PDA

Επιστροφή στο Forum : Καρέκλα γραφείου



Σελίδες : [1] 2

Zorz
10-12-05, 19:12
Έχει αγοράσει κανείς καρέκλα γραφείου πρόσφατα ? έχει κάποια να προτείνει ?
πάντα σε οικονομικά πλαίσια και ειδικευμένη για χρήση υπολογιστή και σερφάρισμα :p

papdoux
10-12-05, 19:32
μπορεις να πας στο sato stock στην Πειραιως και να διαλεξεις απο καινουριες και μεταχειρισμενες, εχει εκθεση. Απο εκει πηρα και εγω πριν εναμισυ χρονο.

Reef
10-12-05, 20:00
μπορεις να πας στο sato stock στην Πειραιως και να διαλεξεις απο καινουριες και μεταχειρισμενες, εχει εκθεση. Απο εκει πηρα και εγω πριν εναμισυ χρονο.

Εγω πηρα δυο προσφατα μια για το γραφειο και μια το σπιτι

Για το γραφειο πηρα μια απο Practiker Τζαμπα (~80 €) αλλα ηταν για το π@@τσο πολλη αβολη δεν προσαρμοζονταν ευκολα (τα συστηματα κολαγανε) γενικα χαλι μαυρο.

Η αλλη ηταν sato την πληρωσα ~150 € αλλα ειναι ονειρο απιστευτα ανετη μεχρι και υπνο μπορεις να ριξεις πανω της αλλο πραγμα.

Θα σου προτεινα και γω μια Sato μορει να δωσεις κατι παραπανω αλλα αξιζει τα λεφτα της!

Zorz
10-12-05, 20:19
Ναι απο praktiker θα το αποφύγω είχα πάει και παλιότερα και είχα δει ποιότητα χάλια, στο stock του sato στην πειραιώς είχα παει και γω, τις είχα δει τσιμπημένες τις τιμές.
Απο πλαίσιο έχει πάρει κανείς ?

papdoux
10-12-05, 20:26
Ναι η Sato ειναι λιγο εως πολυ πιο ακριβη αλλα εχει την καλυτερη πιοτητα απο οσες εχω δοκιμασει. Μπορεις να πας και στο ΙΚΕΑ. Απο Πλαισιο, οσες φτηνες ειδα μου φανηκαν σε πιοτητα ιδιες με το Πρακτικερ.

skiabox
10-12-05, 20:30
Εγω πηρα μια τωρα τελευταια απο τον δρομεα.Επειδη πηγα σε ολα τα μαγαζια ηταν ο μονος που εδινε 5 χρονια εγγυηση.Ακομα ακομα και η Sato εδινε 3 χρονια εγγυηση.Πολυ καλη και ποιοτικη κατασκευη.Ηθελα να ειναι ποιοτικη γιατι με τα σχεδον 100 κιλα μου δεν αντεχει καμια(σπανε συνηθως στον αξονα επειδη τα υλικα εκει δεχονται τρομερες πιεσεις).Τιμη γυρω στα 150-160 ευρω.

Reef
10-12-05, 20:31
και γω 90+ κιλα ειμαι αλλα δεν εχω τετοιο προβλημα

Νικαετός
10-12-05, 21:36
Υπάρχει ένα κατάστημα με έπιπλα γραφείου Σολωμού και Μπόταση , νομίζω Κριμιζάς λέγεται . Έχει πολύ καλές και αναπαυτικές καρέκλες γραφείου . Εγώ έχω πάρει από εκεί , στα 2 χρόνια νομίζω κάτι σταμάτησε να λειτουργεί , πήρα τηλέφωνο την επόμενη ημέρα ήλθε ένας τύπος , ξήλωσε όλα τα εξαρτήματα , τα αντικατέστησε και έφυγε :thumbsup1

Τιμές : Θα σε γελάσω γιατί ήταν με δραχμές . Κανά 50άρι χιλιάρικα . Αλλά άξιζαν . Ρίξε μια ματιά πριν αποφασίσεις .

Rama
10-12-05, 23:48
Μπορείς να ρίξεις μία ματιά και χαμηλά στην Ερμού (κοντά στον σταθμό του ηλεκτρικού στο Θησίο). Τιμές από 75-80 έως 180 ανάλογα με την ποιότητα φυσικά.

power
11-12-05, 00:38
Και το ΙΚΕΑ έχει μία συγκεκριμένη σε προσφορά γύρω στα 60 Ε
Τελειώνει και την ξαναφέρνουν πάντα με την ίδια τιμή. Δεν είναι Dromeas Sato κλπ
αλλά είναι δερμα εκεί που κάθεσαι και απο πίσω δερματίνη.
Καλή την έχω κανένα 6μηνο.

Πάντως αν σε παίρνει κοίτα καλύτερα κάτι επώνυμο, όπως είπαν και τα παιδιά.

del_ahmettt
11-12-05, 01:38
Σκέφτομαι και εγώ να κάνω μια ανάλογη αγορά, αλλα όλο το αναβάλλω λόγω οικονομικής στενότητας.

Είχα μια καρέκλα Dromeas από το '91. Την ειχαν πληρώσει οι γονείς μου καμια 40.000 δρχ Πολλά λεφτα για τότε! Την καταευχαριστήθηκα όμως!:worthy:
Μ' αυτή την καρέκλα τελείωσα το Δημοτικό, πήγα Γυμνάσιο, Λύκειο, διάβασα για Πανελληνιες, την χρησιμοποίησα πολύ και ως φοιτητής, ειδικά από τότε που απέκτησα PC...

Τα τελευταία χρόνια μου έσπασε δυο φορες ο σκελετός πάνω στις κολλήσεις (κόπωση υλικού καθαρά). Δεν ήταν τίποτα το εφτιαξα, με οξυγονο.

Πρόσφατα ομώς εσπασε το πλαστικό στην πλάτη και ετσι την απέσυρα στην αποθήκη πλέον.
Η ποιότητα κατασκευής τρομερή, πάντως και ειδικά στους μηχανισμούς ρύθμισης.
Δεν ξέρώ όμως αν η DROMEAS διατηρεί την ίδια ποιότητα κατασκευής ως τις μέρες μας.
Αν ναι, τότε DROMEAS με χίλια!

Την SATO την θεωρούσα μεχρι πρότινως κορυφή (έχω σετακι βιβλιοθήκη SATO), μεχρι που είδα την καρέκλα που αγορασε η αδερφή μου πριν 3-4 χρόνια πως κατήντησε...
Η δερματίνη της επένδυσης εχει φθαρεί αρκετα και συνεχίζει να ξεφλουδίζει. Μια αηδία εχει γίνει! 300 ευρώ καρέκλα...:mad:
Γι' αυτο αν προτιμηθεί η SATO θα συνιστούσα υφασμάτινη επένδυση.

Αλλο στοιχείο για μένα που παίζει μεγάλο ρόλο είναι η ευστάθεια.Μια φτηνιάρικη καρέκλα είναι συνήθως πολύ ελαφριά στο κάτω μερος της (οικονομία σε χάλυβα) και υπάρχει σοβαρός κίνδυνος ανατροπής με το παραμικρο γύρσιμο προς τα πίσω.


Σε κάθε περίπτωση ενα εξοντωτικό test drive ειναι απαραίτητο!

Πάντως πολύ θα ήθελα να ακούσω μια άποψη για τις καρεκλες γραφείου του ΙΚΕΑ.
Μην πάω εκεί και είναι τίποτα "πατάτες"!:D

CRAzYMiLK
11-12-05, 02:10
Kι εγω παντως στην δουλεια μια SATO εχω εδω και 5 χρονια και ειναι φοβερη.
Στο σπιτι και γω πηρα μια για τον π....τσο αλλα μεχρι στιγμης αντεχει

lpap
11-12-05, 02:30
Carrefour : 45 euro καρέκλα με χερούλια, με πλάτη ψηλή, ρόδες, ρύθμιση ύψους και πλάτη που πέφτει ελεγχόμενα προς τα πίσω, δερμάτινη, συναρμολογείται πολύ εύκολα, τα καλύματα είναι δερμάτινα και βγαίνουν με φερμουάρ για να πλυθεί το εσωτερικό τους που είναι από αφρώδες υλικό (όχι από την τζίβα που δείχνει ο ευαγγελάτος).

Την αγόρασα την παρασκευή, είναι made in china, αλλά δεν είναι για χρήση πάνω από δύο ώρες την ημέρα

Για τα λεφτά της φανταστική. Την συνιστώ ανεπιφύλακτα, αλλά όχι για επαγγελματική χρήση, είναι ότι πρέπει για το σπίτι.

Από τα καθίσματα που είχε στο Carrefour αυτή είναι το Νο 6.

Επισυνάπτω και φωτογραφία. Για τα λεφτά της είναι κελεπούρι. Αν σε ενδιαφέρει το θέμα της εγγυησης με τα λεφτά που έχει πάρε δύο και άσε τη μία στο πατάρι για ώρα ανάγκης :thumbsup1

euri
11-12-05, 02:35
Εδώ και δύο χρόνια έχω μια καρέκλα από ΙΚΕΑ με υφασμάτινη επένδυση και δεν έχω κανένα παράπονο. Εγγυημένα σηκώνει πολύ βάρος :-k

Zorz
11-12-05, 06:51
Carrefour : 45 euro καρέκλα με χερούλια, με πλάτη ψηλή, ρόδες, ρύθμιση ύψους και πλάτη που πέφτει ελεγχόμενα προς τα πίσω, δερμάτινη, συναρμολογείται πολύ εύκολα, τα καλύματα είναι δερμάτινα και βγαίνουν με φερμουάρ για να πλυθεί το εσωτερικό τους που είναι από αφρώδες υλικό (όχι από την τζίβα που δείχνει ο ευαγγελάτος).

Την αγόρασα την παρασκευή, είναι made in china, αλλά δεν είναι για χρήση πάνω από δύο ώρες την ημέρα

Για τα λεφτά της φανταστική. Την συνιστώ ανεπιφύλακτα, αλλά όχι για επαγγελματική χρήση, είναι ότι πρέπει για το σπίτι.

Από τα καθίσματα που είχε στο Carrefour αυτή είναι το Νο 6.

Επισυνάπτω και φωτογραφία. Για τα λεφτά της είναι κελεπούρι. Αν σε ενδιαφέρει το θέμα της εγγυησης με τα λεφτά που έχει πάρε δύο και άσε τη μία στο πατάρι για ώρα ανάγκης :thumbsup1

Ipap thanks για το review και την photo! αυτή έχει μονο 45 ευρω ?
Το οτι είναι μονο για 2 ώρες απο που βγαίνει ?

dhmk
11-12-05, 12:17
Αυτήν την καρέκλα του Carrefour την πήρα και εγώ πριν κάτι βδομάδες. Εχει δέρμα αγελάδας σε όλα τα μέρη που ακουμπάς αλλά είναι πολύ κακής ποιότητας, λεπτό και ξεραμένο. Μετά από μια βδομάδα σε ένα σημείο που ζάρωνε (όταν καθόμουν), τσάκισε και έσκισε. Βαρέθηκα να την πάω πίσω και απλά έκανα επισκευή μόνος μου. Πάντως είναι πολύ αναπαυτική ακόμη και με πάνω από 8 ώρες εργασίας πάνω της. Σ'αυτό δεν έχω παράπονο.

Τά΄χω βαρεθεί αυτά τα κινέζικα. Εδώ μας πούλησαν φθηνές... σύριγκες με σκουπίδια μέσα. Τι να περιμένεις.

dipa57
11-12-05, 13:16
Καρέκλα από το Πλαίσιο:
Ξεχαρβαλώθηκε στις 25 ημέρες. Την κράτησα για 10 μήνες και έσπασε ο σκελετός της
Μεταχειρισμένη SATO δερμάτινη με μεγάλη πλάτη από το Second στην Ιερά οδό με 80 €.
Την έχω 10 περίπου μέρες και πάει καλά.

New Bee
12-12-05, 23:14
Ψάχνοντας καρέκλα κι εγώ γύρισα Πλαίσο, IKEA, SATO, Praktiker και δυο-τρια άλλα που δε θυμάμαι. IKEA και Πλαίσιο, δε μου άρεσε καμμία. Στη Sato είχα ερωτευτεί το μοντέλο Wave που έκανε γύρω στα 550, αλλά τη μέρα που πήγα να την παραγγείλω (γιατί έχουν και κανα μηνα για παράδοση) δοκίμαζα μια απ'αυτές ενώ οι υπάλληλοι ήταν απασχολημένοι αλλού και κάνοντας μια πολύ ελαφριά κίνηση ξεκόλλησε ένα σιδεράκι από το μηχανισμό. Οπότε λέω, δεν το ξανασκέφτεσαι καλύτερα ? :) Τελικά πήρα μια από Praktiker, κωδικός 436 αν θυμάμαι καλά, που δεν την είχαν καν στην έκθεση. Εγώ είδα μια ξεχαρβαλωμένη στις προσφορές και αφού ρώτησα ΤΡΕΙΣ υπαλλήλους, μόνο ο τρίτος μου είπε ότι υπάρχει διαθέσιμη και καινούρια, οι άλλοι δεν ξέρανε επειδή είχε χαθεί το ταμπελάκι της! Τέλος πάντων, ειναι μια μαύρη με διχτάκι (που εμένα μου φαίνεται πολύ πιο άνετο από το δέρμα) και με μηχανισμό ισάξιο των καλύτερων της SATO, με ρύθμιση σε 6 θέσεις κτλ. 145 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Reef
13-12-05, 15:39
Carrefour : 45 euro καρέκλα με χερούλια, με πλάτη ψηλή, ρόδες, ρύθμιση ύψους και πλάτη που πέφτει ελεγχόμενα προς τα πίσω, δερμάτινη, συναρμολογείται πολύ εύκολα, τα καλύματα είναι δερμάτινα και βγαίνουν με φερμουάρ για να πλυθεί το εσωτερικό τους που είναι από αφρώδες υλικό (όχι από την τζίβα που δείχνει ο ευαγγελάτος).

Την αγόρασα την παρασκευή, είναι made in china, αλλά δεν είναι για χρήση πάνω από δύο ώρες την ημέρα

Για τα λεφτά της φανταστική. Την συνιστώ ανεπιφύλακτα, αλλά όχι για επαγγελματική χρήση, είναι ότι πρέπει για το σπίτι.

Από τα καθίσματα που είχε στο Carrefour αυτή είναι το Νο 6.

Επισυνάπτω και φωτογραφία. Για τα λεφτά της είναι κελεπούρι. Αν σε ενδιαφέρει το θέμα της εγγυησης με τα λεφτά που έχει πάρε δύο και άσε τη μία στο πατάρι για ώρα ανάγκης :thumbsup1

Παιδια εχω την ιδια ακριβως καρεκλα , εκανα την βλακεια και την πηρα για την δουλεια και το χω μετανειωσει.

Ειναι εντελως αβολη, μετα απο λιγο καιρο δεν ρυθμιζεται ευκολα και ακομα και αν καταφερεις να την ρυθμισεις οι ρυθμισεις επαναρυθμιζονται μονες τους κατα τροπο θα λεγα χαοτικο.

Τα χερουλια ειναι σε εντελως ηλιθια θεση τοσο που αν χρειαζεται να μιλατε στο τηλεφωνο για καποιες ωρες την βδομαδα ο αγκωνας σας θα γινει χαλια

γενικα εντελως χαλια καρεκλα μην την παρεται (καλυτερα αγοραστε μια καφενειου με ψαφουλα -πιο ανετη-) με τιποτα ή αν επιμενεται περαστε να σας πουλησω την δικη μου €5 , τοσο πιστευω οτι αξιζει ακομα και καινουργια!!

ΑΙΣΧΟΣ

lpap
13-12-05, 17:56
Παιδιά, η καρέκλα από το Carrefour είναι μόνο για ερασιτεχνική/ελαφριά χρήση.

Εγώ την βρίσκω άψογη, για τον λίγο καιρό που την έχω, αλλά μην την αγοράσει κάποιος που την θέλει για το γραφείο του για πολύωρη χρήση γιατί δεν θα αντέξει. Στη δική μου καρέκλα το ένα απο τα πέντε ροδάκια κάνει ένα θόρυβο όταν τσουλάει, αλλά για 45 ευρώ δεν με ενοχλεί.

Για μικρούς μαθητές ή για ολιγόωρη χρήση είναι μιά χαρά.

Η φωτογραφία στο προηγούμενο email είναι της συγκεκριμένης καρέκλας. Βέβαια όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να περάσει από το Carrefour να την δεί αν είναι σύμφωνη με τα γούστα του..

power
13-12-05, 22:47
Σε κανενα Sato Stock έχει πάει κανείς? Έχει ευκαιρίες?

Reef
14-12-05, 19:29
Σε κανενα Sato Stock έχει πάει κανείς? Έχει ευκαιρίες?

Εγω ψωνιζω πλεον αποκλειστικα απο stockaδικο της Sato

BadCluster
14-12-05, 21:08
Την ίδια έχει και ο πατέρας μου εδώ και 3-4 μήνες.
Για τα λεφτά της πολύ καλή.

123456789
14-12-05, 22:10
Για φτηνή πάντως παίξε Alex PAck...φτηνότερα δεν γίνεται.

vgiozo
30-03-06, 14:52
Συγγνώμη που επαναφέρω το θέμα μετά απο καιρό, αλλά επειδή η καρέκλα που εχω τώρα έχει γίνει κάπως κουραστική, έλεγα να την αντικαταστήσω με κάποια πιο εργονομική και ανθεκτική...
...αυτό που παθαίνω τώρα είναι ότι μετά απο κάποιες ώρες διαβάσματος-χρήσης της καρέκλας με πονάει αρκετά ο κόκκυγας...

Δεν έχω αρχίσει να ψάχνω συστηματικά...ξεκίνησα απο τα εύκολα...έριξα μια ματιά στο Πλαίσιο (όπου έχω κι ένα πιστωτικό) και η καλύτερη που βρήκα (μάλλον) στα λεφτά που θέλω να δώσω είναι η εξής:
http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1157&Nav_Section_Id=1030&Catalog_Id=6&Product_Id=111312&Merchant_Id=1&sts_cid=3
LOVATO Καρέκλα εργασίας ''2600'' - 3 χρόνια εγγύηση...

Την έχει χρησιμοποιήσει κανείς;
Ακουσα καλά λόγια για ΣΑΤο και Δρομέα, οπότε θα περάσω να ρίξω μια ματιά...

Αν μπορεί κανείς ωστόσο να προτείνει μια καλή καρέκλα όχι πάνω απο ~150€, θα βοηθήσει αρκετά...

fits79
25-08-07, 13:59
Ρε παιδιά και εγώ είμαι στο στάδιο να ψάχνω καρέκλα γραφείου(Με ροδάκια) γιατί οι περισσότερες που έχω δοκιμάσει δεν αντέχουν τα κιλά μου(120) και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα είτε σπάνε είτε λόγο αστοχίας υλικού φθείρονται. Έχεται να μου προτείνετε κάποια καλή μέχρι το πολύ 80 ευρώ και αν γίνεται να έχει και υπόλοιπο εγγύησης τουλάχιστον 1 χρόνο ώστε αν πάθει το οτιδήποτε(είτε σπάσει κάτι είτε απλά χαλάσει) να την αλλάζουν ή να την φτιάχνουν.

nmavro73
26-08-07, 23:21
Δρομέας σίγουρα. Την έχω15 χρόνια.Ειχα σκίσει το ύφασμα γιατί έβαζα το πόδι πάνω ;) Το έφτιαξα όμως στο Δρομέα και πάλι. Κατά τα άλλα δεν έχει πάθεί τίποτα τόσα χρόνια

fits79
26-08-07, 23:29
μπορείς σε παρακαλώ πολύ να μου πεις τιμή, περιοχή που έχει καταστήματα και ποιο είναι το σάϊτ του για να το κοιτάξω. Ευχαριστώ πολύ.

nmavro73
27-08-07, 00:02
Χμ.Η τιμή έχει αλλάξει σίγουρα μετά από 15 χρόνια!!!
http://www.dromeas.gr/
Από όσο βλέπω έχει στο Χολαργό, στα Εξάρχεια και στη Νίκαια

kennyyy
27-08-07, 03:22
Στο sato stock είχα βρει και εγώ πολύ καλές απλές* καρέκλες γραφείου.
* τις πλαστικές του εργάτη, όχι δερμάτινες "διευθυντικές":)

fits79
27-08-07, 14:59
Ρε φίλε δεν με βλέπω με καμία παναγία για δρομέα γιατί τους πήρα τηλέφωνο και τους ρώτησα για τη συγκεκριμένη καρέκλα (http://www.dromeas.gr/data/home.php?cat=687) και μου είπανε ξεκινάει από 350 μέχρι 500 ευρώ. Άρα δεν γενάτε θέμα αγοράς της....

ipo
18-09-07, 19:28
Αγόρασα την "δεμάρτινη διευθυντική καρέκλα γραφείου" που έχει σε προσφορά το alex pak.
http://www.alexpak.gr/gr/entheto/page1.htm

Η ποιότητά της φαίνεται καλή. Επίσης είναι αρκετά άνετη. Δεν συγκρίνεται βέβαια με τις διευθυντικές καρέκλες που έχουν άλλα εξειδικευμένα καταστήματα με 200-300 ευρώ, μιας και δεν στηρίζει το κεφάλι (όταν κάθεσαι αναπαυτικά), ούτε έχει πολλές ρυθμίσεις για να ταιριάξει απόλυτα στο σωματότυπο και στο είδος εργασίας της κάθε στιγμής. Μπορεί όμως άνετα να συγκριθεί με αντίστοιχες καρέκλες των 100 ευρώ, οπότε είναι άκρως δελεαστική, μιας και κοστίζει 50 ευρώ.

22819

babylonx
18-01-08, 16:08
Πάντως μη πάρετε αυτή:
Welltrust Καρέκλα Διευθυντική Boston (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=25&category=69978851&product=736066)

Την έχω 1μιση χρόνο. Όταν την αγόρασα το Πλαίσιο τη διαφήμιζε για γνήσιο δέρμα και στο 3μηνο η δερματίνη άνοιξε από τα πλάγια και φαίνονται τα αφρολέξ και το ξύλο. Ο μηχανισμός, χωρίς να τον χρησιμοποιώ καθόλου έχει φθαρεί με αποτέλεσμα εκεί που κάθεσαι και στηρίζεσαι στην πλάτη να "ξεκλειδώνει" και να πέφτεις προς τα πίσω. Μπαίνει η ανάκληση και η εμπειρία του να νιώθεις ότι έχεις φύγει πίσω και δε σε σώζει τίποτα δεν είναι καθόλου ευχάριστη. Με έχει κάνει να εμπλουτίσω το λεξιλόγιό μου με πολλά γαλλικά. Επίσης η τρύπα που έχει η βάση με τα ροδάκια για να κάθεται ο άξονας της καρέκλας ξεχείλωσε σε ένα χρόνο και ο άξονας πέρασε πέρα για πέρα και ακουμπούσε στο πάτωμα και με το που την μετακινούσες γρατσουνούσε τα πλακάκια. Αναγκάστηκα να τροποποιήσω κολλώντας με ηλεκτροσυγκόλληση ένα δακτύλιο στον άξονα για να μη περνάει. Το βάρος μου είναι περίπου 95 κιλά.

Πάρτε και μερικές φωτογραφίες της σημερινής της κατάντιας όπου εκτός των άλλων φαίνεται πόσο γνήσιο δέρμα είναι...

platanos
18-01-08, 16:22
Αγόρασα την "δερμάτινη διευθυντική καρέκλα γραφείου" που έχει σε προσφορά το alex pak.
http://www.alexpak.gr/gr/entheto/page1.htm


Τη χτυπησα και εγω την καρεκλα. Οντως ειναι αρκετα καλη. Για τα λεφτα της ειναι σουπερ.:oneup:

Υ.Γ Γεια σου συναδελφε "διευθυντη" :)

ardi21
18-01-08, 16:27
Eγω -πριν απο κανα 6μηνο- ειχα παρει μια καρεκλα για 69 ευρω απο το Praktiker και ειναι απο τις καλυτερες αγορες.

Η καρεκλα για τα λεφτα της ειναι πολυ ανετη και ποιοτικη.

Aυτην την στιγμη που βλεπω το φυλλαδιο (http://www.praktiker.gr/praktiker-international/html/el/58190/index.html) (σελ. 4) εχει στην θεση της το ιδιο μοντελο αλλα σε "δερμα" απ'οτι μπορω να διακρινω (αλλιως δεν δικαιολογειται η διαφορα στην τιμη αφου ειναι ολοιδια με την δικια μου) στα 99,90 ευρω.

Αν πατε απο το καταστημα μπορει να βρειτε και την αντιστοιχη υφασματινη (που εχω εγω).

Αξιζει το ψαξιμο αν δεν θελετε οπωσδηποτε δερμα (το οποιο σε ιδρωνει και ειδικα το καλοκαιρι) και πλατη που να καλυπτει και το κεφαλι.:oneup:

nfotis
21-01-08, 02:40
Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ την ALLAK από το ΙΚΕΑ (μαύρη, τώρα τη φέρνουν και σε λευκό).
Αν θυμάμαι σωστά, η τιμή είναι κάπου στα 70 Ευρώ (την έχω πάρει 2 χρόνια σχεδόν).

Εξαιρετικά αναπαυτική για το σουλούπι μου (είμαι κοντά 100 κιλά, 1.80 ύψος), αλλά ιδρώνεις πολύ το καλοκαίρι (δέρμα γαρ), οπότε της βάζω ένα σεντόνι και είμαι μια χαρά.
Ισως η λευκή έκδοση να είναι πιό δροσερή, αλλά σίγουρα θα λερώνεται πιό εύκολα.

Τη χρησιμοποιώ αρκετές ώρες τη μέρα στο σπίτι.

Ν.Φ.

fits79
21-01-08, 02:52
Ρε παιδιά επειδή σκέφτομαι να αγοράσω και εγώ μια καρεκλά γραφείου(μέχρι 70 ευρώ) ποια μου προτείνετε γιατί προορίζετε για πολλές ώρες χρήσης λόγο της δουλειάς μου. Να είναι ανθεκτική καθότι είμαι 120κιλα και 1.85 ύψος.

Σας ευχαριστώ πολύ.

sdikr
21-01-08, 02:53
Ρε παιδιά επειδή σκέφτομαι να αγοράσω και εγώ μια καρεκλά γραφείου(μέχρι 70 ευρώ) ποια μου προτείνετε γιατί προορίζετε για πολλές ώρες χρήσης λόγο της δουλειάς μου. Να είναι ανθεκτική καθότι είμαι 120κιλα και 1.85 ύψος.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Εγω προσωπικά πήγα στα καταστήματα και τις δοκιμάσα, καλό θα είναι να το δοκιμάσεις και εσύ, το πλαισιο καθώς και το μάκρο έχουν μερικές καλές

fits79
21-01-08, 03:08
Εννοείτε ότι θα τις δοκιμάσω πρώτα τι γουρούνι(Δεν μιλάω για τον εαυτό μου :rofl:) στο σακί θα πάρω.

nfotis
21-01-08, 03:31
Ρίξε μια ματιά και στην Allak από το ΙΚΕΑ, μπορεί να σου αρέσει.

http://www.ikea.com/gb/en/catalog/products/10059716 - 70 Ευρώ, σύμφωνα με το Γερμανικό site.

Ν.Φ.

ipo
21-01-08, 11:40
Η καρέκλα του ΙΚΕΑ που προτείνεις έχει βάση από πολυμερές. Αν και δε μου έχει παρουσιαστεί ποτέ πρόβλημα, έχω ακούσει κόσμο να παραπονιέται ότι αυτές οι βάσεις δεν αντέχουν πολλά χρόνια, αν ο αναβάτης :) είναι πολλά κιλά. Μην ξεχνάτε ότι τα συνήθη πολυμερή με το χρόνο χάνουν την ελαστικότητα (ανεπαίσθητη στα σκληρά υλικά, αλλά σημαντικότατη) και την αντοχή τους.

613 The Evil
03-06-09, 12:53
Να προσθέσω κι εγώ πως η Welltrust Καρέκλα Διευθυντική Boston είναι όντως άθλια, μην ανεβάζω φωτός. Πάνω στο χρόνο σκίστικε η δερματίνη στο κάθισμα, άσε που έχει ασπρίσει όλη από το τρίψιμο. Στο 2ο χρόνο αυτές τις μέρες, σπάσανε τα πλαστικά κάτω στη βάση που είναι ο άξονας με αποτέλεσμα να γέρνει μπροστά όταν κάθομαι και να μη μπορείς να κάτσεις. Βασικά γέρνει και αριστερά, δεξιά, πίσω, ο ένας σωλήνας "χορεύει μέσα στον άλλο. Βγαίνανε κομματάκια σπασμένο πλαστικό από μέσα, τραγικά πράγματα. Ακόμα δεν πήρα νέα τα Stock είναι μια πολύ καλή ιδέα.

enarxh
12-07-09, 16:32
Χαιρετώ:worthy: όλα τα μέλη του adsl.gr:). Βρίσκομαι και εγώ στο δίλημμα για το ποια καρέκλα γραφείου να αγοράσω... Είμαι φοιτητής, τα οικονομικά μου δεν είναι και ότι καλύτερο... Παρ' όλα αυτά μάζεψα κάποια λεφτά (γύρω στα 250) και ήλπιζα πως θα μπορούσα να πάρω μια καλή (αναπαυτική δλδ) καρέκλα διευθυντού. Μετά από έρευνα όμως που έκανα στην αγορά είδα πως θα έπρεπε να έχω από 350 και πάνω, που δεν ξέρω αν αξίζει και δεν μπορώ και άλλωστε να διαθέσω.

Η βασική μου ερώτηση είναι η εξής: πιστεύετε πως μπορώ να βρω κάτι καλό από κάποιο stock house??? Ή υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι ελαττωματικό και να βρεθώ από sato........ κάτω :nono:

nothing
12-07-09, 17:15
την πηρα και βρηκα την υγεια μου...
http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1050680&page=3&category=69978851&catalog=25&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE2701845D8B9B5BFC2F93983DFBAF0654792D2B7D988F5509CEB615C24ECE916D675799D3697162AA2B448B4F9E01 CB4925E26FC4B68F34AFF46E1473E85B88DBE859103111DCF9E056C6815DC1293BCDDE46C1CE0F456234F600EEF920CCAA5E56B535B0036E49CE21AC 8C55B82D60180923D319C1D6B494

για την τιμη της ειναι φοβερη...
και επειδη ειμαι ψηλος βολευει και το μαξιλαρακι που εχει γιατι η αμεσως προηγουμενη και πιο φθηνη στο plaisio αν τις δεις στη λιστα το μαξιλαρακι της επεφτε μετα τον αυχενα και με ενοχλουσε...
γιαυτο καλο θα ειναι πριν αγορασεις τελικα να πας να τις δοκιμασεις κιολας...

manicx
13-07-09, 10:51
την πηρα και βρηκα την υγεια μου...
http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1050680&page=3&category=69978851&catalog=25&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE2701845D8B9B5BFC2F93983DFBAF0654792D2B7D988F5509CEB615C24ECE916D675799D3697162AA2B448B4F9E01 CB4925E26FC4B68F34AFF46E1473E85B88DBE859103111DCF9E056C6815DC1293BCDDE46C1CE0F456234F600EEF920CCAA5E56B535B0036E49CE21AC 8C55B82D60180923D319C1D6B494

για την τιμη της ειναι φοβερη...
και επειδη ειμαι ψηλος βολευει και το μαξιλαρακι που εχει γιατι η αμεσως προηγουμενη και πιο φθηνη στο plaisio αν τις δεις στη λιστα το μαξιλαρακι της επεφτε μετα τον αυχενα και με ενοχλουσε...
γιαυτο καλο θα ειναι πριν αγορασεις τελικα να πας να τις δοκιμασεις κιολας...

Την ίδια έχω κι εγώ σε μπλε εδώ και 2 χρόνια. Πολύ ευχαριστημένος και 0 φθορά.

sonypspgr
13-07-09, 10:56
Carrefour : 45 euro καρέκλα με χερούλια, με πλάτη ψηλή, ρόδες, ρύθμιση ύψους και πλάτη που πέφτει ελεγχόμενα προς τα πίσω, δερμάτινη, συναρμολογείται πολύ εύκολα, τα καλύματα είναι δερμάτινα και βγαίνουν με φερμουάρ για να πλυθεί το εσωτερικό τους που είναι από αφρώδες υλικό (όχι από την τζίβα που δείχνει ο ευαγγελάτος).

Την αγόρασα την παρασκευή, είναι made in china, αλλά δεν είναι για χρήση πάνω από δύο ώρες την ημέρα

Για τα λεφτά της φανταστική. Την συνιστώ ανεπιφύλακτα, αλλά όχι για επαγγελματική χρήση, είναι ότι πρέπει για το σπίτι.

Από τα καθίσματα που είχε στο Carrefour αυτή είναι το Νο 6.

Επισυνάπτω και φωτογραφία. Για τα λεφτά της είναι κελεπούρι. Αν σε ενδιαφέρει το θέμα της εγγυησης με τα λεφτά που έχει πάρε δύο και άσε τη μία στο πατάρι για ώρα ανάγκης :thumbsup1
και εγω ειχα μια τετοια ομως μετα απο συγκρουση εξαδελφου μεγατωνων η καρεκλα πηγε στον παραδεισο καλη ηταν σου εφερνε παντα μια ταση να κοιμηθεις επανω της :oops:

Manolis_karas
14-07-09, 12:05
Έχουμε μία SATO 27 χρόνια με μέτρια χρήση και μία SATO (σχολική) 14 χρόνια με ΑΓΡΙΑ χρήση από παιδί 7 ετών και μετά... και οι δύο έχουν ροδάκια και μηχανισμούς, είναι και οι δύο επιχειρησιακά 90-95%.

dhmk
14-07-09, 12:29
Να αναφέρω την εμπειρία μου από δυο "διευθυντικές" SATO, με δέρμα και οι δυο. Η πρώτη αγοράστηκε το 2004 περίπου 270 ευρώ. Αποδείχθηκε πολύ κακή και με ταλαιπώρησε με διάφορα προβλήματα. Στο τέλος η πλάτη λίγησε προς τα πίσω και κάνοντας χρήση της εγγύησης την αντικατέστησα με μια άλλη πληρώνοντας ένα επιπλέον ποσό με τελική αξία γύρω στα 310 ευρώ. Την τελευταία την έχω μέχρι και σήμερα και γενικά είμαι ευχαριστημένος.

Το βασικό πρόβλημα που είχαν και οι δυο έχει να κάνει με το σύστημα που "κλειδώνει" την καρέκλα και την κρατάει σταθερή, δηλαδή να μην πηγαίνει μπρος-πίσω. Λοιπόν και στις δυο έχουν το ίδιο σύστημα με μια μικρή ακίδα που "θυλακώνει" στην άκρη μιας μεταλλικής προεξοχής, μηχανσμός που αποδεικνύεται πολύ ανεπαρκής. Κάθε 5 λεπτά πρέπει να σπρώχνω την λαβή στο κάτω μέρος της καρέκλας, καθώς η ακίδα λασκάρει από την θέση της. Μου έχει τύχει κάποιες φορές να φεύγω ξαφνικά προς τα πίσω με ένα "κράκ". Τώρα πια το έχω μάθει και σχεδόν μηχανικά κάνω αυτήν την κίνηση κάθε τόσο για να ανανεώνω το "κλειδώμα".

Δεν πρόκειται για κατασκευαστικό ελάττωμα στα συγκεκριμένα κομάτια. Απλώς έτσι πολύ κακώς έχει σχεδιαστεί ο συγκεκριμένος μηχανισμός.

Κατά τα άλλα, π.χ. από άποψη ποιότητας του δέρματος, δεν έχω παράπονο αλλά αν επρόκειτο να αγοράσω άλλη καρέκλα από SATO θα έλεγχα τον συγκεκριμένο μηχανισμό να δω αν τον έχουν αντικαταστήσει με κάποιον άλλο που "κλειδώνει" χωρίς την ανάγκη... refresh κάθε λίγο και λιγάκι.

CaeSaR
01-10-09, 23:51
Έχει κανείς αυτήν εδώ (http://www.plaisio.gr/Furntiture/Office-Furniture/Chairs/Manager/White-Box-Chair-LT-9813B.htm);
Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη μέχρι 150 ευρώ max;

nothing
02-10-09, 01:50
οχι αλλα οταν τις δοκιμαζα επιτοπου το πανω μερος της (μαξιλαρι) εβρισκε στην πλατη μου και ηταν ενοχλητικο αλλα αυτο φυσικα εξαρταται απο το υψος του καθενος και την σταση που καθεται (γιατι εχει διαφορα πολλες φορες το τυπικο με το πως οντως καθομαστε τελικα...
η ortega ηταν για μενα θεικη γαι την τιμη της οπως εχω ξαναπει αλλα γουστα ειναι αυτα...
οτι και αν παρεις να πας να δοκιμασεις πως την αισθανεσαι!!!
καλες αγορες!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.