PDA

Επιστροφή στο Forum : 11888 vs 11880



Σελίδες : 1 2 [3] 4

sdikr
25-10-05, 21:58
Δεν μπορει λοιπον να βγαινει και να λεει οτι το 131 εγινε 11880. Αυτο μονο ο ΟΤΕ εχει την υποχρεωση να το κανει να ενημερωνει δηλ. για τον δικο του αριθμο (11888). Και λεω εχει υποχρεωση γιατι οσα χρονια θυμαμαι τον εαυτο μου υπαρχει το 131 (ειμαι 22) και στη συνειδηση του κοσμου θα υπαρχει πολλα χρονια. Δυσκολα θα παψουμε να λεμε "παρε το 131 να μαθεις...."


Κανονικά ουτε ο Οτε θα έπρεπε να το λέει,


Η εμπιστοσυνη του κοσμου στην ΑΨΟΓΗ υπηρεσια καταλογου ισως να εχει κλονιστει και να φοβονται κρυφες χρεωσεις κλπ.

Αψογή,;;;;; ΑΨΟΓΗ;;;;;; συγνώμη αλλά..........μονο αυτό δεν ήταν

arj
25-10-05, 22:07
Φιλτατε sorry αλλα τι δεν θα επρεπε να λεει ο ΟΤΕ? Αφου αλλαξε ο αριθμος του να μην το πει στους πελατες του. Μια οποιαδηποτε αλλη εταιρεια το ιδιο δεν θα εκανε? Εκτος και αν δεν σε καταλαβα... τοτε συγνωμη.

Τωρα για το ΑΨΟΓΗ ειναι προσωπικη εκτιμηση γιατι οσες φορες εχω παρει το εχει σηκωσει μια ευγενεστατη φωνη και με εχει εξυπηρετησει. Τουλαχιστον αυτο το τμημα της εταιρειας που λεγεται ΟΤΕ μου εδινε την εικονα μιας σχετικα οργανωμενης και συγχρονης εταιρειας.
Ειδικα αν συγκρινεις συμπεριφορες και εξυπηρετηση 131 και τεχνικων ή κατι βολεμενων υπαλληλακίων στα καταστηματα??? Μερα με τη νυχτα! (Μιλαω παντα για την πλειοψηφια οχι για τη μεμονωμενη περιπτωση)

nnn
25-10-05, 23:15
Ήταν υποχρεωμένος να δώσει το 11 8 80???
Νομίζω ό,τι με την νέα αριθμοδότηση όλες οι υπηρεσίες καταλόγου ξεκινάνε από 118 ΧΧ.

chrand
26-10-05, 10:30
M ε αφορμή την πρόσφατη δικαστική διαμάχη μεταξύ των εταιρειών ΟΤΕ και Newsphone Hellas καιτην επακόλουθη σύγχυση που προκλήθηκε στο κοινό σχετικά με το θέμα της παροχής υπηρεσιών πληροφοριών καταλόγου, το ΙΝΚΑ, με στόχο την πληροφόρηση και την προάσπιση των συμφερόντων του καταναλωτή, ενημερώνει:

1. Η παροχή υπηρεσιών πληροφοριών καταλόγου λειτουργεί πλέον σε καθεστώς απελευθερωμένης αγοράς. Το γεγονός αυτό δίνει τη δυνατότητα σε όποιον τηλεπικοινωνιακό πάροχο επιθυμεί, να προσφέρει την παραπάνω υπηρεσία διαμέσου του δικτύου του, χρησιμοποιώντας δικούς του αριθμούς κλήσης που εκχωρούνται από την ΕΕΤΤ (Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων). Αυτή τη στιγμή, υπηρεσίες πληροφοριών καταλόγου παρέχονται στην αγορά από πέντε τηλεπικοινωνιακούς παρόχους, μέσα από τους αριθμούς: 11811,11831, 11833, 11888 που ανήκει στον ΟΤΕ και 11880 που ανήκει στην εταιρεία Newsphone Hellas .

2. Καμία υπηρεσία τηλεφωνικού καταλόγου δεν παρέχεται δωρεάν. A κόμη και ο προηγούμενος αριθμός πληροφοριών καταλόγου του ΟΤΕ, το 131, δεν ήταν δωρεάν.

Σε αυτό το περιβάλλον ελεύθερου ανταγωνισμού, ο καταναλωτής καλείται να επιλέγει τηλεπικοινωνιακό πάροχο πληροφοριών καταλόγου, συγκρίνοντας επισταμένα τις τιμές χρέωσης και ελέγχοντας με προσοχή:

αν η χρέωση είναι ανά κλήση ή ανά δευτερόλεπτο με ελάχιστη χρέωση
ποιες ακριβώς υπηρεσίες πληροφοριών καταλόγου περιλαμβάνονται σε κάθε χρέωση

3. Βάσει της Απόφασης Αριθ. 276/39 της ΕΕΤΤ (Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων), προβλέπονται τα εξής:

Τόσο οι πάροχοι τηλεπικοινωνιακών δυκτύων ή/και υπηρεσιών όσο και οι πάροχοι υπηρεσιών πληροφοριών καταλόγου είναι υποχρεωμένοι να ενημερώνουν επαρκώς τους χρήστες σχετικά με το ύψος της χρέωσηςτων κλήσεων προς τους σύντομους κωδικούς υπηρεσιών πληροφοριών καταλόγου. Ειδικότερα, κατά τη διαφημιστική προβολή των υπηρεσιών,πρέπει οι τιμές χρέωσης να αναγράφονται ευκρινώς σε περιπτώσεις έντυπης ή τηλεοπτικής διαφήμισης ή να ανακοινώνονται με σαφήνεια εάν η διαφημιστική προβολή γίνεται μέσω ηλεκτρονικού μη τηλεοπτικού μέσου.

Ολοι οι πάροχοι τηλεπικοινωνιακών δικτύων ή/και υπηρεσιών υποχρεούνται να παρέχουν στους χρήστες πρόσβαση στην υπηρεσία πληροφοριών καταλόγου που περιλαμβάνει το σύνολο των εκχωρηθέντων συνδρομητικών αριθμών και παρέχεται από τον πάροχο Καθολικής Υπηρεσίας στο πλαίσιο της σχετικής υποχρέωσής του.

Για εύλογο χρονικό διάστημα, τουλάχιστον έξι μηνών, παρέχεται ατελώς σχετικό ηχογραφημένο μήνυμα που ενημερώνει τους καλούντες για τους καταργηθέντες σύντομους κωδικούς δικτύου και για τους σύντομους κωδικούς της σειράς 118 στους οποίους έχει γίνει η μεταφορά των υπηρεσιών.
Σχετικά με την πρόσφατη διαμάχη μεταξύ των εταιρειών ΟΤΕ – Newsphone Hellas , το INKA ενημερώνει:

Ο αριθμός του ΟΤΕ που αντικατέστησε το 131 είναι το 11888.
Ο αριθμός 11880 καλεί την υπηρεσία τηλεφωνικού καταλόγου της εταιρείας Newsphone Hellas .

Η κλήση στο 11888 του ΟΤΕ είναι 0,34 € ανά κλήση, πλέον Φ.Π.Α. 19%, δηλαδή σε δρχ. 136 (€ 0,40 x 340,75).

Η κλήση στο 11880 της Newsphone Hellas χρεώνεται 0,79 € το λεπτό και 0,01317 € το δευτερόλεπτο μετά το πρώτο λεπτό, με ελάχιστη χρέωση τα 60 δευτερόλεπτα, πλέον Φ.Π.Α. 19%, δηλαδή σε δρχ. 320 (€ 0,94 x 340,75) και μετά το λεπτό κατ΄ ελάχιστο δρχ. 269 (€ 0,79 x 340,75). Η υπηρεσία της Newsphone Hellas προσφέρει κάποια πρόσθετες υπηρεσίες, όπως αποστολή των αποτελεσμάτων με fax , sms ή e - mail .

Ο ΟΤΕ δεν ενημερώνει τους καταναλωτές για το κόστος της κλήσης του 11888, στο σχετικό τηλεοπτικό σποτ.
Η Newsphone Hellas ενημερώνει τους καταναλωτές για το κόστος της κλήσης στην ιστοσελίδα της. Στο σχετικό τηλεοπτικό σποτ, η ενημέρωση για τη χρέωση της κλήσης, γίνεται με μικρά γράμματα που περνούν με μεγάλη ταχύτητα στο κάτω μέρος της οθόνης, με αποτέλεσμα το μήνυμα να μη γίνεται αντιληπτό.
Η Newsphone Hellas , σύμφωνα με δήλωσή της, καταβάλλει στον ΟΤΕ το 30% από τα έσοδα των κλήσεων του 11880 που απορρέουν από σχετικές συμφωνίες.

Ως συμπέρασμα των παραπάνω, το ΙΝΚΑ θεωρεί ότι και οι δύο πλευρές παρουσιάζουν «κενά» στις θέσεις και την επιχειρηματολογία τους, με αποτέλεσμα να μην πείθουν επαρκώς για το δίκαιο ή το άδικο των ισχυρισμών τους. Απόρροια της κατάστασης αυτής, είναι η ελλιπής ενημέρωση του καταναλωτή, η σύγχυση και η αναπόφευκτη επιβάρυνσή του.

Cafeeine
26-10-05, 10:36
Πολύ καλή ανάλυση chrand

apok
26-10-05, 10:39
Νομίζω ό,τι με την νέα αριθμοδότηση όλες οι υπηρεσίες καταλόγου ξεκινάνε από 118 ΧΧ.

Aυτό λέω.. Έπρεπε αυτό το ΧΧ να είναι τόσο παραπλήσιο με το νούμερο του Οτε?? Να αλλάζει μόνο ένα ψηφίο στο τέλος?? Ας έδινε 11 8 40 ας πουμε..
Ακόμα και τώρα είναι πολλοί αυτοί που την πατάνε με τα τόσο παραπλήσια νούμερα..

Cafeeine
28-10-05, 07:07
Aυτό λέω.. Έπρεπε αυτό το ΧΧ να είναι τόσο παραπλήσιο με το νούμερο του Οτε?? Να αλλάζει μόνο ένα ψηφίο στο τέλος?? Ας έδινε 11 8 40 ας πουμε..
Ακόμα και τώρα είναι πολλοί αυτοί που την πατάνε με τα τόσο παραπλήσια νούμερα..

Φαντάζομαι οτι δεν είναι μόνο αυτοί οι δύο που έχουν ζητήσει αριθμούς στην κατηγορία αυτή, όλο και κάποιος θα έπαιρνε όμοιο αριθμό. Ο ΟΤΕ δεν δικαιούται να μην δώσει αριθμό επειδή θίγεται το προσωπικό του συμφέρον,. Για τον συγκεκριμένο αριθμό δεν το βλέπω απίθανο να έπεσε 'μπαξίσι' σε κάποιον υπάλληλο στον ΟΤΕ.

maik
28-10-05, 14:11
Aυτό λέω.. Έπρεπε αυτό το ΧΧ να είναι τόσο παραπλήσιο με το νούμερο του Οτε?? Να αλλάζει μόνο ένα ψηφίο στο τέλος?? Ας έδινε 11 8 40 ας πουμε..
Ακόμα και τώρα είναι πολλοί αυτοί που την πατάνε με τα τόσο παραπλήσια νούμερα..
Τα νουμερα (φασματα)τα διαχιειριζεται η ΕΕΤΤ. Αν το ηθελε ο ΟΤΕ επρεπε να το δεσμευσει,με απλα λογια να πληρωσει.

chrand
15-11-05, 11:17
Aμεση και φθηνή πρόσβαση

H υπηρεσία «11888 για όλα τα επαγγέλματα δίνει τη δυνατότητα στους καταναλωτές να έχουν άμεση και φτηνή πρόσβαση σε πληροφορίες για επαγγελματίες, εταιρείες και επιχειρήσεις, με κριτήριο αναζήτησης την επαγγελματική ιδιότητά τους ή την επωνυμία τους ή το διακριτικό τους τίτλο. Σημειωτέον πως οι πληροφορίες της υπηρεσίας παρέχονται καθ όλη τη διάρκεια του 24ώρου, γεγονός ιδιαίτερα σημαντικό και πρακτικό, καθώς πολλές φορές οι κλήσεις μπορεί να έχουν την έννοια της επείγουσας ανάγκης.

Για παράδειγμα, ένας καταναλωτής καλεί 11888, από οποιοδήποτε σημείο στην Eλλάδα και ζητά ιατρό στην περιοχή Bούλα. O τηλεφωνητής εξυπηρετεί τον πελάτη προτείνοντάς του 3 ιατρούς (από τη λίστα εγγεγραμμένων επαγγελματιών - ιατρός) στη συγκεκριμένη περιοχή. Στην επόμενη αντίστοιχη αναζήτηση οι παραπάνω 3 προτεινόμενοι ιατροί θα μεταφερθούν στο τέλος της λίστας των συνδρομητών της υπηρεσίας. Mε αυτό τον τρόπο επιτυγχάνεται η όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αμεροληψία του συστήματος.

H αναζήτηση της πληροφορίας μπορεί να γίνει και πιο συγκεκριμένη π.χ. με βάση τις ώρες λειτουργίας της εταιρείας του καταστήματος, τη διεύθυνση ή άλλες παραμέτρους.


http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=4774&subid=2&pubid=209059

pcman
16-11-05, 00:20
Τους τελευταίους μήνες βλέπουμε μια συνεχή διαμάχη μεταξύ 11888 (ΟΤΕ) και 11880 (ειδησεοφωνική) για το ποια υπηρεσία θα κατακτήσει την μερίδα του λέοντος όσον αφορά τις πληροφορίες τηλεφωνικού καταλόγου. Ο ΟΤΕ κατηγόρησε ανοιχτά τη ειδησεοφωνική για παραπλανητική διαφήμηση. Τελευταία όμως παρατηρούμε κι άλλα τραγελαφικά στις διαφημήσεις τους. Οι μεν επιστρατεύουν γιαγιάδες και πολιτικούς οι δε έχουν για μασκότ ένα γλομπάκι. Για κάτστε ρε παιδιά (απευθύνομαι και στις 2 πλευρές) τόσο πολύ νομίζετε ότι τον καίνε τον κόσμο οι πληροφορίες τηλεφωνικού καταλόγου που μας πλημυρίζετε καθημερινά με όλες αυτές τις μπαζοδιαφημήσεις; Ήμαρτον ρε παιδιά. Όχι άλλες αηδίες. Έλεος δηλαδή. Τι άλλο να πω. Προσωπικά άντε να χρησιμοποιώ τις πληροφορίες τηλεφωνικού καταλόγου μια φορά στα τόσα χρόνια. Δεν είναι ανάγκη να τρώω όλο αυτό το βομβαρδισμό καθημερινά στην τηλεόραση μου, ούτε εγώ ούτε ο υπόλοιπος κοσμάκης.

Υστερόγραφο: Πάντως για να λέμε του στραβού το δίκιο, η υπηρεσία της ειδησεοφωνικής περιέχει αυξημένες χρεώσεις, στα ψιλά γράμματα βέβαια... Ίσως γι' αυτό το παλεύουν πιο πολύ απ' τον ΟΤΕ και κάνουν εντυπωσιακές μπαζοδιαφημήσεις...

zouzouni
16-11-05, 01:30
Yπάρχει ήδη ανοιχτή συζήτηση εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19716
για αυτό το θέμα, γι'αυτό και γίνονται merge.

t300
16-11-05, 18:14
Aμεση και φθηνή πρόσβαση

H υπηρεσία «11888 για όλα τα επαγγέλματα δίνει τη δυνατότητα στους καταναλωτές να έχουν άμεση και φτηνή πρόσβαση σε πληροφορίες για επαγγελματίες, εταιρείες και επιχειρήσεις, με κριτήριο αναζήτησης την επαγγελματική ιδιότητά τους ή την επωνυμία τους ή το διακριτικό τους τίτλο......
....H αναζήτηση της πληροφορίας μπορεί να γίνει και πιο συγκεκριμένη π.χ. με βάση τις ώρες λειτουργίας της εταιρείας του καταστήματος, τη διεύθυνση ή άλλες παραμέτρους.


http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=4774&subid=2&pubid=209059

Πάντα με τα τελευταία νέα η Ημερησία. Η υπηρεσία αυτή υπάρχει από πρίν το καλοκαίρι.

scrat
16-11-05, 19:04
Πάντα με τα τελευταία νέα η Ημερησία. Η υπηρεσία αυτή υπάρχει από πρίν το καλοκαίρι. Προφανώς η εμφάνιση του θέματος εντάσσεται στο γενικότερο πόλεμο των δύο εταιριών... κάποιο τρόπο βρήκε ο ΟΤΕ κσι σπό απλή διαφήμιση το έκανε θέμα σε εφημερίδα. Κλασικό παιχνίδι :thumbdown

ntampa7
16-11-05, 21:03
Aυτό λέω.. Έπρεπε αυτό το ΧΧ να είναι τόσο παραπλήσιο με το νούμερο του Οτε?? Να αλλάζει μόνο ένα ψηφίο στο τέλος?? Ας έδινε 11 8 40 ας πουμε..
Ακόμα και τώρα είναι πολλοί αυτοί που την πατάνε με τα τόσο παραπλήσια νούμερα..


μα για το λόγο αυτό το κάνει...για παραπλάνηση...
μιας και η χρέωση είναι υπέρογκη συγκριτικά με αυτή του οτε

NoYmErOs
16-11-05, 22:53
μα για το λόγο αυτό το κάνει...για παραπλάνηση...
μιας και η χρέωση είναι υπέρογκη συγκριτικά με αυτή του οτε

Σωστά .. από το κόστος της κλίσης στο 11880 δεν κερδίζει μόνο η newsphone αλλά και ο ΟΤΕ ..

sdikr
16-11-05, 22:55
Σωστά .. από το κόστος της κλίσης στο 11880 δεν κερδίζει μόνο η newsphone αλλά και ο ΟΤΕ ..

Ας κάνει δικό της δίκτυο για να τα πέρνει μονη της :p

apok
16-11-05, 23:12
Ας κάνει δικό της δίκτυο για να τα πέρνει μονη της :p

Οτετζή:p :p :p

sdikr
16-11-05, 23:29
Οτετζή:p :p :p

Εγώ δεν σε έβρισα ............. :haha

maik
17-11-05, 00:57
Για κάτστε ρε παιδιά (απευθύνομαι και στις 2 πλευρές) τόσο πολύ νομίζετε ότι τον καίνε τον κόσμο οι πληροφορίες τηλεφωνικού καταλόγου που μας πλημυρίζετε καθημερινά με όλες αυτές τις μπαζοδιαφημήσεις; Ήμαρτον ρε παιδιά. Όχι άλλες αηδίες. Έλεος δηλαδή. Τι άλλο να πω. Προσωπικά άντε να χρησιμοποιώ τις πληροφορίες τηλεφωνικού καταλόγου μια φορά στα τόσα χρόνια. Δεν είναι ανάγκη να τρώω όλο αυτό το βομβαρδισμό καθημερινά στην τηλεόραση μου, ούτε εγώ ούτε ο υπόλοιπος κοσμάκης.


Για σκιζονται τοσο πολυ σημαινει οτι αυτες οι υπηρεσιες ειναι κρδοφορες.Και ειναι μαλιστα πολυ. Χιλιαδες ανθρωποι καθημερινα βαριουνται να ανοιξουν (η δε εχουν) τον τηλ καταλογο και προτιμουν να παρουν ενα τηλ να ρωτησουν.

sdikr
17-11-05, 01:01
Για σκιζονται τοσο πολυ σημαινει οτι αυτες οι υπηρεσιες ειναι κρδοφορες.Και ειναι μαλιστα πολυ. Χιλιαδες ανθρωποι καθημερινα βαριουνται να ανοιξουν (η δε εχουν) τον τηλ καταλογο και προτιμουν να παρουν ενα τηλ να ρωτησουν.

Πλάκα πλάκα ειναι μεγάλη ευκολία όταν είσαι έξω στον δρόμο, μου έχει χρείαστει πολλές φορές.

Cafeeine
17-11-05, 17:43
Για σκιζονται τοσο πολυ σημαινει οτι αυτες οι υπηρεσιες ειναι κρδοφορες.Και ειναι μαλιστα πολυ. Χιλιαδες ανθρωποι καθημερινα βαριουνται να ανοιξουν (η δε εχουν) τον τηλ καταλογο και προτιμουν να παρουν ενα τηλ να ρωτησουν.

Δεν είναι θέμα μόνο βαριεστημάρας. Πολύς κόσμος δεν έχει την τάση να ανοίξει βιβλίο ή ακόμα να έχει την λογική σκέψη να κάνει την έρευνα που χρειάζεται να κάνει και προτιμά να μιλήσει με κάποιον ανθρωπο. Η ανθρώπινη επαφή είναι σημαντικότατο στοιχείο.

BlindG
09-01-06, 12:22
Είμαι σίγουρος οτι όλοι μας γνωρίζουμε τα νούμερα αυτά. Μας τα έχουν κάνει τσουρέκια άλλωστε με τις διαφημίσεις ΠΑΝΤΟΥ.

Πρόσφατα, χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω ανάλογη υπηρεσία και πήρα του ΟΤΕ.
Λοιπόν, εκτός του οτι δεν είχα ΚΑΘΟΛΟΥ αναμονή(θυμάται κανείς αναμονές του 131? Δεν ήταν τραγικές αλλά υπήρχαν, όποτε και να πάρεις) και πήρα γύρω στις 5 φορές σε διαφορετικές ώρες..., οι υπάλληλοι που με εξυπηρέτησαν, κυριολεκτικά έσταζαν μέλι.

Και "Καλή σας μέρα" που ακουγόταν λες και το εννοούσαν και προθυμότητα μέχρι εκεί που δεν παίρνει και ένα ευγενικότατο "Σας ευχαριστούμε (πολύ? -δεν θυμάμαι, κάποιοι θα μου το είπαν, κάποιοι όχι...) που μας καλέσατε" και γενικώς ένα ποτόγνωρο αίσθημα οτι πραγματικά τους έκαιγε να με εξυπηρετήσουν.

Στα υπόλοιπα, καθήστε να περιμένετε τα 4Mbps που υπόσχεται ο ΟΤΕ για το 2065 εεεε... σόρρυ, το 2008 ήθελα να πω:-k

lemonidas
09-01-06, 12:26
Μα φυσικά και θα στάζουν μέλι, αφού τώρα υπάρχει ανταγωνισμός και μάλιστα τέτοιος που δεν μπορούν να τον περιορίσουν (όπως στην dsl πχ). Και φυσικά έχει σκιστεί (ο ανταγωνισμός) στη διαφήμιση. ;)

AddictedToChaos
09-01-06, 12:39
Δεν ξερω παιδια, αλλα οι διαφημισεις εχουν τρελο γελιο (του 11 8 80). Ειναι τελειως ακυρες.:lol:

manoulamou
09-01-06, 12:40
Πολυ καλος ο ανταγωνισμος και η ελευθερη αγορα αλλα μονο οταν λειτουργει πραγματικα ο ελεγχος
και υπαρχουν τσεκουρατες ποινες σε περιπτωσεις αισχροκερδιας ή/και παραπλανησης.
Το 11880 οσοι το πηραν μπορει να εξυπηρετηθηκαν, ισως και καλυτερα απο το 11888,
αλλα ηξεραν οι περισσοτεροι τι τους περιμενε στο λογαριασμο?
Αποτι φανηκε ,ελαχιστοι προσεξαν το ραλιτζιδικο τρειλερ στην τουβουλα
ή τα ψιλα γραμματακια στις οποιες δημοσιευσεις.
EDIT
Οντως η γριουλα βγαζει γελιο.
Πολυ καλο μαρκετιν εκαναν οι τυποι, σιγουρα ξερουν που απευθυνονται

lemonidas
09-01-06, 12:48
ok, είναι ακριβότερο, αλλά δεν θεωρώ οτι υπάρχει πρόβλημα. Μια υπηρεσία είναι, όποιος θέλει ενημερώνεται για το κόστος της. Αυτό που θεωρώ αθέμιτο είναι η έμμεση συσχέτιση με το 131 (πράγμα το οποίο έκανε και ο ΟΤΕ παρόλο που και αυτός είναι ακριβός σε σχέση με τη χρέωση που είχε το 131) και για αυτό πιστεύω οτι ναι να πέσουν κεφάλια. Αλλιώς ελεύθερη αγορά είμαστε οτι θέλει και σε ότι τιμή θέλει πουλάει ο καθένας.

kubiak
09-01-06, 12:51
.

Έεεετσι, το 11880 έχει καλές διαφημίσεις αλλά δεν κάνει καθόλου καλό στην τσέπη...

Newsphone είναι αυτή ρε παιδιά, έχετε υπόψιν σας για τι ΚΩΛΟΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΙΛΑΜΕ;

Επειδή δεν έχω διάθεση να λέω την ιστορία, θα σας πω μόνο ένα: Για να σταματήσω να λαμβάνω αισχρά SMS στο κινητό μου τα οποία δεν είχα ζητήσει (αλλά πιθανόν να είχε ζητήσει ο προηγούμενος κάτοχος του αριθμού), αναγκάστηκα παρακαλέσω την Vodafone να μου ανοίξει τη φραγή για λίγα λεπτά προκειμένου να κάνω φραγή εισερχομένων μηνυμάτων (από το 2002, την οποία έβγαλα πριν από λίγο καιρό). Ευτυχώς που έχω εκτός από συμβόλαιο και καρτοκινητό οπότε έπαιρνα SMS εκεί.

ΑΠΑΞΙΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩΣ ΜΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΗΚΑΝ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΗΣ NEWSPHONE ΣTO AITHMA MOY, ΜΟΝΟ ΑΝΩΜΑΛΟ ΔΕ ΜΕ ΕΙΠΑΝ TΕΛΙΚΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΥΡΙΕ, ΘΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΑΜΕΣΩΣ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ. (EDIT: Το είχαν πει αν θυμάμαι καλά, αλλά δεν το είχαν κάνει φυσικά).

ENΑ ΜΟΝΟ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ: ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΕΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ.

.

AddictedToChaos
09-01-06, 12:54
Πολυ σωστο αυτο που λες manoulamou και να προσθεσω πως οι πρωτες πρωτες διαφημισεις ηταν εντελως παραπλανητικες γιατι ελεγαν: το νουμερο του οτε αλλαξε, και πετουσαν μετα το δικο τους νουμερο. Αργοτερα ομως, που εβγαλε και τις δικες του διαφημισεις ο οτε, αλλαξαν το σλογκαν και το καναν: ενας νεος αριθμος τηλεφωνικου καταλογου. Ειναι καλο να υπαρχει ανταγωνισμος οταν γινεται με σωστο τροπο. Παρολο που του αξιζει ενας βρωμικος ανταγωνισμος του οτε, δεν ειναι σωστο.

euri
09-01-06, 13:37
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19716

suffo
09-01-06, 15:59
Μια φορά χρειάστηκε να πάρω να ρωτίσω για τηλέφωνο πιτσαρίας πριν λίγο καιρό. Πήρα πρώτα το 11880, δεν είχαν κανένα τηλέφωνο! Και αυτό μου το είπε καθαρά μόλις βαρέθηκα να λέω ονόματα και την ρώτησα αν έχει έστω κάποιας.
Το 11888 έδωσε κατευθείαν.

maik
10-01-06, 02:00
Btw μια υπηρεσια του ΟΤΕ που δεν ειναι επαρκως διαφημισμενη ειναι το 11811
Παιρνεις και ζητας ενα ειδος επαγγελματος πχ ανθοπωλειο, γιατρο, ταβερνα κλπ σε συγκεκριμενη περιοχη. Και σου δινουν 3-4 τηλ .

ShadowAngel
10-01-06, 02:25
Έλεοοοςςςςςςςς πια με αυτήν την Γιαγιά στο 11880...δεν αντέχω άλλο να την ακούω...!!!:evil: :cool:

JoeBar
10-01-06, 02:35
Πλήση εγκεφάλου. Μας ψεκάζουν από ψηλά! :twisted:

BlindG
10-01-06, 10:23
maik49: Δεν την ήξερα αυτή την υπηρεσία!! Μπορει να φανεί χρήσιμη!!!
ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΓΙΑΓΙΑΔΑ ΤΟΥ 11880!!!!
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

bill2003
10-01-06, 10:32
Πρόσφατα, χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω ανάλογη υπηρεσία και πήρα του ΟΤΕ.
Λοιπόν, εκτός του οτι δεν είχα ΚΑΘΟΛΟΥ αναμονή(θυμάται κανείς αναμονές του 131? Δεν ήταν τραγικές αλλά υπήρχαν, όποτε και να πάρεις) και πήρα γύρω στις 5 φορές σε διαφορετικές ώρες..., οι υπάλληλοι που με εξυπηρέτησαν, κυριολεκτικά έσταζαν μέλι.

Και "Καλή σας μέρα" που ακουγόταν λες και το εννοούσαν και προθυμότητα μέχρι εκεί που δεν παίρνει και ένα ευγενικότατο "Σας ευχαριστούμε (πολύ? -δεν θυμάμαι, κάποιοι θα μου το είπαν, κάποιοι όχι...) που μας καλέσατε" και γενικώς ένα ποτόγνωρο αίσθημα οτι πραγματικά τους έκαιγε να με εξυπηρετήσουν.


Φοιτητές είναι τα παιδιά που δουλεύουν με σύμβαση 8μηνη, λίγο τους νοιάζουν τα παιχνίδια του ανταγωνισμού. Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν είναι κοπρίτες υπάλληλοι που απλά τους αναγκάζει η εταιρία να στάζουν μέλι. Είναι νέα παιδία που δουλεύουν για 3,5 ώρες, έχουν όρεξη για δουλειά και θέλουν (οι περισσότεροι) να είναι ευγενικοί. Επίσης αυτά τα "Ευχαριστούμε που καλέσατε και ευτυχισμένος ο νέος χρόνος" είναι υποχρεωτικά. Επιπλέον, αν κάποιος δεν έσταζε και μέλι (δεν εννοώ να ρίχνει μπινελίκια, μιλάω για κακή εξυπηρέτηση) το μόνο που θα πάθαινε ήταν να βγει εκτός υπηρεσίας για μερικά Σαβ/κα (Σαβ/κο => extra money)

Θυμάμαι πέρυσι την γιαγιά που έπαιρνε συχνά και όλο αγωνία έλεγε "Ξέρω παιδάκ μ ότι δεν μπορείς να μου δωεις το τηλέφωνο του Γιάγκου Δράκου, αλλά εσύ που το ξερς πάρτον και πεστ ότι ψάχν να τον σκοτώσνε". Τα περισσότερα παιδιά, παρότι μας χάλαγε τους χρόνους, δεν την αποπαίρναμε αλλά την καθησυχάζαμε :roll:

Φυσικά δεν έλειπαν και οι κάφροι υπάλληλοι, όπως και οι κάφροι πελάτες.

no_logo
10-01-06, 10:33
για διαμαρτυρίες παρακαλώ τα μηνύματα σας εδώ http://www.newsphone.gr

viron
10-01-06, 10:52
H αγορά 118.. είναι πάνω από 30 εκατομμύρια ευρώ το χρόνο. Το περίεργο είναι πως δεν έχουν μπεί άλλες εταιρίες στο παιχνίδι.

Βύρων.

NoYmErOs
10-01-06, 11:11
Εχθές για ένα 2ωρο από της 10 έως της 12 το πρωί δεν μπορούσα να βγάλω γραμμή στο 11888 και πήρα το 11880 για να δω και εξυπηρέτηση.

Ενώ του μιλούσα για το τι ψάχνω μου απαντούσε με χμμμμ μμμμμ αααα ουουου χμου και κάπως έτσι, πέθανα στα γέλια..

τουλάχιστον στο παλιό 131 και στο 11888 είναι ευγενικοί όσες φορές και αν τους έχω καλέσει..

No_MeRcY
10-01-06, 22:26
Γ@μωτο δεν το ήξερα αυτο και έπερνα το 11880

shaq141a
11-01-06, 00:36
Καλά τηλεώραση μάλον δε βλέπεις πολύ. εχω βαρεθει να ακούω τον Χατζηγιάννη 11 8 88

No_MeRcY
14-01-06, 12:45
βλέπω πως δεν βλέπω , στην αρχη επεζαν κανονικα διαφημίσεις 11888 , και μετα 11880 και λεω θα άλαξε νουμερο ο ΟΤΕ .. @@

nrg_polini
14-01-06, 16:14
www.whitepages.gr

nik0span
14-01-06, 16:32
Και για μένα το www.whitepages.gr είναι το καλύτερο για εμάς με internet και μάλιστα adsl. Ούτε μπλέκεις με υπαλλήλους , ούτε με χρεώσεις και αναμονές. Σίγουρα είναι διαφορετικό κάπως από το σύστημα που έχουν οι τηλεφωνητές , αλλά αρκετά καλό!!

Saganos
15-01-06, 15:31
11 8 200

kubiak
15-01-06, 15:34
.

11 8 200
http://img360.imageshack.us/img360/1156/118200500125copy4bs.jpg:worthy: :worthy: :worthy: :worthy:
:worthy: :worthy: :worthy: :worthy:
:worthy: :worthy: :worthy: :worthy:

.

ntampa7
15-01-06, 15:35
11 8 200

τι είναι αυτό...?

kubiak
15-01-06, 15:39
.

ntampa7,
μάλλον έχεις επιλέξει να μη βλέπεις τις υπογραφές ε;
(ή μερικά images στα κόβει κανένα adblocker)

.

ntampa7
15-01-06, 15:42
.

ntampa7,
μάλλον έχεις επιλέξει να μη βλέπεις τις υπογραφές ε;
(ή μερικά images στα κόβει κανένα adblocker)

.


ή καλύτερα το σύστημα που έχουν εδώ στην εταιρεία...:thumbdown

πείτε λοιπόν...:p

maik
15-01-06, 16:04
ή καλύτερα το σύστημα που έχουν εδώ στην εταιρεία...:thumbdown

πείτε λοιπόν...:p

Πλακιτσα ηταν:haha

ntampa7
15-01-06, 16:07
...μμμ...
σίγουρα...? :oops:
γιατί όντως δεν βλέπω κάποια πράγματα...:(

@ ADSLgr.com All rights reserved.