PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΛΤΑ & παράδοση δεμάτων



Mouse Potato
13-04-09, 23:45
Καλησπέρα φίλοι μου. Η ιστορία έχει ως εξής. Πριν αρκετές μέρες έκανα μια αγορά απ' το ebay. Σήμερα παρέλαβα το δέμα το οποίο δεν περιείχε κάτι μεγάλης αξίας αλλά δεν παύει να ήταν προσωπικό. Το μέγεθος αυτού ήταν ένας λίγο μεγαλύτερος φάκελος με bubble wrap στο εσωτερικό του.

Ο ταχυδρόμος απλά το άφησε κάτω απ' τα γραμματοκιβώτια (γιατί προφανώς δεν χωρούσε μέσα) χωρίς να ειδοποιήσει κανέναν και για τίποτα, εκτεθειμένο. Και ερωτώ: Κανονικά δεν θα έπρεπε να είχε έρθει κάποιο ειδοποιητήριο για να πάω να παραλάβω το δέμα απ' τα ΕΛΤΑ της περιοχής μου; Και έστω ότι το είχε μαζί του το δέμα δεν έπρεπε να χτυπήσει το κουδούνι να μ' ενημερώσει ότι ήρθε το δέμα (ήμουν σίγουρα σπίτι όταν ήρθε). Δυστυχώς δεν γνωρίζω και πολλά από τέτοιου είδους "μεταφορές".

ΥΓ: Πριν λίγες μέρες είχα παραλάβει ένα άλλο δέμα (πάλι από αγορά) το οποίο μου το έφερε πάνω σπίτι ο ταχυδρόμος και μάλιστα επειδή δεν βρισκόμουν εγώ ο ίδιος σπίτι αρνήθηκε να το παραδώσει σε συγγενικό μου πρόσωπο.

Τα φώτα σας κύριοι/κυρίες :)

manoulamou
13-04-09, 23:49
Νομιζω πως το ειδοποιητηριο καθώς και η μη παραδοση σε τριτους
ισχυει μονο για τα συστημενα...:hmm:

karakou
13-04-09, 23:52
Είχατε συμφωνήσει να στο στείλει απλό ή συστημένο; Ο ταχυδρόμος μάλλον για να στο αφήσει στο κιβώτιο κάτω θα το πέρασε για απλό, δύσκολα να ήταν συστημένο( θα σου άφηνε το χαρτάκι να το παραλάβεις εσύ απο το ταχυδρομείο).

Mouse Potato
13-04-09, 23:54
Κι όταν λέμε συστημένο τι εννοούμε γιατί πιθανότατα έχω παρανοήσει κάποια πράγματα...

Πάντως πληροφοριακά ν' αναφέρω πως επικοινώνησα το μεσημέρι με τα ΕΛΤΑ και η κοπελιά απ' την εξυπηρέτηση πελατών μου είπε πως αν το δέμα είναι κάποιων διαστάσεων και πάνω μου 'ρχεται κατευθείαν ειδοποιητήριο.

Ρωτάω γιατί δεν γνωρίζω αν έχω λογικά επιχειρήματα για να κάνω κάποιου είδους καταγγελία. :hmm:

pakitis
14-04-09, 00:07
Εάν το είχε στείλει ως "απλό", τότε ο ταχυδρόμος το διαχειρίστηκε ως απλό...

Mouse Potato
14-04-09, 00:12
Εάν το είχε στείλει ως "απλό", τότε ο ταχυδρόμος το διαχειρίστηκε ως απλό...

Τι ενέργειες πρέπει να κάνω ώστε να το στείλει συστημένο ο αποστολέας; Τι και πως ακριβώς πρέπει να το αναφέρω; Υπάρχει κάποια extra χρέωση;

Ίσως είναι βλακώδεις οι ερωτήσεις αλλά μαθαίνω κι εγώ σιγά σιγά :p

gtklocker
14-04-09, 00:19
Τίποτα. Ισχύει ο περιορισμός στο μέγεθος. Έχω κάνει γύρω στις 150 αγορές από eBay.

Όλα τα μικρά - λεπτά κλπ. τα βάζουν στο γραμματοκιβώτιο.

Τα μεγαλύτερα, είναι συστημένα, και σου έρχεται ειδοποιητήριο, να πάς με την ταυτοτητούλα σου να τα παραλάβεις.

;)

Mouse Potato
14-04-09, 00:23
@gtklocker ο φάκελος ήταν 45x28 (αρκετά μεγάλος για να χωράει σε γραμματοκιβώτιο). Δεν θα έπρεπε να ήταν συστημένος; Επίσης ένα δέμα με 3 διαστάσεις και σχετικά μικρό (που δεν χωράει σε γραμματοκιβώτιο όμως) έρχεται κατευθείαν συστημένο; :hmm:

tupolev
14-04-09, 00:35
Το συστημένο ή όχι δεν έχει να κάνει με το μέγεθος του φακέλου/πακέτου. Έχει να κάνει με την επιλογή του αποστολέα να το στείλει απλό ή συστημένο.

Το συστημένο πρέπει να παραδοθεί στον παραλήπτη και αυτός να υπογράψει. Έτσι εξασφαλίζεται η ασφαλής παράδοση του αντικειμένου.

Τέλος ο αποστολέας γνωρίζοντας τον αριθμό του συστημένου μπορεί ανά πάσα στιγμή να γνωρίζει που βρίσκεται το αντικείμενο, είτε μέσω τηλ, έιτε από την ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ.

Mouse Potato
14-04-09, 00:41
Το συστημένο ή όχι δεν έχει να κάνει με το μέγεθος του φακέλου/πακέτου. Έχει να κάνει με την επιλογή του αποστολέα να το στείλει απλό ή συστημένο.

Το συστημένο πρέπει να παραδοθεί στον παραλήπτη και αυτός να υπογράψει. Έτσι εξασφαλίζεται η ασφαλής παράδοση του αντικειμένου.

Τέλος ο αποστολέας γνωρίζοντας τον αριθμό του συστημένου μπορεί ανά πάσα στιγμή να γνωρίζει που βρίσκεται το αντικείμενο, είτε μέσω τηλ, έιτε από την ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ.

Και πως ακριβώς το δηλώνω αυτό στον αποστολέα στο ebay; Insurance?

tupolev
14-04-09, 00:48
Στα αγγλικά λέγεται registered mail

Mouse Potato
14-04-09, 00:52
Καμιά σχέση με την ασφάλιση. Μάλιστα. Ελπίζω να τα καταφέρω με την επόμενη αγορά μου :)

alexandrozz
14-04-09, 01:05
Μήπως ήταν σε μέγεθος περιοδικού?

Mouse Potato
14-04-09, 01:09
Μήπως ήταν σε μέγεθος περιοδικού?

Αρκετά μεγαλύτερο. 45cm x 28cm όπως ανέφερα

ariadgr
14-04-09, 01:46
Και πως ακριβώς το δηλώνω αυτό στον αποστολέα στο ebay; Insurance?

registered (signed-for) post

Mouse Potato
14-04-09, 01:48
registered (signed-for) post

Υπάρχει extra χρέωση γι αυτό;

ariadgr
14-04-09, 01:49
Υπάρχει extra χρέωση γι αυτό;

Φυσικά.
Π.χ. από Αγγλία (http://www.royalmail.com/portal/rm/jump2?catId=400033&mediaId=400035) είναι επιπλέον 4 ευρώ περίπου

manicx
14-04-09, 09:19
Υπάρχουν 2 τρόποι αποστολής. Ως γράμμα ή μικρό πακέτο και ως δέμα. Στην πρώτη περίπτωση ειδοποιητήριο έρχεται μόνο όταν είναι συστημένο ή μεγαλύτερο από κάποιες διαστάσεις. Στην δεύτερη περίπτωση έρχεται πάντα ειδοποιητήριο. Παλαιότερα υπήρχε και διαφορά στο χαρτί που συμπλήρωνες (δεν γνωρίζω τώρα αν ισχύει το ίδιο). Στην μεν πρώτη περίπτωση υπήρχε το γνωστό λευκό χαρτάκι που έπαιρνες ως απόδειξη, στην δεύτερη το έντυπο ήταν πιο μακρόστενο και το πρώτο φύλο ήταν κίτρινο.

Manolis_karas
14-04-09, 12:30
Ταο αντικείμενο πάνω από 2 κιλά το ονομάζουν δέμα και το διακινούν με ειδοποιητήριο. Αν είναι κάτω από 2 κιλά και περιορισμένο όγκο, το ονομάζουν μικρόδεμα και έχει διαχείριση παρόμοια με γράμμα. Αυτό έχει σχέσει με την όλη διαχείριση τους, δηλαδή: αεροπλάνο, μεταφορά από διανομέα ή παραλαβή από το κατάστημα κτλ.

takisch
14-04-09, 12:35
αν είναι συστημένο έχει και αυτοκόλλητο ταμπελάκι επάνω που το αναφέρει "REGISTERED"
Παραλαμβάνεται μόνο με ταυτότητα και υπογραφή.
Η χρέωση διαφέρει.

pakitis
15-04-09, 01:29
Επίσης έχει κι ένα barcode απάνω πχ cpXXXXXXXXXXXXus... τα Χ είναι νούμερα, νομίζω 12, το us στο τέλος είναι όταν είναι από αμερική για παράδειγμα...

Doxaios
15-04-09, 18:55
Κοιτάξτε. Είναι πραγματικά στην ευχέρεια του ταχυδρόμου να αφήσει ή όχι χαρτί,να ενδιαφερθεί τί θα απογίνει ή όχι. Προωπικά ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ δεν είναι φάκελος μου αφήνει ειδοποιητήριο. Δηλαδή αγορές από ebay κτλ κτλ που είναι σε φακέλους σαν του φίλου που δεν είναι απλό γραμματάκι να χωρέσει στο κουτί μου αφήνει χαρτάκι. Πιστεύω οτι αν επικοινωνήσει με το ταχυδρομείο της περιοχής και με ήρεμο τρόπο ζητήσει μελλοντικά "πακετάκια" να μην αφήνονται αλλά να υπάρχει ειδοποιητήριο ,θα καταλάβουν.

Doxaios
20-04-09, 11:00
Αν δεν μένω και δεν έχω μόνιμη κατοικία στη Θεσσαλονίκη, γίνεται να νοικιάσω κάποια θυρίδα? πχ διπλα στα ΕΛΤΑ στην Εθνικής Αμύνης είδα πολλές θυρίδες. Ξέρετε αν γίνεται κάτι τέτοιο, με τι κόστος και με ποιά διαδικασία?

manoulamou
21-04-09, 19:15
Υπαρχουν οι Γραμματοθυριδες και τα Γραμματοκιβωτια.
Δειτε στο http://www.elta.gr/index.asp Το Πρoσωπικο σας Ταχυδρομειο:

Αριστερα εχει pop menu Αγοραστε ... και αναλυτικα τα σχετικα Μισθωματα.
Για σιγουρια Επικοινωνειστε απ ευθειας Μαζι τους...

Doxaios
21-04-09, 22:31
Στο γραμματοκιβώτια μάλλον εννοούν να σε πουλήσουν το κουτί για να το βάλεις σπίτι σου. Το άλλο εννοούσα. Τη γραμματοθυρίδα. Πάντως πιστεύω οτι τα λεφτά είναι αρκετούτσικα αν σκεφτείς οτι τους διευκολύνεις με κάτι τέτοιο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.