εχει ρυθμιστει το ρουτερ. Δοκιμαζεις με ισχυροτερη (αν εχει τετοια επιλογη στις ρυθμισεις του).
7. Το access point μπορει να μπει στον δευτερο οροφο. Ωστε να μοιραζει στον πρωτο και στον τριτο (αλλά και στον δευτερο). Συνηθως τα access point εχουν καλη ληψη/εκμπομπη.
8. Δοκιμαζεις και με ενα αλλο δανεικο ρουτερ, κατι που αν παιξει σωστα γλιτωνεις απο το access point και ειδικα αν δεν σε διευκολυνει να βρισκεται στον δευτερο οροφο.

Με λιγα λογια, το κοστος μιας κεραιας ειναι μικρο, αρκει να μην πληρωσεις καμια χρυσαφι.

magnuslupus
21-02-09, 21:56
Ευχαριστώ για τις συμβουλές!!!

Οποτε βαζω την κεραια για να φτασει το σημα στον 2ο οροφο ( στον 1ο φτανει και με την κεραια του router) και μετα εκει βαζω access point

Access Point εννοείς reapeter (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613558);

Patentman
21-02-09, 22:32
Access Point εννοείς reapeter (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613558);

Nαι, ουσιαστικα θελεις ενα Wireless Repeater (πολλα απο τα access point εχουν και αυτη την δυνατοτητα).
Μιας και δεν θα χρησιμοποιησεις καλωδιο αλλά ασυρματη συνδεση για να συνδεθει το access point πανω στο ρουτερ (και το ιδιο μετα να μοιραζει στους αλλους οροφους το σημα).
Μονο ψαξε για καποιο που να ειναι συμβατο με το υπαρχον ρουτερ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.