PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2009



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17

odys2008
05-09-09, 15:09
Με τον illy το αποτέλεσμα είναι 100φορές καλύτερο. Μόλις τον δοκίμασα. Επιτέλους δεν τρέχει σαν βρύση

Mouse Potato
05-09-09, 15:11
Με τον illy το αποτέλεσμα είναι 100φορές καλύτερο. Μόλις τον δοκίμασα. Επιτέλους δεν τρέχει σαν βρύση

Νομίζω πως πρέπει να οργανωθούμε να κάνουμε μια παραγγελία απ' το εξωτερικό γιατί το είχα ψάξει στο παρελθόν και συμφέρει.

no_logo
05-09-09, 15:25
Με τον illy το αποτέλεσμα είναι 100φορές καλύτερο. Μόλις τον δοκίμασα. Επιτέλους δεν τρέχει σαν βρύση

ο ντεκαφεινέ illy τρέχει ποτάμι
ο κανονικός illy κάνει τέλειο καϊμάκι και έχει μικρή ροή
Δεν μπόρεσα να καταλάβω τον λόγο. Την ίδια κοπή έχουν :what:

........Auto merged post: no_logo πρόσθεσε 4 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πρόσφατα αγόρασα την παρακάτω μηχανή

http://www.funai.gr/index.php?pid=1415&hl=el

η ποιότητα του espresso/cappuccino είναι ικανοποιητική για τα γούστα μου
Θα προτιμούσα μόνο μα μπορεί να παράξει μεγαλύτερες ποσότητες σε κάθε χρήση (2 μερίδες espresso με την μία μπορεί)

odys2008
05-09-09, 15:25
Εγώ τον κανονικό illy πήρα!

no_logo
05-09-09, 15:35
Εγώ τον κανονικό illy πήρα!

καλά έκανες
ο ντεκαφεινέ είναι και γευστικά άθλιος
μια φορά έκανα το λάθος :wall:

........Auto merged post: no_logo πρόσθεσε 3 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Νομίζω πως πρέπει να οργανωθούμε να κάνουμε μια παραγγελία απ' το εξωτερικό γιατί το είχα ψάξει στο παρελθόν και συμφέρει.


φθηνός, στην μισή τιμή του illy και συμπαθητικός γευστικά είναι και ο espresso του jacobs
Δεν υπάρχει λόγος ξεφραγκιάσματος για έναν καφέ

Mouse Potato
05-09-09, 15:36
φθηνός, στην μισή τιμή του illy και συμπαθητικός γευστικά είναι και ο espresso του jacobs
Δεν υπάρχει λόγος ξεφραγκιάσματος για έναν καφέ

Θα τον δοκιμάσω, ευχαριστώ.

George_Prix
05-09-09, 16:22
Με τον illy το αποτέλεσμα είναι 100φορές καλύτερο. Μόλις τον δοκίμασα. Επιτέλους δεν τρέχει σαν βρύση

Γιατι ο Illy ειναι σχετικα ψιλοκομμενος σε σχεση με αλλες μαρκες.
Και εγω μολις εφτιαξα με πιο ψιλοκομμενο και τα πραγματα ειναι σαφως καλυτερα. :)

Απλα τωρα θα πρεπει να μπω στη διαδικασια να αγορασω κανενα μυλο σε καποια φαση ωστε να τον κοβω τον καφε ακριβως οσο ταιριαζει στη μηχανη μου. ;)

........Auto merged post: George_Prix πρόσθεσε 2 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


φθηνός, στην μισή τιμή του illy και συμπαθητικός γευστικά είναι και ο espresso του jacobs
Δεν υπάρχει λόγος ξεφραγκιάσματος για έναν καφέ

Το βασικοτερο κατα την αποψη μου, ειναι οτι ο Illy δεν ειναι καν τοσο ωραιος ωστε να δικαιολογει την τιμη του.
Αν τα αξιζε, δε θεωρω οτι λιγα € παραπανω τη μηνα θα ηταν τραγικο εξοδο ωστε να χαιρομαι το καφεδακι μου. ;)

petrakounas
06-09-09, 17:39
λοιπον το cafetaf που προαναφερθηκε εχει τις rancilio σε πολυ ανταγωνιστικες τιμες και φυσικα πολυ καλες ποικιλιες εσπρεσσο επισης η εταιρια kawacom hellas βαλτε στο google εχει βραβευθει πολλες φορες και εχει στην μηλιωνη στο κολωνακι απεναντι απο τα jackson καφε της ποικιλιας ipanema βραζιλιας απο τις καλυτερες στον κοσμο;)

and64
06-09-09, 17:48
λοιπον το cafetaf που προαναφερθηκε εχει τις rancilio σε πολυ ανταγωνιστικες τιμες

Πιο συγκεκριμένα;;

Theodore41
06-09-09, 19:17
Μαγκες,αν δεν διαβασετε για τον επρεσσο.καφε καλο,δεν προκειται να πιειτε.
Πρωτον λοιπον,για τη ροη.
Πρεπει να πεφτει σε 25-30sec,για 50-60 κυβικα εκατοστα υγρου.
Για να γινει αυτο,πρεπει να ταιριαζει και η ποσοτητα που μπαινει μεσα φιλτρακι,οσο και το μεγεθος του κοκκου,που πετυχαινουμε με το μυλο.
Χωρις μυλο,καφε καλο,δεν εχει.
Δευτερον,για τις μαρκες που γραφει ο φιλος.
Καμια μαρκα καφε,οσο καλη και αν ειναι θεωρητικα,δεν δινει καλο καφε,αν ο καφες ειναι μπαγιατικος,δηλαδη,εχει περασει πολυς καιρος,απο την ημερα που καβουρδιστηκε.
Ολοι οι καφεδες που βρηκα στην Ελλαδα,ειναι μπαγιατικοι,αρα forget it.
Προχτες,πηρα καφε απο τον Αγγλο,με ημερομηνια καβουρδισματος,οχι ημερομηνια ληξεως.
Αλλο πραμα.
Και αλλες φορες,παιρνω καφε πρασινο,ακαβουρδιστο,και τον καβουρδιζω εγω ο ιδιος,οσο δυσκολο και αν ειναι αυτο.

G.S
06-09-09, 19:46
Και αλλες φορες,παιρνω καφε πρασινο,ακαβουρδιστο,και τον καβουρδιζω εγω ο ιδιος,οσο δυσκολο και αν ειναι αυτο.
Από Αγγλία τον παραγγέλνεις; Πως τον καρβουδίζεις; Έχω δει κάποιους να τον καβουρδίζουν σε συσκευή για ποπ κορν!

Theodore41
06-09-09, 22:43
Από Αγγλία τον παραγγέλνεις; Πως τον καρβουδίζεις; Έχω δει κάποιους να τον καβουρδίζουν σε συσκευή για ποπ κορν!

http://www.genecafe.com/
http://coffeesnobs.com.au/reviews/GeneCafeCBR101.pdf
Το πηρα απο την Αγγλια.
Αμα θελεις φρεσκο και καλο καφε,εγω,μπορω να σου προτεινω τον Εγγλεζο,που εχω βαλει το site του πιο πριν που εχω βαλει τα πολλα link,και που οποιος θελει πραγματικα να μαθει,πρεπει να αρχισει να διαβαζει καποια απ αυτα.
Ερχεται σε 4 μερες,και εχει πανω του,ημερομηνια καβουρδισματος,οχι ληξεως,που εχουν ολοι οι αλλοι.
Και αυτη,ειναι το πολυ 6 μερες.
Μετα,τον βαζεις κατευθειαν στην ΚΑΤΑΨΥΞΗ,και βγαζεις λιγο λιγο.
Αλλα πρωτα,πρεπει να παρεις μυλο.Χωρις αυτον,δεν κανεις τιποτα,γιατι βεβαια,μιλαω για ακοπο,οχι τριμενο καφε.Αλλοιως,μην το κουραζουμε,δεν κανεις τιποτα.
Ο καφες,πρεπει να κοβεται,αμεσως πριν τον βαλεις στη μηχανη εσπρεσσο.Αλλοιως,χαλαει αμεσως.
Και ειναι κριμα να παιδευεσαι,για αλλα,και να χανεις απο χερι.

G.S
07-09-09, 00:10
http://www.genecafe.com/
http://coffeesnobs.com.au/reviews/GeneCafeCBR101.pdf
Το πηρα απο την Αγγλια.
Αμα θελεις φρεσκο και καλο καφε,εγω,μπορω να σου προτεινω τον Εγγλεζο,που εχω βαλει το site του πιο πριν που εχω βαλει τα πολλα link,και που οποιος θελει πραγματικα να μαθει,πρεπει να αρχισει να διαβαζει καποια απ αυτα.
Ερχεται σε 4 μερες,και εχει πανω του,ημερομηνια καβουρδισματος,οχι ληξεως,που εχουν ολοι οι αλλοι.
Και αυτη,ειναι το πολυ 6 μερες.
Μετα,τον βαζεις κατευθειαν στην ΚΑΤΑΨΥΞΗ,και βγαζεις λιγο λιγο.
Αλλα πρωτα,πρεπει να παρεις μυλο.Χωρις αυτον,δεν κανεις τιποτα,γιατι βεβαια,μιλαω για ακοπο,οχι τριμενο καφε.Αλλοιως,μην το κουραζουμε,δεν κανεις τιποτα.
Ο καφες,πρεπει να κοβεται,αμεσως πριν τον βαλεις στη μηχανη εσπρεσσο.Αλλοιως,χαλαει αμεσως.
Και ειναι κριμα να παιδευεσαι,για αλλα,και να χανεις απο χερι.
Ωραίο μηχάνημα φαίνεται. Εμένα είναι αυτόματη η μηχανή και ο μύλος είναι ενσωματωμένος. Σκέφτομαι να παραγγείλω ακαβούρδιστο για δοκιμή. Βέβαια θα τον καβουρδίσω με πιο ερασιτεχνικό τρόπο. :oops:

Πάντως αυτό που λες με την κατάψυξη, με έχει προβληματίσει. Το είχα ψάξει λίγο το θέμα και υπάρχουν πολλοί που λένε πως η κατάψυξη απαγορεύεται, γιατί ο καφές χάνει κάποια σημαντικά έλαια. Είσαι σίγουρος πάνω σε αυτό;

petrakounas
07-09-09, 00:18
495 euro μπραβο στα παιδια και τον κυριο ταλουμη

........Auto merged post: petrakounas πρόσθεσε 4 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ολοι οι καφεδες που πινει κανεις στο cafetaf ειναι αρκετα νοστιμοι με αρωμα και απο αυτο καταλαβαινεις οτι ειναι φρεσκοι

and64
07-09-09, 00:38
495 euro

Σχεδόν (http://www.espressocoffeeshop.com/store/rancilio_coffee_machines.html?gclid=CIGzlMa83JwCFQESzAodL2L8kQ)οσο απ'εξω δλδ...:cool:

Theodore41
07-09-09, 09:32
Ωραίο μηχάνημα φαίνεται. Εμένα είναι αυτόματη η μηχανή και ο μύλος είναι ενσωματωμένος. Σκέφτομαι να παραγγείλω ακαβούρδιστο για δοκιμή. Βέβαια θα τον καβουρδίσω με πιο ερασιτεχνικό τρόπο. :oops:

Πάντως αυτό που λες με την κατάψυξη, με έχει προβληματίσει. Το είχα ψάξει λίγο το θέμα και υπάρχουν πολλοί που λένε πως η κατάψυξη απαγορεύεται, γιατί ο καφές χάνει κάποια σημαντικά έλαια. Είσαι σίγουρος πάνω σε αυτό;
Διαβασε εδω,http://www.home-barista.com/tips/better-espresso-thru-freezing-t11757.html
Υπ οψιν,οτι το site αυτο,ειναι απο τα δυο τρια καλυτερα,για να μην πω ΤΟ καλυτερο,για τον εσπρεσσο.

Cubaneros
07-09-09, 14:36
Κυριε Theodore στο home-barista λεει οτι στην καταψυξη πρεπει να μπαινει σεδοχειο χωρις αερα.
τι λετε για αυτο?

http://www.vacuvin.com/Vacuum_Coffee_Saver_500_g_229.html

Γιατι διαφωνειται οτι το taf εχει φρεσκοκαβουρδισμενους καφεδες? Εχει μονο ημερομηνια καβουρδισματος .

alfisti43100
07-09-09, 15:05
Αναμεσα σε AEG EA150 Crema (150E) Gaggia Evolution (149E) και Delonghi EC300M (161E) ποια προτεινετε?Με την πρωτη ματια παντως που της ειδα απο κοντα η AEG ειναι η ποιο στιβαρη.Αμα εχετε και αλλες προτασεις πειτε μου εκτος απο την Krups (την οποια την πηρα η αδερφη μου και την γυρισε πισω τρεις φορες και τελικα πηρα μιξερ) μεχρι 200-230Ε.
Ευχαριστω.

Theodore41
07-09-09, 18:05
Κυριε Theodore στο home-barista λεει οτι στην καταψυξη πρεπει να μπαινει σεδοχειο χωρις αερα.
τι λετε για αυτο?

http://www.vacuvin.com/Vacuum_Coffee_Saver_500_g_229.html

Γιατι διαφωνειται οτι το taf εχει φρεσκοκαβουρδισμενους καφεδες? Εχει μονο ημερομηνια καβουρδισματος .
Βασιλη,χαιρετω.
Πρωτον,για τον TAF,ξερω αυτα που μου ειπαν.
Πηγα καποτε εκει,να ρωτησω,για να μαθω σχετικα,αλλα τουλαχιστον εγω,καταλαβα,οτι δεν ηξεραν ποτε ειχε καβουρδισθει ο καφες τους,(κανα μηνα,μου ειπαν),ουτε μου ειπαν οτι αναγραφουν ημερομηνια καβουρδισματος.Ετσι κι εγω,ειτε καβουρδιζω μονος μου,με την όποια επιτυχια, τον καφε μου,ειτε αγοραζω απο τον Εγγλεζο,και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Τωρα,για το Vacuvin,το ξερω πολλα χρονια,και εχω καμποσα απο δαυτα,που τα πηρα,αλλα απο δω,και αλλα απο τη Γερμανια.
Με την ιδια αντλια δε,και με τα ιδια ελαστικα πωματα,καταφερνω να κραταω το κρασι που ανοιγω,επειδη δεν πινω πολυ,μονο 2 φορες τη βδομαδα,απο ενα ποτηρακι,σε καλη κατασταση,και μεσα στο ψυγειο βεβαια.
Θοδωρος.

Araxtos
08-09-09, 00:55
Παιδια εδω και λιγες μερες αγορασα μια Gaggia Evolution.

Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι ΑΡΝΗΤΙΚΟΤΑΤΕΣ.

Με την ιδια μαρκα καφε και την ιδια ακριβως διαδικασια που εφτιαχνα τοσα χρονια το καφεδακι μου με την Crups, η Gaggia δεν κανει καθολου καιμακι.

Με την Crups εφτιαχνα τετοιο καιμακι, που η ζαχαρη στεκοτανε πρωτα καμποσα δευτερολεπτα στην επιφανεια και μετα αρχιζε να βυθιζεται.

Υποψιαζομαι πως μπορει να θελει πιο ψιλοκομμενο καφε, οποτε θα παω να αγορασω το Σαββατο και θα σας ξαναπω εντυπωσεις. Μακαρι να ειναι αυτο, γιατι την πηρα με μεγαλη χαρα και μεχρι τωρα δεν την εχω χαρει καθολου. :(


Έγω έχω την Gaggia New Baby, χρησιμοποιώ κυρίως Illy καφέ. Παρόλο που η ροή της είναι αρκετά γρήγορη (σε καμία περίπτωση δεν κάνει 25" για τα ml καφέ που χρειάζεται), το καϊμάκι που βγάζει είναι αρκετά καλό και παχύ. Με Lavazza που είχα δοκιμάσει στο παρελθόν δεν έκανε σχεδόν καθόλου καϊμάκι, αλλά αν θυμάμαι καλά ήταν o Lavazza ο χρυσός. Με τον μαύρο δεν έχω δοκιμάσει.

G.S
08-09-09, 11:42
Αμα θελεις φρεσκο και καλο καφε,εγω,μπορω να σου προτεινω τον Εγγλεζο,που εχω βαλει το site του πιο πριν που εχω βαλει τα πολλα link,και που οποιος θελει πραγματικα να μαθει,πρεπει να αρχισει να διαβαζει καποια απ αυτα.
Ερχεται σε 4 μερες,και εχει πανω του,ημερομηνια καβουρδισματος,οχι ληξεως,που εχουν ολοι οι αλλοι.
Από εδώ λες, ετσι; http://shop.squaremilecoffee.com/
Σε τι ποσότητες αγοράζεις; Έχεις να προτείνεις κάποιο καφέ; Από εκεί αγοράζεις και ακαβούρδιστο;



Αναμεσα σε AEG EA150 Crema (150E) Gaggia Evolution (149E) και Delonghi EC300M (161E) ποια προτεινετε?Με την πρωτη ματια παντως που της ειδα απο κοντα η AEG ειναι η ποιο στιβαρη.Αμα εχετε και αλλες προτασεις πειτε μου εκτος απο την Krups (την οποια την πηρα η αδερφη μου και την γυρισε πισω τρεις φορες και τελικα πηρα μιξερ) μεχρι 200-230Ε.
Ευχαριστω.
Από τις 3, θα διάλεγα την Gaggia, μόνο και μόνο από την μάρκα. Πάντως μπορώ να σου πω σίγουρα, για αυτή την μηχανή: Saeco Via Veneto (http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=102004552) (103E). Την είχα πάρει πριν 6 μήνες στην κοπέλα μου και την πήρε και ένας φίλος μου, αφού την είχε σε προσφορά ο Κωτσόβολος, 65 ευρώ. Φτιάχνει πολύ ωραίο καφέ και με πολύ καιμάκι, ακόμα και με μπαγιάτικο καφέ εβδομάδων του σούπερ μάρκετ!

Theodore41
08-09-09, 14:28
Από εδώ λες, ετσι; http://shop.squaremilecoffee.com/
Σε τι ποσότητες αγοράζεις; Έχεις να προτείνεις κάποιο καφέ; Από εκεί αγοράζεις και ακαβούρδιστο;



Από τις 3, θα διάλεγα την Gaggia, μόνο και μόνο από την μάρκα. Πάντως μπορώ να σου πω σίγουρα, για αυτή την μηχανή: Saeco Via Veneto (http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=102004552) (103E). Την είχα πάρει πριν 6 μήνες στην κοπέλα μου και την πήρε και ένας φίλος μου, αφού την είχε σε προσφορά ο Κωτσόβολος, 65 ευρώ. Φτιάχνει πολύ ωραίο καφέ και με πολύ καιμάκι, ακόμα και με μπαγιάτικο καφέ εβδομάδων του σούπερ μάρκετ!
Ναι,απ αυτον.
Καθε εοπχη του χρονου,βγαζει και ενα χαρμανι.Τωρα εχει το summer blend.
Ετσι πηρα 5 σακκουλακια Summer Espresso for £6.50 each.Γυρω στις 45 λιρες,με τα ταχυδρομικα.(Τα σακκουλακια,ειναι με βαλβιδα,αλουμινενια,για καλυτερη προστασια).
Πολυ καλος καφες,παντα.
Παρε μερικα,να δοκιμασεις.Νομιζω το καθε ενα,ειναι 340g.

alex_nous
10-09-09, 14:18
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθειά σας.
Προχθές το βράδυ πηγα μια βόλτα στη ΔΕΘ (Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης) και βρήκα μια προσφορά η οποία ισχύει μόνο για τις μέρες της έκθεσης, δηλαδή μέχρι την επόμενη Κυριακή. Με την αγορά 15 κιλών καφέ σε κόκους (συσκευασίες του ενός κιλού saeco), σου δίνουν δώρο μια μηχανή espresso. Οι μηχανές που έχεις να επιλέξεις μεταξύ άλλων ειναι και οι DeLonghi Magnifica καθώς και η Saeco odea go! Δηλαδή με αγορά καφέ αξίας 600 ευρώ σου δίνουν δώρο αξίας 650 ευρώ (τοσο τουλαχιστον έχει την magnifica o κωτσοβολος)!!! Επισης αναλαμβάνουν δωρεάν και τα service της μηχανης πυ θα διαλέξεις!
Και σας ρωτάω?
α)Καταρχήν πώς σας φαίνεται η προσφορά?
β)Πώς σας φαίνεται η μηχανή (για την magnifica μιλάω)?
γ)Μήπως υπάρχει προβλημα με την συντήρηση του καφέ, γιατί από όσο υπολογίζω θα μου πάρει περίπου 2 χρόνια να τον καταναλώσω?
Ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σας απανταχού coffee lovers, μόνο σας εκλιπαρώ να είναι σύντομα γιατί η προσφορά θα λήξει και ψήνομαι να την χτυπήσω!
Α!!Ξέχασα να σας πώ για όσους ενδιαφέρονται οτι η προσφορά ειναι στο περίπτερο της Ιταλίας, δεν θυμάμαι αριθμό περιπτέρου!

Theodore41
10-09-09, 15:15
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθειά σας.
Προχθές το βράδυ πηγα μια βόλτα στη ΔΕΘ (Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης) και βρήκα μια προσφορά η οποία ισχύει μόνο για τις μέρες της έκθεσης, δηλαδή μέχρι την επόμενη Κυριακή. Με την αγορά 15 κιλών καφέ σε κόκους (συσκευασίες του ενός κιλού saeco), σου δίνουν δώρο μια μηχανή espresso. Οι μηχανές που έχεις να επιλέξεις μεταξύ άλλων ειναι και οι DeLonghi Magnifica καθώς και η Saeco odea go! Δηλαδή με αγορά καφέ αξίας 600 ευρώ σου δίνουν δώρο αξίας 650 ευρώ (τοσο τουλαχιστον έχει την magnifica o κωτσοβολος)!!! Επισης αναλαμβάνουν δωρεάν και τα service της μηχανης πυ θα διαλέξεις!
Και σας ρωτάω?
α)Καταρχήν πώς σας φαίνεται η προσφορά?
β)Πώς σας φαίνεται η μηχανή (για την magnifica μιλάω)?
γ)Μήπως υπάρχει προβλημα με την συντήρηση του καφέ, γιατί από όσο υπολογίζω θα μου πάρει περίπου 2 χρόνια να τον καταναλώσω?
Ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σας απανταχού coffee lovers, μόνο σας εκλιπαρώ να είναι σύντομα γιατί η προσφορά θα λήξει και ψήνομαι να την χτυπήσω!
Α!!Ξέχασα να σας πώ για όσους ενδιαφέρονται οτι η προσφορά ειναι στο περίπτερο της Ιταλίας, δεν θυμάμαι αριθμό περιπτέρου!

Η μηχανη ειναι υπεραυτοματη,αρα εχει ενσωματωμενο μυλο και θελει καφε σε κοκκους.
Δευτερον,ο καφες που σου δινουν,δεν ξερω,τουλαχιστον ,τι καφες ειναι.Αν πινεται δηλαδη,και
τριτον,αν βρεις και κανα δυο φιλους σαου ακομη και μοιραστειτε τον καφε,ειναι ΟΚ,αλλοιως,θα χαλασει,οσο καλα και να τον εχουν αποθηκευσει.

alex_nous
10-09-09, 15:47
Theodore41 σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Ο καφές να σου πώ την αλήθεια δεν θυμάμαι τι μάρκας ήταν. Πάντως τον δοκίμασα και ξετρελάθηκα! Απίστευτο άρωμα το οποίο βέβαια πιστεύω ότι οφείλεται στο γεγονός ότι ηταν φρεσκοκομμένος! Με κάνεις να ανησυχώ. Οι συσκευασίες τους ήταν κιλού σε αεροστεγείς σακούλες!

Theodore41
10-09-09, 18:28
Theodore41 σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Ο καφές να σου πώ την αλήθεια δεν θυμάμαι τι μάρκας ήταν. Πάντως τον δοκίμασα και ξετρελάθηκα! Απίστευτο άρωμα το οποίο βέβαια πιστεύω ότι οφείλεται στο γεγονός ότι ηταν φρεσκοκομμένος! Με κάνεις να ανησυχώ. Οι συσκευασίες τους ήταν κιλού σε αεροστεγείς σακούλες!
Εκτος και αν ηταν οι συσκευασιες του Illy,σε ατμοσφαιρα Αζωτου,αυτες οι τρικιλες μεταλλικες,που εχουν οι καφετεριες, ολες οι αλλες,δεν κρατανε τον καφε για πολυ χρονο.Δυστυχως.Οπότε ξεχασε το.
Και κατι αλλο.
Η μηχανη,κανει απο 489 Ευρω,μεχρι 690.Πηγαινε στο Skroutz,και ψαξε.
Yπαρχει βεβαια και ο Ιταλος,απο τον οποιο πηρα το μυλο,το τερας δηλαδη της Ελεκτρα που εχω,και που κανει εναν περιδρομο λεφτα,αλλα και το πιεστικο της Macap, οπότε μη φοβασαι μη σου φαει τα λεφτα.
Αξιοπιστος ο Ιταλος,και στελνει με κουριερ στο σπιτι.Κανενα προβλημα.
Δες τι εχει και τις τιμες.
http://www.espressocoffeeshop.com/store/delonghi.html
Eμπαινε και μη φοβασαι.

Cubaneros
10-09-09, 20:16
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθειά σας.
Προχθές το βράδυ πηγα μια βόλτα στη ΔΕΘ (Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης) και βρήκα μια προσφορά η οποία ισχύει μόνο για τις μέρες της έκθεσης, δηλαδή μέχρι την επόμενη Κυριακή. Με την αγορά 15 κιλών καφέ σε κόκους (συσκευασίες του ενός κιλού saeco), σου δίνουν δώρο μια μηχανή espresso. Οι μηχανές που έχεις να επιλέξεις μεταξύ άλλων ειναι και οι DeLonghi Magnifica καθώς και η Saeco odea go! Δηλαδή με αγορά καφέ αξίας 600 ευρώ σου δίνουν δώρο αξίας 650 ευρώ (τοσο τουλαχιστον έχει την magnifica o κωτσοβολος)!!! Επισης αναλαμβάνουν δωρεάν και τα service της μηχανης πυ θα διαλέξεις!
Και σας ρωτάω?
α)Καταρχήν πώς σας φαίνεται η προσφορά?
β)Πώς σας φαίνεται η μηχανή (για την magnifica μιλάω)?
γ)Μήπως υπάρχει προβλημα με την συντήρηση του καφέ, γιατί από όσο υπολογίζω θα μου πάρει περίπου 2 χρόνια να τον καταναλώσω?
Ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σας απανταχού coffee lovers, μόνο σας εκλιπαρώ να είναι σύντομα γιατί η προσφορά θα λήξει και ψήνομαι να την χτυπήσω!
Α!!Ξέχασα να σας πώ για όσους ενδιαφέρονται οτι η προσφορά ειναι στο περίπτερο της Ιταλίας, δεν θυμάμαι αριθμό περιπτέρου!

Τσεκαρε εδω τι λενε αυτοι που εχουν ηδη τις μηχανες που ψαχνεις

Saeco odea http://coffeegeek.com/reviews/consumer/saecoodea

DeLonghi Magnifica http://coffeegeek.com/reviews/consumer/delonghimagnifica

Εγω θα σου προτεινα τη DeLonghi μονο επειδη εχει και τις nespresso αρα πιθανως καλυτερο service. Παντως αν θες καλο εσπρεσσο και το βλεπεις σαν hobby που μπορεις να εχεις κυνηγωντας εξαιρετικα αποτελεσματα καλυτερα παρε ημιαυτοματη.Οι αυτοματες ειναι για αυτους που δεν εχουν ορεξη να πιουν καλο εσπρεσσο αλλα θελουν καφε.

Rama
12-09-09, 13:05
Προτάσεις για χειροκίνητο μύλο κανείς;

Theodore41
12-09-09, 13:24
Προτάσεις για χειροκίνητο μύλο κανείς;
δΕς ΕΔΩ.
http://www.home-barista.com/forums/search.php?keywords=HAND+GRINDERS&terms=all&author=&sf=all&sr=posts&sk=t&sd=d&st=0&ch=300&t=0&submit=Search
Ψαξε και θα βρεις ο,τι θελέις.

Cubaneros
12-09-09, 16:55
δΕς ΕΔΩ.
http://www.home-barista.com/forums/search.php?keywords=HAND+GRINDERS&terms=all&author=&sf=all&sr=posts&sk=t&sd=d&st=0&ch=300&t=0&submit=Search
Ψαξε και θα βρεις ο,τι θελέις.

Και εδω http://coffeegeek.com/reviews/grinders/zassenhaus_manual_mill
Να ξερεις οτι θελουν ρυθμιση σχεδον καθε φορα και 3-10 λεπτα αλεσης καθε φορα αναλογα με το αν θες γαλλικο(10) ή εσπρεσσο(3-4) .
Σε οικονομικους μυλους καλοι ειναι οι Ascaso i-Mini Coffee Grinder , Gaggia MM και Breville BarAroma Grinder.Καθαρα απο χειροκινητο σου προτεινω Zassenhaus Turkish Mill αλλα ειναι σε τιμες ηλεκτρικων μυλων .

Focus
12-09-09, 21:25
Διαβάζω εδώ και αρκετή ώρα τις προηγούμενες σελίδες , αλλά δεν έχω βρει κάποιο συγκεκριμένο ηλεκτρικό μύλο κάτω από 50€ ...:sorry:

Χρησιμοποιοσα έναν "no name" αγορασμένο από Media-Markt προς 15 ευρώ και ήμουν πολύ ικανοποιημένος .Μετά από 2 χρόνια αδιάλλειπτης λειτουργίας παρέδωσε πνεύμα και ζητάω αντικαταστάτη.

Το πιο αξιόλογο που βρήκα είναι μάλλο αυτό (http://www.matrixstore.gr/index.php?target=products&product_id=152521) . Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη αντιπρόταση από κατάστημα εξωτερικού ?

Υ.Γ. Η μηχανή μου είναι η Ariette Prestige Inox και έχει αποδεικτεί εξαιρετική για τα γούστα μου :oneup:

George_Prix
12-09-09, 21:30
Διαβάζω εδώ και αρκετή ώρα τις προηγούμενες σελίδες , αλλά δεν έχω βρει κάποιο συγκεκριμένο ηλεκτρικό μύλο κάτω από 50€ ...:sorry:

Χρησιμοποιοσα έναν "no name" αγορασμένο από Media-Markt προς 15 ευρώ και ήμουν πολύ ικανοποιημένος .Μετά από 2 χρόνια αδιάλλειπτης λειτουργίας παρέδωσε πνεύμα και ζητάω αντικαταστάτη.

Το πιο αξιόλογο που βρήκα είναι μάλλο αυτό (http://www.matrixstore.gr/index.php?target=products&product_id=152521) . Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη αντιπρόταση από κατάστημα εξωτερικού ?

Υ.Γ. Η μηχανή μου είναι η Ariette Prestige Inox και έχει αποδεικτεί αξαιρετική για τα γούστα μου :oneup:


Bεβαια τα παιδια να βοηθησουν θελανε, αλλα γεγονος ειναι οτι σε ενα link με 674 αποτελεσματα δε γινεται να βγαλεις ακρη. :(

Εσυ μιλας και για πολυ χαμηλη τιμη, οποτε περιπλεκεται ακομα περισσοτερο το θεμα.

Και εγω θα ηθελα να μας πουνε τα παιδια που εχουν ψαχτει μερικες πιο συγκεκριμενες προτασεις για μυλους. Εγω θα μπορουσα να διαθεσω γυρω στα 100€-150€ αν ειναι κατι που εγγυημενα αξιζει τα λεφτα του. :)

G.S
12-09-09, 22:10
Μια φθηνή λύση για άλεσμα του καφέ:

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:H5iglJiTZmRA-M:http://www.freshcoffeeshop.com/ebay/greek_grinder_4.jpg + http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:UeoZ2knPDqMOXM:http://www.cpsc.gov/cpscpub/prerel/prhtml02/02234a.jpg = http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:-K1jeSNnOSGAkM:http://www.bwcserver.com/coffeehouse/images/ground_coffee.jpg

Cheap but good espresso grinder solution (http://www.youtube.com/watch?v=u1bgZk954L8)
:cool:

Cubaneros
13-09-09, 13:21
Διαβάζω εδώ και αρκετή ώρα τις προηγούμενες σελίδες , αλλά δεν έχω βρει κάποιο συγκεκριμένο ηλεκτρικό μύλο κάτω από 50€ ...:sorry:

Χρησιμοποιοσα έναν "no name" αγορασμένο από Media-Markt προς 15 ευρώ και ήμουν πολύ ικανοποιημένος .Μετά από 2 χρόνια αδιάλλειπτης λειτουργίας παρέδωσε πνεύμα και ζητάω αντικαταστάτη.

Το πιο αξιόλογο που βρήκα είναι μάλλο αυτό (http://www.matrixstore.gr/index.php?target=products&product_id=152521) . Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη αντιπρόταση από κατάστημα εξωτερικού ?

Υ.Γ. Η μηχανή μου είναι η Ariette Prestige Inox και έχει αποδεικτεί εξαιρετική για τα γούστα μου :oneup:

Εγω προτεινω αυτο http://www.italy-outlet.co.uk/en/i/cat325/product664797.html με 67€
και αυτο http://www.italy-outlet.co.uk/en/i/cat325/product664958.html με 100€

δοκιμασμενοι μυλοι και το καταστημα ειναι δοκιμασμενο

Αν αληθεια σε ικανοποιησε ο αλλος μυλος των 15€ τοτε αυτοι οι τρεις απο ebay θα σε ικανοποιησουν
http://global.ebay.com/Hamilton_Beach_Custom_Grind_15_Cup_Coffee_Grinder/160355745995/item 52€
http://global.ebay.com/HEARTHWARE_SUPREMO_BURR_COFFEE_GRINDER_FREE_COFFEE/270454926357/item 53€
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPII.dll?ViewItem&item=390091231526#shId 68 €
μαζι τα μεταφορικα

Το παλικαρι που θελει χειροκινητο ας μας πει γιατι δεν θελει ηλεκτρικο και τι μηχανη εχει να βοηθησουμε.

Focus
13-09-09, 19:06
Cubaneros , σε ευχαριστώ θερμά για το χρόνο και τη βοήθειά σου!:respekt:

Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι να πεισθώ να δώσω 100+€ , για ένα μηχάνημα που έχει 1 μοτέρ,η μόνη του δουλειά είναι να κόβει και κουβαλάει τεχνολογία του ...19ου αιώνα !:lol:

Ο παλιός μου μύλος είχε μια κεραμική ανομοιογενή πλάκα , όπου συνέθλιβε και ψιλο-έκοβε το καφέ.Αρκετά αποτελεσματικό και έδινε σε όλο το σπίτι άρωμα καφέ(μάλλον βέβαια έπρεπε να διατηρηθεί το άρωμα στο καφέ :sorry:)

Παρατηρώ όμως ότι οι μύλοι που θεωρούνται αξιόλογοι σήμερα , έχουν ένα κωνικού σχήματος ρότορα με σπείρες. Υπόθέτω ότι έτσι μειώνεται η θερμοκρασία στο μύλο και διατηρούν το άρωμα μέσα στο καφε...Σωστά?:hmm:

Σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του Baratza Maestro (http://coffeegeek.com/reviews/grinders/baratzamaestro) που έχει καλά σχόλια και είναι στην κατηγορία κωνικού-μύλου .

Θα σας ενημερώσω για τη αγορά και τα αποτέλεσματα!:)

Theodore41
13-09-09, 22:37
Μια φθηνή λύση για άλεσμα του καφέ:

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:H5iglJiTZmRA-M:http://www.freshcoffeeshop.com/ebay/greek_grinder_4.jpg + http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:UeoZ2knPDqMOXM:http://www.cpsc.gov/cpscpub/prerel/prhtml02/02234a.jpg = http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:-K1jeSNnOSGAkM:http://www.bwcserver.com/coffeehouse/images/ground_coffee.jpg

Cheap but good espresso grinder solution (http://www.youtube.com/watch?v=u1bgZk954L8)
:cool:
Τωρα,και να με συγχωρεις,αλλα αν αυτο τον καφε φτιαχνει ο μυλος,μαλλον δεν κανει καλα τη δουλεια του,για να εκφραστω,καπως κομψα.
Πηγαινε σε κανα Φλοκαφε και παραγγειλε καφε,και πες του να σου δειξει αυτο που βγαινει απ το μυλο του,πριν τον βαλει στη μηχανη,και μετα συγκρινε το με αυτο που δειχνει η φωτο που εβαλες.
Να ξερεις,οτι υπαρχουν μυλοι,που κανουν δυο χιλιαρικα,και μυλοι,που κανουν 20 Ευρω.
Λες να κανουν την ιδια δουλεια και οι δυο;
Καπου παραπανω,εγραψα κατι,που θα ελεγα οτι οποιος θελει να γτιαχνει καλυτερο καφε,απ αυτον που φτιαχνει τωρα,πτρπει να κανει.
Να βρει site που ασχολουνται με το θεμα εσπρεσσο,και να μελετησει το ζητημα.
Σας πληροφορω,οτι ο θεμα,ειναι πολυ σοβαροτερο απο ο,τι νομιζουν οι πολλοι,και γι αυτο ασχολουνται χιλιαδες ανθρωποι,σε ολα τα μερη του κοσμου.
Ο εσπρεσσο,ειναι ατιμο πραγμα,και μας ξεφευγει.Ειναι πολυπαραγοντικα,τα φαινομενα που συμβαινουν μεσα στη μηχανη.
Ξεκινηστε το διαβασμα απο τα site που σας εβαλα,και σε λιγο καιρο,θα εχετε κανει φοβερη προοδο.
Και μη νομιζετε οτι εγω τα ξερω ολα.Στο β βρισκομαι ακομα,βλεποντας το τι ξερουν οι Αμερικανοι,που διαβαζω.

G.S
14-09-09, 00:20
Theodore41, οι φωτογραφίες φυσικά είναι τυχαίες!

Rama
14-09-09, 10:51
Η αλήθεια είναι ότι και γω χάθηκα με τα παραπάνω links.

Το παλικαρι που θελει χειροκινητο ας μας πει γιατι δεν θελει ηλεκτρικο και τι μηχανη εχει να βοηθησουμε.
Βασικά δεν είμαι τόσο απαιτητικός με τον καφέ μου για να δώσω 150€ για ένα μύλο. Σκέφτηκα λοιπόν ότι ο χειροκίνητος θα είναι πιο φτηνός. Επίσης μου "κάνει" περισσότερο αισθητικά.
Από την άλλη βλέπω ότι με 25-30€ μπορώ να έχω ένα απλό ηλεκτρικό :hmm:

Cubaneros
14-09-09, 15:20
Η αλήθεια είναι ότι και γω χάθηκα με τα παραπάνω links.

Βασικά δεν είμαι τόσο απαιτητικός με τον καφέ μου για να δώσω 150€ για ένα μύλο. Σκέφτηκα λοιπόν ότι ο χειροκίνητος θα είναι πιο φτηνός. Επίσης μου "κάνει" περισσότερο αισθητικά.
Από την άλλη βλέπω ότι με 25-30€ μπορώ να έχω ένα απλό ηλεκτρικό :hmm:

Κοιτα εγω ξερω πιο πολλα για καλους μυλους αλλα αν μας ελεγες και τον εξοπλισμο θα μας βοηθουσες. Ο μυλος ειναι ενα 70% της ποιοτητας του εσπρεσσο. Γενικοτερα κοιτα να ειναι ακριβοτερος απο τη μηχανη.Το προβλημα ειναι οτι αν εχεις πολυ φτηνη μηχανη τοτε και οι μυλοι των 40 € κανουν . Αν ομως εχεις υποψιν τι καφε μπορεις να πιεις με καλο συνδυασμο espresso μηχανης-μυλου δεν θα σου φαινοταν πολλα.Τουλαχιστον παρτε την gaggia mm.Απο εκει και κατω μονο για την bodum εχω ακουσει καλα λογια για τις πολυ φτηνες μηχανες ομως.

@focus

Με την baratza θα δεις τεραστια διαφορα μετα απο λιγο καιρο δοκιμων.Αν ομως εχει μικρη διαφορα τιμης παρε το vario. Μιλαμε για εταιρια που φτιαχνει μονο μυλους και μονο για καφε.Αξιζει τα λευτα του.Μετα απο αυτον παιζεις σε mazzer κλπ.
Τελος αφου θα παρετε ολοι μυλο παρτε και καλο καφε φρεσκοκαβουρδισμενο και speciality.Στην Αθηνα τους εχετε στα ποδια σας και ειναι πιο φτηνοι απο illy,lavazza και αλλους !

Focus
19-09-09, 02:20
Σήμερα αγόρασα και δοκίμασα τον Danesi Gold , αλευσμένο :

https://www.espressotiamo.com/images/DANESI%20GOLD%20TIN.JPG

(παρόμοια συσκευασία , αγορασμένο από το Βασιλόπουλο)

Γενικώς απογοητεύτηκα. Συνοπτικα:
-Πολυ μονότονη γεύση.
-Έλλειψη αρωμάτων .
-Θυμίζει λίγο ελληνικό καφέ σαν άρωμα.
-Αρκετά χοντροκομένος (όσο και να τον πίεσα , έβγαινε αρκετά γρήγορα)

Στα θετικά ,μόνο το πολύ καλό καιμάκι και και το σκούρο χρώμα με ελαφριές ανοιχτόχρωμες αποχρώσεις.

Περιμένω ευλαβικά να τελειώσει για να ανοίξω τον Illy Dark Roast , που είναι με διαφορά ό,τι καλύτερο έχω δοκιμάσει ποτέ !:oneup:

http://www.1stincoffee.com/product_images/il/490-200.jpg

Theodore41
19-09-09, 10:24
Εγω τα λεω,εγω τ ακουω,μου φαινεται.
Το καιμακι,δεν προσδιοριζει μονοσημαντα την ποιοτητα ενος καφε.Period.
Υπαρχουν δυο ποικιλιες καφε,ο Ρομπουστα,και ο Αραμπικα.
Ο πρωτος,ειναι φτηνοτερος,κανει πολυ καιμακι,αλλα δεν εχει αρωμα και γευση .Αυτο ισχυει σε ολους σχεδον τους καφεδες αυτους.Σπανια να βρεις Ρομπουστα,που να ειναι αρωματικος.
Απο την αλλη μερια,ο Αραμπικα,ειναι ακριβοτερος,ΔΕΝ εχει πολυ καιμακι,αλλα ειναι πολυ αρωματικος.
Οι καφεδες,που αγοραζετε συνηθως,(οι διαφορες μαρκες δηλαδη), ειναι μιγματα και των δυο ποικιλιων,σε διαφορα ποσοστα.
Μερικες φορες,ειναι 100% Αραμπικα,οποτε και το γραφει φαρδια πλατια.Και ειναι ποιο ακριβος απο τους αλλους βεβαια.
Γι αυτο,μην παραμυθιαζοσαστε με το καιμακι.
Για ο,τι αλλο,εδω ειμαι εγω.

ayrton33
24-09-09, 22:20
Καλησπέρα
Επειδή δεν διαβασα ολες τις σελιδες για το νερο εχετε μιλησει

........Auto merged post: ayrton33 πρόσθεσε 22 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το λέω γιατι εμενα δεν εχει φιλτρο

Cubaneros
28-09-09, 00:36
Κοιτα συνηθως δεν χρειαζεται φιλτρο, αν σου ειναι οκ στη γευση και πινεις απο τη βρυση ολα οκ. Αλλιως παρε αυτα τα χαρτακια για τη σκληροτητα . Οσο πιο σκληρο ειναι το νερο τοσο πιο δυσκολο ειναι να δημιουργηθει καιμακι. Αν εχει γευση στο νερο τοτε θες οπωσδηποτε φιλτρο. Πες και τι εξοπλισμο εχεις. Υπαρχουν μηνιαια , ετησια και εβδομαδαια φιλτρα. Αν θες θα σου δωσω και link.

Siba
28-09-09, 22:14
Λοιπον σημερα πηρα κ εγω την δικη μου μηχανη η οποια ειναι αυτη (http://www.electrical123.com/products/ProductDetail.asp?ProductCode=KRU-COF-XP4020-B) και ειμαι κατενθουσιασμενος

Περισοτερρα απο περετερω δοκιμες, παραθετω μια-δυο φωτο απο τον πρωτο που εφτιαξε!
Ο καφες ειναι ο εικονιζομενος.

Καντε ενα rotation γιατι παρολο που τις εφτιαξα παλι ετσι τις εβγαζε.

Theodore41
29-09-09, 09:15
Μα δε μας δειχνεις καφε εσυ.Ενα cafe au lait δειχνεις.Τι να καταλαβουμε;

and64
29-09-09, 18:57
Επειδή το ακροφύσιο της krups τα έφτυσε και η τελευταία απόπειρα για αφρόγαλα κατέληξε στο να γεμίσει η μισή κουζίνα γάλα (πετάχτηκε το ακροφύσιο μεσα στο μπρίκι και εγινε χαμός, μεχρι τα πάνω πανω ντουλάπια εφτασε, 20' καθάριζα μετά:evil::rant:) χτύπησα σήμερα το aeroccino της nespresso, από την αντιπροσωπεία (μονο εκεί πωλείται ξεχωριστά) 70 ευρώ.

Μολις το δοκίμασα σε ζεστό αφρόγαλα και το αποτέλεσμα ειναι πολύ καλό, βγάζει πραγματικά αφρόγαλα για 2 cappuccinο και μένει και μια ποσότητα γάλακτος κάτω για συμπλήρωμα:yahoo: Σίγουρα δεν είναι φθηνό, αλλά είναι απλούστατο σε λειτουργία, αθόρυβο, φτιάχνει και κρύο και ζεστό αφόγαλα αλλά πάνω απ'ολα το αποτέλεσμα ειναι εγγυημένο!!:cool: Για το ζεστό εκανε 1' περίπου, κρύο δεν δοκίμασα ακόμα...
Επίσης κάτι που μου άρεσε πολύ ειναι οτι και οι 2 αναδευτήρες που εχει (ενας για αφρόγαλα, ο άλλος για ζεστό γάλα) "πιάνουν" μαγνητικά και αυτός που χρησιμοποιείται αλλά και άλλος πανω στο καπάκι! Φαίνoνται και στις φωτό οι υποδοχές... Πάντως η συσκευασία του πρέπει να εκανε κανενα 10ρικο από το σύνολο των 70!!:crazy:

Ορίστε και οι φωτό:

62195
62196
62197
62198
62199
62200
62201

Siba
29-09-09, 19:39
Μα δε μας δειχνεις καφε εσυ.Ενα cafe au lait δειχνεις.Τι να καταλαβουμε;

Τετοιο εφτιαξα? καλο ακουγετε :p

no_logo
29-09-09, 19:45
να δούμε καϊμάκι :p

ayrton33
03-10-09, 12:25
Το λέω γιατι εμενα δεν εχει φιλτρο

Καλημερα αρκετο καιρο ειχα μια krups όχι πολι καλη
Μετα πηραμε στην δουλεια μια από την http://www.nespresso.gr/
Την es100 σύγκριση προϊόντος ES-100 PRO 506€ Automatic...
Με καφε από αυτους

9 7 6 4 2 7 2









Για το σπιτι πηρα τωρα κατι καινουριο μια μηχανη Morris
MORRIS ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ESPRESSO - CAPPUCHINO S1635EMG

• ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ESPRESSO, CAPPUCHINO, ΑΤΜΟΥ ΜΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΛΕΣΜΑΤΟΣ ΚΑΦΕ•
ΙΣΧΥΡΗ ΑΝΤΛΙΑ 20 ΒAR •
ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ 1.2 ΛΙΤΡΑ •
ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΑΛΕΣΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΑΛΕΣΜΕΝΟΥ ΚΑΦΕ •
ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΜΕ ΚΟΚΚΟΥΣ ΚΑΦΕ, ΑΛΕΣΜΕΝΟ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΜΕΡΙΔΕΣ ΤΩΝ 45 εκ. • ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΛΕΓΧΟΥ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ LED
• ΦΩΤΕΙΝΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ, ΑΛΕΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΤΜΟΥ
• ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΛΕΠΤΑ
• 220-240V ~ 50/60HZ , 1100W

Για την ωρα τα παμε καλα (αρκετα )

........Auto merged post: ayrton33 πρόσθεσε 2 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

δεν εχει φωτο δεν το εκανα καλα

Cubaneros
06-10-09, 12:45
Απο αποδοση τι λεει το aeroccino? εξωτερικα φαινεται πολυ ωραια ποιοτητα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.