PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΙΠΟΤΑ (ieframe.dll / dnserror.htm ...)



mouxritsas
24-03-09, 11:24
Καλημέρα παιδιά.Μετά από πολλούς μήνες απροβλημάτιστου internet χθες ξαφνικά παρουσιάστηκε πρόβλημα.Εχω xp,ie7 και δεν μπορώ να ανοίξω καμία σελίδα.Κάθε φορά που προσπαθώ να ανοίξω μου βγάζει στο κάτω μέρος για λίγο το εξής: res://ieframe.dll/dnserror.htm...
Πήρα τηλ στην On(πριν προσέξω αυτό που έβγαζε στη κάτω μεριά του ie) και μου είπαν πως έχει πρόβλημα η γραμμή και θα διαβιβάσουν το θέμα στον οτε.
Μετά από κάποιο έλεγχο που έκανε ο τεχνικός της οn στη γραμμή,το upstream/downstream στο adsl status του pirelli πήγε 66kbps/60kbps.Χθες όταν εντόπισα το πρόβλημα το downstream ήταν 2750kbps.Σημειωτέον πως για ένα χρόνο είχα 9100kbps.
Το θέμα είναι πως δε νομίζω ότι το πρόβλημα οφείλεται στη γραμμή.Επι ένα χρόνο δεν είχα κανένα πρόβλημα.Πιστεύω πως ίσως φταίει κάτι άλλο στον υπολογιστή μου και πως η on κινείται σε λάθος κατεύθυνση(διαβίβαση προβλήματος στον οτε κτλ.)Φοβάμαι μήπως "χαλάσουν" τη γραμμή αν δεν είναι εκεί το πρόβλημα κι έτσι μετά έχω 2 προβλήματα.
Μήπως έχει τύχει σε κάποιον από σας κάτι ανάλογο?( res://ieframe.dll/dnserror.htm...)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

nikoslykos
24-03-09, 11:56
ε καιγω για 1 χρονο ημουν στα 16 και οποτε θελουν με ριχνουν στα 12 και πιο κατω μερικες φορες....

mouxritsas
24-03-09, 13:21
Το θέμα δεν είναι ότι μου ρίχνουν την ταχύτητα....το θέμα είναι ότι δεν ανοίγει καν σελίδα......

nothing
24-03-09, 13:23
απο περιεργεια το googlara και το πρωτο αποτελεσμα ηταν αυτο (http://social.msdn.microsoft.com/Forums/en-US/iewebdevelopment/thread/2eb96418-e944-4ee9-a4f3-ff28980c36a2/) και αποτι ειδα κατι λεει για το πως καποιοι το λυσαν....
για τσεκαρε το...

και μαλλον πιθανοτατα ειναι καποιο spyware απο μια γρηγορη αναγνωση που εκανα...
αν εχεις κανενα προγραμμα κανε scan και αν δεν εχεις κατεβασε ενα να δεις μηπως φτιαξουν ολα...
σου προτεινω αν δεν ξερεις το Spybot Search & Destroy απο www.safer-networking.org να κανεις την δουλεια σου...

mouxritsas
24-03-09, 13:32
Εχω διαβάσει ήδη τις απαντήσεις στο link που μου έδωσες και μόλις γυρίσω σπίτι(είμαι στη δουλειά) θα δοκιμάσω αυτά που λένε,γιατί λένε και πολλά....Πάντως απ'ότι είδα οι περισσότεροι είχαν πρόβλημα μετά από κάποιο update που έκαναν στα windows πράγμα που δεν ισχύει σ'εμένα...
Σ'ευχαριστώ πάντως nothing....

nothing
24-03-09, 13:38
απο περιεργεια παντως δοκιμασε σε safe-mode το pc αν μπορεις να μπεις net και ετσι θα δεις αν "ευθυνεται" κατι περιεργο εκτος explorer...

dimkord
24-03-09, 14:38
δοκιμασες με αλλο browser (πχ firefox opera chrome) να δεις αν μπορεις να σερφαρεις; Ειχα μια φορα προβλημα σε υπολογιστη φιλης που ο ie δεν εμπαινε πουθενα και ολοι ο αλλοι δουλευαν κανονικα.

mouxritsas
24-03-09, 15:53
Οχι,δεν δοκίμασα με άλλον brοwser dimkord.Αλλά και να δουλέψει π.χ. με firefox,το πρόβλημα στον ie παραμένει.Εχεις δίκιο βέβαια,θα δοκιμάσω ώστε αν δουλέψει ο firefox θα ξέρω ότι φταίει ο ie.Βλέπεις είμαι ακόμα στο στάδιο που ψάχνω να βρω τί φταίει....
Θα προσπαθήσω nothing με safe mode,αν και με τη γραμμή που είχα το πρωϊ(downstream 36kbps) δε νομίζω να παίζει τίποτα.....:(

AlternativeProvider
24-03-09, 17:52
Ieframe.dll Error Messages

Ieframe.dll errors are fairly varied and really depend on the cause of the problem. A few of the more common ieframe.dll related errors are shown here:

* "Res://ieframe.dll/dnserror.htm#"

* "File Not Found C:\WINDOWS\SYSTEM32\IEFRAME.DLL"

Most ieframe.dll "not found" or "missing" type of errors occur when using Internet Explorer 7 or while using Visual Basic 6.

The "Res://ieframe.dll/dnserror.htm" and related messages are much more common and appear in the Internet Explorer 7 browser window itself.
Cause of Ieframe.dll Errors

The ieframe.dll DLL file is related to Internet Explorer 7. In many cases, the installation of Internet Explorer 7 causes ieframe.dll errors to appear. Other causes include viruses, certain Windows Updates, incorrect firewall settings, outdated security software applications, and more.
Resolution
Important Note: Do not, under any circumstances, download the ieframe.dll DLL file individually from any "DLL download site." There are many reasons that downloading DLLs from these sites are never a good idea.

Note: If you've already downloaded ieframe.dll from one of those DLL download sites, remove it from wherever you placed it and continue with the following steps.

1. Restart your computer unless you've already done so. The ieframe.dll error might be a fluke and a simple restart could clear it up completely.

2. Install the latest version of Internet Explorer. No matter if you're missing ieframe.dll or if you're receiving a browser error message about it, reinstalling or updating to the latest version of Internet Explorer has resolved many user's issues with ieframe.dll.

3. Using Visual Basic 6? If so, change the reference for Microsoft Internet Controls from the existing ieframe.dll to shdocvw.ocx. Save your project and then reopen it.

4. Restart your router, switch, cable/DSL modem and anything else that's used to communicate to the Internet or other computers on your network. There may be an issue in one of these pieces of hardware that a simple restart could solve.

5. Scan your entire computer for viruses. Sometimes, the ieframe.dll error will show up when your computer is infected with certain kinds of viruses. Use your antivirus software to do a complete system scan for virus infections.

6. Disable Windows Firewall in Windows XP if you have another firewall installed. Running two firewall applications at the same time can cause problems so if you have a firewall program installed like ZoneAlarm, Norton Personal Firewall, Comodo Firewall, etc., then you should not be running Windows's built-in firewall simultaneously.

Note: Even if you're positive that the Windows firewall is disabled, check again. Some Microsoft security updates have been known to re-enable the firewall automatically even if you have an existing firewall enabled in another security software program.

7. Update all non-Microsoft firewall and other security software on your computer. Certain security updates from Microsoft have been known to cause issues with security software from other vendors that those vendors are responsible for resolving. Check their websites for updates or service packs and install any that are available.

Note: If you're already running a fully updated version of your security software, try uninstalling and then reinstalling the software instead. A clean installation may stop that nagging ieframe.dll error message.

8. Visit Windows Update and install any suggested Microsoft related updates. It is true that some previous updates from Microsoft may actually cause some ieframe.dll errors, but installing more recent updates, especially those to the Windows Update software itself, may help resolve the problem.

9. Clear the temporary Internet files in Internet Explorer 7. Some ieframe.dll issues may have to do with problems accessing existing temporary Internet files.

10. Increase the frequency that Internet Explorer 7 checks for new versions of web pages. If the default setting is too infrequent and there are issues with certain pages, you may see ieframe.dll and related errors.

11. Disable Internet Explorer 7 add-ons one by one. One of your installed add-ons might be causing the ieframe.dll issue. Selectively disabling them will show you which one, if any, is causing problems.

12. Set Internet Explorer 7 security options back to their default levels. Some programs, even some updates from Microsoft, will sometimes make automatic changes to your Internet Explorer 7 security settings.

Incorrect or overprotective security settings can sometimes cause ieframe.dll issues. Returning these settings to their default levels may correct your issue.

13. Move the IE7 Temporary Internet Files Folder to its Default Location in Windows XP. If the Temporary Internet Files folder in Internet Explorer 7 has been moved from its original location, plus both Protected Mode and the Phishing Filter are enabled, the ieframe.dll error will occur.

14. Disable the Phishing Filter in Internet Explorer 7. This isn't a great long term solution if you don't have another phishing filter installed, but disabling IE7's phishing filter has been known to correct ieframe.dll issues in some situations.

15. Disable Protected Mode in Internet Explorer 7. The Protected Mode feature in Internet Explorer 7 can, in some very specific situations, be involved in generating an ieframe.dll error message.

Applies To

The ieframe.dll error message applies to Internet Explorer 7 on any of Microsoft's operating systems that support that browser. Ieframe.dll errors have been reported by users of Windows XP, Windows Server 2003, and Windows Vista.
Still Having Ieframe.dll Issues?
Let a community of computer support enthusiasts help out! Post the details of your problem in the Focus on PC Support Forums. Be sure to let us know the exact ieframe.dll error message that you're seeing and what steps, if any, you've already taken to fix the problem.

mouxritsas
26-03-09, 17:01
Σήμερα με πήραν τηλ. από τον οτε και μου είπαν ότι η γραμμή μου είναι μια χαρά και πως το πρόβλημα είναι της On.Τα'λεγα εγω...δεν τα'λεγα...??Μπλέξαμε τώρα και άντε να δούμε πως θα ξεμπλέξουμε....Με βλέπω μπαλάκι μεταξύ On και Οτε.Αμ δε όμως....Δε φημίζομαι και για την υπομονή μου (πλέον), ειδικά με την Οn.:mad:
Χθες πάντως εγκατέστησα το firefox αλλά....τζίφος.Δεν ανοίγει τίποτα ούτε μ'αυτόν.Οπότε το πρόβλημα δεν είναι σίγουρα του IE7.
Καμιά ιδέα κανείς???? :hmm::hmm:

maikal
26-03-09, 17:22
και μια επαναφορα συστηματος καλη θα ειναι

ZhenXlogic
26-03-09, 17:37
Σήμερα με πήραν τηλ. από τον οτε και μου είπαν ότι η γραμμή μου είναι μια χαρά και πως το πρόβλημα είναι της On.Τα'λεγα εγω...δεν τα'λεγα...??Μπλέξαμε τώρα και άντε να δούμε πως θα ξεμπλέξουμε....Με βλέπω μπαλάκι μεταξύ On και Οτε.Αμ δε όμως....Δε φημίζομαι και για την υπομονή μου (πλέον), ειδικά με την Οn.:mad:
Χθες πάντως εγκατέστησα το firefox αλλά....τζίφος.Δεν ανοίγει τίποτα ούτε μ'αυτόν.Οπότε το πρόβλημα δεν είναι σίγουρα του IE7.
Καμιά ιδέα κανείς???? :hmm::hmm:

ε!?!??! χμμμμμ :hmm:
συγχρονιζη δεν συχρονιζη!? αν ναι ο ΟΤΕ που κολαει!? γιατο οτι δεν μπορει ο IE7 να διξει σελιδες?

1. Δοκιμασε με firefox \ opera \ chrome
2. Ενα full scan το PC για virus \ spyware δεν θα εβλαπτε
3. Κιτα μιν εχεις βαλει κανα proxy στον ΙΕ
4. Κιτα τι IP σου δινει το router gateway \ submask \ dns

στην τελικη δοκιμασε με αλλο PC :p (πλακιτσα)

τωρα για την γραμμη you never know! θα δεις πως θα παει μπορει να παει καλα μπορει να παει :lol: ...

mouxritsas
26-03-09, 17:37
Δυστυχώς έκανα ghost την προηγούμενη Κυριακή οπότε....

ZhenXlogic
26-03-09, 17:44
Δυστυχώς έκανα ghost την προηγούμενη Κυριακή οπότε....

και!? εγινε τπτ!?

mouxritsas
26-03-09, 17:46
Ο Οτε κολλάει φίλε ZhenXlogic στο ότι αυτή ήταν η απάντηση που πήρα από την On.Οπως έλεγε και η διαφήμιση...."Φταίει ο ΟΤΕ!!!!!".
Οσο για τα άλλα που γράφεις έχω δοκιμάσει με firefox,έχω κάνει full scan με Nod32,στον ΙΕ δεν έχω βάλει τίποτα και αυτό με την Ip....δεν κατάλαβα τι μου προτείνεις...:)

ZhenXlogic
26-03-09, 17:48
Ο Οτε κολλάει φίλε ZhenXlogic στο ότι αυτή ήταν η απάντηση που πήρα από την On.Οπως έλεγε και η διαφήμιση...."Φταίει ο ΟΤΕ!!!!!".
Οσο για τα άλλα που γράφεις έχω δοκιμάσει με firefox,έχω κάνει full scan με Nod32,στον ΙΕ δεν έχω βάλει τίποτα και αυτό με την Ip....δεν κατάλαβα τι μου προτείνεις...:)

με το ghost εγινε τπτ? που το γηρισες μερες πριν!?

mouxritsas
26-03-09, 17:50
Οταν έκανα ghost δεν είχα το συγκεκριμμένο πρόβλημα.Παρουσιάστηκε μετά από κάποιες μέρες...
Το θέμα είναι πως η ON μου λέει πως φταίει η γραμμή παρά το γεγονός οτι το Pirelli συγχρονίζει κανονικά.Αυτό είναι το κουφό.....

ZhenXlogic
26-03-09, 17:54
Οταν έκανα ghost δεν είχα το συγκεκριμμένο πρόβλημα.Παρουσιάστηκε μετά από κάποιες μέρες...
Το θέμα είναι πως η ON μου λέει πως φταίει η γραμμή παρά το γεγονός οτι το Pirelli συγχρονίζει κανονικά.Αυτό είναι το κουφό.....

προφανως το pirelli εχει φαει σκαλομα και δεν διαβαζει DNS Server
σε αυτι την περιπτοση πεζις με OpenDNS (http://www.opendns.com/) και καρφοτες ΙΡ.

επισης προτου βαλεις τα OpenDNS ριξε στον ΙΕ το παρακατω:

74.125.45.100
και για πες σου φορτονη την σελιδα? (το google ειναι).

mouxritsas
26-03-09, 18:06
Επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός...μπορείς να μου πεις τι ακριβώς πρέπει να κάνω με OpenDns και καρφωτές Ip??(Βήμα βήμα αν γίνεται....)Thanx!!

Billmg81
26-03-09, 18:18
Δοκίμασε να κλείσεις το NOD32 (απενεργοποίησε το) & κάνε ένα κόπο να δεις αν σου δουλεύει τότε ο Internet explorer,Firefox etc! Επειδή είχε τύχει σε γνωστό μου & τελικά ευθυνόταν το Antivirus! Μια δοκιμή θα σε πείσει... ;)

ZhenXlogic
26-03-09, 18:43
Επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός...μπορείς να μου πεις τι ακριβώς πρέπει να κάνω με OpenDns και καρφωτές Ip??(Βήμα βήμα αν γίνεται....)Thanx!!


Use OpenDNS Under Windows XP (https://www.opendns.com/start/device/windows-xp)
Use OpenDNS Under Windows Vista (https://www.opendns.com/start/device/windows-vista)

Δεν ειδα να μου απαντησες αν ανοιξε η σελιδα με την ΙΡ που σου εδωσα ποιο πανω και ειναι συμαντικο να μου απαντησης να καταλαβω αν εχει προβλημα οντος το router & δεν διαβαζει dns server...

mouxritsas
27-03-09, 17:08
...........Δεν ειδα να μου απαντησες αν ανοιξε η σελιδα με την ΙΡ που σου εδωσα ποιο πανω και ειναι συμαντικο να μου απαντησης να καταλαβω αν εχει προβλημα οντος το router & δεν διαβαζει dns server...[/QUOT


Φίλε ZhenXlogic δεν άνοιξε η σελίδα με την IP που μου έδωσες.Τι μας λέει αυτό??Οτι έχει φάει σκάλωμα το router??

dimkord
27-03-09, 17:25
οι DNS μαλλον δεν εχουν προβλημα. Εκτος απο Browser δοκιμασες να δεις αν μπορεις να κανεις κατι αλλο στο νετ, πχ msn ή να κατεβασεις καποιο torrent; Στις ρυθμισεις του router μπορεις να μπεις; Εχεις ελεγξει αν οι drivers της καρτας δικτυου ειναι ενταξει;

ZhenXlogic
27-03-09, 20:39
Φίλε ZhenXlogic δεν άνοιξε η σελίδα με την IP που μου έδωσες.Τι μας λέει αυτό??Οτι έχει φάει σκάλωμα το router??

Εβαλες OpenDNS!?


οι DNS μαλλον δεν εχουν προβλημα. Εκτος απο Browser δοκιμασες να δεις αν μπορεις να κανεις κατι αλλο στο νετ, πχ msn ή να κατεβασεις καποιο torrent; Στις ρυθμισεις του router μπορεις να μπεις; Εχεις ελεγξει αν οι drivers της καρτας δικτυου ειναι ενταξει;

1 / 10 το pirelli σκαλονει και δεν σεικωνη μεσα του DNS το εχω δει στην δουλεια μου...

Οσο για το network adapter ηταν το next step Που ειχα στο μιαλω μου :p

@mouxritsas ενα uninstall το adapter & ενα fresh install δεν βλαπτει! ;)

intech
28-03-09, 00:18
Εχουν αλλάξει τα winsock.dll , winsock32.dll, αν υπάρχει καποιο thread για αυτό κάποιος ας το αναφέρει.
Αν οχι θα προσπαθήσω να βοηθήσω... αλλα δεν εχω τον χρόνο την συγκεκριμένη στιγμή.

mouxritsas
01-04-09, 16:25
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.
Τα νεότερα είναι τα εξής: μετά από αρκετά τηλεφωνήματα με το τεχνικό τμήμα της On μου είπαν πως το router δεν παίρνει ip( ή κάπως έτσι..).Κατάφεραν να μου επαναφέρουν το internet αλλά από τα 9000 που ήμουν επι 1 χρόνο κλειδωμένος στο downstream τώρα είμαι στα 3000.:(Μου είπαν πως η γραμμή μου δε σηκώνει παραπάνω και πως δε γίνεται να ήμουν στα 9000.:mad::mad:Εχω το πακέτο ολα σε ένα(με τηλεόραση) και αυτή τη στιγμή εννοείται πως on tv δεν έχω με ταχύτητα 3000.Οπότε του είπα του "τεχνικού" πως "αφού μου λες πως δεν σηκώνει παραπάνω η γραμμή μου τότε εγώ επι 1 χρόνο και κάτι πλήρωνα και για τηλεόραση ενώ δεν έβλεπα τίποτα.Για τόσο ηλίθιους έχετε τους πελάτες σας??Τελικά κατάλαβε τη μαλ*&$% που έλεγε και πείστηκε πως δε λέω ψέματα και πως ήμουν όντως κλειδωμένος στα 9000.Αύριο περιμένω να'ρθει τεχνικός στο σπίτι.
Θα ενημερώσω για νεότερα.
Και πάλι ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.

mouxritsas
02-04-09, 15:09
Πριν λίγο έφυγε ο τεχνικός απ'το σπίτι μου.Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σ'εμένα.Το χαμηλό σήμα(θυμίζω 3000 downstream) έρχεται από την On.Μου είπε το παιδί πως έστειλε ήδη την αναφορά της βλάβης στο τεχνικό τμήμα της On και να περιμένω 2 εργάσιμες μέρες για να δω αν θα λυθεί το πρόβλημα.
Θα περιμένω λοιπόν 2 μέρες και αν δεν....μια λύση μένει:διακοπή.Πάντως δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος....Μακάρι να κάνω λάθος...

@ ADSLgr.com All rights reserved.