PDA

Επιστροφή στο Forum : Θα ψηφισετε στις Ευρωεκλογες??????Οεο!!!!



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5

cranky
24-05-09, 22:03
Αυτος εκανε λαλακία, και αυτη πιστευω εχασε πολύ σε αξιοπρέπεια.
Σκοτίστικε ο γύφτος που μουτζουρώθηκε η μύτη του.
Αμα είσαι παχύδερμο, δεν νοιάζεσαι για τέτοια ψιλοπράγματα.

ashton
24-05-09, 22:19
συμφωνώ με τον tiberius στο θέμα για τους κάτω των 30 που το συστημα τους σπρωχνει στα μπανια ωστε να μην μαυρισουν το δικομματισμό.


Ψηφίστε ό,τι θέλετε, αλλά ψηφίστε διότι η αποχή και τα άκυρα δεν μετριούνται όταν βγαίνουν τα ποσοστά. Γι' αυτό ψηφίστε για να ξέρουμε τελικά τα πραγματικά ποσοστά, γιατί τώρα όταν λέμε ότι ένα κόμμα παίρνει 35% εννοούμε το 35% από αυτούς που ψήφισαν έγκυρα και όχι από το σύνολο των ψηφοφόρων.

έτσι.
Καλώς ή κακώς στην Ελλάδα το αποτέλεσμα δεν 'νομιμοποιείται' από κάποιο ελάχιστο όριο συμμετοχής (πχ στη Σερβια αν η συμμετοχή ειναι κατω απο 50% οι εκλογές επαναλαμβανονται).
Και με μια συνολικά ψήφο έγκυρη, βγαίνουν κανονικά αποτελέσματα.

arial
25-05-09, 12:35
Γνωριζει κανεις ποια ειναι τα καθηκοντα του αν καποιον τον καλεσουν στην εφορευτικη επιτροπη και αν δεν παει?

Σε ενα συγγενικο μου μελος του ηρθε σημερα κλητευση και το σκεφτετε αν παει :p

ashton
25-05-09, 12:38
Αν είναι στην εφορευτική, θα κάτσει κάποιες ώρες εκεί (όχι απαραίτητα από το πρωι μέχρι το βράδυ) και θα πρέπει να είναι και στην καταμέτρηση -που επειδή δεν εχει σταυρούς είναι πολύ γρηγορη σχετικά διαδικασία

Για να μην πάει θα πρέπει να πάει κάποιο χαρτί γιατρού κλπ που να το πάει στο πρωτοδικείο (;) για να απαλλαχθεί.
Προσοχή όμως γιατί αν βάλει μαϊμουδολογο (πχ είμαι κουτσός) και ο δικαστικός είναι τζώρας, όταν πάει να ψηφίσει μπορεί να τον 'τσιμπησει' και να τον βάλει στην εφορευτική

arial
25-05-09, 12:39
Καταλαβα αρα πρεπει να παει υποχρεωτικα .

WAntilles
25-05-09, 13:04
Παντως, αντικειμενικα να το δείς, το Πασοκ ειχε περισσοτερες ευκαιριες -οσα τα χρονια του δηλαδη στη κυβερνηση- να απομακρυνει το παπαδαριο εντελως και να απενοχοποιήσει διαφορα ηθικοφανή θεματακια που ειχαν οι προγόνοι μας οπως το σεξ κλπ.

Αρα για το παπαδαριο τουλαχιστον -που προσωπικα σιχαινομαι- μπορει η νδ να ειναι κολλημένη και να χασει την ψηφο μου απο αυτο το πραγμα, αλλά το Πασοκ δεν ειδα να κανει και πολλά τα προηγουμενα χρονια ή τουλαχιστον να εχει καταφερει, εκ του αποτελεσματος κρινω, οπως ειπες και συ. (Εκανε βεβαια καποια βηματα με τα πολυωρα μαθηματα θρησκευτικων και το θέμα με τις ταυτοτητες, αλλά δε νομίζω οτι πειραξε το θεμα απο τη ρίζα, μονο λιγο τα πανω πανω "εκοψε").

Φαίνεται ότι δεν με διαβάζεις συχνά.

Εγώ είμαι άνθρωπος που βλέπει διαφορές, και δεν τους βάζει όλους στο ίδιο τσουβάλι.

Γι' αυτό ανέκαθεν έλεγα, ότι ενώ η τωρινή "κυβέρνηση" δεν έχει κάνει τίποτα σωστό, οι κυβερνήσεις πασόκ έκαναν αρκετά πράγματα, μεταξύ άλλων και την εκδημοκράτιση της χώρας.

Δυστυχώς όπως πολύ σωστά λες, την ξεκίνησαν, αλλά δεν την ολοκλήρωσαν, δεν την έφτασαν μέχρι τέλους.

Και ένα άλλο πράγμα που έχω πει πολλές φορές ότι δεν έκαναν, είναι ένα δίκαιο φορολογικό σύστημα, και ένα πραγματικά σωστό σύστημα δωρεάν δημόσιας υγείας και παιδείας.

Επίσης ουδέποτε τιθάσευσαν την ακρίβεια και τις τιμές.

Sovjohn
25-05-09, 13:16
1. Η αποχή είναι πράξη "ιδιωτών".

2. Βλέπω αυτές τις μέρες στους δρόμους κάτι γαλάζιες αφίσες που έχουν στο κέντρο με τεράστια γράμματα -> "ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ" -> και εκεί που περπατώ, δεν αντέχω και πλαντάζω από τα γέλια, πονά η μέση μου.

Ditto.

Επίσης, για τον φίλτατο alwaysalone - Μετά από τα έργα & τις ημέρες της τωρινής κυβέρνησης για τα 5 τελευταία χρόνια, συμπεραίνω ότι είτε:



Η δίψα για εξουσία
Το αναδρομικό "βόλεμα" όλων που έταζαν από το 1993 και πιο παλιά
Η βλακεία στον εγκέφαλο
Οι ηλίθιες πολιτικές

...κάτι απ' όλα αυτά, έχουν οδηγήσει την Ελλάδα πίσω, πολύ πίσω. Δεν τοποθετούμαι στον χώρο του ΠΑΣΟΚ, στις εκάστοτε εκλογές ψηφίζω κατά συνείδηση όποιον θεωρώ καλύτερο εκείνη την εποχή. Παρ' όλα αυτά, η ανικανότητα της τρέχουσας κυβέρνησης να βελτιώσει την κατάσταση έστω και οριακά σε 5 χρόνια+++ την κάνει... τραγική!

Και εντάξει - έχουν κάνει +άπειρο σκάνδαλα κτλ, και βγάζουν τώρα αφίσες με σλόγκαν "ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ"? Ποιος την έχασε για να την βρουν και να την βάλουν στην αφίσα?!

Οτιδήποτε άλλο θα είναι καλύτερο από την τωρινή κατάσταση - και τον εκτροχιασμό που έχουν πάρει τα πράγματα (βλ. δημόσιο χρέος + έλειμμα ΣΤΟ ΘΕΟ...παρόλη την "προσαρμογή" Αλογοσκούφη...)

Tiberius
25-05-09, 14:11
Καταλαβα αρα πρεπει να παει υποχρεωτικα

Για να τον καλέσουν κάτι θα έκανε και αυτός, θα το ζήτησε δέν μπορεί έτσι ξαφνικά να καλάνε τον οποιονδήποτε.
Εκτός και άν τίποτα μου ξεφεύγει.

arial
25-05-09, 14:14
Δεν εχει κανει τιποτα, δεν ειναι καν γραμμενη σε κομμα.

Μαλλον καλουν και απλους πολιτες :p

paraskdi
25-05-09, 14:25
Για να τον καλέσουν κάτι θα έκανε και αυτός, θα το ζήτησε δέν μπορεί έτσι ξαφνικά να καλάνε τον οποιονδήποτε.
Εκτός και άν τίποτα μου ξεφεύγει.

Εφορευτική επιτροπή καλούν τυχαία από τους εκλογικούς καταλόγους.
Μην τους μπερδεύεις με τους κομματικούς αντιπροσώπους.

ashton
25-05-09, 15:36
Στα αστικά κέντρα η επιλογή είναι τυχαία.
Στα χωριά είναι "τυχαία". Δηλαδή ξέρουν ποιοι θέλουν να κατσουν εφορευτική και συνηθως μπαινουν αυτοί.

Στις ευρωεκλογές, επειδή είναι πιο light διαδικασία ακόμα και ο δικαστικός με τον γραμματέα μπορούν να βγαλουν τη δουλειά (ο γραμματέας παίρνει αποζημίωση δεν έρχεται τζάμπα - όπως φυσικά και ο δικαστικός)

όσο για την επιλογή... Κάποιος θα πρέπει να την κάνει κι αυτή την δουλειά. Προσφορά στους συμπολίτες σου που δεν θα ταλαιπωρηθούν είναι...

ZAGNA
25-05-09, 15:56
ΟΧΙ :nono:

Αυτά τα ολίγα :D

nescafe
25-05-09, 16:27
Σιγα μη παω να ψηφισω...
Να παω να κατσω στην ουρα μες τον ηλιο για να διαιωνισω το σαπιο τους συστημα και να συμβαλω στην αναπτυξη των (ευρω)κηφηνων? Δε σφαξανε:p

nothing
25-05-09, 16:43
σιγα κιολας την ουρα που θα εχει...μαλλον πολλοι δεν ξερετε καν τη διαδικασια για τις ευροεκλογες...
no σταυροι...οποτε ελαχιστος κοπος και χρονος για να διαλεξεις να διπλωσεις και να το ριξεις στη καλπη...
η ουρα μαλλον μηδαμινη θαναι...
μη ψηφιζετε αλλα μην παραπονιεστε για τιποτε...

bebis19
25-05-09, 16:44
σιγα μαε τουσ ψηφισουμε κιολασ ολοι μικρα κομματα να παρουν το μυνημα.

Tiberius
25-05-09, 18:31
Σιγα μη παω να ψηφισω...
Να παω να κατσω στην ουρα μες τον ηλιο για να διαιωνισω το σαπιο τους συστημα και να συμβαλω στην αναπτυξη των (ευρω)κηφηνων?

Άν κάνεις μιά στάση ουρά δέν θα έχει καθόλου και ρίξεις την ψήφο σου στον Λεβέντη παράδειγμα λέμε τώρα διαιωνίζεις κανένα σάπιο σύστημα?
Δέν λέω να ψηφίσεις ΠΑΣΟΚ και γι'αυτό όλοι πιστεύουν οτι είναι μιά απο τα ίδια Λεβέντη σου λέω, ή κάτι άλλο που δέν θα ήξερες και θα σου γυαλίσει το μάτι μέσα στα ψηφοδέλτια.
Θα μου πείς βέβαια οτι Λεβέντης ξεφτίλα όπως λένε πολλοί αλλά αυτό χρειάζεται να στηρίξουμε με μεγάλα ποσοστά την ξεφτίλα.

alwaysalone
25-05-09, 18:36
ΟΧΙ :nono:

Αυτά τα ολίγα :D

χαχχαχαχα!!! :rofl: Φανταζομαι η απαντηση παει στην ερωτηση του θεματος! χαχα!

manoulamou
25-05-09, 19:22
Άν κάνεις μιά στάση ουρά δέν θα έχει καθόλου και ρίξεις την ψήφο σου στον Λεβέντη παράδειγμα λέμε τώρα διαιωνίζεις κανένα σάπιο σύστημα?
Δέν λέω να ψηφίσεις ΠΑΣΟΚ και γι'αυτό όλοι πιστεύουν οτι είναι μιά απο τα ίδια Λεβέντη σου λέω, ή κάτι άλλο που δέν θα ήξερες και θα σου γυαλίσει το μάτι μέσα στα ψηφοδέλτια.
Θα μου πείς βέβαια οτι Λεβέντης ξεφτίλα όπως λένε πολλοί αλλά αυτό χρειάζεται να στηρίξουμε με μεγάλα ποσοστά την ξεφτίλα.

Επισης μπορει να ψηφισει τον φοβερο οικολογο Βεργη
που αμολησε τα προβατα στο Κολωνακι μπροστα στο Da Capo
και οταν του πε ενας φουκαρας αστυνομικος "μην το κανεις αυτο"
εκεινος απαντησε "ή τ αρνια θα κατεβασω ή τα βρακια μου, διαλεξε"!
:rofl:

Tiberius
25-05-09, 20:46
Επισης μπορει να ψηφισει τον φοβερο οικολογο Βεργη
που αμολησε τα προβατα στο Κολωνακι μπροστα στο Da Capo
και οταν του πε ενας φουκαρας αστυνομικος "μην το κανεις αυτο"
εκεινος απαντησε "ή τ αρνια θα κατεβασω ή τα βρακια μου, διαλεξε"!
:rofl:

Aχ αυτός ο δικομματισμός.
Όσο και άν τον αφοριζόμαστε τελικά πάλι σε αυτόν καταλήγουμε
:rofl:
Και οι άλλοι οι Οικολόγοι που θέλουν να ονομάσουν κεντρικό δρόμο της Θεσσαλονίκης σε οδό Κεμάλ Ατατούρκ, μιλάει σοβαρά ο Καρατζαφύρερ ή μας κάνει πλάκα?

cranky
25-05-09, 20:49
μη ψηφιζετε αλλα μην παραπονιεστε για τιποτε...
Η απλή/κοινή λογική λέει οτι δεν πρέπει να παραπονιούνται αυτοί που ψηφίζουν γιατί λόγω της φήφου τους είναι υπεύθυνοι για το αποτέλεσμα.

ashton
25-05-09, 21:16
όταν αποφασίζουν άλλοι για σένα, και εσύ οικειοθελώς αποσύρεσαι από την όποια δυνατότητα επιλογής, τότε μάλλον ισχύει το αντίστροφο από αυτό που λές.

Και ένα χειροπιαστό παράδειγμα..
Το Νοέμβρη του 1989 η Νέα Δημοκρατία πήρε 3.093.055 ψήφους, 46,19% και 148 έδρες.
Τον Απρίλη του 1990, πήρε 46,89% και 150 έδρες αλλά με 3.088.137 ψήφους (5000 λιγότερες).
Γιατί ;
Πολύ απλά ψηφίσανε λιγότεροι, και με λιγότερες ψήφους πήρε μεγαλύτερο ποσοστό.

hammer21
25-05-09, 21:44
Άν κάνεις μιά στάση ουρά δέν θα έχει καθόλου και ρίξεις την ψήφο σου στον Λεβέντη παράδειγμα λέμε τώρα διαιωνίζεις κανένα σάπιο σύστημα?
Δέν λέω να ψηφίσεις ΠΑΣΟΚ και γι'αυτό όλοι πιστεύουν οτι είναι μιά απο τα ίδια Λεβέντη σου λέω, ή κάτι άλλο που δέν θα ήξερες και θα σου γυαλίσει το μάτι μέσα στα ψηφοδέλτια.
Θα μου πείς βέβαια οτι Λεβέντης ξεφτίλα όπως λένε πολλοί αλλά αυτό χρειάζεται να στηρίξουμε με μεγάλα ποσοστά την ξεφτίλα.

Ο Λεβεντης μπορει να φαινεται ενας γραφικος γεροντακος αλλα με τοσα που τους εχει συρει και δεν του κανουν τιποτα τοσο χρονια(και μιλαμε για βρισιδι οχι διπλωματιες και τετοια), πιστευω οτι πρεπει να εχει πολλα απο τα απλυτα τους στα χερια του.Δεν ξερω ισως και να τον αφηνουν απλα για την διακωμωδηση...:hmm:

nescafe
25-05-09, 23:31
Άν κάνεις μιά στάση ουρά δέν θα έχει καθόλου και ρίξεις την ψήφο σου στον Λεβέντη παράδειγμα λέμε τώρα διαιωνίζεις κανένα σάπιο σύστημα?
Δέν λέω να ψηφίσεις ΠΑΣΟΚ και γι'αυτό όλοι πιστεύουν οτι είναι μιά απο τα ίδια Λεβέντη σου λέω, ή κάτι άλλο που δέν θα ήξερες και θα σου γυαλίσει το μάτι μέσα στα ψηφοδέλτια.
Θα μου πείς βέβαια οτι Λεβέντης ξεφτίλα όπως λένε πολλοί αλλά αυτό χρειάζεται να στηρίξουμε με μεγάλα ποσοστά την ξεφτίλα.
Δεν ειναι ξεφτιλα ο Λεβεντης, ξεφτιλα ειναι τα κομματα που ειναι σημερα στη Βουλη.
Τωρα που ειναι η "ανωδυνη" ψηφος μπορουμε, λεει, να ψηφισουμε μικρα κομματα για να στειλουμε και καλα ενα "μυνημα"....
ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ:rofl:, και πολυ που θα το λαβουν υποψη τους το μυνημα.
Γιατι ξερουν οτι στις επομενες ΕΘΝΙΚΕΣ εκλογες, θα ταξουν και θα διορισουν και θα συσπυρωσουν ΠΑΛΙ τη κομματικη τους πελατεια.
Οι περισσοτεροι, για να μην πω ολοι, που συστηνουν τωρα μικρα μομματα, θα ψηφισουν και παλι κατεστημενο στις βουλευτικες εκλογες:worthy:


Ο Λεβεντης μπορει να φαινεται ενας γραφικος γεροντακος αλλα με τοσα που τους εχει συρει και δεν του κανουν τιποτα τοσο χρονια(και μιλαμε για βρισιδι οχι διπλωματιες και τετοια).....
Κατσε ρε, τι γεροντακος? 58 ειναι. Αλλα μεγαλοδειχνει απο παλια.
Μπορει να τους εχει συρει πολλα εδω και 20 χρονια τακτικα στη τηλεοραση, αλλα ελαχιστοι τον ακουν γιατι υπαρχει πληρης απομονωση.



Το Νοέμβρη του 1989 η Νέα Δημοκρατία πήρε 3.093.055 ψήφους, 46,19% και 148 έδρες.
Τον Απρίλη του 1990, πήρε 46,89% και 150 έδρες αλλά με 3.088.137 ψήφους (5000 λιγότερες).
Γιατί ;
Πολύ απλά ψηφίσανε λιγότεροι, και με λιγότερες ψήφους πήρε μεγαλύτερο ποσοστό.
Το αποτελεσμα των εκλογων βγαινει παντα επι των εγκυρων ψηφοδελτιων και μόνο. Οποτε δεν ειναι το παν ο αριθμος των ψηφων στη συγκριση. Για να μη μιλησουμε και για το εκλογικο συστημα(πχ.το 1920 ο Βενιζελος πηρε περισσοτερους ψηφους αλλα εχασε τις εκλογες).

ashton
26-05-09, 01:42
Ναι, από τα εγκυρα κρινεται (και το εκλογικο συστημα -και δεν ειναι μονο ο Βενιζελος που εχασε με περισσοτερες ψηφους .. και ο Καραμανλης θειος, κερδισε τις εκλογες με λιγοτερες ψηφους ), αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν κριθηκε απο ποσους ψηφισαν ΝΔ (που ηταν λιγοτεροι απο την προηγουμενη φορα) αλλα απο αυτους που δεν πηγαν να ψηφισουν κι ανεβασαν τα ποσοστα της ΝΔ

nothing
26-05-09, 02:15
Η απλή/κοινή λογική λέει οτι δεν πρέπει να παραπονιούνται αυτοί που ψηφίζουν γιατί λόγω της φήφου τους είναι υπεύθυνοι για το αποτέλεσμα.

και εσυ(λεμε τωρα δεν ειναι προσωπικο) που δεν ψηφιζεις δεν εχεις ευθυνη για τιποτα δηλαδη ε...?
απλα αυτοι καναν την επιλογη τους λαθος/σωστα δικο τους θεμα...
αυτος που επιλεγει να μην ασχοληθει καν τελικα ειναι πιο ανευθυνος απολους και ειναι αυτος που δεν εχει δικαιωμα να μιλαει γιατι επιλεγει να μη συμμετεχει τη μονη φορα που πραγματικα μετραει η γνωμη του...
και εγω τους εχω σιχαθει αλλα αν απλα δεν ασχολουμαστε τοτε ειμαστε στο ελεος των κολλημενων και μονο...
τελος παντων ο καθενας κανει οτι πιστευει καλυτερο γιαυτον...

nescafe
26-05-09, 02:27
Ναι, από τα εγκυρα κρινεται (και το εκλογικο συστημα -και δεν ειναι μονο ο Βενιζελος που εχασε με περισσοτερες ψηφους .. και ο Καραμανλης θειος, κερδισε τις εκλογες με λιγοτερες ψηφους ), αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν κριθηκε απο ποσους ψηφισαν ΝΔ (που ηταν λιγοτεροι απο την προηγουμενη φορα) αλλα απο αυτους που δεν πηγαν να ψηφισουν κι ανεβασαν τα ποσοστα της ΝΔ

Ειναι γνωστο πως κερδιζε ο δοτος θειος την 8ετια 1955-63.
Δε νομιζω οτι ειχε ποτέ λιγοτερες σε αριθμους ψηφους αλλα συνεβαιναν αλλα(εκτροπα, βια+νοθεια, τριφασικο συστημα, ψηφιζαν και τα δεντρα κλπ).
Το εκλογικο συστημα ειναι ο τροπος για να παρεις την πλειοψηφια στο κοινοβουλιο(151 εδρες τουλαχιστον)

Παντα αυτοι που δεν πανε να ψηφισουν ουσιαστικα ανεβαζουν τα ποσοστα ολων των κομματων, και περισσοτερο των πρωτων(το ιδιο συμβαινει και με τα ακυρα-λευκα)

ashton
26-05-09, 09:34
Το 1956, ο θειος Καραμανλής με την ΕΡΕ πήρε 1.594.112 ψηφους, 47,38% και 165 έδρες
ενώ η Δημοκρατική Ένωση είχε 1.620.007, 48,15% αλλά μόλις 132 εδρες ..

Tiberius
26-05-09, 09:53
Το 1956, ο θειος Καραμανλής με την ΕΡΕ πήρε 1.594.112 ψηφους, 47,38% και 165 έδρες
ενώ η Δημοκρατική Ένωση είχε 1.620.007, 48,15% αλλά μόλις 132 εδρες ..

Έχω ακούσει πολλά τέτοια κουφά με τον εθνάρχη.
Στην σημερινή εποχή εννοείται οτι κάτι τέτοια δέν θα περνούσαν με τίποτα.

........Auto merged post: Tiberius πρόσθεσε 5 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ο Λεβεντης μπορει να φαινεται ενας γραφικος γεροντακος αλλα με τοσα που τους εχει συρει και δεν του κανουν τιποτα τοσο χρονια(και μιλαμε για βρισιδι οχι διπλωματιες και τετοια), πιστευω οτι πρεπει να εχει πολλα απο τα απλυτα τους στα χερια του.Δεν ξερω ισως και να τον αφηνουν απλα για την διακωμωδηση...:hmm:

Όχι και γεροντάκος 59 χρονών είναι του 1950 γεννηθείς, εγώ νομίζω οτι δέν έχει τίποτα στα χέρια του άν είχε δέν θα είχε κανένα πρόβλημα να τα παρουσιάσει, καμμένο χαρτί είναι για την πολιτική δέν θα είχε να χάσει τίποτα.
Ξέρει την βρωμιά που υπάρχει λέει όσο μπορεί τα πράγματα με το όνομα τους, όσο και να φωνάζει σε ότι λέει έχει δίκιο το κατεστημένο προσπαθεί να τον γελοιοποιήσει και τα έχει καταφέρει να τον απομονώσει εντελώς απο τον κόσμο. Μονάχα ο δημοσιογράφος Μάνεσης τον προσκάλεσε προχθές στην εκπομπή του μετά απο πάρα πολλά χρόνια και είναι προς τιμή του.

nfotis
26-05-09, 11:08
H απάντηση στο ερώτημα που τίθεται είναι 'ΝΑΙ'.

Επειδή για μένα η αποχή και το άκυρο είναι σοβαρό σφάλμα που τροφοδοτεί τα δύο μεγάλα κόμματα.

Δεν θυμάμαι που αναφέρθηκε το παρακάτω επιχείρημα, αλλά το επαναλαμβάνω στο περίπου (από μνήμης):

- Η ΝΔ πήρε 1.3 εκατ. έγκυρες και κέρδισε
- Το ΠΑΣΟΚ πήρε 1.1 εκατ. ψήφους και βγήκε δεύτερο

Σε αυτές τις ευρωεκλογές ΔΕΝ ψήφισαν (αποχή και παραλίες) άλλο 1 εκατομύριο.

Αν αυτό το 1 εκατομύριο ψήφιζε μαζικά κάτι άλλο (του κερατά, τόσα και τόσα κόμματα υπάρχουνε διαθέσιμα), δεν θα γινόταν σεισμός στο πολιτικό σκηνικό;

Δεν δικαιούνται μετά αυτό το ένα εκατομύριο απέχοντες να διαμαρτύρεται για τις επιλογές των κρατούντων, όταν δεν συμμετείχε στην όλη διαδικασία.

Ν.Φ.

ashton
26-05-09, 11:16
Έχω ακούσει πολλά τέτοια κουφά με τον εθνάρχη.
Στην σημερινή εποχή εννοείται οτι κάτι τέτοια δέν θα περνούσαν με τίποτα.


ειχε το τριζωνικό συστημα τότε...
όπου είχε πλειοψηφία (πχ Σερρες) ισχυε το πλειοψηφικό -> ολες οι εδρες στον πρωτο.
οπου παιζόταν, είχε ενισχυμενη αναλογική
σε κάτι Β'Πειραιά κλπ με ισχυρή αριστερά είχε απλή αναλογική..

WAntilles
26-05-09, 11:32
ειχε το τριζωνικό συστημα τότε...
όπου είχε πλειοψηφία (πχ Σερρες) ισχυε το πλειοψηφικό -> ολες οι εδρες στον πρωτο.
οπου παιζόταν, είχε ενισχυμενη αναλογική
σε κάτι Β'Πειραιά κλπ με ισχυρή αριστερά είχε απλή αναλογική..

Είχε επίσης βία, νοθεία, και στους εκλογικούς καταλόγους δέντρα και οικόπεδα.

Ψήφιζαν μέχρι κι οι ελιές.

ashton
26-05-09, 14:07
Ε τόσες ελιές έχει ο τόπος. Αδικία να μη συμμετέχουν στα κοινά :-)

nescafe
26-05-09, 17:01
Το 1956, ο θειος Καραμανλής με την ΕΡΕ πήρε 1.594.112 ψηφους, 47,38% και 165 έδρες
ενώ η Δημοκρατική Ένωση είχε 1.620.007, 48,15% αλλά μόλις 132 εδρες ..
Οk, ευχαριστω για τη διορθωση.


Έχω ακούσει πολλά τέτοια κουφά με τον εθνάρχη.
Στην σημερινή εποχή εννοείται οτι κάτι τέτοια δέν θα περνούσαν με τίποτα.

Mα ειναι θεμα εκλογικου νομου, γιατι να μην περνουσαν? Αν αυριο ψηφιστει ενας τετοιος εκλογικος νόμος θα ισχυσει κανονικα. Μηπως ειναι λογικο να παιρνεις 2.9% αλλα να μη βγαζεις βουλευτη? Οι κουφοι νόμοι(εκλογικοι και αλλοι) περισσευαν παντα σ αυτη τη χωρα.




Όχι και γεροντάκος 59 χρονών είναι του 1950 γεννηθείς, εγώ νομίζω οτι δέν έχει τίποτα στα χέρια του άν είχε δέν θα είχε κανένα πρόβλημα να τα παρουσιάσει, καμμένο χαρτί είναι για την πολιτική δέν θα είχε να χάσει τίποτα.
Ξέρει την βρωμιά που υπάρχει λέει όσο μπορεί τα πράγματα με το όνομα τους, όσο και να φωνάζει σε ότι λέει έχει δίκιο το κατεστημένο προσπαθεί να τον γελοιοποιήσει και τα έχει καταφέρει να τον απομονώσει εντελώς απο τον κόσμο. Μονάχα ο δημοσιογράφος Μάνεσης τον προσκάλεσε προχθές στην εκπομπή του μετά απο πάρα πολλά χρόνια και είναι προς τιμή του.
Ειπαμε... του '51.
Οι δημοσιογραφοι δεν μπορουν να τον καλεσουν γιατι απαγορευεται αυστηρως απ τα αφεντικα τους. Δε ξερω τι ειπε στο Μανεση(πότε?) αλλα τον ειχε καλεσει ο Παπαδακης και μετα απο λιγο τρομοκρατημενος του ειπε ".... θα χασουμε τη δουλεια μας κ. προεδρε":rolleyes:


ειχε το τριζωνικό συστημα τότε...
όπου είχε πλειοψηφία (πχ Σερρες) ισχυε το πλειοψηφικό -> ολες οι εδρες στον πρωτο.
οπου παιζόταν, είχε ενισχυμενη αναλογική
σε κάτι Β'Πειραιά κλπ με ισχυρή αριστερά είχε απλή αναλογική..
τριφασικο, παρακαλω:)

Tiberius
26-05-09, 20:14
Mα ειναι θεμα εκλογικου νομου, γιατι να μην περνουσαν? Αν αυριο ψηφιστει ενας τετοιος εκλογικος νόμος θα ισχυσει κανονικα. Μηπως ειναι λογικο να παιρνεις 2.9% αλλα να μη βγαζεις βουλευτη? Οι κουφοι νόμοι(εκλογικοι και αλλοι) περισσευαν παντα σ αυτη τη χωρα.

Δέν μπορώ να καταλάβω πώς δεχόταν ο κόσμος εκείνη την εποχή τέτοιους νόμους χωρίς να αντιδρά καθόλου, πιθανώς δέν θα υπήρχε καθόλου ενημέρωση.
Αυτοί οι εκλογικοί νόμοι του εθνάρχη περισσότερο πρωτόγονοι έδειχναν:hmm:

Βλάχα
26-05-09, 23:16
Ωρες ώρες απορώ λένε για αποχή λένε δεν πάει άλλο και όμως ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που πάνε να τους κουνήσουν τα παλιοσημαιάκια και να τους καλώορισουν όπου πάνε.Κατά τα άλλα πως μας έκαναν έτσι και χάσαμε τις δουλειές μας και πεινάμε.Πάντως και εμένα με οικολόγους με βλέπω.

ashton
27-05-09, 01:31
Δέν μπορώ να καταλάβω πώς δεχόταν ο κόσμος εκείνη την εποχή τέτοιους νόμους χωρίς να αντιδρά καθόλου, πιθανώς δέν θα υπήρχε καθόλου ενημέρωση.
Αυτοί οι εκλογικοί νόμοι του εθνάρχη περισσότερο πρωτόγονοι έδειχναν:hmm:

Υπάρχουν και χειρότερα και πιο σύγχρονα...
Στην Μεγ.Βρετανία το 1983, μετά τα Falklands, οι Εργατικοί είχαν 27% και περίπου 200 έδρες και οι Φιλελεύθεροι-Συμμαχία 25% και 20κάτι ...
2% διαφορά, και 180 εδρες :-)

manoulamou
27-05-09, 18:24
Πάντως και εμένα με οικολόγους με βλέπω.
Ποιους απ ολους; Γιατι όπως μια εποχη
ηταν τρεντι οι "σοσιαλιστες" τωρα ειναι οι "οικολογοι"!
Μηπως τελικα ειχε δικιο μακαριτης ο Τσαρουχης... που ελεγε
πως εισαι ο,τι δηλωσεις σ αυτον τον τοπο;;;
Μονο για το μελλον της Ενωσης και τις κατευθυντηριες γραμμες
των κομματων για μια πιο ενιαια και δυνατη Ευρωπη δεν γινεται συζητηση...
Μετα θα λεμε πως εχουν εκλεγει αναξιοι να εκπροσωπησουν τα εθνικα μας συμφεροντα!
Αλλά μηπως και τους πραγματικα σωστους Ευρωβουλευτες τους μαθαμε ποτε;
:twisted::viking

nescafe
27-05-09, 21:18
Ωρες ώρες απορώ λένε για αποχή λένε δεν πάει άλλο και όμως ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που πάνε να τους κουνήσουν τα παλιοσημαιάκια και να τους καλώορισουν όπου πάνε.

Kαθολου δεν πρεπει να απορεις, αγαπητη μου βλάχα:)

Προκειται για ανθρωπους που ειναι δορισμενοι ή ευελπιστουν δε διορισμο ή σε προαγωγη ή κατι παρομοιο. Παιζεται το ψωμι(ή το παντεσπανι) τους, καταλαβες?
Κι εσυ στη θεση τους αν ησουν, το ιδιο θα εκανες...

flamelab
28-05-09, 05:59
Ποιους απ ολους; Γιατι όπως μια εποχη
ηταν τρεντι οι "σοσιαλιστες" τωρα ειναι οι "οικολογοι"!
Μηπως τελικα ειχε δικιο μακαριτης ο Τσαρουχης... που ελεγε
πως εισαι ο,τι δηλωσεις σ αυτον τον τοπο;;;
Μονο για το μελλον της Ενωσης και τις κατευθυντηριες γραμμες
των κομματων για μια πιο ενιαια και δυνατη Ευρωπη δεν γινεται συζητηση...
Μετα θα λεμε πως εχουν εκλεγει αναξιοι να εκπροσωπησουν τα εθνικα μας συμφεροντα!
Αλλά μηπως και τους πραγματικα σωστους Ευρωβουλευτες τους μαθαμε ποτε;
:twisted::viking

To αστείο manoulamas είναι ότι όσοι λένε "θα ψηφίσω Οικολόγους-Πράσινους" δεν έχουν ιδέα για το καταστατικό τους και τις προθέσεις τους :p Λένε "ααααααα, εεεεε, για οικολογία θα μιλάνε, εεεεεεεε;".

Κούνια που τους κούναγε :p

Athens1908
28-05-09, 12:50
Mια ερώτηση:στις Ευρωεκλογές ειναι υποχρεωτική η προσέλευση στις κάλπες?
βαση ευρωπαικου συνταγματος ΟΧΙ
βαση ελληνικού ναι..
τελικα τί ισχυει?

και αν δεν πας τι επιπτώσεις εχεις? :whistle:

nothing
28-05-09, 12:53
υπερισχυει στην πραξη το ευρωπαικο κανονικα...εγω δεν εχω ακουσει και κανεναν που να ειχε προβλημα παροτι δεν πηγε παντως...

Athens1908
28-05-09, 12:57
υπερισχυει στην πραξη το ευρωπαικο κανονικα...εγω δεν εχω ακουσει και κανεναν που να ειχε προβλημα παροτι δεν πηγε παντως...

ναι,το πιο λογικο αυτο ειναι

ashton
28-05-09, 13:27
Είναι υποχρεωτικό μεν, δεν υπάρχουν ουσιαστικά πλέον κυρώσεις δε.

alwaysalone
29-05-09, 00:32
Ψαχνοντας για τα υποψηφια κομματα -ειναι 27 τελικά (http://kosmosnews.blogspot.com/2009/05/2009-27.html)-, επεσε το ματι μου, μετα απο τις συνηθισμενες ανασυγκροτήσεις και συμμαχίες :p, σε ενα κομμα με ονομα "Κομμα νεων (http://kommaneon.blogspot.com/)".

Γνωμες? :hmm:

sonypspgr
29-05-09, 01:17
επειδη δεν εχω ασχοληθει με αυτα
τι θα κερδισει κανεις απο αυτον που θα βγει?

cranky
29-05-09, 01:24
Ο,τι κερδίσει κι' απ' αυτόν που θα χάσει:ΤΙΠΟΤΑ.

nescafe
29-05-09, 15:18
επειδη δεν εχω ασχοληθει με αυτα
τι θα κερδισει κανεις απο αυτον που θα βγει?

Tον διορισμο που του εχει ταξει:lol:


Ψαχνοντας για τα υποψηφια κομματα -ειναι 27 τελικά (http://kosmosnews.blogspot.com/2009/05/2009-27.html)-, επεσε το ματι μου, μετα απο τις συνηθισμενες ανασυγκροτήσεις και συμμαχίες :p, σε ενα κομμα με ονομα "Κομμα νεων (http://kommaneon.blogspot.com/)".


Γιατι στην Ενωση Κεντρωων εχουν αποσιωποιητικα?

alwaysalone
29-05-09, 19:28
Γιατι στην Ενωση Κεντρωων εχουν αποσιωποιητικα?

Χαχα! Τωρα το προσεξα να σου πω την αληθεια! Πολύ γελιο!

Ασχετο, αλλά δεν ηξερα οτι υπαρχουν τρια κόμματα οικολογων. Το γελιο ειναι οτι το ενα κομμα λεγεται "οικολογοι πρασινοι" λες και οι αλλοι ειναι οικολογοι κοκκινοι..! Βεβαια μπορει να ειναι υποννουμενο, οτι ειναι οικολογοι που προερχονται απο το Πασοκ ή απο τον Παναθηναικό :p


Κατι αλλο, ειχα ακουσει οτι αν μπεις μεσα στον ειδικα διαμορφωμενο χωρο για να ψηφισεις, κανεις δεν εχει δικαιωμα απο το νομο να σε ενοχλησει... Και καπου ειχα ακουσει καποιον που ειχε πει το εξης: "Φανταστειτε να μπει καποιος και να μεινει μεσα 10 ωρες :p, προφασιζόμενος οτι δε μπορει να αποφασισει" . Χχαχα! Πολυ γελιο! Αυτο θα πει σαμποταζ με καθε νομιμο μεσο.. :p:p

ashton
29-05-09, 21:34
Το πράσινοι έχει μπει γιατι είναι στο ίδιο μηκος κύματος με τους πράσινους (Die Grünen) στη Γερμανία
(κι επίσης τα περισσότερα κόμματα που ανηκουν στην ιδια ευρωπαικη ομαδα το έχουν σαν συνθετικό
http://www.europeangreens.org/cms/default/rubrik/9/9209.member_parties.htm )

nescafe
29-05-09, 22:50
Χαχα! Τωρα το προσεξα να σου πω την αληθεια! Πολύ γελιο!

Ασχετο, αλλά δεν ηξερα οτι υπαρχουν τρια κόμματα οικολογων. Το γελιο ειναι οτι το ενα κομμα λεγεται "οικολογοι πρασινοι" λες και οι αλλοι ειναι οικολογοι κοκκινοι..! Βεβαια μπορει να ειναι υποννουμενο, οτι ειναι οικολογοι που προερχονται απο το Πασοκ ή απο τον Παναθηναικό :p


Κατι αλλο, ειχα ακουσει οτι αν μπεις μεσα στον ειδικα διαμορφωμενο χωρο για να ψηφισεις, κανεις δεν εχει δικαιωμα απο το νομο να σε ενοχλησει... Και καπου ειχα ακουσει καποιον που ειχε πει το εξης: "Φανταστειτε να μπει καποιος και να μεινει μεσα 10 ωρες :p, προφασιζόμενος οτι δε μπορει να αποφασισει" . Χχαχα! Πολυ γελιο! Αυτο θα πει σαμποταζ με καθε νομιμο μεσο.. :p:p

Γιατι εχουν γελιο τα αποσιωποιητικα?:hmm:
Μηπως ειχαν επιφυλαξη για πιθανη επεκταση της ονομασιας του κομματος?

Ο προσδιορισμος "πρασινοι" μαλλον βγαινει απ τα χρωματα του Ουρανιου Τοξου(μπλε+κιτρινο=πρασινο) στου οποιου τις αποψεις οι Πρασινοι προσχωρουν ανερυθριαστα. Και μια και ο λογος για τους ανθελληνες, να εδω (http://www.youtube.com/watch?v=-_8RByLF260) ενα βιντεακι με συνεντευξη του Π.Φιλιποβ Βοσκοπουλου στον Βαλιανατο...

Κι ομως, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να σε ενοχλησουν μεσα στον ειδικα διαμορφωμενο χωρο. Δες εδω (http://www.youtube.com/watch?v=2ZILPq6in9Y&feature=PlayList&p=2BD8531513629710&playnext=1&playnext_from=PL&index=7) πχ.:lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.