PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπληρωμένες Κάρτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9

jhkav
04-03-12, 13:16
Καλημέρα,
Υπάρχει τράπεζα που να δέχεται φόρτιση από λογαριασμό διαφορετικής τράπεζας??

Για την ακρίβεια έχω τον λογαρισμό μισθοδοσίας μου στην εθνική... (η εθνική έχει τις καλύτερες prepaid:whistle:) και θα ήθελα μια τράπεζα που να μπορώ να κάνω μεταφορά ποσού για να μην μπλέκω με ταμεία/ΑΤΜ της αλλης τράπεζας κλπ..

Επίσης ποια τράπεζα προτίνετε γενικά?? εγώ τείνω προς Κύπρου ή Eurobank... (η 2η είναι πιο κοντα στο σπίτι μου:p)

PS: είμαι άσχετος απο κάρτες και τραπεζικό σύστημα γενικώς...

KeRMiT75
04-03-12, 20:26
Καλημέρα,
Υπάρχει τράπεζα που να δέχεται φόρτιση από λογαριασμό διαφορετικής τράπεζας??

Για την ακρίβεια έχω τον λογαρισμό μισθοδοσίας μου στην εθνική... (η εθνική έχει τις καλύτερες prepaid:whistle:) και θα ήθελα μια τράπεζα που να μπορώ να κάνω μεταφορά ποσού για να μην μπλέκω με ταμεία/ΑΤΜ της αλλης τράπεζας κλπ..


Η προπληρωμένη της τράπεζας κύπρου φορτίζεται κανονικά μέσω internet banking όπως αναφέρεται στο τελευταίο ερώτημα εδώ (http://www.prepaidcards.gr/default.asp?siteID=1&pageID=12&langID=1#q18). Φαντάζομαι πως αναλόγως δουλεύουν και οι υπόλοιπες προπληρωμένες.

SALONIKAG
14-03-12, 02:05
ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΗΣ ΚΑΡΤΑΣ

FBBank Prepaid Card

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ
ΧΡΕΩΣΗ

Έκδοση κάρτας
€5

Επανέκδοση κάρτας
€3

Φόρτιση κάρτας:
€2

§ Στα ταμεία της FBBank

§ Μέσω του e-banking

της FBBank

§ Στα ΑΤΜ της FBBank

Ανάληψη μετρητών εντός Ευρωζώνης
€1

Ανάληψη μετρητών εκτός Ευρωζώνης
2% επί του ποσού συναλλαγής
με ελάχιστη χρέωση €2

Αποφόρτιση κάρτας
€1

rte
15-03-12, 19:21
Οσοι εχετε προπληρωμενη καρτα της τραπεζας Κυπρου,εχετε δει ποτε στον λογαριασμο σας στο i-cardonline.gr το εξης μηνυμα ''Ο Κωδικός Ασφαλείας σας (Password) λήγει σε χ ημέρες. Εάν επιθυμείτε να τον αλλάξετε τώρα επιλέξτε "Διαχείριση Προφίλ". ?

KeRMiT75
16-03-12, 10:49
Οσοι εχετε προπληρωμενη καρτα της τραπεζας Κυπρου,εχετε δει ποτε στον λογαριασμο σας στο i-cardonline.gr το εξης μηνυμα ''Ο Κωδικός Ασφαλείας σας (Password) λήγει σε χ ημέρες. Εάν επιθυμείτε να τον αλλάξετε τώρα επιλέξτε "Διαχείριση Προφίλ". ?

Ναι, εμφανίζεται κάθε τρεις μήνες. Αν δεν αλλάξεις τον κωδικό τώρα πριν λήξει, όταν συνδεθείς για πρώτη φορά μετά τη λήξη του, θα τον αλλάξεις αναγκαστικά.

Gordito
19-03-12, 16:16
Μολις εχω παρει μια προπληρωμενη απο Κυπρου, η οποια ομως πανω δεν γραφει το ονομα μου, γραφει απλα PREPAID CARD μπροστα

Πως μπορω να την προσθεσω στο Paypal?

........Auto merged post: Gordito πρόσθεσε 2 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Λογικα, πρεπει να βαλω PREPAID CARD ως ονοματεπωνυμο, αλλα εκει που προσθετω στοιχειο, δεν με αφηνει να αλλαξω το επωνυμο, ειναι fixed.

alexis_21
20-03-12, 19:09
Μολις εχω παρει μια προπληρωμενη απο Κυπρου, η οποια ομως πανω δεν γραφει το ονομα μου, γραφει απλα PREPAID CARD μπροστα

Πως μπορω να την προσθεσω στο Paypal?

........Auto merged post: Gordito πρόσθεσε 2 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Λογικα, πρεπει να βαλω PREPAID CARD ως ονοματεπωνυμο, αλλα εκει που προσθετω στοιχειο, δεν με αφηνει να αλλαξω το επωνυμο, ειναι fixed.

Πως τα κατάφερες τελικά?

Gordito
21-03-12, 02:19
Εκανα αγορα στο ebay μεσω τις καρτας και εκει δεν μου ζητησε ονοματεπωνυμο!

Αλλα απο οτι μου ειπανε στο ΤΥ, το δικο μου πρεπει να βαλω κανονικα, απλα δεν ειχαν μπει ακομα τα λεφτα μεσα.

hemlock
05-04-12, 22:12
Χθες ενεργοποιήσε ο αδερλφος μια Pre paid της Κύπρου...Ενώ η πρώτη συνδιαλαγή με τον πωλητή ήταν κομπλέ (και ήδη είναι στο δρόμο τα πράματα) ,δεν μπόρεσε να πάρει πίσω τα 1.2 ευρώ που χρέωσε το Paypal και ουσιαστικά την "αχρήστεψε" την κάρτα...Το Paypal του ζήτησε να βάλει σε φόρμα κάποιους αριθμούς απο την συνδιαλαγή του με την τράπεζα και μετα απο κάποιες προσπάθειες που δεν ήξερε τι να βάλει, δεν την δέχεται ποια...Το ερώτημα είναι το εξής (έχει στείλει τα δικαιολογητικά για να κάνει "ανάκτηση" της κάρτας):
Αγοράζοντας την κάρτα απο την τράπεζα έφτιαξε και έναν λογαριασμό (πήρε κωδικούς 1st bank) για να βλέπει την κάρτα online ,αλλα δεν μπορεί να εντοπίσει μέχρι στιγμής/δεν έχει δεί/δεν μπορεί να δεί αυτή την κίνηση για να επιβεβαιώσει με το Paypal (Και εγώ μαζί του)...Κάνουμε κάτι λάθος ή "παιζει" πρόβλημα με τον λογαριασμό του 1st bank και την συσχέτηση του με Prapaid cards?

stefp
08-04-12, 09:57
Για τις prepaid της Κύπρου μπορείς να βλέπεις online τι γίνεται στο https://www.i-cardonline.gr/
Για να μπεις εδώ οταν πρωτοπας έχει πάνω αριστερά επιλογή "Δημιουργία νέου χρήστη", πατάς εκεί, εισάγεις αριθμό κάρτας και ένα άλλο νούμερο το οποίο βρίσκεται πάνω στο χαρτί που ήταν κολλημένη η prepaid νομίζω (Ref. number ή κάτι τέτοιο πρέπει να είναι, δεν έχω μπροστά μου το χαρτί τώρα..) και φτιάχνεις λογαριασμό, κάνεις Login εδώ και βλέπεις τις κινήσεις. ΑΛΛΑ για να δεις το τι χρέωση έγινε ακριβώς πρέπει να περιμένεις 2-3 μέρες (συνήθως 3 είναι αν δεν κάνω λάθος..). Μπορεί και στο 1stbank που λες να εμφανιστεί μετά από μερικές μέρες, πάντως σίγουρα το icardonline είναι για τις prepaid, το γράφουν και στα χαρτιά της κάρτας

hemlock
08-04-12, 10:11
Για τις prepaid της Κύπρου μπορείς να βλέπεις online τι γίνεται στο https://www.i-cardonline.gr/
Για να μπεις εδώ οταν πρωτοπας έχει πάνω αριστερά επιλογή "Δημιουργία νέου χρήστη", πατάς εκεί, εισάγεις αριθμό κάρτας και ένα άλλο νούμερο το οποίο βρίσκεται πάνω στο χαρτί που ήταν κολλημένη η prepaid νομίζω (Ref. number ή κάτι τέτοιο πρέπει να είναι, δεν έχω μπροστά μου το χαρτί τώρα..) και φτιάχνεις λογαριασμό, κάνεις Login εδώ και βλέπεις τις κινήσεις. ΑΛΛΑ για να δεις το τι χρέωση έγινε ακριβώς πρέπει να περιμένεις 2-3 μέρες (συνήθως 3 είναι αν δεν κάνω λάθος..). Μπορεί και στο 1stbank που λες να εμφανιστεί μετά από μερικές μέρες, πάντως σίγουρα το icardonline είναι για τις prepaid, το γράφουν και στα χαρτιά της κάρτας
Το θέμα τελικά ήταν της τράπεζας...Ήθελαν λίιιιιγο τρέξιμο για να τον εμφανίσουν τον λογαριασμό...

markip
15-04-12, 01:37
Παιδια καλησπερα και Χριστος Ανεστη! Διαβασα ολα τα σχολια και ειμαι αναμεσα σε κυπρου και ΑΤΕ. Σκεφτομαι να βγαλω προπληρωμενη καρτα για να αγορασω τα εισητηρια μιας συναυλιας(τα εισητηρια δεν θα ειναι σε ευρω αλλα σε αλλο νομισμα). Σκεφτομαι την ΑΤΕ και να συνδεσω μετα την καρτα με το paypal,αλλα εχω την απορια αφου ειναι ανωνυμη τι ονομα θα βαλω? Επισης να ρωτησω για τα δικαιολογητικα θελει ταυτοτητα και ΑΦΜ οπως λετε, το ΑΦΜ απο που το παιρνουμε? Εχω γραμμενο προχειρα το νουμερο αλλα μηπως θελει κατι πιο επισημο? Επισης επειση ειμαι φοιτητρια αν παω να βγαλω την καρτα εκει που σπουδαζω και θελει τιποτα δικαιλογητικα απο ΔΕΚΟ τι θα προσκομισω? Και κατι τελευταιο, αν η συναλλαγη γινει σε αλλο νομισμα, για να παρω τα εισητηρια σε αλλο νομισμα εκτος ευρω, θα πρεπει να υπολογισω μονη μου την μετατροπη και το ποσο θα κρατησει η τραπεζα? Επισης πρεπει να εχω λογαριασμο στην ΑΤΕ για να την βγαλω? Ειμαι λιγο ασχετη...
Υ.Γ Υπαρχει καμια τραπεζα που να μην χρειαζεται πολλα δικαιολογητικα και να μην χρειαζεται να εχεις λογαριασμο, απλα για να την φορτισεις να βαζεις τα χρηματα στο ΑΤΜ?

alexis_21
15-04-12, 04:56
Παιδια καλησπερα και Χριστος Ανεστη!

αν η συναλλαγη γινει σε αλλο νομισμα, για να παρω τα εισητηρια σε αλλο νομισμα εκτος ευρω, θα πρεπει να υπολογισω μονη μου την μετατροπη και το ποσο θα κρατησει η τραπεζα? Επισης πρεπει να εχω λογαριασμο στην ΑΤΕ για να την βγαλω? Ειμαι λιγο ασχετη...

Υ.Γ Υπαρχει καμια τραπεζα που να μην χρειαζεται πολλα δικαιολογητικα και να μην χρειαζεται να εχεις λογαριασμο, απλα για να την φορτισεις να βαζεις τα χρηματα στο ΑΤΜ?

Αληθώς Ανέστη!

Αν η συναλλαγή γίνει σε άλλο νόμισμα και η κάρτα είναι visa, πας εδώ:

http://www.visaeurope.com/en/cardholders/exchange_rates.aspx

Βάζεις νόμισμα ευρώ στην κάρτα σου και στο transaction το νόμισμα της συναλλαγής. Επιλέγεις μετά το ποσοστό προμήθειας (fee) που σου κρατά η τράπεζα σου, διαλέγεις την πιο κοντινή ημερομηνία στην αγορά, βάζεις στο amount την τιμή αγοράς σε ξένο νόμισμα και κάνεις calculate. Αυτόματα θα σου βγει τι σε χρεώνει σε ευρώ.

Αν θυμάμαι καλά, τα λιγότερα δικαιολογητικά (δεν ήθελε τίποτα παλιά, μόνο ταυτότητα) και ούτε λογαριασμό, έχει η prepaid gift της Κύπρου. Βέβαια φορτίζει μόνο μία φορά στο ταμείο της τράπεζας και έχει και κάποιο όριο χρημάτων.

markip
17-04-12, 16:13
ερωτηση: επειδη ειμαι φοιτητρια, μπορω να βγαλω προπληρωμενη και σε πολη διαφορετικη απο αυτην που κατοικω μονιμα? την βεβαιωση ΑΦΜ μπορω να την παρω και απο τα ΚΕΠ ή εφορια της πολης που φοιτω? και για διευθυνση να βαλω την προσωρινη ?
Επισης και κατι αλλο, οταν ημουν ακομα ανηλικη, η μητερα μου με ειχε βαλει συνδικαιουχο σε καποιους λογαριασμους καταθεσεων σε καναδυο τραπεζες, μπορω να παω να βγαλω σε αυτες προπληρωμενη χωρις δικαιολογητικα μονο με την ταυτοτητα? Θα φαινεται πουθενα σε αυτα τα βιβλιαρια η δραστηριοτητα της προπληρωμενης και θα τα επηρεαζει?

stefp
21-04-12, 03:58
ερωτηση: επειδη ειμαι φοιτητρια, μπορω να βγαλω προπληρωμενη και σε πολη διαφορετικη απο αυτην που κατοικω μονιμα? την βεβαιωση ΑΦΜ μπορω να την παρω και απο τα ΚΕΠ ή εφορια της πολης που φοιτω? και για διευθυνση να βαλω την προσωρινη ?
Επισης και κατι αλλο, οταν ημουν ακομα ανηλικη, η μητερα μου με ειχε βαλει συνδικαιουχο σε καποιους λογαριασμους καταθεσεων σε καναδυο τραπεζες, μπορω να παω να βγαλω σε αυτες προπληρωμενη χωρις δικαιολογητικα μονο με την ταυτοτητα? Θα φαινεται πουθενα σε αυτα τα βιβλιαρια η δραστηριοτητα της προπληρωμενης και θα τα επηρεαζει?
1)μπορείς να βγάλεις προπληρωμένη και με την προσωρινή σου διεύθυνση, αρκεί να έχεις κάποιο άλλο λογαριασμό που έρχεται εκεί για να την επιβεβαιώσεις (π.χ. κινητό).
2) Για το ΑΦΜ κανονικά πρέπει να έχεις φωτοτυπία ενός εκκαθαριστικού σου της εφορίας. Για βεβαίωση από ΚΕΠ δεν ξέρω.. αλλά ΚΑΙ όσον αφορά αυτό, ΚΑΙ τη διεύθυνση, εξαρτάται λίγο και από το κατάστημα που θα πας, κανονικά πρέπει να έχεις τα σχετικά έγγραφα, αλλά μπορεί κάποιοι να δεχτούν και το να τους πεις απλά ότι είναι η τάδε διεύθυνση (για διεύθυνση δε μου έχουν ζητήσει σχεδόν ποτέ έγγραφο που να τη βεβαιώνει) και για ΑΦΜ π.χ. αν έχεις λογαριασμό στο όνομα σου που το αναφέρει να το δεχτούν (ή ακόμη και προφορικά να τους το πεις, χωρίς έγγραφο, παίζει να το δεχτούν..)
3) αν έχεις λογαριασμό σε κάποια τράπεζα, τότε έχουν κανονικά όλα τα στοιχεία που χρειάζονται και ζητάν μόνο ταυτότητα (τουλάχιστον εγώ το έχω κάνει χωρίς πρόβλημα, με το που βρήκαν ότι υπάρχει λογαριασμός μου είπαν "αα, τα έχουμε τα στοιχεία σας, δε χρειάζεται κάτι άλλο.."). Δεν επηρεάζει σε τίποτε τις κινήσεις των λογαριασμών αυτών ούτε εμφανίζεται πουθενά στα βιβλιάρια των λογαριασμών το τι κάνει η prepaid.

thama
25-04-12, 09:19
Να αναφέρω κι εγώ την εμπειρία μου, μετά από 3+ χρόνια με την Attica Gift card.

Έχω συνολικά κάνει αγορές περίπου στις 4000 Ευρώ με τις κάρτες αυτές (πληθυντικός για κάποιους λόγους που θα εξηγηθούν παρακάτω).

1) Όποτε είχα χρήματα μέσα στην κάρτα, πάντα η συναλλαγή ολοκληρωνόταν κανονικά
2) Κάθε 1-2 μήνες (ειλικρινά δεν θυμάμαι) έρχεται αναλυτικός λογαριασμός στο σπίτι (αυτό είναι προαιρετικό και δωρεάν)
3) Η έκδοση κοστίζει <10 Ευρώ, ανάλογα το ποσό που θα βάλεις μέσα
4) Η φόρτιση έως 3 Ευρώ ανάλογα το ποσό όταν γίνεται από το κατάστημα, δωρεάν από το e-banking
5) Το αυτόματο τηλεφωνικό σύστημα ήταν πάντα άψογο στις πληροφορίες που παρείχε
και το σημαντικότερα
6) Όποτε γίνονται μικρές συναλλαγές σε "επίφοβους" προορισμούς, δέχομαι εντός 10λέπτου τηλεφώνημα από την τράπεζα.
7) Κάποια στιγμή μέσα στο Δεκέμβρη, έπεσα θύμα κλοπής (πορτοφολάς). Με το που αντιλήφθηκα την κλοπή, ξεκίνησα την τηλεφωνική διαδικασία για τις καρτες. Τόσο Εθνική, όσο και Αττικής. Εδώ πρέπει να πω ενα ευχαριστώ, καθώς οι υπάλληλοι αντέδρασαν άμεσα. Επίσης από την Αττικής μου παρειχαν έξτρα πληροφορίες σχετικά με αποτυχημένες κινήσεις για τις κάρτες, οι οποίες συνόδευσαν την καταγγελία (όχι οτι έγινε κάτι ακόμη αλλα τεσπα)
Η επανέκδοση των καρτών έγινε σε 3-4 εργάσιμες από την Αττικα, (σε 2+1 από την εθνική). Επειδή χρειαζόμουν κάρτα άμεσα λόγω εορτών, έβγαλα και μια 2η gift - την οποία την πήρα την ίδια μέρα (υπάρχουν λίγα καταστήματα που το κάνουν αυτό), ενώ η κλεμμένη με την επανέκδοση ήρθε με άλλο νούμερο (αρα 3η). Επίσης, με ενημέρωσαν ότι επειδή υπήρχε κλοπή ταυτότητας κ διπλώματος, είναι καλό να μπλοκάρουμε τους λογαριασμούς για μερικές εβδομάδες μέχρι να βγάλω καινούρια και να περαστούν τα καινούρια στο σύστημα (Πράγμα που το έκανα)


Αρνητικά:
1) Το ηλεκτρονικό σύστημα της Αττικής δεν δίνει πληροφορίες για τις συναλλαγές. Το τηλεφωνικό δίνει αρκετές, αλλά τα περισσότερα έρχονται με την αναλυτική. Κωδικό paypal όμως, πήρα και τις δύο φορές από το τηλέφωνο, μερικές ώρες μετά τη συναλλαγή.
2) Το ΡΙΝ της κάρτας, σύμφωνα με τους υπαλλήλους, δεν αλλάζει, για ανάληψη μετρητών. Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.
3) Όπως με όλες τις χρεωστικές - προπληρωμένες, δεν κατάφερα να τη χρησιμοποιήσω σε ορισμένες συναλλαγές.

ipo
25-04-12, 18:10
Ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας τις χρήσιμες πληροφορίες.




Επίσης από την Αττικής μου παρειχαν έξτρα πληροφορίες σχετικά με αποτυχημένες κινήσεις για τις κάρτες, οι οποίες συνόδευσαν την καταγγελία
Οι απόπειρες χρέωσης της κάρτας έγιναν πριν την καταγγελία από μέρους σου ή μετά; Πόσο χρόνο περίπου μετά την κλοπή έγιναν;

thama
25-04-12, 21:31
Όλες οι απόπειρες ήταν με λάθος PIN, οπότε θα αποτυχαίνανε έτσι κι αλλιώς.
Έγιναν περίπου 15-20 λεπτά μετά την κλοπή. Η κλοπή έγινε μέσα σε λεωφορείο. Το αντιλήφθηκα σχεδόν άμεσα. (ήμουν μόλις 4 στάσεις μέσα στο λεωφορείο, ενώ πριν μπώ είχα πληρώσει τα εισιτήρια του. Δεν ξέρω αν έγιναν πριν η μετά την καταγγελία, αλλά υποθέτω ότι ήταν πολύ κοντά και λίγο πριν.
Σκέψου ότι η απόπειρα ανάληψης έγινε στο ΑΤΜ της ΧΑΝΘ (που απέχει 4-5 λεπτά περπάτημα) κι εγώ έκανα την καταγγελία, αμέσως μόλις κατέβηκα, στην επόμενη στάση, και το τηλέφωνο δεν το θυμόμουν. πήρα τηλέφωνο πρώτα την Εθνική, έκοψα την κάρτα και ζήτησα το τηλέφωνο της Αττικής (ω ναι, μου το έδωσαν) και πήρα τηλέφωνο στα καπάκια.

Πέρα την πλάκα, τη μεγαλύτερη ζημιά που μου έκανε η κλοπή, ήταν το δίπλωμα οδήγησης. 90 Ευρώ, γιατί οι κύριοι δεν δεχόταν την κλοπή και το πέρασαν σαν απώλεια!!!!!

DSLaManiaC
30-04-12, 04:03
Όλες οι απόπειρες ήταν με λάθος PIN, οπότε θα αποτυχαίνανε έτσι κι αλλιώς.
Έγιναν περίπου 15-20 λεπτά μετά την κλοπή. Η κλοπή έγινε μέσα σε λεωφορείο. Το αντιλήφθηκα σχεδόν άμεσα. (ήμουν μόλις 4 στάσεις μέσα στο λεωφορείο, ενώ πριν μπώ είχα πληρώσει τα εισιτήρια του. Δεν ξέρω αν έγιναν πριν η μετά την καταγγελία, αλλά υποθέτω ότι ήταν πολύ κοντά και λίγο πριν.
Σκέψου ότι η απόπειρα ανάληψης έγινε στο ΑΤΜ της ΧΑΝΘ (που απέχει 4-5 λεπτά περπάτημα) κι εγώ έκανα την καταγγελία, αμέσως μόλις κατέβηκα, στην επόμενη στάση, και το τηλέφωνο δεν το θυμόμουν. πήρα τηλέφωνο πρώτα την Εθνική, έκοψα την κάρτα και ζήτησα το τηλέφωνο της Αττικής (ω ναι, μου το έδωσαν) και πήρα τηλέφωνο στα καπάκια.

Πέρα την πλάκα, τη μεγαλύτερη ζημιά που μου έκανε η κλοπή, ήταν το δίπλωμα οδήγησης. 90 Ευρώ, γιατί οι κύριοι δεν δεχόταν την κλοπή και το πέρασαν σαν απώλεια!!!!!


Αν έβαζε τη κάρτα σε ATM ενώ ήταν δηλωμένη κλεμμένη / χαμένη θα του κρατούσε μέσα τη κάρτα χωρίς πολλά πολλά και δε θα του ζητούσε καν PIN. Οπότε οι προσπάθειες έγιναν πριν πάρεις τηλέφωνο.

Επίσης, προφανώς και ζητήσατε το video απ το ΑΤΜ μήπως και δείτε τη φάτσα του δράστη.

hemlock
30-04-12, 10:14
Εννοώ ότι μπορείς να καταχωρήσεις κάρτα στο PayPal, να μην την εξακριβώσεις (verify) και να κάνεις κανονικά αγορά με το PayPal, το οποίο θα τραβήξει χρήματα από τη μη εξακριβωμένη κάρτα.
ΛΟΛ εκανα reply σε 2 μηνών Post...

partblah1990
22-05-12, 14:28
Μπορώ να βγάλω προπληρωμένη κάρτα και να την δώσω σαν δώρο σε μια φίλη μου ; Γίνεται να αναφράφει το όνομα της κι όχι το δικό μου , μιας και μετά αυτή θα είναι ο κάτοχος της ;

ipo
22-05-12, 14:30
Μάλλον σε ενδιαφέρει η Prepaid Gift Card (http://www.prepaidcards.gr/default.asp?siteID=1&pageID=33&langID=1) της Τράπεζας Κύπρου.

giorgosthess
28-06-12, 12:20
Εάν κάνω "πληρωμή πιστωτικής κάρτας άλλης τράπεζας" από ebanking Εθνικής και στείλω λεφτά με αυτόν τον τρόπο σε προπληρωμένη της Eurobank χρεώνομαι τίποτα;
Εάν δεν χρεώνομαι σκέφτομαι να γεμίζω έτσι την προπληρωμένη ώστε να μην επιβαρύνομαι με έξοδα φόρτισης.

ipo
28-06-12, 14:08
Σελίδα 9, παράγραφος IX, περίπτωση 11 φαίνεται η προμήθεια της Εθνικής Τράπεζας. (http://www.nbg.gr/wps/PA_1_ICSJJI420OUQC02D5GQ8PG2000/PDFReader?name=el_transaction_terms) Από εκεί και πέρα φαντάζομαι ότι θα εφαρμόζει κανονικά την προμήθειά της και η Eurobank (σελίδα 9, §90 (http://www.eurobank.gr/Uploads/pdf/18612TimologioStand%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C.pdf)).


Αφού χρησιμοποιείς e-banking, θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς χρεωστική κάρτα με δύο λογαριασμούς (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=367262). Δεν υπάρχει προμήθεια φόρτισης και γεμίζει με χρήματα άμεσα.

giorgosthess
28-06-12, 15:37
Σελίδα 9, παράγραφος IX, περίπτωση 11 φαίνεται η προμήθεια της Εθνικής Τράπεζας. (http://www.nbg.gr/wps/PA_1_ICSJJI420OUQC02D5GQ8PG2000/PDFReader?name=el_transaction_terms) Από εκεί και πέρα φαντάζομαι ότι θα εφαρμόζει κανονικά την προμήθειά της και η Eurobank (σελίδα 9, §90 (http://www.eurobank.gr/Uploads/pdf/18612TimologioStand%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C.pdf)).


Αφού χρησιμοποιείς e-banking, θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς χρεωστική κάρτα με δύο λογαριασμούς (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=367262). Δεν υπάρχει προμήθεια φόρτισης και γεμίζει με χρήματα άμεσα.
Στο 1ο λινκ που δίνεις η χρέωση είναι 0.5€. Στο δεύτερο όμως το έγγραφο αναφέρεται σε φόρτιση και επαναφόρτιση. Η μεταφορά χρημάτων στην προπληρωμένη θεωρείτε φόρτιση; Ένας γνωστός μου, μου είπε πως όταν του βάζουν λεφτά στην προπληρωμένη από site στοιχημάτων δεν χρεώνεται με φόρτιση. Ίσως και να μην το πρόσεξε.
Όσο για την χρεωστική η Εθνική(εθνοcash plus) και η Eurobank(euroline debit maestro) δεν συνδέονται με paypal.

ipo
28-06-12, 15:44
Σωστά το είπε ο φίλος σου. Η κατάθεση χρημάτων στην κάρτα από ιστοσελίδες στοιχημάτων, καθώς και οι επιστροφές χρημάτων από καταστήματα, δε θεωρούνται φορτίσεις της κάρτας. Όμως εικάζω ότι δεν ισχύει το ίδιο για κατάθεση χρημάτων από εντολή "πληρωμής πιστωτικής κάρτας άλλης τράπεζας". Θα ήταν μεγάλη τρύπα στις προδιαγραφές της κάρτας. Δεν το έχω επιβεβαιώσει, αλλά δεν πιστεύω ότι τους ξέφυγε.

Για χρεωστική κάρτα θα σε βόλευε HSBC, Alpha Bank, Τράπεζα Κύπρου, Τράπεζα Πειραιώς, Marfin.

KeRMiT75
28-06-12, 16:28
Δεν ξέρω τι γίνεται με τη προπληρωμένη της Eurobank, αλλά με τη προπληρωμένη της Τράπεζας Κύπρου η φόρτισή της μέσω "πληρωμής πιστωτικής κάρτας άλλης τράπεζας" επιβαρύνεται με έξοδα φόρτισης.

giorgosthess
28-06-12, 16:42
Οπότε, άκυρη η σκέψη μου.
Μέχρι στιγμής απ' όσα έχω διαβάσει συμπεραίνω πως καλύτερη επιλογή είναι η χρεωστική της Πειραιώς (http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=297656&lang=1&nt=96%20&sid=). Κάνεις κατάθεση και δεν χρεώνεσαι με φόρτιση ή επαναφόρτιση.

ipo
28-06-12, 16:47
... Κάνεις κατάθεση και δεν χρεώνεσαι με φόρτιση ή επαναφόρτιση.
...ή μεταφορά χρημάτων από δεύτερο λογαριασμό.

giorgosthess
28-06-12, 16:50
...ή μεταφορά χρημάτων από δεύτερο λογαριασμό.

:oneup: Για μεγαλύτερη ασφάλεια.

stefp
28-06-12, 20:08
Δε διάβασα τώρα το άρθρο που μιλάει για το κόστος της φόρτισης σε προπληρωμένη eurobank, αλλά από την εμπειρία μου, άστα να πάνε.. Όταν για την φόρτιση στην Κύπρου σε προπληρωμένη πλήρωνα κάτω από 1 ευρώ (τώρα έχει πάει στο 1..) την ίδια περίοδο (πριν μερικούς μήνες-1χρόνο) Eurobank, για το ΙΔΙΟ ποσό, είχα πληρώσει κοντά 8-10 ευρώ. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ...

GeorgeMan
28-06-12, 22:40
Παιδια μην παραπληροφορειτε.
Copy paste αυτη τη στιγμη απο το ebanking μου:



Ποσό Επαναφόρτισης / Έξοδα

από 2 έως 100 ευρώ/ 1 ευρώ
άνω των 100 έως 500 ευρώ / 2 ευρώ
άνω των 500 ευρώ / 5 ευρώ

Τα έξοδα αρχικής φόρτισης για το χρονικό διάστημα από 07/03/2012 έως και 30/09/2012 είναι δωρεάν.

Eurobank παντα.

giorgosthess
28-06-12, 23:08
Παιδια μην παραπληροφορειτε.
Copy paste αυτη τη στιγμη απο το ebanking μου:



Eurobank παντα.
Τα έξοδα της πρώτης φόρτισης είναι διπλάσια από τα έξοδα επαναφόρτισης. Οπότε ο stefp εάν φόρτισε την κάρτα του για πρώτη φορά με ποσό μεγαλύτερο των 500€ θα επιβαρύνθηκε με 10€.

GeorgeMan
29-06-12, 00:57
Σε eurobank παντα, τα εξοδα πρωτης φορτισης εως τελος σεπτεμβριου, ειναι ΔΩΡΕΑΝ για οποιοδηποτε ποσο, αλλά και να μην προλαβε τη δωρεαν περιοδο (που η αναφορα για καποια χρονια πισω αυτο μας λεει), ειναι 5 ευρω οπως φενεται και στο copy-paste μου.

Εκτος αν μιλατε για άλλη τραπεζα και δεν εχω προσεξει εγω καλα. :)


Επισης σχετικα με τις προπληρωμενες και το ebanking ξερετε πως εξελισσονται τα πραγματα και ξερετε οτι η αναφορα σε γεγονοτα περσινα ή παλαιοτερα μονο ιστορικη σημασια εχει και κατα πασα πιθανοτητα καμια σχεση με την πραγματικοτητα.

ipo
29-06-12, 01:13
Σε eurobank παντα, τα εξοδα πρωτης φορτισης εως τελος σεπτεμβριου, ειναι ΔΩΡΕΑΝ για οποιοδηποτε ποσο, αλλά και να μην προλαβε τη δωρεαν περιοδο (που η αναφορα για καποια χρονια πισω αυτο μας λεει), ειναι 5 ευρω οπως φενεται και στο copy-paste μου.
Η κανονική τιμή της Eurobank είναι 10€ για πρώτη φόρτιση με μεγάλο ποσό. Η τιμή προσφοράς αποτελεί εξαίρεση και όχι κανόνα στην τιμολογιακή πολιτική. Είπες στο παλικάρι πιο πάνω να μην παραπληροφορεί, ενώ καλώς ανέφερε ότι πλήρωσε όσα επιβεβαιώνει ο πίνακας τιμολόγησης της τράπεζας, προκειμένου να ενημερώσει τους ενδιαφερόμενους για της υψηλές τιμές της Eurobank.

stefp
29-06-12, 22:00
Παιδια μην παραπληροφορειτε.


Ένα δίκιο το έχεις, όσον αφορά το ποιά περίοδο έγραψα ότι έκανα αυτή την πράξη,γιατί έκανα ένα λάθος, έγραψα πριν κανά χρόνο ενώ ήταν τελικά πριν 2... αλλά στο πρώτο μου post αν διαβάσεις προσεκτικά έγραφα ότι μιλούσα για μήνες ή και χρόνο πριν, ενώ εσύ έγραψες για το ποιές είναι οι χρεώσεις από 3 μήνες πριν από τώρα εως 3 μήνες μετά!!

Δεν έχω ebanking μεν για να βγάλω αντίγραφο τώρα και έχω πετάξει τα χαρτιά, αλλά μια και το έθεσες ότι παραπληροφορώ, επειδή γράφω σε Excel ότι κάνω, εκατσα και το'ψαξα αυτό που έχω σημειωμένο είναι συγκεκριμένα :
1η Κατάθεση 600 ευρώ, κρατήσεις 10 ευρώ, στις 07/02/2011 (ήταν πιο πίσω από ότι υπολόγιζα..)

Όμως : 1ον) Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει ότι "..πιθανότατα δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα" γιατί τελικά από ότι φαίνεται και τώρα η κανονική τιμή που ισχύει, τα 10 ευρώ, είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια με αυτά που πλήρωσα εγώ τότε.. Μέγιστη σχέση με την πραγματικότητα..
2ον) Δεν αποτελεί απλά ιστορικό στοιχείο, γιατί ακόμη κι αν είχε αλλάξει η τιμή, όπως μπορεί να άλλαξε σε άλλες τράπεζες κτλ, παίρνεις ένα πολύ σημαντικό δείγμα : ότι την ίδια περίοδο που η α-β τράπεζα χρέωνε 1 ευρώ, η eurobank χρέωνε ακριβώς για την ίδια δουλειά/υπηρεσία τα δεκαπλάσια.. Προφανως μπορεί να έχει αλλάξει, αλλά κατ'εμένα δείχνει μια νοοτροπία/πολιτική της τράπεζας απέναντι σε πελάτες, χρεώσεις κτλ..

Αν εγώ πάω να φάω σε ένα μαγαζί, και πληρώσω 10 ευρώ το άτομο, και πάω την άλλη μέρα στο διπλανό του, παραγγείλω ακριβώς τα ίδια και πληρώσω 100 ευρώ το άτομο, τότε και 2 χρόνια μετά, αν βλέπω απέξω ότι είναι το ίδιο μαγαζί, οι ίδιοι ιδιοκτήτες κτλ, όσο και να έχει περάσει καιρός, να υπάρχει ανταγωνισμός, κρίση κτλ, συγγνώμη αλλά τις ίδιες τιμές περιμένω ότι θα έχει.. και παρακάτω να το πήγε, άντε να το πήγε 70? 60? 50? εε και πάλι ακριβότερα θα είναι από τον άλλο!
Αυτό ήταν το νόημα του "εγώ τότε πλήρωσα 10πλασια στη eurobank από ότι αλλού". Προφανώς μπορεί να έχεις δίκιο και να έχει αλλάξει τιμή κτλ κτλ, αλλά προφανώς μπορεί και να ΜΗΝ έχει αλλάξει τίποτε στην πολιτική τους, και υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να συμβαίνει κάτι τέτοιο και καλύτερα να πάει σε άλλη τράπεζα που έτσι κι αλλιώς έχουν δείξει καλύτερη συμπεριφορά στο παρελθόν άρα περιμένεις να είναι καλύτεροι και στο μέλλον

GeorgeMan
29-06-12, 22:31
Δεν ειχα σκοπο να προκαλεσω τη δημιουργια σεντονιων, my bad. :)

stefp
29-06-12, 22:38
το "σεντόνι" είναι η λεπτομερής τεκμηρίωση των απόψεων που παρουσιάζονται...
αλλά δεν το 'λεγες κι εσύ νωρίτερα κι έγραφα μισή ώρα γράμμα κι έψαχνα τα αρχεία μου? :)

USBCE
01-07-12, 00:35
Τι ακριβώς γίνεται όταν πρέπει να ανανεωθεί η προπληρωμένη της Κύπρου; Περάστηκε η χρέωση στο site αλλά είχα κάτω από τα 5 ευρώ που χρειάζεται και φαίνεται οτι χρωστάω 2 και κάτι. Πρέπει να βάλω κάνα πεντάευρο μέσα με αυτή που έχω τώρα ή περιμένω να μου στείλουν την καινούρια και μετά;

USBCE
14-07-12, 07:37
Τίποτα. Έρχεται η καινούργια, παίρνεις τηλέφωνο να την ενεργοποιήσεις και τα λεφτά αφαιρούνται από την επόμενη φόρτιση.

_FLIP_
01-08-12, 22:28
γεια!
θα ηθελα να κανω μια ερωτηση!
εχω μια καρτα απο την Marfin η οποια ειχε εκδοθει για μισθοδοσια αλλα ειχε τελικα δεν χρησημοποιηθηκε ποτε για αυτο το σκοπο και απλα εμεινε στην ακρη.
Η καρτα ειναι Marfin VISA Electron και εγω απο δω και στο εξης θελω να την χρησημοποιησω για αγορες μεσω ιντερνετ!
γινεται; ενοω αν γινεται απο την πλευρα του τυπου της καρτας και γενικοτερα.

Thanasis159
01-08-12, 23:21
γεια!
θα ηθελα να κανω μια ερωτηση!
εχω μια καρτα απο την Marfin η οποια ειχε εκδοθει για μισθοδοσια αλλα ειχε τελικα δεν χρησημοποιηθηκε ποτε για αυτο το σκοπο και απλα εμεινε στην ακρη.
Η καρτα ειναι Marfin VISA Electron και εγω απο δω και στο εξης θελω να την χρησημοποιησω για αγορες μεσω ιντερνετ!
γινεται; ενοω αν γινεται απο την πλευρα του τυπου της καρτας και γενικοτερα.

Φυσικά και γίνεται. Έχει μάλιστα και πολύ ευρεία αποδοχή.

_FLIP_
02-08-12, 00:26
Φυσικά και γίνεται. Έχει μάλιστα και πολύ ευρεία αποδοχή.

μαλιστα, με το οτι ειναι καρτα μισθοδοσιας δεν εχει να κανει ετσι;

Thanasis159
02-08-12, 10:32
Μιλάς για την Marfin Cash & Buy, έτσι; Αν ναι, δεν παίζει κανένα ρόλο.

_FLIP_
02-08-12, 17:38
ναι για αυτην μιλαω. οκ ευχαριστω!

stefp
07-08-12, 00:01
Τίποτα. Έρχεται η καινούργια, παίρνεις τηλέφωνο να την ενεργοποιήσεις και τα λεφτά αφαιρούνται από την επόμενη φόρτιση.
Εμένα επειδή μου ήρθε πριν μερικές μέρες η νέα για ανανέωση της Κύπρου, είχα κάποιο υπόλοιπο μέσα, μου είπαν θέλει να πληρώσω 5 ευρώ για 2 χρόνια η ανανέωση, τους είπα ότι εγώ θα έπρεπε πρώτα να ενημερωθώ για το κόστος και μετά να με ρωτήσουν αν θέλω να ανανεώσω και μου είπαν ότι : εφόσον υπάρχει υπόλοιπο μέσα χρεώνονται αυτόματα τα 5 ευρώ και αφαιρούνται, αν πας και την ενεργοποιήσεις από εκεί και πέρα συνεχίζεις κανονικά, αλλά ΑΝ τυχόν δε θέλεις ανανέωση της κάρτας μπορείς να πας να κάνεις κάποια αίτηση (νομίζω αίτηση απώλειας ουσιαστικά, αλλά ζητάς να μην αντικατασταθεί αυτή που είχες, κάτι τέτοιο) , ακυρώνεται αυτή η κάρτα που σου στείλαν, και επιστρέφονται τα χρήματα πίσω στο λογαριασμό σου..

USBCE
07-08-12, 06:21
Ναι, το είχα υπόψιν μου για την αυτόματη ανανέωση. Το γράφει και στο site της τράπεζας νομίζω.

eXTReMePr0
10-08-12, 13:06
Πριν 2 μέρες έβγαλα μια προπληρωμένη απο την τράπεζα Κύπρου. Έβαλα την κάρτα στο Paypal για να γίνω verified member, αλλά ακόμα περιμένω τον τετραψήφιο κώδικο.. Ελέγχω απο την ιστοσελιδα i-cardonline.gr αλλά τίποτα, ξέρει κανείς πόσο κρατάει για να έρθει αυτός ο κώδικος;

modechristo
13-09-12, 18:08
ειχα ακουσει οτι για να κανεις μια τετοια καρτα το μονο που χρειαζεσαι ειναι η ταυτοτητα σου...!!! (eurobank)
αλλα αυτο εξαρταται...!!
πηγα σημερα και η πρωτη ερωτηση ηταν αν εχω λογαριασμο στην τραπεζα τους!
(αν εχεις λογαριασμο σιγουρα ξεμπερδευεις πολυ γρηγορα)!
εν συνεχεια αλλη μια κατηγορια διαχωρισμου ειναι αν κανω φορολογικη δηλωση... (δεν κανω ειμαι φοιτητης)
τελικα μου ζητησαν:

1) αστυνομικη ταυτοτητα
2) βεβαιωση οτι δεν κανω φορολογικη δηλωση
3) πασο
4) το χαρτι με το αφμ το οποιο αφμ μου το εχω βγαλει στην πατρα αλλα μενω αθηνα και γι'αυτο το λογο ισως μου ζητησε να κανουν υπευθυνη δηλωση οι γονεις μου οτι και καλα διαμενω μαζι τους και εναν λογαριασμο πχ απο ΔΕΗ!!

η ερωτηση μου ειναι αν μεταφερω το αφμ μου στη αθηνα το τελευταιο βημα χρειαζεται να γινει?
η και παλι χρειαζεται να φερω λογαριασμο ΔΕΗ!!
απο κεκτιμενη ταχυτητα ξεχασα να ρωτησω!!

button
15-09-12, 19:47
Λες και παίρνεις δάνειο κάνουν ετσι

@ ADSLgr.com All rights reserved.