PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2009



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

harisdmac
01-02-09, 14:18
thanks and64,

κατι αλλο: αν βαλω το φιλτρο τριμμενο καφε και δεν βγαινει μετα σχεδον καθολου τι φταιει? δεν ειναι καλα τριμμενος ο καφες η μηπως το πιεσα εγω πολυ στο φιλτρο?
Ο χρονος για να βγει ο "καλος" espresso λενε πως ειναι γυρω στα 25 sec. εμενα με ESE φακελακι βγαινει το πολυ στα 15-18 sec και μετα αρχιζει και αλλαζει χρωμα οποτε το σταματαω. Φταιει κατι? απο γευσι και κρεμα μου φαινεται μια χαρα. (χρησιμοποιω ESE illy το dark roasted)

George_Prix
01-02-09, 14:45
thanks and64,

κατι αλλο: αν βαλω το φιλτρο τριμμενο καφε και δεν βγαινει μετα σχεδον καθολου τι φταιει? δεν ειναι καλα τριμμενος ο καφες η μηπως το πιεσα εγω πολυ στο φιλτρο?


Ο καφες θελει να ειναι κομμενος με συγκεκριμενο παχος (για οσους εχουν μυλο ή για αυτους που αγοραζουν απο καταστηματα που τον κοβουν εκεινη την ωρα) και επισης θελει συγκεκριμενο πατημα στο φιλτρο.

Αυτα θα τα μαθεις με τον καιρο και θα δεις ποσο πατημα θελει ωστε να ρεει σωστα και να βγαζει καλο καιμακι.
Φυσικα εξαρταται απο τον καφε που χρησιμοποιεις και τη μηχανη σου.

Theodore41
01-02-09, 20:19
Που βρισκεις Lavazza μαύρο (ground) ? Στον "μικρο" βασιλόπουλο της γειτονιάς δεν βρήκα. Επίσης, ξέρει κανείς αν ο espresso απο τα coffee shops αξιζει και αν ξερει κανεις κανενα κατάστημα για αγορες καφε online.
Ακου να δεις.
Ο Lavazza που εχει το Φλοκα,εν εχει καμια σχεση μ αυτον που μπορεις να αγορασεις εσυ απο το σουπερμαρκετ.Επιβεβαιωμένο απο δυο πλευρες.

........Auto merged post: Theodore41 πρόσθεσε 6 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


thanks and64,

κατι αλλο: αν βαλω το φιλτρο τριμμενο καφε και δεν βγαινει μετα σχεδον καθολου τι φταιει? δεν ειναι καλα τριμμενος ο καφες η μηπως το πιεσα εγω πολυ στο φιλτρο?
Ο χρονος για να βγει ο "καλος" espresso λενε πως ειναι γυρω στα 25 sec. εμενα με ESE φακελακι βγαινει το πολυ στα 15-18 sec και μετα αρχιζει και αλλαζει χρωμα οποτε το σταματαω. Φταιει κατι? απο γευσι και κρεμα μου φαινεται μια χαρα. (χρησιμοποιω ESE illy το dark roasted)
Αν εχεις ετοιμο σε δοση,δε μπορεις να κανεις τιποτα για να αλλαξεις τα πραγματα,παρα μονο τη θερμοκρασια,αν η μηχανη ρυθμιζει θερμοκρασια.
Αν βαζεις τριμμενο καφε και δε βγαινει καθολου,αυτο εξαρταται απο το παχος που εχει κοπει,απο την ποσοτητα,που εχεις βαλει,και απο το ποσο πολυ το πιεζεις.
Αφου το παχος,δεν μπορεις να το αλλαξεις,αφου το αγοραζεις ετοιμο,τοτε μπορεις να αλλαξεις τα αλλα δυο,δηλ. δοση και δυναμη.
Ξεκινα μειωνοντας τη δοση, και μετα βλεπεις με τη ρυθμιση της δυναμης.
Θελει πειραμα.

and64
01-02-09, 20:44
Ακου να δεις.
Ο Lavazza που εχει το Φλοκα,εν εχει καμια σχεση μ αυτον που μπορεις να αγορασεις εσυ απο το σουπερμαρκετ.Επιβεβαιωμένο απο δυο πλευρες.

Οταν λες φλοκα εννοείς flocafe? Αγοράζεις καφέ από flo? Δεν το εχω προσέξει ποτέ για να πω την αλήθεια αν και δεν είπα πουθενά οτι είναι καλύτερος από αυτόν που αναφέρεις. Είπα οτι μου φάνηκε απείρως καλύτερος σε σχέση με όλους τους illy και διάφορους άλλους που είχα βρει στο super και είχα δοκιμάσει...

Theodore41
01-02-09, 21:30
Οταν λες φλοκα εννοείς flocafe? Αγοράζεις καφέ από flo? Δεν το εχω προσέξει ποτέ για να πω την αλήθεια αν και δεν είπα πουθενά οτι είναι καλύτερος από αυτόν που αναφέρεις. Είπα οτι μου φάνηκε απείρως καλύτερος σε σχέση με όλους τους illy και διάφορους άλλους που είχα βρει στο super και είχα δοκιμάσει...
Eννοω αυτο που πινεις στο Φλοκαφε,και οχι,δεν μπορεις να αγορασεις,απο ο,τι ξερω εγω τουλαχιστον.
Εκεινος που μου αρεσε πολυ και τον δοκιμασα στην εκθεση,ηταν ενας Haussbrandt,Gourmet.
Και κατι αλλο.
Την Παρασκευη-Σαββατο -Κυριακη,και Δευτερα μαλλον,υπαρχει μια αλλη εκθεαη στο εκθεσιακο κεντρο διπλα στο ΙΚΕΑ.Φουλ καφεδες,οποτε σπευσε.Εγω, θα παω βεβαια.

and64
01-02-09, 22:03
Eννοω αυτο που πινεις στο Φλοκαφε,και οχι,δεν μπορεις να αγορασεις,απο ο,τι ξερω εγω τουλαχιστον.
Εκεινος που μου αρεσε πολυ και τον δοκιμασα στην εκθεση,ηταν ενας Haussbrandt,Gourmet.
Και κατι αλλο.
Την Παρασκευη-Σαββατο -Κυριακη,και Δευτερα μαλλον,υπαρχει μια αλλη εκθεαη στο εκθεσιακο κεντρο διπλα στο ΙΚΕΑ.Φουλ καφεδες,οποτε σπευσε.Εγω, θα παω βεβαια.

Το ξέρω οτι δεν εχει σχέση με αυτόν που πίνω στα flo (ο οποίος συνήθως είναι πολύ καλός):)

Εκθεση στην ανθούσα λες έτσι; Δυστυχώς δεν παίζει να πάω με τίποτα, εχω εξεταστική και δίνω 3 μαθήματα μεσα στη βδομάδα + μια εργασία-τέρας που πρέπει να τελειώσω spss για την επόμενη βδομάδα....:(

Theodore41
01-02-09, 22:33
Το ξέρω οτι δεν εχει σχέση με αυτόν που πίνω στα flo (ο οποίος συνήθως είναι πολύ καλός):)

Εκθεση στην ανθούσα λες έτσι; Δυστυχώς δεν παίζει να πάω με τίποτα, εχω εξεταστική και δίνω 3 μαθήματα μεσα στη βδομάδα + μια εργασία-τέρας που πρέπει να τελειώσω spss για την επόμενη βδομάδα....:(
Δες εδω.
http://www.bioport.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=1149

alexisss
03-02-09, 02:11
ενας συμφοιτητης μου, εκανε για πτυχιακη εργασια μηχανη espresso(επαγγελματικη). παιδια ολα τα λεφτα.
μου εξηγησε 2-3 πραγματα για τον espresso και απο τοτε μου εχουν λυθει ολες οι απορίες.
1. πιεση 8-10 bar για σωστο espresso
2. θερμοκρασία 89-96 κελσιου.
3. ουτε πολυ χοντροκομενος ουτε πολυ ψιλοκκομενος.
4. καφες αν είναι δυνατον οχι βιομηχανοποιημενος.
κ αλλα.:hmm:

Theodore41
03-02-09, 10:54
Το θεμα εσπρεσσο,ειναι για διδακτορικο, οχι για πτυχιο.
Τοσο πολλες ειναι οι μεταβλητες που μπαινουν μεσα στη διαδικασια της δημιουργιας αυτου του καφε.
Γι αυτο,το να εχεις consistency,ειναι φοβερα δυσκολο.
Αμα θελεις να μαθεις για το θεμα,μονο σε Αμερικανικα sites,μπορεις.
Σου συνιστω το Home Barista com,στο οποιο γραφουν ΟΙ γνωστες.
Επισης το Coffee ed,που ομως, μπορεις μονο να διαβασεις, γιατι δεν γραφουν νεα μελη.
Αν εχεις μεγαλο ενδιαφερον,και παρεις μια μετρια μηχανη,πχ μα Silvia,και ενα μυλαρακι, πχ, Mazzer mini,μπορεις να αρχισεις να προχωρας,και σιγα σιγα,να φτασεις σε καποιο σημειο.
Αμα εχεις λεφτα,παρε αυτα που εγραψα παραπανω,La Marzocco κλπ, που ειναι το απολυτο οπλο αυτη τη στιγμη, για τον οικιακο χρηστη, και πηγαινε για μεγαλα πραγματα.
Μετα,υπαρχουν και σεμιναρια που γινονται εδω, απο παιδια, που εχουν παρει διεθνη βραβεια,(υπαρχουν ξερετε και τετοιοι στην Ελλαδα),οποτε η προοδος,θα ειναι πολυ πιο γρηγορη.
Για περισσοτερα,απο Πεμπτη, στην Εκθεση,οπως εγραψα πιο πριν.

alexisss
04-02-09, 04:12
είναι απο ποια σκοπια τα βλεπεις...
του συμφοιτητη κατασκευαζει ο πατερας του 30 χρονια μηχανες καφε και δεν πιστευω να μου λεει μαλακιες.

harisdmac
04-02-09, 15:06
απλα να πω οτι αν καποιος δεν εχει δοκιμασει τριμμενο καφε και εχει μεινει στα ESE η στα αλλα ετοιμα τυπου nespresso χανει πραγματικα. ειδα απιστευτη διαφορα σε γευση και κρεμα μονο και μονο βαζοντας τριμμενο καφε και δοκιμαζοντας διαφορα με την ποσοτητα και την πιεση του καφε στο φιλτρο!
(Παρόλα αυτα lavazza μαυρο δεν εχω βρει ακομα, τα παραπανω με lavazza red τα εκανα :P)

papia
06-02-09, 16:08
Έχει κανείς άποψη για αυτόματες μηχανές; Μ' αρέσει τρελά ο εσπρέσο αλλά βαριέμαι την όλη διαδικασία του φτιάξε-πλύνε. Έχουν νόημα οι μηχανές αυτές για μέτρια οικιακή χρήση; Έχουμε μια Krups στο γραφείο και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά δεν έχω δοκιμάσει και κάποια άλλη για να ξέρω. Οι Jura που σπρώχνει το Coffeeway είναι καλές;

aenaos15
06-02-09, 19:48
ψαχνω ενα καφεκοπτη για espresso... εχει να προτεινει κανεις κατι;

volt_tiger
07-02-09, 17:50
ψαχνω ενα καφεκοπτη για espresso... εχει να προτεινει κανεις κατι;

Σίγουρα μην πας να πάρεις ένα φτυνό μύλο όπως ο severin των coffeeway. Εγώ τον πήρα και κάνει πολύ χοντρό κόψιμο, οπότε αναγκάστηκα να τον μοντάρω. Και πάλι κάνει χάλια κόψιμο.
Πάντως αξίζει να δώσεις λεφτά για το μύλο, γιατί είναι πιο σημαντικός από την καφετιέρα. Καλύτερα μια πιο φτηνή καφετιέρα και ένας ακριβός μύλος, παρά φτηνός μύλος και πανάκριβη καφετιέρα. Μια καλή επιλογή είναι ο Barista burr grinder των Starbucks. Γύρω στα 100 Ευρώ.

aenaos15
07-02-09, 20:39
Τον severin που λες τον εχω και ειναι ας πουμε απλα ικανοποιητικος. Το θεμα ειναι οτι δεν τον βρισκω πουθενα πια και πηρα εναν απο τα cook-shop , o οποιος ειναι σκετη απατη και κανει και 49,5 ευρω. Να σκεφτεις οτι το νερο απλα περναει απο τον καφε , τοσο χοντροκομμενο τον κανει.. απο δευτερα θα με ακουσει το mall ετσι και δεν τον αλλαξουν... απο τα starbucks μπορουμε να αγορασουμε η πρεπει να τον βρω απο καπου αλλου ; ειδα επισης και εναν στα coffeway , μηπως τον ξερεις ;

volt_tiger
09-02-09, 20:37
Τον severin που λες τον εχω και ειναι ας πουμε απλα ικανοποιητικος. Το θεμα ειναι οτι δεν τον βρισκω πουθενα πια και πηρα εναν απο τα cook-shop , o οποιος ειναι σκετη απατη και κανει και 49,5 ευρω. Να σκεφτεις οτι το νερο απλα περναει απο τον καφε , τοσο χοντροκομμενο τον κανει.. απο δευτερα θα με ακουσει το mall ετσι και δεν τον αλλαξουν... απο τα starbucks μπορουμε να αγορασουμε η πρεπει να τον βρω απο καπου αλλου ; ειδα επισης και εναν στα coffeway , μηπως τον ξερεις ;

Υπάρχει σε όλα τα starbucks. Όσο για τα coffeeway λες μάλλον έναν που κάνει 209 ευρώ.Πρέπει να είναι καλός. Δεν τον έχω δοκιμάσει.

G.S
11-02-09, 01:57
Τι καφέ σε κόκκους παίρνετε; Εγώ παίρνω από μακρο τον lavazza gran aroma στην μπλε συσκευασία. Νομίζω έχει 18 ευρώ το κιλό. Εσείς;

http://www.lekkerbakkiekoffie.nl/images/Caffe_Gran_Aroma_Bar_Lavazza%5B1%5D.JPG

vagel7
11-02-09, 16:45
Nα ρωτήσω κι εγώ κάτι, έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το έτοιμο αφρόγαλα ρε παιδιά? Έχει διαφορά από αυτό που φτιάχνουμε μόνοι μας? Από θέμα τιμής αξίζει?
Και αν ξέρει κάποιος να μας πεί που θα το βρούμε? Διάβασα ότι υπάρχει σε μεγάλα super market αλλά δεν έχει τύχει να το πάρει το μάτι μου, γνωρίζει κανείς?
Παρεπιπτόντως όποιος ενδιαφέρεται για ποτηράκια/φλυτζάνια Lavazza ας ρίξει μια ματιά εδώ: http://www.easyespresso.gr/gre/estore/index.php?categoriesID=5 εγώ χθές πρόσθεσα στην συλλογή μου όλη την σειρά! :)

http://img214.imageshack.us/img214/9839/lavazzalq5.gif http://img214.imageshack.us/img214/3466/tandemlatteiv2.jpg

billakos1987
13-02-09, 01:42
παιδια εχω δουλεψει σε καφετερια και εχω φτιαξει και εχω πιει χιλιαδεσ καφεδεσ και γνωη μου ειναι οτι τιποτα δεν φτανει τον ελληνικο καφε εσπρεσο και τετοια πιστευω τουσ πινουμε πιο πολυ για το κατι διαφορετικο

tsakman
15-02-09, 18:36
Να ρωτήσω κι εγώ αν 2 μηχανές εσπρεσο ειναι καλές
Συγκεκριμένα τα μοντέλα

IZZY K-1819 Retro 90 eyro
Ronson r957 70eyro

vass
15-02-09, 19:30
Μιας και είστε ειδικοί στον καφέ θα ήθελα τη γνώμη σας. Στο καινούργιο σπίτι αποφάσισα να βάλω στη κουζίνα εντοιχισμένη συσκευή espresso. Σκέφτομαι να παραγγείλω αυτήν της Miele:

http://62.159.244.140/apps/vg/gr/miele.nsf/c6ccb895070ae409c2256f0b00260b8f/03152b7ed42e4434c22573a90038698e?OpenDocument
http://www.skroutz.gr/s/47548/Miele-CVA-5060.html

Επειδή είναι πολλά τα λεφτά, τι λέτε αξίζει, την έχει δοκιμάσει κανείς?

and64
15-02-09, 19:34
Μιας και είστε ειδικοί στον καφέ θα ήθελα τη γνώμη σας. Στο καινούργιο σπίτι αποφάσισα να βάλω στη κουζίνα εντοιχισμένη συσκευή espresso. Σκέφτομαι να παραγγείλω αυτήν της Miele:

http://62.159.244.140/apps/vg/gr/miele.nsf/c6ccb895070ae409c2256f0b00260b8f/03152b7ed42e4434c22573a90038698e?OpenDocument
http://www.skroutz.gr/s/47548/Miele-CVA-5060.html

Επειδή είναι πολλά τα λεφτά, τι λέτε αξίζει, την έχει δοκιμάσει κανείς?

Πραγματικά ειναι πολλά τα λεφτά! Εγω θα σου ελεγα να διαθέσεις το ανάλογο ποσό και να πάρεις μια δοκιμασμένα καλή καφετιέρα (κυκλοφορούν αρκετές σε αυτά τα λεφτά;)) και να αποφύγεις τις εντιχοιζόμενες. Τις εχω δει και εγώ οταν ψάχναμε πριν κάποιους μήνες ηλεκτρικά για την καινούρια κουζίνα και οι περισσότερες ήταν με shot, αν και πέρα απο αυτό δεν μου πολυγέμιζαν το μάτι ειδικά γι αυτά που ζητάνε!

ariadgr
15-02-09, 19:38
Πραγματικά ειναι πολλά τα λεφτά! Εγω θα σου ελεγα να διαθέσεις το ανάλογο ποσό και να πάρεις μια δοκιμασμένα καλή καφετιέρα (κυκλοφορούν αρκετές σε αυτά τα λεφτά;)) και να αποφύγεις τις εντιχοιζόμενες. Τις εχω δει και εγώ οταν ψάχναμε πριν κάποιους μήνες ηλεκτρικά για την καινούρια κουζίνα και οι περισσότερες ήταν με shot, αν και πέρα απο αυτό δεν μου πολυγέμιζαν το μάτι ειδικά γι αυτά που ζητάνε!

Θα συμφωνήσω. Αν θέλεις να διαθέσεις αυτό το ποσό για μια καλή καφετιέρα, παρε κάποια από εταιρία που ειδικεύεται στις καφετιέρες, ωστέ να κάνει καλό καφέ.
Η Miele με βεβαιότητα μπορούμε να πούμε ότι στις μηχανές espresso δεν ειδικεύεται.
Δες π.χ. Saeco, Jura, Gaggia κλπ.

vass
15-02-09, 20:01
Θα συμφωνήσω. Αν θέλεις να διαθέσεις αυτό το ποσό για μια καλή καφετιέρα, παρε κάποια από εταιρία που ειδικεύεται στις καφετιέρες, ωστέ να κάνει καλό καφέ.
Η Miele με βεβαιότητα μπορούμε να πούμε ότι στις μηχανές espresso δεν ειδικεύεται.
Δες π.χ. Saeco, Jura, Gaggia κλπ.

Σας ευχαριστώ παιδιά, έχετε δίκιο, με αυτά τα λεφτά βρίσκεις ημιεπαγγελματικές λύσεις. Πρέπει να δώ τώρα τι θα κάνω με τη γυναίκα μου που δεν ήθελε μηχανή στον πάγκο :), αν και κάποιες είναι πραγματικά όμορφες. Σας ευχαριστώ πολύ.

ariadgr
15-02-09, 20:15
Σας ευχαριστώ παιδιά, έχετε δίκιο, με αυτά τα λεφτά βρίσκεις ημιεπαγγελματικές λύσεις. Πρέπει να δώ τώρα τι θα κάνω με τη γυναίκα μου που δεν ήθελε μηχανή στον πάγκο :), αν και κάποιες είναι πραγματικά όμορφες. Σας ευχαριστώ πολύ.

Και μπορείς να βρείς καλές μηχανές (για οικιακή χρήση) με κάτω από 1000€, δεν χρειάζεται να φτάσεις απαραίτητα στα 1700 που έχει η Miele.

Theodore41
15-02-09, 20:49
Διαβαζω ρε παιδιά για προθέρμανση 30', μπρικια στο ψυγείο κτλ και σκέφτομαι.. Εναν καφέ θα πιουμε... αμα ειναι να θέλει και 1 ώρα για να τον κάνουμε δεν πάμε καλύτερα να τον πιούμε έξω?:p
Ετσι ειναι αυτα φιλε μου.Αν δε βρεξεις ποδια,ψαρι δεν πιανεις.
Το ιδιο ειναι και εδω.
Για την προθερμανση,αν σε ενοχλει,μπορεις να βαλεις καναν χρονοδιακοπτη,που να ανοιγει λιγο πριν σηκωθεις το πρωι,οπότε και δεν θα εχεις προβλημα.
Και που να δεις εγω.Που ΚΑΙ καβουρδιζω,(μια φορα τη βδομαδα βεβαια),ΚΑΙ αλεθω στο μυλο τον καφε που θα πιω,οπως κανουν στα καφενεια,ΚΑΙ καθαριζω τη μηχανη μετα.
Αλλα αυτα τα κανεις,αμα σου αρεσει ο καφες εσπρεσο,και ψαχνεις να βρεις κατι,καλυτερο απ αυτο που μπορει να σου σερβιρει,ο καθε Μητσος. (Προφανως,δεν ειναι ολοι οι μπαριστες,Μητσοι.Υπαρχουν και αστερια.Ειδα ενα σωρο α αυτα τα παιδια,στην εκθεση για τον καφε, τις προαλλες).
Αλλοιως,πινεις εναν Ελληνικο,φρεσκο,οσο μπορεις,απο μαγαζι με πολλη δουλεια,και πειρα και ιστορια,ωστε να σου εξασφαλιζει τη φρεσκοτητα,αλλα και την ποιοτητα,και πας για αλλα.Ποτέ απο σακουλακι του σουπερ μαρκετ.
Αμα θελεις,σου λεω εγω μαγαζι στο Κεντρο,που γινεται της Ποπης απο δουλεια,ωστε ο καφες του,να ειναι παντα πολυ φρεσκος.
Εκει να δεις καιμακι.

........Auto merged post: Theodore41 πρόσθεσε 7 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ θα σου έλεγα να αφήσεις το ρόπαλο και να δοκιμάσεις lavazza μαύρο. Είναι γύρω στο 100000 φορές καλύτερος από τον οποιοδήποτε καφέ δοκίμασα (είχα δοκιμάσει οτι καφέ βρήκα στο super market όταν πήρα τη μηχανή εκτός από κάτι εντελώς της πλάκας) και σίγουρα από οποιονδήποτε illy...

Τα παντα δοκιμαζετε,(για τον καφε μιλαμε βεβαια μονο),το καλο μαθαινετε.
(λαικη παροιμια).
Μην εχετε κολληματα.Αλλαξτε, και δοκιμαστε τα παντα.
Για να εχετε καλυτερη ποιοτητα,παρτε και ενα μυλο,και αγοραστε καφε σε κοκκους.Πληροφοριες,ενταυθα.
Σ αυτη την περιπτωση,παρτε,ή Pellini Top,ή Hausbrandt Gourmet(απιθανος),ή Segafredo Metropol.
Kαι να ξερετε,οτι οι Arabica καφεδες,ειναι συνηθως,καλυτεροι απο τους Robusta.(Ειναι οι δυο ποικιλιες καφε που υπαρχουν).
Στην περιπτωση που αγορασετε πιο μεγαλη ποσοτητα σε κοκκους, τους βαζετε στην στην καταψυξη ,και βγαζετε μικρες ποσοτητες προς καταναλωση,για να μη χαλασουν
Για μυλους,πληροφοριες ενταυθα.Και για ο,τι αλλο σχετικο.

........Auto merged post: Theodore41 πρόσθεσε 8 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ψαχνω ενα καφεκοπτη για espresso... εχει να προτεινει κανεις κατι;
Πες ποσα διαθετεις,να σου πω τι θα παρεις.)Μιλαμε τον καλυτερο για τα λεφτα σου βεβαια).
Θα το ξερεις,οτι εχεις κανει συμβιβασμο,και οτι καποια στιγμη,οταν πανε καλυτερα τα οικονομικα σου,θα πας για κατι καλυτερο.

........Auto merged post: Theodore41 πρόσθεσε 4 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Nα ρωτήσω κι εγώ κάτι, έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το έτοιμο αφρόγαλα ρε παιδιά? Έχει διαφορά από αυτό που φτιάχνουμε μόνοι μας? Από θέμα τιμής αξίζει?
Και αν ξέρει κάποιος να μας πεί που θα το βρούμε? Διάβασα ότι υπάρχει σε μεγάλα super market αλλά δεν έχει τύχει να το πάρει το μάτι μου, γνωρίζει κανείς?
Παρεπιπτόντως όποιος ενδιαφέρεται για ποτηράκια/φλυτζάνια Lavazza ας ρίξει μια ματιά εδώ: http://www.easyespresso.gr/gre/estore/index.php?categoriesID=5 εγώ χθές πρόσθεσα στην συλλογή μου όλη την σειρά! :)

http://img214.imageshack.us/img214/9839/lavazzalq5.gif http://img214.imageshack.us/img214/3466/tandemlatteiv2.jpg
Συνηθως,ολα αυτα τα σπρευ,εχουν μεσα διαφορες ουσιες,που δεν ειναι ο,τι καλυτερο για την υγεια,γι αυτο,διαβασε τα ψιλα γραμματα πρωτα.
Καλυτερο παντως ειναι,και αφου πρωτα διαβασεις καλα,πως γινεται ο αφρος,και αν εχεις και μια μηχανη, που μπορει να κανει αφρο,τοτε πειραματιζομενος(μη φοβασαι,λιγο γαλα θα χαλασεις μονο),θα φτασεις σε κατι αποδεκτο.
Και το γαλα που θα βαλεις,να ειναι πρωτα στο ψυγειο.Αλλοιως,μην περιμενεις τιποτα.

........Auto merged post: Theodore41 πρόσθεσε 1 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Nα ρωτήσω κι εγώ κάτι, έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το έτοιμο αφρόγαλα ρε παιδιά? Έχει διαφορά από αυτό που φτιάχνουμε μόνοι μας? Από θέμα τιμής αξίζει?
Και αν ξέρει κάποιος να μας πεί που θα το βρούμε? Διάβασα ότι υπάρχει σε μεγάλα super market αλλά δεν έχει τύχει να το πάρει το μάτι μου, γνωρίζει κανείς?
Παρεπιπτόντως όποιος ενδιαφέρεται για ποτηράκια/φλυτζάνια Lavazza ας ρίξει μια ματιά εδώ: http://www.easyespresso.gr/gre/estore/index.php?categoriesID=5 εγώ χθές πρόσθεσα στην συλλογή μου όλη την σειρά! :)

http://img214.imageshack.us/img214/9839/lavazzalq5.gif http://img214.imageshack.us/img214/3466/tandemlatteiv2.jpg
Συνηθως,ολα αυτα τα σπρευ,εχουν μεσα διαφορες ουσιες,που δεν ειναι ο,τι καλυτερο για την υγεια,γι αυτο,διαβασε τα ψιλα γραμματα πρωτα.
Καλυτερο παντως ειναι,και αφου πρωτα διαβασεις καλα,πως γινεται ο αφρος,και αν εχεις και μια μηχανη, που μπορει να κανει αφρο,τοτε πειραματιζομενος(μη φοβασαι,λιγο γαλα θα χαλασεις μονο),θα φτασεις σε κατι αποδεκτο.
Και το γαλα που θα βαλεις,να ειναι πρωτα στο ψυγειο.Αλλοιως,μην περιμενεις τιποτα.

........Auto merged post: Theodore41 πρόσθεσε 8 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μιας και είστε ειδικοί στον καφέ θα ήθελα τη γνώμη σας. Στο καινούργιο σπίτι αποφάσισα να βάλω στη κουζίνα εντοιχισμένη συσκευή espresso. Σκέφτομαι να παραγγείλω αυτήν της Miele:

http://62.159.244.140/apps/vg/gr/miele.nsf/c6ccb895070ae409c2256f0b00260b8f/03152b7ed42e4434c22573a90038698e?OpenDocument
http://www.skroutz.gr/s/47548/Miele-CVA-5060.html

Επειδή είναι πολλά τα λεφτά, τι λέτε αξίζει, την έχει δοκιμάσει κανείς?

Αυτη η μηχανη,φιλε μου,ειναι σουπερ αυτοματη,που σημαινει,
"you push the button,we do the rest",που για τους γνωστες,δεν ειναι ο,τι καλυτερο.
Με τα τοσα λεφτα που κανει,παιρνεις μηχανη και μυλο,πολυ καλης ποιοτητας.
Εκτος και αν δε σε εμπνεει η ενασχοληση με το σπορ, και ζητας μονο τη ευκολια που δινει η υπεραυτοματη.
Παντως και για υπεραυτοματη, νομιζω οτι μπορεις να βρεις και καλυτερη,αλλα οχι εντοιχισμενη,που δε λεει τιποτα βεβαια,οσον αφορα στην ποιοτητα του καφε.
Μην κολλας στο ονομα.Απο που κι ως που,η Μιele,εμαθε να φτιαχνει espresso;Εδω,ειναι οι Ιταλοι, που πανε ετη φωτος μπροστα.Σιγουρα,φασόν ειναι.
Λεγε μου ποσα λεφτα ζητανε,και θα σου πω τη γνωμη μου.
Μετα,ρωτας και ο,τι αλλο θελεις.
Αντε και καλωσορισες στο κλαμπ.

and64
15-02-09, 21:04
Τα παντα δοκιμαζετε,(για τον καφε μιλαμε βεβαια μονο),το καλο μαθαινετε.
(λαικη παροιμια).
Μην εχετε κολληματα.Αλλαξτε, και δοκιμαστε τα παντα.
Για να εχετε καλυτερη ποιοτητα,παρτε και ενα μυλο,και αγοραστε καφε σε κοκκους.Πληροφοριες,ενταυθα.
Σ αυτη την περιπτωση,παρτε,ή Pellini Top,ή Hausbrandt Gourmet(απιθανος),ή Segafredo Metropol.
Kαι να ξερετε,οτι οι Arabica καφεδες,ειναι συνηθως,καλυτεροι απο τους Robusta.(Ειναι οι δυο ποικιλιες καφε που υπαρχουν).
Στην περιπτωση που αγορασετε πιο μεγαλη ποσοτητα σε κοκκους, τους βαζετε στην στην καταψυξη ,και βγαζετε μικρες ποσοτητες προς καταναλωση,για να μη χαλασουν
Για μυλους,πληροφοριες ενταυθα.Και για ο,τι αλλο σχετικο..

Συμφωνώ αλλά είπαμε ακόμα δεν έχουμε λεφτά για μύλους και ιστορίες! Οταν αποκτήσουμε να εισαι σίγουρος οτι θα εισαι ο πρώτος που θα ρωτηθεί επι του θέματος;)



Αυτη η μηχανη,φιλε μου,ειναι σουπερ αυτοματη,που σημαινει,
"you push the button,we do the rest",που για τους γνωστες,δεν ειναι ο,τι καλυτερο.
Με τοσα λεφτα που κανει,παιρνεις μηχανη και μυλο,πολυ καλης ποιοτητας.
Εκτος και αν δε σε εμπνεει η ενασχοληση με το σπορ, και ζητας μονο τη ευκολια που δινει η υπεραυτοματη.
Παντως και για υπεραυτοματη, νομιζω οτι μπορεις να βρεις και καλυτερη,αλλα οχι εντοιχισμενη,που δε λεει τιποτα βεβαια,οσον αφορα στην ποιοτητα του καφε.
Μην κολλας στο ονομα.Απο που κι ως που,η Μιele,εμαθε να φτιαχνει espresso;Εδω,ειναι οι Ιταλοι, που πανε ετη φωτος μπροστα.Σιγουρα,φασόν ειναι.
Λεγε μου ποσα λεφτα ζητανε,και θα σου πω τη γνωμη μου.
Μετα,ρωτας και ο,τι αλλο θελεις.
Αντε και καλωσορισες στο κλαμπ.


Εδώ και αν συμφωνώ!! +1000....:oneup:

Theodore41
15-02-09, 21:12
Kai κατι ακομα.
Δες αυτες,
http://www.quickmill.it/MyIndex.php?Lang=ENG&Menu=Categorie&Cat=COFFEE%20MACHINES&Sotto_cat=FULL%20AUTOMATICS ,
κοιτα τα specs,και μετα,αν επιμενεις σε υπεραυτοματες,θα σου πω μαγαζι στην Ιταλια,απο κει που πηρα το μυλο μου,(εδωσα αρκετα.Οσο κανει η Miele σου),να δεις ποσο την εχει αυτη που θα σου αρεσει.Eiναι πολυ αξιοπιστο το μαγαζι.Μη φοβασαι.Αγορασα και μια πιεστικη πρεσα για espresso απο κει,με την ιδια αξιοπιστια και πολυ καλες τιμες.(Στην Ελλαδα,μου ζηταγανε 600 Ευρω παραπανω,για το ιδιο πραγμα).
Με καρτα θα αγορασεις.Μην τρομοκρατεισαι,εν ταξει ειναι.
Καμια σχεση με τη Miele.Μακραν καλυτερες.

ariadgr
15-02-09, 21:23
...θα σου πω μαγαζι στην Ιταλια...

Θα υπάρχει service (εντός εγγύησης) στην Ελλάδα όμως για αυτή που του προτίνεις να πάρει από Ιταλία; Ή σε περίπτωση βλάβης θα πρέπει να την ταχυδρομήσει, με αποτέλεσμα ενδεχομένως να επιστρέψει σπασμένη / χτυπημένη κλπ.; (χώρια τα έξοδα αποστολής, γιατί έχει κάποιο όγκο και βάρος η μηχανή, δεν είναι ένα μικρό κουτάκι)

Theodore41
15-02-09, 22:02
Θα υπάρχει service (εντός εγγύησης) στην Ελλάδα όμως για αυτή που του προτίνεις να πάρει από Ιταλία; Ή σε περίπτωση βλάβης θα πρέπει να την ταχυδρομήσει, με αποτέλεσμα ενδεχομένως να επιστρέψει σπασμένη / χτυπημένη κλπ.; (χώρια τα έξοδα αποστολής, γιατί έχει κάποιο όγκο και βάρος η μηχανή, δεν είναι ένα μικρό κουτάκι)
Τo πιο ευκολο ειναι αυτο.
Θα γραψω στον Ιταλο, που πηρα το μυλο,και θα τον ρωτησω,τη δε απαντηση,θα τη βαλω να τη διαβασετε.Οπότε,αναμεινατε στο ακουστικο σας.

aenaos15
16-02-09, 00:28
Μεχρι 200 ευρω μπορω να διαθεσω αυτη τη στιγμη για μυλο.... αργοτερα βλεπουμε... εχεις να προτεινεις κατι ;

Theodore41
16-02-09, 11:12
Μεχρι 200 ευρω μπορω να διαθεσω αυτη τη στιγμη για μυλο.... αργοτερα βλεπουμε... εχεις να προτεινεις κατι ;

Με την αλλαγη του μυλου μου,μου περισσευει ο αλλος που ειχα,ενας Mazzer Mini.
Η Μazzer,θεωρειται η καλυτερη εταιρια μυλων διεθνως.
Μου εχει πει ενας γνωστος,οτι θα τον παρει.
Αν δεν το κανει,μπορω να σου τον δωσω για 150Ευρω.Τον χρησιμοποιουσα μονον εγω,για 2 καφεδες την ημερα.
Καινουριος,κανει πανω απο 400.
Μπορεις να μπεις σε site,και να διαβασεις για το ποιος ειναι ο Μιni,και ποια η Mazzer.

aenaos15
16-02-09, 20:01
Ευχαριστω φιλε μου αλλα εχω ως αρχη να μην παιρνω μεταχειρισμενα πραγματα... σημερα ειδα ενα μυλο της ascaso στα 170 ευρω.. δεν ξερω αν ειναι οντως καλος οπως μου ελεγε ο πωλητης αλλα μαλλον προς τα εκει θα κλεινω....

aenaos15
17-02-09, 23:51
Τελικα πηρα σημερα το BARISTA BURR GRINDER και εμεινα αρκετα ικανοποιημενος.....

volt_tiger
19-02-09, 01:41
Τελικα πηρα σημερα το BARISTA BURR GRINDER και εμεινα αρκετα ικανοποιημενος.....

Κόβει γενικά καλά και ομοιόμορφα?
Ρωτάω γιατί σκέφτομαι κάποια στιγμή να τον πάρω κι εγώ...

aenaos15
19-02-09, 13:00
Εκανα αρκετες δοκιμες και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ικανοποιημενος... σε βαθος χρονου θα δειξει ποσο αντεχει... ειμουν μεταξυ αυτου και της ASCASO που εκανε 179 ευρω...

aenaos15
21-02-09, 13:26
Ascaso dream η La pavoni cellini ; ποια απο τις δυο προτεινετε ;

georgebest
22-02-09, 01:04
Θέλω 1 φτηνή αλλά καλή espressiera . Ποια είναι καλύτερη ??
1)http://www.megamarket.gr/izzy1415bcafestretto-p-73897.html
2) AEG EA130

Τί λέτε?? Ή να προτιμήσω την gaggia evolution silver ?? Είναι τρομερή η διαφορά που θα δώ στην συγκεκριμένη gaggia από τις άλλες 2 προτιμήσεις μου??

jimmakosx
22-02-09, 01:50
Παίδες καλησπέρα. Θέλω ν' αγοράσω μηχανή για espresso-cappucino. Σκέφτομαι αυτή εδώ http://www.kolomvounis.gr//default.asp?pid=19&itmId=16061&catId=194&la=1 λόγω πρακτικότητας με τις κάψουλες. Γενικότερα είμαι λιγάκι πίσω με τις μηχανές .Δεν είχα ασχοληθεί μέχρι τώρα. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν απολαμβάνω τους καφέδες, κάθε άλλο ο καφές είναι ιεροτελεστία! Γι' αυτό βοηθήστε αδέρφια! Νομίζω ότι είναι μια καλή λύση διότι τα κάνει όλα μόνη της και επειδή τα πρωινά βιαζόμαστε πιστεύω ότι θα με εξυπηρετήσει!;)

aenaos15
22-02-09, 11:18
Η γνωμη μου ειναι να προτιμησεις μια λυση που να αλεθεις εσυ τον καφε και οχι μια ετοιμη....
Απο τις δυο που προανεφερα γνωριζει κανεις καποια για να βοηθησει;

fadasma
22-02-09, 11:46
Παίδες καλησπέρα. Θέλω ν' αγοράσω μηχανή για espresso-cappucino. Σκέφτομαι αυτή εδώ http://www.kolomvounis.gr//default.asp?pid=19&itmId=16061&catId=194&la=1 λόγω πρακτικότητας με τις κάψουλες.
Αυτή η λύση είναι της nespresso. Περισσότερες μηχανές θα βρεις εδώ http://www.nespresso.gr/displayBlueMachines.asp
εγώ θα σου πρότεινα να επιλέξεις κάποια από τις krups.
Ο καφές nespresso είναι άψογος, πίνω τέτοιο εδώ και ένα χρόνο. Βάζεις την κάψουλα στη μηχανή, πατάς το κουμπί και σε 25 δευτ. έχεις έτοιμο έναν άψογο εσπρέσο. Την κάψουλα την κρατάει μέσα. ;)

jimmakosx
22-02-09, 15:27
Η γνωμη μου ειναι να προτιμησεις μια λυση που να αλεθεις εσυ τον καφε και οχι μια ετοιμη....
Απο τις δυο που προανεφερα γνωριζει κανεις καποια για να βοηθησει;
Θα προτιμόυσα κάτι πρακτικό και όχι να μπαίνω στη διαδικασία ν' αλέθω εγώ τον καφέ.Αυτό ίσως να γίνει αργότερα και πάρω άλλη μηχανή. Ευχαριστώ πάντως!;)


Αυτή η λύση είναι της nespresso. Περισσότερες μηχανές θα βρεις εδώ http://www.nespresso.gr/displayBlueMachines.asp
εγώ θα σου πρότεινα να επιλέξεις κάποια από τις krups.
Ο καφές nespresso είναι άψογος, πίνω τέτοιο εδώ και ένα χρόνο. Βάζεις την κάψουλα στη μηχανή, πατάς το κουμπί και σε 25 δευτ. έχεις έτοιμο έναν άψογο εσπρέσο. Την κάψουλα την κρατάει μέσα. ;)
Τις έχω δει όλες τις μηχανές απλά κατέληξα σ' αυτήν διότι φτιάχνει μόνη της το αφρόγαλα
για cappucino και επειδή δεν θα τη χρησιμοποιώ μόνον εγώ πιστεύω ότι είναι καλή λύση! Παρεμπιπτόντως οι γεύσεις από τις κάψουλες τι λένε?

Patentman
22-02-09, 16:01
Σκεφτομαι να παρω μια Krups XP4020.
Χρειαζομαι κατι που να εχει οπωσδηποτε μικρες διαστασεις, οχι μεγαλυτερο απο την 4020 δηλαδη.

Ειναι καλη αγορα; (απο οτι ειδα μεχρι τωρα οι εντυπωσεις ειναι θετικες)

Ή να παρω την Izzy K1819 San Remo ?

Και μια τελευταια ερωτηση, αν δεν κανω λαθος καποιες εχουν ρυθμιση ροης ατμου στο ακροφυσιο (για να φτιαξεις αφρογαλα).
Η Krups XP4020 εχει;

fadasma
22-02-09, 16:25
Παρεμπιπτόντως οι γεύσεις από τις κάψουλες τι λένε?
Οι γεύσεις είναι όλες καλές αλλά το σημαντικότερο είναι οτι έχουν διαφορά μεταξύ τους. Κάποιες είναι πιο πικρές, άλλες έχουν πιο λεπτό σώμα. Μαζί με τη μηχανή σου δίνουν μια κάψουλα από κάθε γεύση για να τις δοκιμάσεις όλες.
Για αφρόγαλα υπάρχει το aeroccino (http://www.nespresso.gr/displayMainAcc.asp?ITMID=580), στο youtube υπάρχουν βιντεο να δεις πως λειτουργεί.

and64
22-02-09, 19:03
Σκεφτομαι να παρω μια Krups XP4020.
Χρειαζομαι κατι που να εχει οπωσδηποτε μικρες διαστασεις, οχι μεγαλυτερο απο την 4020 δηλαδη.

Ειναι καλη αγορα; (απο οτι ειδα μεχρι τωρα οι εντυπωσεις ειναι θετικες)

Ή να παρω την Izzy K1819 San Remo ?

Και μια τελευταια ερωτηση, αν δεν κανω λαθος καποιες εχουν ρυθμιση ροης ατμου στο ακροφυσιο (για να φτιαξεις αφρογαλα).
Η Krups XP4020 εχει;


patentman αυτές οι krups (4020/4000) ειναι "τίμιες" επιλογές για τα λεφτά τους αν και τελευταίως είδα οτι εχουν ακριβήνει! Εγώ εχω την 4000 (http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?24245)
η οποία διαφέρει μόνο στην Inox πρόσοψη με τη 4020 και φτιάχνει εναν σχετικά καλό espresso και πάλι για τα λεφτά της;) Χτες που ειχα μπει mediamarkt βρήκα την 4000 119 ευρώ νομίζω. Τώρα η san remo τι λέει δεν ξέρω...

Οσο για τον ατμό δεν εχει ρύθμιση ροής, είναι οn/off. Γενικά το ακροφύσιο είναι τελείως της πλάκας, με παγωμένα μπρίκια/γαλα πλήρες κλπ 3-4 φορές μου εχει βγει μόνο συμπαθές αφρόγαλα τις υπόλοιπες φορές είχε αρχίσει να καίγεται και δεν είχε γίνει:down:

aenaos15
22-02-09, 19:24
Eχω την 4020 εδω και 3 χρονια.. ο καφες που κανει ειναι πολυ καλος αλλα να σημειωσω οτι τον αλεθω εγω και δεν τον αγοραζω ετοιμο.. για αφρογαλο οσο και αν προσπαθησα δεν πετυχα τιποτα.... κανεις δεν γνωριζει κατι για τις ASCASO DREAM KAI LAPAVONI ;

giwrgosth
22-02-09, 19:29
Για πες μου κάτι για την 4020, για να μην την πετάξω!
Περιέγραψέ μου αν θες τη διαδικασία.
Εγώ κάνω το εξής για να κάνω καφε:
1)Προθέρμανση.
2)Όταν σβήσει το λεντάκι γυρίζω το διακόπτη στο αφρόγαλα για να βγάλει λίγο ατμό και μετά πάλι στο 0.
3)Το ίδιο με το 2!
4)Γυρίζω τον διακόπτη στε θέση για καφέ, αρχίζει να τρέχει και ταυτόχρονα ανάβει και το λεντάκι τη ς προθέρμανσης.
Αν κάνω την διαδικασία κανονικά, δηλαδή μόλις σβήσει το λεντάκι στη θέση για καφέ, θα πετάει με μεγάλη πίεση και θα τα κάνει όλα χάλια και φυσικά θα κάψει τον καφέ.
Έχει πρόβλημα υψηλής πίεσης ή θερμοκρασίας η μηχανή μου άραγε?

and64
22-02-09, 20:20
Για πες μου κάτι για την 4020, για να μην την πετάξω!
Περιέγραψέ μου αν θες τη διαδικασία.
Εγώ κάνω το εξής για να κάνω καφε:
1)Προθέρμανση.
2)Όταν σβήσει το λεντάκι γυρίζω το διακόπτη στο αφρόγαλα για να βγάλει λίγο ατμό και μετά πάλι στο 0.
3)Το ίδιο με το 2!
4)Γυρίζω τον διακόπτη στε θέση για καφέ, αρχίζει να τρέχει και ταυτόχρονα ανάβει και το λεντάκι τη ς προθέρμανσης.
Αν κάνω την διαδικασία κανονικά, δηλαδή μόλις σβήσει το λεντάκι στη θέση για καφέ, θα πετάει με μεγάλη πίεση και θα τα κάνει όλα χάλια και φυσικά θα κάψει τον καφέ.
Έχει πρόβλημα υψηλής πίεσης ή θερμοκρασίας η μηχανή μου άραγε?

Για να φτιάξεις espresso το κάνεις αυτό; Γιατί ανοίγεις το ατμό;;

giwrgosth
22-02-09, 20:48
Για να φτιάξεις espresso το κάνεις αυτό; Γιατί ανοίγεις το ατμό;;
Γιατί αν πάω να κάνω espresso σύμφωνα με τις οδηγίες θα έχω τον καφέ να βγαίνει καμένος με μεγάλη πίεση και να πιτσιλά τον τόπο! Με αυτόν τον τρόπο ανοίγοντας τον ατμό μειώνω την πίεση και μπορώ να κάνω πολύ νόστιμο καφέ!
Το ξέρω πως δεν είναι ο σωστός τρόπος, αλλά... Μάλλον έχει πρόβλημα υψηλήες πίεσης ή θερμοκρασίας η μηχανή μου.

aenaos15
22-02-09, 21:34
Η διαδικασια που κανω εγω ειναι η εξης : προθερμαινω την μηχανη για ενα πενταλεπτο πειπου , αμεσως μετα αφηνω να τρεξει λιγο νερο μεσα στο φλυτζανι που θα πιω τον καφε και ετσι ζεσταινεται και το φλυτζανι , αμεσως μετα αφηνω να τρεξει για περιπου 15 - 20 δευτερολεπτα ο καφες ( μιλω παντα για διπλο espresso ) , και αυτο ειναι ολο.... αν μετα απο αυτο ο καφες εξακολουθει να σου βγαινει καμενος τοτε μαλλον καποιο προβλημα υπαρχει... εξακολουθω να μην καταλαβαινω ομως για ποιο λογο χρησιμοποιεις τον ατμο ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.