PDA

Επιστροφή στο Forum : Θα ψηφισετε στις Ευρωεκλογες??????Οεο!!!!



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

vasilis_val
23-04-09, 09:28
Εχω μεγάλη περιέργεια να δω την εξέλιξη στο θεμα αυτο......γενικα σαν λαος ειμαστε γκρινιαριδες...τωρα η κατασταση δεν παει αλλο οπως ολοι λενε και διαμαρτυρονται. Αραγε θα αλλαξει κατι?
Εγω προσωπικα δεν σκοπευω να ψηφισω στις ευρωεκλογες και αρνουμαι να χρησιμοποιησω αυτο το δικαιωμα(ετσι οπως μου το εχουν κανει......) και θα ηθελα να ξερω....
Ισχυουν αυτα που διαδιδουν ολα τα καναλια και εφμεριδες περι τεραστιας αποχης?

Εσεις τι θα κάνετε??????
:hmm::hmm::hmm::hmm:

no_logo
23-04-09, 09:38
τα κανάλια καλλιεργούν το κλίμα αυτό για να μην πάνε οι απογοητευμένοι (κυρίως) από τον δικομματισμό να ψηφίσουν. Για να μην φανεί η κρίση αξιοπιστίας τους.

Δεν συμμετέχεις στα κοινά (δεν εννοώ μόνο την ψήφο ανα 4 χρόνια) είσαι άξιος της μοίρας σου, αυτής που καταριέσαι και οργίζεσαι

hammer21
23-04-09, 11:02
Και γιατι να μην ψηφισεις?Μονο το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ και τα λοιπα καλοπαιδα υπαρχουν?Δεν μπορει να μην υπαρχει ενα κομμα να σε κεφραζει λιγο παραπανω.Προσωπικα σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το ριξω σε κανα οικολογο.

mpirarxos
23-04-09, 11:05
ψηφο σε κανενα μακακα.μπορντελο τα κανω και μονος μου
που ελεγε και ενας τοιχος καπου που ειχα δει

vasilis_val
23-04-09, 11:07
Πραγματικα αν υπηρχε ακομα ο Βεργης θα το ειχα ριξει αβλεπη!!!!!
πρεπει να βαλουμε κανεναν τρελο μεσα στην βουλη για να φοβηθουν και λιγο οι αλλοι. Φιλε μου συγνωμη αλλα δεν πιστευω οτι εχω επιλογη...ολοι ειναι ιδιοι και θα ειναι για παντα ετσι,,,εχουμε καταντησει να ψηφιζουμε τον λιγοτερο επικυνδυνο και οχι τον καλυτερο,, με ολα αυτα τα λαμογια τα οποια δεν μας εκφραζουν.

Συμφωνω και εγω.....μπορντελο τα κανω και μονος μου

No-Name
23-04-09, 11:25
Ήθελα να ψηφίσω αλλά μου τα σκάτωσε η Ελληνική Πρεσβεία εδώ και σπάστηκα....

Ακόμα και εκτός με παιδεύει η χώρα!:mad:

BlueAngel
23-04-09, 11:28
"Μαυρο στον Μαυρογυαλούρο και μαυρο δαγκωτο"!!!!

ασε που μας χαλανε και το 3μερο του Αγ. Πνευματος κυριακατικα!!!:angryr::down:

vasilis_val
23-04-09, 11:36
Εγω λεω να παω για μπανακι το τριημερο να χαλαρωσω:twisted::whistle:

Tiberius
23-04-09, 11:38
τα κανάλια καλλιεργούν το κλίμα αυτό για να μην πάνε οι απογοητευμένοι (κυρίως) από τον δικομματισμό να ψηφίσουν. Για να μην φανεί η κρίση αξιοπιστίας τους.

Δεν συμμετέχεις στα κοινά (δεν εννοώ μόνο την ψήφο ανα 4 χρόνια) είσαι άξιος της μοίρας σου, αυτής που καταριέσαι και οργίζεσαι

Σωστά ο καλύτερος τρόπος διαμαρτυρίας άν γίνουν μόνο ευρωεκλογές εννοείται οτι θα γίνουν κουκουλώνοντας τα σκάνδαλα είναι να ψηφίσουμε ΠΑΣΟΚ, αυτό θα κάνω και εγώ. Μόνο άν βρεθούν δεύτεροι με μιά μεγάλη σε ποσοστό διαφορά απο τον πρώτο μπορεί να ταρακουνήσει τους κυβερνώντες, να τους προβληματίσει και να τους κάνει να αλλάξουν πορεία.

vasilis_val
23-04-09, 11:49
Δεν σε καταλαβαινω....και μετα απο λιγα χρονια θα ψηφισεις παλι μπλε για να ερθει το Πασοκ δευτερο και να το ταρακουνησεις? Εχω κουραστει με τους ιδιουσ και τους ιδιους, αραγε πιο απο τα δυο παιδια του Καραμανλη θα γινει ο επομενος Αρχηγος Κυβερνησης?Η μηπως ο γιοκας του Γιωργακι? Μπλε-Πρασινο-μπλε-πρασινο-μπλε-πρασινο-μπλε-πρασινο...........

και εγω λεω κατα την γνωμη μου......
μαυρο-μαυρο-μαυρο-μαυρο-μαυρο για ολα τα χρεη που μασ φορτωσαν ολοι τους!!!!!!χρηματιστηρια,Siemens,βατοπαιδι,μιζες,ομολογα,ζαρντινιερες, σφαλιση,παιδεια
και πολλα παρα πολλα αλλα!!!!!!
Και απο τους μπλε και απο τους πρασινουσ!!!!!! στα αλλα χρωματα δεν αναφερομαι καθολου γιατι αυτοι ζουν σε αλλο πλανητη και σε αλλο κοσμο.....

Tiberius
23-04-09, 11:59
Δεν σε καταλαβαινω....και μετα απο λιγα χρονια θα ψηφισεις παλι μπλε για να ερθει το Πασοκ δευτερο και να το ταρακουνησεις? Εχω κουραστει με τους ιδιουσ και τους ιδιους, αραγε πιο απο τα δυο παιδια του Καραμανλη θα γινει ο επομενος Αρχηγος Κυβερνησης?Η μηπως ο γιοκας του Γιωργακι? Μπλε-Πρασινο-μπλε-πρασινο-μπλε-πρασινο-μπλε-πρασινο...........

Οι ίδιοι το λένε όλοι οι βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας λένε το ίδιο πράγμα "περιμένουμε να δούμε τα αποτελέσματα των ευρωεκλογών, άν η διαφορά είναι μικρότερη των 3 μονάδων δικαιωνόμαστε και εμείς και ο Καραμανλής"
Άρα για να μήν δικαιωθούν η διαφορά πρέπει να είναι πάνω απο 3, αν δέν θέλετε πράσινους μπορούμε να βγάλουμε κανένα άλλο κόμμα πρώτο το ΚΚΕ ή τον ΛΑΟΣ με διαφορά άνω των 3 μονάδων αλλά το βλέπω πολύ χλωμό.

dimkord
23-04-09, 12:00
το να μην ψηφιζει καποιος ειναι σα να λεει "καντε ο,τι θελετε, εμενα δε με νοιαζει"

vasilis_val
23-04-09, 12:04
Αν υπαρχει αποχη πανω απο 50% αυτο θα καταλαβουν?Εσυ τι λεσ?
Νυχτα θα φυγουν ολοι τους.....

Tiberius
23-04-09, 12:12
Kαι η μεγάλη αποχή πολύ καλό είναι δέν αμφιβάλω, αλλά και σε αυτούς που θα ψηφίσουν θα πρέπει να υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά γιατί μεγάλος αριθμός βολεμένων απο την άλλη θα πάει να ψηφίσει με κλειστά μάτια.
Διαφορετικά η αποχή πάει χαμένη, δέν πολυσκοτίζονται αυτοί απο τα μεγάλα ποσοστά αποχής ακολουθούμε το σύνταγμα σου λένε.

no_logo
23-04-09, 12:13
Σωστά ο καλύτερος τρόπος διαμαρτυρίας άν γίνουν μόνο ευρωεκλογές εννοείται οτι θα γίνουν κουκουλώνοντας τα σκάνδαλα είναι να ψηφίσουμε ΠΑΣΟΚ, αυτό θα κάνω και εγώ. Μόνο άν βρεθούν δεύτεροι με μιά μεγάλη σε ποσοστό διαφορά απο τον πρώτο μπορεί να ταρακουνήσει τους κυβερνώντες, να τους προβληματίσει και να τους κάνει να αλλάξουν πορεία.

όχι βέβαια
είναι επιβράβευση της πολιτικής της ΝΔ
Γιατί Πασοκ και ΝΔ την ίδια πολιτική ακολουθούν





Αν υπαρχει αποχη πανω απο 50% αυτο θα καταλαβουν?Εσυ τι λεσ?
Νυχτα θα φυγουν ολοι τους.....

Λες ε;
Στις ΗΠΑ που η συμμετοχή στις εκλογές είναι μειοψηφική
Είδες ταρακούνημα δηλαδή;
Αντίθετα σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχεις για το πολιτικό σύστημα

vasilis_val
23-04-09, 12:22
Βασικα εχω καλυτερη ιδεα.......αντι να πατε να ψηφισετε παμε ολοι μαζι στο Συνταγμα να πιασουμε και τα 300 λαμογια και να τα κανουμε τοπι στο ξυλο την ημερα των εκλογων!!!!!! Να δουμε μετα με μειοψηφια στην βουλη τι θα γινει.....
Δεν εχουμε επιλογη!!!!!!!!!!!!!
Πρεπει να διαλεξουμε αναμεσα σε 5 κλεφτεσ και απατεωνες οι οποιοι ολοι συνδεονται οικογενειακα μεταξυ τους?????
:angryr::angryr:

Tiberius
23-04-09, 12:27
όχι βέβαια
είναι επιβράβευση της πολιτικής της ΝΔ
Γιατί Πασοκ και ΝΔ την ίδια πολιτική ακολουθούν

Σωστά το λές αλλά ποιός σε ακούει?
Αφού σε όλες τις εκλογές παίρνουν πάντοτε και οι δύο άνω του 80%, με ΠΑΣΟΚ και ΝΔ μπορείς να τα βάλεις με το 85% του λαού που τους διαλέγει όχι.

no_logo
23-04-09, 12:35
Σωστά το λές αλλά ποιός σε ακούει?
Αφού σε όλες τις εκλογές παίρνουν πάντοτε και οι δύο άνω του 80%, με ΠΑΣΟΚ και ΝΔ μπορείς να τα βάλεις με το 85% του λαού που τους διαλέγει όχι.

Ας κάνει ο καθένας αυτό που του αναλογεί

Πχ εσύ που λες πως το αντιλαμβάνεσαι αυτό να μην ρίξεις Πασοκ ;):whistle: , να προτείνεις σε κουβέντες άλλες λύσεις

........Auto merged post: no_logo πρόσθεσε 4 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Βασικα εχω καλυτερη ιδεα.......αντι να πατε να ψηφισετε παμε ολοι μαζι στο Συνταγμα να πιασουμε και τα 300 λαμογια και να τα κανουμε τοπι στο ξυλο την ημερα των εκλογων!!!!!! Να δουμε μετα με μειοψηφια στην βουλη τι θα γινει.....
Δεν εχουμε επιλογη!!!!!!!!!!!!!
Πρεπει να διαλεξουμε αναμεσα σε 5 κλεφτεσ και απατεωνες οι οποιοι ολοι συνδεονται οικογενειακα μεταξυ τους?????
:angryr::angryr:


δεν είναι όλοι ίδιοι ;)

Σχέσεις οικογενειοκρατίας, μοντέλα και ηθοποιούς που θα τους ξαναδείς ξανά μετά από 4 χρόνια, ανύπαρκτους πολιτικά που προωθούνται γιατί είναι όμορφοι ή γνωστοί από το επάγγελμά τους δεν αναδεικνύουν τα κόμματα της αριστεράς

CatMarg
23-04-09, 12:37
Αχ μωρέ no_logo,τα λες πάρα πολύ σωστά αλλά φοβάμαι οτι θα φάμε μια απ'τα ίδια!

mpirarxos
23-04-09, 12:45
δεν είναι όλοι ίδιοι ;)

Σχέσεις οικογενειοκρατίας, μοντέλα και ηθοποιούς που θα τους ξαναδείς ξανά μετά από 4 χρόνια, ανύπαρκτους πολιτικά που προωθούνται γιατί είναι όμορφοι ή γνωστοί από το επάγγελμά τους δεν αναδεικνύουν τα κόμματα της αριστεράς

ναι γι'αυτο ο Γκλετσος(ο Αποστολος) ειχε βγει δημοτικος συμβουλος με το ΚΚΕ.Επειδη ητανε χρονια κομμουνιστης μαλλον και κοινωνικος αγωνιστης

dimitriskts
23-04-09, 12:48
το να μην ψηφιζει καποιος ειναι σα να λεει "καντε ο,τι θελετε, εμενα δε με νοιαζει"

Γιατί αν ψηφίσουμε πάλι ότι θέλουν δεν θα κάνουν?????

Εγώ λέω να την κάνουμε σιγά σιγά προς τα έξω να μείνουν αυτοί και οι μετανάστες!!!!!:p

vasilis_val
23-04-09, 12:54
Το εχω σκεφτει και αυτο.....αλλα να ειναι καλα η μανουλα μου που θα μαραζωσει......

hammer21
23-04-09, 12:57
ναι γι'αυτο ο Γκλετσος(ο Αποστολος) ειχε βγει δημοτικος συμβουλος με το ΚΚΕ.Επειδη ητανε χρονια κομμουνιστης μαλλον και κοινωνικος αγωνιστης

Εσυ το χεις πιασει το νοημα:rofl::p


Γιατί αν ψηφίσουμε πάλι ότι θέλουν δεν θα κάνουν?????


Αν δεν πιεσουμε καταστασεις παντως τα πραγματα θα χειροτερεψουν και αλλο.Οταν εχεις ατομα που σου λενε πχ, εγω οτι και να γινει μονο στον Κωστακη θα το ριξω, τι περιμενουμε?Και αυτοι βρισκουν και τα κανουν.

no_logo
23-04-09, 12:57
ναι γι'αυτο ο Γκλετσος(ο Αποστολος) ειχε βγει δημοτικος συμβουλος με το ΚΚΕ.Επειδη ητανε χρονια κομμουνιστης μαλλον και κοινωνικος αγωνιστης

άλλα λόγια να αγαπιόμαστε
εγώ αναφέρομαι σε κεντρικές πολιτικές των κομμάτων
Δηλαδή αν μπορούσαν τα 2 κόμματα εξουσίας να έχουνε όλους τους βουλευτές τους στο επίπεδο του Καρρά(ανύπαρκτος για 4 χρόνια), της Καιλή (άλλη ανύπαρκτη), Γκερέκου (άλλη μία), υιός μητσοτάκη, υιός κεφαλογιάνη, ο κατάλογος δεν έχει τελειωμό, θα το είχαν κάνει
Στα κόμματα της Αριστεράς ΔΕΝ είναι πολιτική επιλογή

dimitriskts
23-04-09, 12:58
Το εχω σκεφτει και αυτο.....αλλα να ειναι καλα η μανουλα μου που θα μαραζωσει......

Μόλις πάρει σύνταξη εαν εργάζεται πείσε την να επενδύσει σε μια εξοχική κατοικία στην Ευρώπη (ήσυχη ζωή, όμορφα τοπία κλπ κλπ) μετά την παίρνεις μαζί κι απο δώ παν κι άλλοι....:cool:

vasilis_val
23-04-09, 13:02
Ρε παιδια εγω τουσ καταλαβαινω παντως....20 χρονια με Πασοκ ειχαν πεινασει και τωρα 8 χρονια επεσαν με τα μουτρα στο φαι με τοσο παθος που δεν σκεφτηκαν να καλυψουν τα ιχνη τους(βλεπεται οι κομαντος του Πασοκ ειχαν πειρα πωσ να το κανουμε και δεν τουσ καταλαβαν(Χρηματιστηριο-->κλασσικη περιπτωση αναποδης συναρμολογησης(α ρε Τσακωνα Αθανατε!!!)......το κακο παλι ειναι οτι οι αλλοι (πασοκ)με το να καθονται 8 χρονια ειναι πλεον ξεκουραστοι και προβλεπω να μη ναφησουν τιποτα(τι χρεοσ 80 δισ και πρασινα αλογα).

Tiberius
23-04-09, 13:06
Αν δεν πιεσουμε καταστασεις παντως τα πραγματα θα χειροτερεψουν και αλλο.Οταν εχεις ατομα που σου λενε πχ, εγω οτι και να γινει μονο στον Κωστακη θα το ριξω, τι περιμενουμε?Και αυτοι βρισκουν και τα κανουν.

Bέβαια ο καταλληλότερος, ο μέγιστος, ο αλάνθαστος, το ισχυρό χαρτί του κόμματος της παράταξης της πολιτικής και της χώρας.
Πρέπει κάποια στιγμή το ισχυρό χαρτί να καταλάβει οτι δέν έχει την μοναδικότητα υπάρχουν και άλλα ισχυρότερα του.

x69pr
23-04-09, 13:10
μπας και θα κάνει διαφορά είτε πάμε είτε όχι?? απλά εάν πάμε θα έχουμε μείνει με την ιδέα οτι προσπαθήσαμε... Στην τελική οι βολεμένοι από τα ρουσφέτια είναι τόσοι πολλοί και αυξάνονται, οπότε το μόνο σίγουρο είναι οτι η κυβέρνηση γαλαζοπράσινη θα είναι μια ζωή...

vasilis_val
23-04-09, 13:59
:hammered::2guns::shoot::rifle::gun::jedi:

Απλα θα γινει πολεμος στα ΜΜΕ......
Ολο τα ιδια και τα ιδια καθε φορα

hammer21
23-04-09, 14:44
Τωρα που το θυμηθηκα, να κανω μια ερωτηση(ψιλο off topic)....Επειδη ειμαι ετεροδημοτης, πρεπει να δηλωσω οτι θελω να ψηφισω για ευρωεκλογες στην Αθηνα?Και αν δεν το κανω πρεπει να παω στον τοπο που ειναι η μεριδα μου?Επισης ισχυει οπως και στις βουλευτικες οτι αν ειναι παω απο 400χλμ η αποσταση δικαιουμαι να μην παω χωρις καμια κυρωση?:hmm:

BlueAngel
23-04-09, 14:49
Εγω λεω να παω για μπανακι το τριημερο να χαλαρωσω:twisted::whistle:

Δεν ειμαι σιγουρη αλλα νομιζω ειναι υποχρωτικο.:hmm:..θα μαθω ομως!;)

........Auto merged post: BlueAngel πρόσθεσε 2 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Βασικα εχω καλυτερη ιδεα.......αντι να πατε να ψηφισετε παμε ολοι μαζι στο Συνταγμα να πιασουμε και τα 300 λαμογια και να τα κανουμε τοπι στο ξυλο την ημερα των εκλογων!!!!!! Να δουμε μετα με μειοψηφια στην βουλη τι θα γινει.....
Δεν εχουμε επιλογη!!!!!!!!!!!!!
Πρεπει να διαλεξουμε αναμεσα σε 5 κλεφτεσ και απατεωνες οι οποιοι ολοι συνδεονται οικογενειακα μεταξυ τους?????
:angryr::angryr:

"Γκορτσος-Γκορτσος!! Η μαγκουρα στη Βουλη!" (απο το "Τζενη-Τζενη"-μη λενε οτι κανω κομματικη προπαγανδα!!!:p)

nothing
23-04-09, 14:49
απλα κουραστηκα...
ειδα και τα κομματα της αριστερας σε ενα θεμα που βασανιζει χιλιαδες παιδια (βλεπε τειτζηδες κατα τα γνωστα) ,οταν ηρθε η ωρα για τα δικαιωματα των σχολων ολοι μουγκα κανανε και ειδικα ο συριζα που εχει τους μπροσταρηδες στο ΤΕΕ...
[μιλησα γιαυτο γιατι τελευταια ασχοληθηκα αρκετα και βλεπω οτι η αριστερα ειναι και αυτη δεξια...]
τεσπα απλα βαρεθηκα...
οικολογους που ειναι και της εποχης και μαρεσουν πως τα λενε....

BlueAngel
23-04-09, 14:51
το να μην ψηφιζει καποιος ειναι σα να λεει "καντε ο,τι θελετε, εμενα δε με νοιαζει"

Ναι, ενω με το να ψηφιζει...γινεται ο,τι θελει αυτος!:rolleyes:

........Auto merged post: BlueAngel πρόσθεσε 1 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


απλα κουραστηκα...
ειδα και τα κομματα της αριστερας σε ενα θεμα που βασανιζει χιλιαδες παιδια (βλεπε τειτζηδες κατα τα γνωστα) ,οταν ηρθε η ωρα για τα δικαιωματα των σχολων ολοι μουγκα κανανε και ειδικα ο συριζα που εχει τους μπροσταρηδες στο ΤΕΕ...
[μιλησα γιαυτο γιατι τελευταια ασχοληθηκα αρκετα και βλεπω οτι η αριστερα ειναι και αυτη δεξια...]
τεσπα απλα βαρεθηκα...
οικολογους που ειναι και της εποχης και μαρεσουν πως τα λενε....

Ε, αριστερα και δεξια το ιδιο ειναι, δεν το 'ξερες??? Απλα πρεπει να ρωταμε "Οπως μπαινουμε ή οπως βγαινουμε???"(Βεγγος) και ξεκαθαριζει το τοπιο!!;)

vasilis_val
23-04-09, 14:53
Δεν ειναι υποχρεωτικες οι Ευρωεκλογες, γι αυτο και φοβουνται για μεγαλη αποχη

BlueAngel
23-04-09, 14:53
Τωρα που το θυμηθηκα, να κανω μια ερωτηση(ψιλο off topic)....Επειδη ειμαι ετεροδημοτης, πρεπει να δηλωσω οτι θελω να ψηφισω για ευρωεκλογες στην Αθηνα?Και αν δεν το κανω πρεπει να παω στον τοπο που ειναι η μεριδα μου?Επισης ισχυει οπως και στις βουλευτικες οτι αν ειναι παω απο 400χλμ η αποσταση δικαιουμαι να μην παω χωρις καμια κυρωση?:hmm:

Καλεσε το 1500 (ΚΕΠ) να μαθεις;)

CatMarg
23-04-09, 14:55
απλα κουραστηκα...
ειδα και τα κομματα της αριστερας σε ενα θεμα που βασανιζει χιλιαδες παιδια (βλεπε τειτζηδες κατα τα γνωστα) ,οταν ηρθε η ωρα για τα δικαιωματα των σχολων ολοι μουγκα κανανε και ειδικα ο συριζα που εχει τους μπροσταρηδες στο ΤΕΕ...
[μιλησα γιαυτο γιατι τελευταια ασχοληθηκα αρκετα και βλεπω οτι η αριστερα ειναι και αυτη δεξια...]
τεσπα απλα βαρεθηκα...
οικολογους που ειναι και της εποχης και μαρεσουν πως τα λενε....Κι εγώ κάπως έτσι το βλέπω....τουλάχιστον δεν μας παραμυθιάζουν με μα@#$#ες.

Νικαετός
23-04-09, 15:01
Κάπως έτσι σκέφτονται όλοι οι νέοι (καλά σχεδόν όλοι) γιαυτό στο κοινοβούλιο μπαίνουν (κυρίως) άχρηστοι άνθρωποι. Αυτός άλλωστε είναι και ο στόχος τους. Να απαξιώσουν ολόκληρο το σύστημα, ώστε να κοιμίζουν τους νέους και να τους στέλνουν για ... μπάνιο, όπως προανέφερε άλλος χρήστης. Διαλέξτε νέους ανθρώπους και στείλτε τους στο ευρωκοινοβούλιο. ;)

Tiberius
23-04-09, 15:03
Δεν ειναι υποχρεωτικες οι Ευρωεκλογες, γι αυτο και φοβουνται για μεγαλη αποχη

Πλάκα - πλάκα όποιος έχει καμιά άλλη σοβαρή δουλειά να κάνει, ακόμα και κομματόσκυλο να είναι ούτε που θα τις θυμηθεί.
Μιλάμε γι'αυτούς που είναι το εκλογικό τμήμα δίπλα απο το σπίτι τους.

vasilis_val
23-04-09, 15:13
Καλα το ειπα εγω....και Αγιου πνευματος......θα παω 3 ημερο καπου με το αμαξι να κανω καμια βουτια να χαλαρωσω....οπως και να εχει παλι τους ιδιους β3%κες θα εχουμε....

nothing
23-04-09, 15:15
Κάπως έτσι σκέφτονται όλοι οι νέοι (καλά σχεδόν όλοι) γιαυτό στο κοινοβούλιο μπαίνουν (κυρίως) άχρηστοι άνθρωποι. Αυτός άλλωστε είναι και ο στόχος τους. Να απαξιώσουν ολόκληρο το σύστημα, ώστε να κοιμίζουν τους νέους και να τους στέλνουν για ... μπάνιο, όπως προανέφερε άλλος χρήστης. Διαλέξτε νέους ανθρώπους και στείλτε τους στο ευρωκοινοβούλιο. ;)

ποιου νεους?
απο που θα τους μαθω εγω και απο που θα ξερω οτι δεν ειναι σαν ολους τους αλλους?
τα λεω καλοποαιρετα και με τον ιδιο τροπο ωταω διοτι δεν ειναι τυχαιο οτι οσοι ασχολουνται με την πολιτικη και προσπαθουν να βγουν εχουν απο πισω χορηγους και συνηθως ειναι η επομενη γενια των τωρινων...
επισης για να εχεις λεφτα για να ασχοληθεις με την πολιτικη (γιατι αλλιως δεν ασχολησε σοβαρα διοτι προφανως πρεπει να ζησεις απο καπου) σημαινει οτι σε μεγαλο ποσοστο δεν γνωριζεις τι γινεται στα πιο κατω στρωματα απο εσενα κοινωνικα/βιοποριστικα...
ειναι ενας φαυλος κυκλος που δεν βλεπω τον τροπο να σπασει καθως υπαρχουν αγκυλωμενοι ανθρωποι στις αποψεις τους και δεν προκειται να αλλαξουν και το χειοτερο πως βλεπω τους νεους που ασχολουνται με τα κομματα ακομα πιο κολλημενους (ενω ηλπιζα οτι η νεα γενια θα ειναι πιο απελευθερωμενη) και να τραγουδουνε οι μεν για τις πουλαδες τους οι αλλοι με τις εφημεριδες τους αγκαλιτσα ακομα και στον υπνο τους...
απλα τραγικα....
και οταν πας να τους ενωσεις σε μια μικροκοινωνια με κοινα συμφεροντα και επιχειρηματα αυτοι συσπειρωνονται εναντιον σου(ειναι αυτες οι διαφορες που λεγαμε οτι εχουν :p )....

BlueAngel
23-04-09, 15:25
Καλα το ειπα εγω....και Αγιου πνευματος......θα παω 3 ημερο καπου με το αμαξι να κανω καμια βουτια να χαλαρωσω....οπως και να εχει παλι τους ιδιους β3%κες θα εχουμε....

ναι, καλε! γι' αυτο ειπα για τριημερο πιο πανω..;)

arial
23-04-09, 15:38
Εγω θα παω για μπανακια σε καμια παραλια ... τις βαριεμε τις εκλογες :p

mpirarxos
23-04-09, 15:40
Κάπως έτσι σκέφτονται όλοι οι νέοι (καλά σχεδόν όλοι) γιαυτό στο κοινοβούλιο μπαίνουν (κυρίως) άχρηστοι άνθρωποι. Αυτός άλλωστε είναι και ο στόχος τους. Να απαξιώσουν ολόκληρο το σύστημα, ώστε να κοιμίζουν τους νέους και να τους στέλνουν για ... μπάνιο, όπως προανέφερε άλλος χρήστης. Διαλέξτε νέους ανθρώπους και στείλτε τους στο ευρωκοινοβούλιο. ;)

καλυτερα να στειλουμε αυτο τον τυπο που μπηκε στη συνοδο.Ετσι κι αλλιως ολοι κλοουν ειναι εκει μεσα.
http://www.youtube.com/watch?v=S_wza6KQnjg&feature=related

vasilis_val
23-04-09, 15:43
χαχαχαχ :crazy::rocker:rotfl:

Νικαετός
23-04-09, 15:56
ποιου νεους?
απο που θα τους μαθω εγω και απο που θα ξερω οτι δεν ειναι σαν ολους τους αλλους?
τα λεω καλοποαιρετα και με τον ιδιο τροπο ωταω διοτι δεν ειναι τυχαιο οτι οσοι ασχολουνται με την πολιτικη και προσπαθουν να βγουν εχουν απο πισω χορηγους και συνηθως ειναι η επομενη γενια των τωρινων...
επισης για να εχεις λεφτα για να ασχοληθεις με την πολιτικη (γιατι αλλιως δεν ασχολησε σοβαρα διοτι προφανως πρεπει να ζησεις απο καπου) σημαινει οτι σε μεγαλο ποσοστο δεν γνωριζεις τι γινεται στα πιο κατω στρωματα απο εσενα κοινωνικα/βιοποριστικα...

Αυτό ακριβώς θέλουν να σε κάνουν να σκέφτεσαι. Ή μάλλον για να το διατυπώσω καλύτερα, αυτό πέτυχαν να σε κάνουν να σκέφτεσαι.

Αποφασίστε όμως ή είναι οι ίδιοι άνθρωποι (οι 5 οικογένειες, που λέγαμε) ή είναι ολοι ίδιοι, οπότε δεν υπάρχει ελπίδα (??).

Τέλος πάντων, επειδή βαρέθηκα την ίδια συζήτηση κάθε φορά που πλησιάζουν εκλογές, ειλικρινά δεν με απασχολεί καθόλου τι θα κάνετε ή τι δεν θα κάνετε. Πηγαίνετε για μπάνιο, ψάρεμα, καμάκι, χορό whatever γιου λάικ, αλλά μην ακούω μετά παράπονα και γκρίνιες για τους 300 ή τους 500 ή τους δεν ξέρω εγώ τι. Εννοώ, δεν ψηφίζεις ? Δεν δικαιούσαι να κρίνεις όσους εκλέχτηκαν με τις ψήφους όσων ψήφισαν. So simple.

Δεν ψηφίζω σημαίνει είμαι ανεύθυνος, αμέτοχος στα προβλήματα και περιμένω την "θεία φώτιση" ώστε να επιλυθούν τα προβλήματά μου. Ε, όχι αγαπητέ μου δεν λύνονται τα προβλήματά σου (μας) με τη θεία φώτιση. Θα μου πεις, θα λυθούν αν ψηφίσω ? Δεν ξέρω. Σϊγουρα όμως δεν θα λυθούν, αν δεν ψηφίσεις. Και το χειρότερο ? Θα ακούς και τις βρισιές αυτών που η δική σου αποχή, τους φόρτωσε ανίκανους κυβερνήτες.

Έτσι λοιπόν, ας μείνουμε στο "δε βαριέσαι" και στο "ωχ αδελφέ...". Παλιά μας τέχνη κόσκινο άλλωστε.

mpirarxos
23-04-09, 16:01
ψηφοφορος = τεμπελης
Αυτη ειναι η γνωμη μου.Βεβαια σε αυτο το συστημα δεν υπαρχει ελπιδα,αλλα ας φερουμε ενα προδφατο παραδειγμα,το παρκο Ναυαρινου και Ζωοδοχου Πηγης στα Εξαρχεια.Αν περιμενανε οι κατοικοι να γινει παρκο απο τον νομιμα εκλεγμενο ηγετη,που βγηκε χαρη στις ψηφους των πολιτων,οχι παρκο αλλα παλι παρκιν θα ηταν.Οποτε η λυση ειναι μονο να παιρνεις τη ζωη στα χερια σου.Οσο για τους ξεφτιλες αριστερους που απο τη μια ειναι κατα της ΕΕ αλλα απο την αλλη κατεβαινουνε στις ευρωεκλογες γιατι ειναι μια καομα μαχη οπως λενε,μονο για λυπηση ειναι πια.Λιγοι γνησιοι αριστεροι υπαρχουν που κανουν το λογο τους πραξη και αξιζουν σεβασμο.

nothing
23-04-09, 16:04
λοιπον για να σου απαντησω δεν ειπα οτι δε θα ψηφισω καθως ειμαι της ιδιας αποψης οτι αν δεν συμμετεχεις δεν εχεις δικαιωμα να μιλας...
στο ερωτημα σου εγω απλα πιστευω οτι με την πολιτκη θα ασχληθουν στην πλειοψηφια (δεν μπορω να μιλησω για ολους φυσικα γιατι θα υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις οπως παντα) ανθρωποι ή που εχουν παραδοση (βλεπε τις οικογενειες που ολοι ξερουμε και συνεχιζουν) ή ανθωποι που εχουν πεσει στα σκ@#α ωστε να φθασουν εκει...
γιατι με καλες προθεσεις απλα , δεν εχω δει μεχρι τωρα καποιον (ή εστω να μου το δικαιολογει με τις πραξεις του..)
γιαυτο ναι θα ψηφισω οπως παντα αυτο που θα με αντιπροσωπευει εκεινη την "στιγμη" και μετα θα κραζω οπως κανουμε παντα αλλωστε!!! :p

[δεν ειναι θεμα αντιπαραθεσης αλλα συζητησης :) και τα λεω επειδη εχω κουραστει να τα βλεπω στον δημο,σχολη,κρατος...]

CatMarg
23-04-09, 16:06
Αυτό ακριβώς θέλουν να σε κάνουν να σκέφτεσαι. Ή μάλλον για να το διατυπώσω καλύτερα, αυτό πέτυχαν να σε κάνουν να σκέφτεσαι.

Αποφασίστε όμως ή είναι οι ίδιοι άνθρωποι (οι 5 οικογένειες, που λέγαμε) ή είναι ολοι ίδιοι, οπότε δεν υπάρχει ελπίδα (??).

Τέλος πάντων, επειδή βαρέθηκα την ίδια συζήτηση κάθε φορά που πλησιάζουν εκλογές, ειλικρινά δεν με απασχολεί καθόλου τι θα κάνετε ή τι δεν θα κάνετε. Πηγαίνετε για μπάνιο, ψάρεμα, καμάκι, χορό whatever γιου λάικ, αλλά μην ακούω μετά παράπονα και γκρίνιες για τους 300 ή τους 500 ή τους δεν ξέρω εγώ τι. Εννοώ, δεν ψηφίζεις ? Δεν δικαιούσαι να κρίνεις όσους εκλέχτηκαν με τις ψήφους όσων ψήφισαν. So simple.

Δεν ψηφίζω σημαίνει είμαι ανεύθυνος, αμέτοχος στα προβλήματα και περιμένω την "θεία φώτιση" ώστε να επιλυθούν τα προβλήματά μου. Ε, όχι αγαπητέ μου δεν λύνονται τα προβλήματά σου (μας) με τη θεία φώτιση. Θα μου πεις, θα λυθούν αν ψηφίσω ? Δεν ξέρω. Σϊγουρα όμως δεν θα λυθούν, αν δεν ψηφίσεις. Και το χειρότερο ? Θα ακούς και τις βρισιές αυτών που η δική σου αποχή, τους φόρτωσε ανίκανους κυβερνήτες.

Έτσι λοιπόν, ας μείνουμε στο "δε βαριέσαι" και στο "ωχ αδελφέ...". Παλιά μας τέχνη κόσκινο άλλωστε.Μα Νικαετέ μου δεν νομίζω οτι είπε ο nothing oτι δεν θα ψηφίσει.....είπε για τους οικολόγους κ εκεί συμφώνησα κ εγώ.Ασφαλώς κ δεν συμφωνώ με την αποχή.Σιγά μην αφήσω άλλους ν'αποφασίσουν για μένα!Τουλάχιστον θα προσπαθήσω,μήηηηπως αλλάξει κάτι!

BlueAngel
23-04-09, 16:39
Tελικα δεν τη γλυτωνουμε..υποχρεωτικες ειναι..αρα για οικολογους με βλεπω κι εμενα...:hmm:

http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=841

mpirarxos
23-04-09, 16:43
Σιγα και που ειναι υποχρεωτικες μη μας κανουν τιποτα αν δε ψηφισουμε.Αυτο το μετρο ειναι σε αχρηστια,δεν υπαρχουν πια εκλογικα βιβλιαρια

@ ADSLgr.com All rights reserved.