PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπληρωμένες Κάρτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9

modechristo
16-09-12, 12:38
Λες και παίρνεις δάνειο κάνουν ετσι

τελικα καταφερα και την εκανα...!!!
πρεπει να περιμενω να μου στειλουν το πιν της καρτας και τον τετραψηφιο κωδικο για paypal?
πως τα βρισκω αυτα;

button
16-09-12, 14:13
Στις κινήσεις του Λογαριασμοί σου θα δεις τον 4ψηφιο .
Να σου πω και εγώ ακόμα δεν το είδα αύριο θα κάνω ένα refresh βιβλιάριου η την τρίτη που θα βάλω κάποια φράγκα μέσα

modechristo
16-09-12, 14:54
Στις κινήσεις του Λογαριασμοί σου θα δεις τον 4ψηφιο .
Να σου πω και εγώ ακόμα δεν το είδα αύριο θα κάνω ένα refresh βιβλιάριου η την τρίτη που θα βάλω κάποια φράγκα μέσα

θα τους παρω μαλλον τηλ να μου δωσουν τον 4 ψηφιο!!! αν και καποιοι μου εχουν πει οτι αυτος ο κωδικος ειναι ο τετραψηφιος που εχει καρτα απο πισω.... δεν ξερω..!!
δεν εχω το pin της καρτας ακομα για να μπω στο atm να δω την κινηση του λογαριασμου μου!
και εσυ eurobank προπληρωμενη εχεις?
απο τι καταλαβα πρεπει να κανεις πρωτα λογαριασμο στο paypal να σου στειλουν αυτοι τον κωδικο στην τραπεζα και μετα να τον παρεις!!

boombastic
18-10-12, 22:23
Για αυτην εδω εχετε αποψη? αν καταλαβα καλα μπορεις να την φορτισεις με μια καρτα ανανεωσης οπως τα κινητα απ το περιπτερο αν εχει δηλαδη μηχανακι payzone...

moneysafecard (http://www.moneysafecard.com/index.php?option=com_content&view=article&id=57&Itemid=55&lang=el)

rte
31-10-12, 15:09
Οσοι εχουν χρεωστικη καρτα εθνοcash plus,πώς μπορούν να βλέπουν online το υπολοιπο της καρτας και τις συναλλαγες που εχουν πραγματοποιηθει?
Με το internet banking?

stefp
02-11-12, 10:47
ναι.. σου έρχεται μεν χαρτί και στο σπίτι τακτικά, με τις κινήσεις του λογαριασμού (ανά δίμηνο νομίζω? δε θυμάμαι..), αλλά αλλιώς ανά πάσα στιγμή μπορείς με internet banking. Για να το ενεργοποιήσεις αυτό πας σε υποκατάστημα της τράπεζας, σε κάποιον υπάλληλο εκτός ταμείων, κάνεις αίτηση, σου δίνει κωδικό. Χρειάζεσαι πιθανώς και μια συσκευή παραγωγής "κλειδαρίθμων" που είναι απαραίτητες για επιπλέον συναλλαγές, π.χ. να κάνεις πληρωμές, και πληρώνεις κανά 5ευρω για αυτό, αν θες (αξίζει κατ'εμένα τον κόπο).

sato
24-11-12, 01:32
Παιδιά θέλω να ρωτήσω, εαν γνωρίζει κάποιος.

Prepaid μπορώ να φορτίσω το Σαββατοκύριακο και να είναι άμεσα το ποσό διαθέσιμο? Είτε μέσω e-banking είτε μέσω ΑΤΜ?

Απλά καίγομαι με μια αγορά και θα μου στείλουν φόρμα πληρωμής αύριο Σάββατο απο paypal αλλα πρέπει να την φορτίσω πρώτα για να πληρώσω.

Thanasis159
24-11-12, 02:33
Αυτό εξαρτάται το σύστημα που χρησιμοποιεί η κάθε τράπεζα. Μέσω atm το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο. Μέσω ebanking γίνεται σίγουρα στην Μαρφίν, αλλά δεν ξέρω σε ποιες άλλες.

stefp
24-11-12, 04:55
Για ATM απλά μπορώ κι εγώ να σου επιβεβαιώσω ότι όχι, σήμερα έτυχε να ρωτήσω τράπεζα για κάτι σχετικό και μου είπαν ότι από το ΑΤΜ θα πρέπει να τα πάρει κάποιος υπάλληλος, να βγάλει τα λεφτά από φακέλους κτλ και να τα βάλουν μετά στον αντίστοιχο λογαριασμό/κάρτα, και αυτή η δουλειά γίνεται κανονικά το πρωί κάθε εργάσιμης, όχι σ/κ, οπότε ακόμη κι αν τα έβαζα σήμερα μεσημέρι μου είπαν, πρωί δευτέρα θα μπουν τα λεφτά όπου είναι να μπουν. Για ebanking η Alpha σίγουρα δεν αφήνει πάντως μες το σ/κ να κάνεις μεταφορά από λογαριασμό σε άλλον άλλης τράπεζας, αλλά νομίζω ούτε μεταξύ λογαριασμών/καρτών δικών τους (το για άλλη τράπεζα είναι σίγουρο πάντως)

goku
24-11-12, 12:33
Φίλε μου, μιας και ρωτάς θα σου πω το εξής για για την Αγροτική τράπεζα. ΕΓΩ έχω τον βασικό μου λογαριασμό με όλα τα χρηματά μου στην Αγροτική, έχω βγάλει και μια απλή κάρτα αναλήψεων (από όσο ξέρω δεν είναι χρεωστική, είναι μόνο για αναλήψεις). Επίσης έχω βγάλει ξεχωριστά και την prepaid της Αγροτικής. Την prepaid μπορώ να πάω σε οποιοδήποτε ΑΤΜ της Αγροτικής και να την φορτώσω όποτε θέλω μέσω της απλής κάρτας αναλήψεων, και εξηγώ. Τοποθετώ την κάρτα αναλήψεων στο μηχάνημα, επιλέγω γλώσσα και πληκτρολογώ το πιν (τίποτα σπουδαίο ως εδώ). Στο μενού που βγάζει έχει τα κλασσικά, ανάληψη, έλεγχος υπολοίπου, τελευταίες κινήσεις κλπ. Επιπλέον έχει και την επιλογή "Μεταφορά Χρημμάτων". Επιλέγω αυτό και μου βγάζει κάποιες επιλογές, δηλαδή μεταφορά σε λογαριασμό, μεταφορα σε κάρτα Visa και διάφορα άλλα μεταξύ των οποίων και "μεταφορά σε κάρτα prepaid". Πολύ απλά επιλέγω αυτό, στην συνέχεια μου ζητάει να πληκτρολογίσω το 16ψήφιο νούμερο της κάρτας prepaid και το ποσό που θέλω να μεταφέρω. Η μεταφορά γίνεται άμεσα οποιαδήποτε μέρα και ώρα, ακόμη και Σαββατοκύριακο, και η προμήθεια είναι 1 ευρώ. Να τονίσω ότι η μεταφορά γίνεται άμεσα οποιαδήποτε ώρα και να κάνεις την φόρτιση, δηλαδή με το που γυρίσεις στο σπίτι μπορείς να κάνεις αμέσως κάποια αγορά. Εμένα με έχει βολέψει πολύ αυτό το σύστημα. Απλώς το θέμα είναι ότι εκτός από την prepaid της Αγροτικής, πρέπει να έχεις και λογαριασμό εκεί και να έχεις βγάλει κάρτα αναλήψεων.

Gianniskriti
25-11-12, 22:47
Παιδιά θέλω να ρωτήσω, εαν γνωρίζει κάποιος.

Prepaid μπορώ να φορτίσω το Σαββατοκύριακο και να είναι άμεσα το ποσό διαθέσιμο? Είτε μέσω e-banking είτε μέσω ΑΤΜ?

Απλά καίγομαι με μια αγορά και θα μου στείλουν φόρμα πληρωμής αύριο Σάββατο απο paypal αλλα πρέπει να την φορτίσω πρώτα για να πληρώσω.


Φίλε μου, μιας και ρωτάς θα σου πω το εξής για για την Αγροτική τράπεζα. ΕΓΩ έχω τον βασικό μου λογαριασμό με όλα τα χρηματά μου στην Αγροτική, έχω βγάλει και μια απλή κάρτα αναλήψεων (από όσο ξέρω δεν είναι χρεωστική, είναι μόνο για αναλήψεις). Επίσης έχω βγάλει ξεχωριστά και την prepaid της Αγροτικής. Την prepaid μπορώ να πάω σε οποιοδήποτε ΑΤΜ της Αγροτικής και να την φορτώσω όποτε θέλω μέσω της απλής κάρτας αναλήψεων, και εξηγώ. Τοποθετώ την κάρτα αναλήψεων στο μηχάνημα, επιλέγω γλώσσα και πληκτρολογώ το πιν (τίποτα σπουδαίο ως εδώ). Στο μενού που βγάζει έχει τα κλασσικά, ανάληψη, έλεγχος υπολοίπου, τελευταίες κινήσεις κλπ. Επιπλέον έχει και την επιλογή "Μεταφορά Χρημμάτων". Επιλέγω αυτό και μου βγάζει κάποιες επιλογές, δηλαδή μεταφορά σε λογαριασμό, μεταφορα σε κάρτα Visa και διάφορα άλλα μεταξύ των οποίων και "μεταφορά σε κάρτα prepaid". Πολύ απλά επιλέγω αυτό, στην συνέχεια μου ζητάει να πληκτρολογίσω το 16ψήφιο νούμερο της κάρτας prepaid και το ποσό που θέλω να μεταφέρω. Η μεταφορά γίνεται άμεσα οποιαδήποτε μέρα και ώρα, ακόμη και Σαββατοκύριακο, και η προμήθεια είναι 1 ευρώ. Να τονίσω ότι η μεταφορά γίνεται άμεσα οποιαδήποτε ώρα και να κάνεις την φόρτιση, δηλαδή με το που γυρίσεις στο σπίτι μπορείς να κάνεις αμέσως κάποια αγορά. Εμένα με έχει βολέψει πολύ αυτό το σύστημα. Απλώς το θέμα είναι ότι εκτός από την prepaid της Αγροτικής, πρέπει να έχεις και λογαριασμό εκεί και να έχεις βγάλει κάρτα αναλήψεων.

Ναι ετσι ακριβως γίνεται, επίσης να προσθεσω οτι και μεσω web banking της αγροτικης παλι η μεταφορα στην Prepaid γινεται 'αμεσα όλες τις ημερες της εβδομάδας

stefp
26-11-12, 00:30
Μόνο εμένα δηλαδή η Alpha παπαρίζεται στο webbanking και δε μπορώ να κάνω μεταφορά μες το σ/κ!? :hmm:
και την είχα και σε εκτίμηση σε σχέση με άλλες

sato
27-11-12, 00:56
Παιδιά, έκανα τελικά την μεταφορά του ποσού το Σάββατο το πρωί,

Σαββάτο ξημερώματα όμως όταν και πόσταρα το μνμα, δεν με άφηνε να κάνω μεταφορά (00:00 - 2:00), δεν γνωρίζω τον λόγο. 8 το πρωί ξαναπροσπάθησα και έγινε η μεταφορά άμεσα.

Άρα απο Αγροτική γίνεται μετάφορά μέσω e-banking μέσα στο ΣΚ σίγουρα.
Επίσης αυτό που ο goku το επιβεβαίωσα και απο άλλους.

Ευχαριστώ

boombastic
27-11-12, 02:18
Φίλε μου, μιας και ρωτάς θα σου πω το εξής για για την Αγροτική τράπεζα. ΕΓΩ έχω τον βασικό μου λογαριασμό με όλα τα χρηματά μου στην Αγροτική, έχω βγάλει και μια απλή κάρτα αναλήψεων (από όσο ξέρω δεν είναι χρεωστική, είναι μόνο για αναλήψεις). Επίσης έχω βγάλει ξεχωριστά και την prepaid της Αγροτικής. Την prepaid μπορώ να πάω σε οποιοδήποτε ΑΤΜ της Αγροτικής και να την φορτώσω όποτε θέλω μέσω της απλής κάρτας αναλήψεων, και εξηγώ. Τοποθετώ την κάρτα αναλήψεων στο μηχάνημα, επιλέγω γλώσσα και πληκτρολογώ το πιν (τίποτα σπουδαίο ως εδώ). Στο μενού που βγάζει έχει τα κλασσικά, ανάληψη, έλεγχος υπολοίπου, τελευταίες κινήσεις κλπ. Επιπλέον έχει και την επιλογή "Μεταφορά Χρημμάτων". Επιλέγω αυτό και μου βγάζει κάποιες επιλογές, δηλαδή μεταφορά σε λογαριασμό, μεταφορα σε κάρτα Visa και διάφορα άλλα μεταξύ των οποίων και "μεταφορά σε κάρτα prepaid". Πολύ απλά επιλέγω αυτό, στην συνέχεια μου ζητάει να πληκτρολογίσω το 16ψήφιο νούμερο της κάρτας prepaid και το ποσό που θέλω να μεταφέρω. Η μεταφορά γίνεται άμεσα οποιαδήποτε μέρα και ώρα, ακόμη και Σαββατοκύριακο, και η προμήθεια είναι 1 ευρώ. Να τονίσω ότι η μεταφορά γίνεται άμεσα οποιαδήποτε ώρα και να κάνεις την φόρτιση, δηλαδή με το που γυρίσεις στο σπίτι μπορείς να κάνεις αμέσως κάποια αγορά. Εμένα με έχει βολέψει πολύ αυτό το σύστημα. Απλώς το θέμα είναι ότι εκτός από την prepaid της Αγροτικής, πρέπει να έχεις και λογαριασμό εκεί και να έχεις βγάλει κάρτα αναλήψεων.

Τι εινσι η καρτα αναλήψεων?? εχει διαφορα απ την χρεωστικη??? απ οσο ξερω οταν ανοίγεις λογαριασμο στην αγροτικη και ζητησεις καρτα σε δινουν χρεωστικη βιζα με την οποια κανεις τα παντα...

goku
27-11-12, 11:26
Τι εινσι η καρτα αναλήψεων?? εχει διαφορα απ την χρεωστικη??? απ οσο ξερω οταν ανοίγεις λογαριασμο στην αγροτικη και ζητησεις καρτα σε δινουν χρεωστικη βιζα με την οποια κανεις τα παντα...
Εξαρτάται από την τράπεζα, εγώ με την "απλή" κάρτα αναλήψεων ενώ γράφει βίζα πάνω, δεν μπορώ να κάνω αγορές μέσω internet (για αυτό έβγαλα και την prepaid). Κάποια άλλη τράπεζα μπορεί στην "απλή" κάρτα αναλήψεων να της δείνει την δυνατότητα για αγορές μέσω ίντερνετ. Τώρα τι πολιτική έχει κάθε τράπεζα για την κάρτες της θα πρέπει να το ψάξεις, εγώ ξέρω και μπορώ να σου πω σίγουρα μόνο για την Αγροτική την οποία και χρησιμοποιώ.

boombastic
27-11-12, 15:52
απλα οταν ανέφερες οτι "από όσο ξέρω δεν είναι χρεωστική, είναι μόνο για αναλήψεις" απόρησα, μιας και η καρτα που εχεις ασχετα με το αν δεν σε δινει την δυνατότητα να κανεις αγορες απ το ιντερνετ (μπορείς ομως απο καταστηματα φαντάζομαι) θεωρείται χρεωστική.

goku
27-11-12, 16:24
απλα οταν ανέφερες οτι "από όσο ξέρω δεν είναι χρεωστική, είναι μόνο για αναλήψεις" απόρησα, μιας και η καρτα που εχεις ασχετα με το αν δεν σε δινει την δυνατότητα να κανεις αγορες απ το ιντερνετ (μπορείς ομως απο καταστηματα φαντάζομαι) θεωρείται χρεωστική.Ναι, από κατάστημα με το ειδικό μηχανηματάκι που έχουν μπορώ να κάνω αγορά έτσι. Αλλά μέσω ίντερνετ δεν μπορώ (το έχω επειχηρήσει πάμπολες φορές σε διάφορα η-καταστήματα αλλά τζίφος), και η ίδια η Αγροτική ΔΕΝ αναφέρει ότι μπορώ να κάνω αγορές μέσω ίντερνετ. Σε φυσικά καταστήματα πλέον μπορείς να κάνεις αγορές με κάρτα οποιασδήποτε τράπεζας αλλά όσον αφορά το ίντερνετ κάποιες τράπεζες δεν δείνουν αυτή την δυνατότητα στις "απλές" κάρτες. Για αυτό ίσως και η Αγροτική να δείνει την prepaid, αλλιώς δεν θα είχε νόημα.

rte
16-12-12, 17:30
Κατεθεσα σημερα σε ΑΤΜ της τραπεζας Κυπρου καποια χρηματα στην προπληρωμενη καρτα μου.Απ'οτι βλεπω τωρα στο λογαριασμο μου στο www.i-cardonline.gr ,στο ''διαθεσιμο ποσο'' αναγραφει το σημερινο ποσο που κατεθεσα + 2 ευρω που ειναι υπολοιπο απο την τελευταια πληρωμη.Ωστοσο,στην ''Τελευταια πληρωμη'' αναφερει ακομα αυτη που ειχα κανει τελευταια φορα,δηλαδη τον Νοεμβριο και στο ''τρεχον υπολοιπο'' εχει τα 2 ευρω.Σημειωτεον οτι στο ΑΤΜ της τραπεζας που επισκεφθηκα σημερα δεν ειχε φακελο και οπως επισημαινεται εδω(http://www.prepaidcards.gr/default.asp?langID=1&pageID=12#q10) ''Εάν χρησιμοποιείτε για τη φόρτιση της κάρτας σας τα ΑΤΜ της Τράπεζας, στα οποία δεν χρησιμοποιείται φάκελος για την κατάθεση, το ποσό της φόρτισης είναι άμεσα διαθέσιμο στην κάρτα.'' Δηλαδη,μπορω να τα χρησιμοποιησω απο σημερα κιολας? Εαν ναι,γιατι το τρεχον υπολοιπο και η τελευταια πληρωμη δεν εχουν ανανεωθει?

sdikr
16-12-12, 17:32
Κατεθεσα σημερα σε ΑΤΜ της τραπεζας Κυπρου καποια χρηματα στην προπληρωμενη καρτα μου.Απ'οτι βλεπω τωρα στο λογαριασμο μου στο www.i-cardonline.gr,στο ''διαθεσιμο ποσο'' αναγραφει το σημερινο ποσο που κατεθεσα + 2 ευρω που ειναι υπολοιπο απο την τελευταια πληρωμη.Ωστοσο,στην ''Τελευταια πληρωμη'' αναφερει ακομα αυτη που ειχα κανει τελευταια φορα,δηλαδη τον Νοεμβριο,στο ''τρεχον υπολοιπο'' εχει τα 2 ευρω ενω στο ''διαθεσιμο ποσο'' αυτα που εγραψα παραπανω.Σημειωτεον οτι στο ΑΤΜ της τραπεζας που επισκεφθηκα σημερα δεν ειχε φακελο και οπως επισημαινεται εδω(http://www.prepaidcards.gr/default.asp?langID=1&pageID=12#q10):''Εάν χρησιμοποιείτε για τη φόρτιση της κάρτας σας τα ΑΤΜ της Τράπεζας, στα οποία δεν χρησιμοποιείται φάκελος για την κατάθεση, το ποσό της φόρτισης είναι άμεσα διαθέσιμο στην κάρτα.'' Δηλαδη,μπορω να τα χρησιμοποιησω απο σημερα κιολας? Και εαν ναι,γιατι το τρεχον υπολοιπο και η τελευταια πληρωμη δεν χουν ανανεωθει?

Μάλλον έχει να κάνει με το ότι είναι Κυριακή, μπορεί να κάνουν εργασίες συντήρησης και το Online να είναι off

Αν και έτσι οπως τα αναφέρεις, πρέπει να είναι διαθέσιμο για αγορες, τα υπόλοιπα θα μπούνε στην επόμενη εργάσιμη

rte
16-12-12, 17:38
Μάλλον έχει να κάνει με το ότι είναι Κυριακή, μπορεί να κάνουν εργασίες συντήρησης και το Online να είναι off

Αν και έτσι οπως τα αναφέρεις, πρέπει να είναι διαθέσιμο για αγορες, τα υπόλοιπα θα μπούνε στην επόμενη εργάσιμη
Ευχαριστω για την απαντηση.Θα περιμενω μεχρι αυριο το βραδυ τοτε να κανω τις online αγορες που θελω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο :p

Dimitris_hellas
21-12-12, 02:04
Ξέρει κάποιος πια είναι η πιο συμφέρουσα προπληρωμένη καρτα με τις λιγότερες χρεώσεις ;

stefp
21-12-12, 05:10
Μέχρι πρότινος, η προπληρωμένη της Κύπρου. Eurobank και ATE ακριβότερες σίγουρα, άλλες τράπεζες δεν ξέρω.
Πειραιώς όμως έχει τώρα μια προσφορά, μια "άυλη" όπως λέει προπληρωμένη, τη "δημιουργείς" μέσω ίντερνετ, μέσω web banking, και αν μεταφέρεις σε αυτή λεφτά μέσω τραπεζικού λογαριασμού σου της ίδιας τράπεζας, έχει δωρεάν 2+2 φορτίσεις (2 από λογαριασμό και 2 από πιστωτική)
Αυτή ΔΕΝ την έχω δοκιμάσει , αλλά ακούγεται καλό.. Προϋποθέτει όμως λογαριασμό στην Πειραιώς, και δεν ξέρω τι ψιλά γράμματα έχει , π.χ. για πόσο καιρό θα είναι αυτές οι δωρεαν φορτίσεις, αν σε δεσμεύει για κάποιο διάστημα, μετά πόσο έχει κτλ κτλ.. Πάντως εκ πρώτης μάλλον λέει !
Δες περισσότερα εδώ (http://www.piraeusbank.gr/ecpage.asp?id=279483&nt=96&lang=1)αν θες

giorgosk
23-12-12, 20:44
Αν δεν έχω λογαριασμό σε κάποια από τις τράπεζες αυτές μπορώ να βγάλω προπληρωμένη κάρτα;;

Thanasis159
24-12-12, 01:54
Αν δεν έχω λογαριασμό σε κάποια από τις τράπεζες αυτές μπορώ να βγάλω προπληρωμένη κάρτα;;

Φυσικά! Αυτή είναι και η διαφορά της χρεωστικής με την προπληρωμένης με την χρεωστική, ότι η πρώτη δεν απαιτεί την ύπαρξη λογαριασμού.

stefp
24-12-12, 02:45
σε όλες ναι, αν και αυτή της Πειραιώς δεν ξέρω, που την δημιουργείς μέσω web banking.. Μπορείς να έχεις webbanking, χωρίς να έχεις λογαριασμό? Σε κάθε περίπτωση βέβαια, μπορείς να πας στις άλλες που δεν έχεις τέτοιο θέμα.

ubuntubu
23-02-13, 11:10
Πέρυσι τον Σεπτέμβριο ασφάλισα το αυτοκίνητο μου στην Anytime online (Interamerican).
Χρησιμοποίησα την προπληρωμένη webuy της Πειραιώς και η ασφαλιστική την δέχτηκε ως πιστωτική,δίνοντάς μου και μία έκπτωση 5%.

Προχθές,ένα μήνα πριν την ανανέωση του συμβολαίου,δέχτηκα τηλεφώνημα απο εκπρόσωπο της εταιρίας.
Με ενημέρωσε πως δεν δέχονται πλέον την χρήση αυτής της κάρτας για την εξόφληση συμβολαίων των πελατών τους.
Στην έντονη αντίδραση μου και στην υπενθύμιση της αρχικής αποδοχής του αυτού του τρόπου συναλλαγής, μου απάντησε πως πρόκειται για "αλλαγή πολιτικής της εταιρίας ".

Έχω ήδη γνωστοποιήσει το γεγονός στην Πειραιώς και ζητώ τη θέση που παίρνει η τράπεζα ,για την απόρριψη του προϊόντος τους από την συγκεκριμένη ασφαλιστική εταιρία.

Να σημειώσω εδώ προς αποφυγή παρεξηγήσεων, πως η anytime σε πρόσφατη θραύση κρυστάλλου με κάλυψε απόλυτα και αποκόμισα άριστες εντυπώσεις απο την εξυπηρέτηση τους.

stefp
23-02-13, 16:04
Περίεργο λίγο μεν, αλλά από τη στιγμή που αυτοί κάνουν τέτοια αλλαγή, εσύ ΑΝ θες νομίζω μπορείς να καταγγείλεις πλέον το συμβόλαιο που έχεις και να αλλάξεις ασφάλεια κτλ.. Αλλά δεν ξέρω αν θέλεις κάτι τέτοιο. Τώρα γιατί και πως αποφασίσαν να κάνουν τέτοια "αλλαγή" , ποιός ξέρει.. είναι ανησυχητικό πάντως το να μη τη δέχεται κάποιος τη κάρτα της Πειραιως, εγείρει ερωτήματα για το αν υπάρχει κανά θέμα με την κάρτα και αν βρεθούν κι άλλοι σιγά σιγά που να την απορρίπτουν...

boombastic
24-02-13, 13:47
Πέρυσι τον Σεπτέμβριο ασφάλισα το αυτοκίνητο μου στην Anytime online (Interamerican).
Χρησιμοποίησα την προπληρωμένη webuy της Πειραιώς και η ασφαλιστική την δέχτηκε ως πιστωτική,δίνοντάς μου και μία έκπτωση 5%.

Προχθές,ένα μήνα πριν την ανανέωση του συμβολαίου,δέχτηκα τηλεφώνημα απο εκπρόσωπο της εταιρίας.
Με ενημέρωσε πως δεν δέχονται πλέον την χρήση αυτής της κάρτας για την εξόφληση συμβολαίων των πελατών τους.
Στην έντονη αντίδραση μου και στην υπενθύμιση της αρχικής αποδοχής του αυτού του τρόπου συναλλαγής, μου απάντησε πως πρόκειται για "αλλαγή πολιτικής της εταιρίας ".

Έχω ήδη γνωστοποιήσει το γεγονός στην Πειραιώς και ζητώ τη θέση που παίρνει η τράπεζα ,για την απόρριψη του προϊόντος τους από την συγκεκριμένη ασφαλιστική εταιρία.

Να σημειώσω εδώ προς αποφυγή παρεξηγήσεων, πως η anytime σε πρόσφατη θραύση κρυστάλλου με κάλυψε απόλυτα και αποκόμισα άριστες εντυπώσεις απο την εξυπηρέτηση τους.

Προφανώς κατάλαβαν οτι δεν είναι πιστωτική και σε είπαν ιστορίες για πολιτική, λέω εγώ τώρα. Οπότε δεν νομίζω να φταίει η Πειραιώς... Τώρα αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις ασφαλιστική, αυτοί θα χάσουν.

didaskalo
27-03-13, 13:23
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς προπληρωμένη της Κύπρου τις τελευτέες μέρες?Προσπαθώ απο εχτές να κάνω μια αγορά στο ebay και ενώ την αναγνωρίζει σε πρώτη φάση την απορρίπτει λόγω υπολοίπου στην συνέχεια.Η κάρτα έχει το απαιτούμενο ποσό μέσα.

nnn
27-03-13, 14:13
Αν δεν κάνω λάθος, έχει επιβληθεί μπλοκάρισμα σε όλων των ειδών χρεωστικοπιστωτικοπροπληρωμένη κάρτα των Κυπριακών τραπεζών.

Λογικά από σήμερα που τα εδώ καταστήματα πλέον ανήκουν στην Πειραιώς θα ξεμπλοκάρουν.

Gordito
27-03-13, 18:16
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς προπληρωμένη της Κύπρου τις τελευτέες μέρες?Προσπαθώ απο εχτές να κάνω μια αγορά στο ebay και ενώ την αναγνωρίζει σε πρώτη φάση την απορρίπτει λόγω υπολοίπου στην συνέχεια.Η κάρτα έχει το απαιτούμενο ποσό μέσα.

Ενημερωσε σε παρακαλω για εξελιξη, γιατι θελω και εγω να φορτισω την καρτα μου.

didaskalo
27-03-13, 22:28
Αν δεν κάνω λάθος, έχει επιβληθεί μπλοκάρισμα σε όλων των ειδών χρεωστικοπιστωτικοπροπληρωμένη κάρτα των Κυπριακών τραπεζών.

Λογικά από σήμερα που τα εδώ καταστήματα πλέον ανήκουν στην Πειραιώς θα ξεμπλοκάρουν.

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ εχτές, οπότε δοκίμασα και σήμερα το πρωί αλλά δεν έγινε η πληρωμή.Το απόγευμα όμως έγινε κανονικά! Ποιός ξέρει...

GaleaNatur
17-04-13, 15:34
για την prepaid της fbbank υπαρχει κατι αναλογο οπως το i-cardonline της κυπρου? ή η ιδια δουλεια γινεται με το ebanking?

goku
28-05-13, 15:48
Παιδιά χαιρετώ,

έχω το εξής πρόβλημα. Στο χωριό μου έχουμε μόνο Αγροτική Τράπεζα και καμία άλλη. Για λόγους διευκόλυνσης έχω μεταφέρει όλα τα λεφτά μου σε έναν λογαριασμό σε αυτή την τράπεζα, έβγαλα απλή κάρτα αναλήψεων καθώς επίσης και την prepaid της Αγροτικής. Για όσους γνωρίζουν η Αγροτική ενώθηκε με την Πειραιώς και πρόσφατα ενημέρωσαν όλους τους κατόχους της Αγροτικής prepaid ότι η prepaid θα ακυρωθεί και θα πρέπει να πάμε να μας την αντικαταστήσουν δωρεάν με μια prepaid της Πειραιώς. Ολα ωραία ως εδώ, εγώ πήγα και μου έκαναν την αντικατάσταση άμεσα. Επίσης κάποια χρήματα που είχα στην prepaid της Αγροτικής, τα μετέφεραν, επίσης αφιλοκερδώς, στην νέα prepaid της Πειραιώς. Μάλιστα για να δω ότι όντως λειτουργεί η νέα κάρτα, την εισήγαγα στο paypal για αναγνώριση και ταύτιση με άμεση χρέωση 1.5 ευρώ (όπως και έγινε).

Το πρόβλημα ποιό είναι. Η Αγροτική είχε μια διευκόλυνση. Όποτε ήθελα να φορτίσω την prepaid της Αγροτικής, ότι μέρα και ώρα να ήταν, ακόμη και αν ήταν κλειστά ή τράπεζα, πήγαινα στο ΑΤΜ με την απλή κάρτα αναλήψεων από τον λογαριασμό μου της Αγροτικής, και από το μενού του ΑΤΜ επέλεγα να γίνει μεταφορά του ποσού που με ενδιέφερε στην κάρτα prepaid. Την νέα prepaid όμως, που αυτή την φορά δεν είναι της Αγροτικής αλλά της Πειραιώς, δεν την αναγνωρίζει και δεν μπορώ να κάνω μεταφορά χρημάτων. Να σημειώσω ότι το ΑΤΜ καθώς και η απλή κάρτα αναλήψεων είναι της Αγροτικής, αφού εισάγω την απλή κάρτα αναλήψεων τότες από το μενού επιλέγω "Μεταφορά-->Από τον λογαριασμό ταμιευτηρίου-->σε prepaid", μετά δείνω το 16ψήφιο νούμερο της prepaid και μετά το ποσό που θέλω να μεταφέρω. Αλλά αν δώσω το 16ψήφιο νούμερο της Πειραιώς, τότες δεν την αναγνωρίζει.

Έχει καταφέρει κανείς να κάνει μεταφορά; Ξέρετε τι παίζει;

---edit---

τελικά πήρα τηλέφωνο την τράπεζα και μου είπαν ότι η Πειραιώς δεν δείνει την δυνατότητα για φόρτιση της prepaid από ΑΤΜ. Ούτε από τα ΑΤΜ της Πειραιώς, ούτε από τα ΑΤΜ της Αγροτικής. Μόνος τρόπος είναι από τα ταμεία της Αγροτικής ή από τα ταμεία της Πειραιώς που όμως δεν με διευκολύνει και τόσο γιατί αναγκαστικά θα πρέπει να πηγαίνω τις μέρες και ώρες λειτουργίας των καταστημάτων. Γίνεται και μέσω e-banking της τράπεζας Πειραιώς, αλλά όπως είπα δεν έχουμε τράπεζα Πειραιώς εδώ στο χωριό αλλά μόνο Αγροτική, στην οποία και έχω μεταφέρει όλα τα λεφτά μου. Τρέχα γύρευε δηλαδή.

Κρίμα πάντως, και ήταν πολύ χρήσιμη αυτή η διευκόλυνση, δηλαδή η φόρτιση της κάρτας από ΑΤΜ. Πήγαινα ότι μέρα και ώρα ήθελα, Σαβατοκύριακα, Αργίες, μέρα ή νύχτα.

dpa2006
04-07-13, 19:11
Καλησπέρα στο φόρουμ,σκεφτόμαστε για prepaid card,ποιά συμφέρει αυτή τη στιγμή;

linosmp
22-08-13, 02:09
μου ειπαν οτι ειναι καλη και η καρτα τς probank ξερει κανεις κατι???

ipo
22-08-13, 02:14
Η Probank απορροφήθηκε τον περασμένο μήνα από την Εθνική Τράπεζα. Δε θα ασχολούμουν με τα προϊόντα της, διότι είναι πιθανό να πάψουν σύντομα.

dvamvak12
09-10-13, 18:40
Eιπα να κάνω μια δοκιμή με την virtual της Εθνικής
Απο το Σάββατο κι ενω την έχω φορτίσει κανονικά το paypal με ενημερώνει ότι δεν δίνει έγκριση η τράπεζά μου (αγορά απο ebay)
Η εντύπωσή μου απο την εξυπηρέτηση πελατών .... αστο καλυτερα
Μεχρι που μου ειπαν να στείλω print screen του μηνυματος που μου βγάζει......

vgiozo
09-10-13, 21:16
Eιπα να κάνω μια δοκιμή με την virtual της Εθνικής
Απο το Σάββατο κι ενω την έχω φορτίσει κανονικά το paypal με ενημερώνει ότι δεν δίνει έγκριση η τράπεζά μου (αγορά απο ebay)
Η εντύπωσή μου απο την εξυπηρέτηση πελατών .... αστο καλυτερα
Μεχρι που μου ειπαν να στείλω print screen του μηνυματος που μου βγάζει......

Δοκίμασα κι εγώ να δω τι γίνεται...

Παρομοίως η έγκριση απέτυχε, αλλά συνέβη και κάτι άλλο...το Paypal χρέωσε τη κάρτα 0.73€ γι αυτή την αποτυχημένη συναλλαγή.
Στη συνέχεια πήγα επιτέλους να κάνω την αγορά που ήθελα μέσω της κάρτας και δυστυχώς το Banggood χρησιμοποιεί Paypal Checkout...συμπλήρωσα εκεί τα στοιχεία της κάρτας, πήγα να πληρώσω...και πάλι αποτυχία...
Ξαναδοκίμασα, αποτυχία..
κοίταξα τότε το υπόλοιπο της κάρτας και παρατήρησα ότι αφαιρέθηκαν δύο ακόμη φορές από 0.73€...

Για κάποιο λόγο δλδ το Paypal χρέωσε τη κάρτα 3 φορές για 3 αποτυχημένες συναλλαγές το ποσό των 0.73 = 2.19€
Όχι τίποτε άλλο, πάλι καλά που δεν είχα βάλει το ακριβές ποσό και είχα προσθέσει 2€ να υπάρχουν...αν με χρεώσει ξανά το Paypal, θα πρέπει να ξαναφορτίσω τη κάρτα, επιβαρυνόμενος με 2€ επιπλέον...

Κι άντε, είναι πρόβλημα της Εθνικής Virtual Mastercard που δεν λειτουργούν σωστά οι συναλλαγές...τα κερατιάτικα από το Paypal για ποιό λόγο τα χρεώνομαι;

dvamvak12
10-10-13, 09:20
Για τα 0,73 μην ανησυχείς.
Με κάθε νέα καταχώρηση κάρτας το paypal στέλνει ένα μικρό ποσό (αν θυμάμαι 1$) για να τσεκαρει ότι η κάρτα είναι οκ
Μετά απο λίγες ημέρες τα πιστώνει
Τωρα το παιζεται με την εθνική τι να πώ.........υπομονή

vgiozo
10-10-13, 15:07
Για τα 0,73 μην ανησυχείς.
Με κάθε νέα καταχώρηση κάρτας το paypal στέλνει ένα μικρό ποσό (αν θυμάμαι 1$) για να τσεκαρει ότι η κάρτα είναι οκ
Μετά απο λίγες ημέρες τα πιστώνει
Τωρα το παιζεται με την εθνική τι να πώ.........υπομονή

Δεν κατάλαβες...αν ήταν η χρέωση από Paypal η κάρτα θα είχε επιβεβαιωθεί...εξάλλου η χρέωση γι αυτό είναι 1,50€
Αντιθέτως, το Paypal με χρεώνει 0,73€ για κάθε αποτυχημένη συναλλαγή...

Τις προάλλες έκανα το ίδιο ακριβώς πράγμα με μια προπληρωμένη της Πειραιώς, η χρέωση έγινε και επεστράφη αμέσως...δεν πρόκειται γι αυτό εν προκειμένω...

Κι έστω είναι άχρηστοι εκεί στην Εθνική...το Paypal γιατί με χρεώνει κερατιάτικα;
Δυστυχώς όπου πήγα να το δικομάσω έχουν Paypal Checkout...έτσι δεν ξέρω αν φταίει 100% η κάρτα ή το Paypal

- - - Updated - - -

Τηλεφώνησα βασικά στο Paypal το πρωί, λέει αυτή η χρέωση είναι για το "authorization"/έγκριση της κάρτας που δεν έχει σχέση με την σύνδεση κι επιβεβαίωση της κάρτας...
Μου είπε βασικά πως η τράπεζα είναι εκείνη που δεν δέχεται την ολοκλήρωση της συναλλαγής κι όσον αφορά αυτές τις χρεώσεις, λογικά μέσα σε ένα 24ωρο θα επιστραφούν...

Είχα πάρει χθες το βράδυ τηλέφωνο στην Εθνική, τους ανέφερα το πρόβλημα και είπαν ότι θα το ερευνήσουν...φάνηκαν εξυπηρετικοί πάντως...
Πήρα πριν από λίγο πάλι να δω αν υπήρξε καμία πρόοδος, λέει πρέπει να επικοινωνήσω με το κατάστημα όπου πήγα να κάνω την αγορά και με τ οPaypal και να ρωτήσω αν δέχονται τις virtual κάρτες...

παπαριές...

dvamvak12
10-10-13, 15:40
Νομίζω ότι κανεις λάθος.
Η χρέωση για την νέα κάρτα είναι 1 δολλάριο (0,73€). Το 1,5€ αφορά άλλο πράγμα.
Αφορά το link και confirm της καρτας και πιστωνεται στην πρώτη αγορά.

https://www.paypal-community.com/t5/My-PayPal-account/Why-was-there-a-1-dollar-charge-to-my-credit-card/td-p/401895
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080704165416AAaLBSa


update:

Οπως το είπες παπαριές
Στην δικιά μου περίπτωση δηλαδη πρέπει να ρωτήσω το ebay αν δεχεται την καρτα της εθνικής ??
Εγω πάντως πετάχτηκα μεχρι την Πειραιώς εβγαλα μια χρεωστική και το θεμα τελειωσε

vgiozo
10-10-13, 17:25
Νομίζω ότι κανεις λάθος.
Η χρέωση για την νέα κάρτα είναι 1 δολλάριο (0,73€). Το 1,5€ αφορά άλλο πράγμα.
Αφορά το link και confirm της καρτας και πιστωνεται στην πρώτη αγορά.

https://www.paypal-community.com/t5/My-PayPal-account/Why-was-there-a-1-dollar-charge-to-my-credit-card/td-p/401895
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080704165416AAaLBSa


update:

Οπως το είπες παπαριές
Στην δικιά μου περίπτωση δηλαδη πρέπει να ρωτήσω το ebay αν δεχεται την καρτα της εθνικής ??
Εγω πάντως πετάχτηκα μεχρι την Πειραιώς εβγαλα μια χρεωστική και το θεμα τελειωσε
Το ίδιο πράγμα λέμε...

Τα 0,73 είναι authorization charge για τον έλεγχο της λειτουργικότητας της κάρτας
Τα 1,50 είναι confirmation charge για τη σύνδεση της κάρτας με τον λογαριασμό Paypal, όπως μου εξήγησε και η κοπελιά από την υποστήριξη του Paypal
(παρεπιπτόντως, αν έχετε ερώτηση σχετικά με το Paypal, πάρτε τηλέφωνο πρώτα και μετά στείλτε και email αν θέλετε...τα τελευταία δεν τα προσέχουν και τόσο μου φαίνεται...)

Μπα, έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα εγώ πάω για λογαριασμό στην Πειραιώς...είπα πως έστω και με χρέωση φόρτισης θα κάνω τη δουλειά μου με την Εθνική, αλλά δεν...

Αφού τα κατάφερε κι έβγαλε χρεωστική επαναφορτιζόμενη χωρίς συμβατότητα με Paypal, συγχαρητήρια...είχαμε τη περιορισμένων χρήσεων Maestro, βρήκαμε και μια περιορισμένων χρήσεων επαναφορτιζόμενη Mastercard...και δεν είναι μόνο που δεν μπορώ να την επαληθεύσω μέσω Paypal, ειναι που ούτε στα καταστήματα με Paypal Checkout μπορώ να την αξιοποιήσω...
...πρόοοδος...

Πρακτικά θα μου έχει φάει 2€ για φόρτιση κι άλλα 2€ για εκφόρτιση κι όλα τ' άλλα τσάμπα κόπος...θα την ακυρώσω να τελειώνουμε...αν κάνω μ' αυτή ό,τι κάνω και με τη Maestro, γιατί να χρεώνομαι επιπλέον;

KeRMiT75
15-10-13, 10:41
Από την Τράπεζα Πειραιώς, αναφορικά με την προπληρωμένη της Τράπεζας Κύπρου: (http://www.piraeusbank.gr/el/Pros-Enopoiisi/Proin-Trapeza-Kyprou/Idiotes/Kartes/Prepaid-Cards/Prepaid-Card-Visa)


Από τις 29 Οκτωβρίου 2013,

η συναλλαγή φόρτισης της κάρτας θα είναι διαθέσιμη στα 1.200 καταστήματα του διευρυμένου δικτύου της Τράπεζας Πειραιώς στην Ελλάδα και μέσω της υπηρεσίας winbank web-banking, με άμεση διαθεσιμότητα των χρημάτων σας
λόγω της ενοποίησης των συστημάτων, προσωρινά, δεν θα είναι διαθέσιμες οι συναλλαγές φόρτισης της κάρτας μέσω ΑΤΜ (από 23/10/2013), η εκφόρτισής της μέσω ταμείου, καθώς και η ενημέρωση διαθέσιμου υπολοίπου και κινήσεων μέσω web banking
ενημέρωση για το υπόλοιπο και τις κινήσεις της κάρτας σας θα εξακολουθήσει να παρέχεται μέσω της υπηρεσίας www.i-cardonline.gr, τηλεφωνικά από το Κέντρο Εξυπηρέτησης Πελατών και μέσω ΑΤΜ (μόνο ερώτηση υπολοίπου)

Επιπρόσθετα, στο προσεχές διάστημα, θα σταλούν σε όλους τους κατόχους επαναφορτιζόμενων Prepaid Card Visa του πρώην δικτύου της Τράπεζας Κύπρου στην Ελλάδα, νέα πλαστικά καρτών με το λογότυπο της Τράπεζας Πειραιώς, σε αντικατάσταση των υφιστάμενων καρτών.

rte
31-10-13, 16:55
Έχω μια προπληρωμένη κάρτα της Τράπεζας Κύπρου που λήγει το Νοέμβρη του 2013.Αυτό σημαίνει ότι δεν θα τη μπορώ να τη χρησιμοποιώ από αύριο 1η του μηνός ή τέλος του μήνα; Γράφει πάνω στην κάρτα '' expires end 11/13''. Eπισης,για να κανω ανανεωση της καρτας,τι χαρτια χρειαζεται να εχω μαζι μου στην τραπεζα;

stefp
31-10-13, 23:57
Έχω μια προπληρωμένη κάρτα της Τράπεζας Κύπρου που λήγει το Νοέμβρη του 2013.Αυτό σημαίνει ότι δεν θα τη μπορώ να τη χρησιμοποιώ από αύριο 1η του μηνός ή τέλος του μήνα; Γράφει πάνω στην κάρτα '' expires end 11/13''. Eπισης,για να κανω ανανεωση της καρτας,τι χαρτια χρειαζεται να εχω μαζι μου στην τραπεζα;
α) εφόσον λήγει 11/13 μπορείς ως τέλος Νοεμβρίου να τη χρησιμοποιείς
β) Από πριν 2 χρόνια αν δεν έχει αλλάξει κάτι, τότε για την ανανέωση δε χρειάζεσαι κανένα χαρτί, ΑΛΛΑ πληρώνεις κάτι (5-10€ ήταν νομίζω)

Gordito
01-11-13, 11:18
Αυτες τις μερες γινονται αλλαγες, σε μενα εστειλαν mail οτι θα μου στειλουν καινουργια καρτα με το λογοτυπο της Πειραιως, και οτι για καποιες μερες δεν γινεται φορτιση απο ΑΤΜ κλπ

- - - Updated - - -

Πηγα να φορτισω την καρτα μου, και τωρα η προμηθεια εγινε 2€ απο 1€ για την Κυπρου.

Αντε γεια!!!!!!!

vgiozo
01-11-13, 11:47
Στη Πειραιώς και η προμήθεια συναλλάγματος είναι υψηλότερη...

Όποτε αγόραζα από aliexpress με την Maestro η τιμή ήταν ακριβώς σχεδόν ό,τι έβλεπα (μερικές φορές χαμηλότερα από την τιμή σε ευρώ που έδειχνε από δολάρια)...με την Πειραιώς για αγορά 60,80€ περίπου χρέωσε 1,22€ έξοδα συναλλάγματος...
Αυτό για τις χρεωστικές βέβαια, αλλά όσον αφορά τη Πειραιώς φαίνεται να χρεώνει παραπάνω.

ipo
01-11-13, 11:51
Ναι, δυστυχώς χρεώνει 2%, το οποίο μου φαίνεται κι εμένα πολύ μεγάλο ποσοστό προμήθειας. Γι' αυτό σε αγορές σε συνάλλαγμα συνήθως επιλέγω κάρτα άλλης τράπεζας.

vgiozo
01-11-13, 11:57
Ναι, δυστυχώς χρεώνει 2%, το οποίο μου φαίνεται κι εμένα πολύ μεγάλο ποσοστό προμήθειας. Γι' αυτό σε αγορές σε συνάλλαγμα συνήθως επιλέγω κάρτα άλλης τράπεζας.
Eurobank; Ποιά κάρτα ποιάς τράπεζας έχει τα λιγότερα έξοδα;
(εγώ θα ήμουν πολύ ικανοποιημένος με Maestro αν υποστηριζόταν ευρύτερα)

@ ADSLgr.com All rights reserved.