PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2009



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Alex_Under
03-04-09, 14:20
Το στόμιο πρέπει να είναι κοντά στην επιφάνεια του γάλακτος.
Πρέπει να ακούς έναν ήχο σαν ρούφηγμα. Σαν να πίνεις χυμό με καλαμάκι και τελιώνει ο χυμός και ρουφάς μαζί και αέρα.
Αν το έχεις πιο βαθιά, απλά ζεσταίνεις το γάλα.
Αν το έχεις πιο ψηλά, κάνει μπουρμπουλήθρες.

1) Έχε ένα μπρίκι με μισό δάκτυλο γάλα στον καταψύκτη. Το γάλα να έχει γίνει πάγος. Μη φοβάσαι, δεν
χαλάει.
2) Απογέμισε μέχρι την μέση του μπρικιού γάλα φρέσκο ΟΧΙ εβαπορέ, 1,5% λιπαρά (φίλος που δουλεύει σε ξενοδοχείο μου έχει πει ότι είναι καλύτερο από το full fat).
3) Βάλε το στόμιο μισό εκατοστό μέσα στο γάλα και άνοιξε την βαλβίδα
4) πρέπει να ακούς αυτό το χαρακτηριστικό ρούφηγμα. Ούτε πολύ φιμωμένο αλλά ούτε και πολύ "αεράτο". Σαν να προσπαθείς να σφυρίξεις και δεν τα καταφέρνεις.
5) Κράτα το μπρίκι από κάτω με την χούφτα σου. Όταν αρχίζει να ζεσταίνει τόσο ώστε να είναι ανυπόφορο να το κρατήσεις, πρέπει να σταματήσεις χωρίς δεύτερη σκέψη, αλλιώς το γάλα θα αρχίζει να κάνει μεγάλες φουσκάλες και θα καταλήξει να βράσει.
6) Ανα τακτά χρονικά διαστήματα και για 2-3 φορές (όχι παραπάνω) βούτα το στόμιο μέσα στο γάλα και κούνα το. Αυτό ομογενοποιεί τον αφρό.
7) Έχε το μπρίκι σου σε μια γωνία 30 μοιρών. Αυτό βοηθάει ώστε να γίνεται δίνη μέσα στο γάλα και να διανείμεται η θερμοκρασία και ο αφρός καλύτερα.
8) Αφού τελειώσεις χτυπάς το μπρίκι στον πάγκο 2-3 φορές για να σπάσουν οι μεγάλες φουσκάλες.

Θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να τραβήξω βίντεο.
Ελπίζω να βοήθησα.

Υ.Γ. Δεν φταίνε οι καφετιέρες ούτε ακόμη τα είδη των στομίων. Αφρόγαλα μπορεί να γίνει με οποιαδήποτε καφετιέρα που βγάζει ατμό σε μια αξιοπρεπή πίεση. Δεν χρειάζεται να είναι και ατμομηχανή. Είχα μέχρι στιγμή 2 μηχανές τις πλάκας και εκτός από 2-3 φορές στην αρχή, από κει και πέρα πάντα το πετύχαινα. Το μυστικό όπως προείπα είναι το βύθισμα του στομίου και να μην ζεσταθεί υπερβολικά το γάλα και σπάσουν οι δεσμοί της πρωτεΐνης.

therion
03-04-09, 14:30
Εσυ εχεις την krups η καποια άλλη φθηνή;Σε παρακαλώ αν ναι κανε τον κοπο να ανεβάσεις ενα βίντεο.Εχω δει διαφορα στο Youtube αλλαδεν τα πολυεμπιστευομαι,γιατι δεν ξερω τι γάλα χρησιμοποιούν ή αν ειναι καποιο μοντάζ!

Alex_Under
03-04-09, 14:34
Έχω μια bifinett 50€ από lidl η οποία είναι DeLonghi μαϊμού (είδα την αντίστοιχη της DeLonghi στα Makro και την είχε 120€ και ήταν ΟΛΟΙΔΙΑ. Μόνο ο διακόπτης άλλαζε και ήταν μεταλιζέ).

Δες και αυτό με την δικιά σου μηχανή. Θα δεις ότι κρατάει την κούπα σε γωνία. Το γάλα σου λέω, πρέπει να είναι ΟΧΙ εβαπορέ, 1,5%. Φρέσκο ή nounou family, σε πράσινο μπουκάλι.

http://www.youtube.com/watch?v=RbhMiqxUGTE

Ποιο πολύ "ακου" αυτό το βίντεο, παρά "δες το". Προσπάθησε να πετύχεις τις "νότες" που πετυχαίνει ο τύπος.

and64
03-04-09, 15:26
@therion βγαίνει αφρόγαλα αλλά θέλει να παίξεις με την ποσότητα του γάλατος (ούτε παρα πολύ αλλά ούτε και πολύ λίγο για να "φουσκώσει") και να είναι πραγματικά παγωμένο όπως λέει ο alex_under;)

Φυσικά ισχύει αυτό με τα στόμια: πριν λίγο εβγαλα με τη μια τρελό αφρόγαλα για 3 cappuccino στη lavazza του φίλου που λέω εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2151530&postcount=117) σε ενα τυπικότατο (μεγάλο) μπρίκι με ζεστό family. Απλά το πέρασα από κατάψυξη 2-3 λεπτά μέχρι να βγούν οι 3 espresso πρώτα μεσα στα οποία πρόλαβε να δροσίσει το μπρίκι ελαφρώς, πρακτικά ήταν ζεστό δλδ το γάλα και όμως βγήκε άψογο! Αν το εκανα αυτό στην krups θα είχα ενα ωραιότατο...βραστό γάλα και τίποτα παραπάνω εδώ με παγωμενο μπρίκι/γάλα μετα βίας βγαίνει για 2 cappuccino!!
Αν δεν "βοηθάει" και η μηχανή λίγο θέλει παίδεμα για να βγει...

therion
03-04-09, 15:28
Ναι ομως το νουνου φαμιλι το πρασινο ειναι 1,5%λιπαρα.Κανονικα δεν θα επρεπε να τα ν 3.5%για καλύτερα αποτελεσματα;

........Auto merged post: therion πρόσθεσε 1 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


@therion βγαίνει αφρόγαλα αλλά θέλει να παίξεις με την ποσότητα του γάλατος (ούτε παρα πολύ αλλά ούτε και πολύ λίγο για να "φουσκώσει") και να είναι πραγματικά παγωμένο όπως λέει ο alex_under;)

Φυσικά ισχύει αυτό με τα στόμια: πριν λίγο εβγαλα με τη μια τρελό αφρόγαλα για 3 cappuccino στη lavazza του φίλου που λέω εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2151530&postcount=117) σε ενα τυπικότατο (μεγάλο) μπρίκι με ζεστό family. Απλά το πέρασα από κατάψυξη 2-3 λεπτά μέχρι να βγούν οι 3 espresso πρώτα μεσα στα οποία πρόλαβε να δροσίσει το μπρίκι ελαφρώς, πρακτικά ήταν ζεστό δλδ το γάλα και όμως βγήκε άψογο! Αν το εκανα αυτό στην krups θα είχα ενα ωραιότατο...βραστό γάλα και τίποτα παραπάνω εδώ με παγωμενο μπρίκι/γάλα μετα βίας βγαίνει για 2 cappuccino!!
Αν δεν "βοηθάει" και η μηχανή λίγο θέλει παίδεμα για να βγει...

Aλλο στην lavazza του φιλου σου.Στην δικια σου την krups,το εχεις πετύχει;

and64
03-04-09, 15:33
Aλλο στην lavazza του φιλου σου.Στην δικια σου την krups,το εχεις πετύχει;

Nαι αλλά με πολλές δοκιμές, (εχω ψιλοσημαδέψει στο μπρίκι το σημείο μέχρι το οποίο βάζω γάλα) family, μπρίκι κατάψυξη πάντα και κανενα 20λεπτο-30λεπτά μαζί με το γάλα (ας γίνει σαν παγωτό δεν πειράζει!!) για να μην μου βράζει. Αλλά και πάλι σου λέω βγαίνει οριακά για 2 φλυτζάνια και σε καμια περίπτωση δεν πλησιάζει της lavazza σε διάρκεια και πυκνότητα...

G.S
03-04-09, 15:54
Δοκιμάστε να κάνετε αφρόγαλα με γάλα από σόγια. Το δοκίμασα και βγάζει πολύ καλό! Μάλιστα είναι και ωραίο, αφού έχει μέσα κάτι γλυκαντικά.

nothing, σου έστειλα pm.

Patentman
03-04-09, 19:03
Εναλλακτικα αντι για αφρογαλα με ατμο μπορειτε να χτυπησετε γαλα, οπως θα κανατε για εναν fredo.
To γαλα ακομη και κρυο να ειναι μετα απο λιγο θα ζεσταθει, και θα δωσει μια ωραια γευση.


Τελικα τους κοκκους καφε που πουλαει το ΙΚΕΑ τους δοκιμασε κανεις;

sporos
04-04-09, 16:29
Πάθεν πλάκεν! Μετά από 20 τόσες σελίδες που διάβασα... χρειάζομαι έναν εσπρέσσο! Κι επειδή μηχανή δεν έχω, θέλω να πάρω. Μέχρι τώρα βολευόμανε με τους instant τύπου espresso. Το έκανα με μεγάλη επιτυχία - σύμφωνα με τους "πελάτες μου" αλλά πρέπει να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα (Α! για όσους κάνουν αφρόγαλα με μιξεράκι να προτείνω τα παιδικά εβαπορέ, χρησιμοποιώ Nestle Junior 2 των παιδιών και φτιάχνει απίθανο αφρόγαλα με γλυκειά επίγευση):p.

Από τα λεγόμενά σας λοιπόν:worthy:, κατέληξα σε αυτές που ταιριάζουν με τα λεφτά που έχω όρεξη να διαθέσω (να πω ότι δεν ήθελα Nespresso για να μην εξαρτώμαι αλλά θα 'θελα να έχει και δυνατότητα μερίδων - ESE? αν δεν κάνω λάθος...). Οποιος έχει γνώμη ευπρόσδεκτη:

Saeco Via Veneto Deluxe Silver (1050Watt / 130€) (http://www.apothema.gr/Product/5-1-28-6189/Saeco/Via_Veneto_Deluxe_Silver.html)
Izzy Maestro 99H12 (1975Watt / 130€) (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10236&cmicc=skroutz)
Saeco Nina Cappuccino (950Watt / 135€) (http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?PROD=1039495&ext=skroutz)
KENWOOD ES 430 EON (1100W / 135€) (http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?1995)

Η Izzy έχει και Γαλλικό που δεν με ενδιαφέρει αλλά μου έκανε εντύπωση το 1975Watt που γράφει! Επίσης, οι Saeco που όλοι προτείνεται έχουν τα χαμηλότερα Watt αλλά μήπως υπερέχουν ποιοτικά?:hmm: Ασε που η Saeco Nina (=μωρό) είναι η πιο όμορφη σχέδιαστικά...
http://www.technixx.gr/grafiken/bilder/katalog/saeco/nina_capp.jpg

ΕΛΑ ΜΟΥ ΝΤΕ???

Patentman
04-04-09, 16:56
Επεστρεψα δριμυτερος!
Εφτιαξα πολυ και τελειο αφρογαλα. :oneup:
Με την Krups 4020.

Απλα... αγορασα αλλο γαλα.
Απο τον Σκλαβενιτη, το Μαρατα πληρες. Και φθηνο και τελειο και διαρκει πολυ (δεν το πινω σκετο).

G.S
04-04-09, 17:47
Saeco Via Veneto Deluxe Silver (1050Watt / 130€) (http://www.apothema.gr/Product/5-1-28-6189/Saeco/Via_Veneto_Deluxe_Silver.html)
Στα 65 ευρώ ήταν η καλύτερη επιλογή. Στα 130 όχι...


Izzy Maestro 99H12 (1975Watt / 130€) (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10236&cmicc=skroutz)
Όχι σε μικτές μηχανές...


Saeco Nina Cappuccino (950Watt / 135€) (http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?PROD=1039495&ext=skroutz)
KENWOOD ES 430 EON (1100W / 135€) (http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?1995)
Μεταξύ των δύο, θα διάλεγα την Seaco, αλλά σε αυτά τα λεφτά θα πήγαινα φυσικά σε αυτή την επιλογή:

Krups XP4020 (http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=9679&cmicc=skroutz) 139,00 €, που είναι και δοκιμασμένη από πολλούς.



Η Izzy έχει και Γαλλικό που δεν με ενδιαφέρει αλλά μου έκανε εντύπωση το 1975Watt που γράφει! Επίσης, οι Saeco που όλοι προτείνεται έχουν τα χαμηλότερα Watt αλλά μήπως υπερέχουν ποιοτικά?:hmm: Ασε που η Saeco Nina (=μωρό) είναι η πιο όμορφη σχέδιαστικά...
Τα Watt από μόνα τους δεν είναι κριτήριο επιλογής. Το πρώτο που κοιτάμε είναι η μάρκα. Krups, Saeco, Gaggia, Pavoni και πάει λέγοντας, έχουν ειδικευτεί στις espresso μηχανές. Γι'αυτό και είναι πιο ακριβές. Η Kenwood φτιάχνει πολύ ωραία και δυνατά μίξερ-κουζινομηχανές. Η επιλογή espresso μηχανής εξαρτάται τις απαιτήσεις μας...

Patentman
04-04-09, 19:39
Μετραει και η ποιοτητα κατασκευης.
Η Krups 4020 σε πειθει. Το πλαισιο, οι σχαρες, η δεξαμενη νερου, τα φιλτρα και το γκρουπ δεν εχουν καμια σχεση με τις λοιπες κατασκευες.

Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την 4020. Πιανει και λιγο σχετικα χωρο.

and64
04-04-09, 20:03
Επεστρεψα δριμυτερος!
Εφτιαξα πολυ και τελειο αφρογαλα. :oneup:
Με την Krups 4020.

Απλα... αγορασα αλλο γαλα.
Απο τον Σκλαβενιτη, το Μαρατα πληρες. Και φθηνο και τελειο και διαρκει πολυ (δεν το πινω σκετο).

Θα το δοκιμάσουμε!!:oneup:

NaGR
04-04-09, 23:11
saeco-gaggia είναι η ίδια εταιρία.
οπτικά, μπορείς να δεις συγκριτικά μοντέλα εταιριών σε Μediamarkt ή ακόμα και στο κοντινότερο σου Carrefour,η Saeco είναι πλαστικούρα συγκριτικά με τη Krups. δεν λέω οτι είναι μάπα απλά λέω πως δείχνει εξωτερικά.
μπορείς να βρεις την Krups 4000 ίδια με την 4020 απλά σε μαύρη πρόσοψη με 109.

εγώ έχω μια AEG caffe grande 6200,την οποία είδα χτες στα 370 σε προσφορά στα Carrefour.
έχει ενσωματωμένο μύλο και αυτό που μου έχει διδάξει είναι οτι το μέγεθος του κόκκου συμβάλει τουλάχιστον κατά 50% στο τελικό αποτέλεσμα.
οπότε προσάρμοσε το budget σου ώστε να πάρεις κάποιο μύλο σύντομα, αν όχι άμεσα, και μην τα ρίχνεις όλα στην εσπρεσσομηχανή.

G.S
05-04-09, 00:02
εγώ έχω μια AEG caffe grande 6200
Από καϊμάκι πως τα πάει η δικιά σου; Εγώ έχω την Ariete Mirage Deluxe 1326 (http://www.skroutz.gr/s/41864/Ariete-Mirage-Deluxe-1326.html). Την είχα πάρει 120 ευρώ, σε προσφορά, από Κωτσόβολο. Δεν έκανε ποτέ πολύ καϊμάκι, παρόλο που έχω δοκιμάσει διάφορους καφέδες και έχω τον μύλο στο πιο ψιλό άλεσμα. Το κακό είναι ότι δεν κάνει καλό tamping... Αλήθεια, κάνει θόρυβο η δικιά σου;

NaGR
05-04-09, 00:28
απο θόρυβο κάνει μια χαρά :p, σίγουρα δεν περνάει απαρατήρητη

καιμάκι κάνει, αρκετό.
αυτό που έχω παρατηρήσει είναι οτι το καιμάκι που κάνει είναι συνδυασμός τόσο της ρύθμισης στο μύλο όσο και της ρύθμισης στη δόση του καφέ.
αν π.χ. διαλέξω 2/5 δόση θέλει λίγο πιο ψιλό άλεσμα για να κάνει εντυπωσιακό καιμάκι, ενώ με 3/5 δόση λίγο πιο χοντρό. δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό, ίσως να πετυχαίνει λίγο διαφορετικό tamping ανάλογα τη δόση.
αν περάσω τη μέση στις ρυθμίσεις του μύλου είναι πολύ ψηλό και δεν βγαίνει καθόλου ο καφές.
προς στιγμήν έχω δοκιμάσει μόνο lavazza gran crema. είχα πάρει ένα κιλό και δεν έχει τελειώσει ακόμα.

G.S
05-04-09, 01:23
απο θόρυβο κάνει μια χαρά :p, σίγουρα δεν περνάει απαρατήρητη
Οπότε είναι γενικό χαρακτηριστικό των αυτόματων μηχανών. Άστα, η γειτονιά ξέρει κάθε πότε κάνω καφέ!


καιμάκι κάνει, αρκετό.
αυτό που έχω παρατηρήσει είναι οτι το καιμάκι που κάνει είναι συνδυασμός τόσο της ρύθμισης στο μύλο όσο και της ρύθμισης στη δόση του καφέ.
αν π.χ. διαλέξω 2/5 δόση θέλει λίγο πιο ψιλό άλεσμα για να κάνει εντυπωσιακό καιμάκι, ενώ με 3/5 δόση λίγο πιο χοντρό. δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό, ίσως να πετυχαίνει λίγο διαφορετικό tamping ανάλογα τη δόση.
αν περάσω τη μέση στις ρυθμίσεις του μύλου είναι πολύ ψηλό και δεν βγαίνει καθόλου ο καφές.
Λογικό. Αν βάλεις μικρή δόση και χοντρό άλεσμα, θα βγει νεροζούμι, ενώ η μεγάλη δόση και ψιλό άλεσμα δυσκολεύει πολύ την ροή. Θέλει ισορροπία. Η δικιά μου δεν τα καταφέρνει πολύ καλά στο καϊμάκι. Αλλά βγάζει τουλάχιστον καλό καφέ.


προς στιγμήν έχω δοκιμάσει μόνο lavazza gran crema. είχα πάρει ένα κιλό και δεν έχει τελειώσει ακόμα.
Τον έχω δοκιμάσει. Προτιμώ όμως τον Gran Aroma, σαν γεύση. Κοίτα να τον αποθηκεύσεις σωστά γιατί μετά από 2-3 εβδομάδες θα σου φαίνεται διαφορετικός...

Σήμερα πήρα τον illy - caffe in grani, από το σουπερ. Πολύ καλός. :oneup:

NaGR
05-04-09, 17:01
Η δικιά μου δεν τα καταφέρνει πολύ καλά στο καϊμάκι. Αλλά βγάζει τουλάχιστον καλό καφέ.
κοίτα, και η δικιά μου δεν κάνει το ιδανικό καιμάκι για τον εξής λόγο. δεν έχει πάρα πολλά επίπεδα ο μύλος. μόνο 7. έτσι στο 5 μου βγάζει περίπου μισό εκατοστό καιμάκι (δεν είναι κακό) και στο 4 μόνο στάζει. εάν πειράξω τη ρύθμιση απο το 5 στο 4(επειδή οι αλλαγές φαίνονται μετά τον δεύτερο καφέ που παρασκευάζεις) ο 2ος έχει περίπου ένα δάχτυλο :worthy:καιμάκι. ήθελα δηλαδή το επίπεδο 4,5 στο μύλο. αυτά για τον συγκεκριμένο καφέ. μπορεί σε άλλη ποικιλία να πέφτω κέντρο. μένει να τη βρω μετά απο δοκιμές.



Τον έχω δοκιμάσει. Προτιμώ όμως τον Gran Aroma, σαν γεύση. Κοίτα να τον αποθηκεύσεις σωστά γιατί μετά από 2-3 εβδομάδες θα σου φαίνεται διαφορετικός...
ναι και εγώ δεν ενθουσιάστηκα με τη γεύση, αλλά επειδή τον πήρα για τις αρχικές δοκιμές εστιάζω στο να καταλάβω το μηχάνημα πριν αρχίσω τους πειραματισμούς.
Για την αποθήκευση, όταν άνοιξα το 1 κιλό το χώρισα σε 4 περίπου ίσα κομμάτια και το έβαλα σε πλαστικές σακούλες τροφίμων που έκλεισα αεροστεγώς με ένα μηχανηματάκι.
όχι σε κενό αέρος αλλά με όσο περισσότερο κατάφερα να βγάλω και αεροστεγώς. τώρα 2+ μπορεί και 3 εβδομάδες μετά δεν βλέπω κάποια αλλοίωση.


Σήμερα πήρα τον illy - caffe in grani, από το σουπερ. Πολύ καλός. :oneup:
ποιον, με το κόκκινο ή το μαύρο καπάκι?

G.S
05-04-09, 17:35
κοίτα, και η δικιά μου δεν κάνει το ιδανικό καιμάκι για τον εξής λόγο. δεν έχει πάρα πολλά επίπεδα ο μύλος. μόνο 7. έτσι στο 5 μου βγάζει περίπου μισό εκατοστό καιμάκι (δεν είναι κακό) και στο 4 μόνο στάζει. εάν πειράξω τη ρύθμιση απο το 5 στο 4(επειδή οι αλλαγές φαίνονται μετά τον δεύτερο καφέ που παρασκευάζεις) ο 2ος έχει περίπου ένα δάχτυλο :worthy:καιμάκι. ήθελα δηλαδή το επίπεδο 4,5 στο μύλο. αυτά για τον συγκεκριμένο καφέ. μπορεί σε άλλη ποικιλία να πέφτω κέντρο. μένει να τη βρω μετά απο δοκιμές.
Σίγουρα και ο καφές παίζει ρόλο. Θα δοκιμάσεις μερικούς και θα δεις. Στην δικιά μου οι ρυθμίσεις αλέσματος δεν με ικανοποιούσαν. Στην μικρότερη σκάλα, το άλεσμα δεν ήταν και πολύ ψιλό. Έτσι σήμερα πείραξα λίγο τον grinder. :oops: Πρόσθεσα 4 σκάλες λεπτότερου αλέσματος και ο καφές είναι πολύ καλύτερος. Βέβαια ζορίζεται πιο πολύ, αλλά το θέμα είναι να με ικανοποιεί!


ναι και εγώ δεν ενθουσιάστηκα με τη γεύση, αλλά επειδή τον πήρα για τις αρχικές δοκιμές εστιάζω στο να καταλάβω το μηχάνημα πριν αρχίσω τους πειραματισμούς.
Για την αποθήκευση, όταν άνοιξα το 1 κιλό το χώρισα σε 4 περίπου ίσα κομμάτια και το έβαλα σε πλαστικές σακούλες τροφίμων που έκλεισα αεροστεγώς με ένα μηχανηματάκι.
όχι σε κενό αέρος αλλά με όσο περισσότερο κατάφερα να βγάλω και αεροστεγώς. τώρα 2+ μπορεί και 3 εβδομάδες μετά δεν βλέπω κάποια αλλοίωση.
Σωστότατος!


ποιον, με το κόκκινο ή το μαύρο καπάκι?
Με το κόκκινο καπάκι. Είναι λίγο ακριβός βέβαια, 8 ευρώ - 250 gr, αλλά είναι ωραίος.

NaGR
05-04-09, 17:46
. Έτσι σήμερα πείραξα λίγο τον grinder. :oops: Πρόσθεσα 4 σκάλες λεπτότερου αλέσματος και ο καφές είναι πολύ καλύτερος. Βέβαια ζορίζεται πιο πολύ, αλλά το θέμα είναι να με ικανοποιεί!




4 σκάλες που δεν υπήρχαν?!!!:hmm:
πως το έκανες αυτό? ακούγεται ενδιαφέρον

G.S
05-04-09, 19:17
4 σκάλες που δεν υπήρχαν?!!!:hmm:
πως το έκανες αυτό? ακούγεται ενδιαφέρον
Ο μύλος που έχει η μηχανή ρυθμίζεται στρίβοντας τον δεξιά ή αριστερά. "Βιδώνοντας" τον, κάνει λεπτότερο άλεσμα. Αρχικά, ξεβίδωσα το δοχείο πάνω από τον μύλο και είδα ότι ο μύλος μπορεί να βιδωθεί αρκετά περισσότερο. Έχει μάλιστα τρύπες γύρω γύρω, για να πιάνει ο ρυθμιστής, αλλά και να βιδώνει το δοχείο, το οποίο έχει 13 σκάλες αλέσματος. Έτσι βίδωσα το δοχείο 6 θέσεις παρακάτω! Στην 6η επιπλέον θέση το άλεσμα παραείναι ψιλό και δεν βγαίνει ο καφές. Στην 4η όμως θέση, είναι ότι πρέπει. Οπότε το ρύθμισα εκεί. Βγάζει περισσότερο καϊμάκι και είναι πιο δυνατός ο καφές. Βέβαια βγαίνω από τα στάνταρ της μηχανής και ζορίζεται λίγο, αλλά τώρα βγάζει πολύ καλύτερο καφέ...

Patentman
05-04-09, 23:52
Δεν ειναι μονο το αλεσμα.
Ειναι και ο καφες, αυτος παιζει τεραστιο ρολο στο ποσο καϊμακι θα βγαλει.
Εγω ας πουμε βαζω λιγο αλεσμενο για εσπρεσο και μετα βαζω εναν που ειναι για αμερικανικο καφε (για καφετιερα γαλλικου) και ειναι χοντροκομμενος. Και ομως, βγαζει πολυ, μα πολυ καϊμακι. Πιο πολυ απ`οτι φανταζεστε, σαν να ηταν φραπε...

Με αλλον καφε δεν βγαζω ουτε δραμι απο καϊμακι. Ειναι που θα πεσεις.

Παντως ο Douwe Egberts espresso βγαζει και αυτος πολυ καϊμακι.


ΥΓ. τον νες και τον φραπε με βλεπω να τον κοβω τελειως.

G.S
06-04-09, 00:25
Δεν ειναι μονο το αλεσμα.
Ειναι και ο καφες, αυτος παιζει τεραστιο ρολο στο ποσο καϊμακι θα βγαλει.
Εγω ας πουμε βαζω λιγο αλεσμενο για εσπρεσο και μετα βαζω εναν που ειναι για αμερικανικο καφε (για καφετιερα γαλλικου) και ειναι χοντροκομμενος. Και ομως, βγαζει πολυ, μα πολυ καϊμακι. Πιο πολυ απ`οτι φανταζεστε, σαν να ηταν φραπε...
Χμμ, θα το δοκιμάσω. Βέβαια τον μπασταρδεύουμε λίγο!


Παντως ο Douwe Egberts espresso βγαζει και αυτος πολυ καϊμακι.
Μήπως τον έχεις δει πουθενά σε κόκκους; Μόνο αλεσμένο βρίσκω.


ΥΓ. τον νες και τον φραπε με βλεπω να τον κοβω τελειως.
Και καλά θα κάνεις. Ο Nescafe είναι ο χειρότερος καφές. Εγώ τον έχω κόψει εδώ και 10 χρόνια γιατί μου δημιουργούσε πρόβλημα.

Patentman
06-04-09, 00:29
Οχι σε κοκκους δεν τον εχω βρει.
Καλα κανεις και παιρνεις κοκκους εφοσον μπορεις να τον αλεσεις.
Αν πας στο ΙΚΕΑ παρε απο κει κοκκους, δεν βγαζουν καϊμακι αλλά ο καφες ειναι πολυ καλος.

NaGR
06-04-09, 01:38
patentman είναι τέτοια η επιμονή σου στο ΙΚΕΑ που άμα παω θα πάρω μόνο για το γαμώτο.
έχεις πάρει κάποια συγκεκριμένη ποικιλία ή έχει μόνο μια?

link που βρήκα
http://www.ikea.com/ms/en_CA/img/press_room/IKEA_Food_Coffee_en.pdf
http://www.theikeaway.ca/en/wwd-programs-community-utz.html
απο που είναι ο δικός σου καφές patentman σύμφωνα με τα λινκ?

Alex_Under
06-04-09, 14:16
Βρήκα φωτογραφία από το τσουβαλάκι που πήρα από τα Μάκρο.
Είναι αυτό:
http://www.kawosfera.pl/_var/gfx/96529c5048cfbdb0ef3d5181242effd6.jpg

Έχει κανείς άποψη περί τούτου? Κανείς που να το έχει δοκιμάσει?

Theodore41
06-04-09, 14:59
μύλο/grinder εκτός απο τα Coffeeway που αλλού θα μπορούσα να βρω στην Αθήνα?
Ποσα λεφτα μπορεις να διαθεσεις αγαπητε;
Απο το ποσα μπορεις,θα πρεπει να αρχισεις,γιατι οι διαφορες στις τιμες των μυλων,ειναι ασυλληπτες.Απο 50 Ευρω,που λεει ο λογος,μεχρι 2 χιλιαρικακια.(Και βεβαια,η τιμη,δεν ειναι ασχετη με την ποιοτητα).
Παντως να ξερεις,οτι εαν εχεις ευχερεια με το Ιντερνετ,μπορεις να κοιταξεις σε Ιταλικα μαγαζια,μπορω να σου πω εγω ενα πχ,που εχουν και μυλους,οπως και μηχανες,σε πολυ καλες τιμες.
Εγω πχ,γλυτωσα 600 Ευρωπουλα απο μια τετοια αγορα.
Και εχω αγορασει δυο πραγματα απ αυτους,και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Λεγεται, EspressoCoffeeShop,και τα πραγματα τα στελνει με Fedex στο σπιτι σου.
Ψαξε πρωτα εδω,και μετα κοιτα κι εκει.
Αμα αποκτησεις καποια εικονα,γραψε μας,και ολο και κατι θα βρουμε να σου πουμε.

........Auto merged post: Theodore41 πρόσθεσε 2 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ο μύλος που έχει η μηχανή ρυθμίζεται στρίβοντας τον δεξιά ή αριστερά. "Βιδώνοντας" τον, κάνει λεπτότερο άλεσμα. Αρχικά, ξεβίδωσα το δοχείο πάνω από τον μύλο και είδα ότι ο μύλος μπορεί να βιδωθεί αρκετά περισσότερο. Έχει μάλιστα τρύπες γύρω γύρω, για να πιάνει ο ρυθμιστής, αλλά και να βιδώνει το δοχείο, το οποίο έχει 13 σκάλες αλέσματος. Έτσι βίδωσα το δοχείο 6 θέσεις παρακάτω! Στην 6η επιπλέον θέση το άλεσμα παραείναι ψιλό και δεν βγαίνει ο καφές. Στην 4η όμως θέση, είναι ότι πρέπει. Οπότε το ρύθμισα εκεί. Βγάζει περισσότερο καϊμάκι και είναι πιο δυνατός ο καφές. Βέβαια βγαίνω από τα στάνταρ της μηχανής και ζορίζεται λίγο, αλλά τώρα βγάζει πολύ καλύτερο καφέ...

Ποσα δευτερολεπτα κανει να βγει ο καφες απο το στομιο;Για μετρα,και γραψτο μας.

........Auto merged post: Theodore41 πρόσθεσε 2 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Σε κοκκους,παρτε Hausbrandt Gourmet.Μιλαμε για πολυ καφε.Θυμηθειτε με.

Patentman
06-04-09, 17:59
NaGR
O Coffee whole beans dark roast ειναι.

G.S
07-04-09, 10:07
Ποσα δευτερολεπτα κανει να βγει ο καφες απο το στομιο;Για μετρα,και γραψτο μας.
Από την στιγμή που ξεκινά να τρέχει ο καφές, κάνει 15-16 δευτερόλεπτα για να βγει μια δόση των 35 ml που έχω ρυθμίσει. Νομίζω είναι λίγο πιο γρήγορο απ'ότι πρέπει.

Theodore41
07-04-09, 10:34
Οι γκουρου του εσπρεσσο,λενε,οτι πρεπει ο χρονος,να ειναι απο 25,εως 30 sec.

Alex_Under
07-04-09, 10:38
25" όμως για μονή ή διπλή δόση? Γιατί απόσο ξέρω η διπλή δόση είναι περίπου 50ml.
Και εγώ με κανονική ροή (την περίφημη "ουρά του ποντικού") και σε 25" γεμίζω 50ml.

G.S
07-04-09, 10:54
Τα περίπου 25 δευτ. είναι για μονή δόση.
Το wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Espresso) λέει το εξής: "An ideal shot of espresso should take between 20 and 30 seconds to arrive, timed from when the brew cycle begins (including any preinfusion stage, during which the puck is soaked in hot water under reduced pressure)". Για δόση 25-30 ml.
Βέβαια λέει ότι τα 20-30 δευτ. δεν είναι από την στιγμή που ξεκινά να τρέχει ο καφές. Σε αυτή την περίπτωση η δικιά μου κάνει 22 δευτ. για 35 ml. Οπότε καλά είναι.

Alex_Under
07-04-09, 10:58
Βέβαια λέει ότι τα 20-30 δευτ. δεν είναι από την στιγμή που ξεκινά να τρέχει ο καφές. Σε αυτή την περίπτωση η δικιά μου κάνει 22 δευτ. για 35 ml.

Αμμ..εκεί σε θέλω μάστορα... Αυτό ίσως είναι και η σημαντικότερη λεπτομέρεια. Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε τα πράγματα είναι πολύ ρευστά γιατί από την στιγμή που γυρνάς τον διακόπτη, η κάθε μηχανή έχει διαφορετικό χρόνο ανταπόκρισης. Μέχρι δηλαδή να περάσει από τους σωλήνες της το ζεστό νερό και να καταλλήξει στην ντουζιέρα και από κει στον καφέ. Από την άλλη, τα πορταφίλερ δεν έχουν όλα τρύπες ίδιου διαμετρήματος με αποτέλεσμα να επιτρέπουν λιγότερη ή περισσότερη ροή από αυτές.

G.S
07-04-09, 11:05
Εμένα ας πούμε, κάνει αρχικά μια διαδικασία 7 δευτερολέπτων να ρίξει ζεστό νερό στον καφέ και μετά αρχίζει να τρέχει ο καφές όπου κάνει 16 δευτ.. Ίσως θα έπρεπε να έλεγαν τον χρόνο από την στιγμή που ξεκινά να τρέχει, αφού η κάθε μηχανή είναι διαφορετική...

Theodore41
07-04-09, 13:55
25" όμως για μονή ή διπλή δόση? Γιατί απόσο ξέρω η διπλή δόση είναι περίπου 50ml.
Και εγώ με κανονική ροή (την περίφημη "ουρά του ποντικού") και σε 25" γεμίζω 50ml.
Ο μονος,βγαινει απο αλλο φιλτρακι,απο εκεινο του διπλου και εχει και αλλη ποσοτητα,αρα τελικα,βγαινει πανω κατω στον ιδιο χρονο.
Αν εχεις μυλο,μπορεις να ρυθμισεις την κατασταση,για να βγαινει ενταξει.
Χωρις μυλο,δεν ειναι ευκολο,γιατι δεν μπορεις να ρυθμισεις.
Παντως να ξερεις,οτι ο οος καφες,ειναι πολυ συσκολοτερο να γει ενταξει,πο ο,τι ο διπλος.
Οι Αμερικανοι, που διαβαζω,φτιαχνουν διπλο.και καθαριζουν.
Οι δοσεις για το ονο ειναι απο 7-9 g,αναλογα με το καλαθακι,και ο διπλος,απο 14-18g,παλι αναλογα με το καλαθακι.
Οι μεγαλες μηχανες,μπορουν να παρουν ολα τα καλαθακια,απο 7-21g,που ειναι για τριπλο.

........Auto merged post: Theodore41 πρόσθεσε 1 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αμμ..εκεί σε θέλω μάστορα... Αυτό ίσως είναι και η σημαντικότερη λεπτομέρεια. Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε τα πράγματα είναι πολύ ρευστά γιατί από την στιγμή που γυρνάς τον διακόπτη, η κάθε μηχανή έχει διαφορετικό χρόνο ανταπόκρισης. Μέχρι δηλαδή να περάσει από τους σωλήνες της το ζεστό νερό και να καταλλήξει στην ντουζιέρα και από κει στον καφέ. Από την άλλη, τα πορταφίλερ δεν έχουν όλα τρύπες ίδιου διαμετρήματος με αποτέλεσμα να επιτρέπουν λιγότερη ή περισσότερη ροή από αυτές.

Σ αρεσει,δε σ αρεσει,ετσι το μετρανε φιλε μου.

Alex_Under
07-04-09, 14:13
Φίλε Θόδωρα, ΚΑΙ grinder έχω, ΚΑΙ μονό φιλτράκι για τον μονό εσπρέσσο ΚΑΙ διπλό φιλτράκι για τον διπλό εσπρέσσο.
Και ΟΧΙ δεν βγαίνει στον ίδιο χρόνο. Η μόνη διαφορά ανάμεσα στα φίλτρα είναι το ύψος τους. Σύμφωνα με την απλή λογική το μονό φίλτρο που πέρνει λιγότερο καφέ παρουσιάζει και λιγότερη αντίσταση στο νερό που προσπαθεί να το διαπεράσει και όχι λιγότερη όπως υποννοείς.

Τέλος πάντων, εγώ δεν το μετράω με τον χρόνο πλέον αλλά με το πόση ποσότητα βγαίνει με κανονική ροή. Αν ήταν να κρατάω χρονόμετρο και να έχω κατα τύχη αλέσει πιο χοντρά απόσο πρέπει, και μου βγει ποσότητα καφέ όσο ενός φλιτζανιού γαλλικού, τι να το κάνω τότε? Για να λέω "Αααα ο καφές μου είναι πάντα στα 25" ' ???

Όπως και σε πολλά άλλα πράγματα και εδώ, το μέγεθος μετράει... :oops:

Theodore41
07-04-09, 14:48
Μα εννοειται,οτι τα 25 sec,ειναι για να βγαινει ενας καφες καμια 60ρια ml,για το διπλο,και καμια 30ρια,για το μονό.Οχι αντε,οσο βγει στα 25sec.Εννοειται.
Αλλά σου ξαναλεω,οτι ο μονός,ειναι πολυ δυσκολο να βγει καλος.
Ετσι κι εγω,εδω και κανα 6μηνο,πινω μονο διπλο,βαζοντας 14g στο καλαθακι.
Καποτε εβαζα και 16 και 18,αλλα το κατεβασα,για λογους καφεινης.
Εννοειται,οτι εχω καλαθακια,για 7,9,14,16,18,21g.
Και το χερουλι,ή portafilter,οπως το λενε οι Αμερικανοι,το εχω κοψει απο κατω,ωστε να φαινεται ο καφες που βγαινει,πως βγαινει.
Αμα θελεις,σου βαζω κανα λινκ, να δεις τη φωτο σε καποια σιτε.

xromas
08-04-09, 23:19
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!! ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΦΕ.....ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ
ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ!!!!BUDGET 100euro +20!!
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΕΘΕΙ Ή ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΤΟΙΜΑ ΦΑΚΕΛΑΚΙΑ!!!!
ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΞΑ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΕΣ ESPRESSO!!!!
KRUPS VIVO F880 99euro(ηλεκτρονική)
AEG EA130 79euro(saturn)
AEG EA120 57euro(carrefour)
TΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ??ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΤΗΝ ΚΛΑΣΣΙΚΗ-OLD SCHOOL- ΙΤΑΛΙΚΗ ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ STELLA ΚΑΙ ΚΑΦΕ LAVAZZA qualita rossa!!!!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!
ΦΥΣΙΚΑ, ΑΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΗΧΑΝΗΣ Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ!!!!

seeker4all
09-04-09, 20:03
Επειδή τυγχάνει να είμαι καψούρης με τον espresso και επειδή είναι μεγάλη κουβέντα ο καλός καφές σας δίνω το παρακάτω site για να μάθετε εκεί όλα τα μυστικά του.
http://coffeegeek.com/
Απο κει και πέρα εν συντομία:
* Αποφύγετε τις γνωστές εταιρίες ηλεκτρονιών ειδών, υπάρχουν ειδικές. Οι pavoni είναι κορυφαίες αλλά και πανάκριβες. Επίσης αν θέλετε να αγοράσετε μην σκεφτείτε καν να αγοράσετε οποιαδήποτε δεν έχει σύστημα ESE (easy serving) που χρησιμοποιεί κάψουλες συμπιεσμένου καφέ και βγάζει το καλύτερο espresso.
* Illy και μόνον Illy και όπως είπα παραπάνω κάψουλες.
* Η ποσότητα πρέπει να είναι συγκεκριμένη (9γρ αν δεν κάνω λάθος) όπως και ο χρόνος από την στιγμή που θα αρχίζει να στάζει (νομίζω 18"). Αυτά όμως είναι όλα στην θεωρία μιας και η κάθε εταιρία καφέ ανάλογα με το πόσο χοντροκόβει τον καφέ και η κάθε εταιρία μηχανών με το πόση πίεση διαθέτει, τα κάνουν μπάχαλο.

Για αυτό το λόγο επισκεφτείτε το ειδικό site όπου θα αντλήσετε πολύτιμες πληροφορίες για οτιδήποτε αφορά τον καφέ, ακόμα και το πως να τον διακοσμήσετε με το αφρόγαλο.... :oneup:
25743

Στην υγειά σας...!


a) Illy?
b) ... σύστημα ESE (easy serving)?

a) Θα αγόραζες ένα τραπέζι από (π.χ ΙΚΕΑ) εάν είχες την δυνατότητα να αγοράσεις ένα άλλο χειροποίητο σε καλύτερη τιμή?
b) Δηλαδή προτιμάς κατεψυγμένο κρέας αντί για φρέσκο / κάψουλες συμπιεσμένου καφέ ή φρεσκοαλεσμένο espresso?

ας το συζητήσουμε αν θέλεις....

sporos
12-04-09, 17:36
Εχει ο Κωτσόβολος προσφορά την Izzy 1415B (δείτε την εδώ (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=88341)), από 80€ --> 55€. Επειδή ταιριάζει σ' αυτά που ψάχνω (μερίδες ESE αλλά και χύμα, 1400W, συμμαζεμένη σε διαστάσεις) αλλά θα ήθελα την γνώμη σας... Αξίζει? :hmm:

therion
12-04-09, 19:18
Aν διαβασες τις προηγουμενες σελιδες,καποιοι που εχουν αυτη την καφετιερα,λενε πωσ κανει μεν καλο καφε,αλλα το ακροφυσιο για τον καπουτσινο είναι πολυ χαλια,δεν ειναι ικανο να φτιαξει καλο αφρογαλο,ουτε αυτη όυτε καμία απο τις φθηνες πιστευω.Εγώ εχω την krups 4020 και δεν εχω καταφερει να πετυχω αφρογαλο.Σκεφτομαι να παρω αλλη λοιπον και θα ήθελα τη γνώμη σας.Βρηκα ενα site με καφετιερες και εχω ξεχωρισει καποιες.H μια που μου αρεσει ειναι αυτη http://www.aboutespresso.com/product_details.php?category_id=48&item_id=131 και η άλλη αυτη http://www.aboutespresso.com/product_details.php?category_id=48&item_id=130 ποια προτεινετε;

Alex_Under
12-04-09, 19:46
Όσοι δεν μπορείτε να κάνετε αφρόγαλα, έχετε ποτέ καθαρίσει με ειδικό φάρμακο για άλατα την καφετιέρα σας και ιδίως να αφήσετε να τρέξει νερό με φάρμακο από το ακροφύσιο? Το ότι δεν έχει πίεση και δεν μπορεί να κάνει αφρόγαλα μπορεί να οφείλεται και στο ότι είναι βουλωμένο.

therion
12-04-09, 20:06
Δεν ειναι καθολου βουλωμενο.Και ο ατμος που βγαζει μου φαινεται πολυ δυνατος.Για αυτο λεω να δοκιμασω μια απο της gaggia

Alex_Under
12-04-09, 21:12
Αν ο ατμός που βγαίνει είναι πολύ δυνατός τότε δεν φταίει η καφετιέρα που δεν γίνεται το αφρόγαλα φίλε μου. Αντί να ξοδευτείς νομίζοντας ότι είναι χαλασμένη και να πάρεις μια άλλη που το πιθανότερο είναι να σου δώσει το ίδιο και χειρότερο αποτέλεσμα, γιατί δεν καλείς κανέναν γνωστό σου σπίτι σου που να τυχαίνει να ξέρει να κάνει αφρόγαλα και να δοκιμάσει στην μηχανή σου?

Στο ξαναλέω. Εφόσον υπάρχει καλή πίεση ατμού κατά 99,99% φταίει το χέρι του barista που δεν γίνεται το αφρόγαλα. Μη ξοδεύεσαι τζάμπα. Εγώ έχω καφετιέρα των 49€ και κάνω απίθανο αφρόγαλα.

Υ.Γ. Στα πλαίσια του πειραματισμού μου με διάφορα γάλατα, δοκίμασα και το mmmmilk της Δέλτα. Παιδιά απίθανο αποτέλεσμα, και σε ζεστό αφρόγαλα αλλά και σε κρύο χτυπημένο για freddo. Όσο κι αν δεν "πάω" την εν λόγω εταιρία (επειδή έκλεισε μονάδες εδώ στην Β.Ελλάδα) μπορώ να πω ότι με το mmmmilk έχω πετύχει το καλύτερο αποτέλεσμα.

Patentman
12-04-09, 21:30
Ειναι και ποσο γαλα θα βαλεις στο μπρικι.

Για κρεμα σε freddo και το φρεσκο γαλα Δωδωνη ειναι τελειο. Βλεπεις δεν αγοραζω γαλα που ειναι πιο ακριβο απο την βενζινη. Ετσι και με Δωδωνη μια χαρα γινεται, να μην πω κια καλυτερα.

and64
12-04-09, 22:23
Αν ο ατμός που βγαίνει είναι πολύ δυνατός τότε δεν φταίει η καφετιέρα που δεν γίνεται το αφρόγαλα φίλε μου. Αντί να ξοδευτείς νομίζοντας ότι είναι χαλασμένη και να πάρεις μια άλλη που το πιθανότερο είναι να σου δώσει το ίδιο και χειρότερο αποτέλεσμα, γιατί δεν καλείς κανέναν γνωστό σου σπίτι σου που να τυχαίνει να ξέρει να κάνει αφρόγαλα και να δοκιμάσει στην μηχανή σου?

Στο ξαναλέω. Εφόσον υπάρχει καλή πίεση ατμού κατά 99,99% φταίει το χέρι του barista που δεν γίνεται το αφρόγαλα. Μη ξοδεύεσαι τζάμπα. Εγώ έχω καφετιέρα των 49€ και κάνω απίθανο αφρόγαλα.

Υ.Γ. Στα πλαίσια του πειραματισμού μου με διάφορα γάλατα, δοκίμασα και το mmmmilk της Δέλτα. Παιδιά απίθανο αποτέλεσμα, και σε ζεστό αφρόγαλα αλλά και σε κρύο χτυπημένο για freddo. Όσο κι αν δεν "πάω" την εν λόγω εταιρία (επειδή έκλεισε μονάδες εδώ στην Β.Ελλάδα) μπορώ να πω ότι με το mmmmilk έχω πετύχει το καλύτερο αποτέλεσμα.

Εμένα πάλι με mmilk ακόμα και στην lavazza του φίλου που βγάζει σχεδόν μόνη της καλό αφρόγαλα δεν μου εχει βγει 2-3 φορες που εχω προσπαθήσει (με σχεδόν ζεστό γάλα πρέπει να ομολογήσω, αν και με ζεστό family πχ μια χαρά βγαίνει, με τη μια για 3 φλυτζάνια!!!!:what:)

therion
12-04-09, 22:50
Συγνώμη ρε παιδια,μπορει να μην ειμαι επαγγελματιας αλλα,στο μαγαζι που δουλευω(καφετερια)εχω δοκιμασει να κανω αφρογαλα στην μηχανη αυτη.Μπορει να μην ειμαι μπαριστας αλλα εχω πετυχει τουλαχιστον να γινει ενα μετριο αφρογαλο,με αρκετο ογκο,με λιγες φουσκαλιτσες.Ο μπαριστας εχει φτιαξει πολυ καλο αφρογαλο με καυτη μοτα χωρις να την εχει στην καταψυξη,και μαλιστα με γάλα εκτος ψυγειου.Εχω δοκιμασει τα παντα στην krups.Το μαρκουτσι στην επιφάνεια του γαλαχτος,μετα εχω δοκιμασει στην μέση,μετα πάνω κατω,και πάλι τιποτα.Εχω δοκιμασει νουνου φαμιλι και πρασινό και μπλε,επισης μιρατα απο σκλαβενιτη.Με το μονο που ειχα περισσοτερα αποτελεσματα,ηταν το πρασινο της φαμιλι,αλλα και πάλι δεν ηταν καλο το αφρογαλο.Εχω επισης δοκιμασει την μοτα να να πλαγιαστη και να ειναι ισια,και πάλι τιποτα.Παρατηρω οτι δεν δημιουργητε δινη,και το γάλα δεν περιστρέφεται,ουτε φουσκωνει.Μονο φουσκαλες σημιουργουντε,που όταν κατσουν,μας μενει ενα ζστο γαλα.Λιγο κακαο να βάλω μεσα και γινεται σοκολατιτσα στην τελικη

G.S
13-04-09, 17:55
Να προσέχετε να μην αφήνετε την καφετιέρα χωρίς νερό όταν δουλεύει, γιατί παίρνει αέρα το μπόιλερ και πέφτει η πίεση. Οπότε δεν βγάζει τον καλύτερο καφέ και δεν έχει πολύ πίεση ο ατμός, οπότε έχει επίπτωση και στο αφρόγαλα. Αν πάρει αέρα, γεμίστε μια μεγάλη κούπα ζεστό νερό από το ακροφύσιο.



Εχει ο Κωτσόβολος προσφορά την Izzy 1415B (δείτε την εδώ (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=88341)), από 80€ --> 55€. Επειδή ταιριάζει σ' αυτά που ψάχνω (μερίδες ESE αλλά και χύμα, 1400W, συμμαζεμένη σε διαστάσεις) αλλά θα ήθελα την γνώμη σας... Αξίζει? :hmm:
Για 55 ευρώ μια χαρά είναι.

georgebest
14-04-09, 00:58
Εχει ο Κωτσόβολος προσφορά την Izzy 1415B (δείτε την εδώ (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=88341)), από 80€ --> 55€. Επειδή ταιριάζει σ' αυτά που ψάχνω (μερίδες ESE αλλά και χύμα, 1400W, συμμαζεμένη σε διαστάσεις) αλλά θα ήθελα την γνώμη σας... Αξίζει? :hmm:

Εγώ έχω την συγκεκριμένη. Διάβασε τα ποστ μου λίγες σελίδες πιο μπροστά. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος για τα λεφτά της και κάνει και καλό αφρόγαλα.εγώ την είχα πάρει 49 ευρώ.

sporos
14-04-09, 14:50
Τελικά παρήγγειλα την Izzy 1415Β με 55 ευρώπουλα (δεν υπήρχε στο κατάστημα). Παρασκευή θα την έχω, αγόρασα και ένα χρυσό Lavazza να ξεκινήσω δοκιμές... Το θέμα είναι ότι λόγω νηστείας θα κάνω εσπρεσάκι... :)
Και από Κυριακή απόγευμα, μετά το κατσικάκι... αρχίζουν οι πρόβες για το αφρόγαλα..:lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.