PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

linkinp
13-09-08, 21:24
βγαζουν οχι τοσο προβληματα στεγανοτητας,οσο τριγμους..βεβαια δεν βγαζουν ολα!!!ειναι να μην πεσεις στην περιπτωση...

Ελα Αλεκο
13-09-08, 21:34
βγαζουν οχι τοσο προβληματα στεγανοτητας,οσο τριγμους..βεβαια δεν βγαζουν ολα!!!ειναι να μην πεσεις στην περιπτωση...

Επισης το αλλο που σκεφτομαι ειναι σε εκδρομες το χειμωνα σε βουνα μιας και ειμαι φαν του χιονιου με τον παγο το βραδυ ισως δημιουργηθουν τιποτα προβληματα !!!!

Δεν ξερω μου αρεσει η ηλιοροφη αλλα σκεφτεσαι μην σου ερθει καμια ωρα ο ουρανος στο κεφαλι σου :rofl::rofl::rofl::rofl:

linkinp
14-09-08, 12:20
χεχε,εχεις κοιταξει αν η ηλιοροφη σε αυτο το αυτοκινητο ειναι μεγαλη???γιατι υπαρχουν ηλιοροφες και ηλιοροφες.αν δεις πχ την ηλιοροφη του stilo θα παθεις πλακα,μπορουν να σηκωθουν ορθια 3 ατομα!

απο την αλλη,στο αυτοκινητο μου,οταν ηταν να γινει αγορα,το σκεφτομουν με τον πατερα μου για ηλιοροφη αλλα ηταν τοσο μικρη που δεν αξιζε τον κοπο...

Patentman
14-09-08, 13:28
Προσανατολίζομαι πλέον σε άλλα:
1) Auris 1.6 (1500 ευρώ ακριβότερο από το 1.4 της toyota)
2) Auris 1.4 (ο θείος μίλησε για προβληματικό 1.4 της toyota με τον 1.6 να είναι καλύτερος) (θα παρέχει ο 1.4 επαρκή ενεργητική ασφάλεια για το αμάξωμα του Auris?)
3) Ford Focus 1.6 (ίδια κατηγορία τιμής με το Auris το 1.4)

Toyota.
Ξεχνα τα Ford.

Θα ελεγα το 1.4 μιας και φτανει η δυναμη που εχει, βαλε και την επανοδο των τεκμηριων...

Ελα Αλεκο
14-09-08, 14:16
χεχε,εχεις κοιταξει αν η ηλιοροφη σε αυτο το αυτοκινητο ειναι μεγαλη???γιατι υπαρχουν ηλιοροφες και ηλιοροφες.αν δεις πχ την ηλιοροφη του stilo θα παθεις πλακα,μπορουν να σηκωθουν ορθια 3 ατομα!

απο την αλλη,στο αυτοκινητο μου,οταν ηταν να γινει αγορα,το σκεφτομουν με τον πατερα μου για ηλιοροφη αλλα ηταν τοσο μικρη που δεν αξιζε τον κοπο...


Σωστος και αν ειδα καλα πρεπει να ειναι μετρια ( ουτε μεγαλη ουτε μικρη ) - το θεμα ειναι αν βγαζουν προβληματα οι ηλιοροφες ????

........Auto merged post: Ελα Αλεκο πρόσθεσε 4 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Toyota.
Ξεχνα τα Ford.

Θα ελεγα το 1.4 μιας και φτανει η δυναμη που εχει, βαλε και την επανοδο των τεκμηριων...

Φιλε μου σιγουρα εχεις δικιο.

Και εγω αναμεσα σε ΤΟΥΟΤΑ και FORD ημουνα αλλα τι να παω να παρω το AURIS που ειναι σαν αγγουρι απο εμφανιση.

Προτιμω το FOCUS και ας πληρωνω κατι παραπανω αλλα να εχω ενα αυτοκινητο που βλεπεται.

Ενα αυτοκινητο ειπαν και αυτοι οι Ιαπωνες να βγαλουν που να βλεπεται καπως ( το COROLLA εννοω και πιο συγκεκριμενα το 3d ) και το αποσυρανε :evil::evil::evil::evil:

vosk
14-09-08, 19:53
Ε τωρα μην τρελαθουμε, προβληματικες οι ηλιοροφες....
Εχω δει Lancia Ypsilon "παρκαρισμενο" πανω στην πανοραμικη του ηλιοροφη, και μαλιστα με μεγαλη ανεση.

Μην σε απασχολει. Προβλημα στεγανοτητας ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν προκειται να δεις, και τριγμους δεν το βρισκω πιθανο (απο τα οσα αμαξια με ηλιοροφες εχω δει, κανενα δεν ειχε προβλημα εκει).

emeliss
14-09-08, 19:57
Και ακριβά και φθηνά αυτοκίνητα έχουν παρουσιάσει προβλήματα με την ηλιοροφή. Το εννοείται, ΔΕΝ εννοείται καθόλου. Αυτό δεν σημαίνει πως σώνει και καλά θα έχει πρόβλημα.

vosk
14-09-08, 20:08
Παιδια εχω δει πολλες ζημιες, αλλα σε ηλιοροφη, (περα απο βλαβη του μηχανισμου) δεν εχω δει ποτε καμια "κουτσουκελα" ...

Ελα Αλεκο
14-09-08, 20:29
Εν ολιγοις ρε παιδια εσεις τι μου προτεινετε - να παρω με ηλιοροφη ή οχι ????

Αν ησασταν στη θεση μου τι θα κανατε ?????

euri
14-09-08, 22:02
Αν σου αρέσει η ηλιοροφή (ή η ιδέα αυτής) να πάρεις. Τα προβλήματα που αναφέρθηκαν ίσχυαν για παλιότερες εποχές, όταν πολύς κόσμος αγόραζε after sales ηλιοροφές και τις τοποθετούσε εκ των υστέρων (είτε σε συνεργεία, είτε μόνοι τους). Πλέον οι εργοστασιακές όπως έρχονται με το αυτοκίνητο δεν παρουσιάζουν προβλήματα, ή για να είμαι πιο σωστός, έχουν την πιθανότητα να παρουσιάσουν προβλήματα όσο και άλλα εξαρτήματα ενός σύγχρονου αυτοκινήτου.

(Ναι, έχω αυτοκίνητο με ηλιοροφή και μου αρέσει.)

Ελα Αλεκο
14-09-08, 22:37
Αν σου αρέσει η ηλιοροφή (ή η ιδέα αυτής) να πάρεις. Τα προβλήματα που αναφέρθηκαν ίσχυαν για παλιότερες εποχές, όταν πολύς κόσμος αγόραζε after sales ηλιοροφές και τις τοποθετούσε εκ των υστέρων (είτε σε συνεργεία, είτε μόνοι τους). Πλέον οι εργοστασιακές όπως έρχονται με το αυτοκίνητο δεν παρουσιάζουν προβλήματα, ή για να είμαι πιο σωστός, έχουν την πιθανότητα να παρουσιάσουν προβλήματα όσο και άλλα εξαρτήματα ενός σύγχρονου αυτοκινήτου.

(Ναι, έχω αυτοκίνητο με ηλιοροφή και μου αρέσει.)

Λοιπον φιλε εσενα που εχεις ηλιοροφη θελω να σε ρωτησω γιατι ολοι οι αλλοι θα μου απαντησουν θεωρητικα και τι ακουσαν απο τους γειτονες.

Οταν εισαι Εθνικη και τρεχεις την ανοιγεις καθολου ή μπαινει μεσα αερας στο αμαξι και γινεται γης μαδιαμ ????

Οταν εχεις ανοιχτη την ηλιοροφη και ανοιχτα τα παραθυρα δημιουργουνται τιποτα ρευματα αερα μεσα στην καμπινα του αυτοκινητου ?????

Μπορει να σου φαινονται ηλιθιες οι ερωτησεις μου αλλα δεν θα ηθελα να παρω αυτοκινητο με ηλιοροφη και να το μετανοιωσω.

Υ.Γ. : σε εκδρομες σε βουνα με χιονια και παγο πιστευεις οτι μπορει να δημιουργηθουν προβληματα στην ηλιοροφη ????

SpyDerMan
14-09-08, 22:39
Ε τωρα μην τρελαθουμε, προβληματικες οι ηλιοροφες....
Μην σε απασχολει. Προβλημα στεγανοτητας ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν προκειται να δεις, και τριγμους δεν το βρισκω πιθανο (απο τα οσα αμαξια με ηλιοροφες εχω δει, κανενα δεν ειχε προβλημα εκει).
Εντάξει δεν εννοείται κιόλας... απλά ισχύει αυτό:

Τα προβλήματα που αναφέρθηκαν ίσχυαν για παλιότερες εποχές, όταν πολύς κόσμος αγόραζε after sales ηλιοροφές και τις τοποθετούσε εκ των υστέρων (είτε σε συνεργεία, είτε μόνοι τους). Πλέον οι εργοστασιακές όπως έρχονται με το αυτοκίνητο δεν παρουσιάζουν προβλήματα, ή για να είμαι πιο σωστός, έχουν την πιθανότητα να παρουσιάσουν προβλήματα όσο και άλλα εξαρτήματα ενός σύγχρονου αυτοκινήτου.

Και για μένα ισχύει και αυτό :)

Ναι, έχω αυτοκίνητο με ηλιοροφή και μου αρέσει.

Patentman
15-09-08, 00:19
Ειχα αυτοκινητο με ηλιοροφη, δεν παρουσιασε προβλημα ο μηχανισμος (χειροκινητη αλλά εργοστασιακη).
Το αρνητικο ειναι οτι σαπισε ο ουρανος μετα απο πολλα χρονια ομως.

Δεν θα επαιρνα τωρα με ηλιοροφη γιατι 1 στις 10 εχει προβληματα (βαση οσων αυτοκινητων με ηλιοροφη εχουν περασει απο την εποπτεια μου).
Ειτε δεν κλεινει σωστα, ειτε κανει θορυβο, ειτε μπλοκαρει, ειτε μπαζει (οταν δεν κλεινει σωστα).

Επιπλεον ηλιοροφη χωρις κρυσταλλο αλλά με λαμαρινα δεν λεει μια.
Το ωραιο ειναι να βλεπεις το βραδυ πανω (οχι οταν οδηγεις!), σου δινει την αισθηση οτι δεν εισαι κλεισμενος σε λαμαρινες.

Ειδικα μολις βγει απο την εγγυηση θα παρακαλας να μην χαλασει, γιατι αν τυχει κατι τετοιο θα το πληρωσεις πολυ ακριβα αυτο το "αξεσουαρ".

ΥΓ. Για να βαζει αερα μεσα πρεπει να ειναι ανακλεινομενη.

Ελα Αλεκο
15-09-08, 00:34
Ειχα αυτοκινητο με ηλιοροφη, δεν παρουσιασε προβλημα ο μηχανισμος (χειροκινητη αλλά εργοστασιακη).
Το αρνητικο ειναι οτι σαπισε ο ουρανος μετα απο πολλα χρονια ομως.

Δεν θα επαιρνα τωρα με ηλιοροφη γιατι 1 στις 10 εχει προβληματα (βαση οσων αυτοκινητων με ηλιοροφη εχουν περασει απο την εποπτεια μου).
Ειτε δεν κλεινει σωστα, ειτε κανει θορυβο, ειτε μπλοκαρει, ειτε μπαζει (οταν δεν κλεινει σωστα).

Επιπλεον ηλιοροφη χωρις κρυσταλλο αλλά με λαμαρινα δεν λεει μια.
Το ωραιο ειναι να βλεπεις το βραδυ πανω (οχι οταν οδηγεις!), σου δινει την αισθηση οτι δεν εισαι κλεισμενος σε λαμαρινες.

Ειδικα μολις βγει απο την εγγυηση θα παρακαλας να μην χαλασει, γιατι αν τυχει κατι τετοιο θα το πληρωσεις πολυ ακριβα αυτο το "αξεσουαρ".

ΥΓ. Για να βαζει αερα μεσα πρεπει να ειναι ανακλεινομενη.

Σωστος φιλε.

Και εμενα ακριβως αυτη η αισθηση οτι δεν ειμαι κλεισμενος σε λαμαρινες με κανει να θελω ηλιοροφη.

Εγω συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για το Ford Focus μοντελο Trend - ξερεις τιποτα για την ηλιοροφη του συγκεκριμενου μοντελου ????

Η Ford μου δινει εγγυηση 15 χρονια για την ηλιοροφη - τι λες καλα δεν ειναι ????

Patentman
15-09-08, 00:39
Οχι για το συγκεκριμενο.
Δεν ετυχε να ξερω για το συγκεκριμενο αλλά ακομα και στις καλυτερες οικογενειες τα προβληματα ειναι κοινα.

Εαν εχει εγγυηση προχωρα αφοβα.
Διαφορετικα με μια ερωτηση θα ανακαλυψεις ποσο ακριβος ειναι ο μηχανισμος, η εργασια αντικαταστασης και θα ερθεις στα ισια σου.

euri
15-09-08, 00:40
Οταν εισαι Εθνικη και τρεχεις την ανοιγεις καθολου ή μπαινει μεσα αερας στο αμαξι και γινεται γης μαδιαμ ????


Την ανοίγω χωρίς να γίνεται γης μαδιάμ :p Λόγω αεροδυναμικού θορύβου όμως σε μεγάλες ταχύτητες δεν την ανοίγω πλήρως, αλλά την ανασηκώνω από το πίσω μέρος της.


Οταν εχεις ανοιχτη την ηλιοροφη και ανοιχτα τα παραθυρα δημιουργουνται τιποτα ρευματα αερα μεσα στην καμπινα του αυτοκινητου ?????


Όχι, από την ηλιοροφή δε δημιουργείται πρόβλημα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι από τα πλευρικά παράθυρα, ανεξάρτητα από την ηλιοροφή.



Υ.Γ. : σε εκδρομες σε βουνα με χιονια και παγο πιστευεις οτι μπορει να δημιουργηθουν προβληματα στην ηλιοροφη ????

Δεν ξέρω, δεν έχω άποψη σε αυτό.

Ελα Αλεκο
15-09-08, 00:51
Ο.Κ ρε παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Οποιος αλλος ξερει κατι ας το πει.

Εγω μαλλον θα το παρω το Ford με ηλιοροφη - τουλαχιστον εχει και εγγυηση 15 χρονια που ειναι νομιζω αρκετα μεγαλο πλεονεκτημα.

giannhs1984
15-09-08, 09:09
Την ανοίγω χωρίς να γίνεται γης μαδιάμ :p Λόγω αεροδυναμικού θορύβου όμως σε μεγάλες ταχύτητες δεν την ανοίγω πλήρως, αλλά την ανασηκώνω από το πίσω μέρος της.



Όχι, από την ηλιοροφή δε δημιουργείται πρόβλημα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι από τα πλευρικά παράθυρα, ανεξάρτητα από την ηλιοροφή.




Δεν ξέρω, δεν έχω άποψη σε αυτό.
εχεις και downforce ετσι?:crazy:
ειδικα στα πολλα που με ανοιχτα παραθυρα αρχιζει και πλαναρει το αμαξι ειναι λιγο τρομακτικο αυτο:scared:

euri
15-09-08, 09:59
εχεις και downforce ετσι?:crazy:
ειδικα στα πολλα που με ανοιχτα παραθυρα αρχιζει και πλαναρει το αμαξι ειναι λιγο τρομακτικο αυτο:scared:

Ναι, έχω πολύ μεγάλο downforce, αλλά μάλλον οφείλεται στο επίπεδο αεροδυναμικό δάπεδο που τοποθέτησα, καθώς και στις πτέρυγες μπρος και πίσω. Είναι λίγο μανούρα βέβαια κάθε μέρα πριν ξεκινήσω να ζητάω από τους μηχανικούς μου να τις ρυθμίσουν ανάλογα με τη διαδρομή και τη διάθεση, αλλά τι να κάνεις, αυτά έχει η ζωή.

Α, φροντίζω να μην πλανάρει το αμάξι με ανοιχτά παράθυρα γιατί μπαίνουν μέσα στο κοκπιτ σκόνη και αέρια από τις εξατμίσεις των υπολοίπων αυτοκινήτων που κινούνται στη διαδρομή.

SpyDerMan
15-09-08, 10:15
χαχαχα θεός...!!!

vosk
15-09-08, 11:21
Δεν ξέρω, δεν έχω άποψη σε αυτό.
Εγω που εβλεπα χιονανθρωπους για δεκα χρονια στην ηλιοροφη, μπορω να πω οτι δεν ειχε προβλημα.

giannhs1984
15-09-08, 11:22
παντως αυτο
http://www.pistonheads.com/pics/news/14300/caparo_t1-L.jpg
πιστευω οτι θα σου λυσει τα χερια

linkinp
15-09-08, 11:25
χεχε,το πιο γρηγορο αυτοκινητο σε πιστα.κανει την veyron να δειχνει σαν τρακτερ!

baldrick
15-09-08, 19:27
χεχε,το πιο γρηγορο αυτοκινητο σε πιστα.κανει την veyron να δειχνει σαν τρακτερ!

Καλά την Veyron και η Elise σε κλειστή πίστα την κάνει να μοιάζει με τρακτέρ... :whistle:

xelonas
15-09-08, 19:44
GLK 2,2d ή X3 2d???

linkinp
15-09-08, 20:13
Καλά την Veyron και η Elise σε κλειστή πίστα την κάνει να μοιάζει με τρακτέρ... :whistle:

μπα....το Τ1 ειναι σε εντελως δικη του κατηγορια....


GLK 2,2d ή X3 2d???

X6!!!

baldrick
15-09-08, 22:06
Δεν συγκρίνω το T1 με το Elise εννοείτε. Απλώς λέω ότι το Veyron δεν είναι ο ορισμός του σπορ αυτοκινήτου. Μπορεί να είναι το γρηγορότερο σε ευθεία αλλά στην πρώτη στροφή χαίρετε...

........Auto merged post: baldrick πρόσθεσε 82 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το Caparo δεν θα μπορούσε να μην είναι κορυφαίο αφού το έφτιαξαν οι ίδιοι άνθρωποι που έφτιαξαν και την McLaren F1 (για εμένα το top supercar) ...\
Έχει κάποια προβλήματα αξιοπιστίας ακόμα, που στοίχισαν και στον Plato το πρωτάθλημα, αλλά θα λυθούν...
Πάντως είναι φαύλος κύκλος αυτή η κουβέντα...
Στις πίστες της Αγγλίας κυριαρχούν τα κάθε λογής Radical, στις prive θα βρεις από Zonda R, FXX Evoluzione, Group C sports-prototype και μονοθέσια F3 και F1...
Αν έχετε τα χρήματα και την διάθεση κάτι θα βρείτε εδώ (http://www.classicdriver.com/uk/1000.asp)..

giorgosc61
21-09-08, 14:33
Επανέρχομαι.....
Δοκίμασα χθές 1.6 Ford Focus 115 άλογα και 1.4 Unique Auris.

To Focus οδηγικά όπως και το fiesta 1.2 που οδηγώ τώρα. Στιβαρό, γρήγορο, άκουγες τον κινητήρα, αλλά με πρόβλημα στην ορατότητα από το πίσω παρμπριζ, όχι ποιοτικά πλαστικά (αίσθηση φτηνιάρικου)μ πολύ άσχημη κεντρική κονσόλα (έκδοση trend). Δυστυχώ αν και 7 χρόνια με fiesta το απορρίπτω και δυστυχώς το c-max που μου άρεσε ξεφεύγει και από το στυλ μου και οικονομικά.

Το Auris πολύ εντυπωσιακό εσωτερικά και εξωτερικά. Πολύ καλή θέση οδήγησης και ποιότητα εσωτερικού.
Μου φάνηκε λίγο αδύναμο στο γκάζι, αλλά φίλη που οδηγεί corolla 1.3 που οδήγησε επίσης μου είπε ότι είναι πιο γρήγορο.
Ίσως να φταίει ότι εγώ τώρα κάνω τις αλλαγές 3000-3500 στροφές και αυτό θέλει πιο ψηλά να αλλάζεις ή πρακτικά ο κινητήρας δεν επαρκεί?
Δυστυχως το 1.6 ξεφεύγει από προϋπολογισμό.....είναι 2100 ευρώ πιο ακριβό......
Μήπως έχει κάποιος το 1.4 να μας πει γνώμες;

Patentman
21-09-08, 16:07
άκουγες τον κινητήρα,


Μια λεπτομερεια που δεν δινουν σημασια πολλοι.
Ειδικα στο προηγουμενο focus που ακογουταν ο κινητηρας να μουγκριζει, η κυλιση των τροχων να μπαινει αυτουσια στην καμπινα επιβατων καθως και ενα αλλο βουητο...αχταρμας...
Ετσι ηταν καποτε τα αυτοκινητα, πριν 20 χρονια.
Καποτε ελεγαν για mercedes ή αλλη λιμουζινα και το ταυτιζαν με την ερμητικη σιγαση.
Πλεον ειναι προτερημα ολων των αυτοκινητων, πλην του Focus.

Ασε που θα ησουν συνεχεια με σπασμενους σωλήνες υδραυλικου τιμονιου, ελατηριακια να βρισκονται στο πατακι του οδηγου (απο το πεταλ συμπλεκτη) και με προβληματα στυλ δεν ανεβαζει στροφες, σβηνει στην πορεια και αλλα κουλα συμπτωματα.

giorgosc61
21-09-08, 17:38
Μια λεπτομερεια που δεν δινουν σημασια πολλοι.
Ειδικα στο προηγουμενο focus που ακογουταν ο κινητηρας να μουγκριζει, η κυλιση των τροχων να μπαινει αυτουσια στην καμπινα επιβατων καθως και ενα αλλο βουητο...αχταρμας...


Ακριβώς όπως τα περιέγραψες ακουγόταν........για αυτοκίνητο αυτής της κατηγορίας ίσως ασυγχώρητο.....

Να σε ρωτήσω: το focus που δοκιμάσαμε ήταν 1.6 me 4500 χιλιόμετρα, ενώ το auris 1.4 me 1800 χιλιόμετρα. Τα λίγα χιλιόμετρα του auris μπορεί να σημαίνουν ότι ο κινητήρας δεν μπορεί να βγάλει ακόμα την πραγματική του δύναμη;

Δεν ξέρω πάντως αν έχεις δει το "κόκπιτ" (γιατί κάτι τέτοιο μου θύμησε) του auris, αλλά πιστεύω πάρα πολύ ωραίο σαν σχεδίαση........δεν μπορώ να πω κάτι άλλο...εκτός από το ότι σε ξεκουράζει όταν το οδηγείς....σαν να είσαι σε αεροπλάνο......

Πιστεύεις θα είναι καλή η αγορά του 1.4 ή να περιμένω περίπου 1 χρόνο για να μαζέψω την προκαταβολή του 1.6;

Patentman
21-09-08, 18:35
Να παρεις το 1.4, κοντρες θα κανεις;
Για κοντρες πλεον υπαρχουν πολλα με 140, 170, 220 αλογα...

Που να τα ειχες αυτα πριν 10 χρονια...ή και 5...

Ομως και 450 αλογα να ειχες, θερια ανημερα, παλι με 50χ.α.ω θα πηγαινεις στην Λ. Βουλιαγμενης, Κηφισιας ή οποιαδηποτε αλλη.
Πριν 10 χρονια ειχαν νοημα, πλεον κανενα.
Μονο βενζινη χαλας.

giorgosc61
21-09-08, 18:41
Να παρεις το 1.4, κοντρες θα κανεις;
Για κοντρες πλεον υπαρχουν πολλα με 140, 170, 220 αλογα...

Που να τα ειχες αυτα πριν 10 χρονια...ή και 5...

Ομως και 450 αλογα να ειχες, θερια ανημερα, παλι με 50χ.α.ω θα πηγαινεις στην Λ. Βουλιαγμενης, Κηφισιας ή οποιαδηποτε αλλη.
Πριν 10 χρονια ειχαν νοημα, πλεον κανενα.
Μονο βενζινη χαλας.
Κόντρες ?????:scared:

...μόνο στο ξύρισμα.....:p

Μάλλον για το 1.4 με βλέπω......απλά το σκεφτόμουνα από την άποψη της ενεργητικής ασφάλειας στα προσπεράσματα....αν και αυτό σχετικό είναι.....αν ξέρεις το αμάξι σου.....ξέρεις και πότε να προσπεράσεις.......χωρίς πρόβλημα....και χωρίς κίνδυνο ατυχήματος......

gatoulas
21-09-08, 18:48
Με το 1400 μια χαρα προσπερνω. Ιδιως χθες που εκανα ταξιδακι στη βροχη το 'φχαριστηθηκα. :p

Patentman
21-09-08, 18:49
Μην σε απασχολει το προσπερασμα.
Σε λιγο δεν θα υπαρχει καν σαν εννοια.

Αλλά και αν θελησεις να προσπερασεις μπορει.
Κανενα ατμοσφαιρικο δεν προσπερναει ανετα, μονο τα τουρμπισια οπου με ελαχιστο πατημα γκαζιου απογειωνονται λογω τερατωδους ροπης (αυτο μετραει, οχι η ιπποδυναμη).
Και ειδικα οταν κανεις συγκριση 1.4 με 1.6 οι διαφορες ειναι αμελητεες (δεν σωζουν την κατασταση).

gatoulas
21-09-08, 18:53
Ακριβως.
Η ρημαδοracing θα ξεκολλησει ποτε απο τα 1,495???????????

giorgosc61
21-09-08, 22:03
Με το 1400 μια χαρα προσπερνω. Ιδιως χθες που εκανα ταξιδακι στη βροχη το 'φχαριστηθηκα. :p
Πόσο καιρό το έχεις;
Ποιά έκδοση (αν επιτρέπεται);
Είσαι ευχαριστημένος;

jimka
21-09-08, 22:41
Εγω θα σου ελεγα αν κανεις συχνα ταξιδια καλυτερα να προτιμησεις 1600 αν τωρα κανεις περιστασιακα παρε το 1400(εγω 1400 εχω και κανω συχνα αθηνων πατρων και μου την δινει εν συγκρισει το VW TSI 1,6 που εχει η αδερφη μου η μερα με την νυχατα ειναι και καποια αλογα διαφορα:p).Εχει καποια διαφορα.Ακομα και ενα παλιοτερο carina ε που ειχε ο πατερας μου εδειχνε πιο "νευρικο".

gatoulas
21-09-08, 23:12
Πόσο καιρό το έχεις;
Ποιά έκδοση (αν επιτρέπεται);
Είσαι ευχαριστημένος;

GPunto T-Jet Sport

giorgosc61
22-09-08, 08:09
GPunto T-Jet Sport
Νόμιζα ότι έχει Auris 1.4.....το Punto είναι μικρότερη κατηγορία.....αν και από ότι είδα πολύ δυνατό....δεν ξέρω όμως τίποτα από πλευράς αξιοπιστίας....πιο παλιά ακούγονταν προβλήματα στα ηλεκτρικά.

Ωραίο πάντως το Auris.....:)

giwrgosth
22-09-08, 09:31
δεν ξέρω όμως τίποτα από πλευράς αξιοπιστίας....πιο παλιά ακούγονταν προβλήματα στα ηλεκτρικά.
Άντε πάλι με τα ηλεκρικά στα FIAT! Ναι, υπήρχε πρόβλημα και στο Mirafiori και στο 127... Τη δεκαετία του 70... Λέτε 40 χρόνια μετά να μην τα βελτίωσαν?

giorgosc61
22-09-08, 10:51
Άντε πάλι με τα ηλεκρικά στα FIAT! Ναι, υπήρχε πρόβλημα και στο Mirafiori και στο 127... Τη δεκαετία του 70... Λέτε 40 χρόνια μετά να μην τα βελτίωσαν?

Η ερώτηση είναι για το Auris....δεν είχα σκοπό να θίξω τη Fiat.......
ούτως ή άλλως το Punto είναι μικρότερη κατηγορία από αυτή που ρωτάω...

giwrgosth
22-09-08, 11:30
Α οκ, συγνώμη :oneup: Όπως το διάβασα ήταν σα να μιλούσες για τη FIAT, αν και το ίδιο είναι, σε σύγχρονα αυτοκίνητα δε νομίζω να υπάρχουν προβλήματα με ηλεκτρικά κλπ, αυτά ήταν προβλήματα δεκαετιών 70 και 80, τώρα έχουν εξελιχθεί τόσο πολύ που δε νομίζω να υπάρχουν μαζικά προβλήματα. Το να τύχει σε κάποια αυτοκίνητα είναι αστοχία υλικού και όχι κατασκευής ή σχεδιασμού.

linkinp
22-09-08, 12:13
παιδια μονο τα turbo αξιζουν.λογω του τεραστιου βαρους των σημερινων αυτοκινητων,για να προσπερασεις θες ροπη απο χαμηλα ==turbo

giannhs1984
22-09-08, 13:34
Η ερώτηση είναι για το Auris....δεν είχα σκοπό να θίξω τη Fiat.......
ούτως ή άλλως το Punto είναι μικρότερη κατηγορία από αυτή που ρωτάω...
10εκ πιο μικρο απο το auris ειναι και εχει τους ιδιους χωρους με το bravo
για τα ματια του κοσμου ειναι στην supermini κατηγορια..:rolleyes:

gatoulas
22-09-08, 13:41
Και ας μη μιλήσουμε για επιδόσεις

giannhs1984
22-09-08, 13:51
Και ας μη μιλήσουμε για επιδόσεις
καλα αυτο ειναι αλλο θεμα παλι καλα που εχει turbo και οχι κανα hgt γιατι η φιατ θα πηγαινε για φουντο..:twisted:

giorgosc61
22-09-08, 13:58
10εκ πιο μικρο απο το auris ειναι και εχει τους ιδιους χωρους με το bravo
για τα ματια του κοσμου ειναι στην supermini κατηγορια..:rolleyes:
Νομίζω πρέπει να έχει διαφορά στο χώρο αποσκευών. Είδα ότι έχει 275 λίτρα ενώ το auris 358 λίτρα.

linkinp
22-09-08, 21:07
παιδες ειδα χθες το το νεο alfa romeo mito.ειλικρινα,διπλα απο αυτο ολα τα αλλα της κατηγοριας του δειχνουν απροσωπα.

18500 ευρω,1400 με 155 αλογα,πανεμορφο,απλα τελειο!

stevelo
22-09-08, 21:08
Οι διαφορές στα σημερινά αυτοκίνητα είναι:
1. Ατμοσφιαρικό ή turbo
2. Ποιότητα κατασκευής ή κατσαρόλα;
Είχα 2 Ιταλικά και 2 Γαλλικά. Με τα Ιταλικά ξέμπλεξα μια και καλή. Το Τελευταίο ήταν ένα Uno 45 της συζύγου που το πλήρωσα πολύ ακριβά λόγω ζημιών. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
Πήγα στους Γάλλους. Όλως παραδόξως και τα 2 (Clio 1.4, Megane 1.4 16V) δεν παρουσίασαν καμμιά ζημιά. Όμως έτριζαν και επειδή πέρασαν και τα χρόνια, τα έδωσα γιατί με εκνέυριζαν. Για το Clio, τέρας ακιοπιστίας, για το Megane, κανένα πρόβλημα. Συν οτι είχε ένα κινητήρα ΔΙΑΜΑΝΤΙ.
Τώρα έχω ένα Corolla 1.6 VVT-i του 2003 και έναι Υaris Tera 1.3 10 μηνών.
Πήγα στα 1600 γιατί κάνω ταξίδια και με τον κλιματισμό στις ανηφόρες το megane δεν "πήγαινε". Μονο εκεί βλέπω διαφορά. Στις ευθείες το Megane πήγαινε καλύτερα από την Corolla και έκαιγε και λιγότερο. Απ΄την άλλη όμως η Corolla δεν τρίζει.
Δυστυχώς τα σημερινά αυτοκίνητα δεν έχουν μεγάλες διαφορές.
Όμως ΙΤΑΛΙΚΟ ορκίστηκα πως δεν θα ξαναπάρω ποτέ στη ζωή μου. Είναι μουράτα, αλλά ΚΑΤΣΑΡΟΛΕΣ και αναξιόπιστα.
Tα Golf FSI δε λένε πολλά. Οδήγησα το 1.6. Η Corolla είναι πιο γρήγορη, πιο αξιόπιστη και έχει και καλή εγγύηση, όπως όλα τα TOYOTA.
Tα TSI είναι καλά, αλλά 140-170 άλογα είναι πολλά από 1400 κυβικά. Καίνε λόδια και κανείς δεν ξέρει πόσο αξιόπιστα θα είναι.

giannhs1984
22-09-08, 21:32
Οι διαφορές στα σημερινά αυτοκίνητα είναι:
1. Ατμοσφιαρικό ή turbo
2. Ποιότητα κατασκευής ή κατσαρόλα;
Είχα 2 Ιταλικά και 2 Γαλλικά. Με τα Ιταλικά ξέμπλεξα μια και καλή. Το Τελευταίο ήταν ένα Uno 45 της συζύγου που το πλήρωσα πολύ ακριβά λόγω ζημιών. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
Πήγα στους Γάλλους. Όλως παραδόξως και τα 2 (Clio 1.4, Megane 1.4 16V) δεν παρουσίασαν καμμιά ζημιά. Όμως έτριζαν και επειδή πέρασαν και τα χρόνια, τα έδωσα γιατί με εκνέυριζαν. Για το Clio, τέρας ακιοπιστίας, για το Megane, κανένα πρόβλημα. Συν οτι είχε ένα κινητήρα ΔΙΑΜΑΝΤΙ.
Τώρα έχω ένα Corolla 1.6 VVT-i του 2003 και έναι Υaris Tera 1.3 10 μηνών.
Πήγα στα 1600 γιατί κάνω ταξίδια και με τον κλιματισμό στις ανηφόρες το megane δεν "πήγαινε". Μονο εκεί βλέπω διαφορά. Στις ευθείες το Megane πήγαινε καλύτερα από την Corolla και έκαιγε και λιγότερο. Απ΄την άλλη όμως η Corolla δεν τρίζει.
Δυστυχώς τα σημερινά αυτοκίνητα δεν έχουν μεγάλες διαφορές.
Όμως ΙΤΑΛΙΚΟ ορκίστηκα πως δεν θα ξαναπάρω ποτέ στη ζωή μου. Είναι μουράτα, αλλά ΚΑΤΣΑΡΟΛΕΣ και αναξιόπιστα.
Tα Golf FSI δε λένε πολλά. Οδήγησα το 1.6. Η Corolla είναι πιο γρήγορη, πιο αξιόπιστη και έχει και καλή εγγύηση, όπως όλα τα TOYOTA.
Tα TSI είναι καλά, αλλά 140-170 άλογα είναι πολλά από 1400 κυβικά. Καίνε λόδια και κανείς δεν ξέρει πόσο αξιόπιστα θα είναι.
το τελευταιο σου ηταν ενα uno και λες οτι τα ιταλικα ειναι κατσαρολες..
ελα πισω στο 2008 παρακαλω..

........Auto merged post: giannhs1984 πρόσθεσε 1 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


παιδες ειδα χθες το το νεο alfa romeo mito.ειλικρινα,διπλα απο αυτο ολα τα αλλα της κατηγοριας του δειχνουν απροσωπα.

18500 ευρω,1400 με 155 αλογα,πανεμορφο,απλα τελειο!
πανακριβο ομως..
με 100 ευρω λιγοτερα περνεις το gpabarth

@ ADSLgr.com All rights reserved.