PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2009



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

rena
01-01-09, 10:49
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!
Εχω αγορασει μια μηχανη esresso, συγκεκριμένα την krups xp7240.Εχει κανείς εμπειρία απο την συγκεκριμένη μηχανή? Διοτι ενώ απο καιμάκι "σκίζει" , δεν τα καταφέρνω καθόλου με το αφρογαλα. Any help? :)

Συνέχεια από εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=151094

and64
01-01-09, 12:01
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!
Εχω αγορασει μια μηχανη esresso, συγκεκριμένα την krups xp7240.Εχει κανείς εμπειρία απο την συγκεκριμένη μηχανή? Διοτι ενώ απο καιμάκι "σκίζει" , δεν τα καταφέρνω καθόλου με το αφρογαλα. Any help? :)

Καλή χρονια και σε σένα και :welcome:

Βλέπω οτι παρότι ανέβηκες κατηγορία τιμής προτίμησες εντελώς αυτόματη χωρίς ακροφύσιο για γάλα οπότε δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω...

Για την ιστορία δες εδώ (http://coffeegeek.com/guides/frothingguide) πως φτιάχνεις αφρόγαλα αλλά αυτό προυποθέτει ακροφύσιο...

smav
07-01-09, 11:43
Καλή χρονιά σε όλους!

Μήπως ξέρει κανείς πώς λειτουργούν οι παρακάτω μηχανές και αν φτιάχνουν ικανοποιητικό καφέ;

http://www.cookshop.gr/ProductDetail.aspx?nodeSerial=001001001002006001&nodeId=73&productId=448

http://www.cookshop.gr/ProductDetail.aspx?nodeSerial=001001001002006001&nodeId=73&productId=459

Georgevtr
07-01-09, 12:02
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!
Εχω αγορασει μια μηχανη esresso, συγκεκριμένα την krups xp7240.Εχει κανείς εμπειρία απο την συγκεκριμένη μηχανή? Διοτι ενώ απο καιμάκι "σκίζει" , δεν τα καταφέρνω καθόλου με το αφρογαλα. Any help? :)
Ακριβώς τήν ίδια έχουμε!
Αφησέτην να ζεσταθεί και να δουλέψει μόνο με νεράκι.Έπειτα θα χεις αφρόγαλα τέλειο.

no_logo
07-01-09, 12:09
αφρόγαλο πολύ καλύτερο από την μηχανή κάνει το μίξερ του φραπέ
το γάλα θα πρέπει να είναι κρύο

pgp69
08-01-09, 19:26
καλησπερίζω την παρέα,
διάβασα όλο το thread και νομίζω με κατατοπίσατε σε ένα πολύ μεγάλο μέρος για το θέμα Espresso, cappuccino κτλπ
θα ήθελα μια τελευταία άποψη για 2 μηχανές η μια έχει γραφτή επανελημμένα εδώ (για τα καλά και τα κακά της) η άλλη όχι αλλα σαν όνομα γράφτηκε ότι είναι από τις καλές.
ποια μου προτείνεται να αγοράσω για να πίνω cappuccino αξιοπρεπώς χωρίς μεγάλες απαιτήσεις λόγο ότι τώρα ξεκινάω να πίνω τον ενλόγω cafe μιας και ήμουνα κολλημένος με nescafe.

1) Krups XP4020
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=9679

2) Gaggia Evolution Silver
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=49781

vagel7
10-01-09, 01:03
Καλησπέρα παιδιά, αγόρασα σήμερα απο Κωτσόβολο την "Krups XP4020" ποιό καλό παιδί θα με κατατοπίσει πως φτιάχνετε ο Fredo Espresso γιατί είμαι λίγο άσχετος...αν γίνεται κάποιο παιδί που έχει την ίδια μηχανή με μένα θα ήταν ακόμα καλύτερα!
Βασικά προσπάθησα να φτιάξω μόνος μου, αλλά δεν τα κατάφερα θα έλεγα. Δηλαδή καλούτσικος βγήκε, αλλά από καιμάκι τίποτα :( μήπως φταίει ο καφές που χρησιμοποιώ? δεν βρήκα τον lavazza black που προτίνετε, και πήρα έναν Illy σε σκόνη. Κάτι ακόμα, η δόση που βάζουμε στην μεζούρα είναι μιας χρήσης έτσι? (αν είπα βλακεία συνχωρέστε με, θα μάθω :))

and64
10-01-09, 01:18
Καλησπέρα παιδιά, αγόρασα σήμερα απο Κωτσόβολο την "Krups XP4020" ποιό καλό παιδί θα με κατατοπίσει πως φτιάχνετε ο Fredo Espresso γιατί είμαι λίγο άσχετος...αν γίνεται κάποιο παιδί που έχει την ίδια μηχανή με μένα θα ήταν ακόμα καλύτερα!
Βασικά προσπάθησα να φτιάξω μόνος μου, αλλά δεν τα κατάφερα θα έλεγα. Δηλαδή καλούτσικος βγήκε, αλλά από καιμάκι τίποτα :( μήπως φταίει ο καφές που χρησιμοποιώ? δεν βρήκα τον lavazza black που προτίνετε, και πήρα έναν Illy σε σκόνη. Κάτι ακόμα, η δόση που βάζουμε στην μεζούρα είναι μιας χρήσης έτσι? (αν είπα βλακεία συνχωρέστε με, θα μάθω :))

Μεγειά η μηχανή, την έχω και εγώ για τα λεφτά της φτιάχνει καλό espresso!

Τώρα για fredo, θέλει κατα πάσα πιθανοτητα μπλέντερ να χτυπηθεί μαζί με τριμμένο πάγο και ζάχαρη (αν βάζεις) για να αποκτησει αυτή την κρεμώδη υφή! Εγω πήρα ενα μπλεντερ (νομίζω οτι ειναι izzy) για να χτυπάω αφρόγαλα για capuccino fredo και δοκίμασα κάποιες φορες να φτιάξω espresso αλλα δεν πετυχε το πείραμα υποθέτω οτι θέλει πολύ δυνατό μοτέρ και ελάχιστο χτύπημα...

Όσο για τον lavazza, δοκίμασε την τύχη σου σε Βασιλόπουλο, carrefour (δεν ξερω και που μενεις) αξίζει σαν καφές! Το κάθε shot ειναι μιας χρήσης ναι...;)

vagel7
10-01-09, 01:36
Μεγειά η μηχανή, την έχω και εγώ για τα λεφτά της φτιάχνει καλό espresso!

Τώρα για fredo, θέλει κατα πάσα πιθανοτητα μπλέντερ να χτυπηθεί μαζί με τριμμένο πάγο και ζάχαρη (αν βάζεις) για να αποκτησει αυτή την κρεμώδη υφή! Εγω πήρα ενα μπλεντερ (νομίζω οτι ειναι izzy) για να χτυπάω αφρόγαλα για capuccino fredo και δοκίμασα κάποιες φορες να φτιάξω espresso αλλα δεν πετυχε το πείραμα υποθέτω οτι θέλει πολύ δυνατό μοτέρ και ελάχιστο χτύπημα...

Όσο για τον lavazza, δοκίμασε την τύχη σου σε Βασιλόπουλο, carrefour (δεν ξερω και που μενεις) αξίζει σαν καφές! Το κάθε shot ειναι μιας χρήσης ναι...;)

Καταρχάς σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, δεν περίμενα καν ότι θα πάρω απάντηση σήμερα! :oneup:
Όταν λές μπλέντερ αυτό του φραπέ μας κάνει ε? έχω ένα δυνατό!
Να σε ρωτήσω κάτι άλλο, στην μηχανή από πίσω έχει ένα δοχείο για ο νερό έτσι? το δοχείο αυτό το γεμίζουμε μέχρι το MAX νερό ή για όσους καφέδες θέλουμε να κάνουμε? Π.χ. αν θέλω να κάνω έναν καφέ, μετράω στην κούπα την δόση και βάζω στο δοχείο το ανάλογο νερό που θα χρειαστεί σωστά?

Οπότε μετά από αυτό το στάδιο, παίρνουμε τον "espresso" που έχουμε και τον ρίχνουμε σε ένα ποτήρι του fredo μαζί με την ζάχαρη και τριμένο πάγο και τα χτυπάμε για λίγο για να γίνει ο αφρός σωστά?

and64
10-01-09, 01:47
Καταρχάς σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, δεν περίμενα καν ότι θα πάρω απάντηση σήμερα! :oneup:
Όταν λές μπλέντερ αυτό του φραπέ μας κάνει ε? έχω ένα δυνατό!
Να σε ρωτήσω κάτι άλλο, στην μηχανή από πίσω έχει ένα δοχείο για ο νερό έτσι? το δοχείο αυτό το γεμίζουμε μέχρι το MAX νερό ή για όσους καφέδες θέλουμε να κάνουμε? Π.χ. αν θέλω να κάνω έναν καφέ, μετράω στην κούπα την δόση και βάζω στο δοχείο το ανάλογο νερό που θα χρειαστεί σωστά?

Οπότε μετά από αυτό το στάδιο, παίρνουμε τον "espresso" που έχουμε και τον ρίχνουμε σε ένα ποτήρι του fredo μαζί με την ζάχαρη και τριμένο πάγο και τα χτυπάμε για λίγο για να γίνει ο αφρός σωστά?

Ε, αφού ειδα το μήνυμα είπα να απαντήσω σήμερα και όχι αύριο!:lol:

Μπλέντερ εννοώ κάποιο που να κάθεται μόνο του στον πάγκο (τέτοιο εχω, δεν μπορώ να στο εξηγήσω καλύτερα) ή ακόμα καλύτερα ενα κλασικό μπλέντερ που χτυπάς τα πάντα που συνήθως είναι πανίσχυρο!

Το tank γεμιζε το ανάλογα τη χρήση. Δλδ αν ειναι να φτιάξεις ενα καφε σήμερα και ενα 4 μέρες μετά ε τότε μην το γεμίζεις γιατί θα μαζεύει άλατα τσάμπα! Εγω το γεμίζω συνήθως γιατί την χρησιμοποιώ καθημερινά και παρότι βάζω πάντα εμφιαλωμένο νερό μέσα και πάλι πιάνει.
Βεβαια φρόντισε πάντα να εχει μεσα μια ποσότητα νερού γιατι δεν ειναι φίλτρου όσο νερό βάζεις τόσο καφέ βγάζει! Χρησιμοποιεί και για την ψύξη της αντλιας νερό γιαυτό και μαζεύεται και στο συρταράκι κάτω;)

vagel7
10-01-09, 01:56
Μάλιστα κατάλαβα, ευχαριστώ φίλε μου!

Ποτηράκια για fredo espresso που θα βρώ? ξέρετε απο εκείνα τα Illy τα ωραία :)
Αύριο το πρωί με βλέπω για ψώνια, Lavazza black, καμιά 6άδα ποτηράκια σίγουρα, και αν βρώ κανέναν καλό παγοθραύστη!

and64
10-01-09, 02:25
Μάλιστα κατάλαβα, ευχαριστώ φίλε μου!

Να ΄σαι καλα δεν κάνει τίποτα:)

Ποτήρια δεν ξέρω που μπορείς να βρείς για freddo, μάλλον πρέπει να ψάξεις την illy ή καμια άλλη εταιρία, αυτές θα έχουν! Στο google μου έβγαλε αυτό (http://www.singleserveespresso.com/archives/2006/08/serse_freddo_glasses_for_cold.php)...

pgp69
10-01-09, 22:41
τελικά σήμερα πήρα και εγώ και κατέληξα σε αυτή λόγο ότι ήτανε λίγα W παραπάνω
Gaggia Evolution Silver
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=49781

από θέμα cafe το ψιλό παλεύω ακόμα αλλα πιστεύω αρχη είναι, :rolleyes:
ήθελα να ρωτήσω κάτι όταν φτιάξουμε ένα cafe μετά την κλείνουμε από το διακόπτη η την αφήνουμε να δουλεύει ολη μέρα, το λέω αυτό γατί η μηχανή είναι ζεστη αρκετά ιδιαιτερα το στόμιο που βάζουμε το χερουλι του cafe

and64
11-01-09, 02:45
τελικά σήμερα πήρα και εγώ και κατέληξα σε αυτή λόγο ότι ήτανε λίγα W παραπάνω
Gaggia Evolution Silver
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=49781

από θέμα cafe το ψιλό παλεύω ακόμα αλλα πιστεύω αρχη είναι, :rolleyes:
ήθελα να ρωτήσω κάτι όταν φτιάξουμε ένα cafe μετά την κλείνουμε από το διακόπτη η την αφήνουμε να δουλεύει ολη μέρα, το λέω αυτό γατί η μηχανή είναι ζεστη αρκετά ιδιαιτερα το στόμιο που βάζουμε το χερουλι του cafe

Μεγειά η καφετιέρα, γενικώς η gaggia εχει καλό όνομα! Εννοείται πως την κλείνεις, δεν ειναι pc για να καίει ολη μέρα!:rofl::rofl:

Πέρα απο την πλάκα αν δεν χρειάζεται να φτιάξεις κάποιο καφέ για κάποιο διάστημα καλό ειναι να την κλεινεις γιατί οι οικιακές δεν ειναι σχεδιασμένες να δουλεύουν 24/7 και ξεραίνονται εύκολα κάποιες τσιμούχες λόγω ζέστης αν καίει όλη μέρα.
Απλά πριν φτιάξεις καφέ άφηνέ τη 30-40 λεπτά να ζεστάνει, εχει διαφορά;)

Πες και γενικότερες εντυπώσεις, εισαι ο πρωτος που βρίσκω με gaggia... Αφρόγαλα χτυπάει ή σαν την krups το καίει και αυτή;

pgp69
11-01-09, 03:54
Μεγειά η καφετιέρα, γενικώς η gaggia εχει καλό όνομα! Εννοείται πως την κλείνεις, δεν ειναι pc για να καίει ολη μέρα!:rofl::rofl:

Πέρα απο την πλάκα αν δεν χρειάζεται να φτιάξεις κάποιο καφέ για κάποιο διάστημα καλό ειναι να την κλεινεις γιατί οι οικιακές δεν ειναι σχεδιασμένες να δουλεύουν 24/7 και ξεραίνονται εύκολα κάποιες τσιμούχες λόγω ζέστης αν καίει όλη μέρα.
Απλά πριν φτιάξεις καφέ άφηνέ τη 30-40 λεπτά να ζεστάνει, εχει διαφορά;)

Πες και γενικότερες εντυπώσεις, εισαι ο πρωτος που βρίσκω με gaggia... Αφρόγαλα χτυπάει ή σαν την krups το καίει και αυτή;


Ευχάριστο ευχάριστο.....!!!!!:)

Προς το πρών νομίζω δεν μπορώ να βγάλω κάποια γνώμη λόγο ότι είμαι σε στάδιο rookie ακόμα, πάντως το αποτέλεσμα σε μένα μου είναι καλο στους 3 - 4 που έχω φτιάξει

Σαν μηχάνημα μου δείχνει πολύ στιβαρό και συγκεκριμένα το εξάρτημα που βάζεις τον cafe είναι πολύ βαρεί και πολύ στιβαρό στο κούμπωμα
Στα Αφρόγαλα βρήκα αυτό το video όταν φτάσω σε αυτό το επίπεδο θα μπορώ νομίζω να αναφέρω την άποψη μου
http://www.youtube.com/watch?v=ipQRepfzxfo&feature
Στο video φτιάχνει το αφρόγαλο χωρίς να έχει ένα εξάρτημα πάνω σαν σωλήνα πιο μακρύ, θα δοκιμάσω να το βγάλω και εγώ για δοκιμη

PS: Πρόσθετο και αυτό το video που φτιάχνει τον cafe. http://www.youtube.com/watch?v=QYquAathPmQ&feature
Παίζει τόσο μεγάλο ρολο στο ζύγισμα από 19,2 gr το κάνει 18,3 gr, αν είναι έτσι με βλέπω για ζυγαριά ακριβειας

georgebest
11-01-09, 21:54
Και εγώ σκέφτομαι να πάρω την ίδια gaggia evolution. Το silver είναι καλό σαν χρώμα (γυαλίζει πολύ )?? Σαν καφετιέρα είναι καλή?? Πες μου αν κατάφερες να κάνεις καλό καφέ. Πάντως ακριβά την πήρες. Εγώ την βρήκα αρκετά φθηνότερη.

pgp69
12-01-09, 19:41
αν λες για το inox που έχει μπροστά ναι γυαλίζει πολύ είναι σαν καθρέφτης βλέπεις μέσα το πρόσωπο σου
σήμερα μπορώ να πω ότι έβγαλα ένα καλο cafe (πάντα με τα δικά μου κριτήρα)
πήρα Lavazza black και γαλα family και εμφιαλωμένο νερό και όλα κάνανε ένα πολύ καλο αποτέλεσμα
θέλω να προμηθευτώ μια καλή κανατα για αφρόγαλα γιατί τώρα υστερώ πολύ εκεί

and64
12-01-09, 20:54
αν λες για το inox που έχει μπροστά ναι γυαλίζει πολύ είναι σαν καθρέφτης βλέπεις μέσα το πρόσωπο σου
σήμερα μπορώ να πω ότι έβγαλα ένα καλο cafe (πάντα με τα δικά μου κριτήρα)
πήρα Lavazza black και γαλα family και εμφιαλωμένο νερό και όλα κάνανε ένα πολύ καλο αποτέλεσμα
θέλω να προμηθευτώ μια καλή κανατα για αφρόγαλα γιατί τώρα υστερώ πολύ εκεί

Ναι ο συνδυασμός αυτός είναι όντως καλός! Κανάτα ψάξε σε κανένα coffeeway, αλλά δεν είναι φθηνές! Είχα ρωτήσει στο via espresso στο mall και μου είχαν πει 20 ή 25 ευρώ την μικρότερη οπότε το άφησα για οταν πάρω την μηχανή των 500 ευρώ!:rofl:

Πως σου φάνηκε ο lavazza σε σχέση με άλλα χαρμάνια (αν δοκίμασες);

kostas007
12-01-09, 22:09
test..

vagel7
12-01-09, 23:32
Καλησπέρα!
Λοιπόν πήρα τον Lavazza black τελικά και όντως είναι πολύ καλός σε σχέση με τον Illy που δοκίμασα για πρώτη φορά!
Θέλω μια χάρη παιδιά, είναι εύκολο να ετοιμάσει κάποιο παιδί έναν οδηγό (guide) όσο γίνεται πιο αναλυτικό για μας τους πρωτάριδες να μπορέσουμε επιτέλους να πιούμε έναν καφέ της προκοπής?!
Εντάξει τον espresso τον κλασσικό τον βγάζω μια χαρά, εύκολο είναι, espresso fredo δεν ύπια ακόμα της προκοπής, capuccino το ίδιο (ενώ έχω δεί κάποια βίντεο στο youtube, και έχω πάρει κάποιες πληροφορίες, δεν μπόρεσα να τα καταλάβω όλα.)
Σίγουρα είναι και θέμα εξάσκησης και το καταλαβαίνω, όμως κάποια tips που πρέπει να προσέξουμε οι αρχάριοι και κάποιες ακόμα χρήσιμες πληροφορίες νομίζω θα ήταν ότι πρέπει αν τις μαθαίναμε από κάποιον που το κατέχει καλά το άθλημα! (όπως π.χ. κάτι διάβασα/άκουσα δεν θυμάμαι ακριβώς, αυτές τις μέρες ότι καλό είναι τον καφέ να τον βάζουμε στο ψηγείο.. Επίσης αυτό για το προζέσταμα (φλυτζάνια,νερό,φίλτρο) για πόση ώρα, και αν όντως παίζει ρόλο..και άλλες τέτοιες λεπτομέρειες λίγο αναλυτικά όμως!
Επίσης πρέπει να σας πώ ότι ακόμα δεν έχει βρεί την σωστή δόση του καφέ με αποτέλεσμα να μην πετυχαίνω και τόσο καλό καιμάκι στον espresso. (την ποσότητα δηλ. που πρέπει να έχουμε στο τέλος, στο φλυτζάνι).
Επίσης με το αφρόγαλο δεν τα πάω καλά, δεν έχω καταλάβει ακόμα όλη την διαδικασία...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Help παιδιά!!!:worthy::)

and64
13-01-09, 01:25
Καλησπέρα!
Λοιπόν πήρα τον Lavazza black τελικά και όντως είναι πολύ καλός σε σχέση με τον Illy που δοκίμασα για πρώτη φορά!
Θέλω μια χάρη παιδιά, είναι εύκολο να ετοιμάσει κάποιο παιδί έναν οδηγό (guide) όσο γίνεται πιο αναλυτικό για μας τους πρωτάριδες να μπορέσουμε επιτέλους να πιούμε έναν καφέ της προκοπής?!
Εντάξει τον espresso τον κλασσικό τον βγάζω μια χαρά, εύκολο είναι, espresso fredo δεν ύπια ακόμα της προκοπής, capuccino το ίδιο (ενώ έχω δεί κάποια βίντεο στο youtube, και έχω πάρει κάποιες πληροφορίες, δεν μπόρεσα να τα καταλάβω όλα.)
Σίγουρα είναι και θέμα εξάσκησης και το καταλαβαίνω, όμως κάποια tips που πρέπει να προσέξουμε οι αρχάριοι και κάποιες ακόμα χρήσιμες πληροφορίες νομίζω θα ήταν ότι πρέπει αν τις μαθαίναμε από κάποιον που το κατέχει καλά το άθλημα! (όπως π.χ. κάτι διάβασα/άκουσα δεν θυμάμαι ακριβώς, αυτές τις μέρες ότι καλό είναι τον καφέ να τον βάζουμε στο ψηγείο.. Επίσης αυτό για το προζέσταμα (φλυτζάνια,νερό,φίλτρο) για πόση ώρα, και αν όντως παίζει ρόλο..και άλλες τέτοιες λεπτομέρειες λίγο αναλυτικά όμως!
Επίσης πρέπει να σας πώ ότι ακόμα δεν έχει βρεί την σωστή δόση του καφέ με αποτέλεσμα να μην πετυχαίνω και τόσο καλό καιμάκι στον espresso. (την ποσότητα δηλ. που πρέπει να έχουμε στο τέλος, στο φλυτζάνι).
Επίσης με το αφρόγαλο δεν τα πάω καλά, δεν έχω καταλάβει ακόμα όλη την διαδικασία...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Help παιδιά!!!:worthy::)

Ο Lavazza μετράει!! Καλή η ιδέα για τον οδηγό αλλά εγώ τουλάχιστον δεν προλαβαίνω γιατί εχω εξεταστική αυτή τη στιγμή. Για το ζεστό αφρόγαλα δες εδώ (http://coffeegeek.com/guides/frothingguide), πολύ καλός και εκτενέστατος οδηγός τόσο που θα βαρεθείς να διαβάζεις! Γενικά και για κρύο και για ζεστό το πιο εύκολο γάλα ειναι το family αν και σε πιο καλές μηχανές εχω βγάλει πολύ καλό (ζεστό) και με φάρμα ακόμα και με κλασικό δελτα μπλε. Επειδή η Krups ομως δεν εχει και το καλύτερο ακροφύσιο καλύτερα χρησιμοποίησε family. Καλό είναι να εχεις στην κατάψηξη το μπρίκι/κανάτα που χρησιμοποιείς γιατί βοηθάει στο να μην σου βράζει η μηχανή το γάλα αμέσως...

Για τον freddo, εχω πάρει ενα μπλεντεράκι από αυτά που στέκονται στον πάγκο με ανοξείδωτο κάδο αλλά αποδείχθηκε οτι δεν είναι τόσο ισχυρό οσο έπρεπε (πιο πολύ για φραπέ κάνει). Τον κάδο τον εχω μόνιμα στην κατάψυξη (όπως και τα μπρίκια μου) και οταν είναι να χτυπήσω γάλα το αφηνω στην κατάψυξη μέσα στον κάδο για 10-15 λεπτά. Μετά χτυπάω για 2-3' με 3 παγάκια το πολύ με περισσότερα γίνεται πανικός και δεν τραβάει το μπλέντερ!

Επίσης ο καφές πάντα στο ψυγείο για να διατηρείται φρεσκος, όσο για την προθέρμανση σαφώς και παίζει ρόλο. Εγώ αφήνω την krups 30' τουλάχιστον με τα φλιτζάνια πάνω στον δίσκο για να ζεσταθούν και αυτά αλλα αν εχει αρκετό κρύο όπως τωρα τα περνάω από καυτό νερό πριν βγάλω τον καφέ;) Εννοείται βέβαια πως πριν βγάλεις τον πρωτο καφέ ανοίγεις μια χωρις καφέ για να ζεσταθεί το γκρούπ κτλ...

aenaos15
14-01-09, 09:49
Χθες αγορασα ενα κσφεκοπτη απο το cook shop (cilio) και προσπαθωντας να τον καθαρισω πριν απο την πρωτη χρηση διαπιστωσα οτι ειχε χρησιμοποιηθει (βρηκα υπολλειματα καφε στο στομιο της εξαγωγης του κομμενου καφε).. Αν ειναι δυνατον;

George_Prix
14-01-09, 09:53
Χθες αγορασα ενα κσφεκοπτη απο το cook shop (cilio) και προσπαθωντας να τον καθαρισω πριν απο την πρωτη χρηση διαπιστωσα οτι ειχε χρησιμοποιηθει (βρηκα υπολλειματα καφε στο στομιο της εξαγωγης του κομμενου καφε).. Αν ειναι δυνατον;

Για αυτο δεν αγοραζω τιποτα αν δεν ειναι σφραγισμενο στη συσκευασια του. ;)

Βεβαια παντα ο πωλητης κατι θα βρει να σου πει (ετσι μας ηλθε, το ανοιξαμε για να το δειξουμε....) αλλα μονο αν ειναι σφραγισμενο εισαι σιγουρος. :rtfm:

vagel7
16-01-09, 21:06
Ξέρεις κανείς κάποιο κατάστημα με διάφορα είδη/αξεσουάρ για μηχανές espresso και όχι μόνο στην Αττική? Ακόμα και eshop ας είναι, αρκεί να υπάρχει ποικιλία και να είναι δοκιμασμένο ;)
Θέλω να πάρω αν βρώ τις παρακάτω κούπες/ποτήρια, ένα εξάρτημα για τον capucinno που διάβασα στο Manual της Krups xp 4020 το οποίο δεν υπάρχει στην συσκευασία (και δεν ξέρω ακριβώς τι κάνει :)), μια γαλατιέρα μεταλική, και αν βρώ και ένα tamper γιατί αυτό το πλαστικό που έχει μαζί με την μεζούρα είναι για ερασητέχνες! :p:lol:

http://img105.imageshack.us/img105/4010/illycoffeeom2.jpg

http://img292.imageshack.us/img292/3559/nudegp7.jpg

http://img515.imageshack.us/img515/871/imagephpvg0.jpg

Τελικά η εξάσκηση παίζει πολύ μεγάλο ρόλο όντως!!! κάθε μέρα και καλύτερα ;)

and64
17-01-09, 00:13
Ξέρεις κανείς κάποιο κατάστημα με διάφορα είδη/αξεσουάρ για μηχανές espresso και όχι μόνο στην Αττική? Ακόμα και eshop ας είναι, αρκεί να υπάρχει ποικιλία και να είναι δοκιμασμένο ;)
Θέλω να πάρω αν βρώ τις παρακάτω κούπες/ποτήρια, ένα εξάρτημα για τον capucinno που διάβασα στο Manual της Krups xp 4020 το οποίο δεν υπάρχει στην συσκευασία (και δεν ξέρω ακριβώς τι κάνει :)), μια γαλατιέρα μεταλική, και αν βρώ και ένα tamper γιατί αυτό το πλαστικό που έχει μαζί με την μεζούρα είναι για ερασητέχνες! :p:lol:

http://img105.imageshack.us/img105/4010/illycoffeeom2.jpg

http://img292.imageshack.us/img292/3559/nudegp7.jpg

http://img515.imageshack.us/img515/871/imagephpvg0.jpg

Τελικά η εξάσκηση παίζει πολύ μεγάλο ρόλο όντως!!! κάθε μέρα και καλύτερα ;)

Για δες εδώ (http://www.illyespresso.gr/illy/aksesouar.htm) την illy hellas. Δεν λέει τιμές, πάρε κανένα τηλέφωνο να σου πούνε

Όσο για το tamper, είναι για ερασίτέχνες γιατί και η καφετιέρα είναι (σχεδόν απόλυτα) ερασιτεχνική;)

vagel7
17-01-09, 01:05
Ευχαριστώ, (όχι σχεδόν, απόλυτα ερασιτεχνική είναι) όπως και να χει πουλάνε κάπου tamper δεν μου είπες?

and64
17-01-09, 02:33
Ευχαριστώ, (όχι σχεδόν, απόλυτα ερασιτεχνική είναι) όπως και να χει πουλάνε κάπου tamper δεν μου είπες?

Αυτο δεν το ξερω σίγουρα, μπορείς να ρωτήσεις σε κανενα coffeway. Τωρα για επαρχία δυσκολεύει το πράγμα κάπως περισσότερο!

best71
17-01-09, 02:42
Νομίζω είχε πάρει το μάτι μου στα starbucks

aenaos15
17-01-09, 10:25
Το tamper τι ειναι παιδια ;

best71
17-01-09, 12:50
Το tamper τι ειναι παιδια ;

http://coffeegeek.com/proreviews/detailed/2003tampers

lina
23-01-09, 22:52
πίνεις 6lt εσπρεσσο την βδομαδα?????

θα ηθελα να ρωτησω οι μηχανες εσπρεσο κανουν ολες θορυβο.εχω παρει εδω κ 3 μερες την krups xp 2070 κ οταν φτιαχνω εσπρεσο κανει θορυβο.ειναι φυσολογικο η εχει προβλημα.σας παρακαλω ας μου απαντησει καποιος.πηρα κ τηλεφωνο στο σερβις κ μου ειπαν οτι δεν εχει προβλημα εσεις τι λετε?:hmm:

ariadgr
23-01-09, 23:00
θα ηθελα να ρωτησω οι μηχανες εσπρεσο κανουν ολες θορυβο.εχω παρει εδω κ 3 μερες την krups xp 2070 κ οταν φτιαχνω εσπρεσο κανει θορυβο.ειναι φυσολογικο η εχει προβλημα.σας παρακαλω ας μου απαντησει καποιος.πηρα κ τηλεφωνο στο σερβις κ μου ειπαν οτι δεν εχει προβλημα εσεις τι λετε?:hmm:

Είναι φυσιολογικό όταν φτιάχνει καφέ να κάνει θόρυβο.

and64
24-01-09, 00:26
θα ηθελα να ρωτησω οι μηχανες εσπρεσο κανουν ολες θορυβο.εχω παρει εδω κ 3 μερες την krups xp 2070 κ οταν φτιαχνω εσπρεσο κανει θορυβο.ειναι φυσολογικο η εχει προβλημα.σας παρακαλω ας μου απαντησει καποιος.πηρα κ τηλεφωνο στο σερβις κ μου ειπαν οτι δεν εχει προβλημα εσεις τι λετε?:hmm:

Βλέπω το 6λιτρο espresso έχει σουξέ:rofl::rofl::rofl:

Πέρα από την πλάκα, οταν φτιάχνει καφέ και δουλεύει η αντλία γκρεμίζεται ο τόπος, ειναι απόλυτα φυσιολογικό (μου εσπασε και ενα φλυτζανάκι του espresso κάποια δόση που ειχα 3-4 πάνω στον δίσκο ζεστάματος γιατί από το τρέμουλο εφτασε στην άκρη και δεν το πρόλαβα και τελικά κατέληξε στο νεροχύτη κομμάτια!:wall:)

nickolas2005
24-01-09, 01:48
Διαβαζω ρε παιδιά για προθέρμανση 30', μπρικια στο ψυγείο κτλ και σκέφτομαι.. Εναν καφέ θα πιουμε... αμα ειναι να θέλει και 1 ώρα για να τον κάνουμε δεν πάμε καλύτερα να τον πιούμε έξω?:p

and64
24-01-09, 01:57
Διαβαζω ρε παιδιά για προθέρμανση 30', μπρικια στο ψυγείο κτλ και σκέφτομαι.. Εναν καφέ θα πιουμε... αμα ειναι να θέλει και 1 ώρα για να τον κάνουμε δεν πάμε καλύτερα να τον πιούμε έξω?:p

Ναι αυτό είναι η μια όψη του νομίσματος! Από την άλλη οταν πας εξω, πληρώνεις 4-5 ευρώ και σου φένουν ενα νερόπλυμα στο 50% των περιπτώσεων και συνήθως "καμένο" (στο 70%+) και φτιάχνεις μόνος σου με μια μέτρια μηχανή καλύτερο καφέ κάπου αρχίζεις και παίρνεις ανάποδες!

Από την άλλη αν θες γρήγορο καφέ φτιάξε γαλλικό ή πάρε εντελώς αυτόματη μηχανή που τα κάνει ολα με το πάτημα 2 κουμπιών (κοστίζει βέβαια κάτι παραπάνω), ποτέ όμως δεν θα φτιάξει καλύτερο καφέ από μια χειροκίνητη ίσης αξίας αν ξέρει και έχει την όρεξη να ασχοληθεί αυτός που τον φτιάχνει;)

leolonis
24-01-09, 19:55
Εχω μια ΙΖΖΥ Red εδω και 15 μερες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Ο καφες φυσικα ειναι παντα και δια ροπαλου ILLY !!!!

and64
24-01-09, 20:08
Ο καφες φυσικα ειναι παντα και δια ροπαλου ILLY !!!!

Εγώ θα σου έλεγα να αφήσεις το ρόπαλο και να δοκιμάσεις lavazza μαύρο. Είναι γύρω στο 100000 φορές καλύτερος από τον οποιοδήποτε καφέ δοκίμασα (είχα δοκιμάσει οτι καφέ βρήκα στο super market όταν πήρα τη μηχανή εκτός από κάτι εντελώς της πλάκας) και σίγουρα από οποιονδήποτε illy...

georgebest
25-01-09, 00:06
Για την aeg ea130 τί λέτε??? Την βρήκα 80 ευρώ και σκέφτομαι να την πάρω. Από την gaggia evolution είναι καλύτερη ή όχι??

greekn1c
27-01-09, 12:51
Καλημερα σε ολους
θα η8ελα να ρωτησω αν καποιος εχει την izzy red, αν παιρνει τις μεριδες τις χαρτινες του ILLY ,γιαιτι δεν με ενδιαφερει ο χυμα καφες.
Ευχαριστω !

jimdim
29-01-09, 14:34
Γεια χαρα,
πώς μπορώ να παρασκευάσω διπλό espresso με τη nespresso krups xn2105;
Ευχαριστώ

Theodore41
30-01-09, 00:01
Μπορείτε να μου προτείνετε μια καφετιέρα espresso που να έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά.
1) Να σερβίρει και μερίδες espresso και χύμα καφέ espresso.
2) Nα σερβίρει 2 διπλούς espresso ταυτόχρονα.
3) Να είναι πάνω από 1000 watt.
4) Να έχει πίεση από 15 bar και πάνω.
5) Να μην είναι πανάκριβη κάτω από 200 ευρώ. ( Όσο φθηνότερη γίνεται σε σχέση τιμή/απόδοση).

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Πρωτη φορα μπηκα εδω.Συνηθως διαβαζω και γραφω σε αλλα νηματα.
Οσο για τον εσπρεσσο,ακουστε τη γνωμη καποιου,που ασχολειται πανω απο 7 χρονια,με επαγγελματικα μηχανηματα και εχει δωσει πολλα λεφτα για το "σπορ" αυτο.
Θα απαντησω στο φιλο, πιο πανω,ωστε να μαθαινετε και οι αλλοι.(Οσο για το δασκαλιστικο υφος,αυτο δεν κοβεται,απο τη στιγμη που ημουνα 35 χρονια καθηγητης.Επαγγελματικη διαστροφη γαρ.).
Στο 1ο,ναι γινεται.Θελει ενα ειδικο κλαθακι να μπει.
Στο 2ο,δε γινεται να βγαλει ταυτοχρονα δυο διπλους, γιατι τοτε πρεπει να βαλεις στο καλαθακι,(filter basket το λενε),28g καφε,14+14=28,και τετοια καλαθακια,δεν υπαρχουν απλως.Μεχρι 21g υπαρχουν και αυτα, για τις επαγγελματικες μηχανες.Οχι για τις μαζικης παραγωγης.
Στο 3ο,τα Watt,εχουνε να κανουν, με την ταχυτητα που ζεσταινει το νερο,και με το ποσο γρηγορα,ειναι ετοιμη η μηχανη,να φτιαξει κι αλλο καφε,μολις φτιαξει τον πρωτο.Επισης,εχει να κανει και με την ποιοτητα του ατμου,αν φτιαχνεις καπουτσινο.
Στο 4ο,για την πιεση 16 bar και τετοιες αρλουμπες,σου λεω το εξης.Η δικη μου μηχανη,που ρυθμιζω την πιεαη, με μανομετρο,λεει ο κατασκευαστης, αλλα και οι τρελλοι Αμερικανοι, με τους οποιους μιλαω στο νετ, οτι η πιεση, πρεπει να ειναι 9 bar ΜΟΝΟ.Μερικοι, μονο,και για ωρισμενες περιπτωσεις, 20g καφε για να βγαλουν μονο ristretto,βαζουν 10bar πιεση,και μετα τη γυριζουν παλι στο 9.Period.
Και τελος στο 5ο,αμα νομιζεις,οτι θα δωσεις 200 και κατω,και θα πινεις espresso,απλως κοροιδευεις τον εαυτο σου.
Θα σε συμβουλευα,να βρεις κανα καλο καφε, που να φτιαχνουν καλο εσπρεσσο,πραγμα που δεν ειναι καθολου ευκολο, και αυτο γιατι εσεις δε θελετε να μαθετε την καλη ποιοτητα,και να πινεις εκει τον καφε σου.
Θα σου στοιχιζει κατι παραπανω, αλλα θα το φχαριστιεσαι.
Και για να καταλαβεις γιατι λεφτα μιλαμε,για να παρεις καμια καλη μηχανη, που να αρχισεις να μπαινεις στο πνευμα,πρεπει να ξεκινησεις απο τα 500 και πανω,χωρις να βαλω μεσα τα λεφτα για το μυλο,που θα χρειαστεις,και που χωρις αυτον, σου συνιστω να μην παρεις καθολου μηχανη εσπρεσσο.Τσαμπα τα λεφτα που θα δωσεις.
Αν εχει καποιος αλλες αποριες για το θεμα αυτο,ας γραψει και αμα ξερω,πολυ ευχαριστως, να μοιραστω την εμπειρια μου.
Παντως,οσοι εχετε λεφτα και δε θα σας λειψουν,χωστε τα γερα,ρωτωντας με,και θα σας δωσω και διευθυνσεις στο νετ, απο Αμερικανικα sites,να διαβασετε και να μορφωθειτε.
Δεν μπορειτε να καταλαβετε, για τι δυσκολο πραμα μιλαμε.Ειναι τοσο πολλοι οι παραγοντες που αλλαζουν την ποιοτητα του καφε που βγαινει αοπ τη μηχανη, που θελει μαστερ για να βγαλεις ακρη.
Και εγω ουτε στο πρωτο ετος δεν ειμαι ακομη).
Για τους λεφταδες,ο καλυτερος συνδυασμος,για το σπιτι τους,θελει γυρω στα 7 χιλιαρικα.Μηχανη και μυλος.(5+2=7).
Ναι,μη γελατε,τοσα.
La Marzocco GS/3, μηχανη, και Mazzer Robur E, (ή, Elektra Nino),μυλος.
Δειτε τα στο νετ να καταλαβετε περι τινος προκειται.(Οχι, εγω δεν την εχω τη La Marzocco.To μυλο ομως, τον εχω.Το Νino).
Kαι κατι τελευταιο.Οι τρελλοαμερικανοι, που μεχρι ηλεκτρονικο μικροσκοπιο,βαλανε για να συγκρινουν μυλους,λενε οταν ο καφες ειναι καλος η κακος,και γκρινιαζει καποιος για το οτι φταιει η μηχανη.It"s the grinder stupid.It"s the grinder.
O μυλος δηλαδη,φερει μεγαλυτερη ευθυνη, για την καλη η κακη ποιοτητα του καφε που πινετε,απο την ιδια τη μηχανη.
Δεν ξερω αν σας ταλαιπωρησα,αλλα πιστεψτε με,το ζητημα ειναι πολυπολοκο, και χωρις μελετη, δεν προκειται να πιειτε καλο καφε.Τελος.

and64
30-01-09, 00:23
Σωστά ολα αυτά που λες...δάσκαλε αλλά μιας και διανύουμε δύσκολους καιρούς προσωπικά θα συμβιβαστώ με τον καφέ που πίνω από των 150 ευρώ άθλια krups μου (οτι ειναι μάπα το ξέρω) και θα κάνω τα χιλιάρικα κανενα αυτοκίνητο, pc κλπ...

Οταν (και εαν) φτάσω να εχω μια lampo, μια porsche, μια jaguar και μια mv agusta τότε θα το σκεφτώ για 7 χιλιάρικα μηχανή!
Αντε το πολύ πολύ να πάρο καμια καλύτερη κάποια στιγμή (πχ rancilio silvia ή το πολύ πολύ καμια Ascaso Steel Duo που ειναι απο τις σχετικα φθηνές με 2πλό boiler για να πίνουμε και κανενα cappucino της προκοπής;))
Παρόλα αυτά δωσε κανενα link για να χαζέψουμε λίγο καμια μηχανή της προκοπής (πέρα από τα κλασικά coffe geek κλπ)

Theodore41
30-01-09, 11:30
Koiτα,το οτι εχεις δικηο για την κατασταση που διανυουμε,δεν το συζηταμε.Αλλά...
μια ζωη την εχουμε,κι αν δεν τη γλεντησουμε...(ειδικα εγω,που εχοντας πλεον "ωριμασει",αρκετα,επιτρεπω στον εαυτο μου, αμα μπορω, και καμια πολυτελεια.
Τωρα για το αυτοκινητο που λες,θα σου πω το εξης.
Κι εγω ειμαι μουρλος με το αυτοκινητο, και παντα ειχα γρηγορα αυτοκινητα,(στο μετρο του δυνατου βεβαια),Uno turbo, Renault Clio 16V, 1800cc, Seat Leon 4, 20VT,αλλα καταλαβα καλα,οτι η εποχη του αυτοκινητου,ΠΕΘΑΝΕ.Παπαλα,πως το λενε.
Οταν θελεις απειρες ωρες,για να πας απο ενα σημειο σε ενα αλλο, στην Αθηνα,κλεισμενος μεσα σε ενα κουτι,καλυτερα να παω με το λεωφορειο, να γνωρισω και κοσμο.Και ας κανω και περισσοτερο χρονο.Ποσο μαλλον με τα τραινα.
Και χωρια τα εξοδα.Βενζινες,σερβις,γκαραζ 150Ευρω το μηνα,ασφαλεια,κοντα 800 το χρονο.
Το βλεπω λοιπον συντομα,να τα κανουν τα αυτοκινητα,κοτοφωλιες.Ηδη το ΕΜΠ,εβγαλε μελετη, που λεει οτι σεμια 2ετια,δε θα κινειται,τιποτα.Οπότε,παρε εσυ Λαμπο,να δω τι θα την κανεις.
Και κατι ασχετο.Ενας παλιος γνωστος,ειχε αγορασει κατι στερεοφωνικα,πανακριβα.Μονο το πικ απ του,εκανε 6 εκατομυρια,σε δρχ παντα.
Του λεγανε λοιπον.Μα τοσα λεφτα για πικ απ;Και τα 6 μυρια τοτε,προ 20ετιας,ηταν εξωφρενικο ποσον.
Κι εκεινος, απαντουσε.Οταν εσεις παιρνατε Μερσεντε,εγω σας ειπα τιποτα;
Ολα λοιπον, ειναι θεμα προτεραιοτητων.
Τωρα για τον καφε.
Οταν πηρα τον καινουριο μυλο,το Νino,και εφτιαξα τον πρωτο καφε,ηταν τοσο μεγαλη η διαφορα,που ειπα,χαλαλι τα λεφτα που εδωσα.
Ετσι ειναι αυτα.Συνηθως,ο,τι πληρωσεις,παιρνεις.
Βεβαια,μπορεις, αμα το ψαξεις,να παρεις με τα διαθεσιμα χρηματα σου,το καλυτερο δυνατον.
Εγω,του χρονου,πχ,θα αλλαξω τη μηχανη που εχω,μετα απο 8 χρονια που θα την εχω,και θα παρω ενα καινουριο μοντελο που θα βγαλει η εταιρια,και αυτη που εχω,στην οποια αλλαξα τις ηλεκτροβαλβιδες, θα την πουλησω.Οποιος την παρει,θα εχει μια μηχανη,με 2 καζανακια,με περιστροφικη αντλια,με ρυθμιση δοσης και θερμοκρασιας, δυνατοτητα συνδεσης στο δικτυο νερου-αποχετευσης,λειτουργια 24/7 και πολυ καλη ποιοτητα υλικων.
Και με χρηση δικη μου μονο,που πα να πει,δυο κατα μεσον ορο καφεδες την ημερα.
Αυτη εκανε 1500 Ευρω,και θα τη δωσω καμια 500ρια.
Οποιος την παρει τοτε,θα εχει μια πολυ καλη μηχανη,με πολυ λιγα λεφτα.Πολυ καλυτερη απο εκεινη που θα μπορουσε να παρει,με τα 500 του Ευρω.
Τωρα για να δεις διαφορα.
Μπες στο www.lamarzocco.com και δες την GS/3.
Πηγαινε μετα στη Μazzer srl,και δες τους μυλους.
Μετα στην Elektrasrl.com και χτυπα στα grinders,να δεις το Nino.
Μπες και εδω,
http://home.planet.nl/~rjeroenv/brewing/espresso/reneka_techno_review.html
να δεις και ενα review της μηχανουλας που εχω εγω τωρα,και ποσο καλη ειναι.
Που ξερεις,μπορει του χρονου, που θα την αλλαξω,να σου εχει κανει κλικ, και να την παρεις εσυ.
Αυτα προς το παρον,και για ο,τι αλλο,εδω ειμαι.

and64
30-01-09, 11:39
Koiτα,το οτι εχεις δικηο για την κατασταση που διανυουμε,δεν το συζηταμε.Αλλά...
μια ζωη την εχουμε,κι αν δεν τη γλεντησουμε...(ειδικα εγω,που εχοντας πλεον "ωριμασει",αρκετα,επιτρεπω στον εαυτο μου, αμα μπορω, και καμια πολυτελεια.
Τωρα για το αυτοκινητο που λες,θα σου πω το εξης.
Κι εγω ειμαι μουρλος με το αυτοκινητο, και παντα ειχα γρηγορα αυτοκινητα,(στο μετρο του δυνατου βεβαια),Uno turbo, Renault Clio 16V, 1800cc, Seat Leon 4, 20VT,αλλα καταλαβα καλα,οτι η εποχη του αυτοκινητου,ΠΕΘΑΝΕ.Παπαλα,πως το λενε.
Οταν θελεις απειρες ωρες,για να πας απο ενα σημειο σε ενα αλλο, στην Αθηνα,κλεισμενος μεσα σε ενα κουτι,καλυτερα να παω με το λεωφορειο, να γνωρισω και κοσμο.Και ας κανω και περισσοτερο χρονο.Ποσο μαλλον με τα τραινα.
Και χωρια τα εξοδα.Βενζινες,σερβις,γκαραζ 150Ευρω το μηνα,ασφαλεια,κοντα 800 το χρονο.
Το βλεπω λοιπον συντομα,να τα κανουν τα αυτοκινητα,κοτοφωλιες.Ηδη το ΕΜΠ,εβγαλε μελετη, που λεει οτι σεμια 2ετια,δε θα κινειται,τιποτα.Οπότε,παρε εσυ Λαμπο,να δω τι θα την κανεις.
Και κατι ασχετο.Ενας παλιος γνωστος,ειχε αγορασει κατι στερεοφωνικα,πανακριβα.Μονο το πικ απ του,εκανε 6 εκατομυρια,σε δρχ παντα.
Του λεγανε λοιπον.Μα τοσα λεφτα για πικ απ;Και τα 6 μυρια τοτε,προ 20ετιας,ηταν εξωφρενικο ποσον.
Κι εκεινος, απαντουσε.Οταν εσεις παιρνατε Μερσεντε,εγω σας ειπα τιποτα;
Ολα λοιπον, ειναι θεμα προτεραιοτητων.
Τωρα για τον καφε.
Οταν πηρα τον καινουριο μυλο,το Νino,και εφτιαξα τον πρωτο καφε,ηταν τοσο μεγαλη η διαφορα,που ειπα,χαλαλι τα λεφτα που εδωσα.
Ετσι ειναι αυτα.Συνηθως,ο,τι πληρωσεις,παιρνεις.
Βεβαια,μπορεις, αμα το ψαξεις,να παρεις με τα διαθεσιμα χρηματα σου,το καλυτερο δυνατον.
Εγω,του χρονου,πχ,θα αλλαξω τη μηχανη που εχω,μετα απο 8 χρονια που θα την εχω,και θα παρω ενα καινουριο μοντελο που θα βγαλει η εταιρια,και αυτη που εχω,στην οποια αλλαξα τις ηλεκτροβαλβιδες, θα την πουλησω.Οποιος την παρει,θα εχει μια μηχανη,με 2 καζανακια,με περιστροφικη αντλια,με ρυθμιση δοσης και θερμοκρασιας, δυνατοτητα συνδεσης στο δικτυο νερου-αποχετευσης,λειτουργια 24/7 και πολυ καλη ποιοτητα υλικων.
Και με χρηση δικη μου μονο,που πα να πει,δυο κατα μεσον ορο καφεδες την ημερα.
Αυτη εκανε 1500 Ευρω,και θα τη δωσω καμια 500ρια.
Οποιος την παρει τοτε,θα εχει μια πολυ καλη μηχανη,με πολυ λιγα λεφτα.Πολυ καλυτερη απο εκεινη που θα μπορουσε να παρει,με τα 500 του Ευρω.
Τωρα για να δεις διαφορα.
Μπες στο www.lamarzocco.com και δες την GS/3.
Πηγαινε μετα στη Μazzer srl,και δες τους μυλους.
Μετα στην Elektrasrl.com και χτυπα στα grinders,να δεις το Nino.
Μπες και εδω,
http://home.planet.nl/~rjeroenv/brewing/espresso/reneka_techno_review.html
να δεις και ενα review της μηχανουλας που εχω εγω τωρα,και ποσο καλη ειναι.
Που ξερεις,μπορει του χρονου, που θα την αλλαξω,να σου εχει κανει κλικ, και να την παρεις εσυ.
Αυτα προς το παρον,και για ο,τι αλλο,εδω ειμαι.

Τώρα που το λες, μια δόση τρέλας με τα στερεοφωνικά υπάρχει στην οικογένεια:rofl::rofl:

Ωραίες οι μηχανές που δείχνεις αν και το κόβω χλομό να βάζω τέτοιο πράγμα στη κουζίνα, θα την πετάξει η μάνα μου:lol::crazy::crazy: Οπότε μάλλον θα μείνει μέχρι να αποκτήσω δικιά μου κουζίνα!

Οσο για το αυτοκίνητο, μόνο για καμια γρήγορη βραδυνή βόλτα σε άδειους επαρχιακούς δρόμους που μου αρέσουν πολύ (πχ Σπάρτη - Καλαμάτα, Αχλαδόκαμπος τέτοια πράγματα;) εκεί πραγματικά θα ήθελα τη Lambo, αν και με το audi δεν πάω αργά...:rofl::rofl::twisted:) Anyway, πολύ off topic βγήκα

Theodore41
30-01-09, 11:56
Kai με το συμπαθειο,ποιο Audi ειναι?

k_koulos
30-01-09, 12:07
Οσο για το αυτοκίνητο, μόνο για καμια γρήγορη βραδυνή βόλτα σε άδειους επαρχιακούς δρόμους που μου αρέσουν πολύ (πχ Σπάρτη - Καλαμάτα, Αχλαδόκαμπος τέτοια πράγματα;) εκεί πραγματικά θα ήθελα τη Lambo, αν και με το audi δεν πάω αργά...:rofl::rofl::twisted:) Anyway, πολύ off topic βγήκα


νότιος είσαι και εσύ; ..... :lol:

να ρωτήσω μια απορία. με δεδομένο οτι μεγαλό ρόλο παίζει ο μπαρίστας και η μηχανή/μύλος, στα μαγαζία έξω ποια "μαρκά" καφέ αν μπορείτε προτιμάτε και ποια αποφεύγεται;

εγώ segrafreddo δεν εχω ευχαριστηθεί πουθενα και προσπαθώ να αποφεύγω μαγαζία που τον έχουν, αλλά δεν είμαι και ειδικός, οποτε αναμένω τυχον γνώμες σας

and64
30-01-09, 12:34
Kai με το συμπαθειο,ποιο Audi ειναι?

Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2382552&postcount=71) όλο το στόλο;) Ειναι πρώτο στάδιο (μάλλον revo και λέω μάλλον γιατί το εχει κάνει ο 1ος ιδιοκτήτης και οικογενειακός φίλος) στα θεωρητικά 260, εχει πάνω τις πιο σπορ αναρτήσεις, 17"αρες, Sline πακετο, xenon, bose ηχοσύστημα, ηλιοροφή, ηλεκτρικά καθίσματα...γενικά έχει διάφορα!! H πραγματική τετρακίνηση βέβαια είναι το καλύτερο απ'αυτά που εχει (σαφώς καλύτερο απο Haldex αν και εχει παραπάνω απώλειες)





νότιος είσαι και εσύ; ..... :lol:

να ρωτήσω μια απορία. με δεδομένο οτι μεγαλό ρόλο παίζει ο μπαρίστας και η μηχανή/μύλος, στα μαγαζία έξω ποια "μαρκά" καφέ αν μπορείτε προτιμάτε και ποια αποφεύγεται;

εγώ segrafreddo δεν εχω ευχαριστηθεί πουθενα και προσπαθώ να αποφεύγω μαγαζία που τον έχουν, αλλά δεν είμαι και ειδικός, οποτε αναμένω τυχον γνώμες σας

Nαι, νοτιος!!!!:rofl:
(Επίσης αγαπημένη διαδρομή που εχω κάνει πάρα πολλές φορές Καλαμάτα-Καρδαμύλη ειδικά χειμώνα:respekt:)

Κοίτα εξαρτάται νομίζω από τον barista και την όρεξη που εχει να φτιάξει σωστό καφέ. Συγκεκριμένες μάρκες που να μην μου άρεσαν δεν θυμάμαι, μόνο μαγαζιά:evil:

Theodore41
30-01-09, 19:44
Koita,ποτέ δε μου αρεσε ο Danesi,πολλες φορες,μου αρεσε ο Illy,οσο για το Segafreddo,αν σου αρεσει ο μαλλον προς το πικρο,καλος ειναι.

harisdmac
31-01-09, 14:19
Εγώ θα σου έλεγα να αφήσεις το ρόπαλο και να δοκιμάσεις lavazza μαύρο. Είναι γύρω στο 100000 φορές καλύτερος από τον οποιοδήποτε καφέ δοκίμασα (είχα δοκιμάσει οτι καφέ βρήκα στο super market όταν πήρα τη μηχανή εκτός από κάτι εντελώς της πλάκας) και σίγουρα από οποιονδήποτε illy...

Που βρισκεις Lavazza μαύρο (ground) ? Στον "μικρο" βασιλόπουλο της γειτονιάς δεν βρήκα. Επίσης, ξέρει κανείς αν ο espresso απο τα coffee shops αξιζει και αν ξερει κανεις κανενα κατάστημα για αγορες καφε online.

and64
31-01-09, 18:43
Που βρισκεις Lavazza μαύρο (ground) ? Στον "μικρο" βασιλόπουλο της γειτονιάς δεν βρήκα. Επίσης, ξέρει κανείς αν ο espresso απο τα coffee shops αξιζει και αν ξερει κανεις κανενα κατάστημα για αγορες καφε online.

Eξαρτάται! πχ στο ΑΒ του Βύρωνα και σ'ενα city που εχει στα Ιλίσσια βρίσκω πάντα ενώ στο ΑΒ στη Σπ.Μερκούρη σπάνια ή σε Σκλαβενίτη ποτέ! Είναι 2 ΑΒ αρκετά κοντινά αυτά που ανέφερα και πάλι εχουν διαφορές... Carefour μόνο καθημερινές, ποτέ Σάββατο (είναι εξαφανισμένες οι συσκευασίες)

@ ADSLgr.com All rights reserved.