PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπληρωμένες Κάρτες



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9

timekeeper
10-02-10, 01:46
Πολύ ωραίο άρθρο.

pavlos77
14-02-10, 15:55
Τι κάρτα θα μου προτείνατε να βγάλω και απο ποία τράπεζα?
Υ.Γ:Τι χρειάζεται για να την βγάλω?

ipo
14-02-10, 16:02
Μετέφερα την ερώτησή σου στο σχετικό νήμα. Πιστεύω ότι μπορείς να βρεις αρκετές πληροφορίες στο άρθρο για τις προπληρωμένες κάρτες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803).

pavlos77
15-02-10, 18:40
Στην Κύπορυ Prepaid Card είδα ότι την παίρνεις επιτόπου την κάρτα μέσα από το site τους...Επιπλέον , ισχυεί ακόμα αυτό που λέει οτι για να μπουν τα λεφτά χρείαζοναι απο μισή - μιαμιση μέρα? ( Απευθύνομαι σε αυτούς που έχουν ήδη την κάρτα και ξέρουν... )

Υ.Γ : Για την προπληρωμένη Eurobank Visa είναι ανάγκη να πάω ΑΦΜ και λογαρισμούς ΔΕΚΟ? ( Βασικά ρωτάω γιατί μου φαίνεται περίεργο που δεν το ζητάνε στην Κύπρου και το ζητάνε στην Eurobank ... )

zombie_wireless
15-02-10, 19:17
Πολύ ωραίο άρθρο, μπράβο ipo...;)

Koala_
17-02-10, 00:51
Τι κάρτα θα μου προτείνατε να βγάλω και απο ποία τράπεζα?
Υ.Γ:Τι χρειάζεται για να την βγάλω?

Εγώ σου προτείνω την χρεωστική της Πειραιώς, καθώς δεν σε χρεώνει όταν βάζεις λεφτά στο λογαριασμό σε αντίθεση με τις προπληρωμένες που ξεκινάνε από 1 ευρώ κόστος ανα φόρτιση.

Με την προυπόθεση το atm της τράπεζας πειραιώς που σε βολεύει να έχει δυνατότητα online κατάθεσης, για άμεση διάθεση των χρημάτων σου. Αλλιώς δεν αξίζει, καθώς θα πρέπει να κάνεις κατάθεση στο γκισέ και τα χρήματα σου να γίνονται διαθέσιμα την επόμενη μέρα, δεν το συζητώ για κατάθεση σε atm χωρίς την online δυνατότητα που χρειάζεται 2 μέρες για να σου τα κάνει διαθέσιμα στο λογαριασμό. Εμένα απο αυτό και μόνο με έχασε απο πελάτη!

Μπές ΕΔΩ! (http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=274452&lang=1&nt=96%20&sid=) και δές που υποστηρίζετε Online καταθετήριο.

........Auto merged post: gegounaris πρόσθεσε 3 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επειδή το είδα τώρα το Υ.Γ., στη Πειραιώς ανοίγεις λογαριασμό, και παίρνεις την χρεωστική, δές ΕΔΩ (http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=234024&lang=1&nt=96&sid=&fid=292168)!

zombie_wireless
17-02-10, 22:14
Γενικώς, μακριά από τράπεζες...:nono:


Ενδεικτικά να αναφέρω ότι όταν πήγα να κάνω ανάληψη μετρητών το επιτόκιο της κάθε συνναλαγής είναι 18% και πάνω..;).

ipo
17-02-10, 22:24
Γενικώς, μακριά από τράπεζες...:nono:
Ενδεικτικά να αναφέρω ότι όταν πήγα να κάνω ανάληψη μετρητών το επιτόκιο της κάθε συνναλαγής είναι 18% και πάνω..;).
Δεν υπάρχει αυτό που λες. Άμα κάνεις ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ της τράπεζάς σου, από καταθετικό λογαριασμό, τότε δε χρεώνεσαι τίποτα. Ούτε υφίσταται επιτόκιο σε μεταφορές χρημάτων.

Τα χρεωστικά επιτόκια αφορούν τα δάνεια.

zombie_wireless
17-02-10, 22:30
Για δάνεια μιλούσα...

Μάλλον εσείς μιλάτε για λογαριασμούς...


Δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλα τα μηνύματα:)

kosmous
18-02-10, 01:20
Για δάνεια μιλούσα...

Μάλλον εσείς μιλάτε για λογαριασμούς...


Δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλα τα μηνύματα:)


Αν ξέρεις τι κάνεις , η τράπεζα είναι βοηθός η και συνεργάτης ακόμη .

bianconero
18-02-10, 01:40
Στην Κύπορυ Prepaid Card είδα ότι την παίρνεις επιτόπου την κάρτα μέσα από το site τους...Επιπλέον , ισχυεί ακόμα αυτό που λέει οτι για να μπουν τα λεφτά χρείαζοναι απο μισή - μιαμιση μέρα? ( Απευθύνομαι σε αυτούς που έχουν ήδη την κάρτα και ξέρουν... )

Υ.Γ : Για την προπληρωμένη Eurobank Visa είναι ανάγκη να πάω ΑΦΜ και λογαρισμούς ΔΕΚΟ? ( Βασικά ρωτάω γιατί μου φαίνεται περίεργο που δεν το ζητάνε στην Κύπρου και το ζητάνε στην Eurobank ... )

Λοιπόν ένα, ένα:

1) Αν την παραγγείλεις από το site, μπορείς να επιλέξεις να έρθει στη διεύθυνσή σου με ΕΛΤΑ ή να πάει σε κάποιο κατάστημα που θα ορίσεις (συνήθως το πιο κοντινό στην περιοχή που βρίσκεσαι) και να την παραλάβεις από εκεί. Αν πάλι πας σε κάποιο κατάστημα για την παραγγελία της κάρτες, τότε πρέπει να πας από εκεί και για να την παραλάβεις. Και στις δύο περιπτώσεις η κάρτα χρειάζεται ~ 4-5 ημέρες για να εκδοθεί / τυπωθεί (είτε την παραγγείλεις μέσα από το site της Κύπρου ή πας σε κάποιο κατάστημα, δεν την παραλαμβάνεις με τίποτα την ίδια ώρα, ή έτσι τουλάχιστον γίνεται στα καταστήματα της Θεσσαλονίκης.).
2) Όταν φορτώσεις την κάρτα με χρήματα από τα γκισέ κάποιου καταστήματος, αυτά εμφανίζονται στις 7 το απόγευμα της ίδιας ημέρας. Τότε μόνο μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε συναλλαγή θέλεις, μέσω Internet.
3) Φυσικά και σου ζητούν να τους δώσεις αστυνομική ταυτότητα και φορολογική δήλωση, για να σου εκδώσουν την κάρτα & τέλος
4) Τις περισσότερες φορές μου έχουν κάνει κράτηση € 1,00 κατά την φόρτιση της με χρήματα. Υπήρξαν όμως και κάποιες φορές που δεν μου έκαναν κράτηση (φυσικά δεν τους ρώτησα γιατί :whistle: )

Ps. Eγώ προτίμησα την εν λόγω τράπεζα, γιατί σε σχέση με τις υπόλοιπες που έχουν προπληρωμένες και βρίσκονται στην περιοχή μου, έχει πάντα την λιγότερη πελατεία, οπότε δεν μου παίρνει ώρα για να κάνω την κατάθεση.

ipo
18-02-10, 11:32
Eγώ προτίμησα την εν λόγω τράπεζα, γιατί σε σχέση με τις υπόλοιπες που έχουν προπληρωμένες και βρίσκονται στην περιοχή μου, έχει πάντα την λιγότερη πελατεία, οπότε δεν μου παίρνει ώρα για να κάνω την κατάθεση.
Γιατί δεν τη φορτίζεις από ebanking/phonebanking (άντε και ΑΤΜ) για να κερδίσεις ακόμη περισσότερο χρόνο;

Dark_Rex
18-02-10, 11:52
Ps. Eγώ προτίμησα την εν λόγω τράπεζα, γιατί σε σχέση με τις υπόλοιπες που έχουν προπληρωμένες και βρίσκονται στην περιοχή μου, έχει πάντα την λιγότερη πελατεία, οπότε δεν μου παίρνει ώρα για να κάνω την κατάθεση.

Κι εγω με αυτό το σκεπτικό ξεκίνησα και πήγα στην Αγροτική της γειτονιάς μου.Αμεση εξυπηρέτηση και μάλιστα η κάρτα είχε διαθέσιμο το υπόλοιπο απο την ίδια στιγμή.Το δοκίμασα μετα απο 10' κάνοντας επιτυχώς συναλλαγή μέσω web.

Πληροφορίες ΑΤΕbank Prepaid Card (http://www.atebank.gr/ATEbank/QuickLinks/ATEBankPrepaid/)

Μοναδικό μειονέκτημα σε σχέση με τις άλλες που βλέπω στον συγκριτικό πίνακα, είναι οτι δεν έχεις δυνατότητα για online/τηλεφωνική ενημέρωση κινήσεων.

ipo
18-02-10, 12:10
Μοναδικό μειονέκτημα σε σχέση με τις άλλες που βλέπω στον συγκριτικό πίνακα, είναι οτι δεν έχεις δυνατότητα για online/τηλεφωνική ενημέρωση κινήσεων.
Έχει διπλή προμήθεια φόρτισης από την προπληρωμένη κάρτα της Τράπεζας Κύπρου. Σημαντικό μειονέκτημα κατά τη γνώμη μου.

Dark_Rex
18-02-10, 12:27
Έχει διπλή προμήθεια φόρτισης από την προπληρωμένη κάρτα της Τράπεζας Κύπρου. Σημαντικό μειονέκτημα κατά τη γνώμη μου.

Εχεις δίκιο.Αλλα μιλάμε για διαφορά 1€.
Και αυτη η διαφορά υφίσταται μόνο αν την φορτισεις στο γκισε της τραπεζας.
Μέσω ΑΤΜ ή web η χρεωση είναι 1€.
Και με αυτο το 1 ευρω διαφοράς έχεις το υπόλοιπο της κάρτας αμεσα διαθεσιμο,δεν περιμένεις μιάμιση-δυο μέρες όπως στην Κυπρου.
Ο καθένας βέβαια αξιολογεί με τον δικο του τρόπο τις δυνατότητες.Εγω είμαι της τελευταίας στιγμής δυστυχώς.:p

ipo
18-02-10, 12:40
Συμφωνώ σε όσα λες.


Εγω είμαι της τελευταίας στιγμής δυστυχώς.:p
Χρειάζεσαι χρεωστική, όχι προπληρωμένη. Δες τη χρεωστική της Πειραιώς ή της Alpha Bank. Σε συνδυασμό με δύο καταθετικούς λογαριασμούς (ώστε ο λογαριασμός της κάρτας να έχει μηδενικό υπόλοιπο) ή χρήση με online ATM θα σε βολέψει πάρα πολύ, ενώ οι προμήθειες είναι μηδενικές.

kosmous
18-02-10, 14:28
Χρειάζεσαι χρεωστική, όχι προπληρωμένη. Σε συνδυασμό με δύο καταθετικούς λογαριασμούς (ώστε ο λογαριασμός της κάρτας να έχει μηδενικό υπόλοιπο) ή χρήση με online ATM θα σε βολέψει πάρα πολύ, ενώ οι προμήθειες είναι μηδενικές.


Μήπως αυτή είναι η καλύτερη λύση τελικά ?

ipo
19-02-10, 14:21
Μήπως αυτή είναι η καλύτερη λύση τελικά ?
Το βέλτιστο είναι υποκειμενικό. Προσωπικά αυτή τη λύση έχω επιλέξει (μαζί με τη χρήση πιστωτικής για κάποιες άλλες περιπτώσεις). Αλλά ξέρω ότι υπάρχουν πολλοί, που έχουν τους λόγους τους να επιλέγουν προπληρωμένη κάρτα.

darax
21-02-10, 01:50
Παρέχουν πάντως μεγαλύτερη σιγουριά ,ευκολία καί ασφάλεια !!!

LastWish
23-02-10, 19:45
Στήνω μία ιστοσελίδα και θα χρειαστώ υπηρεσίες webhosting οπότε θα χρειαστεί να κάνω κάποιες συναλλαγές.Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος να μου πει,τι στοιχεία,χαρτιά ή οποιαδήποτε δέσμευση ή προϋπόθεση ζητάει η κάθε εταιρεία για την έκδοση μίας προπληρωμένης.Δεν εργάζομαι και δεν ενδιαφέρομαι να ανοίξω λογαριασμό.Επίσης δεν θέλω να δώσω ένα κάρο χαρτιά,μόνο στοιχεία ταυτότητας και αυτό ως μεγάλη παραχώρηση.Υπάρχει τέτοια περίπτωση ή ζητάω πολλά;

ipo
23-02-10, 21:54
Αν διαβάσεις το άρθρο που είναι στο συγκεκριμένο νήμα, θα λυθούν οι απορίες σου. :)

LastWish
24-02-10, 00:15
Το διάβασα το άρθρο σου πριν κάνω το post.Το βρήκα όπως έψαχνα στο google.Όμως διάβασα και αυτά:

Κύπρου: "πρέπει να προσκομίσετε επιπλέον τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

- Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα
- Λογαριασμό ΔΕΚΟ (ΔΕΗ,ΟΤΕ, κ.λπ)
- Βεβαίωση αποδοχών από εργοδότη "

Πειραιώς:"Φορτίζετε (γεμίζετε) άμεσα, σε πραγματικό χρόνο, τη δική σας κάρτα ή την κάρτα τρίτου μεταφέροντας χρήματα από τον τραπεζικό σας λογαριασμό ή χρεώνοντας την πιστωτική σας κάρτα της Τράπεζας Πειραιώς" (προϋποθέτει λογαριασμό)

H Αγροτική και η Eurobank δεν διευκρινίζουν με σαφήνεια τι ακριβώς δικαιολογητικά θέλουν (αν θέλουν).
Γνωρίζει κανείς ακριβώς τι ζητείται; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ipo
24-02-10, 00:21
Αφού ο άρθρο γράφει για τα δικαιολογητικά που χρειάζεσαι για την κάθε κάρτα ξεχωριστά. Το διάβασες όλο προσεκτικά;

LastWish
24-02-10, 02:09
Αφού ο άρθρο γράφει για τα δικαιολογητικά που χρειάζεσαι για την κάθε κάρτα ξεχωριστά. Το διάβασες όλο προσεκτικά;

Έχεις απόλυτο δίκιο,δικό μου λάθος. Τώρα είδα τον σχετικό πίνακα στην 4η σελίδα.Τον είχα προσπεράσει καταλάθος όπως το διαβαζα,έλεος.Να σε καλά,αυτο έψαχνα.

Antonis1992
25-02-10, 14:49
Καλησπέρα!Ήθελα να ρωτησω κατι...Εγω καθοτι σαν newbie και ανηλικος (17) μπορω να παω μοναχουλης να παρω?

ipo
25-02-10, 14:59
Δυστυχώς δεν μπορείς μόνος. Θα πρέπει να περιμένεις να μεγαλώσεις. :p

Εναλλακτικά, μπορείς να πας με κάποιον ενήλικο και να εκδώσει μία από τις κάρτες που χορηγούνται και σε ανήλικους, εάν υπογράψει αυτός πρώτα.

Antonis1992
25-02-10, 15:06
Δυστυχώς δεν μπορείς μόνος. Θα πρέπει να περιμένεις να μεγαλώσεις. :p

Εναλλακτικά, μπορείς να πας με κάποιον ενήλικο και να εκδώσει μία από τις κάρτες που χορηγούνται και σε ανήλικους, εάν υπογράψει αυτός πρώτα.

Και καλά σαν εγγυητης υπευθυνος ή κατι τετοιο ε ? :down::down::down: Χαζομάρα....Τελος Παντων !


Ευχαριστώ για την πολύ γρήγορη απόκριση :oneup:

kosmous
25-02-10, 19:04
Και καλά σαν εγγυητης υπευθυνος ή κατι τετοιο ε ? :down::down::down: Χαζομάρα....Τελος Παντων !


Ευχαριστώ για την πολύ γρήγορη απόκριση :oneup:



Λέμε οι τράπεζες βοηθάνε , αλλά και με το αζημίωτο .:rtfm:

LastWish
06-05-10, 01:20
Τυχαίνει να έχει κανείς atebank προπληρωμένη και να την έχει συνδέσει με paypal account (και να μ πει και που είναι το CSC της...) ; Ευχαριστώ.

ipo
06-05-10, 13:32
Τυχαίνει να έχει κανείς atebank προπληρωμένη και να την έχει συνδέσει με paypal account (και να μ πει και που είναι το CSC της...) ; Ευχαριστώ.
Τα στοιχεία της κάρτας σου είναι προσωπικά. Δεν μπορεί να στα πει κάποιος άλλος, αφού είναι διαφορετικά για εκείνον.

LastWish
06-05-10, 15:07
Τα στοιχεία της κάρτας σου είναι προσωπικά. Δεν μπορεί να στα πει κάποιος άλλος, αφού είναι διαφορετικά για εκείνον.

Όχι, απλά ρωτάω σε ποιό σημείο βρίσκεται στην κάρτα ο CSC αριθμός, γιατί δεν είμαι σίγουρος αν έβαλα το σωστό όταν έφτιαχνα το account στην paypal. Μάλλον δεν διατύπωσα σωστά την ερώτηση, συγνώμη.

ipo
06-05-10, 15:32
Όχι, απλά ρωτάω σε ποιό σημείο βρίσκεται στην κάρτα ο CSC αριθμός, γιατί δεν είμαι σίγουρος αν έβαλα το σωστό όταν έφτιαχνα το account στην paypal. Μάλλον δεν διατύπωσα σωστά την ερώτηση, συγνώμη.
Έχεις δίκιο, έγραψες "πού είναι" κι εγώ κατάλαβα "ποιο είναι". Δικό μου το λάθος.

Dark_Rex
06-05-10, 15:34
Όχι, απλά ρωτάω σε ποιό σημείο βρίσκεται στην κάρτα ο CSC αριθμός, γιατί δεν είμαι σίγουρος αν έβαλα το σωστό όταν έφτιαχνα το account στην paypal. Μάλλον δεν διατύπωσα σωστά την ερώτηση, συγνώμη.

είναι ο τριψήφιος αριθμός στην πίσω πλευρά της κάρτας.

LastWish
06-05-10, 15:58
Έχεις δίκιο, έγραψες "πού είναι" κι εγώ κατάλαβα "ποιο είναι". Δικό μου το λάθος.

Δεν πειράζει θα την βρούμε την άκρη. :)


είναι ο τριψήφιος αριθμός στην πίσω πλευρά της κάρτας.

Μάλιστα.Βασικά έχει έναν 4ψήφιο και έναν 3 ψήφιο. Άρα σωστά το έβαλα. Απλά περιμένω να εμφανιστεί η σχετική κίνηση από την paypal για την σύνδεση της κάρτας με το account.
Έλεγα μήπως έκανα λάθος... Ευχαριστώ. Άντε να δούμε...

ipo
06-05-10, 16:07
Μάλιστα.Βασικά έχει έναν 4ψήφιο και έναν 3 ψήφιο. Άρα σωστά το έβαλα. Απλά περιμένω να εμφανιστεί η σχετική κίνηση από την paypal για την σύνδεση της κάρτας με το account.
Έλεγα μήπως έκανα λάθος... Ευχαριστώ. Άντε να δούμε...
Από τη στιγμή που δέχτηκε το PayPal την κάρτα με τα στοιχεία που έδωσες (16ψήφιος αριθμός, ημερομηνία, CVC), μπορείς ήδη να τη χρησιμοποιήσεις για συναλλαγές.

Ο αριθμός που θα δεις στις κινήσεις της κάρτας για την εξακρίβωσή της (verification) και θα καταχωρήσεις στο PayPal, δεν είναι απαραίτητος για αγορές με ποσά κάτω από 600€ (με επιφύλαξη το ύψος του ποσού).

LastWish
06-05-10, 16:24
Από τη στιγμή που δέχτηκε το PayPal την κάρτα με τα στοιχεία που έδωσες (16ψήφιος αριθμός, ημερομηνία, CVC), μπορείς ήδη να τη χρησιμοποιήσεις για συναλλαγές.

Ο αριθμός που θα δεις στις κινήσεις της κάρτας για την εξακρίβωσή της (verification) και θα καταχωρήσεις στο PayPal, δεν είναι απαραίτητος για αγορές με ποσά κάτω από 600€ (με επιφύλαξη το ύψος του ποσού).

Ωραία.Άρα, στήθηκε το paypal. Ευχαριστώ φίλε.

ipo
06-05-10, 16:35
Ωραία.Άρα, στήθηκε το paypal. Ευχαριστώ φίλε.
Παρακαλώ.

Καλές και συνετές αγορές εύχομαι! :)

nmakry
06-05-10, 17:07
Μάλιστα.Βασικά έχει έναν 4ψήφιο και έναν 3 ψήφιο.

O 4ψήφιος είναι τα 4 τελευταία ψηφία του αριθμού της κάρτας σου. Το CCV είναι το 3ψήφιο που ακολουθεί...

minoras
07-05-10, 14:05
παιδες σε κανα μηνα θα μου ληξει η prepaid της Κυπρου που εχω!

Ξερει κανεις,Τί πρεπει να κανω για να την ανανεωσω??

ipo
07-05-10, 14:24
παιδες σε κανα μηνα θα μου ληξει η prepaid της Κυπρου που εχω!
Ξερει κανεις,Τί πρεπει να κανω για να την ανανεωσω??


Η κάρτα έχει ημερομηνία λήξης;
Η κάρτα λήγει την τελευταία ημέρα του μήνα και του χρόνου που αναγράφεται στην μπροστινή όψη της κάρτας. Η προσωπική επαναφορτιζόμενη Κύπρου Prepaid Card ανανεώνεται αυτόματα εάν έχει διαθέσιμο υπόλοιπο, επαρκές να καλύψει τα έξοδα ανανέωσής (http://www.prepaidcards.gr/default.asp?siteID=1&pageID=11&langID=1) της ή αν έχει φορτιστεί το τελευταίο εξάμηνο. Η μη επαναφορτιζόμενη Κύπρου Prepaid Gift Card δεν ανανεώνεται και το υπόλοιπο διαγράφεται.
http://www.prepaidcards.gr/default.asp?siteID=1&pageID=12&langID=1#q14

Αν συντρέχει κάποιος από τους παραπάνω λόγους, θα πρέπει τις επόμενες ημέρες να λάβεις τη νέα κάρτα στη διεύθυνση που έχεις δηλώσει.

minoras
03-07-10, 23:53
οκ μου ηρθε η καινουρια και πρεπει να παρω τηλεφωνο να την ενεργοποιησω...τί ακριβως θελουν να ρωτησουν??πρεπει να συνδεσω τη καινουρια στο Paypal ετσι??

restos
03-09-10, 15:55
καλησπερα,μια ερωτηση και απο μενα..με μια προπληρωμενη ας πουμε της τραπεζα κυπρου για παραδειγμα μπορεισ να κανεις premium acount στο paypal και να πουλας προιοντα,υπηρεσιες εκτος απο το να αγοραζεις?ευχαριστω και συνχαρητηρια για το αθρο σου!!

prodromosfan
04-10-10, 12:22
Παρακαλειται να ενημερωθει ο πινακας αναλογιζομενοι το εξής:

Πλέον η τράπεζα Eurobank δεν εκδίδει/ανανεώνει προπληρωμένες καρτες Visa,
αν δεν ανοιχτεί απλός λογαριασμός (που περιλαμβάνει την εκδοση βιβλιαρίου συναλλαγών και κωδικούς web banking).

Oι χρεώσεις και οι συναλλαγες με την κάρτα (αυτή καθ'αυτή) παραμένουν ως εχουν.

ipo
04-10-10, 14:35
Παρακαλειται να ενημερωθει ο πινακας αναλογιζομενοι το εξής:

Πλέον η τράπεζα Eurobank δεν εκδίδει/ανανεώνει προπληρωμένες καρτες Visa,
αν δεν ανοιχτεί απλός λογαριασμός (που περιλαμβάνει την εκδοση βιβλιαρίου συναλλαγών και κωδικούς web banking).
Ευχαριστώ για την ενημέρωση Πρόδρομε.

Η εμπειρία μου γενικότερα από την επαφή με τράπεζες λέει ότι οι υπάλληλοι εργασιών στα υποκαταστήματα των τραπεζών δεν έχουν πάντοτε άριστη ενημέρωση. Η θέση που έχουν τους αναγκάζει να ξέρουν όλα τα προϊόντα των τραπεζών (δάνεια, κάρτες, λογαριασμούς, κ.ά.) τα οποία συχνά μεταβάλλονται. Σε συνδυασμό με το φόρτο εργασίας τους, είναι λογικό να κάνουν σφάλματα μερικές φορές. Αντιθέτως, τα τμήματα τηλεφωνικής εξυπηρέτησης, έχουν μικρότερη πιθανότητα να δίνουν ανακριβείς πληροφορίες, καθότι οι υπάλληλοί τους είναι εξειδικευμένοι σε σαφώς λιγότερες υπηρεσίες.

Επί της ουσίας: Επικοινώνησα τηλεφωνικά με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Eurobank και μου είπαν ότι μπορεί κάποιος να εκδώσει προπληρωμένη Eurobank Visa, χωρίς να ανοίξει λογαριασμό. Μάλιστα ζήτησα από τον υπάλληλο να επιβεβαιώσει το γεγονός, επικοινωνώντας με τον προιστάμενό του, κάτι το οποίο έπραξε. Κατά πάσα πιθανότητα λοιπόν (κρατάω κι εγώ μία πισινή για την ακρίβεια της δικής μου πληροφόρησης από το τηλέφωνο), έπεσες σε υπάλληλο που δεν είχε ορθή ενημέρωση. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις και μόνος σου στο τηλέφωνο 210-9555000.

Ως εκ τούτου, θα αφήσω τον πίνακα του άρθρου ως έχει, μέχρι να γίνει άλλη νύξη για την ορθότητα και την ενημέρωσή του. :)

prodromosfan
06-10-10, 13:23
Επανερχομαι εφοσον χτες εκανα ανανεωση της προπληρωμενης Eurobank Prepaid Visa που ειχε λήξει.

Όπως εγραψα προηγουμενως


η τράπεζα Eurobank δεν εκδίδει/ανανεώνει προπληρωμένες καρτες Visa,
αν δεν ανοιχτεί απλός λογαριασμός (που περιλαμβάνει την εκδοση βιβλιαρίου συναλλαγών και κωδικούς web banking).


Το συστημα τους έχει όντως αλλάξει και πλέον αρνειται να εκδωσει οποιαδηποτε καρτα αν δεν υπάρχει ενα "υποστηρικτικός λογαριασμος συνδεδεμενος με την καρτα".

Για οσους ομως δεν θελουνε να εχουνε λογαριασμο αλλά να τους εκδωσουν καρτα, γινεται η απλή διαδικασια:
Ανοιγει λογαριασμος,
εκδιδεται η προπληρωμενη καρτα,
κλείνει επιτόπου ο λογαριασμος.
Η προπληρωμενη φορτιζεται/χρησιμοποιείται/αποφορτιζεται κανονικότατα.

Επιπρόσθετα εαν θέλετε χωρις χρεωση σας δινουν κωδικους e-banking, και κωδικο pin για χρηση της καρτας με ΑΤΜ.
Χωρις χρεωση γινεται και η μεταφορά υπολοίπου απο προηγουμενη ληγμενη prepaid καρτα στην καινουρια.

Επιβεβαιωμενο 1000%.

k_koulos
06-10-10, 20:12
απορία

ενας φίλος σχεδιάζει ταξίδι αμερική και του ζητάνε για την μη-visa ενα ποσο 15 € μεσω πιστωτικής

οι οδηγίες λένε

"Για την αίτηση αυτή θα γίνονται αποδεκτές μόνο οι ακόλουθες πιστωτικές κάρτες: MasterCard, VISA, American Express και Discover."

ενώ στο faq (https://help.cbp.gov/app/answers/detail/a_id/1194/kw/esta/session/L3NpZC9VdFVWSlBiaw==) λέει Beginning September 8, 2010, all payment for electronic travel authorization applications must be made by credit card or debit card at this time. The ESTA system currently accepts only the following credit/debit cards: MasterCard, VISA, American Express, and Discover. You may also have a third party, such as a relative or travel agent, pay the associated fees for each application. Your application will not be submitted for processing until all payment information is received.

1 απορία ποια προπληρωμένη είναι καθαρή visa,
2 απορία θα γίνεται δεκτή απο την παραπάνω υπηρεσία;

ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

υπάρχει και η λύση να βαλουμε πιστωτική τρίτου απο οτι βλέπω , αν δεν βγάλουμε ακρη

prodromosfan
06-10-10, 20:16
visa ειναι οποια προπληρωμενη γραφει visa επανω, απλό.*
μουφα visa δεν υπαρχει.

2 μια δοκιμη θα σας πεισει.

*στην καρτα eurobank prepaid που εβγαλα τελευταια παρατηρησα μια αλλαγή.
η καρτα εχει εκτος της μαγνητικης ταινιας, και τσιπάκι (σαν τηλεκαρτας).
στην ερωτηση μου γιατι εγινε αυτό
η απαντηση ηταν οτι δεν τη δεχονταν στο εξωτερικο οι τραπεζες και περισσοτερο στην αμερική στα ΑΤΜ,
και γιαυτο μπηκε το τσιπακι για να μην υπαρχει προβλημα.

k_koulos
06-10-10, 20:36
υπάρχει εκτός του visa, visa electron, electronic use only , και κάτι τέτοια απίστευτα, γιαυτό ρωτάω.....

[τουλάχιστον υπήρχαν μεχρι πριν μερικά χρόνια που το έψαχνα]

όσον αφορά το τσιπακι, μαζι με την χρήση pin, θα γινει υποχρεωτικο σιγα σιγα.

prodromosfan
06-10-10, 20:39
χμ παροτι η δικια μου γραφει electronic use only, την εχω χρησιμοποιησει και για φυσικες αγορες,
σε μηχανηματα ομως που δεν θελουν pin.

ipo
06-10-10, 20:45
Το "electronic use only" δε σημαίνει συναλλαγή εξ αποστάσεως, ούτε προϋποθέτει τη χρήση PIN. Σημαίνει συναλλαγή online, δηλαδή από POS που συνδέεται την ώρα της συναλλαγής στην τράπεζα και παίρνει έγκριση για την εγκυρότητά της. Δηλαδή δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με τα παλιά "χράτσα-χρούτσα" :p όπου πάει μετά ο επιχειρηματίας το αποτύπωμα της κάρτας στην τράπεζα για να καταχωρηθεί η συναλλαγή και να εισπράξει το ποσό.

k_koulos, θα έλεγα να αφήσετε στην άκρη τις προπληρωμένες και πηγαίνετε να βγάλετε από μία χρεωστική κάρτα από Alpha Bank (Enter Visa) ή από Τράπεζα Πειραιώς (Visa Debit). Δεν κοστίζει τίποτα και δεν έχει προμήθειες. Όλο και κάπου θα σας χρειαστεί να έχετε κάρτα πληρωμών και να μην τρέχετε τελευταία στιγμή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.