PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2009



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17

dimogrec
15-12-09, 18:45
Oχι στο δικο τους site δε λενε κατι για DOA. Στα comuter,tv κτλ ισχυει αυτο με το DOA σε πολλα sites.

Theodore41
15-12-09, 20:02
Για Ιταλικα μηχανηματα απο αρκετες μαρκες,να πηγαινετε στο μαγαζι που σας εχω βαλει,που επιβεβαιωμενα,ειναι ΟΚ.Το espressocoffeeshop.
Eχω σκασει ενα διχιλιαρο για μηχανηματα,και ειμαι εντελως ικανοποιημενος.
Μου ταστειλε στο σπιτι με κουριερ.
Και απο τιμες,πρωτες.
Για το ενα μηχανημα,πληρωσα 600 Ευρω,λιγοτερα απ αυτα που μου ζητουσαν εδω!!

satcur
15-12-09, 20:17
Για Ιταλικα μηχανηματα απο αρκετες μαρκες,να πηγαινετε στο μαγαζι που σας εχω βαλει,που επιβεβαιωμενα,ειναι ΟΚ.Το espressocoffeeshop.
Eχω σκασει ενα διχιλιαρο για μηχανηματα,και ειμαι εντελως ικανοποιημενος.
Μου ταστειλε στο σπιτι με κουριερ.
Και απο τιμες,πρωτες.
Για το ενα μηχανημα,πληρωσα 600 Ευρω,λιγοτερα απ αυτα που μου ζητουσαν εδω!!

Φίλε Theodore41 σου έτυχε να στραβώσει κάπου η δουλειά; Λ.χ. χρειάστηκε να κάνεις χρήση της εγγύησης για κάτι που αγόρασες εκεί; Γιατί και το coffeitalia.co.uk με κούριερ έστειλε την μηχανή, και καλή τιμή είχε, και δωρεάν δείγμα καφέ έστειλαν (που εγώ ζήτησα) και αυθημερόν απαντούσαν στην αρχή στα ερωτήματα μου. Με το που παρουσιάστηκε το πρόβλημα φάνηκαν όλες οι ελλείψεις και οι αδυναμίες τους.

Theodore41
15-12-09, 21:56
Φίλε Theodore41 σου έτυχε να στραβώσει κάπου η δουλειά; Λ.χ. χρειάστηκε να κάνεις χρήση της εγγύησης για κάτι που αγόρασες εκεί; Γιατί και το coffeitalia.co.uk με κούριερ έστειλε την μηχανή, και καλή τιμή είχε, και δωρεάν δείγμα καφέ έστειλαν (που εγώ ζήτησα) και αυθημερόν απαντούσαν στην αρχή στα ερωτήματα μου. Με το που παρουσιάστηκε το πρόβλημα φάνηκαν όλες οι ελλείψεις και οι αδυναμίες τους.

ΟΧΙ.Δεν εχω τετοια εμπειρια,και το ομολογω.

Sebu
16-12-09, 00:36
Επειδή ψάχνομαι και εγώ εσχάτως για μηχανή εσπρέσσο.

Έχουμε στη δουλειά μία απλή της Nespresso (αυτή (http://www.nespresso.gr/displayBlueMachineDetails.asp?MID=533) νομίζω)

Θέλω μία αντίστοιχη η οποία όμως

α)να παίρνει "κασσέτα" με μερίδες και να μην χρειάζεται κάθε φορά να βάζω μέσα καινούρια μερίδα αλλά να γεμίζω την κασσέτα μόλις αδειάσει

β) να έχει "κουβαδάκι" να μαζεύει τις χρησιμοποιημένες μερίδες

γ) να φτιάχνει αφρόγαλα για καπουτσίνο/φρέντο γιατί δεν την παλεύω με τα πιτσιλιστηρια ατμου στις "κλασσικες" μηχανές εσπρέσσο.

Αυτή (http://www.nespresso.gr/displayBlueMachineDetails.asp?MID=744) για παράδειγμα κάνει αυτά που θέλω????

Πόσο κοστίζουν οι μερίδες καφέ και πόσες περιλαμβάνονται σε κάθε συσκευασία???

Αν την φέρω απ'έξω με καλύπτει η εδώ αντιπροσωπεία της Nespresso (κάποιος που το έχει επιχειρήσει και ξέρει)

Ευχαριστώ

aleka_gates
16-12-09, 21:54
Ενδιαφέρομαι κ εγώ να αγοράσω μια μηχανή esspresso.Αυτό που μ'ενδιαφέρει είναι να κάνει καλό καιμάκι στον esspresso και να παίρνει χύμα καφέ και όχι κάψουλες και να κοστίζει γύρω ως 150 ευρώ.Τι προτίνετε όσοι έχετε δοκιμάσει κάποιες συγκεκριμένες μηχανές?

trixoptosi
17-12-09, 17:33
Περιμενοντας την rancilio silvia θα θελα

1ον) να ξερω ποιοι απο εδω εμσα την εχουν
2ον) Θελω να βαλω μανομετρο αλλα και ελεγχο pid στη μηχανη+ timer

Ειδικα το μανομετρο ισως ειναι λιγο δυσκολο.
Θελω τη γνωμη σας.Εχω δει περιπου τι παιζει και πωα θα γινει.
Επισης θελω να αλλαξω το ρυθμιστη του ατμου με τον καινουριο της v2009.
Γινεται λετε η πρεπει να αλλαξω και το συστημα παροχης ατμου?

Για το μανομετρο:
http://www.flickr.com/photos/robives/3341221579/in/set-72157612560672607/

εχει παρεμβαλει ενα Τ στο pump και το ενα πηγαινει εκει που πηγαινε και το αλλο στη μανομετρο ωστε να βλεπει την πιεση.Απλο μου φαινεται.Τι λετε?

Cubaneros
17-12-09, 19:39
@sebu εχεις φουρνο μικροκυματων? πες και θα σου πω την πιο φτηνη και πολυ καλη λυση

@aleka gates New Gaggia Espresso Color . Καλυτερα να παρεις και ενα φτηνο μυλο αλεσης γιατι αξιζει.

@trixoptosi πηρες την version 2 silvia?
pid http://www.auberins.com/ ειναι τα πιο διαδεδομενα αλλα καλυτερα παλεψε την λιγο χωρις
για μανομετρο κοιτα εδω http://www.espressoparts.com/
και εδω http://www.coffeeparts.com/index.html
αν δεν εχεις tamper παρε ενα φτηνο απο ebay
Το συστημα ατμου ειναι επαρκεστατο και πιο βολικο απο το 3 . Το 3 ισως βασικα να ειναι λιγο καλυτερο
Αλλα εχει μεγαλυτερο χρονο προσαρμογης . Λιγο μακρυτερο ειναι κιολας .

trixoptosi
18-12-09, 02:04
Nαι.Ειναι η version 2.
Απο οτι εχω διαβασει μονο στον καλωπισμο διαφερει με την v3.
Στο γυριστηρι του ατμου και στο συστημα ατμου.


Αν βαλω μανομετρο θα ειναι καλυτερα σε κατι?
Η μονο για να φαινεται ομορφο?
Δεν εχω tamper αλλα ολο και κατι θα βρω για αρχη.
Θελω και το μανομετρο και ο Pid ελεγχος να ειναι ενσωματωμενος στη μηχανη.
Θα την κοψω και θα τη ραψω δηλαδη!!

Cubaneros
18-12-09, 18:08
Το μανομετρο το βαζεις για να ξερεις στα ποσα bar δουλευει η μηχανη. Ο εσπρεσσο γινεται στα 9 bar. Αν εισαι σε παραπανω η λιγοτερα τοτε δεν εχεις καλο αποτελεσμα εκτος αν δουλεψεις πολυ σε 9,5 με 10 bar για να βγαζεις ristretto ,δηλαδη 25 ml σε 25 sec για διπλη δοση ή υπερδιπλη σε διπλο φιλτρο. Τεσπα το θεμα ειναι να μαθεις να κανεις εσπρεσο ( 60 ml σε 25 sec ) που γινεται στη γειτονια των 9 Bar και το ελεγχεις πιο ευκολα με μανομετρο. Για εμενα αρχικα δεν χρειαζεται γιατι πρεπει πρωτα να μαθεις την τεχνη .

Sebu
18-12-09, 22:52
@sebu εχεις φουρνο μικροκυματων? πες και θα σου πω την πιο φτηνη και πολυ καλη λυση


Οχι :whistle:

George_Prix
18-12-09, 22:59
@sebu εχεις φουρνο μικροκυματων? πες και θα σου πω την πιο φτηνη και πολυ καλη λυση


Χτυπημα το κρυο γαλα με τη φραπιερα και μετα ζεσταμα στο φουρνακι? :hmm:

Cubaneros
19-12-09, 00:01
@ sebu

Θα παρεις την απλη nespresso ,οπως αυτη που εχεις στο γραφειο . Δεν αξιζει να παρεις αλλη. Μπορεις να ξαναγεμιζεις τισ γνησιες καψουλες (δες βιντεο στο youtube) . Μπορεις να παρεις και καψουλες που ξαναγεμιζουν απο το ebay αλλα δεν ειναι και πολυ πιο οικονομικες. Αφου δεν εχεις μικροκυματα απλα ζεσταινεις το γαλα στο ματι ή στο γκαζακι αλλα οχι πολυ, ισα-ισα να το νιωθεις ζεστο και κατι παραπανω. Μετα το χτυπας με το μιξερακι του φραπε οσο πιο καθετα και βαθεια μπορεις. Το αποτελεσμα ειναι καλυτερο απο της καφετερειας. Το ολο concept δεν ειναι διαδεδομενο διοτι στο εξωτερικο δεν εχουν μιξερακια φραπε:) . Εγω το εκανα αυτο για ενα μηνα οταν ημουν αθηνα και δεν ειχα μηχανη και αρχισα να σκευτομαι αν αξιζει η silvia ! Απο θεμα τιμης / αποδοσης ειναι σιγουρα ο καλυτερος τροπος και ειναι και ο πιο φτηνος.

satcur
19-12-09, 00:26
... ( 60 ml σε 25 sec ) ...

Μια διευκρίνιση please. Ο χρόνος μετράει από την ώρα που βγαίνει ο καφές ή από την στιγμή που θέτεις σε λειτουργία την αντλία;

George_Prix
19-12-09, 02:11
@ sebu

Θα παρεις την απλη nespresso ,οπως αυτη που εχεις στο γραφειο . Δεν αξιζει να παρεις αλλη. Μπορεις να ξαναγεμιζεις τισ γνησιες καψουλες (δες βιντεο στο youtube) . Μπορεις να παρεις και καψουλες που ξαναγεμιζουν απο το ebay αλλα δεν ειναι και πολυ πιο οικονομικες. Αφου δεν εχεις μικροκυματα απλα ζεσταινεις το γαλα στο ματι ή στο γκαζακι αλλα οχι πολυ, ισα-ισα να το νιωθεις ζεστο και κατι παραπανω. Μετα το χτυπας με το μιξερακι του φραπε οσο πιο καθετα και βαθεια μπορεις. Το αποτελεσμα ειναι καλυτερο απο της καφετερειας. Το ολο concept δεν ειναι διαδεδομενο διοτι στο εξωτερικο δεν εχουν μιξερακια φραπε:) . Εγω το εκανα αυτο για ενα μηνα οταν ημουν αθηνα και δεν ειχα μηχανη και αρχισα να σκευτομαι αν αξιζει η silvia ! Απο θεμα τιμης / αποδοσης ειναι σιγουρα ο καλυτερος τροπος και ειναι και ο πιο φτηνος.

Aν και εγω δε θελω αφρογαλο, κανω αυτο το κολπο για οποιον φιλο θελει καπουτσινο και το αποτελεσμα ειναι απιστευτο.

Το μονο που θελει λιγο προσοχη, ειναι να μην το παρακανουμε με το φουρνακι μικροκυματων, γιατι φουσκωνει το αφρογαλο και χυνεται.

Κατα τα αλλα γινεται πολυ πηκτο και ωραιο. ;)

and64
19-12-09, 02:59
Εγω παντως που πίνω συχνά cappuccino βρήκα την υγεια μου απ'οταν πήρα το aeroccino!!:cool::biggrin:

Kοστίζει μεν κατι παραπάνω αλλά απλά δεν ξανασχολείσαι με το θέμα, βάζεις γάλα και πατάς το κουμπί...

Sebu
19-12-09, 14:49
@ sebu

Θα παρεις την απλη nespresso ,οπως αυτη που εχεις στο γραφειο . Δεν αξιζει να παρεις αλλη. Μπορεις να ξαναγεμιζεις τισ γνησιες καψουλες (δες βιντεο στο youtube) . Μπορεις να παρεις και καψουλες που ξαναγεμιζουν απο το ebay αλλα δεν ειναι και πολυ πιο οικονομικες. Αφου δεν εχεις μικροκυματα απλα ζεσταινεις το γαλα στο ματι ή στο γκαζακι αλλα οχι πολυ, ισα-ισα να το νιωθεις ζεστο και κατι παραπανω. Μετα το χτυπας με το μιξερακι του φραπε οσο πιο καθετα και βαθεια μπορεις. Το αποτελεσμα ειναι καλυτερο απο της καφετερειας. Το ολο concept δεν ειναι διαδεδομενο διοτι στο εξωτερικο δεν εχουν μιξερακια φραπε:) . Εγω το εκανα αυτο για ενα μηνα οταν ημουν αθηνα και δεν ειχα μηχανη και αρχισα να σκευτομαι αν αξιζει η silvia ! Απο θεμα τιμης / αποδοσης ειναι σιγουρα ο καλυτερος τροπος και ειναι και ο πιο φτηνος.

Ευχαριστω

Επισης σχετικα με το γαλα εχει σημασια ο τυπος του??? Πχ παλια ειχα δοκιμασει σε μια αρχαιολογια μηχανη να κανω με το πληρες που υπαρχει στα χαρτινα μεγαλα κουτια και ειναι μεγαλης διαρκειας και ειχε βγει τζετ. Οταν ειχα δοκιμασει με το εβαπορε στα μεταλλικα κουτακια ή με το Δελτα/Φαγε κτλ των 10 ημερων ληξης στα πλαστικα μπουκαλια δεν μπορουσε με τιποτα να κανω αφρογαλο ή εβγαινε μια αηδια.

Τελος για το αφρογαλο του φρεντο η διαφορα ειναι οτι απλα δεν ζεσταινουμε το γαλα και πρεπει να προερχεται κατευθειαν απο το ψυγειο?????


Ααααα και κατι τελευταιο αν επιλεξω τη λυση της κλασσικης εσπρεσσιερας (οχι τιποτα ακριβο) τι χυμα καφε εσπρεσσο μου προτεινεται και απο που???Πχ απο σουπερμαρκετ συσκευασμενο ή απο καφεκοπτειο να το αλεσει/κοψει εκεινη τη στιγμη???? Επισης επειδη οι αποψεις διαφερουν τον καφε τον διατηρουμε στο ψυγειο ή οχι???? Εγω ελληνικο, νες και καπουτσινο (ινσταντ αυτον που διαλυεις νερο και χτυπας) τους εχω στον παγκο της κουζινας τοσα χρονια. Φιλοι μου εχουν το ΝΕΣ και τον Ελληνικο στο ψυγειο. Προσφερει κατι διαφορετικο απο αποψη γευσης/ποιοτητας καφε???

Theodore41
19-12-09, 15:15
Μια διευκρίνιση please. Ο χρόνος μετράει από την ώρα που βγαίνει ο καφές ή από την στιγμή που θέτεις σε λειτουργία την αντλία;

Κι εγω το ρωτησα καποτε,και μου μειπαν,απο τοτε που παιρνει μπρος η αντλια.

........Auto merged post: Theodore41 πρόσθεσε 7 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και κατι ακομη για το φιλο που ρωτησε κατι προηγουμενως.
Ολες οι μηχανες,καποιον καφε,τον φτιαχνουν.Το ζητημα ειναι,τι ειδους καφε.
Και εδω ειναι οι διαφορες,και σε ποιοτητα,αλλα και σε τιμη.
Παντως οι μεριδες καφε,μπορει να ειναι ιδανικες για γραφεια,λογω του οτι δεν χρειαζονται πολυ φασαρια για να τις χρησιμοποιεις,αλλα απο ποιοτητα,ειναι πολυ κατω,γιατι ο καφες,δεν ειναι καλος,αφου ποιος ξερει απο ποτε ειναι εκει μεσα,αλλα και ποιος ξερει τι ποιοτητα καφε βαζουν.
Οποιος θελει καλυτερο καφε,και θα πληρωσει παραπανω,αλλα και θα θελει να ελεγχει οσο μπορει τη διαδικασια.
Απο το καβουρδισμα,αμα μπορει,μεχρι το κοψιμο και τη συμπιεση,αλλα τελικα,και απο την ποιοτητα της μηχανης.
Τι να κανουμε;Ετσι ειναι αυτα.

Sebu
19-12-09, 17:49
Καλα ενταξει ενα καφε να πιεις σπιτι σου θες

Οχι να δωσεις μερικες χιλιαδες ευρω σε εξοπλισμο για ενα φλυτζανακι καφε. Δεν ειναι value for money.

Δεν ειπα να παρεις μια Αραξον εσπρεσσιερα απο το Καρφουρ με 20 ευρώ αλλα ούτε και μηχανή μερικών χιλιάδων ευρώ, με μηχανή να αλέθει μερικές ακόμα χιλιάδες κτλ κτλ για ενα φλιτζανι καφε 1-1,5 δάχτυλο.

Theodore41
19-12-09, 19:56
Καλα ενταξει ενα καφε να πιεις σπιτι σου θες

Οχι να δωσεις μερικες χιλιαδες ευρω σε εξοπλισμο για ενα φλυτζανακι καφε. Δεν ειναι value for money.

Δεν ειπα να παρεις μια Αραξον εσπρεσσιερα απο το Καρφουρ με 20 ευρώ αλλα ούτε και μηχανή μερικών χιλιάδων ευρώ, με μηχανή να αλέθει μερικές ακόμα χιλιάδες κτλ κτλ για ενα φλιτζανι καφε 1-1,5 δάχτυλο.

...κι εσυ,δικηο εχεις.Τι να λεμε τωρα.Απλως ειναι ολα θεμα τρελας.
Εγω πχ,ως μη εχων παιδια σκυλια,μπορουσα να παρω κατι πολυ καλο,αλλα αν δεν μπορουσα,δεν θα με χαλαγε κιολας,γιατι η πλακα ειναι,να ζητας κατι,μονον οταν εχεις τα λεφτα να το αγορασεις,οχι οταν δεν τα εχεις,οσο περιεργο και να φαινεται.
Αν πας στο αντιθετο,μαλλον την εχεις βαψει και σε κυνηγαει η Τραπεζα για ανεξοφλητες καρτες.

George_Prix
19-12-09, 20:33
...κι εσυ,δικηο εχεις.Τι να λεμε τωρα.Απλως ειναι ολα θεμα τρελας.
Εγω πχ,ως μη εχων παιδια σκυλια,μπορουσα να παρω κατι πολυ καλο,αλλα αν δεν μπορουσα,δεν θα με χαλαγε κιολας,γιατι η πλακα ειναι,να ζητας κατι,μονον οταν εχεις τα λεφτα να το αγορασεις,οχι οταν δεν τα εχεις,οσο περιεργο και να φαινεται.
Αν πας στο αντιθετο,μαλλον την εχεις βαψει και σε κυνηγαει η Τραπεζα για ανεξοφλητες καρτες.

Οπως τα λες ειναι. :oneup:
Ο καθενας τα ξοδευει οπως τον ευχαριστει καλυτερα.
Αλλος θελει αμαξια, αλλος θελει ρουχα, αλλος θελει ταξιδια και αλλος προτιμαει εναν καλο καφε.
Οσο δε βλαπτει κανεναν και κυριως δεν κινδυνευει να μπει φυλακη απο τα χρεη, ας κανει ο καθενας οτι θελει. ;)

trixoptosi
19-12-09, 23:43
Kaποιοι που ζητατε οικονομικη μηχανη εχω να προτεινω αυτην:


http://www.skroutz.gr/s/32979/AEG-EA-150-Crema.html?keyphrase=aeg+ea+150


Χθες μου εκανε καφε ενας φιλος μου(ο οποιος ειχε απο πριν εμπειρια) και η μηχανη εκανε ακρως ικανοποιητικο αφρογαλα και καφε!!Για τα λεφτα της ειναι καλη!!!
Οταν ζεσταθει καλα παντα.
Ειδικα απο το αφρογαλα που εκανε εμεινα εκπληκτος!

Cubaneros
20-12-09, 11:00
@sebu

το γαλα πρεπει να ειναι πληρες για capuccino -latte και 2 ο/ο για φρεντο . Για φρεντο φυσικα δεν το ζεσταινεις . Καφε χυμα φτηνο εχει το coffeway . Μετα πας σε taf, evergreeen και mokka . Μετα απο ιντερνετ, αν σε ενδιαφερει θα σου πουμε απο που η κοιτα και παλια ποστ . Εμενα αποψη μου ειναι ο καφες να μην μπαινει ψυγειο . Η εξηγηση ειναι οτι πρεπει να ξεπαγωνει πρωτα πριν τον ανοιξεις γιατι μαζευει φαντασου την υγρασια οπως τα αναψυκτικα και χαλαει . Εγω λοιπον επειδη δεν μπορω μα ξεπαγωνω κανα δυωρο πριν πιω καφε δεν το κανω . Η μονη περίτωση που βλεπω να μπει στο ψυγειο καφες ειναι αν εχω μεγαλη ποσοτητα και ξερω οτι θα εργησω να τον ανοιξω , αλλα παλι πρεπει να ξεπαγωσει κλειστος . Επισης εχω αμφιβολια αν ο καφες κανει να μπει καταψυξη η καιγεται .

aleka_gates
20-12-09, 17:07
@sebu εχεις φουρνο μικροκυματων? πες και θα σου πω την πιο φτηνη και πολυ καλη λυση

@aleka gates New Gaggia Espresso Color . Καλυτερα να παρεις και ενα φτηνο μυλο αλεσης γιατι αξιζει.

@trixoptosi πηρες την version 2 silvia?
pid http://www.auberins.com/ ειναι τα πιο διαδεδομενα αλλα καλυτερα παλεψε την λιγο χωρις
για μανομετρο κοιτα εδω http://www.espressoparts.com/
και εδω http://www.coffeeparts.com/index.html
αν δεν εχεις tamper παρε ενα φτηνο απο ebay
Το συστημα ατμου ειναι επαρκεστατο και πιο βολικο απο το 3 . Το 3 ισως βασικα να ειναι λιγο καλυτερο
Αλλα εχει μεγαλυτερο χρονο προσαρμογης . Λιγο μακρυτερο ειναι κιολας .

Χμμ..καλή φαίνεται αλλά ξεφεύγει λιγάκι η τιμή της...στο skroutz λέει γύρω στα 238..κάτι οικονομικότερο προτίνεις?

Sebu
20-12-09, 22:37
@sebu

το γαλα πρεπει να ειναι πληρες για capuccino -latte και 2 ο/ο για φρεντο . Για φρεντο φυσικα δεν το ζεσταινεις . Καφε χυμα φτηνο εχει το coffeway . Μετα πας σε taf, evergreeen και mokka . Μετα απο ιντερνετ, αν σε ενδιαφερει θα σου πουμε απο που η κοιτα και παλια ποστ . Εμενα αποψη μου ειναι ο καφες να μην μπαινει ψυγειο . Η εξηγηση ειναι οτι πρεπει να ξεπαγωνει πρωτα πριν τον ανοιξεις γιατι μαζευει φαντασου την υγρασια οπως τα αναψυκτικα και χαλαει . Εγω λοιπον επειδη δεν μπορω μα ξεπαγωνω κανα δυωρο πριν πιω καφε δεν το κανω . Η μονη περίτωση που βλεπω να μπει στο ψυγειο καφες ειναι αν εχω μεγαλη ποσοτητα και ξερω οτι θα εργησω να τον ανοιξω , αλλα παλι πρεπει να ξεπαγωσει κλειστος . Επισης εχω αμφιβολια αν ο καφες κανει να μπει καταψυξη η καιγεται .

Οταν έλεγα ψυγείο εννοούσα συντήρηση έτσι????? :p

avenger1967
21-12-09, 18:54
χαίρετε!
προτίθεμαι να αγοράσω την Gaggia evolution silver-ενδιαφέρομαι μόνο για εσπρέσσο. Θα μπορούσατε να μου πείτε τη γνώμη σας????
Ευχαριστώ

Με την ευκαιρία για τους λάτρεις του εσπρέσσο συστήνω ανεπιφύλακτα αγορά καφέ από το Tazza d' Oro στη Ρώμη κατά παραγγελία (περίπου 5 € τα 250γρ)-πληροφορίες http://www.tazzadorocoffeeshop.com/

George_Prix
21-12-09, 19:28
χαίρετε!
προτίθεμαι να αγοράσω την Gaggia evolution silver-ενδιαφέρομαι μόνο για εσπρέσσο. Θα μπορούσατε να μου πείτε τη γνώμη σας????
Ευχαριστώ

Με την ευκαιρία για τους λάτρεις του εσπρέσσο συστήνω ανεπιφύλακτα αγορά καφέ από το Tazza d' Oro στη Ρώμη κατά παραγγελία (περίπου 5 € τα 250γρ)-πληροφορίες http://www.tazzadorocoffeeshop.com/

Προσωπικα ΔΕΝ τη συνιστω. :nono:

Εχω δοκιμασει 10αδες συνδιασμους ποικιλιας καφε, παχος κοψιματος, πατηματος του καφε στο group και τολμω να πω οτι ποτε δεν ηπια τον καφε που θα ηθελα.
Με μια απλη Krups που ειχα για χρονια και με πολυ μικροτερη εμπειρια απο οτι εχω τωρα, πολλες φορες αναφωνησα... "αυτος ειναι καφες" :p

odys2008
21-12-09, 20:31
Εγώ πάλι με illy έχω βρει την υγειά μου τώρα τελευταία, ο καφές που κάνω σπίτι απλά δεν συγκρίνεται με οποιονδήποτε έξω(μόνο σε 1 μαγαζί ως τώρα με εντυπωσίασε ο cappuccino). Βέβαια σαν μηχανή είναι περίεργη με τους καφέδες, και από τους συσκευασμένους μόνο ο illy δείχνει να της ταιριάζει. Οι άλλοι τρέχουν σαν βρύση.

George_Prix
21-12-09, 20:44
Εγώ πάλι με illy έχω βρει την υγειά μου τώρα τελευταία, ο καφές που κάνω σπίτι απλά δεν συγκρίνεται με οποιονδήποτε έξω(μόνο σε 1 μαγαζί ως τώρα με εντυπωσίασε ο cappuccino). Βέβαια σαν μηχανή είναι περίεργη με τους καφέδες, και από τους συσκευασμένους μόνο ο illy δείχνει να της ταιριάζει. Οι άλλοι τρέχουν σαν βρύση.

Aπλα φιλε ο Illy δε μου αρεσει και πολυ σαν καφες... :(

Ασε που δε θεωρω λυση το να εισαι εγκλωβισμενος με εναν καφε μονο, ισα ισα γιατι ταιριαζει με τα βιτσια της Gaggia. ;)

Και κατι αλλο...
Ακομα και εγω που λεω οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος με το αποτελεσμα, πολυ σπανια τυχαινει να παω σε καφετερια και να πιω αντιστοιχο καφε. Απλα επειδη εχω φτιαξει ο ιδιος ακομα καλυτερους στο παρελθον και επειδη πηρα αυτη τη μηχανη με την ελπιδα οτι θα με παει λιγο παραπερα, αισθανομαι απογοητευμενος. :(

Tsour_ee
21-12-09, 21:28
Πήρα σήμερα από τα coffee ways φρεσκοκομένο από το χαρμάνι espresso superior και στην krups τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά,πολύ καλό καιμάκι και μεστή γεύση.Αρκετά καλύτερος από τον illy που είχα καταλήξει το τελευταίο διάστημα,μου φαίνεται πρέπει να αρχίσω να την ψάχνω με τους χύμα καφέδες και να δώ για κανα μύλο:p

Sugar
21-12-09, 22:01
Παρακολουθώ το νήμα εδώ και πολύ καιρό και με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον... Θα μπορούσα μάλιστα να πώ ότι μυήθηκα στην τέχνη του εσπρέσο! Έχω όμως ένα δίλλημα που θέλω τη βοήθειά σας... Gaggia Pure ή Saeco Nina?

odys2008
21-12-09, 22:02
Aπλα φιλε ο Illy δε μου αρεσει και πολυ σαν καφες... :(

Ασε που δε θεωρω λυση το να εισαι εγκλωβισμενος με εναν καφε μονο, ισα ισα γιατι ταιριαζει με τα βιτσια της Gaggia. ;)

Και κατι αλλο...
Ακομα και εγω που λεω οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος με το αποτελεσμα, πολυ σπανια τυχαινει να παω σε καφετερια και να πιω αντιστοιχο καφε. Απλα επειδη εχω φτιαξει ο ιδιος ακομα καλυτερους στο παρελθον και επειδη πηρα αυτη τη μηχανη με την ελπιδα οτι θα με παει λιγο παραπερα, αισθανομαι απογοητευμενος. :(

εμένα είναι η πρώτη μου μηχανή και έτσι δεν έχω μέτρο σύγκρισης :hmm:

Cubaneros
22-12-09, 01:14
@ avenger1967 , Sugar

Εγω την προτεινω την gaggia evolution και στους δυο. Για την μικρη διαφορα που εχει στην τιμη απο την pure αξιζει. . Παντως να εχετε υπ οψιν οτι οι εμπορικοι καφεδες ειναι χοντροκομενοι για να ταιριαζουν στις φτηνες μηχανες και η gaggia οπως και η saeco εχουν ισχυρες αντλιες και μπορουν να παραξουν πολυ καλο εσπρεσσο για τα λευτα τους. Χωρις μυλο ομως δεν γινεται να το πετυχεις αυτο.Η προτεραιοτητα για καλο εσπρεσσο ειναι κοκκος - μυλος - barista -μηχανη . Παραξενο ε?

Sugar
22-12-09, 01:30
Φίλε Cubaneros,
κατ' αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. Την ιεραρχία που προανέφερες την καταλαβαίνω πλέον, μετά από τόσο διάβασμα, ειδικά όταν είδα ότι με την Krups που είχα, υπήρχαν χαρμάνια που στόμωναν το φίλτρο, αφού ήταν ψιλοκομμένα... Ρωτάω όμως μεταξύ των δύο, καθώς τις έχω βρεί στα 100 ευρώ, τη giaggia από προσφορά του Κωτσόβολου που δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει...Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να ανέβω παραπάνω, καθώς σκοπός μου είναι να πάρω προς το Πάσχα τον κόφτη της Rancilio, και σε κανένα χρόνο τη Silvia...

dimogrec
22-12-09, 11:17
Δεν ξερω αν εχει υποθει στις προηγούμενες σελιδες, αλλα ικανοποιητικο ζεστο αφρογαλα κανουν οι χειροκινητες μηχανες γαλλικου καφε (French press) οπως αυτες εδω http://www.bodum.com/b2c/?shpId=4&famId=10&famSubId=1001 και αυτες εδω http://www.bodum.com/b2c/?shpId=4&famId=10&famSubId=1009.
Ζεσταινεις το γαλα, το ριχνεις μεσα στη μηχανη κ ανεβοκατεβαζεις γρηγορα το φιλτρο μεχρι να "φουσκωσει" το γαλα. Προσοχη το φιλτρο να ειναι μεταλλικο κ οχι πλαστικο. Καλυτερο αποτελεσμα εχει με ζεστο γαλα

alekan
22-12-09, 11:29
Δεν ξερω αν εχει υποθει στις προηγούμενες σελιδες, αλλα ικανοποιητικο ζεστο αφρογαλα κανουν οι χειροκινητες μηχανες γαλλικου καφε (French press) οπως αυτες εδω http://www.bodum.com/b2c/?shpId=4&famId=10&famSubId=1001 και αυτες εδω http://www.bodum.com/b2c/?shpId=4&famId=10&famSubId=1009.
Ζεσταινεις το γαλα, το ριχνεις μεσα στη μηχανη κ ανεβοκατεβαζεις γρηγορα το φιλτρο μεχρι να "φουσκωσει" το γαλα. Προσοχη το φιλτρο να ειναι μεταλλικο κ οχι πλαστικο. Καλυτερο αποτελεσμα εχει με ζεστο γαλα
Δεν ειναι french press αυτα, ειναι milk frothers.
Δηλαδη κανουν αφρογαλα. Αν πας να φτιαξεις καφε εκει, θα γινει μανταρα.
Εχω ενα, και το γαλα πρεπει να ειναι κρυο, αλλιως δεν αφριζει οσο και να το ανεβοκατεβασεις. Το ζεσταινεις μετα στα μικροκυματα κι αφριζει κι αλλο.

dimogrec
22-12-09, 11:39
Δεν ειναι french press αυτα, ειναι milk frothers.
Δηλαδη κανουν αφρογαλα. Αν πας να φτιαξεις καφε εκει, θα γινει μανταρα.
Εχω ενα, και το γαλα πρεπει να ειναι κρυο, αλλιως δεν αφριζει οσο και να το ανεβοκατεβασεις. Το ζεσταινεις μετα στα μικροκυματα κι αφριζει κι αλλο.
Στο πρωτο link ειναι french press, στο 2ο ειναι milk frother οπως λες...
Σε εμενα γινεται το ανιθετο :hmm: με ζεστο γαλα (κοινο γαλα φρεσκο, οχι ight) πετυχαινω πολυ καλυτερο αφρογαλο απ'οτι με κρυο. Συγκεκριμενα εχω ενα κοινο φτηνιαρικο french press. Δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα αν καποιος το εχει ηδη μπορει να δοκιμασει.

Cubaneros
22-12-09, 11:42
@sugar

Εγω σου προτεινω την gaggia διοτι φαινεται πιο καλοφτιαγμενη. Δυστηχως δεν βρισκω τι boiler εχει καμια απο τις δυο. Για να σου πω να παρεις το μεγαλυτερο boiler . Την saeco την εχω δει απο κοντα και ειναι πολυ πλαστικουρα . Δεν νομιζω οτι θα εχει μεγαλη διαφορα στον καφε ,μην τρελαθεις δηλαδη γι αυτο. Η evolution εχει περισσοτερα watt αρα πιο γρηγορα φτιαχνεις αφρογαλα και ζεσταινεται το νερο στο boiler. Δες και το video της saeco http://www.youtube.com/watch?v=NcnMpynjqg4 αν δεν το εχεις δει. Οποια και να παρεις παρε οσο πιο συντομα και μυλο.

@dimogrec
Εγω τα εχω δουλεψει τα συστηματα αυτα και το αποτελεσμα ειναι επιοικως μετριο . Τεραστιες φουσκαλες και καμια συνοχη. Δεν αρμοζουν σε ανθρωπους που συζητουν εδω .Το συστημα που ειπα πριν με τη φραπεδιερα ειναι το λιγοτερο 20 φορες καλυτερο και πιο ευκολο.

and64
22-12-09, 12:33
@sugar
@dimogrec
Εγω τα εχω δουλεψει τα συστηματα αυτα και το αποτελεσμα ειναι επιοικως μετριο . Τεραστιες φουσκαλες και καμια συνοχη. Δεν αρμοζουν σε ανθρωπους που συζητουν εδω .Το συστημα που ειπα πριν με τη φραπεδιερα ειναι το λιγοτερο 20 φορες καλυτερο και πιο ευκολο.

Όντως το εχω δοκιμασει και γω σε φιλο μου το "αφρόγραλα" που βγαίνει αφού σου εχει βγει η πίστη στο κοπάνημα ειναι επεικώς απάράδεκτο! Το φραπεδο-χτυπητήρι εχει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα, αν και τωρρα που το ξανασκέφτομαι...μπα! Aeroccino ftw:biggrin::respekt::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

btw στις συχνες τελευταίες επισκέψεις μου σε media markt και συναφή καταστήματα για ενα 5.1 που κοίταγα, είδα οτι εχουν βγει και milk frothers "μούφες" aeroccino!!!! Βέβαια η ποιότητά τους ειναι τραγική αν και οπτικά αντιγράφουν της nespresso είναι ομως λίγο μικρότερα αλλά αν εχεις πιάσει της nespresso στα χέρια σου φαίνονται σαν παιχνίδια του jumbo.:twisted: Δεν κάνουν φυσικά και τα ίδια χρήματα, επιφυλάσσομαι ομως για το αποτέλεσμα!:hmm:

trixoptosi
22-12-09, 18:34
Xθες ειδα στο aldi η στο lidl (δε θυμαμαι) ενα συστημα που ηταν σαν μπλεντερ και ελεγε οτι φτιαχνει αφρογαλα!!!!
Δεν το χω δοκιμασει.Ηταν σχετικα φθηνο.Κανα 20 ευρω

kostas_1966
22-12-09, 18:49
Προσανατολιζομαι σε αγορα μηχανης κι ετσι παρακολουθω με προσοχη το θεμα τον τελευταιο καιρο και υποκλινομαι στις γνωσεις των ειδικων.Ενας βετερανος τυγχανει παντα εκτιμησης και σεβασμου.
:respekt:

Ετσι κατεληξα με συνοπτικες διαδικασιες στην gaggia evolution.Και γλυτωσα πολυ κοπο και χρονο απο το να ψαχνω.Ωστοσο εχω ενα δυο αποριες ακομα:

1.Γιατι-που να παρει-μια μηχανη του εσπρεσο να κοστιζει ενα σκασμο λεφτα και να ισοδυναμει πχ με ενα πληρες συστημα notebook ή με μια υπερσυγχρονη υπερπληρης mainboard?Ειναι απλα μια μηχανη που φτιαχνει εναν-δυο εσπρεσο την ημερα,τι τρέλα ειναι αυτη;Τοσο ακριβα ειναι τα ελαχιστα εξαρτηματα της;Η gaggia evolution κοστιζει καπου 200 ευρωπουλα,ποσό διολου ευκαταφρονητο για μια απλη,οικιακη χρηση.
Στο σημειο αυτο να αναφερω οτι φιλος που προλαβε την προσφορα του lidl (silvercrest/delongi) που αναφερθηκε εδω,ειναι πολυ ευχαριστημενος.Φυσικα με 49 ευρω θα ηταν πειρασμος και για μενα αλλά πλεον η προσφορα αυτη δεν υφισταται.

2.Ειχα παει σημερα σε 2 σουπερ μαρκετ προκειμενου να κανω ενα πρωτο σκαναρισμα στους καφεδες για τις συγκεκριμενες μηχανες.Σταθηκα στην Lavazza επειδη διαβασα καλες κριτικες εδω.Τι να πω,μπερδευτηκα τοσο πολυ με την πληθωρα των ειδων που εχει.Εκτος αυτου,οι περιγραφες στις συσκευασιες ειναι εξ ολοκληρου στα Ιταλικα κι ετσι δεν καταλαβα τιποτα.Και εχει και ενα πινακακι με 5 διαφορετικες βαθμιδες,ξεκινωντας απο το classico...
Αν μπορει καποιος να μας διαφωτισει για εναν δυνατο εσπρεσο,θα το εκτιμουσα πολυ.
Εσπρεσο,δυνατο & αληθινο.Χωρις αφρογαλατα,ατμους,καιμακια και λοιπα κορδελακια.
Ατοφιος,αυθεντικος,δυνατος,Εσπρεσο.

NaGR
22-12-09, 19:24
Aeroccino ftw:biggrin::respekt::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

btw στις συχνες τελευταίες επισκέψεις μου σε media markt και συναφή καταστήματα για ενα 5.1 που κοίταγα, είδα οτι εχουν βγει και milk frothers "μούφες" aeroccino!!!! Βέβαια η ποιότητά τους ειναι τραγική αν και οπτικά αντιγράφουν της nespresso είναι ομως λίγο μικρότερα αλλά αν εχεις πιάσει της nespresso στα χέρια σου φαίνονται σαν παιχνίδια του jumbo.:twisted: Δεν κάνουν φυσικά και τα ίδια χρήματα, επιφυλάσσομαι ομως για το αποτέλεσμα!:hmm:
απλά να πω +1 στο aeroccino
τεράστια ευκολία

έχει στο MediaMarkt aeroccino σκέτο ή ακόμα πρέπει να παραγγειλεις απο το site της nespresso?
αυτές οι "απομιμήσεις" που είδες θυμάσαι καθόλου τιμή? ήταν σαν αυτό? (http://www.espressocap.gr/Product.asp?Product_ID=30)


Xθες ειδα στο aldi η στο lidl (δε θυμαμαι) ενα συστημα που ηταν σαν μπλεντερ και ελεγε οτι φτιαχνει αφρογαλα!!!!
Δεν το χω δοκιμασει.Ηταν σχετικα φθηνο.Κανα 20 ευρω
όμοια ερώτηση με τον αποπάνω, ήταν σαν αυτό? (http://www.espressocap.gr/Product.asp?Product_ID=30)

trixoptosi
22-12-09, 20:36
kostas_1966 για σενα το αφρογαλα ειναι κορδελακι?
Για μενα παντως ειναι ενα απο τα 2 συστατικα του καπουτσινο.

Και για μενα εχει μεγαλυτερη σημασια η espressoμηχανη απο ενα Notebook η μια μητρικη.
Δεν εχουμε ολοι τα ιδια γουστα οπως παρατηρεις.

Αν εσενα σου προσφερει το notebook σου και η μητρικη σου τα ιδια που προσφερει σε μενα η ιεροτελεστια του να φταιχνεις εναν καφε και να τον απολαμβανεις με εναν συνανθρωπο σου τοτε παω πασο....Αλλα δε νομιζω να ειναι ετσι...

Και δεν ειμαστε και σε τοπικ για υπολογιστες...
Εδω οι περισσοτεροι ειμαστε πορωμενοι με τον καφε.

Για τα αλλα που λες,η silvercrest υπαρχει σε καποια Lidl ακομα.
Για δυνατο espresso τι να σου πουμε.Κανε εναν διπλο αφου προηγουμενως εχεις θερμανει το ποτηρι.
Αλλα αμα καταφερεις και τον κανεις με μια μηχανη μικρης αξιας τοτε γραψε με...
Μην ξεχνας οτι κι εγω μηχανη μικρης αξιας ειχα μεχρι τωρα.Ομως πλεον πιστευω θα πινω ακομη καλυτερο καφε διοτι απλα μια πολυ καλη μηχανη προσφερει ιδανικη θερμοκρασια και πιεση παρασκευης του,ωστε να εξαχθουν ολα του τα αρωματα και να ειναι και δυνατος οπως εσυ θες.

Sugar
22-12-09, 23:15
Φίλε Cubaneiros,
ακολούθησα τη συμβουλή σου και πήρα την Gaggia Pure που είναι σε προσφορά στον Κωτσόβολο με 99 ευρώ...Θυμάμαι βέβαια κάποιους στο εδώ νήμα που είχαν κάποια προβλήματα, πιστεύω όμως ότι η τιμή και η προσφορά είναι πολύ καλή...Τώρα φουλ για κόφτη Rancilio και του χρόνου για Silvia...Φαντάζομαι πως ως προϊόντα της ίδιας εταιρείας θα έχουν απόλυτη συμβατότητα (ας μου επιτραπεί η λέξη ) μεταξύ τους..

and64
22-12-09, 23:18
απλά να πω +1 στο aeroccino
τεράστια ευκολία

έχει στο MediaMarkt aeroccino σκέτο ή ακόμα πρέπει να παραγγειλεις απο το site της nespresso?
αυτές οι "απομιμήσεις" που είδες θυμάσαι καθόλου τιμή? ήταν σαν αυτό? (http://www.espressocap.gr/Product.asp?Product_ID=30)


Για το aeroccino της nespresso πρέπει να πας στις αντιπροσωπείες της nespresso και μονο για να το παρεις ή να το παραγγείλεις ηλεκτρονικά! Ακόμα και στα περίπτερα που εχει σε διάφορα μαγαζιά (σαν shop in shop) δεν το πουλάνε ξεχωριστά παρά μονο μαζί με μηχανή. (Μπορείς να δεις εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3076238&postcount=546)φωτό)

Τα wannabe aeroccino είναι κάπως σαν αυτό που δείχνεις αλλά με πολύ πιο "πλαστική" αίσθηση. Τιμές χαμηλές 15-30 ευρώ αν θυμάμαι καλά θα ήθελα να δω τι αφρόγαλα βγάζει...

avenger1967
22-12-09, 23:36
αγαπητέ cubaneros
ευχαριστώ πολύ για την άποψή σου-ηδη αποφάσισα gaggia evolution στα 220€.
Όσο για εμπορικούς καφέδες εδς και 4 χρονια αγοράζω Lavazza Crema e Gusto (κόκκινο+μπλε χρωμα) στο Βερόπουλο σταθερά 3,16€.
Όμως ο Tazza d' Oro απο Ρώμη δεν "παίζεται"...

and64
23-12-09, 03:19
Όσο για εμπορικούς καφέδες εδς και 4 χρονια αγοράζω Lavazza Crema e Gusto (κόκκινο+μπλε χρωμα) στο Βερόπουλο σταθερά 3,16€.
Αυτόν τον δοκίμασα και γω τελευταίως και μου φάνηκε πολύ χριρότερος από τον oro (χρυσή συσκευασία) σαν άρωμα! Πολύ καλύτερο καιμάκι ναι, αλλά μάπα γενικώς...
Τώρα εχω ανοιχτό εναν buondi μπλέ (δεν θυμάμαι τι έλεγε πάνω η συσκευασία) ο οποίος επίσης δεν με ενθουσίασε, πολύ βαρύς για τα γούστα μου...

Cubaneros
23-12-09, 05:07
@ kostas 1966

Αυτα τα λεπτεπιλεπτα μηχανηματα παραγουν 15 bar ενω τα λαστιχα του αυτοκινητου εχουν 3 . Δεν θα μπορουσε να ειναι και τσαμπα χωρις να δικαιολογω τις υψηλες τιμες τους . Ισως θεωρειτε ειδως πολυτελειας αν και για μενα ο καφες ειναι η πολυτελεια του φτωχου .:) . Παρε καφε εσπρεσσο απο το μοκκα στην αθηνας και τα λεμε . Πες της να σου δωσει τον καλο εσπρεσσο του μαγαζιου . Δοκιμασε αυτο και τα ξαναλεμε .

@ avenger , sugar
καλωηρθατε στο club . Mε υπομονη και προπονηση οι μηχανες σας παραγουν πολυ καλα αποτελεσματα . Ο μυλος ειναι κατι που θα τις απογειωσει και ειναι πιο σημαντικος .Επισης παρτε καλο καφε . Speciality , cup of excellence κλπ εχουν αναφερθει σε προηγουμενα ποστ πολλα site . Δειτε τιμες που εχει στο hasbean.co.uk , πραγματικα και τα 3€ για lavazza ειναι οχι πολλα αλλα κλεψιμο .
Ειπαμε κοκκος - μυλος - barista - μηχανη ετσι ειναι η προτεραιοτητα . Πρωτα κανονικα πρεπει να παρετε το μυλο και μετα μηχανη . Ακουγετε εξωφρενικο , και εγω αυτο νομιζα , αλλα δυο μηνες χωρις μυλο στην αρχη και εγω το καταλαβα .

Theodore41
23-12-09, 10:51
@ kostas 1966

Αυτα τα λεπτεπιλεπτα μηχανηματα παραγουν 15 bar ενω τα λαστιχα του αυτοκινητου εχουν 3 . Δεν θα μπορουσε να ειναι και τσαμπα χωρις να δικαιολογω τις υψηλες τιμες τους . Ισως θεωρειτε ειδως πολυτελειας αν και για μενα ο καφες ειναι η πολυτελεια του φτωχου .:) . Παρε καφε εσπρεσσο απο το μοκκα στην αθηνας και τα λεμε . Πες της να σου δωσει τον καλο εσπρεσσο του μαγαζιου . Δοκιμασε αυτο και τα ξαναλεμε .

@ avenger , sugar
καλωηρθατε στο club . Mε υπομονη και προπονηση οι μηχανες σας παραγουν πολυ καλα αποτελεσματα . Ο μυλος ειναι κατι που θα τις απογειωσει και ειναι πιο σημαντικος .Επισης παρτε καλο καφε . Speciality , cup of excellence κλπ εχουν αναφερθει σε προηγουμενα ποστ πολλα site . Δειτε τιμες που εχει στο hasbean.co.uk , πραγματικα και τα 3€ για lavazza ειναι οχι πολλα αλλα κλεψιμο .
Ειπαμε κοκκος - μυλος - barista - μηχανη ετσι ειναι η προτεραιοτητα . Πρωτα κανονικα πρεπει να παρετε το μυλο και μετα μηχανη . Ακουγετε εξωφρενικο , και εγω αυτο νομιζα , αλλα δυο μηνες χωρις μυλο στην αρχη και εγω το καταλαβα .

...και square mile coffee roaster,απο την Αγγλια.Εξαιρετικος καφες,με ημερομηνια ΚΑΒΟΥΡΔΙΣΜΑΤΟΣ,οχι ληξεως,αλλα και απο τον Αρμενακο,(παραδοσιακο καφεκοπτειο,με μεγαλη κνηση,αρα καφες ΠΟΛΥ φρεσκος), πισω απο τον Αγ.Γεωργιο Καρυτση.
Δοκιμαστε,και δεν θα χασετε.Απο τους ετοιμους καφεδες στα σακουλακια,μακραν καλυτερος.
Οσον αφορα σ αυτους που δν εχουν μυλο,του λετε να κοψει με το δικο του μυλο,σε καποιο νουμερο,παιρνετε μια μικρη ποσοτητα,και ελεγχετε.Μετα,αν δεν ταιριαζει με τη δικη σας μηχανη,την αλλη φορα,του λετε να κοψει σε αλλο νουμερο,μεγαλυτερο η μικροτερο,αναλογα απο το αν περναει ο καφες γρηγορα η αργα.
Ο χρονος,πρεπει να ειναι γυρω στα 25sec,για 60ml ροφηματος.
Και να ξερετε και κατι αλλο.
Οι Αμερικανοι,θεωρουν οτι οι μηχανες της φτηνιας,δεν μπορουν να φτιαξουν ευκολα μονους εσπρεσσο,παρα μονο διπλους.
Ετσι,βαζετε απο 14-18g στο φιλτρακι,και μετρατε γυρω στα 25sec για τα 60ml,που ειπα παραπανω.
Οσον αφορα στη λεξη καιμακι,που καθε τρεις και λιγο βλεπω να κοπανανε μερικοι,εχετε υποψιν σας,τι παει να πει καιμακι εσπρεσσο;
Αυτο,πρεπει να εχει ΚΟΚΚΙΝΩΠΌ χρωμα,οχι μπεζ,που εχει το 99%,απ αυτα που εχω δει εγω.
Πηγαινετε στο Ever Green,στον πεζοδρομο της Κοραη κανα πρωι,και πες τε να σας φτιαξουν εναν καφε να δειτε τι εννοω.
Και δειτε και το δεξι βιντεακι, εδω. http://www.home-barista.com/weiss-distribution-technique-steps.html

and64
23-12-09, 15:20
Οσον αφορα στη λεξη καιμακι,που καθε τρεις και λιγο βλεπω να κοπανανε μερικοι,εχετε υποψιν σας,τι παει να πει καιμακι εσπρεσσο;
Αυτο,πρεπει να εχει ΚΟΚΚΙΝΩΠΌ χρωμα,οχι μπεζ,που εχει το 99%,απ αυτα που εχω δει εγω.
Πηγαινετε στο Ever Green,στον πεζοδρομο της Κοραη κανα πρωι,και πες τε να σας φτιαξουν εναν καφε να δειτε τι εννοω.


we know chief σε μενα παντως δεν περισσεύει χρόνος αυτή τη στιγμή για τέτοιους πειραματισμούς με καφεκοπτεία κλπ κλπ οπότε βολεύομαι με ετοιμους καφέδες από το supermarket...

Το evergreen οντως έχει πολύ ωραίο καφέ οσες φορές εχω κατσει και γενικώς μου άρεσε πολύ σαν μαγαζί:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.