PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2009



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

and64
22-02-09, 21:38
Η διαδικασια που κανω εγω ειναι η εξης : προθερμαινω την μηχανη για ενα πενταλεπτο πειπου , αμεσως μετα αφηνω να τρεξει λιγο νερο μεσα στο φλυτζανι που θα πιω τον καφε και ετσι ζεσταινεται και το φλυτζανι , αμεσως μετα αφηνω να τρεξει για περιπου 15 - 20 δευτερολεπτα ο καφες ( μιλω παντα για διπλο espresso ) , και αυτο ειναι ολο.... αν μετα απο αυτο ο καφες εξακολουθει να σου βγαινει καμενος τοτε μαλλον καποιο προβλημα υπαρχει... εξακολουθω να μην καταλαβαινω ομως για ποιο λογο χρησιμοποιεις τον ατμο ;

ακριβώς το ίδιο κάνω και εγώ μόνο που συνήθως η προθέρμανση ειναι από 30' εως και 1ώρα γιατί την ανάβω και την ξεχνάω:rofl::rofl:

aenaos15
22-02-09, 21:44
Δεν εχεις πει κατι σημαντικο , τι καφε χρησιμοποιεις ; ετοιμο ; τον αλεθεις εσυ ;

georgebest
22-02-09, 23:23
Θέλω 1 φτηνή αλλά καλή espressiera . Ποια είναι καλύτερη ??
1)http://www.megamarket.gr/izzy1415bcafestretto-p-73897.html
2) AEG EA130

Τί λέτε?? Ή να προτιμήσω την gaggia evolution silver ?? Είναι τρομερή η διαφορά που θα δώ στην συγκεκριμένη gaggia από τις άλλες 2 προτιμήσεις μου??

Καμία απάντηση?????

giwrgosth
23-02-09, 10:11
Η διαδικασια που κανω εγω ειναι η εξης : προθερμαινω την μηχανη για ενα πενταλεπτο πειπου , αμεσως μετα αφηνω να τρεξει λιγο νερο μεσα στο φλυτζανι που θα πιω τον καφε και ετσι ζεσταινεται και το φλυτζανι , αμεσως μετα αφηνω να τρεξει για περιπου 15 - 20 δευτερολεπτα ο καφες ( μιλω παντα για διπλο espresso ) , και αυτο ειναι ολο.... αν μετα απο αυτο ο καφες εξακολουθει να σου βγαινει καμενος τοτε μαλλον καποιο προβλημα υπαρχει... εξακολουθω να μην καταλαβαινω ομως για ποιο λογο χρησιμοποιεις τον ατμο ;
Την κανονική και σωστή διαδικασία...
Τον ατμό τον ανοίγω γιατί όπως είπα αν κάνω την κανονική διαδικασία θα τρέχει καφές (καμένος!) δεξιά αριστερά. Λογικά έχει μεγάλη πίεση, λογικά βλάβη!
Ρώτησα γιατί είπα μήπως έχει καμιά ειδική διαδικασία η συγκεκριμένη, αλλά μπα...

aenaos15
23-02-09, 14:50
Δεν καταλαβαινω γιατι να τρεχει νερο απο εδω και απο εκει οπως λες..... με τον ατμο που ανοιγεις μαλλον δημιουργεις και το προβλημα....

giwrgosth
23-02-09, 15:46
Δεν καταλαβαινω γιατι να τρεχει νερο απο εδω και απο εκει οπως λες..... με τον ατμο που ανοιγεις μαλλον δημιουργεις και το προβλημα....
Ίσως δεν κατάλαβες το πρόβλημα που έχω. Ας υποθέσουμε ότι πάω να κάνω καφέ κανονικά όπως εσύ, οκ? Από την έξοδο του καφέ η μηχανή μου θα βγάλει τον καφέ με μεγάλη πίεση (και καμένο!) με αποτέλεσμα να πετάγετε δεξιά αριστερά. Σα λύση έχω βρει να ανοίγω λίγο τον ατμό για να πέσει η πίεση. Από αυτό υποθέτω ότι έχω βλάβη, υψηλή πίεση ίσως, γι΄ αυτό ρώτησα αν έχει και άλλος το ίδιο πρόβλημα, ή αν απλά έτυχε σε μένα.

and64
23-02-09, 16:33
Ίσως δεν κατάλαβες το πρόβλημα που έχω. Ας υποθέσουμε ότι πάω να κάνω καφέ κανονικά όπως εσύ, οκ? Από την έξοδο του καφέ η μηχανή μου θα βγάλει τον καφέ με μεγάλη πίεση (και καμένο!) με αποτέλεσμα να πετάγετε δεξιά αριστερά. Σα λύση έχω βρει να ανοίγω λίγο τον ατμό για να πέσει η πίεση. Από αυτό υποθέτω ότι έχω βλάβη, υψηλή πίεση ίσως, γι΄ αυτό ρώτησα αν έχει και άλλος το ίδιο πρόβλημα, ή αν απλά έτυχε σε μένα.

Μάλλον εχει κάποιο πρόβλημα η μηχανή. Μήπως βάζεις όμως πολύ ψιλοκομένο καφέ και ζορίζεται η μηχανή παραπάνω και γι αυτό σου πετάει δεξια αριστερά;;
Εχεις δοκιμάσει άλλες μάρκες ;(αν παίρνεις έτοιμο)

giwrgosth
23-02-09, 16:54
Μάλλον εχει κάποιο πρόβλημα η μηχανή. Μήπως βάζεις όμως πολύ ψιλοκομένο καφέ και ζορίζεται η μηχανή παραπάνω και γι αυτό σου πετάει δεξια αριστερά;;
Εχεις δοκιμάσει άλλες μάρκες ;(αν παίρνεις έτοιμο)
Ναι έχω δοκιμάσει τα πάντα, ακόμη και μερίδες, με το ίδιο αποτέλεσμα.
Θα την πάω για επισκευή κάποια στιγμή, σ΄ ευχαριστώ!

aenaos15
23-02-09, 19:34
Συγνωμη φιλε μου , τωρα καταλαβα ακριβως τι συμβαινει και συμφωνω απολυτα οτι εχεις καποιο προβλημα , οποτε κατευθειαν στο σερβις...
Κανεις δεν εχει παιδια ASCASO η LA PAVONI να μας πει τη γνωμη του ;

Patentman
24-02-09, 15:00
patentman αυτές οι krups (4020/4000) ειναι "τίμιες" επιλογές για τα λεφτά τους αν και τελευταίως είδα οτι εχουν ακριβήνει! Εγώ εχω την 4000 (http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?24245)
η οποία διαφέρει μόνο στην Inox πρόσοψη με τη 4020 και φτιάχνει εναν σχετικά καλό espresso και πάλι για τα λεφτά της;) Χτες που ειχα μπει mediamarkt βρήκα την 4000 119 ευρώ νομίζω. Τώρα η san remo τι λέει δεν ξέρω...

Οσο για τον ατμό δεν εχει ρύθμιση ροής, είναι οn/off. Γενικά το ακροφύσιο είναι τελείως της πλάκας, με παγωμένα μπρίκια/γαλα πλήρες κλπ 3-4 φορές μου εχει βγει μόνο συμπαθές αφρόγαλα τις υπόλοιπες φορές είχε αρχίσει να καίγεται και δεν είχε γίνει:down:

Ευχαριστω.

Λοιπον, την πηρα την Krups 4020, εδωσα πισω (αλλαγη) μια DELONGHI BCO 260 CD και πηρα την 4020 (εμειναν και 10€).
Ο πρωτος καφες που εφτιαξα (δυο φλυτζανια), ηταν αρκετα καλος.
Θα ελεγα πολυ καλος, με πολυ καϊμακι. :oneup:

Βεβαια θα πρεπει να βρω καποιον λιγακι πιο αρωματικο/γευστικο απο τον Douwe Egberts Ground Espresso και οχι τοσο βαρυ ωστε να τον αναμειξω.
Αν καταφερω και αλεσω κοκκους θα ειναι καλα, μαλλον θα δρασω ετσι.

Το αφρογαλα με χαλασε λιγακι μιας και μαλλον εβαλα πολυ στο μπρικι. Παντως δεν δειχνει να εχει δυναμη ο ατμος, ειναι στα ορια...
Θα πρεπει να το βελτιωσω αυτο, νομιζω θελει παγωμενο φρεσκο γαλα με ελαχιστο εβαπορε. Θα παιξω με την αναλογια αλλά και την ποσοτητα.
Ισως και με πιο στενο μπρικι (μαλλον αυτο θελει προσοχη).

and64
24-02-09, 16:05
Ευχαριστω.

Λοιπον, την πηρα την Krups 4020, εδωσα πισω (αλλαγη) μια DELONGHI BCO 260 CD και πηρα την 4020 (εμειναν και 10€).
Ο πρωτος καφες που εφτιαξα (δυο φλυτζανια), ηταν αρκετα καλος.
Θα ελεγα πολυ καλος, με πολυ καϊμακι. :oneup:

Βεβαια θα πρεπει να βρω καποιον λιγακι πιο αρωματικο/γευστικο απο τον Douwe Egberts Ground Espresso και οχι τοσο βαρυ ωστε να τον αναμειξω.
Αν καταφερω και αλεσω κοκκους θα ειναι καλα, μαλλον θα δρασω ετσι.

Το αφρογαλα με χαλασε λιγακι μιας και μαλλον εβαλα πολυ στο μπρικι. Παντως δεν δειχνει να εχει δυναμη ο ατμος, ειναι στα ορια...
Θα πρεπει να το βελτιωσω αυτο, νομιζω θελει παγωμενο φρεσκο γαλα με ελαχιστο εβαπορε. Θα παιξω με την αναλογια αλλά και την ποσοτητα.
Ισως και με πιο στενο μπρικι (μαλλον αυτο θελει προσοχη).


Το αφρόγαλα θέλει στενό μπρίκι στην κατάψυξη, νουνού family οπωσδήποτε! Εγώ συνήθως βάζω και το γάλα μαζί με το μπρίκι στην κατάψυξη για κανενα 10λεπτο-τεταρτο αλλά και πάλι σπάνια να βγει καλό αφρόγαλα, δεν ειναι το φόρτε της μηχανής;)

Καφέ αν αλέθεις εσύ παίξει λίγο. Εγώ δεν εχω μπει σε τέτοιες διαδικασίες ακόμα, παίρνω έτοιμο και εχω κολήσει τον μαύρο lavazza. Είχα δοκιμάσει σχεδόν ολο το ράφι του supermarket πριν καταλήξω σε αυτόν:rofl::rofl:

aenaos15
25-02-09, 09:31
Ξεχαστε το αφρογαλο με την 4020 , την εχω 4 χρονια και δεν εχω καταφερει τιποτα.. χθες αγορασα την ASCASO DREAM και τον μυλο της ιδιας εταιρειας.. εντυπωσεις σε λιγες μερες...

Patentman
25-02-09, 22:13
Το κολπο με το μπρικι και το γαλα στην καταψυξη επιασε.
Βεβαια ανακαλυψα πως για το αφρογαλα χρειαζεται να προθερμανεις καλα την μηχανη βαζοντας την στην λειτουργια της αντιστασης.
Μετα φτιαχνει και εξαιρετικο αφρογαλα.

Οποτε η μηχανουλα, 4020, μια χαρα ειναι.

Ο καφες (σαν γευση) δυστυχως ακομα δεν με εχει πεισει, δοκιμασα και τον μαυρο Lavazza αλλά ουτε αυτος μου κανει.

and64
25-02-09, 22:20
Ο καφες (σαν γευση) δυστυχως ακομα δεν με εχει πεισει, δοκιμασα και τον μαυρο Lavazza αλλά ουτε αυτος μου κανει.

Οκ, μόνο με διάφορες δοκιμές θα βρείς κάτι που να σε ικανοποιεί οσο το δυνατόν καλύτερα!

Patentman
27-02-09, 01:46
Βρηκα και τι καφε θα πινω.
Εχει στο IKEA κοκκους καφε, πολυ αρωματικος & γευστικος. Δεν ειναι πολυ βαρυς, ουτε ελαφρυς.
Απλα τελειος.
Επειτα απο αλεσμα βγαινει με διαφορα οτι καλυτερο εχω δοκιμασει και οχι μονο, οτι θα ηθελα να πινω.

Αλεστηκε σε ενα πολυμιξερ Kenwood Major με το ειδικο εξαρτημα.

georgebest
27-02-09, 02:17
Εγώ τελικά αγόρασα την Izzy 1415B stretto από Κωτσόβολο. Κάθε μέρα και καλύτερο καφέ. Και από αφρόγαλα αρκετά καλά θα έλεγα. Να ρωτήσω κάτι επειδή είμαι newbie στο άθλημα του καφέ. Στην συγκεκριμένη καφετιέρα πατάς το κουμπί για 1 ή 2 φλυτζάνια και ανάβει ένα λαμπάκι.Όταν σβήσει το λαμπάκι αρχίζει και σταματάει η ροή του καφέ στο φλυτζάνι.Το ερώτημά μου είναι : Να αφήσω το φλυτζάνι μέχρι να πέσει και η τελευταία σταγόνα από το φίλτρο(να στραγγίξει δηλαδή??) ή πρέπει να τραβήξω το φλυτζάνι νωρίτερα(δηλ. όταν αρχίζει και ελαττώνεται η ροή του καφέ)??? Φοβάμαι μήπως το νερώνω γι'αυτό ρωτώ.

and64
27-02-09, 02:22
Βρηκα και τι καφε θα πινω.
Εχει στο IKEA κοκκους καφε, πολυ αρωματικος & γευστικος. Δεν ειναι πολυ βαρυς, ουτε ελαφρυς.
Απλα τελειος.
Επειτα απο αλεσμα βγαινει με διαφορα οτι καλυτερο εχω δοκιμασει και οχι μονο, οτι θα ηθελα να πινω.

Αλεστηκε σε ενα πολυμιξερ Kenwood Major με το ειδικο εξαρτημα.

Από το ikea έτυχε να πάρω κάποια μέρα έτοιμο αλεσμένο καφέ (τον δικό του) και τον πέταξα όπως ήταν! Μου φάνηκε απαίσιος, πικρός βαρύς και μάπα γενικά! Μάλλον είναι άλλη ποικιλία ίσως και άλλη...ιστορία:rofl:

Patentman
27-02-09, 02:42
Από το ikea έτυχε να πάρω κάποια μέρα έτοιμο αλεσμένο καφέ (τον δικό του) και τον πέταξα όπως ήταν! Μου φάνηκε απαίσιος, πικρός βαρύς και μάπα γενικά! Μάλλον είναι άλλη ποικιλία ίσως και άλλη...ιστορία:rofl:

Αν εχεις δυνατοτητα να αλεσεις κοκκους τοτε να παρεις οπωσδηποτε. ;)
Οχι μονο ειναι τελειος αλλά και φθηνος (φθηνο και καλο ειναι κατι που σπανιζει βεβαια).
Του βγαζω το καπελο, ομολογω πως δεν το περιμενα οτι θα ηταν τοσο καλος αν και ειχα μυρισει το αρωμα του πριν τον αγορασω.



Να αφήσω το φλυτζάνι μέχρι να πέσει και η τελευταία σταγόνα από το φίλτρο(να στραγγίξει δηλαδή??) ή πρέπει να τραβήξω το φλυτζάνι νωρίτερα(δηλ. όταν αρχίζει και ελαττώνεται η ροή του καφέ)??? Φοβάμαι μήπως το νερώνω γι'αυτό ρωτώ.

Εφοσον βγαλει ικανη ποσοτητα και καμαϊκι τοτε ειναι θεμα προτιμησης πως τον θελεις.
Βαρυ ή μεγαλη ποσοτητα στο φλυτζανι.
Αρκει να μην χανει την γευση του απο το πολυ νερο.
Μονο δοκιμαζοντας τι σου αρεσει, δεν υπαρχει (πιστευω) καποια συνταγη επιτυχιας οταν προκειται για προσωπικη προτιμηση.

........Auto merged post: Patentman πρόσθεσε 5 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΥΓ. να σε ξανα ευχαριστησω and64 για το κολπο με την καταψυξη. :oneup:
Μαζι με την πολυ καλη προθερμανση γυρνωντας στην αντισταση... και περιμενοντας... βγαζει και πολυ καλο αφρογαλα (αν και μενει λιγακι γαλα).
Βγαζω με κουταλακι (σπρωχνω) το αφρογαλα και ειναι σουπερ.
Βαζω Φαγε Φαρμα light και λιγο γαλα Βλαχας. Αν και επρεπε να δοκιμαζα με κανονικο και οχι Light (αυτο εχω τωρα... ).

and64
27-02-09, 11:58
Αν εχεις δυνατοτητα να αλεσεις κοκκους τοτε να παρεις οπωσδηποτε. ;)
Οχι μονο ειναι τελειος αλλά και φθηνος (φθηνο και καλο ειναι κατι που σπανιζει βεβαια).
Του βγαζω το καπελο, ομολογω πως δεν το περιμενα οτι θα ηταν τοσο καλος αν και ειχα μυρισει το αρωμα του πριν τον αγορασω.


ΥΓ. να σε ξανα ευχαριστησω and64 για το κολπο με την καταψυξη. :oneup:
Μαζι με την πολυ καλη προθερμανση γυρνωντας στην αντισταση... και περιμενοντας... βγαζει και πολυ καλο αφρογαλα (αν και μενει λιγακι γαλα).
Βγαζω με κουταλακι (σπρωχνω) το αφρογαλα και ειναι σουπερ.
Βαζω Φαγε Φαρμα light και λιγο γαλα Βλαχας. Αν και επρεπε να δοκιμαζα με κανονικο και οχι Light (αυτο εχω τωρα... ).

Να' σαι καλά, το κόλπο ειναι παλιό και αποτελεσματικο;) Ευτυχώς που το καινούριο ψυγείο εχει ενα μικρό συρταράκι στην κατάψυξη το οποίο δεν πολυχωράει πράγματα και έτσι το κατέλαβα :twisted: και εβαλα 2 μπρίκια και τον κάδο του μιξερ που πήρα για να χτυπάω γάλα για freddo, είναι εκεί μόνιμα!
Θα δοκιμάσω και εγώ να βάλω λίγο εβαπορέ να δω τι παίζει...

Δεν έχω μύλο, μόνο ενα...σουπερ ντούπερ υπερμίξερ έχει η μάνα μου που ενδέχεται ανάμεσα σε όλα αυτά που κάνει να αλέθει κιόλας, θα το ψάξω! (και επειδή θα βρεθεί κάποιος να ρωτήσει "καφέ φτιάχνει;" ναι φτιάχνει και καφέ και σοκολάτα:rofl::rofl::rofl:)

georgebest
27-02-09, 13:58
Αν εχεις δυνατοτητα να αλεσεις κοκκους τοτε να παρεις οπωσδηποτε. ;)
Οχι μονο ειναι τελειος αλλά και φθηνος (φθηνο και καλο ειναι κατι που σπανιζει βεβαια).
Του βγαζω το καπελο, ομολογω πως δεν το περιμενα οτι θα ηταν τοσο καλος αν και ειχα μυρισει το αρωμα του πριν τον αγορασω.




Εφοσον βγαλει ικανη ποσοτητα και καμαϊκι τοτε ειναι θεμα προτιμησης πως τον θελεις.
Βαρυ ή μεγαλη ποσοτητα στο φλυτζανι.
Αρκει να μην χανει την γευση του απο το πολυ νερο.
Μονο δοκιμαζοντας τι σου αρεσει, δεν υπαρχει (πιστευω) καποια συνταγη επιτυχιας οταν προκειται για προσωπικη προτιμηση.

........Auto merged post: Patentman πρόσθεσε 5 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΥΓ. να σε ξανα ευχαριστησω and64 για το κολπο με την καταψυξη. :oneup:
Μαζι με την πολυ καλη προθερμανση γυρνωντας στην αντισταση... και περιμενοντας... βγαζει και πολυ καλο αφρογαλα (αν και μενει λιγακι γαλα).
Βγαζω με κουταλακι (σπρωχνω) το αφρογαλα και ειναι σουπερ.
Βαζω Φαγε Φαρμα light και λιγο γαλα Βλαχας. Αν και επρεπε να δοκιμαζα με κανονικο και οχι Light (αυτο εχω τωρα... ).


Όταν λες βγάζεις με κουταλάκι το αφρόγαλα εννοείς βγάζεις τελείως τον αφρό από το μπρίκι??? Για ποιο λόγο το κάνεις αυτό??

africa_twin
03-03-09, 22:30
Πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση! Δεν περίμενα να τη βρω σε τέτοιου είδους site!!!
Έχω και γω μια ερώτηση.
Παίζει ρόλο πως θα μπαίνουν οι μερίδες ese στη θήκη; Δηλαδή έχουν φορά πάνω - κάτω;
Στο site της illy (http://www.illyespresso.gr/espresso/default.htm) στο βήμα 2 λέει: "Τοποθετήστε την ατομική μερίδα μιας χρήσης στην υποδοχή της μηχανής (με την πλευρά που αναγράφεται το illy στραμμένη προς τα κάτω)"
Πάνω στη συσκευασία στις ese illy λέει: "Τοποθετήστε την ατομική μερίδα με το λογότυπο Illy στην πάνω όψη" :shock:
Τι ισχύει τελικά;;;
Επίσης έχω παρατηρήσει και σε άλλη μάρκα ese να έχει κάποια σημάδια στη μια πλευρά. Αυτή που πάει πάνω ή κάτω;;;:hmm:

mathaiosside
05-03-09, 04:19
Φίλε patetman και εγώ την ίδια εσπρεσιέρα έχω εκαι ενώ με τον espresso που φτιάχνει είμαι απόλυτα ευχαριστημένος(έχω μέτρο σύγκρισης απο άλλες εσπρεσιέρες) έχω μεγάλο πρόβλημα να φτιάξω αφρόγαλα.
Να πώ οτι δεν έχω δοκιμάσει αυτό που λές να το αφήνω στην κατάψυξη, και επίσης χρησιμοποιώ φρέσκο γάλα ελαφρύ(πχ. Δελτα το πράσινο). Παρόλα αυτα ενώ το αφήνω κανονικά να προθερμανθει δεν΄βλέπω να κάνει καθόλου αφρο και τελικά το γάλα αρχίζει και βράζει επειδή το μόνο που έκανε είναι να το ζεστάνει. Υποψιάζομαι οτι βγάζει πολύ αδύναμα τον ατμό μιας και αφενώς δεν βλέπω να "κουνάει" την επιφάνεια του γάλακτος και αφετέρου επειδή δεν έχει στρόφυγγα όπως οι περισσότερες εσπρεσιέρες ώστε να το ρυθμίζεις εσυ πόσο δυνατά θέλεια να βγαίνει.
Καμία ιδέα;

Σημείωση: Μέχρι και με κρέμα γάλακτος (που έχει πολλά λιπαρά) έχω αποτύχει.

cheese
05-03-09, 06:29
Φίλε patetman και εγώ την ίδια εσπρεσιέρα έχω εκαι ενώ με τον espresso που φτιάχνει είμαι απόλυτα ευχαριστημένος(έχω μέτρο σύγκρισης απο άλλες εσπρεσιέρες) έχω μεγάλο πρόβλημα να φτιάξω αφρόγαλα.
Να πώ οτι δεν έχω δοκιμάσει αυτό που λές να το αφήνω στην κατάψυξη, και επίσης χρησιμοποιώ φρέσκο γάλα ελαφρύ(πχ. Δελτα το πράσινο). Παρόλα αυτα ενώ το αφήνω κανονικά να προθερμανθει δεν΄βλέπω να κάνει καθόλου αφρο και τελικά το γάλα αρχίζει και βράζει επειδή το μόνο που έκανε είναι να το ζεστάνει. Υποψιάζομαι οτι βγάζει πολύ αδύναμα τον ατμό μιας και αφενώς δεν βλέπω να "κουνάει" την επιφάνεια του γάλακτος και αφετέρου επειδή δεν έχει στρόφυγγα όπως οι περισσότερες εσπρεσιέρες ώστε να το ρυθμίζεις εσυ πόσο δυνατά θέλεια να βγαίνει.
Καμία ιδέα;

Σημείωση: Μέχρι και με κρέμα γάλακτος (που έχει πολλά λιπαρά) έχω αποτύχει.

Πρέπει να ζεστένεις το γάλα στην επιφάνεια και όσο κάνει αφρό τοσο βαθύτερα πάς, εγώ αυτό έκανα σε μια φτυνιάρηκη μηχανή που είχα και το αφρόγαλα γίνοταν ικανοποιητικό, μήν βυθίζεις τον ατμό εως τον πάτο δεν κάνεις δουλειά έτσι!

Patentman
05-03-09, 22:38
Τα συστατικα της επιτυχιας -οτι εχω καταφερει μεχρι στιγμης- ειναι:
α) το μπρικι με το γαλα στην καταψυξη.
β) προθερμανση της Krups 4020 θετοντας την στην αντισταση.
γ) Λιγο φρεσκο γαλα με ισοποση ποσοτητα εβαπορε (βλαχας εχω δοκιμασει).
δ) παιξιμο με το μπρικι. Οπως αναφερθηκε παιζεις με την θεση του στομιου αλλά και την κλιση στο μπρικι.
ε) Οχι μεγαλη ποσοτητα γαλακτος.

Μπορει να μην ειναι το πιο πλουσιο αφρογαλα, ουτε να φτανει για δυο φλυτζανια, αλλά για ενα φλυτζανι φτανει.
Μενει βεβαια και αρκετο ζεστο γαλα αλλά βγαζει και αφρογαλα.

aenaos15
07-03-09, 17:47
Ξεχαστε το αφρογαλο με την 4020 , την εχω 4 χρονια και δεν εχω καταφερει τιποτα.. χθες αγορασα την ASCASO DREAM και τον μυλο της ιδιας εταιρειας.. εντυπωσεις σε λιγες μερες...

Οι εντυπωσεις ειναι αριστες , τελειο καιμακι και τελειο αφρογαλο.... Αξιζουν τα ομολογουμενως αρκετα ευρω....

georgebest
07-03-09, 18:45
Πάλι έχω ορισμένες ερωτήσεις . Επειδή η καφετιέρα μου έχει επιλογή τί ποσότητα καφέ θα έχει το φλυτζάνι θέλω να ρωτήσω :

1) Πόσα ml espresso είναι ιδανικό να ρίχνουμε στο φλυτζάνι??? Εγώ το έχω στο default που είναι 60ml για 1 espresso. Είναι καλά ή να το αυξήσω??
2) Πείτε μου πως μπορώ να κάνω freddo γιατί δεν μπορώ να τον πετύχω.Και πόσες μεζούρες καφέ χρειάζεται για 1 freddo.
3) Θέλω το αφρόγαλά μου να είναι με αφρό από πάνω όπως στις καφετέριες. Π΄ρεπει να ρίχνω το γάλα και μετά με κουταλάκι να βάζω τον αφρό από πάνω ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος???

Αυτά για αρχή.
Please HELP!!!!

aenaos15
07-03-09, 20:59
Καποιος που εχει την μηχανη σου θα σου δωσει και τις απαραιτητες βοηθειες...

G.S
08-03-09, 00:00
1) Πόσα ml espresso είναι ιδανικό να ρίχνουμε στο φλυτζάνι??? Εγώ το έχω στο default που είναι 60ml για 1 espresso. Είναι καλά ή να το αυξήσω??
Μια δόση εσπρέσσο είναι 30 ml και παράγεται από 7 gr καφέ. Υποθέτω τις ρυθμίζουν στα 60 ml γιατί τόσα χρειάζονται για να φτιαχτεί ένας καπουτσίνο. Όμως μην δίνεις σημασία σε αυτά. Δοκίμασε την γεύση και βάλε όσο σου αρέσει. Εγώ το έχω ρυθμίσει με βάση τα φλυτζάνια για εσπρέσσο που έχω. Π.χ. για να φτιάξεις καπουτσίνο πρέπει να έχεις χώρο για το αφρόγαλα.



2) Πείτε μου πως μπορώ να κάνω freddo γιατί δεν μπορώ να τον πετύχω.Και πόσες μεζούρες καφέ χρειάζεται για 1 freddo.
Εγώ για να φτιάξω φρέντο εσπρέσσο, βάζω έναν διπλό εσπρέσσο τον οποίο τον χτυπάω, με ή χωρίς ζάχαρι, με την φραπεδιέρα για να κάνει αφρό (βάζω μαζί και ένα παγάκι να κρυώσει λίγο). Μετά βάζω πάγο και είναι έτοιμος! Για φρέντο καπουτσίνο, απλά προσθέτω αφρόγαλα. Κοίτα και εδώ για αναλογίες: Ο Εσπρέσσο και τα είδη του (http://costasbissoukis.com/info/esprinfo/)



3) Θέλω το αφρόγαλά μου να είναι με αφρό από πάνω όπως στις καφετέριες. Π΄ρεπει να ρίχνω το γάλα και μετά με κουταλάκι να βάζω τον αφρό από πάνω ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος???
Γενικά το αφρόγαλα για καπουτσίνο δεν είναι και το πιο εύκολο... Με το Νουνου Family έχω δει καλά αποτελέσματα. Επίσης, μεγάλο ρόλο παίζει το μπρίκι. Υπάρχει ειδικό εργαλείο για αφρόγαλα, αλλά δεν το έχω βρει σε κάποιο κατάστημα. Φαίνεται στο βίντεο παρακάτω.


Κοίτα αυτά τα βίντεο:
Chris Coffee - How to Steam Milk for Cappuccinos and Lattes (http://www.youtube.com/watch?v=-q2xH1i3ByU&feature=related) , δες και τα άλλα με το ίδιο θέμα.
http://www.ariete.net/shop/cpr_gr/cpr_gr_movie.asp

Όταν πετύχεις το αφρόγαλα, δοκίμασε και τέτοια: Latte Art (http://www.youtube.com/watch?v=ZDZs__m5iAI)!
:D


***


Να ρωτήσω και εγώ κάτι.
Έχετε παρατηρήσει με ποιο καφέ κάνατε περισσότερο και σκουρόχρωμο καιμάκι; :hmm:

and64
08-03-09, 02:00
Γενικά το αφρόγαλα για καπουτσίνο δεν είναι και το πιο εύκολο... Με το Νουνου Family έχω δει καλά αποτελέσματα. Επίσης, μεγάλο ρόλο παίζει το μπρίκι. Υπάρχει ειδικό εργαλείο για αφρόγαλα, αλλά δεν το έχω βρει σε κάποιο κατάστημα


Η κανάτα για το αφρόγαλα όπως και θερμόμετρα κλπ υπάρχουν σε εξειδικευμένα μαγαζιά (πχ στο via espresso στο mall αν είσαι Αθήνα) αλλά είναι λίγο τσουχτερές οι τιμές!!

G.S
08-03-09, 02:33
Χμμ... Θυμάσαι πόσο έχει μια τέτοια κανατούλα;

and64
08-03-09, 03:09
Χμμ... Θυμάσαι πόσο έχει μια τέτοια κανατούλα;

Η μικρή 25 ευρώ αν θυμάμαι καλά οταν είχα ρωτήσει πριν αρκετό καιρό και μιλάμε για αρκετά μικρή!!!!

G.S
08-03-09, 03:21
:shock: Φαντάζομαι η μεγάλη... Από χρυσό την φτιάχνουν; Αν είναι δυνατόν. Οπότε θα μείνουμε στο μπρικάκι. :rolleyes:

and64
08-03-09, 13:24
:shock: Φαντάζομαι η μεγάλη... Από χρυσό την φτιάχνουν; Αν είναι δυνατόν. Οπότε θα μείνουμε στο μπρικάκι. :rolleyes:

Εφόσον ψάχνεις κάτι εξειδικευμένο συνήθως το πληρώνεις!!

georgebest
08-03-09, 17:09
Κάπου είχα διαβάσει ότι με μια μηχανή espresso μπορείς να κάνεις και άλλα ζεστά ροφήματα όπως τσάι , σοκολάτα κτλ. Ξέρει κανείς με ποιο τρόπο??? Πχ για την σοκολάτα χρησιμοποιούμε το ακροφύσιο για ατμό? Η μήπως υπάρχουν μηχανές εσπρέσο που βγάζουν ζεστό νερό από το ακροφύσιο??

cheese
08-03-09, 18:24
Να ρωτήσω και εγώ κάτι.
Έχετε παρατηρήσει με ποιο καφέ κάνατε περισσότερο και σκουρόχρωμο καιμάκι; :hmm:[/QUOTE]

Ο Illy κάνει το πιό σκούρο καϊμάκι αλλά είναι πολύ λίγο, το περισσότερο καϊμάκι τον κάνει ο Lavvaza

greekn1c
08-03-09, 20:03
Για οσους σκεφτονται να παρουν μηχανη εσπρεσσο!Μακρια απο την Izzy RED!Αυριο την επιστρεφω στο μαγαζι απο οπου την αγορασα και ειναι η 2η Izzy RED που γυρναω πισω σε διαστημα ενος μηνα.Και οι δυο μηχανες δεν εχουν κανει πανω απο 15 καφεδες!!!!! και οι δυο παρουσιασαν το ιδιο προβλημα μετα απο δυο εβδομαδες!!Εκει που βαζεις την μεριδα αντι να τρεχει το νερο πεταει δυνατα ατμο και συχρονως νερο και σου καει τον καφε και σου τα πιτσιλιζει παντου!Τι εξαερωση τι αλλαγες νερου!Μολις η μηχανη φτασει την 8ερμοκρασια της πεταει ατμο και νερο μαζι απο εκει που ειναι η μεριδα!!φυσικα ο καφες καιγεται σε αφανταστο σημειο!
Η μονη μηχανη που βγαζει αψογο καφε και τελειο καιμακι(για μεριδες) ειναι της LAVAZZA easy blue.Την εχω 2 χρονια και ειναι παληκαρι !
Aυτο για οσους σκεφτοντουσαν την αγορα της IZZY RED.ΜΑΚΡΙΑ ΤΗΣ!!!

georgebest
08-03-09, 23:13
Για οσους σκεφτονται να παρουν μηχανη εσπρεσσο!Μακρια απο την Izzy RED!Αυριο την επιστρεφω στο μαγαζι απο οπου την αγορασα και ειναι η 2η Izzy RED που γυρναω πισω σε διαστημα ενος μηνα.Και οι δυο μηχανες δεν εχουν κανει πανω απο 15 καφεδες!!!!! και οι δυο παρουσιασαν το ιδιο προβλημα μετα απο δυο εβδομαδες!!Εκει που βαζεις την μεριδα αντι να τρεχει το νερο πεταει δυνατα ατμο και συχρονως νερο και σου καει τον καφε και σου τα πιτσιλιζει παντου!Τι εξαερωση τι αλλαγες νερου!Μολις η μηχανη φτασει την 8ερμοκρασια της πεταει ατμο και νερο μαζι απο εκει που ειναι η μεριδα!!φυσικα ο καφες καιγεται σε αφανταστο σημειο!
Η μονη μηχανη που βγαζει αψογο καφε και τελειο καιμακι(για μεριδες) ειναι της LAVAZZA easy blue.Την εχω 2 χρονια και ειναι παληκαρι !
Aυτο για οσους σκεφτοντουσαν την αγορα της IZZY RED.ΜΑΚΡΙΑ ΤΗΣ!!!

Και εγώ που πήρα την izzy stretto (το νέο μοντελό) κατέληξα στην τρίτη μηχανή. Οι 2 πρώτες είχαν πρόβλημα που ευτυχώς εμφανίστηκε στην αρχή. Τώρα μόνο (δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα αυτό) όταν βγάζει ατμό και τελειώσει η διαδικασία βρίσκω λίγο νερό στην βάση της μηχανής κάτω από δίσκο συλλογής υγρών.Είναι πρόβλημα???

treli@ris
09-03-09, 01:17
Κάπου είχα διαβάσει ότι με μια μηχανή espresso μπορείς να κάνεις και άλλα ζεστά ροφήματα όπως τσάι , σοκολάτα κτλ. Ξέρει κανείς με ποιο τρόπο??? Πχ για την σοκολάτα χρησιμοποιούμε το ακροφύσιο για ατμό? Η μήπως υπάρχουν μηχανές εσπρέσο που βγάζουν ζεστό νερό από το ακροφύσιο??

Εγω ειδα σε μαγαζι να χτυπανε το ρακομελο για να ζεσταθει στο ακροφυσιο της μηχανης. Τρέλα :p

Alex_Under
09-03-09, 10:59
Παιδιά μια συμβουλή.
Θέλω να καθαρίσω την μηχανή από τα άλατα.
Έχω ένα υγρό που πήρα από το electroworld. Λέει απέξω Electrolux κάτι, και λέει ότι κάνει για σίδερα, πλυντήρια και καφετιέρες (έχει φώτο όμως από καφετιέρα γαλλικού, όχι espresso).
Να το χρησιμοποιήσω ή υπάρχει περίπτωση να μου καταστρέψει την μηχανή;

Τι εναλλακτικές υπάρχουν? Το κλασσικό ξυδάκι ή/και λεμονάκι?

aenaos15
09-03-09, 21:43
Καθε εταιρεια εχει και τα δικα της συστηματα... ρωτησε το help desk της εταιρειας....

Patentman
10-03-09, 18:37
Παιδιά μια συμβουλή.
Θέλω να καθαρίσω την μηχανή από τα άλατα.
Έχω ένα υγρό που πήρα από το electroworld. Λέει απέξω Electrolux κάτι, και λέει ότι κάνει για σίδερα, πλυντήρια και καφετιέρες (έχει φώτο όμως από καφετιέρα γαλλικού, όχι espresso).
Να το χρησιμοποιήσω ή υπάρχει περίπτωση να μου καταστρέψει την μηχανή;

Τι εναλλακτικές υπάρχουν? Το κλασσικό ξυδάκι ή/και λεμονάκι?

Αυτα τα καθαριστικα αλατων δεν εχουν προορισμο της συσκευες φαγωσιμων και ποσιμων προϊοντων.
Μην βαλεις κατι τετοιο μεσα στην καφετιερα.




Να ρωτήσω και εγώ κάτι.
Έχετε παρατηρήσει με ποιο καφέ κάνατε περισσότερο και σκουρόχρωμο καιμάκι; :hmm:

Με τον Douwe Egberts Espresso (http://www.douwe-egberts.gr/gr/Retail/OurProducts/Douwe+Egberts+Espresso+Line/) (αλεσμενος) βγαζω πολυ καϊμακι αλλά οχι σκουροχρωμο.

and64
10-03-09, 18:43
Παιδιά μια συμβουλή.
Θέλω να καθαρίσω την μηχανή από τα άλατα.
Έχω ένα υγρό που πήρα από το electroworld. Λέει απέξω Electrolux κάτι, και λέει ότι κάνει για σίδερα, πλυντήρια και καφετιέρες (έχει φώτο όμως από καφετιέρα γαλλικού, όχι espresso).
Να το χρησιμοποιήσω ή υπάρχει περίπτωση να μου καταστρέψει την μηχανή;

Τι εναλλακτικές υπάρχουν? Το κλασσικό ξυδάκι ή/και λεμονάκι?

Υπάρχουν σκόνες για μηχανές espresso, θα βρεις σε οποιοδήποτε μεγάλο carefour, βασιλόπουλο κλπ...

Eγω εχω πάρει από το carefour αλλά ήταν τσιμπημένη, 14 ευρώ για 4 φακελάκια. Επειδή βάζω μόνο εμφιαλωμένο νερό όμως, κανω εναν καθαρισμό το 6μηνο περίπου

treli@ris
11-03-09, 01:54
Ενδιαφερομαι για την αγορα μιας εσπρεσιερας μεχρι 70 ευρω (εως +10 ευρω).

Μπορειτε να μου προτεινετε καποια μοντελα και τι πρεπει να προσεξω. Κατα κυρια βαση με ενδιαφερει ο εσπρεσσο.

G.S
11-03-09, 03:06
Ενδιαφερομαι για την αγορα μιας εσπρεσιερας μεχρι 70 ευρω (εως +10 ευρω).

Μπορειτε να μου προτεινετε καποια μοντελα και τι πρεπει να προσεξω. Κατα κυρια βαση με ενδιαφερει ο εσπρεσσο.
Σε αυτά τα λεφτά μην περιμένεις κάτι τρομερό.
ΟΜΩΣ, μπήκε πριν λίγες μέρες σε προσφορά μια SAECO, σε Κωτσόβολο-Electroworld.
Saeco Viaveneto Black (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=32211) Από 130 -> 64.5!
Σε αυτά τα λεφτά, δεν θα βρεις τίποτα καλύτερο. Πήγαινε να την προλάβεις, γιατί έχουν λίγα κομμάτια.
Εγώ ήδη πήρα μια για την κοπέλα μου. ;)

Γενικά να κοιτάς να έχει πίεση 15 bar και watt τουλάχιστον 1000. Σημασία όμως έχει και η μάρκα. Η Saeco ειδικεύεται στις μηχανές espresso, ενώ πολλές άλλες, κυρίως στις σκούπες και στα μίξερ. :)

treli@ris
11-03-09, 03:42
OK. Αρα θα πρεπει να κινηθω σε τιμες κοντα στα 130-140 ευρω. Ευχαριστω. Μακαρι να την προλαβω

G.S
11-03-09, 03:56
Παρακολουθώ τις τιμές στην κατηγορία <80 (http://www.skroutz.gr/c/437/coffee_machines/f/4678/Espresso.html), εδώ και 4 μήνες, για να βρω μια καλή προσφορά, να πάρω στην κοπέλα μου. Τελικά βγήκε αυτή και την τσίμπησα αμέσως. Είναι ότι πρέπει για πρώτη μηχανή. Μετά από λίγα χρόνια που ανεβαίνουν και οι απαιτήσεις, μπορείς να ανέβεις κατηγορία. Ελπίζω να την βρεις. ;)

aenaos15
11-03-09, 13:03
Πως προκυπτει οτι χρειαζεται να εχει 15bar και οπωσδηποτε 1000 watt και πανω; εμενα εχει λιγοτερα bar και 900 watt και ειναι τελεια....

treli@ris
11-03-09, 15:04
Την προλαβα την καφετερια και την πηρα. Το απογευμα θα δοκιμασω τον 1ο μου εσπρεσσο.

Για αφρογαλο ποια συνταγη ακολουθουμε??

apok
11-03-09, 15:07
Την προλαβα την καφετερια και την πηρα. Το απογευμα θα δοκιμασω τον 1ο μου εσπρεσσο.

Για αφρογαλο ποια συνταγη ακολουθουμε??

Οποιαδήποτε συνταγή περιέχει

Γάλα πληρες, σε μεταλλικό δοχείο για αρκετή ώρα πριν στο ψυγειο, για να μην μας "καεί" πριν κάνει πηχτο αφρόγαλο;)

G.S
11-03-09, 15:18
Πως προκυπτει οτι χρειαζεται να εχει 15bar και οπωσδηποτε 1000 watt και πανω; εμενα εχει λιγοτερα bar και 900 watt και ειναι τελεια....
Μιλάω για μηχανές χαμηλής ποιότητας, που ίσως η πίεση και τα watt σώσουν το αποτέλεσμα.

........Auto merged post: G.S πρόσθεσε 10 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Την προλαβα την καφετερια και την πηρα. Το απογευμα θα δοκιμασω τον 1ο μου εσπρεσσο.

Για αφρογαλο ποια συνταγη ακολουθουμε??
Καλορίζικη και καλούς καφέδες!

Μερικές συμβουλές:
-Να προτιμάς καφέ Arabica 100%, αφού είναι καλύτερος και ποιοτικότερος από τον Robusta. Το λέει πάνω στην συσκευασία. Βέβαια αυτό θα το κρίνεις εσύ και η γεύση σου. Φυσικά αν μπορείς να αλέθεις εσύ τους κόκκους, το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλύτερο.
-Άφηνε να προθερμανθεί η συσκευή και μετά φτιάξε καφέ.
-Για να βγάλει περισσότερο καιμάκι βάλε το φλυτζάνι πολύ κοντά στην έξοδο του καφέ. Άστο να γλύφει το πλάι του φλυτζανιού.
-Πάρε φλυτζάνια για εσπρέσσο! Πολύ σημαντικό είναι να προθερμαίνουμε τα φλυτζάνια! Ρίχνε λίγο ζεστό νερό από την μηχανή στο φλυτζάνι και άστο να ζεσταθεί καλά.
-Για το αφρόγαλα κάνε αυτό που σου είπαν. Στενό μπρίκι (αν δεν έχεις ειδική κανάτα), Νουνου Family (για μένα) και κατάψυξη για κανα τέταρτο. Εκτός από την κατάψυξη, βοηθά και ένα παγάκι μέσα στο γάλα.
-Διάβασε καλά τις οδηγίες τις μηχανής...
-Διάβασε τις προηγούμενες σελίδες που λένε κάποιοι τα κόλπα τους. 24 σελίδες δεν είναι πολλές.

Πειραματίσου μέχρι να βρεις το αποτέλεσμα που σου ταιριάζει.

Περιμένω εντυπώσεις. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.