PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπληρωμένες Κάρτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9

dpa2006
01-11-13, 13:28
Καλησπέρα η Alpha Bonus (http://www.alphabonus.gr/default.asp?pid=20) είναι προπληρωμένη ή όχι.αν όχι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως προπληρωμένη;
συμφέρει να προτιμήσω κάποια άλλη;

leo06
25-11-13, 19:07
Αφού τα κατάφερε κι έβγαλε χρεωστική επαναφορτιζόμενη χωρίς συμβατότητα με Paypal, συγχαρητήρια...είχαμε τη περιορισμένων χρήσεων Maestro, βρήκαμε και μια περιορισμένων χρήσεων επαναφορτιζόμενη Mastercard...και δεν είναι μόνο που δεν μπορώ να την επαληθεύσω μέσω Paypal, ειναι που ούτε στα καταστήματα με Paypal Checkout μπορώ να την αξιοποιήσω...
...πρόοοδος...



μια χαρά συμβατότητα έχει,μόλις έκανα 3 αγορές απο ebay και χρεώθηκαν κανονικά στην κάρτα

vgiozo
25-11-13, 19:29
μια χαρά συμβατότητα έχει,μόλις έκανα 3 αγορές απο ebay και χρεώθηκαν κανονικά στην κάρτα

Μιλάμε για τη επαναφορτιζόμενη χρεωστική της Εθνικής πάντα, ε;

Τότε κάτι θα έφτιαξαν, γιατί πριν δεν μπορούσα ούτε να αγοράσω μέσω φόρμας Paypal ούτε να επιβεβαιώσω τον λογαριασμό μου με αυτή...
Την είχα βγάλει μόλις είχε πρωτοβγει - γι αυτό ίσως και τα θεματάκια - και την έκλεισα μετά από κανά 10ήμερο

Η πληρωμή 2€ για φόρτιση είναι ενοχλητική, αλλά και η Πειραιώς παίρνει 2% σε κάθε συναλλαγή με εξωτερικό/για συνάλλαγμα...οπότε αν είναι υψηλής τιμής η αγορά, ενδέχεται και να συμφέρει...εξαρτάται...

Χαίρομαι που λειτουργεί...

leo06
25-11-13, 19:37
Μιλάμε για τη επαναφορτιζόμενη χρεωστική της Εθνικής πάντα, ε;

Τότε κάτι θα έφτιαξαν, γιατί πριν δεν μπορούσα ούτε να αγοράσω μέσω φόρμας Paypal ούτε να επιβεβαιώσω τον λογαριασμό μου με αυτή...
Την είχα βγάλει μόλις είχε πρωτοβγει - γι αυτό ίσως και τα θεματάκια - και την έκλεισα μετά από κανά 10ήμερο

Η πληρωμή 2€ για φόρτιση είναι ενοχλητική, αλλά και η Πειραιώς παίρνει 2% σε κάθε συναλλαγή με εξωτερικό/για συνάλλαγμα...οπότε αν είναι υψηλής τιμής η αγορά, ενδέχεται και να συμφέρει...εξαρτάται...

Χαίρομαι που λειτουργεί...

για την virtual mastercard λέω,sorry αν εννοείς κάποια άλλη

Ntalton
25-11-13, 19:39
Μας εχει βγαλει το λαδι η Πειραιως! Μια χαρα ειμασταν με την Αγροτικη!Δινεις 2€ προμηθεια στο ταμειο για επαναφορτιση (που πρεπει να περιμενεις 1 ωρα κυριολεκτικα), αλλα 2€ αν θες να κανεις αναληψη απο ΑΤΜ και εχει και υψηλες προμηθειες γενικα...
Ασε μας ρε Πειραιως!:mad::down:

vgiozo
25-11-13, 20:03
για την virtual mastercard λέω,sorry αν εννοείς κάποια άλλη

Ναι η χρεωστική της Εθνικής, "εικονικού" και επαναφορτιζόμενου τύπου...δεν έχει άλλη Mastercard Χρεωστική...

leo06
25-11-13, 20:09
Ναι η χρεωστική της Εθνικής, "εικονικού" και επαναφορτιζόμενου τύπου...δεν έχει άλλη Mastercard Χρεωστική...

όποτε το διόρθωσαν,πάντως και σε μένα υπάρχει μια χρέωση 0,76 ευρώ από paypal

vgiozo
25-11-13, 20:55
όποτε το διόρθωσαν,πάντως και σε μένα υπάρχει μια χρέωση 0,76 ευρώ από paypal

Όπως μου είχαν πει από το Paypal υπάρχουν δύο χρεώσεις
- η μία είναι της επιβεβαίωσης, για το "link and confirm", για τη σύνδεση του λογαριασμού στο Paypal με τη κάρτα
- η άλλη είναι εκείνη της επικύρωσης της κάρτας, ποσό που κανονικά επιστρέφεται γρήγορα...
Πάντως και στην Εθνική και στην Πειραιώς πήρε πολύ καιρό για να επιστρέψει αυτή η δεύτερη χρέωση...στη Πειραιώς το λογιστικό υπόλοιπο από το διαθέσιμο υπόλοιπο διέφερε κατ' αυτό το ποσό μέχρι πρόσφατα από τότε που συνέδεσα τη κάρτα με το Paypal...στην Εθνική παρομοίως, εκκρεμούσε η επιστροφή της χρέωσης αυτής και δεν με άφηνε το σύστημα να επιστρέψω/ακυρώσω την κάρτα...τις τελευταίες 10 μέρες πρέπει να ακυρώθηκε, πιο πριν μπορούσα ακο΄μη να βλέπω τα στοιχεία της virtual...

Επίσης σύμφωνα με τους όρους της virtual της Εθνικής, σε κάθε συναλλαγή που απαιτεί μετατροπή συναλλάγματος παρακρατείται το 1% ως ασφάλεια και μετά το πέρας της συναλλαγής επιστρέφεται...
Στη Πειραιώς υπάρχει σταθερή χρέωση 2% επί της συναλλαγής για την προμήθεια συναλλάγματος.

ipo
26-11-13, 12:15
Ναι η χρεωστική της Εθνικής, "εικονικού" και επαναφορτιζόμενου τύπου...δεν έχει άλλη Mastercard Χρεωστική...
Η Virtual MasterCard της Εθνικής Τράπεζας είναι προπληρωμένη κάρτα, όχι χρεωστική.

vgiozo
26-11-13, 12:26
Η Virtual MasterCard της Εθνικής Τράπεζας είναι προπληρωμένη κάρτα, όχι χρεωστική.

Είναι προπληρωμένη, επαναφορτιζόμενη κάρτα, που ανήκει στην κατηγορία των χρεωστικών
132121

Χρεωστικές είναι γενικά οι κάρτες που αφαιρούν τη στιγμή της συναλλαγής συγκεκριμένο ποσό από προϋπάρχον (σε λογαριασμό ή σε κάρτα), σε αντίθεση με τις πιστωτικές.
http://en.wikipedia.org/wiki/Debit_card

NaGR
26-11-13, 15:08
είχα χρεωστική της Τρ. Κύπρου και μου ήρθε το ενημερωτικό mail για αλλαγη σε Τρ. Πειραιώς κλπ κλπ.
αλλά κάρτα δεν μου έχει έρθει ακόμα. να περιμένω και άλλο?

Thanasis159
26-11-13, 21:36
Είναι προπληρωμένη, επαναφορτιζόμενη κάρτα, που ανήκει στην κατηγορία των χρεωστικών
132121

Χρεωστικές είναι γενικά οι κάρτες που αφαιρούν τη στιγμή της συναλλαγής συγκεκριμένο ποσό από προϋπάρχον (σε λογαριασμό ή σε κάρτα), σε αντίθεση με τις πιστωτικές.
http://en.wikipedia.org/wiki/Debit_card


Λάθος κάνεις. Άλλη κάρτα η χρεωστική, άλλη η προπληρωμένη. Δεν γίνεται μια προπληρωμένη, να ανήκει στην κατηγορία των χρεωστικών γιατί μιλάμε για άλλου τύπου προϊόν. Το γεγονός ότι η χρήση τους είναι παρεμφερής, δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο. Η βασική διαφορά είναι πως η χρεωστική συνδέεται με καταθετικό λογαριασμό ενώ η προπληρωμένη όχι.

vgiozo
26-11-13, 21:52
Λάθος κάνεις. Άλλη κάρτα η χρεωστική, άλλη η προπληρωμένη. Δεν γίνεται μια προπληρωμένη, να ανήκει στην κατηγορία των χρεωστικών γιατί μιλάμε για άλλου τύπου προϊόν. Το γεγονός ότι η χρήση τους είναι παρεμφερής, δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο. Η βασική διαφορά είναι πως η χρεωστική συνδέεται με καταθετικό λογαριασμό ενώ η προπληρωμένη όχι.

Μπερδεύεις την υποκατηγορία με την κατηγορία...

Οι χρεωστικές αντιδιαστέλλονται / διαφοροποιούνται από τις πιστωτικές...όχι από τις προπληρωμένες, επαναφορτιζόμενες κοκ
Απο΄κει και πέρα υπάρχουν υποκατηγορίες χρεωστικών και διαφορετικές χρήσεις.

Ο διαχωρισμός στον οποίο αναφέρεσαι είναι ο πιο συμβατικός και λόγος είναι η "εμπορική" εξειδίκευση του κάθε προϊόντος από τις τράπεζες για τις ανάγκες προώθησής τους και η αποφυγή αλληλεπικαλυπτόμενων ορολογιών...

Thanasis159
26-11-13, 22:22
Μπερδεύεις την υποκατηγορία με την κατηγορία...

Οι χρεωστικές αντιδιαστέλλονται / διαφοροποιούνται από τις πιστωτικές...όχι από τις προπληρωμένες, επαναφορτιζόμενες κοκ
Απο΄κει και πέρα υπάρχουν υποκατηγορίες χρεωστικών και διαφορετικές χρήσεις.

Ο διαχωρισμός στον οποίο αναφέρεσαι είναι ο πιο συμβατικός και λόγος είναι η "εμπορική" εξειδίκευση του κάθε προϊόντος από τις τράπεζες για τις ανάγκες προώθησής τους και η αποφυγή αλληλεπικαλυπτόμενων ορολογιών...

Μα αφού μιλάμε για τραπεζικό προϊόν, δεν θεωρείς σκόπιμο να χρησιμοποιήσεις και την τραπεζική ορολογία για να διακρίνεις τα προϊόντα αυτά; Εκτός από τον καταθετικό λογαριασμό, σημαντική διαφορά είναι η ύπαρξη προμηθειών (φόρτισης/εκφόρτισης κτλ) στις προπληρωμένες κάρτες.

Δεν μιλάμε για υποκατηγορία όπως αναφέρεις, αλλά για διαφορετικό προϊόν με κοινά μεν χαρακτηριστικά.

vgiozo
26-11-13, 22:32
Κουραστική συζήτηση για ένα θέμα που με στοιχειώδη λογική είναι απλό...

Για τα κοινα στοιχεία και τις διαφορές των προϊόντων πρέπει να κριθεί ποιές είναι οι ουσιαστικές και ποιές όχι...
- τα έξοδα φόρτισης/εκφόρτισης δεν είναι
- τα έξοδα συναλλάγματος δεν είναι
- η ύπαρξη λογαριασμού δεν είναι, αφού κάποιες ακόμη επαναφορτιζόμενες (όπως της Εθνικής) απαιτούν την ύπαρξη καταθετικού λογαριασμού, οπότε δεν μπορεί αυτό το στοιχείο να είναι το διαφοροποιητικό της κατηγορίας.

Δεν χρειάζεται να πιάσουμε τη Πλατωνική θεωρία των ειδών και τις θεωρίες συνόλων για να συνεννοηθούμε...

Έπειτα η χρήση της ορολογίας δεν είναι κοινή παντού...

ipo
28-11-13, 02:42
Καλό είναι να χρησιμοποιούμε την ορολογία των τραπεζών για τα προϊόντα και τις υπηρεσίες τους, ώστε να μην μπερδεύουμε τον κόσμο.

vgiozo
28-11-13, 03:33
Καλό είναι να χρησιμοποιούμε την ορολογία των τραπεζών για τα προϊόντα και τις υπηρεσίες τους, ώστε να μην μπερδεύουμε τον κόσμο.

Νά 'τος πάλι ο "κόσμος" που χρειάζεται προστάτες της αντίληψής του, μην τυχόν και μπερδευτεί...

Ας μην επαναληφθώ...θα πρότεινα όμως να διορθώσεις στο αρχικό μήνυμα την αναφορά στη σύνδεση με καταθετικούς λογαριασμούς ως αποκλειστικό χαρακτηριστικό των "χρεωστικών" σε αντίθεση με τις "προπληρωμένες" και επαναφορτιζόμενες κάρτες...

Όχι τίποτ' άλλο, θα το διαβάσει κανείς πελάτης της Εθνικής και χρήστης της Virtual Mastercard και θα μπερδευτεί πως έχει χρεωστική κι όχι προπληρωμένη...

CrazyScientist
03-12-13, 15:32
Καλα ρε μας δουλευει η Πειραιως; Ζηταει το ποσο των 2€ για καθε φορτιση; Τι ειναι αυτα που κανουνε; Υπαρχει κατι εναλλακτικο και πιο φθηνο σχετικα να το χρησιμοποιει κανεις για αγορες σε ebay μεσω paypal;

djuan1988
03-12-13, 15:43
Καλα ρε μας δουλευει η Πειραιως; Ζηταει το ποσο των 2€ για καθε φορτιση; Τι ειναι αυτα που κανουνε; Υπαρχει κατι εναλλακτικο και πιο φθηνο σχετικα να το χρησιμοποιει κανεις για αγορες σε ebay μεσω paypal;


Χρεωστική κάρτα.

dpa2006
04-12-13, 00:42
Υπάρχουν άλλες προπληρωμένες στην αγορά που να έχουν πιο συμφέροντες όρους φόρτισης-επαναφόρτισης;

rte
16-01-14, 20:34
Έχω μια προπληρωμένη κάρτα της τράπεζας Κύπρου η οποία έληξε τον Νοέμβρη.Μπορώ να κάνω ανανέωση σε κάποιο κατάστημα της τράπεζας Πειραιώς;

christakoss
17-01-14, 00:13
Έχω μια προπληρωμένη κάρτα της τράπεζας Κύπρου η οποία έληξε τον Νοέμβρη.Μπορώ να κάνω ανανέωση σε κάποιο κατάστημα της τράπεζας Πειραιώς;

Λογικά θα στην αλλάξουν με κάρτα της πειραιώς :)

Thanasis159
17-01-14, 08:59
Έχω μια προπληρωμένη κάρτα της τράπεζας Κύπρου η οποία έληξε τον Νοέμβρη.Μπορώ να κάνω ανανέωση σε κάποιο κατάστημα της τράπεζας Πειραιώς;

Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο στην Πειραιώς να σε ενημερώσουν;

Gianniskriti
19-01-14, 10:40
Έχω μια προπληρωμένη κάρτα της τράπεζας Κύπρου η οποία έληξε τον Νοέμβρη.Μπορώ να κάνω ανανέωση σε κάποιο κατάστημα της τράπεζας Πειραιώς;


Λογικά θα στην αλλάξουν με κάρτα της πειραιώς :)


Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο στην Πειραιώς να σε ενημερώσουν;
Δεν επαναφορτιζεται πλεον η Prepaid Της kyproy. Αλλαζει αναγκαστικα με prepaid m/c της Πειραιως

KeRMiT75
19-01-14, 12:55
Δεν επαναφορτιζεται πλεον η Prepaid Της kyproy. Αλλαζει αναγκαστικα με prepaid m/c της Πειραιως

Οι Prepaid της Πρώην Κύπρου μπορούν ακόμα να επαναφορτίζονται (http://www.piraeusbank.gr/el/Enopoiisi-Trapezon/Proin-Trapeza-Kyprou/Ti-allazei-sta-proionta/Kartes/Propliromenes-Kartes/Sixnes-Erotiseis).

4. Με ποιούς τρόπους μπορώ να φορτίσω την επαναφορτιζόμενη προπληρωμένη κάρτα Visa του πρώην δικτύου Τράπεζας Κύπρου στην Ελλάδα;

Από τις 29 Οκτωβρίου 2013, θα μπορείτε να φορτίζετε την κάρτα σας με μετρητά σε ένα από τα 1200 καταστήματα του διευρυμένου δικτύου της Τράπεζας Πειραιώς στην Ελλάδα, και μέσω καταθετικού λογαριασμού από την υπηρεσία winbank web - banking, με άμεση διαθεσιμότητα των χρημάτων σας.


Δεν ξέρω όμως τι γίνεται όταν λήξουν.

lebron15
29-01-14, 12:40
Έβγαλα μία prepaid από την eurobank, αλλά δε μου δόθηκε κάποιον pin, επίσης λέει πως μέσω ATM μπορώ να την φορτίσω μόνο την πρώτη φορά, δηλαδή όλες τις επόμενες θα τρέχω στο ταμείο; Και πως θα ξέρω πόσα χρήματα έχω; Κάποιο e-banking; Έστω στο ATM να βλέπω τα χρήματα που βρίσκονται στην κάρτα;

Gordito
29-01-14, 12:44
Καλα, εβγαλες τωρα prepaid και περιμενεις απο εδω απαντησεις; :p
Γιατι δε ρωτησες στο ταμειο;

lebron15
29-01-14, 12:50
Άνοιξα τον φάκελο αφού ήρθα σπίτι, μάλλον έτσι είναι, φόρτιση από ταμείο, δε βολεύει και τόσο. Χρεωστική θα βγάλω μάλλον.

boombastic
30-01-14, 05:07
Άνοιξα τον φάκελο αφού ήρθα σπίτι, μάλλον έτσι είναι, φόρτιση από ταμείο, δε βολεύει και τόσο. Χρεωστική θα βγάλω μάλλον.



Το υπόλοιπο σου μπορείς να το βλέπεις και απ το e-banking. Επίσης μπορείς να την φορτίσεις κατευθείαν απ τον τραπεζικό σου λογαριασμό μέσω e-banking.

NaGR
18-03-14, 00:39
μου εστειλε η Πειραιώς τη προπληρωμένη της σε αντικατάσταση της Κύπρου prepaid που λήγει.
Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με το i-cardonline να βλέπω πόσα έχω μέσα κλπ.?

dpa2006
18-03-14, 11:59
μου εστειλε η Πειραιώς τη προπληρωμένη της σε αντικατάσταση της Κύπρου prepaid που λήγει.
Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με το i-cardonline να βλέπω πόσα έχω μέσα κλπ.?

Αυτό σου κάνει;
https://www.i-cardonline.gr/login.aspx?ReturnUrl=%2fmain.aspx

NaGR
21-03-14, 04:34
απο οτι φαίνεται μάλλον εξακολουθεί να ισχύει το icardonline.
μπήκα και μου έχει κάνει επέκταση της ημ/νιας λήξης σε αυτή που ισχύει για την αντικαταστάτρια προπληρωμένη απο Πειραιώς.(ίδιος αριθμός με τη παλιά της Κύπρου όπως διαπίστωσα)
εγώ δεν έχω πάει ακόμα να την ενεργοποιήσω btw.

del_ahmettt
21-04-14, 22:59
Κοιτάζα στο site της Attica Bank σχετικά με την εκδοση μιας gift Card Visa και στους όρους χρησης διαβάζω το εξής:


2.12.
Ο Κάτοχος μπορεί να επαναφορτίζει την Κάρτα κάθε φορά που θα εξαντλείται το Διαθέσιμο Υπόλοιπο Συναλλαγών μέχρι την συμπλήρωση του Αρχικού Ποσού Φόρτισης που έχει οριστεί στo Παράρτημα, με καταβολή μετρητών σε οποιοδήποτε κατάστημα της Τράπεζας


Τί εννοεί; Αν πχ επιλεγεί αρχικό ποσο φόρτισης 50€, σημαίνει ότι και ολες οι μετέπειτα φορτίσεις πρέπει να ειναι τετοιες ώστε το διαθέσιμο υπόλοιπο αγορών να είναι κάθε φορά max. 50€; :confused:

Αν έχει καποιος τη εν λόγω κάρτα, παρακαλώ να με διαφωτίσει.

rte
04-09-14, 15:27
Εχω μια προπληρωμενη καρτα της πειραιως/πρωην τραπεζας κυπρου και θελω να τη φορτισω.Η καταθεση χρηματων γινεται μονο μεσω του ταμειου κι οχι στα ατμ οπως στην τραπεζα κυπρου? Επισης,αυτη η καρτα αναγραφει ως ονομα κατοχου τον πατερα μου.Θα μπορω να βαλω χρηματα στο ταμειο η μονο ο ιδιος μπορει να το κανει?

stefp
05-09-14, 00:54
για το 1ο δεν ξερω μεν σίγουρα, αλλά γενικά ότι κάρτες ήταν της Κύπρου χρησιμοποιούνται και στα ΑΤΜ της Πειραιώς τώρα, οπότε υποθέτω ότι και η προπληρωμένη θα δουλέψει. Για το 2ο, από ταμείο σίγουρα όσο ήταν στην Κύπρου πάντως μπορούσε όποιος ήθελε να βάλει λεφτά σε κάρτα άλλου, αρκεί να είχε την κάρτα μαζί

rte
05-09-14, 14:16
για το 1ο δεν ξερω μεν σίγουρα, αλλά γενικά ότι κάρτες ήταν της Κύπρου χρησιμοποιούνται και στα ΑΤΜ της Πειραιώς τώρα, οπότε υποθέτω ότι και η προπληρωμένη θα δουλέψει. Για το 2ο, από ταμείο σίγουρα όσο ήταν στην Κύπρου πάντως μπορούσε όποιος ήθελε να βάλει λεφτά σε κάρτα άλλου, αρκεί να είχε την κάρτα μαζί
Δοκιμασα πριν λιγες ημερες να βαλω χρηματα μεσω ατμ της πειραιως αλλα δεν γινοταν,μονο η αναληψη ηταν εφικτη.Στις επιλογες δεν μου εμφανιζε τιποτα για καταθεση.Σχετικα με το δευτερο ερωτημα,παντα εκανα καταθεση χρηματων μεσω ατμ στην τραπεζα κυπρου,γι αυτο δε γνωριζω τι ισχυει με το ονομα κατοχου.Τελος παντων,θα παρω τηλεφωνο στην πειραιως να μου απαντησουν σιγουρα:p.

stefp
05-09-14, 23:26
Δοκιμασα πριν λιγες ημερες να βαλω χρηματα μεσω ατμ της πειραιως αλλα δεν γινοταν,μονο η αναληψη ηταν εφικτη.Στις επιλογες δεν μου εμφανιζε τιποτα για καταθεση.Σχετικα με το δευτερο ερωτημα,παντα εκανα καταθεση χρηματων μεσω ατμ στην τραπεζα κυπρου,γι αυτο δε γνωριζω τι ισχυει με το ονομα κατοχου.Τελος παντων,θα παρω τηλεφωνο στην πειραιως να μου απαντησουν σιγουρα:p.
Στην Κύπρου πάντως στα ταμεία -για το 2ο- εχω κάνει εγώ καταθέσεις σε κάρτα προπληρωμένη άλλου στο παρελθόν, οπότε στάνταρ γινόταν!

KeRMiT75
06-09-14, 10:10
Εχω μια προπληρωμενη καρτα της πειραιως/πρωην τραπεζας κυπρου και θελω να τη φορτισω.Η καταθεση χρηματων γινεται μονο μεσω του ταμειου κι οχι στα ατμ οπως στην τραπεζα κυπρου? Επισης,αυτη η καρτα αναγραφει ως ονομα κατοχου τον πατερα μου.Θα μπορω να βαλω χρηματα στο ταμειο η μονο ο ιδιος μπορει να το κανει?

Σε αυτή τη σελίδα (http://www.piraeusbank.gr/el/Enopoiisi-Trapezon/Proin-Trapeza-Kyprou/Ti-allazei-sta-proionta/Kartes/Propliromenes-Kartes/Sixnes-Erotiseis) αναφέρει πως η φόρτιση της κάρτας είναι δυνατή από το ταμείο της Τράπεζας Πειραιώς και μέσω winbank web-banking. Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είχαν πει πως φορτίζει επίσης μέσω "πληρωμής πιστωτικής κάρτας" από το webbanking άλλης τράπεζας, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα για να το επιβεβαιώσω.

Ούτε εγώ δεν ξέρω για το 2o.

Πες μας, τι θα σου πουν στο τηλέφωνο.

KallitexnisPro
06-09-14, 19:52
Καλησπέρα παίδες,

Θέλω να κάνω αγορά αεροπορικών εισιτηρίων μέσω του ίντερνετ, μέ χρήση χρεωστικής κάρτας. Στο site της εταιρείας που με ενδιαφέρει έχει 2 επιλογές για να γίνει η αγορά.

- Με χρεωστική κάρτα (άμεσα, χωρίς κάποιο άλλο site να εμπλέκεται)
- Με πιστωτική κάρτα ή PayPal (όμως εδώ έχει επιπλέον χρεώση 2 ευρώ) *αν και ασήμαντο σχετικά ποσό.

Αν χρησιμοποιήσω την 1η επιλογή, χωρίς δλδ να κάνω αγορά μέσω PayPal υπάρχει ρίσκο?

stefp
06-09-14, 21:16
Καλησπέρα παίδες,

Θέλω να κάνω αγορά αεροπορικών εισιτηρίων μέσω του ίντερνετ, μέ χρήση χρεωστικής κάρτας. Στο site της εταιρείας που με ενδιαφέρει έχει 2 επιλογές για να γίνει η αγορά.
- Με χρεωστική κάρτα (άμεσα, χωρίς κάποιο άλλο site να εμπλέκεται)
- Με πιστωτική κάρτα ή PayPal (όμως εδώ έχει επιπλέον χρεώση 2 ευρώ) *αν και ασήμαντο σχετικά ποσό.

Αν χρησιμοποιήσω την 1η επιλογή, χωρίς δλδ να κάνω αγορά μέσω PayPal υπάρχει ρίσκο?
Υπάρχει σίγουρα περισσότερο ρίσκο από ότι μέσω paypal. Αν δώσεις απευθείας την πιστωτική σου, καταρχάς ενδιάμεσα μπορούν να σου υποκλέψουν τα στοιχεία, αν κλέψουν στοιχεία από το site μαζικά θα πάρουν και τη δική σου κάρτα, αν δεν είναι αξιόπιστο ή γίνει κάτι περίεργο κινδυνεύεις κι άλλα τέτοια διάφορα. Με το paypal πάλι περνούν κάποια στοιχεία σου, αλλά ας πούμε ο αριθμός της κάρτας σου δε θα δοθεί στο σαιτ οπότε μένει πιο ασφαλής η κάρτα σου (όσο λιγότεροι την ξέρουν, τόσο καλυτερα γενικά..). Επίσης σου παρέχει έξτρα ασφάλεια το paypal με το να σου επιτρέψει να αμφισβητήσεις κάποια συναλλαγή αν τυχόν σου χρεώσουν παραπάνω π.χ., σου κάνουν και 2η χρέωση και τέτοια . Μπορείς και μέσω τράπεζας βέβαια να κάνεις τέτοια, αλλά είναι ένα επιπλέον "μαξιλαράκι" το paypal.
Εγώ για συναλλαγή π.χ. 100€ (και πιθανότατα παραπάνω εσύ), το να δώσω 2€ παραπάνω για να γίνει μέσω paypal θα το'κανα με κλειστά τα μάτια δηλαδή..

Gordito
07-09-14, 11:29
Εφοσον εχεις επιλογη, εννοειται paypal.

ferongr
06-01-15, 04:51
Περιμένω η δικιά μου Virtual Mastercard να ενεργοποιηθεί. Στο Paypal αλλάζετε να κάνει το συνάλλαγμα με τα rates της τράπεζας η το αφήνετε στα rates του Paypal;

stefp
06-01-15, 20:27
Περιμένω η δικιά μου Virtual Mastercard να ενεργοποιηθεί. Στο Paypal αλλάζετε να κάνει το συνάλλαγμα με τα rates της τράπεζας η το αφήνετε στα rates του Paypal;
Αν ψάξεις τα μηνύματα στις προηγούμενες σελίδες θα δεις ότι η σύνοψη είναι "σχεδόν πάντα μετατροπή από τράπεζα, ΑΛΛΑ εξαρτάται και από το τι χρέωση έχει η η δική σου κάρτα για μετατροπή συναλλάγματος" κι επειδή για τη συγκεκριμένη που λες εγώ π.χ. δεν ξέρω να σου απαντήσω 100%, εσύ μπορείς είτε
α) να πάρεις ένα τηλ ή να ψάξεις στο site της τράπεζας και να ρωτήσεις ακριβώς αυτό (πόσο χρέωση έχουν για κάθε αγορα μέσω ιντερνετ που απαιτεί μετατροπή συναλλάγματος)
Ή
β) να περιμένεις να απαντήσει κάποιος άλλος από εδώ που να έχει ψάξει για τη συγκεκριμένη κάρτα :) (απαντάω εγώ τώρα απλά μια και δεν είδα άλλη απάντηση ως τώρα!)

ferongr
06-01-15, 20:34
Η Virtual Mastercard της Εθνικής δεν έχει έξτρα χρεώσεις για συνάλλαγμα, απλά χρησιμοποιεί τις τρέχουσες ισοτιμίες για τη μετατροπή που φαίνονται στη σελίδα http://www.nbg.com.cy/default.asp?id=83 . Λογικά με ενδιαφέρει η στήλη "Transfers Buy" στη σειρά του δολαρίου.

stefp
06-01-15, 20:47
Η σελίδα που δείχνεις πάντως είναι από Εθνική μεν, αλλά στην Κύπρο, έτσι? δεν ξέρω αν έχει καμιά διαφορά αυτή από την εδώ..

- - - Updated - - -

Πάντως, αν δεν έχει έξτρα χρέωση, τοτε σίγουρα βάζεις να κάνουν αυτοί τη μετατροπή, γιατί πάντα το paypal κάνει μετατροπή με ότι ισοτιμίες παίζουν ΣΥΝ δικό του κέρδος (έξοδα μετατροπής και τέτοια). Στην Alpha που έχω εγώ κάρτα έτσι που δεν κάνουν κρατήσεις έξτρα, συμφέρει και με διαφορά μάλιστα το να έχεις από τράπεζα τη μετατροπή

ferongr
06-01-15, 21:29
Ούπς. https://www.nbg.gr/el/treasury

Paypal: 1 EUR = 1.14570 USD
Εθνική: 1€=1,1814

Σίγουρα μετατροπή στην τράπεζα.

dimtz
13-11-15, 01:15
που ειναι καλυτερα να εχουμε prepaid ; σε ποια τραπεζα ; η το ιδιο ειναι;

rte
23-10-16, 14:24
Kαλησπερα,θελω να βγαλω μια προπληρωμενη καρτα στην Πειραιως. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι 1) εαν οι προπληρωμενες βγαινουν αυθημερον και 2) εαν θα μπορω να κανω αναληψη με τη συγκεκριμενη καρτα απο οποιοδηποτε ΑΤΜ τραπεζας στο εξωτερικο (Ισπανια συγκεκριμενα)?
Ειχα βγαλει πριν απο χρονια μια προπληρωμενη της τραπεζας Κυπρου και απ οτι θυμαμαι ,μου τη δωσανε την ιδια ημερα,απλως η ενεργοποιηση της καθυστερησε 1-2 ημερες. Ευχαριστω εκ των προτερων!

Gianniskriti
23-10-16, 20:25
Kαλησπερα,θελω να βγαλω μια προπληρωμενη καρτα στην Πειραιως. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι 1) εαν οι προπληρωμενες βγαινουν αυθημερον και 2) εαν θα μπορω να κανω αναληψη με τη συγκεκριμενη καρτα απο οποιοδηποτε ΑΤΜ τραπεζας στο εξωτερικο (Ισπανια συγκεκριμενα)?
Ειχα βγαλει πριν απο χρονια μια προπληρωμενη της τραπεζας Κυπρου και απ οτι θυμαμαι ,μου τη δωσανε την ιδια ημερα,απλως η ενεργοποιηση της καθυστερησε 1-2 ημερες. Ευχαριστω εκ των προτερων!
1) Ναι, αν δεν λειπουν τα απαραιτητα δικαιολογητικα απ΄το συστημα.
2) Ναι, τηρουμένων των cc.

dr_Huracan
09-11-16, 23:37
Εχω Prepaid VISA της εθνικης και ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω φορτιση μεσω ATM εθνικης. Πηγα σε ενα ATM και δεν υπηρχε καν η επιλογη για καταθεση/φορτιση. Γνωριζετε κατι;

@ ADSLgr.com All rights reserved.