PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπληρωμένες Κάρτες



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9

KeRMiT75
19-05-11, 15:19
@kermit75 απο ποια τραπεζα ειπαμε?
γιατι δεν εχω ακουσει ποτε να στελνουν σπιτι ολοι στο καταστημα λενε να πας.

Στην τράπεζα κύπρου.

Θυμάμαι πω είχα κάνει μια κλήση για να ρωτήσω αν θα γινόταν ομαλά η ανανέωση και μου είχαν πει πως θα μου τη στείλουν κανονικά.

Kezar
19-05-11, 16:57
εμενα στην eurobank μου ειπανε να παω απο εκει..
να σε ρωτησω και το υπολοιπο που ειχες μεσα απο την μια καρτα το μεταφερανε στην αλλη αυτοματα?

KeRMiT75
19-05-11, 18:13
εμενα στην eurobank μου ειπανε να παω απο εκει..
να σε ρωτησω και το υπολοιπο που ειχες μεσα απο την μια καρτα το μεταφερανε στην αλλη αυτοματα?

Μείον τα πέντε ευρώ για την ανανέωση. Το υπόλοιπο μεταφέρθηκε στη νέα κάρτα αυτόματα.

bmagi
30-05-11, 03:09
Εγω χρησιμοποιω χρονια τωρα τη Eurobank prepaid Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και υπαρχει και συνδεση με το ebanking opoteμπορω και την ελενχω απο εκει και τις κινησεις και οτι αλλο χρειαστω (Φορτιση αποφορτιση κλπ)
Αλλα δυστυχως οταν παρουσιαστηκε το προβλημα η τραπεζα δεν ανταποκριθηκε οπως επρεπε
Συγκεκριμενα σε μια συναλλαγη που εκανα με εναν εμπορο στην Ισπανια ενω κλεισαμε τη συμφωνια εκεινος πηρε εγκριση για το ποσο άλλα δεν τραβηξε τα χρηματα απο τη καρτα.
Στη πορεια ειχαμε βασιμες υποψιες οτι ειχαμε πεσει σε απατεωνα, οπότε επικοινωνησα με τη τραπεζα και ζητησα να μαθω εαν εχει τραβηξει τα χρηματα
Η απαντηση του υπαλληλου ητανε οτι δεν τα εχει τραβηξει και ειναι μεσα ακομα Απλα εχει ζητησει και εχει παρει εγκριση.
Οταν του ζητησα να ακυρωση την εγκριση πηρα την καταπληκτικη απαντηση οτι δεν μπορει να το κανει Ο μονος που μπορει να ακυρωσει τη συναλλαγη ειναι ο ιδιος ο εμπορας.
Εγω επεμενα οτι εφοσον τα χρηματα δεν εχουν τραβηχτει ακομα, και υπαρχει καταγγελια ακομα και γραπτη εαν χρειαστει, οτι δεν επιθυμω να μην γινει η συναλλαγη, διοτι εχω βασιμες υποψιες οτι προκειτε για απατεωνα, παλι δηλωσε οτι δεν μπορει η τραπεζα να κανει κατι.
Απλα νομιζω οτι αυτο, μονο προστασια του πελατη τους δεν ειναι
Δεν γνωριζω τι γινετε με τις αλλες τραπεζες σε αυτη τη περιπτωση, αλλα σιγουρα αυτη η θεση δεν ειναι καθολου καλη για τον οιοδηποτε πελατη τους

Και μια διευκρινηση ασχετη με τα παραπανω
Η Visa ειναι διεθνης οργανισμος που εκδιδει τις πιστωτικες καρτες Οταν εχεις καρτα visa γινεται αποδεκτη παντου ανεξαρτητα του εαν ειναι κανονικη πιστωτικη ή προπληρωμενη πιστωτικη Τον εμπορο τον ενδιαφερει να εχει το υπολοιπο μεσα να μην εχει ληξει και να ειναι νομιμη καρτα. Η μονη διαφορα της προπληρωμενης απο τη κανονικη ειναι οτι με τη κανονικη VISA ξοδευεις λεφτα που δεν εχεις προφανως (άλλα υποχρεουσαι να τα δωσεις μετα) ενω με τη προπληρωμενη πιστωτικη VISA ξοδευεις λεφτα που πρεπει να εχεις μεσα ηδη (και μεχρι το ποσο που εχεις μεσα φυσικα)

ipo
30-05-11, 03:20
Και μια διευκρινηση ασχετη με τα παραπανω
Η Visa ειναι διεθνης οργανισμος που εκδιδει τις πιστωτικες καρτες Οταν εχεις καρτα visa γινεται αποδεκτη παντου ανεξαρτητα του εαν ειναι κανονικη πιστωτικη ή προπληρωμενη πιστωτικη
Ο κάθε έμπορος επιλέγει, όταν παίρνει το POS ή το online σύστημα διεκπεραίωσης πληρωμών, επιλέγει ποιες κατηγορίες καρτών επιθυμεί να δέχεται. Επιλέγει ξεχωριστά τις προπληρωμένες, τις χρεωστικές και τις πιστωτικές. Γι' αυτό βλέπεις online καταστήματα που δέχονται πιστωτικές Visa, αλλά δε δέχονται τις χρεωστικές ή προπληρωμένες Visa. Ευτυχώς η αποδοχή των χρεωστικών καρτών και των προπληρωμένων τείνει να φτάσει εκείνη των πιστωτικών (που γίνονται παντού αποδεκτές).

NaGR
13-06-11, 16:48
προς κατόχους atebank prepaid.
η φόρτιση απο ΑΤΜ πως ακριβώς γίνεται?
απο το σιτε της ATE

7. Πώς «φορτίζω» την κάρτα;
Έχετε τη δυνατότητα να «φορτίσετε» και να «επαναφορτίσετε» την κάρτα:
- Στα Καταστήματα της ΑΤΕbank (με μετρητά ή με μεταφορά από λογαριασμό)
- Όπου κι αν βρίσκεστε, μέσω ΑΤΕ Web Banking.
- Στα ΑΤΜ (με μεταφορά από λογαριασμό)
Υπάρχει η δυνατότητα να «φορτίσει» κάποιος άλλος την κάρτα για λογαριασμό σας ή να «φορτίσετε» εσείς την κάρτα κάποιου άλλου.

σημαίνει οτι μόνο απο λογαριασμό και όχι με μετρητά?

ρωτάω γιατί μια απο τις λίγες φορές που την έχω φορτίσει η υπάλληλος στο ταμείο μου είπε,
- γιατί περίμενες στην ουρά και δεν την φόρτισες απο το ΑΤΜ?

με έχει βάλει σε σκέψεις λοιπόν τι ισχύει...

ariadgr
13-06-11, 17:19
προς κατόχους atebank prepaid.
η φόρτιση απο ΑΤΜ πως ακριβώς γίνεται?

Όπως σαφέστατα γράφει το κομμάτι που παραθέτεις, γινεται "Στα ΑΤΜ (με μεταφορά από λογαριασμό)".

Τι δεν κατανοείς σε αυτή την πρόταση;

NaGR
13-06-11, 18:11
είμαι πολύ συγκεκριμένος.
μπορώ με μετρητά απο ΑΤΜ?

το site λέει το ένα η υπάλληλος στο ταμείο το άλλο.
έχει κάποιος προσωπική χρήση ώστε να μας πει ποιο είναι το σωστό σενάριο?

mob
13-06-11, 18:13
Προσωπική εμπειρία δεν έχω αλλά σύμφωνα με τα λεγόμενά σου θα έκανα κατάθεση στο ATM και μετά "φόρτιση" με μεταφορά.

NaGR
13-06-11, 18:21
ναι υποθέτω είναι μια επιλογή, που όμως μάλλον κάνει τα πράγματα πιο πολύπλοκα.

με αφορμή αυτό να κάνω μια παρατήρηση για το συγκριτικό πίνακα του αρχικού άρθρου. η ATE ζητάει να έχεις καταθετικό λογαριασμό για να σου βγάλει κάρτα, άσχετα αν εσύ μπορείς να την παραχωρήσεις μετά σε 3ον (με κάποιους μικρούς περιορισμούς που αναφέρονται)

NaGR
12-07-11, 06:39
επανέρχομαι στο θέμα της Atenet για να πω οτι μου ήρθε mail στην διεύθυνση που είχα δηλώσει κατά την αίτηση έκδοσης, το οποίο δίνει μηνιαια αναλυτική κίνηση.
επίσης μέσω ΑΤΜ μπορείς να δεις τις τελευταίες 10 κινήσεις (σαν ποσά μόνο)
στο mail λέει οτι τώρα το ξεκίνησαν, ελπίζω βέβαια να μην είναι spoof/phising αν και δεν μοιάζει να είναι.

koystado
27-07-11, 15:46
παιδια δεν ξέρω αν θα είμαι off topic αλλα έχω δει να μιλάνε και για προπληρωμένες κάρτες εδω οποτε το ερωτημά μου ειναι αν με την προπληρωμένη κάρτα πέρνεις και κωδικό πιν διοτι πηρα μια απο την eurobank και δεν ειχε και στα χαρτια αναφερει οτι μπορω να κάνω αναληψη μέσω ατμ. μπορει καποιος να με βοηθησει αν γνωριζει? Ευχαριστώ

daywalker06
27-07-11, 16:11
παιδια δεν ξέρω αν θα είμαι off topic αλλα έχω δει να μιλάνε και για προπληρωμένες κάρτες εδω οποτε το ερωτημά μου ειναι αν με την προπληρωμένη κάρτα πέρνεις και κωδικό πιν διοτι πηρα μια απο την eurobank και δεν ειχε και στα χαρτια αναφερει οτι μπορω να κάνω αναληψη μέσω ατμ. μπορει καποιος να με βοηθησει αν γνωριζει? Ευχαριστώ

Νομίζω οτι το ζητάς

papi_tam
27-07-11, 16:20
παιδια δεν ξέρω αν θα είμαι off topic αλλα έχω δει να μιλάνε και για προπληρωμένες κάρτες εδω οποτε το ερωτημά μου ειναι αν με την προπληρωμένη κάρτα πέρνεις και κωδικό πιν διοτι πηρα μια απο την eurobank και δεν ειχε και στα χαρτια αναφερει οτι μπορω να κάνω αναληψη μέσω ατμ. μπορει καποιος να με βοηθησει αν γνωριζει? Ευχαριστώ

Θα πρέπει να το ζητήσεις στη eurobank

koystado
27-07-11, 16:59
οκ ευχαριστώ για τις απαντήσεις

pabou13
04-08-11, 01:00
Παιδες τι δικαιολογητικα χρειαζονται για την εκδοση μια προπληρωμενης π.χ απο την Eurobank;
Οι γονεις μου με ειχαν βαλει συνδικαιουχο οταν ημουν ανηλικος (χωρις δικο μου ΑΦΜ) σ'εναν τραπεζικο λογαριασμο στην Eurobank.
Mπορω να βγαλω με μια απλη ταυτοτητα ή χρειαζεται να παω να εκδοσω ΑΦΜ;
Nα συμπληρωσω οτι εχω κλεισει τα 18 εδω και μια εβδομαδα περιπου :)

Jazzer
04-08-11, 10:21
Στο site της Eurobank / ενότητα κάρτες θα βρεις κάποιες βασικές πληροφορίες. :)
Τηλ. πληροφορίες στο 801 111 1144 από σταθερό τηλέφωνο ή στο 210 95 55 000 από κινητό ή από το εξωτερικό.

ipo
04-08-11, 15:35
Pabou13, όταν πληροφορηθείς, θα σε παρακαλούσα να ενημερώσεις το νήμα για την απάντηση που έλαβες.

pabou13
04-08-11, 21:12
Thanks παιδες, θα ενημερωσω ;)

Torren
11-08-11, 18:08
Θα ήθελα να ρωτήσω την παρέα πώς μπορώ (αν μπορώ) να δω το υπόλοιπο της προπληρωμένης κάρτας μου, Συγκεκριμένα την έβγαλα στην eurobank και η υπάλληλος μου είπε ότι μπορώ να μπω στο ebanking με τον κωδικό της κάρτας ως user name και έναν άλλο κωδικό που βρισκόταν πάνω στο φάκελο της κάρτας ως pasword αλλά δεν γίνεται τίποτα

Μηπως γνωρίζεται κάτι

daywalker06
11-08-11, 18:39
Θα ήθελα να ρωτήσω την παρέα πώς μπορώ (αν μπορώ) να δω το υπόλοιπο της προπληρωμένης κάρτας μου, Συγκεκριμένα την έβγαλα στην eurobank και η υπάλληλος μου είπε ότι μπορώ να μπω στο ebanking με τον κωδικό της κάρτας ως user name και έναν άλλο κωδικό που βρισκόταν πάνω στο φάκελο της κάρτας ως pasword αλλά δεν γίνεται τίποτα

Μηπως γνωρίζεται κάτι

Με προπληρωμένη δεν μπορείς, έτσι την "πάτησα" για άλλον λόγο βέβαια

goku
11-08-11, 18:47
Παιδες τι δικαιολογητικα χρειαζονται για την εκδοση μια προπληρωμενης π.χ απο την Eurobank;
Οι γονεις μου με ειχαν βαλει συνδικαιουχο οταν ημουν ανηλικος (χωρις δικο μου ΑΦΜ) σ'εναν τραπεζικο λογαριασμο στην Eurobank.
Mπορω να βγαλω με μια απλη ταυτοτητα ή χρειαζεται να παω να εκδοσω ΑΦΜ;
Nα συμπληρωσω οτι εχω κλεισει τα 18 εδω και μια εβδομαδα περιπου :)


Στο site της Eurobank / ενότητα κάρτες θα βρεις κάποιες βασικές πληροφορίες. :)
Τηλ. πληροφορίες στο 801 111 1144 από σταθερό τηλέφωνο ή στο 210 95 55 000 από κινητό ή από το εξωτερικό.


Pabou13, όταν πληροφορηθείς, θα σε παρακαλούσα να ενημερώσεις το νήμα για την απάντηση που έλαβες.


Thanks παιδες, θα ενημερωσω ;)

παιδιά, εγώ πριν 3 χρόνια περίπου είχα βγάλει προπληρωμένη στην eurobank με ταυτότητα και αφμ. Τα πλεονεκτήματα ήταν ότι μου την βγάλανε μέσα σε 10 λεπτά, και δεν χρειαζόταν να έχω λογαριασμό στην τράπεζα. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει.

papi_tam
12-08-11, 17:10
Στη citibank με ενημέρωσαν οτι σκοπεύουν να βγάλουν και αυτοί προπληρωμένη κάρτα απο Σεπτέμβριο, καθώς και η Πειραιώς έχει στα αμεσα σχεδια της να κυκλοφορήσει προπληρωμένη κάρτα με πλαστικό (τωρα εχει μονο αυλη)

μεχρι στιγμής πάντως, εχουν βγάλει αρκετές τράπεζες προπληρωμένη κάρτα, πρέπει να ενημερωθεί και ο συγκριτικός πίνακας...

ipo
12-08-11, 19:41
Ενημερώθηκε ο πίνακας με τα χαρακτηριστικά της Geniki e-shopping Prepaid Card (http://www.geniki.gr/Default.aspx?tabid=179&language=el-GR). Ευχαριστώ τον papi_tam για την ενημέρωση.

Παρακαλώ ρίξτε κανένα σφύριγμα :whistle: όταν βγάλει η Citibank της δικής της προπληρωμένη κάρτα. :p

Thanasis159
13-08-11, 14:56
Ενημερώθηκε ο πίνακας με τα χαρακτηριστικά της Geniki e-shopping Prepaid Card (http://www.geniki.gr/Default.aspx?tabid=179&language=el-GR). Ευχαριστώ τον papi_tam για την ενημέρωση.

Παρακαλώ ρίξτε κανένα σφύριγμα :whistle: όταν βγάλει η Citibank της δικής της προπληρωμένη κάρτα. :p

Για την Citibank δεν ξέρω, αλλά ενημερώθηκα πρόσφατα ότι σύντομα θα βγάλει και η Marfin.

thama
16-08-11, 14:48
Μερικά σχόλια για την Attica Gift Card. Όλα αυτά από προσωπική εμπειρία και χρήση της τα τελευταία 2-3 χρόνια
1. Επαναφόρτιση μέσω Internet -> Δωρεάν
2. Χρόνος επαναφόρτισης -> Το αργότερο την επόμενη εργάσιμη ημέρα

SALONIKAG
01-09-11, 18:43
Και η FBB δημιούργησε την δική της προπληρωμένη κάρτα...
http://www.fbb.gr/471/article/greek/471/159/index.htm

ipo
01-09-11, 22:09
Και η FBB δημιούργησε την δική της προπληρωμένη κάρτα...
http://www.fbb.gr/471/article/greek/471/159/index.htm
Μετέφερα εδώ το μήνυμά σου, ώστε να είναι στο σχετικό νήμα. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Οσονούπω θα ενημερώσω το συγκριτικό πίνακα.

Ntalton
01-09-11, 22:29
Σημερα πηρα την prepaid της Αγροτικης.
Πηγα κατα τις 2 στην τραπεζα και 2:30 ειχα την καρτα (αν μπορεις ιπε αλλαξε τον πινακα, η εκδοση της καρτας γινεται οποια ωρα πας στην τραπεζα).
Μια χαρα τωρα, την δηλωσα στο paypal, περιμενω οσονουπο email με τον κωδικο. Δουλεψε και για bwin επισης...

Thanasis159
15-09-11, 00:22
Να και η προπληρωμένη της Marfin (http://www.marfinbank.gr/GR/Individuals/Cards/Prepaid/Pages/Home.aspx). Πρέπει να κάτσω να δω αν όλες οι τράπεζες χρεώνουν τόσο πολλές προμήθειες όσο αυτή. Είδα ότι πληρώνεις σχεδόν για τα πάντα... Έκδοση, φόρτιση, απώλεια με επανέκδοση...

Ισχύει σε όλες τις prepaid αυτό;

christakoss
28-09-11, 17:30
Αν και καιρό στο χώρο των online αγορών πάντα προτιμούσα καταστήματα που μου έδιναν την επιλογή της αντικαταβολής ή της κατάθεσης στην τράπεζα.
Όμως ήρθε η ώρα να χρησιμοποιήσω το πλαστικό χρήμα.
Λοιπόν έχω κάποιες απορίες όμως.Στην αρχή καθώς διάβαζα τα σχόλια κατάλαβα πως ήταν προτιμότερο να ανοίξουμε δύο λογαριασμούς στην ίδια τράπεζα και να συνδέσουμε τον ένα με χρεωστική κάρτα,κάνοντας ταυτόχρονα μεταφορές χρημάτων από τον ένα λογαριασμό στον άλλο μέσω web banking.
Έτσι μπορούμε να γλιτώσουμε τα κόστη προμηθειών που χρέωναν οι προπληρωμένες κάρτες.
Όμως συνεχίζοντας να διαβάζω τα σχόλια κατάλαβα πως πλέον τουλάχιστον μπορούμε μέσω web banking να μεταφέρουμε χρήματα στην προπληρωμένη κάρτα από κάποιο λογαριασμό μας χωρίς τα κόστη των προμηθειών.
Τελικά τι είναι προτιμότερο να κάνω;χρεωστική ή προπληρωμένη κάρτα;;
Ευχαριστώ για την απάντηση.

SALONIKAG
28-09-11, 19:53
Γνώμη μου είναι καλύτερα να ανοίξεις έναν λογαρισμό σε κάποια από τις Τράπεζες που έχουν αναφερθεί,π.χ Πειραιώς,Κύπρου,Marfin,ALPHA,στον οποίον θα έχεις καταθετημενο ενα μικροποσό για τις αγορές σου..Είναι δωρεάν σεαντίθεση με τις προπληρωμένες που έχουν έστω αυτή την μικρή προμήθεια..Προσωπικά με εξυπηρετει η Πειραιώς ενώ παλαιότερα έιχα ALPHA...

christakoss
28-09-11, 20:37
Γνώμη μου είναι καλύτερα να ανοίξεις έναν λογαρισμό σε κάποια από τις Τράπεζες που έχουν αναφερθεί,π.χ Πειραιώς,Κύπρου,Marfin,ALPHA,στον οποίον θα έχεις καταθετημενο ενα μικροποσό για τις αγορές σου..Είναι δωρεάν σεαντίθεση με τις προπληρωμένες που έχουν έστω αυτή την μικρή προμήθεια..Προσωπικά με εξυπηρετει η Πειραιώς ενώ παλαιότερα έιχα ALPHA...

Δηλαδή να προτιμήσω την χρεωστική κάρτα;;
Οπότε ανοίγω δύο λογαριασμούς τον ένα τον συνδέω με χρεωστική κάρτα και τον άλλο τον χρησιμοποιώ για να κάνω μεταφορές χρημάτων στον λογαριασμό με την χρεωστική,μέσω web banking?

Gianniskriti
28-09-11, 21:19
Γνώμη μου είναι καλύτερα να ανοίξεις έναν λογαρισμό σε κάποια από τις Τράπεζες που έχουν αναφερθεί,π.χ Πειραιώς,Κύπρου,Marfin,ALPHA,στον οποίον θα έχεις καταθετημενο ενα μικροποσό για τις αγορές σου..Είναι δωρεάν σεαντίθεση με τις προπληρωμένες που έχουν έστω αυτή την μικρή προμήθεια..Προσωπικά με εξυπηρετει η Πειραιώς ενώ παλαιότερα έιχα ALPHA...
Οι χρεωστικές είναι δεκτές για ηλεκτρονικές αγορές σε ίδιο ποσοστό με τις προπληρωμένες ? Ή υπάρχουν καταστήματα που δεν τις κάνουν δεκτές ?

SALONIKAG
28-09-11, 21:59
Η προπληρωμένη έχει την ίδια αποδοχή όσο μια κανονική πιστωτική,δλδ 100%!!!
Ίσως η χρεωστική να μην γινεται δεκτη καπου,αλλα στην εμπερια μου εχει και αυτη μεγαλη αποδοχή...

Gianniskriti
29-09-11, 16:38
Η προπληρωμένη έχει την ίδια αποδοχή όσο μια κανονική πιστωτική,δλδ 100%!!!
Ίσως η χρεωστική να μην γινεται δεκτη καπου,αλλα στην εμπερια μου εχει και αυτη μεγαλη αποδοχή...

Ευχαριστώ.
Πιο ειδικά, το ebay,amazon, paypal κάνουν δεκτή την χρεωστική ?

kostantis
29-09-11, 17:02
Ευχαριστώ.
Πιο ειδικά, το ebay,amazon, paypal κάνουν δεκτή την χρεωστική ?

Βεβαίως.:)

Gianniskriti
29-09-11, 18:46
Βεβαίως.:)

Ευχαριστώ. Από Δευτέρα τέλος τα έξοδα σε φορτίσεις prepaid

kostantis
29-09-11, 18:51
Ευχαριστώ. Από Δευτέρα τέλος τα έξοδα σε φορτίσεις prepaid

Χρεωστική=prepaid ή κάνω λάθος εγώ;
Έτσι είχα την εντύπωση πως μεταφράζεται η prepaid εκτός απο προπληρωμένη.

Ώπα σημείωσε λάθος.
Δεν είχα διαβάσει το tutorial και έπεσα στην παγίδα.
Χρεωστική=debit.
Εγώ αναφερόμουν στην prepaid.
Νόμιζα πως prepaid=προπληρωμένη ή και χρεωστική.


Sorry για το μπέρδεμα και ελπίζω να σου απαντήσει κάποιος σύντομα για το εάν είναι δεκτές οι debit. :)

pcakias
29-09-11, 20:05
Εγώ, εδω και 5-6 χρονια έχω την Attica bank pre-paid VISA - GIFT CARD.

Την χρησιμοποιω αρκετα ! και δεν εχει κολησει πουθενα.

Ολοι την δεχονται. Κ

Και την φορτιζω, πάντα, δωρεαν, μεσω ιντερνετ banking.

:oneup:

Michael17
04-10-11, 13:40
Καλημέρα παιδια,προσφατα επέκτησα μια ανανεωση της παλιας μου prepaid πηρα τηλέφωνο την Παρασκευή και μου ειπε οτι ενεργοποιήθηκε εβαλα μέσα 26 Ευρώ((μου κράτησε 6 (5 ενεργοποιηση+1 επειδη εκανα καταθεση) ) και τώρα που πάω να αγοράσω κατι μέσω paypal (το οποιος κοστίζει 25,99 δολλάρια)μου βγάζει You cannot complete this action on the card you have selected. Please select another card.πρέπει να την κανω link and confirm Μέσω paypal?αλλα θυμάμαι την προηγούμενη δνε την είχα κάνει επισης διαβασα οτι
For security and legal reasons, there are initial limits on how much money customers can send, receive, and withdraw using their PayPal accounts. Confirming your card raises some of these limits and makes you a Verified PayPal member. αρα δεν χρειάζεται μεχρι καποιο σημείο ετσι?

Michael17
04-10-11, 18:15
τωρα που δοκιμασα μεσω Moneybookers.com μου λέει
We were unable to deduct 16.67 GBP from your credit/debit card because the transaction was declined by your card issuing bank.
To continue with this payment we advise that you try again using a different credit/debit card.
μα τι σκατά κανουν στην Κύρπρου?δεν την ενεργοποιησαν ακομα?τι γίνεται?

stefp
05-10-11, 14:06
Αυτό το έχω πετύχει μια φορά, από ένα κατάστημα του εξωτερικού, ενώ άλλο καταστημα τελικά που απευθύνθηκα για το προϊόν τη δέχτηκε(την ίδια κάρτα που το 1ο κατάστημα απέρριπτε ακριβώς με τη δικαιολογία που λες), αν και μιλάω για Alpha, όχι Κύπρου Πήρα τηλ. τράπεζα να ρωτήσω τι έγινε , μου είπαν ότι "τα συστήματα ασφαλείας κτλ της τράπεζας δέχονται από κάποια μηχανήματα τις αιτήσεις αυτές, για κάποιο λόγο δεν είναι συμβατό το "μηχάνημα" που χρησιμοποιεί για χρέωση αυτός ο seller" . Μίλησα ξανά με το κατάστημα έξω, μου είπαν ότι σε τόσο κόσμο έχουμε πουλήσει έτσι ανά τον κόσμο, αλλά άκρη δε βρήκα τελικά (απλά το πήρα από αλλού αυτό που ήθελα..)

DreamAxe
09-10-11, 22:23
Νέα κάρτα=>νέα ημερομηνία λήξης και νέο CVV2. Μπές στο paypal και κάνε update την card info σου.

contravener
13-10-11, 13:06
Νέες χρεώσεις της WEBUY (προπληρωμένης κάρτας ΠΕΙΡΑΙΩΣ) από 18-10-2011 (http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=290609&nt=96&lang=1)

ribo7
13-10-11, 20:56
Νέες χρεώσεις της WEBUY (προπληρωμένης κάρτας ΠΕΙΡΑΙΩΣ) από 18-10-2011 (http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=290609&nt=96&lang=1)

Ακριβούτσικη ε? Κι' γω αυτή έχω..
Στο WebBanking δε μπορείς να δεις πόσο είναι η ισοτιμία όταν αγοράζεις <>Ευρώ?

Υ.Γ. Είναι εύκολο να ενημερωθεί και ο συγκριτικός πίνακας χρεώσεων?
Thanks!

ipo
15-10-11, 15:21
Το βάζω εδώ για να το έχουμε στο αρχείο.

92143

CrazyScientist
18-10-11, 15:23
Να κάνω μια ερώτηση και εγώ , έχω Paypal και τελευταία φορά όταν μου βάλανε λεφτά μέσω paypal έκανα withdraw σε κάρτα Εθνικής Τράπεζας και είδα μου έφαγε 3 - 4 € είναι δυνατόν; Ενώ έλεγε ότι θέλει 1€ προμήθεια στο paypal..

Ntalton
18-10-11, 17:39
Να κάνω μια ερώτηση και εγώ , έχω Paypal και τελευταία φορά όταν μου βάλανε λεφτά μέσω paypal έκανα withdraw σε κάρτα Εθνικής Τράπεζας και είδα μου έφαγε 3 - 4 € είναι δυνατόν; Ενώ έλεγε ότι θέλει 1€ προμήθεια στο paypal..

Εχω την εντυπωση οτι στο paypal δεν μπορεις να κανεις withdraw σε καρτα, μονο σε τραπεζικο λογαριασμο...;)

Gianniskriti
18-10-11, 18:27
Εχω την εντυπωση οτι στο paypal δεν μπορεις να κανεις withdraw σε καρτα, μονο σε τραπεζικο λογαριασμο...;)

Μάλλον σε λογαριασμό εθνικής εννοεί που όμως τον κινεί μέσω κάρτας ατμ

@ ADSLgr.com All rights reserved.