PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΝΤΟΠΙΣΜΟΣ IP χρηστη που μπαινει στο ασυρματο δικτυο μου

KinigosPsixon
31-03-09, 22:36
καλησπερα...
ειμαι καινουργιος στο forum και δεν ξερω αμα δημιουργησα το θεμα στο σωστο σημειο αν οχι ας το μεταφερει καποιος.
λοιπον οπως θα δειτε και απο τον τιτλο θελω να βρω την IP καποιου χρηστη που μπαινει στο ασυρματο δικτυο μου.
δεν το εχω κλειδωμενω το ασυρματο και δεν θελω να το κλειδωσω απλα θελω να βρω την ip για να του στειλω μηνυμα μεσω net send mallon (εκτος αν ξερετε καποιο αλλο τροπο ).
βλεπω οτι μπαινει καποιος στο δικτυο απο τους DHCP Clients και βλεπω και την mac address αλλα ip βλεπω την ip του δικτυου.
Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησης σας.

kodimis
31-03-09, 23:16
Στις ρυθμίσεις του router σου ψάξε για κάτι σαν Local Network --> Client Table, ή κάτι τέτοιο... Θα δεις εκεί όλες τις συσκευές που είναι συνδεμένες αυτή τη στιγμή με τις IP τους.
Καλύτερα κλείδωσε το ασύρματο όμως...

yiannismark
31-03-09, 23:16
Μπλόκαρε τη Μακ διεύθυνσή του για να μην μπαίνει. Κάπου ο ρούτερ σου θα έχει τέτοια ρύθμιση. Μάλλον όμως θέλεις και να τον κατσαδιάσεις λίγο....

3lbereth
31-03-09, 23:23
Κατσάδιασέ τον, αλλά κλείδωσέ το.
Οι καιροί είναι πονηροί. Δεν ξέρεις τη κάνει κρυμένος πίσω από την δική σου IP.:whistle:

KinigosPsixon
31-03-09, 23:28
απλα να τα πουμε.... θα του πω αν θελει να το χρησιμοποιεί οκ αλλα να τσονταρει κιολας. τον ειχα δει εδω και 2-3 μερες αλλα δεν εκλεβε πολυ bw και λεω οκ αστον τωρα τελευταια το οχι παρακανει λιγο.
διαβασα ενα αλλο θρεντ που εχει εδω στο φορουμ με την αναποδη διαδικασια ομως ενα παιδι βρηκε ελευθερο και εψαχνε τροπο να ειδοποιηση τον ιδιοκτητη αλλα απ'οτι καταλαβα δεν τα καταφερα.
η αληθεια θελω να τον κανω να χεστη λιγο και πανω του ετσι για την πλακα ομως μονο φαντασου εκει που καθετε να του βγει μηνυμα..... ΣΕ ΒΛΕΠΩ η κατι τετοιο....

........Auto merged post: KinigosPsixon πρόσθεσε 4 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Στις ρυθμίσεις του router σου ψάξε για κάτι σαν Local Network --> Client Table, ή κάτι τέτοιο... Θα δεις εκεί όλες τις συσκευές που είναι συνδεμένες αυτή τη στιγμή με τις IP τους.
Καλύτερα κλείδωσε το ασύρματο όμως...

το βρηκα αυτο και εκει λεει την ip του lan αν δεν κανω λαθος....
εννοώ ip του τυπου 195.χχχ.χχχ.χχχ αντι για kati san 82.212 klp

apolon2020
31-03-09, 23:33
Πάντως και να το κλειδώσεις το router σου μην βάλεις και στοίχημα ότι δεν θα ξαμπαίνουν :cool:

gcf
31-03-09, 23:45
Μην είσαι σίγουρος ότι θα περάσει το net send.

TheSwiss
01-04-09, 09:48
το βρηκα αυτο και εκει λεει την ip του lan αν δεν κανω λαθος....
εννοώ ip του τυπου 195.χχχ.χχχ.χχχ αντι για kati san 82.212 klp

Αφού παίρνει internet από εσένα τότε IP του τύπου 82.212.xxx.xxx θα έχει αναγκαστικά την ίδια με εσένα. Αυτό που σε ενδιαφέρει για το "net send" είναι η IP του LAN που του έχει δώσει ο router σου δηλ. του τύπου 195.xxx.xxx.xxx και την οποία την βλέπεις στο DHCP log.

Μην είσαι σίγουρος ότι θα περάσει το net send.

Συμφωνώ με τον gcf καθώς μπορεί να μην τρέχει καν την υπηρεσία για το net send/ να μην έχει καν windows/ να μην χρησιμοποιεί καν υπολογιστή! :cool:

mirtiano
01-04-09, 10:07
Καλημερες

Ενας σιγουρος τροπος να παρει το μυνημα ειναι να αλλαξεις το ssid αν το εγραψα καλα,δηλαδη τον τιτλο του δικτυου σου που θα βλεπει πχ το δικτυο σου το εχεις ονομασει (το ασυρματο) ''ΜΑΚΗΣ'' και να το κανεις για μερικες μερες ''ΣΕ ΕΙΔΑ 82.212.168.145'',χεχε..να φαινεται δηλ.και η ip του.Σιγουρα θα το αντιληφθει επειδη θα χρειαστει να επαναλαβει την διαδικασια συνδεσης...χαχα να βλεπαμε την εκφραση του τη στιγμη που θα το διαβαζει...

KinigosPsixon
01-04-09, 12:17
Καλημερες

Ενας σιγουρος τροπος να παρει το μυνημα ειναι να αλλαξεις το ssid αν το εγραψα καλα,δηλαδη τον τιτλο του δικτυου σου που θα βλεπει πχ το δικτυο σου το εχεις ονομασει (το ασυρματο) ''ΜΑΚΗΣ'' και να το κανεις για μερικες μερες ''ΣΕ ΕΙΔΑ 82.212.168.145'',χεχε..να φαινεται δηλ.και η ip του.Σιγουρα θα το αντιληφθει επειδη θα χρειαστει να επαναλαβει την διαδικασια συνδεσης...χαχα να βλεπαμε την εκφραση του τη στιγμη που θα το διαβαζει...

καλο μου αρεσει αυτο.....
αυτο θα κανω

aa144
01-04-09, 12:42
Καλά τώρα, εσύ γιατί έχεις το δίκτυο ανοιχτό; Σε άλλες χώρες αν το κάνεις αυτό παίρνεις άμεσα πρόστιμο. Αλλά εδώ είμαστε κωλοχανείο σε όλα...

apok
01-04-09, 12:44
Sorry αλλά ακομα και αυτόν να βρεις, ολο και κάποιος άλλος θα μπει.
Τι θα κάνεις;; Θα στέλνεις συνέχεια netsend ?

Κλειδωσε το να εισαι ήσυχος;)

pstr
01-04-09, 13:23
Εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι: έχεις ανοιχτό το δίκτυό σου για να μπαίνει ελεύθερα όποιος θέλει, αλλά σε πειράζει όταν μπει κάποιος! :hmm:
Περίεργη λογική.

drhouse
01-04-09, 18:33
Καλά θα κάνεις να κλειδώσεις τον ρουτερ.

Αν θέλεις να παίξεις μαζί του τότε

Λύση 1) Αν έχεις ένα υπολογιστή στο εσωτερικό δίκτυό σου μπορείς να ρυθμίσεις τον ρουτερ να δίνει αυτόματα μόνο δύο IP. Το εύρος το γνωρίζεις, έτσι ο DHCP θα δώσει την μια σε εσένα και την άλλη σε αυτόν. Κάνεις ipconfig /all και βρίσκεις την δική σου οπότε συμπερένεις την δική του.

Λύση 2) Η λύση αυτή λέγεται arp table
Εναρξη -> Εκτέλεση -> cmd.exe
και πληκτρολογείς arp -a
θα σου εμφανιστεί ένα πίνακας IP-MAC

ΙΔΕΑ Έχε υπ' όψιν σου ότι με λίγη προσπάθεια ($) ακόμα κι αν έχει σηκωμένο το δικό του τείχος προστασίας μπορείς εσύ από την άλλη μεριά του τείχους να "ακούς οτιδήποτε αυτός συζητάει", τι διευθύνσεις επισκέπτεται, ενδεχομένως email account names / password ... :rofl::rofl: οι περισσότεροι χρήστες με τον POP3 στέλνουν τα pwds plain text :rofl::rofl::rofl: τον αφήνεις να σε εκμεταλεύεται μαζεύεις πληροφορίες και τον σκίζεις στα δύο :lol:

you are by your own :p

EvilHawk
01-04-09, 18:58
μπορείς εσύ από την άλλη μεριά του τείχους να ακούς οτιδήποτε αυτός συζητάει ...

Και νόμιζα ότι είμαι ο πιο Evil εδώ μέσα ... :rofl::rofl:

prodromosfan
01-04-09, 19:06
Καλά θα κάνεις να κλειδώσεις τον ρουτερ.

Αν θέλεις να παίξεις μαζί του τότε

Λύση 1) Αν έχεις ένα υπολογιστή στο εσωτερικό δίκτυό σου μπορείς να ρυθμίσεις τον ρουτερ να δίνει αυτόματα μόνο δύο IP. Το εύρος το γνωρίζεις, έτσι ο DHCP θα δώσει την μια σε εσένα και την άλλη σε αυτόν. Κάνεις ipconfig /all και βρίσκεις την δική σου οπότε συμπερένεις την δική του.

και πληκτρολογείς arp -a

ΙΔΕΑ Έχε υπ' όψιν σου ότι με λίγη προσπάθεια ($) ακόμα κι αν έχει σηκωμένο το δικό του τείχος προστασίας μπορείς εσύ από την άλλη μεριά του τείχους να "ακούς οτιδήποτε αυτός συζητάει", τι διευθύνσεις επισκέπτεται, ενδεχομένως email account names / password ... :rofl::rofl: οι περισσότεροι χρήστες με τον POP3 στέλνουν τα pwds plain text :rofl::rofl::rofl: τον αφήνεις να σε εκμεταλεύεται μαζεύεις πληροφορίες και τον σκίζεις στα δύο :lol:

you are by your own :p

γιατι εχω την αισθηση οτι αυτο το μηνυμα δεν εμπιπτει στους κανονισμους του φορουμ;:hmm:

παιδια οσο δικιο και να θελω να δωσω στον ανθρωπο με το ξεκλειδωτο ρουτερ δυστυχως δεν μπορώ.
καταρχας απο το 2ο-3ο μηνυμα του εχουν πει πως να βρει την ip του παράνομου αλλά ρε φίλε κλειδωσε το. Οπως ειπε και καποιος αλλος και το αφηνεις ανοιχτο και παραπονιεσαι πως καποιος μπηκε και ενω στην αρχη τον αφηνες τωρα σε ενοχλεί. ε μην τα θες και ολα δικά σου.

drhouse
01-04-09, 19:21
γιατι εχω την αισθηση οτι αυτο το μηνυμα δεν εμπιπτει στους κανονισμους του φορουμ;:hmm:

Μπορεί να δίνει μια κακιά ιδέα δίχως το κλειδί υλοποίησης, παράλληλα με λίγο χιούμορ και λόγω έντιμου πρότερου βίου και επειδή έχει να κάνει και με την προστασία των ανέμελων χρηστών μάλλον γλύτωσα τα penalty points :p

Να το εκφράσω λοιπόν καλύτερα, για να γλυτώσω και τα penalty points. :p
Το ότι βρισκόμαστε πίσω από ένα firewall δεν σημαίνει 100% ΠΡΟΣΤΑΣΊΑ.
Με απλά λόγια το firewall δεν επιτρέπει σε όσους βρίσκονται εκτός της ιδιοτικής μας περιοχής να συνδεθούν με τον υπολογιστή μας.

Το Firewall όπως ανέφερα παραπάνω δεν εμποδίζει τον κακό να ακούει και να καταγράφει πολλές από τις ενέργειες που κάνω στον υπολογιστή μου (ΕΙΔΙΚΑ όταν βρισκόμαστε καλοί και κακοί στον ΊΔΙΟ ιδιοτικό δίκτυο - περίπτωση ασύρματου δικτύου) δεν χρειάζεται να συνδεθεί με τον υπολογιστή μου για να παρακολουθεί τις ενέργείες μου.

Ας μην χαλαρώνουμε επειδή έχουμε σηκώσει ένα τείχος προστασίας

Υ.Γ Τα παραπάνω για τους ανέμελου χρήστες :p

ring0
01-04-09, 19:50
και πληκτρολογείς arp -a
δεν κερδιζει κατι με αυτο ...ή κερδιζει???:hmm: απλα βλεπει το gateway kai την mac του pc του nothing else...

drhouse
01-04-09, 21:03
δεν κερδιζει κατι με αυτο ...ή κερδιζει???:hmm: απλα βλεπει το gateway kai την mac του pc του nothing else...

Του παλικάρι ζήτησε πως μπορεί να μάθει την IP του κλεφτοκοτά όταν γνωρίζει την MAC.
Άν ο κλεφτοκοτάς έφθασε μέχρι το υπολογιστή του φίλου μας τότε το arp table για κάποιο διάστημα θα έχει μια εγραφή IP-MAC.

KinigosPsixon
02-04-09, 11:37
τελικα το κλειδωσα...
ναι ηθελα να παιξω λιγο μαζι του γενικα να δοκιμασω πραγματα γι'αυτο το αφησα ανοιχτο... αλλα στο τελος εμπαιναν αλλα 3 ατομα με 2 δικα μου pc 5 στο συνολο. σας ευχαριστω ολους παντως ειδικα τον drhouse (κολημενος με τον house ε??? και εμενα μου αρεσει παρα πολυ η σειρα ) για της συμβουλες

DaveMurray
02-04-09, 11:57
Πάντως φίλε, (στον δημιουργό του νήματος), έτσι και αλλιώς, δεν θα μπορούσες να δείς, την WAN IP του, γιατί δεν μπήκε/μπαίνει ταυτόχρονα από την δικιά σου, και άλλη PPP σύνδεση.... Έτσι και αλλιώς δεν θα μπορούσες να δεις την ip του, γιατί σε εσένα συνδεόταν, στον router σου, και ήταν συνδεδεμένος στο δικό σου NAT, πίσω από την δικιά σου εξωτερική IP, έτσι όπως και κάθε client (νόμιμος) του δικτύου σου....

Απλώς θα μπορούσες να δείς, ποια LAN ip του δικού σου δικτύου, του έχει εκχωρηθεί, από τον ΔΙΚΟ σου Wireless ADSL Modem/Router :)

KinigosPsixon
02-04-09, 12:33
nice...
τωρα το εχω κλειδωση αλλα στους DHCP clients φαινοντε μεσα ακομα 3 pc αν και τα 2 ειναι δικα μου απο τα οποια το 1 δεν εχει προσβαση στο ασυρματο....

........Auto merged post: KinigosPsixon πρόσθεσε 35 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και επισης δεν βλεπω πλεον το ασυρματο δικτυο μου απο το laptop.... τρομερο κλειδωμα εκανα. Α για να σας προλαβω ισως δεν εβαλα hidden ssid...

prodromosfan
02-04-09, 12:54
ποιο ασυρματο μοντεμ-ρουτερ εχεις; ισως θα πρεπει να δεις πως κλειδωνει στο αντιστοιχο τμημα του φορουμ.
Οδηγοί (How To) για Modems & Routers & VoIp συσκευές (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=130)
ADSL, ADSL 2, ADSL 2+ και Broadband Hardware (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=19)

πάντως το καλύτερο που εχεις να κανεις εφοσον είναι κάποιος γειτονας είναι να τυπωσεις μια σελίδα με περιεχόμενο
"καλύτερα να αγοράσετε δικιά σας σύνδεση ιντερνετ γιατί εχω βαρεθει να μπαίνετε απο τη δικια μου + (εδω μπλοφάρεις ή και όχι :twisted:) έχω εντοπίσει τους υπολογιστές και τους κατόχους τους και η επομενη κινηση μου είναι καταγγελία για κλοπή ξένης περιούσιας ποινικό αδικημα που τιμωρειται απο το νομο."
και να το κολλήσεις στον πινακα ανακοινωσεων της πολυκατοικιας σου και στις γειτονικες.

περιπου οπως ειχα κανει εγω που οι γειτονες μου ειχαν ξεκλειδωτα ρουτερ και ο υπολογιστης μου κάθε φορα που ειχε προβλημα λογω χαμηλου σηματος εμπαινε στο επομενο δυνατοτερο σημα ασυρματου και μου εσπαγε τα νευρα.

KinigosPsixon
02-04-09, 13:13
ποιο ασυρματο μοντεμ-ρουτερ εχεις; ισως θα πρεπει να δεις πως κλειδωνει στο αντιστοιχο τμημα του φορουμ.
Οδηγοί (How To) για Modems & Routers & VoIp συσκευές (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=130)
ADSL, ADSL 2, ADSL 2+ και Broadband Hardware (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=19)

πάντως το καλύτερο που εχεις να κανεις εφοσον είναι κάποιος γειτονας είναι να τυπωσεις μια σελίδα με περιεχόμενο
"καλύτερα να αγοράσετε δικιά σας σύνδεση ιντερνετ γιατί εχω βαρεθει να μπαίνετε απο τη δικια μου + (εδω μπλοφάρεις ή και όχι :twisted:) έχω εντοπίσει τους υπολογιστές και τους κατόχους τους και η επομενη κινηση μου είναι καταγγελία για κλοπή ξένης περιούσιας ποινικό αδικημα που τιμωρειται απο το νομο."
και να το κολλήσεις στον πινακα ανακοινωσεων της πολυκατοικιας σου και στις γειτονικες.

περιπου οπως ειχα κανει εγω που οι γειτονες μου ειχαν ξεκλειδωτα ρουτερ και ο υπολογιστης μου κάθε φορα που ειχε προβλημα λογω χαμηλου σηματος εμπαινε στο επομενο δυνατοτερο σημα ασυρματου και μου εσπαγε τα νευρα.

μπα δεν το βλεπω εδω ενα της ovislink airlive wl- και κατι αριθμη ειναι το μοντελο του router mou .
παραξενω παντως γιατι να μην φαινετε στα διαθεσιμα δικτυα.
θα επρεπε να φαινετε απλα να φαινετε σαν κλειδωμενο ετσι δεν ειναι???

prodromosfan
02-04-09, 13:27
ηθελα να ξερα που πατε και τα αγοραζετε κατι τετοια ρουτερ ενω υπάρχουν πολυ καλυτερα σε πολυ καλυτερες τιμες:mad:
αυτο εννοεις;
http://www.priveshop.gr/product.php?code=403108
http://www.airlive.com/product/product_3.jsp?pdid=PD1217473992975
http://69.64.87.53/airlive_fileserver/uploads/English/support/SD1218427172860.pdf

KinigosPsixon
02-04-09, 13:34
ηθελα να ξερα που πατε και τα αγοραζετε κατι τετοια ρουτερ ενω υπάρχουν πολυ καλυτερα σε πολυ καλυτερες τιμες:mad:
αυτο εννοεις;
http://www.priveshop.gr/product.php?code=403108
http://www.airlive.com/product/product_3.jsp?pdid=PD1217473992975
http://69.64.87.53/airlive_fileserver/uploads/English/support/SD1218427172860.pdf

το εχω αρκετο καιρο ρε....
ειναι αυτο AirLive WL-8064ARM

pstr
02-04-09, 16:07
...
... έχω εντοπίσει τους υπολογιστές και τους κατόχους τους και η επομενη κινηση μου είναι καταγγελία για κλοπή ξένης περιούσιας ποινικό αδικημα που τιμωρειται απο το νομο."
...

σωστά βέβαια ανέφερες ότι είναι μπλόφα αυτό, γιατί δεν τίθεται θέμα κλοπής ξένης περιουσίας. Αν βγώ εγώ στο δρόμο και μοιράζω δεκαχίλιαρα (για να θυμούνται οι παλιότεροι) δεν μπορώ να κάνω μήνυση σε κανέναν αν τα πάρουν.

drhouse
02-04-09, 19:05
Πάντως φίλε, (στον δημιουργό του νήματος), έτσι και αλλιώς, δεν θα μπορούσες να δείς, την WAN IP του, γιατί δεν μπήκε/μπαίνει ταυτόχρονα από την δικιά σου, και άλλη PPP σύνδεση.... Έτσι και αλλιώς δεν θα μπορούσες να δεις την ip του, γιατί σε εσένα συνδεόταν, στον router σου, και ήταν συνδεδεμένος στο δικό σου NAT, πίσω από την δικιά σου εξωτερική IP, έτσι όπως και κάθε client (νόμιμος) του δικτύου σου....

Απλώς θα μπορούσες να δείς, ποια LAN ip του δικού σου δικτύου, του έχει εκχωρηθεί, από τον ΔΙΚΟ σου Wireless ADSL Modem/Router :)

Φίλε DaveMurray,

Όλοι οι υπολογιστές που βρίσκονται μέσα σε ένα ιδιωτικό δίκτυο επικοινωνούν με το υπόλοιπο δίκτυο που βρίσκεται στο internet cloud χρησιμοποιώντας την μια και μοναδική public IP που δίνει ο πάροχος στον router τους.
Αν δηλαδή έχεις δύο υπολογιστές μέσα στον ιδιωτικό σου δίκτυο (192.168.0.1 και 192.168.0.2) και οι δύο όταν μιλούν με τον internet cloud εμφανίζονται εκτός τοπικού δικτύου με την με την μια και μοναδική public IP που έχει δώσει ο πάροχος στον router σου. Σε αυτό το σημείο μεσολαβεί ο μηχανισμός NATing και διαχειρίζεται τα πακέτα που εισέρχονται στέλνοντάς τα στον υπολογιστή που πρέπει (192.168.0.1 ή 192.168.0.2).

Τώρα οι υπολογιστές που βρίσκονται μέσα στο ιδιωτικό δίκτυο ΔΕΝ χρησιμοποιούν του router τον NATing μηχανισμό στις μεταξύ των επικοινωνίες.
Μιλάνε μεταξύ τους με broadcasting δηλαδή χωρίς την μεσολάβηση του router, οπότε το NATing του router το ξεχνάμε.

Αντε στην πιο ακραία περίπτωση, οι υπολογιστές του ιδιωτικού δικτύου να ανήκουν σε διαφορετικό λογικό δίκτυο οπότε ναι μεν η επικοινωνία τους θα περάσει μέσα από τον router (θα γίνει κάποιο routing) αλλά ο μηχανισμός NATing πάλι δεν θα εμπλακεί.

Τώρα στην περίπτωση του ασύρματου που συζητήσαμε παραπάνω, όλοι οι υπολογιστές που συνδέονται με το ασύρματο interface του router στην ουσία είναι υπολογιστές του ιδιωτικού δικτύου.

Αν ο κλεφτοκοτάς είχε ενεργοποιημένο το file and printer sharing, τότε ο καλός μας φίλος δεν είχε παρά να κάνει μια μόνο προσπάθεια να συνδεθεί με ένα οποιοδήποτε share και αυτόματα στο ARP table θα εμφανιζότανε η IP του κλεφτοκοτά. Με καλό εργαλειάκι, κάνοντας ping σε ένα εύρος εντολών πάλι θα είχε τα ίδια αποτελέσματα. Τρόποι για να βρεις την IP υπολογιστή που βρίσκεται στο ιδιωτικό δίκτυο υπάρχουν πολλοί.

Το κλειδί για το σκίσιμο του κλεφτοκοτά βρίσκεται στο σημείο ότι αυτός αν και έχει το τείχος προστασία ΟΝ κάνει πολύ broadcasting (γι αυτό και η αναφορά μου "... ακούς οτιδήπετε λέει ο κλεφτοκοτάς πίσω από το τείχος προστασίας").

Τα πακέτα broadcasting είναι πολύ εύκολο διαβαστούν και αναλυθούν.
Aν δε κάνεις και ένα man-in-the-middle attack, επίσης εύκολη διαδικασία, τότε τον έστειλες (θα νομίζει ότι μιλάει στον router σου ενώ στην ουσία μεσολαβείς εσύ).
To arp poisoning είναι εύκολη υπόθεση και δύσκολα ανιχνέυσιμο απ' ότι γνωρίζω.

DaveMurray
03-04-09, 00:11
Μα το ίδιο λέμε βρε drhouse. Ακριβώς το ΙΔΙΟ. Εσύ ανάλυσες και καλώς έκανες, αλλά και πρόσθεσες παραπάνω τεχνικές πληροφορίες, που είναι "σχολείο" για εμάς....

Και εγώ το ίδιο πράγμα λέω.... Μην ξεχνάμε όμως και την περίπτωση ο "κλεφτοκοτάς" να μην έχει δικιά του σύνδεση στο Internet, με δικό του router, κτλ κτλ, και απλώς να χρησιμοποιεί μια απλή κάρτα ασύρματη με καλή 3rd party κεραία.... Σε αυτόν λοιπόν, πως θα βρείς WAN IP ενώ στην ουσία δεν θα μπορούσε να είχε άλλη εκτός του παιδιού που έμπαινε χωρίς την συγκατάθεση του;

Όσο για την LAN IP που θα του είχε εκχωρηθεί από το router του παληκαριού, αυτή θα βρισκόταν..... Εγώ νόμιζα ότι λέγατε/έλεγε, για την WAN IP, πράγμα αδύνατον (με τις γνώσεις που έχω τις λίγες) να βρεθεί....

aneth
05-05-09, 11:50
γεια σας και απο μενα.
ειναι η πρωτη φορα που ποσταρω στην σελιδα αυτη. Θελω να ρωτησω το εξης οσο αφορα τα ασυρματα ρουτερ.
Εαν εχω ασρματο ρουτερ ξεκλειδωτο, μπορει καποιος να μπει με την δικη μου ip? και γενικοτερη ερωτηση, μποει καποιος χρηστης με οποιονδηποτε τροπο να μπει με ip που δηλωνει το δικό μου σταθερο τηλεφωνο?

euri
05-05-09, 11:58
γεια σας και απο μενα.
ειναι η πρωτη φορα που ποσταρω στην σελιδα αυτη. Θελω να ρωτησω το εξης οσο αφορα τα ασυρματα ρουτερ.
Εαν εχω ασρματο ρουτερ ξεκλειδωτο, μπορει καποιος να μπει με την δικη μου ip? και γενικοτερη ερωτηση, μποει καποιος χρηστης με οποιονδηποτε τροπο να μπει με ip που δηλωνει το δικό μου σταθερο τηλεφωνο?

Οποιοσδήποτε συνδεθεί στο ασύρματο router σου και ακολούθως περιηγηθεί στο Internet, θα φαίνεται ότι είναι από την δική σου ΙΡ, και κατ' επέκταση από την dsl σύνδεση που λειτουργεί στη δική σου γραμμή.

Mr_Wizard
05-05-09, 12:10
χμμμ.. σκέφτομαι...:hmm:

Πρίν κανένα μήνα .. για 4 μήνες.. έκλεβα και εγώ από ενα Wireless ενός τύπου!
(σε μια περιοχή .. με ενα λαπτοπ, να πίανει 8 δίκτυα)
Δεν μπορώ να φανταστώ με πόσα mW βομβαρδίζοταν η περιοχή....

Ελπίζω να μην ήταν το δικό του! :rofl:

Μπα.. τπτ το ιδιέτερο!
Ενα ικαριαμ
Κανένα mail
άντε και λίγο e-radio

aneth
05-05-09, 16:04
Οποιοσδήποτε συνδεθεί στο ασύρματο router σου και ακολούθως περιηγηθεί στο Internet, θα φαίνεται ότι είναι από την δική σου ΙΡ, και κατ' επέκταση από την dsl σύνδεση που λειτουργεί στη δική σου γραμμή.

για να καταλαβω επειδη παραειμαι ασχετη.
αν καποιος συνδεθει με το δικο μου ρουτερ απο αλλα γραμμη θα δειχνει την δικη μου Ip? οταν καποιος θελησει να βρει ποιος ειμαι απο την Ip μου θα βρουν εμενα και οχι εκεινον?πως μπορω εγω να αποδειξω οτι μπαινει καποιος αλλος απο μενα επειδη το εχω ξεκλειδωτο?

apok
05-05-09, 16:08
Ναι ναι και ναι.

Δεν μπορείς να το αποδείξεις εύκολα οποτε το πιο ευκολο ειναι να κλειδώσεις το ρουτερ σου!!

aneth
05-05-09, 16:30
Ναι ναι και ναι.

Δεν μπορείς να το αποδείξεις εύκολα οποτε το πιο ευκολο ειναι να κλειδώσεις το ρουτερ σου!!

πως μπορω να κλειδώσω το ρουτερ μου, ατο που εχω ειναι αυτο που δινουν στην forthnet. ενα thomson.:(

Mr_Wizard
05-05-09, 22:02
Απορία!
Με αυτό συνδέεσε ασύρματα ή ενσύρματα? (=καλώδιο)

apok
06-05-09, 08:42
μπαίνεις στον router ( 192.168.1.254 ) πας στο wireless connection και εκει επιλέγεις wpa/psk ( νομιζω ).

Βλέπεις απο κάτω ποιο ειναι το κλειδί και ή το αφήνεις ή βάζεις ένα δικό σου.

Αφου κλείσεις τη σελίδα του ρουτερ θα σε αποσυνδέσει ( αν συνδέεσαι ασύρματα ) και θα πρέπει να συνδεθείς βάζοντας το κλειδί για το ασύρματο ( ή το default ή αυτό που έβαλες εσυ ).

Το default ειναι γνωστο σε οσους εχουν thomson και οχι μονο. Αλαξε το

logosof
06-05-09, 21:15
Εγκατέστησα σήμερα μια pci ασύρματη κάρτα δικτύου netgear στο pc ενός φίλου. Επανεκκίνηση του υπολογιστή, ανοίγει το software της netgear, μου εμφανίζει όλα τα διαθέσιμα δίκτυα (8, από τα οποία τα 3 με σήμα 90-100% και συνολικά 4 ξεκλείδωτα :whistle:) και προεπιλεγμένη την αυτόματη σύνδεση με το πρώτο ή το καλύτερο (δεν θυμάμαι ποιό από τα δύο) δίκτυο μπορέσει, του πατάω cancel. Συνδέεται όμως αυτό με ένα δίκτυο ξεκλείδωτο (on telecoms) και ότι και αν έκανα έμενε συνέχεια συνδεδεμένο (δεν με άφηνε να κάνω disable την σύνδεση, με restart συνδεόταν αυτόματα κλπ). Ο φίλος μου δεν έχει ούτε σύνδεση δικιά του adsl, ούτε ασύρματο ρουτερ (είναι σε αναμονή ενεργοποίησης). Προσωρινά του έκανα disable την κάρτα δικτύου από το device manager και καταφέραμαι να αποσυνδεθεί. Ποιά λύση προτείνεται; Γιατί έτσι όπως έχουν τα πράγματα είναι αναγκασμένος να κλέβει.

aneth
08-05-09, 11:58
να ρωτησω και κατι άλλο... οσο εγω ειμαι στο ιντερνετ, (οσο ειναι ο υπολογιστης μου ανοιχτος ειμαι αυτοματα στο ιντερνετ) και καποιος συνδεεται μεσω του ρουτερ μου(το οποιο ειναι ξεκλειδωτο) το βλεπω εγω? μου βγαζει καποιο μυνημα ή πρεπει να κανω κατι αλλο και να το δω?

apok
08-05-09, 12:03
Όχι δεν το βλέπεις, παρά μονο αν μπεις στον ρουτερ και δεις οτι ειναι και άλλη συσκευή συδεμένη.

αλλά: γιατί δεν κλειδώνεις το WiFi του router σου;;;;

Copyright © Keen Notion Co (2002-2014) Copyright Keen Notion Co.