PDA

Επιστροφή στο Forum : Εισιτήρια ΟΑΣΑ: εκπτώσεις σε νέους και ηλικιωμένους.



Πύρρος
09-04-09, 15:11
Πλέον, μισά εισητήρια, εκτός από φοιτητές και πολύτεκνους θα μπορούν να χρησιμοποιούν και (http://www.yme.gr/?aid=1840&tid=26):



Τα άτομα ηλικίας άνω των 65 ετών,
Τα άτομα ηλικίας έως 18 ετών,
Οι σπουδαστές δημοσίων και ιδιωτικών ΙΕΚ μέχρι 22 ετών
Οι σπουδαστές των Κέντρων Ελευθέρων Σπουδών


Πολύ σωστό imho το μέτρο, ειδικά για τους νέους <18. Ήταν imho παράλογο να κάνουμε σκόντο στους φοιτητές (οι οποίοι στην τελική μπορούν να δουλέψουν part-time ή να κάνουν ιδιαίτερα ή οτιδήποτε) και όχι στους μαθητές (οι οποίοι προφανώς δεν μπορούν να δουλέψουν, και συχνά οι οικογενειές τους πληρώνουν και για φροντιστήρια από πάνω).

Rebel Scum
09-04-09, 15:20
+1 για το μέτρο.

Ειδικά το μειωμενο για τους 65+ το έχω δει εδώ και χρόνια σε πολλές χώρες του εξωτερικού...και μάλιστα ισχύει και σε μαγαζιά κτλ.

paroikos
09-04-09, 22:07
Σωστό μέτρο.
Ας ακούσουμε και κάτι καλό όχι μόνο για αυξήσεις

nfotis
10-04-09, 13:59
Μετά φυσικά μη κλαφτούνε οι υπουργάρες μας ότι ο ΟΑΣΑ είναι χρεωκοπημένος... :twisted:

Βρωμάει επερχόμενες εκλογές, να μου το θυμηθείτε...

Ν.Φ.

etsouk2000
10-04-09, 14:52
καθώς και για τους φοιτητές σχολών και πανεπιστημίων του εξωτερικού με την επίδειξη της Διεθνούς Φοιτητικής Κάρτας.

τελειο!!!

Link
13-04-09, 14:30
καθώς και για τους φοιτητές σχολών και πανεπιστημίων του εξωτερικού με την επίδειξη της Διεθνούς Φοιτητικής Κάρτας.

Υποθέτω ότι θα ισχύει και για όσους φοιτητές εσωτερικού έχουν την εν λόγω κάρτα και όχι μόνο του εξωτερικού έτσι;

alwaysalone
13-04-09, 19:41
Συγνωμη ενίσταμαι! Θεωρω οτι το μετρο πρεπει να εφαρμοστει και για νεους εως 27 ετων ανεξαρτήτως μαθησιακού status..

Δηλαδη η Alpha bank με το 1|2|3 γιατι το προσφερει για νέους έως 27 ετων? ΕΕΕ? Γιατι?

:p:p

IoStefo1
13-04-09, 19:49
Κατι μου μυριζει,κατι μου μουριζει,τι μυριζει βρε παιδια?

hammer21
13-04-09, 19:54
Εκλογες?:p

alwaysalone
13-04-09, 20:05
Μακαρι να γινουν! Θα πεσει πολυ γελιο! Αναλυσεις στις αναλυσεις, παραθυρα, σκοτωμοι και φυσικα παροχεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεες!!! Βεβαια παντα οι παροχες περνανε και δεν ακουμπανε.. :p


Μαλλον ειδαν τα χαλια του ησαπ, που ειχαν πει οτι 20 μαρτιου θα εχουν παραδωσει το "εργο", μετα ειπαν εως 15 Απριλιου και τωρα λενε πρωτο δεκαπενθημερο του μαιου και εχουμε ακομα........ :worthy:

IoStefo1
13-04-09, 20:05
Το βρικες παρε ενα λουκουμι :lol:

hammer21
13-04-09, 20:21
Μαλλον ειδαν τα χαλια του ησαπ, που ειχαν πει οτι 20 μαρτιου θα εχουν παραδωσει το "εργο", μετα ειπαν εως 15 Απριλιου και τωρα λενε πρωτο δεκαπενθημερο του μαιου και εχουμε ακομα........

Τοσο γρηγορα?Εγω ξερω οτι κατα τα Χριστουγεννα θα τελειωσει.Εγω παντως καθε μερα χρησιμοποιω ΗΣΑΠ δεν εχω δει αλλες ραγες οπως λεγανε.:whistle:

Πύρρος
14-04-09, 00:21
Μαλλον ειδαν τα χαλια του ησαπ, που ειχαν πει οτι 20 μαρτιου θα εχουν παραδωσει το "εργο", μετα ειπαν εως 15 Απριλιου και τωρα λενε πρωτο δεκαπενθημερο του μαιου και εχουμε ακομα........ :worthy:

Αυτό του ΗΣΑΠ είναι μεγάααλη δουλειά, πότε είπανε για 20 μαρτίου;

alwaysalone
14-04-09, 00:27
Αυτό του ΗΣΑΠ είναι μεγάααλη δουλειά, πότε είπανε για 20 μαρτίου;

Το ειχανε βγαλει ανακοινωση στην αρχη πριν αρχισουν οι εργασιες. Ειχαν αναφερει οτι η διακοπη των κανονικων ροων των δρομολογιων θα ξεκινουσε στις 24 Ιανουαρίου και θα ολοκληρωνόταν έως και τις 20 Μαρτίου. Οταν σε αφορα αυτο το κομματι (δηλαδη εως και το Μοναστηράκι) το ψαχνεις! Αναφερομαι φυσικα παντα στο κομματι ταυρος-μοναστηρακι.

ΥΓ Δε θυμομουν την ακριβη ημερομηνια που ξεκινησαν οι εργασιες, αλλά το 20 Μαρτίου το θυμαμαι χαρακτηριστικά.. :) Καθε πρωι το ακουγα απο τα μεγαφωνα :p Ωσπου καποια στιγμη σταματησα να το ακουω...Γιατι αραγε.. :rofl:

mach
27-04-09, 14:46
ΥΓ Δε θυμομουν την ακριβη ημερομηνια που ξεκινησαν οι εργασιες, αλλά το 20 Μαρτίου το θυμαμαι χαρακτηριστικά.. :smile: Καθε πρωι το ακουγα απο τα μεγαφωνα :tongue: Ωσπου καποια στιγμη σταματησα να το ακουω...Γιατι αραγε.. :rofl:

Καλά θυμάσαι, έτσι έλεγαν τα μεγάφωνα.
Οι εργασίες άρχισαν λίγο πριν το νέο έτος.

Μέσα σε 4 ολόκληρους μήνες έχουν καταφέρει να ολοκληρώσουν το μισό τμήμα της διαδρομής Θησείο-Πετράλωνα.
Αν σκεφτείς ότι υπάρχουν μηχανήματα που κατασκευάζουν και αφήνουν έτοιμη γραμμή με εντυπωσιακούς ρυθμούς, νομίζω ότι πάμε καλά :rofl:

Ο ρυθμός και η μέθοδος εργασίας στην Ελλάδα του 2009, έχει ακόμα πολλά να ζηλέψει από τον ρυθμό και τη μέθοδο των κινέζων εργατών του Αμερικάνικου σιδηροδρόμου το 1890. Αλλά σιγά-σιγά μαθαίνουμε :rofl::rofl::rofl::rofl:

Φαντάσου ότι το έργο λέει για πλήρη αντικατάσταση της γραμμής Κηφισιά-Πειραιάς. Με αυτό το ρυθμό (5 μήνες ανα σταθμό), σε καμιά 15ετία θα είμαστε τζετ :rofl::rofl:

Αλλά όποιος χρησιμοποιεί το μέσο κάθε μέρα, σίγουρα θα έχει παρατηρήσει την πλήρη ανυπαρξία εργατών στα εργοτάξια (άντε να είναι 5-6 στο Θησείο και άλλοι 2-3 στο Ν. Ηράκλειο, από τους οποίους το 75% θα είναι σίγουρα supervisors και εργοδηγοί). Οι δυο-τρεις που δουλεύουν, δείχνουν φοβερό ζήλο πάντως.

kostas_26
02-05-09, 03:37
Καλησπερα
οι νέες χρεωσεις δεν είναι μικρότερες για όλες τις κατηγορίες των επιβατων των μέσων της αθήνας. για μερικές είναι ακριβότερες ( σε μια ανηκω κι εγώ).
ειμαι φοιτητης τριτοβαθμιας της ελλαδας αλλα είμαι πανω απο 25. οποτε απο εκει που πλήρωνα μισο εισητηριο τωρα πληρωνω ολοκληρο. αν καταλαβα καλα.? επίσης το ιδιο μπορεί να είναι και κάποιος που σπουδάζει σε ιεκ ( άνω των 22).
εννοείτε πως για άτομα άνω των 65 και κατω των 18 είναι φθηνότερες οι χρεωσεις και πλέον είναι καλύτερα.
η γνώμη μου είναι πως οσον αφορα τις κατηγορίες που μειώθηκε είναι πολύ καλό και κάτι που είναι αυτονόητο πως πρεπεί να ισχύει αν όχι απο σεβασμό και κατανόηση, αλλά επειδή αυτές οι ηλικίες δεν έχουν δικαίωμα να οδηγούν οπότε πρέπει να χρησιμοποιούν τα μέσα με φθηνότερη χρέωση.
τωρα για τις άλλες κατηγορίες που αυξηθηκε και είμαι κι εγω σε μια απ αυτες, δεν καταλαβαίνω πως δικαιολογήται σε τελική αναλυση. το να είσαι πανω απο 25 και να σπουδάζεις δηλαδη καταργεί το δικαίωμα να έχεις μισό εισητήριο.ίσως επειδή θα έπρεπε να έχεις τελελειώσει? ή επειδη δουλευεις άρα έχεις λεφτα να πληρώνεις ολοκληρο εισιτήριο?
μολις το άκουσα στο ράδιο τα πηρα στο κρανιο..τι να πει κανείς.... υμαρτον.

@ ADSLgr.com All rights reserved.