PDA

Επιστροφή στο Forum : Εισιτήριο σε αρχαιολογικούς χώρους?????



mpellosy
26-04-09, 20:26
Είναι σωστο να πληρώνουμε εισητήριο για να μπούμε σε αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία???

Rebel Scum
26-04-09, 21:02
Δεν ξέρω για σωστό αλλά πρακτικά σε μια χώρα που ζει από τον τουρισμό είναι λογικότατο.

Για όσους δε θέλουν να πληρώσουν από Νοέμβρη μέχρι Μάρτη κάθε Κυριακή είναι δωρεάν.

mpirarxos
26-04-09, 22:13
Βεβαια τα αρχαια εμεις δε τα φτιαξαμε?Αρα πρεπει να εχουν εισοδο.;)

megahead13
26-04-09, 22:26
Επί Μελίνας Μερκούρη (ως υπουργού Πολιτισμού) οι Έλληνες έμπαιναν δωρεάν. Σε πόσα και πόσα μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους κι αν μπήκα δωρεάν όταν ήμουν πιτσιρίκι με τους γονείς μου... :sorry: Για του λόγου το αληθές:


Στον τομέα της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, καθιέρωσε τη δωρεάν είσοδο των Ελλήνων πολιτών στα μουσεία και στους αρχαιολογικούς χώρους, στο πλαίσιο μιας προσπάθειας για την ευρύτερη παιδεία του λαού και ειδικά των νέων (προσπάθεια που σταμάτησε όμως αναγκαστικά λόγω σχετικών οδηγιών της Ευρωπαϊκής Ένωσης).

http://www.melinamercourifoundation.org.gr/page_2_1_gr.htm

:respekt:

chat1978
26-04-09, 23:53
Δεν ξέρω για σωστό αλλά πρακτικά σε μια χώρα που ζει από τον τουρισμό είναι λογικότατο.

Για όσους δε θέλουν να πληρώσουν από Νοέμβρη μέχρι Μάρτη κάθε Κυριακή είναι δωρεάν.
Εγω ξέρω οτι πάει το ΣαββατοΚύριακο όλο.
Όμως έχει και μέσα στον υπόλοιπο χρόνο αλλά δεν θυμάμαι τι μου είχε εξηγήσει ένα φύλακας και αν ξέρεις κανείς τον παρακαλώ να το γράψει, γιατι η Ακρόπολη πάνω ειναι ΣΟΥΠΕΡ και γουστάρω τρελά.

dkm
27-04-09, 00:02
Σε άλλες χώρες του εξωτερικού ΔΕΝ πληρώνεις για τα μουσεία αν είσαι κάτοικος της εν λόγο χώρας... Και λογικό είναι....

tsigarid
27-04-09, 00:06
Σε άλλες χώρες του εξωτερικού ΔΕΝ πληρώνεις για τα μουσεία αν είσαι κάτοικος της εν λόγο χώρας... Και λογικό είναι....

Για ποια χώρα μιλάς; Για ποια μουσεία; Έχω ζήσει σε 2 χώρες του εξωτερικού και δεν γινόταν ποτέ αυτό, επίσης έχω πάει ως τουρίστας σε πάμπολλες χώρες, ποτέ δεν είδα ντόπιους να μπαίνουν τσάμπα.

Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να υπάρχει το σύστημα που έχουν σε μεγάλα μουσεία των ΗΠΑ και της Αγγλίας, και ίσως και άλλων χωρών που δεν έχω πάει: Donation. Έχουν μια προτεινόμενη τιμή, αλλά αν θες δίνεις λιγότερα (ή και καθόλου αν είσαι τσιγκούνης). Μπορεί να μην δίνω τα 12€ της ακρόπολης (ή μήπως ακρίβυνε; ) αλλά με χαρά θα έδινα 3 ή 5, σαν προσφορά για τη συντήρησή της και την πληρωμή των υπαλλήλων. Ας μην τα θέλουμε όλα δικά μας, τα έξοδα είναι τεράστια.

Rebel Scum
27-04-09, 00:07
Εγω ξέρω οτι πάει το ΣαββατοΚύριακο όλο.
Όμως έχει και μέσα στον υπόλοιπο χρόνο αλλά δεν θυμάμαι τι μου είχε εξηγήσει ένα φύλακας και αν ξέρεις κανείς τον παρακαλώ να το γράψει, γιατι η Ακρόπολη πάνω ειναι ΣΟΥΠΕΡ και γουστάρω τρελά.

Σταθερά είναι δωρεάν κάθε Κυριακή από 1η Νοεμβρίου μέχρι 31 Μαρτίου...συν κάποιες αργίες ή παγκόσμιες ημέρες. Όχι όλο το Σαββατοκύριακο.

Το να είναι δωρεάν μόνο για τους Έλληνες το θεωρώ λάθος. Τα μνημεία μας είναι κληρονομιά όλου του πλανήτη και ιδιαίτερα του δυτικού πολιτισμού. Έχουν τόση σημασία για τους Ευρωπαίους όσο και για εμάς.

megahead13
27-04-09, 00:15
Στο Εδιμβούργο μπορεί να μπει ο οποιοσδήποτε εντελώς δωρεάν σε πολλούς χώρους, όπως είναι οι National Galleries of Scotland (5 τεράστια κτίρια μαζί με τη Royal Scottish Academy). Αλλού όμως πρέπει να πληρώσεις την είσοδο, πχ στο κάστρο του Εδιμβούργου ή στο Holyrood Palace.

hammer21
27-04-09, 09:48
Αν δεν πληρωνεις κατι δεν το εκτιμας.Αρα καλα κανοουν και βαοζυν εισητηριο.Ποσο ακριβο να ειναι πια?

chat1978
27-04-09, 10:19
Σταθερά είναι δωρεάν κάθε Κυριακή από 1η Νοεμβρίου μέχρι 31 Μαρτίου...συν κάποιες αργίες ή παγκόσμιες ημέρες. Όχι όλο το Σαββατοκύριακο.

Το να είναι δωρεάν μόνο για τους Έλληνες το θεωρώ λάθος. Τα μνημεία μας είναι κληρονομιά όλου του πλανήτη και ιδιαίτερα του δυτικού πολιτισμού. Έχουν τόση σημασία για τους Ευρωπαίους όσο και για εμάς.
Θυμάμαι ατάκες του τύπου κάθε πρώτη κυριακή...
Φτου...

pts
27-04-09, 10:37
Βεβαια τα αρχαια εμεις δε τα φτιαξαμε?Αρα πρεπει να εχουν εισοδο.;)

Εμεις μπορεί να μην τα φτιάξαμε, όμως τα συντηρούμε. Και αυτό κοστιζεί.

morpheus
27-04-09, 10:59
Τα έργα στην Ακρόπολη τουλάχιστον που γνωρίζω χρηματοδοτούνται σε μεγάλο βαθμό απο την Ευρωπαική Ένωση

mpirarxos
27-04-09, 11:27
φια φοιτητες νομιζω η ακροπολη ειναι τζαμπα.Και ναι χρειαζονται λεφτα για τη συντηρησξ αλλα οχι και 12 ευρω.Το donation συστημα ειναι πιο σωστο.

megahead13
27-04-09, 20:09
Η Ακρόπολη είναι δωρεάν για όλους τους φοιτητές που σπουδάζουν σε ιδρύματα εντός ΕΕ (το ξέρω από ιδία πείρα, πέρσι τον Ιούνιο). Νομίζω αυτό ισχύει γενικότερα για όλους τους αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία. Επίσης τα 12€ δεν είναι μόνο για την Ακρόπολη, αλλά για όλους τους γύρω αρχαιολογικούς χώρους, εκτός από τις Στήλες του Ολυμπίου Διός, αν θυμάμαι καλά ;)

mpellosy
27-04-09, 22:00
Με αυτή τη λογική θα πρεέπει να κόβουν εισητήριο και στον Ισθμό της Κορίνθου!!!!

........Auto merged post: mpellosy πρόσθεσε 3 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν ξέρω για σωστό αλλά πρακτικά σε μια χώρα που ζει από τον τουρισμό είναι λογικότατο.

Για όσους δε θέλουν να πληρώσουν από Νοέμβρη μέχρι Μάρτη κάθε Κυριακή είναι δωρεάν.

με αυτη τη λογική θα πρέπει να κόβουν εισητήριο και στον Ισθμό της Κορίνθου!!!!!

........Auto merged post: mpellosy πρόσθεσε 2 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Βεβαια τα αρχαια εμεις δε τα φτιαξαμε?Αρα πρεπει να εχουν εισοδο.;)

ΕΜΕΙΣ????? ποιοι εμείς??????
στο σπίτι σου που μπορεί να το έφτιαξες εσύ πλειρώνεις εισητήριο για να μπείς?????

Rebel Scum
28-04-09, 01:29
με αυτη τη λογική θα πρέπει να κόβουν εισητήριο και στον Ισθμό της Κορίνθου!!!!!


Δεν συγκρίνεται η δημοτικότητα του Ισθμού της Κορίνθου με χώρους όπως η Ακρόπολη, η Ολυμπία ή η Πέλλα, το παράδειγμά σου με όλο το σεβασμό είναι άκυρο.

Υποθετικά αν έστω ήταν τόσο διάσημος, με ένα παλαιό και ένα νέο εθνικό δρόμο να περνάει από πάνω πως θα χρεώσεις εισιτήριο;

Να το πάμε ακόμα πιο υποθετικά; Αν ήταν τόσο διάσημος και μπορούσε να χρεωθεί τότε ναι θα έπρεπε να κόβουν εισιτήριο.

cheese
28-04-09, 05:50
Βεβαια τα αρχαια εμεις δε τα φτιαξαμε?

τα αρχαία δεν τα φτιάξαμε “εμείς”, τα φτιάξανε κάποτε οι Έλληνες, σήμερα εμείς, ότι απόμεινε από τους Έλληνες δεν μπορούμε να φτιάξουμε τίποτα, μάλλον καλύτεροι είμαστε στο να χαλάμε (βλέπε Ολυμπιακά έργα)! Θα προτιμούσα ωστόσο για τους έλληνες να ήταν δωρεάν -ενά ακόμα πιο φιλόδοξο όνειρο θα ήταν βέβαια να ήταν δωρεάν για όλο τον κόσμο εφόσον πρόκειται για παγκόσμια κληρονομιά- αλλά εφόσον κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας για να διώξουμε τον τουρισμό (όπως π.χ. αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=278645&highlight=%CE%B1%CE%BA%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B7), ή οι πυρκαγιές στην Ολυμπία, θυμάστε; και άλλα πολλά) τότε απο κάπου πρέπει να εξασφαλίζονται και κάποια έσοδα για την συντήρηση και την εξασφάλιση λειτουργίας!

mpirarxos
28-04-09, 10:27
συμφωννω stockas θα επρεπε να ειναι τσαμπα για ολους,οπως θα επρεπε τα αρχαια να γυρισουν στον τοπο τους.Και οχι μονο τα ντοπια αλλα και τα αιγυπτιακα,τα κινεζικα κτλ.Ειναι μεγαλη αθλιοτητα να θησαυριζουνε μουσεια στο εξωτερικο με κλεμμενα πραγματα.

cheese
28-04-09, 13:50
φίλε mpirarxos οι κύριοι που κρατάνε τα αρχαία εκεί που τα κρατάνε δικαιολογούν το γεγονός αυτό ότι πρόκειται για παγκόσμια κληρονομιά και πως η εκάστοτε χώρες (Αίγυπτος, Κίνα, Ελλάδα κτλ.) δεν είναι σε θέση να τα φυλάξουν με τον σωστό τρόπο έτσι ώστε να εξασφαλιστεί η αδιάκοπη πρόσβασή τους από το κοινό! Συμφωνώ βέβαια να επιστραφούν όλα τα αρχαία στις χώρες προέλευσης αλλά θα ήταν δυνατόν; δηλαδή τα μουσεία που διατηρούν στους χώρους τους ξένα αρχαία δεν έχουν συμφέρον να τα κρατήσουν; και έχουν αρκετά επιχειρήματα για να απορρίψουν μια αίτηση επιστροφής και ένα διεθνές δικαστήριο κρίνει βάση στοιχείων και όχι συναισθηματικών επιχειρημάτων, αρα...;

anon
28-04-09, 15:55
Nομίζω ότι έχουν εισιτήριο γιατι βάση κοινοτικής νομοθεσίας δεν πρέπει να γίνονται διακρίσεις σε πολίτες της ΕΕ. Οπερ σημαίνει ή όλοι πληρώνουν ή κανένας. Και στο Παρίσι μια Κυριακή του μήνα νομίζω ο Λούβρος είναι χωρίς εισιτήριο (τώρα πόσοι τουρίστες το ξέρουν είναι άλλο θέμα). Ετσι οι ντόπιοι μπορούνα να πάνε την δωρεάν ημέρα, μιας και εκεί είναι, δεν φεύγει το μουσείο, και όλοι οι τουρίστες πληρώνουν.

mpellosy
28-04-09, 16:53
Σαφώς και δεν έχει ο Ισθμός την δημοτικότητα των χώρων που αναφέρεις αλλα μάλλον έχει πολύ περισσότερη επισκεψημότητα απο τουρίστες. Βέβαια δεν παραβλέπω το γεγονός ότι είναι διερχόμενοι και οτι αν θα πρέπει να πλήρωναν εισητήριο μάλλον δεν θα παταγε κανένας.

........Auto merged post: mpellosy πρόσθεσε 3 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


φίλε mpirarxos οι κύριοι που κρατάνε τα αρχαία εκεί που τα κρατάνε δικαιολογούν το γεγονός αυτό ότι πρόκειται για παγκόσμια κληρονομιά και πως η εκάστοτε χώρες (Αίγυπτος, Κίνα, Ελλάδα κτλ.) δεν είναι σε θέση να τα φυλάξουν με τον σωστό τρόπο έτσι ώστε να εξασφαλιστεί η αδιάκοπη πρόσβασή τους από το κοινό! Συμφωνώ βέβαια να επιστραφούν όλα τα αρχαία στις χώρες προέλευσης αλλά θα ήταν δυνατόν; δηλαδή τα μουσεία που διατηρούν στους χώρους τους ξένα αρχαία δεν έχουν συμφέρον να τα κρατήσουν; και έχουν αρκετά επιχειρήματα για να απορρίψουν μια αίτηση επιστροφής και ένα διεθνές δικαστήριο κρίνει βάση στοιχείων και όχι συναισθηματικών επιχειρημάτων, αρα...;

συμφωνώ και επαυξάνω

........Auto merged post: mpellosy πρόσθεσε 3 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Nομίζω ότι έχουν εισιτήριο γιατι βάση κοινοτικής νομοθεσίας δεν πρέπει να γίνονται διακρίσεις σε πολίτες της ΕΕ. Οπερ σημαίνει ή όλοι πληρώνουν ή κανένας. Και στο Παρίσι μια Κυριακή του μήνα νομίζω ο Λούβρος είναι χωρίς εισιτήριο (τώρα πόσοι τουρίστες το ξέρουν είναι άλλο θέμα). Ετσι οι ντόπιοι μπορούνα να πάνε την δωρεάν ημέρα, μιας και εκεί είναι, δεν φεύγει το μουσείο, και όλοι οι τουρίστες πληρώνουν.

Ναι είμασται όλοι Ευρωπαίοι αλλά από πότε και δεν το πήραμε χαμπάρι???(αυτό το τελευταίο ειναι μάλλον τούρκικο)

manicx
29-04-09, 10:53
Όπου έχω πάει στο εξωτερικό έχω πληρώσει ΤΣΟΥΧΤΕΡΟ εισιτήριο για είσοδο σε αρχαιολογικούς χώρους. Συγκρίνοντας το με τα 12€ για την επίσκεψη σε όλους τους αρχαιολογικούς χώρους της Ακρόπολης αλλά και του μουσείου, ήταν πολύ τσουχτερό. Επίσης, και στην Ελλάδα υπάρχουν ορισμένοι αρχαιολογικοί χώροι με ελεύθερη είσοδο.

manoulamou
29-04-09, 11:15
Ακρόπολη, 2103210219. Ώρες: 8 π.μ.-7 μ.μ. Εισιτ. € 12
(ισχύει και για)
Αρχαία Αγορά Αθηνών και Άρειος Πάγος
Ένα ταξίδι στο χρόνο και ένας μοναδικός περίπατος στο κέντρο της Αθήνας!
Ο αρχαιολογικός χώρος διαθέτει και μουσείο.
Είσοδοι: α) Αδριανού 24 έναντι Αγίου Φιλίππου, β) Απ. Παύλου Θησείο, γ) Πολυγνώτου τέρμα.
Τηλ. , 2103210185.
Ώρες: 8 π.μ.-7.15 μ.μ. (Δευτ. το μουσείο ανοίγει στις 11 π.μ.) Εισιτ. € 4, άνω των 65 ετών € 2.
Είσοδος ελεύθερη για νέους έως 19 ετών, φοιτητές & κάθε Κυριακή για όλους.


Το δωρεαν (http://www.forfree.gr/cat.php?pageid=6) ειναι τελικα πολυ γλυκο αλλά βεβαια
δικα μας ειναι κι ο,τι θελουμε τα κανουμε...:rolleyes:
μεχρι που χτιζουμε πολυκατοικιες (Λαρισα) ή κλαμπακια (Πειραιας) πανω τους.

Rebel Scum
29-04-09, 15:06
Πρόσφατα επισκεφτηκα το Ηραίο κοντά στο Νάυπλιο....ένας επιβλητικός αρχαιολογικός χώρος,παρότι έχουν μείνει μόνο θεμέλια και τείχη. Ο χώρος φυλάσσεται και είναι δωρεάν. Επίσης η πυραμίδα του Ελληνικού στην περιοχή είναι δωρεάν (βασικά τελειως αφύλακτη).

Το εισιτήριο καθορίζεται από την ζήτηση και τις ανάγκες συντήρησης/αναστήλωσης και φύλαξης του χώρου.

Να το πω λίγο ωμά...ότι θυμαται χαίρεται ο καθένας σε τούτη δω τη χώρα:p

manoulamou
29-04-09, 17:01
Δεν ξερω απο συντηρηση κλπ ομως πχ το Ηρωδειο το τι τραβαει
απ ολη αυτη την νομενκλατουρα με τα ψιλοτακουνα δεν γραφεται!
Οσο για τις ορδες που περνανε απ την Ακροπολη
ποσοι θα επρεπε να μεινουν απ εξω λογω ακαταλληλων υποδηματων
ή γιατι θελουν ν αφησουν τ αποτυπωμα της αγαπης τους κατα την πανσεληνο...
:p

Herretic
30-04-09, 11:28
12E για τους απαράδεκτους τύπους με τις μπυροκοιλιές που μας κάνουν ρεζίλι διεθνώς εγώ δεν δίνω (ας πάνε να βάλουν κανά λουκέτο πάλι για τα συνδικαλιστικά τους λες και είναι ιδιοκτησία τους). Και δεν θα έπρεπε οποιοσδήποτε πολίτης του κόσμου να πληρώνει για να βλέπει την κληρονομιά του.

Υ.Γ. Στο κάτω κάτω αυτοί οι χώροι είναι θρησκευτικοί και υπάρχουν πολλοί πιστοί στην αρχαία Ελληνική Θρησκεία (όχι μην προτρέξει κανείς εγώ δεν είμαι ένας από αυτούς!) , θα έπρεπε να είναι μόνιμα ανοικτοί χωρίς περιορισμούς! Έχει βάλει κανείς εισιτήριο στις αρχαίες εκκλησίες (αν και πολλοί παπάδες θα μπάινανε σε πειρασμό :-) )

Manolis_karas
30-04-09, 14:08
Τα μουσεία που συντηρούνται και ελέγχονται από το Δημόσιο (Υπ. Πολιτισμού) έχουν δωρεάν είσοδο για μαθητές, φοιτητές και εκπαιδευτικούς.
Όλοι οι πολίτες της ΕΕ, έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις σε όλη την ΕΕ.

seeker4all
30-04-09, 14:37
Μα καλά, πλάκα μας κάνεις?
Λές και συντηρούν τους χώρους!!!, τυχαία αναφέρω επίσκεψή μου στον τύμβο του Μαραθώνα, τα χορτάρια ξεπερνούν και αυτά της ζούγκλας.....

Αμ το άλλο, 15:00 κλείνει στους Δελφούς ο χώρος.... και αλλού και αλλού....

Θέλουν και χρήματα.......:down:

body125z
30-04-09, 17:41
Αν δεν κάνω λάθος στο βρετανικό μουσείο που πήγα πρέπει να ήταν δωρεάν και απλά μέσα είχε το donation κουτι..
Τώρα όσο αναφορά την Ελλάδα σιγά μην έδινε κάποιος δεκάρα στο κουτί αυτό , μιας και ήξερε σε ποιανών τ΄σεπες αυτά θα καταλήξουν;)
Γενικά πάντως για τους ντόπιους κατοίκους θα έπρεπε η είσοδος στους αρχαιολογικούς χώρους να είναι δωρεάν... Τόσα και τόσα κονδύλια έχουν μασήσει όλοι τους , σιγά μη τα 2-3...-ν πληρώσω εγώ πάλι.

manoulamou
30-04-09, 19:11
Εαν τα λεφτα μας δηλαδη δεν πηγαιναν στους ... μπυροκοιλιες συνδικαλιστες
και στις τσεπες των διαφορων πολιτικων λαμόγιων
(δικα μας παιδια κι εκλεγμενοι απο μας για να μην ξεχιομαστε )
τοτε θα ειμασταν ΟΚ να πληρωνουμε αυτα τα... δυσθεωρητα ποσά ή ουτε τοτε;
:hmm:

Rebel Scum
30-04-09, 22:05
12E για τους απαράδεκτους τύπους με τις μπυροκοιλιές που μας κάνουν ρεζίλι διεθνώς εγώ δεν δίνω (ας πάνε να βάλουν κανά λουκέτο πάλι για τα συνδικαλιστικά τους λες και είναι ιδιοκτησία τους). Και δεν θα έπρεπε οποιοσδήποτε πολίτης του κόσμου να πληρώνει για να βλέπει την κληρονομιά του.

Υ.Γ. Στο κάτω κάτω αυτοί οι χώροι είναι θρησκευτικοί και υπάρχουν πολλοί πιστοί στην αρχαία Ελληνική Θρησκεία (όχι μην προτρέξει κανείς εγώ δεν είμαι ένας από αυτούς!) , θα έπρεπε να είναι μόνιμα ανοικτοί χωρίς περιορισμούς! Έχει βάλει κανείς εισιτήριο στις αρχαίες εκκλησίες (αν και πολλοί παπάδες θα μπάινανε σε πειρασμό :-) )

Στα Μετέωρα έχει εισιτήριο:whistle: Μην το ρίχνεις στο θρησκευτικό...


Όλοι εσείς που παραπονιέστε για την χρέωση διαβάσατε ότι είναι ελέυθερα τις Κυριακές για το μισό σχεδόν χρόνο;

Η΄ μόνο το καλοκαιράκι με τις τουριστριούλες με τα κοντά σορτσάκια θυμάστε την κληρονομιά σας;

Herretic
01-05-09, 17:07
Εαν τα λεφτα μας δηλαδη δεν πηγαιναν στους ... μπυροκοιλιες συνδικαλιστες
και στις τσεπες των διαφορων πολιτικων λαμόγιων
(δικα μας παιδια κι εκλεγμενοι απο μας για να μην ξεχιομαστε )
τοτε θα ειμασταν ΟΚ να πληρωνουμε αυτα τα... δυσθεωρητα ποσά ή ουτε τοτε;
:hmm:

Δεν καταλαβαίνω το δήλημα. Θα δέχομουν ίσως να πληρώσω (πχ με donation που αναφέρθηκε παραπάνω σε καμία περίπτωση υποχρεωτικά) εάν έβλεπα τα χρήματά μου να πιάνουν τόπο. Δεν γουστάρω να δώσω ούτε ευρώ για να βλέπω τους κάθε είδους χωμένους (από τους εκλεγμένους που εγώ δεν έκλεξα ούτε πρόκειται ποτέ να εκλέξω - foul me once same on you, foul me twice same on me λένε οι αγγλοσαξονες) να κάθονται και να γελάνε εις βάρος μου ενώ αφήνουν τα πάντα στην μοίρα τους να καταστραφούν.

Επίσης γιατί να μην δούμε και την θρησκευτική πλευρά; Υποτίθεται έχουμε ανεξιθρησκεία και κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να πιστεύει όπου θέλει όπως θέλει και να έχει ελεύθερους θρησκευτικούς χώρους (πχ το τζαμί στην Αθήνα). Με ποιό δικαίωμα απαγορεύει το κράτος στον δωδεκαθεϊστή (αν και είναι αδόκιμος όρος) να πάει στο Σούνιο να κάνει την σπονδή του για παράδειγμα;

Rebel Scum
01-05-09, 20:08
Θεωρία θεωρία και άλλη θεωρία....ναι φίλε μου στη θεωρία θα "έπρεπε" να είναι δωρεάν για όλους όχι μόνο για τους λάτρες της Αθηνάς....όπως θα "έπρεπε" να είναι απόλυτα δωρεάν παιδεία, υγεία κια πολλά άλλα.

Αλλά όταν απο τη θεωρία πάμε στην πράξη και έχουμε ένα χώρο (ας μιλήσουμε για την Ακρόπολη) με τεράστια έξοδα συντήρησης, τότε θα κάνουμε την καρδιά μας πέτρα για τους δωδεκαθεϊστές και θα χρεώσουμε εισιτήριο.

Για τα donations που αναφέρετε είναι για να γελάς....το πρόβλημα του free rider είναι πανταχού παρόν.

Herretic
01-05-09, 20:34
Θέλεις πρακτικές απαντήσεις: τα τεράστια έξοδα συντήρησης μπορούν να καλυφθούν εύκολα από το υπουργείο πολιτισμού αν κόψει τις άσκοπες σπατάλες. Σκορπάει τόσα χρήματα για απίστευτες σαχλαμάρες, π.χ. για τον Ελληνικό κινηματογράφο που έχει φτιαχτεί κάθε σαχλαμάρας με μια κάμερα και αριστερίζον προφίλ. Και από την άλλη φορτώνει τα μνήματα στην Σαλαμίνα στις 'παντόφλες' και τα αδειάζει στον Σαρωνικό. Για να μην μιλήσουμε για τα βαρβάτα σκάνδαλα με τους δικούς τους στις νομαρχίες. Είναι παράλογο να ζητάω διαφάνεια, γιατί να τους την χαρίζουμε έτσι. Πρέπει να παλέψουμε βήμα βήμα σε όλους τους τομείς, είδαμε που μας έφτασε ο ωχαδερφισμός. Εγώ φωνάζω και ας φαίνονται γραφικές θεωρίες.

Rebel Scum
01-05-09, 20:42
Θέλεις πρακτικές απαντήσεις: τα τεράστια έξοδα συντήρησης μπορούν να καλυφθούν εύκολα από το υπουργείο πολιτισμού αν κόψει τις άσκοπες σπατάλες. Σκορπάει τόσα χρήματα για απίστευτες σαχλαμάρες, π.χ. για τον Ελληνικό κινηματογράφο που έχει φτιαχτεί κάθε σαχλαμάρας με μια κάμερα και αριστερίζον προφίλ. Και από την άλλη φορτώνει τα μνήματα στην Σαλαμίνα στις 'παντόφλες' και τα αδειάζει στον Σαρωνικό. Για να μην μιλήσουμε για τα βαρβάτα σκάνδαλα με τους δικούς τους στις νομαρχίες. Είναι παράλογο να ζητάω διαφάνεια, γιατί να τους την χαρίζουμε έτσι. Πρέπει να παλέψουμε βήμα βήμα σε όλους τους τομείς, είδαμε που μας έφτασε ο ωχαδερφισμός. Εγώ φωνάζω και ας φαίνονται γραφικές θεωρίες.

Τις σπατάλες του υπουργείου και τα κλεμμένα προφανώς όλοι θέλουμε να τα δούμε να σταματούν και να χρησιμοποιηθούν τα χρήματα επωφελώς. Άσχετο όμως με το θέμα μας.

Αλλά πόσα πιστέυεις είναι αυτά τα χρήματα ώστε να γίνουν όλοι οι αρχαιολογικοί χώροι ελεύθεροι; Για να αναστηλώνονται με τεράστια έξοδα και για να γίνονται νέες ανασκαφές; Αρκετά ακόμα και για να κατασκευαστούν και τα μουσεία των χώρων αυτών;

Είπαμε...στην πράξη τα πράγματα ξεφέυγουν από τα θεωρητικά ιδεολογήματα. Δεν είναι ωχαδερφισμός είναι ρεαλισμός.

cheese
01-05-09, 20:48
Αμα γίνονταν όλα αυτά που λές φίλε Herretic όχι μόνο το πρόβλημα του εισιτηρίου στην Ακρόπολη θα λυνόταν, αλλα όταν μας κόψουν κανένα επίδομα ή αλλάξει το σύστημα των ταμείων όλοι για απεργία και διαδηλώσεις και ότι άλλο θές, σκάνδαλα υπάρχουν, ασυδοσία, χαμένα κονδύλια επίσης και εμείς ζητάμε διαφάνεια μόνο σε κανά φόρουμ ή δεν ξέρω και εγώ που

Herretic
01-05-09, 21:06
Ενώ τα 12 ευρώ στην Ακρόπολη θα μας σώσουν.

maik
01-05-09, 21:21
! Έχει βάλει κανείς εισιτήριο στις αρχαίες εκκλησίες

Θυμαμαι καλα οτι για να ανεβω στο καμπαναριο της Notre Dame στο Παρισι πληρωσα εισητηριο.

cheese
01-05-09, 21:22
Ενώ τα 12 ευρώ στην Ακρόπολη θα μας σώσουν.

τα δώδεκα ευρώ της ακρόπολης είναι το λιγότερο

basilio
02-05-09, 01:11
Η κάθε κοινωνία (επομένως και αυτοί που την εκφράζουν) πρέπει να ορίσει τα αγαθά εκείνα που ο κάθε πολίτης χωρίς αποκλεισμούς θα μπορεί να απολαμβάνει. Κατά τη γνώμη μου ο πολιτισμός ( επομένως και η επαφή με τους αρχαιολογικούς μας θησαυρούς) είναι ένας από τους τομείς που ο καθένας πρέπει να έχει τη δυνατότητα όχι μόνο να απολαμβάνει αλλά και να συμμετέχει.
Ελεύθερη λοιπόν πρόσβαση για όλους τους πολίτες της γης σε όλους τους αρχαιολογικούς χώρους και μάλιστα επίσκεψη με τη βοήθεια ειδικών που θα βοηθήσουν να νιώσεις το χώρο και όχι να τον διασχίσεις απλώς.
Αν θέλει κάποιος να επισκεφτεί την Ακρόπολη και όχι απλώς να φωτογραφηθεί σ' αυτή χρειάζεται πολλές πολλές επισκέψεις και τα 12 ευρώ είναι αποτρεπτικά, ακόμα και γι' αυτόν που το θέλει.
Σκεφτείτε για έναν περαστικό μπαμπά που ο ίδιος δεν ενδιαφέρεται αλλά το παιδί του τον πιέζει να δουν αυτό που είπαν στο σχολείο και δεν έτυχε να είναι μια Κυριακή του χειμώνα.
Το κράτος πρέπει να ιεραρχήσει με άλλες αξίες και προτεραιότητες το πού θα δίνονται τα χρήματα των πολιτών του και είναι σίγουρο πως στις επιλογές του ελληνικού κράτους ο πολιτισμός και η πολιτιστική παιδεί δεν περιλαμβάνονται σήμερα στις πρώτες προτεραιότητές του .

nothing
02-05-09, 02:25
Θυμαμαι καλα οτι για να ανεβω στο καμπαναριο της Notre Dame στο Παρισι πληρωσα εισητηριο.

συμφωνω αλλα για να μπεις στην εκκλησια δεν πληρωνεις κατι παρα μονο για να πας στο καμπαναριο...
ειναι λιγο διαφορετικο...
βεβαια ειμαι σιγουρος οτι το εισητηριο περα απο τα κλασσικα που εχει σαν καλα εχει και το φοβερο οτι οι τσαμπατζηδες μενουν απεξω και λιγοτεροι πανε για να το καταστρεψουν γιατι μην γελιομαστε...κατι τσαμπα και ανοιχτο ευκολα καταστρεφετε ποσο μαλλον μια ακροπολη που εχει και απιστευτη θεα με αποτελεσμα τους πολλους επισκεπτες στην υποθετικη περιπτωση του τσαμπα...

LIDA
27-05-09, 22:45
καποια στιγμη που επησκεφτηκα το αχαιολογικο μουσειο και εξεφρασα το παραπονο γιατι να πληρωνουμε η απαντηση που πηρα με εξεπληξε ,,,μου ειπαν οτι επειδη υπαρχουν πολλα ατομα απορα και ναρκωμανης οι οποιοι εβρησκαν ασειλο στο μουσειο αναγκαστηκαν και εβαλαν εισοδο ωστε να ειναι δυσκολο στο να μπαινουν τετοιου ειδους ατομα,δεν ξερω κατα ποσο ευσταθει

@ ADSLgr.com All rights reserved.