PDA

Επιστροφή στο Forum : 11888 vs 11880



Σελίδες : [1] 2 3 4

maik
13-08-05, 00:40
Ο ΟΤΕ εβγαλε δελτιο τυπου σχετικα με τον αριθμο πληροφοριων τηλεφωνικου καταλογου.
Αθήνα, 11 Αυγούστου 2005- Όπως είναι γνωστό, το 131, που όλοι γνωρίζαμε και καλούσαμε για πληροφορίες τηλεφωνικού καταλόγου, έχει αλλάξει από τις αρχές του χρόνου σε 11 8 88.

Αυτές τις μέρες, διαφήμιση που προβάλλει κάποιον άλλο παρεμφερή αριθμό, εσκεμμένα προσπαθεί να παραπλανήσει τους καταναλωτές και να συσχετιστεί με την υπηρεσία του ΟΤΕ.

Ο ΟΤΕ δεν φέρει καμία ευθύνη για τις χρεώσεις από κλήσεις σε άλλον αριθμό πληροφοριών τηλεφωνικού καταλόγου διαφορετικό του 11 8 88. Τονίζεται ότι η χρέωση του 11888 είναι 0,34€ ανά κλήση ενώ η υπηρεσία που διαφημίζεται χρεώνεται με 0,013€ ανά δευτερόλεπτο, δηλαδή 0,78 € ανά λεπτό, με ελάχιστη χρέωση τα 60 δευτερόλεπτα

θα το βρειτε και εδω http://www.ote.gr/oteweb/filesup/announcement_11_8_05.pdf

Οπως εγραφα και σε αλλο post η ταχυτητα που περναν τα γραμματα απο την οθονη της τηλεορασης στην σχετικη διαφημιση φερνει κατι σε Σουμαχερ και βαλε. Και μετα θα ερχονται ολοι να παραπονιουνται για υπερβολικες χρεωσεις.

sdikr
13-08-05, 00:45
Αν θέλεις βάλτο και στις ειδήσεις


http://www.adslgr.com/submitnews.php

euri
13-08-05, 00:47
Η εταιρεία που κατάρτισε αυτόν τον κατάλογο, από πού άντλησε τα στοιχεία;

sdikr
13-08-05, 00:51
Οπως εγραφα και σε αλλο post η ταχυτητα που περναν τα γραμματα απο την οθονη της τηλεορασης στην σχετικη διαφημιση φερνει κατι σε Σουμαχερ και βαλε. Και μετα θα ερχονται ολοι να παραπονιουνται για υπερβολικες χρεωσεις.

Δεν πιστέυω οτι μπορέις να τα συγκρίνεις ;)

maik
13-08-05, 01:13
Η εταιρεία που κατάρτισε αυτόν τον κατάλογο, από πού άντλησε τα στοιχεία;

Μακαρι να ηξερα..

maik
13-08-05, 01:14
Δεν πιστέυω οτι μπορέις να τα συγκρίνεις ;)

Δεν τα συγκρινω ...απλα για την ασχετοσηνη του κοσμου μιλησα

opimis
13-08-05, 03:48
Προσπάθησα να βρω πια εταιρία έχει καταρτίσει αυτόν τον κατάλογο και δεν βρήκα τίποτα! Πια εταιρία προσφέρει αυτήν την υπηρεσία καταλόγου;

euri
13-08-05, 09:58
Τα γράμματα που τρέχουν στο κάτω μέρος της οθόνης (εγώ πάντως δε θα έλεγα με ταχύτητα Σουμάχερ...λίγο πιο αργά είναι :p ) αναφέρουν την newsphone.

euri
13-08-05, 10:18
Επειδή μου μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά, πήρα στο 11880 για να αναζητήσω τον τηλεφωνικό αριθμό μου, ο οποίος δεν είναι καταχωρημένος στον ΟΤΕ (απόρρητος). Ευτυχώς για αυτούς, δεν είχαν τέτοια καταχώρηση.

Προσοχή όμως στη χρέωση: για κλήση διάρκειας 2:04 η χρέωση ήταν 1,98 € (ας είναι καλά η ISDN) :evil: :mad:

coftaras
13-08-05, 12:24
Συγνωμη αλλα αυτη η εταιρια δεν ΠΡΕΠΕΙ να τιμωρηθη για παραπλανητικη διαφημηση.Ολος ο κοσμος πιστευε (οπως και εγω) οτι επερνε τον ΟΤΕ και οχι μια ιδιωτηκη επιχειρηση.

no_logo
13-08-05, 12:31
όχι γιατί είναι ενάντια στην ελευθερη αγορά κάτι τέτοιο. :haha
Δεν βλέπεις τι καταστροφές κατά περιόδους φέρνει η ελευθερη αγορά(σίδερα δολοφόνους, μολυσμένες τροφές κτλ)

sdikr
13-08-05, 17:07
όχι γιατί είναι ενάντια στην ελευθερη αγορά κάτι τέτοιο.
Οχι ακριβώς, αυτό ειναι παραπληροφόρηση, τους κάνει να πιστέυουν οτι ειναι απο το Οτε, κάνοντας χρήση και του ονόματος που έχει ο Οτε

Spyrosss
13-08-05, 17:16
Η εταιρεία που κατάρτισε αυτόν τον κατάλογο, από πού άντλησε τα στοιχεία;

Η συγκεκριμένη εταιρεία συνεργάζετε με τον ΟΤΕ γιατί δεν εξηγήτε αλλιώς το πώς βρέθηκε ολόκληρος ο τηλεφωνικός κατάλογος στα χέρια της συγκεκριμένης εταιρείας. Επίσης θα πρέπει να έχει και ενημέρωση για μελλοντικές αλλαγές στον κατάλογο μιας και τα τηλέφωνα αλλάζουν συνέχεια λόγω μετακομίσεων, δίνονται νέες γραμμές κλπ

no_logo
13-08-05, 17:16
Οχι ακριβώς, αυτό ειναι παραπληροφόρηση, τους κάνει να πιστέυουν οτι ειναι απο το Οτε, κάνοντας χρήση και του ονόματος που έχει ο Οτε

από την στιγμή που αποκάτω τρέχουν οι όροι της υπηρεσίας δεν είναι παράνομοι, εστω και με ταχύτητα πολυβόλου :D

sdikr
13-08-05, 17:24
Η συγκεκριμένη εταιρεία συνεργάζετε με τον ΟΤΕ γιατί δεν εξηγήτε αλλιώς το πώς βρέθηκε ολόκληρος ο τηλεφωνικός κατάλογος στα χέρια της συγκεκριμένης εταιρείας. Επίσης θα πρέπει να έχει και ενημέρωση για μελλοντικές αλλαγές στον κατάλογο μιας και τα τηλέφωνα αλλάζουν συνέχεια λόγω μετακομίσεων, δίνονται νέες γραμμές κλπ

Δεν θα το έλεγα, απλά χρείαζεται κόσμο να κάνει το data entry, οι τηλεφωνικοί κατάλογοι υπάρχουν σε εντυπη μορφή κλπ

ακόμα υπάρχει το www.whitepages.gr, ακόμα και εγώ μπορώ να γίνω 131 :shock:


από την στιγμή που αποκάτω τρέχουν οι όροι της υπηρεσίας δεν είναι παράνομοι, εστω και με ταχύτητα πολυβόλου
Αν ήταν στην Αγγλία θα τους είχαν κόψει τον πισινό ;)
δεν μιλάμε για τους όρους, μιλάμε για το ότι σε κάνει να πιστέυεις οτι ειναι απο τον οτε

Spyrosss
13-08-05, 17:36
Δεν θα το έλεγα, απλά χρείαζεται κόσμο να κάνει το data entry, οι τηλεφωνικοί κατάλογοι υπάρχουν σε εντυπη μορφή κλπ

ακόμα υπάρχει το www.whitepages.gr, ακόμα και εγώ μπορώ να γίνω 131 :shock:

Το whitepages δεν σου βγάζει ολο τον τηλεφωνικό κατάλογο, έστω αλφαβητικά, αλλα μονο το τηλέφωνο που θα βάλεις στην φόρμα έρευνας. Για να πάρεις ολο τον κατάλογο πρέπει να έχεις απευθείας πρόσβαση στην database.

Τηλεφωνικός κατάλογος υπάρχει σε έντυπη μορφή όμως νομίζω οτι βγαίνει μια φορά το χρόνο. Μέχρι του χρόνου πολλά τηλέφωνα θα έχουν αλλάξει, επομένως η εταιρεία απο κάπου πρέπει να έχει τακτικό update των καταλόγων.

Λες η "εταιρεία" να είναι ένας που κάθετε και βάζει το δεδομένο στο whitepages; lol :shock:

sdikr
13-08-05, 17:42
Το whitepages δεν σου βγάζει ολο τον τηλεφωνικό κατάλογο, έστω αλφαβητικά, αλλα μονο το τηλέφωνο που θα βάλεις στην φόρμα έρευνας. Για να πάρεις ολο τον κατάλογο πρέπει να έχεις απευθείας πρόσβαση στην database.

μπορείς να βάλεις το όνομα ;)

την περιόχη κλπ


Τηλεφωνικός κατάλογος υπάρχει σε έντυπη μορφή όμως νομίζω οτι βγαίνει μια φορά το χρόνο. Μέχρι του χρόνου πολλά τηλέφωνα θα έχουν αλλάξει, επομένως η εταιρεία απο κάπου πρέπει να έχει τακτικό update των καταλόγων.
υπάρχει και σε cd,


Λες η "εταιρεία" να είναι ένας που κάθετε και βάζει το δεδομένο στο whitepages; lol
θυμάμαι παλιά που εψαχνα ενα πρόγραμμα για αναγνώριση στο isdn υπήρχε ενα προγραμματάκι που κάποιοι καθήσαν και κάναν data entry απο τον τηλεφωνικό κατάλογο ;)

ogenikos
13-08-05, 22:32
Ρε παιδιά δεν αντέχω θα την πώ την κακία μου...Τι μλκία είναι αυτο τό πράγμα τελευταία που έχουν αλλάξει όλους τους παλιούς αριθμούς 131,134 κλπ σε κάτι άσχετους που το 90% του κόσμου δεν τους ξέρει αλλά είναι και δύσκολοι να τους θυμάσαι ρε γμτ.
Εγώ πάντως ακόμη τους παλιούς παίρνω χεχε και με κάνουν redirect...

dantouan
13-08-05, 22:45
Το whitepages δεν σου βγάζει ολο τον τηλεφωνικό κατάλογο, έστω αλφαβητικά, αλλα μονο το τηλέφωνο που θα βάλεις στην φόρμα έρευνας. Για να πάρεις ολο τον κατάλογο πρέπει να έχεις απευθείας πρόσβαση στην database.

Σωστα.



Εγώ πάντως ακόμη τους παλιούς παίρνω χεχε και με κάνουν redirect...

Ετσι κανω κι εγω :lol:

mastermind
13-08-05, 23:21
Εγώ πάντως ακόμη τους παλιούς παίρνω χεχε και με κάνουν redirect...

Μια απο τα ίδια,αντε να τους μάθεις απ'εξω.

apos74
13-08-05, 23:49
Θα επρεπε να αλλαξουν και το 100 με το 11293830200, το 166 με το 11908381299 και το 199 με το 1132038828908 ετσι για να τα θυμομαστε πιο ευκολα!!! :lol: :lol:

mastermind
14-08-05, 00:07
Θα επρεπε να αλλαξουν και το 100 με το 11293830200, το 166 με το 11908381299 και το 199 με το 1132038828908 ετσι για να τα θυμομαστε πιο ευκολα!!! :lol: :lol:

Τότε θα έδενε το γλυκό. Θα είχαμε μαζί μας όπου και να πηγαίναμε ενα πάκο σημειώσεις με τα τηλέφωνα εκτακτης ανάγκης.

sdikr
14-08-05, 00:10
Τότε θα έδενε το γλυκό. Θα είχαμε μαζί μας όπου και να πηγαίναμε ενα πάκο σημειώσεις με τα τηλέφωνα εκτακτης ανάγκης.

Γιατί ρε παιδιά speeddial δεν έχει το κινητό; :D

apos74
14-08-05, 00:11
Θα ειχε δικιο και η Βατιδου οταν την ειπε ο Κουγιας να παρει τηλεφωνο την αστυνομια (εξω απο το studio του Alter αν θυμασται) και αυτη τον ρωτησε : Τι παταμε??? :haha :haha

euri
14-08-05, 01:09
Το whitepages δεν σου βγάζει ολο τον τηλεφωνικό κατάλογο, έστω αλφαβητικά, αλλα μονο το τηλέφωνο που θα βάλεις στην φόρμα έρευνας. Για να πάρεις ολο τον κατάλογο πρέπει να έχεις απευθείας πρόσβαση στην database.

Τηλεφωνικός κατάλογος υπάρχει σε έντυπη μορφή όμως νομίζω οτι βγαίνει μια φορά το χρόνο. Μέχρι του χρόνου πολλά τηλέφωνα θα έχουν αλλάξει, επομένως η εταιρεία απο κάπου πρέπει να έχει τακτικό update των καταλόγων.

Λες η "εταιρεία" να είναι ένας που κάθετε και βάζει το δεδομένο στο whitepages; lol :shock:Το CD του ΟΤΕ που κυκλοφορούσε παλιότερα είχε τη βάση του σε FoxPro...αρκετός κόσμος είχε πάρει το περιεχόμενο από κει.

Τα σημερινά CDιά δεν ξέρω σε τι πλατφόρμα δουλέυουν, αλλά υποθέτω ότι αντίστοιχα μπορεί κάποιος να πάρει το περιεχόμενο.

Για το θέμα των ενημερώσεων, αν η εταιρεία αυτή θα έχει πάντα ενημερωμένες πληροφορίες, τότε κάποιο άσχημο λάκο θα έχει η φάβα. Αλλιώς μάλλον θα έχουν πάρει τα στοιχεία από κάποιο άλλο μέσο.

Settler
14-08-05, 09:33
Θα ειχε δικιο και η Βατιδου οταν την ειπε ο Κουγιας να παρει τηλεφωνο την αστυνομια (εξω απο το studio του Alter αν θυμασται) και αυτη τον ρωτησε : Τι παταμε??? :haha :haha

θυμάστε και όχι θυμάσται...
Μην σε πούνε και οι άλλοι Βατίδου..η οποία είναι και μια χαρά γυναίκα...

Sebu
14-08-05, 12:53
Εγω πιστευω οτι τα στοιχεια τα πουλησε ο ΟΤΕ οπως εκανε και με τις εταιριες κινητης οι οποιες εχουν υπηρεσια τηλεφωνικου καταλογου με ολα τα τηλεφωνα σταθερα και κουνητα για ενημερωση των πελατων τους.
Δεν εχω εναλλακτικο παροχο στο σταθερο αλλα καποιος που εχει μπορει να μας πει αν οι εναλλακτικοι προσφερουν υπηρεσια τηλεφωνικου καταλογου.Γιατι αν προσφερουν τοτε προφανως και αυτοι απο τον ΟΤΕ αγορασανε και συνεπως ισως να εχουν και αλλοι προσβαση στα δεδομενα αυτα.

Off topic και για την ιστορια ο Κουγιας ειχε πει στη Βατιδου παρε το 100 και εκεινη τον ειχε ρωτησει πιο ειναι το νουμερο.Παντως επειδη ειναι ομορφη δεν σημαινει οτι ειναι και μια χαρα γυναικα.Αν ειναι βλημα καμποσων χιλιοστων και δεν μπορεις να την παρουσιασεις στον κοσμο παρα μονο φιμωμενη δεν αξιζει τον κοπο να την εχεις διπλα σου ως γλαστρα.Καλυτερα αστην κλεισμενη σπιτι μονο για να τριζουν οι σουμιεδες ;)
:offtopic:

dantouan
14-08-05, 12:59
Off topic και για την ιστορια ο Κουγιας ειχε πει στη Βατιδου παρε το 100 και εκεινη τον ειχε ρωτησει πιο ειναι το νουμερο.Παντως επειδη ειναι ομορφη δεν σημαινει οτι ειναι και μια χαρα γυναικα.Αν ειναι βλημα καμποσων χιλιοστων και δεν μπορεις να την παρουσιασεις στον κοσμο παρα μονο φιμωμενη δεν αξιζει τον κοπο να την εχεις διπλα σου ως γλαστρα.Καλυτερα αστην κλεισμενη σπιτι μονο για να τριζουν οι σουμιεδες


Σωστος... :lol:

vakalos
14-08-05, 13:56
Η υπηρεσία ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟΥ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥ είναι πλέον ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΜΕΝΗ υπηρεσία. Η άδεια δίνεται από την ΕΕΤΤ σε εταιρείες αφού ύπάρχουν συγκεκριμένες προυποθέσεις. Οι εταιρείες σταθερής και κινητής τηλεφωνίας είναι υποχρεωμένες να δίνουν τα στοιχεία στους παρόχους υπηρεσιών τηλεφωνικού καταλόγου. Οι καταναλωτές έχουν το δικαίωμα να ζητούν να καταχωρούνται ή ΟΧΙ τα στοιχεία τους στον τηλ κατάλογο.
Είανι πλέον ζήτημα των καταναλωτών (και σε αυτό η ευθύνη του forum είναι σημαντική) να επιλέξουμε τον καλύτερο και φνηνότερο πάροχο υπηρεσιών τηλ καταλόγου
ΣΧΕΤΙΚΑ:
http://www.eett.gr/gr_pages/telec/kanonistika_keimena/APOF2003/APOF276-39FEK.pdf

ΑΥΤΑ για την αποκατάσταση της ΑΛΗΘΕΙΑΣ

apos74
14-08-05, 15:02
θυμάστε και όχι θυμάσται...
Μην σε πούνε και οι άλλοι Βατίδου..η οποία είναι και μια χαρά γυναίκα...

Κακιουλες και εισαι εντελως ΟFF TOPIC :offtopic: :evil:

By the way, μηπως αυτο ειναι δικο σου??

Thread :
Δημοσκόπηση: Ποια πιστευέται ότι θα είναι η επίδραση του Φοιτητικού Dsl για τους υπόλοιπους χρήστες

Μηνυμα #106




Όσοι φοβούνται την Δεξιά μάλλον δεν μπορούν να φτάσουν στο ύψος...
Δυστυχώς για μερικούς ο φόβος της Δεξιάς που τόσα χρόνια καλλιεργείται αρχίζει να σβήνει...

Για να μην είμαι όμως off-topic μαθεύτικε τπτ για το σημερινό ψήφισμα?..

Ερωτηση. Μηπως η λεξη "μαθευτικε" γραφεται "μαθευτηκε"???

Και επισης σε πολλα μηνυματα σου τονιζεις την λεξη ΚΑΙ. Καλα δεν ενημερωθηκες οτι η λεξη ΚΑΙ δεν τονιζεται???

Να διορθωνεις ΠΡΩΤΑ τον εαυτο σου και μετα τους αλλους αγαπητε Settler.

opimis
14-08-05, 16:13
Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω!

Υπάρχει ένα πολύ καλό νήμα, το οποίο εμείς οι ανορθόγραφοι μπορούμε να παρακολουθούμε, να ρωτάμε και να μαθαίνουμε, αντί να κάνουμε παρατηρήσεις μεταξύ μας!!!

Ελληνική Γλώσσα , προβληματισμοί και απόψεις....

sdikr
14-08-05, 16:33
θυμάστε και όχι θυμάσται...
Μην σε πούνε και οι άλλοι Βατίδου..η οποία είναι και μια χαρά γυναίκα...


Να διορθωνεις ΠΡΩΤΑ τον εαυτο σου και μετα τους αλλους αγαπητε Settler.

χωρίς να θέλω να γίνω πολύ κακός

Θα παρακακαλούσα να μην έχουμε τέτοιες παρατηρήσεις στο φόρουμ
Δεν ξέρω αν προσέξατε αλλά ουτε οι Mods/super/admin κάνουν.
Αυτό έχει γίνει για κάποιο λόγο ;)

αν δεν έχετε κάτι να πείτε , μασήστε

Οι κανόνες του φόρουμ ειναι εκεί για να τους διαβάσεις, λένε για greekenglish, λένε για κεφαλαία, δεν λένε πουθενά οτι πρέπει το κάθε τι που γράφει κάποιος πρέπει να ειναι university level

giwrgosth
14-08-05, 18:24
Προσπάθησα να βρω πια εταιρία έχει καταρτίσει αυτόν τον κατάλογο και δεν βρήκα τίποτα! Πια εταιρία προσφέρει αυτήν την υπηρεσία καταλόγου;
Η Newsphone, η γνωστή με τα 090.
Το τηλέφωνο δε είναι κάτι παραπλήσιο του 11888, αν είδα καλά κάτι σε 11880?

alerasta
15-08-05, 19:45
Ρε παιδιά δεν αντέχω θα την πώ την κακία μου...Τι μλκία είναι αυτο τό πράγμα τελευταία που έχουν αλλάξει όλους τους παλιούς αριθμούς 131,134 κλπ σε κάτι άσχετους που το 90% του κόσμου δεν τους ξέρει αλλά είναι και δύσκολοι να τους θυμάσαι ρε γμτ.
Εγώ πάντως ακόμη τους παλιούς παίρνω χεχε και με κάνουν redirect...

Πως κάνετε το redirect ωρέ σύντεκνοι;

nik0span
15-08-05, 21:47
Μόλις τώρα κάλεσα δεν έγινε redirect. Πάντως η χρέωση στο 11880 είναι κάτι παραπάνω από υπερβολική. Από ότι άκουσα ο τηλέφωνικός κατάλογος στο 11880 είναι 2-3 εκδόσεις πίσω που σημαίνει λάθος τηλέφωνα...

maik
16-08-05, 00:50
Το θεμα δεν ειναι που βρηκε την database η εταιρια ,πιστευω καπου νομιμα. Αλλα οτι η διαφημιση οπως ειπε και ο sdikr σε κανει να πιστεψεις οτι εινα υπηρεσια του ΟΤΕ ενω δεν ειναι. Αυτο ειναι και παραπλανητικο και παρανομο.
Αληθεια η newwphone δεν ειναι θυγατρικη καποιου καναλιου;;;

thama
16-08-05, 14:29
Λοιπόν, όσον αφορά τη σύγκριση 11888 και www.whitepages.gr δεν γεννάται θέμα.
Το 11888 είναι ένα βήμα μπροστά.
Πλέον, μπορείς να ζητήσεις αιθμό κινητού (όχι όμως το αντίθετο απο κινήτο να σου δώσουν όνομα), αλλά και επαγγελματικά (πχ μια πιτσαρία). Δοκιμάστε.... (έχω πληροφορίες απο εργαζόμενο στο συγκεκριμένο τμήμα)

Επίσης....
Στο Myphone, διάβασα ότι αν πάρεις 231011888 η χρέωση είναι 0.026€ ανα λεπτό .....

bfc_xxx
16-08-05, 14:37
Εγω ειδα χθες τη διαφημηση της εναλλακτικης υπηρεσιας τηλ καταλόγου.
Η αποψη μου ειναι οτι απο τη στιγμη που λεει "το 131 που ξεραμε αλλαξε και εγινε 11880" αποτελει παραπλάνηση γιατι το 131 αλλαξε και εγινε 11888. Το 11880 πρεπει να διαφημιζεται σαν εναλλακτικη υπηρεσια του 11888/131 και οχι σαν αντικαταστατης του 131.

giwrgosth
16-08-05, 15:02
Αληθεια η newwphone δεν ειναι θυγατρικη καποιου καναλιου;;;
Όχι απλά είχε το smart που πούλησε πριν κανένα μήνα στον Αλαφούζο.
Θα λες για την άλλη που ανήκει στον Κυριακού και την παίζει ο ΑΝΤ1, δεν θυμάμαι επωνυμία.

JoeBar
16-08-05, 15:47
Ε, ρε κόσμος που έχει να πληρώσει τα μαλιά της κεφαλής του...

Cafeeine
16-08-05, 16:05
Αναρωτιέμαι αν έχει δικαίωμα ο απλός καταναλωτής να κάνει καταγγελία για παραπλανητική διαφήμιση.

XPHSTOS29
16-08-05, 16:08
Λογικα πρεπει να εχει και απορω πως δεν εχει κινηθει ακομα η ενωση καταναλωτων.

JoeBar
17-08-05, 11:39
Λογικα πρεπει να εχει και απορω πως δεν εχει κινηθει ακομα η ενωση καταναλωτων. Μάλλον έχουν σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθούνε... :tongue:

aroutis
17-08-05, 11:53
Aπλά ζουμε στην Ελλαντα και κοιμούνται... η αν θές για μιά ακομη φορά φταίν τα μπάνια του λαού..

Φιλικά!

manoulamou
18-08-05, 00:51
Η αυστηρη και σοβαρη ΕΕΤΤ που βρισκεται αραγε...
Καθαρα παραπλανητικη διαφημιση για να φανε τα ευρω καποιοι ξυπνιοι
-newsphone hellas- θεση τρεχα βρες, λεγετε παρακαλω
φαινεται ζηλεψαν τον παλιο κακο πΟΤΕ που δεν εδινε λογαριασμο σε κανενα τι χρεωνε.
Οσοι καλεσαν το νεο 11880 την πατησαν
δεν ειχαν στοπ καρε στη συσκευη για να δουν τα ψιλα του ΤΡΑΙΛΕΡ-σουμαχερ.

sdikr
18-08-05, 00:53
Η αυστηρη και σοβαρη ΕΕΤΤ που βρισκεται αραγε...

ααα καλά, ακόμα δεν τα έμαθες, πάει η ΕΕΤΤ


http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19319

ntountou
19-08-05, 11:02
ποιος είναι ο δεύτερος αριθμός που είναι παρόμοιος με το 11888 του ΟΤΕ?

thama
19-08-05, 11:14
Μιλάμε για το 11880, της Newsphone Hellas AE
Ο αριθμός αυτός, κατα πάσα πιθανότητα λειτουργεί νομιμα.

Σύμφωνα με το απόσπασμα της απόφασης της ΕΕΤΤ στην Ε.Κ. που παρατίθετε λίγο παραπάνω, όλοι οι αριθμοί 118?? προορίζονται για υπηρεσίες τηλεφωνικού καταλόγου.

Όπως είναι φυσικό, η αγορά είναι ελεύθερη, και ο κάθε ένας που θέλει να πουλήσει τις υπηρεσίες του μπορεί μετά από τη χορήγηση της σχετικής άδειας να το κάνει ελεύθερα, και να χρεώνει τις υπηρεσίες του όπως αυτός νομίζει καλύτερα.

Το όλο πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί έχει σχέση με τη διαφήμιση που προβάλλει η εν λόγω εταιρεία για να προώθήσει τον αριθμό αυτό.
Στη διαφήμηση εννοείται σχεδόν ξεκάθαρα ότι ο ΟΤΕ άλλαξε το 131 σε 11880. Αυτό είναι πέρα για πέρα παράνομο και παραπλανητικό, γιατί καπηλεύεται το όνομα του ΟΤΕ και ο πελάτης έχει την εντύπωση ότι καλεί σε υπηρεσία του ΟΤΕ.

chatasos
24-08-05, 15:33
Φήμες :-k λένε ότι υπήρχε μέχρι πρότεινος "τρύπα" στο σύστημα του ΟΤΕ

21011888
231011888
ή
21011880
231011880

με 1 αστική μονάδα μέσω τηλεκάρτας...

manoulamou
25-08-05, 08:19
Για ολα φταιει ο πΟΤΕ, ιδιως για τις μεταγγραφες του Ολυμπιακουμ
γι αυτο βαρατε τον.
Πληροφοριακα στο trailer της παραπλανησης- που δεν παει πια τοσο γρηγορα-
"χρεωση ... ανα sec συν φπα, ΕΛΑΧΙΣΤΗ χρεωση 60 sec"
ενω του ΟΤΕ η χρεωση ειναι εφαπαξ και ανα κληση.
Τωρα ποσο @@@ ειναι οι φωστηρες της newsphone να νομιζουν
οτι θα τα κονομησουν με τετοια τακτικη ρωτειστε τους...

@ ADSLgr.com All rights reserved.