PDA

Επιστροφή στο Forum : 11888 vs 11880



Σελίδες : 1 [2] 3 4

JoeBar
25-08-05, 11:30
Για ολα φταιει ο πΟΤΕ, ιδιως για τις μεταγγραφες του Ολυμπιακουμ
γι αυτο βαρατε τον.
Πληροφοριακα στο trailer της παραπλανησης- που δεν παει πια τοσο γρηγορα-
"χρεωση ... ανα sec συν φπα, ΕΛΑΧΙΣΤΗ χρεωση 60 sec"
ενω του ΟΤΕ η χρεωση ειναι εφαπαξ και ανα κληση.
Τωρα ποσο @@@ ειναι οι φωστηρες της newsphone να νομιζουν
οτι θα τα κονομησουν με τετοια τακτικη ρωτειστε τους... Και όμως πιστεψε με θα υπάρχουν πελατάκια... ;)

john_who
28-08-05, 09:00
πάντως και του ΟΤΕ η χρέωση δεν είναι μικρή...
0,34 ευρώ ανά κλήση
λίγο πάνω από 100 παλιές δραχμές το τηλεφώνημα; τι γνώμη έχετε;


απο ψηφιακες γραμμές :0,34 € ΧΩΡΙΣ φπα
απο αναλογικες γραμμές :13 ΜΟΝΑΔΕΣ πΟΤΕ ΧΩΡΙΣ φπα
απο καρτοτηλέφωνο :13 ΠΑΛΜΟΥΣ με φπα
απο χρονοκάρτα πΟΤΕ :0,4185 € με φπα


Επίσης οι "αρχικλέφτες" χρεώνουν και το μήνυμα που ενημερώνει, όταν καλέσεις 131, για το νέο αριθμό κλήσης

devdok
28-08-05, 11:11
Καλησπερα σας.

Ερωτηση: Στην τηλ. διαφημιση του εναλ. παροχου λεει πουθενα οτι το 131 αντικατεστηθη με το 13880?

no_logo
28-08-05, 12:01
Καλησπερα σας.

Ερωτηση: Στην τηλ. διαφημιση του εναλ. παροχου λεει πουθενα οτι το 131 αντικατεστηθη με το 13880?

οχι δεν το λέει, αλλά ολη η διαφήμιση είναι παραπλανητική.
δείχνει δηλαδή εναν χρυσό οδηγό του ΟΤΕ που σχηματίζει το νούμερο των κλεφτών.
Αυτή η εικόνα και μόνο όσο νόμιμη και να είναι δημιουργεί τον εξής συνειρμό στον τηλεθεατή:
νεα υπηρεσία του ΟΤΕ----------> 13880

Cafeeine
28-08-05, 12:29
Διαβάζοντας το δελτίο τύπου που έβγαλε η Newsphone, άλλαξα γνώμη για την στάση του ΟΤΕ στην περίσταση αυτή. Αν αληθεύει οτι η αλλαγή έγινε απο την ΕΕΤΤ με σκοπό το σπάσιμο του μονοπωλίου, τότε και ο ΟΤΕ είναι υπέυθυνος για λαθεμένες πρακτικές. Η ΝΡ όμως στην διαφήμισή της πλασάρει την υπηρεσια της ως την μοναδική 'συνέχεια' του 131 πράγμα το οποίο είναι το ίδιο παραπλανητικό με την τακτική του ΟΤΕ. Είναι σαν να έβγαινε η φορθνετ και να διαφημιζόταν σαν μοναδικός συνεχιστής του ΟΤΕ στην τηλεφωνία.

no_logo
28-08-05, 12:32
ι ο ΟΤΕ είναι υπέυθυνος για λαθεμένες πρακτικές.

δηλαδή;

Cafeeine
28-08-05, 12:54
Δηλαδή η υπηρεσία που χρησιμοποιούσε μονοπωλιακά έπαψε να υπάρχει. Το να λέει οτι το 11888 είναι το ακριβώς το ίδιο με το 131 δίνει την εσφαλμένη εντύπωση οτι τα υπόλοιπα 118χχ νούμερα είναι λαθραία και ίσως παράνομα, εντύπωση που μου είχε δημιουργηθεί εμένα όταν πρωτοέμαθα το θέμα.

no_logo
28-08-05, 13:14
Δηλαδή η υπηρεσία που χρησιμοποιούσε μονοπωλιακά έπαψε να υπάρχει. Το να λέει οτι το 11888 είναι το ακριβώς το ίδιο με το 131 δίνει την εσφαλμένη εντύπωση οτι τα υπόλοιπα 118χχ νούμερα είναι λαθραία και ίσως παράνομα, εντύπωση που μου είχε δημιουργηθεί εμένα όταν πρωτοέμαθα το θέμα.

μα το καινούργιο νούμερο του ΟΤΕ είναι το ίδιο με την υπηρεσία του 131, η συνέχεια της.

vasper
28-08-05, 13:25
μα το καινούργιο νούμερο του ΟΤΕ είναι το ίδιο με την υπηρεσία του 131, η συνέχεια της.

Η υπηρεσία 131 καταργήθηκε, γιατί απελευθερώθηκε η αγορά της υπηρεσίας καταλόγου. Για αυτό το λόγο συνέχειά της δεν είναι το 11888 του ΟΤΕ όπως δεν είναι και το 11880 της Newsphone. Είναι και οι δύο εναλλακτικές υπηρεσίες. Ο ΟΤΕ το απέκρυψε όπως και η Newsphone, ο καθένας για δικό του κέρδος.

Πάντως η υπηρεσία της Newsphone προσφέρει περισσότερα, αν και είναι ακριβότερη.

Και οι δύο, κοροϊδεύουν εμάς τους καταναλωτές από την στιγμή που στην διαφήμισή τους λένε την μισή αλήθεια. Ο ένας για να μας χρεώσει περισσότερο και ο άλλος για να μην χάσει πελατεία.

Στην θέση της ΕΕΤΤ θα έβαζα μεγάλο πρόστιμο στην Newsphone, και ένα αρκετά μεγάλο στον ΟΤΕ.

Cafeeine
28-08-05, 13:29
Έτσι ακριβώς Βάσπερ

sdikr
28-08-05, 14:05
Πάντως η υπηρεσία της Newsphone προσφέρει περισσότερα, αν και είναι ακριβότερη.

Ποιά ειναι τα περισότερα ακριβώς;


Επίσης οι "αρχικλέφτες" χρεώνουν και το μήνυμα που ενημερώνει, όταν καλέσεις 131, για το νέο αριθμό κλήσης
οχι αυτό ειναι δωρεάν

euri
28-08-05, 17:43
Επίσης οι "αρχικλέφτες" χρεώνουν και το μήνυμα που ενημερώνει, όταν καλέσεις 131, για το νέο αριθμό κλήσηςΑνακρίβεια και ψέμα! :evil: :banned:

Αφενός το αναφέρει στο προηχογραφημένο μήνυμα ότι δεν υπάρχει χρέωση, αφετέρου σε δοκιμή που έκανα ΔΕΝ υπήρξε χρέωση.

emav
29-08-05, 13:17
Και οι δύο, κοροϊδεύουν εμάς τους καταναλωτές από την στιγμή που στην διαφήμισή τους λένε την μισή αλήθεια. Ο ένας για να μας χρεώσει περισσότερο και ο άλλος για να μην χάσει πελατεία.

Κάτσε, ρε vasper, τι θα έπρεπε δηλαδή να λένε; "Το 131 καταργήθηκε. Τώρα υπάρχει το 11880 αλλά άμα θέλετε καλέστε και το 11888." Διαφήμιση είναι. Δεν είναι ανάλυση των αποφάσεων της ΕΕΤΤ.

Το πρόβλημα για μένα είναι ότι χρησιμοποιούσαν την εικόνα του τηλεφωνικού καταλόγου (που σε όλους μας θυμίζει τον ΟΤΕ), έλεγαν ότι το 131 "άλλαξε" αντί "καταργήθηκε" και, φυσικά, τα ψιλά γράμματα ήταν μάλλον μια ατυχής προσπάθεια να μεταφέρουν το φαινόμενο Doppler στην τηλεόραση. ;)

Cafeeine
29-08-05, 13:33
Κάτσε, ρε vasper, τι θα έπρεπε δηλαδή να λένε; "Το 131 καταργήθηκε. Τώρα υπάρχει το 11880 αλλά άμα θέλετε καλέστε και το 11888." Διαφήμιση είναι. Δεν είναι ανάλυση των αποφάσεων της ΕΕΤΤ.

Το πρόβλημα για μένα είναι ότι χρησιμοποιούσαν την εικόνα του τηλεφωνικού καταλόγου (που σε όλους μας θυμίζει τον ΟΤΕ), έλεγαν ότι το 131 "άλλαξε" αντί "καταργήθηκε" και, φυσικά, τα ψιλά γράμματα ήταν μάλλον μια ατυχής προσπάθεια να μεταφέρουν το φαινόμενο Doppler στην τηλεόραση.
Μα ακριβώς το ίδιο λέμε!
Και οι δύο προσπαθούν να παραμορφώσουν την εικόνα της πραγματικότητας για δικό τους όφελος.
Δεν είναι απαραίτητο να γίνει ανάλυση της απόφασης της ΕΕΤΤ για να να μην βγει παραπλανητική η διαφήμιση. Ο σκοπός ήταν ξεκάθαρος.

apok
29-08-05, 13:56
οχι δεν το λέει, αλλά ολη η διαφήμιση είναι παραπλανητική.
δείχνει δηλαδή εναν χρυσό οδηγό του ΟΤΕ που σχηματίζει το νούμερο των κλεφτών.
Αυτή η εικόνα και μόνο όσο νόμιμη και να είναι δημιουργεί τον εξής συνειρμό στον τηλεθεατή:
νεα υπηρεσία του ΟΤΕ----------> 13880

11880.. Το 13880 είναι του customer care της Vidodi :p :p

HaRRy
29-08-05, 14:06
Μου φαίνεται θα πάρω κι εγώ κανα 5ψήφιο νουμερο και θα χρεώνω 1 ευρώ το δευτερόλεπτο να κονομάω...

no_logo
29-08-05, 14:11
11880.. Το 13880 είναι του customer care της Vidodi :p :p

είμαι χρήστης της vivodi και εμαθα το νούμερο την περίοδο των προβλημάτων

το βλέπω και στα ονειρα μου :haha

Boromir
29-08-05, 17:20
Πάντως και οι δυο εταιριες προσπαθουν να φανουν οι σωστές απέναντι στους καταναλωτές και ότι έχουν αδικηθεί από την αντίπαλο με τις διαφημίσεις.

Spyrosss
29-08-05, 17:26
Υπήρχε μια είδηση στην πρώτη σελίδα που είναι η απάντηση της Newsphone στον OTE http://www.newsphone.gr/main.asp?C=7&S=11&page=1&newID=75

Για ποιό λόγο σβήστηκε;

EvilHawk
30-08-05, 14:25
Υπήρχε μια είδηση στην πρώτη σελίδα που είναι η απάντηση της Newsphone στον OTE http://www.newsphone.gr/main.asp?C=...page=1&newID=75

Για ποιό λόγο σβήστηκε;
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=319345&postcount=5

maik
30-08-05, 23:22
Ενα βασικο λαθος που κανουν καποιοι εδω μεσα. Ο ΟΤΕ εβγαλε την διαφημιση για το 11888 μετα απο την αλλη για να προστατευθει και καλα εκανε. Μεχρι τοτε αν επερνες το 131 σου ελεγαν (χωρις χρεωση και ) οτι ο αριθμος αλαξε και παρε το 11888.
Η ΕΕΤΤ καλα εκανε και αφησε την υπηρεσια ελευθερη ομως η newsphone κανει παραπλανητικη διαφημιση.Και κυριως γιατι δεν λεει ξεκαθαρα και ευαναγνωστα οτι ειναι διαφορετικη απο τον ΟΤΕ και εχει διαφορετικες χρεωσεις.

Spyrosss
30-08-05, 23:31
Και κυριως γιατι δεν λεει ξεκαθαρα και ευαναγνωστα οτι ειναι διαφορετικη απο τον ΟΤΕ και εχει διαφορετικες χρεωσεις.

Μετα την ανάγνωση του δελτίου της Newsphone, μάλλον τα πράγματα δεν ήταν όπως νόμιζα στην αρχή (δηλ. οτι έχει δίκιο ο ΟΤΕ).

Με την απελευθέρωση και την αριθμοδότηση υπηρεσιών τηλεφωνικού καταλόγου η Newsphone δεν είναι υποχρεωμένη να λέει οτι είναι διαφορετική υπηρεσία απο το 11888 γιατί έτσι, με το αναφέρετε στην ύπαρξη αλλου αριθμού που μπορείς να καλέσεις, διαφημίσει την "αντίπαλη" εταιρεία.

Επίσης, "το Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών, από την προσωρινή διαταγή της αίτησης ασφαλιστικών μέτρων του ΟΤΕ, απέρριψε τις παράλογες και καταχρηστικές απαιτήσεις του ΟΤΕ ότι το 131 έγινε ΜΟΝΟ 11888 αλλά απεδέχθη ότι έγινε ΚΑΙ 11880 και δεν υποχρεώθηκε να αλλάξει το λεκτικό και το εικαστικό του διαφημιστικού της μηνύματος."

Επίσης ναι η Newsphone είναι ακριβότερη αλλα προσφέρει παραπάνω υπηρεσίες όπως

1.Δωρεάν επαναπαντήσεις προς τον καλούντα σε ερωτήματα καταλόγου που χρήζουν περισσότερης διερεύνησης.
2.Απευθείας σύνδεση με τον επιθυμητό αριθμό (Call Completion).
3.Απεριόριστο αριθμό ερωτήσεων ανά τηλεφώνημα και όχι μόνο 3.
4.Πρόσθετες πληροφορίες γενικού ενδιαφέροντος όπως πληροφορίες καταλόγου για Εφημερεύοντα Νοσοκομεία, Φαρμακεία, Βενζινάδικα, Κινηματογράφους, Θέατρα, Δρομολόγια πλοίων, αεροπλάνων, λεωφορείων κλπ.
5.Συνεχή λειτουργία σε 24ωρη βάση, 365 ημέρες το χρόνο
6.Ακρίβεια και πιστότητα στοιχείων, ταχύτητα στην εξυπηρέτηση κ.λ.π

Επίσης, ο ΟΤΕ παίρνει το 30% απο την κλήση προς 18880 :shock:

"Μάλιστα, για την προσφορά της υπηρεσίας μας αυτής, ο ΟΤΕ εισπράττει σημαντικά έσοδα (ποσοστό περίπου 30%), τόσο επί της χρέωσης της κλήσης του 11880, όσο και για την αναζήτηση και άντληση πληροφοριών από την βάση συνδρομητών του την οποία μας παρέχει νόμιμα και επί πληρωμή ανά τακτά χρονικά διαστήματα."

Cafeeine
30-08-05, 23:48
Εάν κατάλαβα την υπάρχουσα κατάσταση, το 131 όπως προυπήρχε, σαν υπηρεσία μονοπωλίου καταργήθηκε, και στην θέση του μπήκαν άλλες υπηρεσίες, με αριθμό 118χχ, μια απο τις οποίες ανηκεί και πάλι στον ΟΤΕ.
Ο ΟΤΕ στην γραμμή λέει απλα οτι άλλαξε ο αριθμός. Πως δικαιολογείται ο ΟΤΕ να κατευθύνει τους πελάτες του 131 μόνο στην δική του γραμμή; Ο ΟΤΕ παραπλανά γιατί δεν λέει ξεκάθαρα οτι υπάρχουν και άλλοι συνεχιστές του 131.
(Δεν δικαιολογείται η Νewsphone με αυτά πάντως)

maik
31-08-05, 00:51
Με το ιδιο σκεπτικο και ο ΟΤΕ δεν ειναι υποχρεωμενος ναα λεει στο 131 οτι υπαρχουν και αλλοι αριθμοι,αρα δεν παραπλανα.
Για τις επιπλεον υπηρεσιες που ειπατε υπαρχουν και αντιστοιχες του ΟΤΕ ,δρομολογια κλπ.μαλιστα με χρεωση 5 μοναδων μονο και οχι με το δευτερολεπτο.Στο θεμα οτι σου δινει μονο 3 απαντησεις υπαρχει λογος δικαστικος. Εχει ο ΟΤΕ αποφασεις απο δικαστηρια που τον απαγορευουν να δινει πανω απο 3 απαντησεις.Συγκεκριμενα ξερω οτι εκαναν θεμα τα ραδιοταξι απο προσωπικη περιπτοση.
Τωρα αν καποιος θελει να χρησιμοποιησει το νουμερο της newsphone γιατι νομιζει οτι εχει καλυτερη ποιοτητα ειναι ελευθερος. Ας δει ομως και τις χρεωσεις.
ΟΤΕ=0,34€ οση ωρα και να μιλας
newsphone=0,86 ελαχιστο και απο κει και περα χρεωση ανα δευτερολεπτο.

Την χρεωση του ο ΟΤΕ την λεει με μεγαλα εαναγνωστα γραμματα, η newsphone με ενα τρειλερ που τρεχει και οποις το διαβασει το διαβασε. Αυτη ειναι η διαφορα.
Οσο για την αποφαση του δικαστηριου ειναι απλα για τα ασφαλιστικα μετρα δεν ειναι επι της ουσιας.Οσοι ξερουν λιγο απο νομικα θα καταλαβουν.

apos74
31-08-05, 01:02
Με το ιδιο σκεπτικο και ο ΟΤΕ δεν ειναι υποχρεωμενος ναα λεει στο 131 οτι υπαρχουν και αλλοι αριθμοι,αρα δεν παραπλανα.
Για τις επιπλεον υπηρεσιες που ειπατε υπαρχουν και αντιστοιχες του ΟΤΕ ,δρομολογια κλπ.μαλιστα με χρεωση 5 μοναδων μονο και οχι με το δευτερολεπτο.Στο θεμα οτι σου δινει μονο 3 απαντησεις υπαρχει λογος δικαστικος. Εχει ο ΟΤΕ αποφασεις απο δικαστηρια που τον απαγορευουν να δινει πανω απο 3 απαντησεις.Συγκεκριμενα ξερω οτι εκαναν θεμα τα ραδιοταξι απο προσωπικη περιπτοση.
Τωρα αν καποιος θελει να χρησιμοποιησει το νουμερο της newsphone γιατι νομιζει οτι εχει καλυτερη ποιοτητα ειναι ελευθερος. Ας δει ομως και τις χρεωσεις.
ΟΤΕ=0,34€ οση ωρα και να μιλας
newsphone=0,86 ελαχιστο και απο κει και περα χρεωση ανα δευτερολεπτο.

Την χρεωση του ο ΟΤΕ την λεει με μεγαλα εαναγνωστα γραμματα, η newsphone με ενα τρειλερ που τρεχει και οποις το διαβασει το διαβασε. Αυτη ειναι η διαφορα.
Οσο για την αποφαση του δικαστηριου ειναι απλα για τα ασφαλιστικα μετρα δεν ειναι επι της ουσιας.Οσοι ξερουν λιγο απο νομικα θα καταλαβουν.

Γεια σου ρε maik γιγαντα, υπερασπιστη των εθνικων μας συμφεροντων (και οργανισμων). :D

maik
31-08-05, 01:25
Γεια σου ρε maik γιγαντα, υπερασπιστη των εθνικων μας συμφεροντων (και οργανισμων). :D
της λογικης θα ελεγα...εδικα για αυτο το θεμα :cool:

pan.nl
31-08-05, 05:22
Χαίρετε, χαίρετε!
Μιας και εργάζομαι στο 11888 είπα να "ρουφιανέψω" λιγάκι, αφενός γιατί μου δίνει στα νεύρα η προϊσταμένη που είχα την ατυχία να έχω τις ώρες που εργάζομαι ;-) , αφετέρου για να μεταφέρω μερικά πραγματάκια από την καθημερινότητα εκεί μέσα.

Πρώτον, να καταγγείλω την αδικία που υφιστάμεθα έναντι του 134! Χωρίς πλάκα τώρα, εγώ λοιπόν που εργάζομαι καθημερινά από τις 15:54 εως τις 19:30 (με ακρίβεια λεπτού, σοβαρολογώ), όπως έμαθα σήμερα, υποχρεούμαι να εργάζομαι κάποια Σάββατα, παίρνοντας ρεπό μεσοβδόμαδα (υποχρεωτικά) και όχι όποτε θέλω, αν και θα το ελέγξω περεταίρω. Παρεπιπτόντως, έχουν το δικαίωμα στον ΟΤΕ να το επιβάλλουν αυτό?? Η σύμβασή μου πάντως δεν το αναφέρει. Για να δούμε...

Η υπηρεσία, αν και λίγο μπάχαλο (χάρη στους υψηλά ιστάμενους εκεί μέσα), για τα 0,34 Ευρώ που χρεώνει, νομίζω ότι προσφέρει τα αναλογούντα. Φίλος από το Βέλγιο μου είπε ότι η αντίστοιχη υπηρεσία εκεί χρεώνεται 2 Ευρώ με δικαίωμα εύρεσης μέχρι 3 αριθμούς. Αλλά ας μην επεκταθούμε στις διαφορές των δύο χωρών, μιας και τις έχω ζήσει. Πάντως να πω ότι αρκετές καταχωρήσεις είναι σκέτο βάσανο. Μόνο ένα θα σας πω (κυρίως προς τους "Γαύρους"): αν ποτέ θελήσετε να μάθετε το τηλέφωνο του TV Magic, μη κάνετε τον κόπο. Μου ζητήθηκε πριν από λίγες μέρες και απλά δε μπορούσα να βρώ την καταχώρηση (όχι δεν είμαι τόσο άσχετος). Πάω και ρωτάω λοιπόν την επιβλέπουσα πώς είναι καταχωρημένο. Μου λέει ότι δεν το έχουμε. Της απαντώ "και εγώ τι θα πω στον πελάτη???" και μου λέει "πες ότι θες". Τέλος πάντων, για καλή του τύχη, ο άνθρωπος μου έδωσε έναν αριθμό παλιό που είχε και είδα ότι αντιστοιχούσε σε κάποια Ραδιοτηλεοπτική ΕΠΕ (μαλλον εκμετταλεύεται το κανάλι), οπότε του έδωσα κάποια άλλα νούμερα της εταιρείας που βρήκα. Ουδέν σχόλιο για αυτό.

Επιπλέον, μια συμβουλή: μη καλείτε μετά τα μεσάνυχτα. Απλά μάλλον δε θα εξυπηρετηθείτε. Φαίνεται ότι ενίοτε γίνεται "πάρτυ" στο τμήμα και κανείς δεν το σηκώνει. Είχε πάρει ένας συνδρομητής να μου παραπονεθεί, λέγοντας ότι πήρε γύρω στα μεσάνυχτα και όταν άνοιξε η γραμμή, απλά άκουγε κάτι γελάκια στο βάθος. Ήθελε λέει να του αφαιρεθούν τα 34 cents που πλήρωσε, όχι για το φοβερό της αξίας, αλλά για το γαμώτο! Ρωτάω λοιπόν τον επιβλέποντα, αν υπάρχει η δυνατότητα να αφαιρεθούν αυτόματα από το λογαριασμό του συνδρομητή. Μου απαντάει πως δε γίνεται, οπότε το μεταφέρω στον πελάτη. Μου λέει λοιπόν ότι σε χώρες του εξωτερικού όχι μόνο γίνεται, αλλά είναι τόσο απλό, όσο το πάτημα ενός πλήκτρου.

Θα κλείσω πάντως με το σχόλιο ότι η συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών στο 131 (φοιτητές ως επί το πλείστον) καταβάλλουν φιλότιμες προσπάθειες για να εξυπηρετήσουν και τους πιο απαιτητικούς συνδρομητές (που καμμιά φορά δεν είναι και τόσο φιλικοί), ίσως με εξαίρεση τις βάρδιες μετά τα μεσάνυχτα και αυτό όχι συχνά. Το λέω από πρώτο χέρι, γιατί χρειάστηκε να δουλέψω προχωρημένες ώρες.

Δεν ξέρω κατά πόσο φάνηκαν χρήσιμα τα σχόλιά μου, αλλά απλά ήθελα να εκφράσω και μια άποψη "εκ των έσω" για να σας δώσω μια εικόνα.

Φιλικά

devdok
31-08-05, 13:42
Καλησπερα και παλι.
Εχω την εντυπωση οτι οι περισσοτεροι κανετε λαθος εδω.
Καταραχην ειναι τηλ. διαφημιση.
Υπαρχουνε νομοι και "παραθυρακια"
Το οτι το 131 αλλαξε, δεν σημαινει οτι αντικατεστηθη απο καποιο 118χχ παροχο.
Το οτι βλεπεις ενα βιβλιο οπου ξεφιλιζονται οι σελιδες του δεν σημαινει οτι ειναι ο χρυσος οδηγος.
Σε καμια περιπτωση και στις δυο διαφημισεις δεν υπαρχει παραπλανηση.
Οι διαφημισεις δεν ειναι δελτια τυπου.
Δεν ειναι υποχρεωμενες να σε ενημερονουν για το τι εχει αλλαξει στην σταθερη τηλεφωνια.

Επισης το γεγονος οτι εσυ τοσα χρονια εχεις ταυτησει ενα "χοντρο βιβλιο" με
τον χρυσο οδηγο ειναι προβλημα σου.

Προσωπικα και παλι, εμενα και τα δυο σποτ μου φαινονται τοσο αθωα ή ενοχα όσο και
λοιπες διαφημισεις της τηλεορασης.

maik
01-09-05, 01:26
Πρώτον, να καταγγείλω την αδικία που υφιστάμεθα έναντι του 134! Χωρίς πλάκα τώρα, εγώ λοιπόν που εργάζομαι καθημερινά από τις 15:54 εως τις 19:30 (με ακρίβεια λεπτού, σοβαρολογώ), όπως έμαθα σήμερα, υποχρεούμαι να εργάζομαι κάποια Σάββατα, παίρνοντας ρεπό μεσοβδόμαδα (υποχρεωτικά) και όχι όποτε θέλω, αν και θα το ελέγξω περεταίρω. Παρεπιπτόντως, έχουν το δικαίωμα στον ΟΤΕ να το επιβάλλουν αυτό?? Η σύμβασή μου πάντως δεν το αναφέρει. Για να δούμε...


Η εργατικη νομοθεσια λεει οτι αν εργαστεις Σαββατο πρεπει υποχρεωτικα να σου δωσει ο εργοδοτης ρεπο μεσα στην επομενη εβδομαδα.

aroutis
01-09-05, 08:31
Εχω δει την εν λόγω διαφήμιση του 11880 και θα πω τα παρακάτω :

α. Δεν λέει πουθενά (η αν λέει πρεπει να λεει με ΠΟΛΥ μικρα γράμματα) οτι πρόκειται για υπηρεσία που προσφέρει η Newsphone Hellas. Γιατί;
β. Μεχρι να δημιουργηθεί το όλο αυτό θέμα - το οποίο παρένθεση από αυτό το forum έμαθα - δεν ήξερα οτι το εν λόγω νουμερο ήταν της NewsPhone Hellas αλλά πιστευα ότι το 131 -> 11880 (αρα του ΟΤΕ).
γ. Στις εν λόγω διαφημήσεις δεν γίνεται κανένας λόγος για τα συγκριτικά πλεονεκτήματα της "νέας" υπηρεσίας, γιατί απλά αναφέρουν ότι απλά ο αριθμός "αλλαξε"!

Απο την στιγμή που η συγκεκριμένη καμπάνια που μάλιστα έχει ΔΥΟ διαφημίσεις και καμία από τις δυο δεν αναφέρει οτι πρόκειται για την NewsPhone Hellas, θεωρώ πως ο σκοπός δεν είναι απλά ή διαφήμηση μιας νέας υπηρεσίας βασισμένης σε αυτή που το καταναλωτικό κοινό γνωρίζει αλλά -και- η εξαπάτηση του απλού πολίτη (θες του ηλικιωμένου, θές του αφελή, πες το οπως θές). Και επιμένω να λέω ότι ποια εταιρεια ειναι αυτή που διαφημίζει ένα προϊόν της χωρίς να εμφανίζει το λογοτυπό της και γιατί.

Disclaimer : Γνωρίζουν όλοι (ή οι περισσότεροι) τις θέσεις μου για τον ΟΤΕ (δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ φιλικές). Απλά στο συγκεκριμένο θέμα πιστεύω οτι υπάρχει πρόβλημα.

Delios64bit
01-09-05, 08:44
@Aroutis

Δεν είναι υποχρεωτικό οταν μπάινεις στο ADSLGR να δηλώνεις ενα είσαι κατα ή υπέρ κάποιας εταιρίας συνεπώς ψυχραιμία...

Το όλο Thread κατα την αποψη δεν θα έπερεπε να υπάρχει καν αφου υπάρχει δικαστική διαμάχη μεταξύ των εμπλεκόμενων εταιριών και συνεπώς οτι και αν λέμε εμείς τα δικαστήρια έχουν το πρώτο λόγο.

B3rny
05-09-05, 20:05
Αγαπητοί Φίλοι,


Τον τελευταίο καιρό διαφημίζεται στην τηλεόραση ο αριθμός 11-8-80, ο οποίος προσφέρει πληροφορίες τηλεφωνικού καταλόγου.





Η διαφήμιση είναι πολύ προσεκτική σε αυτά που λέει, όμως δημιουργεί την εντύπωση ότι ο αριθμός αυτός είναι το νέο νούμερο του ΟΤΕ για πληροφορίες καταλόγου (το παλιό καλό 131). Ο αριθμός όμως του ΟΤΕ, που αντικατέστησε το 131 είναι το 11-8-88 (προσέξτε ότι διαφέρουν μόνο κατά το τελευταίο ψηφίο).





Ο αριθμός 11-8-80 καλεί την υπηρεσία τηλεφωνικού καταλόγου της εταιρείας NewsPhone (www.newsphone.gr (javascript:ol('http://www.newsphone.gr');)) η οποία χρεώνεται προς 0,013 ευρώ το δευτερόλεπτο (0,79 ευρώ ανά λεπτό) πλέον ΦΠΑ και με ελάχιστη χρέωση 60 δευτερολέπτων. Οι παραπάνω πληροφορίες εμφανίζονται φευγαλαία σε μια γραμμή που διατρέχει το κάτω μέρος της οθόνης για ελάχιστα δευτερόλεπτα.


Η υπηρεσία της NewsPhone προσφέρει κάποια πρόσθετες υπηρεσίες, όπως αποστολή των αποτελεσμάτων με fax, sms ή e-mail, οι οποίες μπορεί να ενδιαφέρουν κάποιους από τους υποψήφιους πελάτες της. Η διαφήμηση όμως έχει σχεδιαστεί για να πλασάρει το 11-8-80 σαν το νέο 131 σε ανύποπτους καταναλωτές, οι οποίοι δεν συνειδητοποιούν ότι δεν καλούν την υπηρεσία του ΟΤΕ και ότι χρεώνονται πάνω από τα διπλά χρήματα (η υπηρεσία καταλόγου του ΟΤΕ κοστίζει 0,34 ευρώ ανά κλήση). Κρίνοντας από φίλους και γνωστούς, με τους οποίους συζήτησα το θέμα, έχει πετύχει τον στόχο της.





Για ένα μικρό χρονικό διάστημα ο ΟΤΕ πρόβαλε ένα σχετικό -και καπώς αόριστο- ενημερωτικό μήνυμα. Αναμφισβήτητα δεν είναι δουλειά του ΟΤΕ να προφυλάσει τους καταναλωτές από τις παραπλανητικές διαφημήσεις άλλων εταιρειών, ούτε θα περίμενε κανείς να εναντιωθεί σε μια εταιρεία που είναι πιθανότατα πελάτης του.





Δεν έχω κανένα πρόβλημα για την προσφορά της συγκεκριμένης υπηρεσίας στο κοινό, θεωρώ όμως απαράδεκτο τον τρόπο προώθησής της.


Για τον λόγο αυτό σας στέλνω το παραπάνω μήνυμα και σας παρακαλώ να το διαδόσετε σε φίλους και γνωστούς, ώστε να ενημερωθούν όσο το δυνατόν περισσότεροι καταναλωτές.

pack
21-10-05, 23:33
Δικαίωση του ΟΤΕ για το 131 κατά της NEWSPHONE!
O ΟΤΕ ενημερώνει τους καταναλωτές ότι, σχετικά με τη δημοσιότητα που προκλήθηκε γύρω από την παραπλανητική διαφήμιση της Newsphone, το Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών, με την 8036/2005 απόφασή του, έκανε δεκτή την αίτηση ασφαλιστικών μέτρων του ΟΤΕ κατά της εταιρείας Newsphone Hellas.
Το δικαστήριο υποχρέωσε την Newsphone Hellas να αφαιρέσει τον αριθμό 131 από όλα τα διαφημιστικά της μηνύματα, ενώ απέρριψε αντίθετη αίτηση ασφαλιστικών μέτρων που είχε καταθέσει κατά του ΟΤΕ. Συγκεκριμένα, το δικαστήριο...
• Διέταξε την προσωρινή αφαίρεση του 131 από κάθε τηλεοπτικό, προφορικό ή έντυπο διαφημιστικό μήνυμα που αναφέρεται σε πληροφορίες τηλεφωνικού καταλόγου Ελλάδος της εταιρείας Newsphone Hellas καθώς και τον οποιοδήποτε συνδυασμό, συσχέτιση ή διασύνδεση του 131 με το σύντομο κωδικό 11880 της εταιρείας.
• Διέταξε την εταιρεία Newsphone Hellas να αναφέρει την επωνυμία της στα τηλεοπτικά, έντυπα ή προφορικά μηνύματά της.
• Απειλεί την εταιρεία Newsphone Hellas με ποινή 3000 ευρώ για κάθε παράβαση της απόφασης (κάθε χρήση του αριθμού 131 ή κάθε παράλειψη της αναφοράς της επωνυμίας της)
Στο σκεπτικό της απόφασης, το δικαστήριο αναφέρει χαρακτηριστικά, σχετικά με τις διαφημίσεις της Newsphone Hellas, ότι «… δημιουργείται στο μέσο καταναλωτή η πεπλανημένη αναμφίβολα πεποίθηση ότι ο αριθμός 131 που είχε καταστεί πασίδηλο, ότι αυτός συνδεόταν με την παροχή πληροφοριών καταλόγου με κλήση στον ΟΤΕ,… αντικαθίσταται από τον αριθμό 11880».
Αναφερόμενο στον αριθμό 131, το δικαστήριο τονίζει ότι δεν έχει καταργηθεί και έχει εκχωρηθεί στον ΟΤΕ με απόφαση της ΕΕΤΤ για την εξυπηρέτηση των πελατών του.
Υπενθυμίζεται ότι η χρέωση του 11888 (ΟΤΕ) είναι 0,34 ευρώ ανά κλήση ενώ η χρέωση του 11880 (Newsphone) είναι 0,013 ευρώ ανά δευτερόλεπτο, δηλαδή 0,78 ευρώ ανά λεπτό, με ελάχιστη χρέωση τα 60 δευτερόλεπτα.

EvilHawk
22-10-05, 11:52
Αθήνα, 21 Οκτωβρίου 2005 - O ΟΤΕ ενημερώνει τους καταναλωτές ότι, σχετικά με τη δημοσιότητα που προκλήθηκε γύρω από την παραπλανητική διαφήμιση της Newsphone, το Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών, με την 8036/2005 απόφασή του, έκανε δεκτή την αίτηση ασφαλιστικών μέτρων του ΟΤΕ κατά της εταιρείας Newsphone Hellas.

Το δικαστήριο υποχρέωσε την Newsphone Hellas να αφαιρέσει τον αριθμό 131 από όλα τα διαφημιστικά της μηνύματα, ενώ απέρριψε αντίθετη αίτηση ασφαλιστικών μέτρων που είχε καταθέσει κατά του ΟΤΕ. Συγκεκριμένα, το δικαστήριο:

• Διέταξε την προσωρινή αφαίρεση του 131 από κάθε τηλεοπτικό, προφορικό ή έντυπο διαφημιστικό μήνυμα που αναφέρεται σε πληροφορίες τηλεφωνικού καταλόγου Ελλάδος της εταιρείας Newsphone Hellas καθώς και τον οποιοδήποτε συνδυασμό, συσχέτιση ή διασύνδεση του 131 με το σύντομο κωδικό 11880 της εταιρείας.

• Διέταξε την εταιρεία Newsphone Hellas να αναφέρει την επωνυμία της στα τηλεοπτικά, έντυπα ή προφορικά μηνύματά της.

• Απειλεί την εταιρεία Newsphone Hellas με ποινή 3000 ευρώ για κάθε παράβαση της απόφασης (κάθε χρήση του αριθμού 131 ή κάθε παράλειψη της αναφοράς της επωνυμίας της)

Στο σκεπτικό της απόφασης, το δικαστήριο αναφέρει χαρακτηριστικά, σχετικά με τις διαφημίσεις της Newsphone Hellas, ότι «… δημιουργείται στο μέσο καταναλωτή η πεπλανημένη αναμφίβολα πεποίθηση ότι ο αριθμός 131 που είχε καταστεί πασίδηλο, ότι αυτός συνδεόταν με την παροχή πληροφοριών καταλόγου με κλήση στον ΟΤΕ,… αντικαθίσταται από τον αριθμό 11880».

Αναφερόμενο στον αριθμό 131, το δικαστήριο τονίζει ότι δεν έχει καταργηθεί και έχει εκχωρηθεί στον ΟΤΕ με απόφαση της ΕΕΤΤ για την εξυπηρέτηση των πελατών του.

Υπενθυμίζεται ότι η χρέωση του 11888 (ΟΤΕ) είναι 0,34 ευρώ ανά κλήση ενώ η χρέωση του 11880 (Newsphone) είναι 0,013 ευρώ ανά δευτερόλεπτο, δηλαδή 0,78 ευρώ ανά λεπτό, με ελάχιστη χρέωση τα 60 δευτερόλεπτα.



ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:
ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ - Δ/ΝΣΗ ΕΤΑΙΡΙΚΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΟΤΕ
τηλ. 210-6117434
Fax. 210-6115825
E-mail: media-office@ote.gr

aroutis
22-10-05, 15:42
Αναμενομενο, και δίκαιο..

NoYmErOs
23-10-05, 12:20
Μα τι απατεώνες είναι... και ναι είναι απατεώνες αφού δεν ήταν ένα απλό διαφημιστικό κόλπο αλλά απάτη... :thumbdown και λίγα τα 3000Ε

opimis
23-10-05, 13:06
Με όσους γνωστούς μου μίλησα μέχρι τώρα για το συγκεκριμένο θέμα, οι περισσότεροι νόμιζαν ότι το 11880 είναι το γνωστό 131 του οτε και μάλιστα έβρισκαν και διαφορά στην εξυπηρέτηση!!! Αλλά που να ήξεραν οι άνθρωποι ότι όσο περισσότερο τους κρατούσαν στο τηλέφωνο για να τους εξυπηρετήσουν οι υπάλληλοι της Newsphone , τόσο περισσότερο χρεωνόταν την κλήση!!! :evil:

manoulamou
24-10-05, 09:29
Εχω μια απορια ισως λιγο χαζη: ο ΟΤΕ που ειχε το 131 και τωρα το 11888
δεν εισπραττει -εστω ενα μεριδιο απο- τα εσοδα των τηλεφωνηματων
στο απατεωνιστικο, παραπλανητικο και υπερχρεωτικο 11880 της newsphone?
Η ιστορια μου θυμισε καπως τα 090xxx,
μονο που τα "θυματα" τουλαχιστον στην αρχη εβριζαν τον ΟΤΕ,
και μετα προσεχαν στα ψιλα γραμματα οτι ηταν απο πισω η ειδησεο-φονικη.
Δεν το συζητω οτι ειναι πολυ μικρο το προστιμο των 3000e.

nnn
24-10-05, 19:40
Εχω μια απορια ισως λιγο χαζη: ο ΟΤΕ που ειχε το 131 και τωρα το 11888
δεν εισπραττει -εστω ενα μεριδιο απο- τα εσοδα των τηλεφωνηματων
στο απατεωνιστικο, παραπλανητικο και υπερχρεωτικο 11880 της newsphone?
Η ιστορια μου θυμισε καπως τα 090xxx,
μονο που τα "θυματα" τουλαχιστον στην αρχη εβριζαν τον ΟΤΕ,
και μετα προσεχαν στα ψιλα γραμματα οτι ηταν απο πισω η ειδησεο-φονικη.
Δεν το συζητω οτι ειναι πολυ μικρο το προστιμο των 3000e.

Φυσικά παίρνει το ποσοστό του.Αλλά μάλλον είναι μικρότερο από τη χρέωση του 11888.

mrsaccess
24-10-05, 22:55
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω. Θέλουμε απελευθέρωση των τηλεπικοινωνιών ή όχι;

Ε, λοιπόν, 131 δεν υπάρχει πλέον.

Υπάρχουν υπηρεσίες τηλεφωνικού καταλόγου Ελλάδος που όλες αντικαθιστούν ισότιμα το 131.

Το 11888 του ΟΤΕ είναι μία από αυτές. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 131.
Όσο λοιπόν το 11888 αντικαθιστά το 131 άλλο τόσο το αντικαθιστά το 11880.
131 δεν υπάρχει πια.

Το σωστό θα ήταν το δικαστήριο να αναγκάσει την newsphone να αναφέρει καθαρά τις χρεώσεις της.
Το να την αναγκάσει να βγάλει το 131 από τις διαφημίσεις της είναι απαράδεκτη εύνοια προς τον ΟΤΕ.

sdikr
24-10-05, 23:05
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω. Θέλουμε απελευθέρωση των τηλεπικοινωνιών ή όχι;

Ε, λοιπόν, 131 δεν υπάρχει πλέον.

Υπάρχουν υπηρεσίες τηλεφωνικού καταλόγου Ελλάδος που όλες αντικαθιστούν ισότιμα το 131.

Το 11888 του ΟΤΕ είναι μία από αυτές. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 131.
Όσο λοιπόν το 11888 αντικαθιστά το 131 άλλο τόσο το αντικαθιστά το 11880.
131 δεν υπάρχει πια.

Το σωστό θα ήταν το δικαστήριο να αναγκάσει την newsphone να αναφέρει καθαρά τις χρεώσεις της.
Το να την αναγκάσει να βγάλει το 131 από τις διαφημίσεις της είναι απαράδεκτη εύνοια προς τον ΟΤΕ.

οχι απο την στιγμή που το 131 είναι συνδεμένο με τον Οτε.

PeiramatoZwo
24-10-05, 23:55
Το 131 υπάρχει ακόμα... για τους πελάτες του ΟΤΕ. Ανήκει στον ΟΤΕ, οπότε οποιαδήποτε αναφορά σε αυτό ουσιαστικά παραπέμπει σε αριθμό που έχει παραχωρηθεί στον ΟΤΕ. Η απελευθέρωση γίνεται για το καλό του καταναλωτή, η newsphone είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ απάτη, οπότε έκανε και ένα καλό ο ΟΤΕ στην ιστορία του σαν επιχείρηση.

maik
25-10-05, 00:15
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω. Θέλουμε απελευθέρωση των τηλεπικοινωνιών ή όχι;

Ε, λοιπόν, 131 δεν υπάρχει πλέον.

Υπάρχουν υπηρεσίες τηλεφωνικού καταλόγου Ελλάδος που όλες αντικαθιστούν ισότιμα το 131.

Το 11888 του ΟΤΕ είναι μία από αυτές. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 131.
Όσο λοιπόν το 11888 αντικαθιστά το 131 άλλο τόσο το αντικαθιστά το 11880.
131 δεν υπάρχει πια.
.
Μαλον θα πρεπει να διαβασεις παλι προσεκτικα το σκεπτικο της αποφασης του δικαστηριου.
Λεει καθαρα οτι το 131 ειναι συνδεδεμενο στην συνειδηση του κοσμου με τον ΟΤΕ.
Ουσιαστικα καταδικαζει την newsphone οτι προσπαθει να εξαπατησει τον απλο καταναλωτη οτι το 11880 ειναι η αλλαγη του 131 ενω δεν ειναι. Ειναι μια καινουρια υπηρεσια μιας εταιριας που καμια σχεση δεν εχει με τον ΟΤΕ αλλα προσπαθει να το κρυψει με τεχνητα μεσα.
Αν εβγαινε στα ισια η newsphone και ελεγε οτι προσφερει κατι καινουριο και πιο καλο και πιο εξυπηρετικο και πιο γρηγορο και πιο οτι θελεις, με την ταδε χρεωση, κανεις δεν θα ειχε προβλημα.
Να μην πω και την αλλη "κομπινα" .Ζητας πληροφοριες για ενα αριθμο και σε ρωτανε αν θελεις να σε συνδεσουν κατευθειαν. Αν τη πατησεις και πεις ναι τοτε πληρωνεις για αστικο με την χρεωση του 11880.

mrsaccess
25-10-05, 01:51
Το 131 δεν είναι συνδεδεμένο στη συνείδηση του κόσμου με τον ΟΤΕ.
Είναι συνδεδεμένο με τις υπηρεσίες τηλεφωνικού καταλογού.

Προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν που να λέει "Πάρε τηλ τις υπηρεσίες καταλόγου να ρωτήσεις".
Όλοι μας λέμε: "Πάρε το 131".

Ως εκ τούτου το 131 δεν είναι πλέον συνδεδεμένο με τον ΟΤΕ αλλά με μια συγκεκριμένη υπηρεσία και καλά έκανε και το χρησιμοποιούσε η newsphone.

Είναι πχ αντίστοιχο με το Black & Decker ή το xerox που λένε οι ξένοι. Ή ακόμα καλύτερα τον φραπέ που σαν όνομα ανήκει στη Nestle αλλά όταν πάμε σε μια καφετέρια ζητάμε φραπέ άσχετα αν μας δίνουν στιγμιαίο καφέ της Maxwell.

No-Name
25-10-05, 03:36
Nα κάνω μία ερώτηση επί του θέματος?Ο ΟΤΕ έχει νόμιμα το δικαίωμα να "πουλήσει" την βάση δεδομένων του τηλ.καταλόγου του στη newsphone?

al3x
25-10-05, 20:09
Nα κάνω μία ερώτηση επί του θέματος?Ο ΟΤΕ έχει νόμιμα το δικαίωμα να "πουλήσει" την βάση δεδομένων του τηλ.καταλόγου του στη newsphone?

νομιζω υποχρεωνεται πλεον απο την ΕΕΤΤ να δινει τον καταλογο... με το αζημιωτο βεβαιως.
για τα 211... 212....ποτε θα βγει καταλογος αραγε?

apok
25-10-05, 20:21
Ρε παιδία.. μια φάκιν ερώτηση:
Το νουμερο 11 8 80 ποιός το έδωσε στη newsphone? Αν δεν κάνω λάθος ο Οτε είναι υπεύθυνος για αυτές τις αριθμοδοτήσεις... και της έδωσε ένα νούμερο που αλλάζει κατά ένα μόνο ψηφίο από αυτο του Οτε ( 11 8 88 )

Μήπως κάτι δεν πάει καλά?? Μήπως δε φταίει μόνο η newsphone?

sdikr
25-10-05, 20:44
Ρε παιδία.. μια φάκιν ερώτηση:
Το νουμερο 11 8 80 ποιός το έδωσε στη newsphone? Αν δεν κάνω λάθος ο Οτε είναι υπεύθυνος για αυτές τις αριθμοδοτήσεις... και της έδωσε ένα νούμερο που αλλάζει κατά ένα μόνο ψηφίο από αυτο του Οτε ( 11 8 88 )

Μήπως κάτι δεν πάει καλά?? Μήπως δε φταίει μόνο η newsphone?

Ειναι υποχρεωμένος να το δώσει λόγο ΕΕΤΤ,
Το θέμα δεν είναι γιατί κάποιος άλλος έχει υπήρεσιά καταλόγου, αλλά το πώς το προωθεί.

apok
25-10-05, 20:51
Ήταν υποχρεωμένος να δώσει το 11 8 80???

arj
25-10-05, 21:51
Βρε παιδια τοσα χρονια ΟΤΕ υπηρχε για τον παρα πολυ κοσμο ο ΟΤΕ ειναι η εταιρεια που ασχολειται με τις τηλεφωνικες υπηρεσιες της Ελλαδας. Ειτε εχει να κανει με υπηρεσιες καταλογου ειτε με ψηφιακες ευκολιες κλπ κλπ. Πως ειναι δυνατον το 131 να μην ειναι συνδεδεμενο με τον ΟΤΕ. Αφου το 131 μας πληροφορουσε για τους αριθμους τηλεφωνου που ο ΟΤΕ ειχε δωσει στους ιδιους του τους συνδρομητες.
Ο κοσμος το 131 ηξερε και τον ΟΤΕ σαν την εταιρεια που ειναι πισω απο αυτη την υπηρεσια. ΑΠΛΑ.

Που να καταλαβει ο καθενας και γιατι να το καταλαβει το γεγονος οτι απελευθερωθηκαν οι τηλεπικοινωνιες οτι αριθμους μπορουν να δωσουν και αλλοι περαν του ΟΤΕ και ο τηλ.καταλογος ετσι διευρυνεται. Και οτι στο κατω κατω αν καποιος πιστευει οτι θα εχει κερδος προσφεροντας στον κοσμο τηλ.καταλογο ειναι πλεον ελευθερος να το κανει. Αυτα για πολλους ειναι ψιλα γραμματα.

Δεν μπορει λοιπον να βγαινει και να λεει οτι το 131 εγινε 11880. Αυτο μονο ο ΟΤΕ εχει την υποχρεωση να το κανει να ενημερωνει δηλ. για τον δικο του αριθμο (11888). Και λεω εχει υποχρεωση γιατι οσα χρονια θυμαμαι τον εαυτο μου υπαρχει το 131 (ειμαι 22) και στη συνειδηση του κοσμου θα υπαρχει πολλα χρονια. Δυσκολα θα παψουμε να λεμε "παρε το 131 να μαθεις...."

Οποτε προσωπικα δεν θα παψω να πιστευω οτι :
Η newsphone εξαπατησε τον κοσμο.
Η εμπιστοσυνη του κοσμου στην ΑΨΟΓΗ υπηρεσια καταλογου ισως να εχει κλονιστει και να φοβονται κρυφες χρεωσεις κλπ.
Θα μπορουσε το 131 να παραμεινει ως ειχε και οι εναλλακτικοι να εχουν δικους τους αριθμους.

Ο ΟΤΕ εχει πολλα ασχημα για τα οποια ολοι σχεδον εδω μεσα του τα χωνουμε συνεχως αλλα εχει καποια, εστω λιγα καλα. Και κατι καλο δεν υπαρχει λογος να το αλλαξεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.